HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4499 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 520.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2.1 cent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Uit den omtrek. 2. Feuilleton enz. DE OORLOG. Aan de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" ontleenen wij het volgende beredeneerd Overzicht van het eerste Oorlogsjaar. De tijd ia nog niet rijp voor een beschouwing over de oorzaken van dezen wereldoorlog. Wel mag in her innering worden gebracht het voor iedereen in het oog springende ver schil tusschen de aanleiding en de oorzaken. De aanleiding was de moord op aartshertog Frans Ferdinand, den Oostenrijksch Hongaarschen troonop volger, en z(jn gemalin. De oorzaken waren diep gewortelde tegenstellingen in de belangen, in de levensvoor waarden van onderscheidene mogend heden. De moord op Frans Ferdinand ves tigde in Oostenrijk-Hongarije, zoowel onder het publiek als in regeerings- kringen, den indruk, dat men langen tijd in den dommel had verkeerd in de nabijheid van een groot gevaar en nu plotseling was wakker ge schrikt, dat de Monarchie zich dat gevaar niet bewust was geweest en er nu een eind aan moest maken, wilde zij niet al haar prestige als groote mogendheid verliezen en de eenheid van het rijk in groot gevaar brengen. Vandaar het vastberaden doorzetten van Oostenrijk tegen Servië. Maar daardoor komt het in conflict met Rusland, z'n grooten mededinger op den Balkan, die zich de natuur lijke beschermer aller Slaven voelt. Als daardoor echter een oorlog tus schen Oostenrijk en Rusland dreigt, voelt Duitschland zich in zijn levens belangen aangetast. Immers, een van de voornaamste steunpunten van Duitschland's positie als wereldmo- gendheid is het verbond met de Monarchie, en Duitschland kan dus Oostenrijk niet in den steek laten. Zoo komt de oorlog tusschen Duitsch land en Rusland, waar Frankrijk, eng met Rusland door velerlei banden verbonden niet buiten kan blijven. Ten slotte laat Engeland's positie als wereld-mogendheid niet toe, dat Duitschland Frankrijk te zeer ver zwakt, laat staan dat Duitschland zich in Belgie vastzet, want al spoedig blijkt, dat Duitschland tot bereiking van zijn doel de neutraliteit van Bel gie zal schenden. In den nu ontbranden wereldoorlog zijn de volgende perioden te onder scheiden. A. Duitschland poogt zich met al zijn kracht op Frankrijk te werpen en dit land te verpletteren, ten einde zich daarna op Rusland te werpen. (Herfstperiode). B. Periode van stilstand in het Westen. Worsteling in het Oosten, waar de Russen onderscheidene pogin- tot aanval ondernemen. (Winter periode). C. Voorduur van den stilstand in het Westen. Offensief der centralen in het Oosten en poging om met Rusland af te rekenen. Deelneming van Italië. (Periode van Mei 1915 af). De poging van Duitschland, om Frankrijk te verpletteren, mislukt. Onderscheidene oorzaken zijn daar voor aan te wijzen lo. De tegenstand, die den opmarsch der Duitschers in Belgie wordt ge boden en het daardoor veroorzaakte tijdverlies. 2o. De omstandigheid, dat het Fran- sche leger veel meer blijkt te kunnen praesteeren, dan men veelal had ver wacht. 3o. Het in de war geraken van den aanvoer van mond- en schiet voorraad voor het Duitsche leger, tengevolge van de snelle marschen. 4o. De omstandigheid, dat de Russen veel eerder tot den opmarsch gereed zijn, dan men had verwacht. zy vallen in Oost-Pruisen binnen en trekken Duitsche troepen naar zich toe. Het is de slag aan de Marne (7 September), die in dezen zin over het lot van Frankrijk beslist. Evenwel worden de Duitschers niet verder dan de Aisne teruggedrongen. Verdere pogingen der bondgenooten, om den rechtervleugel der Duitschers te om vatten, mislukken, maar breiden het front naar het Noorden uit. Daarop volgt nog een geweldige krachtsinspanning van de Duitschers om althans, na de inneming yan Antwerpen, Calais te bereiken. Maar aan de Yser wordt hun halt geboden on de stilstand treedt in. (November). In het Oosten is intusschen den Oostenrijkers de hun toebedeelde taak, om de Russen voorloopig op te hou den en van Duischland af te leiden, te zwaar gebleken. Zij moeten op Krakau teruggaan en Galicie ontrui men. (September). In October rukken zij, tezamen met een Duitsch leger, Oostwaarts tot Weichsel en San, maar ook dit gecombineerde leger moet terug tot op Krakau en de Duitsche grens. (Midden November). Nu ontstaat een geweldige onafge broken worsteling, waarin met afwis selend succes wordt gestreden, tel kens komen de Russen, als ze terug geslagen z|jn, met nieuwe strijdkrach ten terug, totdat er eerst ongeveer midden-December in zoover een be slissing valt, dat het den centralen gelukt, in het centrum, tusschen Weichsel en de West Karpathen, de Russen definitief tot stilstand te bren gen. Op de vleugels blijft de strijd nog heen eD weder golvennog éón keer schijnen de Russen in Hongarije te zullen binnendringen (Maart, begin April), tot met één Mei de centralen bij Tarnow en Gorlice doorbreken. De gevolgen daarvan liggen nog versch in hot geheugen. Ontruiming van bijna heel Galicie door de Russen, bedreiging van de Weichsel-stellingen van het Noorden en het Zuiden, ge paard met den opmarsch der Duit schers in Koerland. In het Westen is de toestand intus schen nog steeds overanderd geble ven, al heeft het aan beide zijden niet ontbroken aan pogingen, om er ver andering in te brengen. De deelneming van Italië heeft tot dusver niet tot resultaten van betee- kenis gevoerd en de bondgenooten hebben de Dardanellen nog steeds den Turken niet kunnen ontrukken. Zoo eindigt het eerste oorlogsjaar, zonder dat er nog ergens een beslis sing is gevallen, want ook in Rusland is dat nog niet geschied. De officieele legerberichten van 30 en 31 Juli en 1 Augustus. Van het W e s t e Hj k front. Een jaar is de oorlog thans aan den gang. Van die 12 maanden hebben wij gedurende één maand berichten ge kregen over groote voordeelen, welke eerst door de Duitschors, daarna door de Franschen waren bevochten. Daarna kwam vanaf ongeveer half September de periode van den loop graven-oorlog, zooals zij thans nog voortduurt. Ten minste wat de wflzo van oorlogvoeren aangaat. Wat de strijdmiddelen betreft, wordt de stryd steeds heviger. Bommen en mijnen- werpers deden hun intrede, hand granaten en loopgraafmortieren be gonnen hun bloedig werk te verrich ten, ondersteund door de verstikkende De berichten werden eentonig. Een voortdurende opsomming van geno men en hernomen loopgraven, mljnen- en artilleriegevechten, etc., zonder dat er eenige vooruitgang te zien is. De voorspelling van Sir John French, dat in Mei de oorlog eerst goed beginnen zou, in het begin leek het er op, dat ze bewaarheid zou worden, maar al spoedig bleek, dat het ze voorbarig geweest was. Spoe dig keerde dezelfde eentonigheid in de verschillende legerberichten terug. Den laatsten tijd alleon komen van het front in den Elzas eenigszins an dere mededeelingen. Hier gaan de Franschen, zij het dan ook langzaam, vooruit. Het Frausche communiqué van den 31en meldt, dat op verschillende dee- len van het front de artilleriegevech ten voortduren. In Argonne had de ontploffing van een Duitsche mijn een verkeerde uitwerking. Na de ontploffing ontspon zich een gevecht, waarbij de Franschen er in slaagden de in den grond geslagen kuil te bezetten. Door Frausche vliegers werd een bijzondere bedrijvigheid aan den dag gelegd. Op verschillende door de Duitschers in Frankrijk bezette plaat sen, en ook op plaatsen in Duitsch- land, werden bommen geworpen. Alle vliegers keerden terug. Door Duitsche vliegers werd St. Pol aan zee, Grevelingen en Nancy met bommen bestookt. Een Duitsch vliegtuig werd tot landen gedwongen en kwam neer tusschen de Fransche en Duitsche linies. De vliegers konden ontsnappen. De vliegmachine werd tot in de nabij heid der Fransche loopgraven ge trokken. Het bericht van den lsten Aug. maakt melding van een aanval der Duitschers op den Rei chsackerkopf. Zij werden echter teruggeslagen. Datum 30 Juli werd van Engel- sche zijde medegedeeld, dat de Duit schers ten N. en ten Z. Hooge erin slaagden een gedeelte van de Engel- sche loopgraven te veroveren. "Vol gens het bericht van den lsten Aug. zijn zij voor het grootste deel weder heroverd. Het Duitsche legerbericht van den 31 sten geeft aan dat de Duitschers bij Yperen de huizen aan den Weste lijken rand van het dorp Hooge veroverden. Verder werd een steun punt ten Z. van den weg naar Yperen stormenderhand vermeesterd. De tegenvallen der Eogelschen wer den afgeslagen. 4 mitrailleurs en 5 mljnwerpers vielen in handen der Duitschers. Door de Franschen werden aanvallen bij Souchez voortgezet. Echter zonder resultaat. De gevechten in de Vogezen, op de linie Lingekopf-Barrenkopf, zijn tot stilstand gekomen. De Franschen houden hier de door hen veroverde stellingen nog bezet, behalve die op den Barrenkopf, welke door de Duit schers werden heroverd. In dit bericht wordt ook mede gedeeld dat by de door do Fransche vliegtuigen ondernomen aanval op de Duitsche stad Freiburg, een der lucht vaartuigen gedwongen werd te landen. De mededeeling van den lsten Aug. geeft aan dat nieuwe aanvallen der Engelschen bij Hooge mislukten. Nachtelijke aanvallen der Franschen by Souchez, hadden al evenmin suc ces. Aanvallen op de stellingen op den Reichsackerkopf werden eveneens afgeslagen. Verder eenige mededeelin gen over de actie van vliegtuigen etc. In de gevechten van 20 Juni tot 20 Juli namen de Duitschers 125 offi cieren en 6.110 man 'gevangen, en veroverden zij 52 mitrailleurs. Van het O o s t e 1 Ij k front. De Russische mededeelingen geven aan dat tusschen Dwina en Njemen, de Duitsehers vruchtelooze aanvallen deden op het dorp Broesk. Meer zui delijk werden de vijandelijke voor posten teruggeslagen. W. van Kowno werden de Duitschers uit de stellin gen verdreven, welke zij veroverd hadden. Aan de Narew werden met zwakke troepen de pogingen om de rivier over te trekken voort-gezet. De Russen wisten echter hun front te behouden. De Duitsche afdeelingen welke de Weichsel zijn overgetrokken werden daar krachtig aangevallen. Bij de uit monding van de Radomirka werden de naar den rechteroever overge stoken vijandelijke afdeelingen op de banken en eilandjes in de rivier terug geworpen. Erkend wordt dat tusschen Weichsel en Boeg de Duitschers erin slaagden vooruit te goaD. In het be richt van den Sisten wordt dan ook medegedeeld, dat den Russen bevolen werd terug te trekken. Eveneens wordt erkend dat de stad Lublin en de spoorweg tusschen Nowo— Alexandria en Rejowets ontruimd werd. In de streek van Sokal werden de Oostenrijkers uit verschillende loop- gravenlinies verdreven. De Russen namen hier 1000 man gevangen en veroverde 4 macliinegeweeren. Overigens geen verandering. De Duitsche berichten melden dat ten N. W. van Lomza en ten O. van Rozam liet Duitsche offensief vor deringen maakt. In den loop van den 30sten namen de Duitschers 1890 Russen gevangen en veroverden z(j 3 machinegeweren. De legers welke ten N. van Iwangorod over den Weichsel trokken hebben aanvallen van sterke Russische afdeelingen af geslagen. Zij maakten meer dan 1000 man gevangen. Toen de Russen zich tusschen Weichsel en Boeg opnieuw hadden opgesteld werden zij overal aange vallen. Op alle plaatsen werden zij uit hunne stellingen geworpen, en achtervolgd. Cholm werd reeds door de Oostenrijkers doorgetrokken. In do maand Juli werden op het front van de Oostzee tot den Pilica 95.023 Russen gevangen genomen, 46 kanonnen, 4 m(jngeweren en 230 machinegeweren veroverd. Op het Z. O. gevechtsterrein maak ten de Duitschers 323 officiereu en 75.719 man gevangen en veroverden zij 10 kanonnen en 126 machine geweren. Van Oostenrljksche zijde wevdd.d. 30 Juli gemeld, dat de stad Lublin bezet was. In het bericht van den 31sten werd reeds gemeld dat de troepen van den aartshertog den Bystrycza overtrokken. Vanuit het Z. W. trokken Duitsche troepen aan op Cholm. De Russen, welke nieuwe stellingen hadden ingenomen, ten Z.W. van Dubienko werden ook hier terugge worpen. Onder hevige gevechten baanden de Oostenrijkscbe troepen zich een weg tot aan Nowo-Alexandria. Bij Lublin blijven de Russen nog tegenstand bieden. Meer Oostwaarts echter zetten zij hunnen terugtocht' voort. In Oost-Galicie is de toestand onveranderd. De Oostenrljksche troepen namen in Juli 527 officieren en 126.311 man gevangen en veroverden 16 kanonnen en 202 machinegeweren. Van het Zuidelijk front. Het Italiaansche legerbericht van den 30en meldt, dat de Oostenrijkers op de hoogvlakte van de Karst zich tot het defensief bepalen. Verschil lende loopgraven werden weder dooi de Italianen bestormd. Hierbij maak ten zij vele gevangenen en veroverden zy 638 geweren. Verder kleine scher mutselingen. Een bericht van den 31en uit Udine deelt mede, dat de Oostenrijkers zware verliezen lijden. Wanhopige pogingen worden gedaan om den Italianen den voortgang te beletteD. Een nieuw legercorps uit Laibach is op het front aangekomen. Het Oostenrljksche communiqué maakt melding van het tot stilstand komen der Italiaansche aanvallen in het gebied van Görz. Verder wordt medegedeeld, dat bij een aanval op den kleinen Pal de Italianen er in het begiu in slaagden een gedeelte van de voorste loopgraven te bezet ten. Door een tegenaanval werden zij echter weder verdreven. Aan de grenzen van Tirol en Karinthie kleine schermutselingen. Dato 1 Augustus wordt bericht, dat de Italianen hevige aanvallen doden op de stelling aan den Westrand van het Karst-plateau. Alle aanvallen werden afgeslagen. Van Russische z(jde wordt gemeld, dat er aan het front in den Kau- kasus geen verandering is. Daaren tegen beweren de Turken, dat de Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeranmode-Artikelsn. Bsmaakta kloading. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. vervolging van de Russische troepen voortduurt. Van het front aan de Dardanellen komen ook slechts berichten over kleine gevechten. Van Turksche zijde wordt hetEn- gelsche bericht over de verovering van een aantal loopgraven en 4- veld kanonnen ten stelligste tegenge sproken. In de Zwarte Zee hebben Rus sische lorpédobooten een groot, met kolen geladen stoomschip en 47 zeil schepen vernietigd. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel is door onbekende oorzaak een Russische torpedojager ten Oosten van Sekile gezouken. De duikbooten-oorlog. Volgens een bericht uit Kopen hagen heeft een Engelsche duikboot het stoomschip Senator vau Beeren- berg getorpedeerd 2 of drie man van de equipage verdronken. Een be richt uit Londen maakt melding van het in den grond booren van 6 traw lers uit Lowestoft. Verder werd het stoomschip Iberian door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. Het schip'werd eerst beschoten en daarna getorpe deerd. De scheepsdokter van de „Iberian" heeft aan de „Weekly Despatch" verklaard, dat zonder dat er gewaar schuwd was een granaat over het schip vloog. Zes menschen werden er door gedood. De duikboot, op een afstand van een m(jl gelegen, gaf bevel het schip te verlaten. Do be manning roeide zes uur in de booten alvorens ze werden gered. Twee van de acht gewonden mannen zijn aan hun kwetsuren overleden. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslijaten van 28 Juli zijnw4ö officieren ge sneuveld, 36 gewond. Bovendien worden d.d. 14 Juli 785 manschappen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 1 officier gedood, 2 vermist, 191 manschappen gedood, gewond of vermist. Aan de Isonzo. De „Basler Nacbriehien" heeft van een ziekendrager in het Italiaansche leger bizonderheden gehoord over den slag aan de Isonzo, die den 27en Juli is geëindigd, na zonder onderbreking meer dan 100 uur te hebben geduurd. Het vervoer vau ge wonden, waarmede nog minstens vier of vijf dagen gemoeid zullen zijn, bad de krachten van het personeel zoo uitgeput, dat hulp van burgers ontboden moest worden. Het aantal gekwetsten is met 60.000 niet te hoog geschat. Er zijn vrij veel zwaarge wonden tijdens het vervoer over leden. Merkwaardig noemde de zegs man van het blad, dat de haat tegen de Oostenrijkers verdwijnt als men tegenover hen gestaan heeft. Er wordt ridderlijk gevochten. Zeer veel Italiaansche officieren en hoofdoffi cieren, zijn gevallen de namen zul len midden Augustus alle gepubliceerd zijn. De Oostenryksche verliezen zijn ook groot, doch waarschijnlijk niet meer dan de helft der Italiaansche. De Italiaansche artillerie zou in dezen slag over 600 zware kanonnen hebben beschikt. Uit Duitschland. De „Vorwarts" schryftOp het gebied van oorlogstoerusting en ge reedheid staat Duitschland er zoo schitterend voor, dat zijn vijanden alle hoop op een economische neder laag kunnen opgeven. Al moge er ook op hot gebied van requisitie en zorgvuldige verdeeling van voedings middelen - met het oog op een niet bovenmatige prijsstijging in het eerste oorlogsjaar gezondigd zijn en moetde toekomst beterschap brengen, zoo zijn toch alle uithongerings theorieën geheel faliekant uitgekomen. Duitschland is zoozeer van voedings middelen en grondstoffen voorzien, dat het den oorlog nog onafzienbaar kan rekken. En een militaire onder werping van Duitschland hebben ook helderziende mannen van onze tegen- party reeds lang als ondoenlijk in- Keizerlijke proclamatie op den oorlogs-herdenkingsdag. Berlijn, I Aug. De Keizer vaar digde naar aanleiding van den jaar dag van het begin van den oorlog, uit het groote hoofdkwartier de na volgende proclamatie aan het Duit sche volk uit; „Een jaar is voorbijgegaan sedert jk het Duitsche volk te wapon moest roepen. Een ongehoord bloedige tijd brak aan voor Europa en de wereld. Voor God en de geschiedenis mijn geweten zuiver. Ik heb den oorlog niet gewild. Na voorbereidingen, gedurende wel tien jaar, achtten de verbonden mo gendheden in wier oog Duitschland te groot was geworden, het oogen- blik gekomen om het Rijk, dat voor een eerlijke zaak trouw naast zijn Oostenrijksch-Hongaarschen bondge noot stond, te kunnen deemoedigen of in een overmachtige worsteling te verraorselen. Het is geen veroveringszucht die ons zooals Ik reeds een jaar ge leden zeide - in den oorlog heeft gedreven. Toen in de Augustusdagen allen die voor de wapenen geschikt waren, onder de wapens eildeu en de troepen uittrokken voor den ver dedigingsstrijd, voelde ieder Duitscber op de wereld na het aanmoedigend voorbeeld van den Rijksdag, dat ge vochten moest worden voor het hoog ste goed der natie, voor haar leven en haar vrijheid. Wat ons boven het hoofd hing wanneer het het vreemd gewold ge lukte om over het lot vau ons volk en van Europa te beslissen hebben de lotgevallen van mijn geliefde pro vincie Oost-Pruisen getoond. Door het bewustzijn van een op gedrongen oorlog, is een wonder volbracht; de politieke meeningsstrijd is verstomd en alle tegenstanders jnnen elkaar te begrijpen en te achten. De geest van trouwe gemeen schap vervulde alle leden van bet volk en vol dank mogen wij heden zeggen; „God was met ons." Vijandelijke legers die zich aan matigden, eenige maanden geleden, Berlijn te willen binnentrekken, zijn met geduchte slagen naar het Westen en het Oosten vèr achteruit gedrongen. Tallooze slagvelden,in verschillende deelen van Europa, en zeegevechten aan kusten, dichtbij en vèraf, getuigen waartoe Duitsche toorn en zelfver dediging en Duitsche krijgskunde in staat z|jn. Geen schending van de artikelen van het volkenrecht door onze vijan den was in staat om de economische grondslagen van onze oorlogvoering te doen wankelen. De Staat en de gemeenten, de land bouw, de industrie en de handel, de wetenschappen en de techniek wed ijverden met elkaar om de oorloge- nooden te verzachten. Begrijpende de noodzakelijke in grijpende maatregelen voor het vrij6 handelsverkeer en geheel zich toe wijdende aan de verzorging van de broeders op bet oorlogsveld, spande de bevolking tehuis al zijn krachten in om het gemeenschappelijk gevaar af te wenden. Met diepe dankbaarheid herdenkt heden en altijd het vaderland zijn strijders, hen die met doodsverachting den vijand het hoofd bieden, hen die gewond of ziek terugkeerden, hen vooral, die in vreemden bodem of op den bodem der zee uitrusten van den strijd. Met de moeders en de vaders, de weduwen en weezen gevoel ik zware smart over hun lievelingen die voor het vaderland stierven. Innerlijke kracht en een onverdeelde nationale wil in den geest van den schepper van het Rijk, waarborgen de overwinning. Do dijk die, in 't vooruitzicht van nog eenmaal te moeteD verdedigen wat wij in 1870 hebben verworven, opgericht werd, heeft den grootsten stormvloed van den wereldgeschiede nis getrotseerd. Na de voorbeeldelooze bewijzen van persoonlijke flinkheid en nationale levenskracht, koester ik het blijde vertrouwen dat het Duitsche volk, trouw bewarend de loutering dooi den oorlog, op de beproefde oude en met vertrouwon betreden nieuwe wegen verder in ontwikkeling en beschaving flink voorwaarts zal schrijden. Groote gebeurtenissen maken eer biedig en sterk van hart. Met helden daden en door te lijden arbeiden wij zonder te wankelen, totdat de vrede komt, de vrede die ons de zekerheid voor den toekomst biedt op militair, politiek en economisch gebied, en de voorwaarden vervult voor de onbe lemmerde ontplooiing van onze schep pende krachten in eigen land en op de vr(je zee. Zoo zullen wy den grooten slryd voor Duitschland's recht en vryheid, hoe lang die óok duren zal met eer doorstaan en, tegenover God, die onze wapens ook verder zegenen moge, een overwinning waardig zyn. Oorlogscijfers dar Duitsche bladen. I.695.400 krijgsgevangenen en een krijgsbuit van 8000 kanonnen. Beriya, 1 Aug. Ter gelegenhe van den jaardag van het begin van den oorlog geven de bladen de navol gende statistiek lo. De centrale mogendheden be zetten tot nu toe in vijandelijk ge bied in Belgie 29.000 KM2., in Frank- ryk 21.000, in Rusland 130.000 en in totaal 180.000 KM2. De vyand bezette in Elzas 1050 KM2., in Galicie 10.000 en in totaal II.050 KM2. 2o. Het aantal krygsgevangenen bedroeg na afloop van het eerste oorlogsjaar: in Duitsche gevangen- kampon en lazaretten 898.869 als arbeiders bezig 40.000in de laatste weken gevangen genomen en nog onderweg naar de kampen 120.000. In Duitschland in het geheel 1.058."" In Oostenrijk-Hongarije in 't geheel circa 636.534. Hetgeen dus een totaal- cyfer geeft van rond 1.695.400. Er zijn aan krijgsgevangen Russen in DuitBchland alleen 5600 officieren en 720.000 onderofficieren en man schappon. In Oostenryk Hongarye zyn 3190 officieren en 610.000 onderoffi cieren en manschappen, waarvan het grootste deel door de Duitsche troepen gevangen genomen is. Het totaal Russische krijgsgevange nen is 8790 officieren en 1.830.000 onderofficieren en manschappen. 8o. Aan krijgsbuit werden in de Duitsche stapelplaatsen tot Juni ge teld 5834 buitgemaakte kanonnen en 1556 mitrailleurs. Het overige groote gedeelte van de veroverde kanonnen en mitrailleurs is niet terug gezonden maar bleef by de troepen om tegen den vijand gebruikt te worden. Nauwkeurige getallen hierover ont breken. In 't gebeel kan men rekenen op een krijgsbuit van zeven tot acht duizend kanonnen en twee tot drie duizend mitrailleurs. Een vredesbrief van den Paus. De Romeinsche correspondent van de Tijd zendt aan zyn blad den tekst van den pauselljken vredesbrief. Wy ontleenen er het volgende aan „Men werpe ons niet tegen, dat aan dezen geweldigen oorlog geen einde kan worden gemaakt zonder het uiterste wapengeweld. Men zie af van het voornemen om elkander te vernietigen en begrijpe, dat naties niet kunnen worden uitgeroeid. De verslagenen en verdrukten tande- knarsen onder het juk, waarin men hen wil dwingen en bereiden een wraakneming voor, terwyi zy aan hun nageslacht een erfenis van haat en wraakzucht overgeven. Waarom zou men dan niet thans in beraad zonder hartstocht de rechten en billijke wenschen der verschilende volken in overweging nemen Om welke reden zou men niet thans met goeden wil een onmiddeliyke of middellijke wisseling van gedachten beginnen, zooveel mogeiyk rekening houdend met bedoelde rechten en wenschen, om op die wy'ze een einde te maken aan den vreeseïyken oorlog, gelijk vroeger in dezelfde omstandig heden geschiedde Gezegend degene, degene, die het eerst den olijftak des vredes zal verheffen, en zyn vijand de rechterhand qanbieden door hem billijke vredesvoorwaarden in uitzicht te stellen. Meer dan op een sterk leger en een krachtigen vestinggordel steunen het evenwicht der wereld, de voor spoed en de vrede der volkeren op wederzijdsche inschikkeiykheid en de eerbiediging van ieders rechten en waardigheid. Ziedaar dan de kreet van vrede, op dezen treurigen gedenkdag uit het diepste Onzer ziel opryzend. Alle vrienden des vredes in de geheele wereld noodigen Wy uit, Ons de hand te reiken om het einde te bespoedigen van een oorlog, die sedert een jaar Europa verandert in een uitgestrekt 'slagveld." De vermaning vindt in de Italiaan sche pers niet veel waardeering. Wel erkennen de meeste bladen 's pausen goede bedoeling, doch zy achten die thans voor verwezenlijking nog niet vatbaar. Terecht gesteld. Vrijdagochtend is Charles Becker, gewezen inspecteur van politie te New-York, in de Sing'SiDg gevange nis b(j New-York, terecht gesteld wegens medeplichtigheid aan den moord op den speelhuishouder Ro- senthal. Men zal zich mogelijk her inneren, dat do opzienbarende moord drie jaar geleden, midden Juli 1912, gepleegd is door individuen, die Becker daartoe had gehuurd. Becker, die voordeel trok uit de geheime speelhuizen, vreesde onthullingen van Rosenthal. Sinds zyn veroor deeling in Augustus 1912 heeft Becker alles beproefd om de doodstraf te ontkomen. Tot op het laatste oogen- blik heeft hy zijn onschuld volge houden; hij was opgeofferd voor zyn vrienden, zeide hy. BINNENLAND. Zeemacht. Nu de aanwezige sterkte van het personeel der zeemacht op 1 October a.s. toestaat om in zeer beperkte mate ontslag wegens eindiging van het dienstverband te verleenen, zullen in de eerste plaats daarvoor in aan merking komen zy, die in werkelijken dienst zijn wegens den op hen rusten den reserveplicht en wier reserve- dienstverband vóór 1 Juli jl. is ge ëindigd. Hun, die er de voorkeur aan geven in dienst te biyven tot het tydstip van demobilisatie of c.q. tot een vol gende gelegenheid dat weder ontslag kan worden verleend, kan vergund worden op de thans geldende voor waarden door te dienen. Landstormwet. De wet tot nadere uitbreiding van den landstorm enz. is Zaterdag door H. M. de Koningin bekrachtigd. De zitting van de keuringsraden in de verschillende provinciën voor de landstormplichtigen van de jaar klasse 1915 is zoodanig geregeld, dat de keuringen ongeveer half Augustus zyn afgeloopen. Het ligt in het voor nemen om die landstormplichtigen, voor zoover ze niet worden afgekeurd, in de tweede helft van Augustus onder de wapenen te doen komen, Spoedig daarna is de keuring voor de jaarklassen 1914 en 1918 wachten. Vermoedelijk zal de opkomst van de jaarklasse 1914 plaats hebben ln het begin van October en die van de jaarklasse 1918 ruim een maand later. Die opkomst plannen gelden echter slechts voor het geval, dat niet reeds te voren tot demobilisatie wordt overgegaan. Regeeringsvarkens. Naar het „N. v. d. D." meldt, zal, te beginnen met 9 Augustus, de re geering wekelyks weer beschikbaar stellen voor de slagers de z.g. regee- rings-varkens, om te beginnen zes duizend per week. De prijzen zyn in Duitschland weer stijgend, zoodat de export daarheen opnieuw begint. Er kunnen nu voor het Nederlandsche publiek weer even veel varkens tegen verlangden prijs worden beschikbaar gesteld, als er naar Duitschland gaan. Een belangrijke maatregel. Naar „Het Volk" met zekerheid verneemt, heeft de regeering thans besloten provinciale commissies in te stellen, waarbij militairen, die niet tevreden zyn met de hun door de burgemeester toegewezen ver goedingen, in beroep kunnen komen. Zy heeft aan de Commissarissen der Koningin in opdracht gegeven, om de personen uit te noodigen, die in deze commissies van beroep zit ting zullen nemen. De duurte. Omtrent de conferentie, die de soc.- dera. Kamerleden Sannes on Schaper met minister Posthuma hadden, ver-' neemt „Het Volk" de volgende by- zonderheden ,Ter sprake kwam de duurte of dreigende duurte van rogge en tarwe, aardappelen, boter en kaas, varkens- vleesch enz. De minister betoogde, dat hij het niet in zijn macht heeft in dat opzicht geheel afdoende hulp te verschaffen, ook al omdat hy ten deele afhankeiyk is van de burgemeesters, die van hun macht om levensmiddelen in beslag te nemen, slechts een zeer spaarzaam gebruik plegen te maken. De hand having der maximumpryzen stuitte mede als gevolg daarvan op groote moeilijkheden. Daarenboven vestigde de minister er de aandacht op, dat zyn beginselen in dezen nu eenmaal anders zyn dan de onze en dat hy daarin geen verandering kan brengen. Tegen inbeslagneming van den oogst heeft de minister byvoorbeeld ovor- wegende bez warenDaaren bo von bleek het bezwaariyk om aan de gemeenten de beschikking te geven overde le- vensmiddelenvoorraden die zy noodlg hebben, omdat de burgemeesters zel den in staat zyn op te geven, hoe veel zij daarvoor behoeven. Intusschen bleken toch enkele maatregelen ter verscherping van het optreden tegen prijsopdry ving in voor bereiding te zyn of reeds genomen. Aangaande de samenstelling van commissie in zake prijsregeling en distributie, werd onzerzyds ge wezen op de eenzijdige keus der leden belanghebbenden. De minister betoogde, dat toch de voorzitter be langeloos is en dat met toevoeging van byv. afnemers uit de middel klasse dikwyis de onderlinge verstand houding te wenschen laat." Ontvlucht. Nabq Enschede zijn Zaterdagnacht drie fransche onder-officieren, ont vlucht uit de krijgsgevangenschap by Coesveld, over de grens gekomen. Ze waren twee dagen en drie nachten onderweg geweest. Botsing. Zaterdagmiddag heeft te Groningen by den hoek van de verlengde OoBter- straat en Heerensingel een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De auto, be stuurd en toebehoorende aan den heer Adolf Catz, lid van den gemeenteraad van Groningen, kwam in botsing met een tramwagen van lyn 4. Twee der inzittenden, de heeren Jac. Bos, hoofd agent van de Algemeene Mij. van Levensverzekering en lijfrente te Amsterdam, en J. V. M. Nittel, Col lecteur van de Staatsloterij aldaar, i uit de auto geslingerd en be kwamen ernstige hoofdwonden. De heer Catz, die niet uitdeautogeslingerd werd, is met den schrik vrijgekomen. Misdaad? Men schryft uit Middelburg aan het Handelsblad" In de aan onze stad grenzende ge meente Grypskerke werd bij een molenaar herhaaldeiyk graan vermist. By een door de politie ingesteld onderzoek verklaarde de 17-jarige dienstbode, dat een man en vrouw uit Middelburg by afwezigheid van de bewoners op het erf kwamen en zich aan diefstal schuldig maakte. Zy werd met den dood bedreigd als zij er iets van mededeelde. Deze ver klaring legde zij Donderdag af en Vrydagmorgen werd zy levenloos uit een zoogenaamde koeput in een weide op eenigen afstand van de woning gehaald. In verband met een en ander werd aldaar door de rijks- en gemeente-politio aangehouden een 23-jarige man en enkele uren later ook diens moeder. Beiden zyn tbans naar het huis van bewaring overge bracht. De justitie van Middelburg stelde Vrijdagmiddag een onderzoek te Grypskerke in. Dit onderzoek zal moeten uitmaken of hier aan zelf moord of misdaad moet worden gedacht.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1