Ingezonden Mededeeling. Iop RIJWIEL-, RIJTUIG.en AUTOBANDEN «•xibocft •ouait.it. Fabriek Hevea. Hoegem»d(oron(nt«ii.)[ AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd- nuramor: „Macht der Duisternis". Oinema Palaoe, Binnenhaven 2. Hoofd- uummor: „De mooie Llmonadii 6 Juni. ^>lr6e OnderofBc.-Vereen. „V. 8 Juni. Zomer-concort Louis Morisson, e. a Casino, 3 uur. 9 Juli. Ogenbaro Vergadering Steuncomité, Su O.", Staatsloterij. Trekking van Donderdag 3 Juni. 5e klasse 12e lijst. 10645 f 25,000. 14176 f 1500. 18618 f1000. 7451 7721 11915 13617 19649 elk f400. 3511584 3390 15243 18507 elk f200. 2193 3614 8426 14922 elk f 100. MARINE EN LEGER. Do oiïlcior van adm. der 3e kl. F. Luwerman, van Hr. Ms. „Aljoh", wordt 7 dezer gesteld ter beschikking, en is bestemd om per particulier stoomschip „Tabanan", van de Rotterdamsche Lloyd, op 26 Juni d.a.v. naar OosUndio te ver trekken. Door den Minister van Marine zhn do navol- plaatsingen gelast, als: de thans ter be- ütfng zijnde luits. ter zee der 2e kl.J. C. der Dossen L. W. E. Versluis plaatst op TerscheUing, J. 7 dezer geplaatst op Rol*" Rauwenhon, P. J. Foteris 14 dezer ovorgeplaiitsl naar Hr. Ms. „lton. Emma", en 1 2e kl. A. E. Post Uiterwoor van Hr. Ms. BU beschikking van den Minister van Marine zijn geplaatst: met 7 dezer: luits. tor zoo2ebL J. W. A. A. Heydt aan boord „Wodan", F. A. van Vloten aan boord .Thor", jnr. H. P. Coert- zen de Koek, A- Prins en O. G. A.Notschc-r aan boord „Van Galen": mot 12 dezer: H.Vcrdonck aan boord „Van Galen"; met 15dezerluits.ter zee 2o kl. Kon. Marine-reserveJ. W. Vllelander Hein aan de Hoek van Holland, C.Brfiraal boord „Zeehond", adelb. Ie kl. Kon. Marlno- J. H. Nagtogaal to Vlissingen. Do offlolorun van admin. 3e kl. J. P. Kuijsten en W. Baars worden 7 dezer tor beschikking gesteld en zón bestemd voor don dlonst in ost-India, waarheen zl) den 26en Juni por „Tabanan", van don Rotterd. Lloyd, zullen trekken. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Krakatau, uitr., arrlv.2 dezer te Genua. Vondel, thuisr., vertrok 2 dezer van Port Said. Banka arrlv.2 dezer van A'dam to Batavia. Kambangan, uitr., pass. 3 dezer Perim. Knrlmata vertrok 4 dozor van A'dam to Batavia. Bawoau, uitr., arriv. 29 Mei te Aden. Rondo, uitr., arriv. 3 (lezer te Port-Said, Oranje, uitr-, vortrok 3 dezer van Genua. Rotterdamsche Lloyd. Bandoeng, v. Norfolk n. Java, pass. 2 dezer Perim. Deli, uitr pass.2dezer Bevezier. Kam, uitr., vertrok 2 dezer van Port S3id. Samtuinda, v. R'dam n. Java, pass.81 Mei ScIUy. Ceylon, uitr., vortrok 2dezer V3n Suez. Rtndjani, thuisr., vertrok 8 dezer van Perim. Tabanan, thuisr., pass. 3 dezer Portland. Soerakarta, thuisr., pass. 3 dezer Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Rijnland vertr. 1 dezer v. Bahia Blanca n. A'dam. Amstclland arriv. 3 dezer v. B.-Ayres to A'dam. Golrln, thuisr., vortrok 2 dezer van Rio Janeiro. Konnomorland,uitr.,arriv.8 dezer to Bahia. Zoolandia, thuisr., vertrok 8 dezer van Vigo. Hollandia, uitr., vertrok 8 dezer v. Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Jan v. Nassau vertr.2dezer v.B.-Ayresn. A'dam. Coinmewüue arriv. 2 dezer v.W.-Indi6 te N.-York. Nickerie, uitr., pass. 3 dezer Lizard. VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediop, 8 Juni. Aangebracht door 20 kor- ders 6 tot 10 stuks groote tong f 0.86 por stuk, 6 tot 20 stuks middcltong f 0,50 per stuk, 5 tot 20 stuks kleine tong f0.20 per stuk, 1 tot 4 mand klelno schol f4.— a i'5.— pèrmand, 1 tot2inand schar f8.60 por mand, 40 stuks rog f0.76p.stuk. aio Door tTokkors: 280 tal haring f2.06 per tal, 100 tal geep f&60 a (10.60 por tal, stuks ansjovis f680af6.70 per 1000 stuks. per stuk, 10 tot 60 stuks middeltongr- stuk, 10 tot 80 stuks kleine tong f031 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol f9.60,1 tot 4 mand klelno schol f4.— a f6.- per mand, 1 tot 2 mand schar f8.— per mand, 2 tot 10 stuks rog f0.76 per stuk. Door trokkors300 tal haring f 266 u f8.00 por tul, 110 tal geep f7.60 a f 13.-per tal,'28000 stuks ansjovis f6.10 a 1' 6.80 per 1000 stuks. MARKTBERICHTEN. Heldor, 4 Juni 1916. GROENTEVEILING. por 100 mandjes. 100 pond 100 bos. 100 Spinazie, f8.40 a f9.80 ld. f0.- a f0.- Radijs, fl.80 a fL60 Raapstelen. fL90 a CL50 Rabarber, (3.— a f6.— xw Roodo kool, t0.~ t0.~ 100 at Savole kool, f 0.- 100 Slu (le soort) f 1.20 a f0.- 100 k. ld. <2o soort) f0.80 h f 0.— 100 PrU.flO.-a fll.- 100 b PeïorseUe, 18.- a 15.- 100 Selderij 16.- a f0.- 100 Postoleln, f8.- a f9.- 100 Zuring fO.— n 100 b Asporgea witte f a f -.- 100 b ld. blauwe f a f 100 ld. dunne f a f100 Wortelen f 10.-a f 12— lOOdub.bos. Bloemkool (le soort) f20.- per 100 stuks. Id. (2e soort) f16.- 100 ld. (8e Boort) f7.- 100 Komkommers f0.— a f0.— „100 Dien f2- a fS.- 100 bos. Helder, 6 Juni 1916. GROENTEVEILING. por 100 mandjos. 100 ben, Spinazie, f 5.60 n f 9.40 id. f0.- a f0,- Radüs, f050- a fl.~ iw o Raapstelen, f050 a fl.- 100 Rabarber, f3.- a f6.- 100 Roodo kool, f—.- a f 100 si Savole kool. f—100 Sla (lo soort) f0.40 a fttTO 100 k Sla (2e soort) f0.— a fa- 100 Sla (3o soort) f0- 100 Pr(J f0.- a fa- 100 1 Peterselie f2- a f2- - Solderó (L— a f8.- 100 Poatololn.fö.— a f8,— 100 bi Asporges Vitte f34.—a f0.— 100 ld. blauwe f 21.- a f -.- 100 ld. dunne f16.- a f0.- 100 ld. dun blauw f0.— „100 Wortelen f9.- a f10.- 100 ben. 100 stuks. 100 100 - 100 100 bos. 100 stuks. Bloomk.Uesoort) fa— *(0.— Id. (2o soort) f0.— afa— ld (8e soort) fa- Komkommers f0.— Dien f2- a f0.- Melrapon f2— a fl0>— Alkmaar, 4 Juni 1616. KAAS. Fabriekskaas meikaas f-,-.jonge f—kl. fabrlokskaas f40.60, kleine boerenkaas f40,60, comm. fabrlokskaas f89.5U, oommlB- sie boerenkaas f 40.E0, middelbare fabrlokskaas f middelbare boerenkaas f 42.—. Aange- voord 830 stapels, wegende 256000 K.G. Handel kleino vlug. Alkmaar, 4 Juni 1916. Heden weiden ter graanmarkt aangevoerd 171 H.L. Tarwe fll.— a 1260, roggo f gerat chev. fll.60 a id.fa-af-.-, haver ?2— a (206. Bruine boonen f 1260 a (26.—, witte idem f22- a f.-. rood mosterdzaad f-.-,kanariez. f1260, blauwmaandzaad f—paardeboonen fll.— a f-.-, cltroenboonen (21.— a f— dulvenboonen f 10.60, karweiz. faf- Erwten: groene f24.— a 27.-, grauwe f- a vale f 16.— a Hoorn, 8 Juni 1916. -.-.fabriekskaasf38.60. Handelmlg. Beverwijk, 4 Juni 1916. leln f 0.80—f082 per bon, raapstel per 100 bos, rabarber fLOO—f8.60 per 100 bos, radijs f200—f260 per.100 bos, sla f 0.40—f 0.90 per 100 krop, splnazio f0.70—fLOOper kist, zuring f0.07—f 0.09 per ben, wortelen 116-21 p.lOObos. Burgerlijke Stand van Helder, van 3 en 4 Juni 1915. GETROUWDA. J. Koningatein en B. Rensmaag; H. deBoerenJ.J. PinJ. J. P. Christiani en G. Bijl A. W. de Bie en A. W. Koningstem. BEVALLENM. Düker-Dijkstra, z.J. van Dok—Kousebaud, d.M. E. v. Kralingen-Groenenberg, H. A. Polak-Altmuller, z.W. J. van Haperen Schotanus, d. OVERLEDEN M. Blom, weduwe H. van den Hoek, 84 jaarB. van der Werff, wed. P. Bollema, 67 jaar. Haven te Nleuwedlep. n vertrokken .Friesland". Juni. Idem van Londen naar Harlingon Eng. S3. „Gronlngon". Idem van Harlingen naar Londen Eng. sa „Starling". DE OORLOG. De algemeene toestand. In het Westen blijft bet offensief, over het algemeen gesproken, aan de bondgenooten, en het succes van dat offensief blijft gering. De Duitachers handhaven zich. Dit sluit natuurlijk daatselijke tegenslagen niet uit. Zoo )ij Hooge, aan den weg Ieperen— Meenen, 3 IC.M. van Ieperen. De En gelachen hebben dit gehucht met de bajonet genomen. Dat zij het ooit verloren hadden, was ons van die zijde nimmer gemeld. De Duitschers erkennen nu het verlies van de plaats. „De plaats Hooge is door de Engel- schen bezet en in sterken staat van tegenweer gebracht. Er heeft zich nu een gevecht om de plaats ont wikkeld, dat voor ons gunstig staat", zoo is de inhoud van de eerste alinea van het bericht van hot Duitsche hoofdkwartier, dat echter, wat voor ons, neutralen, het voornaamste nieuws is, het vei lies van de plaats in een bijzin heeft weggeschoven. Benoorden Atrecht is do suikerraf finaderij van Souchez door de Duit schers voor korten tijd heroverd, maar daarna weer voor hen verloren ge- Ook dit erkent het hoofdkwar tier. Na de mededeeling van her overing (Woensdag) luidde het nu Donderdag „om het bezit van de raffinaderij wordt nog voortdurend gevochten". Ook klinkt niet gunstig„in het Priesterbosch zijn de gevechten nog niet geëindigd", maar het Fransche communiqué spreekt van tegen aan- vallen der Duitschers op dat punt. Over de wijze hoe Przemysl werd heroverd, weten we nu eenige bij zonderheden. De Duitsche troepen, van het Noor den aanvallend, hadden in de vorige dagen reeds 5 verdedigingswerken genomen, vermeesterden Woensdag nacht de overige aan dien kant en marcheerden om half-vier 's ochtends de stad binnen. Intusschen hadden de Oostenrijkers de verdedigingswerken aan den Zuid kant van de vesting bestormd en kwamen van dien kant de stad binnen. Dat gebeurde echter eerst om zes uur. Zoo wilde het lot, dat de Oosten rijkers als het ware hun vesting uit de handen van hun bondgenooten, de Duitschers, aan wier hulp zij dc herovering van het kroonland Galicie grootendeels hebben - te danken, in ontvangst konden nemen. De Duitschers melden nog, dat de tegenaanval der Russen bij jaroslau is mislukt, wat dan ook zoowel dooi de feiten, de val van Przemysl, als door het communiqué van de Rus- siBche staf wordt bevestigd. Tusschen den beneden-San (daar over zwijgt het Duitsche hoofdkwar tier) en den boven-Weichsel zijn de Russen offensief. Het front strekt zich daar in het Noordelijken top van den Weicbsel San-driehoek uit van Rudnik (bij de Russische grens, Woensdag door de Russen heroverd) tot de samenvloeiing van Wisloka en Weich- sel. Of dit offensief invloed zal hebben op den loop van den strijd tusschen San en Dnjestr, dat op het oogenblik het kritieke gedeelte van het slagfront is, moet worden afgewacht. Het grootste gevaar dreigt voor de Russen van het leger van von Lin- singen, dat Stryj heeft bezet, een punt dat voor het bezit van Galicie, voor zoover het ten Westen van die plaats is gelegen, van groot gewicht is, als kruispunt van spoor- en straat wegen. Dat leger rukt nu blijkbaar Noord waarts en naai- den Dnjestr, die hal verwege tusschen Stryj en Lemberg door stroomt. („N. Rott. Ct.") Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 3 Juni. Mededeeling van den grooten generalen staf: Dinsdag duurde de slag in Galiciö met onverminderde hevigheid langs het geheele front tusschen den Weich- sel en de streek van Nadworna voort. Op den linkeroever van de bene den-San verbraken wij Woensdag, na oen machtigen druk uitgeoefend te hebben, het vijandelijke front en ver meesterden een belangrijken sector van een versterkte stelling, die de vijand in de streek van Rudnik in genomen had. Wij maakten hier 4000 gevangenen en vermeesterden kanon nen en talrijke mitrailleurs. Ons of fensief langs het geheele front aan den mond van de Wisloka blijft zich met succes ontwikkelen. Aangezien Przemysl door den staat van de artillerie en de versterkings- werken, welke de Oostenrijkers inder tijd voor de overgave hadden vernield, niet in staat werd geacht zich te verdedigen, hebben wij er ons slechts zoolang gehandhaafd, als het bezit van de stellingen rondom genoemde stad, en in het noorden en westen daarvan gelegen, ons don strijd aan de San vergemakkelijkte. Nadat even wel de vijand zich van Jaroslau en Radymno had meester gemaakt, ont plooide hij zich op den rechteroever van genoemde rivier. De handhaving van de aangeduide stellingen zou onze troepen gedwongen hebben aan een ongelijk, zeer moeilijk en 35 wersten langer front te strijden, ter wijl zij in die stellingen bovendien blootgesteld waren aan het gecon centreerde vuur van de talrijke zware kanonnen van den vijand. Daarom zijn wij sedert eenigen tijd doende geweest om verschillende soorten materieel, die wij op de Oos tenrijkers buit hadden gemaakt, weg te voeren. Nadat men hiermede ge reed was gekomen, hebben wij den 2den Juni de laatste batterijen opge heven en in den daaropvolgenden nacht hebben onze troepen overeen komstig de ontvangen bevelen de noordelijke en westelijke stellingen rondom Przemysl ontruimd, om ten oosten daarvan een meer geconcen treerde opstelling in te nemen. De aanvallen van den vijand tus schen Przemysl en den Dnjestr op Diusdag werden afgeslagen. In de streken aan gene zijde van den Dnjestr# is de vijand, die bij Stryj zeer belangrijke strijdkrachten had samengetrokken, er in geslaagd om aan het front tussehen de Tysmienica en de Stryj (hier de rivier van dien naam) voorwaarts te dringen. Hij leed echter zeer groote verliezen en liet bij onze tegenaanvallen 1000 ge vangenen in onze handen. Aan de Swica en de Lomnica heb ben wij Dinsdag een druk op den vijand uitgeoefend. Aan de Bystrica hebben wij zijn aanvallen met succes afgeslagen. Op de andere sectoren van het front geen verandering. St. Petersburg, 4 Juni. Men meldt uit goede bron, dat de tegen Libau optredende Russische troepen die stad van de verbinding met Memel en daarmede de Duitschers te Libau van hun basis te land hebben afge sneden. Tegelijkertijd hebben de Rus sen zich meester gemaakt van Po- langen en het dorp Rutzau. Een andere Russische afdeeling nadert Libau van het noorden. Libau ia aldus nauw ingesloten en heeft nog slechts verbinding over zee. Generaal von Pritwitz, de Duit sche commandant te Libau is ge vangen genomen. Hij tufte met ver scheidene officieren en een sterk geleide in Koerland, toen de Russen ïem ontmoetten. De mee3te solda ten van het geleide sneuvelden en de overigen werden gevangen ge nomen en naar Mitau gebracht. Generaal von Pritwitz werd licht aan het hoofd gewond. Van het Zuidelijke gevechts terrein. „De bezetting van de hellingen van den Monte Nero door de Italia- zoo seint de correspondent van de Daily Mail uit Rome, „is van zc-er veel belang. Dit ^s jn een officies le mededeeling het eenste bericht, waar uit blijkt dat onze bondgenooten de rivier Isonzo over zijn getrokken. In dien het Italiaansche leger op den Monte Nero voet krijgt, een berg die meer dan 7000 voet hoog is, kan het de vestingwerken van Tolmino, 10 K.M. ten Z.O. van den beig, vernie len. En Tolmino is weer de sleutel van Gorizia (DuitschG«'»rz). Het leger heeft Dinsdag den top Bogatin (6000 voet) ten Zuidoosten van den Monte Nero bezet. Monte Nero heet bij de Oostenrijkers de Kern. De hevige aanval van don vijand op de stelling der Italianen hier is gemak kelijk te begrijpen, daar zijn geheele stelling aan de Isonzo in gevaar wordt gebracht. De gevechten in den omtrek van de hoogste punten van de dalen van Raccolana en Dogna zijn hardnekkig en de Oostenrijkers koorden herhaal delijk tot het offensief terug. In Trente heeft de bezetting van Storo de Italianen in het bezit ge bracht van een stelling die den wes telijken weg naar Riva beheerscht." Over den val van Belvedere seint dezelfde correspondent „De Italianen hebben de vesting Belvedere, ten N. van Ala, klein ge kregen. Het is een wapenfeit van groote beteekenis voor onze bondge nooten, die, in het bergachtige land onder groote moeilijkheden opereeren- de, toch een voldoende storkte aan arLillerie konden ontwikkelen. Bolvedere en Luserna welke laatste plaats Zondag genomen is waren forten van de modernste soort, met koepels en zware kanon nen op verdwijnend affuit. Luserna is even snel gevallen als de forten om Namen. De Oostonrijkers hebben een sterke troepenmacht verzameld, om de Italianen van den Monto Croce, aan de grens van Carnia, to verdrijven. De bezetting van die stelling door de Italianen brengt de Oostenrijksche stelling in het dal van de Drave in gevaar, waardoor de eenige spoorweg heen loopt die Trente met het overige gedeelte van Oostenrijk in oostelijke richting verbindt." Rome, 4 Juni. Mededeeling uit het hoofdkwartier van gisteren: Langs de geheele grens worden de voorbereideude bewegingen en vechten, die zich steeds in ons voor deel ontwikkelen, voortgezet. In het bijzonder valt te vermelden gunstige, hoewel laDgzame voort zetting van het offensief, dat troepen (na zich in de laatste dt meester gemaakt te hebben van de Nos Monte Nero op den linkeroever van de Isonzo bij Tolmina (Tolmein) ontwikkelen op en bij do rotsen op den linkeroever en in de vallei, waarbij zy met geestdrift en hardnekkigheid tegen de sterk verschanste en door veel zwaar geschut gesteunde Oos tenrijkers strijden. In de Karnische Alpen doen de Oostenrijkers hardnekkige, steeds af geslagen aanvallen op onze afdeelin- gen Alpentroepen bij den pas van Monte Croce en Martino. Waar de Italianen ageeren. De plaatsen, waar de Italianen de Ooslenrljksche grens overschrijden, zijn zeer verspreid, en het is daarom niet gemakkelijk op een kaart al de kleine plaatsen, zeer dicht bij de grens gelegen, aan te geven. Zoo b. v. meldt het ochtendbericht van gisteren tal van namen. De troepen rukken voort door de Gjudi- caria-vallei tot voorbij Storo en Con- dino. Deze vallei is een 20 K.M. ten "Westen van het Gardameer gelegen, de Buona stroomt er door, de richting is ongeveer Noord—Zuid. Condino ligt recht West van het op de Noord punt van het Gardameer gelegen plaatsje Riva. Zoóals men weet, trekken ook de Italiaansche troepen 15 K.M. ten Westen van h6t Gardameer door het Efcsch of Adiheda) waarin ook Trient gelegen is waar zij tot op eenigen afstand van Rovereto gena derd zijn. De Predilpas aan dc Karinthïsche grens, dus zeer veel Oostelijker, is op Oostenrljksch gebied aan de Zuid grens van Karinthie, ten Noorden van den bovenloop van de Isonzo, die 70 K.M. ten Zuiden van Predil in de Adriatische Zee stroomt. De tegen stroom, in het bericht genoemd, zal de Seebach moeten zijn. Frioul of Friaal is de landstreek ten Noorden en Oosten van üdine. De Montennero, door de Italianen bezet, aan don linkeroever van de Isonzo, is aan de boven-Isonzo gele gen. Het is, zooals het bericht zegt, 10 K.M. ten Noordwesten van Tol mino of Tolmein. Tolmein ligt in de rechte lijn een kleine 30 K.M. Noor delijker dan Görz. Aan de Dardanellen. De bijzondere correspondent van de „Times" te Athene schat de sterkte van de Turken op het schiereiland Gallipoli op 275,000 man. Er zijn bovendien vermoedelijk een aantal landstorrasoldaten en depöt-troepcn beschikbaar, om de verliezen aan te vullen. Voor verdedigende krijgsverrich tingen is dit ongetwijfeld een geduchte strijdmacht. De stellingen, die som mige groepen bezet houden, zijn van nature zeer sterk. De Turken zyn nog altijd hardnekkige verdedigers in een positie-oorlog en hun Duitsche bondgenooten hebben ongetwijfeld den Turkscben transportdienst en de intendance verbeterd. Voor de geallieerden mag er geen sprake zijn van een mislukking. Eon ernstige tegenslag zou kwade gevol gen hebben in het Oosten en mis schien ook op het Balkan-schierei land. Maar zij kunnen er niet op rekenen, dat zij Konstantinopel zon der een hevigen strijd zullen bereiken en moeten het Turksche leger tot zijn eer nageven, dat het, tenzij het tegendeel bewezen wordt, als man nen zal sneven. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 4 Juni. De treiler Hirold uit Cardiff is door een Duitsche duik boot op 150 mijlen ten westen van Lundy eiland (voor het Kanaal van Bristol, zuidwestkust van Engeland) in den grond geboord. De bemanning is te Bulford aan land gebracht. Vier overlevenden van den treiler Victoria uit Milford, die eveneens te Bulford z(ju aangebracht, vertellen dat hun treiler Dinsdagavond op 140 mijl ten westen van St. Anns Head (dat is in het ruwe ongeveer in de zelfde streek, waar de vorige treiler in den grond i3 geboord) door een duikboot i3 aangevallen. Het vaartuig werd beschoten, waarbij de schipper is gedood en twee van de bemanning ernstig gewond werden. De vier over geblevenen werden daarop aan boord van de duikboot genomen, waar zij den gehoelen nacht hadden doorge bracht. Den volgenden morgen zijn zij in een kleine boot gezet, die aan eeD anderen treiler toebehoorde. Viel en twintig uren dreven zij in ruw, regenachtig weer rond, voordat zij door een stoomschip werden opgepikt. Londen, 4 Juni. Aan de*Daily Chro nicle is gisteren uit Milford geseind Twee Welsohe treilors zijn Dinsdag avond zonder gewaarschuwd te zijn door oon Duitsche duikboot in den grond geboord. Van één daarvan zijn van de 10 koppen tellende bemanning er 6 door granaten van de duikboot gedood. Het Oeensche schip „Cyrus" reis deed, dat zij zich tegen ver meestering niet verzette, dat het schip ongewapend was en dat alle andere mnten door Duitschland aangevoerd de questie heen gaan. Het doel van de regeering van de Vereenigde Staten met deze nieuwe nota is om vernemen of Duitschland in de toekomst bemanning en passagiers van ongewapende schepen in veilig heid zal brengen, voordat een schip zal worden vernietigd waarvan na onderzoek bleek dat het contrabande vervoerde. Sommige bladen weten te vertollen dat president Wilson gisteren den Duitschen ambassadeur Bernstorfi in duidelijke bewoordingen zou hebben te kennen gegeven, dat de veiligheid van onschuldige levens op zee door Duitschland moest worden gewaar borgd, als voorwaarde voor verdere onderhandelingen over deze zaak. De Vereenigde Staten willen dus dat men het eerst eens worden over de beginselen der menschelijkheid, terwijl Duitschland eerst omtrent de feiten tot overeenstemming wil komen. Stavanger, 4 Juui. De gezagvoer der en achttien man van het stoom schip „Cyrus" uit Kopenhagen zijn hier gisterenmiddag aan boord van de hier thuis behoorende stoomboot „Jotun" aangekomen. De „Cyrus". die met een lading kolen van Burn- tisland (aan den mond van de Torth) naar Kopenhagen onderweg was, is eergistereumiddag getorpedeerd. De bemanning verliet het schip met me deneming van het scheepsjournaal. Onderweg trof men een Nederland- sche visscliersboot aan, die de equi page aan boord namlater ging men over aan boord van de „Jotun". De kapitein is overtuigd, dat het schip getorpedeerd is; een duikboot werd echter niet gezien. Roemenië en Bulgarije. De „Petit Parisien" verneemt uit Boekarest, dat ;de onderhandelingen met Rusland, door bemiddeling van Engeland en Frankrijk, met alle kans op slagen worden voortgezet. Indien de voorstellen, die aan de orde zijn, aangenomen worden, zal Roemenie onverwijld handelen. De entente tusschen de regeeringen van Roemenië 'en Bulgarije is nu reeds volmaakt. Roemenie zal aan Bulgarije gebied in de Dobroedzja afstaan en in ruil daarvoor alle mogelijke waar borgen voor zijn actie in westelijke richting ontvangen. Bulgarije zal tegelijkertijd tegen Turkije te velde trekken. De diplomatieke voorbe reidende gesprekken hebben tusschen de Balkan-staten feitelijk reeds hun beslag gekregen en op het oogenblik wordt alleen nog beraadslaagd over samenwerking op militair gebied. Uit Oostenrljk-Hongarlje. Weenen, 4 Juni. Te Weenen is het bericht van de herovering van Prze mysl overal met groote vreugde en vlaggetooi begroet, 's Avonds werd een taptoe gehouden en trok men met een juichende menigte naar Schönbrunu, waar voor de obelisk van het paleis een huldebetooging voor den keizer gehouden werd. Op het balkon van het ministerie van oorlog verscheen minister Krobatin voor de vele tienduizenden tellende menschenmaesa, die de volksliederen, den Rakoczy-marsch en hetAndreas HoferJied zong en tegen Italië betoog de. Ook voor het standbeeld van aartshertog Albrecht is betoogd. In het geheele land is op dergelijke wijze aan de vreugde uiting gegeven. Duitschland en Amerika. Washington, 3 Juni. President Wilson hield zich den geheelen dag bezig met de nota van Duitschland. Men veronderstelt dat in deze nota er nogmaals op zal worden gewezen, dat de „Lusitania" een vreedzame PLAATSELIJK NIEUWS. Vervolg van de le pagina. VERGADERING van dan Raad der Gemeente Helder, op Diosdag, den 8 Juni 1915, des avonds ten lh uur. Onderwerpen ter behandeling: Onderzoek geloofsbrieven van den heer H. P. Baak, nieuw verkozen Raadslid. Ingekomen stukken en mededeelingen, Samenstelling Stembureaux. Overname van gronden voor den aan leg van straten achter de Jan in 't Veltstraat. Verkaveling bouwterrein aan de Bas singracht. Vaststelling 2e suppletoire begrooting 1914. Verhuring tuingrond te Huisduinen. Vaststelling verordening op de sala- rieering van het politie-personeel. Voorstel tot verplaatsing van de op slagplaats der Gemeente-Reiniging. Reclames. Raadsvergadering. In de vergadering van den Raad dezer gemeente, welke a.s. Dinsdag zal worden gehouden, komen o.a. de volgende onderwerpen ter sprake Verzoek van de erfgenamen van de weduwe G. Jansen om, nu hun moeder overleden is, toch, ter dekking van do buitengewone uitgaven der begrafenis etc., de volle, voor 1915 toegekende gratificatie van f 100. te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor */iï van f 100.— uit te keeren. Voorstel van den heer C. Adriaause om aan den heer Van Mierlo, direc teur der Zeevaartschool, vergunning te verleenen het directoraat der Handolsavondschooi waar te nomen en de lokaliteit der Zeevaartschool, voor zoover uoodig en voor zoover ze niet in gebruik is voor de avond lessen der Zeevaart- of Visscherij- school, beschikbaar te stellen. In de memorie van toelichting zegt adressant: De Raad besloot in zijn zitting van '4 Augustus j.1. alleen de lokaliteit der Zeevaartschool, slechts nog voor de zen cursus ter beschikking van de Handelsavondschool te stellen, ter wijl omtrent het directoraat in een volgende vergadering zou worden beslist. Bij aanneming van dit voorstel ziet het Bestuur der Algemeene Hel- dersche Winkeliersvereeniging zich genoodzaakt over eenige weken weder om een zelfde actie te ondernemen als waartoe het de laatste jaren ge noodzaakt was. Verder beroept adressant zich op een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken dd. 5 Nov. 1914, waarin Z. E. de gunstige resul taten bespreekt van het samengaan van dergelijke onderwijs-inrichtingen en het menschelljk vindt, dat de Raad terugkome op de weigering aan den Directeur der Zeevaartschool, tevens de leiding van den Handels cursus op zich te blijven nemen. Een tweede missive is van den Inspecteur M. O. te 's-Gravenhage, die eveneens van meening is, dat hei samengaan der beide cursussen in het belang is van het onderwijs. Niettemin blijven B. en W. bij hun vroegere meening, hoewel zij de motieven van den Inspecteur wel aannemelijk vinden. De Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs geeft in overweging den tegenwoordigen toestand te bestendi gen en den Directeur der Zeevaart school te vergunnen het directoraat van den Handelsavondcursus te blij ven waarnemen tot het gebouw van de Zeevaartschool te klein zal blijken om daarin den Handelsavondcursus te houden. Hij zegt daarbij dat zulks vermoedelijk weldra het geval zal zijn, omdat verwacht mag worden dat zeer spoedig de Schipperswet tot stand zal komen, waarbij bepaald wordt, dat zeevisschersvaartuigen geen reis mogen ondernemen wan neer de schipper en de stuurman niet van een diploma als stuurman voorzien zijn, en omdat door deze bepaling verwacht kan worden, dat de visscherljcursus aan de Zeevaart school eene uitbreiding zal erlangen, die niet zal toelaten dat de lokalen dier school langer voor den Handels avondcursus beschikbaar gesteld kun nen worden. B. en W. stellen dus voor afwij zend op het voorstul van den heer Adriaause te beschikken. De firma Grunwald verzoekt aan den Raad over te gaan tot bestrating van een gedeelte Dijkweg vanaf de Poststeeg tot hun pakhuis en wil in de kosten daarvan f 100.- bijdragen. De Commissie van Bijstand voor Publioke Werken adviseert in dezen ongunstig, doch doet eene andere op lossing aan de hand, nl. den Dijkweg uit de gewone middelen te bestraten. B. en W. evenwel meenen, dat de bestrating van den Dijkweg niet van zoo dringenden aardis, dat onmiddel lijk daartoe moet worden overgegaan beter achten zij het daarmede te wachten en nadat de weg van het nieuwe beltterrein is bestraat met de keien van Spoorstraat en Sluisdijk straat, de dan resteerende keien te gebruiken voor den Dijkweg, waarbij zij dan geen bezwaar hebben om het gedeelte in bet adres bedoeld, het eerst aan de beurt te stellen. Voor het oogenblik kunnen zij niet anders dan afwijzend op hetvurzoek adviseeren; later, wanneer kan wor den overzien hoeveel materiaal van de beide genoemde straten is over gebleven, kan op de door adressante gewenschte bestrating worden terug gekomen. De Directeur der Gasfabriek vraagt of verlof mag worden toegestaan aan diegenen yan het personeel van zijne inrichting, die niet als vast zijn aan gesteld. B. en W. meenen, dat de billijk heid medebrengt, dat ook voor hen bepalingen worden gemaakt, waar door hen loon kan worden uitgekeerd wanneer zij met verlof zijn, en stellen voor te bepalen, dat de bedoelde werklieden, die minstens I jaar in onafgebroken dienst bij de gemeeDte werkzaam zijn geweest, recht hebben op 6 verlofdagen per jaar en hoogstens weken ziekengeld. Ingevolge het raadsbesluit om bij school 1 te Koegras een regenbak te doen maken, zijn B. en W. overge gaan tot het houden van aanbe steding voor dat werk. De laagste inschrijver J. Kossen, was nog f 125.— boven hél voor dit werk uitgetrok ken bedrag van f650.— en B. enW. vragen thans een meerder crediet. Te Haarlem slaagde voor het acte examen L.O. de heer W. F. Sprink, te Helder. Bij Kon. Besluit is aan Mevr. E. C. Rijkers, wed. van A. Deelder, onderwijzer bij het herhalingsonder- wljs, een pensioen verleend van f 49 s'jaars. Groentemarkt. dichter te Antwerpen, heeft als Componist een schitterend verleden. De jonge coloratuur zangeres, Mej. Tilly Westenberg, gestudeerd aan de voornaamste conservatoriums, gaat een schitterende toekomst tegemoet. Adelborsten. Bij het sluiten der aangifte voor het toelatingsexamen voor adelbor sten, bij de Kon. Marine hadden zich niet zooveel adspiranten opgegeven als er plaatsen zijn. De animo om officier te worden schijnt tegen woordig dus niet groot te zijn. Zware mishandeling met doodelijken afloop. De krijgsraad veroordeelde een sto ker le klasse, beschuldigd van dood slag, althans zware mishandeling met doodelijken afloop, gepleegd tegen den korporaal-machinedrijver W. Ruijzen- daal in den avond van 5 Maart 1915 aan boord van Hr. Ms. „Noord-Bra bant" te Vlissingen, ter zake van het „als mindere schepeling zijnen meerdere kwetsen, in tijd van vrede en niet voor den vijand" en „zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende" tot vier jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en vervallenverklaring van den militai ren stand. De eisch was drie jaar. Bekl. teekende appèl tegen het vonnis aan. Sinds eenigen tijd wordt op groentenveiling alhier strijd gevoerd omtrent de al of niet heffing van staangelden voor groentemandjes. De tuinders meenen, wegens het groot verlies aan manden, gerechtigd te zijn tot het heffen van staan_ voor elke mand, waar de groente handelaren niet op in wenschen te gaan. Naar wij vernemen, wordt door eenige der voornaamste tuinders thans overwogen om een markt op richten, zooals in de meeste plaatsen wordt gehouden, en waarop de huisvrouwen zelf haar inkoopen kunnen doen. De instelling van een groentemarkt zou een eind maken aan de willekeur, die hier thans veelal op het gebied van prijzen heerscht. A3n den,ande- ren kant zou menige thans rendee- rende nering in haar bestaan worden bedreigd. Er is hier, dunkt ons, nog wel een en ander over te zeggen. Gaarne stellen wij onze kolommen voor gedachten wisseling over dit onderwerp open. Gewijde Kunst in de Doopsgezinde Kerk. Een drietal Haagsche artiaten, t. w. mevrouw H. Secrève—van Enyninck- hoven (zang en declamatie), en de heeren Anton Verheyen (declamatie) en J. H. Secrève (orgel) gaven giste renavond in de Doopsgezinde Kerk eene uitvoering van gewijde kunst. Juister: Zouden die geven, want door een ODgelukkig toeval was de heer Verheyen niet met den trein van 6 uur meegekomen, zoodat de dubbele taak van zang en declamatie alleen op de schouders van mevrouw Secrève rustte. Daardoor werd het programma veranderd en bekort. Echter werd aan het eind door mevrouw Secrève medegedeeld, dat binnenkort de uit voering herhaald zou worden en bleven de contróle-bewijzen geldig voor de thans aanwezigen. Een pech-avond dus voor de concert gevers. Want de eenige executrice was mevrouw Secrève, en wij vonden haar zang beter dan haar voordracht. Zij zong een tweetal geestelijke liede ren van Bach en bewees vooral in het eerste een heldere sopraan te bezitten, die echter in de lagere vrij klank- en kleurloos In het tweede zangnummer „Todessehnsucht", kwam deze eigen schap uit. Overigens was in de hoo- gere registers haar geluid alleszins sympathiek en klonk het in het kleine gezellige kerkje helder op. Behalve een fragment uit den „Gysbreght van Aemstel" declameer de mevrouw Secrève vervolgens Gezelie's „Berechtinge", en den „Groo ten Rey" uit Vondel's Lucifer. Dit laatste nummer was oorspronkelijk voor den heer Verheyen bestemd geweest en wij zullen dan ook in dezen den wil voor de daad nemen en het zonder morren aanvaarden, Want mevrouw Secrève's stem voordracht schoten bij die machtige sterke dichtstuk te kort. Als slot gaf de dame nog een sonnet van Jacq. Perk. De heer Secrève gaf zeer mooi orgelspel, en begeleidde Vondel' Reyzang, door zijne vrouw gezegd, met toepasselijke muziek. Liever bewaren wij onze kritiek voor den „verbeterden" avond, als het volledige programma kan worden uitgevoerd. Want, om met Schiller te spreken: „Mit des Geschickes MachteD Ist kein ew'ger Bund zu flechten" Al bedoelde deze het dan ook anders dan wij. Concert Morisson. De tournée van den Vlaamschen zanger Morisson, die Diosdag in „Casino" een concert za! geven is dezer dagen aangevangen. Morisson is 3 jaren lang in Am sterdam een sieraad geweest van de Ned. Opera. Door de ganschc pers werden zijne bizondere talenten als zanger hoog geprezen en het veel- eischend Amsterd. publiek vereerde hem. 85 malen speelde en zong hij den Manrico in Troubadour en eiken avond werd hij stormachtig toege juicht. Hij is een kunstenaar wien de voorname kunst van uitbeelding van nature eigen is, zijn prachtif: tenorgeluid, warm en welluideni dwingt bewondering af. De heer E. v. d. Ploeg, een bariton van de Ned. Opera nam jaren lang eene voorname plaats in. De heer Eug Beeckman een toon- Ingezonden Mededeeling. oour 2t 000 artsen erkend beste versterkingsmiddel i Lichaam BINNENLAND. Vervolg van de le pagina. Aanbouw voor de vloot. Naar het Vad. meldt, zal zeer spoe dig een wetsontwerp van den minis ter van marine de Kamer bereiken, waarbij twee kruisers en vier duik- booten worden aangevraagd. Uitbreiding landstorm. Een wetsontwerp is ingediend tot nadere uitbreiding van den land storm, enz. Artikel 1. 1. Door Ons kan worden bepaald, dat tot den landstorm behoortieder voor zoover hij niet reeds tot den landstorm behoort die vóór het in werking treden van de Landstorm wet is komen te verkeeren in een der gevallen bedoeld in art. 2, eerste lid, onder lo. en 2o. dier wet, dan wel van den dienst bij de militie is vrijgesteld als eenige wettige zoon en niet vóór 1916 het 40ste levens jaar heeft volbracht. 2. Het vorige lid is niet van toe passing ten aanzien van porsonen als bedoeld in art. 2, tweede lid, der Landstormwet. Artikel 2. De dienstplicht bij den landstorm vangt voor de in art. 1, eerste lid, bedoelden aan met den dag, waarop zij volgens Ons daartoe strekkend besluit tot den landstorm komen te behooren. Artikel 3. Het tweede lid van art. 4 der Land stormwet is tot een nader door Ons te bepalen tijdstip niet van kracht. Artikel 4. Deze wet treedt in werking op den dag, volgende op dien waarop zij is afgekondigd. Aan de Memorie van Toe lichting wordt het volgende ont leend Het ligt in bet voornemen der regeering om, indien het aangeboden ontwerp tot wet wordt verheven, achtereenvolgens, naarmate de ver schillende daarop van invloed zijnde omstandigheden dat zullen mogelijk maken, ingeschrevenen, die van den dienst bij de militie werden vrijge steld of zijn vrijgeloot, voor zoover zij niet reeds in militairen dienst zijn of tot den landstorm behooren, tot den landstorm te doen toetreden, te beginnen met dengenen, die zijn in geschreven voor de jongste der lich tingen, waarvan de dienstplichtigen thaus onder de wapenen zijn. In gelijke volgorde zullen zij, voor zoover zij niet lichamelijk ongeschikt werden bevonden, bij ploegen tot den workelljken dienst worden opgeroepen, ten einde te worden geoefend. Daarna zullen zij plaats nemen in de militie- of landweerbataljons en compagnieën, waardoor het mogelijk zal zijn om, naarmate de omstandigheden dit toelaten, achtereenvolgend, landweer- plichtigen, beginnende met de oudste der onder de wapenen zijnde, met verlof te zenden. Om dit denkbeeld te kunnen ver wezenlijken, zou de beschikking voor den landstorm over vrijgestelde en vrijgelote militieplichtigeu niet be hoeven te reiken tot alle lichtingen, waarvan de dienstplichtigen zich thans in werkelljken dienst bevinden. Zooals uit het wetsontwerp blijkt, meent de regeering niettemin ver der te moeten gaan. Zij is n.1. van oordeel, dat, waai- het ontwerp, in zoover het uitbreiding van de sterkte van den landstorm beoogt, neerkomt op geleidelijke opheffing van de over gangsbepaling der Landstormwet, het wenschelijk moet heeten, de be voegdheid daartoe thans ten volle te scheppen, opdat, mocht do noodzake lijkheid er toe dringen, de regeering zonder verwijl zal kunnen doorgaan met het voegen bij den landstorm en het in werkelljken dienst oproe pen van oudere groepen vrijgestel den en vrljgeloten en zij mede zal kunnen beschikken over al degenen die gediend hebben en die tengevolge van bedoelde overgangsbepaling thans nog buiten den landstormplicht vallen. Wat artikel 1 van het wetsont werp aangaat, wordt ter toelichting opgemerkt, dat het zich, wat be treft de categorie van personen, die in den landstormplicht kunnen wor den betrokken, geheel aansluit aan art. 2 der Landstormwet. In dat artikel wordt echter niet gesproken van hem, die van den militiedienst is vrijgesteld op grond van te zijn eenige zoon, wat wel geen andere

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2