Ingezonden Mededeeling. Linie". 2. „Fatum". MARINE EN LEGER. Aan de officieren van Land- en Zeemacht wordt tot nader order ver gund, gedurende hun verleend verlof burgerkleeding te dragon. Reizen van de standplaats naar de plaats waar dat verlof wordt doorgebracht en terug moet in uniform geschreden. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Culeutta arriv. 21 Juli van A'dam to Batavia. Knrimofin, uitreis, vertrok 21 Juli van Port-Said. Koningin der Nederlanden, uitreis, pass. 21 Juli Ouessant. l.ombok, thulBreia,passeerde21 Juli Gibraltar. Prins dor Nederlanden, thuisreis, pass, 21 Juli Gibraltar." Boeroe, thuisreis, vertrok22 Juli van Madras, Kon. Emma, uitrois, arriv. 23 Juli te Singapore. Nias arriveerde 23 Juli van Java te A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Madioen arriv, 19 Juli v. It'dam to Sydney (C. B.). Bengalen, uitreis, vertrok 21 Juli van Catania. Arakan, thuiBreiB, is 22 Juli Periro gepasseerd. Djebres, uitreis, passeerde 22 Juli Malta. Rlndjani, uitreis, pasaoei do 22 Juli Gibraltar. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Maasland, uitreis, arriv. 21 Juli to Montevideo. Norfolk, uitrois, passeerde 22 Juli Madera. DelUand en Kernland vertrokken 23 Juli van Am sterdam naar Buenos-Ayros. Kilnland, uitreis, vertrok 23 Juli van Lissahon. Kon. West-Indischo Maildienst. Nickerie arriv. 21 Juli v. Paramaribo te N.-York. Prins Frederik Hendrik vertrok 22 Juli van Para maribo naar Amsterdam. Hercules, van Puorto Barrios naar Amsterdam, ia 23 Juli bt) Deal geankerd. Haven te Nieuwediep. 20 Juli. Id. van Bunderland n»ar Harlingen „Bestevaör". Id. van Harlingen naar Lytli Eng. „Amulet". 2t Juli. Id. van New-Oastle naar Harlingen Ned. s.s. „Westland". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 22 Juli. Aangebracht door 65 Itordors2 tot 10 stuks groote tong, por stuk 76 ct„ 10 tot 40 stuks middoltong, per stuk 85 a 40 ct., 10 tot 50 stuks kleine tong, per stuk 15 ct., 1 tot 2 mand stortschol, per mand f 8.00a f 1000, tot 4 mand kleine sohol, per mand f 4.00 a f6.00,1 tot 2 mand schar, por mand f4.00, 1000 stuks pietermannen, per 1Ö0 f 4.00. 23 Juli. Door 4 kordors40 stuks groote tont per stuk 85 ct., 80 stuks middeltong, per stul 50 ct., 20 Btuk8 kleine tong, por stuk 20 ot., mand stortschol, por mand f 10.00, 4 mand kleine schol, per mand f8.00, 2 mand schar, p. m. f4,50. Door 1 motorbotter H.D. 160: 10 stuks tong, 2 mand stortschol, 2 mand kleine schol, schar en tarbot; besomming f88.00. MARKTBERICHTEN. Hdorn, 22 Juli 1915. KAAS. Aanvoer 169 stapels, wegende 75980 K.G. Prils: kleine f58.50, commissie f62.-, middelb. f51.—, fabrieksk. f54.--. Handel vlug. Alkmaar, 23 Juli 1916. KAAS. Fabriokskaas meikaas f-.-.jonge kaas kl. fabrlokskooa f54.60, kleine boerenkaas f64,—, commissie fabriokBknns 162-, commis sie boerenkaas f 52.50, middelbare l'abriukskaas f middelbare boerenkaas f 63.50. Aange voerd 290 stapels, wogonde 190,000 K.G Handel kleine goed. 188 H.L. Tarwe f 12.12}? a i' 18.- rogge f gerst chev. f—a id.fO.— af-.-, haver 1*7.80 a f7.90. Bruine boonen f80.— a f—witte idem fa2.- a f-,—rood mosterdzaad f-, kanaries, f-.—blauwmaandzaad f—paardebooneu f 14.— af-.--, citroonboonon f—a f— duivenboonen f karwei?;, f20.— a f Erwten: groene f20.— a grauwe f27.— a vale f -.- a Beverwijk, 21 Juli 1916. Groenten. Aaperges, dik wit, f —.00— f-.-, id. dun wit i0.00—f-.00, id. dik blauw 1' -,00—1' -.00, id. dun bi. f0-i'0per 100 bos, poste lein f0.20—f 0.82 par bon, capucuners f5.00—t (i.00 per 100 pnd., raspers 19.00—111.00 per 100 pnd., radijs f-.0-f0.- per 100 bos, sla f 0.80-f 1.80 per 100 krop, spinazie fO.OO—f 0.00 por kist, zuring I0.00-f0.00 per bon, wortelen 19-12 p. 100 bos, bloemkool le soort f 12.00—f 18.00, idem 2e soort f 6.00—f 9.00, id. 8o soort f3.00 - f 6.00 per 100 stuks, aardbeien f28-f 26.60 por 100K.G., i(l. f 4.60-15.50 per 100 mandjes, doppers f5.— a f6.— por 100 pond, groentjes f 7.00-f7.76, komkomm. le kw. I'6—fti, 2e kw. f3.00—f4.50, IJo kw. fl-f2 p. 100 stuks, tuinboonon 60—100 ot. per 1000 stuks, unl- bessen per slof 40-70 ct., kruisbessen per slof 40-70 ct. Burgerlijke Stand van Helder, van 22 tot en met 23 Juli 1915. BEVALLEN: T. v. d.Kuljl-Fuld- ner, z.W. Rejjnhout—Ekamp, d. E. W. M. van Velzen—Rietmeijer, d.; P. Mol-Bakker, d. ONDERTROUWD: G. P. Kikkert en N. Nobbe8D. C. Kikkert en H. v. d. Struijs. GETROUWD: L. Monsma en T. Kok i J. Faas en A. Groen. OVERLEDEN J. W. Ramler, 82 j. A. Kossen, 15 j,; W. Dienaar, 59 j. DE OORLOG. De algemeene toestand. Steeds meer wordt het duidelijk, dat de krachtigste tegenstand, dien de Russen bieden tegen de omtrek kende beweging der Duitsche en Oos- tenrljksche legers, wordt geboden in een lijn, die tusschen Weichsel en Boeg kan worden getrokken, tusschen de noordelijke grens van Galicië en den spoorweg Lublin—Cholm—Kowel. Daar heeft de Russische legercom mandant de beste en krachtigste Russische troepen bijeengebracht, die onder een bevelhebber staan, wiens naam door de berichtgevers niet wordt genoemd, maar van wien verwacht wordt, dat hij in staat zal zijn de legers van v. Mackensen over het geheele gebied tusschen Weichsel en Boeg te kunnen tegenhouden. In een telegram uit Petersburg wofdt dit gebied dan ook genoemd, van een Russisch standpunt, het too- neel van een gevecht, dat voor den gcheelen veldtocht beslissend zal zijn. Van het leger dat daar opereert ver wacht de „Times" dat het in staat zal zijn de Duitsche'troepen tegen té houden, wellicht terug te slaan. Het zijn deze legerè, die reeds aan de Doenajetsj, in het begin van Mei, von Mackensen zulk een krachtigen tegenstand boden, en toen deze ein delijk gebroken werd en de Russen moesten terugtrekken, ontstond er geen paniek, maar gingen zij ordelijk' en geregeld terug op do San-linie. Eerst na den val van Przemysl en Lemberg moesten de Russen terug gaan achter den Boeg, deZlota-Lipa en den Dnjester. Tegenover die legers rukken nu do Oostenrijksche en Duitsche legers van v. Mackensen op. Slagon zij er in, daar de Russische linies te door breken en deu spoorweg te bereiken, dan hebben zij de voornaamste ver binding in banden tusschen War schau en Kjef en geheel Zuid-Rus land doch tegenover de groote mili taire winsten bij welslagen van deze poging staan groote verliezen, zoo zij hier zouden worden teruggeslagen, zegt de „Times". Want het'gebied is er moerassig en bijna zonder we gen, en een terugtocht, langS het front van het Russische oosterleger zou kunnen ontaarden in een mili taire ramp. Voor het oogenblik is er nog. geen zeggen van, hoe de uitslag van deze gevechten zal zijn. Overal elders dringen de Duitschers krachtig voor uit. Het blijkt nu, dat tusschen Sjawli en Kowno, de lijn loopt tus schen het meertje Rekijef, ten zui den van Sjawli, en dan in de zuide lijke richting naar Mariampol, dus ten wc-slen van Kowno. In die lijn hebben de Duitschers, volgens hunne berichten, de Russen genoodzaakt om in Oostelijke richting terug te trekken. Noordelijk van Sjawli, zoo plljkt uit de Russische berichten, bevonden de Duitsche troepen zich westelijk van den .weg Sjawli - Mittau, dus rukken zij ook in Oostelijke richting vooruit. Aan het Naref-front wordt nog steeds krachtig gestreden bij de rivierovergangen; vooral bij Roschan, tusschen Ostrolenka en Pultusk, pogen de Duitsche troepen den Naref over te gaan. En ten zuiden van Warschau wordt ernstig gepoogd bij Iwangorod een overtocht over den Weichsel te ondernemen. Het doel daarvan is Warschau te doen vallen, en de Rus sen uit het noorden en zuiden te om singelen. Bovendien zou een rivier overgang bij Iwangorod de Duitsche troepeh in het bezit brengen van een spoor wegknoop, die den wederstand in de lijn Lublin Cholm zoo al niet onmogelijk zou maken, dan toch zeer zal bemoeilijken, wyl daar de Duit schers dan in den rug zouden kun nen komen van de Russische legers tusschen Weichsel en Boeg. Heel gemakkelijk zal dat niet gaan Warschau en Iwangorod vormen met Brest Litowsk de drie punten van een uitgestrekten vesting-driehoek, die tusschen Weichsel en Boeg zich uitstrekt. Warschau, aan den linkeroever van den Weiehss], met de voorstad Praga aan den anderen oever, is omringd door een keten van 15 forten. Ten N.W. op 35 K.M. afstand ligt Nowo Georgiewsk, een door Napoleon gestichte vesting, aan de samen vloeiing van den Weichsel en der. Naref. Ten Z.-O. ongeveer 100 K.M. van Warschau ligt Iwangorod, aan de samenvloeiing van Weichsel en Wjepr, eveneens door een reeks forten om ringd. Bij Warschau is de Weichsel 000 M. breed, b}j Iwangorod 200 M. Een rivierovergang .over "den Weichsel is op deze punten niet mogelijk, zoo lang de vestingwerken aan en over de rivier in Russische handen zijn. Eerst nadat de forten zijn platgescho ten kan de overtocht over de rivier plaats hebben. Uit de berichten blijkt duidelijk, dat de Duitsche en Oostenrijksche troepen hier nog niet over den Weichsel zijn, en dat dus de Duitsche troepen uit het zuiden, de Oostenrijksche uit het westen tegen de fortenline van Iwan gorod optrekken. Wel zijn de Russen, die in het ge bied ten westen van de vesting iwan gorod positie haddén gekozen, in een als voorwerk aangelegde linie, door de Duitsche troepen gedwongen ge worden op de vesting terug te trekken zij gingen daartoe by Novo Alexan drija over den Weichsel, waarbij zij door de Duitsche artillerie onder vuur konden woVden genomen. Of het den Russen mogelijk was die brug te ver nietigen, voordat de Duitsche troepen zich er van konden meester maken, wordt m de berichten niot gemeld. Hoewel nog njet te overzien is, tot welke gevolgen actie op het oostelijk gevechtsterrein leiden zal, is het duidelijk dat - naar de „Times" zegt de toestand in Rusland zeer benard is voor de Russen, en dus ook voor de bondgenooteu. Op het westelijk oorlogsterrein wordt de strijd voortgezetvooral in de Argonnen en in de Vogezen wordt hevig gevochten, met afwisselend suc ces, maar zonder dat belangrijke wijzigingen daarvan het gevolg zijn. En ook aan de Oostenrijksch-Itali- aansche grens, waar de strijd om Isonzo krachtig wordt gevoerd, blijft de toestand nog steeds onveranderd. De beslissing ligt voor het oogen blik geheel op het oostelijk oorlogs- tooneel. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 23 Juli. Na een hardnekkig gevecht hebben wij den top van de Linge, ten noorden van Münster, in de Vogezen, bezet en vasten voet verkregen in het bosch en de steen groeven ten zuiden van den top. Berlyn, 23 Juli, Heftige aanvallen van den vyand ten N. en N.W. van Souchez zijn afgeslagen. In de Vogezen duurden de gevech ten voort. Een aanval van den vijand tegen de linie Lingenkopf (3 K.M. ten N. van Münster) Barrenkopf (4 K.M. ten N. van Münster) is voor en in de stellingen van de Beieren en Mecklenburgsche jagers afgeslagen, 2 officieren en 61- Alpenjagers zijn gevangen genomen. .Ook bij den Reicbsackerkopf waren de aanvallen van de Pranschen vruchteloos. Bij Metzeral hebben wij hen uit de vooruitgeschoven stellingen verdre ven, die wij, om verliezen te vei'- mljden, volgens ons plan, weer ontruimd hebben. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 22 Juli. Aan den linkeroever van den Weichsel hou den onze troepen het front Blonie— Nadarzyn en de vooruitgeschoven stelling van Iwangorod bezet. Tusschen Weichel en Boeg hoeft de strijd den 21sten opnieuw oen uiterst verbitterd karakter gekregen. I De vijand doet zijn voornaamste po gingen in de richtingen van Bels- jitse (22 K.M. ten Z.W. van Lublin), Trawniki (32 K.M. ten O. van Lu blin), Woislawize (25 K.M. ten Z. van Cholm}. Verscheidene dorpen en hoogten wisselen van bezit. Aan den Boeg verwoede gevech ten van Krylow (ten N.W. van Sokal, aan den westelijken oever) tot Do- brotwore (30 K.M. ten Z. van Sokal). Stroomopwaarts van Sokal hebben wij een breed front van den vijand gezuiverd. Aan den rechter (oostelijken) oever van den Boèg hebben wij in het dorp Porturisce ongeveer 1500 gevangenen genomen. Berlijn, 23 Juli. In Koerland volgen wij de naar hel Oosten terugtrekkende Russen onder voortdurende gevechten, waarbij gisteren 6550 gevangenen gemaakt, 3 kanonnen en vele munitie, wagens en veldkeukens buitgemaakt werden. Voor Rozan is het dorp Miluny en het veldwerk Izygi met de bajonet bestormd. In het laatstgenoemde werk zijn 290 gevangenen gemaakt. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de Westelijke oever van den Weich sel van Janowiec, ten W. van Kazi- mierz, tot Granica (10 K.M. ten Z. van Iwangorod) van den vijand ge zuiverd. Tusschen Weichsel eü Boeg is het den verbonden troepen gelukt, den hardnekkigen tegenstand van den vijand op verschillende plaatsen te breken on hem daar tot den terug tocht te brengen. De verliezen van de Russen zijn buitengewoon groot. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 23 Juli. De slag in het gebied van Qörz is nog niet geëindigd. Een aanval op den Monte Sabotino hebben wij afgeslagen. Oiize troepen hebben al hun stel lingen bij het bruggehoofd behouden Aan den rand van de hoogvlakte van Doberdo duurt de strijd voort. Tegen don sector Peteano-Sdraus- sina hebben de Italianen in den afge- loopen nacht drie aanvallen onder nomen, die zijn afgeslagen. Verder over bet geheele front ar tillerie gevechten. Rome, 22 Juli. Een Italiaansch luchtschip hooft met goed, gevolg bommen geworpen op den spoorweg ;blj Nabresiua. Oostenrijksche torpedojagers be schoten Ortona. Een oude man en een kind werden gedood. De duikbootenoorlog. Londen, 22 Juli. Uit officieele op gaven blijkt dat in de week van 14 -21 Juli geen Engelsch koopvaardij schip of visschersvaartuig in den grond is geboord of vermeesterd. 132G schepen zijn in die week Engelsche havens binnengeloopen of uitgevaren. De „Joule." Berlijn, 22 Juli, De correspondent van de „Frinkf. Zeit." to Genève ver neemt uit betrouwbare bron, dat do Pransche onderzeeër „Joule" sedert 23 April v.ermist, wordt. Sedert dien datum ia van het schip niets ver nomen, zoodat aan zijn ondergang niot getwijfeld kau worden, De Vereenigde Staten en Duitschland. New York, 23 Juli. Het wordt als vaststaande beschouwd dat; de re geering dor Vereenigde Staten Berlijn inlichtingen zal vragen nopens do Orduna, op grond van onderzoe kingen en een schriftelijke getuigenis van een ^.merikaanschen passagier De staking in Zuld-Wales. Londen, 22 Juli. Heden is in de kolenmijnen van Zuld-Wales hot werk in zijn vollen omvang hervat. Het percentage wegblijvers was gering. PLAATSELIJK NIEUWS. Verbetering. in eep gedeelte van de oplaag vau ons blad is de volgorde van de kolom men van het feuilleton niet in orde. Kolom 4 wordt kolom 3, en kolom 3 wordt kolom 4. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden voor twee den stuurman groote vaart de heer C. Smit, en voor derden stuurman groote vaart de beer M. J. deLooze, leerlingen der Zeevaartschool alhier. - Dinsdag slaagden te 's-G raven- hago voor het tweede gedeelte van het notarieel Staatsexamen, onze plaatsgenooten de heeren P. Regherus Veen en B. H. Vaags. Examen Hoofdakte. Te Amsterdam slaagden voor het examen hoofdacte de heeren L. Malle- kote, te Breezand, J. v. d. Horst, A. C. Boekweit en A,Schoorl,allen te Helder, Herbesteding Gemeente-reiniging, Vrijdag had ten Raadbuize de her besteding plaats voor bet maken van gebouwen en andere werken ten behoeve der Gemeente-Reiniging. Ingeschreven werd door de heeren W. J. Braggaar Co. f44792.— J. Spruitf46432.— H. Wijkerf46560.- R. N. van Os f47873.- Gebr. van Pelt f48975.- De gunning is aangehouden. Sport-demonstraties. Op initiatief van een bekend Haagsch sportman, baron W. F. van Tuyll van Serooskerken, zijn door den Minister van Marine aherwege in ons land Sport-demonstraties ge organiseerd, teneinde de beoefening daarvan onder de militairen aan te kweeken. Een „Nederlandsch Olym pisch Comité" is geconstitueerd, dat zich met verschillende lichamen op sportief gebied in verbinding heeft gesteld, teneinde die demonstraties te organiseeren. Zoo kwamen dan de verschillende sportbonden, die met dit comité in verbinding staan, ook in den Helder om te demonstreeren „zware" en dichte athletiek". De zware athletiek - boksen, schermen, worstelen, werd Donderdag avond in een stampvolle Casino zaal gedemonstreerd, allereerst door den Nederiandschen Boksbond. De heeren korporaal-cadet Nicolas en Toepoel, gediplomeerd leeraar Ned. Boksbond demonstreerden de verschillende, in deze sport voorkomende stooten en weringen, waarna serieuse partijen gespeeld werden tusschen de heeren Lensvelt, Scbumacher, Bloot, Monod de Froideville, Vredenrtjk Engelen burg, een Haagsch medicus, Nicolas en Toepoel. Een door den Nederiandschen Boks bond uitgegeven vlugschriftje, in de zaal verspreid, somde de vele goede hoedanigheden van deze sport op: zij ontwikkelt het lichaam harmonisch, zij geeft moed en vastberadenheid, leert den beoefenaar zich te beheer- sclien, kweekt open, eerlijke, faire karakters, enz. De meening van vele bekende mannen, o. a. den schrijver Henri van Booven, den bekenden Vlaamschen schrijver Cyriel Buysse, den arts A. van Tienhoven, e. a. zijn beslist gunstig over deze sport. WJj voor ons staan op absoluut leekenstandpuntwij kunnen de sport niet beooi'deelen. Wel geven wij onvoorwaardelijk toe, dat zij vlugheid en lenigheid kweekt en den beoefe naar dwingt tot snel handelen. Verder was daar de worstelsport, gedemonstreerd door den Nederiand schen Krach tsportbond te Amsterdam (secr.-penniugmeester do heer G. A. Brands). Ook deze had een ge schriftje verspreid, over het Grieksch- Romeinsch worstelen. Evenals bij het boksen, werden do verschillende gre pen eerst gedemonstreerd, door den honds-secretaris. JDeze vestigde de aandacht op den z.g. Pinschen greep, waarin het grootste gedeelte strijders, van de Olympische spelen in 1912 door de Pinnen zyn gelegd. Deze Finsche greep bestaat uit het achter waarts naar elkander brengen van de bovenarmen, waaruit voor den aangevallene groote pljo ontstaat. Door een zestal heeren werden ver volgens eenige partijen geworsteld, t.w. de heeren C. Geugjes en M. Haring- man (vedergowicht), U. O. Bruseker en W. Leloux (lichtgewicht), (de eerste kampioen), J. Sint (kampioen) en E. Loods (middengewichl). Deze partijen waren zeer interessant, vooral als beide tegenstanders tegen elkander waren opgewassen en er niet in slaagden elkander te leggen. De lenig heid, spierkracht en vlugheid, waar mee ze dan nog op het juiste oogen blik wisten te keeren of zóódanige standen aannamen, dat de tegenpartij genoodzaakt was los te laten, droegen veler bewondering weg. De verdere demonstraties waren schermen, door de heeren Van Hum beek, leeraar te Amsterdam, en J. Ploeger, gymnastiek-leoraar, terwijl als,vierde sport eenige partijon wei den gespeeld van een Amerikaansch balspel, genaamd „medicine ball' Dit werd staande, met. beide en met éen hand (de linker) gespeeld, alsook liggende. Des Vrijdagsmiddags hadden op het terrein Bolweg de lichte athlotische demonstraties plaats. Deze bestonden in „honkbal", hardloopen 200 en hardloopen 400.mof,er, „kogelstooten" (het werpen met een Ijzeren kogel), „speerwerpen" ('n heel interessant nummer), „discuswerpen", „slinger- bal", „hoogspringen", „polsstokspriu- gen" en „hamerwerpen". Evenals Donderdagavond waren ook hier vele belangstellenden aanwezig, uitsluitend militairen (aan den Bolweg ook eenige burgers). De stellingcom mandant met zijn staf was beide keeren aanwezigde muziek van de Kon. Marine-kapel verleende hare medewerking. Bij de uitvoering op Donderdag was eon jong Engelsch officier, in Nederland geïnterneerd, aanwezig, Naar wij vernamen was deze van plan geweest een partij te boksen, maar moest dit wegens zijn niet gedisponeerd zijn vervallen. Cinema Palace. 't Was Vrijdagavond vol in de Bios coop aan do Binnenhaven. De eerste voorstelling van „Nero en Agrippina" zou duren van 6 tot 8 uur en de tweede van 8—10 uur. Om 8 uur was de eerste echter nog niet geheel klaar en daardoor stonden de menscheu in vestibule en op straat te wachten tot. het hun beurt zou zijn. Vooraf gingen natuurtafereelen uit Engelsch Indië en een vermakelijke spook geschiedenis. Toen begon de film, waarvoor nog 'al reclame gemaakt was - die ingeslagen bleek. De film „Nero en Agrippina", naar het historische werk van den Italiaan Luigi Marchese, is geënsceneerd door zijn landgenoot Mario Caserini. Het tekstboekje vertelt dat het vervaar digen van deze film een millioen francs, zegge vyf honderd duizend gulden heeft gekost. De hoofdfiguren zijn tooneelapelers van naam, het aantal medewerkenden i3 wel duizen den geweest. De herstichting van het oude Rome, het Rome der Cesars, zijn paleizen en tuinen, zijn colosseum, zijn schepen moet een enorm kapitaal gekost hebben. Niets is gespaard om het. werk zoo zuiver historisch moge lijk te houden. De film Nero Agrippina behelst de geheele Nero sche tragedie van den moord van keizer Claudius af tot den ellendigen dood van den wreeden Nero. Aangrypende tafereelen zijn er in. We zien het heidensche Rome in al zijn verdorvenheid we werpen een blik -in de catacombe waar Paulus predikt. Passende muziek be geleidt de verschillende tafereelen en de orgelmuziek maakt het tafereel in de catacomben machtig aangrijpend. Twee volle uren duurde de film vol afwisseling. Eu we gelooven gaarne, dat hij overal, waar hij ge geven is volle zalen heeft getrokken. Voor wie de geschiedenis van het Rome van dien tijd kent uit do werken van Heinrick Sienkiewicz (Quo Vadis) en Albin de Oigala (Urbi et orbi) geeft deze film in beeld wat daar in schoone taal is neergeschreven. Kermis te Anna Paulowna. Onze kermis, die gehouden zal worden 26, 26 en 27 Juli, zal dit jaar meer gelegenheid aanbieden tot vermaak en ontspanning dan andere jaren. Achter café Volder staat de stoomcaroussel van Janvier; bij het postkantoor is de bioscoop van den heer Schenkel geplaatst, die vorige jaren hier zulk een gunstige» indruk heeft achtergelaten. Verder zijn tegen woordig de schouwburg van den heer Wijlacker, de zweefmolens van de heeren Dobber en Dirks, de Ameri- kaansche luchtschommel, een Luna park, benevens tal van koek-, suiker werk- en galanteriekramer Te Breezand is Maandagmiddag harddraverij en Dinsdagmiddag ring- rijderlj. Ieder oogenblik kan men per auto, per ofcen rijtuig of Jan-Plezier van die richting naar de Kleine Sluis en terug. Wie in den Helder van kermis houdt, kan per trein of per fiets een uitstapje naar Anna Paulowna maken. Voor verdere bijzonderheden lette men op de advertentie in dit nummer. BINNENLAND. Landstorm. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot nadere uitbrei ding van den landstorm aangeno men met 55 tegen 13 stemmen. Alleen de socialisten stemden tegen. Proeftocht stoomschip „Turbinia". De minister van marine zal heden middag den proeftocht medemaken van het stoomschip „Turbinia", in aan bouw bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, welk schip de eerste tur bines voert, welke hier te lande voor zeeschepen worden gebouwd. De minister zal vergezeld zijn van den inspecteur van den marine stoomvaartdienst, J. H. Gijzen. De aardbeiencampagne. Woensdag vertrok de laatste aard- beientrein van Beverwijk, waarmede de eigenlijke campagne 1915 is afge- loopen. Nog slechts enkele wagons volgen in personentreinen. In het geheel zijn 885 wagons verzonden, minder dus dan gedurende de cam pagne 1913, toen de 1000 werd be reikt. Toch behoeft het aantal kilo's niet onder te doen voor dat van het „reuzen"-jaar - de wagons waren toen minder zwaar beladen. De prijzen bleven bijzonder hoog tot het einde toeop den laatsten dag is nog geveild voor f 26.50 per 100 K.G. Het vervoer heeft noch binnenlands, noch aan de grens, noch in het buiten land eenige vertraging ondervonden, zoodat alle belanghebbenden met vol doening op de oorlogscampagne kun nen terugzien. Postdiefstal. Het hof te Amsterdam heeft Don derdag arrest gewezen in de zaak tegen den 26-jarïgen koopman C. de B., die door de rechtbank te Amster dam werd veroordeeld tot 2i jaar gevangenisstraf terzake van oplichting van een postzak en een posttrommel in het hoofdpostkantoor te Amster dam op 24- December 1914. Het hof vernietigde het vonnis.der rechtbank om formeele redenen en op nieuw rechtdoende, veroordeelde het, beklaagde tot denzelfden straf als in den eersten aanleg opgelegd, Brand. Over een brand in de machine- werkplaatsen en loodsen der firma Geldens en Knockon, aannemers dei- spoorwerken vam de nieuwe l£jn Weert-Eindhoven, meldt men uit Weert aan den „Limb. Kr.": Doordat de lijn den 16en Juli opgeleverd was en derhalve de werk zaamheden waren geëindigd, had men 3 locomobielen en een massa ander tuig geborgen, zoodat in die getimmer ten zelfs meer opgestapeld stond dan in gewone tijden. Daarenboven was wegens die afwerking het contract der verzekering sinds eenige weken biet meer verlengd cd dus uiets ver zekerd. De gezamenlijke oppervlakte van de werkplaatsen en loodsen be droeg 155 vierk. lyj. en alles was in hout opgetrokken en met aspbalt ge dekt, terwijl vaten pik, teer, olie en het, aanwezige touwwerk aan bet vuur zooveel voedsel schonken, dat de vlammen meer dan 10 M. hoog in de lucht oplaaiden en zich ook nog meedeelden aan het hout in de open lucht, de kiep wagentjes en een groo- ten voorraad kruiwagens. Nu en dan werden knallen gehooid wanneer een ketel sprong en als teer vaten uit el kaar sloegen, die dan hooge zwarte wolken in de lucht deden opstegen. Het knetteren van het vuur werd tot aan het Kanaal op 10 minuten afstand gehoord en de vonken en stukken vupr vlogen tot aan de Maas poort (500 M. ver) op de daken der huizen. Gelukkig dat er geen wind was, want dan ware het. onheil niet te overzien geweest. Een enkel maal scheen ook de overkapping van het stationsemplacement vuur te vatten, doch dit kon gelukkig voorkomen worden door de spuit der S. S., die een enormen voorraad water gaf uit het reservoir van het spoor. Ook de drie gemeentespuiten waren werk zaam en werkten de brandweer, rijks- en stadspolitie benevens een macht militairen krachtig mee aan het blusschingswerk, hetgeen door de gloeiende hitte zeer belemmerd werd en door de geweldige macht van het vuur ten slotte toch niet kon helpen, zoodat alles, 3 locomobielen, machine rieën, transmissies, een voorraad planken en al het materiaal, een prooi der vlammen werd. Een treurige aan blik toont thans de plaats waar eenigen tijd geleden zooveel Ijverige werklui arbeidden. Alles is één ruïne, gevuld met verwrongen Ijzeren staven en vernietigde machines. De schade bedraagt dan ook meer dan 50.000 gulden. Over het ontstaan van den brand verkeert men nog geheel in het duister. Verschrikkelijk I Een familie te Winterswijk had een 14-jarig dochtertje in het ziekenhuis te Arnhem liggen. Eergisteren ont ving ze een ongeteekend telegraphisch bericht, dat het meisje overleden was. Alle voorbereiding voor de begrafenis werden getroffen, toen de huisdokter om nadere inlichtingen naar Arnhem telephoneerde. Het bleek toen, dat het kind gezond en wel in bed lag te spelen. Wie die laaghartige daad bedreven heeft, kam de familie niet nagaan. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 Juli. Bij de opening van de vergadering dringt de voorzitter op beknoptheid bij de verschillende sprekers aan, ten einde nog klaar te komen, zoodat de volgende week niet behoeft te wor den vergaderd. De heer Duymaer v. Twist acht de beweging tegen dit ontwerp overdreven. Vergrooting van het oor logsgevaar is uitgesloten door het langzame tempo waarmede de oproe ping geschiedt. Dit tempo zal worden bepaald door de mogelijkheid van uitrusting en aanmaak der munitie. Spr. vraagt hoeveel tijd zal verloopen alvorens de eerste ploeg in dienst zal kunnen komen. Waarom is verder de lichting 1916 nog niet ingelijfd? Dan had een gedeelte van de land weer reeds naar huis gezonden kun nen worden. Nu wordt het minstens 1 Januari. Wat de oefening betreft is spr. voor oefening der recruten bij het veldleger. De opleiding kan dan veel vlugger geschieden. Daarbij stelt de Min. den eersteD oefentijd op 4 maan den. Volgens generaal Prins kan de oefening in 2A maand plaatsvinden. Spr. zegt: Laat de Min. durven. In stukken vindt men die durf niet. Ook is hij voor verleening van faciliteiten aan hen die zich aansloten bij den vrljwjlligen landstorm. Spr. verzoekt verder den Min., om den genen, die bedrijfsleiders vervangen eerst dan in te lijven, wanneer de bedrijfsleiders met klein verlof zijn gezonden. De heer Brummelkamp is voor het ontwerp. De ertegen ge voerde agitatie was onjuist. In het bijzonder veroordeelt spr. de critiek der christen-socialisten, welke hij in hooge mate misleidend noemt. Deze uitlating geeft den heer D u y s aan leiding tot de opmerking „Gottstrafe do christen socialisten." De heer Brummelkamp zegt dat deze heeren zich ten onrechte beroepen op art. 4 van het ant.-rev. program, ten einde dienstweigering te motiveeren. Verder bestrijdt spr. de leus „geen man en geen cent" onder hilariteit der Soc. dem. en gehamer van den voorzitter. Hij betoogt dat de heer Schaper het met hem eens zal zijn. Deze wilde toch zelf naar de grens. Tenslotte betoogt spr. dat velen het regeeringsbood eten, die' het niet noodig hebben. De Voorzitter merkt hier op dat spr. geheel buiten de orde is, en vraagt of spr. dit gedeelte van de rede niet beter tot later zou kunnen bewaren. De heer Scheurer meent dat de regeering niet anders mag ver wachten, dan dat de poging om de weermacht te versterken, welwillend zou worden begroet. Alleen had het ontwerp een paar maanden vroeger moeten zijn ingediend. Spr. betreurt dat de regeering door de wijziging van den termijn van 40 jaar in dien van 30 jaar, zoo gauw aan de bezwaren is tegemoet ge komen. Zoodoende wordt de richting welke de regèeriug inslaat steeds gewijzigd. Spr. acht het gewenscht, dat de regeering ten allen tijde beslag kan leggen op degenen,die voor leger reserve zyp ingeschreven, ook per sonen, tusschen de 30 en 40 jaar. Tal van diensten moeten door soldaten verricht worden, waardoor het effec tief van het leger wordt verzwakt. Spr. is van meening dat wij ons leger zoo sterk mogelijk moeten maken. Ten slotte bestrijdt hij de motie Ter Laan, vraagt de regeering deze motie ten stelligste af te wijzen. Door den heer de S a v o r n i n Lohraan wordt opgeinerkt hoe men in het begin van den oorlog zag wat het gevolg was van een slechte ver dediging, maar ook hoe oen klein volk zich tegen overmacht kon verdedigen. Heeft het leger dit ook gezien, aldus vraagt spreker? Uit het volk kwam een beweging voor den vrijwilligen landstorm. Maar dit werd den kop ingedrukt. Spr. had gehoopt dat de regeering van dezen geest van ons volk gebruik zou makon in het belang van oefening buiten de kazerne. Thans heeft men een noodwet welke de lasten op anderen verplaatst. Het geeft echter niet wat men wenschte, voldoende voorgeoefenden in geval van nood. Verschillende specialiteiten bepleitten spoed met de organisatie der dienstplichtigen, en spoed met hun opleiding. Het wetsontwerp geeft ons niets van dat, maar het verzet er zich ook niet tegen. Spr. vraagt den Min. om ernstige overweging. Is ons volk ingeval van oorlog machteloos tengevolge van conser vatisme, dan draagt dit kabinet de verantwoordelykheid. De motie Ter Laan zal spr. niet qualificeereu. Maar hij vraagt of een lid van de Kamer kan meenen dat eenige regeering voor een dergelijke motie de verantwoordelykheid zou kunnen dragen. Voor zoo'n motie kan men alleen by de kiezers applaus verwachten. De heer Van Raalte zegt, dat men duideiyk moet weten, wat er gevraagd wordt en wat er zal wor den toegestaan. De minister moet ook aantoonen, waarom hy den vrij willigen landstorm niet wil bevor- ren. Spr. wyst erop, dat aan een be ginsel mot betrekking tot den land storm, die vroeger niet in actie ven dienst optrad, wanneer de mannen niet bij de landweer hadden gediend, afbreuk wordt gedaan. De concessies van den minister juicht spr. in tegenstelling met den heer Scheurer toe. Een kortere oefe ning acht spr. niet mogeiyk. Spr. vraagt ten slotte een tegemoet komende houding van den minister tegenover het amendement van de commissie van rapporteurs. De heer Spiekman beveelt zyn amendement tot benoeming van een commissie van advies inzake de toe kenningen van vergoeding wegens dienstplicht aan. De minister van binnen- landsche zaken zegt zyn me dewerking met den minister van oorlog tot het in het leven roepen van dergeiyke commissies toe. De heer Spiekman trekt zijn motie in. Na de pauze waarschuwt de voor- zitter, dat waarschynlyk 's avonds zal worden gestemd over het ont werp. De heer Fotk spreekt ten gunste van het ontwerp; desgeiyks doet de heer Van Doorn. De heer Van de Voort van Z ij p dringt aan op het geven vau meer faciliteiten aan den vrijwilligen landstorm en critiseert in het alge meen hetgeen de regeering deed in zake den vrijwilligen landstorm. De heer Tydeman is :vóór het ontwerp, maar vraagt om inlichtin gen omtrent de uitvoering van de wet. De heer Hugenholz is tegen liet ontwerp. Dit wetsontwerp brengt ons nader bij den oorlog. Spr. heeft het voorts over het naar huis zenden van de verplichte reservisten van de Marine. Hiertegen bestaan by den Min. bezwaar. Deze acht het beter de oudste lichtingen van de militie naar huis te zenden. De heer Marchant verklaart dat ook h(j de weermacht zoo hoog mogelijk wil opvoeren. Dat de landweer zou dienen als reserve van den landstorm is in stryd met elk stelsel. Spr. komt er tegen op dat de socia listen het steeds voorstellen alsof zij alleen tegen den oorlog zijn. Over de motie ter Laan zegt spr. dat dit niets anders is als blague. Immers het versnellen van het naar huis zenden van de landweer kan alleen geschie den door het oproepen van grobtere ploegen van den landstorm en dat kan niet. De heer Schaper vraagt hoe wij aan dit ontwerp gekomen zyn.- Het is gevraagd door een troep'profes soren en eenige kapitalisten en fa brikanten die munitie willen gaan fabriceeren. Volgens spr. is het niet waar dat de vloed stygt en de dijken dus versterkt dienen te worden. Spr. hecht waarde aan het argüment, dat Engeland als kampioen der kleinere staten ons niet zal aanvallen. Spr. zegt dat de aflossing van de landweer wel op zich zich zal laten wachten. Eerst wordt de landstorm 4 maanden geoefend, en dan is het de vraag of het by 4 maanden zal blijven. En dan, aldus zegt spr., zal er nog niets van komen. Men zal dan zeggen dat de vloed noghooger stijgt. Men zal van alle kanten waar schuwen dat de reserves noodig zyn, (Van alle kanten wordt de beer Schaper geïnterrumpeerd). Verschillende spr. worden door den heer Schaper aangevallen, het geen tot groot rumoer aanleiding geeft. Spr. eindigt zijn redevoering met de opmerking dat het |ontwerp vei keerd is op zich zelf, dat niemand het wH, uitgezonderd eenige vecht jassen, en dat spr. en zijn partijge- nooten zeker niet zullen stemmen voor dezo wet, die ons leger wel materieel, doch niet moreel ver sterkt. De heer R u t g e r s spreekt onder zoo groot rumoer, dat hy bijna niet te verstaan is. Spr. hoopt dat de Minister weer stand zal bieden aan pogingen tot beperking van de strekking van het. ontwerp. De heer Eland zegt dat ons leger zoo groot mogelijk moet zy». Het moet een macht zijn dia meetelt. Anders beschouwt men ons als quantité négligeable, en is er veel grooter kans op oorlog. Wij moeten thans op ons zelf rekenen. De Min. van Oorlog dankt hen die hem hebben gesteund eu de verde diging gemakkelijk gemaakt hebben. Spr. betreurt dat er agitatie tegen het ontwerp is ontstaan, en eveneens dat anderen er een veel verdere strek king in hebben gezien dan inderdaad het geval was. In de avondvergadering zet. de Min. zijn rede voort. De Mem, van AnLw. was zoo beknopt daar hot heele out- werp feitelijk een aanhangsel was van de landstormwet. Geleidelijke versterking van de weermacht ia het doel, niet de versterking van hét deel dat onder de wapenen staat. Het is echter geen aflossings-ontwerp. Er wordt -een drieledig doel mede be reikt. le.. Er wordt een geoefende reserve gevórmd' 2e.Vaders van huisgezinnen worden uit de banden die hen thans binden verlost en 3e.. worden jonge mannen die nog niets bydroegen in onze weermacht ge schikt gemaakt voor den dienst. De heer Ter Laan heeft de ont- wikkelings-geschiedenis van onze weermacht nagegaan. Aan het ant woord, door den heer Eland hierop gegeven, heeft spr. niets toe te voegen. Het voorbeeld van Zwitserland is ook foutief aangehaald. Er is daar tydehjk gedemobiliseerd. Thans niet meer. Het ontwerp is niet naar aanleiding van het adres der 22 personen tot stand gekomen. Er was reeds veel langer aan gewerkt. Wyziging in de militiewet zou op ernstigen tegen stand zy'n gestuit. Daarom dacht spr. aan uitbreiding van den landstorm. Het eenige priüeipieele feit van ver andering is de omzetting van onge wapende landstorm in gewapende. Het ontwerp prejudieiert niets voor de toekomst. Het eenige wat de re geering zou willen is, dat na de de mobilisatie de gewapende landstorm gewapend bleef, en niet meer over zou gaan naar de ongewapende. Over de wyze van uitvoerióg zal spr, trachten de ongerustheid weg te nemen. Gereed zyn de besluiten voor de keuring van de jaarklasse, die reeds tot den landstorm behoort. Dit is de klasse 1915, die zich spoedig zal kun nen laten keuren. Over deze lichting heeft do regeering reeds de beschik king als zy dat wil. Zoodra deze wet van kracht is, zal het Kon. besluit verschijnen, om de jaarklassen 1914 en 1913 op te roepen. De oproeping zal twee maanden van te voren ge schieden, zoodat zij, die tot die jaar klassen behooren, twee maanden voor uit weten, dat zij zich gereed hebben te houden na twee maanden. Dit wil nog niet eens zeggen, dat zy dan dadeiyk zullen worden ingeiyfd. Zij kunnen dan echter ieder oogenblik worden ingelijfd. De jaarklassen zullen elkander snel opvolgen, wellicht met tusschenpoo- zen van niet meer dan een maand. Als de geheele landweer naar huis

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2