HELDERSCHECOURANT DE TAAL DES HARTEN. No. 4480 ZATERDAG 19 JUNI 1915 Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). sa Juni op: onder: op: onder: v.m.: mn. Zondag 20 a. 03 a. 11.47 339 824 0.42 0.46 Maandag 21 1.28 n 3.38 8.25 1.35 1.40 Dinsdag 22 m. 1.63 8.38 8.25 2.83 2.47 WoonBd. 23 4.24 0.15 8.39 8.25 3.40 3.67 Dondord, 24 5.53 0.37 8.39 855 4,60 5.8 Vrijdag 25 755 1.10 3.89 8.25 6.54 6.16 Zaterdag 26 886 1.67 8.40 824 6.55 7J9 DE OORLOG. De officieele legerberlchten ven 16 en 17 Juni. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van den 16en maakt melding van het veroveren van een linie loopgraven door de Engelschen ten N. van Ype- ren. Verder worden vorderingen van de Franschen gemeld in den sector van Atrecht, in het bijzonder bij de Lorette-hoogte, bij Souchez en in het Doolhof. 300 Duitschers werden gevangen genomen en verschillende machine geweren buitgemaakt. Ook in de Vogezen gingen de Franschen belang rijk vooruit, en wel aan beide oevers van de boven-Fecht. Hier veroverden de Franschen den Braunkopf, waar bij zij 340 Duitschers gevangen namen en veel oorlogsmateriaal veroverden, o.a. veel geweren en 500.000 patronen. In het bericht van den 16en wordt nog medegedeeld dat de Franschen zich meester maakten van een keten van hoogten welke het dal van de Fecht beheerschen. N. van Steinbrück en Z. van Metzeral gingen de Fran schen eveneens vooruit. Van Duitsche zijde wordt dd. 17 Mei bericht, dat de verloren loopgraven bij Bellewaarde voor het grootste deel heroverd zijn. De pogingen der Engel schen en Franschen om ten N. van het kanaal van La Bassée door te breken werden voortgezet. Echter zonder resultaat. Evenzoo zetten de Franschen hunne aanvallen voort bij Lievin. Op de Lorette-hoogte werd aau de Franschen een loopgraaf gelaten welke totaal in elkaar geschoten was. Even- Ingezonden Mededeeling. De aangename behandeling. Hooi ben die aan de maag lijden. Wanneer men tandpijn gehad heeft, is men erkentelijk aan den tandarts die uwe tanden heeft weten in orde te brengen, hen voor een lang gebruik op nieuw geschikt heeft weten te maken, te repareeren en die niet tot den te snellen maatregel, ze te trek ken, is overgegaan. „Behandelen, maar niet trekken", is de zinspreuk van den goeden tandarts. Zij die aan de maag lijden, zouden zonder twijfel even dankbaar zijn aan hem die hen iets anders gaf, dan dezen raad: „Gij lijdt aan de maag, eet dan niet meer". Men weet hoe pijnlijk het is, zich te bepalen tot een leefregel die u de geliefdste spijzen en de aangenaamste dranken ont houdt, die u in één woord, alle ge- neuchten der tafel verbiedt. Laten wij bovendien hieraan toevoegen dat zulk een behandeling practisch onmogelijk is voor duizenden zieken, tengevolge van hun beroep dat hen verplicht buitenshuis te eten. Aan al die ongelukkigen, die ver oordeeld zijn te lijden omdat zij zich het eten niet kunnen ontzeggen, raden wij een proef te nemen met een aangename behandeling, een be handeling die niet overmatig streng is, die gemakkelijk gevolgd kan wor den, zelfs op reis, die niet kostbaar noch saamgesteld is en die toch de bóste resultaten geeft. Wij bedoelen de behandeling met de Pink Pillen. Een of twee Pink Pillen na iederen maaltijd, gedurende eenige dagen en dat zal voldoende zijn om uw maag te repareeren. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar b fl.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij AL-B. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten FEUILLETON. 12) Zonder een woord te zeggen legde Greta het bedrag op de tafel neer. De kellner bemerkte, dat de flesschen wijn en champagne in het geheel niet waren ontkurkt, en vroeg: „Wil u soms, dat de wijn en de beide diners van de rekening afge trokken zullen worden, daar u niet hebt laten opdienen Ik zie, dat zoo wel de diners als de wijn bij vergis sing in rekening zijn gebracht". „Zooals je,, wilt, behoud dat geld dan maar vbor jezelf als fooi. En laat nu vlug een rijtuig voorkomen". Zij pakte daarop haastig haar reis- tasch, waarin zij ook de sierlijke toilet-necessaire deed, terwijl zij tevens het etui met het medaillon meenam. De geschenken, die zij gisteren van den levende had gekregen, mocht zij nu toch niet van een doode versma den en in vreemde handen achter laten het medaillon zou zij In het graf medenemen. Zelf was zij verwonderd over de kracht van handelen en denken, die zij in deze oogenblikken ontwikkelde. Bovenal wilde zij in de eerste plaats deze weelderige vertrekken, waar alles haar aan baar verbroken geluk eens wordt erkend, dat het den Fran schen ten Z. van Souchez gelukte vasten voet te krijgen in de Duitsche stellingen, ter breedte van 600 M. Om het bezit der loopgraven wordt echter nog gestreden. Bij Moulin-sous-Toutvent zijn de aanvallen der Franschen mislukt. Zij verloren daarbij 500 man en 5 offi cieren aan gevangenen. Ook wordt toegegeven dat er voor de Duitschers bij Metzeral (Vogezen) eenig terreinverlies valt to boeken. Van het O o s t e 1 ij k front. Van Russische zijde wordt dd. 16 Juni medegedeeld dat sedert eenige dagen de Duitschers hardnekkige aan vallen doen in den omtrek van het dorp Liazkow (ten N. van den spoor weg Libau—Mitau). Echter zonder resultaat. In de meer Z.O. gelegen streek trokken de Russen over de Windau. BH Sz3wlo duren de gevech ten voort. Eenige dorpen vielen in handen der Duitschers. Een poging der Duitschers om aan den midden-Njemen het offensief te hernemen werd onder ernstige ver liezen verijdeld. Door tegenaanvallen maakten de Russen zich in de streek van Mariampol meester van verschil lende dorpen. Ten N. van Przasnycz heroverden de Russen de loopgraven, welke sedert Zaterdag door de Duitschers bezet waren. In Galicie duurt de strijd aan de San mot ongekende hevigheid voort. Voortdurend werpen de Duitschers Dieuwo troepen in den strijd. De ge vechten aan den Dnjestr worden in het voordeel van de Russen voort gezet. Ten Z. van Zydaczow maak ten de Russen 500 Duitschers met 14 officieren gevangen en verover den z(j 4 kanonnen en 6 mitrailleurs. Het Duitsche legerbericht geeft aan dat op het Oostelijk front verschillende Russische aanvalle len werd Op het Z.O. gevechtsterrein echter gingen de verbondenen opnieuw vooruit. Ten N. van Sieniawa werden de Russen gedwongen de stellingen pr(js te geven en op Tarrogros terug te gaan, waarbij zij scherp achter volgd worden. Bij Niemirow is de Russische tegen stand wel gebroken, terwijl zij verder Zuidelijk de Russen eveneens terug trokken. Z.O. van de Dnjestr-moeras- sen is de toestand onveranderd. De Vossische Zeitung merkt op, dat de Russen thans sedert de aan komst van nieuwe, vooral Ameri- kaansche munitie, huu artillerie ver der vooruitbrengen om onze artillerie te bevechten, terwijl zij sedert de eerste Meidagen tot nu toe en ook reeds vroeger zonder bedenken elke hoeveelheid infanterie opofferden om het oorlogsmateriaal en de sterk ge dunde artillerie te bergen. Daardoor was veelal het aantal Russische ge vangenen misschien even groot, ja grooter dan het aantal dooden en gewonden te zamen. In geval de Russen een nieuwe nederlaag lijden, zullen hun verliezen aan materiaal vermoedelijk zoo grooi worden, dat men een ontruiming van Oost Galicie tot aan een strategische grens, als mede het verlies van geheel Russisch Polen links van den Weichsel tege moet kan zien. Tegenover deze meening staat die van den militairen medewerker van de Times. Deze zegt over den toestand die het gevolg is van de Oostenr(jbsch- Duitsche doorbraak-pogiDg in Galicie, dat nog geen vijfde gedeelte van de strijdkrachten dio Rusland tot zijn beschikking heeft, in het veld zijn gebracht. Zelfs indien Galicie tijdelijk verloren ging, dan nog zouden de Oostenrijksche en Duitsche legers niet in staat zijn om een ernstigen inval in Rusland te doen, daar een derge lijke operatie een meerderheid in getalsterkte vordert, die de centrale mogendheden niet bezitten. De be schouwing eindigt aldusWy moeten zorgen niet onder den indruk te komen van de Russische terugtochten of van de mislukte pogingen om door het vijandelijk front heen te breken in Vlaanderen, op Gallipoli en elders. Onze taak is om Duitschers te dooden. Zoolang de Duitsche verliezen dage lijks 10,000 man blijven bedragen, verrichten wij ons werk waardoor de uiteindelijke overwinning onver mijdelijk zal zyn. en haar onherstelbaar leed herinnerde, verlaten. Bovendien voelde zij eens klaps een sterk verlangen naar een eenzaam kamertje, naar een plekje, waar zij rustig sterven kon. „Het rijtuig is voor," kwam de kellner een oogenblik later zeggen. Greta was op het punt om heen te gaan, toen de eigenaar van het hotel binnentrad. Wat kon de bren ger van die jobstijdingen nog van haar verlangen! „Neem mij niet kwalijk, mevrouw, u gaat heen, nietwaar? Wat moet er met die vele andere voorwerpen ge beuren, die de graaf hier heeft laten brengen?" Die voorwerpen waren voor mij bestemd, ik neem er enkele van mede. Meent u echter, dat ik daar niet het recht toe heb, dan zal ik er dadelijk afstand van doen". „Volstrekt niet, mevrouw, integen deel. En wat moet ik nu met de piano doen?" „Dat weet ik niet!" „Mijne bedoeling is, of u er geene rechten op wil laten gelden! Als de fabrikant ze laat halen want zij is bij de maand gehuurd kan ik ze dus teruggeven I" „Zeker!" „En behoeven de kamers niet lan ger gereserveerd te blijven?" „Neen!" „Dan is alles in orde!" Greta haalde weder ruim adem. Zij was reeds bang geweest, dat zij door al die meubelen in moelljkheden zou worden gewikkeld en dat men Het Oostenrijksche bericht van den 17en begint met de mededeeling: Ook gisteren (16 Juni) heeft het verslagen Russische leger nergens stand kunnen houden. De terugtocht wordt in N. en N.O. richting voort gezet. Ten N. van Sieriama dringen de Oostenrijkers vooruit. Lubaczow werd bereikt. Niemirow werd ver- meesterd en opgerukt tot Janow. Bij Grodek bleven de Oostenrijkers even eens in het voordeel. Van het Z u i d e lij k front. Een Italiaansche mededeeling geeft aan dat de bezetting van belangrijke punten aan de grens van Tirol en Trentïno geleidelijk voortgaat. Aan vallen van den vijand werden afge slagen. Op den Monte Negro bestormden de bergtroepen de Oostenrijksche stellingen en maakten hierbij 300 man gevangen. Van Oostenrijksche zijde wordt daarentegen medegedeeld dat aan de Karintische grens niets van belang is gebeurd. De vijandelijke aanvallen in Tirol werden afgeslagen. Evenzoo de aanvallen aan de Isonzo, voor namelijk bij Plava. In het rots gebied van Km duren de gevechten voort. Aan de Dardanellen werd een aan val der Turken op de Engelsche loopgraven afgeslagen. Om de beslissing. De lezer zal ongetwijfeld in de laatste dagen met verhoogde belang stelling het krijgsbedrijf hebben ge volgd immers wij beleven thans een kritiek tijdperk in het krijgsbedrijf. De beslissing schijnt te naderen. Jules Guesde, socialistisch minister zonder portefeuille in Frankrijk, heeft volgens Engelsche bladen tot een journalist de verwachting uitgespro ken, dat de oorlog binnen drie maan den uit zal zijn. Clemenceau noemt dit oordeel misplaatst optimistisch. Misplaatst optimisme noemt Clémen- ceau de verwachting, dat de oorlog binnen drie maanden uit en dit i is als vanzelfsprekend door den Franschman Guesde verzwegen in het voordeel der entente beslist zal zijn. Cléraenceau vindt dit mis plaatst optimisme, omdat hij vreest dat de overwinning der entente ov6r de centralen nog langer op zich zal laten wachtendat zij komen zal staat ook voor hem vast. Deze overtuiging gaat natuurlijker wijze met oorlogvoeren gepaard,'voor den objectieven toeschouwer in een neutraal land is er echter o. i. geen aanleiding haar te deelen. Evenmin wettigen de gebeurtenissen de over tuiging dat de centralen zullen wih- nen. Hoe de beslissing zal vallen is niet te zeggen, maar wel kan men constateeren, dat en op welke wijze op hot oogenblik de beslissing wordt gezocht. De centralen richten hun grootste krachtsinspanning tegen Rusland. Dat blijkt niet alleen uit de feiten, maar van Duitsch—Oostenrijksche zijde maakt men er ook geenszins een geheim van. Zij zijn een eind op weg om de Russen uit Galicie té drijven en, wat van het grootste be lang is, uit deu loop van het krijgs bedrijf blijkt, dat de krachtsverhou ding sedert den aanvang van den oorlog is veranderd, dat de spoed, waarmee de Russen zich telkens van een nederlaag hebben weten te her stellen, waarmede zij telkens weer een overmacht op de bedreigde pun ten in den strijd wierpen, is afge nomen. Het is waar, zelfs in den nu woe denden slag aan San en Dnjestr, al staat hij gunstig voor de centralen, is de beslissing nog niet gevallen, laat staan dat de strijdmacht der Russen reeds ongevaarlijk zou zijn gemaakt, dat de oorlog tegen Rusland op zichzelf beschouwd reeds ten voor- deele der centralen zou zijn beslist. Dat de kans niet gering is, dat het zoover zal komen, indien het in het Oosten zoo door gaat als het nu gaat, wordt ook in de openbare be schouwingen van Engelsche en Fran sche zijde niet geloochend. Eo zoolang die mogelijkheid nog geen werkelijkheid is geworden zul len de bondgenooten alles doen wat zij kunnen om dat te voorkomen. Het meest rechtstreeksche middel naar haar persoon zou informeeren. „Is het rijtuig voor?" vroeg zy. „Jawel, mevrouw". Een knecht nam daarop de beide reistasschen op en droeg ze voor haar uit. Greta volgde: zij daalde de breede, vorstelijke trappen af, maar met geheel andere gedachten ver vuld, dan waar-mede zij ze gisteren was opgekomen. Daarop Dam zij in het rijtuig plaats. „Waar moet u heen?" vroeg de portier. Naar het Noorderstation," was haar antwoord. Vóór alles wilde zij uit het hotel verdwijnen. Zoo reed zij dan voor de tweede maal door de drukke, woelige stra ten dezer wereldstad. Gisteren had zij met al die zwoegende en zich voorthaastende menschen op de straat medelijden gevoeld en nu benijde zij al die Ijverige strijders om het be staan, die haar nu toeschenen geene zorgen en geen leed te kennen. En geen dezer voorbijgangers vermoedde iets van haren ellendigen toestand. Wat. ligt er iets oneindig droevigs in het zich alleen gevoelen te mid den van het gevoel der menschen om ods heen. Het rijtuig hield bij het station stil. Een besteller opende het portier nam hare reistasschen aaD. Greta betaalde den koetsier en ging het perron op. Ook hier heerschte een druk, woe lig heen- en weer gedraaf. Eene gol vende menschenmassa bewoog zich Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heerenmode-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. daartoe is een offensief in Frankrijk en Vlaanderen. Want hoe minder de Duitschers daar te doen hebbeD hoe minder troepen zij daar behoe ven, des te beter kunnen zij tegen Rusland hun plannen volvoeren en andersom. Wanneer dus nu Franschen en Engelschen in het Westen voortdu rend en op verschillende plaatsen aaDvalleD, dan strijden zij voor wat de beslissing in dezen oorlog kan brengen, met name om te verijdelen, dat een beslissiDg ten gunste der centralen wordt naderbij gebracht door de vernietiging van de Russi sche strijdkrachten. Dit is, wat men op het oogenblik met zekerheid kan zeggen, hoe de uitslag zal zijn, nog niet. Geheel tot het gebied der bespiegelingen behoo- ren voorstellingen over hetgeen de centralen zullen doen, als het hen in het Oosten zoo voor den wind blijft gaan als nu. (Wat nog in het geheel niet zeker is). De correspon dent van de „Times" te St. Peters- burg meent, dat zij een beslissenden aanval in het centrum voor hebben, van Fransche zijde is de verwachting uitgesproken, dat z(j na de herovering van Galicié zich in het Oosten tot het defensief zullen bepalen en in het Westen aanvallen. („N. Rott. Ct."). Zeppelin-aanval op de Noord oostkust van Engeland. Berlijn, 17 Juni. In den nacht van den 15en op den löen Juni hebben onze marine-luchtschepen een aanval gedaan op de Noordoostkust van Engeland en bommen geworpen op een versterkte kustplaats, waardoor een aant3l tot fabrieken beboorende gebouwen en daaronder een hoogoven in brand geraakten en ten deele werden verwoest. De luchtschepen werden scherp beschoten, ki het bizonder door een strandbatterij, welke werd aangevallen en tot zwygen gebracht. De lucht schepen beliepen geenerlei schade. Londen, 16 Juni. Bij het bezoek van de Zeppelin aan de Noordoostkust van Engeland zijn 16 personen gedood en 40 gewond. Het persbureau herinnert eraan, dat bij den vorigen tocht van Zeppe lins boven de Noordoostkust op den 6an Juni 24 doorlen zijn gevallen, te weten 5 mannen, allen burgers, 13 vrouwen en 6 kinderen. Ook toen waren er 40 gewonden. Da duikbooten oorlog. Over de torpedeering van bet stoom schip „Straithnairn", uit Glasgow, melden de Engelsche bladen: De tweede stuurman en 10 Chinee scbe leden van de bemanning van de „Straithnairn", deeenigeo verlevenden van 83 officieren en manschappen, zijn Woensdagmiddag te Milford Ha vn aangebracht. Het schip was op 25 mijlen van de Scilly-eilanden getor pedeerd. De „Straithnairn" was met steen kool van Cardiff naar Archangel onderweg. Dinsdagavond half .tien trof, zonder eenige waarschuwing, een torpedo de „Straithnairn" mid scheeps; er sprong een ketel en het schip kreeg naar bakboord zware slagzy. Vier booten werden uitge bracht, maar twee ka.psijsden. Een andere werd te pletter geslagen en allen, die erin zaten, op een na, verdronken. De overlevenden zijn door een schip uit Padston opgenomen. Er waren negen EDgelsche officieren en 24 Chineezen aan boord. James Wood, de eenige officier die gered is, zeide, dat, nadat de torpedo was afgeschoten, zij de periscoop van een duikboot zich langs het voorschip zagen bewegen, alsof de bemanDiDg vaD de duikboot den naam van het schip wilde lezen. Zij keerden twee maal naar hun schip terug, toen zij zagen dat dit nog dreef, maar de duikboot sneed hun den weg af. Vorder werd nog het Eng. stoom- op het perron en een eigenaardig ge gons van stemmen drong Greta in de ooren. Zooals zij daar stond lus- schen hare twee reistassschen in, hield men haar algemeen voor een eenvoudig meisje, dat voor het eerst reisde. Niemand vroeg haar vanwaar zij kwam en waarheen zij ging. Zij waren allen te druk met zich zelf bezig Van alle zijden klonk het Heb je je valies wel?" „Zeg vooral oom van mij goeden dag". - „Je schrijft me dus dadelijk als je bent aangekomen, hi!" „Waar is de besteller?" „Sluit deze trein aan, conducteur?" „Nu, vaarwel!" Eindelijk, nadat zij op het perron eenige oogenblikken vertoefd bad, trad er een jongmensch op haar toe en sprak haar aan. „Reisje zoo alleen kindlief?" Greta wendde zich woedend om zonder te antwoorden. Zy ging de wachtkamer binnen en nam in een hoekje plaats. De besteller, die hare pakjes had gedragen, vroeg haar: „Heeft u al een kaartje genomen?" Er is reeds éénmaal geluid". „Neen, ik ga niet mee. Leg de valiezen hier maar neer. Ik wacht iemand, die met den volgenden trein moet komen," gaf zij haastig ten antwoord. De portier opende de glazen deuren en riep: „Instappen, passagiers voor Brünn Praag De reizigers, die in de wachtkamei waren, stormden naar buiten en Greta bleef alleen achter. Het woelig, be schip „Trafford" op weg van Cork naar Sydney in de Iersche zee ge torpedeerd. De bemanning werd gered. Munitie-fabricatie In Engeland. Te Glasgow is een werkman in een munitiefabriek, die een kameraad had geslageD, omdat deze z. i. te hard werkte en te veel granaten afleverde, veroordeeld, tot drie maanden ge vangenisstraf met dwangarbeid, de zwaarste straf die de rechter kon op leggen. Als dit in Duitschland was gebeurd, zei de rechter, maar ik ge loof niet dat het daar mogelijk zou zijn, zouden ze u togen een muür zetten en doodschieten. In Frankrijk net zoo. Het spijt mij, dat dat hier niet kan. Uit het geding bleek, dat de be schuldigde 55 ets. in het uur ver diende. De getallen van den wereldoorlog. In een reeks van aanschouwelijke tabellen wordt in Ueber Land und Meer deze geweldige oorlog in cijfers ontleed. Niet minder dan 21,300^000 man staan in het veld tegenover elkaar. Aan de zijde van de entente 12,820,000 en van de centrale mogendheden ",950,000 man. De vijand beschikt over 113 linieschepen, 87 pantser kruisers, 128 kleine kruisers, 704 torpedobooten, 179 duikbooten en 231 andere schepen. Duitschland en Oos tenrijk hebben 56 linieschepen, 17 pantserkruisers, 56 kleine kruisers, 358 torpedobooten, 40 duikbooten (het aantal nieuwe Duitsche duikbooten is onbekend) en 139 andere schepen. Totaal dus 2108 eenheden, waarvan 666 in Engeland, 415 in Duitschland. De dagelyksche oorlogskosten van de tien Staten, die thans aan den strijd deel nemen, bedragen 169 mil- lioen mark. Van het begin van den oorlog tot den eerstenl Apri waren de oorlogskosten 40 milliard mark. (Ita lië natuurlijk niet inbegrepen). Voor een geheel jaar zou er dus ten minste zestig milliard mark noodig zijn. In goud wegen deze 60 milliard 24 mil- lioen kilogram. De geheele goudpro ductie ter wereld in de afgeloopen 500 jaar bedroeg slechts 15 millioen kilogram. De dagelijksche oorlogskos ten voor Duitschland zijn 83 millioen mark. De heele oorlog van 1870/71 kostte niet zoo veel als men nu in veertig dagen uitgeeft. Engeland be taalt, de koloniën nietmedegerekend, ook ongeveer 33 millioen mark per dag. In drie maanden heeft Engeland evenveel uitgegeven als de Boereu- oorlog dit land kostte in twee jaar en zeven maanden. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Het Woensdag verschenen overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Mei maakt op het eerste gezicht geen al te ongunstigon indruk. W..1 is de totale opbrengst met f 15,750,647 in Mei f 1,419,017 lager geweest dan in de overeen komstige inaand van verleden jaar, doch in 1914 was de Meimaand voor de schatkist al bizonder gunstig, daar toen bet toch reeds zeer hooge cijfer van Mei 1918 nog met f141,000 werd overschreden. Intusscheu blijkt uit een nadere beschouwing van den staat, dat de betrekkelijk gunstige uitkomst voor een groot deel te dan ken is aan de wisselvallige successie rechten, die, na in de vorige maanden van dit jaar zoo traag te hebben ge vloeid, dat er voor de vier eerste maanden van 1915 een achterstand van ca. 3 millioen viel te boeken, thans een hoogere opbrengst van f 545,896 aanwijzen. Zonder deze bate zou de staat er dus veel ongunstiger hebben uitgezien. Bovendien is te bedenken, dat verleden jaar de beide Pinksterdagen in Mei vielen, terwijl dit jaar de Pinkstermaandag den eersten dag van Juni werd gevierd, zoodat ook in dit opzicht de Meimaand eenigszins in het voordeel was tegen' over haar naamgenoot van 1914. Aan den anderen kant moet echter weer rekening wordeD gehouden met de verlaging van den suikeraccijns, waar over hieronder nader. Afgezien van de successierechten, is er voor de overige middelen geen reden tot groote opgewektheid. Ook dryvige leven om haar heen, hield hare gedachten te zeer bezig, dan dat zij haar wanhopigen toestand in zag. Waartoe diende eigenlijk al dat komediespel tegenover die kellners, koetsiers en bestellers? Het had er veel van of zij eene misdadigster was, die men achtervolgde. Haar arm, vermoeid hoofd kon slechts aan dat ééne denken, nl. te zorgen, dat zij alleen en door niemand gekend, ergens stil zich aan haar smart zou kunnen overgeven. Zij wachtte de aankomst van den volgenden trein af, verliet daarop met de aangekomen passagiers het perron en stond weer op straat tus schen de rijtuigen en omnibussen. Op nieuw steeg zij in een rijtuig en ver zocht den koetsier haar naar een goedkoop logement in een der voor steden te brengen. „Wil u naar „De gouden appel?" vroeg haar de koetsier. Greta knikte van ja. Eensklaps kreeg zij een inval. „Zeg, koetsier, weet je ook, waar het paleis van graaf Niederberg is?" „Van graaf Niederberg, die gis teren dat ongeluk heeft gekregen?" „Juist!" „Zeker weet ik dat: op den Opera- ring". „Ga daar dan langs en wijs het mij, als wij,er voorbij komen". „Goed, mevrouw". De koetsier klom op den bok en Greta lag met geslo ten oogen achterover geleund in hot rijtuig. Na een kwartiertje hield de koet- de directe belastingen, die de vorige maanden zoo krachtig hebben mee- gewerktom de ongunstige uitkomsten van de overige middelen gedeeltelijk goed te maken, hebben de schatkist ditmaal in den steek gelaten, daar hun opbrengst, ondanks de hoogere opcenten op de bedrljfs- en de ver mogensbelasting, bij verleden jaar f 537,577 ten achter is gebleven, waardoor het accres, in de vorige maanden betaald, thans tot f938,807 is geslonken. Tot die ongunstige uit komst hebben alle middelen van deze groep bijgedragen. De grondbelasting gaf een nadeelig verschil van f119,430, het personeel een van f 237,146, ter wijl de opbrengst van de bedrijfsbe lasting f 88,116 en die van de ver mogensbelasting f 92,885 bij verleden jaar ten achter is gebleven. In de vijf eerste maanden van dit jaar is de opbrengst voor alle mid delen tezamen thans f 9,379,019 lager geweest dan in het overeenkomstige tjjdvak van 1914. Slechts voor de directe belastingen valt nogeenaccrès te boeken. Deze hebben n.1. in het geheel f 938,807 meer opgeleverd dan verleden jaar. In hoeverre ditaccrès gehandhaafd zal blijven, is natuurlijk niet te zeggen. De uitkomst over Mei zou kunnen doen veronderstellen, dat een kentering op handen is, hoewel aan den anderen kant een achter uitgang na een reeks voorspoedige maanden toch ook een natuurlijk verschijnsel is. De indirecte belastin gen zyn bij verleden jaar nog ruim f 5 millioen ten achter. Hier kan echter nog veel goed worden gemaakt door de successierechten, die, zooals boven reeds gezegd, in de vier eerste maanden van dit jaar traag hebben gevloeid, zoodat de achterstand f 2,396,000 bedraagt. Voor de accynsen bedraagt het totale nadeelige verschil f3.1 millioen, wat uitsluitend te wijten is aan de vermindering in de op brengst van het gedistilleerd, welko vermindering echter, zooals vroeger reeds werd opgemerkt, alleszins ver klaarbaar is en voor de schatkist nog geen reden tot ongerustheid behoeft te geven. De vermindering in de op brengst van den suikeraccijns is slechts schijnbaar. Zondef de verla ging van dezen accijns zou er Dog een accrès van bijna 8 ton te boeken zijn geweest. Het geslacht heeft in het geheel nog ruim f768,000 meer opgeleverd dan verleden jaar, terwijl ook de wljnacctjns, het zout en bier on azijn nog hoogere opbrengsten dan verlodon jaar te zien geven. De overige middelen geven geen aan leiding tot bizondere opmerkingen. De Engelsche censor. Wij hebben reeds meer meegedeeld, dat brieven uit Amerika, die over Engeland waren gegaan, door den Engelschen censor waren geopend. Thans doelt een onzer lezers ons mede, dat niet alleen brieven met de laatste Amerikaansche post aange houden waren geopend door den En gelschen censor, maar dat er zelfs brieven zyn aangehouden: dat bleek uit copiên, die hij met een Holland- sche boot kreeg. Er waren brieven bij met cbèques erin. Het is zeker gewenscht, dat onze regeering tegen dit optreden van de Engelsche ernstig protesteert. Maar laat het geval anderen tot een waar schuwing strekken om, als het eenigs zins kan, van de Nederlandsche mail gebruik te maken. (Hbld.) Het stilliggen der IJmuider vloot. Er schijnt toch eenige roering in het viascherijbedrtjf te komen. Don derdag is tenminste een negental stoomtrawlers naar zee vertrokken, die de visscherij in het gezicht van onze kust zullen uitoefenen. Voorts vertrokken twee stoom trawlers naar IJsland, een stoom- haringlogger naar de haringvisscherij en een stooradrifter. Het aantal is wel gering, doch er wordt toch een begin aan gemaakt en wellicht zullen meerdere vaartui gen deze week volgen. Mijn In hst nst. De Enkhuizer sleepboot E. H. 26, welke voor de trawlervisscherij is ingericht en deze op de kust uit oefent kwam Dinsdag te IJmuiden binnen de pieren met een mijn aan boord, die in het net was opgehaald. De mijn is door de marine van boord gehaald en zal onschadelijk ge maakt worden. sier stil en klopte aan het raampje. Daar is het paleis van graaf Nie derberg ginds waar al die rijtuigen staan". Greta beek naar buiten. Zij zag een groot, trotsch gebouw voor zich, waarvoor tal van deftige rijtuigen stonden te wachten. „Wil u soms even uitstappen?" vroeg de koetsier. „De arme graaf ligt, geloof ik, op een praalbed; u kan hem dus zien, als u dat wil". Slechts een oogenblik verkeerde Greta in den grootsten tweestrijd of zij even naar binnen zou gaan, maar zy voelde zich niet sterk gnoeg om 2ijn lijk te gaan zien. H3ar tranen tegenhoudende kon zij zich toen nog goed houden en riep den koetsier e: „Neen, rijd maar door". „Naar Den gouden appel?" „Good". Nog steeds wist zij zich te bedwin gen, hoeveel moeite het haar ook kóstte. Het rijtuig sloeg op den Ring op zy af, ging de Elisabethsbrug over, de markt voorbij, reed een zij straatje der voorstad Wieden in en hield vuor een onaanzienlijk logement van twee verdiepingen stil. Een knecht, die in zijn overhemd heen' en weer liep, deed het portier van het rijtuig open. „Kan ik hier ook een kamer krij gen?" vroeg Greta. Een kamer, zegt u? Ik zal eene vragen. - Schanil" riep by daarop met luide stem door de gang. „Is er ook een kamer vrij?" Posterijen en telegrafie. Dit jaar worden 20 plaatsen als surnumerair der posteryen en tele grafie, waaronder ten hoogste twee voor vrouwelijke caudidaten, beschik baar gesteld voor hen, die in het bezit zijn van een einddiploma van eene Hoogere Burgerschool, Gymna sium of daarmede gelijkgestelde in richting van onderwijs. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der posterlieu en telegrafie te 's Gravenhago, voor 16 Augustus e.k. Inlichtiogen zjjn te verkrygen bij den Directeur van het postkantoor te dezpr plaatse. Auto-ongeluk. Door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden heeft er Don derdagnamiddag een droevig oDgeluk plaats gehad te Valkenburg. Op een kruispunt van wegen kwamen uit een huis drie kinderen geloopen. Het voorste kind liep onder het voorwiel van de auto van Prins Hendrik op het oogenblik, dat de chauffeur al zijn aandacht gevestigd had op de te maken bocht en het kind pas op merkte, nadat het ongeluk was ge beurd. In verband met de te maken wending reed de auto zeer langzaam. Op den terugreis naar Den Haag zal de Prins een bezoek brengen aan de ouders van het slachtoffer. Op het oogenblik, dat het ongeluk ge beurde waren deze niet in de gemeente aanwezig. Een merkwaardig geval. Te Amsterdam is dezer dagen overleden mr. Leonard Vos, advocaat en procureur. De overledene die aan vankelijk koopman was, begon eerst op lateren leeftijd te studeeren. In 1906 deed hy op 48-jarigen leeftijd Staatsexamen en werd te Amsterdam student. In 1913 promoveerde hfl tot dokter in de rechtswetenschap. Toen hij voor de eerste maal als pleiter voor de rechtbank optrad, heette de ambtenaar van het openbaar ministerie hem welkom in een toe spraak, waarin op het zeldzame van het geval werd gewezen. Thans, ruim een jaar later, is de heer Vos na langdurig en smartelijk lijden overleden. Wèl een tragisch sterfgeval 1 Ingezonden Mededeeling. Velin hebben een nieraandoening, doch weten het niet. Velen hebbeu een nieraandoening, doch weten het niet, omdat deze dik wijls zoo sluipend zich verder ont wikkelt. Uiterlijk schynt de patiënt een goede gezondheid te genieten, behalve dat hy nu en dan last heeft van rugpijn en een zwaar, dof gevoel. Doch reeds spoedig en plotseling kan hij er last van hebben, dat scherpe pijnen door zijn lendenen en rug trek- keD, het water kan bewolkt zijn en neerslag achterlaten, soms heeft hij voortdurend aandrang tot urineloo- zing, het kan ook zijn dat de loozing moeilijk en pijnlijk geschiedt. Voorts kunnen zijn ledematen opzwellen dooi water (waterzucht) het hart schijnt aangedaan, de handeu en voeten zijn rillerig, hij kan laat krijgen van rheumatiek of jicht. Het is noodig in te grijpen, voordat uw nieren ernstig ontstoken worden. Een goede kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen dient do ontstekingen overwerktheid der nieren op te heffen, en de natuurlijke werking der nieren en blaas te herstellen. Dit genees middel werkt spoedig en rechtstreeks op de nieren en herstelt haar goede werking, waardoor het bloed volko men gezuiverd wordt, ten gevoge waarvan de oorzaak van uw lyden wordt weggenomen. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 9«. Toezending geschiedt fr. naontv. vaD postwissel f 1.75 voor één, of f 10. - s 3 voor 'zes doozen. A 4# Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wei- jffijfóFIrSföA. 8ert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk (491 Dat geloof ik wel," antwoordde hem eene stem van uit de keuken. Daarop verscheen er nog een kellner met een vuil servet over den arm, die Greta's reistasch in ontvangst nam. „Mag ik u verzoeken, juffrouw, mij maar te volgen. De koetsier krijgt twee florijnen". Greta betaalde. Daarop volgde zij den kellner door de gang. Een stal en keukenluoht kwam haar tegemoet,; de kellner bracht haar langs oen nauw trapje naar boven tot voor een lage deur, die hy opendeed. „Is deze kamer naar uw zin? Wij hebben op het oogenblik nietsar.ders". Het was een kamer met ééD raam, zonder kleedeD of gordijnen, en met een bed, een canapé, een linnenkasije, en twee tafcis gemeubileerd; het geheel zag er armoedig en ongezellig uit, zooals de kamers van logementen van het derden of vierden rang er gewoonlijk uitzien. Greta sloeg er nauwelijks acht op; rusten eenzaam heid zocht zij en die meende zij hier te vinden. „Ja, het is goed! Als ik iets noodig heb, zal ik wel schellen". Daarop sloot z|j de deur en wierp zich op de canapé neer, terwijl zy in tranen uitbarstte. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1