HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4460 ZATERDAG 1 MEI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37*,, 45 „0.75 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlön van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertontiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2J cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon watfr M»i oponderoponderv.m.n.m. Zondag Sa. - m. 6.35 4.28 7.26 9.59 10.26 Maandag Sm.0.15 6.13 4.26 7.28 10.44 11.17 Dinsdag 4 1.1 8.5 4.24 7.80 11.38 "Woensd. 6 1.32 931 4.22 7.82 0.12 0,21 Donderd. 6 1.62 10.66 4.20 7.34 1.10 1.16 Vrijdag 7 2.7 a. 0.17 4.19 735 2.12 2.24 Zaterdag 8 2.19 1.81 4.18 7.86 3.29 3.40 DE WEEK. 27 April. 't Zeggen is, dat indien de thans telkens genoemde „tijdsomstandig heden" het gedoogen, de Tweede Kamer met Pinksteren huis-toe zal gaan met wat in het dagelyksch leven „groot verlofwordt genoemd hopend, dat er geen extra-verrassin gen zullen komen van Juni tot Sep tember, die de heeren noodzaken weer te vergaderen. En behoudens, ook, de vermoedelijk niet af te wen den noodzakelijkheid om nu en dan nog even spoed-ontwerpen af te doen. Aldus was 't plau en is't nog steeds. Maar gesteld, dat praeses Borgesius 't weet door te voeren, dan hebben wy toch nog zoo 't een en aDder te doorworstelen, voor-en aleer het Beloofde Land van zomer-recés in zicht komtIk spreek nu nog niet eens van het eeds-debat in den Senaat, begin Mei te wachten, en dat de vlammen van party passie zéér hoog kan doen oplaaien. Doch we krijgen, in ons Lagerhuis, de inter pellatie-Van Vuuren over de Indische Loening der 62J millioen. Sommigen houden vol, dat minister Pleyte, als een „chevalier saus peur etsans reproche", ongerept, moedig en zonder smet of blaam, uit de parle mentaire arena zal te voorschijn tre den. Er zijn ook stemmen, die gansch anderen klank doen hooren. Men heeft profeten, die durven voorspellen, dat minister Cort v. d. Linden eerlang een nieuwen minister van Koloniën zal hebben te zoekenweer anderen, die volhouden, dat de Kamer vóór het alternatief zal worden gesteld van óf minister Pleyte te sparen öf het geheele extra-parlementaire kabi net te treffen. Eene zóóveelste soort van bespiegelaars, die U bij hoog en bij laag bezweren, dat komt de nood aan den man mr. Pleyte's ambtgenooten hem zullen „loslaten". En een zooveelste -j- een, waar men zich vroolijk maakt over dit alles en schokschouderend, meéiydend-glim- lachend, verduidelijkt, dat de heer Pleyte op de hem eigen handige wijze alle „dubia" eiken twijfel zal doen verdwijnen, zoodat zelfs de heer "Van Vuuren zal moeten erkennen, dat Z.Exc. hem „ten volle heeft be vredigd". En wat men voor komen den storm aanzag, zal blijken een zacht-liefelijk briesje te zijn, dat 's ministers slapen slechts streelt Voor den leek, in de geheimenissen der hoogere financiers-kunst niet ingewijd, is 't onmogelijk hier een zelfstandig oordeel te vormen. Men heeft slechts af te wachten. Maar dat de interpellatie-Van Vuuren allicht men denke aan de leuze van „den bezem in de mast", midzomer-1918 aangehevenvuurtje zal doen op vlammen en in elk geval de tribunes in de oude danszaal van prins Wil lem V op het Haagsche Binnenhof doen volstroomenmen kan er .zeker van zijn.- Er is - voorts het groote mili- tair-oeconomische debat. Met de inter pellatie Schaper over de levensmid delen-circulaire van min. Posthuma en de dito-Albarda over de verloven aan de gemobiliseerden, die eigen lapje-grond moeten bebouwen, als „voorloopers". Er is 't vele, vastzit tend aan het debat over het buiten gewoon krediet-oorlog. Pestbestrijding en jongste Leening - vernamen wij, - doen Gouv.-Generaal Idenburg het snoeimes hanteeren in de ontwerp- Indische Begrooting voor 1916, dat de stukken er-af vliegen. Zoowel bij de interpellatie-Van Vuuren als bij het oeconomisch-militair debat zal d&t er bij te-pas worden gebracht, schoon *t er dan slechts zeer-ztjdeliDgs bij behoort. Maar in deze dagen is praeses Borgesius clement, welwillend in het uitzetten der grenzen van eene be raadslaging over de meest-actueele dingen van de nooden des tyds. En hem komt daarvoor slechts eere en warme lof toe!... Dat men over die nooden niet al-te licht moet den ken niet al-te ras oordeelen naar aanleiding van het „jolig aspect" der steden en dorpen, 't is nog pas gebleken op de „betooging tegen den honger", Zondag j.1. te Rotterdam gehouden, en waar 1725 afgevaardig den 1250 vereenigingen vertegenwoor digden. Wie over zulke dingen onbe vangen tracht te oordeelen, zal zeker tot de conclusie moeten geraken, dat men hier aan beide kanten overdrij ving vindt. Maar dat op de Regeering in deze tyden de plicht rust om de „kleine luyden", onder de gevolgen van mobilisatie en stijging van aller lei prijzen gebukt gaande, krachtiger te helpen dan tot nu 't geval is ge weest; minister Posthuma blijkt er van doordrongen. Eene circulaire deed denken aan het wichtje, waarvan de dichter in weemoed zong: En nauw was zy verschenen, Of zy was weêr verdwenen Eene tweede levensmiddelen-circu laire is geboren. Ook deze lokt kritiek uit. En 't zal wel zoo wezen, dat Exc. Posthuma gaandeweg tot de conclusie geraakt, hoe het ambt van minister, hoe hoog en uiterlljk-aan- lokkelljk ook, by nadere ervaring tóch overeenkomst vertoont met de schoone rozen, die scherp-verrader- lijke doorntjes hebben in hun onmid dellijke nabijheid. De „ambtenarij", de drom van adviseurs, die op hun rotsvasten zetel blijven zitten onderwijl de Excellentiën elkaar op volgen, zy is machtiger, geduch- ter, meer te ontzien dan de „outsi der" beseft. Wie daaraan nog twijfelt, hij denke maar eens aan den stryd, vóór eene kwarteeuw gevoerd tus- schen referendaris Victor de Steurs den man, thans hevig-iydende en wiens borstbeeld in het Rijksmuseum is onthuld, en een minister, zóó stevig en krachtig van natuur alsde heer De Savornin Lohman, toenmaals hoofd van het departement van Bin- nenlandsche Zaken; thans, alsbïjna- tachtigjarige, nog steeds een der meest-strljdvaardige figuren in het Parlement wiens onverzwakte geest nog pas, in do zitting van Vrijdag 23 April, door allen werd bewonderd. Bij het debat over het ontwerp- Aalberse, dat, als vreedzaam „orato risch festyn" der juristen, zal voor afgaan aan de stormdagen, dio nu, in de Tweede Kamer, welhaast zullen volgen. De „aandeelen" van hen, die wed den op het buiten den wereldbrand biyven van ons goede, oude Patria staan nu eens hoog in „koers", dan weer plots zeer-laag. Geiyk in dagen van gistingen woeling immers steeds 't geval is. De uitspraak van het Hamburgsche Prijsgerecht inzake de lading der „Maria", door een Duitsche duikboot in den grond geboorden welke voor Duitschland gunstig luidde, deed den „koers" wéér dalen. Waaruit blijkt, hoe gevoelig de „oorlogsbeurs" voor al-zulke dingen is En wy hebben weer „een brief". Sommigen hebben daar reeds sinds lang op gewacht. De „brief" is ge komen van keizer Wilhelm II aan onze Koningin. Blief, overvloeiend van vriendschapsbetuiging jegens ons land. Met vele excuses voor het geval van de „Katwyk". De „keizerhjke brief", die eensklaps in Patria alle „Deutsch-feindliche" gevoelens heeft versmoord. Het is de Amsterdamsche correspondent van de „Daily Express", die het groote nieuws wereldkundig maakte. En via Kopenhagen bereikte het dm Ncdarl nduchen lezer. „Zie je nou wel I" roepen zy .uit, die altijd wel hebben volgehouden, dat 't t,us- schen Den Haag en Beriyn „botertje tot den boóm" wasEn vele ande ren, door dit argument „overdonderd", knikken eerbiedig van ja, van ,'t-is- zoo." Slechts zeer weinigen durven lichtelyk-twyfelenzich bijv. afvra gend, hoe 't toch komt, dat het Hof de geheimen der particuliere corres pondentie van H. M. speciaal reser veert voor den berichtgever van de „Daily ExpresB"!Maar zulke sim pel-naïeve vragen stelt men nu een maal niet, wanneer een extra-interes- sant nieuwtje „gelanceerd" wordt I Er is ook nog wel wat anders dan specifiek „crisis-nieuws". Om iets te noemen de voortreffeiyke uitslag van den 24-uurs fietsrit Den Haag Arnhem Amsterdam Den Haag, met 2J uur rust. Waarby 115 van de ruim 200 deelnemers het kranige stukje van uithoud) ngs-vermogen met eere volbrachten. Ook hier kreeg men weer de jammerklachten over „zotte overdrijving". Waar m. i. nu eens weinig reden voor was. Als jongo, krachtig gezonde mannen een bewijs willen geven, dat zij - frisch-ge oefende „sportsman" - tegen een flink stootje kunnen; men heeft 't, zeker in deze tijden, toe te juichen. En dat is toch iets gansch-anders dan dollemans-races van dagen-achtereen, die menschenlevens in gevaar bren gen. De 24-uren-rit is een mooi voor beeld voor de velen, die ondanks frissche jeugd en bloeiende gezond heid, toch nog „moeders pappot" prefereeren boven het deelnemen aan den Vrywilligen Landstorm. Mr. Antonio. DE OORLOG. aanval op Marie-Thérèse door het vuur der Franschen gestuit. Verder is het bombardeeren van verschillende plaatsen door middel van vliegtuigen krachtig voortgezet. Door de Franschen werden bommen geworpen op het station te Bollwiller en Chamblay. In de laatste plaats ontstond brand in een munitie dépot. Friedrichshafen en Leopoldshöhe werden eveneens met een bezoek ver eerd. Volgens deFransche mededeeling werd de luchtschiploods te Friedrichs hafen getroffen en stegen na de ontploffing rookwolken op. Bij het bombardement van Leopoldshöhe viel een Frausch vliegtuig binnen de Duitsche linies. De Duitschers verspeelden den 28sten 4 vliegtuigen. Het eerste viel brandende binnen de Duitsche linies bij Brimont. Twee andere kwamen terecht bij de Fransche loopgraven in Champagne en by Angre. Het 4e moest landen binnen de Fransche linies ten W. van Reims. Twee on- geworide vliegers werden gevangen genomen. Epernayisdooreen Duitsche vlieger bestookt, zonder dat veel schade werd aangericht. Nog wordt van Fransche zyde ge meld, dat de Zeppelin, welke tijdens den aanval op Duinkerken door het Fransche geschutvuur beschadigd werd, volgens betrouwbare mede deelingen tusschen Brugge en Gent in de boomen is gestrand en geheel buiten gevecht is gesteld. Een Eugelsch bericht van den 29sten meldt dat de Duitschers op Zondag, Maandag en Dinsdag de Engelsche linies ten O. vanhetYser- kanaal met verdubbelde kracht aan vielen. Zonder succes echter. Daaren tegen hebben de Engelschen en Fran schen merkbare vorderingen gemaakt in de richting van St. JulieD. De Canadeezen welke hier de Engelsche stellingen verdedigden waren op van het vier dag6n en nachten achtereen vechteD. Hunne gelederen zyn op treurige wyze ge dund. Het Duitsche legerbericht van den 29sten meldt dat de stellingen op den Westelyken oever van het Kanaal vergeefs door de Franschen en Engel schen aangevallen werden. Een aanval van de geallieerden op den aan den OosteHjken kant van het Kanaal zich bevindende stellingen werd afgesla gen. Het aantal in de gevechten rond Yperen veroverde kanonnen is thans reeds tot 63 gestegen. Bl.i Lemesnil werden nachtelyke aanvallen der Franschen afgewezen. Op de Maashoogten ten Z. O. van Verdun gingen de Duitschers eenige houderden meters vooruit. In de Vogezen is de toestand onver anderd. Van Duitsche zijde wordt tegen gesproken dat de Franschen den Hartmannsweilerkopf hernomen heb ben evenals het feit dat de Engelschen en Franschen vorderingen maakteD by Yperen. Van het O o s t e 1 y k front. Van Russische zyde wordt d.d. 28 April medegedeeld dat de Duitschers by de Njemen groote bedrijvigheid toonden. Ten W. van deze rivier werd gevochten met gunstigen uitslag voor de Russen. By Calvaria en Ossowiec werden artillerie gevechten geleverd. Op de beide oevers van de Orzyc deden de Duitschers in den ochtend van den 27sten eenige aanvallen. By het dorp Lednorojetz werd een aan val met de bajonet afgeslagen. Een poging der Duitschers om ten W. van den spoorweg naar Mlawa vooruit te komen werd verydeld. In de Karpathen werden aan vallen by den Uszok-pas en bij de dorpen Loubnia en Boutla afgeslagen. Deze aanvallen werden met kracht ondernomen, doch stuitten af op de Russische versperringen. De gevechten in de richting van Stryj duren met groote heftigheid voort. Een aanval op de Russische stellingen by Kozluvka werd afge- De officieels legerberichten van 28 en 29 April. Van het West eiy k front. Het Fransche communiqué van den 28sten ('s avonds) meldt, dat de dag betrekkelijk rustig is verloopen. In Belgié werd het gedurende de laatste drie dagen herwonnen terrein be houden. In Champagne, by Beau Séjour, waren de Franschen niet gelukkig. Hier veroverden de Duitschers 300 M. loopgraaf. De helft ervan werd echter door de Franschen hernomen. De stellingen by Eparges en op den Hartmannsweilerkopf werden door de Duitschers beschoten. De vyand ging echter niet tot den aan val over. Het bericht van den 29sten geeft nog eenige aanvullingen omtrent de gebeurtenissen op 28 April. Zoo wordt medegedeeld dat in Belgié de Fran schen voortdurend vorderen naar het Noorden. Op den rechteroever van het Yserkanaal namen zy 150 Duitschers gevangen en veroverden zy twee mitrailleurs. In Argonne werd een Duitsche Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-ArtikelBn. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Het Duitsche legerbericht van den 29sten meldt dat ten Z. van Calvaria het dorp Kawale genomen werd, tegelijk met een hoogte ten Z. daarvan. Ten Z. van Sochaczew werd een Russisch steunpunt veroverd. Het Oostenryksche bericht geeft aan dat de toestand onveranderd is. In Russisch Polen en in de Karpathen worden hevige artillerie-gevechten geleverd. In het Opor-dal werd een nachtelijke aanval op een borgstelling afgeslagen. Uit den Kaukasus wordt gemeld dat de Russen in de richting van Olty vorderden en verscheidene be langrijke punten op Turksch gebied veroverdon. In Aserbeidsjan werd een klein gevecht geleverd. Overigens is de toestand onveranderd. Aan de Dardanellen. In tegenspraak met de Turksche berichten, meldt een Engelsche me dedeeling van den 28sten, dat de Engelsche troepen zich thans hebben vastgezet over het Zuidelijk einde van Gallipoli. Turksche aanvallen werden afgeslagen en geleideiyk gaan de troepen vooruit. Op vier plaatsen werden de troepen geland, terwijl ook aan den Aziati- schen oever troepen (Franschen) ont scheept werden. De landing Is niet direct gevolgd door operaties. Eerst werden de stel lingen der troepen versterkt. De stad Enos werd door de vloot gebombardeerd, twee 'uur aan een stuk. De bevolking verliet dadeiyk de stad. De stellingen der Turken te Dragutina en Alykon werden eveneens gebombardeerd. De kazernes aldaar werden verwoest. Volgens de Turksche berichten is er van de landiDg niets terecht ge komen. Van die zyde toch wordt medegedeeld dat de Engelsch Fran; sche rechter vleugel der bondgenooteri op Gallipoli, met een bajonet-aai)val teruggeworpen werd. Tijdens deze gevechten beschoten 40oorlogsschc-pen de forten Sedil Bahr en Koem Kaleh. Door het vuur der forten werden twee torpedobooten en een trans portschip tot zinken gebracht. Verder moeten de Turken een groot aantal geweren en veel munitie buit ge maakt hebben. De verwoestingen In Yperen en Poperlnghe. Londen. 26 April. De „Times" ver neemt uit Noord Frankrijk, dat ten gevolge van de laatste gevechten de verwoesting van Yperen thans vol tooid is. De lakenhal is vernield, nau welijks een huis staat nog. Poperinghe heeft eveneens zwaar geleden. Russische verliezen. Weenen, 29 April.Volgens de Roess ki Inwalid bedroeg het verlies aan Russische officieren in den oorlog tot 2 April o. s. 71,600. Het verlies aan minderen wordt niet opgegeven. De Neue Freie Presse merkt daarbij opIn vroegere oorlogen bedroeg het verlies aan officieren 4 pet. van alle verliezen. Naar dien maatstaf zou het Russische leger 1.790,000 minderen hebben verloren. Daarby moeten dan nog worden gevot-gd 1,240,000 ge vangenen en een evenredig aantal zieken, zoodat het geheele verlies, naar schatting, vier millioen zou be dragen. Daarbij dient te worden over wogen, dat het Russische leger sedert maanden, ten gevolge van vooraf gaande verliezen aan officieren, op volledige sterkte van manschappen heeft gestaan maar met oen minder aantal officieren, zoodat de genoemde schatting zeer matig moet worden geacht en de verliezen waarachyniyk hooger zyn. De lion Gambetta. Parijs, 29 April. Naar offlcieele schatting zyn met de Gambetta 600 opvarenden omgekomen, o. w. de schout-bij nacht en zyn staf. De Temps bevat een bitter gestemd artikel over het verlies van het schip. De gevangenneming van Garros. Hoe de bekende Fransche vlieger gevangen is genomen vertelt Feld- webel-leutnant Schlenstadt in de „Kriegszeitung der vierten Armee" (wy ontleenen het aan de Tyd, welks Keulsche correspondent het heeft ver taald) „Tegen zeven uur 's avonds ver schenen twee vyandeiyke vliegers op groote hoogte boven de landerijen tusschen St. Kamerine en Lendelede. De eene werd beschoten door het luchtgeschut en verdween in de richting van Menin. De andere vloog in noord-oostelijke richting weg over Lendelede. Op dit oogenblik naderde op de lyn Ingelmunster - Kortryk een trein van uit het noorden. Nauwe lijks had de vlieger dezen gezien, of hy daalde plotseling als eon valk in steile giyvlucht van bijna 60 graden uit 2000 meter hoogte tot ongeveer 40 meter. Hy beschreef een zeer kor ten kring om den trein met bijna loodrecht staande vleugels en wierp een bom uit, die echter haar doel miste en geen schade aanrichtte. De machinist had ondertusschen den trein tot staan gebracht. „Toen de vlieger in het bereik kwam, openden de spoorweg wach ters het vuur op hem. Hij werd be schoten op een afstand van nauwe- lyks 100 meter. Hij beproefde na het werpen der bom te ontkomen, zette zyn motor weer in beweging en steeg behendig onder het vuur der land- stormers loodrecht tot een hoogte van 700 meter. Plotseling wankelde ech ter de aeroplane, het geruisch van dea motor verstomde, de vlieger be gon een vlakke glijvlucht en daalde in de richting van Hulste. „De aanvoerder der landstormers begon aanstonds met een deel zijner wacht de achtervolging. De vlieger stak echter na de landing schielyk zyn vliegtuig in brand en vluchtte naar een boerenhofstede van Hulste. De Feldwebel-luit. Schlenstadt kwam het eerst aan op een fiets. Langzamerhand arriveerden meerderen en hielpen naar den vlieger zoeken. De inwoners antwoordden met beslistheid dat slechts één man de aeroplaan had beïtuurd. Men ontdekte Garros onder e»n dichte doornhaag. Hy beproefde zich nog eenmaal te verbergen door in een gracht met water te duiken, doch hij werd er door twee land- stormlieden uitgetrokken. „Toen men hem naar zijn bege leider vroeg, verzekerde hij op eere woord, dat hy alleen in het vliegtuig geweest was en twee bommen mee voerde op de achterste zitbank; zijn motor had slechts 80 paardekrachten by eenige kennis der vliegtuigen kon men berekenen, dat zijn apparaat een Moraneendekker - geen tweeden persoon kon dragen. Op de Kommandantur van Lendelede werd zyn naam opgenomen. Hij verklaarde, dat zyn motor op 700 meter hoogte door een schot getroffen was en bleef stilstaan. Het halfverbrande vliegtuig en het daarop ingebouwde machine geweer werden naar Iseghem ge bracht." School voor éin-armlgen. In het „Beriiner Tageblatt" be schrijft een correspondent een onlangs te ZehleDdorf (een voorstad van Ber lijn) geopende school vooréén-armigen. Dit zyn verminkten uit den huldigen oorlog, die, na herstel, naar het Tehuis voor kreupelen in Zehlendorf worden gezonden, alwaar zy door verschil lende onderwijzers weder klaar ge maakt worden voor den stryd om het bestaan. De studie der verminkten begint reeds des morgens by het opstaan. Onder leiding van een handenloos leeraar wordt hun geleerd hoe zy zichzelf kunnen aankleeden, wasschen en hun bed opmaken. Ook het nu volgende ontbyt is practiscbe oefening want om met eene hand goed en welgemanierd te kunnen eten, brood en vleesch te snijden, is eene kunst, die behooriyk moet worden geleerd. Na het ontbijt volgt het onderricht in het schrijven, hetwelk door een met paedagogische talenten toegerust onderofficier gegeven wordt, die in dezen oorlog zijn rechterarm heeft verloren. Hij heeft zichzelf zóó goed geoefend, dat hy niet alleen met de linkerhand prachtig kan schryven en teekenen, maar deze kunst ook aan zijne kameraden kan leeren. Voor dit onderricht worden speciale pen houders en lessenaars gebruikt. An dere verminkten worden bezig ge houden door een sjöld-leeraar, wiens handen verminkt zyn, met knippen, plakken, kleuren, modelleeren. Weder anderen vinden bezigheid met sloten- maken, schrijnwerken of tuinarbeid. Al deze hand-oefeningen dienen tot voorbereiding voor hun eigeniyke handwerk. Na het tweede ontbyt volgen gymnastische oefeningen, on der leiding van een arts, in de turn zaal, die een voorschool zyn tot de geestelyke opheffing en in de ver minkte het geloof moeten doen ont staan, dat hy weer in het bezit zyner krachten kan komen. Voor menig verminkte zal niette min verandering van beroep noodig zyn. Ook voor het onderricht in het nieuwe beroep zorgt de school voor één armigen. Zoo heeft zy thans een hand weefschool geopend. Kinderen met verlamde handen en één armigen leeren reeds van het zesde levensjaar af onder leiding van de uitvindster, mejuffrouw Witte, aan een op bij zondere manier geconstrueerde hand- weefmachine, die een zelfwerkende draadspan-inrichting heeft, fraaie stalen weven. Ook hier kan men thans reeds één-armige soldaten met grooten Ijver aan het werk zien. Een nieuw arbeidsveld ligt voor hen open. zeer slecht te spreken. Van de 11 dagen te Hamburg doorgebracht, was men slechts den eersten dag als neutrale en vrye mannen behandeld; van den volgenden dag af werd men meer als krygsgevangenen behandeld en niet andera dan de bemanningen van 2 opgebrachte Engelsche treilers een uit Grimsby en een van A ber deen. Van de bemanning mocht alleen de schipper aan den wal, en deze steeds onder toezicht van een militair, die politiedienst aan de haven uit oefende en op vastgestelde uren de schippers van en naar boord geleidde tot het ondergaan van verhooren en het doen van de hoogst noodzakelijke inkoopen. Slechts op schriftelijk ver zoek, met opgaaf van redenen, werd dit gaan van boord toegestaan. Zy mochten geen briefwisseling houden onze zegsman, die den 12den April door welwillendheid van een genaturaliseerde een briefkaart ge post kreeg met slechts enkele woor den erop, vernam by aankomst te IJmuiden, dat die eerst den 28sten dezer aangekomen was. Reservskadsr. Het ligt in de bedoeling van den Min. v. Oorlog voor militieplichtige kaderreservisten eventueel verrui ming van den opleidingsterrayn toe te staan, indien de tegenwoordige tijdsomstandigheden mede aanleiding hebben gegeven tot het niet behalen van den vaandrigsrang. Dientengevolge zal een railitieplich- tig kaderreservist niet naar de mili tie moeten worden overgebracht, al vorens daaromtrent door den Min. v. Oorlog machtiging zal zyn verleend. Een protest. De Vereeniging van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardy, gevestigd te Amsterdam, heeft naar aanleiding van de tyde- ïyke benoeming van een gewezen sergeant-seiner der K. N. M. tot ad- junctloodscommissaris te Maassluis de volgende motie aangenomen en aan den Minister van Marine mede- BINNENLAND. De opgebrachte treilers. Uit IJmuiden meldt men aan de N. Rott. Ct.: Van de zeven te Hamburg opge brachte, later weer vrijgelaten, IJmui- der treilers is Donderdag de eerste te IJmuiden aangekomen. De schipper daarvan heeft de juistheid van het bericht van Wolff, volgens hetwelk de treilers waren opgebracht, omdat zij in Duitsche wateren vischten, met de meesten beslistheid tegengespro ken. Hij was met nog 3 andere treilers visschende op 55° 10 N. B. en 7° 15 O.L„ dat was iets zuidooste- lljker dan de andere, doch nog ver buiten het verboden vischwater. Zelfs werd de „Liesbeth Betty" die nog wel 30 myi Westelijker vischte, achterop gestoomd en eveneens ge dwongen naarCuxhavenoptestoomen. Toen er bij monde van den Neder- landschen consulairen ambtenaar ge vraagd werd, of er een nieuwe grens getrokken was, werd geantwoord, dat men zich te houden had aan de door de Nederlandsche regeering ge geven voorschriften en uitgegeven kaarten, wat de schippers gedaan hebben. Een der opgegeven redenen, waarom dezo treiler naar Hamburg moest stoomen, was, dat het schip grys ge schilderd was met zwarte merklet ters en cyfers, wat in strijd genoemd werd met de internationale voor schriften, die eischen: witte merk letters en cijfers op zwarten grond. De schipper heeft dan ook te Hamburg zyn schip aldus moeten laten over schilderen. Een tweede reden voor het op brengen was het verkeerde invullen van den naam van een der raatrozen op het uitklaringsbewys. Voor de andere schepen werden ook soortge- ïyke redenen opgegeven. Wat de behandeling te Hamburg betreft, daarover is men, met uit zondering van het Nederlandsche consulaat, waarover men met den grootsten lof en dankbaarheid spreekt, Overwegende, dat ook oud officie ren ter koopvaardy naar de thans door den sergeant-seiner bekleede func tie hebben gedongen betreurende, dat thans voor een functie, waarvoor oud koopvaardy- offleieren by uitnemendheid geschikt zyn te achten, is benoemd een oud- onderofficier der K. N. M. wiens vroegere functie hem bezaarlyk die kennis en die autoriteit hebben kun nen geveD, die hy voor zyn tegen woordige functie behoeft; het zeer in het byzonder betreu rende, dat ondanks hare herhaalde protesten de koopvaardy officier zelfs voor den oud onderofficier der K. N. M. moest wyken, en dat nog wel in een tyd, waarin het varend personeel der koopvaardy vloot zonder aarze len de grootste gevaren trotseert om op zyne wyze het vaderland te die nen speekt de hoop uit, dat deze be noeming de laatste moge zyn, waar over zij zich in den voormelden zin heeft te beklagen besluit deze motie ter kennis te brengen van Z.E. den Minister van Marine." „Onze Vloot". Te Rotterdam werd Donderdag de Algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging „Onze Vloot", onder voorzitterschap van den heer H. M. van Bemmelen. De afgevaar digden werden door don Burgemeester van Rotterdam op het stadhuis ont vangen. Na afloop van de vergadering werd met twee booten een tocht door de havens van Rotterdam ge maakt. Deze tocht werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik. Na den boottocht was de Vereeniging „Onze Vloot", de gast van de Holland- Amerikaiyn. Aan boord van het s.s. „Noordam" werd een maaltijd aange boden, waarby aangezeten werd door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Snijders, de bur gemeesters van den Haag en Rotter dam, en vele andere autoriteiten. Door den president commissaris van de Holland Amerlka-iyn, de J. V. Wierdsma werd Z. K. H, Prins welkom geheeten, en een dronk uitgebracht op het KoninkNjk huis. Nadat men na den maaltyd nog eenigen tyd op het schip vertoefd had is men ongetwijfeld met de meest aangenaamen herinnering van dezen uitnemend geslaagde bijeen komst, uiteengegaan. Ongewenschta passagiers. Het Donderdagmorgen te IJmuiden binnengekomen Nederlandsche stoom schip „Saturnus" heeft gerapporteerd, dat het te Las Palmas 5 Duitschers aan boord had gekregen, die zich ver stopt hadden. In het Engelsche Ka naal werden 4 der Duitschers van boord gehaald door een Engelsch oor logsschip. De vijfde mocht aan boord biyven, omdat hy boven de 40 jaar was. Hij zal in Amsterdam in handen der politie gesteld worden. Doodgeschoten. By Glanerburg is, op 15 meter af stand van onze grens, gistermorgen een Russisch officier op zyn vlucht uit het kamp te Paderborn, doodge schoten. Qoed afgeloopen. Donderdagnacht omstreeks 2 uur werden plotseling drie snel op elkaar volgende geweerschoten gehoord in den tuin van het magazyn van mi litaire kleeding en uitrusting aan de SarphatiestraatteAmsterdam.Onmid- delijk kwamen eenige militairen uit de kazerne toesnellen, die den schild wacht op den grond in den tuin zagen liggen. Van het geweer, dat hij in zyn handen had, was zoo goed als niets overgebleven; dat was bijna geheel verplinterd. Het bleek, dat de schildwacht op wacht plotseling door eeD zenuwtoeval overvallen was en gevallen. Het geweer was afgegaan, doch zonder hem te treffen. De schild wacht is naar het hospitaal gebracht. Qroote muziekuitvoering. De grootste instrumentale muziek uitvoering, die ooit in Amsterdam gegeven werd, zal, door welwillende medewerking van ruim 60 Nd.-Holl. vereenigingen, kunnen gehouden wor den op Zondag 80 Mei e.k., iti het Stadion. Het aantal werkende leden bedraagt ruim 1600. De netto opbrengst ia bestemd ten bate van het Alg. Steuncomité. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 29 April. De algemeene beraadslagingen over het wetsvoorstel-Aalberse worden Door den voorsteller worden tegen over het verwyt dat zyn feitenmate riaal te gering was, meerdere feiten aangevoerd. Het voorstel is niet zoo zeer gemotiveerd door de matericele schade, alswel door de krenking van het rechtsgevoel, niet alléén van den middenstand maar ook van do groote werkgevers. Het aantal gevallen van oneeriyke mededinging is byzonder groot. Men kan dan ook slechts een algemeene bepaling ervoor geven en niet afdalen tot specialiseering. In tegenstelling met den heer Mendels meent spreker, dat. er geen gevaar bestaat voor chantage. Ook is hy niet van meening, dat er, zoo als de heer Ter Spill opmerkte, te veel vervolgd zal worden. Te andere bestryders van het ontwerp worden door den heer Aalberse even eens beantwoord. De wyziging van het artikel zooals dit door den heer Van Hamel is is door den voorsteller overgenomen, zoodat ook de directeur van een naamlooze vennootschap, den agent of handelsreiziger, die oneerlijke coDcurreDtie pleegt, gestraft kan worden. Nadat spreker het voorstel ook tegen de juridische bedenkingen verdedigd heeft, komt het in stemming wordt het aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. Hierna komt de interpellatie van den heer Albarda aan de orde betref fende het weigeren van verlof door den Min. van Oorlog. Door den Min. van Oorlog is bepaald, dat aan land bouwers boven de 4 dagen per maand nog extra-verlof kan worden gegeven voor dringende bezigheden, in totaal een verlof van ten hoogste 14 dagen. Deze bepaling is door den Min. be perkt tot bezitters van meer dan 1 H.A. grond, zoodat landarbeiders die voor eigen gebruik een stukje grond bebouwen, er buiten vielen. Dit wordt door den heer Albarda „klassehevoor rechting" genoemd. Bovendien was spreker ontstemd over de z.i. on achtzame behandeling zyner schrifte- ïyke vragen, welke eerst byha een maand nadat ze waren gesteld (af wijzend) beantwoord waren, nadat 14 dagen vroeger het antwoord per communiqué aan de bladen was De Min. bood hierover zyn veront schuldigingen aan, onder de opmer king, dat nog steeds een overstelpende drukte aan het Dep. van Oorlog heerscht. De grens van 1 H.A. is getrokken in overleg met landbouw kundigen, en deze maatregel was genomen om de eigeniyke landbouw te helpen, d.w.z. de landbouw als bedryf. Moest men aan allen, die een stukje grond bebouwen, ook nog extra-verlof geven, dat werd het aantal verloven zeker nog met 50.000 verhoogd. En een dergeiyke verzwakking van het leger durft de Min. niet op zich nemen. Ingezonden Mededeeling. Aambeien. Aambeien, een veel voorkomende kwaal, worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levens- wyze, zwangerschap, enz. Meestentijds worden zy verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pyn een onuitstaanbare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door het bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aanwending een opmerkeiyk gevoel van verlichting en rust, cn zy hoeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar afdoende werking in het genezen van zelfs ernstige gevalleu voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op don juiston naam)iB te den Heldor verkrijgb. by Alb. ten Kloooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.76 per doos. (26)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1