Ingezonden Mededeeling. Dreadnought Karpetten, zeer solide voor de huickamer. Deze vindt U In het Magazijn van C. KIESEWEITER, Kanaalweg IR Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: De blauwe Huls 2. 6 Mei. Opoubare Vergadering „Vrijwilligeland storm". Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. Bi) beschikking van den minister van marine is de uit Oost-Indiö lu Nederland teruggekeerde luitenant ter seo 2do klnsso A. J. J. leRoy met 10 dnaer, geplaatst aan boord van Hr. Ms. de „Ruytef". De luitenant ter üoc 2ekl.Jhr.C. W. Versluys woriit binnenkort uit Oost-In(116 terugverwacht. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banda, v. Santos n. A'dam pass. 1 Mei St. V inccnt. Koningin der Nederlanden arrlv. 2 Mei van Amsterdam te Batavia. Calcutta arrlv. 4 Mei van Java te A'dam. Oranje arriv. 4 Moi van Ja va te A'dam Karlmata airlv.4 Mei van Java te A'dam. Koningin Emma, tliuiar., vertr.öMel v. Sabang. Pr. d. Neder)., uitreis, arrlv. 4 Mei te Genua. Radja, thuisrols, vertr. 4 Mei van Colombo. Krakatau, uitreis, vertrok 4 Mei van Gravesend. Rombrandt, thuisreis, arriv. 4 Mei teSuez. Rotterdamsche Lloyd. Djocja. thuisreis, pass. 3Mei Gibraltar. Palombang arriv. 3 Mei van R'dam te Norfolk. Sindoro, uiireiB, vertrok 3 Mei vau Colombo. Malang vertrok 1 Mol van Batavia naar Newyork. Soerakarta, vortrok 2 Mei van Batavia n, R'dam. Besooki arriv 4 Mei van R'dam te Batavia. Samarinda, thuisrols, pass. 4 Moi Sagres. Ceylon, uitreis, pass. 4 Mei te Cardlfl. Ophir, uitreis, vertrok B Moi van Port-Sald. Dell, thuisreis, pass. 4 Mei Dungeness. Tambora uitr., pass. 5 Mol hel Galloper-lichtschip. Ternatc uitruis pass. 5 Mei Noord-Hinder. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Delfland, uitreis, vertrok 3 Moi v.i n Bahia. Salland, thuisrols, vortrok 2 April van Vigo. Gclria, uitreis, vertrok 4 Moi van Vigo. Tubanüa, thuisreis, vertrok 4 Mei van Santos. Maasland, thuisreis, pass.2 Mei St. Vincent. Zeclandla, uitreis, vortr. 4 Mei van Rlo Janeiro. Kon. West-Indische Maildienst. Prins der Nederlanden vertrok 30 April van New-York naar Wost-Indie. Prins Froderlk Hendrik, uitreis, passeerde 3 Mei Plymouth. Vulcanus,uitreis, vetr.1 Mei van I.a Guayra. Commowyne arriv. 4 Mei v. A'dam te Paramaribo. Lodowilk van Nassau vortrok 6 Mei van Santiago naar Phlladelphia. Haven te Nieuwediep. ft MeL Aangekomen van Harlingen en vertrok ken naar Londen Ned. zeetjalk „Oostzee" Kapt. Tammas. Id. van Harlingen naar Goole Ned. s.s. „Friesland". DE OORLOG. VISSCHERMBERICHTEN. uracui: siuee tuiig i u-oo per hluk, iu hlukh middoltong f0.45 per stuk, 100 atukB kleine tong f020 por stuk, 80 mand kleino sohol f8.— af4.— per mand, 6 mand schar f2.- per mand. Door trekkers: 1160 tal haring 11.60 6 f2.16 per tal, 46 tal geep f 11.A f 14.60 por tal, stuks ansjovis per 1000 f7.9a 5 Mei. Door 14 korders: 100 stuks tong f 0,80 per stuk, 800 stuks middeltong f0.16 per stuk. 160 stuks kleine tong f0.20 per stuk. 6 mand stortechol f6.-- a f6— per mand, 14 mand klelue schol r 1.50 a f4.— per mand, 2 schar fL60 per mand. Door trekkers: 900 tal haring f 1.40f2.- per tal, 86 tal geep f960 k f12 00 per Ui. MARKTBERICHTEN Helder, 6 Mei 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f 1.20 a f2.— per 100 mandjes Hadfls, fl.- a ri60 100 bos, Raapstelen, fl.- a f0 - „100 Rabarber, f 270 a f3.- 100 Roode Kool, f-.- f-.- 100 stuks. Bavoie kool, f 0.- 100 Sla f2.7o a f3.60 „100 krop. Prij, f-.-a f0.- 100 bos. PeterseUe, fl.- a f8.- 100 Postelein, f7.90 a fa» 100 Seldori) f8.- a f9.- 100 Zuring f0.— 100 ben. Asperges witte f80. Id. blauwe f£o.— a iu.— ld dunne f12.— 100 Helder, 6 Mei 1916. GROENTEVEILING. Spinazie, f 1.— a f2.- por 100 mandje ld. fft- a f0.- 100 ben. Radijs, f 1.30 a fl.80 100 bos. Kaapstelen, fO.76 a f0.66 100 Rabarber, <2.80 a f4.- 100 100 bos. 100 nuuuc kool, f a Savole kool, f—.w Sla (le soort) fl.80 a f2.60 „100 krop. Sla (2e soort) f0.— a TO, - 100 Peterselie f8.— a f4.— 100 bos. Pr(j f9.- a f0.- 100 Selder!) 16.- a f0 - - 100 Postelein f0.- a f0.- 100 Asperges witte f40.- a f0.0 100 ld. blauwe f 18.100 ld. dunne f12.- 100 Beverwijk, 6 Mei 1916. Groenten. Asperges, dik blank, f 020- 10.42, ld. dun blank f 0.10-f0.18, id. dik blauw f0.16-f0.26, id. dun rO.10—f0.16 per bos, poste lein f0.20—f0.34 per ben, raapstelen f 1.76—f8.- per 100 bos, rabarber 13.00—f6.00 per 100 bos, radijs f3—f4 per 100 bos, sla f260—f460 per 100 krop, spinazie f 020—f 0.70 por kist, zuring fO.lö— fö.16 per ben. Behagen, 6 Mei 1916. 6 Paarden f 8a- k 300.- Veulens 0.— 0.- Ossen 0.- 0.- 20 Stieren 18a- 180.- 430 Geldekooion (magere) 18a— 280.- 160 Goldekoeion (vette) 1K>.- 892e. 160 Kalfkoelen 300.- 370.- 100 Pinken Graskalveren 150 Nuchtere kalveron Rammen Schapen (magere) 8 I- 100 stuks. 0.- uo.- i4a- o.- Schapen (votle) 890 Overhouders 28.— 300 Lammeren 10.— Bokken en Geiten 0.- 3» Varkens (mag.) 20.— 39 Varkens (vette) p. K G. a76 100 Biggen 16.- 20 Konijnen 20 Kippen Eenden Duiven Zwanen 376 K.G. Boter 60 ai6 060 Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 4 Mei. 4e klasse 2e lyst. 1712 f 5000. 5167 f1500. 5028 en 10808 f1000. 7191 8290 en 16081 f 400. 14401 f200. 6131 11848 en 20449 f 100. Trekking van Woensdag 5 Mei 4e Klasse, 8e Lijst. 6811 f2000. 12694 f1000. 18748 f400. 14574 f 200. 1693 4275 46521089918078 elk f 100. Burgerlijke Stand van Helder, Van 4 en 5 Mei. ONDERTROUWD: J.Labruyèreen G. JettenD. A. C. van Toor en M. Schol; K. Duif en P. M. Swennen Th. C. A. de Vries en C. Hoogkamp W. Boendermaker en A. J. Maréchal J. van de Voorde en J. Dienaar. BEVALLEN: P. Pompert-de Zeeuw, z.J. Janssen—Bommel, d. C. E. Hertsworm—Gunderman, d. W. Pondman-Theel, z. OVERLEDENH. H. Putman, 49 jaarA. Zwaan, 82 jaar. De algemeene toestand. Iq het overzicht der officieele leger- berichten vestigden wij er de aan dacht op, tot welke vérstrekkende gevolgen een geslaagd en voortgezet offensief van de Duitsch Oostenrijk- sche strijdkrachten in West-Galiciö, over de Dunajec heen, in Oostelijke richting derhalve, zou kunnen hebben. Maar we weten nog niet, van wel ken omvang het succes der Oosten rijkers en Duitschers aan de Dunajec en de Bialla is, en vooral moeten wij afwachten tot hoever hun verderen opmarsch naar het Oosten zal worden voortgezet. Nu zijn daar drie nieuwe berichten over. Het bericht van het Duitsche hoofd kwartier zegt „Ons offensief tusschen den Weich- sel en de Noord-Karpathen neemt goeden voortgang". Dit is vaag en brengt ons geen nieuwe feiten. Von Hoefer, de plaatsvervangende chef van den Oostenrljksch-Hongaar- schen generalen staf, had ons Maan dag kortweg gezegdde overgang over de beneden-Dunajec is gefor ceerd, de rest van het Russische front tusschen Weichsel en Karpathen is ingedrukt. Daarna drukte von Hoefer zich wat positiever uit. Hij zeide toenhet heele krachtig versterkte front dei- Russen tusschen Weichsol en Kar pathen hebben wij veroverd en, zoo voegde hij daaraan toe, Maandag, bevochten wij nieuwe voordeelen en drongen de Russen verder Oostwaarts in overhaasten terugtocht voor ons uit. Tot hoever, zouden we willen vra gen, maar dat hooren we niet, althans van von Hoefer niet, maai wèl hooi en we hierover iets uit een andere bron en wel van de Russen. Eindelijk hebben we n.1. een offi cieele Russische mededeeling ter ver gelijking. Daarin staat in de eerste plaats: dat do gevechten, die zich Zondag en Maandag in West Galiciö ontwik kelden, do Duitschers en Oostenrij kers over de Dunajec heeft gebracht. „Ons vuur, zoo heet het verder, be lette hen van den oever (den rechter oever) vooruit te komen". Deze toe voeging is nietszeggend, aangezien zulks gedurende het oversteken van een rivier vóór dat de operatie is voltooid, altijd het geval is, eerst later kan blyken, of de opmarsch kan worden voortgezet. Maar de eene helft van het Oostenrijksch-Duitsche bericht is dus waar. De overgang over de Dunajec is geforceerd, de Russen zijn uit hun stellingen aan de rivier verdreven. Dit is op zich zelf reeds een feit van groot belang. En hoe staat het met het tweede deel van die mededeeling, n.1. dat rest van het front is veroverd en de Russen naar het Oosten z(jn gedron gen? Daarover vertelt ons het Rus sische communiqué, dat bij Tuchow en Biecz de strijd bizonder hevig was. Dat er Duitsche linietroepen meevoch ten en dat de tegenaanvallors gevan genen maakten. Alles interessante mededeelingen, maar hoe de strijd is uitgevallen, daarover bewaart de Rus sische staf het stilzwijgen. Hij zegt. het althans in zoovele woorden niet. Echter brengen wij in herinnering wat de Russische staf in zijn mede deeling van 2 Mei meedeelde. „In Galicie zijn in den nacht van 30 April op 1 Mei aanzienlijke Oos tenrijksche strijdkrachten in de streek van Ciezkowice tot het offensief over gegaan. Ons vuur heeft den vijand gedwongen zich op 600 pas van onze loopgraven in te graven". Dat gebeurde dus op 1 Mei bij Ciezkowice aan de Bialla. En op 3 Mei, zoo zegt de staf, wordt er hevig gevochten bij Biecz, hetgeen 20 K.M. ten Oosten van eerstgenoemde plaats (en 10 K.M. ten Noordoosten van Gorlice) ligt. De Russen vochten dus den Sden Mei op een aanzienlijken afstand achter het versterkte front, dat zij maanden lang hadden bezet gehouden en op don lsten Mei nog verdedigden. Hierin schuilt een erkentenis, dat zij op den 2den Mei uit dat versterkte front achteruit zijn geworpen, het geen juist hetgeen is wat von Hoefer in hoofdzaak zeide. Hij zeide er echter bij, dat de ge volgen van het succes nog niet zijn te overzien, en wij gelooven dat dit juist is. Wel schijnen de verliezen der Russen groot, maar we moeten nog afwachten of zij al dan niet in staat zijn zich te herstellen en, zij het een- eindweegs meer naar het Oosten, toch een flankstelling ten op zichte van hun troepenmacht aan de HoDgaarsche grens kunnen blijven innemen. Bij Yperen had de vooruitgang der Duitschers uitgewerkt, dat het front der bondgenooteu een vooruitstekende 'punt naar het Noordoosten vertoonde. Die punt hebben zij ingetrokken, waardoor nu hun frontlinie weer in een vrij regelmatige boog om Yperen heen buigt. Op aanmerkeiyken korte- ren afstand van die plaats echter dan vóór dat terreinverlies. Deze achter- waartsche rectificatie van het front, zegt French, is noodig gemaakt door het terreinverlies van Vrijdag voor een week. Het is niet recht duidelijk waarom French er anderhalve week, nadat zulks noodig was geworden, mee heeft gewacht. Wellicht scheen aan vankelijk de stelling nog houdbaar, maar het offensief, dat de Duitschers in het bezit van de hoeve Fortuin bracht, had de punt nog wat nauwer gemaakt en kon bij voortzetting tot afknijpen van die punt voeren, zoo dat French overwoog dat hij zijn troepen veiliger achterwaarts kon concentreeren. Voorts ligt van het uitstel een verklaring hierin, dat de bondgenooten eerst nog krachtige >ogingen hebben aangewend het ver- oren terrein te herwinnen, gedurende welke het aanvaarden van de conse quenties van het terreinverlies voor barig zal hebben geschenen. (N. Rott. Cl.). Van hat Westelijk» gevechts terrein. Parijs, 4 Mei. Officieel bericht van vanavond Op het front in België zijn wij terrein blijven winnen in de streek van Steenstraete. Bij Beau Sójour in Champagne heb ben wij drie aanvallen der Duitschers Bij Bagatelle in Argonno hebben wij terrein gewonnen en in het Priesterbosch hebben wij onze terrein winst uitgebreid. Londen, 5 Mei. Aan de „Times" is gisteren nit Noord-Frankrijk ge seind Zondagnacht weiden aanvallen on dernomen op de Fransche linie bij Steenstraete aan het Yserkanaal, waai de Duitschers nog een bruggehoofd bezet houden en hun stelling krachtig versterkt hebben. Toen de aanval begon, woei er een zwakke Noordoosten wind en devij and vertrouwde, dat zijn vergiftige gassen met doodelijke uitwerking over de Fransche linie zouden drijven. Onder dekking van een dichteu, gelen rook rukte hij in gesloten ge lederen op, doch de wind werd krach tiger en verspreidde den rook, zoodat de vijand geheel in het gezicht kwam. De Franscben stonden gereed en openden uit vijftien machinegeweren het vuur op de voorwaarts rukkende Duitschers. De eerste rijen werden als graan onder de zeis neergemaaid. De aanvallende beweging word ge stuit en de vijand wankelde en vlood. Het granaatkartetsmitrailleurs- en geweervuur had een vreeselijke uit werking, en toen de aanvallers vlucht ten, lieten zij 2000 dooden en ster venden op het slagveld achter. De aanval op de Britsche linie bij St. Julieu had een even rampspoedig verloop. "Ook hier misten de verstik kende gassen hun uitwerking en wer den de Duitschers met ernstige ver liezen teruggedreven. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 4 Mei. Mededeeling van den grooten generalen staf: In de streek van Libau en Mitau, die door onze troepen bezet wordt gehouden, is de vijand gisteren lijdelijk geweest. Bij Rossieny zijn schermutse lingen te vermelden. Op den linkeroever van de Njemen, ten noorden van de Bobr en de Narew on op deu linkeroever van den Weich sel tot aan de Pilica geen verandering van beteekenis. Wy hebben verschei dene dorpen tusschen de Netta en de Egrzna, ten noorden van het groote moeras, al vechtende "'bezet. De Duit schers hebben onze stellingen op den rechteroever van de Omulew over een vrij breed front aangevallen, doch zij werden tot een overhaasten terug tocht van onze stelhngen gedwongen. Meer zuidelijk aan de Pilica heeft de vijand onder dekking van hevig geschutvuur verscheidene aanvallen ondernomen. Bij Lopoesjno ia zijn in fanterie Zondag tot op 200 pas van onze loopgraven gekomen, doch in den daaropvolgende» nacht heeft onze tegenaanval haar met groote ver liezen weer verdreven uit de opge worpen verschansingen, welke wij onbruikbaar gemaakt hebben. Op enkele plaatsen heeft de vijand getracht de Nida ovei te komen, maar door tegenaanvallen hebben wij den vijand genoopt den linkeroever van genoemde rivier geheel te ontruimen. In het Weichselgebied bij Krasnew had de vijand, die zich bij onze stel lingen concentreerde, ingegraven. Maandagnacht werden deze afdeelin- gen vernietigd in een bajonetaanval, waarbij wlï 400 man met. 9 officieren gevangen maakten. In Galicië, tusschen den Weichsel en de Karpathen, hebben zich in den loop van Zondag en Maandag ach tereenvolgens gevechten ontwikkeld. Vijandelijke afdeelingen slaagden er in over te steken naar den rechter oever van de Dunajec, doch ons vuur belette hen vau den oever verder vooruit te komen. In de streek van Tuchow en Biecz hadden de ge vechten een bijzonder hevig karak ter. De vijandelijke artillerie heeft er een groot aantal projectielen ver schoten. Wij hebben bij tegenaan vallen verscheidene honderden ge vangenen gemaakt en konden ons hier overtuigen van de tegenwoor digheid van Duitsche linietroepen, die voor de eerste maal aan ons front in de Karpathen verschenen. In de richting van Stryj, iu de streek van Golowetsko, wordt het verwoede gevocht voortgezet. Een hoogte ging hier driemaal van de eene naar de andere partij over. Maandagmorgen maakten wy er ons voorgoed van meester, namen in den loop van den dag opnieuw 1200 man met 5 officieren gevangen en ver meesterde 3 mitrailleurs. Bij de bronnen van de Switsa is een poging van den vijand om onze flank om te trekken geheel mislukt. Ook hier hebben wij gevangenen gemaakt. De vijand werd tot een ordelooze terugtocht gedwongen. Nieuwe veldtocht tegen Servië 7 De Deutsche Tagesztg. verneemt, dat het Oostenrljksch-Hongaarsche leger, bestemd om een nieuwe actie tegen,Servië te voeren, thans gereed is om uit te rukken. De troepen zijn voor den dienst to velde gedrild in een gebied aan de Servische grens, dat door sterko verdedigingswerken onkwetsbaar was gemaakt voor een inval. Daar het weer thans gunstiger is geworden, verwacht men, dat de nieuwe veldtocht spoedig een aan vang zal nemen. Drie treiters In den grond geboord. Londen, 5 Mei. De bemanningen van drie treilers uit Huil, de „Jolentbe", Hero" en „Northward Ho", zijn van nacht te Huil aangekomen. Hun schepen zyn Maandag in de Noordzee opgeblazen door een Duitsche duik boot. De drie treilers waren aan het visschen, toen een Duitsche duikboot verscheen en last gaf te stoppen. De bemanning begaf zich daarop in de sloepen cn roeide weg. De treilors werden door van de duikboot ge zonden manschappen tot zinken go bracht. De bemanningen hadden on geveer acht uur aan de riemen ge zeten, toen zij eindelyk de aandacht (van een schip) trokken door het verbranden van een hemd. De „Hero" hkd nog getracht te ontsnappen, doch na een opwindende jacht, die uren duurde, kreeg de duikboot den treiler. onder schot en nadat het geweervuur was begonnen, oordeelde de schipper het verstandiger te stoppen. In de Zwarte Zee. St. Petersburg, 4 Mei. Mededeeling van den groote generalen staf De Zwarte Zeevloot heeft de ver sterkingen van den rechtervleugel der Tsjataldzjalinie en de haven Karabor noe beschoten. China en lapan. Tokio, 4 Mei. De Genro (raad dei- ouden) heeft vergaderd. Naar men gelooft, is er over een ultimatum aan China gesproken. De Japansche bladen achten het zenden van een ultimatum een uit gemaakte zaak en zijn van oordeel, dat China met zijn antwoord op de gewijzigde eischen van Japan heeft getracht de zaken te rekken. Generaal von Seydewitz gesneuveld. Berlyn, 5 Mei. Uit Karlsrulie wordt aan het „Berl. Tagebl." geseind: De 65 jarige generaal Hugo von Seydewitz, die de oorlogen van 1866 en 1870 meemaakte, ridder van het ijzeren kruis le en 2e klasse, is ge sneuveld. Oproerige beweging In Tripoli. De kolonel Miani, commaudant van een uit de drie wapens samengesteld detachement (waarbij ook inlandsche soldaten waren ingedeeld), die op dracht had een strafexpeditie te hou den, heeft op 1 Mei gemeld, dat hij bij het treffen mot den vijand ge dwongen werd onder zware verliezen terug to trekken, omdat de inland sche troepen naar den vijand over liepen. Het „Korr. Norden" verneemt daar omtrent uit Rome Het verraad van 4000 inlandsche soldaten door overloopen naar het opstandelingenkamp van het in totaal slechts 6000 man sterke expeditie korps bij Syrthe, wordt in politieke kringen ernstig ingezien. De dood van 18 officieren en 200 Italiaausche soldaten, zoomede de verwonding van 20 officiereu en 400 soldaten, maakt een pijnlijken indruk. De achuld van dit voorval wordt aan het plaatselijk commando toegeschreven. Berlijn, 5 Mei. De met het stoom schip „Syracuse" op Sicilië aange komen gewonden berichten bijzon derheden over de groote verliezen in den strijd in do omstreken van de Syrthe, in Tripolis. Op 29 April had de botsing plaats bij Kasr Bu Hadi, waai meer dan 2000 Arabieren zich genesteld hadden. De Italiaansche strijdmacht was nauwelijks den aan val begonnen, toen de ongeregelde troepen op den linkervleugel het vuur op de Italianen openden. De inet de bajonet oprukkende bei saglieri waren spoedig omsingeld en leden gevoelige verliezen. Vele officieren vielen, de geheele artillerip ging verloren. Met de grootste moeite baande de colonne zich den terugtocht, terwijl de Ara bieren de vervolging staakten, toen zij in de nabijheid kwamen van de Syrto. Uit Engeland. Een Nederlander veroordeeld. Te Sundcriand werd gisteren de Nedcrlandsche zeeman Barend Wolt- hekker, matroos aan boord van het stoomschip „Mecklenburg", liggende in de dokken te Sunderland, veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De aanleiding tot deze veroordeeling was het volgende: Zaterdagavond zag een militaire patrouille lichtbundels schijnen van de „Mecklenburg", in de richting van de zee. Zij zagen, dat de beklaagde met een eloetrische zaklantaarn sig nalen gaf, waarbij hij het Morse- systeem gebruikte. De lichtstralen waren een vijftal mijlen ver zichtbaar. De beklaagde bekende te Belfastvan eenzelfde feit te zyn beschuldigd. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het exameu L.O. mej. H. J. Koningstein alhier. Uitslag aanbesteding. Door de Directio der Marine alhier werd gister aanbesteed de levering van Eikenhout. G. F. Cloers, Arnhem, f6643.60; P. M.en J. Jongeneel, Utrecht, f 16402.20. Teakhout. Ambagtshecr en van der Meulen, Amsterdam, f6345.40; P. M. en J. Jongeneel, Utrecht, f9258.90. Juffers en Sparren. Oortgijzen en Zn. alhier, f 1938.50; G. Albertsen Co., Middelburg f8744.90. Grenen, Dennen en Vu renhout. B. Loos en Zn., Blokzijl, f17954.-; G. Alberts en Co., Middelburg, f27079.70. Ansjovis. De eerste aanvoer van ansjovis hier t6r plaatsen bedroeg op lieden 500 stuks. Adres Gemeente-werklieden. Door het Bestuur van den Neder- landschen Bond van "Werklieden in Openbare Diensten en Bedrijven, afd. den Helder, is aan den Gemeenteraad verzocht te willen besluiten dat de werktijd van het personeel (geen deel uitmakend van dun 8- ploegendienst) zoodanig worde ver anderd, dat des avonds te 6 uur worde geëindigd; dat voor het stokerspersoneel, waar onder ook begrepen de stoomstokers en zoutmakers het normale 8-ploegen- stelsel worde ingevoerd, zoodat in 8 opeenvolgondo weken niet langer dan 168 uren worde gewerkt Aan dit adres is toegevoegd eene Memorie van Toelichting. Adressanten zeggen daarin Wanneer adressanten de vrijheid nemen dit verzoek tot Uwen Raad te richten, dan ontleenen zy die vrij heid aan de omstandigheid, dat de Gemeenteraad het lichaam is, dat in laatste instantie over de arbeidsvoor waarden van de werklieden in dienst der Gemeente heeft te beslissen. Verzoeken door ons hoofdbestuur aan het college van Burgemeester en Wethouders gericht werden afge wezen, zonder eenïge nadere moti veering. Daar adressanten dus niet kunnen oordeelen over de bezwaren, die er van de zijde van B. en W. bestaan en zij van meening zijn, dat zonder het dienstbelang te schaden hun ver zoek kan worden ingewilligd, daar meenen zij zich dus volledig vry tot Uwen Raad te mogen wenden met de in hun adres vervatte verzoeken. Zij willen trachten de mogelijkheid van hun wenschen hier nader voor Uwen Raad duidelijk te maken. Het verzoek om den werktijd van personeel, geen deel uitmakend van den 3-ploegendienst, te doen eiudigen om 6 uur namiddags kan naar de meening van adressanten niet anders zijn dan in het belang der werklieden. Wanneer zij des avonds om 7 uur hun werkzaamheden hebben beëin digd, dan naar huis moeten loopeD, zich daar zullen moeten wasschen en kleeden, dan is zeker het grootste deel van den avond reeds om en blijft er voor hen al bitter weinig gelegen heid zich met hunne kinderen te bemoeien, voor hun ontwikkeling zorg te dragen en zich mot alge meene maatschappelijke zaken bezig te houden. Waar nu zonder eenig dienstbelang te schaden, waar de werklieden zelfs bereid zijn des zomers 's morgens om 6 uur hun arbeid aan te vangen, waar ze bovendien hun schafttijd van 's middags 5 tot 5£ uur er aan ten offer willen brengen, daar meenen adressanten, dat tegon de inwilliging van dit verzoek zich geen enkei dienst belang verzet niet alleen, maar ook, dat het gezinsleven en de algemeene ontwikkeling van de arbeiders daar mede wordt gediend. Wanneer hier nu nog aan kan worden toegevoegd, dat iu Arastor- dam de gemiddelde 9 urendag is inge voerd, dat in Arnhem en Hilversum niet langer dan 9 uren per dag wordt gewerkt, dat in Zaandam een rege ling is getroffen, waarbij zonder extra kosten met 8 uren arbeid per etmaal kan worden volstaan, dan meenen adressanten vau hun verzoek goede resultaten te mogen verwachten. Wat betreft de werktijd van de stokers, daaromtrent kan worden medegedeeld, dat in byna alle plaat sen van ons land het normale 3- ploegenstelsel is ingevoerd, dat zelfs reeds een groot aantal gemeenten verder zijn gegaan. Terwijl nimmer langer dan 8 uur wordt gewerkt, behalve dan op den wisseldag, wordt het personeel van elke 3 Zondagen 2 vrij gegeven. In Arnhem bestaat het normale 3-ploe- genstelsol, maar na elke 7 dagen dienst krijgt hot stokers-personeel een geheelen vrijen dag, waarvan er op Zondag vallen. In Zaandam bestaat hot normale 3 ploegenstelsel, met dien verstande, dat 26 vrije Zondagen per jaar zijn gewaarborgd en het personeel iedere week een vrijen dag heeft. In Alkmaar, Amersfoort, Leeuwar den, Delft, Dordrecht, Haarlem, Utrecht, Assen, Deventer, enz., be staat het normale 3 ploegenstelsel met een meer of minder aantal vrije dagen. Hetzelfde kan worden gezegd van de stoomstolcers-macliinisten on zout- makers. Geen plaats van oonige be teekenis in ons land, zelfs niet in Maastricht, heeft een werktijd van 84 uren per week. Hier mogen loch geen overwegingen van financieelen aard de doorslag gevenaan een der- gelijken werktijd dient naar de mee ning van ondergeteekenden ten spoe digste een einde worden gemaakt. Adressanten vertrouwen, dat Uw Raad hun verzoek wel in ernstige overweging zal willen nemen cn zy bevelen het dan ook ten zeerste in Uwe welwillendheid aan. Openbare Leeszaal. Iu de laatste twee maanden werd de bibliotheek verrijkt met de vol gende boekwerken: Leerboek der Staathuishoudkunde door N. G. PiersonGeschiedenis van het Nederlandsche volk d. P. J. Blok; Geschiedenis van het Grieksche volk d. E. M. Tappan; Woordenboek der toonkunst d. E. A. Melchior: In Afrika's donkere Wildernissen d. H. M. Stanley; Bij Emin-Pacha in de equatoriaal-provincie d. A. J. M. Jephson; Over litteratuur d. M. H. van Campen; Theosophische grond begrippen d. W. P. D. Corporaal en M. van Ma&nen; Het occultisme in groote trekken d. R. Steinor; De oorlog van staal en goud d. H. N. Brailaford; Uit 's levens diepte d. J. Klootsema; Door duisternis tot licht d. Raden Adjeng Kartini; In 't land van Guido Gezolled.H. S. S. Kuyper; Wolfgang Amadeus Mozart d. W. Hutschenruijter; Het loven van Beet hoven d. R. Rolland; Het gulden boek der zee d. J. W. J. baron van Haorsolte; Pauls ontwaken d. F. v. EedenGe dichten d. J. Perk; Dichters van dezen tijd d. J. N. van Hall; De legende van Uilenspiegel d. Ch. de Coster; Het niouwe leven d. Danto; Zielsverwanten d. W. von Goethe; Jeugdherinneringen d. J. Ligthart; Herinneringen van een onafhankelijke vrouw d. Ada Gerlo; Jaarboek der Marine 1915. Binnen kort zullen ook deze wer ken kosteloos worden uitgeleend aan de leden der vereeniging (minimum contributie f 0.50 p. j.) Vanaf 1 Mei zal de uitleen ing ook plaats hebben des Woensdagsavonds van 7-9 uur. Klicka. In de laatste weken bevatten de groote bladen verslagen over con certen, die door een Boheemschen harpspeler gegeven werden. Deze roemden om strijd het edele, hoog staande spel van den Bohemer, die het wel wat miskende en verwaar loosde instrument, de harp, in eere herstelde. WJj vernomen dat deze Klicka ook in den Helder komt. A.s. Woens dag 12 Mei zal hy in „Casino" een concert geven. Welk hoog kunstgenot den bezoekers alsdan te wachten staat, moge blijken uit onderstaande pei sbeoordeelingen In „De Telegraaf' schreef rar. L. van Gigh Jr.: Een eivolle zaal. Het was toover- kunst v«n Klicka. Hij heeft ons een heel Orchest vervangenvol ruischend, fier, majestueus en lieflijk. Nimmer wist ik, dat tot zóóvele nuancen de harp in staat was. De rijke dynamische schakeeringen en klankwisselingen, waren betooverend en door de warme muzikaliteit van den speler ook mee- sleepend. Wij zaten als zoovele Sauls, bedwongen door dezen David. De heer Sibmacher Zijnen oordeel de in het „Handelsblad": Tn het spelen op dit instrument, in technisch opzicht bijzonder knap, toonde hij zooveel zuivere, zooveel fijne muzikaliteit en zin voor heldere plastiek, dat het luisteren boeiend, leerzaam en genoeglijk werd. In het Utr. Prov. en Sted. Dagblad schreef de heer J. S. Brandts Buys: Klicka geeft het allermeeste, en allerbeste, wat er op zijn instrument gegeven worden kan. Zijn techniek verbluft en verheugt. Zijn muzikali teit is groot en zeer intelligent. Hij laat het uit z|jn instrument wonderlijk suizen, golven en stormen. BINNENLAND. De oudste landweerlichting met groot verlof? Naar de „Zwolscbe Ct." verneemt, wordt er zeer ernstig over gedacht de oudste lichting van de landweer 15 Mei a.s. met groot verlof te laten gaan. Het „H.bl." heeft naar aanleiding van dit bericht bij het hoofdkwartier te 's Gravenhage geïnformeerd. Men noemde er het bericht een groote onbescheidenheid, doch wenschte er zich niet verder over uit te laten. De reis van mgr. Notens. Naar aanleiding van het telegram van een buitenlandsch persagentschap wordt aan het Hblad van de meest bevoegde zijde andermaal bevestigd, dat aan de reis van mgr. d. Nolens geen andere gedachte ten grondslag ligt dan hetgeen daaromtrent is ver meld in het bericht, op 23 April in de Nederlandsche pers opgenomen. Van een voorstel van Nederland aan den Heiligen Stoel tot aanstelling van een vertegenwoordiger is geen sprake geweest; evenmin is door de Neder landsche regeering eenige mededeeling van het Vaticaan ontvangen. Broodvoorziening. Te Schiedam is voor het beschik baar stellen van tarwebrood tegen verlaagden prijs de vereischte samen werking verkregen. Heden worden de aanvragen om broodkaarten aan de huizen uitgereikt, Vrijdag worden zij opgehaald en een vrij talrijk per soneel zal de broodkaarten naar de opgehaalde aanvragen gereedmaken, om ze nog Zaterdag in handen van do bakkers te stellen, die ze aan hun klanten uitreiken en tijdig den noodi- gon vooraad kunnen inslaan om het brood reeds Dinsdag af te leveren. Te Schiedam meenen de bakkers van ongebuiid meel een zeer goed brood te kunnen bakken. Ter vereenvoudiging van de con- tröle op het gebruik zullen in die gemeente de kaarten 3lechts voor een kalendermaand geldig zijn. Gelyk met het brood, hoopt' men er ook varkensvleesch tegen ver laagden prijs te kunnen verstrekken. Do zieke onderofficieren van den torpedodlenst. In het militair hospitaal te Soera- baja bevinden zich nog 4 onderoffi cieren van den torpedodienst, lijdende aan dysenterie, doch dezen zijn zoo ver aan de betere hand, dat zy reeds van de zaal voor ernstig aan die ziekte lijdenden zijn overgegaan naar een andere zaal, en binnen weinige dagen kunnen verwachten te worden uitgeschreven als hersteld. Sinds Ja nuari zijn er 18 verpleegd geworden, waarvan 8 als hersteld uitgeschreven en 6 overleden zijn. Beleediging van den Duitschen keizer. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van mr. C. P. van Kossem, letter kundige, vroeger te Rotterdam, thans wonende Huis Ter Heide nabij Zeist, die door de rechtbank te 's Graven hage was veroordeeld wegens be leediging van den Duitschen Keizer tot f 300 boete of 60 dagen hechtenis, met vrijspraak Yan de telastelegging van het in gevaar brengen van de onzijdigheid van den Staat. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank. De procureur-generaal had tegen den beklaagde ter zake van laatst genoemd misdrijf 6 maanden gevan genisstraf gevorderd met bevestiging van het vonnis der rechtbank voor zoover bekl. daarbij veroordeeld was wegens beleediging. Vrijspraak. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den politieagent, die door de Vijfdè Kamer der Amster- damsche Rechtbank veroordeeld werd tot vijf dagen gevangenisstraf wegens diefstal van een dubbeltje ten nadeele van een arrestant, overeenkomstig den eisch van het O. M., vrijgesproken. Het Hof achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. Mr. Po vel was als verdediger opge treden. Een ontploffing; drie dooden. Gistervoorraiddag omstreeks half twaalf heeft er een hevige ontplof fing van een ammoniak-leiding plaats gehad in een van de kelders van de bierbrouwerij d'Oranjeboom, gevestigd aan de Nassaukade, hoek Oranjeboom straat te Rotterdam. In die kelders waren op dat oogen- blik nog 16 personen werkzaam. Een dier werklieden vertelde, dat de ont ploffing van de leiding plaats had op een punt, waar twee aangren zende en een daar boven gelegen kelders samenkomen. Hij hoorde een knal, zag witte amoniakdampen te voorschijn komen en nam de vlucht. De ingenieur C. Hanhart, uitZQrich, onder wiens toezicht men bezig is i botonvaten te maken, verklaarde evenwel, dat de leiding gesprongen is ter plaatse, waar twee met pak king omwoelde einden bijeenkomen. Zoodra het ongeluk gebeurd was, haastte men zich de leiding af te schroeventoch kon men niet voor komen, dat eenige honderden kilo's ammoniak ontsnapten en gaDSch <le omgeving verpestten. Eenige werklieden hadden zich reeds dadelijk in veiligheid gesteld door langs den grond naar buiten te kruipen, anderen werden met groote krachtsinspanning en levensgevaar te voorschijn gehaald. Bijzonder onder scheidden zich hierbij de Duitscher H. Kuhn, een kuipersbaas, de tim mermansbaas Lieshout en de machi nist Van Eek. Dadelijk wa9 naar alle zijden om hulp getelefoneerd. Het personeel van een reddings brigade heeft getracht de kelders binnen te dringen, doch moest wegens onbekendheid met de situatie terug. Toen heeft de heer Kuhn voornoemd, voorzien van een rookhelm Königs. zich in de kelders begeven en eenige werklieden hulp verleend. Twee werk lieden vond hij in een ledig fust zitten, waarin beiden waren gevlucht het fust hadden zij achter zich ge sloten. Achtereenvolgens kwamen met of zonder hulp van derden nog meer werklieden te voorschijn. Een ervan moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Allen waren min of meer bevan gen door de verstikkende dampen die zij ingeademd hebben. Alles werd gedaan om hem te helpen, waardoor spoedig velen, die in een tuintje rust gevonden hadden, geheel opknapten. De directie van d'Oranjeboom was overal in de weer met emmers en flesschen, gevuld met azijn, liep men rond. Daarin doopte men zak- en andere doeken om eenigszins gewa pend te zyn tegen do dampen. De brandweer spoot met 17 stralen, waaronder er 7 van het terrein zeif warc-n, massa's water in de kelders om de ammoniak-dampen op te lossen. Zoo was het ongeveer half twee in den namiddag. Steeds liepen er geruchten, dat er nog meer menschen in de kelders waren. Voordat het een half uur later was, had men er de laatste drie uitgehaald, doch de geneesheeren konden by hen slechts den dood vast stellen. Brand is er niet veroorzaakt. De ammoniak diende om de kelders af te koelen. Nader bericht men De lijken van de drie slachtoffers van het ongevat, dat gisternamiddag op het terrein van de bierbrouwerij d'Oranjeboom alhier plaats vond, zijn naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Het overbrengen van den werkman A. Hillen van de Persoonshaven naar het ziekenhuis geschiedde niet zoo zeer wegens het inademen van ammo- niakdampen als wel omdat deze man inwendig gekwetst is en vermoede lijk een paar ribben gebroken heeft. Hij bevond zich op een bovenverdie ping, toen bij de ontsnapte ammo niak rook on toen hij eeD goed heen komen zocht, viel hij door een lift- gat. N. Rott. Ct. IJmuiden, 5 Mei 1915. Vlootuitbleiding. De Oce aan Visscherij-Maatschappij alhier Het bij de werf van Gebroeders Bost in Leiderdorp twee nieuwe zeilloggers bouwen .en bestelde een derden zeil- logger. De heeren Jan van Vrede en Klaas van Pel Jr. laten op dezelfde werf samen een zeillogger vervaar digen. Scheepvaart. In hel eer9te kwartaal van dit jaar kwamen hier binnen 505 stoomschepen met 603.199 Register Ton tegen 756 stoomschepen tegen 946.228 Register Ton in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. De mindere koleuinvoer uit Enge land heeft in belangrijke mate bijge dragen tot dezen achteruitgang. Haringvangst. Gisteren ver trokken de loggers „Daniël Jan" en „Hugo Greta" als eerste loggers van de Katwijksche haringvloot van hier naar de visschery. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 Mei. Aan de orde is de interpellatie- Schaper over de levensmiddelen circulaire van den minister van landbouw enz. van 24 April. De heer Schaper (S.D.A.P.) vindt het een bezwaar, dat de on- en min vermogenden het wittebrood niet goedkooper kunnen krijgen. Spr. vreest voor ontevredenheid en acht daarom uitbreiding van den maatregel tot het gebuilde brood noodzakelijk. Het daarvoor benoodigde geld zou men kunnen vinden dooi de heffing eoner oorlogs belasting, die door de rijken moet worden gedragen. Het komt spreker voor dat de lei ding in deze niet krachtig is. Dooi den lieer Schaper worden daarop de volgende vragen gesteld 1. Of de Minister bereid is, zijn maatregel ook over gebuild tarwe brood uit te strekken; 2. of de Mi nister bereid is den maatregel toe te passen ook op andere levensmid delen, in het bijzonder aardappelen; 3. of de Minister voornemens is ten aanzien van andere levensmiddelen al het mogelijke te doen om door bepaling van maximumprijzen en door uitvoerverboden, benevens strenge handhaving van een en ander, de prijzen te doen dalen, resp. stijging daarvan te voorkomen. Op de 1ste vraag wordt door den Min. in ontkennenden zin geantwoord. Watr vraag 2 aangaat zegt do Min. zich voorloopig aan zijn circulaire van 24 April te willen houden. Zoo veel doenlijk zal de Min. werkzaam zijn in de in vraag 3 aangegeven richting. Door den heer Schaper wordt het antwoord van den Minister onvol doende geacht. De volgende motie wordt door hem ingediend: De Kamer, overwegende, dat het niet gewenscht is de circulaire van 24 April jj. te handhaven, in dien zin, dat de beschikbaarsteUing van brood en meel van de gemeente besturen zich bepaalt tot ongebuiid tarwebrood en ongebuiid meel; verzoekt den Minister eene wijzi ging van deze circulaire in bedoelden

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2