COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna EersteïBlad. No. 4468 ZATERDAG 22 MEI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37$ 45 0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbeL) 30 cent. Elke regel meer 6 cL Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Broote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2$ cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). 2011 watfr Met op: onder: op: onder: v.m.:n.m. Zondag 23 a, 0.69 m. 118 3.64 8.- £2 2.11 Maandag 24 2.82 1.28 3,62 £2 8.16 3.26 Dinsdag 25 3.49 1.41 8.60 8,3 4.28 4,37 Wounsd. 2c, 652 1.65 3.49 8.4 559 659 Donderd. 27 658 aii 3.48 85 6.26 6.40 Vrijdag 28 8.82 2.40 3.47 £6 7.18 734 Zatordag 29 9.63 350 £46 £7 8.7 830 LIJST van ingekomen an vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. H.B.Grave,arb.,Achter-BiHD.h 27,Gronlngen. R.C. II.W.Balloort^dj.-Loodscora.,Buit.b.Maasal. N.H. T.Kelderman;kaasm.ltn.,Kocgrasl2Sd,Edam. N.v.Woersem,schlpp3leRozendwjtr3,A'daiu.„ P.v.Dulin,landman,KoegrasSto,CaUantsoog. D. Kulk, arbeider, Koegras 65, Barradeel. Goen. L.Hildosbeim,bakk.KonIngstr.UO,Groningen.N.I. M.WUt, luit. tx.,Hoofdgr.78, HellevoeUlufs. N.H. W.B.ter Harkei,gez.sch juli., Q.gr.78,Rbeden. N.I. W. F. Pot, electrotechniscb Ingenieur, Stationsweg 10, Watergraafsmeer. Goen. C SUvlus. timm.-maj, Achtergr.W./Z.lG, A'd. N.H. il.C.C.terPoorten,z.b.,Kanaalw.l22,'s-Hage. D.Gez. W. Raat—Schilder, z. b., Koegras 843, Züpe. R.C. W. Dral, sergt.-botlollor, Onrust 6c,Vlieland. E.L. P.J Slgner, bediende, Spoorstraat 132, Delft. N.H. A. Glim, arbeider, Koegras 163, Winkel. R.C. G. Jimmink, z.b., Koegras, Callantsoog. N.H. K.H.Grootveld.korp. torp.m.,Klorastr.ll,A'd. P.:Sclirieken,arb.,Schag.str.26,Basslngerhorn. LJacobs,korp. bottol.,2eVroon8tr.27,Arnhem. J .H.Memdorink^erg.-st.,Paral lol w.47,A'dam. R.C. Jb.v.Hinte,loer.R.H.B.S ,W.str.l04Leouward.N.H. J.O.IIc-uders,bootsman,KLDultstr.45,A'dam. R.C. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel. Wed^..v.Aanholtj;.b.,Keiz.8tr.60,öilver8um.N.U. H. de Bie, gepd., Keizerstraat 98, Schoten. O.Stius,spoorw.beambto.KocgraSjGroosbeek. Wed.J5Ietselaar^.b.,Weltevreden24,Wormer. P.Bus,sergt.-maJ.mar.,Bianenh.lS4,Arnhem. D.G. W.J.Heudenrl)k,bloemi8t^3r.w.8tr.4,Steenw. R.C. R. Scbrieken, arb., Koegras 163, Assendelft. N.H. Dr. J. J. Tesch, Dr. in Wis. en Natuurkunde. Binnenhaven32, Lelden. D.Gez. DE WEEK. 18 Mei. We hebben 't, dezer dagen, ge hoord, wij allen, in het vaderland. We hebben 700 leden van den Kon. Nederlandsehen Scherpschuttersbond. En het anderhalf-maal minder groote Zwitserland telt 122.479 leden van zijn „Schützen-verein." Zulke cijfers spreken. Ik geloof wel, dat de heeren Van Aalst e. s. het juiste oogenblik heb ben gekozen voor indiening, bij de Stafeen-Generaal, van hun adres tot invoering, in Patria van alge- meenen oefenplicht, 't Heeft, dat bleek toch wel zeer duidelijk in de Parlements-zitting van Dinsdag 18 Mei, - weerklank gevonden. Men begint te begrijpen't Heeft, inder daad, zeer lang geduurd. Maar nu is de dikke huid van het niet-begrljpen, niet-beseffen, dan toch doorpriemd. Nu snapt men dan toch in het oude vaderland, van hoeveel waarde 't is om in deze bange tijden waarin Nederland nog altijd behoed werd tegen de groote wereldramp, te maken, dat althans alle Nederlanders, die jong, sterk, weerkrachtig z(jn; in staat zich te oefenen; zich naar minister Bos- boom's woord in de Parlements-zitting van 18 Mei, toen werd goedgekeurd het ontwerp tot uitbreiding van den Landstorm en aanvulling van de Land stormwet, opmaken tot beveiliging van het goede, oude, arme Patria tegen overweldiging. Inderdaad, de tijden zijn nu rijp. En men heeft, thans, het Ijzer te smeden, wijl 't heet is. Zooals de heer Van Doorn in de Parlements-zitting van dien 18en Mei heeft gezegd. Het is wel aan te nemen, dat in deze stemming, de Nederlandsche Ver tegenwoordiging alles zal goedkeuren, wat samenhangt met het op 18 Mei aangekondigde ontwerp tot verster- Ingezonden Mededeeling. Hos da spijsvertering werkt. het voedsel eenmaal in de maag is aangekomen, werken de maagsappen er op indaarna gaat de spijsbrei, onder den invloed van kron kelende darmbewegingen, in de inge wanden over. Indien dit regelmatig geschiedt, gaat alles goed. Ongeluk kigerwijze geschiedt het bij de ver zwakten, bij de Ijloedarmen, bij allen wier bloed om de een of andere reden te wenschen over laat, op ganscb andere wijze. De maagsappen worden zeer lang zaam afgescheiden, en de verwerking van het voedsel is lang en moeilijk. Bovendien zijn by de verzwakten de kronkelende darmbewegingen krach teloos, nauwelijks gevoelig; en de spijsbrei in plaats van snel in de in gewanden over te gaan, blijft in de maag. Dan zegt de lijder: „Mijn eten bezwaart mij". Somwijlen zijn daar van brakingen het gevolg. Zoo ge beurt het met hen die geen rijk on zuiver bloed hebben. De organen nemen hunne voeding en hun kracht op uit het bloed. Indien de organen slecht gevoed zijn, door een te arm bloed, dan doen zij onvolkomen hun werk, somtijds doen zij het zelfs in het geheel niet. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil en zetten daardoor alle verflauwde organen in gang. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a fi.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepót der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken by ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 on H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte don Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers eb goede Drogisten. kiog van het leger, voor zoover de omstandigheden 't gedoogen. Wij hebben in Nederland in de onmiddellijke nabijheid onzer gren zen, de fel-geteistorde buren. Wij beginnen nu, gaandeweg, te beseffen wat het begrip „onafhankelijkheid van den staat" beduidt 't Zeggen is, dat wij, - ondanks periode van Godsvrede on Bestand, periode van groote en hevige politieke stormen tegemoet gaan. Terwijl ik dit schrijf zal waar schijnlijk reeds verschenen zijn het voorstel tot benoeming vaneentljde- lljken gezant bij het VatikaaD. Dat van Regeeringswege immers zou ge motiveerd worden met de bewering dat 't, met het oog op den inter nationalen toestand, - zeer ge- wenscht is. Zal 't van-uit den chr.-historischen hoek bestormd worden? Op 18 Mei, in de zaal des Par- lements, zaten premier Cort v. d. Linden en de aanvoerder, de leider der chr.-historischen, de nog zoo krachtige DeSavornin Lohman, langen tijd met elkaar te confereeren. Voor spel van verzoening en overeenstem ming?... Dr. Nolens was, dien 18en Mei, weer in de zaal van ons Lagerhuis terug. En hij werd omzwermd, de pas uit Rome teruggekeerde prelaat... Daar stonden dr. Bos, prof. Van Hamel, nog vele anderen bij hem, tracht- tend iets uit hem te krijgen. En hij praatte welMaar het strakke, baar- delooze gezichtje van den spitsigen neus en de schrandere, vroolljk-gees tige oogjes bewaarde nog stilzwij gen Zullen er - ondanks Godsvrede in de periode van het Binnenhof na Pinksterenin Juni, eind Juni, is 't zeggen stormen komen Zal de Senaat het Eedswetje ver werpen Een zoo-geloofwaardig Katho liek Rechtscb blad als „De Tijd" be weert van niet. Onze Senatoren zullen dat niet aandurven. En er zijn velen, die dat onder schrijven. Inderdaad, - na het votum met Treub's Vermogensbelasting zou dat te kras zijn. En ik geloof ook wel. dat men hier gerust kan wezen. Zóó'n vaart zal 't niet loopen Keeren wij terug tot het kalmere nieuws van jonger datum in het oude Patria. Heel veel bijzonders is er niet. Het oude,nog steeds wakkere „nut" heeft z'n nieuwe secretaris in den heer P. J. Bloemer3, den burgemees ter van Borculo, die te O verveen zich zal vestigen. De Amsterdamsche pro fessor in Fransche taal en letteren, prof. Gu9tave Cohen, beeft strij dend in de Fransche gelederen hetoorlogskruisgewonnen.DeS.D.A.P. zal, bij de komende Raadsverkie zingen, eigen candidaten op het schild heffen. Onze groote dichter Albert Vei welj is op zijn vijftigsten jaardag gehuldigd. De wol aller Neder landsche schapen is door minister Bosboom voor het legor opgevorderd... Wij hebben allernieuwste namen - helaas, op de jongste doodeu- lijst. Baron W. Roell, te Amsterdam, den bekwamen Staatsraad i. b. d. en oud-wethouder der hoofdstad, den schilder, oud-voorzitter van „Pulchri", te Velp op 87-jarigen leeftijd heen gegaan; C. W. P. Mieling, den oud- Inspecteur S. S. Zoovelen meer Straks trekt Binnenlandsche Zaken, in de hofstad, zijn nieuwe „woning" binnen. Het torentje, 't onsterfelijke, leeft nog altijd. Schoon: opgekale faterd. En bij gepleisterd. Beeld van deze vreemde, zonder linge tijden. Waaiin al 't oude ver dwijnt. Om plaats te maken voor gansch-nièuwe, vreemde dingen Mr. Antonio. DE OORLOG. De officieele legerberichten van 19 en 20 Mei. Van het Westelijk front. Van Fransche zijde wordt mede gedeeld dat het slechte weer, en dikke mist de operaties belemmeren. Er is dan ook niets van belang gebeurd. Alleen werd in den nacht van den 18en op den 19en een aanval der Duitschers op het bois le Prêtre door het hevige vuur der Franschen tot staan gebracht. Het Fransche persbureau geeft thans een uitvoerig artikel over de ontruiming van den Westelijken oever van het Yserkanaal door de Duit schers. Op 23 April werd een Fransche divisie op den linkeroever van het Kaaaal teruggeworpen. Den 25sten echter was reeds aan het voortdrin- gen der Duitschers een einde gemaakt, doch de gevechten tot zuivering van den linkeroever, by Lizerne, het Sas en Steenstraete werden voortgezet. De Duitsche verliezen by deze ge vechten moeten geweldig zyn geweest, te oordeelen naar het aantal ïyken van Duitschers een getal dat zich met meer dan twee cijfers laat schrijven dat alleen tuschen Steen straete en Het Sas werd gevonden. Ook wy hebben verliezen geleden, maar wy hadden veel meer gewonden dan dooden, en nog veel meer licht- dan zwaargewonden. Onze troepen hebben in een slecht modderig terrein vol poelen met bewonderenswaardige flinkheid ge vochten en de Duitschers bloedige verliezen toegebracht. Do Duitsche generale staf heeft, dit drieweeksche gevecht in zyn of ficieele berichten saamgevat in deze enkele mededeeliDg: „Wy hebben onze vooruitgeschoven stelling op den Westelijken oever van den Yser ont ruimd en onze strydkrachten op den Oostelijken oever teruggebracht." Inderdaad hebben wy in een reeks verwoede aanvallen drie dorpen, vier versterkte linies en drie krachtige veldwerken vermeesterd, eenige dui zenden Duitschers gedood en minstens drie regimenten vernietigd. Het ont ruimen van die vooruitgeschoven stelling is dus voor het Duitsche leger een bizonder onaangename be weging geweest. Het Duitsche Iegerbericht van den 20sten meldt, dat geringen voortgang werd gemaakt by de Lorette-hoogte. Een aanval der geallieerden bij Albain wejrd afgeslagen. evige gevechten hebben plaats tusschen Maas en Moezel. Ten O. van Ailly gingen de Franschen over een breed front tot den aanval over, welke echter overal werd afgeslagen. Van het O o s t e 1 Ij k front. Het Russische bericht van den 19en deelt mede dat gevechten plaats hadden in de streek van Shawl y. Aan den Oosteiyken oever van de Dubissa werden verschillende steun punten op de Duitschers veroverd. Vele honderden Duitschers werden gevangen genomen en verscheidene mitrailleurs vermeesterd. Een tegenaanval der Duitschers, Z. O. van Rossieny werd met groote verliezen afgeslagen. Over de gevechten op den linker oever van de boven-Weichsel en aan het geheeld Galicische front wordt medegedeeld, dat zy op buitengewoon- hevige wijze voort duren. Sterke vyandeiyke kolonues, welke uit do streek van Opatow oprukten werden teruggeworpen en trokken terug tot ten Z. W. van Opatow. Verder zuidelijk en aan den be neden San, bieden de Russen den vyand met succes tegenstand. Toe- gegevon wordt, dat de Duitschers er in slaagden zich op het front Jaros- lau, Lezachow op den rechteroever van de San vast te zetten. Ten Z. daarvan echter handhaven de Rus sen zich op beide oevers van de rivier. Przemysl wordt voortdurend beschoten. Ten zuiden van deze vesting, tot aan de moerassen van den ÜDjestr, werden de hardnekkige aanvallen der Duitschers, welke hier met alle geweld nieuwe voordeelen trachtten te behalen, afgeslagen. Bij Hussakow werden de eenige dagen geleden door de Duitschers genomen loopgraven, heroverd. Op het front Drohobycz—Stryj Dolina, voorden de Duitschers in weerwil van hunne onzettende ver liezen steeds nieuwe versterkingen tegen de Russische stellingen aan. In deze streek deden de Russen verschillende goedgeslaagde tegenaan vallen, waarbij vele honderden ge vangenen gemaakt werden. Op het front Delatyn Kolomea hield de vijand zich rustig. De Russen maakten hier nieuwe vorderingen. Het Duitsche Iegerbericht meldt het opmarcheeren van sterke vyan- deiyke afdeelingen ten O. -van de linie Sjagory—Frauenburg. Aan de Dubissa werden de aanvallen der Rus- afgeslagen, 900 man werden ge vangen genomen en 2 machinege weren veroverd. Ten N. van Podulis werd een hoogte veroverd. 500 Russen weiden by den aanval gevangen genomen. In een gevecht ten Z. van de Njemen werden nieuwe Russische strydkrach ten, na een bloedig gevecht, totaal verslagen. Slechts kleine afdeelingen houden nog stand. Het aantal gevan gen bedroeg 2200. De verliezen der Russen waren byzonder groot. Zy ver loren bovendien 4 machinegeweren. De troepen welke ten N. van Przemysl over San trokken werden door de Russen met groote hardnek kigheid aangevallen. Zij werden echter onder zware verliezen overal terug geslagen. Op den vleugel gingen de Duitschers tot den aanval over en namen de stellingen der Russen in bezit. De Oostenryksche mededeeling van den 20en geeft eveneens aan, dat de aanvallen der Russen O. van Jaroslau en bij Sieniawa afgeslagen werden, en dat de verbonden troepen in O. en Z.O. richting vooruitgingen. Aan de boven-Dnjestr werden tij dens verschillende gevechten 5600 Russen gevangen genomen. N. van Sambor werden de Russen uit hunne voornaamste stelling ge worpen. 10 K.M. Z.W. van Mosciska (20 K.M. O. van Przemysl) werd een plaats stormenderhand genomen. Aan de Pruth is de toestand on veranderd. Van het Russisch-Turksche gevechtsterrein wordt van Russische zyde bericht, dat een poging der Turken om aan het front by Olty tot het offensief over te gaan, ver ijdeld werd. Aan den noordelijken oever van het Wan-meer word stad Ardjichen door de Russen bezet. begaanbaar Aan de Dardanellen gebeurt Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artikelen. QnmaaMe kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. niet veel belangrijks. Volgens een Turksch bericht worden de landings troepen langzamerhand teruggedron- Van het Oostelijk front. De militaire medewerker van de Times vat alduB samen, wat de eerste helft van de maand Mei voor de Rus sische legers heeft gebracht. De vruchten van den winterveld- tocht in de Karpathen zijn grooten- deels verloren gegaan. Het derde Rus sische leger onder generaal Radko Dimitrief is, na een schitterende ver dediging, met zware verliezen van de Dunajec naar de San teruggedreven. Het goevernement Kovno is afge- loopen en Libau is voor den aanval der Duitschers te land en ter zee ge vallen. In Polen hebben de Russen veld verloren. Over het geheel is er een leelijke terugslag voor de zaak der bondgenooten op het Oosteiyb tooneel geweest. Niet minder dan anderhalf millioen Oostenrijkers en Duitschers, gaat hy voort, zijn bezig met krijgsverrich tingen die ten doel hebben, langs beide oevers van den Weichsel naar Lublin op te rukken en den aanval langs de geheele linie der Karpathen tot in Boekowina uit te strekken, om ten slotte de Russische legers in tweeën te anyden, en de eene helft Oostwaarts, ten Zuiden van de moerassen van Pripet, te drijven, en de andere helft Noordwaarts terug te dringen. De schryver hoopt nog, dat de Russen met versterkingen uit Polen hun hoofdstelling in Galicie zullen kunnen houden. Hy geeft openlijk zijn teleurstelling te kennen over wat er is gebeurd. Een maand voor dat de vyand zyn aanval in West Galicie begon, wist men daarvan. Waarom er zich niet beter op voorbereid? Maar, zegt hy, laten wij ook niet mismoedig worden. Het ia in het Oosten meer op en neder gegaaD, en de nederlaag van een van de veertien Russische legers die er waarschyniyk bestaan, is ten slotte zoo erg niet. Waar het nu op aankomt is den samenhang van de Russische legers te bandbaven en de algemeene linie ongeschonden te hou den. Wat von Falkenhayn, de nieuwe Moltke, zou moeten doen is de Rus sische legers zoo le verslaan, dat ze machteloos worden en de Duitsche troepen voor een nieuwen opmarsch naar Parijs kunnen worden gebruikt. Maar als zoo'n groote strategische overwinning niet wordt behaald, dan loopt het ten slotte verkeerd voor den vijand af, net als in 1812 met de Franschen. Intusschen moet Engeland in het Westen al het inogeffjke doen om de Duitschers te fnuiken. De dulkbooten-oorlog. Door Duitsche onderzeeërs werden de Engelsche trawler Chrysolite, en het EDgelsche stoomschip Dumfries getorpedeerd. De bemanningen van beide schepen werden gered. Verder werd de bemanning van den Eng. trawler Lucerne aangebracht door een Deensch zeilschip. De trawler was eveneens in den grond geboord. Italië. Rome, 20 Mei. De kamer is heden middag byeengekomen. Er waren 480 afgevaardigden aanwezig. De galerijen waren propvol. Groote geestdrift werd aan den dag gelegd, toen Gabriele d'Annunzio op de galery verscheen. Alle parlementaire peisooniykheden waren aanwezig, behalve Giolitti. In de diplomaten-loge zaten o.m. de ge zanten van Engeland, de Vereenigde Staten, Frankryk, Japan en Rusland. Het was een grootsch oogenblik, toen president Mareora binnentrad. Alle aanwezigen met uitzondering van enkele socialisten, verrezen van hun zetels en juichten hem toe. Een nieuwe betooging volgde toen Salandra opstond om het ontwerp van wet in te dienen waarby aan de regeering buitengewone macht wordt toegekend ingeval van oorlog. In den senaat speelden zich derge- lyke tafereelen af. Rome, 20 Mei. Met 407 tegen 74 stemmen en één onthouding heeft de Kamor onder toejuichingen het wetsontwerp waarby aan de regeering in geval van oorlog buitengewone bevoegheden worden verleend, aan genomen. Rome, 20 Mei. Reeds vroeg in den ochtend heerschte ondanks het regenachtige weer groote drukte en opwinding in de straten. De huizen waren in vlaggetooi, de koffiehuizen zaten vol menschen die den toestand bespraken. Alle toegangen naar het Kamergebouw werden door troepen bewaakt. Toen het tijdstip, waarop de parlementsvergadering zou begin nen, naderde, werd de menigte nog dichter; veel winkels sloten. De schoolkinderen hadden vrijaf en de stad zag er uit als op een nationale feestdag. Op straat verkochten venters Italiaansche en entente vlaggen. De gezantschappen van Duitach- land en Oostenrijk en de woning van von Bitlow werden door troepen bewaakt. De „Ziircher Ztg." verneemt van vertrouwbare zyde uit Milaan dat 190 regimenten infanterie op oorlogs sterkte te Genua zijn samengetrokken. Men vermoedt dat ze, als de oorlog uitbreekt, per spoor en schip naar Frankryk zullen worden overgebracht om dienst toen op het westelijk front. Naar de Secoio uit Boekarest ver neemt, verluidt daar in politieke krin gen, dat Italië aan Roemenie heeft te kennen gegeven, dat het zich van alle met Roemenie getroffen afspraken ontslagen zal rekenen, bijaldien Roemenie niet op het overeenge komen oogenblik het zwaard trekt. Naar de „Kölnische Volkszeitung" uit Lugano verneemt, hebben de socialistische vrouwen van Millaan zich op grond van een door millioenen Italiaansche vrouwen uitgesproken oordeel tegen den oorlog verklaard. Alle geestelijken van Piemont heb ben zich ook tegen den oorlog ver klaard. Italië en het Drievoudig Verbond. Beriyn, 20 Mei. De „Norddeutsche Algemeinu Zeitung" bevat onderden titel: „De opzegging van het ver drag van het Drievoudig Verbond", bet volgende artikel Het verdrag van het Drievoudig Verbond bepaalde, dat casus foederis geiyktijdig voor de drie verbonden mogendheden op zou treden, wanneer één of twee van de bondgenooten zonder rechtstreeksche provocatie van hun zyde door twee of drie groote mogendheden aangevallen en in een oorlog gewikkeld zouden worden. Toen Oostenryk-Hongarlje na den aanslag vaD Serajewo gedwongen was tegen Servië op te treden, om met de voortdurende bedreiging van zyn levensbelangen door de groot- Servische praktijken af te rekenen, kwam Rusland tusschenbeide. Ter- wyl Duitschland nog op verzoek van den tsaar bezig was het tusschen Weenen en St. Petersburg dreigende conflict vreedzaam by te leggen, mobiliseerde Rusland zijn geheele militaire macht en ontketende op die wyze den wereldoorlog. De pro vocatie kwam dus van Russische zyde. Niettemin was de Italiaansche regeering met haar bewering, dat Oostenryk-Hongarye agressief tegen Servie was opgetreden en daardoor aanleiding had gegeven tot het ingry- pen van Rusland, van oordeel, dat er geen casus foederis was. Ook beriep zy er zich op, dat de Oostenryksch-Hongaarsche regeering, doordat zy Italië vooraf niet in ken nis had gesteld van het voorgenomen ultimatum aan Servie, zich niet aan artikel 7 van het verdrag van het Drievoudig Verbond had gehouden. Dit artikel verplicht Oostenryk-Hon garye zich met Italië vooraf over wederzljdsche compensaties te ver staan, voor het geval dat een van de beide mogendheden zich genood zaakt zou zien den status quo op den Balkan door een tydeiyke of duur zame bezetting te veranderen. Het beroep op artikel 7 zou gegrond geweest zyn, wanneer Oostenryk- Hongarije op machtsuitbreiding was uitgegaan. Het heeft echter reeds vóór het uitbreken van den oorlog te St. Petersburg en ook te Rome de verklaring laten afleggen, dat Oos- teDryk-HoDgarijo naar geen uitbrei ding van gebied ten koste van Servie streefde. De beide in oorlog verkeerende centrale mogendheden zouden der halve gerechtigd geweest zyn, de bezwaren van Italië tegen de ver vulling van zyn plicht als bondgenoot niet te erkennen. Met loyaal begrip van den niet gemakkelijken binnen- en buitenlandschen toestand van Italië hebben zy er echter de voorkeur aan gegeveD, met de eenzijdige uitlegging van het Drievoudig Verbondsverdrag en met de verklaring van welwillende onzijdigheid, waartoe dat verdrag stellig verplichtte, genoegen te nemen. Ofschoon art. 7 omtrent compensaties slechts betrekking beeft op het geval van een machtsuitbreiding op den Balkan, beeft de Oostenryksch-Hon gaarsche regeering zich, in verband met de mogelykheid eener machts verschuiving door den oorlog, in be ginsel bereid verklaard zoo noodig compensaties in overweging fe nemen. Na den dood van minister Di San Giuliano bleek meer en meer dat in Italië machtige invloeden aan het werk waren om voor de handhaving van de onzijdigheid nog een bizonder voordeel van de Donau monarchie te bedingen. De Italiaansche regeering begon met oorlogstoerustingen en tegelijk daarmede stegen de eischen der ir reden tisten, republikeinen, vry- metselaars en andere Franschgezin- den. Al gauw golden de eischen niet alleen Trentino meer, doch ook andere oude Oostenryksche erflanden aan de zuideiyke grenze der monar chie. In het verklaarbare streven Italië buiten den oorlog te houden en de betrekkingen tusschen Oos- tenryk en Italië op een nieuwen vriendschappelyken grondslag te ves tigen, heeft de Duitsche regeering niets onbeproefd gelaten om een schikking tot stand te brengen. De ondehandelingen kwamen langzaam op gang. Z(j werden van den beginne af bemoeiiykt door het verlangen van de Italiaansche regeering om de overeenkomst nopens het af te stane gebied dadefljk in werking te doen treden. Om den argwaan, die in dezen eisch lag opgesloten, uit den weg te ruimen, heeft de Duitsche regeering den 19den Maart de nakoming van de overeenkomst dadeiyk na den oorlog gewaarborgd. Het eerste aanbod van Oostenryk- Hongarlje, einde Maart 1915, dat af stand van het Italiaansche taalgebied in Zuid-Tirol inhield, heeft de Itali aansche regeering niet aanvaard. Zy heeft haar eigen eiBchen echter eerst den llden April by de Ooptenryksch- Hongaarsche regeering ingediend. Die eischen luiden: le. volstrekte afstand van Trentino op grond van de in 1811 vastgestel de grenzen, d. w. z. met inbegrip van het ver buiten het Italiaansche taal gebied liggenden oer-Duitsche Bozen 2e. een grenswyziging ten gunste van Italië aan de Isonzo, met inbe grip van Görz, Gradisca en Monfal- cone; 3e. verandering van Triest, met het tot aan de Isonzo loopend achterland, benevens Capodistria en Plrano in een onafhankeiyken vry- staat; 4e. afstand van de eilanden groep Curzolari met Lissa, Lesina, Curzola, Lagosta, Brazza en Melada (alle eilanden op de Dalmatynsche kust). Dit geheele gebied moest dadeiyk worden afgestaan en de daaruit af komstige in het O.-H. leger en op de vloot dienende soldaten moesten dadeiyk naar huis worden gezonden. Verder maakte Italië aanspraak op de volle souvereiniteit over Walona en volkomen belangeloosheid van O.-H. in Albanië. Italië bood zy'nerzyds 200 millioen frs. als afkoopsom van alle lasten aan en verklaarde zich bereid om voorden geheelen duur van den oorlog onzydig te biyven. Van de eischen van verdere com pensaties op grond van art. 7 van het Driev. Verbondsverdrag zou Italië voor den duur van den oorlog afzien en het verwachtte, dat O.-H. desge lijks zou doen in verband met het bezetten door Italië van de 12 eilanden in de Engelsche Zee (de Dodekanesus). Ofschoon deze eischen ver over troffen hetgeen Italië tot bevrediging van zyn nationaal streven verlangen kon, heeft de O.-H. regeering de on derhandelingen niet afgebroken, doch getracht tot een schikking te komen. De Duitsche regeering heeft al het mogelijke gedaan om de Italiaansche regeering tot matiging van hare ei schen te bewegen, welker onmiddel- lyke aanneming de rechtvaardige belangen en ook de waardigheid der Oostenr-.Hong. monarchie zwaar zou hebben gekrenkt. Toen deze onder handelingen nog hangende waren, heeft de Italiaansche gezant te Wee nen den 4en Mei onverwacht aan de regeering de verklaring overhandigd, dat Italië het bondsverdrag met Oos tenryk-Hongarye, wegens het optre den der monarchie tegen Servie in Augustus van het vorige jaar, ver vallen achtte. Tegeiykertijd verklaar de de gezant, dat hy alle door zyn regeering tot dusver gedane voor stellen introk. Deze z. g. opzegging van het bonds verdrag, dat nog tot 1920 liep, had dus betrekking op de kritieke dagen in Juli van het vorige jaar en was in stryd niet alleen met de welwil lende en vriendschappeiyke verkla ring van den koning van Italië en van zyn toenmalige regeering in Au gustus 1914, doch ook met de intus schen door de tegenwoordige regee ring op art. 7 van dat verdrag ge gronde compensatie-eischen. In 't midden biyve of toonaan gevende personen van het Italiaan sche kabinet by deze zwenking ge- i gaven aan een door geheime afspraken versterkte genegenheid voor den vyand van Italië's bond genooten, dan wel of zy weken voor den druk der openbare meening, dii door de voortdurende ophitsing van de in buitenlandschen dienst staande bladen steeds meer geprikkeld was tegen de centrale mogendheden. Tegenover Duitschland bepaalde de Italiaansche regeering zich er toe do te Weenen op 4 Mei overhan digde verklaring ter kennismaking te Beriyn mee te deelen. De laatste poging om te voorko men dat de bondgenoot zou over gaan naar het vyandeiyke kamp werd op 10 Mei gedaan met de nog belangrijk uitgebreide toezeggingen van de Oostenryksch-Hongaarsche regeering, die de rykskanselier op 18 Mei in den Rijksdag heeft voor gelezen. Tot zoover de geschiedkundige loop der dingen. Na deze zakelyke uiteenzetting zal geen groenboek er Iets aan kunnen verhelpen dat, wanneer de Italiaan sche regeering de wapens opheft tegen hen die tot dusver haar bond genooten waren, zy, dit doende, trouw en geloof breekt ter wille van een machtsuitbreiding, die het Italiaan sche volk onder alle mogelijke waar borgen vrywillig en zonder bloed vergieten was aangeboden. Oe stemming In Duitschland tegenover Italië. De BerlynBche correspondent van het Handelsbl. schryft d.d. 19 Mei: Nu twijfelt niemand meer. Gister avond bracht ik een Italiaansch col lega, die tot het allerlaatste hoop had gehad, dat de oorlog nog voor komen zou worden, naar den trein. Er waren veel Italianen op het por- ron. Wie toen niet meeging, had be sloten in Berlijn te blijven, wat er ook gebeuren mocht, en nam af scheid van zyn vertrekkende vrien den. Zij, die de reis naar het Zuiden aanvaardden, waren de laatste vluch telingen. Men verlangt natuuriyk te weteD, hoe de stemming tegenover de Ita lianen te Beriyn is. Daarop kan ik eigeniyk slechts één antwoord geven De Noord-Duitschers zya een kalm en goed gedisciplineerd volk. Zyzyn nu ook aan het een en ander gewoon geraakt. Dan hebben zy in de eerste dagen van dezen grooten oorlvg een beetje uitgeraasd. Dat is voor hen geen schoone herinnering. Dit is een redeneering, geen waar neming, niot waar? Ik moet beken nen, dat my de gegevens tot een oordeel ontbreken. Zoolang er nog de minste hoop is op een schikking, bedwingt do pers zich, of wordt zy in toom gehouden. Hoe zal zy na de oorlogsverklaring losbarsten of mogen losbarsten De Noord-Duitscher wacht altyd op een sein, of het oogenblik, dat het een of andere offleieelo of officieuze gezag een initiatief neemt. In het begin van den oorlog kwam het teeken ook van bovenals waar schuwing voor spionnen. De uitwer-» 'ng was alleen wat onbedoeld groot. Men boort hier veel uitingen van min of meer verbeten woede, of van verachting. Ik heb vreemdelingen wel hooren zeggen: „dat kan een uitbarsting worden I" Ik geloof het niet. Gisteravond stond ik met een groep vertrekkenden op het Anhalter station. Zy spraken zeer levendig in hun moedertaal. Ieder moest het op merken, en wie de taal niet her kende, kon zonder twyfel naar het uiterlijk de nationaliteit gissen. Groote troepen van pas uitgemonsterde man- nen van den landstorm kwamen voorby, belanghebbenden In den eers ten graad dus. Geen vyandigen blik heb ik gezien. Dat de stemming niet vriendeiyk za) zyn tegenover de Italianen, voor al niet na de rede van den ryks kanselier, die leerde, welke offers men beeft willen brengen om den vrede te bewaren, ia, dat is natuur lijk buiten kyf. Dat men echter voor uitspattingen zou hoeven te vreezen, ïykt my uiterst onwaarschijniyk. Wat de stemming in het leger betreft, daarover heb ik wel het een ander kunnen opmerken. „Laat ze maar opkomen, wy kunnen hen er ook nog by hebben", zeiden de troupiers onder de officieren in het Westen. De heeren van de verschil lende staven, meer diplomatisch van aard, lieten zich berustend uit: „De troepen die tegen Italië zouden moe ten vechten, hebben wy toch al moeten reserveereu. Zy staan gereed, en missen moeten wy ze nu toch. Waarom zouden wy dan zenuwachtig worden, als het werkelijk tot een oorlog kwam? In de loopgraven, bij een Belersch regiment, hoorden wy plotseling het (valsche) bericht verkondigen, dat Italië den oorlog had verklaard. Een luitenant bracht het mee. Officieren en manschappen wilden nu dolgraag tegen den nieuwen vijand gaan vechten. „Die maken van de Engel- 8chen nog eeriyke menscheD", hoorde ik overal. Overigens vond men het bericht niet belangryker dan de tyding van het torpedeeren der „Lusitania". Heilige eenvoud! Ingezonden Mededeeling. Zijn uw nieren verzwakt? Verzwakte nieren veroorzaken rug- pyn, urinekwalen, waterzucht, rbeu- matiek, jicht, enz. Ieder oogenblik van uw leven wor den aan het bloed vergiftige onzuiver heden toegevoegd uit de stofwisseling, enz. Zy worden evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer deze organen gezond en krachtig zyn. Wanneer zli echter verzwakt zyn, kunnen zij haar werk niet behoorlyk verrichten. Dan biyft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zy ziekte door uw geheele gestel. Gy begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gy krijgt last van hoofdpyn en rugpy'n, water zuchtige zwellingen vertoonen zich in de enkels of onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krygen van rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten, en hebt gy voortdurende aandrang tot urineloozlng, terwyi uw water met een branderige pyn komt, be wolkt is en bezinksel achterlaat. Wanneer de nieren niet in orde zyn, is er een niergeneesmiddel noo dig, dat haar heelt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen werken spoedig en recht streeks op de nieren on blaas. Zy helpen de nieren om de schndeiyke onzuiverheden uit het bloed te fll- treeren en nemen zoodoende de oor zaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Den Helder verkrygbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eiscbt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (49)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1