Laatste berichten. Witto Bioacoop, Koningstraat. Hoofd- nummers. 1. „Door de Vijandelijke Unie". 2. „Fatum". Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer „Nero en Agrippina". 31 Juli. Zangvoroenlging „Mogenrood". SoirC-e Amusante, Casino 8 uur. MARINE EN LEGER. u den minister vi 7 Augustus a.s. geplaatst bj) het departemen run marine; officier-machinist 8do klasse G. A. W. Wage- naar en H. de Vries geplaatst aan boord Hr. Ms. de Ruyter; ofncier-mar.hlnisl 3de klasse 1'. Davidsu L.W.Zaaiier geplaatst respectiuvoiyk aan boord Hr. Ms. Noordbrabant en Holland. Den Adelborst der le klasse marlno reserve Q. A. Schoehuizon, dienende aan boord van Hr. Ms. Dolfijn, ia onthefling van den werkeiykon tlienst verleend met datum waarop zich ter xljner vervanging zal aanmolden, de luitenant (er zee dor Se klasse by die Knserve A. Dubois. De adjuncten-machinist J. G. Charmes e. J. Kimme! van Hr. Ms, Koningin Emma mede L. de Wilde, J. Moerer on IL J. Holland van Hr. Ms. Gelderland, worden 14 Augustus 1916 geBLeld ter besclilkkfng en zullen op 1 Sup- tomher d.a. v. por particulier Stoomschip „Kawi" vnn de Rotterdainsche Lloyd, naar OosMndlö vortrokken. Met den Idon Augustus 1'»16 ziju de navol gende plaatsingen gelast als machinisten: 1'. Damave van Koningin Emma, P. C. A. Schuier van Heemskorck, J. N. Gons van Gelderland en 1-'. Huisman van Koningin Emma, naar Hr.Ms. Kortenaor, H. J. C. Doul van Kortenaer op Koningin Emma, J. M. Kruyt van Kortonaor op Schorpioen, J. J. van Euk Menkman van Koningin Emma op do Ruyter, J. R. nofstra van Holland op de Rutjtcr, A. J. Zyistra Gelderland op do Rui/ter, L. Waasdorp Gelderland op do Ruuter, S. Jaring van de Ruyter op Koningin Emma, J. Kiljan van do Ruyter op Kouingin Emma, F. C. P. Malloo van do uuytor op Golderland, C. P. M. Strack van Schyndel vau de Ruijter op Golderland, Adjunct-machinist U. J. Maas van Heemskerck op Goldoriand cu Adjunct-machinist A.Govotb van Heemskerk op Holland. De Adjunct-Machinist J. DUkslra is aange wezen om 4 September per s.s. „Kawi" van dc Rotterdamsche Lloyd en de adj. machinisten C. L. H. Vinken, P. F. Vreeken, H. Woudenberg, P. Vlam, A. S. Faber en S. G. Barendrecht, den lldon Septombcr por ss. Jan Pz. Coen de maatschappy Nederland naar Oost-Indii vertrekken. Uiten daal, D. wit, W. A. W. A. Koetsier. S. J. van Gennep, L. van Til, B. D. Kiefor, en F. Chargois, allen van het depot-bataljon der Xe Infantorlo-brigade. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Celebos, thulsr., pass. 27 dezer Perlm. Kon. der Nederl., uitr., arriv. 27 dezer te Genua. llttnka, tliuisr., pass. 2B dezer "Purim. Kon. Emma arriv. 25 dezer v. A'dam te Batavia. Lombok, thulsr., arriv. 27 dezer te Gravosend. Oranje, thuisrois, vertrok 27 Juli van Sa bang. Rotterdamsche Lloyd. Tabanan, uitr., vertrok 26 dezer van Colombo. Arakao, thuisreis, arriv.27 Juii te Suez. Bengalen, uitr., vertrok 27 dezer van Suez. DJebres, uitr., vertrok 27 dezer van Suez. Medan, ultrais, arriv.08 Juli te Sabang. Morauke, uitreis, pass. 27 Juli Dungeness. ltlndjani, uitr., vertrok 28 dezer van Port Said. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Amstolland, uitr., vertrok 26 dezer van Santos. Kernland, uttr., pass. 26 dozor Ouossant. Gelria, uitr., vertrok 26 dezer van Santos. Gooiland vertrok 28 Juli van A'dam n.B.-Ayres. Tubantla, thuiar„ vertr. 27 dezer van Lissabon Zeelandia, tliuisr., vertr 27 dezer van Santos. Hollandia, uitr., vertrok 28 dezer van Lissabon Kon. West-Indische Maildienst. Fauna, uitreis, vortr. 27 dezer van Funchal. Java Bengalen-Lijn. Birma arriv. 26 dezer van Java te Calcutta. Ceram vertrok 26 dozer van Calcutta naar Java Haven te Nleuwedlep. Zweod»cho s.s. „Erix". idem van Harlingen naar Gooio Ned. s.s. „Gaaaterlaud". 28 Juli. Idem van Londen naar Harlingen Eng. s.s. „Groningen". Idem van Harlingen naar Huil N6derl. s.s. „Prof. Buys". :!M Juli. Idem van Huil naar Harlingen „Minister Tak". Idem van Goolo naar Harlingen „Friesland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nleuwodiep, 27 Juli. Aangebracht door 20 korders: 20 stuks gTOote tf~~ 40 stuks middoltong, per si ar stuk 20 ct., O a f 0. 10 mond kleine schol, 28 Juli. Door 40 korders: 2 tot 10stuksgroote long, per stuk 100 ct., 6 tot 20 stuks middel tong, por stuk 60 a 60 ct., 10 tot 40 stuks kleine tong, por stuk 16 a 20 ct., 2 stuks tarbot, stuk föAO a f7.00, 1 tot 2 mand stortschol, mand f8.00 a 1'10.00, 1 tot 2 mand kleinu schol, por mand f4.00 a f6.00, 1 mand schar voor f4.60. Staatsloterij. Trekking van 27 Juli. le klasse. 2e Hjst. No. 12866 f1500. Nos. 11117 en 15502 elk f 1000. Nos. 1659,8601 en 9169 elk f400. Nos. 1681 en 14292 elk f200. Nos. 593, 4087, 5779, 8902, 12647 un 19092 elk f100. Trekking van 28 Juli. le klasse. 3e lijst. No. 1852 f 20.000. No. 18395 f2000. Nos. 7097 eu 9704 elk f 1000. No. 6786 f400. No. 20988 f 200. Nos. 769, 2839, 9091, 15318 en 16114 elk f100. MARKTBERICHTEN. Beverwyk, 28 Juli 1916. r - ,00-f - .00, ld. dun bl. f 0-f0 per 100 bos, poste lein f0.22—f 0.3-1 porben.capucunors f4.50—i(L60 por 100 pnd., raspors fa60-fl0.00 per 100 pnd,, radUs f—,0-f0.- per 100bos,sla f0.00-fl.8Öper 100 krop, spinazlo fO.OO—f0.00 per kist, zuring f0.00-f0.00 por bou, wortolon 1:1-18 p. 100bos, bloomkool le soort f 10.00-f16.00. Idoin 3e soort ffl.00-f8.00, id. 8esoort fS.OO-f5.00 por 100stuks, aardbeien f4.75-f6.76 per 100 mandje», id. f - f .- por 100 mundjos, doppers f4.— a fb.— por 100 pond, grocntles f -L6o-f ü.60, komkomm. le kw. <4—f6, 2o kw. f2.60-f8.50, 3e kw. fl-f2 p. 100 stuks, tuinboonen 40-90 cl. por 1000 stuks, aal- bossen per slof 60-70 ct., kruisbessen por slof 60-70 ct Scha gen, 29 Juli 1916. - P&ardou f 0.— i 0.— - Veulens 0.- 0.— - Ossen a- a— 80 Stieron 88 Qeldekoei 117 Geldekoeien (vette. 80 Kalf koolou 320.- 37b.- - Vaarzen 0,— 0.— 21 Pinken 120.- 180.- - Graskalveren 0.— 0.— 30 Nuchtoro kalveren 16.— 28.— - Kammen 0.— CL— 40 Schapen (magere) 26.— 33.— 780 Schapen (vette) 84.— 60.— Overhouden 0.— 0. •HO Lammeren 16.- 2660 - Bokken en Gelten O.— 0.— - Varkens (mag.) 0.— 0.— 44 Varkens (vette) p. K G. 0.81 0.96 70 Biggen 14.— 27.— - Konijnen 0.— 0.— 160 Kippen 0.20 0,80 90 Eenden 030 0.40 - Duiven O— O—" - Ganzen 0.— O— - Zwanen O— 0.— 826 K.G. Boter L40 "L60 60 traan 0.60 0.60 6000 Kipeloren p. 100 stuks 6.60 6.60 - Eendeleron p. 100 stuks O— Handel geldokoelen mag. vlug; idem vette vlug; kalfkoelen vlug. Hoorn, 29 Juli 1916. Aanvoer: 21 stapels fabrioksltans f 61.60, 76 alapoln, wegondo 70899 K.G. Handel vlug. Burgerlijke Stand van Helder, van 27 en 28 Juli 1915. ONDERTROUWD: J. J. C. van de Rijdt en F. v. d. Maden. BEVALLEN: E. J. Oukea-Kuiper, P. Hoogendljk-Groot, z.J. C. Schol—Kamp, d. OVERLEDEN: L.H. v. d. Baan, 4 j.J. M. M. Koster—Houdius, 78 j. Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Eero-Voorzitster: 11. M. DF. KONINGIN. Tweede Oproep. Toen het Koninklijk Nationaal Steun comité, den 22en Augustus 1914, kort na zijne oprichtiüg zich tot het Neder- landsche Volk richtte, om de gelden te vragen noodzakelijk voor de ver vulling zijner taak, is het in de ver wachting op de offervaardigheid zijner landgenooten niet teleurgesteld. Aan zienlijke bedragen kouden elke week door den Penningmeester verantwoord worden. Dank zij in bet bijzonder ook de hooge giften, die ons Comité uit Insulinóe bereikten, kon dit tot heden voldoen aan de talrijke aanvragen om financiefile hulp die van alle zijden inkwamen. Thans na 10 maanden werkzaam heid, zijn de geldmiddelen uitgeput. Wel is de economische toestand des lands na het uitbreken der crisis niet oubelangrljk verbeterd; wel zijn uit den aard der zaak tal van uitgaven, die het gezin van den werkloozedes winters drukken, in don zomer niet noodig, maar toch zijn de eischou, die ook thans nog aan de kas van het Koninklijk Nationaal Steuncomité ge steld worden, zeer vele; zelfs in deze zomermaanden moet dit wekelijks f 80.000.— uitgeven. Zullen dank zij het Rijkssubsidie, waarover het. Koninklijk Nationaal Steuncomité krachtens een pas aangenomen wet, de beschikking heeft, in den eersten tijd geen ernstige flnancieéle zorgen zyno bestuurderen drukken, toch meenen deze thans opnieuw een be roep op de offervaardigheid hunner laDdgenooten te mogen doen. Met alle waardeering voor den ont vangen geldelijkeu steun, zou het voor hen toch zulk een groote vol doening zijn, indien dit subsidie slechts in geringe mate zou behoeven te wor den gebruikt Niet alleen dat dit een verheffend bewijs zou zijn van den gemeenschaps zin der betergestelden, een krachtig teeken van de eensgezindheid onzer natie, maar tevens zou dan de schat kist, aan welke toch in deze dagen zulke zware eischen gesteld worden, niet worden belast. In het bijzonder doen de onderge- teekenden een beroep op de offer vaardigheid van zoo menig industrieel, die, dank zij de hulp van het Koninklijk Nationaal Steuncomité of van een zijner organeD, zijn bedrijf heeft kun nen voortzetten; op de landbouwers en andere producenten van eerste levensbehoeften, die door het duurder worden van deze, veel grootere winsten maken dan gewoonlijk, waardoor in het bijzonder de levenskosten derge nen, voor wie de steuncomités moeten zorgen, zoo belangrijk stijgenop be zitters van fondsen (aandeelen in scheepvaartmaatschappijen, in indu strieële ondernemingen, enz.), welke in den laatsten tijd groote dividenden gaven; in één woord op allen, die niet door de crisis getroffen zijn, ja, die zélfs tengevolge van deze een niet onbelangrijke winst gemaakt hebben. Giften worden ingewacht bij de Heeren: Jhr. Mr. W. Th. van Doorn, le Penningmeester Koninginnegracht No. 35, te 's-Gravenhage. W. 's Jacob, 2e Penningmeester, Nassau Ouwerkerkstraat No. 8, te 's Gravenhage. DE OORLOG. De algemeene toestand. Met snelle marschen rukt het leger van von Below op, dat ten noorden van Kowno opereert, en dat op den linkervleugel wordt beschermd door een cavalerie-corps onder von Lauen- stein. Nadat von Below de troepen van het vijfde Russische leger had uiteeugeslagen, kon hij zich naar het zuidoosten wenden, vooral sedert een legercorps, over zee aangevoerd, bij Libau geland was en op zijn linker vleugel ageerde. Het doel, dat von Below poogt te bereiken, is waarschijnlijk Wilna. Zoo bli Swenta en Kowno kan bereiken, is de Russische verdedigingslinie aan de Njemen, in front en in den rug aangevallen, niet meer te houden en kan von Below zich vereenigen met de korpsen van het 10e Duitscho leger onder von Eichhoru, die thans naar de Njeraen-linie oprukken. En iD dat geval zullen 12 Duitsche leger corpsen, en daaronder de beste, die op het oostelijk terrein aanwezig zijn, in een positie komen, van waar zij een krachtigo bedreiging vormen der Russische legers, die thans nog stand houden in den vesting vierhoek Osso- wetsj Novo Georgiewsk - Iwangorod Brest Litowsk. Krachtigen tegenstand in dat noor delijk gebied schijnen de Russen niet meer Le kunnen bieden. In hunne berichten wordt slechts gemeld, dat tusschen de Drina en de Njemen slechts voorhoeden on cavalerie-ont- moetingen plaats hebben. Het Duit sche bericht meldt, dat tusschen Poswol en den Njemen de terug wijkende Russische troepen door de Duitschers worden achtervolgd. Krachtiger tegenstand bieden de Russen in het gebied 'ten Z.O. van den Narew. Nadat de Duitsche legers tusschen Pultusk eu Roshan over de rivier waren gedrongen, werden zij uit de linie Goworowo Wyszkof Sorosk door de Russen krachtig aangevallen. Het Russische bericht meldt, dat dit gevecht op 25 en 26 Juli met groote hardnekkigheid werd geleverdhet Duitsche, dat de offensieve beweging der Russen mislukte, en dat zij in oostelijke richting worden terugge slagen, gevangenen en mitrailleurs in handen dor Duitschers latend. In het centrum van de geheole beweging, tusschen Warschau en Iwangorod, schijnt voor het oogenblik oen tijdelijke rust te heerschendc Russen zijn op den oostelijken oever van den Weichsel teruggetrokken, de Duitsche legers zullen zich gereed maken voor den rivierovertocht. Voor Warschau worden aanvallen verwacht op de Blome Gora-Kalvarja-linie, de verdedigingslinie van de Poolsche hoofdstad. En in het zuiden, tusschen den Weichsel en den Boeg, waar von Mackensen nog steeds poogt den spoorweg te bereiken, wordt pootig gevochten, vooral in de buurt van Groebesjof, dc verbinding tusschen de legers die tegenover LubliaCholm staan, en die welke de Russen aan Boeg, Zlota Lipa en Dnjestr tegen houden. Het is nog steeds onzeker wat de Russische legercommandant, groot vorst Nikolaas, zal doen, om zich uit de moeilijkheid te redden. De „Times"- medewerker meent, dat hij lang voor uit wel zijn maatregelen zal hebben genomen. Volgens dien deskundige zouden aan den Naïef en den Weich sel de Russische troepen, die voor de Duitsche legers terugtrokken, slechts achterhoeden zijn geweest, en zouden de Russische hoofdlegers reeds achter den Boeg zijn. En het zou best mogelijk kunnen wezen naar de „Times"-medewerker meent dat, zoo de Duitschers, die aan de Naref en de Weichsel strijden, niet snel voortmaken om den Grootvorst op zijn hielou Le zitten, de Russische commandant, die in den vesting vierhoek beschikt over alle middelen om snel troopen te verplaatsen van het eene punt naai het andere, van de gelegenheid gebruik maakt om von Below, die naar den Njemen oprukt, te overvallen, en zijn leger uiteen Le slaan, om zoodoende de noordelijke omtrekkingspoging te doen mislukken. De Weichsclvestingen worden trou wens reeds in 1909 gedeclasseerd, en hoewel behouden als eerste verdedi gingslinie, vervangen door een tweede sterkere linie achter den Boeg; het is daarom waarschijnlijk, dat de ves tingen aan Naref en Weichsel niet al te lang zullen worden verdedigd, om niet le groote garnizoenen bloot te stellen aan het gevaar van om singeling en gevangenneming. Te meer daar de vestingwerken in dezen tijd geen weerstand kunnen bieden aan het zware Duitsche belegerings geschut, dat cementen wallen en stalen koepels plat hamert. De „Times" verwacht, dat de Rus sen, nu de Nareflinie geforceerd is, wel spoedig op Bres't-Litowsk en de Boeglinie zullen teruggaan; kan de opmarsch van v. Below's leger in het noorden worden tegengehouden, dan zal waarschijnlijk de nieuwe verdedigingslinie loopen van Osso wetsj over Brest-Litowsk naar Wlo- dawa, en zal het leger van Alexejef, thans weerstand biedend aan Macken- sen's legers bezuiden den spoorweg Lublin - Cholm, eveneens in Oostelijke richting aftrekken, om den linker vleugel van de nieuwe linie te vormen, die zich dan over Groebesjof zou aan sluiten bij de linie van don Boeg en de Zlota Lipa. Die linie zou dan van Ossowetsj over Bjelostok bijna in N.Z. richting loopeD; en de mogelijkheid daarvan verklaart de hardnekkige pogingen der Duitsch Oostenrljksche legers om bij Groebesjof door te breken in N.O. richting. Over het geheele gebied tus schen den Weichsel en Weprj wordt bijna niet meer gevochten; slechts ten O. van den Weprj en vooral bij Groebesjof wordt echter de strijd hard nekkig voortgezet, ten einde daar de Russische linie te doorbreken en in den rug van de Boeg-lienie te komen. (H.blad.) Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 28 Juli. Ten N.W. van Souche?. zijn doelen van onze stel lingen die nog uit vroegere gevech ten in Fransche handen waren, des nachts door Silezische troepen be stormd, waarbij 4 machinegeweren buitgemaakt werden. In de Vogezen zijn op de linie Lin- ge-Barrenkopf verbitterde gevechten geleverd. De aanvallen der Franschen z\jn door onzen tegenaanval na een gevocht op korten afstand, dat vier uur duurde, afgeslagen. Daarbij zijn ook de eergisterenavond verloren ge gane loopgraven op den Lingekopf, op een klein stuk na, door ons horno- Duinkerken. De correspondent van het Hbl. schrijft: Heden werd Duinkerken weer be schoten door de Duitschers met hun vèrdragende kanonnen. Telkens als er heel wat volk in die stad is, vangt opnieuw het bom bardeeren aan. Men vermoedt dat door spionnage telkenmale de Duit schers worden ingelicht. Gisteren zijn dan ook een zestal lieden die men verdenkt, aangehouden. Geen vreem deling mag meer in Duinkerken over nachten. Particulieren mogen zelfs niet naar het binnenland telegrafeeren, laat staan naar het buitenland. Men is er zelfs op uit om het verkeer van particulieron tusschen Engeland en Frankrijk tot een minimum te be perken. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 27 Juli. Tusschen de Duna on de Njemon geen veran dering. De gevechten van cavalerie en voorhocdo duren voort. Ten zuidwesten van Kowno werd de vijand in den nacht van Zondag op Maandag over de Jesja terugge dreven. Aan de Narew-linie werd de strijd in hot gedeelte tusschen het dorp Dobrolenka tot aan de streek van de vosting Nowo Georgiewsk steeds heviger. Het vijandelijk offensief op den linker Narewoever werd door onze krachtige tegenaanvallen tegen gehouden. Vele dorpen en bosschen gaan van de eene partij naar de an dere over. De slag woedt zeer hevig in het woud ten oosten van Rozan. Maandagavond bracht de vijand boven- strooms van Serock groote reserves in het vuur. Op beide oevers van de Narow hebben wij met succes aanvallen gedaan, waardoor ocnige vijandelijke troeponafdeelingun tot een ordeloozen terugtocht werden gedwongen. In de streek van het dorp Zeppelin hebben wij 700 gevan genen gemaakt en eenigo mitrailleurs vermeesterd. Een tegenaanval van den vijand op het dorp Konstantinof werd met behulp van gepantserde automobielen afgeslagen. Op den linkeroever vau den Weich sel hebben wij Maandagmorgen vroeg door een geslaagden bajonet-aanval den vijand, die het front Nadorzyn— Piaseczno trachtte te naderen, terug geworpen. Tusschen Weichsel en Wieprz heerscht rust. Ten oosten van de Wieprz tot do Boeg duurt de strijd voort. In de streek Rakolupy-Majdan Ostrowsky (t, O. van Krasnostaw en t. N.W. van Grubieszow) hebben de Duitschers Maandagavond met aanzienlijke strijd krachten aangevallen en een gedeelte van onze verschansingen veroverd. Daarna is de vijand echter door een tegenaanval daar weer uit verdreven. De aanvallen van de Duitschers ten noorden van Grubieszow blijven bij zonder krachtig, doch wij slaan die steeds af. In de streek van het dorp Anuapol hebben onze troepen een levendigen tegenaanval ondernomen. Aan de Boeg hevige gevechten in de streek van Sokal en Porturzyca (t. Z. van Sokal), waar de vijand met een gedeelte van zijn troepen naar den rechteroever overstak. Tusschen den Dnjestr en de Proet vruchteloozo, plaatselijke aanvallen van den vijand. Berlijn, 28 Juli. Officieele mede- deeliDg uit het groote hoofdkwartier Tusschen Mitau eu de Njemen zijn gisteren nog ongeveer duizend ver strooide Russen gevangen gemaakt. Ten O. en ten Z.O. vau Rozan vor deren onze .aanvallen. Noworowo is genomen. Ten N. van Serock aan beide oevers van de Narew en ten Z, van Nasielsk hebben de Russen hun tegenaanvallen voortgezet, die echter volkomen mis lukten. Hier en bij Rozan liet de vijand 2500 gevangenen en 7 ma- chinegeweeren in onze handen. Voor Warschau, ten W. van Blonie, is de plaats Pierunow, die 24 K.M. ten Westen van de -Warschausche fortenlinie ligt, door ons bestormd. In de streek ten Z.W. van Gora Kal- waria wordt gestreden. Op het Zuidoostelijke oorlogsterrein is de toestand bij de Duitsche troepen in het algemeen onveranderd. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 27 Juli. Wij hebben vorde ringen gemaakt naar de hoogte van San Martino door den vijand met de bajonet te verdrijven uit de daarvoor gelegen loopgraven eener veld ver sterking. Wij hebben de stelling Monte Sei Buso genomen en 32 officieren en 3200 manschappen krijgsgevangen maakt. Daarbij vermeesterden wij" 5 machinegeweren, 2 bommenwerpers, een menigte geweren, schietvoorraad, ander oorlogsmateriaal en levensmid delen. De „Secoio" bericht, dat het aan tal gevangenen tot dusverre bedraagt 13,170 manschappen en 240 officieren. Deze cijfers zijn volgens het blad, ontleend aan de authentieke rappor ten van den generalen staf. Op de Zwarte Zee. St. Petersburg, 27 Juli. In de Zwarte Zee hebben onze tor pedobooten de havenwerken van Sam soen, Ounie en Riza beschoten en aan de kust van Klein-Azié meer dan 150 zeilschepen in den grond geboord. Muiterij op Haïti. De gouverneur vermoord. Port au Prince, 27 Juli. Muitende Regeeringstroopen vielen het paleis van den President aan en staken dat in brand. De President vluchtte naar het Fransche gezantschap en de gou verneur zocht een schuilplaats bij den gezant van San Domingo. De gouverneur had op heden de executie gelast van alle politieke ge vangenen, ten getale van 160, die, bU het uitbreken vau de revolution- naire beweging, in handen van de Regeering waren. Tot de slachtoffers behoorde ook de ex-president Zamor. Toen het volk van den moord hoorde, was het uiterst verontwaardigd. Het gepeupel drong het verblijf van den gezant van San Domingo binnen, greep den gouverneur en sleepte hem buiteD de deur, waarna hij gefusilleerd werd. Daarna ging de menigte in een vreesolljken staat van opwinding naar het Fransche gezantschap en dreigde ook dat binnen te gaar den President te dooden. Port-au-Prince, 28 Juli. Het gepeupel drong de Fransche legatie binnen, haalde president Guillame er uit en schoot hem dood voor het gebouw. PLAATSELIJK NIEUWS. Wij maken onze lezers attent op den in dit nummer voorkomenden oproep van het Nationaal Steun comité. - De heer C. Koning, adsistent der posterijen alhier, hoopt op Zondag 1 Augustus a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de post in dienst trad. Al dien tijd was hij workzaam op het postkantoor te Helder. Door zijn bekende welwillendheid en hulpvaardig optreden ton opzichte van hen, die met „de post" te maken hebben - en wie zijn dat niet? heeft hij in dien lange periode vele vrienden verworven. Het zal hem daarom, naar wij verwachten, op dien dag niet aan blijken van belangstel ling ontbreken. Te Alkmaar slaagden voor het eindexamen H.B.S. 5 j. c. de dames K. L. Bok en M. J. J. Hoogerduin, alhier. - De leerlingen van het 4e jaar der Ambachtsschool, C. de Vries, W. de Jong en P. van Lopik, slaagden voor het voorloopig machinisten diploma. De leerling der Ambachtsschool alhier, G. Breman, van Texel, gedi plomeerd Maart 1.1. is thans geslaagd voor het toelatings-examen tot do Middelbaar Technische School te Dordrecht. Uitslag der herstemming voorden Gemeenteraad op Dinsdag 27 Juli 1915. Eerste Kiesdistrict. Aantal kiezers 1631. Uitgebracht 953. Van onw. 42. Drie vacatures. C. Adriaanse (A.-R.) 367 A. Bommel (Vrijz.), aftr.507 S. Krijnen (Vrijz.), aftr. 513 J. Spruit (C.-H.)373 J. H. Staalman (C.-D). 2S9 J. J. Verfaille (Vrijz.), aftr.488 Gekozen do HeerenA. Bommel, S. Krijnen en J. J. Verfaille. Tweede Kiesdistrict. Aantal kiezers 1129. Uitgebracht 791. Van onw. 15. Twee vacatures. C. Adriaanse (A.-R.), aftr. 374 J. C. van den Berg (Lib.), aftr. 355 W. Poll (Vrijz.)365 J. Spruit (C.-H.)887 Gekozen de HeerenC. Adriaanse en J. Spruit. Derde Kiesdistrict. Aantal kiezers le stcmdistrict 1524. 2e stemdistrict (Koegras, enz.) 186. Totaal 1710. Uitgebracht, 1073. Van onw. 16. Twee vacatures. li A. W. Michels (S. D. A. P.) 505 50 555 K.F.OortgljBen (VrUz.),aftr. 429 69 498 F.van der Ploeg (Vrijz.),aftr. 416 66 482 D. C. A de Zwart (S.D. A.P.) 452 49 501 Gekozen de Heeren A. W. Michels en D. C. A. de Zwart. De Raad bestond uit: 16 Vrijzinnigen, 3 Katholieken, 1 Anti-Revolutionnair en 1 S.D.A.P. Zij bestaat thans uit: 13 Vrijzinnigen, 3 Katholieken, 1 Anti-Rev., 1 Clir.-Hist. en 3 S.D.A.P, Reisplan van het Gouvernements- stoomschip „Canopus" hetwelk op 31 Juli a.s. onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse B. J. J. Beijnen, naar Oost-Indië zal vertrekken. Vertr. van Amsterdam 31 Juli 1915. Aankomst te Malaga 7Aug.l915. Vertrek van Malage 12 Aankomst te Port-Said 20 Vertrek 'vau Port Said 22 Aankomst te Aden 29 Vertrek van Aden 30 Aankomst te Colombo SSept. 1915, Vertrek van Colombo 13 Aank. in Nederl.-Indié 21 Steuncomité te Helder. Door het Bestuur van het Steun comité alhier, werd gisteravond in het gebouw der Openbare Werken, Kerkgracht, een vergadering gehouden van enkele dames eu heeren. De vergadering werd geleid door den heer G. de Ven, Voorzitter van 't Steuncomité. Deze zette het doel dei- bijeenkomst uiteen, u.1. middelen te beramen, om de bijna leege schatkist van den penningmeester tegen de komende wintermaanden weder ge vuld te krijgen. De secretaris, de heer H. C. M. Nypels meende het middel gevonden te hebben in 't meer en meer gebruikelijke eu toch steeds treffende houden van een fancy-fair met verloting en bloemendag. Onder algemeene instemming werd hiertoe besloten. Om geen t(jd te verliezen werden de dames en heeren iDgedeeld, onder nadere goedkeuring altijd, in 1. commissie van inzameling en verkoop 2. commissie van opstelling en versiering 3. commissie van muziek 4. commissie van ontspanning 5. commissie van verloting 6. commissie van bloemenverkoop 7. pers- en propaganda-commissie. Elke commissie kreeg het recht zich indien wenschelijk uit te breiden, uit haar midden een bestuur te kiezen en de opdracht zoo spoedig mogelijk aan 't werk te trekken, opdat geen tijd verloren mag gaan. De voorzitters van de verschillende commissies vormen het dagelljksch bestuur van de Fancy-fair. Als datum werd vastgesteld 9-16 October en Casino werd gonoomd als gebouw, alwaar de fancy-fair gehou den zal worden. Als algemeen bestuur van een en ander treedt op het Bestuur van het Steuncomité, n.1. de H.H. G. de Yen, H. C. M. Nljpels en W. Biersteker, Om voortgang te maken werd bepaald dat de besturen van de diverse com missies a.s. Woensdag weder bijeen zullen komen, om de zaak nader te Athletische wedstrijden Landmacht. Dinsdag en Woensdag, 27 en 28 Juli, hadden op het terrein aan den Bol weg athletische wedstrijden plaats voor de Landmacht. Er was over 't algemeen groote deelneming. De beslissingswedstrijden hadden plaats Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur na afloop daarvan had de prijsuitrei king plaats, bij welke gelegenheid de schout-bij-nacht Dullemond eenige toepasselijke woorden sprak om de sport aantebevelon en de Regelings- Commissie te bedanken voor haar arbeid. De uitslagen der verschillende wed strijden zijn als volgt: Kolfbal, le prijs DepOt Vesting artillerie, 2e prijs 4g bat. 8e comp. 21e Reg. L. W. I. K a s t i e. le prijs Depot Vesting- Artillerie. V u i s t b a 1. le prijs Corps Tor- pedisten, 2e prijs Bezetting fort Kijk duin. K a a t s e n. le prijs W. v. d. Heijde (koning), F. Nauta, O. Meijer, 2e prijs G. Detmers, E. van Hoek, B. Jansen, prijs G. Tichelaar, S. A. R. Beeksma, F. Hoekstra (Landvak), 4e prijs U. Wassenaar, S. de Wit, J. Smelts. Medaille voor de meeste bovenslagen in eene party (9) Bruidsman. Hardloopen 100 M. le prijs Put, 187io seu-r 2e pnjs v.a. Kamp, 13Vs sec., 3e prijs Marrees, 14 sec., 4e prijs Tamsraa. Hardloopen 1000 M. le prijs Pat, 3 min. 12 sec., 2e prijs Bruids man, 3 min. l9*/t sec., 3e prijs v. d. Vliet, 3 min. 22J/6 sec. Estafetteloop, le pr. Schulz, Put, Bastiaannes on Bruidsman (8e bat. 3e comp. 20e Rog. I.), 55 sec., 2o prijs Groet, Becken, Smesius, Hei wig (Pantserfort-art. fort Harssens), 57'Vs sec. Hoogspringen, le prijs korp. Korver (Depöt), 1.45 M., 2e prijs Schrama (Depot), 1.45 M., 3e prijs P. de Groot (4 f), 1.40 M., 4e prijs Pon (20e Reg. Inf. 2e bat. 3e comp.) 1.40 M. Vèrspringen. le prijs korp. Tamsma (Fort Kijkduin), 5.08 M., 2e prijs Marroos (3e bat. le comp. 4e Reg. Vest.-art.), 5.48 M., 3e prijs Bruggink (20e Reg. Inf. le bat. 3e comp.), 5.43 M., 4e prijs Binsbergen (Pantserfort-art. Harssens), 5.35 M. Polsstok-hoogspringen, le prijs Schrama (Dep. Vest.-art.l,2.60 M., 2e prijs Kooi (Fort Kijkduin), 2.50 M., 3o prijs Garinus (Dep. Vesting-art.), 2.40 M., 4e prijs Van Rijn (4. I. 4e Rog. Vest.-art.), 2.40 M. Kogelstootsn. le prijs 9.80 M., 2e prijs 8.81 M., 3e prijs 8.66 M. Speerwerpen, le prijs Bins bergen, 32.75 M., 2e prijs v. d. Broeke, 29.50 M., 3e prijs J. Dijk, 27,20 M. Handgranaat werpen, le prijs v. d. Broeke .(4. HL 21e Reg. Inf.), 47.18 M., 2e prijs Blikslager (Depöt Vesliug-art.), 41.55 M., 3e prijs Timmer (Fort Harssens), 38.79 M. Touwtrekken, le pr. 3e bat. le comp. 4e Reg. Vesting-art., 2e prijs 4 f' Landvak. De prijzen voor het kaatsen werden door deu voorzitter van de plaatse lijke Kuatsclub, den heer Zeilmaker, uitgereikt, die van de gelegenheid gebruik maakte om deze speciale Friesche sport in den Helder te pro pagandeeren. De „koning" kreeg, zooals in Friesland gebruikelijk is, eene krans. In 't bijzonder moet worden genoemd de eerste-prljswin- ner voor hot kogelstooten, die den kogel niet minder dan 9.80 M. weg wierp. Dezen reusachtigen en zwaar- gebouwden landsverdediger gewerd als eerste prijs een poëzie-album (het kan ook eeu portretalbum zijn goweest). De kameraden brachten hem voor een en ander een hartelijke ovatie. Voor korfbal deden niet min der dan 21 twaalftallen mee „Helders Harmoniekapel". Bovengenoemde Vereeniging hoopt den Hen Augustus a.s. haai-25 jarig bestaan te herdenken. Op den Hen Augustus 1890 werd zij opgericht door eenige ingezetenen dezer gemeente, en het is die personen mogen gelukken het hunne te doen, tot bloei der vereeniging, en nu kun nen zij met trots terugzien op hun werk. Tot de oprichters behoorde ook de Heer D. J. Snaphaan, die bij de op richting werd benoemd tot penning meester en al die jaren tot op heden, onafgebroken die bestuursfunctie heeft waargenomen tot tevredeöheid van allen. Zeer zeker een zeldzaam jubileum wat niet onopgemerkt zal voorbij gaan. De feestviering zal plaats hebben, op den 2len Augustus a.s. aangezien d6 Directeur, de Heer G. H- J. v. d. Bogaerde, thans te Hellevoetaluis is en iloor dienst verhinderd is, op den Hen Augustus hier aanwezig te zijn. Padvinders-jacht „Colette". Het padvinders jacht „Colette" is voor een excursie van een dag of 14 vertrokken. De geheimzinnige glazen bollen. Wij waren in de gelegenheid een der in de laatste dagen zoo druk besproken glazen bollen te bezich tigen, die men elders en ook hior - al doodverfde als een soort bommen met ontplofbare en giftige gassen gevuld, 't Blijken, naar men ons mededeelde, luchtledige bollen te zijn, die in Noorwegen bij de vis- scherlj gebruikt worden inplaatsvan kurken en die, doordat ze luchtledig zlju, eeu groot weerstandsvermogen hebben. Zoo kan het wel gebeuren, dat ze, bij stukslaan of schieten, „ontploffen", maar gevaarlijk is dit niet. BINNENLAND. Stuurlieden-examen. 's Gravenhage, 28 Juli. Geslaagd tweede stuurman H. J. Krans, J. P. van Sehaik; derde stuurman .T. W. van der Weijde, W. van der Zee, P. J. Adriaens, J. Fr. L. de Boer. Valsche zilverbons. De Minister van Jusitie heeft aan den Officier van Justitie te 's-Herto- genboBch opgedragen, eene belooning van f500 uit te loven, voor het op sporen, of aanduiden van de daders, die valsche zilverbons van f2.50 maken of in omloop brengen. Indien meer personen aanwijzin gen doen, zal de premie onder hen worden verdeeld. Zooals bekend, komen in N.-Bra- bant in den laatsten tijd veel valsche zilverbons voor. Geïnterneerden. Naar do „Limb. Koerier" meldt, zal eerstdaags te- Heerlen een aantal gc- interneerden uit de verschillende regeeringskampen, die in het burger leven als mijnwerker werkzaam wa ren, in de mijnen worden werkzaam gesteld. Natuurlijk onder bewaking, en het werken geschiedt van den kant der geïnterneerden geheel vrij willig. Het „Vad." meldt nog, dat te Heerlen en te Kerkrade drie inter- neeringskampen worden opgericht, waar voorloopig een 200 man zullen worden ondergebracht. Verboden uitvoer. De rechtbank te Almelo heeft Dins- ig een dame uit Gronau, wegens poging tot uitvoer naar Duitschland van 24 Hectogram stoksnijboonen veroordeeld tot f25 boete, subsidair 4 dagen hechtenis. Smokkelaars gedood. Van de Noord-Brabantsche grens: Dinsdagnacht zijn nabij Straboeck 2 brievensmokkelaars op een contact mijn geloopen en onmiddellijk gedood. Beter dan mijnen. Te Vlaardingen is binnengekomen de zeillogger „Nijverheid I" VI 138, stm. A. Penning, van de reedery Joost Pot, welk schip op de Noordzee 60 vaten met boter had opgevischt. Gevat. De politie te Alkmaar'heeft een van de vermoedelijke daders van de inbraak ten huize van Jhr. De Beljor, burgemeester van Callantsoog, gepakt. De verdachte, een bijzonder berucht en gevaarlek individu, zit in ver zekerde bewaring. Bij zijn goederen werd een geheel stel inbrekers werk tuigen gevonden. Straatroof. Dinsdag stond voor de rechtbauk te 's-Gravenhage terecht een 31-jarige trambestuurder van de Haagsche tram ter zake van berooviug van een viertal dames, die in de Schevening sche boschjes wandelden. Op 4 Mei ontrukte hij aan een dame, die op de Kastanjelaan bij de R. C. begraafplaats wandelde, een lederen tasch met inhoud w.o. een bankbil jet van f 10. Op 22 Mei aan een andere dame, die wandelde op den Verheul- weg, een zilveren taschje met inhoud en op 8 en 24 Juli aan nog een twee tal dames, die in dezelfde omgeving wandelden, haar handtaschjes. Een drietal beroofde dames werd als getuigen gehoord benevens de re chercheur van politie, die bekl. aan hield. Bekl. bekende het hem ten laste gelegde en gaf op, uit armoede ge handeld te hebben. Gehuwd en vader van twee kinderen had hij reeds vóél de staking schulden. Na de staking is hij 4 maanden uitgesloten geweest en werd de armoede grooter. De Officier van Justitie, mr. Del Gampo, requisitoir nemend, betoogde, dat z.i. de oorzaak ergens anders ge legen was. Bekl., van buiten in Den Haag gekomen, is zooals dat meer gebeurt, door de Haagsche lucht be vangen en is groot gaan doen. Dit was de oorzaak dat er armoede in bekl.'s gezin kwam. Uit een door spr. ingesteld onderzoek is hem ge bleken, dat bekl. tijdens en na do staking gesteund werd, zoowel door comités als door familie, welke laatste hem nog aan werk hielp, waarmede hij f4 per week verdiende. Het feit, door bekl. gepl., is zeer ernstig en hem zal een zware straf moeten worden opgelegd. Hem schul dig achtende aan het ten la9te ge legde, vorderde spr. vooroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Snethlage pleitte clementie, wijzende op bekl.'s gunstig verleden. Uitspraak 3 Augustus a.s.. Moord. Dinsdag is te Heerlen, naar de Limb. Koerier meldt, do 24-jarige weduwe, E. M. vermoord door de- vrouw van zekeren C., die E. M. door middel van een niet-ondertee- kend telegram, uit Maastricht naar Heerlen had gelokt. De echtgenoote van C. volgde haar echtgenoot onge merkt van Maastricht, gewapend met een nieuw vlijmscherp mes. Ver schillende logementen had ze reeds afgezocht, toen ze ook in het loge ment Dubois terecht kwam. Zoodra de echtgenoot bemerkte, dat htj dooi zijne vrouw gevolgd werd, nam hij de vlucht. Vrouw C. wierp zich op haar mededingster en plofte haar het mes in het lichaam. De getroffene was byna onmiddeiyk dooJ.. De moordenares werd gearresteerd en het wapen werd in beslag ge nomen. Een allemansvriend. Uit Kerkrade meldt de „Limb. Kr.": Een niet gekozen candidaat voor den gemeenteraad plaatst in een courant de volgende dankbetuiging Hierdoor betuig ik mijn oprechten dank aan heeren kiezers uit District I, die op Donderdag 1.1. hun stem op mij uitbrachten. Tevens een woord van dank aan de andere heeren kiezers, dat zo hun stem niet op mij hebben uitgebracht. Hoogachtend, (volgt onderteekeningi. iJmuiden, 28 Juli. Een r e c o r d c ij f e r. De logger „Anna", van deIJmuider vloot, heeft voor zijn vangst niet minder dan f 14000.— besomd en sloeg daarmede het record, dat met f 12000.—op den logger „Lisa" stond. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 28 Juli. In Argonne is het geschutgevecht in hevigheid toege- Ten Noorden van Souchez richtten de Duitschers na een krachtig bom bardement hedennacht op drie ver schillende punten verscheiden aan vallen op de Fransche stellingen. Na een zeer levendige worsteling werden zij teruggeworpen uit de loopgraven, waarin het hun gelukt was door te dringen, uitgezonderd op één punt, waar zij zich in een sappenhoofd van 20 meter vóór het Fransche front wisten te handhaven. De stad Atrecht is tweemaal ge bombardeerd. Een begin van brand kon snel worden gebluscht; één burger is gedood. Soissons is gebombardeerd. In Argonne in den avond van den 27sten hevige kanonnade op het lieele front. In de buurt van Fontaineaux Charmes beproefden de Duitschers een aanval, maar werden door het vuur van de Fransche infanterie in hun loopgraven teruggedrongen. In den Elzas voltooiden de Fran schen de verovering van de zeer sterk georganiseerde positie, welke de Duitschers op tweehonderd meter hoogte boven de Fransche loopgraven bezaten, te weten over den kam Lingekopf-Schratzmann-Barrenkopf. Dat is een front van twee kilometer. Deze hoogten beheerschen hethoofd- dal van de Fecht, alsmede den grooten weg van Notre Dame trois Epis. De Franschen namen verscheiden offi cieren en meer dan honderd man jevangen, behoorende tot överschil- ende regimenten. Van het Oostelijk front. Weenen, 28 Juli. De vijand heeft tusschen Weichsel en Boeg en by Sokal hevige aanvallen gedaan, die alle zijn mislukt. Ten westen van Iwangorod is een vijandelijke aanval in ons vuur dood gebloed.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2