AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd- nummor: „Do Golem". Olnema Palaco, binnenhavens, Hoofd- nummer: „De lijdensweg eener Ko ningin". 17 Juni. Concert Badpaviljot 7.80-930 's avonds. 20 Juni. Groot Zomer-Concert door „Helder'i n Huisduin sino, n Ca- MARINE EN LEGER. ikking v. d. Min. v. Marine zyn 6e; van gez. lo kl. H. R. Vorst met 1 Juli a.b. „Kortenaer"; luit t.z. 2e kl. W. A. Maas op Vlieland; adolb. Ie kl. Kon. marine- reserve C. H. P. Coster a.b. „Van Galen", en H. J. Bouman op Terschelling. Het voor de gouvernements-marine in Ncd.- Indié aangebouwde vaartuig „Canopus" wordt 30 dezer te Amsterdam in dienst gesteld onder bevel van den luitenant ter zee le klas C. J. J. Beynen, teneinde half Juni naar India te ver trekken. Met don laten Juli 1916 wordt de luitenant ter zeo dor lo kl. J. A. Bland van (Jen Borg ge steld ter beschikking, Door den Minister van Marine zijn do navol gende plaatsingen gelast: Luit. ter zoo der Ze kl. H. Forworda van Vlieland op 18 Juni 1916 gesteld ter beschikking, luit. ter zee der 2e kl. F. EL Agterbos van „Koningin Emma" op 21 Juni 1916 gestold tor beschikking, officier van gozondh. der le kl. L.K. Garf van „Kortenaer" op 18 Juli 1916 gestold ter beschikking en be stemd om in de tweede heltl van Juli 1916 per particuliere gelegenheid naar Oost-Iudiö te ver trekken, machinist G. M. Fey van Bulgia op 18 Juni 1916 gesteld ter beschikking en officier machinist dor 3e kl. L. A. Meijer van do „Nep- tunus" op 18 Juni 1916 geplaatst in de Directie der Marino te Amsterdam. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Bandaarriv.13 Juni van A'dam teNorfolk. Süeisiverti Kon. d. Nederl-, thüisr.,arriv. 14 Juni te Suez. Sumatra, uitreis, is 14 Juni Ouessant gepass. Boeton, uitreis, pass. 16 Juni te Cardilf. Kembrandt, uitreis, arriv. 16 Juni te Genua. Flores vortrok 16 Juni van Cardiff n. B.-Ayres. Kambangan, uitr., arriv. 16 Juni te Sabang. Karimoen, thuisreis, pass. 16 Juni Kaap Blanc. Vondel,arriv. 16 Juni van Batavia te A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Bandocng, uitreis, arriv. 16 Juni te Padang. Kawi, uitrois, pass. 16 Juni Point de Galle. Menado, thuisreis, pass. 14 Juni Porim. Kedlrl, thuisreis, arriv. 15 Juni te Snez. Rindjanl, thuiarois, pass. 16 Juni Kaap Carvoelro. Medau, uitrois, arriv. 14 Juni te Londen. Deli, uitreis, vertrok 15 Juni van Port-Said. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Etna, thuisreis,arriv. 14 Juni te Vigo. Frlsla, uitrois, arriv. 16 Juni te Rio Janeiro. Gelria, thuiarois, vertrok 16 Juni van Lissabon Hollandia, thuisr., vorlr. 16 Juni van Sant os. Tubantia, uitreis, vortrok 16 Juni van Lissabon. Konnemerla ud, uitreis, vortrok 15 Jnni v. Santos Amatolland vorlr. 16 Juni v. A'dam to B^AyroE Maasland, uitreis, vortr.14 Juni van Las Palmas. Haven te Nieuwediep. 16 Juni. Aangekomen van Harl. en vertrokken naar Goolo Ned. s,s. „Friesland". Id. van Huil naar Harlingen Ned. „Minister Tak". 16 Juni. id. van Londen naar Hariingon Eng. s.s. „Groningen". Aangekomen van Hariingon on trokken naar London Eng. s.s. Sporling. VISSCHERIJBERICHTEN. _J stuks middcltong f0.40 a f050 per stuk, 10 tot 20 stuks kleine tong fO20 per stuk, 1 tot 2 mand stortschol flO.— a flK— per mand, 1 tot 4 mand kleine schol f5.00 a f6.00 per mand, 1 tot 2 mand schar f850 per mand, stuks pietermannen f 4.- per 100 stuks. Door trekkers: S0 lal haring f 4.26 a f 450 p 16 tal geop f 12.00 a f14.00 per tal, 10000 stuks ansjovis f6.- por 1000 stuks. 16 Juni. Door 24 kordors: 1 stuk, 1 tot 2 mand stortschol i'8.00 a f 10.— per mand, 1 tot 4 mand kloine schol f'4.00 a fü.00 per mand, 1 tot 2 mand schar fS.60 p«r mand. Door trekkers40 tal haring f 4.— a f 4.85 per tal. 60 tal geop f8.60 a f 18.- per tal. MARKTBERICHTEN. Bplnazle, f4.- a f6.— id. f0.- a f0.- Radijs, 10.76 a fl.- Raapstolon, f0.76 a fl.— Rabarber, f8.- a f6.- öla (lo soort) f0.60 a fl.— Id. (2e soort) ('0.- a 10.- Pry, f0.- u f0.- Peterselie, f8.— a f4.— Selderij f2.- a f4.— Postelein, f6.- a f6.- Zuring fó.- Asperges witte f-.— a f— ld. blauwe fa f ld. dunne f a f— "Wortelen f6.— a f6.— Bloemkool (losoort) f 10.af 12.60 r ld, (2e soort) f8.— ld. (8e soort) r4.- Komkom, gele f10.— a f12.— ld. (2e soort) f0.— Uien f8.- a f4.— Moirapen fC.- a f7.- Aardbelen f18.—a f16.— Peulen f6.- a fC.- per 100 mandjes. 100 pond. 100 bos. 100 100 100 krop. 100 100 bos. 100 100 100 mand. 100 ben. 100 bos. 100 100 100 dub. bo 100 Btuks. DE OORLOG. 100 bos. 100 ituks. 100 mandjes. 100 pond. Spinazie, f4.— a f0.- id. ro.- f0.- per 100 mandjes. 100 ben. 100 bos. 100 100 ben, 100 stuks. Radijs, fl.80— a f0.- Raapstelen, f055 a f0.— Rabarber, fl.- n f2.- Sla (le soort) fd65 a 10.-- Sla (2o soort) f 0.30 a f 0.- Sla (8e soort) f0.— Prj) f0.- a f0.- Feterselle f8.— a f6.— SelderU 12.— a f4.- Postelein f4.— a f6.— Asporgoa witte f a f Id. dik blauw f af ld. dun blauw f Id. dun wit f af Wortelen f4.- a f650 Zuring f0.— Bloemt, lle soort) flL76afO.- Id. (2e soort) 19.60af0.— mi ld. (8o soort) f6.- „100 Komkomm.groenofC.— 100 ld. gele f9.-af 10.- 100 Uien fS.- a f4.- „100 bos. Meirapon f6.- a f6.60 100 stuks. Aardbeien f14.— a f15.— 100 mandjes. Peulen f6. - a f3.- 100 pond. Beverwijk, 16 Juni 1916. Groenten. Asperges, dik blank, f24.00— f30.00, ld- dun blank fKOO-f 11.00, id. dik blauw per 100 bos, rabarber 12.50—f 450 per KXI bos, raids fL00—f2.00 per 100 bos, sla f0^)-f 1.60 per 100 Krop, spinazie f050—f 0.40 per Jrist, zuring f0.00-f0.00 per ben, wortelen fl0-12p-100bos, bloemkool lo soort f7.00-f9.00. ld. 2o soort f 4.00-f 6.00, id. 8e soort f2.00 - f&OO per 100 stuks, aardbeien 16.60-f8.00 per 100 mandjes. Behagen, 17 Juni 1916. 6 Paarden Veulens Ossen 9 Stieren 26 Geldokoeien (magere 116 Geldokoelon (vetto) 40 Kalfkoeion Vaarzen 16 Pinken Graakoiveron 60 Nuchtere kalveren 60 Kippen Dolven Ganzen Zwanon 1200 K.Q. Botor Kaas 6000 Kipeloren p. 100 400 Eendoioron p. 100 Rammen 70 Schapen (magere Schapen (vette) Overhouders 670 f 160.- h 800.- 110.- 280.- 200.- 440- 200.— 340.- O.- 0.- 9a- 140.- 30.- 4a- 0.— 0.- 14.- 20.- 840 Lammeren - Bokken en Geiten a— 0.— Varkens (mag.) 0.— 0.— 49 Varkens (vette) p. K.G. 0.74 056 120 Biggen 10.- 16.- Konljnon 0.— 0.— Handel magere geldokoeien matigidem votte vlug; kalfkoeien matig. Burgerlijke Stand van Helder, van 15 en 16 Juni 1915. ONDERTROUWD L. M. Lyding en F. AremaC. G. Rijkers en M. E. Bot; N. Verhoef en E. Lastdrager. GETROUWD: C. Koningstem en J. C. van Leeuwen. BEVALLEN: H. Eelman-Kra mer, z.T. Heesters—Olivier, d. OVERLEDEN: A. v. d. Ham, 14 maandenA. Kuijper, wed. J. v. d. Sluija, 73 jaar. De algemeene toestand. In Galicie ziju de Duitschers en Oostenrijkers ten Oosten van de San een geducht eind in de richting van Lemberg opgeschoten. Von Mackensen heeft blijkbaar de periode van stilstand gebruikt om de door de Russen gedeeltelijk vernielde verbindingslijnen achter zijn front te herstellen, de zware artillerie op te brengen en beter in gereedheid te brengen voor een nieuwe doorbraak. Deze doorbraak is gelukt en met grooten spoed is Von Mackensen Daar het Oosten voortgemarebeerd. Daarbij zat hij, naar de voorstelling die het Duitsche hoofdkwartier van de zaken geeft, don terugtrekkenden Russen zoo dicht op de hielen, dat dezen den tijd ontbrak om zich in opnemiugsstellingen achter hun front te herstellen en opDieuw tegenstand te bieden. Zulks gebeurde ten Noord westen van Jaworow, dat halverwege tusschen Jaroslau en Przemvsl ligt. Von Mackensen ia voorts in Noord oostelijke richting Oleszyce genaderd, dat aan den spoorweg Jaroslau Rawa Ruska ligt, een 30-tal K.M. van eerstgenoemde plaats. Het ie weder het leger van Von Mackensen, dat de grootste terrein winst te boeken heeft. Zijn vorde ringen zijn van dien aard, dat zij voor dezen veldtocht, waarin het gaat om Lemberg en hut deel van Galicie dat aan gene zijde van San en Dnjestr ligt, den doorslag kijunen geven. Ter linkerzijde van Von Mackonsen staat aartshertog Jozef Ferdinand, die na de bezetting van Sienawa, stroomafwaarts langs de San is op gerukt en daar Piscorowico heeft bereikt, 8 K.M. van de Russische grens. De doorbraak van von Mackensen en zijn daarop gevolgde opmarsch in de richting Jaworow, heeft ook de Russen, die ten Noorden en ten Zui den van Mosciska (ten Oosten van Przemysl) stonden, tot den terug tocht genoopt. Zij hebben zich naar de opnemingsstellingen begeveu, die ten Zuiden van Jaworow liggen en den toegaüg tot Grodek dekken. Deze stellingen sluiten zich bij die van Jaworow aan. Heeft dus inderdaad von Mackensen by Jaworow deze tweede linie reeds geforceerd, dan is het de viaag of de Russen ook hier niet weder zullen teruggaan. Men mag hier naar den loop van von Mackencen's krijgsbedrijf benieuwd zyn, aangezien daar niet alleen het lot van Lemberg, maar ook voor een goed deel de beslissing in den nu langs het heele Galicische deel van den Dnjestr woedenden slag van af hangt. Totdusver heeft hun tegen slag in het San-gebied de Russen Diet verhinderd om met succes bij Mikolajow (ten Zuiden van Lemberg), bij Zydaezow en bij Halicz aan de aanvallen van generaal von Linsingen bet hoofd te biedeD. Ook de aanval len van Pflünzer-Baltin, die verder stroomafwaarts staat, ontmoeten krachtigeu tegenstand, terwijl Zaleszcyki, aan den Noordelijken oever van den Dnjestr, de Oosten rijkers de handen vol hebben met. het afslaan van tegenaanvallen der Russon. In het hooge Noorden zijn de Duit- scherB met de bezetting van het dorp Dauksze weer tol op ettelijke kilo meters van Szawle genaderd. (N. Rt. Ct.) Iu het Westen blijft bet by kleine gevechten, partieele successen, die als ernstige nederlagen voor de tegen partij worden beschreven, maar die beperkt blijven tot winsten en ver liezen van loopgraven. Dit is een strijd zonder zichtbaar einde, een on afgebroken artilleriegevecht, mettus- schentydsche infanterie aanvallen, die in den toestand geen verandering van beteekenis brengen. Een strijd, die nu reeds maanden lang voort duurt, waarin op groote schaal men- schenlevens worden opgeofferd, en die volkomen de waardeering ver dient, door een der commandeerende officieren er van gegeven„Dat is geen oorlog meer, maar een Tot op enkele meters afstand naderen de loopgraven der beide partijen elkaar, voortdurend wordt met hand granaten, met shrapnells, met bom men en gassen gewerkt. En het resultaat is slechts een gioot aantal dooden en gewonden - maar ook een „Schreckeu obne Ende". Een verhaal van de „Voss. Ztg." over den strijd bij de -Loretto hoogte, toont dit door het slotwoord: „Het resultaat van den maandenlangen str(jd is thans, dat de Duitschers weer staan waar zij den derden Maart stonden". Voor zulk een negatief succes wor den dagelijks duizenden opgeofferd. En wel mag men zich afvragen„Hoe lang nog, hoe lang?" Hbld. Van hot Westelijke gevechts terrein. Parijs, 15 Juni. Het offlcieele avond- bericht luidt: Wij hebben de behaalde winsten ten noorden en ten zuiden van Atrecht, ondanks de tegenaanvallen van den vijand, die alle werden afgeslagen, behouden. Als antwoord op aanvallen der Duit schers op open Engelsche en Franschen Bteden zijn vanmorgen om drie uur 23 vliegtuigen opgestegen die, in weer wil van den Noordenwind, Karlsruhe bereikten en 130 bommen lieten vallen op bijzondere punten, namelijk op het kasteel, op een wapenfabriek en op het station. Een paniek onstond. Latei- werden haastig treinen afgezonden. j^De vliegtuigen werden op den heen- en den terugweg hevig beschoten. Op twee na zijn z(j alle teruggekeerd. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 15 Juni.Mededeeling van den grooten generalen staf: In de streek van Sjawle geen ver andering van beteekenis. De gevech ten duren er voort. Aan hetNarew-front heeft de vijand Maandagnacht een vruchteloozen aan val gedaan in de lichting van Mys- zine en Vakh en op denzelfden dag ook verscheidene plaatselljko aanval len ondernomen in de streek ten noorden van Przasnycz, welke aan vallen met succes zijn afgeslagen. In Gaiicië hebben de Duitschers, nadat zij hun verliezen aangevuld en nieuwe strijdkrachten aangevoerd hadden, welke aan ons froilt voor de eerste maal opgemerkt zijn, bij Jaros lau op, den vechteroever van de San met zeer krachtige artillerie het of fensiefhervat. Na verwoede gevechten gedurende drie dagen hebben wij den vijand eenig terrein op de rechter oevers van de Loebatchewka en van de Wisznia afgestaan. Aan den Dnjestr hebben wij Zondag geslaagde tegenaanvallen gedaan op de linkeroevers van de Tysmienica en de Stryj. Wij namen er 1200 man gevangen met 29 officieren en ver meesterden 7 machinegeweren. Op denzelfden dag vielen de Duit schers op hun beurt den sector ten zuiden van het bruggehoofd Zydae zow aan en maakten zich meester van het dorp Roguzno. Bij het aan breken van den volgenden morgen deden wij geslaagde tegenaanvallen, waarbij wij dc dorpen Roguzno en Jurnakow veroverden en een kanon met bespanning en verscheidene ma chinegeweren vermeesterden. Hier hadden de Duitschers witte vlaggen geheschen, waarna zij een verrader lijk vuur openden. Door een ontstui- migen aanval zijn zij toen (loor ons aan de bajonet geregen. Bij Nizniow zet de vijand zijn aanvallen op de üruggehoofden met belangrijke strijd krachten en talrijke artillerie voort. Hier hebben wij Zondag by het af slaan van do aanvailen meer dan 1500 gevangenen gemaakt. Tusschen den Dnjestr en de Pruth bij Czernowitz zijn wij over de grens teruggetrokken. De Lorette-heuvel. De oorlogscorrespondent van de „Vossische Zeitung" in het Westen beschrljftden bokenden Lorette-heuvel en schildert de verwoede gevechten, daar in de afgeloopen weken gevoerd. Wij ontleenen aan zijn artikel het volgende Dicht voor den kam van een stijgend plateau, nauwelijks meer zichtbaar, liggen de puinhoopen van de kleine kapel Notre Dame de Lorette, eens een middelpunt van vrome bedevaart gangers, nu maandenlang reeds het centrum van de bloedigste en wildste gevechten. Uit oude prenten ziet men dat het een kerkje was in bouwdoos stijl, zonder bijzondere schoonheid, opgetrokken uit roode1 baksteen en wit graniet. Hoog boven in den open gevel hing de klok, waarvan de sil houet reeds in de verte zichtbaar geweest moet zijn, wanneer men de hoogte beklom. De kerk troonde boven op een spaarzaam begroeide heide vlakte. Alleen een groote boom stond er naast, als trouwe wachter. De kerk is veranderd in een ruïne, de boom is gevallen. Even beneden den puinhoop zijn de Fransche stel lingen, nog iets lager de Duitsche. Duidelijk zie ik, vatf een hooge stel ling in een verlaten fabriek, het ver dere slagveld. Aan de Zuidoostelijke helling van den Lorette heuvel, die steil omlaag gaat, de door den vijand bezette „kansel", huks daarnaast een klein dal, en nog verder links do hoogte van Vimy, door de onzen bezet. Omt.renUie gevechten bij den Lorette- heuvel, die eona in de geschiedenis bokend zullen staan als „do slag by Atrecht", vertelde een regiments commandant den correspondent het volgende De toomelooze hevigheid van deze worsteling is onbeschrijfelijk. Een artillerievuur, zoo zwaar, als men bet nooit te voren beleefde, vormde de inleiding. Den 9den Mei duurde het dol makende bombardement van de Franschen van 's morgens zeven tot half twaalf, zonder een oogenblik rust. De geheele hoogte was niets dan één enkele zwarte rookwolk. Het leek onmogelijk, dat er in onze voor ste stellingen nog een raensch in loven was, om niet te zeggen nog in staat om weerstand te bieden. Hier toch wierpen onze troepen, toen de vijand plotseling een stormaan val deed'met een groote overmacht, de aanvallers terug. „U moet bedenken", zei de com mandant, „dat onze manschappen meer in granaat-gaten dan in loop graven staan, dat de versterkte stel lingen. waaraan men vaak een ge- heelen dag werkte, in een paar uur vernield kunnen zijn. Het was een hel. De vijand had al zijn kracht hier geconcentreerd. En toch bleven onze mannen kalm, lieten zij zich niet ontmoedigen. Na den 9den Mei trad de vijand niet minder verwoed op. Dikwijls waren de vijandelijke linies zoo dicht by elkaar, dat zij slechts vijf meter gescheiden waren." Dikwijls stonden de mannen dagen lang tot den buik in een moeras. En wanneer ze er eens uit kwamen, om achter het front uit te rusten, dan zagen zij er niet meer alsmen- schen uit. Het succes van de Franschen bij don Lorette-heuvel bestaat, volgens dezen correspondent hierin, dat de Duitschers thans staan, waar zij den derden Maart stonden. De „Citta dl Ferrara". De Weensche correspondent van de „N. Rott. Ct." schrijft d.d.8Juni: De heldendaad van den marine officier Glasing, die met zijn vliegtuig de Italiaanschen Parsival-ballon „Citta di Ferrara" vernield heeft en de be manning heeft gevangen genomen trekt algemeen de aandacht. Tot dusver was een gevecht in de wolken tusschen vliegers en Zeppelins een geliefkoosde stof in oorlogsromans. Thans is de verbeelding werkelijk heid geworden. Dadelijk bij het uit breken van den oorlog had de „Citta di Ferrara met zijn 12,000 kubieke meters inhoud zich hier en daar boven Oostenrijksch grondgebied ver toond. Op het laatst vloog het schip ovor Abbazia en Fiume waar eenige bommen naar beneden werden ge- worpon en schade aanrichtten in chemische en in een oliefabriek. Ook moet er een vrouw gedood zijn. Na dat werk verricht te hebben wilde het Italiaansche luchtschip weer naar Rimini terug, maar werd door het Oostenrljksche vlieg tuig L. 48 ingehaald en vernield. Twee officieren en vijf man zijn ge vangen gonomen. Wel is waar, had de „Citta di Ferrara" kanonnen en amunitie aan boord, maar dit baatte niet veel, omdat de L. 48 veel hooger vliegen kon en de hoogte bij ge vechten in de lucht doorslag geeft. Op welke hoogte gevochten is, is nog niet bekenci, alleen weten wij dat de „Citta di Ferrara" evenais de meeste Zeppelins, niet hooger kon stijgen dan 2000 meter, terwijl oen vlieger, gelijk bekend, veel hooger kan. Dit maakt hem juist zoo gevaarlijk. Want eenmaal boven het luchtschip, kan de vlieger zijn vijand veel makke lijker bestoken dan omgekeerd. De groote ballon biedt grooter trefkans dan de kleine vogel. De soldaten die van het schuitje uit op het vliegtoe stel willen schieten worden natuur lijk erg gehinderd door den gelen zak die boven hen hangt. Ze kunnen daardoor niet goed richten en het kleine vliegtuig niet goed zien. Hooger stijgen kon de „Citta di Ferrara" niet, dalen in vijandelijk land ging evenmin cn wegvliegen ook niet, omdat de L. 48 veel vlugger was en zoo kon David Goliath be schieten en doen zinken. De „Citta di Ferrara" was in kamers verdeeld. Dat de „Citta di Ferrara" langzaam is gedaald, bewijst bet feit, dat men de bemauning heeft kunnen gevan gen nemen. De zekerheid, waarmee de Oostenrijksche marine officieren Glasing en Fritsch gemanoeuvreerd hebben is boven allen lof verheven en daar zij de eerste Oostenrijksche vliegers zijn, die zoo'n bestuurbaren ballon hebben vernietigd, zullen beider namen wel in 'slands ge schiedenis vereeuwigd worden. Italië heeft vijf half stijve balons. Zij schijnen niet zoo goed ais de stijve Zeppelins, die op hun stallen ribben kast een platvorm hebben vpor een licht kanon. De duiboot- en mljnoorlog. Stornoway, 15 Juni. HeiNoorscho stoomschip „Da vanger" van Li verpopi naar Archangel is gisteren by de Hebriden door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De bemanning is te Stormoway aan wal gezet. Zweedsch stoomschip gezonken. Kristiania, 16 Juni. Het Noorsche Telegraafagentscbap verneemt uit Kristiansuiid, dat het Zweedschc stoomschip „Verdaudi" uit Högamïs ten zuidoosten van Oxö door een Duitschen Jiulpkruiser door middel van een mijn en geschutvuur ver nield is. De bemanning werd aan boord van het Duitsche schip ge nomen. VolgeDS een ander bericht zou ook een Duitsche duikboot aan wezig geweest zijn. Een protest. Johan Anker, Noo:sch scheepsbouw kundig ingenieur, die mot zijn zeil jachten naam hoeft gemaakt, verlangt in de Noorscho pers, dat zijn land nu onverwijld krachtig by Duitschland zal protesteeron tegen het in den' grond boren van zooveel Noorsche schepen. Zelf is Auker er twee maal bijna liet slachtoffer van geworden, nl. op hc-t stoomschip Iris tusschen Bergen en Newcastle. Naar verhouding lijdt Noorwegen" haast even erg onder den duikbooloorlog als Engeland, zegt hij. Is Duitschland met Noorwegen in porlogOf wat wil het? bloemlezing van allerlei inmofmeer genietbare kiuderstukjessonatines van Clementi, lieduren van Schu- rnanu, Mendelssohn, Fagel - we doen bier en daar maar een greep. Een aardig sprookje, uitgevoerd door de leerlingen uit de zangklasse van den heer Moo(j en mejuffrouw Molenaar, en opgevoerd volgens de Dalcroze- methode, liet niet na, door de keurigo costuuies en de frissche gratie, die van al die kiuderen uitging, indruk te maken. Verbetering. In ons nummer van Dingdag wordt in het stukje „Geen Waterlco-vlaggen meer", 11 Juni als de datum genoemd. Dit moet natuurlijk z(jn 18 Juni. Aanbesteding. In den uitslag van de aanbesteding, gehouden door de Directie der Marine alhier op Dinsdag 15 Juni, is voor het perceel rieten stoelen als laagste inschrijver genoemdMeubelmagazijn EdeD, te Amsterdam, voor f333.50. Dit moet zijn firma A. Kiopper, alhier, voor f429.— PLAATSELIJK NIEUWS. Verkiezingen voor den Gemeenteraad De Vrijz. Kiesvereeniging „Helder' heeft candidaat gesteld voor district de aftredende leden A. Bommel, J. J. Verfaille en S.Krljnenvoor district II den heer "W. Poll (zetel Adriaanse) voor district III de aftredende leden Kl. F. Oortgljsen en F. v. d. Ploeg, Verder zal in distr. II het aftredend lid Dr. J. G. v. d. Berg (oud-liberaal) door de Kiesvereeniging worden ge steund, mits hij door een groep kiezers wordt gecandideerd. 9-uur-winkelsluiting. Zooals eene advertentie in dit no. vermeldt, is door dc meeste winke liers alhier mot 21 Juni de 9-uur- sluiting ingevoerd. Iu tegenstelling met andere plaatsen, waar gedwoDgen sluiting is ingevoerd, is de midden stand alhier er geheel vrijwillig toe overgegaan. Concerten Stafmuziek. Nu dezomerconcerten van het staf- muziekcorps der Kon. Marine weder een aanvang hebben genomen, ver dient het misschien aanbeveling om tot het publiek een waarschuwend en vermanend woord te doen hooren. Nog maar al te veel heerscht er ge joel en geschreeuw in de nabijheid van de tribune, en het spreekt van zelf, dat zy, die zoo doen, aan velen uit het publiek, die niet zoo geluk kig waren een plaatsje vooraan te bemachtigen, het genot van het luisteren ontnemen. Laten zy, die niet komen om te luisteren, maar slechts om luidruchtig te zijn, een eind ver der gaan: de Hoofdgracht en de Kanaalweg zijn waarlijk lang genoeg" Er zou misschien, indien dit ver manend woord niet helpt waar aan wy sterk twljfeleD kunnen worden overgegaan tot het afzetten van het terrein op een behoorlijken afstand, door b.v. tijdens de uitvoering een touw te spannen. En zou dan het particulier initiatief niet te vinden zijn om aldaar stoelen te verhuren, zooals dat op andere plaatsen óok wel geschiedt? De autoriteiten zou den in dezen zeker medewerken en men zou er velen muziekliefhebbers mee gerieveD. Dit ware voor „Helder's Belang' wellicht een vruchtbaar on dankbaar arbeidsveld. Voordrachtsavondan Toonkunst. Ten einde ouders en familie de vorderingen te laten zien, iu het af geloopen jaar door de leerlingen ge maakt, werden Dinsdag- en Woensdag avond de jaarlijksche voordrachts avonden gehouden in „Casino". Beide avonden hadden een druk bezoek. Niet minder dan 50 nummers werden ten gehoore gebracht door de kin deren, nu en dan afgewisseld ddor zang- of vioolnummers van ouderen. De dames De Boer, Biegel, Stammes e. a. waren, als steeds, de trouwe bondgenooten. Yoor 't overige was het een bonte BINNENLAND. Uitbreiding van den landstorm en aanvulling van de Landstormwet. Het Stbl. no. 242 bevat, cle wot van rieu llden Juni, betreffende uit breiding van den landstorm en aan vulling van de Landstormwet. Loodswezen. Bij Kon. besluit, van 14 dezer is, met ingang van 1 Augustus 1915, benoemd a. tot commissaris der loodsen te Maassluis, de commissaris der loodsen te Terschelling. R. Dobbenga; b. tot commissaris der loodsen te Terschelling, de commissaris der lood sen, teven 8 ontvanger der loodsgelden, tc- Harlingen, J. Erkelens; c. tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Harlingen, de commissaris der lood sen, tevens ontvanger der loodsgelden, t.e Brouwershaven, tevens belast met. de waarneming van gelijke betrek kingen te Zierikzee, H. Kuiper; d. tot commissaris der loodsen, levens ontvanger der loodsgelden, te Brouwershaven, de adjunct-commis saris der loodsen te Rotterdam, A. Blom, en hij tevens belast met (ie waarneming der betrekking van com missaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, te Zierikzee. Aardappelen. Tijdelyk is opgeheven het verbod van uitvoer van aardappelen, uitge vaardigd bij Koninklijk besluit vau 15 October 1914, Staatsblad 481. Niet vluchten! Door den territoriale» bevelhebber in Zeeland is aan de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen bekend ge maakt, dat, indien onverhoopt Neder land in een oorlog wordt, gewikkeld en vijandelijkheden te verwachten zyn in Zeouwsch-Vlaanderen, de be volking verzócht wordt niet van ver blijf te veranderen. De communicatie middelen met het ovorige deel van Zeeland zijn dan niet meer ter be schikking van het publiek en de nadering van Terneuzen en Breskeus zal dan verbodon zijn. Aan de bekend making is toegevoegd, dat zij geen reden tot ongerustheid behoeft te geven, doch dat zy uitsluitend plaats heeft, ten einde de bevolking niet onbekend te doen zijn met de door het militaire gezag noodzakelijk ge oordeelde verbodsbepalingen. Vier personen gedood dooreen mijn. Woensdagmiddag te ongeveer 12 uur is het Nederlandse,he visschcrs vaartuig, de hoogaars „BreskensNo. 19", op de Wielingen nab(j Knocke op een mijn gestooteu en in de lucht gevlogen. De bemanning, bestaande uit twee mannen, de broeders E. en A. Hoogstad, en twee jongens, ge naamd Vau .Overbeeke en Tange, werden gedood. De ontploffing weid te Breskens gehoord. De stukken hout van het schip werden meer dan 150 meter in den omtrek geslingerd. De omgekomenen zijn allen uit Bres kens afkomstig. In het dorp heerscht groote verslagenheid. De broeders Hoogstad laten beiden vrouw en kinderen na. Nederland en de heilige oorlog. Wolff seint uit Konstantinopel Het Persbureau maakt een com muniqué openbaar, hetwelk er op wijst, dat Nederland een bevriende natie is on de heilige oorlog alleen is verklaard togen de landen, die zich in oorlog met het Kalifaat bevinden, en dat daarom de afkeuring der Turk- sche regeering uitspreekt over e-t-n vlugschrift, uitgegeven door het Turk- sche comité voor nationale verdedi ging, dat verschillende stukken be vat, berekcud, om de Mohamedanen op Java op te zetten tegen de geering van Nederlandsch-Indié. Het vlugschrift zal eerst, mogen worden uitgegeven na verwijdering van de gewraakte stukken. Het comité voor nationale verde diging maakt een verklaring open baar, waarin het zijn innig leedwezen uitspreekt over het bij vergissing in het vlugschrift opnemen van de be doelde stukken. Luchtschepen. Boven de Dollardstranden waven gisteravond laat drie of vier lucht schepen waar te nemen. Stuurlieden-examens. 's-Gravenhage, 16 Juni. Geslaagd groote atoomvaart eerste stuurman: Fr. W. van Erp; derde stuurman: W. van Rijn, P. A. J. Veltman, L. C. Visch, A. Visser. Duitsche geïnterneerden. Men meldt uit Alkmaar, dat aan verschlllonde geïnterneerden te Ber gen (N.-H.) toegestaan is werkzaam heden voor particulieren te vorrichton, zoodat thans Duitsche soldaten dienst doen bij een hotelmaatschappij, een slager, een kruidenier, enz. Da stoomtrawlers te IJmuiden. Van do opgelegde trawlers vertrok ken Dinsdag naar de kustvisscherij de trawlers Aunie, Martha,' Frohn I, Vischjan on Bruinvisch, en naar IJs land do trawlor Wilhelmina; Woens dag is naar IJsland vertrokken de stoomtrawler Ernestina Paulina. TWEEDE KAMER. Zitting vsn Dinsdag 15 Juni. De Kamer zet de beraadslaging voort over de interpellatie-Van Vuuren. De heer Van Deventer is het eens met den heer Patyn, weiko sprak van kleine kritiek. Inderdaad kan die kleine kritiek groote schade doen aan de zaak waar het om gaat, u.1. het crediet van Ned.-Indiö. Volgens spr. hadden de laudschapskasson niet aan de leening mogen deelnemen, daar zij een ander doel hebben. Hij acht de 2°/0 voor de bankiers niet te veel, daar zij toch de risico liepen met de stukken te blijven zitten. Wenschelijk acht spr. het echter, dat voortaan de leen ingen voor Indiö zonder tusschen- komst van een consortium tot stand komen. Do heer Fock is het ook eens met den heer Patljn. Verschillende uitlatingen van den heer Van Vuuren acht spr. onverdiend. Indien de Min. niet vooraf met bankiers onderhandeld zou hebben, zou men dat zeer onbe dachtzaam gevonden hebben. Het beroep van den Min. op de nationale gevoelens, men volkomen juist. Het zou een zeer slechten indruk gemaakt hebben, indien deze eerste Indische leening mislukt was. Spr. zal geen motie van vertrouwen voor stellen, doch zijns inziens staat het aan den heer Van Vuuren zijn grieven terug te nemen, of een motie van afkeuring voor te stellen. De heer Bogaardt zegt, dat zijn grief niet betreft de wijze van de behandeling der leening. maar het volgens spr. onjuiste antwoord, dooi den Min. op zijn vraag gegeveü. Hij vreest, dat men voortaan de verkla ringen van den Min. zal wantrouwen. Hierna wordt besloten ook het vlootwetje in de afdeelingen te onder zoeken. Min. P1 e y t e constateert, dat geen der sprekers de verwijten heeft her haald van do „N. Rott. Crt.", welke sprak van „aan den strijkstok blijven hangen" en van „Het Volk", hetwelk sprak van „corruptie". De Min. ver zekert met. nadruk, dat bet uiet zyn bedoeling is geweest de Kamer en het volk te misleiden of iets te ont houden. De Indische leening is een succes geweest. Spr. dankt de velen die zijn beleid in bescherming ge nomen hebben. De heer Van Vuuren merkt in zyn tripliek op, dat hy allerminst een ongunstig oordeel over de moreoio waarde van de leiders van het con sortium heeft willen uitspreken. Van zlju kritiek neemt spr. echter niets terug. Hij neemt acte van de ver klaring van den Min., dat bij niet bedoeld heeft de Kamer te misleiden. Ook erkent spr. dankbaar, dat de Min. bij voorkomende gelegenheid oen herziene en verbeterde editie heeft beloofd. In zijn dupliek zegt de heer Vlie gen, dat de geldmarkt, thans zoo ruim is, dat oen nieuwe leeniog tegen 5°/0 gemakkelijk zou zyn te plaatsen. Hij moet dus zijn bewering, dat. de Min. te vreesachtig is geweest, ook nu nog 'volhouden. Spr. zou togen de motie van afkeuring hebben ge stemd, doch verwonderd zich erover, dat de heer "an Vuuren dit als oen reden noemde, waarom hij geen motie indiende. Spr. dringt er op aan, dat de regeering voortaan een krachtiger houding zal aaimemen tegenover de macht, der geldmannen, en niet direct een beroep zal doen op een consortium. Hierop worden de beraadslagingen Na aanneming van verschillende kleinere wetsontwerpen, komt aan de orde de wijziging vau de opleiding der adspirant-machinisten. De heer Rood h u y z e n dringt erop aan, dat de regeering de te Hellevoetsluis door de verplaatsing van deze opleiding naar Dord recht vrijvallende gebouwen voor een ander doel aanwende, opdat de gemeente Hellevoetsluis geen schade lyde. De heer Schim van der Loeff brengt de regeeriug hulde voor deze verplaatsing, waardoor de subsidie aan de middelbare technische school te Dordrecht verstrekt dubbel nut zal stichten en men daar aan de inrichting de beste leerkrachten zal kunnen verbinden. De Minister van Marine zegt., dat het geven van een compen satie aan Hellevoetsluis en het geven van een goede bestemming aan de gebouwen aldaar zyn aandacht heeft. Hy dankt' den heer Schim van dor Loeff voor diens hulde. Het wetsontwerp wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aai nomen. LANGS DE STRAAT. Moeilijkheden. O Coupé derde klasse ochtend sneltrein. Er «itten inmatrozen en soldaten, een marinier en een vreemde heer in een schrikkeiyk groen pak, met een grijzen knapzak op den rugzijn vrouw, broodmager en een mal-klein Tiroler-hoedje op kanarie-geel haar dragend, oen visscherman en voorts een zwaargebouwde juffrouw uit 't hartje van onze oostelyke volksbuurt, met een jongetje van een jaar of zes op de knie by zich. Waar zy zit, is de ry vol. Aan den overkant, in het warme, stekende zonnetje, zijn nog twee plaatsen open. Komen zeer gejaagd binnen twee Franschen, een heer en een dame, allebei geschminkt en ongemeen geurend naar parfum. Die zyn op Texel geweest en moeten naar Amsterdam. Ze gaan zitten op de twee open plaatsen. Maar: „Oh lii lit! Qu'il fait chaud par ici!" komt gillerig-luid de Frangaise. .,Attends, je vais „déménager." Ze staat op en wil naast de dikke Nieuwe- dieper juf gaan zitten. „Retirez-vous un tout petit peu, s'il vous plalt, madame." Mama iu haar jak en rok en zwart.! mutsje op het hoofd spert onmeteiyke oogen op, grinnikt onnoozel, maar wordt boozig als ze ziet dat de mili tante vroemdelinge haar wil op zy duwen. „Me lieve mins, van je koeter- waalsch verstaan ik geen stom woord, maar je rnot nou asjeblieft niet zoo an me lijf puUeke. Blijf af, zeg ik je! En wat mot je nou eigenlijk?" „Maïs retirez-vous donc un peu herhaalt dringend de Francxise, met verklarende gebaren, „un tout petit peu". .Toepitipeu - je zusterIk kan niet opschikke, mins. Kyic dan wat düar staat, tien personen, vijf op iedere bank kan je dan niet leze?" En nijdigjes-grommelend„Toepiti peu, wat zeg je me daarvan De Francaise blijft duwen en drin- geD. Een marinier, die wat Fransch spreekt, zal helpen. „Hoor hem!" gilt nu de belaagde juffrouw, overstuur van drift. „Die magere majenier mot ook 'n duit in het zakkie doen met die eigewijze rare woorden. Zeg, bemoei jy je maar maar met je eige bemoeisel hoor!" Tot tenslotte een der matrozen aan den anderen kant opstaat en de Francaise beleefdeiyk zijn plaats aan biedt. Maar nog lang sputtert en pruttelt de juffrouw, uit dc Visehbuurt bal- oorige woordekens tegen „die lui mot derlui malle drukkie". Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parys, 16 Juni. Offlcieele mededee- ling van hedenmiddag 3 uur: De Engelsche troepen hebben den löen dezer een linie loopgraven ten W. van La Bassëe genomen. In den nacht van 14 op 15 dezer ondernamen de Duitschers een aanval met acht bataljons op de loopgraven, die door ons veroverd zijn. Gevangenen ver klaren, dat de verliezen der Duitschers aanmerkelijk zijn. Een Duitsch vliegtuig is gedwongen binnen de Fransche linies bij Norroy a/d. Ourcq te landen. De vliegers zijn gevangen gemaakt. Londen, 16 Juni. Bericht van gene raal French Wij hebben op 15 Juni een mijl loopgraaf aan het Duitsche front ge nomen ten O. van Festubert., doch hebben haar niet kunnen behouden by een krachtigeu tegenaanval. By Yperen hebben wij met goed gevolg de stelling van den vijand ten N." van Hooge aangevallen en de heele eerste linie loopgraven be zet op een front van duizend meter, zoomede een deel van de tweede linie. Wij maakten 157 gevangenen. Een Duitsche tegenaanval werd met gevoelige verliezen afgeslagen. Berlijn, 16 Juni. Het is den Engelschen gelukt, b(j Yperen onze stelling ten N. van den Vjjver en van Bellewaarde ietwat achteruit te dringen. Er wordt daar nog gevochten. Daarentegen zyn twee aanvallen van 4 Engelsche divisies tusschen den straatweg Estaires La Bassés en het kaDaal van La Bassée volkomen gebroken. Onze dappere Weslfaalsche regimenten en de daar aangekomen deelen van de garde sloegen den stormloop na verbitterde gevechten op korten afstand onver moeid af. De vijand leed zware ver liezen en liet verscheidene machine geweren en een mljnwerper in onze handen. De vijandelijke poging om iu de Vogezen door te breken tusschen de beekdalen vau Fecht en Lauch is ver ijdeld. Er wordt daar nog slechts ten N.W. van Metzeral en op den Hilsen- forst gestreden. Voor het overige zyn de aanvallen thans reeds afgeslagen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Beriyn, 16 Juni. Onze aauval op het front Lïpowo-Kalvarja heeft opnieuw veldgewonnen. Verscheidene plaatsen zijn genomen, 2040 gevan genen gemaakt en 8 machine-goweren vermeesterd. Het verslagen Russische leger heeft gisteren op het geheele Russische front tusschen de San ten N. van Sieniawa en de moerassen van de Dnjestr ten O. van Sambor pogingen gedaan om de vervolging van de legers der bondgenooten tot staan te brengen, 's Avonds was het overal na zware gevechten uit zijn stellin gen geworpen. Het wordt achtervolgd. Het leger van Mackensen heeft sedert 12 Juni meer dan 40.000 ge vangenen gemaakt en 69'machine geweren genomen. Tusschen de moerassen van de Dnjestr en Zurawno hebben de Rus sen eenig terrein gewonnen. De alge meene toestand is daar onveranderd, Weenen, 16 Juni. In Galicie konden de Russen den algemeenen aanval van de legers der bondgenooten ten spijt van den taaisten tegenstand niet weerstaan. Krachtig achtervolgd door onze zegevierendo troepen, wykt het overschot van de verslagen Rus sische legerkorpsen over Lewkow, Lubaczow en Jawozow terug. Ten Z. van den straatweg naar Lemberg heeft het leger van Böhm- Ermolli vannacht de Russische stel lingen op het geheele front bestormd en den vijand over Sadowa, Wisznia en Rucke teruggeworpen. Ten Z. van de Dnjestr wordt op het terrein voor de bruggehoofden gevochten. De troepen van het leger van Pflanzer hebben gisterochtend Nozni- ow genomen. De slagen en gevechten, die tot dusver in de maand Juni zyn ge leverd, hebben ons een ryken buit gebracht. Van 1 tot 15 Juni zijn in het geheel gevangen genomen 108 officieren en 122,300 man en buit gemaakt 58 kanonnen, 187 machine geweren en 58 munitiewagens. In de Mlddellandsche Zee. Konstantinopel, 16 Juni. Volgens stellige, officieel nog niet bevestigde berichten is een groot vyandeiyk oor logsschip op 9 Juni tusschen het eiland Kalymnos en de kust van Klein-Azie tengevolge van een ontploffing ge zonken.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2