HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4463 ZATERDAG 8 MEI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/0 hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon water Mei op: onder: op: ondor: v.m.:n.m. Zondag 9 m. 2,30 a. 2.48 -1.1 7.37 4.88 4.48 Maandag 10 m. 2,40 4.- 4,16 7.38 5.39 6.44 Din3dag 11 2.51 5A8 4,14 7.89 0.27 6,31 Woonsd. 12 8.8 6.26 4.13 7.40 7.8 7.12 Dondord. 18 3.18 7.40 4.11 7.42 7.42 7.62 Vrydag 14 3.38 a. 8.51 4.9 7.44 8.17 8.27 Zaterdag 15 4,6 9.57 4.7 7.46 8.50 9.6 DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 5 en 6 Mei. Van het Westelijk front. Het Fransche Communiqué van den 5en zegt dat de dag kalm ver- loopen is; In Belgiö werd een Duit- sche loopgraaf veroverd en de stel ling der Franschen vooruit geschoven tusschen Lizerne en hot Sas (N. van Yperen), welk laatste gehucht in handen der Franschen is. In Champagne en Argonne worden de aanvallen der Duitschersafgeslagen. Minder goed liep het af met de aan vallen der Duitschers tusschen Maas en Moezel, gericht tegen Eparges en in het bosch van Ailly. Drie Duit- sche regimenten kregen vasten voet op den heuvelrug. Door oen tegen aanval der Franschen kon slechts' de helft heroverd worden. In het bosch van Mortmare daar entegen namen de Franschen twee loopgraven. Drie tegenaanvallen wer den afgeslagen. In den Elzas gaan de Franschen vooruit langs den Noordelijken oever van de Fecht. Het bericht van den 6en deelt mede dat een nachtelijken aanval der Duitschers van uit Steenstracte afge slagen werd. Ten Zuiden van Yperen werd een aanval gedaan op heuvel 60 (bij Zwartelen), welke de vorige maand door de Engelschen veroverd was. De Duitschers slaagden er eerst in de-stelling te nemen, doch werden door tegenaanvallen gedeeltelijk we der verdreven. Een aanval der Duitschers bij Per- thes en een bij Four de Paris mis lukte. Over de gevechten tusschen Maas en Moezel wordt nog medegedeeld, dat de aanvallen bij Eparges, en de schans van Calonne mislukten, en dat de Duitschers zware verliezen leden. De Franschen maakten een aantal gevangenen. De heuvplstelling die de Franschen veiloren in het bosch van Ailly welke z(j voor een gedeelte hernamen, is door tegenaanvallen der Franschen bijna geheel in hun bezit terug gekomen. Verder wordt aangegeven dat de door de Franschen heroverde loop graven in het bosch van Mortmare gelegen zijn bij den weg Flirey, Essey. In den Elzas hebben de langs de Fecht opdringende Franschen een hoogte ten O. van Sillakerwasen be zet en zijn vandaar opgedrongen naar Steinbrück (900 M. van Metzeral). Door een tegenaanval hernamen de Duitschers de top van de hoogte. Het Duitsche bericht van den 6en Ingezonden Mededeeling. Geniest Uwe schele hoofdpijnen met de Pink Pillen. De schele hoofdpijnen komen meer voor bij de vrouwen dan bij dema n- nen. Dat geeft dus reden te denken dat de storingen, eigen aan het vrou welijk geslacht, niet vreemd zijn aan deze zoo pijnlijke ongesteldheid. Niets is meer waaren bij heel veel vrou wen is de terugkeer der schele hoofd pijnen zoo regelmatig dat sommigen bijna met zekerheid zeggen kunnen „Ik zal op dien dag schele hoofdpijn hebben". Het gebruik der Pink Pillen kan dat alles in orde brengen, omdat de Pink Pillen een volmaakte rege laar der lichaamswerkingen zijn en tegelijkertijd een krachtige herschep per van het bloed en versterker der zenuwen. De schele hoofdpijnen gaan ook samen met slechte spijsvertering, in welk geval evengoed mannen als vrouwen er aan onderworpen zijn. Niet zelden komt men personen tegen die iederen dag aan schele hoofdpijnen lijden, gedurende 2 of 3 uren na iederen maaltijd. De Pink Pillen kun nen alsdan met succes genomen wor den. Zij genezen de maagpijnen en vergemakkelijken den arbeid der spijs vertering. Men weet dat de slechte spijsvertering voorkomt uit een zwak heid van de maag die niet dan on volkomen haar werk kan doen. Deze zwakheid wordt veroorzaakt door de slapheid van het bloed, en nu bezor gen juist de Pink Pillen rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar h fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij H. DE BIE—Biersteker, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. KOTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. deelt mede dat over het geheele front hevige artilleriegevechten geleverd werden. Bij Yperen gingen de Duit schers vooruit en veroverden de hoeve „van Heule" aan den spoorlijn Mees- sen Yperen. Eenige houderden ge vangenen werden gemaakt, terwijl 15 machinegeweren verméesterd werden. Over de gevechten in de streek van Combres geeft het bericht ook nog eenige bijzonderheden: Bij eeu aanval werden hier 4 Fransche offi cieren en 135 man gevangen genomen en 4 mitrailleurs vermeesterd. In het bosch van Ailly werden de Franschen uit hun stelling verdreven. 2000 man, w.o. 21 officieren werden gevangen genomen. 2 kanonnen, machinegeweren en mijnenwerpers vielen in handen der Duitschers. De strijd bij Flirey kostte den Franschen zware verliezen. Op een plaats drongen zij door tot aan de Duitsche loopgraven. Om een stuk ervan wordt nog gevochten. Overi gens werd de aanval afgeslagen. Een aanval op de Duitsche stel ling ten W. van Steinbrück werd afgewezen. Hoe de toestand is op den Hart- mannsweilerkopf, is niet te zeggen. Van Fransche zijde toch werd ge meld dat Amerikaansche journalisten de Fransche stellingen op den Hart- mannsweilerkopf bezochten, terwijl thans van Duitsche zijde bericht wordt dat de Zwitsersche kolonel Müller de Duitsche stellingen op den heuvel bezocht heeft. Hierbij had hij er zich van over tuigd dat de Duitschers alle belang rijke, en vrijwillig gekozen stellingen en waarnemingspunten stevig in hun bezit hadden. Nu zijn er twee mogelijkheden. De eerste is dat een van beide partijen onwaarheid vertelt. De twee moge lijkheid is dat beide partijen tegen over elkaar li ggen opdenzelfden heuvel, zoodat dan de beide mededeelingen waarheid kunnen bevatten. Yan het O o s t e 1 ij k front. Hoe de toestand hier is, is nog niet geheel duidelijk. De Russen moesten terug, maar tot hoever en over welk frontbreedte die teruggang zich uitstrekt is nog niet met zeker heid te zeggen. Intusschen stapt het Russische opperbevel naar het schijnt erg kalm over de zaak heen. Er wordt tenminste tot nu toe van geen teruggaande beweging ge sproken. Wel is uit de ligging dei- plaatsen, waar volgens de Russische berichten gevochten werd op te maken dat zij achteruit gegaan zijn. Ronduit erkend is de teruggang echter nog niet. Het Russische legerbericht van 5en meldt dat de strijd in Galiciö, tusschen Weichsel en Karpathen zich met dezelfde hardnekkigheid ontwik keld. Tevens wordt medegedeeld dat de vijand nieuwe troepen in het veld bracht. Herhaalde aanvallen der Duit schers werden onder reusachtige ver liezen afgeslagen. Na verwoede ge vechten trokken echter eDkele af- deelingen der Russen op de tweede verdedigingslinie terug. Bij Stryj slaagden de Oostenrijkers er in een gedeelte van de loopgraven op den onlangs door de Russen ver overde berg Makuvka te nemen. Bij een tegenaanval werden zij er echter weer uitgeworpen 1200 man, w.o. 30 officieren werden gevangen ge nomen. In de streek van Anglow ondernam de vijand op 3 Mei een vruchteloos offensief. Yoor Libau werden een Duitsche kruiser en eenige kleinere vaartuigen Bij Rossieny gaan de Russen met succes vooruit. Een Duitsch legerbericht van 6 Mei zegt dat de gevechten ten Z.O. van Shawly en ten O. van Rossieny nog voortduren. N.O. en Z.W. van Kalwaria werden verscheidene aan vallen der Russen afgeslagen. Evenzoo verliepen aanvallen op de stellingen van de Piïica. De vesting Grodno werd met bom men bestookt. In West Galiciö trachtte de achter hoede der Russen wanhopigen tegen stand te bieden aan de troepen der Duitschers en Oostenrijkers onder maarschalk Mackonsen. Deze werd echter gebroken op den linkeroever van de Wisloka. Tegelijkertijd werd ook op verschillende plaatsen de overgang over de Wisloka bevochten. Ook kregen de Duitschers vasten voet in de Duklapas. Ten O. van Tarnow en op den rechteroever van den Dunajec werd tot in den nacht gevochten. In de Beskiden maken de troepen vorderingen. Het aantal gevangenen is tot dus ver tot 40.000 gestegen. Weensche berichten van 5 Mei melden nog dat de tegenslag in West Galiciö den teruggang van do Russen over een front van meer dan 100 K.M. tengevolge heeft gehad. Het verst gaat do terugtocht der Russen uit hunne stellingen aan de Dukka- en Lukkow-pas en bij Zboro. De Russen welke bij Jaslo stonden, onder bevel van den (Bulgaarschen) generaal Radko Dmitriöf, zijn terug getrokken. By Tarnow bieden de Russen heftigen tegenstand om de aftocht te dekken. Verder melden de bladen dat de Oostenrljksche 42 c.M. bat terijen een geweldige uitwerking hadden. De Oostenrijksche berichten van den 6en geven aan dat de troepen nog steeds verder voorwaarts dringen. Door den flankaanval der Oosten rijkers zijn sterke Russische afdee- lingen in de Beskiden in een gevaar lijke positie geraakt. Volgens dit be richt bedraagt het aantal gevangenen reeds meer dan 50.000. In het Orawa-dal werd een aanval der Russen op de hoogte van Ostry afgeslagen. 700 man werden gevan gen genomen. In den namiddag van den 6en werd nog bekend gemaakt dat ook de laat ste Russische stellingen op de hoog ten ten O. van de Bialla en de Duna jec door de Oostenrijkers genomen werden. Ook Tarnow is weer hernomen. Een Turksch bericht van het ge vechtsterrein aan de Dar dan el len maakt melding van de vernie tiging van een vijandelijk bataljon bij Ari Boeroen. Een gedeelte der vijandelijke stel ling werd genomen. Meer dan 100 geweren en een machinegeweer wer den buit gemaakt. Bij de aanvallen op Sedil-Bahr brachten de Turken groote verliezen toe aan de Engelschen en vérmees terden zij 3 machinegeweren en een groote voorraad munitie. Daarentegen deelde min. Asquith in het Engelscho Lagerhuis mede, dat de gelande troepen goede vorde ringen maken, zoowel op het zuide lijk deel van Galipoli, als bij Gaba Tepe, waar de Australische en Nieuw- Zeelandsche troepen zyn geland. Van uit den Kaulcasus wordt van Russische zijde medegedeeld, dat het offensief in de richting van 01t.y voortgang maakt. De Turken trekken hier langzaam terug. In de streek van Dilman hebben do Turken zich na hun nederlaag in de bergen teruggetrokken. Na de aankomst van versterkingen hebben zij zich daar verschanst. Soldatenverhalen over de ge vechten bij Yperen. Nog steeds komen naderen bijzon derheden over de gevechten bij Ype ren 'in de Engelscbe soldatenbrieven voor. Feitelijk verdient het gevecht, dat den 22en April begon, den naam van een slag. Voor dat die slag begon was er een week van betrekkelijke kalmte ver- loopen. Het zomerweder deed zich voelen en iedereen voelde dat er wat op handen was. Doch laten wij nu een Engelschen soldaat aan 't woord „Dien Donderdag 22- April begon er een aanval zich te ontwikkelen, aan ons linkerfront, die zich ernstig liet aanzien - zoo schreef hij aan de „Times". Weldra kregen ook wij bevel ons gereed te houden om te vuren op 3000 meter. Telkens voort- waarts gaande, loopende en dan neer vallende, kwamen wij tweemaal 200 meter verder. Toen kwam het bevel te gaan staan en dachten wij dat alles weer veilig was. Do batterij die ons dekte begon echter te vuren, elke 30 seconden en werd toen ook door don vyand onder vuur genomen. Vier onzer waren gewond. Een gerucht deed de ronde dat onze verbindings lijn geheel verdwenen was en wij omsingeld zouden zijn, doch wij wei gerden dit te gelooven. Een paar man van de Fransche koloniale troepen kwamen bij ons en wederom kregen wij bevel de geweren gereed te hou den. Bommen bleven voortdurend over onze hoofden heen en weer vliegen. Meestal waren 't projectielen met hooge explosie. De ammunitie wagens voerden steeds meer ammunitie aan en wij zagen de spannen voor onze batterij ons terrein op komen rijden, maar 't waren niet onze eigen batterljpaarden. De zaak scheen bedenkelijker te wor den. De wagens moesten tweemaal heen en weder rijden mot de munitie en inmiddels moest ik een gewonde beschermen. Wij hadden toen de vuurlinie te passeeren en daar het projectielen regende, was dat een vreeselljk oogenblik. De Duitschers deden, al schreeu wende, hun aanvallen en vele Engel schen zagen dat voor den eersten keer. De indruk dien zij kregen wordt door een hunner aldus beschreven: Stel u voor het effect van groote ver bazing en groote vrees dan hebt ge een denkbeeld van wat wij voelden. Ik zelf, ik trilde, want 't leek mij zoo geweldig en onnatuurlijk. Natuur lijk schoten wij voortdurend en zagen vele Duitschers vallen. Maar 't scheen of er dan ook weer telkens een andere voor in de plaats kwam. Daardoor kreeg ik 't gevoel dat het geen ver schil maakte hoevelen wij er neer schoten. Ik kreeg een verward ge voel van gasachtige lucht in te ade men en van voortdurend donderen in de lucht. Wij kregen bevel, toen de Duitschers te dicht bij ons kwamen, terug te gaan en ik bereikte een oude loopgraaf die vol water stond. Dat teruggaan geschiedde langzaam daar wij onze gewonden meenamen en voortdurend aan 't vuren bleven. Onze geweren werden zeer heet. Vooral bij en op den St. Julien-weg was 't op dien Donderdag een tafereel van wanorde. Doode paarden, vech tende, Canadeezen, omvergeworpen karren bedekten dien weg. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Yperen zelf was de gevaarlijkste plek. Sommigen trachtten daardoor heen te komen maar alle straten waren onveilig door de neerploffende brandende huizen en de ontelbare projectielen die overal don dood zaai den. Alle nieuw aangekomen Engel- sche- soldaten kregen dien dag hun vuurdoop." De twee broeders. In de Belgische legercourant deelt een luitenant het volgende mede: In mijn compagnie dienden twee broers, de oudste als milicien van de lichting 1914, de andere als vrijwilli ger. Onlangs moest de compagnie op voorposten aan het Yserfront, De twee broers werden als dubbelpost uitge zet op korten afstand van de Duit sche loopgraven groeven zij zich in. Tijdens een kortstondige beschieting door de Duitsche artillerie van het voorterrein valt een granaat in de schuilplaats van den Belgischen dub belpost: een der schildwachten wordt gedood, de andere blijft ongedeerd. Op hem allleen rust thans de plicht te waken voor de veiligheid van zjjD kameraden. Zoolang het dag is, kan hij niet worden afgelost. Bovendien, by het achterwaarts gelegerde gros van de wacht heeft men niets ge merkt van het drama, dat daar in het voorterrein is afgespeeld. Urenlang blijft de eenzame schildwacht naast het lyk van zijn broer den vijand waarnemen. Eerst, als na het vallen van de duisternis de aflossing komt, mag hij toegeven aan zijn smart. De koning heeft den trouwen schildwacht het ridderkruis van de Leopoldsorde overhandigd. Canadeesche verliezen. De correspondent van de „Times" te Toronto meldt, dat generaal Haykes, de Canadeesche minister van militie, een nfflcieele mededeeling heeft ge publiceerd, waaruit 'blijkt dat de ver liezen der Canadeezen in de jongste gevechten bij Yperen ruim 6000 be droegen. Oorlogsgenoegens der bewoners van Bazel. Nergens schijnen de bewoners van een groote stad zoo goed en tevens ongestoord de groote en kleine oor logsvliegtuigen te kunnen gadeslaan als te Bazel. Er is ook veel variatie van nationaliteit daarby op te merken. Vooral in de vorige week waren de demonstraties en manoeuvres niet van de lucht. Zoodra men in de verderop aan' den Rijn gelegen plaatsen St. Ludwig, Huningen, Neuenburg, Müblheim, Kanderen, Wolbach en Lorrach de fabrieksfluiten hoort gillen, stroomt de Bazeler bevolking naar de uitzichts- punten, welbekend aan do Zwitsersche reizigers die te Bazel vertoefden. Ook do daken worden dan bevolkten men slaat met aandacht het bijzondere schouwspel gade. Vooral als er boven St. Ludwig gevlogen wordt is dat goed te volgen. Majestueus komen de reuzenvogels aandrijven. Men kan hen volgen met de binocle, al zittende op een dak en zich verbeeldende een bioscoopvoor stelling bij te wonen. Helaas blykt spoedig de werkelijkheid! "Wanneer toch die vliegtuigen, zoo mooi ver licht door de zon en, door het berg landschap lager schijnende dan zij werkelijk zijn, door hun vyanden be merkt worden, barst het kanonvuur los. Bommen ontploffen, eerst be neden de vliegers, dan al hooger en hooger. Rookwolkjes omringen den vlieger en die wollige, gele of bruine rookslierten blijven in de warme lucht drijven en wijzen nog langen tijd den gevolgdeu weg aan, als 't zog van een zeeboot. De Bazeler jeugd kijkt ook naar het schouwspel en klapt in de handen bij elke barstende bom. Maar dfcir, aan den overkant van den Rijn, waar de schoten vallen en ook de vliegers zich in dat opzicht niet onbetuigd laten, is het gevaar lijk en lacht alleen de dood. Een correspondent van de „Man chester Guardian" die te Bazel is, schrijft over de Zeppelins aan het Meer van Constanz. De loodsen dier groote luchtschepen worden omringd door een wacht van gewapende motor booten. Op het land staan vele bat terijen en een reusachtige ballon- captif rijst boven het meer uit. Op een soort platform onder dien ballon bevinden zich machinegeweren die losbranden als vijandelijke vliegers naderen. En dat doen zij nu en dan. Via Schaffhausen naderen zij en soms gelukt 't om ook boven het meer te komen en de Zeppelins te naderen. Volgens dien Engelschen correspon dent moet, bij een aanval van 10 15 Engelsche en Fransche vliegers, er één dwars over het meer zijn gevlogen en over de steigers en Zep- pelinwerkplaatsen van Friedrichs- hafen. Zes bommen werden geworpen hetgeen een paniek onder de 2000 werklieden veroorzaakte. Ook aan Obersdorf, in een ander gedeelte van de Rijnprovincie, waar de Mauserfabrieken gelegen zijn, brach ten vyandelijke vliegers een bezoek, en wierpen daar, volgens dien corres pondent, een vijftiental bommen. Dat hebben echter de bewoners van Bazel niet kunnen zien. Zij heb ben trouwens reeds genoeg te zien in hun onmiddellijke nabijheid. (H.blad). Van het Oostelijke gevechts terrein. De bestorming van Gorllce. Uit het oorlogsperskwartier wordt aan de Duitsche bladen gemeld: De stad Gorlice is door de verbonden troepen in storm genomen. De in leiding was een bombardement, vooral met de zware kanonnen. De stad zelf moest wel beschoten worden, omdat een groot aantal Russische reserves, cavaleriecolonnes en treinafdeelingen zich daar ophielden. Men zag echter al spoedig, toen ook de loopgraven onder zwaar vuur werden genomen, den trein oostelijk en in allerijl af trekken. Daarmee was het eerste teeken gegeven, dat de Russen niet meer erop rekenden de stad te kunnen houden. De Russische loopgraven lagen om Gorlice ten westen, zuid oosten en ten noorden in een grooten g; toen ze een tijdlang met de zwaarste granaten waren overstelpt, gingen onze sappeurs vooruit. Zij werkten zich nog onder het artillerie vuur vermetel paar voren en terwijl het vuur zich weer op de stad con centreerde, bereikten zij de draad versperringen der Russen. De draad versperringen waren voor een deel reeds door de ingeslagen granaten vernield. Van waarnemingsposten uit zag men, hoe op verschillende plaat sen palen, blokken, verwarde kluwen draad vele meters hoog in de lucht werden geslingerd. Waar de versper ringen nog voorhanden waren, wer den ze door do sappeurs doorgesneden, die daarop terugkeerden. Thans zweeg de zware artillerie en de veldartillerie werd naar voren gebracht. Nu werden de loopgraven geheel rijp gemaakt voor bestorming. De infanterie rukte ophet was een onafgebroken opmarsch. Intusschen werd steeds weer gevuurd, tot de infanterie ten slotte in looppas de vyandelijke stellingen aanviel. Do stad brandde intusschen. De trein was reeds lang weggetrokken, maar nu Ijlde alles wat nog aan troepen in Gorlice was, in wilde vlucht weg. In de loopgraven was het hand gemeen gruweiyk, maar kort. Wie van de Russen het geweer niet weg wierp en zich niet overgaf of vluchtte, kwam om. Een groot aantal vyanden was reeds door den hagel van granaten en door handgranaten gedood; toen de troepen daarop de loopgraven hadden genomen, bleef tot vertoeven geen tyd. Alle Russische troepen waren op de vlucht; zoodra de ver bonden troepen Gorlice waarlijk bin- neogedrougen waren, hadden ze de stad ook alweer achter den rug. Zoo suel hadden de bestorming, na de degeiyke voorbereiding, de overwin ning en de vervolging der verslagenen plaats. Op Zee. Te Ramsgntezljn Donderdagochtend de bemanning en passagiers van het stoomschip Cathay uit Kopenhagen, dat op weg was naar China ont scheept. Het schip is öf óp een mijn geloopen, öf getorpedeerd. Het is in 20 minuten gezonken. Alle opvarenden zyn gered. Woensdag werden de driemast schoener „Earl of Lathom", be nevens de trawlers „Stratton" en .,Merry Islington" uit -Grimsby in den grond geschoten. De bemanningen der schepen werden gered. Het te Queenstown binnengekomen stoomschip „Cayo Romano" werd Woensdag door een Duitsche onder zeeër aangevallen. Een torpedo welke op het schip afgevuurd werd miste. De „Gulfllght". Londen, 5 Mei. De „New-York Herald" bevat een artikel, waarin wordt gezegd: „Het blykt hoe langer hoe duidelyker, dat het stoomschip „Gulflight" niet doorzocht is en dat het zelfs geen order had ontvangen om bij te draaien. Het voerde een groote Amerikaansche vlag en werd getroffen beneden de waterlyn by helder water. President Wilson staat op vasten bodem en heeft het geheele volk achter zich. Hij moet bewerken dat Duitschland de zeerooversvlag neer haalt of anders moet hij haar zelf neerhalen." Uit Frankrijk. Diefstal van levensmiddelen voor het leger. Binnenkort zal voor den krygsraad te Rennes de behandeling beginnen van een zaak, welke groot opzien heeft verwekt. Negentien militairen, ODder wie een luitenant van de administratie, wor den verdacht sinds maanden groote hoeveelheden vleesch, bestemd voor het garnizoen van Cherbourg, ten eigen bate verkocht te hebben. De minderen zyn hoofdzakeiyk employés van de militaire slachteryen. Uit Duitschland. Men schryft aan de N. R. Crt.: Vrydag werd in Oost-Friesland de verjaardag van den Duitsche kroon prins gevierd met een dag van niet rooken. De aldus uitgespaarde siga ren en sigaretten (of het geld daar voor) zullen aan de soldaten te velde of aan de verpleegden in de militaire ziekenhuizen worden gezonden. De houding van Italië. De Lokal-Anzeiger van Donderdag ochtend behelst de volgendo regelen onder het opschrift „Italiö's noodlots uur". De onderhandelingen tusschen Wee- nen en Rome zijn na raaandenlan- gen duur op een beslissend keerpunt gekomen en men verwacht in wel ingelichte kringen dat ze nu zeer spoedig tot een einde moeten komen. De ernst van den toestand is onmis kenbaar, en wy zullen er goed aan doen om, hoewel de mogeiykheid eener overeenstemming nog niet vol komen is verdwenen, rekening te houden met de ontvangst van ernstige berichten iiit Rome. De koning en zijn ministers zyn weliswaar heden in de hoofdstad gebleven, zoodat Ga- briele d'Annunzio te Genua de on betwiste held van den dag is; maar zy hebben dat slechts gedaan om met onverdeelde aandacht in het laatste stadium der onderhandelin gen met Oostenryk-Hongarye te tre den. Nog is het mogeiy'k dat nieuwe voorstellen, die dezer dagen van Weenen naar Rome zyn verzonden en een naar Weenen gerichte kennis geving der Italiaansche regeering en el kaar hebben gekruist,totnieuwebespre- kingen leiden. Ook die zouden ech ter, zooals de zaken thans staan, een snellen afloop eischen, zoodat men zich stellig nog maar voor enkele da gen met geduld heeft te wapenen. Wy kunnen rustig afwachten hoe Italië zal beslissen. Onze militaire vorderingen in Oost en West zyn juist thans zoo belangryk, dat wy met onverzwakt vertrouwen in onze kracht ook met het opdagen van een nieuwe vyand rekening kunnen hou- De Kóln. Volksztg. schrytt: Het doet vreemd aan dat Italië juist nu, na de groote overwinning der bond- genooten in West Galiciö, de ver houding tot Oostenryk en Duitschland tot het uiterste heeft verscherpt. Wan- neer Italië het op dit oogenblik op een breuk aanlegt, moet men ver moeden dat de staat die totdusver deel uitmaakte van het drievoudig verbond, zich reeds lang achter den rug van zyn bondgenooten om aan de andere mogendhedengroep, die van drievoudige entente, door vaste verdragen en afspraken had gebonden. Natuurlijk kan Italië alleen dan een toon aanslaan die tot een breuk leidt, wanneer het tegelijk zich aan de verplichtingen der bondgenootschap pelijke verdragen, zoowel de zedeiyke als de formeele, eenzydig onttrekt en alle bruggen naar het drievoudig ver bond achter zich vernietigt. Het feit, dat juiBt op het oogenblik van do vernietigende overwinning der bondgenooten op de Russische legers Italiö den toestand verscherpt en op een botsing aanstuurt, leidt tot de gevolgtrekking, dat de Italiaansche staatslieden, evenals de Belgische, reeds thans niet meer vrij zyn In hun bewegingen en besluiten voor zoover de Italiaansche politiek betreft, doch afhankeiyk zijn van de drievoudige entente. De eerstvolgende dagen zullen bewyzen of deze logische ge volgtrekkingen juist zijn en of Italiö als lid van het drievoudige verbond tevens reeds lid van de drievoudige entente was. „Sacro egoismo". Deze woorden plaatst de „Clevische Volksfreund" boven een artikel, gewijd aan de hou ding van Italiö. „Of het ten slotte Oostenryk den oorlog zal verklaren, het zal bij ons geen onrust verwekken, zegt het blad, maar de schurkerij van den roofzieken Japanneeschen overval op Tsingtau zinkt er by in het niet". De oproerige beweging In LybiS. Beriyn, 6 Mei. De „Tageszeitung" verneemt uit Rome over de oproerige beweging in Lybiö: Zeshonderd soldaten, onder wie 300 blanken; verder twintig officieren, onder wie een kolonel, een majoor en verschillende kapiteins, sneuvelden. Al het geschut en alle mitrailleurs werden tydens den terugtocht in de Woestyn achtergelaten. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Milaan: De soldaten van den Taroenastam kwamen in opstand en vuurden tydens het gevecht onver wachts op de Italianen. De bersaglieri vielen daarop met de bajonet op hen aan; zij werden echter in den rug beschoten door twee andere inland- sche afdeelingen, zoodat zy moesten terugtrekken. De Italianen werden tot het vallen van de duisternis ver volgd. China en Japan. Uit Toko wordt bericht, dat een keizerlijk besluit is verschenen waar- by de staat van beleg wordt afge kondigd en de wet op de militaire opvorderingen van kracht wordt ver klaard op het schiereiland Kwantoeng, ten zuiden van den Mantsjoeryschen spoorweg. Verder wordt medegedeeld dat de tekst van het ultimatum van Japan aan China ter kennis zal worden gebracht van de groote mogendheden. Daarby zal een verklaring worden gevoegd, waarin het optreden van Japan wordt verdedigd. In Engeland is men naar het schynt over dezen loop van zaken niet al te best te spreken. Ten minste de „Daily News" bevat een hoofdartikel over de Chineesch- Japansche crisis, waarin de draak wordt gestoken met een bewering van het Japansche gezantschap, dat China zoo onhandelbaar enonvriend- schappeiyk is. Het blad zegt dat de eischen van Japan harder zyn dan die van Oostenrljk-Hongarlje aan Serviö, welke de reden zyn geweest van den tegenwoordigen oorlog. Het zou de laatste en droevigste tragedie van dezen oorlog zyn, vervolgt de „Daily News", indien een van de ge volgen daarvan zou zyn, dat een niet- agressief volk, welks onafhankelyk- heid en integriteit, naar Primrose den llden Maart in het Lagerhuis heeft herinnerd, door het verbond tusschen Japan en Engeland zyn ge waarborgd, beroofd moet worden door een van de onderteekenaars van dat verdrag. BOEKBESPREKING. By de firma W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, is .het bekende kleine handige formaat verschenen, de derde druk van: „Wettelyke voorschriften verzameld voor het gebruik aan boord van Nederlandsche koopvaardysche- pen", door A. H. W. van Luit. Het deeltje bevat onderwerpen van verschillenden aard, met modellen, beknopte aanteekeningen, inhouds opgave en een alphabetisch register. Bovendien werden met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tyd „eenige regelen uit het volkenrecht" herzien. De prijs van het boekje is f 1.60. Soldatenmarschlied („Maar als de vyand morgen op de grenzen komt"). Tekst en muziek van Max Blokzijl. Prys f 0.20. By aardige en wel geestige woorden schreef Blokzijl, Pisuisse's begeleider, dit soldatenmarschlied. Het refrein is een kernachtige, pittige marsch- melodie, het trio een geestige two step, waar Blokzyl eenige maten van 't Wilhelmus (nieuwe zetting) en Die Wacht am Rhein in heeft verwerkt. Het geheel kan boeien en bekoren en zal, gezien ook den geringen prys, wel worden gekocht en gezongen. „Onze Jantjes." Koninkiyke Marinemarsch, opgedragen aan den heer A. L. Hazebroek, luitenant directeur Stafmuziek corps der Kon. Marine, voor piano gecomponeerd door P. J. Karskena. Prys f 0.60. De heer P. J. Karskens, te Zaan dam zond zyne compositie aan den heer Hazebroek toe en ontving het volgend antwoord: „De door ÜEd. aan my opgedragen Koninkiyke Marinemarsch is zeer effectvol en zal, wat vroolyk rythmus betreft, zoowel voor concert als om te marcheeren, wel inslaan; vooral het Trio is aardig gedacht. Ik wensch U met de verspreiding veel succes, waaraan ik niet twijfel." Wy zouden met de enkeleaanhaling van dit schrijven kunnen volstaan, daar deze appreciatie door den heer Hazebroek voor zichzelve spreekt. Wy hebben dezen marsch doorge speeld en Inderdaad maakt het Trio, gedacht als trompetsolo, een aardig effect en de triolen zyn geestig. De marsch is voor harmonie- en fanfare-orkest bereids ter perse; wy twyfelen niet of wy zullen dezen marsch nog wel eens van een muziek corps te hooren krijgen. Ingezonden Mededeeling. Het komt onverdacht. Het komt menigmaal voor, dat men- schen een gevaariyke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zy zich ervan bewust zyn, dat bun nieren aangedaan zyn. Zoodoende wordt hun kwaal veronachtzaamd, totdat zij een gevaariyke hoogte bereikt. Want nierziekten ontwikkelen zich vaak onverdacht, zy kunnen zich reeds jaren vastgenesteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren wanneer het tyd is door on- middeliyk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen, indien gy verschynselen op merkt als de volgende: Rugpyn, pyn in de lendenen, dui zeligheid, waterzuchtige zwellingen, rheuraatische pynen, urinekwalen als donker of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pyn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver lichten en heelen de nieren en blaas. Zij voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rugpyn, jicht, rheumatiek en niersteen veroorzaakt, en bevrij- den het lichaam tevens van het. over tollige water, hetwelk de waterzuch tige zwellingen veroorzaakt. Te Don Helder verkrygbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (44)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1