Aan de Leden der Ned. Herv. Kerk. Ingezonden Mededeeling. ra 9 3^9 sy op RIJWIEL., RIJTUIG..» AUTOBANDEN wurborft wlidlt.lt. Fabriek Hevea, Hootetaad (OronlatMj DE OORLOG. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 7 Mei. Het oorlogspers- kwartier ontving van liet oppercom mando vau het keizerlijk koninklijk leger dc volgende meedeeling: Voor de operatie in West-GaliciG werden reeds in Maart voorbereidende maatregelen genomen. Alle strijd krachten, die vrij kwamen, werden samengetrokken om een offensief in de richting Gorlice-Zmigrod te onder nemen, in welke richting men steeds had gemeend, dat een beslissing zou moeten worden behaald. Nochtans bleken deze strijdkrach ten te zwak om trots een aanvan kelijk succes bij Gorliee en Ciezko wice, door de hardnekkig verdedigde vijandelijke frontstellingeu heen tc breken. Eerst het aanbod om sterke Duit- scho strijdkrachten tot dezen aanval beschikbaar te stellen, voorgesteld door generaal von Falkenhayn en goedgekeurd door hc-t opperste Duit sche legerbestuur, schiep den grond slag voor het gelukken van dit opzet. Door een thans veel ster kere strijdmacht werd het schitte rende succes van den eersten Mei door de legers van von Mackenseu, van aartshertog Jozef Ferdinand en generaal Boroevic bevochten. Japan's ultimatum aan China. Tokio, 7 Mei. Aan China is een ultimatum gericht, met den eisch binnen 48 uur te antwoorden. Bellijn, 7 Mei. Het „Beri. Tage- Watt" zegt in een artikel over het ultimatum aan China: De gedachte, dat bl,j alles wat thans reeds geschiedt, nog een oorlog in het Verre Oosten kan komen, heeft iets vorbljsterends. Het is nog twijfelachtig of Joean Sji Kai, die eeu moester is in het voeren van onderhandelingen, zal antwoor den met een botte weigering. Hij weet, wat bij den tegenwoordigen toestand in de wereld een oorlog voor China zou beteekonon; hij kent de militaire zwakheid van ztjn land en dc kracht van de tegenpartij en weet., dat deze reuds 60.000 man in China heeft geland, dat de Japanscho vloot gereed is voor den Jangtse-mond te verschijnen. Ook weet hij, dat de mogendheden, van wie hij hulp kon verwachten, thans door den oorlog in Europa iu beslag zijn genomen en dat de eenige mogendheid, die nog zou kunnen helpen, n.1. Amerika, geen vinger zal verroeren dat is gebleken uit de uitlatingen van diplo matieke zijde, waarbij plotseling ge wezen werd op de onbeduidendheid van het handelsbelang van Amerika in China. De bet meest erbij betrokken lan den, Engeland en Amerika, zullen in stilte de vuisten ballen en toezien hoe aan het Japansche ultimatum zeer snel vrijwillig of onvrijwillig zal worden voldaan. Daarmede zal in China hetzelfde beginnen als in Egypte geschiedde. Men zal moeten afwachten in hoeverre de concur- reerende volkeren later den natuur lijken voorsprong, dien het naburige eilandenrijk daar heeft, zullen kunnen inhalen. Eneeland's politiek in het Oost-Aziatische vasteland keert zich thans tegen dat land zelf. Londen, 7 Mei. Volgens herichten uit Tientsiti aan de „Morning Post", is het ultimatum Donderdagavond ingegaan. De Japanscho troepen uit Moekden worden samengetrokken langs den Zuid Mantsjoeryschcn spoor weg. Voor de verdediging van China zijn tot dusverre geen militaire maatrege len genomen. De „Times" verneemt uit Washing ton, dat Amerika metgroote bezorgd heid de ontwikkeling van do gebeurte nissen in hot Verre Oosten afwacht. Do bladen behelzen alle artikelen over bemiddeling door de Vereenigde Sta- teD, maar het departement van bui- tonlandsche zaken ontkent, dateenig initiatief voor bemiddeling op dit oogenblik genomen is. Derhalve mag men aannemen, dat het sproken over bemiddeling gegrond is op do ver wachting, dat China in geval van een ultimatum eon beroep zal doen op de mogendheden, vooral op do Vereenigde Staten. Men acht den toestand zeer onver kwikkelijk en van Japan's beslissing ten opzichte van China zal voor een zeer groot deel de toekomst van do Japansche betrekkingen tot Amerika afhangen. Niet dat de regeering ge neigd is tot het doen var. bindende stappen ten behoeve van China; maar Japan zal ongetwijfeld alle aanspraak verliezen op het recht beschouwd te worden als een lid van de groep rechtschapen mogendheden, dio het recht hooghouden. En indien de Ja panscho Raad der Ouden gematigd heid betracht wil zien, dan moet dit collego krachtig zyn stem doen hooreD, althans wanneer men Japan's goeden naam in de Vereenigde Slaten wil redden van algemeene en waar schijnlijk blijvende minachting, waar van zijn bondgenooten niet kunnen hopen het geheel te bevrijden. Washington, 7 Mei. Bryan, de Amerikaausche minister vanbuiten- landscho zakeD, herhaalde de verze koring, dat de Ver. Staten blijven vasthouden aan de open deur-politiek en het behoud van de territoriale integriteit van China. Hy zeide, dat de belangen van de Vereenigde 3taten uitsluitend eischen, dat de onder handelingen tusschen China en Japan tot een bevredigend besluit zullen lelden voor belde naties, en dus willen bijdragen tot het bevorderen vau den wereldvrede. De AmerikaaDScho re geering denkt er echter niet aan een ander, bij tiactaat gewaarborgde rochten af to staan; het is haar dan ook niet gevraagd, noch door China, noch door Japan, om eenig verkregen recht op te geven. De houding van Italië. Berlijn, 7 Mei. Het „Berliner Tage- blatt," schrijvende over de beslissende besprekingen lo Rome, zegt: De poli tieke toestand is sedert oei gisteren niet veranderd. Prins Biilow heeft gisteren een nieuwe bespreking met Sonnino gebad. Het spreekt vanzelf dat hierbij ook de laatste voorstellen van Oostenrijk-Hongarije ter sprake gekomen zijn, van welke de Italiaan- sche regeeriug eergisteren nog geen kennï3 had. Wat Sonnino's opvatting was, is niet bekend geworden. Ver volgens is er ministerraad gehoudeD, van welks verloop niets is medege deeld. Athene, 6 Moi. Volgens oen bericht uit Konstantinopel heeft de Italiaan- sche regeering de onderwijzers aan de Italiaansche scholen in Konstan- tiDopel teruggeroepen. De Ottomaansche overheid bereidt maatregelen voor om de onderdanen van de mogendheden der entente, dio zich nog te Konstantinopel bevinden, naar Klein-Aziö te brengen. PLAATSELIJK NIEUWS. Jubileum Mej. P. Krijnen. 't Was 5 Mei jl. een scüoone dag voor de Bewaar on Handwerkschool in de Hoogstraat, want loen word herdacht dat het 25 jaar geleden was, dat mej. Krijnen aan deze school haren arbeid aanving. Dat er feest gevierd zou worden, was een vanzelf sprekend feiten er is feest gevierd, met zoo weinig ook. 's Middags, geiuimen tijd voor de openiDg van hut schoolgebouw, ver drong zich al een flinke menigte, moeders met hunne kinderen, voor het inwendig smaakvol versierd schoolgebouw. De kleintjes vooral hunkerden om binnen gelaten te worden en eindelijk, ruim 2 uur, ging de deur open. Ook do ouders moch ten een kijkje nemeu. En 't was wel de moeito waardkeurig waren de lokalen versierd met vlaggen en sierplanten. Hot duurde niet lang of de lokalen waren spoedig geheel ge vuld met een schare feestelijk ge stemde kinderen. Klokko liaifdrie trad de Directrice de school binnen, vergezeld van hare moeder ou familie, en nadat haar een welkomstlied was toegezongen werd o vei gegaan tot de afwerking vau een rijk programma. Het hoofdnummer hiervan was wel de bioscope, welke voor dit doel welwillend ter beschikking was ge steld, door het Mil. Tehuis Kanaalweg dat was me een genot, on vooral toen op het doek getooverd werd, levensgroot, hot portret van de juüe- laresse. Toen scheen er aan hel ge juich geen eiud te komen. Ook de inwendige mensch werd niet verge ten en de kinderen werden rijkelylr voorzien van versnaperingen. Na eene kurte ondui breking werd in dienzelfden geest feest gevierd met de meisjes van de handwerk lessen, hetwelk ook zeer goed van stapel liep. Des avonds werd de feestviering nog eens voortgezet, doch nu meer in besloten kring, met de leden der vereeniging en enkele genoodigden. Ook hier ontbrak het niot aan vele goede wenschen aan de j'ubeJaresse. Dat haro arbeid hoogelijk gewaar deerd wordt, zoowel door het Bestuur als door de ouders der kinderen, moge blijken door de geschenken die zy mocht on vangen. Het Bestuur gaf haar o. a. een zil veren lepel, vork en servetring met inscriptie, benevens een enveloppe met inhoud. Van haar personeel ont ving zij oen keurig stoeltje en van eeu der oudste klassen eeu bloem tafeltje met plant. Terugziende op dit alles kan wel aangenomen worden, dat deze dag door de Directrice dier school, niet licht vergeten zal worden. Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder". Door het Bestuur van bovenge noemde Vereeniging daartoe uitgc noodigd, woonden we Vrijdagmiddag de. eerate-stuenlegging bij van het complex van woningen, dat aan het einde van den Brakkeveldweg zal verrijzen en dat, waar de bevolking dezer gemeente zich steeds uitbreidt, zal voldoen in oen zich van dag tot dag dringender opdoende behoefte aan woningen. Het is een heel eind loopon om bij het „tuindorp" in wording te komen. Waar het bebouwde deel van den Brakkeveldweg ophoudt, slingert zich de weg voorloopig nog door polderland, maar toch is reeds de be strating afgebakend. Inderdaad blijkt, dat hier een werkelijk dorp in wor ding is, want hot terrein strekt zich, langs de fortificaties, toe op aanzien lijken afstand uit. Hot eerste blok woniugen komt bereids biDnen enkele dagen onder de kap. Op het terrein, waar de vlag iu den zachten Mei wind vroolijk wapperde, verzamelden zich de vele genoodigden. Allereerst was daar hut Dagelljksch Bestuur dor gemeente, voltallig ver tegenwoordigd, mot den secretaris; verder verschillende leden van dun Gemeenteraad, de gemeente-bouw meester, du heer Kastelljo, de heer H. P. Baak, voorzitter Marine-werk lieden vercenig. „Ondorliug Bolang", het Bestuur en verschillendo loden der VoreenieiDg voor Volkshuisves ting, de architect, de heer Krijnen, de aannemers, de heeren Gobr. Smit, de opzichters en allo werklieden. Do Voorzitter van de vereeniging, de heer Adriaanse, nam het woord en releveerde in 't kort de voorge schiedenis van dezen woningbouw. Voor meer dan oen jaar terug bleek reeds uit een gehouden woning telling, de groote behoefte aan wo ningen te dezer plaatfp. Het Bestuur der vereeniging voor volkshuisvesting „Helder" heeft aanstonds deze zaak ter hand genomen, en zjjn bouw kundige opdracht gegeven voor het ontwerpen van een groep woningen. Op dit terrein werd beslag gelegd en een plan gemaakt, dat door do ver schillende autoriteiten goedgekeurd werd. De zaak was in stadium van rijpheid, toen de oorlog uitbrak en aan alle plannen den bodem insloeg. Toch werd het Bestuur later door de Regeering uitgenoodigd om zijn plannen te herzien en aantepassen aan do veranderde tijdsomstandig heden. Een grooter voorschot bleek noodig te zijn, werd aangevraagd on verkregen. Spr. brengt, dank aan de Regeering, ook aan den Inspecteur voor de Volksgezondheid, die de ver eeniging steeds met adviezen terzijde stond. Verder aan het College van B. en W. die steeds royaal gesteund en geholpen hebben, zij het dan ook, dat zij niet steeds met de plannen sympathiseerden, aan dun Gemeente Bouwmeester, de Gozondheids-eom- missie, den Raad der Gemeente, die unamiom de plannen goedkeurde. Na deze wóordeu had de plechtig heid van de eerste steenlegging plaats. Met een door een kunstzinnig metse laar sierlijk bebloemde troffel vleide do heer Adriaanse zaakkundig de soepele specie en plaatste daarop den symbolischen „eersten steen". Toen deze plechtigheid was afge loopen, nam de heer Adriaanse nog maals het woord om de heeren architect en aannemers etc. toete- spreken. Voor eerstgenoemden zal het, aldus zeide de heer Adriaanse, wol eene voldoening zijn dit oogen blik lo mogen meemaken. Het plan voor dit. tuindorp toch is afkomsLig van den heer Krijnen, die slechts opdracht kreeg een aantal woningen te bouwen en met dit plan voor den dag kwam. Vervolgens richtte spr. het woord tot den heer Niemeyer, dagelijksch opzichter, tot de heeren aannemers, wier taak het zyn zal het werk in den bestektijd op te leveren, en die verder zullen hebben te waken voor het nakomen der besteksbepa lingen. Het vraagstuk der volkshuis vesting trekt in de laatste jaren meer en meer de aandacht. De loco-burgemeester, de heer W. J. van Neuk, sprak vervolgens een woord van lof voor het bestuur en getuigde van de belangstelling door de geheele gemeente getoond in dit werk. Namens het college en de ge meente uitte spr. de beste wenschen voor don bloei der exploitatie. Spr. voegde er don wensch bij, dat, waar we hier staan aan de uiterste grens der gemeente, binnen niet al te langen tijd dit. terrein geheel gebouwd zal worden en dat het tuindorp mettertijd zal worden opgelost in de bebouwde kom der gemeente. De plechtigheid der eerstesteen legging was hiermede afgeloopen. Wij moeten nog vermelden, dat de groep- aanwezigen door den photograaf Boelsurns gekiekt is geworden. Vrijwillige Landstorm. Teneinde te komen tot de oprichting van een afdeelirig van den viijwilligen landstorm, was door de militaire auto riteiten Donderdagavond in „Casino" een vergadering belegd, waarop be langstel leudon vrij entree hadden en waar de heer A. E. Dudok van Heel het onderworp zou inleiden. Van de geboden gelegenheid was door vele jongelui gehruik gemaakt. Het verdienstelijk symphonie orkest onder leiding van den serg.-mnj. De Greef, zorgde voor aangename onder breking der pauzen, en toen de heer Dudok van Heel, met een enkel woord door den leider der vrijwillige land stormoefeningen, den luit. Hoogers, ingeleid, op het podium verscheen, hadden we al, in eon vlotte, vroolijke melodie „Salut au Printemp3", kun nen coustateuren op welk een hoog peil deze militaire muziek staat. Na het zingen van hot Oude Wilhelmus, door dé aanwezigen staande aangu heven, nam kapt. Dudok van Heel het woord. U hebt, zoo ongeveer zeide het de spr., zooeven de wondermooie melodie van het Oude Wilhelmus gezongen. Daarin komen voor de woorden „Den vaderlandt ghetrouwe Blijf ick tot in don doel". Met die dichtregelen hebt gij uiting gegeven aan wat in de harten van duizenden leeft. In de eerste dagen van Augustus, toen er de groote waarschijnlijkheid bestond, dat wij zouden betrokken worden in den Europeescheu oorlog, was er een al- gumeeno opwekking, dat, ieder zfjn plicht zou doen, om de heilige erfenis, die ons was achtergelaten door onze voorouders, to beschermen en te be waren. Dat was een mooie opwelling en een grootsche. Maar wij, Hollan ders, zijn een nuchter volk; we zijn moeilijk tot geestdrift te biengen en zoo bleef deze impulsie niet lang. Er is ons, voorvechters van alge- raeenen oefen plicht, dik wjjls verweten dat wij den oorlog willen, dat wij het jongere geslacht oorlogszuchtig willen maken. Dit is onjuist. Wij óók vinden den oorlog ontzettend, wij óók vinden liet vredesideaal een prachtig ideaal. Maar nog onwaardiger dan do oorlog vipden we hot, als eon volk niet den oorlog pver heeft voor de handhaving van zijne onafhankelijkheid. Sinds honderd jaar leven wij onder het systeem van de loterij. Ongoveer eon derde van de mannelijke bevol king, dio geschikt- is om het vader land to verdedigen, valt in de termen om het te mogon doen. Als er ooit een tijdperk is geweest, dat het on billijke van deze regeling aantoont, is het wel het tegenwoordige. Wij zien nu de oudste lichtingen der landweer, die op hun post zijn, ver van huis en zaak, terwijl duizenden jonge mannen, die hun taak konden waarnemen, thuis zitten! (Applaus). Nog andere verkeerdheden heeft die loterij: daardoor wordt het ons altijd voorgesteld als iets moois om het land niet te dienen. Wie inlootte was ongelukkig; wio vrylootte ge lukkig. Zoo heet het steeds. Spr. las eens eon advertentie van een vader, die God dankte, dat. zijn vijfde zoon ook vrijgeloot was! Het is duidelijk, dat, zoodoeade, de ambitie verloren gaat. Toen brak de groote oorlog uit, ons leger werd gemobiliseerd, en van de 900,000 weerbare mannen, die ons land zouden kunnen verde digen, waren Vs die het kou. Is het niet vreesclljk, dat 600,000 jonge mannen thuis moeten blijven B|j Kon. Besl. van 2 Aug. is toen de vrijwillige landstorm in 't leven geroepen. Maar van dc 600,000 man hebben zich tot dusver nog geen 6000 aangemeld. Men is dus niet voldoendo doordrongen geweest van den plicht dien men heeft om zijn land te verdedigen. We kunnen een voorbeeld nemon aan Belgis. Jaren en jaren heeft het zijne verdediging verwaarloosd. Men had daar goede redenon voorer was eon I raktaat, dat de onafhankelijkheid waarborgde. Wij hebben goddank geen verdragen, wjj zyn op ons zelf aangewezen, maar laten we onze zuidelijke buren danken, dat ze niet geaarzeld hebben, toen ze op don tweesprong stonden, den weg te nemen van lijden en sterven liever dan omgekocht te worden door het goud. Daardoor hebben ze getoond het hoogste veil te hebben voor hun land. Du toestand vau thans is volstrekt niet minder gevaarlijk dan in 't be gin van Aug. Nog maar eenigo dagen geleden heeft de Minister hier de aandacht op gevestigd. Daarom is thans de tijd gekomen om meo te doen. Stel u voor, dat morgen de oorlog uitbreekt en gij niet mee konüt doen. Gy zoudt u de haren uit uw hoofd trekken van spijt. De vrijwillige landstorm doet thans een beroep op dengene, die in staat is mede te werken en aan de roep stem van zijn geweten gehoor wil geven. Wij hebbun do eigenschap van do kat uit den boom te willen zien eerst eens kijken hoe 't bij anderen is gesteld. Laat die eigenschap thans eens varen en zegt uit volle borst: 'tLand heeft mij noodig. Do oefeningen zijn niet vervelend en ze zijn gezond. Ze schenken u bovendien bevrediging voor u zelf. En, mochten we, wat we allen vurig hopen, buiten den oorlog blijven, dan is de tijd Diet verloren, die ge er aan besteed hebt. Spr. heeft hier niet veel aan toe te voegen, on zal gaarne vragen om inlichtingen enz. beantwoorden. Spr. roepr, uit volle overtuiging de aan wezigen toe: Mannen van Nederland! sluit u aan! De tijden zijn ernstig. Het vaderland is zoo'n heilig iets en geen land heeft zoo vroeg de vrijheden van allerlei aard genoten als het onze. Maar dit is gegaan ten koste van het bloed onzer voor vaderen. En wij hebben in ons wapen die spreuk: „Ik zal handhaven!" Laten we, bij het lezen daarvan, den klemtoon leggen op het woordje ik. Dat is de kracht, die moet uitgaan van ons volk: ik zal handhaven, niet Jan of Piet of Klaas, maar i k zelf. Na het uitspreken dezer rede gaf, de militaire zangvereeniging onder leiding van den heer Jagers een tweotal nummers. Deze uit de tijds omstandigheden ontstane zangver eeniging bevat wij hebben dat te dezer plaatse meer gezegd - „het puyck van soete (mannen) kelen". Een eestaêge oefening heeft hior de waarlik hooge kunst gebaard, waarvan wij mochten geDieten, eerst in het bekende „Neêrlands Mannen- zang" van de Vliegh, daarna in ver scheiden andere nummers. Want ook nog later trad de zangvereeuigiDg op; eenmaal met een kwartet door vier der beste krachten uit het koor. En dat het gehoor het gegevene wist te waardeeren, bewees het herhaalde, hartelijke applaus. Ja, zelfs werd het corps een ovatie gebracht, zoodat de heer Jagers tot een toegiftje onder vriendelljken, aanhoudenden drang, genoopt word. Tijdens de pauze gaven zich reeds verscheidene jongelui op. Na de pauze gaf de heer Dudok van Heel eenige nadero toeliehtiugeu betreffende de rechten en plichten van de vrijwilli gers. Hartelijk dankte spr. diegenen, die zich op hot goed vertrouwen van zijn woord, zonder dat ze wisten welke verplichtingen ze op zich namen, reeds aanmelden. De verplichtingen zijn niet zeer zwaar. Men verbindt zich tijdens den duur van de mobilisatie tot vrijwilli ger bij den landstorm. Van het oogen blik af, dat het leger gedemobiliseerd is, is men van de verbindtenis ont slagen. Komt er oorlog, dan zal men worden opgeroepen voor den werko- ljjken dienst. Thans is men slechts in dienst en militair gedurende en tydens de oefeningen. De uniform is grijs u\et een rood biesje, korte broek en beenwindsels. De oefeningen worden gehouden op oogenblikken, dat men in zijn maat schappelijke positie het best gemist kan wordenvoor den Helder bijv. 's avonds 8 uur. Op deze oefeningen zijn de militaire wetten van toepas sing. Op het oogeDblik, dat de vrij willige landstorm opgeroepen wordt, dus bij oorlog, gelden alle verplich-, tingen en rechten van den gewonen soldaat: hij krijgt dezelfde soldij, pensioeu, etc. Natuurlijk zal men van landstorm-vrijwilligers niot onmiddel lijk dezelfde zware plichten eischen als van een leger. Maar zij kunnen veel uit handen nomen van het veld leger zij kunnen spoorwegen bewa ken, convooien begeleiden, gevange nen wegbrengen (applaus), etc., in 't kort, zij kunnen het veldleger ont lasten van allerlei dingen. Minder jarigen hebben de toestemming noodig hunner ouders. Spr. eindigt, met de hoop uit te spreken, dat de 'andstormafdeeling in den Helder moge toenemen in groei en bloei! Na het spelen van het volkslied werd door den luitenant Hpogers de vergadering gesloten. Tijdens deze vergadering gaven zich 57 vrijwilligers op. Do oorspronkelijke sterkte van het korp3 was 17 man, zoodat de afdeeling thans 74 man sterk is. Men verzoekt ons nog te vermelden, dat zij, die zich nog wenschen aan te geven, zich 's avonds tusschen 6 en 8 uur bij luit. Hoogers, Dijkstraat 45, kunnen opgeven. BINNENLAND. Brieven voor Hr. Me. „Heemskerk". De verzending van brievenmalen aan Hr. Ms. pantserschip „Heems- kerek" naar West-Indié is, wegens terugkeer van dien bodem naar Ne derland, gestaakt. Tijdens de terugreis zullen aan de „Heemskerck" als nog de volgende brievenmalen worden verzonden: 8 Moi door het postkant, te Rot terdam naar Newport News met een stoomschip van de „Holland Amerika Hin" via New York; 12 Mei e.k. door het postkant, te Amsterdam naar Fayal (Azoren) met een stoomschip van de Kon. Holl, Lloyd, via Lissabon. De vroeger aangekondigde vrijstel ling van port voor stukken aaD op varenden van de „Heemskerck" is alléén geldig gedurende het verblijf van dat schip in do West.Ind. wate ren. Voor do verzending naar New port News en Fayal is het gewone port verschuldigd. De brieven en andere stukken naar deze plaatsen behooren voldoende ge frankeerd te worden en voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. (St. Ct..) Mijnen. Sedert de laatste opgave omtrent op onze kusten aangetroffen mijnen, zijn, tot 1 Mei, benoorden den Helder in den grond geschoten 3, en op het strand vernietigd eveDeens 3 mijnon, zijnde 5 Engelsche en 1 Duitsche. Tusschen den Helder en Hoek van Holland werden geen mijnen aange troffen. Bezuiden Hoek van Holland, werden 23 mijnen iu den grond ge schoten, 4 vernietigd en 3 geborgen. Hiervan waren er 27 Engelsche en 3 Duitsche. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten aan getroffen 523 mijnen, waarvan 291 Engelsche, 54 Fransche, 32 Duitsche, terwijl van 146 de oorsprong onbekend bleef. Varkens. Door bemiddeling van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch worden deze week de volgende gemeenten voorzien van varkens: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, "Utrecht, Nijmegen, Haarlem, Arnhem, Groningen, Dordrecht, Leiden, Alk maar, Amersfoort, Bussum, Enschede, Gouda, Zwolle, Zeist, Zaandam en Zutphen. In 't geheel zullen er 27Ö5 varkens worden geleverd. Vermoedelijk zal in de volgende week kunnen worden begonnen met de voorziening van die gemeenten, welke niet door tusschenkomst van den Nederlandschen Slagershond de benoodigde varkens kunnen ont vangen. Zieke militairen. Door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht is bepaalt, dat aan aanvragen of verklaringen van Dr. Zwart te Bergum betreffende mi litairen, die wegens ziekte verlof of verlenging van verlof verzoeken, voortaan geen gevolg mag worden gegeven. De „Katwijk". Naar aanleiding van het bericht van den Berlljnschen correspondent van bet Hldbl., dat er in zake de Katwijk" overeenstemming tusscheD de regeeringen van Duitschland en Nederland was tot stand gekomen meldt men ons dat te bevoegder hiervan niets bekend is. (N.Rott.Ct.) De vischverkoop te Amsterdam. Mon schrijft aan de N. Rolt. Crt. Donderdagmorgen is op 17 plaatsen in de stad, voor het meerendeel jn de volkswijken, de verkoop van goed- koope visch vanwege het Centraal Bureau voor den Afzet van Visscherij- producten begonnen. De verkoop is een groot succes ge bleken voor hen, die het initiatief daartoe genomen hebben; bij een tochtje langs de verschillende kramen bleek, hoe graag men van de gelegenheid, om zich op goedkoope wijze visch te verschaffen, gebruik maakte. Men kon waarnemen, dat het rijks bureau een goeden kijk op de be hoeften der massa heeft gehad. Het begon al in de Nicolaas Beets- straat, bij de Jacob vanLennepkade. Hier stonden de vrouwen zich te ver dringen om toch zoo spoedig moge lijk in het bezit van schol te worden gesteld. Er waren ook kleine schel- visch en garnalen te krijgen, maar de groote menigte kwam voor de schol. Schol tegen acht cent het pond, is het niet om te watertanden Keurig werd alles afgewogen op de rood- verlakte weegschaal. Doorgaans gin gen er drie stuks in het pond, ook wel eens vier. De garnalen vonden hier minder aftrek, vanwege de groe nigheid der koppen, maar later kwa men er toch koopers. Voorde garnalen wordt nog reclame gemaakt door de afgifte van een oranje- strooibifjetje, waarop vermeld staat, dat een vroeger gehouden proef inet den straatverkoop weinig succes had. Het publiek meende nl., dat de aan geboden garnalen niet van goede kwaliteit waren, omdat zich in den kop der garnalen een groen gekleurde massa vertoonde en de kleur overi gens niet overeenkwam met die van de Zuiderzeegarnalen, die in het sei zoen gewoonlijk te Amsterdam ver kocht worden. De thans aangeboden garnalen wor den gevangen in de Lauwerszee en in de Zuidhollandsche en Zeeuwsche stroomen. De gesteldheid van den bodem, waarop deze garnalen leven, is anders dan die in de Zuiderzee en dit is de- oorzaak van het vorschil in uiterlijk aanzien. De smaak van deze garnalen en de kwaliteit z(jn echter uitstekend. De garnalen worden verkocht tegen 10 cent per liter. „We motte ze eerst proeve!", riepen vele vrouwen tege lijk. Ze kregen meestal hun zin. „Kijk, we krijgen nog een briefle, hoe we ze ete motte!", zeiden weer anderen. En steeds ging de verkooper, die een vroegere venter bleek te zijn. voort met te roepen: „fijne schol! fijne schelvisch!" De visch was verpakt in kisten, elk wegende 50 kilogram. Donderdag waren voorloopig, omdat men nog geen peil op den verkoop kon trek ken, a3n elke kraam slechts 100 kilo gram visch en 50 liter garnalen be zorgd, zoodat in totaal de aanvoer reap. 1700 kilo en 850 liter bedroeg, maar Vrijdag zou er veel meer zijn. Toen duurde de verkoop van 's morgens 8 uur tot 's namiddags 4 uur. lederen dag is er versche visch, want hetgeen er overblijft, zal on middellijk worden gebakken en een afzetgebied vinden in de vluchtelingen- en interneeringskampen. Zware brand te llpendam. Een brand, die zeer ernstige gevol gen had kunnen hebbun, brak om streeks 9 uur Viijdagmorgen in de smederij van den heer G. Oudujans te llpendam uit.. Deze smederij wordt begrensd door du gasfabriek, waar een groot aantal vaten benziue en gasoline opgestapeld lagen. De huizen, die naast du smederij liggen, zijn gedeeltelijk van hout, terwijl ook de Hervormde Kerk in de onmiddellijke nabijheid ligt. Iu een oogwenk stond de smederij in volle vlam, terwijl ook een winkel en een huis dreigden in brand te geraken, daar de tusschenschotten van hout zijn. Drie brandspuiten van llpendam en eon groot aantal militairen, die daar ingekwartierd zyn begonnen direct met het blusschen vau den brand. Te voren waren reeds de vaten uit de gasfabriek verwijderd, zoodat het gevaar voor ontploffing vermeden was. De Amsterdamsche brandweer werd met het oog op de brandbare omge ving in de Kerkstraat gewaarschuwd en een automobiel-stoomspuit was op weg naar Ildendam, doch kon hij Watergang terugkeeren, daar de brandweer van llpendam en ook een spuit van Purinerland binnen het uur den brand meester waren. De smederij was verzekerd. De smid kon slechts een paar boeken en eenig geld redden. Zijn huis werd geheel in asch gelegd. Afdreiging. Donderdagavond is een maD in een huis aau de korte Kcizersdwarsstraat te Amsterdam door een vrouw, die met een revolver dreigde, een gulden afgeperst. Naar aanleiding hiervan heeft do politie bij du vrouw huis zoeking gedaan en een revolver ge laden met 2 losse en 2 scherpe pa tronen in beslag genomen. De vrouw ontkende echter, met de revolver te hebben gedreigd. Ontploffing. Het onderzoek Daar de ontploffing in de bierbrouwerij d'Oranjeboom te Rotterdam heeft uitgemaakt, dat hot als volgt is geschiedMen was bezig met het brengen van leege fusten uit kelder 10 naar kelder 4. Op het oogenblik dat een dezer fusten in een ketting l.oveu de opening van kelder 4 hing, brak van dien ketting een schalm, waardoor het fust dui kelde en tegen den muur sloeg, waar langs de ammoniakleiding loopt. Dooi den schok sprong de leiding, ze knapte af bij een verdunning. De leidiDg vorkeerde door de lage temperatuur van den anmoniak, die onder een druk vau twee atmosferen stond, in brozen toestand. Een wolkbreuk. Heerlen heeft Woensdag gezwom men in een wolkbreuk. Een onweers bui zette omstreeks half een in dun middag de geheelo plaats in tuinder dan twintig minuten tljds een hal ven meter diep onder water. Vooral naar do zljdo van het station was hot 't ergst, het geheele emplacement stond blank. Straatverkeer, was voor een korten tijd onmogelijk, auto's gingen tot het portier door het water. Toen de bui voorbij, was, kreeg de bur gerij handen vol werk om h6t in kel ders en gangen gestroomde water weder naar buiten te werken. De brandweer hielp ten slotte mede om de kelders ledig te pompon. Midden- en Noord-Limburg hebben geen overlast gehad. Gelukkig echter heeft men ook daar den lang verwachten voorjaarsregen gekregen. IJmuiden. De Katwijker loggers „Minister Kuyper", „Margavetha Cornelia" en „Gtjsbert.Karel van Hogendorp", welke als vrachtvaarders waren uitgerust, doch wegens weigering der bemau- ning, te IJmuiden bleven liggen, wor den zooals wij vernemen, thans uit die vaart genomen en zullen weder ter haringvisscherij uitvaren. De stoomtrawler „Douald" kwam te IJmuiden binnen als eerste schip van IJsland, met een lading zoute- visch en versche visch, ter waarde van ruim f16.000 gulden, wat niet slecht te noemen is. De zeillogger van den heer Joh. N. Klein alhier, de „vier Zusters", is heden hier gearriveerd en zal onder de merken IJ. M. 231 aan de haring visscherij deelnemen. EERSTE KAMER. Wij maken van de debatten in de Eerste Kamer nooit in ons blad mel ding, omdat wij deze, voor zoover de door de Tweede Kamer goedgekeui de wetsontwerpen handhaaft, dit college van minder bolang voor onze lezers achten en gebonden zijn aan beperkte plaatsruimte. Eon ander geval wordt het, wanneer de Eerste Kamer een wetsontworp verwerpt, zooals het geval is geweest-, iDdertijd, met het wetje op den duurte toeslag voor on derwijzers, en zooal8 thans weer een9 geschied is met eon wet tot wijziging van de vermogensbelasting. Dit werd n.1. door de Eerste Kamer met 26 tegen 16 stemmen (rechts tegen links) verworpen. De Tweede Kamer nam het indertijd aan met 43 tegen 18 stommen. Op zichzelf is de zaak niet zoo erg gewichtig. De vermogensbelasting, die in 't vervolg aanvullend naast de inkomstenbelasting zal staan, zal nochtans niet Daar de verkoopsvoor- waarde worden berekend, maar, precies als tot nu toe, naar de belast bare opbrengst. Dat is al. Fiskaal zal het een uadeelig verschil maken van ongeveer 6 ton (de bate, die het ontwerp de schatkist zou brengen). Maar, zooals het „Handelsblad" op merkt, van belang is deze beslissing als symptoom van de gezindheid dor EersteKamer. Wil hebben,zegt het blad, in dezen oorlogstijd, reeds een paar ma len gelegen heid gehad om op te merken, dat de houdiDg van de Eerste Kamer, en in 't bijzonder die van haar recht- scho meerderheid, deze schijnt te zijn Zeer veel gouvernemonteelen zin aan den dag te leggen ten aanzien van daden en voorstellen der Regeering, die den abnormalen toestand raken (noodwetten en dergelijke), maar zich te doen golden waar het gaat om voorstellen, die geen verband houden met de tijdsomstandigheden. En zoo is het nu verworpen voorstel, dat natuurlijk yuheul buiten dit laatste verband bleef, ten offer gevallen aan «le onbelemmerde critiek vau du Eerste Kamer-meerderheid. Anders dan in de Tweede, waar van rechts nog 7 van de 25 leden vóór stemden en de beste verdediging zelfs werd geleverd door een Christelyk-histo- risch man (den heor De Geer), heeft het ontwerp hier bij geen enkelen man van rechts genade kunnen vinden. Voor de eedswet belooft dit niet veel goeds. En een verwerping van dat ontwerp ware van meer concreet, belang. Want daar is voorziening urgent. De oppositie tegen dit wetje word ingezet door den lieer De Vos van Steenwijk, en de „Telegraaf', die dit geval ook bespreekt, zegt hier omtrent Tasten wij mis, als wij de werke lijke reden van het verzet niet zoeken in het feit, dat de taxatie op zichzelf veranderd werd, maar hierin, dat uit. die verouderde taxatie ook zou voortspruiten een hoogoro opbrengst? Daar wrong de schoon. Méér geld uit de vermogensbelas ting Och kom, de heer De Vos van Steenwijk krijgt driedubbel kippevel alleen bij de gedachte. Dat de be staande taxatie onvoldoende is, ont kent niemand, maar, dat uit die ver mogensbelasting nu alweer méér wordt gehaald Ook de „Telegraaf'-schrijver pro feteert Het blijft niet bij deze ééue verwerping. O neen De Kamer loert alweer op de voorwaardelijke veroor- deeling en het eedswetje. INGEZONDEN. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U eenige plaats ruimte voor onderstaande regelen In Uw sportrubriek in to ruimenwaar voor bij voorbaat m(ju dank. Eerst nu kwamen mij eenige min der aangename dingen ter oore aan- gaandeden wedstrijd S.H.B.S.—V.V.A. gespoeld 5 April j.1, en welken door eerstgenoemde vereeniging met6-1 werd gewounen. De algemeene opinie van het groot ste deel der niet aanwezige voetbal enthousiasten was, naar men mij van verschillende zijden bevestigde, dat het V.V.A.-team niet te veel nacht rust genoten had en verre van frïsch het terrein betrad. Ik moot echter zulks geheel tegen spreken. Zoowel het toen aanwezigo publiek als de S.H.B.S-spelers toch zullen moeien erkennen «iat van bovengenoemde verdachtmakingen absoluut geen sprake was. De over winning toch werd niet verdiend door het slappe spel der V.V.A.'ers (het publiek zal dit met my eens zijn) doch door werkelijk uitstekend spel der S.H.B.S. die, alhoewel de 6-1 overwinning sterk gefiatteerd is, die toch volkomen verdiende. Hopende dat ik door deze weinige regelen de gunstige inuenine. welke V.V.A. steeds van het Heldersche publick mocht ondervinden, heb be krachtigd, teekon ik namens het, V.V.A. touring elftal, H. P. C. STEOB, Captain. Advertentiön. Ondertrou wd HENDRIKUS MUNK en MARTHA VAN EOE. Rotterdam, 6 Mei 1915. 3de Zwuunngatstraat 2. Getrouwd L 0. A. M. SPEET en N. KONINGSTEIN. Helder, 7 Mei 1915. Keizerstraat SCa. Eenige, algemeene kennisgeving. Heden overleed te Leeuwarden na een korte ongesteldheid onze lieve Moeder, ANNA DOKTER geb. BAKKER, in den ouderdom van iuim 72 jaren. Helder, 5 Mei 1915. A. DOKTER. J. W. DOKTER-SMIT. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht-, U kennis te geven van het plotseling over lijden van mijno geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer J. MOLENAAR, in don ouderdom van bijna G5jaar. Namens zijn diepbedroefde Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Kleinkindoren, Wed. J. MOLENAAR. Helder, 7 Mei 1915. Eenige en algemeene kennis geving. Dankbetuiging aan allen voor de vele blijken van waardeering, en vriendschap op 1 Mei ontvangen, waardoor die dag ons tot een onvergetelijke is gemaakt. P. KRIJNEN, Directr. Chr. Bew.- en Handw.-school van de vereen. „Jachin", Hoogstraat, en familie. Heldor. 5 Mei 1915. Evnngelisatie-lokaal in da PALMSTRAAT. Wegens verbouwing voortaan in het Militair Tehuis, Kanaalweg 92-05. Zondag v.m. 10.30 uur: Dr. J. WEENER, van Haarlem. Luthersohe Kerk. ZONDAG voormiddag half elf: Db. Th. Q. STELLWAG, van Medemblik.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2