Laatste berichten. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummers 1. „Levensschool" on 2. „Te midden der roofdieren". Cinema Palace, Binnenhaven2.'Hoofd nummers 1. „De inacht om te doodon", 2. „Korfjo'a reisavonturen" en 3. „Het geheim van eon nacht". 1 Juli. Tuinconuert door'het Dubbel Mannen- kwartet „Harmonie" van Alkmaar. Casino, 8.10 uur. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Vau: Gel. A.,T.Tb.v,Kerkbod", bloem., Grav.str. 22, held. N.H. F.E.J.v.d.Brand-Terwindt, zonder, Diikatr. BI, Rheden. RC. M.8toiiifelder1dioiistb.LStationstr.8, Toxel.. H.Slik.sergt. torped Wllh.str. J02, Hellev.sl. ItiV.d.Lindon, ltor p.-kok, Oranjesfr.-ll, A'dam. RC. CJ.Woers,l'otogr.,Woezenstr.6, Mlddélburg. SJ.J.Lutjckx, zonder, Woststr. 61, Alkmaar. F. M.Weüers, barbier, Spoorstr. 44, Ronkum. VERTROKKEN. Naam; Beroep: Van: Naar: Gel. M.E.Holleman-van Passoren, liuisli., Koogras 148, A'dam. NUL J.H.Blekkingh, OXambt.,Keiz.Btr 84a, Leeuw. G.Komdoron-Huizeling, zd., Doolhof lVQron; A.v.d,Borg,dlenstb., Hoofdgr.-10/17, R'oam. RC. M.S.v.d,Plaat, huish., Stationadw.str.7, Alkm. S.J.Gysberts, bankwerker, Baesingr.2, A'dam. CULRathmaun, serg-stokor, Florastr. 7, idem. M.Meillng. botermaker, Bassingr.Sö.Epe. N.H. RA.F.Lach de Bère, olT. v. gez., Hoofdgr. 21a, Heemstede. F.v.d.Weüda, dienstb ,Kannnlw.70,Oldeboorn D.Kouwonborg, werkm., Basslngr. 4Ba, Alkm. P.Westerlk, sorg.-buttoi., Wllh.str. 102, VHbh. T.Dokkor, korp.-m.dr.,liaaatr.,70,Hellev.sl.. N.H. Ci.Mallie-Püper, zonder, Wnchtstr. 39, Alkm. R.0. J Gelderman, zonder, P.Heinstr. 22,Averooat.N.H. C.J.Duinker, ondorwtiz., Hoogstr. 9, Call.oog. M.C.Gort, zonder, N.Brugstoog 2, Middelburg. G.W.F.Mol,le stuurman, Hooldgr.8. Velson. H.Putting, vissclior, Brouw.str. 2a, Enkhuizon.,, H.G.Hoszler, zondor, Parallolwog 69, A'dam. J.Vecmeulen,cond., J.in 'tVoltstr. 137, Almelo. J.Buist, bankwerker, Scliagenstr. 61, A'dam. D.l.orrler-RtartBVCfld, zondor, Bassingr. 10/11, Bandjoermas (O.-I). MARINE EN LEGER. Bü K. B. is, met 1 Juli a.s. aan don .kap; ter zee J. H. van Leent, den luit. ter zeo io kl.. J. 1'. Muller en do luit. tor zooSekl.K.Tadema en J. J. Zomer, eervol ontslag uit don zeedienst verleend, aan de eorstgen. dxiu «Mor toekenning van pensioen on aan luaWHeo. ondoB toeken ning van tijdelijk pensioen, on is hot bedrag van hot pensioen bepaald: voor don kapt. ter zee J. H. van Loont op f8325, voor don lult. tor zeo le lel. J. P. Muller on den luit. ter zeo 2e kl. K. Tadema resp. op f2272 on f860 'sjaara, on voor den lult. ter zee 2o kl. J.J.Zomor op 1628 's jaarB te gonioton voor den tüd van oon .iaar en zt)n mot ingang van dlenzelfden datum, be vorderd tot kap.-luit. ter zoo, do luit. ter zee le kl. G. Hoogenraad en tot lult. tor zee lo kl. de lult. ter zoo 2o kl. E. Th. de Veer. BI) beseh. van don Min. van Marine zQn de navolgende oflicleron mot 30 dezer geplaatst aan boord van het gouvornomontsBtoumscliip „Canopus": de luit. ter zee 2e kl. H. Ferwerda, F, li. Agterbos on H. Pltloofl". van goz. 2o kl. lï. A. F. Lach de Bèro; ofl'. van adm. 3e. kl. J. M. Tinga; oiT.-macli. 3e kl. L, A. MoljoA Mot den 2Ssten Juni 1915 Is <le lultonant ter zoo der 2o klasso Kon. Marino-Reserve M. F. Morzer Bruins ovorgorlaatst nanr Hr. Ma. „Van Galen" en b« den onderzookingadlonst to lomsoord vorvangon door don luitenant to; der 2e klasse Marino-Rosorvo C. J. de Kup.van Hr. Ms. „Hefring" terwijl aan boord van laatst genoemden bodem wordt geplaatst de buiten gewoon adelborst dor Marlno-llescrve P. Harder van Hr, Ms. Wachtschip to Willemsoord. De navolgende overplaatsingen zullen plaats hebben: machinist M. Kemp 2 Juli 1915 over geplaatst van Gelderland opBUIgia machinist G, W. J. van Siorenhorg do Boer 12 Juli 1915 van EmniaopVanBpeyk; machinist J. Pronker 29 Juni 1916 van Zeehond op Gelderlandma chinist G. Brandorhorst 29 Juiii 1915 van Zoo hond op Emma. Met den lsten Juli 1015 wordon de navolgen de adspiranlen-machinist ovorgoplantst als: J, '1'. H. Grond hout van Holland op Hydra. E. WUvokate van Holland op Sohorpioen, fl. C. van der Does van Noord-Brabant op Holland en T. BusBemaker van Schorpioen op Holland. Bü bosoh. v. d. Min. v. Marine is do commies bü 's Rüks werven gopl. bü 's Rüks werf" te Amsterdam H. Ph. Kottmnn, lng. 1 Juli, ovc" geplaatst naar 's Rüks worf te Willemsoord. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Karimatn, uitreis, vertrok 26 dezor van Sucz. Arabon, van Baltimoro naar Java, arriveerde 26 dezer te Alexandria. Calcutta, uitreis, vertrok 26 dezer van Perlm. Karimoen, uitreis, arriv. 26 dezer te Port-Sald. Oranje, uitreis, arrlvoordo 26 dezer te Singapore. Kon. Emma, uitreis, pass. 26 dezor Gibraltar. Pr. d. Noderl., thuisr., vertr, 26 dezor v. Slngaporo. Sumatra, uitreis, vertrok 27 dezer van Suoz. 'limor, uitrois, is 26 dezor Dungeness gepass. Kon. d. Nederl., thuisr., is 26 dezor Dover gepass. Rembrundt, uitreis, is 26 dezer Perlm gepasseerd. Radja vertrok 27 dezor van Now-York n. Norlolk.. Billiton, thuisreis, arriv. 27 dezor to Suez. Rlouw, thuisreis, arriveerde 27 dezor to Suez. Rotterdamscho Lloyd. Djembor vertrok 25 dozor vanNew-York n, Java, Bengalon, uitreis, passeordo 26 dezer Gibraltar. Ceylon, uitreis, arrl voerde 26 dezer toSoerabuja- Kodiri, thuisreis, passeerde 25 dozor Sagros. Soerakarta vortr. 27 dozor v. R'dam n, Batlmoro, Gorontalo, uitroiB, Is 27 dozor Galloper gepas». Medan, uitreis, Is 26 dozor Dungonoss gepasseerd. Menado, thuisreis, is 27 dezer Sagros gopnsHüord. Merauke, thuisreis, pasBoerde 26 dezor Finistorro. Tabauan, uitr., is 27 dezer Noord-Hinder gepass. Malang vertrok 27 dezer v. Now-York n. Norfolk. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Amstelland, uitrols, vortrok 26 dezer v. Lissabon. Del Hand, thuisreis, vertr. 26 dozor v. La6 Palmas. Frisia vertrok 26 dezor v.Buonos-Ayrcs n. AM Tubantia, uitreis, vertrok 26 dezor van Bahïn Gooiland, thuisreis, vortrok 26 dezer van Vig< Maasland, uitreis, vertr. 27 dezer v. Pornambi Zeelandia, uitreis, vertrok 27 dezor van Vigo. Norfolk arriv. 28 dezer v. Buenos-Ay res te A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Pr. W. I, uitr., vertr. 26 dezor v. Funchal (Madera). MARKTBERICHTEN. Hoorn, 26 Juni 1916. Tarwe f 18,- a f 11,50, gerst f 10- a f 11,--, haver f8,- a f 8,50, groono orwton 1' a vale id. I af-,-, grauwe id. f a f -br. boon. f22,- a 1'2B,karwoiz. f20af00, mosterdz. 182,50 al'00,-, - fcoeionf-nfO—0 schnpen f00,— a 0 lanunoron f-,— al"-,-, 0 kalve ren f-,— a f— i—0 varkens f—,— a f— 0— biggen f0,u 1'-,-, - paarden f—0,— a f 0.—kipeieren f6,60 n fö.76, 8652 kop boter 70 a 76 ct, per kop. Alkmaar, 26 Juni 1915. Aangevoerd 25 paarden f200 a 1500, 14 kooien en ossen f 140 a 1810, 48 nucht. kalvoron 113,— a f24,—, 5 magere Bcliupen f20.— a f 28, 104 lammeron f10 u f 18, 30 magere varkens f23,- a 134.-, 118 biggon f 11.- a f 15,-, 6 boklcon en geiten f4,— a 18,-, 2 kleine bokjos fl.50 a 1' 2.60, boter, por kop laagste prüs f 0,66, midd.prüsfO.70, hoogste prüs f0,76, aangevoerd kop, eieren f6,80 a f0,26 per 100, eenden- eloron f0.— a f0.— Alkmaar, 28 Juni 1916. Aangevoerd 16 kooien en ossen f240 af 400, 86 vette kalveren f60,- a f 110,-. per K.G. f0,90 fl,16, 61 uuoht. idem f8,- af00,-, 360 vette Amsterdam, 23 Juni 1916. Ter markt waren heden aangevoerd410 vette koeien, lo kw. 101a 106 ct., 2olcw. 98al00ct.. 8o kw. 88 a 94 ct.110 molk- on kalfkoolon f200 a f860, 000 vette kalveren, le kw. f0.00 a 0.00, 2o kw. fO.00, 3e kw. f0.00 por K.G.189 nuchtere kal- n f 12 a f 18 por stuk, 27 schapen f22 af40 Boerenkaas 50 f 46,— 0 Commissie 60 f 0.— 1 Middelbare 60 f 48.- 1 Goudsche kans SO f 40.— 1407 K.G. Boter por K.G. f 1.46 ft f 1.50 601 Runderen: S05 votto per K.G. f 0.80 f 1.10 196 molke on golde f 170.- f 820.- 15 Stieren f 000,- f 000.- 68 Paarden f 000.- f 000.- 128 vette Kalvoron por K.G. f 0,05 f 106 410 nuchtere id. per stuk f f Slaohtkolvoron f 12.— f 27.— Fokkalvoren por stuk f 10.— f 30.— 361 vette Varkens per K.G. f 0B8 f 0.94 39 magere id. per stuk f 25.— f 43.— 111 Biggon per stuk f 10.- f 18.- 672 Schapen f 32.- f 41.- Ovorhoudore f 0.— f- 0.— 400 Lammeren f 15.— f 30.— Ganzen f 0.— f 0.— Kalkoenen f 0.— f 0.— Zwanen f 0.- f 0.- Kipeloron per 100 stuke f 5.50 f 6,— Eendeleren „100 f 6.25 f 0.- - Kievitseieren por stuk f 0.- f 0.- zak Appolon f 0.- f 0.— zak Peren f 0.- f 0.— Handol votte vurkous vlugmagere varkens matig; biggon ld,; achnpon vlug; lamnioron matig. Haven te Nieuwediep. ;ni; Aangokmnen vau Harlingen en ver trokken naar Huil hot Ned. s.s. „Cale- donia". 26 Juni. Id. van Ilarlingen naar Huil het Ned. s.s. „Minister Tak". Juni, ld. van Londen naar narlingen 'het. Eng. s.s, „Groningen". '27 Juni. Id. van Ilarlingen naar Goole het Nod. - - .Gaasterland". r Londen' het: VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 26 Juni. Aangebracht door 40 fcorders2 tot 15 stuks grooio tong, por stuk I 0.80, 10 tot 60 stuks miOdoll.oug, por stuk 40 a 50 ct.,, tOtotSO stuks kleine tong. per stuk 20 ct., 1 t.ol2mand stortscliol, porin. IS.-aflO.-, 1 tot 4 mand kleine schol, por m. f8.- a f5.--, l tot2mand schar,per-maml I'S,50a C4.-,2:stu.kB rog, per'stuk fl.26. '28 Juni, Door 3 kordors80 stuks grooto tong. per stuk 85 ct., 100 stuks middellong, per stuk 40 Ct., 80 stuks kleine tong, por stuk 20 0t„ Onland stortschól,per m. f8 a 110, '2 mand kleine schol, pol'mand f 8.—. Door trekkei-66 tal geep, per tal f 10,60 a f 12,50, Burgerlijke Stand van Helder, van 26 bot 28 Juni 1915. GETROUWD: J. J. Gerdes on H. G. W. Th. Koek. BEVALLENN. Bouwen -Bouwen, d.A. van Oostrum v. Veenhuljzen, d. ;.I. M. Kos—Liedmeijer, z.D. T. M. ïïubregtsen Zoons, z.A. Kwin- kelenberg—Wilner, d.A. 0. Ver schuur— Doornberg, d. OVERLEDENC. J. Jansen, wed. J. C. Vrijvogel, 76 jaar. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Ooat-Indië F Datum der Tüdst.dor tor post- laat. busl. bezorging. a/hPoBtlc. Naar Atjeh en onderhoorigbeden. en de Oostkust van Sumatra.: over Engeland olkón Dlnsd. 112.15 's ni Naar GuyaDa (Suriname): zeepost via Amsterdam 1 on 15 Juli! 6.55'sav mail via Queeostown 6 eu 49 12.15 's m mail via Sóuthampton 12 en 26 12.15 's m (alleen op-verl.d.afz) Naar Curapao, Bonaire en Aruba zeepost vin Amsterdam i 1 en 16 Juli 0.65'snv mail via Southampton eiken Mnan-( of Queenstowp dag eu Dond.> 12.16 'sm Naar St. Martin, St. Eustatiu'ö en Saba zeepost via Amsterdam i 1 (alleen op vorl.d.afz.) 1 mail via Engeland 12 en 26 15 Juli C.öfi 's 12.16 's Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier- bolonie en Transvaal eiken Donderdag, 12.16 SPORT. Voetbal. Uitslagen van Zondag. H.F.C. II - Victoria 3 -1. H.F.C.Iir—Olympifl 2-2. Ajax—Quiek i-ö. H.V.V.—Leonidas 3—2. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het officieele bericht van den Rus- sischen staf in ons blad van heden leert ons, dat de Russen in Galicië wederom een strook yau een ige tien tallen kilometers breedte aan'terrein hebben verloren. Zij zijn nu, naar zij melden, terug getrokken op de (Gïula) Lipa, niöt te verwarren met de Zlota Lipa, een 40 K.M. verder Oostwaarts, waar Brze- zany aan ligt. Aan de Giula Lipa ligt de kleine stad Robatyn en aan den bovenloop het reeds uit den oorlog bekende Przemyalany. De terreiuafschelding, die het dal van de Dipa vormt, sluit zich in het Noorden aan bij die, welke door de Bug wordt gevormd. Het is weer zoo gegaan, als bet sedert begin Mei telkens in Galiciö gegaan is. De verdediginslinie der Russen werd doorgebroken in Oostelijke richting op een waar deze Noord-Zuid liep, (ditmaal bü Bobrka, ruim 30 K.M. ten Noorden van den Dnjestr,) waar door bet heeie Noord-Zuidfront achter uit moest en de troepen, die ten ZuideD daarvan een flankstelling in namen, moesten verdrijven. Zoo is dan alle krachtsinspanning der Russen op het gewichtige gedeelte van den Dnjestr tusschen Zurawno on Halicz vergeefs geweest en zijn zij van dien stroom op dat gedeelte moeten wijken. Steeds opmerkelijker wordt de wan verhouding niet alleen tusschen het aantal der gevangen genomen Russi sche officieren en dat der manschap pen, maar meer nog tusschen het aantal gevangenen en het verloren geschut. Zoowel daardoor, als uit de berichten vestigt zich den indruk, dat de Russen op het stuk van artil lerie sterk in de minderheid zijn ge raakt, dat z{j, hetgeen zij er nog van hebben, desnoods met opoffering van infanterie, zooveel mogelijk willen sparen en dat de gevechten, die tegen woordig in Oostelijk Galiciö worden gestreden, over het geheel genomen, het karakter van achterboedegevech ten dragen. De verwachting is dus niet onge grond dat de'Russen eerlang gedwon gen zullen zijn Galicië geheel, of althans tot de Bug-Serethlinie te moeten ontruimen en vervolgens niet in staat zullen zijn om in den eersten tijd aan een nieuw en krachtig offen sief te beginnen. Wat dan? Op deze vraag vermag natuurlijk slechts de toekomst ant woord te geven. Onze persoonlijke verwachting is niet, dat de centralen, na door do herbezetting van Galiciö, het laatste, wat er over was van het Russische offensief, te hebben teniet gedaan, zullen pogen om het tot een algeheele vernietiging van de Russi sche weermacht te brengen, aange zien een dergelijke onderneming wel licht hun krachten zou te boven gaan en niet veel uitzicht op succes zou bieden. Veeleer verwachten wfj, dat zij zich, nadat Galiciö is ontruimd, tegenover de Russen, wier offensieve kracht voor den eersten tfjd zeef sterk schijnt te zijn verminderd, een defensieve houding zullen aannemen, zich er toe zullen beperken hen uit het eigen land te houden en int,usschen hun krachten op, het Westen, wat toch het voornaamste gevechtsterrein blijft, zullen conceutreoron, in 'het bizonderer naar zullen streven om daar in het Westen een overwicht aan artillerie te verkrijgen, waartoe het nieuwe Sboda-geschut, dat in het Westen nog niet aan het werk is geweest, hun goedé' diensten zou kunnen bewezen. Dit streven, zou dan tot uiting komen, op een oogen- blik dat men in Engeland nog druk bezig is'met het maken van registers, het aanwerven van arbeiders, en andere voorbereidende maatregelen, j om op. den duur de Engclsche fabricatie- van oorlogsmateriaal die van de centrale» te doen overtreffen. Ligt oen zoodanig plan in het voor nemen der Duitschers, dan zou er voor de Franschen veel aan zijn ge legen'nog voor dien tijd eén-door braak teweeg te brengen.. Lukt him dit écliter niet) eh dó geschiedenis der laatste maanden geeft er niet veel hoop op, dan dient nochtans in het-oog te worden ge houden, dat ook dan nog de vraag blijft of het den Duitschers iu het Westen evenzeer als tegen de Russen zal gelukken een doorslaand succes te behalen, aangezien daar. de om standigheden hier minder gunstig voor schijnen te wezen. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 27 Juni. OfficieeleTnededee-. ling van hedenavond elf uur: Aan de fronten in het Noorden cn het centrum zijn geen infanteriege- vechten geleverd. In de Argonnen hebben eenige plaatselijke gevechten de linie niet gewijzigd. De gevechten bij de Schans van Calonne op 26 Juni en in den nacht die erop volgde, zijn allerhevigst ge weest. Het kwam op verschillende plaatsen .tót, een handgemeen. De Duitschers gebruikten brandende vloeistoffen on bereikten onder dek king van wolken roök hün'vroegere eerste linie. Zij werden echter met zware verliezen afgeslagen. Wij heb ben da geheele vroegere eerste Duit- sche linie en de gedeelten van den tweede linie, die wij vroeger genomen hadden, gehouden. Ten Oosten van de Groote Schans op de hoogten ten Z. van het ravijn van Sonvaux heb ben wij 1230 M. loopgraaf hernomen. Berlijn, 28 Juni. Officieele mede- deeliug uit het groote hoofdkwartier Ten N. van Atrecht' zijn nachte lijke aanvallen van den vijand a.an weerskanten van den weg Aix-Nou- lette on bij het Doolhof, ten N. van Eourie, afgeslagen. In het westelijke gedeelte der Ar gonnen beproefden de Franschen gisterenavond bun verloren stellin gen te heroveren. Ondanks het ge bruik van een rpassa artillerie mis lukten hun aanvallen volkomen. Hetzelfde resultaat had op de Maas hoogten een 2 K.M. broode infant,eric- aanval aan weerskanten 'van de Schans. Na opgowpou groote verlie zen vluchtte de vijand niiav zijn stel lingen terug: In de Vogezen hebben onze troe pen her garnizoen -van den top vlak ten O. van Metzeral overrompeld, waarbij 50 gevangenen en 1 machine geweer in onze handen vielen. Bijzonder goede uitkomsten bereik ten 'wij aan het Zuidelijkste gedeelte van ons front, tegen vijandelijke'vlie gers. Iu een gevecht in de lucht zijn twee vijandelijke vliegtuigen ten N. van den pas van Schluc-ht en bij Gérardmer, twee andere door artille rievuur hij Largitzen en Rheinfelden, op Zwitserseh gebied, tot landen' ge dwongen. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Pétersburg, -27 Juni. Officieele mededeeling van den staf van den, opperbevelhebber In de streek van: Sjawle, aan gene zijde vau de Njernen en aan de Narew geen verandering. Zwakke aanvallen van den vijand in verschil lende sectoren1 vau de bovengenoemde fronten zijn afgeslagen. Aan den linker oever van den Weichsel heeft de vijand hij Zarow en Zawichost (even ten N. van den hoek tusschen San en Weichsel, 72 K.M. ten Z.W. van Lublin) grooto strijdkrachten tegen ons iu het veld gebracht. Dit offensief heefc echter in den loop van den 26sten niet het minste sucoes gehad. In Galiciö trekken onze troepen na een hardnekkig gevecht aan het front bij Bobrka (ten Z.O. van Lem berg) en Zurawno (aan den zuidelij ken oéver van den Dnjestr dicht bij de plaats, waar de S9vica in die rivier valt) op de Gnita Lipa (een rivier dié ten Z.O. van Halycz in den Dnjestr valt en ter hoogte van Gliniany ontspringt) töïug. In de buurt van Bobrka hebben wij in den loop van den dag bij tegenaanvallen 1600 man met 46 officieren en twee machine-geweren genomen. Berlijn, 28 Juni. Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier: De aanvallen van de Russen ten N. en ten N.O. van Przasnysz, die hoofdzakelijk tegen onze nieuw6 op den 2o0ir Juni veroverde stelling ten Z.O". van Oglinda gericht waren, zijn met zware verliezen voor den vijand Op het Zuidoostelijke ooriogsterrein is Halycz door ons bezet en wij zijn den Dnjestr vanochtend ook hior overgetrokken. Zoodoende is het leger van v. Linsingen erin gesiaagd, na vijfdaagache zware gevechten, den rivierovergang met een breed front te forceeren. Meer naar het Noorden vervolgen onze troepen den verslagen vijand in de richting van den Guila Lipa sector. Sedert 23 Juni hoeft het leger van v. Linsingen 6470 Russen gevangen genomen. Ten N.O. van Lemberg naderen wij don Bug-sector. Meer naar het Westen in de streek van Zieszanow zijn de verbonden troepen verder aan hetoprukken. Verscheidene duizenden gevangenen zijn genomen en een aantal kanonnen en machinegeweren buitgemaakt. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 28 Jimi, In Tirol en Trentè js .(je laatste 24 uur niets van belang Ingezonden Mededoeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Hoerenmode-Artikelen. Uemaakte klesding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. voorgevallen. Het artillerie-duel is voortdurend .heviger geworden. Een poging van den vijand om den top van den Zellenkplel le hernemen, is 'misliikt. Aan het, front van de Isonzo ge bruikt. de vijand projectielen met verstikkende gassen. Van het Russisch-Turksche front. Volgens oen bericht van Russische zljdo, zijn de Turkache troepen in de richting van Safykaraisj langs het geheele front verslagen. Ook in streek van Melasgèrt werden Turksehe- dekkingstroepen terugge worpen, en in W. richtiug op den vlucht gedreven. In de streek van Wan, zijn de gevechten nog aan den gang. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 28 Juni. Een Duitsciie duikboot 'heeft gisteren eeD aantal schepen bü Youghal, op de Zuidkust van Ierland, aangevallen ch den schoener Edith van Barrow, op weg van Silloth naar Cork, in den grond geboord. De Montenegrijnen in Albanië. ■Londen, 28 Juni. De „De „Moniing Post" meldt uit Rome, dat de Mon tenegrijnen zonder verzet San Gio- vanni di Medua hebben bezet. De Alba- neezen erkenden koning Nikita als hun souverein. De Montenegrijnen maken zich nu gereed naar Alessio op te rukken. Nergens wordt hun ernstig verzet geboden. PLAATSELIJK NIEUWS. De Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal Donderdag 1 Juli a.s., 'savonds 8 uur, ten Raadhuizo vergaderen. Stukken voor die ver gadering kunnen worden ingezonden bij den voorzitter, bij oen der leden of bij donsecretaris, Dljkslraaf 45. De „Heemskerk.". Hr, Ms. „Heemskerk" is Zaterdag ■20 dezer vau Fayal vertrokken. Tram Helder-Huisduinen. De tram heeft godureude de vorige week 2736 personen vervoerd. Openbare Leeszaal te Helder. Door Ged. Staten wordt voorgesteld aan de Openbare Leeszaal to Helder tot wederopzogging toe, f400.— per jaar toe te staan, mits het Rijk f 500. 'en de Gem. Helder f800.- toezegt. Tuinconcert. Zooals uit achterstaandu .advev- tie. blijkt, zalhet dubbel mannen- kwartet „Harmonie" van Alkmaar (dir. Jac. N. Al) alhier Donderdag avond 1 Joli-in den tuin van Casino een concert geven (bij ongunstig weer in de zaal). Dit kwartet heeft, telkens bij zijn optreden, veel succes geoogst; Zoo schreef „De Maasbode", Juni 19]4: de hoogste Eereprijs werd be haald door het Alkm. Dubbel Man- neukwartot Harmonie, met een prachtige vertolking van Sur les Remparis, van A. Saïntis. „Do Alkmaarschc Courant", Nov.'14: na het orchost trad het Dubbel Maunenkwartet Harmonie óp, be staande uit de bekendstepersonen der Alkmaarsche zangers wereld, welke op keurige wijze Psalm 84, en Sul les Remparts uitvoerde. „Schager Courant", April 1915 trad voor een talrijk publiek het Alkmaar's dubbel mauuenkwartet Harmonie op, dat eenige zangstukken ten beste gaf, zoo mooi, als wij zelden of nooit ten gehoore krijgen. Dit dubbel kwartel uitnemend gedi rigeerd door den heer Jac. N. Al, munt uit door keurige voordracht en zuiverheid van toon, het vormt een schoon goheel. Naar wij vernemen zijn de voor stellingen van het gezelschap Ter Hall, die aangekondigd waren, uitgesteld. Ziekonfonds „Helpt Elkander". Het ziekenfonds „Helpt Elkander" hield Zaterdagavond in „Tivoli" zijn periodieke vergadering. Uit het appel nominaal bleek, dat 128 leden aan wezig waren. De voorzitter, de heer Goudswaard, heetde aanwezigen welkom ook de journalisten en geeft daarna het woord aan den secretaris, ter voor lezing van de notulen der vorige ver gadering. Deze worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De penningmeester, de heer L. Roggeveen, brengt daarna verslag uit over het halfjaar van 5 Dëc. 1914 tot 28 Mei 1916. Wij ontleeuen hier aan het volgende.: „De vereeniging telde op 5 Dec. 1914 232 betalende leden en 31 léden, die tijdelijk in militairen dienst waren. In dit halfjaar werden 4 nieuwe leden ingeschreven, 1 afgevoerd vol gens art. 12 huish. regl., een wegens sterfgeval en 4 wegens vertrek of bedanken, zoodat de sterkte op' 28 Mei 280 leden bedroeg. De ontvang sten beliepen in dien tijd f 718.046, de uitgaven f 910.07, wat een nadee- lig slot geeft van f192.026. Onder de uitgaven zijn ook begrepen het bedrag voor het steun comité en de uitkee- ring met dragerskosten voor het overleden lid. Op 5 Dec. 1914 was in kas 1' 2093.85, op 29 Mei 1915 fl901.82s. De reserve-kas bevatte op 5 Dec. f209.08r', de ontvangsten be droegen in dit halfjaar f63.63; de uitgaven f51. Hier was dus een voordeelig slot van f 12.63. Op 29 Mei bedroeg de.kas f221.716. De ver eeniging wordt gesteund door 4 dona trices, 117 donateurs en 1 oerelid." Nadat het lid Clowting namens do commissie voor het nazien der reke ning en verantwoording geadviseerd heeft tot goedkeuring, wordt liet ver slag bij acclamatie onder dankzegging goedgekeurd. Aan de orde ia nu een ingekomen schrijven van D. Rob, verzoekend de ondersteuning nog eenigoii tijd te willen verlongen. Ofschoon do regle mentaire termijn verstreken is geeft het Bestuur, gezien den treurigen toestand, waarin dit gezin verkeert, in overweging nog gedurende 10 weken wekelijks bü te storten. Hierover wordt nader van gedach ten gewisseld. Een lid wil principieel geene uitzondering maken en 'den man liever helpen met eene collecte bij: do gemeentenaren, teneinde hem in een zaakje te kunnen zetteD, en tenslotte wordt het Bestuursvoorstel aangenomen met 113 3temmen voor, 10 tegen en 8 onthoudingen (even tueel van onwaarde). Tevens wordt besloten,"daar. het beiirag aldus ïiiet geheel toereikend is, 30 cent uit de reservekas bij i te passen. Besloten wordt, het uur vau ver gaderen te vervroegen en te brengen des zóiiiers op half negen, dés win ters op acht uur. Bü de rondvraag vraagt het lid de Wit thans: gemobiliseerd opheldering aangaande eenige han delingen van het bestuur. Het Bestuur had nl. besloten dc gemobiliseerden vrij te stellen van contributie-betaling, maar hen ook niet te doen deelen .in de voordeelen der vereehigiug, zoolang zij onder de wapens waren. Spr. ontving dan ook geen convocaties meer. Wel moest hij zijn ondersteu ning voor het lid Lugtenburg beta len. Eerst later werd hem bericht, dat hij na de mobilisatie-weer inde rechten der vereeniging treedt. De voorzitter deelt mede, dat het Bestuur gemeend heeft aldus le moe ten handelen, omdat hot voor do gemobiliseerden bezwaren had con tributie te betalen. En wat het niet zenden .van convocaties betreft, velen waren niet.meer bereikbaar. Nog op andere punten wordt spr. ingelicht, waarna de vergadering ge sloten wordt. Om een borrel. Het gebeurde gisterenmiddag aan de Buitenhaven, 't Was ér heet in de 'zón .en dé omgeving van den hoogen steiger was als een bakoven. Op den schuinen keienkant, vlak bij het frissche kringelgurgelen en ruischen vau een broeden stroom zeewater hadden ze een uurtje zitten hoornen' over allerloi dingen van den dag. De een was een stevige baas met verdacht rood gezicht, borstelige knevel en een paar kleine waterige vriendelijk.jolige oogjes en .de ander een jonge man, - type van land- looper in oen zeer slordig gesneden pak cn mét oen zwart hard rond hoedje op het hoofd. Toen ze uit- .gepraat waren en geeuwend in het havenwater staafden, kreeg de eerste een idéé, waagde droogweg hut voor stel te doen wie in de haven springt, krijgt een borrel. De tweede lokker- bekte en. hij wilde het prohceren. Voor een bmudowijntje of oen blaartje had hij graag een nat pak over. Vooruit dan. Hij trok zijn bovenbroek vlug uit, uam een loopje van de planken en plol' -- het zeewaher spatte schuimend hoog op en daar lag hij of> den rug te spartelen om een beetje jenever te verdienen. Zenuwachtig opgewonden schreeuw den nu een paar jongens dat, er iemand te water was gevallen en weldra drongeneenige rnenschen in hun heete bégeerigheid bij den kant op. „Kop onder, anders telt het niet!" riep de vent met vuurrood gezicht- De man in het water dook haastig weg en verdween in z'n borstroken onderbroek naar de diepte. 't Was eerst een koddig gezicht en er werd hartelijk om gelachen. Maar het nieuwsgierige publiek stond aanstonds ongeduldig te kijken en te wachten, daar liet zoolang duurde eer men iets van den waag hals bespeurde en onderwül besprak men het zonderlinge géval en oen juffrouw keuvelde schimpend op zoo'n gekkenwerk, want hei; was eon schande om zoo roekeloos met je leven tc spotten. Plotseling kwam de man 'echter weer boven water en een kort ge juich ging op uit het rijtje toe schouwers. Hij zwom naar het eerste trapje, doch hier kreeg hij de kramp in armen en beenen, kon [niets meer doen en begon te zinken. Toon gilde iemand van schrik en zijn kameraad schoot dadelijk toe om hem óp den wal te halen. Maar de drenkeling liet zich niet regceren, sloeg de han den uit en kneep zün helper of redder in de armen en sleurde hem met geweld ook te water. -De conster natie was groot, Een visscherman toonde veel tegenwoordigheid van geest, gooide een flink lijntje naar beiden, doch de-twee rnatmon hielden elkander stevig omklemd en ze wa ren niet instaat om van het touw gebruik te maken. Weer een paniek. Men dacht dat ze ieder oogenblik voor goed zouden verdwünen. De juffrouw van straks ging hevig te keer en vond het verschrikkelijk. Maar als de nood het hoogst is, enz. Een stoomsloep van de marine pas seerde en de bootsman aan het roer liet even büdraaien, stopte op de plaats des onheils en een fikse sto ker trok ze een voor een binnen boord.' Eenmaal weer op den Steiger deed de een zijn kleeren aan en na veel schelden en razen van den ander, die de toedracht der zaak niet eerlijk noemde, mocht hy ten' slotte mee om z'n verdiende borrel. Texel's Eigen Stoomboot-Onderneming. Gedeputeerde Staten stellen voor aan T.E.S.O; voor 1916 een subsidie van f 3000 toe te staan. BINNENLAND. Marine-etablissement (voorm. Rijkswerf) te Amsterdam. Ingevolge machtiging van H. M. de Koningin is door den Minister van Marine bepaald, dat van 4 Juli af 's Rijks werf te Amsterdam, als inrichting van aanbouw en herstelling, zal zijn gesloten, en is bij Kon. besl. van 24 Juni bepaald, dat die werf van 4 Juli af den naam zal dragen van Marine- etablissement te Ara sterdam. Bij laatstgen. Kon. besl. is: met ing. v. Juli, de betrekking van di recteur van het marine-etabl. te Am sterdam opgedragen aan kap.-luit. ter z. 1«'. W. J. Groeneboom, thans hoofd van het vak van uitrusting op 'a Rijks Worf te Amsterdam;' mét 1 Juli de griffier ter directie der marine te Amsterdam ontheven van zijn functie als commies van aanneming en be last met deze functie do off. v. adm. belast met den adm. dienst van de marinekazerne aldaar. Do landstormwet. Do behandeling, van het ontwerp wordt, eerst in de tweede helft van, Juli verwacht. De oppositie tegen het ontwerp raakt - volgens het Hbl. niet het principe der wet, doch komt voort uit de overweging, dat het ont werp, zooals het thans is, ver over den oorlogstoestand hêenreikt. Provinciale Staten van Noord-Holland. De heeren Thomassen c.s. hobben in een vorige zitting een motie ingediend om Ged. Staten uit te noodigen, voorstellen te doen aan de Staten, om zoo spoedig mogelijk op uitge breide schaal een aanvang te kunnen maken met de bebossching van de provinciale duinen. De voorstellers noemden dit deu eersten stap om tot de ontginning van de provinciale duinen over te gaan. In hun advies zeggen Ged. Staten, dat die eerste stap reeds jaren ge leden is gedaan en niet zonder resul taat, blü'kende uit de meerdere opbrengst van de duingronden. Van de Heide-maatschappü zijn adviezen gevraagd en zijn er twee rapporten ingekomen, het eene betreft 18 H.A. in 1905, het laatste 75 H.A. omvat tende, in 1915, welke plannen be doelen alleen daar bosschen aan te leggen, waar hoogte of ligging een aanleg tot tuin- of bouwland zal in den weg staan, doch dat het uiteen algemeen oeconomisch oopgunt, aan beveling verdient, bij de ontginning van diiingronden aan de intensieve cultures de grootst mogelijke plaats in te ruimen. Naar aanleiding van die plannen stellen Ged. Staten voor, hen to machtigen tot het benoemen van een commissie van deskundigen, ten einde huu college omtront de exploitatie en de ontginning van de provinciale gronden onder Castricum van advies te dienen, verder om ten behoeve van die commissie f 5000 beschikbaar te stellen en eindelijk 'om voor de verharding van een weg en het weer aanplanten van vernield eu beschadigd bosoh respectievelijk f 7000 en f 3000 toe te staan. Daardoor zal er een aanvaug kunnen worden gemaakt met een geleidelijks ontginning. De kosten van de totale ontginning van hei; landgoed in Castricumheeft do Heide-maatschapplj geraamd op 1'181,000 met den aanlog van wegen mee rekent do hoofdingenieur van don provincialen waterstaat f220,000. Mr. P. J. Troelstra. In aansluiting met oen bericht, dat mr. R. J. Troelstra ongesteld is en oj) advies van zijn arts gedurende geruimen tijd absolute rust zal moeten nemen, ontleenen we aan „Do Tele graaf", dat de beer Troelstra Zondag namiddag na afloop van de betooging te Utrocht tegen het ontwerp-Land- stormwet; plotseling ongesteld werd. Ondersteund door enkele zijner partlj- genooten, kon hij met moeite het, podium verlaten. Hij schoen een aan val van bewusteloosheid nabij. Goudinvoer. Zondag werd hier te lande eene zending Oostenrijkse!! goudgeld ad f 5 millioen, bestemd voor de Amster- damsche Bank, geïmporteerd. Munitie-aanmaak. Op uitnoodiging van den JYhn. van Oorlog kwamen gisteren aan het Departement; van Oorlóg een aantal fabrikanten bijeen ter.bespreking van de mogelijkheid van munitie-aanmaak door de Nad, Industrie, Door den Miu. werd er op gewezen dat uit den tegen woordigen oorlog blijkt dat het munitie-verbruik veel grooter is dau verwacht werd. Mocht ook Nederland onverhoopt iji den oorlog betrokken worden, dan zouden de staatsfabrieken niet voor voldoende aanvulling kunnen zorgen, zonder hulp 'van de particuliere industrie. Om doze hulp voor te bereiden, moot reeds thans de organisatie ter hand genomen worden. Bü de aanwezige vertegenwoordi gers van de industrie hleek de grootst mogelijke bereidwilligheid te bestaan om ter bereiking van het beoogde doel de meest mogelijke medewer king te verloeuen. Om deze mede werking tot haar recht te doen komen, oir tevens om als adviseerend tech nisch lichaam op te treden wordt, ingesteld een „Munitie-Bureau". Dit bureau blijft buiten het organiek ver band van het Dep. van Oorlog en zal de voorbereidende maatregelen treffen ter bevordering van een ge- regelden gang van zaken. De samenstelling van het Bureau zal binnen enkele dagen bekend wor den gemaakt. Uitwisselingen van gewonden. Men seinde gisteravond uit Vlis- singen aan het Hbl.: Voor ontvangst en vervoer van Engelsclie gewonden is bier op het oogenblik, dat wij op her. wachten, alles in orde. De trein zal aankomen aan het perron en van af den wal is een plankier gemaakt naar de mailboot „Oranje-Nassau", die heden morgen 6 uur naar Engeland afvaart. Het promenadedek was in een lazaret herschapen. Hier zullen direct de zwaargewonden worden neergelegd,, ter wül ook tal van hutten voor de gewonden in gereedheid zijn gebracht. Ook was een verbandkamer ingericht. Mede door de goede zorgen' Van het Roode Kruis waren in de reinigings- loods 150 bedden in gereedheid ge bracht voor de niet-gewonden, die de reis medemaakt'en, voornamelijk Róode Kruia-personeel. Hier was de zorg toevertrouwd aan den heer A. J. van Ockenburg, secretaris van het Vlissingsche Roode Kruis. De gezonde menschen zullen in twee ploegen in de restauratiezaal worden gespijzigd. Te kwart vour acht arriveerde de trein, waarin alleen reeds ruim 300 menschen van het Engelsche Roode Kruis. Er waren slechts ruim 50 gewonden, dus veel minder dan eerst was aangegeven. Totaal werden 892 personen aangebracht. Het deel van het perron waarlangs het vervoer door de transportcolonne plaats had, was afgezet dooi' militairen, on hel voeren van gesprekken met de En- gelschen was niet toegestaan. Het bleek niet noodig de gereed gemaakte loods in gebruik t.e nemen. Alle aangebrachten konden direct een plaats aau boord vinden. Wij kregen gelegenheid even een kljkjo aan boord te nemen, waar nu aan allen een bed was aangewezen en waar vriendelijke dames sigaren, couranten en tijdschriften uitreikten, die zeer welkom waren, vooral waar velen jiu geen twee maanden een Engelsche courant gezien hadden. Over het algemeen waren de gewon den minder ernstig dan die van het transport in Februari. Het juiste aantal personen is 395, waaronder 52 gewonden. Het spoorwegongeluk bij Hattemerbroek. Volgens een bericht aan het Hbl. zou do adjunct-chef Verloop, een jonge man, erkend hebben dat het ongeluk aan hem te wijten was. HÜ haalde den wissel te vroeg over om den achter den sneltreiu komenden locaal- trcin naar Hattum gelegenheid te geven te passeeren. De man is rade loos. De béide zwaargewonde passagiers maken het naar omstandigheddn goed. Zeilen tegen den wind. Naar de Berg. Crt, meldt, heeft een lid van het hoofdbesLuur van den Bond van schippersverenigingen in Friesland met den secretaris van Schutte vaer zich van de waarde der uitvinding van den heer Elzinga Le Oenkerk overtuigd. Zijns inziens zou do practische beteekenis hiervan vrij wel nul zijp. Auto-ongeluk. Een gezin, wonende aan boord vau een schip, liggende aan het kanaal te 's-Gravenhage, zou gisteravond een bezoek aan Schevoningen brengen, toen, in de Nieuwe Parklaan, bij het Gevers Deynootplein, een auto in razende vaart, zonder signalen te geven, naderde. Verschrikt vloog de familie uiteen, doch de vrouw van den schipper had het ongeluk onder de auto te komen en werd onmiddel lijk gedood. De chauffeur, die aanvankelijk doorreed, is later, aangehouden. Vechtpartij. In hul, Binnen-Gasthuis te Amster dam, waarheen hü per auto-zieken wagen is vervoerd, is in den nacht- van Zaterdag op Zondag j.1. een agent, van politie behandeld en daarna naar zijne woning gebracht, die op den Nieuwendijk was mishandeld, toen hij togen onderling vechtende perso nen moost optreden. De agent werd bij deze gelegenheid zijgt geschept en daarna op zün hoofd golrapl. Op aanwüzing van eenige burgers ia een bootwerker, als verdacht zich aan deze mishandeling te hebben schuldig gemaakt, aangehouden jen naar het politiebureau iu de War moesstraat geleid. Eenige andere agenten, ter assistentie naar den Nieuwendijk gezonden, zagen zich genoodzaakt van de wapens gebruik te maken. Lijk opgevischt. In het z. g. Oostzanerkanaal, onder de gemeente Buiksloot, is gisteren opgehaald hot lijk van een naar schatting 35-jarig Chinees. Handen en voeten waren vastgebonden eu de zakken van de kleeren waren ge vuld met steenen. Aanrijding. De heer K. W. uit Hillegom is Zaterdagnamiddag, toen hij zijn mo torrijwiel aan den straatweg van Am sterdam naar Haarlem nabij Sloter- dijk stond te herstellen, door een voorbij snorrende auto aangereden, meegesleurd en van den wegkantin de sloot geworpen. Bewusteloos werd hij door een boer, voor wiens huis het ongeluk gebeurde, uit de sloot gehaald en een dokter uit Sloterdljk verleende de eerste hulp. De genees heer stelde beenbreuk op twee plaat sen en armbreuk vast. Vorder is de heer W. zeer ernstig aan hoofd en rechterschouder gewond. Per auto ia hü naar z\jn woning vervoerd. Het nummer van de automobiel, die het ongeluk heeft veroorzaakt, is niet bekend. De inzittenden hebben zich niet om het slachtoffer bekom merd. De toestand van den patiënt is zorgwekkend. IJmuiden, 29 Juni. Kolenlnvoer. Door 13 stoomschepen werden de vorige week 10.860.660 kilogrammen steenkolen van Engeland naar Amster dam ingevoerd. Te water gelaten. Een door de heeren J. van Vrede en K. van Pel Jr. alhier op de werf „De Hoop" te Leiderdorp bestelde zeillogger is met goed gevolg van stapel geloopen. De N.V. Agentuur- en Handel-Mij. alhier bestelde op dezelfde werf twee stalen haringdrifters. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 28 Juni. 'Officieele mede deeling van hedenmiddag: Ten O. van de Groote Schans bij de zuidelijke groep van het ravijn van Sonvaux is het stukloopgraaf over een frontbreodte van ongeveer 120 M., dat den 27sten door de Duit schers bezet was, 's nachts, op30M. na, door de Franschen hernomen. Het artillerie-gevecht is den 27steu den géheelen ochtend in die streek voortgezet. Het is ook zeer hevig geweest ten W. van Flirey en aan het Fransche front van La Haye. Ten O. van Metzeral is in den nacht van 27 op 28 dezer een aanval van de Duitschers afgeslagen. Een Duitsch vlieger heeft twee bommen op St. Dié geworpen. Een vrouw is gedood. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 28 Juni. (Officieel.) De Duitsch-OostenrJjksche legers in Oost- Galiciö hebben gisteren onder voort-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2