Dienstregeling Holl. Spoor. Laatste berichten. AGENDA. Wltta Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummers: 1. „Boemolaars" en 2. „Op liet verkeerde spoor". Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummers 1. .Een Schuld uit het ver leden" en 2. „Het goheim van de doode". Juli, Bijzondere Samenkomst, Leger des Helle. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij '„Nederland". Banda, van Norfolk n. A dam. pass.2 Juli Dovor. Krakatau, uitreis, pass.2 Juli Point de Galle, Kangeau, thuisreis, pass.2 Juli Kaap St. Vincent Noc-pal vertrok 8 Juli van A'dam naar Java. Vondel vertrok 8 Juli van A'dam naar Batavia. Radja, thuisreis, vertrok 8 J uit van Norfolk, firoiitis, thuisreis, vertrok 8 Juli van PortSaid. Timor, uitrol», pass. 2 Juli Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki, thuisreis, vertrok 2 Juli van Gibraltar. Malang vertrok30 Juni van Norfolk naar R'dant. Merauke arri v. «Juli van Java te R'dam Uphlr, thuisreis, pass.S Juli Porlm. 1'alembangarri v. 8 Juli van Norfolk te Batavia. Dell, uitreis.arriv.3 Juli te Sabang. I nsulinde, uitreis, pass. 8 Juli Perlm. Slmloro,thuisreis, pass.JuliOuessaiit Tabanan, uitreis, pass. i Juli Hevezicr. Tambora, tliuisrois, vertrok 3 Juli van Padong. Wil is, uitrnis,arriv.S Juli te Padang- Gorontalo, uit reis, paan. 5 Juli Sagre». Madioun van R'dam naar Sydnoy C B.,arriveerde 1 Juli to Deal. Menado arriv. 6 Juli van Java te R'dam Jacatra, van Norfolk naar Java, pass. 2 JUli Corvo (Azoren). Arakan vertrok 2 Juli van Batavia naar R'dam. Koninklijke Hollandsche Uoyd. Dulfland, thuisreis, pass. 2 Juli Dovor. Gooiland arriv. 3 Juft van B.-Ayres te A'dam. Rijnland arriv, 8 Juli van Balil» Blancu te A'dam. Norfolk vertrok 8 Juli van A'dam naar B.-Ayres. Frista, thuisreis, vertrok 3 Juli van Bahla. Hollandia, thuisreis.arriv.4Juli lo Faluiouth. 1'ubantia, arriv. 8 Juli van A'dam te B.-Ayres. /.aanland, thuisreis, pass. 3 Juli St. Vincent. Kon. West-Indische Maildienst. Oranje Nassau, arriv. 3 Juli v. W. l.teNewjork. Ih-rcules, tliuisr., Vertr.SO Juni v.PuortoBarrioa. Jan van Nassau arriv. 8 Juli van Buenos-Ayres te Amsterdam, bodewijk van Nassau, thnlsroiB, vertrok S Juli van Las Palmas. Haven te Nieuwediep. 3 Juli. Aangekomen van Harlingeu en vertrok ken naar Huil Ned. sa „Prof. BuUa". ld. van Harliiigvii naar Lvth Eng. s.s. „Amulet". JullJ. Id. van Goole naar Harlingon Ned. s.s. „Friesland". id. van Harlingen naar Londen Eng. 9,8. „Starling". Id. Ned. zaetjalk „Maria Adriaha", schip- per Hylkema. VISSCHERIJBERICHTEN. Niouwedlep, 3 Juli, Aangebracht door 06 korders6 tot 20 stuks groote tong, per stuk I' 0.75, 10 tot 80 stuks middeltong, por stuk 35 a 40 ct., 10 tot 40 stuks kleine tong, per stuk 16 u 20 ct., 1 tot 8„mand stortscho), per mand fik- a 112.-, 1 tot 4 mand kleine schol, por mand v r3.- a f6.—, 1 tot 2 mand schar,permaiid C3.— a f3.60, 600 stuks pietermannen per 100 stuks f4.-, 6 stuks tarbot f6.— a f7.60 persntk.ltot 6 stuks rog, per stuk f L— Door 1 trekker: 400 stuks makreel fZ60 per 100 stuks, 1 tal haring f &60. 6 Juli. Door 3 kordors: 60 stuks grooto tong, por stuk 75 ct., 100 stuks middeltong. por stuk 40 ut., 160 stuks kleine tong, perBtuk 16ct.,2maod atortachol,' per m. f10.—2 mand kleine schol, por mand f4.—, 3 mand schar, per mand f8.- Burgerlijke Stand van Helder, van 3 tot 5 Juli 1915. ONDERTROUWD J. Oudhoff en F. do Wit. BEVALLEN: D. Ham—Groot,tl. J. M. Mostert—teil Hoopo, H. Koster—Kos, d.0. A. S. van Datn I.indhout, d. OVERLEDENA. Knip, wed. G. Veonstra, 70 jaar; J. Rienstra, 16 maanden. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 3 Juli 1915. Aangevoerd 22 paarden f200 a f 600, 87 kooien on oasen f 180 a f840, 69 nucht. kalveren f13, s f22,-, 26 magere schapen f20.— a f32,- 61 lammeren flS a f 18, 6 magere varkens f28,- a f48.-, 167biggen f14.- afl9,-, 1 bokken en geiten f 11,— a rO.—0 kleine bokjes f0.— a f0.--, boter, per kop laagste prijs 10,66, uiidd.pri)Sf0.72J, hoogste prijs f0,77», aangevoerd 6478 kop, oieron f6,— a f6,— per 100, eenden eieren f6.60 a f6.-. Hoorn, 3 Juli 1915. Tarwe f 13,- a f 14,—.gorBt f 10,- a f II,—haver f8,- a f8,60, groene erwten f24,- a 28,-, vale id. f—.- a f.grauwoid.f—af—,—, br.hoon. 126a f36,60, karwelz. f 20,60aral, mostordz. 122.60 af00,-, - koelen f-afO—, 0 schapon f00,- a f-,-, 0 lammeren 1'-,- af-,-. 0 kalve ren f-,— a f—0 varkonsf—af».— 0- biggen f0,— a f-,-, paarden r-0,- a f-0.-, kipoleron f6,36 a f5i0, 8407 kop boter 70 a 76 ct. por kop. Alkmaar, 6 Juli 1915. Aangevoerd 14 kooien en osson f260 a f370. 60 vette kalveren f60,- a f166,—por K.G. f 1.— u f1,20, 49 nucht. idem f12,- af2S,-, 381 votte Amsterdam, 5 Juli 1916. Ter markt waren heden aangevoerd 280 koelen, le kw. 106 a 110 ct., 2okw. 98 a 102 ct., 8e k w. 04 a 96 ct.110 melk- en kalfkoeien f200 a f860, 000 vette kalveren, lo kw. f0.00 a 0.00,2e kw. i'0.00, 8o kw. f 0.00 per K.G.146 nuchtere kal veren r 14 a f26 per stuk, 26 schapen f22 a f40 pur stuk, - lamineren f-.-af- perstuk, 309 vette varkens, le kw.92a 94 ct., 2e RW. a ct., Se kw. 70 a 90 ct. Furmerend, 6 Juli 1916. 44 stapels Fabriekskaas per 60 K.G. f 66. 149 Boerenkaas 60 f 60.— 1 Commissie 60 f 48.60 3 Middelbare 60 f 47.60 0 Goudsche kaas 60 f 1036 K.G. Botor por K.G. f 1.60 k f 1.» 675 Runderen: 821 vette per K.G. f 0.80 l 1.1 264 melke en golde f 160.- f 880.- 32 Stieren f 000 - f 000. 32 Paarden f 000.- f 000.- 165 vette Kalveren por K.G. f 0.95 f 1.16 471 nuchtere id. por stuk f r Slachtkalveren f 14.— f 27.- Fokkalveren por stuk f 16.- f 88.— 882 vette Varkens per K.G. f 0,sü r 0.91 41 magere ld. per stuk f 16.- f 30 - 194 Biggen por stuk f li- f 18. 993 Schapen f 32.- f 42.- Orernouders f 0.— f 0.- 692 Lammeren f 15.- f 21. Ganzen f 0 - f 0.- Kalkoenen f 0.- f 0.- Zwanen f 0.— f CL— Kipeieren per 100 stukB f 5.50 f 6.- Eendeieren 100 f 5.90 f 0.- Kievitseieren per Stuk f 0.- f 0. zak Appelen f 0.— f 0,- zak Peren f 0.— f 0.- llandcl melko- en geldekoeion matigvetto kalvoren vlug, slacht- en fokkalveren matig; votte varkens vlug; magere id.matig;schapen id.lammeren ld. DE OORLOG. De algemeene toestand. Nopens do gevechten op de Oost zee nabij het Zweedsche eiland Goth- land, beschikken wij thans over berichten zoowel uit Russische als uit Duitsche bron. Op verschillende punten komeu die berichten overeen. In de eerste plaats leeren ons de wederzijdsche berichten, dat de strijd plaats heeft gevonden door een speling van het toeval, wat voor de zeege vechten in dezen wereldoorlog ken schetsend is. Ditmaal was de toeval lige ontmoeting van de vijandelijke strijdkrachten toe te schrijven aan een dikken mist, tengevolge waarvan de Duitsche strijdkrachten, die naar liet Zuiden stevenden, bij verrassing vijf Russische kruisers ontmoetten. De Russen waren verre in de meer derheid. Hun eskader bestond in de eerste plaats uit de Rurik, een kruiser van 15,400 ton, bewapend met 4 stukken van 25,4 cM., S van 20,3, 20 van 12 en 4 van 4,7 cM. en een maximum snelheid van 22 kuoopen. Voorts de Makarof, 8000 ton, 2 stuk ken van 20,3 cM., 8 van 15, 22 van 7,5, 4 van 5,7en de Bajan, juist zoo'n schip. De snelheid van deze schepen is 21 knoop. Een zusterschip van de Makarof en de Bajan was ook de Pallada, die, naar men weet, vroeger gezonken is. De Bogatir en de Oleg meten 6800 ton. De bewapening van deze schepen bestaat uit 12 kanonnen vau 15,8, 8 respc. 12 van 7,5, 4 van 4,7 en 2 van 3,7. Deze strijdkrachten, varende uit do richting van de bocht van Dantzig naar hot Noorden, ontmoetten, in den mist, een Duitsehen kruiser van het type „Augsburg", dat is dus een kruiser van 4550 ton, snelheid 27 knoop, bewapening 12 stukken van 10.5 cM., alsmedo de mijDlegger „Albatross" van 2200 ton, bewapend met 8 stukken van 8.8 cM. en eenigo torpedobooten. Gezien de omstandigheid, dat het grootste van deze twee Duitsche schepen nog aanmerkelijk zwakker was, dan het kleinste van de vier Russische gevechtseeuheden, mag worden opgemorkt, dat de Duitschers er nog goed zijn afgekomen, hetgeen voorzeker aan de verstopte lucht moet worden toegeschreven. De krui ser van het type „Augsburg" slaagde er na een kort gevecht in tiaar het Zuiden door te koersen. Den trageron „Albatross" gelukte het niet dit voorbeeld te volgen, maar kon van geluk spreken, in zinkenden toestand voor Gotbland op het strand te loopen. Hier wijken de lezingen op een gewichtig punt van elkander af. De Duitschers zeggen, dat het gevecht in de neutrale wateren is voortgezet en beroepen zich daarbij op het ge tuigenis der Zweden. De Russen ont kennen dit ten stelligste. De lichte Duitsche strijdkrachten stoomden naar het Zuiden, zeggen do Duitschers, om den vijand in het bereik vau de Duitsche ondersteunings- di visie te lokken. Maar de Russen gingen hun eigen weg en stoomden verder Noordwaarts naar de kust en hun eigen linie schepen toe. Onderweg hadden ze nog een gevecht, niet. een kruiser van hot. type Roon (9500 ton. 21 knoop, 4 kanonnen van 21, 10 van 15, 14 van 8.8 c.M.) en een van het type Brenien (3250 ton, 23 knoop, 10 stuk- kun van 10.5 c.M.). Dc Duitsche torpedobooten en duik- booten traden vinnig op, maar, naar het schijnt, met. gering succes. Zelfs is een duikboot overvaren. Erkond wordt echter dat de Russische schepen ook niet onbeschadigd zijn gebleven, ofschoon de schade gering moet wezen. Het merkwaardigste van deze ge vechten is ongetwijfeld, dat vrij sterke Russische strijdkrachten de Finache bocht verlaten hebben, waarin zij zich tot nu schuil gehouden hadden. Wel licht staat dit in verbaud met den aanval die de Engolsche vloot op de Duitsche bocht in den zin heeft gehad. Wat er met de „Deutschland" is gebeurd, is nog niet opgehelderd. Maar een of meer Eugolsche duik- booten zijn in de Oostzee, dat is zeker, en een ervan heeft dc „Deutschland" aangevallen. Men herinnert zich nog, dat onlangs een Engelsche duikboot ettelijke visschcrsvaartuigen in den grond heeft geboord. Op het Oostelijke ooi logsterrein gaan de Russen verder op de Zlota Lipa terug, aan den Boeg geringe verandering. Tusschc-n Boeg en Weich- sel verderen opmarsch der centralen. Tegenaanvallen van de Russen in Zuid Polen ten Westen van den Weichsel en, als iets nieuws, plaatse lijke aanvallen van de Duitschers op het overige Russische front. In het Westen vermeerdering van de activiteit der Duitschers; do toe stand voor hot overige ongewijzigd. (N. Rott. Ct.). Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 4 Juli. In de streek van Sjawle en ten Westen van de Njemen is niets gebeurd. Aan de Bzura sloegen wij een po ging van den vijand om onze loop graven te bezetten af. In den nacht van den 3en Juli ondernamen onze troepen in de buurt van Radom een plaatselijken aanval en namen zij de loopgraven van ver scheidene Oostenrljksche bataljons. Tusschen Weichsel en Boeg den 2en en den Ben Juli hardnekkige ge vechten. Wij brachten het offensief van den vijand over de rivier Wyznica tot staan. De vijand concentreerde zijn voor naamste pogingen ten Oosten van Krasnik, in de richting van Bychawa (halfweg Lublin), waar zijn aanvallen in den nacht van den 8en door onze troepen werden afgeslagende uit slag van het gevecht is echter nog onbekend. De vijand tracht ook vooruit te komeu in de streek van Zamosc en Krasnostow (24 K.M. benoorden Za mosc), waar den 2en 's avonds en den 3en 's ochtends hardnekkige gevech ten werden geleverd ter plaatse waai de rivier Wolitsa in de Wierpo stroomt, op de linie Tarzymiechy Krasnostow. (Deze linie loopt Noord- Zuid). De vijand leed zeer ernstige verliozen. Het dorp Tarzymiechy, hetwelk de vijand den vorigen avond had bezet, kwam in den vroegen ochtend van den 3en weer in ons bezit, na een dapperen aanval van de troepen van generaal Irmanof. Na den opmarsch van den vijand aan de Gnila Lipa te hebben opge houden, zijn onze patroeljea in den nacht van den 4en naar de Zlota Lipa teruggetrokken. Langs den Dnje3tr geen verandering. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 5 Juli. De opperbevelhebber heeft dd. 4 dezer het volgende com muniqué uitgevaardigd: Gisteren ontwikkelde zich met bui tengewone heftigheid de tegenaanval len van den vijand tegen enkole posi ties op het Kars-plateau, die door ons waren genomen. Niettegenstaande de vijandelijke troepen door een fel vuur uit kanonnen en machinegeweren werden ondersteund, werden zij met zware verliezen afgeslagen. De vijand liet in onze handen ongeveer 500 ge vangenen, twee veldkanonnen, vele geweren, projectielen, een bommen werper op affuit en veel materieel voor machinegeweren. In de Noordzee. Een luchtgevecht. Zondagmorgen publiceerden wij een raededeeling, waarin gemeld werd, dat ten N. van Amelaud hevig, aan houdend kanonvuur werd waarge nomen, en vliegtuigen werden gezien. Thans wordt dd. 5 Juli uit Berlijn gemeld In den ochtend van den 4den Juli beproefden de Eogelschen een grooten aanval met vliegtuigen tegen onze steunpunten in de Duitsche bocht van de Noordzee te doen. De poging mislukte. Onze luchtschepen ontdek ten de aankomende Engelsche strijd krachten ter sterkte van veischeidene vliegtuigstationschepen, die begeleid werden door kruisers en torpedojagers, reeds bij het aanbreken van den dag in do nabijheid van het eiland Ter schelling en dwongen hen tot den terugtocht. Een Engelsch watervlieg tuig, dat erin slaagde op te stijgen, werd door onze vliegtuigen vervolgd en ontkwam, doordat het boven Neder landsch gebied vloog. In de Oostzee. St. Petersburg, 4 Juli. Men meldt van bevoegde zijde De kruisers „Rurik", „Makarof", „Bajan", „Bogatir" en „Oleg" ont moetten op den terugtocht van opera lies in het Zuiden van de OosLzee des ochtends om 8 uur in oen dikken mist voor de kust van Koerland een vijandelijk eskader, samengesteld uit een lichten kruiser van het. type Augs burg, een mljnkruiser van het type Albatross en drie torpedobooten. Onze schepen bonden onverwijld den strijd aan en trachtten den vijand zijn terug tocht af te snijden. Er begon een artilleiiegevecht. De vijandelijke torpedobooten vielen den Russischen kruiser aan, die voorop voer. Deze aanval werd afgeslagen, De door den vijand afgeschoten tor pedo's misten hun doel. De dichte mist onttrok van tijd tot tijd de schaduwbeelden van de vijandelijke schepen aan het oog, hetgeen het richten belemmerde, desniettemin liet, een half uur na het begin van het gevecht, de kruiser vau het type Augsburg zijn trageren kameraad in den steek en gebruik makende van den rai8t, die nog dikker geworden was, ontsnapte hij in Zuide lijke richting. De vijandelijke torpedobooten gaven huu pogingen tot aanval op, maar werden op hun terugtocht telkens door het hevige vuur van onze krui sers opgehouden. Om de positie van de Albatross te verbeteren, maakten de torpedobooten gedurende het ge vecht gebruik van rook, ten einde het schip aan ons gezicht te ont trekken. Om 9 uur was de voorste mast van de Albatross weggeschoten. Het vaartuig begon geweldig stoom uit te laten en had eenige slagzij naar bakboord. Het. beschreef onderschei den kl ingen, streek do vlag en zocht de kust op. Ziende, dat de Albatross beschadigd was en snel de neutrale wateren naderde, staakten onze kruisers het vuur en uenigen tijd daarna liet de Albatross zich op de Holgolandbank loopen, achter deu vuurtoren van Ostergarn. Na dit gevecht koerste ons eskader verder naar het Noorden, maar om 10 uur 's ochtends ontdekte het aan stuurboord rook, afkomstig van een kruiser van het type Roon, een lichte kruiser van het type Augsburg en 4 torpedobooten. Onze kruisers openden terstond het gevecht, hetwelk een half uur duurde. De kruisers, die wij verrast haddeu, koersten naar het Zuiden en begonnen zich terug te trekken, terwijl ons eskader zonder succes door vijandelijke duikbooten werd aangevallen. De Rurik, die achteraan voer, kreeg toen bevel den vijand aan te vallen. Na een kwartier begon de Kurik het gevecht tegen twee kruisers, te weten tegen den genoem den kruiser vau het type Roon en een lichte kruiser van het type Breinen, die, naar het scheen, zich bij het vijandelijk eskader was komen voegen. De kruiser van het type Augsburg, in het vorige gevecht be schadigd, hield zich afzijdig en nam aan het gevecht met de Rurik geed doel. De uitwerking van het schitterende vuur van de Rurik deed zich spoedig gevoelen, het vuur van den kruiser van het. type Roon verzwakte spoedig en van de vier achtduimskanonnen antwoorde er nog slechts éón, terwijl wij tegelijkertijd branden aan boord van dit vaartuig waarnamen. De vij andelijke kruisers gingen er nu zeer snel van door en verdwenen in den mist aan het oog van de Rurik, die ze vervolgde. Aan het eind van het gevecht werd de Rurik nog zonder succes door een duikboot aangevallen. De averij, die onze schepen hebben ge loopen, is zonder beteekenis. Aan onze zijde zijn slechts 14 matrozen gedood of gewond. Bij hot naderen van de Russische kust werd ons dökader kruisers, als mede de linieschepen, die het tege moet waren gevaren, ontvangen door onze torpedojagers, die hen tegen de duikbooten beschermden, welke reeds eerder door onze verkenningsschepen waren opgemerkt. Een daarvan trachtte, zooals gezegd, de „Rurik" aan te vallen. De torpedojager „Vni- matelny" viel echter op zijn beurt de duikboot aan en ramde haar. De resultaten van dezen tegenaanval zijn niet bekend, maar eon nauwkeurig onderzoek van de „Vnimatelny" wees uit, dat het schip zware averij aan romp had, die bewees, dat de schok van de aanvaring groot was De Bayern. Londen, 6 Juli. De bladen vernemen uit RomeIn de lading van de Bayern, die in Augustus in Napels is geïnter neerd, zjjn 500,000 revolvers van zwaarkallbergevonden, voorts 100,000 geweren, 200,000 kisten munitie, twee loodsen met 4 tweedekkers, alle van een toestel van draadlooze tele grafie en machinegeweren voorzien, alsmede 1000 bommen voor vliegers verder 14 veldkanonnen, honderden tonuon cement, twee volledige stations voor draadlooze telegrafie met masten en dynamo's en ten slotte gewichtige militaire documenten, die in het ruim verborgen waren. De aanslag op Piermont Morgan. Nader wordt omtrent den aanslag nog gemeld, dat Morgan juist met eonige gasten aan tafel zat, toen Holt plotseling het huis binnendrong. Door den hofmeester werd Morgan toegeroepen naar boven te gaan, aan welke waarschuwing hij gevolg gaf. Mevrouw Morgan vergezelde daarbij haar echtgenoot. De aanvaller achter volgde hen echter. Na een paar maal geschoten te hebben, werd hij evenwel door Morgan overweldigd. Zijn vrouw ontwrong den man een der revolvers, terwijl zij een dienstbode last gaf de andere hand vast te houden. Nadat de indringer was overmeesterd, had nog niemand ontdekt, dat Morgan gewond was. Men bemerkte dit eerst toen hij zelf naar de telefoon liep en zijn huisdokter opbelde, om hem te vertellen wat er gebeurd was. Per vliegmachine met verlof. Do Duitsche vlieg-luitenant von Trotha, die bij Rawa Ruska stond, kreeg verlof om naar Berlijn te gaan. Echter voor zoo korten tijd, dat hij meestentijds in den trein zou moeten zitten. Hij kreeg toen vergunniog zijn vliegtuig te gebruiken, daar hij toch ook een dienstboodschap moest overbrengen. Dinsdagmorgen om 8 uur steeg hij, met eeu luitenant als medereiziger, van hel vliegkamp in Galicie op. Eerst ging het opKrakau aan, toen op Breslau, waar zij om 2 uur 's middags landden. Z(j hadden nagenoeg 600 K.M. in 5s/4 uur afge legd. De benzinevoorraad werd aange vuld en om 4 uur steeg von Trotha weer op, en bereikte over Görlitz— Dresden Leipzig om 7 uur'savonds het buiten van z{jn vader. Den vol genden morgen vloog hij van daar in 1 uur en 5 minuten naar Johaunisthal bij Berlijn. Over den afstand van 1050 K.M. duurde de eigenlijke vlucht 9 uur en 50 minuten. Het plan is bij den terugtocht door de lucht recht streeks op Lemborg af te stevenen. Een schijnhuwelijk. Emilie Grossmann, een Duitsch meisje uit den Elzas, dat te Londen woonde, heeft een schijnhuwelijk met een Engelschman aangegaan, omdat men haar had verteld, dat zij dan een Engelsche was en in Londen kon blijven. De man, die zijn bemiddeling had verleend, heeft zich Zaterdag voor den politierechter te verant woorden gehad. Het bleek dat hij het meisje voor 15 een „aardigen Engelschman" had beloofd, hetgeen den rechter deed uitroepen: Is dat de prijs voor een EngelschmanHet meisje had haar man pas voor 't eerst gezien op den ochtend van de huwe lijksplechtigheid. Nadat zij voor de wet, getrouwd waren, was de bruigom verdwenen, en de bruid had ook niet gevraagd waar hij bleef. De behandeling van de zaak is een weok uitgesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. Uitknippen en opplakken De in ons vorig nummer opgeno men dienstregeling behoeft eenige verbetering en aanvulling. Daarom herplaatsen wij haar heden nog eens. Vertrek van Aankomst te Helder Amsterdam 6.26 9.11 7.40 snoltrelu 9.11 9.— 11.35 ltXX 12.06 2.19 1.05 3.09 SS&*» 1.59 4.37 R CE alleen op Zaterdag 4.10 6.05 7.40 sneltrein 9.17 8.30 10.54 Bovendien loopt een trein op Zon dagmorgen v. Helder naar Alkmaar; vertrek 7.05, aankomst 8.14. En op Donderdagmorgen een trein van Holder naar Schagen; vertrek 7.48, aankomst 9.01. Vertrek van Aankomst te Amsterdam Helder 6.01 8.35 S10^011 Zondag 8.09 9.33 '5°ÊPïl 9.47 11.47 1.04 3.41 3.38 6.09 5.25 7.33 'nur 9.04 sneltroin 10.40 10.47 12.54 t3.;p Bovendien van Alkmaar naar Hel derdes Zondagsmorgens, vertrek 9.01, aankomst 10.08, en dagelijks, des avonds, vertrek 10.08, aankomst 11.16. Tram Heldar—Huisduinen. De tram vervoerde de vorigo week 8293 personen naar en van Huisduinei). Mandolineclub „Serenata". Bovengenoemde club gaf Zaterdag avond in den tuin van „Casino" een Zomerconcert. Medewerking hierbij verleende eea strjjdkwartet, bestaande uit de heeren Polak en Muller, viool (den Helder), W. Hollonberg, alt (Alkmaar) en S. Overtoom, cello (Schagen). Een heerlijke zomeravond begun stigde het welslagen van dit concert en de mandoline-muziek klonk in den a giorno verlichten tuin toover- en sprookjesachtig. Het programma van de M. C. was zeer varieerend en werd, blijkens het applaus, naar ge legen van hot auditorium uitgevoerd. Het strijkkwartet gaf vöor de .uze Mozarts geestige „Nachtmusik", daarna het beroemde „Kaizer-Kwar- tet" van JozephHaydn. Met „j' adore les Brunes" werd het Concert besloten. Daarna natuurlijk bal. Einde Augustus, aldus verkondigde t programma zal eon matinée musicale gegeven worden. Het vijfjarig bestaan zal feestelijk herdacht worden. In de derde week van April 1916. Alsdan wordt drie dagen feestgevierd. Wij vinden 't best, als ze tegen dien tijd den direc teur maar een dirigeerstok geven, want die arme man slaat de maat met de gebogen vingers van de rechterhand, en een mensch kan wél op z'n poot spelen, maar er de maat mee slaan, dat is toch niet de roeping ervan. Openbare Leeszaal. De Openbare Leeszaal en Bibliot heek te Helder word in de maand Juni bezocht door 1468 personen, 1422 mannen en 46 vrouwen. Over Juni 1914 waren deze cijfers resp. 958, 857 en 101. Uit de bibliotheek der vereeniging werden 220 banden uitgeleend, waar bij 45 wetenschappelijke werkeD, (uit sluitend aan de ledenminimum contributie f0.50 p. jaar). De bibliotheek werd verrijkt met de volgende werken A. E. Thierens. „Het wezen der Vrljmetselaiij", „Reïncarnatie en Karma", „Drie opstellen over karak ter-vormingen en opvoeding" en Theo- sophie". Geschenken van den heer A. E. Thierens. J. M. Vos, „Van oude tijden tot heden". P. R. Bos. „Leerboek der land- en volkenkunde". J. J.ten Have. „Beginselen der wis- en natuurkun dige aardrijkskunde" en „Overzicht der handels aardrijkskunde". A. Bran- des. „De landen der aarde". D. Aitton. „Beknopt leerboek der aardrijks kunde". A. W. Geerling en D. de Geus. „Beknopt leerboek der algemeene geschiedenis". Geschenken van den heer J. v. Hinte. Jan Holland. „De familie Willems". P. Brouwer, ,,'t Leesgezelschap te Diepenbeek". „Schoonheid in onder wijs en opvoeding", jaargang 1911. Geschenken van den heer C. Stum- phius. I. Kant. „Ten eeuwigen vrede", uit het Duitsch vertaald. Elisabeth B. Browning. „Portugeesche Son netten", uit het Eng. vertaald. „Gids voor Leiden" en „Gids voor Naarden". Gymn.- en Exc.-vereen. „Pro Patrla". Bij besluit van de op 30 Juni j.1. gehouden vergadering is het bestuur als volgt samengesteld: J. B. A. de Vries, voorzitter, Londs- gracht 66M. R. Leefsma, secretaris, Kanaalweg 54E. C. T. Kipperman, penningm., Janzenstraat 69; J. Dekker, vice-voorzitterJ. Korver, lecomm.; J. Bruin, 2e comm.; mejuff. W. van Pelt, presidente dames-afd.mejuff. A. Zegel, secretaresse, Rozenstraat 54; mejuff. 3. van der W|jk, comm. Voor lidmaatschap wende men zich liefst schriftelijk tot den secretaris. De liefde. Sedert eenige dagen was de 19-jarige dochter van W. de H. alhier plotse ling uit het ouderlijk huis verdwenen. Uit een achtergelaten brief ver moedde men, dat zij zelfmoord zou plegen, doch later kwam uit dat zij een hevigen hartstocht voor een ge pasporteerd matroos had opgevat en met hem de wijk naar Rotteidam had opgenomen. Hier verteerde hij haar spaarpot, kreeg berouw van zijn schaking, ging er stilletjes vandoor en liet hel meisje in een café, waar zij logeerden, aan haar lot over. Deze had nu geen cent op zak en moest eenige kostbare voorwerpen verpan den om per trein Zondag weer bij moeders pappot te komen. Kinderen. Zondagmiddag heeft de 8-jarige H. J. alhier in een onbewaakt oogen- blik zijn 7-jarig neefje dat er in huis logeerde, met de punt van een houten sabel in de oogen gestoken, waardoor het ventje zijn eene oog geheel moet missen. Duur uitstapje. De heer G. van der P. van hier, die Zondag zijn familie op Texel zou bezoeken, verloor aldaar een porte feuille met ruim honderd gulden. BINNENLAND. Vrij vervoer. Het is den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht gebleken, dat sommige commandanten de opvatting huldigen, dat vervoer voor Rijksreke ning ook van toepassing is op het zich met vergunning verwijderen uit de standplaats van Zaterdag op Zon dag, wanneer dit niet samenvalt met periodiek verlof'. Deze opvatting is onjuist. B|j de thans geldende regeling dér periodieke verloven, kan vrij vervoer worden toegestaan aan gezinshoofden éénmaal in de 7 dagen, indien z|j behooren tot eene fortbezetting en éénmaal in de 10 dagen wanneer z|j niet behooren tot eene fortbezetting. Aan niet-gezinshoofden hoogstens éénmaal in de 14 dagen. Loggarschspen opgebracht. De loggers VI. 76, VI. 119, VI. 64, VI. 70, zijn door Engelsche oorlogs schepen naar Kirkwall opgebracht. Mr. P. J. Troolstra. Omtrent den toestand van het Tweede Kamerlid mr. Troelstra, wordt gemeld, dat zijn huisdokter en dr. Heijermans uit Amsterdam consult hebben gehouden. Aan den patiënt is een paar maanden volstrekte rust voorgeschroven. De heer Troelstra zal voorloopig daartoe niet naar het buitenland vertrekken, maar rustkuur houden ergens buiten in ons land. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebroken in de villa „Dekema State" aan den Kenne- mei Straatweg te Alkmaar, welke wordt bewoond door den burgemeester van Callantsoog. Gestolen zijn gouden en zilveren voorwerpen en geldnaar de dieven zoekt men tot nog toe Straatroof. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een Z6er brutaal geval van straatroof plaats gehad. Ongeveer halfdrie begaf de 47-jarige boekhou der van de Taverne Grand Gala zich vau hot Rembrandtpleln naar zijn woning op den Kloveniersburgwal te Amsterdam. Plotseling werd hij, nabij de Straalstraat, door twee mannen aangevallen. Zij sloegen den 3rge- loozen boekhouder eerst vlak voor het gezicht en wierpen hem vervol gens voor den grond. Terwijl één van de kerels den mond vau zijn slacht offer dicht hield om hem het schreeu wen te beletten, onderzocht de ander z|jn zakken en beroofde hem van alles wat hij bij zich had: horloge met ketting, portefeuille enz. Nadat zij met hun „werk" klaar wareD, gingen de nachtelijke aanvallers, om geen achterdocht te wekken door een haastige vlucht, kalm verder. De aan slag was echter gezien door een paar mannen. Deze en de beroofde bega ven zich naar het posthuis Halve maansteeg, vanwaar spoedig een aan tal politieagenten er op uittrokken om de daders op te sporen. Werke lijk slaagde men daar spoedig in, doch de geroofde voorwerpen waren reeds in andere handen overgegaan. Vermoedelijk bestond het complot dus uit meerdere personen. De beroofde had slechts een klein bedrag aan contanten bij zich. Levensmoed*. Gedurende het luchten van de ge straften op de binnenplaats van de kazerne te H. wist één der provoost arrestanten aan de waakzaamheid van den wachtcommandant te ont snappen en sprong in de aan die ka zerne grenzende gracht. Een der koks, in de aan die gracht gelegen keuken werkzaam, die den mau in het water zag springen, dook hem direct achterna en bracht deu drenkeling weder behouden op het droge. Zoodra de arrestant echter weder opgesloten was, trachtte hij zich in zijn cel door middel van een zijner broekdraagbanden te verwurgen. Ook deze poging tot zelfmoord werd bij tijds door een der burger-corveeörs opgemerkt; de man werd daarna naar het hospitaal vervoerd. Het wordt zoo langzamerhand een manie van de provoost-arrestanten om in de gracht te springen, want dit is niet het eerste geval van dien aard, ofschoon de poging tot „zelf moord", door de wijze waarop ze werd uitgevoerd, meestal meer op eene comedie dan op eene ernstige daad geleek. IJmuiden, 5 Juli. Behoudens goedkeuring van het gemeentebestuur zal aan de visschers- haven alhier een fabriek voor de be reiding van viscbme6l worden opge richt. SPORT. Voetbal. H.F.C. II-Held. Comb. 2-3. Als scheidsrechter Slikker fluit, stellen beide elftallen zich op. H.F.C. II is niet volledig en speelt met eenige invallers. De Held. Comb. was samen gesteld als volgtDoelB. Goed- knecht, backsK winkelenbelg en A. Luijthalfsv. Willigen, J. Tiezen en Neyts; voor: Valkhof, H.Selder- boek, Buijl, T. Selderbeek en B. van Sche|jen. H.F.C. speelt eerst voor den wind en weldra is het eon heen en weer getrap van belang. In het begin bleek al direct dat de spelers van de Comb. nog niet veel samengespeeld hadden, doch naderhand kwam er meer ver band in hun spel. H.F.C. maakt het eerste doelpunt uit een mooie voor zet van P. Gomes. Voor half time komt hierin geen verandering, zoodat de rust ingaat mot 1—0 in het voordeel van H.F.C. Na rust wordt door de spelers van de Comb. beter aangepakt. Na een mooie doorbraak weet J. Tiezen den gelijkmaker te brengen. Daarna lieten de voorspelers van de Held. Comb. den doelverdediger van H.F.C. nog tweemaal visschen. Dit werd H.F.C. te machtig, en met een prachtigen kopbal weet C. Goes de stand op 8—2 te brengen. Verder komt er geen verandering meer in het spel, zoodat op het eind de Held. Comb. een 3-2 overwinning kan boeken. Jammer was het dat H.F.C. II niet volledig was. Het plan bestaat echter h$t binnenkort nog eens over te doen, en dan moet stevig worden aangepakt, heeren De scheidsrechter vervulde zijn taak op uitstekende wijze. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 5 Juli. Officieel bericht van hedenmiddag Er is in de streek van Nieuwpoort en op het front Steenstraete—Het Sas een vrij levendig artilleriegevecht geleverd. Ten noorden van Atrecht zijn gis teravond tegen 10 uur twee pogin gen van de Duitscheia om tot het offensief over te gaan gefnuikt. De eene was op onze stellingen voor Souchez gemunt; herhaaldelijk ver lieten de Duitschers hun loopgraven, gewapend met handgranaten en springbussen, doch z|j waren genood zaakt terug te trekken en lieten een groot aantal lijkon op het terrein achter. De andere aanval had plaats in het Doolhof en werd onmiddellijk gestuit door het Fransche vuur. Op den rechteroever van de Aisne, bij Passy, z|jn de m|jngevechten voort gezet. In Argonne gevechten met hand granaten en luchttorpedo's zonder bedrijvigheid van de infanterie. De Duitschers zijn gisteren in den loop van den middag en des avonds over een front van omtrent 5 K. M. tot het offensief overgegaan, en wel van Fey en Haye tot de Moezel. Ten O. van Fey en Haye en in het Westelijk deel van het Priesteïbosch, d. i. een front van ongeveer 1 K.M., z|in z|j er na een allerhevigste be schieting in geslaagd weer vasten voet te krijgen in hun oude linies, die tevoren door de Franschen waren vermeesterd, maar ondanks de hevig heid van hun aanval konden z|j op het geheele overige front niet vorder vooruit komen. Van Croix de Carmes tot aan het gehucht Haut de-Rieupt aan de Moezel is de aanval der Duif - schers volslagen verijdeld. Zij hebben zware verliezen geleden. Berlijn, 5 Juli. Officieel belicht uit het groote hoofdkwartier: Een aanval ten noorden van Ypereu aan den straatweg naar Pilkem en een aanval der Franschen op Souchez zijn bloedig afgeslagen. Aan beide zjjden van Croix des Carmes, aan den westelijken zoom van het Priesterbosch, hebben onze troepen gisteren een vijandelijke stel ling ter breedte van 1500 M. stor menderhand genomen en z|jn door een warnet van loopgraven tot 400 M. vooruitgedrongen. Onder zware verliezen hebben de zich wanhopig verwerende Franschen loopgraaf na loopgraaf moeten ontruimen. Onge veer 1000 ongewonde gevangenen, onder wie de bataljonsstaf, en twee veldkanonnen, benevens vier machi negeweren, drie lichte en vier zware mjjnwerpers zjjn ons in de handen gevallen. Een tegelijkertijd uitgevoerde over val op de Fransche blokhuisstelling bij Haut de Rieupt, ten zuiden van Norroy (noordelijk van MontiMous- sod a/d Moezel) is eveneens geslaagd. De stelling is met de bemanningen de er in aangebrachte gevechtsmid delen in de lucht gevlogen. Wij heb ben later volgens ons plan het ter rein waar de stelling lag, weder ontruimd. Onze vliegers hebben opnieuw bij gevochten in de lucht hun meerder heid getoond. Ten noorden en ten westen vau Manon viller hebben zij op 1 en 2 Juli een Fransch vlieg tuig tot landing gedwongen. Gisteren en eergisteren heeft een Duitsch vlieger den aanval van drie vijande lijke vliegers afgeslagen. Bij den gisteren vermelden aanval uit de lucht op Brugge z|jn de ge worpen bommen dicht bij de kost baarste gedenkteekenen van kunst in de stad neergevallen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 5 Juli. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het oostelijke gevechtsterroin is de toestand onveranderd. Op het Z.O. gevechtsterrein hebben de verbonden troepen van von Lln- singen's leger op het geheele front de Zlota Lipa bereikt. De westelijke oever der rivier is van vijanden ge zuiverd. Dit leger heeft zich buiten gewoon geweerd. In gevechten, die bijna 14 dagen hebben geduurd, heeft het den vijand uit zijn sterke stelling aan den Dnjestr verdreven, den over gang over de rivier geforceerd en daarna den vijand van stelling tot stelling voor zich uitgedreven. Aan den Bug hebben de Russen vannacht het bruggehoofd bij Krylow ontruimd. Tusschen Bug en Weichsel zijn de Russen gisteren bij Plonka-Turobin, ten noorden van den Porsector, en bij Tarnowko-Krasnik opnieuw terug geworpen. Weenen, 5 Juli. Offieieel bericht uit het groote hoofdkwartier: In Oost Galicie hebben de verbondeu troepen van von Linsingen's leger, na veertien dagen in vervolgings gevechten zegevierend te hebben ge streden, de Zlota Lipa bereikt en den westelijken oever dier rivier vau vijanden gezuiverd. Op den sector Kamionka Strumilo wa—Krasno duren de gevechten tegen de Russische achterhoode nog voort. Bij Krylow heeft de vijand don westelijken oever van den Bug ont ruimd, na Krylow in brand te heb- Aan beide zijden vau do bovc-n- Wieprz wordt gevochten. De verbonden troepen hebben don vijand uit zijn stellingen ten noorden van de Por geworpen en z|jn tot Plonka doorgedrongen. Ten westen aan dit front aanslui tend, heeft het leger van aartshertog Jozef Ferdinand de Russische slag linie aan beide zijden van Krasnik doorbroken en de Russen onder groote verliezen in noordelijke rich ting teruggeworpen. In deze gevech ten zjjn 29 officieren en 8000 man gevangen genomen, zes kanonnen, zes munitiewagens en zes machine geweren buit gemaakt. Ten westen van den Weichsel iade toestand onveranderd. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 5 Juli. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier De gevechten aan den rand der hoogvlakte van Doberdo zijn gisteren met dezelfde hevigheid hervat, 's Avonds was de aanval van twee Italiaansche divisies op den sector ten zuiden van Polazzo afgeslagen. Meer naar het noorden duurde de strijd toen nog voort. Ook bij Woltschlach en in het ge bied van de Km heeft de vijand wederom tevergeefs aanvallen gedaan. In het Karinthische en Tiroolsclie grensgebied zijn slechts artilleriege vechten geleverd. Oe Duikbootenoorlog. Londen, 5 Juli. Het Engelsche stoomschip Anglo-Californian, metend 5000 ton, is in de haven van Queens- town binnengeloopon, na beschoten te zjjn door een Duitsche duikboot. Van de bemanning moeten er 12, waaronder de kapitein, zjjn omgeko men en velen zjjn gewond. Londen, 5 Juli. De schoener Sun- beam is door een Duitsche duikboot ter hoogte van Wiek (aan de Schot- sche kust) in den grond geboord. De bemanning van 5 koppen is gered. Londen, 5 Juli. De Noorsche bark Fiery Cross, geladen |met machine olie, is door een Duitsche 'duikboot met granaatvuur in den grond ge boord. De bemanning is te Swansea Pouillac, 5 Juni. Hier is aangeko men bet Spaansche stoomschip Juan met zeven man van den schoener Hirondelle, die, op weg naar Enge land met een lading timmerhout, ter hoogte van Ouessant in den grond is geboord.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2