HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. DE OORLOG. Dienstregeling Holl. Spoor. Laatste berichten. Zonneschermen en Marquisen, No. 4486 ZATERDAG 3 JULI 1915 43e JAARGANG Oe algemeene toestand. In het oosten duurt de terugtocht der Russen voort. De legers van von Llsingen hebben de Russische stel lingen ten oosten van de Gnila Lippa, tusschen Koenitsje en Loeczyne en ten noorden van Rohatyn genomen; de legers van von Mackensen rukken voort naar don Boeg en den Weichsel, en ten westen van den Weichsel trekken de Russen, hier en daar hardnekkig tegenstand biedend,terug. En het Oostenrijksche bericht meldt, dat de verbonden troepen ten oosten van de Gnila Lippa, de hoogten be stormden en in de vijandelijke stel lingen doordrongen. Overal trekken de Russen voor de vervolgende troe pen terug, en dat die terugtocht niet in zoo goede orde en kalmte plaats heeft, als in sommige berichten werd aangenomen, kan blijken uit de mededeeling over de gevangen ge nomen officieren en manschappen en over de buitgemaakte artillerie. Blijkens het jongste Oostenrijksche zericht waren 521 officieren en 194.000 man gevangen genomen, 93 kanon nen, 364 machinegeweren en 78 mu nitiewagens buitgemaakt. En zelfs de „Times" meldt, dat de opmarsch der Duitsch Oostenrijksche troepen zeer snel voortgaat, en dat de Rus sen door dien vooruitgang ook ge dwongen werden het gebied aan den Weichsel in Polen te ontruimen. De tegenslagen, die het Russische leger in Galicie endervindt, hebben, naar de berichten uit Petersburg doen zien, in Rusland het denkbeeld doen ontstaan, door een nieuwe en krach tige organisatie van de landsverdedi ging den vijand opnieuw het hoofd te bieden. Niet alleen door de ver vanging van de ministers Maklakof en Soechomlinof, maar ook door de opneming van andere nieuwe krach ten in het Kabinet, en door het bij eenroepen van de Doema zal de re geering pogen het volk op te wekken tot intenser deelneming aan den strijd. Maar tevens wordt ook daar gewerkt voor het opwekken van het vaste besluit, om geen moeiten noch op offeringen te ontzien, ten einde het doel van den oorlog te bereiken. Inmiddels hoopt men verbetering van het instellen van een speciale commissie, waarin naast leden der vertegenwoordiging ook personen uit de industrieele en handelskringen zitting zullen hebben, en door liet in uitzicht stellen van een spoedige overwinning der bondgenooten in het westen. En vooral door den strijd te rekken, door elk denkbeeld aan een afzonderlijken vrede verre van zich te werpen. „Een even groot belang als Duitschland heeft bij een spoedige beslissing", zegt de Petersburgsche „Gazette de la Bourse", „hebben wij bij het uitstellen dier beslissing. Wij kunnen alles winnen, door tijd te winnen." En zoo zien wij in oost en west de geallieerden samenspannen om den strijd steeds maar te rekken, hopende daardoor den tegenstander af te raatten. Do Italiaansche actie aan de Oos tenrijksche grens heeft nog steeds niet veel te beteekenen. De „Corriere della Sera" poogt dien stilstand in de operaties te verklaren, met een verwijzen naar het slechte weer. En spottend werd van Duitsche zijde reeds gezegdBij de Italianen hapert 't altyd aan 't weer. Dan is het te warm, en dan weer te koud, dan te droog en dan weer te nat. Maar vooruit komen doen zij niet. Wat zal dat worden, als de oorlog wordt gerekt, en de wintercampagne weel moet woi'den ingegaan? Het is nu weer de regen, die de Italiaansche operaties belet. De sol daten kunnen zich beter beveiligen tegen kogels en granaten, dan tegen den regen. In sommige streken zou de regen de operaties kunnen begun stigen. Aan de Isonzo daarentegen worden de operaties volkomen be lemmerd door de regens, die daar ware meren vormen, de straatwegen overstroomen, de loopgraven doen volloopen en de beweging van mensch en dier belemmeren. En daarom kan thans van een krachtigen aanval in dat gebied geen sprake zijn. En daar de strijd op andere punten in samen hang met dien aan de Isonzo moet worden gevoerd, kan ook op die andere punten geen aanval plaats hebben. Slechts artillerievuur wordt In de verschillende grensgebieden vernomen, en partieele ondernemin gen, zonder beteekenis en zonder succes. (H.blad.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 1 Juli. De dag was betrekke- kalm. Alleen had er ten Noorden van Atrecht een allerhevigst artilleriege vecht plaats. De aanval door de Duitschers den 30sten Juni tusschen Binarville en Four de Paris ondernomen, had ten doel onze linie te doorbreken. Hun artillerie verwoestte onze eerste loop graven. Maar de aanval werd gestuit door het weerstandsvermogen der ver dedigingswerken in de tweede linie on onmiddellijk teruggedreven, dooi de tegenaanvallen van onze infanterie, die tweehonderd meter verder dan de verwoeste eerste loopgraven voor waarts drongen. Vandaag werden twee nieuwe Duitsche aanvallen on- nuddelljk gestuit. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 1 Juli. Officieels kennisgeving van den generalen staf. Het offensief van den vijand tus schen de rivieren Wieprz en Boeg is voortgezet. Hier zijn den 29sten Juni achter hoedegevechten van hardnekkigen aard geleverd op den weg van To- maszow naar Zamosc, alsmede op de wegen die naar Sokal leiden. In Galicie beeft de vijand in den loop van den 29sten en in de eerste helft van den 30sten Juni hardnek kige aanvallen uitgevoerd opver scheiden sectoren van het front van Kamionka naar Halicz. Al de aan vallen werden afgeslagen. Wij berok kenden den vijand groote verliezen en maakten ongeveer 1000 gevan genen. De vijand slaagde er slechts op enkele sectoren in zich op een afstand van verscheiden honderden passen van onze loopgraven te handhaven. Op het overige front heerscht vol maakte rust. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 1 Juli. Officieele mededeeling In Carnia zijn heftige nachtelijke aanvallen tegen onze stellingen op Monte Croce en den pas van den Pal Piccolo (kleine Pal) waarbij de vijand projectielen met verstikkende issen gebruikte, afgeslagen. In het hoogste gedeelte van het dal van de Resia is de belangrijke stel ling van Bankirki Spendini die de Conque de Plezzo (Plezzo Flitsch wellicht is de Flitscher Klause be doeld, een nauwe pas, 532 M. hoog. met een fort) beheerscht, stevig door ons bezet. Onze lucbtschippers hebben met goede uitwerking een kolonne troo pen bij Appachia Sella en ook het spoorwegstation van San Daniël be stookt. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 1 Juli. Het Engelsehe stoom schip „Lomas" (3048 ton), met een lading maïs van Buenos Aires naar Belfast, is op 45 mijl ten Westen van de Scily eilanden getorpedeerd. De be manning uitgezonderd den 2en stuurman welke door een granaat werd gedood is te Milford geland. Londen, 2 Juli. De Engelsehe stoom schepen „Caucasian on „Inglemoor" zijn gisterenochtend door een duik boot in den grond geboord. De be manningen zijn te Falmouth geland. Bij het in den grond boren van de Engelsehe paketboot „Armenian" zijn 29 opvarenden omgekomen, w.o. 16 Amerikanen. Amerikaausche passa giers waren niet aan boord. Op Gallipoli. Over de krijgsverrichtingen op Gal lipoli zegt de Daily Mail in een hoofd artikel o. m.: „Zezijn schitterend, heldhaftig ge- geweest, maar tot een goed einde hebben ze nog niet geleid. Achi Baba is nog niet genomen en tot zoolang is onze positie nog hachelijk, want het door ons gewonnen terrein wordt nog steeds door het vijandelijk ge- geschut bestreken. En zelfs als wij de vesting, die natuur en militaire wetenschap op sn weg hebben geplaatst, bestormd jenomen hebben, dan is nog slechts één stap en niet eens de moeilijkste stap naar de bezetting van het ge- heele schiereiland gedaan". Een mijnramp. Londen, 30 Juni. In de Bentinck- kolenmijn te Kirkly in Nottinghams- hire is een neerdalende liftkooi, waarin zich veertien man bevonden, in bot sing gekomen met een opgaande kooi, waarin vijf man waren. Tien man werden van een hoogte van 200 yards naar beneden geslingerd en kwamen om het leven, twee anderen werden de kooien gedood, terwijl al de anderen gewond werden. Hevige ontploffing in een fabriek. Marseillo, 2 Juli. Een ontploffing vernielde 's uamiddags een fabriek, waarin honderd arbeiders waren, van wie tachtig vrouwen. De hevigheid van het vuur was oorzaak, dat men slechts 4 vrouwen-lijken kon te voor schijn brengen. Tien personen wer den ernstig gewond. PLAATSELIJK HIEUWS. Uitknippen en opplakken Vertrek van Aankomst te Helder Amsterdam 6.26 9.11 5iïa™ 7.40 sneltrein 9.11 9.11.35 TK' 12.06 2.19 1.09 3.09 SJ 1.59 4.37 A C cc alleen op 3,33 Zaterdag 4.10 6.05 7.40 sneltrein 9.15 fgyj1 8.30 10.54 Bovendien loopt een trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar. Vertrek 7.05, aankomst 8.05. Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder 6.01 8.35 8.09 sneltrein 9.33 9.45 11.47 1.04 3.41 3.38 6.09 5.25 7.33 9.04 sneltrein 10.40 Bovendien van Alkmaar naar Hel der: des Zondagsmorgens, vertrek 9.01, aankom&t 10.08, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.08,. aankomst 11.16. N.V. Texels Eigen Stoomboot-onder neming. Beperkte Dienstregeling Aanvangende 5 Juli 1915. Vertrek TEXEL: 6,30 vm. 10,45 vm. 2,50" Dm. 5,30 nm. Vertrek NIEUWEDIEP 9,16* vm. 12,15 nm. 4.15" nm. 6,40 nm. "Zondags 10 vm. "Zondags niet. De „Heemskerk". Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heemskerk" is gisteravond alhier binnengekomen. - Bij Min. Beschikking zijn met ingang van 1 Juli de Rijks klerk 2e kl. F. H. J. Kramer van insp. Helder verplaatst naar insp. Hoorn, en de rijksklerk 3e kl. H. Sluiter van insp. Amsterdam tijdelijk geplaatst in insp. Helder. Rapport inzake Werkeloosheid. Zooals wij in ons raadsverslag mededeelden, werd het rapport van de commissie, benoemd in de ver gadering van 26 Jan. 1915, met de opdracht te onderzoeben op welke wijze in deze gemeente een gemeente lijk werkloozenfonds zou kunnen worden gevestigd, naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. Wat de werkloozen voorziening be treft, stelt de Commissie zicb op het standpunt, en wel geleid door de ervaring vooral van het laatsts jaar, dat de gemeentelijke toeslag de kassen dervakvereenigingenlntactmoetlaten, zoodat niet alleen voorzien wordt in de gevolgen van seizoen-werkeloos heid, maar in crisistijd de kassen kunnen blijven uitkeeren. Deswege stelt zij niet voor, om bijslag op de uitkeeringen te ver strekken, maar op de door de vak vereen'gingen geheven contributie, zooiiat die bijslag altijd doorgaat. 't Spreekt wel vanzelf, aldus zegt de commissie verder, dat in dit sta dium van ontwikkeling er geen sprake van kan zijn om andere dan vakvereenigingen toe te laten tot het gemeentelijk werkloozenfonds. De praktijk van de werkeloosheidsver zekering trouwens bevestigt in ons land, de ervaring in het buitenland opgedaan, dat elke poging om andere dan vakvereenigingen tot de gemeen telijke fondsen toe te laten, zichzelf straft. Het duidelijkst is dat waarneembaar in het Gem. fonds van Den Haag, wat een totale mislukking is ge worden, omdat men ook ongeorgani seerde arbeiders tot het fonds toeliet. Maar ook te Dordrecht is het op een volslagen fiasco uitgeloopen. Het blijkt duidelijk dat de kassen van de algemeene werkliedenvereni gingen niet de levensvatbaarheid be zitten, die de vak vereenigingen hebben. De oorzaak is niet moeilijk te vinden. In de vakvereeniging vindt men de verplichting der leden om aan de werkloosheidskas deel te nemen, zoowel degene die met veel, als zij die met weinig werkloosheid hebben te kampen. De commissie zet dit standpunt verder uiteen. Een beletsel voor de ontwikkeling van de werkloosheidsverzekering is ook de eisch van het hebben eener afzonderlijke plaatselijke kas, aan de vakvereenigingen te stellen. Dat toch is een eisch, die eiken rodelijken zin ten eenenmale mist. Elke waarborg toch voor een goede werking der verzekering, welke een plaatselijke kas in een of ander op zicht kan geven, biedt een nationale kas in hoogere mate. De praktijk van de laatste jaren, niet alleen in ons land, maai" ook in Duitschland en Engeland, heeft duide lijk uitgewezen, dat de gecentrali seerde bondskas .van de vakvereeni ging de doelmatigste methode is, om flnantieel sterk te blijven. Zoowel in het belang van de ge meente als in dat der werbeloozen- verzekering is het geboden eisch de centrale kassen der vakorganisatie intact te laten, eu geen plaatselijke of afzonde lijk geadministreerde werke- loozenkas te eischen, zonder evenwel de bestaande plaatselijke kassen uit te sluiten. De eisch vau enkele Gem. fondsen betreffende een minimum aantal leden, laat de commissie vallen, omdat zij meent dat daarin een onbillijkheid ligt tegenover kleine afdeelingen van landelijke vakbonden. Ook de eisch om van een aangesloten lid eener nationale vakvereeniging een hoogere contributie te vergen dan hij aan eigen bondskas voor werkeloosheids verzekering betaalt. Wel handhaafde de commissie een leeftijdsgrens en wel van 18 tot 70 jaar. De commissie meent de" controle over de werkeloozen aan de vak organisatie te kunnen overlaten. Zij laat eveneens vallen den eisch, dat men een bepaalden tijd inwoner dor gemeente zou moeten zijn; alleen wordt drie maanden lidmaatschap vereischt. Aan het rapport is toegevoegd een concept-verordening op het werk loozenfonds en een voor de arbeids beurs. Uit de eerste blijkt, dat de Com missie voorstelt een bijslag op de contributie te geven van 100 °/0. Uit de verordening op de arbeids beurs citeeren wij art. 7: Indien aan de arbeidsbeurs bekend is, dat door werkstaking of uitslui ting plaatsen zijn opengekomen, wordt door de beurs elke hulp, om die plaatsen te doen bezetten, geweigerd. Werkstakingen en uitsluitingen worden bovendien aan de arbeidsbeurs ter algemeene kennis gebracht. „Het Volk", dat dit rapport reeds in zijn nummer van 26 Juni besprak het werd ons verstrekt nh de raadszitting, waarop het behandeld werd zegt ervan: We. kunnen niet anders zeggen, dan dat we hopen dat deze voor stellen door den Raad worden aan genomen. Alsdan zal Den Helder in ons land de beste regeling van die zaken komen te bezitten. Inyezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heetenmode-Arllkelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. Zooals men weet, bestond de commissie uit de heeren W. C. van Breda, F. van der Ploeg en A. G. A. Verstegen. Alkmaarsch Dubbel-Mannenkwartst. Dit bekende kwartet, directeur de heer Jac. N. Al, gaf Donderdag 1 Juli een tuinconcert in den tuin van „Casino", met medewerking van een strijkkwartet. De tuin, met gloei lampjes en -ballonnetjes a giorno verlicht, bood een scbilderachtigen aanblik. Er was een vrij talrijk pu bliek van militairen. Het programma bevatte een aantal bekende liederen. Aangevangen werd met „Das ist der Tag des Herrn" van Kreutzer. Déze Alkmaarsche zangers z|jn al verschillende keeren hier opgetreden en oogstten telkens veel applaus. Ook nu weer mochten wij den fraaien samenzang en de afzonderlijke stemmen bewonderen. Zeer geestig werd b.v. „O Pepital" gezongen met de grappige loopjes op de lettergrepen van dezen poêtischen naam, en de menschen hadden er klaarblijkelijk zelf ook schik in. ^Hollands Glorie" was het'glanspunt van het eerste gedeelte. Jammer, dat de piano begeleiding wat sober klonk tegenover deze acht stemmen, waar door de voordracht als geheel iets stootenda had. Een strijkkwartet van bekende Heldersche musici speelde een Allegro con Spirito van Jos. Haydn. Na afloop bestond gelegenheid tot dansen in de nu leege en ruime zaal van „Casino". Diefstal met inklimming in dronkenschap Voor den Zeekrijgsraad te Willem soort stond terecht een matroos le klasse, beschuldigd van lo. diefstal van een biDocle, met inklimming ïd den nacht, uit de woning van den adjunct-loodscommis8aris S. te Hel der, 2o. diefstal vau een stoel uit het café van de K. te Helder, beide feiten gepleegd in den nacht van 3 op 4 Juni 1914, 8o. desertie. Beklaagde is volgens de verklarin gen van getuigen dien avond'uit ge weest en flink dronken geworden, heeft uit het café van de K. een stoel meegenomen en dien eenigen tijd meegesleept, totdat de laatste kame raad hem dien nacht in de buurt van de woning van den heer S. heeft ver laten, toen hij den stoel nog bij zich had. Des morgens om zeven uur zag de luitenant ter zee H. D. een raa troos zonder pijjekker uit het geopeud raam van de woning van den heer S. naar buiten kruipen en met een binocle etui in de hand zich begeven in de richting Hr. Ms.- „Zeehond". De fam. S. ontdekte 's morgens, dat een raam van de tuinkamer was gebro ken en dat er sporen waren, dat iemand laDgs de jalouzieén naar een andore kamer was opgeklom men en daar door openschuiving van het raam was binnengegaan. In die kamer, de huiskamer, stond aan de straatzijde eveneens een raam open en bleek door iemand, die daar een lucifeisdoosje had ach-" tergelaten, verschillende glazen van het buffet had gebroken, twee eindjes sigaret had achtgelaten en overal af gestreken lucifers had neergegooid, een binocle uit het buffet te zijn weg gehaald. In den tuin bij het huis werd een stoel gevonden, later ten processe gebleken dezelfde te zlin door beklaagde uit hel café vau De K. meegeuomen, waarop een pijjek ker lag met beklaagde's stamboek- nummer er in, welke jekker door bekl. als zijn eigendom wordt her kend. De luit. ter zeo H. D., die den matroos 's morgens zag, kreeg niet den indruk, dat hij dronken was, daar hij flink doorstapte als iemand die haast had. Bli dezen getuige had het komen van den matroos uit die woning geen argwaan gewekt, omdat het om zeven uur klaar lichteu dag en op die plaats vrij druk was. Get. meende, dat de matroos, Da voor een der officieren van de er tegenover lig gende torpedobooten van de „Emma" een binocle te hebben gehaald, even het dienstmeisje was wezen goeden morgen zeggen. Het maakte te meer dien indruk op getuige omdat de ma troos geen jekker aan had en in zijn trui liep. De beklaagde is met de binocle in de hand aan boord van de „Zeehond" gekomen, maar ontkende even later iets van een binocle af te weten. Kort na het gebeurde is bekl. ge deserteerd en beeft zich ten slotte, na in Belgis te zlin geweest, den 20en Mei 1915 te Terneuzen aangemeld. Beklaagde geeft op van de beide diefstallen niets te weten. Hij is dien avond dronken geweest en heeft die feiten, die hij toegeeft dat uit de ver schillende verklaringen vaststaan als door hem gepleegd, dan bedreven in dronken manswaanzin. Hij is niet ge deserteerd uit vrees voor de gevolgen van deze dadeD, maar omdat even te voren gebleken was, dat hij aan boord van Hr. Ms. „Zeehond", die kort daar op naar het buitenland zou vertrekken een groote hoeveelheid sigaren had verborgen om die te smokkelen. De fiscaal, het woord verkrijgende betoogt dat de aan beklaagde onder lo. en 2o. ten laste gelegde handelingen zijn bewezen. Ten opzichte van het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigening echter moet Z.E., uit de verschillende feiten die vaststaan, zoo als. het uit het raam kruipen op klaar lichten dag toen daar een officier voorbijging, het achterlaten van zijn gemerkten jekker en den stoel en het open en bloot met de binoclo aan boord komen, tot de conclusie komen, dat dit niet is bewezen en beklaagde deze feiten heeft gepleegd in dronken schap. Op dien grond concludeert hij ter zake van de beide diefstallen tot vrijspraak. Voor de desertie, waarvan Z. E. werkelijk aanneemt, uit inge wonnen inlichtingen, dat bekl.'s op gaven omtrent de sigaren juist zijn en hij daarom is gedeserteerd, eischt hij vier maanden militaire gevange nisstraf met aftrek. Mr. Kraakman, optredende voor den beklaagde, sluit zich iu een uitvoerig betoog aan bij de conclusie van den fiscaal en wijst er op, dat de dief stallen door beklaagde moeten zijn gepleegd in een tijdelijke stoornis der verstandelijke vermogens, aangeduid als pathologische roes. Veroorzaken van den dood door sohuld. De Zeekrijgsraad te Willemsoord veroordeelde den marinier 3e klasse, die terecht stond beschuldigd van mishandeling den dood ten gevolge hebbende, subsidiair veroorzaken van den dood door schuld, door in den raiddag van 3 April 1915 aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willems oord den marinier 3e klasse W. W., die hem, beklaagde, plaagde met een vleeschmes, een steek toe te brengen in het bovengedeelte van de linker bilstreek, waarbij het mesdoordroDg in de kleine bekkenholte, de bovenste bilslagader werd geopend en de dood door verbloeding na eenige uren intrad, tot drie maanden ge vangenisstraf met aftrek preventief. De eisch luidde zes maanden. Ver dediger was mr. Prins uit Alkmaar. BINNENLAND. die zich aan de regeeringsvoorschrif- ten houden en klanten verliezen, kan echter niet goed zijn. IJmulden. IJslandvaart. De stoomtrawler Anna" is weder naar IJsland vertrokken. Dit vaartuig maakte de laatste reis bijna 20 mille voor hare vangst. Scheepvaartbeweging. In Juni kwamen hier binnen 189 stoom- en 2 zeilschepen met een inhoud van 148.703 netto reg. ton, tegen 218 stoom- en 5 zeilschepen met 250.879 netto reg. ton in Juni 1914, dus eene mindering van 92 schepen en 102.176 netto tons. Vischmarkt IJmuiden. Bij vergelijking van den vischomzet in Juni van dit en van het vorig jaar valt thans eene vermeerdering van f 179.227 te constateerenn.1. f503.201 in Juni 1914 tegen f682 428 in dezelfde maand van het loopende jaar. Marine-etablissement te Amsterdam. Bij Kon. besluit van 1 dezer is be paald, dat voormalige werklieden van de thans opgeheven rijkswerf te Amsterdam, die in verband met de verwerping van het wetsontwerp tot aanbouw van een pantserschip, in de vergadering der Tweede Kamer van 3 Mei 1912 en met de daaruit voortvloeiende grootere waarschijn lijkheid van opheffing van die werf, op hun verzoek zijn ontslagen en die thans van den datum van sluiting van die werf tot 4 Juli 19iG door omstandigheden buiten verdiensten zijn of minder dan hun laatstelijk genoten loon verdienen, onder zekere, in het Kon. besluit aangeduide, om standigheden gedurende een termijn van ten hoogste 26 weken in het genot gesteld kunnen worden van een tegemoetkoming. Vergoedingen wegens kostwinner schap. Aangezien gebleken is, dat meer malen niet voldaan wordt aan het bepaalde in de desbetreffende ver goedingsvoorschriften om den betrok ken burgemeester te berichten wan neer een dienstplichtige voor langer dan vier dagen met verlof vertrekt, is door den Min. v. Oorlog onder de aandacht van compagnieseskadrons-, batterij- en detachements-eomman- danten gebracht, dat zij verplicht zijn tijdig zoo noodig telegraphisch aan de betrokken burgemeesters op gave te verstrekken van de namen, enz. der bedoelde militairen, onder vermelding van den duur van het verlof, opdat geen vergoeding dooi den burgemeester wordt uitgekeerd voor een tijdvak, waarover de be trekkingen van den militair geen aanspraak op vergoeding kunnen doen gelden. Vergoedingsgelden, weiketen onrechte worden uitgekeerd ten ge volge van nalatigheid van een militaire autoriteit, kunnen op die 'autoriteit worden verhaald. Ned. logger vergaan. Uit Katwijk wordt gemeld: Alhier is bericht ingekomen, dat de Katwljber logger „K. W. 147" op zee op een mijn ,geloopen is. Tien personen zijn verdronken en tien personen gered, w.o. de stuurman. Dezen zijn te Conrad in Schotland aan land gebracht. Regeeringsmeel en -Brood. Het Handelsblad schrijft: Blijkens een Donderdag verschenen communiqué, heeft de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan de burgemeesters een circulaire ge richt, waarin verzocht wordt te wil len laten controleeren, dat bet Regee ringsmeel door fabrikanten en mole- naais niet lager worde afgegeveD, dan door den Minister werd bepaald. De Minister stelt zich dus op het standpunt, dat, waar de Regeeriug prijzen vaststelt, zij ook heeft zorg te dragen, dat door- hen, die met den verkoop van een bepaald artikel wor den belast, geen onrechtmatige con currentie in het leven worden ge roepen. Sedert werd vastgesteld, dat de broodprijs zoowel voor regeeringB- brood afgehaald aan winkel of fabriek, als thuisbezorgd, 12 cent per kilo zou zijn, is, voornamelijk iu Amsterdam, in die zaken waar brood ook in normale tijden, uitsluitend aan den wiDkel wordt afgehaald, langzamer hand een broodoorlog ontstaan. Plak katen met het opschrift „Regeerings- brood 10J cent". „Op de zes brooden- één toe" enz., doen hen, die het brood voor den door den Minister vastgestelden prijs van 12 cent per kilo verkoopen, een concurrentie aan, die door belanghebbenden onrechtma tig wordt geacht. Klachten door hen ter bestemder plaatse ingebracht, hebben niet mogen baten; de autoriteiten die in dezen zouden kunnen ingrijpen, meenden dar tegen een goedkooperen brood prijs dan den vastgestelden, geen be zwaar behoefde te bestaan en rang schikten dit onder de vrije concur rentie. Wq juichen van harte een verlaging van den broodprijs toe - is deze bij de vastgestelde prijzen voor ongebuild meel mogelijk, dan behoort de algemeene prijs verlaagd te worden. Een toestand, waarbij zy Van het Westelijke gevechts terrein. Berlqn, 2 Juli. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Een nachtelijke aanval op onze stellingen ten westen van Souchez is door onze troepen afgeslagen. In het westelyk deel van Argonne hebben afdeelingen van het leger van den kroonprins een mooi succes be haald, en hebben ten N.W. van FÖur de Paris vijandelijke loopgraven en steunpunten over een breedte van 3 K.M. on een diepte van 200 tot 300 M. stormenderhand genomen. De buit bedraagt 25 officieren en 1710 man gevaDgen genomen, 18 machine geweren, 40 raljnwerpers en een revolverkanon vermeesterd. De ver liezen der Franschen zijn aanzienlijk. In de Vogezen hebben wij op den Hilsenfirst twee verdedigingswerken genomen. Pogingen van den vijand om ze te hernemen zijn mislukt. 3 officieren en -149 man zijn ons daarbij in handen gevallen. Pafijs, 2 Juli. Ten Noorden van de Aisne hebben Duitsche grenadiers n3 een hevige beschieting een aaD val gedaan op de Fransche stellingen aan den straatweg Ablain Angres. De aanval is volslagen mislukt. Bij den aanval der Duitschers tus schen Binarville en Four de Paris hebben zij de eerste linie Fransche loopgraven (later heroverd) alleen kunnen nemen door het stukschieten van onze loopgraven uit zwaar ge schut eu het gebruik van granaten met stikgas. In den afgeloopen nacht is de strijd met groote hevigheid voortgezet. De Duitschers hebben weer een aanval beproefd, welke werd Ingezonden Mededeeling. Het adres voor is bij C. KIESEWETTER, KANAALWEG 174. Ook uit de stellingen ten Z.0, van Sienno zijn de Russen teruggeworpen 700 man in onze handen Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 2 Juli. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier Gisteren hebben de Italianen hun aanval op de hoogvlakte van Doberdo herhaald. Na een voorbereiding van eenige uren door zwaar geschutvuur, werden 's middags en 's avonds ver scheidene infanterie-aanvallen gedaan tusschen Draoussina en.Vermigliano, die wederom alle onder groote ver liezen voor den vijand zijn afgeslagen. De daaraan voorafgegane zwakkere aanvallen op een deel van het brug- gehoofd van Görz en in de streek van de Kru zijn eveneens afgeslagen. UIT DE MAIL. Negen schuldigen? In een desa van het regentschap Kalasan leidde een doekoen het onder zoek naar de verdwijning van geld, toobehooreude aan den zoon van den bekel. Zij noodigde 9 verdachtten uit, een vinger der rechterband in kokende olie te stekon, waarbij zy garan deerde, dat zij, indien onschuldig, ~ien letsel zouden bekomeD. Alle negen hebben een vinger in de olie gestoken en zijn dientenge volge deerlijk gewond. (Bat. Nbl.) Reuter meldt uit Batavia, dat twee onbekende torpedo-jagers zich in do wateren van Java vertoond hebben. Iu het Quart en-réserve van het Priesterbosch hebben de Duitschers na een voorbereiding door hevig ge schutvuur een aanval beproefd, die door het vuur der Fransche infanterie is gefnuikt. In de Vogezen hebben de Duitschers na een bombardement twee aan vallen op het Fransche front gedaan, bij den Langenfeldskopf en den Hilsen first, die beide volkomen zijn afge slagen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 2 Juli. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Ten Z.0. van Kalwarja hebben wij na feilen strijd den vijand eeu hoog testelling afhandig gemaakt en 600 Russen gevangen genomen. Op het Z.0. gevechtsterrein zyn de Russen, nadut wy ook do hoogten ten Z.0. van Kurostowice (ten noor den van Halicz) stormenderhand laad den bezet, op het geheele front in de streek van Marjampol tot benoor den Firlejow tot den terugtocht ge dwongen. Het leger van Von Linsin gen vervolgt den verslagen vijand. De buit is sedert gisteravond vermeerderd met 7765 gevangenen, w.o. 11 offi cieren, en 18 machinegeweren. Het leger van Von Mackensen heeft den tegenstander onder voortdurende gevechten ten westen van Zamosc tegen de Labunka en de Por (zijrivie ren van de Wieprz) teruggedrongen. Afdeelingen van Von Mackensen's leger zijn deze rivieren reeds overge trokken. Verder naar het westen is de vij andelijke stelling op de linie Turobin (aan do Por)-Krasnik - Jozefow (aan de Weichsel, even ten noorden van dé uitmonding van de Wisnica) be reikt. De voorBte vijandelijke stellinghij Stroza en Krasnik, zoomede deze plaatsen zelf, hebben onze troepen nog gisteravond genomen. Ten westen van de Weichsel heb ben de Russen onder den druk van onzen aanval de bruggehoofdstelling bij Tarlow moeten ontruimen. Do zuidelijke oever van de Kamiennais van vijanden gezuiverd. De troepen van generaal Von Woyrech hebben in met goed gevolg be kroonde gevechten de Russen uit hun stellingen ten Z.0. van Sienno en bij Ilza geworpen en ongeveer 700 man van het corps grenadiers ge vangen genomen. Weenen, 2 Juli. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofd kwartier: In verbitterde gevechten, die ver scheidene dagen hebben geduurd, hebben de verbonden troepen van het leger van Von Linsingen de Russen uit hun zeer sterke stelliDg aan de Gnila Lipa, stroomafwaarts van Firlejow, geworpen. Wij hebben in deze gevechten 7765 man gevangen genomen en achttien machinegeweren buit gemaakt. Meer naar het noorden, aansluitend op dit front, duren de gevechten nog voort. Aan de Dnjestr ia niets van belang gebeurd. LANGS DE STRAAT. In Hat land der buitenste duisternis. A We wisten al niet beter of het hoorde zoo, dat we op half rantsoen werden gehouden, wat de straatver lichting betreft. Al bijna van het be gin der mobilisatie af worden des avonds alleen de nachtlantaarns ont stoken, omdat de aanvoer van steen kolen, wegens afdamming van het Kanaal bezwaren ontmoette. We hadden ons aangepast aan dien toe stand, die van den winter hier en daar wel wat inconveDienten met zich mee bracht, maar we schikten er ons in, begrijpend, dat het een wijze voorzorgsmaatregel was. Toen kwam er kenteringdo mogelijkheid bestond, dat de heele steenkool leverantie stopgezet werd, en de gemeente moest, wilde zijniet aan deze mogelijkheid zijn over geleverd, zich op genade en ongenade overgeven aau een syndicaat, dat via het Kon. Nationaal Steuncomité de leverantie waarborgde. Wol werd do steenkoolprijs schrikbarend hoog wel zou de kwaliteit mogelijk verminde ren, maar gelukkig, de situatie werd, zelfs zonder gasprijsverhooging, go- red. De lezer hbrinnort zich nog de buitengewone raadsvergadering, tot de bespreking van de te nemen maatregelen belegd. Maar ook dit syndicaat blijkt niet bij machte te leveren wat noodig is. Hier is force majeure in het spel en wij hebben er ons eenvoudig bij neer te leggen. En B. en W., om zooveel mogelijk voor den komenden winter te redden aan reserves wat te redden ia, besloten de straatver lichting niet te doen ontsteken en de burgers aan te manen tot zuinig verbruik van gas. Gisterenavond was dan deze maat regel ingegaan. Slechts zeer enkele lantarens brand den, op de bruggen, op het Westplein e. d., maar overigens was alle straat verlichting afwozig. 't Was een somber en naargeestig gezicht de anders zoo vroolijke Spoorstraat te zien in de duisternis van den avond. Er kwam nu uog by, dat de mee3te winkels om- 9 uur gesloten hadden, hetgeen den aanblik nog te somber der maakte. Uit de eDkele winkels, die open waren, straalde het gaslicht over de straten, maar het maakte de niet verlichte plekken des te donkerder. 't, Ergst- was het op de grachten en in de zijstraten. Griezelig keek men in de donkere gaten; wel viel het, als men aan- de duisternis ge wend was, nog mee, maar bepaald prettig was het er niet. Hoe het er bij regenachtige avonden zyn zal, is duidelijk. Wij beginnen thans, en voor goed, de inconvenienten van den oorlog aan den lijve te voeleu. Geen ver lichting, straks geen kolen, geen papier, oorlogsbrood, hooge belasting biljetten bepaald hoopvol ziet de toekomst er niet uit. Mogelijk valt het nog wel mee. Mod zoekt andere afzetgebieden voor steenkool, en noemt Amerika, maar misschien is uit Duitschland ook wel weer steonkool te betrekken. We zullen er den moed maar in houden een gedwongen zuinigheids- periode is voor de maatschappij misschien wel eens heilzaam.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5