HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Overwerkte nieren. No. 4498 ZATERDAG 31 JULI 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 37£„ 45 „0.75 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentien van 1 tot 4 regels (bij vooruitbef.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25% hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bev/IJs-exemplaar cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Aug. op: onder: op: onder: v.m.:n.m. Zondag 1 a. 9.87 m.11.17 4.28 7.60 6.67 6.19 Maandag 2 9.52 1.2 4,25 7.48 6.36 6,66 Dinsdag 3 10.12 2,16 4.26 7.46 7.19 7.40 Woened. 4 „10.41 3.27 4.27 7.44 8,12 8.38 Dondord. 11.18 4.38 4.28 7.43 9.22 9.63 Vrijdag 6 0.- 5.23 4.29 7.42 10.42 11.14 Zaterdag 7m.0.8 6.12 4.30 7.40 11.62 0.- 0p pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Sport. 2. Feuilleton. DE OORLOG. De offlcleele legerberlchten van 28 en 29 Juli. Van het We a t e 1 ij ke front. Van Franache zijde wordt mede gedeeld dat do Duitsche berichten van 22 27 Juli een onjuist denk beeld geven van de krijgsverrichtin gen van dien tijd. De strijd bepaalde zich bij Artois tot artillerie-gevechten, terwijl de infanterie-actie beperkt bleef tot den omtrek van Souchez. De Franschen hebben den strook dien zij sedert kort veroverd hebben nog steeds behouden. In Champagne hebben de Duit- schers geen enkele Franscbe stelling veroverd. Ook in de Argonne kwamen de Duitschers niet vooruit. In het Priesterbosch veroverden de Franschen een loopgraaf. Wat omtrent het afslaan van een aanval der Franschen in Lotharingen gemeld wordt, betreft een zeer zwakke afdee- ling, welke op verkenning was. Daar entegen behaalden de Franschen b(j Ban de Sapt voordeelen, waarbij 886 man gevangen genomen werden. Het door de Duitschers opgegeven aantal dooden (2600) is denkbeeldig. Het bericht van den 29sten maakt melding van het voortduren der artillerie- en mangevechten. Verder wordt medegedeeld, dat bij de ver overing van de stelling op den Linge- kopf twee mitrailleurs, 200 geweren, en een groote hoeveelheid munitie en uitrustingstukken buitgemaakt werden. In deze stelling en bij de Barrenkopf lieten de Duitschers 600 dooden liggen. Het totaal aantal gevangen geno men Duitschers bedraagt 201. Het Duitsche bericht van den 29sten geeft aan dat een aanval der Fran schen bij Souchez werd afgeslagen. In Vlaanderen werd bij Veurne een zwaar stuk geschut, hetwelk op. een ponton stond, in elkaar geschóten. Verder op enkele deelen van het front mljnengevechten. Van het O o s t e 1 Ij k front. Het Russische legerbericht van den 28sten maakt melding van gunstige voorhoedegevechten in de streek ten W. en ten Z, van Mitau. De Duitschers welke naar Poniewecz oprukten wer den door de Russische achterhoede tegengehouden. Zij leden groote ver liezen ouder het vuur der Russische artillerie. Op het Narew-front werden hevige artilleriegevechten geleverd. De Duit schers zetten hunne pogingen voort om even boven Ostrolenka over de rivier te komen. Zij slaagden er tijdelijk in een gedeelte van de Russi sche loopgraven op den linkeroever te bezetten. Door een tegenaanval werden zij er weder uit verdreven en over de rivier teruggeworpen. Beneden Ostrolenka werden de ge vechten met groote lievigheid voort gezet. Een wijziging van het front vond hier echter niet plaats. Rechts van de Narew namen de Duitschers het offensief tegen de troepen welke vanuit Serozk een aanval ondernamen. Tot zesmaal toe werd een vijandelijke aanval afge slagen. Tusschen Wieprz en Boeg werden de gevechten met groote hardnekkig heid voortgezet. Na het afslaan van een drietal aanvallen van den vijand ten N. van Maidan Ostrowsky, deden de Russen een tegenaanval. De vijand werd teruggedreven en moest het dorp in handen der Russen laten. 1500 man werden gevangen genomen. Ten Z. van Gholm zetten de Duit schers hunne pogingen voort om door het Russische front te breken. Een drietal verwoede aanvallen werden afgeslagen. Z. van Sokal namen de Russen het offensief tegen de troepen welke over de rivier gekomen waren. Den 27sten veroverden de troepen de hoogten waarop zich de vijande lijke stellingen bevonden. Door den vijand werden echter nieuwe verster kingen aangevoerd. Het gevecht duurt nog voort. Het Duitsche legerbericht van den 29sten geeft aan dat de toestand ten N. van de Njemen onveranderd is. N.O. van Suwalki hebben de Duit schers aan beide zijden van den spoor weg naar Olita een gedeelte van de Russische stellingen bezet. Hierbij namen zij 2910 Russen gevangenen veroverden zij 2 machine-geweren. Door de Russen werden de aan vallen op het Duitsche front ten Z. van de Narew voortgezet. Echter ook thans zonder resultaat. Ook ten Z.W. van Gora-Kalwaija trachtten de Rus sen vooruit te komen. Alle pogingen werden echter verijdeld. Op het Z. O. oorlogster rein is de toestand der Duitsche troepen onver anderd. Het Oostenrijksche communiqué maakt daarentegen melding van het overrompelen van een Russische stel ling aan de grens tusschen de Boe- kowina en Bessarabië. Na een bloedig handgemeen, werden de Russen op de vlucht gejaagd. Zij verloren 170 man aan dooden. Ten O. van Karaionka werden een luitenant,-kolonel, zeven andere offi cieren en 500 man gevangen ge nomen. Alle aanvallen der Russen bij Sokal werden afgeslagen. Van het Z u i d e 1 Ij k front. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, dat een aanval in Karinthië onmiddellijk werd afgeslagen. Op den kleinen pal veroverden de Alpen jagers eenige loopgraven. Op het Karts- plateau werden de veroverde positieB versterkt. Verder maakte ook het centrum vorderingen, door het nemen van een aantal versterkte loopgraven. Den 26s'ten dezer werden 102 Oostenrijksche officieren gevangen Het Oostenrijksche bericht geeft een andere voorstelling van de zaken. Hierin toch wordt medegedeeld, dat de Italianen alleen aanvielen bij Sdraussina. Echter zonder succes. Tegenover het bruggehoofd van Görz werden de stormstellingen door hen ontruimd en de stellingen welke zij voor den slag innamen door hen weder bezet. (Waaruit dus volgt dat de Italianen in de laatste gevechten inderdaad vooruit gekomen waren. Aan de Karintische grens en in Tirol schermutselingen, welke in het voordeel der Oostenrijkers verliepen. Van het R u s s i s c h-T u r ksche gevechtsterrein meldt een Russische mededeeliDg dat de kleine gevechten in de kuststreek en de streek van Olty voortduron. In de richting van Mouch hebben de Turken belangrijke strijdkrachten samengetrokken zoodat de Russen hunnen opmarsch naar het W. hebben' gestaakt en zich samentrokken op de aangewezen stellingen. Verder geen veranderingen. Van Turksche zijde wordt mede gedeeld, dat den 25sten de Russische achterhoede b(j den Grebodo-heuvel teruggeworpen werd. 300 man wer den gevangen genomen, w.o. 7 offi cieren. Bovendien werd een onbe schadigd kanon, veel munitie en wapens buitgemaakt. De terugtrek kende troepen raakten met eigen af- deelingen in gevecht. De Russen leden zware verliezen. In een bericht van den 29sten wordt nog medegedeeld dat de achter volging van de Russen wordt voort gezet. Groote hoeveelheden proviand en ammunitie, welke door hen werd achtergelaten werden buitgemaakt. Aan de D a r d a n e 11 e n. Volgens een bericht uit Athene aan de Voss. Ztg. zijn op Moedros de stoomers „Acquitania" en „Mau- recanie" aangekomen, welke schepen nieuwe troepen aanbrachten. De linie-kruiser „Lion" is te Moe- dros aangekomen en zal naar de golf van Saros vertrekken. In de haven ligt ook de „Agamemnon", met 4 of 5 scheuren in den voorsteven en een weggeschoten schoorsteen. Ook be vinden zich daar twee Russische kruisers en een torpedojager. Van het E n g e 1 s c h-T urksche front (Mesopotamië) meldt een En- gelsch bericht- Als gevolg van het g6vecht op den 24sten Juli bij Nasi Iriyeh, zijn de Turksche troepen in wanorde meer dan 25 mijlen naar het Noorden te ruggetrokken. De verliezen van den vijand aan dooden, gewonden en ge vangenen, bedragen ongeveer 2500. Het aantal gevangenen bedraagt 41 officieren en 690 man. Onder het ver meesterde wapentuig bevinden zich 1 groot kanon, 12 veldkanonnen, 2 bergkanonnen en verscheidene ma chinegeweren, benevens een groote hoeveelheid granaten en 300.000 pakjes geweermunitie, ontplofbare stoffen en bommen. Onze verliezen bedragen 564 man. 0e duikbootenoorlog. Grimsby, 29 Juli. De treiler „Do- vey" is in de Noordzee door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Men vermoedt, dat de equipage (10 koppen) verdronken is. Londen, 29 Juli. Het Belgische stoomschip „Princesse Marie José" is getorpedeerd en gezonken. Van de opvarenden kwamen vier man om het leven en werden er 21 De gisteren ontvangen berichten maken melding van de vernieling van 3 treffers uit Lowestoft, 2 Zweed- sche schepen, 3 Deensche zeilschepen, 1 Noorsche bark en 1 Russisch stoom schip. De bemanningen zijn gered. Esbjerg (aan de westkust van Jut land) 29 Juli. Volgens het blad „Ves- tjylands Sozialdemokrat" is gister middag tusschen vijf en zes uur de Duitsche gewapende treiler „Senator von Beerenberg" op vijf h zes mijlen afstand van de kust ten noorden van het Hornerew-vuurschip door een onderzeeér, vermoedelijk behoorende tot de Engelsche marine, getorpedeerd en in den grond geboord. Het stoomschip had een bemanning van 30 koppen. Eén man verdronk, drie werden 'door den onderzeeér aan boord genomen en 26, onder wie twee zwaargewonden, begaven zich in de reddingsboot naar hét Horne rew-vuurschip. Volgens een bericht in de „Ribe Stiftstidende" zouden drie man van den treiler verdronken zijn, drie gered door den onderzeeër en 24, onder wie drie gewonden, aan boord van het Hornerew vuurschip opgenomen. De Kölnische Zeitung verneemt uit Stockholm, dat een Duitseh oor logsschip het Finsche stoomschip „Leo" (2224 ton) heeft getorpedeerd en 11 man van de bemanning daarbij zijn omgekomen. De Leelanaw. Washington, 29 Juli. Na de con sulaire rapporten ontvangen te heb ben, is Lansing onmiddellijk begonnen met de voorbereiding van een nota aan Duitschland, waarbij vergoeding voor de vernieling van de Leelanaw wordt verlangd, op grond dat het tractaat van 1828 geschonden is. Een held. Londen, 29 Juli. Een officier, die in nauwe verbinding staat met het hoofdkwartier der Indische troepen, vertelt hoe luitenant Smyth, van het vijftiende regiment Sikhs van het Indische leger, het Victoria Kruis verdiende. Een hevig gevecht was aan den gang bij de boerderij Du Bois en de Engelschen hadden een gedeelte van een Duitsche loopgraaf genomen, dat slechts door een barricade van het nog door de Duitschers bezette deel was gescheiden. Dezen kregen nu versterkingen en begonnen met bom men de Engelschen te bestoken, wier positie daardoor kritiek werd. De Engelschen besloten nu een afdoeling bommenwerpers er op uit te zenden om een tegenaanval te doen. Smyth die slechts een-en-twintig jaar oud is werd uitgekozen met tien vrij willigers, die zich dadelijk aanboden de taak te ondernemen; zij moesten twee kisten vol bommen over een afstand van 250 yards dragen, over een terrein, dat geen enkele natuur lijke dekking bood. De eenige schuil plaats die z(j vonden was een loop graaf, die half gevuld was met lijken van Engelschen, Duitschers en Indiërs. Smyth en zijn tien Sepoys trokken op den vijand af, onder omstandig heden zoo afschuwelijk, als slechts zelden voorkomen. Elk oogenblik konden de bommen ontploffen, het geheele terrein werd overgoten met een hagel van mitrailleur- en geweer kogels, terwijl de lucht; gevuld was met de wolkjes van ontploffende granaten. Den kameraden, die hen in span ning gadesloegen, kwam de taak on uitvoerbaar voor. Vier Sepoys waren reeds gevallen en over de nog over blijvende tachtig yards sleepten de overblijvende mannen do kisten voort, die gewoonlijk door vier man elk worden gedragen. Toen Smyth een diepen stroom had bereikt, had hij nog'maar één Sepoy over. Eén kist moest achter gelaten worden, terwijl de andere, ondanks het in hevigheid toenemend vijandelijk vuur, naar de kameraden gesleept werd. Hiervoor moesten de beide mannen, die als door een wonder gespaard bleven, in het'gezicht van den vijand een doorwaadbare plaats in den stroom doortrekken. Geen van beiden werd geraakt, ofschoon hunne kleeren vol kogelgaten waren. De Sepoy word helaas, kort nadat zij zich in veiligheid waanden, gedood. De Indiërs geloovon, dat Smyth's leven door tooverkracht beschermd wordt; vijf malen werd in den kaat sten tijd zijn pet door projectielen van zijn hoofd geslagen, terwijl eens, toon hij een sigaret opstak, een kogel den lucifer uit zijn hand sloeg. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslljsten van 22 Juli zjjn 11 officieren gesneu veld, 37 gewond. Bovendien worden dd. 2 Juli 879 manschappen als ge dood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 2 officieren gewond, 19 manschappen gedood, gewond of vermist. De Engelsche minister-president heeft, in antwoord op een vraag door den heer Molteno, lid van het Parle ment, gesteld, medegedeeld, dat het aantal Engelsche verliezen in den oorlog tot 20 Juli 330.995 bedroeg. Daarvan waren 14.428 officieren en 315.567 manschappen. Uit de specifatie blijkt, dat zijn gesneuveld 4000 officieren en 57.384 man, gewond 8430 officieren en 188.190 man, vermist 1383 officieren en 62.502 man, van de landmachtdat gesneu veld zijn 499 officieren en 7430 man, gewond 87 officieren en 787 man en vermist 29 officieren en 274 man van de zeemacht. Het geheele aantal gesneuvelden bedraagt dus 69.310, het aantal ge wonden 197.4-94, het aantal vermisten 64.188. Tot het einde van Mei waren de cijfers door Asquith gegeven, in totaal 271.616. Het aantal is dus sedert toegenomen met 59.379. Uit het Engelsche Lagerhuis. Telegrammen hebben ons reeds in hoofdzaak medegedeeld, wat ministers Woensdag in het Lagerhuis hebben Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPEL.S - HELDER. Heerenmodo-Artikelon. Gemaakte klesding. Klestiing naar maat. Steeds het nieuwste. Londen, 29 Juli. Er zijn wederom tien personen gearresteerd als Duit sche spionnen, n.1. twee Noderland- sehe onderdanen, een Duitscher met een vervalschte Amerikaansche pas, een vrouw van Duitsche afkomst, gehuwd met een genaturaliseerden Engelschman van Pruisische geboorte, een Braziliaan van Duitsche afkomst, een Peruaan, die verdacht wordt van Duitsehe afkomst te zijD, een Zweed, een Duitscher, die beweert een ge naturaliseerd Amerika.au te zijn, en een Engelsch onderdaan. De beide Nederlanders zijn reeds verhoord door den krijgsraad ter zake van een poging om inlichtingen te verschaffen omtrent de Engelsche vloot. Een hunner, twee Duitschers en de Zweed hebben een volledige bekentenis afgelegd. Allen worden beschuldigd van po gingen om inlichtingen in te winnen over de Engelsche vloot en het leger met de. bedoeling den vijand te steu nen. Geen der gearresteerde personen was op het oogenblik der inhechtenis neming langer dan drie weken in het land geweest. Dank zij de maatregelen der auto riteiten, word aan hunne werkzaam heid reeds zeer spoedig een einde gemaakt. De centrale stelling der Russen. Kirchlehener, de oorlogscorrespon dentvan den „BerlinerLokalanzeiger" in het Oosten schrijft: Russisch Polen kan als een bolwerk van het Russische rijk tegen het Westen beschouwd worden. Hier heeft de Russische regeering sedert meer dan een menschenleefiijd mili taire hulpmiddelen opgehoopt, leven de en doode, zooals geen enkele staat in Europa in zoo beperkt gebied ver- toonen kan. Met het sterke en rijke binnenland van Rusland door spoor wegen verbonden, op zich zelf door netvormig in elkaar loopende water hindernissen beschut, vormt Russisch Polen een. natuurlijke vesting waar van de militaire waarde voor de Rus sen nog daardoor verhoogd wordt, door dat groote vestingwerken het binnen dringen van den vijanden in het hart van Polen bemoeilijken. Dit hart is te zoeken in het gebied binnen den vierhoek Weichsel—Boeg—Narew Brest Litowsk Iwangorod. Terwijl ten Oosten van den Weichsel voor dit centrale gebied nog eens natuur lijke en kunstmatige hindernissen liggen, gelijken Russisch Polen links van den Weichsel (tegenover Prui- sisch-Silezië) en ook de landstreken van Russisch Polen en Wolhynie rechts van deze rivier een groot glacis, dat alleen door troepen in het vrije veld verdedigd kan worden. Dit glacis-achtige voorterrein zijn onze troepen nu bijna door en zij staan in het uiterste Noordwesten voor Neo- Georglevk en in het uiterste Zuid westen voor Iwangorod. De vijande lijke troepen links van den Weichsel wijken in de richting van de groote bosschen voor Radom terug, dicht tegen de rivier gedrongen. Hun rechtervleugel, die de voorstellingen van Warchau beschermt, heeft het zwaar te verantwoorden. Rechts van den Weichsel is de landrug van Lublin bijna geheel in onze handen, terwijl de Wolhynische rug reeds overschreden en de eerste leveDS- zenuw van het Poolsche centraal- gebied, de spoorweg Iwangorod- Cholm, door Duitsche troepen afge sneden is. De tot een versterkt steunpunt gemaakte plaats Lublin gezegd. Nog enkele aanhalingen uit de toespraken van do liberalen Sir H. Dalziel en Sir A. Markham, die in dezen oorlog vurige militaristen zijn, gelijk men weet. Dalziel toonde zijn verwondering er over, dat de eerste minister don toe stand in Vlaanderen en Frankrijk volkomen bevredigend had genoemd. Hij had gedacht, dat er van dezen zomer groote vordering zou zijn gemaakt. En het heele Engelsche volk zou met voldoening hebben gezien, dat die opmarsch had plaats gehad, zei hij, toen de Russen onze hulp het meest noodig hadden, gelijk zij ons hebben geholpen in het begin van den oorlog. Dalziel zei in een ander verband, dat het Lagerhuis niet meer, als in de eerste negen maanden, de rogee- ring Zwijgend kon laten begaan, want het vertrouwen is ei' niet meer. Hoe kon het land zoo slecht op een aanval van Duitschland voorbereid zijn ge weest! Waarom heeft de regeering in October niet reeds de industrie ge mobiliseerd Maanden geleden heeft de minister van oorlog gezegd, dat het leger van chlorine-gas zou worden voorzien. Het is er nog niet. En al weken lang waait er de gunstigst mógelijke wind om de Duitschers wat van hun eigen medicijn toe te dienen. En zoo had Dalziel meer te klagen. Markham beweerde, dat het heele offensief in Frankrijk in elkaar was gestort, omdat de Engelsche regeering in October—Februari geen munitie had willen bestellen. Als Rusland on bekwame ambtenaren van het depar tement van oorlog ontsloeg, waarom dan Engeland niet? ziet de vijandelijke colonnes uit het Zuiden en het Zuidoosten aanrukken. Een groote rol spelen in Russisch Polen de riviertjes en moerassen, die gewoonlijk in hot midden van Juli een hoogen waterstand hebben. Gun stige weertoestanden kunnen de ver bonden legers evenzeer van nut zijn als ongunstige toestanden hun onder nemingen kunnen belemmeren. „Hoe verheffend het daarom ook is te weten, dat onze troepen steeds voor uit komen en dat de vijand over het geheele front steeds meer tegen zijn centrale stellingen gedrongen wordt, ja, dat de bondgeuooten reeds aan de poorten van het, bolwerk kloppen, toch moet men inzien, dat thans eerst de hevigste s t r U d begint. Nu moet blijken in hoeverre het gelukt is de sterke vijandelijke legers murw te krijgen. De vestingen in midden-Polen zijn zeer sterk, maar hun hoofdkracht ligt ten slotte toch slochts in de troepen, die haar moeten verdedigen". Het Russische legerbestuur heeft tientallen van jaren er op gerekend, dat de zoo geweldig versterkte cen trale stelling eens het verdedigings-, het verzorgings- en het uitrustings centrum zou moeten vormen voor de Russische troepen te velde. Deze theorie heeft in dit jaar een omwente ling ondergaan. Weliswaar zjjn de vaste werken van de centrale stel ling nog ongerept, „maar inplaats van verscho legers, zijn het slechts de overblijfselen van de in een reeks van terugtochten beproefde Russische legers, die dit gebied vullen". Thans zoeken deze strijdkrachten in de centrale stelling meer dekking voor hun verdediging, dan een steunpunt voor hun offensief. Eens was het bolwerk er toe bestemd, dat de ont zaglijke legers van den Tsaar uit deze wallen met onweerstaanbare kracht te voorschijn zouden komen, thans ziet het Russische legerbestuur zijn samengesmolten bataljons van alle kanten hier samengedrongen ..tot den laatsten tegenstand ver- èenigd". Of de ontzaglijke voorraden van dit versterkt gebied aan ver- plegingsmiddelen, uitrusting en be wapening nog onaangetast gebleven zijn, de toestand der Russen lijkt op dit oogenblik in vele opzichten op dien der Oostenrijkers bij Koniggratz. Ook daar stond een groot en dapper, maar in zijn moreelen en innerlljken samenhang reeds hevig geschokt, leger op een klein gebied tot een beslissenden slag verzameld, terwijl de colonnes van den vijand omvat tend aanrukten. De strijd om de centrale stelling van de Russen kan zeer moeilijk en afwisselend zijn. Daarop zijn de bondgenooten voor bereid. Hij kan echter ook met een catastrophe voor den vijand eindigen. Roemenië. Lerco, de St. Petersburger corres pondent van de „Corriere della Sera", zegt met stelligheid te kunnen mel den, wat het resultaat van het be zoek van Hoheulohe te Boekarest is. Volgens zijn mededeelingen is de Duitsch-Oostenrljkscko poging om den doorvoer van wapens en munitie te forceeren, mislukt. Intusschen zijn aan de' Roemeensche grenzen dui zenden wagens met munitie aange komen, terwijl in het binnenland on geveer 250 wagonladingen worden tegengehouden. Hohenlohe heeft alles beproefd om de Roemeensche Regee ring te overreden ten minste verlof te geven voor den uitvoer van deze 250 wagons, maar alles bleef vergeefs. Toen de minister-president, vasthield aan het beginsel, dat zoowel uitvoer als doorvoer van wapens en munitie in strijd is met de neutraliteit van Roemenië, en dat de Regeering zoo wel met de Entente-Staten als met de Centrale Staten in goede betrekkingen wenscht te leven, wendde Hohenlohe zich rechtstreeks tot den Koning. Men kan zich echter verzekerd hou den, zegt Lerco, dat ook die poging vruchteloos zal blijken. „Onzichtbare" vliegtuigen. Volgens de „Kölnische Zeitung" heeft men thans in Duitschland ook zoo goed als onzichtbare vliegtuigen vervaardigd. Het is een uitvinding van den ingenieur Knaubel, die daarbij een stof gebruikte, genaamd „cellon", die vervaardigd wordt door de „Rhei- nisch-Westphtilischer Explosif Maat schappij". Het „cellon" werd ook reeds voor auto's, ter vervanging van glas ge bruikt. Het is volkomen doorschijnend en splintert niet. Het is zoo taai als rubber en zeer buigzaam. Het is on brandbaar en ongevoelig voor petro leum. Een rooi-wadstrijd tusschen blinden. Dinsdag heeft te Londen op de Theems een roei-wedstrijd tusschen blinden plaats gehad. Er werd geroeid in enkele en dubbele skif en in vier- riems-oefengieken, alles met een zienden stuurman natuurlijk. Er waren telkens twee ploegen, de eene gevormd door kweekelingen van de blindeninrichting te Wórcester, de andere door in den oorlog blind ge worden soldaten. Daar waren er bij die pas na hun blindheid het roeien hadden geleerd. De roeiers werden gevolgd door een stoombootje, waarop een 50 blind geworden soldaten hun makkers aanmoedigden. In de enkele skif roeide een kapitein O wen van de Kaapsche bereden schutters, die in Duitseh Zuidwest het gezicht heeft verloren. Zfin tegenstander won het van hem. Van de twee andere num mers wonnen het de soldaten. De opstand op HaYti. Washington, 29 Juli. Admiraal Carpenton kreeg last de bemanning van den kruiser „Washington" te Port-au-Prince te doen landen, ter bescherming van de Amerikanen en vreemdelingen. De onlusten duren voort. Op de Amerikanen wordt niet geschoten. BINNENLAND. W. H. Vliegen. Naar wy vernemen, heeft de heer W. H. Vliegen, wethouder van pu blieke werken te Amsterdam en lid van het partijbestuur van de S. D. A.P., den wensch te kennen gegeven, in verband met zijn drukke werk zaamheden, als lid vaD de Tweede Kamer voor het Amsterdarasche dis trict IX te willen aftreden. Pensioenen voor onderofficieren en minderen. De pensioenen voor onderofficieren en minderen zijn thans bij Kon. be sluit opnieuw vastgesteld. Zij be dragen Hoofdopzichter fortificatiën f850, wed. en kinderen f350; opzichter le kl. resp. f750 en f300; id. 2e kl. resp. f700 en f275; id. 3e kl. resp. f650 en f250; adj.-onderofflcier resp. f600 en f250; sergt.-majoor (opper- wachtm.) resp. f 500 on .f 225ser geant (wachtmeester) f400 en f200; korporaal resp. f300 en f150; hospï- taalbediende resp. f280 en f125; sol daat resp. f240 en f 110. Ij de marechaussees: adj.-onder offlcier resp. f675 en f300; opper wachtmeester resp. f 600 on f 250 wachtmeester resp. f500 en f225; marechaussee Ie en 2e kl. resp. f 450 on f200; id. 3e kl. rpsp. f240 en f110. De onderofficier of korporaal die in den rang, naar welken zijn pensi oen moet worden berekend, een wer- kelljken dienst van 6 jaren telt, ont vangt boven het pensioen een ver hooging, bedragende '/ïo gedeelte van dat pensioen. Voor elk jaar werkelijken dienst, dat hij langer denzelfden rang heeft bekleed, wordt het pensioen nog ver hoogd met Vso, met dien verstande, dat de geheele verhooging over niet meer dan 12 jaar wordt verleend en derhalve niet meer bedraagt dan van het pensioen. (Avp.) Varkens. Naar de „N. Rott. Ct." verneemt, krijgt het rljks-centraalbureau voor de distributie van varkens en varkens- vleesch geleidelijk weder de beschik king over vrij belangrijke hoeveel heden varkens, zoodat te verwachten valt, dat binnen niet te langen tijd met de distributie opnieuw een aan vang zal kunnen worden gemaakt. Een opgewonden landweerman. Men meldt uit Arnhem 29 Juli aan „Tel.": De landweerman W., die thuis on aangenaamheden had gehad, keerde gisteravond in zeer opgewonden stem ming in de kazerne terug. Daar laadde bij zijn geweer en snelde toen weer de straat op. In de Roggestraat loste hij tot groote ontsteltenis van het publiek, zes schoten, waarop de man de vlucht nam, achtervolgd door politie en een talrijke menigte. Het werd een wilde jacht. In de Steen straat liep de man een café binnen, waar hij zijn geweer wegwierp, om dadelijk daarop zijn vlucht te ver volgen. Eindelijk werd de vluchteling in de Hommelstraat gegrepen en naar het hoofdbureau overgebracht. Door een officier was het geweer in beslag genomen en toen bleek, dat het met losse patronen was ge laden geweest. De landweerman werd, na wat tot kalmte gekomen le zijn, aan de mili taire autoriteiten overgeleverd. Een redder. Een lezer schrijft aan het „N. v.d.D." Zondag moest ik een kleinigheid uit een apotheek hebben. Daar echter 's Zondagsavonds velo dier nuttige inrichtingen gesloten zijn, kwam ik na eenig. zoeken ton slotte terecht in een der meest bekende apotheken dezer stad, waar ik aan een kittig apothekeresje mijn wensch te kennen gaf. Met trillende vingertjes en blik baar hoogst nerveus, hielp zij mij. Zóó abnormaal was die nervositeit, dat het arme kind het bepaald noodig achtte mij hare hartsgeheimen toe te vertrouwen. „O, mijnheer, ik ben toch zóó zenuwachtig! er is een afschuwelijk beest in de kamerWe hebben het raam al open gezet, maar hij gaat er niet uithij doet het niet „Wel, juffrouw, wat is dat dan wel voor een beest?" „Dat weet ik niet, maar het is afschuwelijk „Wil ik misschien eens even zien of ik het kan verjagen juffrouw „O neen, dat is te veel 1 Neen, voor geen geldEn ma is ook zoo zenuw achtig. Eerst wilden we den hond er op af sturen, maar ma vond het véél te gevaarlijk I" „Kom juffrouw, laat u m|j maar eens er naar kijken. Heusch ik schuw het gevaar niet en by den landstorm zullen ze eerstdaags een heele kluif aan me hebben." (Angstkreten uit de kamer van ma. Dochter stapt over een hekje, dat in de kamerdeuropening geplaatst is, vermoedelijk in normale omstandig heden dienstig om den hond in de kamer en uit. de apotheek te houden, terwyl het in deze hoogst kritieke tijdsomstandigheden juist andersom is. Een hond van puddingmodel, eertijds bogende op den naam „Puck", ligt genoeglp aan den verkeerden kant van het hekje te slapen.) Zonder beraad en zonder nader verlof af te wachten, (hetwelk ik mij maar al te graag verleend waande) neem ik eveneens de hindernis, waarna beide dames de kamer uitvliegen, in hare vlucht hekje, hond en andere draagbare have medenemende. Na eenig zoeken vond ik achter de canapé, in een hoek, een gestreep- ten kikker. Ik heb hem meegenomen, met m'n pilletjes. Wat al dankbaar heid Rust na den 9lag INGEZONDEN. M. de R.l Zou U zoo vriendelijk willen zjjn, aan dezen oproep een plaatsje af te staan in uw veelgelezen blad? Bij voorbaat onzen dank. DE FANCY-FAIR. Aan Helder's ingezetenen Zooals thans wel algemeen bekend kan worden geacht, organiseert het Plaatselijk Steuncomité tggen begin October een Fancy fair. Zal dit plan aan zijn doel stijging der kas beantwoorden, dan is aller medewer king onmisbaar. Wij doen daarom een beroep op uw aller offervaardig heid. Veel wordt er gevraagd in den laatsten tijd, doch ook veel is er noodig. Gedachtig aan de spreuk: „Het is zaliger te geven dan te ontvaugeD", wekken wij u allen op iets voor hot goede doel te willen afzonderen. Elke gift, schenking, dotatie, in wel ken vorm ook, is welkom, dubbel welkomAlles wat van eenige waarde is, wat in aanmerking kan komen om verkocht of verloot te worden ook geldelljken steun wordt gaarne dankbaar aanvaard. De adressen, waaraan men zijn giften kan richten, zullen, woldra nader bekend worden gemaakt. Doch ieder kan thans al aan het werk gaan om bij zich zelf te overleggen wat hij of zij voor het goede doel zal offeren. Dames kunnen alvast aan het handwerken gaan; houtsnijders, etc. kunnen beginnen aan allerlei fraaie en nuttige artikelen kunste naars op allerlei gebied kunnen van hun kunstvaardigheid ook thans weer doen blijken. Laat ieder, die dit leest, nu niet meenen, dat het hem of haar niet aangaat. Ieder kan een klein of groot steentje bijdragen aan het schoone geheel, waartoe het Plaatselijk Steun comité het initiatief heeft genomen. Dat het een ware wedstrijd moge worden, wie wel het meest zal bij dragen aan het welslagen vhd hot schoone doel, dat ons hier voor oogen Namens de Inzamelings- Commissie, J. ,T. JANZEN, Secretaris. Helder, 31 Juli 1915. Ingezonden Mededeellng. Dagelijks worden door een gezond mensch omstreeks 30 - 40 gram urine- stof en 1 gram urinezuur afgescheiden en deze hoeveelheid is voldoende om tot een noodlottig einde te leiden, wanneer zij in het lichaam achter- blijft. Alleen uw nieren kunnon u redden, want z(j alleen dragen zorg voor het flltreeren van het bloed. Wanneer de nieren echter overwerkt zijn, blijft een gedeelte der schade lijke stoffen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gij begint last te krijgen van rugpijn, hoofdpijn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid, bezinksel in het water, waterzuchtige zwellingen in de enkels of rond de oogen. Misschien moet gij des nachts dikwijls opstaan, öf de uiïneloozing geschiedt moeilijk en pijnlijk. Wanneer de bovenstaande verschijn selen verwaarloosd worden, kunnen gevaarlijke en ongeneeslijke ziekten der nieren en blaas zich ongestoord verder ontwikkelen en plotseling, zon der waarschuwing, optreden. Geneest uw Dieren terwijl het tijd is, leeft zoo rustig mogelijk, vermijdt buiten sporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig dieet, en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen door, totdat ieder spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit ge neesmiddel herstelt de goede werking der nieren en blaas, het verdrijft hot. urinezuur, de oorzaak van lenden jicht, rheumatiek, niersteen, enz., eu het voert het overtollige water af, waardoor de oorzaak van waterzucht enz. wordt weggenomen. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h fl.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. A Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenwei- elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (55)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1