HELDERSCHE COURANT No. 4474 ZATERDAG 5 JUNI 1915 43e JAARGANG Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Mam Zon Juni op: ondor: op: onder: v.ra.: n.m. Zondag 6 m. 0.48 a. 1.60 8.42 8.1S 2.13 2.50 Maandng 7 0.59 3.3 342 8,13 3.44 3.62 Dinsdag 8 H 1.11 4.16 3.42 8.14 4.46 4j56 "Woonsd. 0 1.25 6.29 S.42 8.14 6.41 6.60 Dondord. 10 1.43 G.41 3.42 8.16 6.29 6.40 VrUdag 11 2.9 7.49 3.42 8.17 7.11 7.23 Zaterdag 12 2.43 8.47 8.41 8.18 7.49 8.06 DE OORLOG. De officleele legerberichten van 2 en 3 Juni. Van het W e s t e 1 ij k front. Van Fransche zijde wordt d.d. 2 Juni medegedeeld, dat de Engelschen bij Yperen het kasteel Hooge met een bajonetaanval in bezit namen. Ten Z. vau Neuville werd een Duitsche aanval afgeslagen, terwijl de Fran- schen vooruitgingen. Hoe hevig gestreden werd in de omgeving vau Souchez, blijkt uit de (Fransche) opgave, welke vermeldt, dat de divisie, die Carency, Ablain en de suikerrafflnadery van Souchez heeft genomen tusschen 9 Mei en 1 Juni 3100 gevangenen gemaakt en 2600 Duitsche lijken begraven heeft: De verliezen aan Franschen kant be droegen 3200, voor het meerendeel lichtgewonden. Het offlcieele bericht van den Sden geeft alleen aan dat de Duitschers op verschillende punten van het front' tegenaanvallen deden welke alle werden afgeslagen. Een heviginfantrie- gevechten werd geleverd ten O. van Notre Dame de Lorette, hetwelk echter voor geen der beide partijen voordeel opleverde. Het Berlijnsche communiqué van den Sen meldt echter dat zich om de door de Engelschen bezette en sterk verdedigde plaats Hoogo een gevecht ontwikkeld, dat een gunstig verloop neemt voor de Duitsche wapenen. Zuidelijker ondernamende Franschen herhaaldelijk aanvallen, welde echter geen succes hadden. Thans wordt ook medegedeeld, dat om de suikerafflnaderij bij Souchez, welke volgens het Duitsche bericht van 2 Juni door hen hernomen was, nog steeds wordt gestreden. Kleine gevechten werden ook weer geleverd by Metzóral in den Elzas. Van het Oostelijk front. Volgens een Oosten rijksch bericht van 3 Juni is Przemysl wederom in handen der Oostenrijkers. Dit is het belangrijkste bericht van het Oostelijk front. in verband hiermede krijgen echter ook de andere gevechten, o. a. bij StryJ nog grooter beteekenis, dan zij reeds hadden. Uit alle mededeelingen blijkt wel dat het den Kussen zeer moeilijk zal vallen den zegevierenden opmarsch der verbondenen tot staan te brengen. Het Oostenrijksche bericht van den 3en geeff dan ook aan dat de troepen welke bij Stryj doorbraken reeds weder ten N.O. van de plaats terrein wonnen. Iu de mededeeling van den 4en wordt eveneens gemeld dat de aanval met succes wordt doorgezet. Tot nog toe werden in de gevechten bij Stryj 60 officieren en 12.175 man gevangen genomen. In sommige bladen wordt aan de verovering van Stryj zelfs nog grooter waarde toegekend, dan aan het her nemen van Przemysl. De mil. mede werker Yan Morgenbladet is ook van die meening; omdat Stryj een knoop punt van 5 spoorwegen en hoofd, verbindingswegen is naar Lemberg. Ingezunden Mededeeling. De bekommeringen der neurasthenielijders. De Neurasthenie heeft verschillen de oorzaken maar die allen de voe dende krachten van het bloed hebben verminderd. Bij sommige zieken is de verslapping van het denkvermo gen overheerschend en kenmerkt zich deze door bekommeringen, wanhoop en de vrees niet te genezen. Bij an dere zieken neemt men aandoeningen van de maag of van het hart waar. Weer anderen hebben een zeer lastige voortdurende slapeloosheid. Zoo het hen al gelukt in te slapen, worden zij spoedig wakker ten prooi aan schrikkelijke droomen. Hieraan moeten nog toegevoegd worden de onophoudelijke besluite loosheid en de ontmoediging. Het bloed is niet voedend meer. De organen onderhouden dus iederen dag den voortdurenden loop van het leven, maar zonder van het bloed in ruil te ontvangen het voedsel dat zij moesten hebben. Het organisme gedraagt zich dan als een man van wien gij een zwaren arbeidt zoudt vragen en aan wien g(j om zijne krachten te her stellen, slechts een voedsel verstrekt in onvoldoende hoeveelheid en van geringe hoedanigheid. De uitputting gaat snel. Talrijke waarnemingen hebben aangetoond dat de Pink Pillen uitmuntend waren in de gevallen van neurasthenie. De Pink Pillen geven r(jk en zuiver bloed met iedere gift; zij geven dus aan het bloed van den neurasthenieiyder de voedende krach ten die hem ontbreken, welk gebrek aan krachten hem langzaam doet sterven te midden der ergste kwek lingen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte don Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. De Duitschers en Oostenrijkers zullen daardoor in staat zijn snel strijd krachten tot den verderen aanval te concentreeren. De beslissende slag is tusschen San en Dnjestr te ver wachten, beslissend niet alleen voor den veldtocht in Galicie, maar voor den heelen oorlog met Rusland en in hoogen graad van belang voor den wereldoorlog. Het Russische bericht van den 2en is natuurlijk bij al deze gebeurtenissen ver achter. Echter wordt er reeds in gemeld, dat de bondgenooten bij Stryj, gesteund door een groote ar tillerie-macht en nieuw aangevoerde versterkingen, er in slaagden, succes te behalen. Dat het bij de bestorming der forten rond Przemysl, ook warm is toege gaan blijkt uit de mededeeling dei- Russen, dat verschillende kanonnen in handen der Duitschers vielen, doch niet dan nadat de laatste projectielen verschoten waren, welke ten slotte van nabij op de aanstormende kolon- nes werden afgevuurd. Verder wordt nog medegedeeld, dat in de streek van Sjawli en aan de Narew vijandelijke aanvallen afge slagen werden, terwijl aan den beneden San succes werd behaald, en wel aan beide oevers van de rivier. Aan den rechteroever werden 1200 man go- vangen genomen met 22 officieren, terwijl ook 8 mitrailleurs veroverd werden. Het is dus op het front aan de San anders geloopeD, dan het Russi sche bericht van eenige dagen terug deed verwachten. Hierin toch werd te kenDen gegeven, dat do slag zich gunstig ontwikkelde. Thans blijkt het tegendeel. Zelfs heeft de slag zich verder naar het zuiden met het zelfde succes uitgebreid, zoodat deze thans woedt van de Weiohsel tot bij Nadworna. Door de Russen worden steeds nieuwo reserves aangevoerd, doch zonder succes. Van Stryj uit rukken de verbonden troepen op onder veld maarschalk Szurmay. Van Drohbitz uit wordt in het zich naar 't noord oosten uitstrekkende heuvelland voort durend gevochten met de Russische j achterhoede. De Russen laten niets j na om het verloren terrein aan don Dnjestr te heroveren. Zij donken niet alleen aan Przemysl, doch vreezen reeds voor Lemberg, welks verlies voor hen groote gevolgen zou kunnen hebben, vooral op politiek gebied. De groote slag zal echter voorloopig nog wel geruimen tijd voortduren, waarbij beide partijen al hun krachten zullen inspannen, zoodat w(j hier dus waarschijnlijk zulleD komen te staan voor een der belangrijkste gebeurte nissen van den oorlog. Op het Z u i d e 1 ij k gevechtsterrein ook al niet veel voortgang. Voor een groot deel komt dit voor rekening van het ongunstige terrein. Op flet oogenblik zijn de Italianen door alle passen Trente binnengevallen, waar bij zij ten N. van Ala eenige voort gang hebben gemaakt. Aan de grens in de kuststreek zijD zij gevorderd tot bli Gradisca, terwijl zij noordelijker (10 K.M. N.W. van Tolmino) Los Montenere hebben bezet. Aan het Russich-Turkscbe front worden de Turken, in de streek van Wan achtervolgd, terwijl in de kuststreek artillerie-gevechten werden geleverd. Een Duitsch bericht deelt mede dat de verbondenen voor de Dardanellen steeds nieuwe versterkingen ont vangen. Van Engelsche zijde wordt gemeld, dat op het N. front gevechten plaats hadden. Hierbij gingen de Franschen weinig vooruit. Bovendien wordt medegedeeld, dat Engelsche auikboo- ten ageeren in de zee van Marmora en aldaar in de Tandera-baai een Duitsch transportschip in den grond boorden. Thans komen ook weer eens be richten uit Mesopotamie. Ton N. van Gurna (aan de samenvloeiing van Euphraat en Tigris) werden de Tur ken verslagen. De Engelsche namen 550 man gevangen en veroverden 6 kanonnen. De Turken welke op de vlucht geslagen wareD giugeD gedeel telik per schip stroomopwaarts. Zij werden door Engelsche schepen ach tervolgd, welke hierby een punt op 33 mijl ten N. van de samenvloeiing bereikten. Een Turksch stoomschip werd in den grond geboord. Twee groote lichters welke 3 veldkanonnen aan boord hadden, benevens munitie en m(jnen, werden buitgemaakt. De Engelsche verliezen bedroegen slechts ongeveer 20 man. Hoofdkwartier van den Kroonprins bestookt. Parijs, 3 Juni., Negen-en-twintig Fransche aëroplanes hebben heden ochtend tusschen vier en vijf uur 178 bommen en verscheiden duizenden pijlen geworpen in het hoofdkwartier van de kroonprins. Verschillende bom men troffen doel. De aöroplanes werden beschoten, maar keerden behouden terug. Duikbooten In de Mlddel- landsche Zee. Berlyn, 3 Juni. Aan de „Giornale dTtalia" wordt uit Kaïro gemeld, dat aan het Britsche legerbestuur mede deeling is gedaan van de aanwezig heid van twee vijandelijke onderzee booten in het oosten van de Middel- landsche Zee. Generaal Maxwell heeft onmiddellijk maatregelen getroffen tor verdediging van het Kanaal van Suez batterijen zijn ten oosten van Port- Said opgesteld. Voor den ingang van het kanaal zijn netten gespannen om nachtelijke verrassingen te voorkomen Przemysl. Przemysl hernomen. Dat is het feit van den dag. Toen de Oostenrijkers voor de eerste maal op Krakau terug moesten gaan begon het eerste beleg van Przemysl (oDgeveer 20 September), dat voor een van de sterkste vestingen van Oostenrijk doorgaat. Nadat in den aanvang van October de Oostenrijkers, die zich bij Krakau hebben hersteld, wederom den op marsch in Oostelijke richting waren begonnen, bereikten zij na een dag of tien de San en Przemysl werd ontzet (11 October). Dit ontzet was echter de vesting niet ten voordeel. De spoorwegver binding met het binnenland kon niet tijdig worden hersteld om de voor raden aan te vullen, die de ontzet- tingstroepon uit de stad hadden ge haald. Althans, zoo hebben ons de Oostenrijkers na den val van de vesting verteld. De Duitschers, die in aansluiting met de Oostenrijkers tot de boven- Weichsel waren opgerukt, moesten door de bedreiging met om vleugeling door nieuwe Russische strijdkrachten, die uit Nowo Georgiefsk naar het Zuidwesten opmarcheerden, van den Weichsel terug: de Oostenrijkers konden aau de San geen staud houden en hst tweede beleg van Przemysl begon 4 November, Na ruim 4 maan den gaf de uitgeputte bezetting onder Kusmanek het op (22 Maart), nadat nog een laatste uitvalspoging was mislukt. En de Russen konden d6 vrijgekomen belegeringstroepen ge bruiken om hun offensief over de de Karpathon in de richting van do Hongaarsche laagvlakte te stijven. Hoe dit offensief na wekenlange ver bitterde gevechten in het begin van April tot staan kwam en hoe daarop de Oostenrijkers, met Duitschers ver sterkt, aan het Dunajec—Bialla-front doorbraken on daardoor de Russen tot den terugtocht uit de Westelijke Karpathen tot de San noopten ligt nog versch in do herinnering. De herneming van de vesting heeft maar enkele dagen gevorderd. De Oosten rijkers hadden de verdedigingswerken oor de overgave zooveel mogelijk verwoest en naar het schijnt hebban de Russen gedurende de twee maan den dat de vesting in hunbezitwas, geen tijd gehad om haar de vroegere sterkte te hergeven. De tegenaan vallen der Russen b|j Sienawa hebben wel kunnen verhinderen dat de vesting volledig werd ingssloton (immers de vciecniging van de Duitsch-Oosten- rljkache strijdkrachten, die onder scheidenlijk van het Noordwesten en het Zuidwesten van de stad optrokken, werd verijdeld), maar heeft het ver lies van de vesting niet kunnen verhoeden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat 't garnizoen voor een groot deel langs den spoorweg naar het Ooston heeft kunnen terugtrekken. Bizonderheden daarover ontbreken nog. Uit de vroe gere berichten kan men echter afleiden, dat de vesting stormenderhand ge- noineu is en de Russen er uitgeworpen zijn. Dit vormt een zeur belangrijk incident in den grooten slag aan de San, die, naar verschillende berichten aartduider), meer en meer een beslis send karakter schijnt aan te nemen. De indruk dringt zich namelijk op, dat de Russen, in afwijking vau vroeger, hem numeriek overwicht niet meer kunneu herstellen dan ten koste van hun sterkte op andere deelen van het front. Met de her overing van Przemysl is de beslissing nog niet gevallen, maar dat zij er de Duitsch-Oostenrijkers gunstiger voor doet staan, behoeft geen betoog. Do vesting vormde het steunpunt van een vooruitspringenden hoek van het Russische front. Nu hun dit steun punt is ontvallen, zullen de Russen tusschen San en Dnjestr wel weel een eind terug moeten. Waar ook hun vyanden ten Oosten van het groote moeras van den Dnjestr, be noorden de linie Drohobycz-Stryj verder vooruitdringen, schijnt een be dreiging van Lemberg in de naaste toekomst niet meer tot do onmoge lijkheden te bohooreD. Men neme ech ter in aanmerking, dat het tegenoffen sief der Russen laogs den beneden loop van de San wel is opgehouden, maar nog niet gebroken is. Mocht .-dit tegenoffensief tot een doorbraak van bet Duitsch-Oostenrijksche front te dier plaatse leiden, dan zou dit de Russen toch nog de overwinning kunnen brengen en de Duitsch Oosten rijksche strijdkrachten tot den terug tocht dwingen. Als echter inderdaad de Russen niet meer over voldoende reserves aan manschappen en vooral aan ar tillerie kunnen beschikken, dan valt aan te nemen dat deze tegenaan vallen aan kracht zullen verliezen, omdat de opmarsch uit de richting van Stryj en tusschen Przemysl en het Dnjestrmoeras troepen naar zich toe zal trekken. De moreele uitwerking van de her overing van Przemysl zal waarschijn lijk groot z|jn en is uit dat oogpunt vooral ten opzichte van de Balkati- staten van belang. Da Fransche begrooting. P|jrljs, 3 Juni. Heden legt Ribot do voorloopigo kredieten voor het derdtf kwartaal van 1915 aan de Kamer voor. Het voorziet in 6 miljard francs, d. i. een vermeerdering van ruim een miljard, vergeleken bij het vorige kwartaal, ODgerekend de aanvullings- ciedieten, die nog komen moeten. Ribot rekent uit, dat de eerste 14 oorlogsmaanden ruim 24 miljard zul- kosten. Ribot. besluit„de manier, waarop deze geweldige uitgaven wor den gedekt, ia een gunstig symptoom". Veroordeellngen In België. Van Duitsche zijde. Brussel, 3 Juni. De echtgenoote van Carton do Wiart, Belgisch mi nister van justitie is door het gouver- Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte. kleeding. Kleeding naar maat Steeds het nieuwste. nements-gerechtshof te Brussel tot drie maanden en 14 dagen gevange nisstraf veroordeeld wegens voortge zette verzending van brieven buiten de Duitsche post en de Duitsche cen suur om, voorts wegons verspreiding van verboden lectuur en ontvreemding en vernietiging van een brief aan het Duitsche bestuur, die bij vergissing bij haar in de bus was geworpen. Zij legde een volledige bekentenis af en is tot uitzitten van haar straf als burgerlijk gevangene naar de Berlijn sche kommandantur gezonden. De 16-jarige gravin HeléneJongke d'Ardoye, door hetzelfde gerechtshof tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld, omdat zij op den Boulevard een Duitsch officier op de grofste wijze heeft beleedigd. De gevangenis straf is verdiend wegens de gemeene uitdrukkingen waarvan zich de gravin bij die gelegenheid bediende en die een opmerkelijk gebrek aan opvoeding en takt verrieden. Hare grootmoeder, daar zij aan de beleedigingen deelnam, moest evenzeer met gevangenis wor den bestraft. Naar. te hopen is zullen deze vonnissen den Belgischen vrou- t tot waarschi|wing strekken. Het Duitsche natlonaal-liberale „oorlogsdoel". Het orgaan van de Duitsche natio- naal-liberale partij, de „Nationaal-libe rale Korrespondenz", deelt mede: „Het dagelijksch bestuur der party en de voorzitters van de landelijke en provinciale bonden zijn den 16en Mei 1915 te Berlijn bijeengekomen om over de politieke toestanden to beraadslagen. Algemeen bleek de op vatting, dat de bereikte resultaten van ons legei en onze vloot ook politiek moeten benut worden. Jn het bijzonder moet in het westen het gebied, dat noodig is tot beveili ging en versterking van onze macht te water en te land, politiek, militair en economisch aan het Duitsche Rijk verbonden worden. In het oos'ten moeten niet alleen strategisch betere landsgrenzen, maar ook nieuw land voor nederzettingen verworven wordeD. Ons overzeesch bezit moet in omvangen vorm uit gebreid worden in evenredigheid met onze belangen als een wereld handelsvolk, waarbij het koloniale rijk dat tot nu toe in ons 'oezit was en zoo trouw heeft gestreden voor het vaderland, behöuden moet blijven." Het „Berliner Tageblatt." deze mededeeling critiseerende schrijft, dat hot die publicatie voor Duitsch- land eerder schadelijk dan nuttig acht. Wanneer die heeren, zegt het blad, niet willen inzien waar z|j door zulke ontijdige mededeelingen schade kunnen veroorzaken, dan moeten diegenen, die een beter inzicht hebben van die dingen,~het hun maar eens zeggen. Daling der meelprijzen. Volgens ecne mededeeling vau de Times" is do prijs van tarwe sedert Pinksteren 5 of 6 dlr. per quarter gedaald. De graanhandelaren zij van meening, dat nu ook de tegenwoor dige bijzonder hooge broodrijzen spoedig zullen dalen. De voornaamste reden voor de daling der pr|jzen is, dat dé tarwe oogst in Amerika dit jaar schitterend beloofd te zijn, en dat reeds in den loop van de volgende maand de eerste zendiDgen verwacht kunnen worden. Handelaren, die groote voor raden hebben, begrijpen, dat deze in prijs zullen dalen als de nieuwe oogst aan de mark zal komen en dientengevolge is het aanbod van tarwe de laatste weken veel grooter geworden. Ook in Indiö zijn de vooruitzichten gunstig, zoodat vandaar een over schot der productie, dat op 2 millioen ton wordt geschat, zal kunnen worden uitgevoerd. Berlijn, 3 Juni. Aangezien bij de laatste vaststelling der voorraden ge bleken is, dat er aanzienlijke hoeveel heden graan en meel zijn, zijn de maximumprijzen voor meel en brood na 7 Juni verlaagd. Ook zal het ge bruik van zuiver tarwemeel bij het bakken op ruimer schaal worden toe gelaten. Tevens zullen de overige maximumprijzen voor gebakken meel spijzen in het geheele rijk worden verminderd. Italië en het drievoudig verbond. Rome, -3 Juni. In zijn redevoering in het kapitool heeft Salandra ver klaard, dat deze oorlog voor Italië een heilige oorlog is. Welk recht, vroeg hij, hebben Duitschland en, Oostenrijk om te spreken van een verbond of eerbied voor verdragen, zg, die alle oorkonden van het open bare recht hebben vertreden en "ver brand? Oostenrijk heeft met alle ge weld den oorlog gewild. Het heeft de Engelsche bemiddeling van do hand gewezen en meende, dat Italiö zich zou bepalen tot onmachtig ge- snoef en zijn rechten niet met kracht van wapenen zou weten te verdedigen. Verder is het ook niet steeds de, trouwe bondgenoot geweest, en vooral kwam dit uit tijdens den oorlog van Italië met Turkije. De krijgsverrichtingen, door den hertog der Abruzzen op zoo schitte rende w|jze begonnen togen de Turk- sche torpedobooten die h{j b|j Preveza aantrof, werden door Oostenrijk plot seling en onverheeds tot staan ge bracht. Later werd medegedeeld, dat, zoo Italiö doorging met de operaties in de Adriatische en JonischeZee, Oos tenrijk tusschenbeide zou komen. Op allerlei wijzen werden moeilijk heden in den weg gelegd. Indien Italië, vervolgde Salandra, Oostenrljk's belachelijke voorstellen had aangenomen, ware het een vazal van DuitsoblaDd en Oostenrijk ge worden. Do droom van een Duitsche wereldheerschappij is thans vervlogen. Een nieuwe wereld is ontstaan, die voor de toekomst beschaving en menschel|jkheid zal waarborgen. Wij zullen overwinnen, besloot Salandra, wij zullen onze verlangens bevredigd zien, niet door tegemoetkomingen, maar door onze kracht en door ons recht. BINNENLAND. Mijnen. Sedert de vorige opgave zijn in Mei benoorden Den Helder 12 mynen vernietigd en 1 mijn in den grond geboord. Het waren 7 Engelsche 6 Duitsche mijnen. Tusschen Den Helder en Hoek van Holland werden in die maand geen mijnen aangetroffen. Bezuiden Hoek van Holland werden 3 Duitscho mijnen onschadelijk ge maakt. Het totaal der sedert het uitbreken van den oorlog op de Nederlandsche kust aangetroffen mijnen is hierdoor op 539 gokomen, waarvan 298 Engel sche, 54 Fransche, 41 Duitsche en 146, waarvan de afkomst niet ia vastgesteld kunnen worden. Kolenvoorraad. In een Donderdag gehouden vergade ring van de Nlj verheidscommissie van het Kon. Nat. Steuncomité is in beginsel besloten tot vorming van een kolenreserve in het. belang onzer industrie, voor het geval eventueel de kolentoevoer mocht worden stop gezet. Regeeringsbrood. Te Zaandam bedraagt het aantal broodkaarten, dat tot heden werd uit gegeven, ongeveer 3600, te zamen voor 15753 personen, zoodat door ongeveer 8/5 deel der bevolking het regeeringsbrood wordt gegeten. Zieke militairen. Het aantal „wegens ziekte" achter blijvende verlofgangers is, blijkens de mededeelingen van de korpscommanT dauten, zóó groot, dat de opperbevel hebber van Land- en Zeemacht het noodzakelijk acht, dat aan de mili- taren, die met verlof gaan, worde medegedeeld, dat alleen zij, die bij het eind van hun verlof buiten staat z|jn te reizen, gerechtigd zijn van verlof achter te blijven, behoudens hun verplichting om de noodzakelijk heid van achterblijven door eeue ver klaring van een geneeskundige te doen staven. Alle andere behooren zich öf naar de naastoljzynde mili taire ziekeninrichting öf naar hun korps te begeven. Tegen de bomaanvallen. Nadat gebleken is dat het voeren van de Nederlandsche vlag en het op de verschansing geschilderde woord „Holland" onzen stoomtrawlers geene veiligheid tegen de bomaanvallen uit de Duitsche luchtschepen meer biedt, laten de reeders thans d6 dekken der stuurhutten ook met de Nederlandsche driekleur beschilderen. Vermindering scheepvaart. Gedurende de eerste vj(jf maanden van dit jaar kwamen tengevolge van den oorlog reeds 335 stoom- en zeil schepen minder binnen voor Amster dam dan iD hetzelfde tijdperk van het vorig jaar. Het aantal bedroeg verleden jaar tot 1 Juni 1000 schepen tegen 665 schepen in die periode van dit jaar. Doodslag. De 4e kamer van de rechtbank te Amsterdam veroordeelde Donderdag den 48-jarigen betonwerker A. G tot 10 jaar gevangenisstraf (geöischt was 15 jaar) wegens doodslag gepleegd op den politieagent A. J. Titseler op 24 Januari j.1. op het Kattenburgerplein op een oogenblik toen deze een be schonken man voor eigen veiligheid met hulp van een voorbijganger naar huis wilde brengen. Hij stak hem een mes door het hart, waardoor de dood onmiddellijk volgde. Een vreemd geval. Door den stoomtrawler „Clyvia" is te IJmuiden aangebracht het lijk van een tot op heden onbekend gebleven manspersoon, vermoedelijk een stoker van een anderen aldaar thuisbehoo- renden stoomtrawler. De man werd in het net van de „Clyvia" opgehaald, on men ontdekte brandwonden aan het lichaam. Waarschijnlijk is mot den een of anderen stoomtrawler een ongvalop zee gebeurd. Schending militaire geheimen I In De Tel. kwam dezer dagen een ingezonden stuk voor van den heer L. J. Lokker te Den Haag, over „Duitsche spionnage", waarin deze o.m. het volgende schreef: „Het is onzen generalen staf plotseling ge bleken, dat het eiland Zuid-Beveland een bijzondore strategische waarde bezit. Êti met koortsachtigen ijver is men begonnen verleden maand (waar om niet eerder dat eiland in staat van verdediging to brengen." Tegen den heer Lokker is rechts ingang verleend, op grond van art. 98, wetboek van strafrecht Niet alleen is tegen den heer Lok ker rechtsingang verleend, vertelt De Tel., doch men heeft hem, die zich als sergeant bij den vrij willigen land- Btorm verbonden had, ook uit den vrljw. landstorm verwijderd. Alle pogingen ora op opheldering, door den betrokkene in hot werk gesteld, zijn tot heden mislukt. Heet gebakerd. De D-treinen naar en van Holland stoppen niet in Meppel. Doen net of de stad niet bestaat en negeeren het station volkomen. Soms fluit de loco motief even, als om de goede burgers van de oude veste extra te ergeren. Wij vinden zoo'n verbinding met Holland prachtig. De Meppeler men- schen vinden het ergerlijk. Nu gebourde het Donderdagavond, dat iemand met den D-trein van HollaDd reisde met bestemmiDg naar Meppel. En toen dat station naderde, stond de reiziger op en maakte zich tot uitstijgen vaardig, waarop zijn medereizigers hem zeiden, dat-ie ge rust weer kon gaan zitten, want dat Meppel voorbij gereden werd. Dat geloofde de reiziger niet. Maar toen zijn medepassagiers gelijk kregen nam hij een kloek besluit en deed een nijdigen ruk aan de noodrem. De trein stond stil, gelijk de man, die per sé in Meppel wilde zijn, ver langde en daar was een conducteur die het coupéportier opende en hem gelegenheid tot uitstappen gaf. De D-trein stopte in Meppel! Dit oponthoud zal ongetwijfeld den betrokkene duur te staan komenen het is niet te hopon, dat dit voorbeeld navolgiDg vindtwant in een normaal geval was de reiziger naar Meppel daar later aangekomen dan hij dacht dat was het logisch gevolg geweest van zijn vergissing. Nu was hij al leen op tijd, maar daardoor kwamen alle andere reizigers met veel ver traging pas waar ze zjjn wilden. (N. Gr. Ct.) Aangehouden. De gopensionneerde sergeant Dey senroth, van het Indisch leger, met de „Tambora" uit Indie naar Europa vertrokken, werd te Suez, waar twee Engelsche officieren inspectie kwamen doen, met zijn dochtertje gedwongen het stoomschip te verlaten, zonder dat men hom naar zijn papieren had gevraagd. Hij werd aan boord van een En- gelsch oorlogsschip op de reede van Suez gebracht. Daar kregen zij een ontbijt en werden toen met een'sloep naar den wal gevoerd en voor den Engelschen gouverneur geleid. Op zijn vraag, waarom hij gevangen werd genomen, hoorde Deysenroth voor het eerst, dat men hem voor een Duitsch marineofficier hield,die vermomd aan boord van een Holland- sche boot naar Europa zou komen. Natuurlijk werden nu zijn papieren nagezien, waaruit bleek, dat hij niet meer onderdaan was van het Duitsche ryk, evenmin genaturaliseerd Neder lander, doch desniettemin recht had op steun van ons gouvernement. De Hollandsche consul te Suez zeide echter, dat hij in deze quaestie niet wilde beslissen en dat de gezant te Kaïro de zaak maar in het reine moest brengen. Dies werd de geïn terneerde onder geleide naar don trein gebracht. Te Kaïro aangekomen, kreeg hy daar logies in een goed hotel en werd den volgenden morgen per rijtuig afgehaald en naar de kazerne gereden, om door den commandant, generaal Maxwell, verhoord te wor den. Deze werd bijgestaan door een Egyptisch staf-officier, die vrijwel alle talen, ook het Hollandsch, zeer goed meester was. Toen gebleken was, dat men op het oorlogsschip niet naar zijn papieren gevraagd had, werd hem reeds vrijheid gegeven in de stad te gaan waudelen en 's middags kreeg hij bericht, dat hij weer ion vertrekken. Deysenroth, die echter inzag, dat hij niet verantwoordelijk voor verdere onkosten behoefde te zijn, en last had van rheumatiek, tydens de reis opgeloopon, beweerde, dat hij geen geld had om verder te reizen en ook dat dit trouwens zonder officieel vrij geleide van den commandant niet zou gaan. Het eigenaardige geval deed zich toen voor dat de Engelsche autoriteiten hem weg wilden hebben en hij dit niet verkoos, alvorens zijn rheumatiek wat geluwd was. Als iemand zonder eigeniyke nationali teit, zeiden de stafofficieren, kon men hem als spion beschouwen. Ten slotte kreeg hij door hulp van den Holland- schen consul een plaats in het voor malige Duitsche hospitaal. Daar kreeg hy den volgenden dag reeds bezoek van den gezantschaps secretaris, den heer Arnold, die naar de behandeling informeerde en zeide, dat hij kennis mocht geven, indien er iets aan haperde. Twee dagen later kwam een Ea- gelsch stafofficier terug met een plaatsbewijs voor den trein naar Port Said en een vrijgeleide van den commandant. Met den gezant was afgesproken, dat hy met het s.s. „Prinses Juliana" van daar naar Europa zou verder reizen. Alle kosten in Egypte aan hem gehad, zou het Hollandsch gouvernement wel ver goeden. Dit laatste geloofde Deysen roth te moeten opvatten als een poging om zich van een gemaakten blunder niet veel aan te trekken. Te Port Said stond een rytuig reedB klaar aan het station en een kamer was al In het Hötel de la Poste voor hem besproken. En toen de boot was aangekomen, werd hy weer afgehaald en aan boord gebracht. De verdere reis ging zonder eenige stoornis voorby en in Genua kwam hy ongehinderd aan wal. Over de behandeling van de Engel sche autoriteiten in Egypte tydens deze gebeuriykheden ondervonden, had hij niets dan lof. Een andere vraag is of de Hollandsche consul te Suez, die hem zelf niet te woord stond, niet reeds dadeiyk voor zyn veiligheid had kunnen instaan. (Vad.) (Zie verder 2de pagina.) PLAATSELIJK NTEUWS. laste gelegd dat hy in don namiddag van 3 April 1915 aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, toen hij, zittende aan de bakstafel, geplaagd werd door den marinier 3e klasse W. Wichmann, dezen, met het oog merk hem lichamelijk letsel toe te breügen, met een vleeschmes, waar van het lemmet ongeveer 20 c.M. lang was, heeft gestoken in het boven gedeelte van de linkerbilstreek, waar bij het mes doordrong in de kleine bekkenholte en o.m. een slugader heeft getroffen, ten gevolge waarvan genoemde Wichmann na eenige uren aan acute uit- en inwendige verbloe ding is overleden. Subsidiair is ten laste gelegd het veroorzaken van den dood dour schuld. Uit de getuigenverklaringen blijkt dat bekl. met tbeewater aau den bak naast den nu verslagene op een bank zat, toen de laatste herhaaldelijk door op staan en zich weer te laten vallen die bank deed zwiepen, hetgeen bekl. hinderde: bekl. zeide toen tot W. „Schei nu uit W." en toen deze het weer deed, stak hy met. het mes dat hy in de hand had, tusschen zich en W. in achter zich in het beschot; toen W. nog niet ophield heeft bekl. gezegd. „Als je het nu weer doet steek ik door," waarby hy niet boos maar heel gewoon keek, zoodat de getuigen allen aan een grapje dachten; even daarna sprong W. weer op en stak bekl. het mes zonder naar W. te zien in diens richtingen legde het daarna op tafel neer; toen W. daarop uitriep dat hy gestoken was, zeide bekl. terwijl hij zich zeer ontdaan toonde: „zoo heb ik het niet gemeend, Wichmann." Na veel bloedverlies werd W. die niet meer looperi kon, naar het hos pitaal vervoerd, waar hij na eenige uren overleed. Alle getuigen zijn het er over eens dat bekl. en de verslagene zeer goede vrienden waren en altijd met elkaar omgingen. Een getuige heeft onder de mariniers zelfs nooit zulk een goede kameraadschap aangetroffen. Het heeft dan ook op de getuigen den in druk gemaakt dat bekl. W. niet. heeft willen verwonden en dat het gebeurde n ongeluk is geweest- Bekl. bekend de feiten, zegt echter niet het oogmerk te hebben gehad W. lichamelyk letsel toe te brengen, maar hem slechts te hebben willen afschrikken. Hy geeft toe W. te heb ben gedreigd met het mes te zullen doorsteken, maar heeft daarmede niet bedoeld W. werkeiyk te zullen treffen. Hij heeft ontzettend berouw over het gebeurde te meer daar hy en de ver slagene van jongsaf aan goede vrien den waren en hy geregeld by W.'s ouders kwam, wanneer zy samen met verlof gingen. Hij geeft toe dat het gebeurde aan zijne grove roeke loosheid is te wyten. De fiscaal, in het kort de feiten releveerende, acht het moeilijk ora uit te maken wat in dezon bokl.'s bedoeling is geweest. Wel acht hy aanwezingen, dat bekl. W. heeft willen treffen, maar daar hy niet ten volle is overtuigd van diens opzet tot mis handeling en twyfelt, strekt zijn twyfel in het voordeel van bekl. Deze moet door zyn verregaande roekeloosheid aansprakelijk worden gesteld voor het veroorzaken van den dood van W.door schuld en vermits dit geval een grens geval is tusschen opzet en schuld, strekt zyn conclusie tot veroordeeling ter zake van het veroorzaken van don dood door schuld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Mr. Prins verdediger van den bekl., acht de ten laste gelegde mishande ling niet bewezen en wijst ton op- zichto van het subs. ten last gelegde op de verklaring der deskundigen omtrent het toevallige van het ver loop van den steek. Vermits in dit geval ook hechtenis kan worden op- gelegd, acht hy 6 maanden gevauge nisstraf te hoog en roept hij de cle mentie van den krijgsraad voor bekl. in. (Zie verder 2de pagina.) Moedwil of onvoorzichtigheid? Voor den Zeekrijgsraad te Willems oord stond terecht oen marinier 3e klasse, oud 18 jaar, wien wordt ten Ingezonden Mededeeling. Nier- en Blaaskwalen. Velen hebben verschrikkelijke kwel lingen doorstaan tengevolge van nier- blaaskwalen, waarvan zy geen hinder zouden gehad hebben, wanneer zy de waarschuwende eerste ver- schynselen niet veronachtzaamd had den. Hoofdpyn, pyn in den rug, pljnlyke ledematen, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid ge voel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alle8 zyn waarschuwingen, dat uw nieren haar werk niet behooriyk ver richten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want de nieren filtreeren de onzuiverheden uit het bloed. En als deze vergiften want het zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen ongetwyfeld ziekten van zeer pijniykon en verwoestendo aard als niersteen (nierkoliekj, jicht, rbeuma- thiek, waterzucht, ischias, ure mie (urinezuurvergiftiging). Het heeft geen doel om de plaat selijke verschijnselen te behandelen. Werkt onmiddellyk in op do oorzaak van uw kwaal de nieren door het gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen, welke rechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, veraterken en genezeD. Zij hergeven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak van uw kwalen wordt opgeheven. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. A vaJ Eischt do echte Foster's Rugpyr. Nieren Pillen, wei- gert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand ru£L£p£Bgjj(w«L handelsmerk. (51)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1