Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd- nuiuuior: „Fatum". Cüioma Palaco, Blnnonliavou 2, Hoofd- „Alleen in Parijs". MARINE EN LEGER. M«. schoener „Zeehond'.', en •llt bnvol met gemelde» datum opgedragen san den kapl.-luit. tor zee C. D. de Haus. Met den IH011 dezer wordt do detacheering bü -Ie Landweor to Heldor van den kapitein der mariniers P. S. Groen ingetrokken en hij ge plaatst bü het Kon. Instituut voor do Marine ..-li mol dien datum gedetacheerd by de Land weer tc Helder de kapitein der mariniors J. C. Hchravor. van Hr. Ms. Wachtsehlp te Willems oord. Do lult. tor zue der 2o kl. .ihr. G. J. Wichore, vau Hr. Ms. „Kon. Kmma", wordt 10 dezer over- geplaatst naar de Marineka'/ernu te Amsterdam en ter beschikking gestald van den clief van de milltalro kustwacht en van den dienst dér drsadloozo telegrafie, on wordt op dion datum pla I. ter zi jjlCon. Em Ur. Ms. pauwerboot „Friso" is gisteron nlh in dionst «esleld onder bevel van don luit., zoe le kl. SV. Lnmnan boonl van dien bodem y.iin geplaatst de lult. tor zee 2e kl. H. Kwast, de onlcler-macb 2"kl. J.Jengepieronilomachl- ulst C. A. Poot. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". i'r. Jullaua, tliuisr., vertrok 10 dezer v. Singapore. Itembriindt, ullr., nrrlv. 10 dozcr to .Singapore. Vondel,uitr., pass. it dezer Gibraltar. Mas, tli uier., pass. K dezer Sagres. Hiouw, tliuisr., pass. lOdozor Dover. Hoepat,ultr..j>a8s. 11 dezor Holehaven. Kanmocn, uitr.,pass, U dezor Finlsteru-. Koningin Emma, uitr., pass. 10 dezer Pertin. Timor, uitr.,arrlv. 11 dezer to Port Said. lilliton, thulnr.. pass. 11 dezer Dover. Karimata, ultr„arnv. 12 dezer to Sabang. Rotterdamsche Lloyd. Jlonguluu, uitr., vertrok 0 dezor van Genua. Iiisullndo,uitr., pass. 10dezor Point do Galle. niehro» vertrok 10 dezor van B'dara naar Java. Madioen, v. R'dam n. Sydnoy, pas. lOdozor Lizard. Ii.iocja, ullr.,arrlv. 11 donor van Adon lo Suez. ltindianl,ultr.,ari iv. II dezer toGraveaend. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Tubantia vertrok 0 dezer v, B.-Ayres n. A'dam. Ainstelland, uitr., urriv. 10 dozor to Pornambueo. Getria, uitr., pass. 10 dozor üuissnnl. Bandoong, tliuisr., vertrok 10dezor van 1'adang. Modan, uitr., vorlrok 10 dézer van Suoz. Kon. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. 10 Juli. Aangekomen v. Hnrlingon en vertrokken n. Huil, Noderl, s.s. „Prof. Buys". Idem van Harlliigen naar London, Eng. s.s. ..Groningen". 11 .lull. Idem van Huil nnar Harllngon, Neder! s.s. „Min. Tak". 12 Juli. Idem van Londen naar Harllngon, Eng. s.s. „Stnrllng". 1."% Juli. Idem van Harllngon nnar Wofit-Iiartb pool, Noderl, 8.8. „Duivoland", VISSCHERIJ BERICHTEN. Nlouwodiop, 10 Jul! Aangebracht door f korders: 2 tot 10 stuk» groote tong, per stuk ro.70, 10 tot 10 «tuk» middellong, por stuk 36 a t-, cl., 10 tot 30 stuks kloino tong, per stuk 16 et., 3 tarbotton, per stuk fti.— af 7.-, 1 tot 3 mand storWehol, por mand flO.—a f12.-, *-• 4 mand kleine schol, per mand f3. - a f 4. tot 2 mand schar, per mand f4.— a f5.—, 10 roggon, por stuk fl.— 12 Jul! Door 2 kordors: 30 stuks groote por stuk 70 et,, 30 stuks middeltong, peri mand stortschol, per i kloino schol, per ma per mond f4.-. lllUl-lLUIJg, yui s,u per stuk 15 et, .'7.- af8 4 mand 1 f3.— 2 mand schar, MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 10 Juli 1015. Aangevoerd 7 paarden f120 a 1450, SC kooien en ossen fioo a f850, 46 nucht. kalveren f12,- .i r22,-, 18 magere sehapen f 18.- a f36,-, 40 lammeren f 14 a f 18, 1" figf I 24,— li f38.14(1 biggén f 13.iliio,u uuu,„u un geiten ft,- a f8,-, 1 kleine bokjes fo.- n 10,—, botor, nor kop laagste prijs f0,671. inidd.prtisr0.i74, hoogste prijs f0,82-, aangevoerd 6744 kop, etoron f5,— a f6,— per 100, eenden eieren fc.75 3 re.-. Alkmaar, 12 Juli 1916. Aangevoerd 14 koeien on osson f285 af375, vette knlvoren f60,— n f120,—, per K.G. fl,— .-» f1,20, 00 nucht. idem 112.- »f28,-, 678 vette schapen f32,- a f46,—, 331 votto varkens f0,10 n f0,»4 per K.G., - magere id. f - Hoorn, 10 Juli 1915. Tarwe f 12,- afl4,—,gorstf 10,- af 11,60, haver r7,76 a f 8,25, groono erwten f25,— a vale id. I a f-,—grauweid.f—af ,br.boon. fïla f20,—.karweit f21,—af26, mostardz.13260 at 00,-, - koeien f - afO—0 schapen f00,- n f 0 lammeren faf—,—. 0 kalve ren f-,- a f0 varkens f—,— a f 0- biggen 10,- a f paarden f—0,— I 0.—, kipoierou f5,60 a f5,76, 2721 kop boter 76 a 80 ct per kop. Beverwijk, 12 Juli 1916. Groonton. r—.00, ld. dun' r- .00—f—.00,id.dunbl.f0—f0por 100bos,poste lein f 0.20—f 050 por bon. eapuctjnors f7.00 -f 9.- por 100 bos, raspers f 11.00—f 18.60 per 100 pnd., radijs f-,0-f0.- por 100 bos, sla f 0.60—f I,— per 100 krop, spinazie f0XX>—fOBOpA kist, zuring 10.00—f0.00 por ben, wortelen r 7-9 p. 100bos. bloemkool lo soort f 10.00-f 16.00, id. 2e soort i" 6.00—f $.00, id. 3o soort f 2.00 - f 4.00 por 100 stuks, aurdbuiou f21-f28 per 100 K.G., id. r4.00-f6.- per 100 mandjes, doppers f6.— a f9.60 per 100 pond. groentjes f 7.60-f9.—, komkomm. Ie kw. 1-4—r?, ÜC kw. f 3 - f 3.60, 3o kw. fl-f2 per lf* Mluks, tuinlioonon CO—100et. pc-r. 1000 stuks. Punnerend, 13 Juli 1916. SS stapels Fabrlckskau» per 60 K.G. f 64. WO Boerenkaas 60 f 6—f 2 Commissie 60 f 49.- 2 Middelbare 60 f 49.- 2 Qoudscho kaas 60 f 50.- 1602 K.G. Botor por K.G. f 1.56 3 t 1.4 676 Runderen 883 velto - por K.G. f 0.86 f 1.( 293 melko on gelde f 160.- f 360.- :i3 Stieren f 000.- f 000.- 40 Paarden f 000.- f 000.- 127 velto Kalvoron por K.G. 1' 1.— f li 386 nuchtere ld. nor stuk f f Slaehlkalvoren f 14.- f 27.- Fokkaivcron per «luk f 16.— f 34.- 367 vetto Varkon» por K.G. f 0.88 f 0.96 67 magere id. por stuk f 35.- por stuk f 14.— Biggc 1603 Scfiai J Overuouders f 0,— 766 Lammeren I 16.— Gauzon f 0.— KalkooneD f 0.- Zwanon f 0.- Kipoierou por 100 nluks f 6.60 r r Eendoloreu 100 f 5.90 f Kievitseieren por stuk f 0.- f zak Appelen f 0.— f zak Poron f' 0.— f Handel melkt- un eeldekoeion matig kalveren matig«lacht- on fokkalveren vette varkens vlug; magoro ld. matig; h matig; lammeren vlug. r 40.- r ia- f 43,- f 0.- f 21.- r o.- f 0.- Burgerlijke. Stand van Helder, van 10 tot 12 Juli. BEVALLENN. Looij - Kuiken, d. J. Tuinstra—Stellingwerf, d,; J. de Beurs - Krul, d.B. van Gunsteren- Gielis, d.K.Wildenberg-Gieling.z.; A. Geervliet-de Wit, z. OVERLEDENT. H. doVreede, 36 j. DE OORLOG. De afgemeene toestand. Mag men de berichten uit Weenen geloovcn, dau is het bericht van Russische zljdo over de nederlaag bij Krasnik wel zeer overdreven voor gesteld, en is niets verder gebeurd, dan het terugnemen van een troepen- afdeeling, die vier kilometers voor het algeineene front vooruitgeschoven was. Ook dit zal wel niet de geheele waarheid zijn wij zullen die we] moeten zoeken in de gemiddelde lijn. Maar zelfs do „Times"-corrospondent to Petersburg verwacht niot, dat de Russische overwinning een belangrijk gevolg zal hebben. Uit diens verhaal blijkt, dat de Oostenrijkers in het gebied tusschen Oerzedof enBychawa, beiden plaatsen noordelijk van Kras nik gelegen, een ontzaggelijke strijd macht hadden ontwikkeld, die over een front van 16 K.M. tusschen de Wysnitza en de Por voortrukte, met het. doel to pogen door het Russische front te breken en Lublin te bereiken. Twee geheele legers waren hier bij een, gedeelten van het le en 4e Oostenrijksche leger van von Macken- sen, en de overblijfselen van het vroegere leger vau deu Oostenrljk- schen generaal Dankl. Maar meu verwacht, dat de Oosten- rljkpch-Duitsche stal spoedig een poging zal doen, om door een op- marsch tusschen Weichsei en Wjepr het verloren initiatief te hernemen. Eu op grond daarvan wordt zelfs in Russische militaire kringen de Russische overwinning, ook al noemt men die zeor belangrijk, niet beslissend geacht. De Duitsch-Oostenrijksclu legers zijn hier ontzettend sterk, en in den tegenwoordigen oorlog is, ondanks ,het op de been brengen van milÜoenen-legors, een geregeld ver loop niet te vet wachten aanhoudende opraarsehen of aanhoudende terug tochten zijn onwaarschijnlijk, en het zou voorbarig zijn te meenet), dat het offensief van de Russen bij Kras nik >öen vorm van een algemeenen slag zal aannemen. En derhalve komt de militaire correspondent van de „Times" er toe, om als zijn mecning uit le spreken, dat het veiliger is om het succes vau de Russen te beschouwen ais een handige manoeuvre, die den toestand voor de Russen wat. heeft verbeterd, maar die geen beslissenden invloed oefenen zal op het oorlogsveld tus schen Weichsei en Weprj. De militaire medewerker van de „Nowoje Wremlja" ziet in de neder laag van den aartshertog het begin van een nieuwe phasc van do ge beurtenissen voor Lublin. Deze schrij ver schat het leger van den aarts hertog' op niet minder dan zes of zeven legerkorpsen, en bovendien nog een paar Duitsohe korpsen op den rechtervleugel, in het geheel wol 16 tot 20 divisies. Bovendien konten de versterkingen, door liet leger van v. Mackensen afgezonden, snel aan, om den aartshertog te steunen, waar door de stilstand der actieve bewe gingen tusschen Wjepr en Boeg wordt verklaard. Het Oostenrijksche legerbericht "wijst er op, dat het Russische legor- comm'ando, dat sedert t wee maanden niets te meidon had dan do voort durende terugtocht, en dat het- Rus sische front van de Doenajetsj tot aan de Zlota Li pa en de Boeg en van de Karpat.hen tot Krasnik en Samostje zag teruggaan, gaarne gebruik maakte van het terugnemen eeuer kleine legerafdeeling over eenigo K.M. om een overwirmingsbericht in de wereld te zenden. Het geiinge belang van de Russi sche zegepraal blijkt, wel het duide lijkste hieruit, dat de strijd ton noor den van Krasnik, in het gebergte, nog.steeds voortduurt. Efet Russische offensief bewijst alleen, dat de Russische troepen, die versterking ontvingen, in de lijn Lublin Cholm, niet gedemoraliseerd zijn, maar nog in staat zich te ver zetten en met succes tegen de vijandelijke legermacht. Overigens is hier op het oostelijk gevechtsveld ook ecu stilstand ge komen, die in de „Times" verklaard wordt, door het moeilijke terrein waarin de Oostemykach Duitsche legers thans moeten opereeren. Tus schen de Zlota Lipa en Tarnopol, zegt de correspondent, zijn minstens zes natuurlijke stellingen, die don Oosten rijkers drie- tot viermaal zoovool mensehen zullen kosten om ze te nemen, dan de Russen om ze te ver dedigen. Een Oostenrijksche vooruit gang zou dus minstens ovenvee] levens kosten als een Russische over winning. Als een oude bekende uit lang ver vlogen dagen, als de-herinnering aan de standvastigheid waarmede de strijd in het westen beperkt blijft tot de zelfde plaatsen, tot dezelfde terrein- voorwerpen, tot dezelfde huizen zelfs vinden wij in het Fransche leger bericht weer eens melding gemaakt van het „huis van den veerman" aars den Yser. Maanden is het go- leden, dat dit huis in het midden punt van den strijd lag, oen strijd niet alleen om het huis zelf op het gevochtsterrein, maar een strijd ook in do bladen omtrent de authentici teit van hot huis, en over een tecke- ning waarop het voorkwam. Maan den zijn sedert voorbijgegaan. De wereld i8 in dien tijd met ontzag wekkende snelheid door het heelal gedraaid, alles is veranderd om ons en in ons, maar de strijd aan den Yser, om hot huis vau den veerman wordt nog steeds voortgezet. En zoo als het daar gaat, gaat het overal. Iemand, die in drie maanden geen enkel bericht gelezen had over de gevechten in Frankrijk en België zou weer dadelijk op de hoogte zijn want nog altoos woedt de strijd aan den Yser en bij Atrecht, bij Souchez en Neuville St. Vaast, in Champagne en de Argonnen, bij het Bois "Le Prêtre, aan de Maashoogten, in de Vogezen—evenals voor drie maanden. De toestand is onveranderd. Slechts worden dagelijks de tien duizenden mensehen doodgeschoten, wat voor het welslagen van den oor- noodig schijnt, niot alleen Duit- schers maar ook Engelschen, Franschen, Belgen Hoe lang nog (H.blad.) Van het Westelijk front. Parijs, 12 Juli. OGicieelemededceling van hedenmiddag 3 uur Groote bedrijvigheid in den nacht van 11 op 12 dezer op verschillende punton van het front. In den sector van Atrecht hebben do Duitschers na een groot aantal projectielen met verstikkende gassen te hebben geworpen, tegen midder nacht ten Z. van Souchezeen aanval beproefd, die mislukt is. ~sn tweede aanval tegen 2 uur 's ochtends stelde hen in staat hut kerkhof te bezetten on eenige stukken loopgraaf, die onmiddellijk daaraan grensden. Een hardnekkige strijd met gra naten werd gevoerd in do loopgraven ten Z.O. van Neuville St. V&ast zon der noemenswaardige winst voor een van beide partijen. Op de. hoogvlakte ten N. van de Oiae is het wederkcerige bombarde ment bijzonder hevig geweest in de streek van QuenneviOres en Nouvron. Iu Argonnen raijnoorlog, met tus- scheukofnst van de Fransche artillerie. In Woëvre hebben do Duitschers Fresties met projectielen van allo kaliber hevig beschoten en verschil lende aanvallen beproefd, een bij Sault iu Woëvre, de andere in het bosch van Aprémont, in Vaux-Serry en bij de Töte du Vache. Zij zijn overal af geslagen. In de Vogezen hebben de Duitschers een mijn bij de Fransche stellingen ten Z.W. van Amorzweiler (Amers- vile) laten ontploffen. Daarna hebben zij een aanval met verscheidene com pagnieën ondernomen, die met zware verliezen is afgeslagen. Wij hebben eenigo gevangenen gemaakt, Beiiyn, 12 Juli. Officieele rnede- .deeling uit het groote hoofdkwartier: Aan de noordelijke helling van de hoogte 60, ten Z.O. van Yperen, hebben wij een gedeelte van de En- golsche stelling ln de lucht laten springen. Het'gevecht op korten afstand aan den westelijken rand van Souchez vordert. Het kerkhof, ten Z. van Souchez aan den weg van Atrecht, waar zoo heftig om gestreden is, is woer in onze handen. Het is gisteren avond na een harden strijd stormen derhand genomen. 2 officieren en 163 Franschen, 4 machinegeweren en 1 mijn werper worden genomen. Bij Combi es en in het bosch van Aillv is de vijand gisterenavond, na een krachtige voorbereiding door de artillerie, tot den aanval overgegaan. Op de hoogte van Combres slaagde du vijand erin in onze linie binnen te dringon, hij werd er echter weer uitgeworpen. In bet bosch vanAilly wc-rd de vijandelijke infanterie reeds voor onze stelliDgcn door ons vuur gestuit. Ten N. vau de hoogte bij Ban de Sapt is een stuk bosch van den vijand gezuiverd. Bij Amerzweiler, ten N.W. van Altkirch, hebben wij een vijandelijke al'deeüng in haar loopgraven over rompeld. De vijandelijke stolling weid over een breedte van 500 M. gelijk gemaakt. Onze troepen trokken daar op volgens hot plan naar hun linie terug met medeneming van eenige gevangenon. Van het Oostelijke gevechts terrein. St, Peteraburg, 11 Juli. Id deu nacht op Zaterdag heef! ons garni zoen een uitval uit Ossowiec gedaan gedaan en daarbij sappen van den vijand vernield. In de streek van Edvabno hebben wij twee mijngangen van den vijand vermoesterd en in de lucht laten vliegen. Den lOden dezer bleef de vijand zich handhaven op hoogte 118 en op de boerderij Koversk en ondernam hij een krachtigen aanval tusschen dlc boerderij on de Bystrzyca (de ri vier die evenwijdig met den weg Kras nik-Lublin noordwaarts stroomt). Wij sloegen echter den aanval af en brachten den vijand aanzienlijke ver liezen toe. "Ten Z. van Bychawa (aan een rechter zijrivier van de Byatryea) namen wij totdusver 900 man met 14 officieren, voorts 3 machine-ge- woren. Aan het overige front geen gevech ten van belang. Berlyn, 12 Juli. Aan den weg Suwaiki - Kal war ia, iu de streek vau Lipina, hebben onze troepen de vooruitgeschoven stellingen van den vijand over een breedte van 4 K.M. bestormd. Op het. Zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand bij de Duitsche troepen onveranderd. De Duitsche nota. 1/ondeu, 12 Juli. De Times ver neemt d.d. gisteren uit Washington dal. er geen twijfel bestaat of de voor stellen, vervat in de Duitscjie nota, zullen worden y er worpen. De geheele Amerikaanscbe pers vindt deDuitsche voorstellen onduldbaar, beleedigend, cynisch, bandeloos en over het alge meen teleurstellend. Duitsch-Ameri- kaansche bladen en ook de organen, die het eigendom van Duitschers zijn, nemen natuurlijk een ander stand punt in. Doch moge ook al de'Ame- rikaansche publieke opinie veront waardigd en teleurgesteld zijn er zijn nog maar weinig aanduidingen, dat die publieke opinie een crisis zal uitlokken. Feitelijk wordt er van oorlog uiet gesproken; en over het afbreken der diplomatieke betrekkin gen wordt minder gesproken dan zes weken geleden. Hoewel men het er vrij algemeen over eens is, dat verder gepraat nutteloos is geworden en er op vage wijze op wordt aangedrongen, dat. tot. handelen moet worden over gegaan wordt van alle kanton verkondigd, dat niets mag worden gezegd of gedaan dat de vrijheid van president Wileon aan banden zou kunnen leggen. Dc correspondent van de Morning Post geeft een samenvatting van alle gezaghebbende Amerikaanscbe cou ranten. De hoofdzaken van deze samen vatting kort resumeereude, komt de Morning Post correspondent, tot de volgende slotsom: meen wordt betoogd, dat de aard der nota niet zoodanig is dat h\j de Vor. Staten zou rechtvaardigen, tot ernstige stappen hun toevlucht te nemen. De commentaren op de nota zijn beslist in den zin van ver dere pressie op Duitschland en vóór de instandhouding van den vrede met dat land. Van de grens (Hannover-West- falen). Men scbryft aan de N. Rott. Ct. Wegens de ontzaglijke duurte der voederartikelen en de scbaarschte van gras en hooi stijgen de melk prijzen bjj onze naburen met den dag; pfg. por liter is wel algemeen de minimum prijs. In 't geheel is dan ook de melkopbrengst met 25 procent verminderd. Uit- vrees voor legerin gen aanvoer hebben de gemeentebe sturen in tal van groote steden den maximum-literprljs vastgesteld op 28 pfg. met ingang van 12 Juli. Ook is dezer dagou op dringend verzoek der melkverbruikers een verbod te verwachten van den plaatsvervan- geaden geueraal-opperbevelhebber van het Xe legercorps te Hannover be treffende het maken van geslagen room. Een gebruik van melk voor dit doel acht men in dezen tijd van groote schaarachle onverantwoorde lijk. daar voor het maken van SOL. geslagen room niet minder dan 1000 L. melk noodig is. De Bondsraad heeft het voederen van broodafval aan het vee strafbaar gesteldwie broodkruimels of ander broodafval aan zijn kippen, honden of vee voedert, wordt met gevange nisstraf gestraft of beboet met een boete van ten hoogste 1500 mark. De houding van Roemenië. Berlijn, 12 Juli. De heele Duitsche pers schrijft, blijkbaar ingevolge in spiratie van hoogerhand, over den toestand van Roemenië. Zij acht het oogenblik voor dat land gekomen om kleur te bekennen. Duitschland be-- gint ongeduldig te worden over Roe- menie's houding, nu het weigert oor- logsmaterieel naar Turkije door te voeren. De centrale mogeudlieden hebben, meent de Duitsche pers, recht op welwillende onzijdigheid van den kant. van Roemenië, ofschoon zijn tractaat met hen door het Parlement niet bekrachtigd is. Het is daafora twijfelachtig, of het mogelijk zal zyn de naleving ervan te verlangen. Echter, de minister president Bratianu heeft altijd erkend, dat het tractaat bindend was. De centrale mogend heden hebben totdusver hun bereid willigheid getoond, om in het twijfel achtige ten gunste van Roemenië te beslissen. Zij kunnen echter Diet langer toe staan, dat het hun eigen belangen in den weg staat en eischen onge- hinderden doorvoer van munitie naar Turkije. Rooraenië's aarzelende hou ding was verklaarbaar zoolang het Russische gevaar dreigde. De toe stand is nu echter veranderd door de jongste nederlagen der Russen in Galiciii. Daarom achten de centrale mogendheden zich gerechtigd, de vrij heid van beslissing voor te behouden ten aanzien vau het bindende ka- raktor van het tractaat. Men verneemt, dat aan Roemenië internationalisatie van de üardanellen door Engeland beloofd is en dat aan Rusland het bezit van Konstantinopel en de zeeéngten is toegezegd. Katoen voor Nederland. Londen, 12 Juli. Bij een bespreking in hot Lagerhuis van de vraag of katoen tot oorlogscontrabande moet worden verklaard, zeide lord Robert Cecil, onder secretaris van Buiten- landsche Zaken, dat het Engelands doel is to beletten, dat Duitschland van katoen wordt voorzien en dat dit doel moet worden bereikt, zonder op onrechtvaardige wijze tegen neu tralen op te treden en met inacht neming van de internationale wetten, daar Engeland immers in dezen oorlog de vertegenwoordiger van het inter nationale-recht in Europa is. De regeering gelooft, dat het systeem dat voor Nederland wordt toegepast en dat, naar zij hoopt, ook voor andere landen zal kunnen toegepast wordgn waar de Nederlandsche Overzee Trust, die de bestemming van alle goederen garandeert, die zij ontvangt, zeer voel steun heeft ge kregen en inderdaad grootendeels voorkomt, dat katoen naar Duitsch land wordt uitgevoerd en op den duur dion uitvoer volkomen zal beletten. Als dit inderdaad het geval zou zijn, dan is de regeering bereid, elk werke lijk doeltreffend middel te overwegen. Sprekende over de moeilijkheden die deze quaestie oplevert, zeide lord Cocil, dat Engeland rekening moet houden met de neutrale landen, die groote verbruikers van katoen zijn, zooals Scandinavië en Nederland, en dat oen gedragslijn moet worden vastgesteld waardoor zoowel hunne wettige rechten als Engelands wet tige belangen beschermd worden. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Kon. besluit is aan den heer M. Meerens, gewezen opzichter der Magazijnen bij 's Rijkswerf alhier, een pensioen verleend van f868.-. Uitbetaling gratificatiën. Naar wij vernemen zijn bij Kon. Besl.# gratificatiën toegekend aan we duwen van mindere geëmployeerden en werklieden bij inrichtingen van 's Rijks Zee- en Landmacht alsmede aan weduwen van onderofficieren en minderen der Zeemacht welke geen aanspraak kunnen maken op weduwe pensioen. Deze gratificatiën zijn, voor zooveel deze gemeente betreft, betaalbaar ge steld ten kantore van den Ontvanger der Dir. Belast, alhier. Belanghebbenden zullen dus goed doen zich aan dit kantoor aan te melden ten einde het hun toekomende in ontvangst te nemen waartoe ge legenheid bestaat dagelijks van 9—2 uur. Men bericht ons: Op Zondag 18 Juli 1916 komt de tooneel- en pleziérvaart-vereeniging „Vriendschap zy ons Doel" uit Am sterdam, met de plezierboot „Oost- zaan" naar den Helder met circa 400 personen. Postduivenvereniging „Hollands Noordpunt". Bovengenoemde vereniging hield met hare leden onderstaande wed vluchten. 4 Juli van Bergen op Zoom. De prijzen werden behaald als volgt: W. Dienaar le 2e 3e en 12e prijs, H. J. Riemers 4e 5e en 16e pr., K. Holtz 6e pr., A. Felkers 7e 10e en lle pr., W. Tol 8o 9e en 14e pr., H. L. Mulder ISo pr. on F. Scholten 15e prijs. 11 Juli vau Goes. F. Scholten le pr., K. Tol 2e en 10e pr., A. Felkers 3e pr., W. Dienaar 4e 5e cn 8e pr., R. J. Riemers 6e pr. en H. L. Mul der 7e 9e on lle pr. Hat kotterjacht „Colletta". Aan den steiger van het Haven hoofd lag Zondagmorgen de „Collette", het olegante, heldergroen geverfde jacht, toebehooronde aan de groep Helder der Ned. Padvinders-organi satie, gemeerd en trok begrijpelijker wijs zeer de belangstelling. En toen de equipage klaar was met bergen van de zeilen en de loop planken werden uitgelegd, kwamen weldra bezoekers, uitgenoodigd het verblijf van de water-padvinders te bezichtigen. En allen wareD er ver rukt over, zoo aardig het er uitziet binnen en buiten. Uitteraard is de ruimte er klein, maar zodal niet van alle, is het vaartuigje zeer zeker van „vele ge makken voorzien". De kajuit heeft een groote massa bergplaatsenvan elk hokje en gaatje is partij getrokken, tot zelfs een bibliotheek is aan boord. De zwemvesten, geschenk van de Maatschappij „Nederland", heeft men zeer practisch weten te bergen onder do zitbank, en tal van kastjes ver borgen vele schoone en nuttige zaken. Ook „glas- en zilverwerk" is aan boord; peper en zout voor een lunch, theelichtje voor een tea, zoowaar „allerhande" voor bij de koffie. Kruipt men want loopen gaat niet vanwege de ruimte door de kajuit, dan komt men in de kombuis. Hier waren de padvinder-kok en het padvinder-koksmaatje bezig uit aller lei geheimzinnige retorten en glazen den geurigen godendrank te bereiden, die straks, op een sierlijk blad opge diend, den dames en heeren invité's zou worden aangeboden, 't Rook over heerlijk naar koffie, hetwelk de ver-, wachtingen betreffende de hoedanig heid van deze verkwikking hoog deed spannen. Af en toe verscheen door de openiug boven een of ander rond jongensgezicht om orders na mens den schipper uit te deelen of te informeeren naai' de vorderingen, die de kok en zijn helper maakten. Andere jongelui waren inmiddels op dek tfezig. Er is altijd wel wat te doen; eene herstellihg van dit, eene verbetering van dat, en in af- 'wachting van de koffie keken wij eens rond. „Eenvoud is het kenmerk van bel ware", zegt het spreekwoord, en dit woord geldt ook voor de „Collette". Luxe beerscht er niet aan boord. Kooien of hangmatten zijn er niet als men 's nachts vaart en de jon gelui gaau vast en "zeker de Zuider zee op dezen zomer vinden zij, die niet de waqht hebben, wel een plaatsje op de zitbanken in de kajuit of eronder. Op de eerste reis maakte het vaar tuig, dat, pas van de helling, nog wat droog was, nog al wat water. Zoo kan het ons niet verwonderen, dat wij in het logboek alias het scheeps-journaal aanteekeningen vinden van dezen aard: „Kwart voor 3 het schip lens gepompt. Om 3 uur lichten gedoofd. Kwart voor 4 nog maals lens gepompt. 4 uur Deelder op waeht. Om 10 voor half 5 ge durende 3 minuten lens gepompt, om 5.15 nogmaals gepompt". Als een verlichting klinkt de volgende aan- teekening, die er ingeschreven: „Toen kwam Bram. Mijnheer Becker ge pord". De koffie was gereed gekomen, de melk in een melkkoker optima forma gekookt. De hofmeester-kok zat nog een beetje in z'n maag met het ronddienendat viel niet mee. 't Vereischte eenige kellners-handig- heid. Maar die zal wel komen. En de koekjes, uit een reuzenzak gepre senteerd, leeken overheerlijk. Bijna was het koksmaatje er op gaan zitten, maar de situatie werd gered. De koffie-zelf was zuivere godenspijs, alle dames riepen er over. 't Plan is, zeiden we boven, om tochtjes te maken op de Zuiderzee en de rivieren en meren. De „Col lette" zal haar weg wel vinden met den bekwamen schipper, dien zij in den heer J. C. Becker, leeraar aan de Zeevaartschool, heeft, en met zulke goedleersche leerlingen In de kajuit vindt men, behalve ansichten en andere wandversierin gen, een hartelijk schrijven van den majoor Collette, tot den watertroep gericht, 't Is in glas gezet en zal, als kostbare relique, bewaard bleven. Ten slotte een paar aauhalingen uit het „Havenjournaal" van de „Collette". „Maandag 5 Juli. Mooi weer. Lichte N.Wostelijke koelte Ontvangen veel bezoek van Padvinders met en kele ouders. Borgen de reddingboeion, zwemvesten, zeilschoot en koperen schynlichtroosters op in de kajuit. Pompten te 9 u. lens. Sloten te 10.15 alles af en lieten het schip over aan de zorg van den wachtsman op de werf". „Dinsdag 6 Juli. Mooi weer. Ten 5 uur aan boord". „Vrijdag 9 Juli. Kwamen te 6.45 aan boord. Schrobden do loodmat uit, enz." „Zaterdag 10 JuliPoetsten vorken en lepels". Men ziet, gewerkt wordt er aan boord van de „Collette I" Een lieve schoonzoon. Aan de Achter-Binnenhaven had een juffrouw gistermorgen twist met haar schoonzoon. De ruzie liep zoo hoog, dat de jonge man, snuivend en hijgend en over zijn heele lichaam bevend van kwaadheid, de vrouw onverwachts aanpakte en haar naar den kant droeg met het doel haar in het water te gooien. Maar eenige buren, die aan de deur op korten afstand een luchtje stonden te scheppen, zagen half verbaasd, half angstig, met witte gezichten naar hetgeen aaustonds gebeuren moest, klaar om, zoo noodig, er dade lijk aan te pas te komen. Hartstochtelijk opgewonden beslo ten ze dan ook den ruwen, onver schilligen, woesten kerel eventjes te bedienen. En dat geschiedde op lang niet zachtzinnige wijze. Terwijl een paar wakkere, stoere volksvrou wen hem plotseling overvielen en stevig vasthielden en schoonmoeder vreeselljk aangedaan maar gelukkig nog ongedeerd de vlucht in huis kon nemen, had een andere furie in jak en rok haar hand uitgeslagen en zijn keel gegrepen. Ineens een héél schandaal op de stille gracht. Meerdere menschen kwamen er spoedig bij en die zagen nu hoe de groote man als een jongetje van de boon werd gelicht en hoe hij mach teloos tegen den grond viel en op >n kop geslagen en getrapt werd. Het bloed liep uit zijn neus en vloeide op het schoone blauwe werk manskieltje, dat even te voren door wilde, woeste vrouwenhanden gedeel telijk opengescheurd was. Eindelp passeerde een vette slager, die een goed hart scheen te hebben en medeleden kreeg met den zwak keling. H(j noemde het een gemeene streek om iemand zoo te mishande len, joeg de omstanders scheldend uiteen en zettte een vuil slap hoedje, onkenbaar vertrapt, op den verwaai den en verwarden kroesbol, rondde thans met ernstige inspanning zijn arm om den rug van deu man, die kreunde en hulpeloos rondkeek en gat hem, toen hij weer staande was gebracht, een gunstige gelegenheid om te ontkomen. Verdronken. Zondagmorgen is uit het Werf- kanaal het lijk opgevischt van den marinier le kl. Th. H. d. V., afkomstig uit Maastricht. Misbruik van sterken drank schijnt aan het ongeluk niet vreemd te zijn. De ongelukkige was ongehuwd. Vonkjes. Ons geacht zusterblad „de Vonk" maakt zich in den laatsten tijd ver dienstelijk door het geven van eene bloemlezing uit de advertentie-rubriek van de „Heldersche Courant". Deze rubriek is het blad een voortdurende bron van vroolijkheid en op de vaak zonderling-gestyleerde en wonder lijk-gewrongen producten die men daar vindt, is inderdaad menige woordspeling te maken. Wij apprecieeren dezen arbeid der „Vonk"-redactie ten zeerste, al ware het alleen maar, dat hij „lachende de waarheid zegt". Maar wat te denken, wanneer in het zelfde blad even later een correspon dentie uit Wiel ingen spreekt van „den redacteur van de W. C.", dien hij aanraadt een „goeden bril" op te zet ten, daar hij anders, kleurenblind zou worden Is dit niet, vragen wij, de beeld spraak wat ver gedreven en is zij bovendien niet ietwat onwelriekend? Deze correspondent maakt trouwens allerlei zonderlinge evolutiën op het slappe koord der journalistiek. Elders spreekt het blad van „aan geslagen" aanplakbiljetten, van „Ge- meenteraadsverking" en van „den" prullemand. Uit eene advertentie betreffende rijwielen knippen wij dezen zin jaar garantie ook op afbetaling". Hóe zou dat gebeuren, garantie op afbe taling? O, „Vonk"! BINNENLAND. De gezant bij den Paus. De Staatscourant van 13 Juli be vat de benoeming vau mr. L. W. H. Regout tot tijdelijk en buitengewoon gezant bij den Paus. Het lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal mr. L. H. W. Regout, oud-minister van Waterstaat, die thans benoemd is tot tijdelijk Neder- landsch gezant bij den H. Stoel, geldt in parlementaire kringen als een per soonlijkheid van erkende bekwaam heid. Begaafd spreker als hij is, gaf hij bij herhaling zoowel in als bui ten het Parlement in zijne scherp omlijnde, maar toch steeds in bij zonder hoffelyken vorm gegoten, wel verzorgde redevoeringen blijk van zijn uitgebreide kennis niet slechts op het meer speciaal technisch en industrieel gebied van den ingenieur grootindustieel, maar ook op het ter rein van den jurist. De benoemde tijdelijke gezant is een man in de volle kracht des lovens. Hij is de zoon van wijlen het Eerste- Kamerlid H. G. L. Regout, die in 1904, na de Kamerontbinding, niet meer voor een afvaardiging naaj' ons Hoogerhuis in aanmerking wenschte te komen. (H. Blad.) Internaat voor aspirant-adelborsten. Aan het hoofd van het te Dordrecht te vestigen Internaat van aspirant adelborsten zal komen te staan de heer G. J. Buys, oud-luitenant ter zee 2de klasse, gewezen directeur van de hoogere burgerschool te Amersfoort. Da Duitsche post en telegraaf. Het „Handelsblad" schrijft: Hebben wij, wat de behandeling van post en telegraaf betreft, tot nu voornamelijk over Engeland klachten gehoord, van meer dan één kant ont vingen wij thans klachten over de Duitsche post- en telegraaf-admini- stratie. Telegrammen komen met vertraging van zes, zeven dagen hier aan, waardoor zij veelal doelloos zijn geworden; brieven en briefkaarten komen of in het geheel niet of meer dan een week te laat ter bestemming. Een onzer lezers, die ons dit bericht, meent, dat de Duitsche postadmini stratie onderscheid maakt tusschen brieven en telegrammen, die voor Duitschland van belang zijn en andere. Hij schrijft o. m., dat door een Nederlander te Berlijn 5 telegrammen tegelijk verzonden werden. Het 1ste was een dringend telegram, hande lende over ziekte van de echtgenoote van den afzenderhet tweede een part. telegram, het derde een zaken- telegram. Deze kwamen resp. 4, 7 en 2 dagen na afzending in Nederland aan. Het 4e en 5e tolegram echter, handelende over een groote levering van levensmiddelen uit Nederland aan Duitschland, kwam enkele uren na afzending reeds op zijn bestem ming. Zoo gaat het ook met brieven. Het Handelsbl." teekent er verder bij aan: Wij weton niet, wat de oorzaak is van de vertragingwij hoorden echter zelfs een te Amsterdam wonenden Duitscher klagen over zeer vertraagde bezorging van onschuldige, doch voor hem belangrijke telegrammen. Misschien dat het onze Regeering gelukt hierin verbetering te krijgen. Het vreemde verschijnsel. Een der medewerkers van het H.blad. schrijft hierover nader Het merkwaardige geval in Oud- Delfshaven te Rotterdam, waarbij allerlei eetwaren een roode kleur hebben aangenomen, wordt inderdaad door bacteriën veroorzaakt. Sommige bacterie-soorten verraden hare aan wezigheid door intensieve geuren; andere geven licht van zichweer andere vormen kleurstoffen, zooals in dit geval. In het gewone leven heeft dezo wonder-bacterie (Bacillus prodigio3U3) evenals nu in Rotterdam, ook vaak groote ontsteltenis verwektnu eens was het een bakkerij, waar het doeg als met bloed overdekt was; dau weer werden op een boerderij alk- kazen met bloed bespat, en nam de melk een roode kleur aanelders geschiedde dit met den inhoud van een stokvischpakhuisof een be hanger zag zijn emmer met „plak sel" bedorven, enz. Vleesch, kaas. rijstebrij, eieren, melk, meelspijzen, kortom allerlei eetwaren vormen een vruchtbaren voedingsbodem. Het verschijnsel is dus algemeen er dan de meesten wel weten, ln vele gevallen tracht men hot natuurlijk- te verheimelijken, met het oog óp belang van „de zaak". De mogelijkheid, dat deze bacillen zoo buitengewoon overvloedig op treden, is het gevolg van hun on gewoon snel voortplantingsvermogen. Onder gunstige omstandigheden is een bacil na 20 min. in staat, om zich in tweeën te splitsenna nog maals 20 min. doen deze beide het zelfde en zoo gaat dit door. Veronder stel, dat de nakomelingschap van één enkele cel zich ongehinderd kon ver menigvuldigen, dan zou dit na 4 uur een getal opleveren van ruim 4000; na 8 uur 16.000.000; na 12 uur 64.000.000.000na 24 uur zou hot cijfer v. 4.000.000.000.000.000.000.000 bereikt worden. (Het juiste aantal m. 4.722,365.482.869,645,213,696 zijn rekenliefhebbers mogen het contro leeren Het spreekt vanzelf, dat alleen de uiterste zindelijkheid hier helpen kan. Geen eetwaren laten staan,'opdat: de wonderbacterie geen gelegenheid vindt tot voortplanting. Voorts als 't mogelijk is, de ruimte uitzwavelen, met het vaatwerk er in natuurlijk. Afwasschen onder deskundig toezicht met een sublimaat-oplossing, kort daarop gevolgd door eene afwassching met creoline-houdend water. En ten slotte nauwkeurig acht. geven, of het verschijnsel zich weer vertoont, om dan terstond weer de noodige maatregelen te nemen. Een vergeetachtige juffrouw. Zooals vrouwen wel eens meer doen, legde een juffrouw in het hoofdpostkantoor te Amsterdam gis terochtend een portemonnaie naast zich neer. Onderwijl schreef zij iets, en zij was de portemonnaie, waarin pl.m. f77 was en een gouden ring, geheel vergeten. Zij dacht er eerst aan, toen het te laat was en deze al door een vlugge hand was gestolen. Smokkelaars. Men schrijft uit Beek bij Nijmegen Zaterdagavond omstreeks half elf verscheen een groote vrachtauto uit de richting van Nijmegen, die met een snelheid van ongeveer 60 K.M. den weg van Beek naar het Duitsche dorp Wijier reed. De Hollandsche wachtpost waagdo het niet te schieten, daar, volgens zijn zeggen, hij vreesde het publiek te zullen treffen. De auto, beladen met groote kisten, reed snel dooi-, over den Duitschen sperketting, die toevallig op den grond lag. De Hol landsche en Duitsche grens comman danten waren onmiddellijk ter plaatse. Er wordt beweerd, dat naast den bestuurder een man zat, die zich in een Hollandsche soldaten-uniform gestoken had. Alle pogingen om iets naders van de smokkelaars te ver nemen, bleven tot nu toe vruchte loos. Maandag zijn teZovenuar gevankelijk binnengebracht de landbouwers Bur gers van Pannerden en Teuuissen uit Angeren met een arbeider uil El ten. Zij werden gearresteerd bij een poging tot uitvoer van twee paarden gespannen voor een maaimachine. Alles werd in -beslag genomen. Kellnersactie tegen het slooven- dragen. De Ned. Centrale Bond van Geëm ployeerden in het Logement-eu Kol- fiehuishoudersbedrijf is over'het heele land een actie begonnen tegen het ondoelmatige en onpractische dragen van witte slooven door de kellners in de café restaurants. In een circulaire richt de Boud zich tot de patroonsorganisaties en werkgevers in het café restaurant bedrijf, waarin er op gewezen wordt, dat deze dracht op practiöche en hygiënische gronden moet worden afgekeurd. Daarbij werkt een dergelijk kleedingstuk, gedragen door manne lijk bedienend personeel, belemme rend voor een zich vlug bewegen, terwijl het hen bovendien ten zeerste vermoeit, hetgeen niet bevorderlijk kan worden geacht in het belang eener vlugge bediening der gasteu. Reden waarom de vakorganisatie aan de patroons in dat bedrijf verzoekt mede te werken om tot een afschaf fing van dat kleedingstuk te geraken, „waardoor tevens boreikt wordt, dat mannelijk personeel niet langer als vrouwelijke bedienden zijn uitgedost." Brand bij Rolde. Men meldt uit Rolde dat bij een brand te Grollo Zaterdagmiddag in 't geheel 14 landbouwerswoningen zijn afgebrand. De brand moet ont staan zijn door de kinderen, die alleen thuis waren en met lucifers in de schuur gespeeld hadden. Veel hooi was reeds binnen. Weinig van de inboedels kon worden gered. Een aantal varkens en koeien kwamon in de vlammen om. Een oude vrouw, mej. Wolting, die nog wat beddegoed wilde redden, viel en kreeg brandwonden. Verzekering dekt grootendeels de schade. Zeilen tegen den wind In. De heer G. S. Vlieger schrijft in Schutte vaer: Daar schijnt iemand uit de school te hebben geklapt. De Bergumer Courant is begonnen met het nieuw tje te vertellen, dat het geheim „zei len tegen den wind in" |van geen waarde wasdat ik zulks zoude heb ben geconstateerd. 'tls zoo; ik ben 24 April, bij kou den Noordenwind, in schemerdonker, op een afgelegen plokje, met het ge heim ingewijd geworden. Echter werd ik zeer teleurgesteld in myn ver wachtingen. 'tDing liep, ging althans, tegen den wind in ongeveerstapvoots. En zon-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2