HELDER8CHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4501 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.05 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 2£ cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). K, Aug. op: onder: op: onder: v.ra.: n.m. Zondag Sm. 1.11 a, 6.14 4.31 7.38 6,14 6.43 Maandag 9 2,21 7.8 4,38 7.8B 7.4 7.86 Uinadag 10 3.42 7.26 4.35 7.31 7.48 8.17 Woenad. 11 6.1 739 4.87 7.32 8.25 8.66 Donderd.12 6.20 7,62 4.39 730 8.69 932 Vrijdag 18 7.40 8.4 4.41 7.28 9.84 10.6 Zaterdag 14 9,- 816 4.42 7,26 10,7 10.40 Buitengewone Vergadering van den Raad der gemeente, op Donderdag 5 Augustus 's avonds half acht. Voorzitter de heer W, J. van Neck, loco burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Van der Ploeg. De Voorzitter opent deze buiten gewone algemeene vergadering en deelt mede, dat die uitgeschreven is wegens de installatie van den heer W. Houwing als burgemeester dezer gemeente. Spr. doet hierna voorlezing van een heden ingekomen schrijven van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, waaruit blijkt, dat de heer Houwing de vereischté eeden in handen van den Commissaris heeft afgelegd, en verzoekt den secretaris e.n de twee jongste leden van den Raad den titularis te willen binnen leiden. Door de hoeren Uurbanus, Boon en Baak binnengeleid, wordt de Bur gemeester door den heer Van Neck als volgt toegesproken: Mijnheer de Burgemeester! Als oudste Wethouder is aau mij de vereorende taak, U als Burge meester dezer gemeente te instal- leeren en ik geef hieraan gaarne ge volg door U in de eerste plaats, ook namens den Raad en de Inwoners dezer gemeente, hartelijk geluk te wenschen met Uwe benoemiug. Voorzeker mag het genoemd wor den een eervolle betreTrking, Burge meester te zijn van een aanzienlijke gemeente, doch grooter eer is het, dat ambt, waardig te vervullen. Wij twijfelen geenszins datU, wijl Gij deze betrekking hebt gewenscht, ruimschoots zult hebben overwogen, welke- grooto verplichtingen Gij bij de aanvaarding van het ambt op U gaat nemen en verwacht wordt dan ook, dat Gij met alle kracht die in U is niets onbeproefd zult laten om de taak die U wacht, waardig te vervullen. Moge dan in de toekomst blijken, dat Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, een goede keuze voor ons heeft gedaan, en in deze moeilijke tijden benoemd zal hebben een waar dig opvolger van Uwen ontslapen ambtsvoorganger, den heer v. Steyn. Ia er toch een ambt in de Maat schappij, waaraan groote eischen worden gesteld, waaraan groote ver antwoordelijkheid is verbonden en dat zoo tal van moeilijkheden mede brengt, het is voorzeker dat van Burgemeester en vooral van een ge meente als Helder. U aanvaardt deze betrekking natuur lijk met het vaste voornemen om zooveel als in Uw vermogen is, de belangen én den bloei der gemeente, zoowel als het welzijn harer inge zetenen, te bevorderen. De Wethouders en de leden van den Raad, die geheel dezelfde roeping hebben, zullen U daarin steeds met alhun kracht bijstaan en tot steun zijn. Dat Uw beheer en Uw arbeid voor deze gemeente zegen en voor spoed brengen mogen en U de kracht ou wijsheid worden geschonken om Uw veelomvattende en moeilijke taak tal van jaren met ijver en toewijding te vervullen, tot heil van onze ge meente. Met dien wensch, dien ik uitspreek ook in naam van de geheele burgerij, bied ik U den Voorzittörszetel aan en verklaar ik U, onder overgave van het insigne van Uwe waardig heid, als Burgemeester van Helder te zijn geïnstalleerd. Deze toespraak, door den Raad staande aangehoord, wordt met luid applaus beantwoord. De burgemeester, thans den voor zitterszetel innemend, bedankte met eenige goedgekozen woorden voorde tot hem gerichte woorden. „Met deze benoeming was ik, aldus spr., zeer ingenomen. Mijn vorige carrière had ééne schaduwzijde, n.1. dat men die verlaat op een leeftijd dat het actieve leven eerst recht begint. Een jaar non-actief heeft mij dat sterk doen ondervinden. Dubbel aangenaam was het voor mij, dat het in de gemeente Helder is waar ik weer in het actieve leven verschijn. Ik heb hier vroeger ge woond en m|j er altijd thuis gevoeld. Niettemin, aldus ging de spr. voort, ontveins ik me niet, een zeer moeilijke taak te hebben aanvaard, weliswaar heb ik van personen en toestanden veel ondervinding opge daan, ondervinding, die mij thans ten goede zal komen. Maar veel zal ik mij nog moeten inwerken in aller lei zaken, die een militair niet zoo weet. Ik heb in mijn vorige carrière getoond te kunnen werken, en hoop dat ook hier te doen, en het noodige accomodatie-vermogen te bezitten. Onze gevoelens zullen dikwijls ver schillen. Maar- vele wegen leiden naar het doel. Ik hoop echter op de mede werking van U allen, opdat ik aldus den bloei mag bevorderen dezer ge meente." Den heer Van Neck dankte spr. voor zijn woorden, en wijdde ver volgens eenige piëteitvolle woorden aan z(jn overleden ambtsvoorganger, den heer Van Steyn, iemand van hoogstaand karakter, die het goed meonde met de gemeente. Spr. heeft het diep betreurd, dat deze na lang durig lijden is gestorven. De heer Over de Linden vraagt het woord, en zegt het volgende: Mijnheer Houwing! Als oudste lid van den Raad dezer gemeente, ben ik door de leden van den Raad uitgenoodigd U in deze vergadering geluk te wenschen met Uwe benoeming tot Bqrgemeester der gemeente Helder, en daaraan de verzekering toe te voegen, dat de Raad krachtig zal steunen alles wat door U in het belang der gemeerite zal worden gedaan, hopende dat weder- zijdsche welwillendheid een ge- wenschteaangenaraekrachtigesamen- werking zal mogelijk maken. Hieraan wensch ik nog een per soonlijk woord t.oe te voegen. Mijnheer Houwing I U en onze gomeente, wensch ik geluk met Uwe benoeming tot Bur gemeester der gomeente Helder. Naar mijne overtuiging verkrijgt de ge meen daardoor in die functie „de rechte man op de rechte plaats". Gedurende uw langdurigen dienst bij de Nederlandsche Zeemacht was uwe verhouding tegenover superieuren, rarjggenooten en ondergeschikten al tijd lofwaardig en voorbeeldig, zoodat algemeene achting u ten deel viel. Samenwerkende voor de uitvoering van opdrachten, was uw optreden steeds eenvoudig, voorkomend, dege lijk, zonder groot gerucht, anderen nopend tot krachtig medewerken om gezamenlijk 'n vooropgesteld doel te bereiken. IJver, toewijding en gron dig doorzicht, daarbij aa11 den dag gelegd, bleven niet onopgemerkt en gaven aanleiding u aan te wijzen Lot vervulling van do veelbeteekenende betrekking van Stafofficier voor de Zeemacht in de stelling van den Helder. Toen gebleken was van uwe geschiktheid daartoe, volgde uwe benoeming tot Ghel' van den Marine staf in de stelling van den Helder. Als zoodanig kreeg u gelegenheid of liever werd u genoodzaakt kennis te riemen, t.ot in de geringste bijzonderheden, van alles wat de stel ling van den Helder betreft, waar onder begrepen is de gemeente Hel der met al hare instellingen en gemeentebedrijven. Vorengenoemde omstandigheden deden mij de overtuiging uitspreken, dat van Uwe benoenntig tot Burge meester gezegd kan worden„de rechte man op de rechte plaats". De vervulling van Uw ambt moge be vorderlijk zijn aan Uw geluk, voor- deelig voor onze gemeente, en dan van langen duur. In de meeste op zichten is u genoegzaam voorbereid. Wellicht zullen toepassing van de Gemeentewet en Gemeente-Verorde ningen aanvankelijk Uw bijzondere opmerkzaamheid vereischen, maar de ter Uwer beschikking zijnde gemeente ambtenaren zijn op de hoogte en bereidwillig waar noodig - de ge- wenschte inlichting te verschaffen. Ik durf veronderstellen, dat mijne mede-raadsleden blijken zullen geven van instemming met het door mij gesprokene. De Voorzitter, de heer Houwing, deelt mede, dat het hem aangenaam zal zijn nader kennis te maken met de heereu na afloop der vergadering, en, aangezien niemand het woord meer verlangt, wordt de vergadering gesloten. DE WEEK. 3 Augustus. Landstorm- en Vloot-ontwerpen op 30 Juli door den Senaat in een paar men, schier zonder debat, goed gekeurd, zijn wet geworden; door Hare Majesteit bekrachtigd. Half Augustus zullen de eerste keuringen der Landstormers zijn afgeloopen; eind dezer maand zullen de goed- gekeurden onder de wapenen komen. De keuring der jonge-mannen van de Lichtingen '13 en '14 volgen spoedig erna; begin October, rekent men, zullen ze de uniform dragen. Zoo staan de zaken. Behoudens - wordt erbij gevoegd vroegere demobilisatie. Begin December weten wij komen de oudste Landweer-mannen vrij, volgens generaal Bosboom's bereke ning. En inmiddels wordt het op be perkte schaal vrlj-laten van de reserve- Zeedienst, wier verband 1 Juli zou eindigen, tegen 1 October voorbereid. Wie 't wenschen, kunnen in dienst blijven. En 't zeggen is, dat het per centage dier „vrijwillige blijvers" niot zoo heel gering zal blijken. Wantin vele sferen onzer maatschappij is de oeconomische nood veel erger, meer nijpend dan luchthartig-optimistische, opper vlakkig-aangelegde menschen 't schetsen. De verjaardag van den wereldoor log, op 1 Augustus j.1., zal dunkt me toch ook velen, die volhouden dat „'t nu niet lang meer kan duren", een terneèr-slaand gevoel van teleur stelling hebben berokkend. Weinigen erken ik gaarne zullen op 2 Augustus 1914; toen de Koningin- Moeder onder zulke tragische en angst wekkende tijdsomstandigheden, een dag na de schrikkelijke uitbarsting haar - 67en geboorte-dag vierde, ver moed hebben, dat ook de 58ste van Koningin Emma slechts door het uit steken der vlaggen, het teekenen van 't felicitatie-register ten Paleize van H. M., alsmede het feéstmaal in in- tiemen, besloten kring van naaste vorstelijke verwanten of hof-dignita rissen zou worden gevierd. En wie thans de vraag stelt, of niet ook op 2 Augustus 1916 de wereld-misère nog zal voortduren, hij wordt, helaas, niet eens meer voor „onge- neeslijken zwartkijker" uitgemaakt. Het pessimisme is nu weer over- heerschend. De mannen en vrouwen van Anti-Oorlogsraad c.a. blijven, met onverwoestbaar vertrouwen, gelooven dat zij terugkeer van den Vrede zul len en kunnen bespoedigen. De bijeen komst, in de residentie, ter bespre king van het plan eener permanente conferentie van officieele vertegen woordigers der onzijdige Staten, ten einde op vredes-herstel aan te sturen, is er een nieuw bewijs van. En els wel zeer schril contraBt de stemmen van hen, die over het „verwaterde, ontzielde" Landstorm- ontwerp weeklagen. Over de wet, waarbij zooals generaal Staal 't den 30sten Juli in de Eerste Kamer uit drukte „de vlag is neergehaald". De stemmen van hen, die beweren, dat wij, het Landstorm ontwerp „ver waterend", voor Duitschen invloed zijn teruggedeinsd. En de geruchten dui ken weer op, in onafzienbare getale. „De brief' is er weer o. a., van den Duitschen keizer aan onze koningin, naar aanleiding van een onvoorzich tig genoemde ontboezeming des Beier- schen koninga, H. M. geruststellend- Het pessimisme is nu weer sterk groeiende. De vermaarde leestafel-en andere „strategen" beginnen weer te verduidelijken, dat wie ook wint, de centrale mogendheden of de ge allieerden, Nederlaud ten slotte een deel van 't gelag zal moeten betalen. Er is geen oog te houden op de diverse geruchten. Er zou zwendel mot consenten ontdekt zijn aan Land bouw, wel voor 1' 30.000 (toch een ware peuleschil in een tijd, waarin Senaat en Kamer een oorlogs krediet van negentig millioen voetstoots liet passeeren welke schade de Staat zou hebben te dragen. En die op den ambtenaar, die de laan werd uitge stuurd, niet zou te verhalen zijn?... Inmiddels moeten de mannen, die in déze zware tijden de verantwoor delijkheid hebben te dragen, bij voort during het hoofd koel houden. De oeconomische nood is werkelijk zei ik reeds dreigend. De mannen der bouwvakken hebben tot minister Cort v. d. Linden een betoog gericht, waarin ze wijzen op huDne zorgen. De particuliere bouwnijverheid - er is pas met nadruk iu den Senaat op gewezen heeft te worstelen met hoogen rente-standaard en buiten sporige prijzen voor het materiaal. Rijkssteun is onvermijdelijk, wil men een déb&cle, een ramp, voor groolere zoowol als kleinere ondernemers ver hoeden. In de kringen der Middenstanders van allerlei soort is ook véél meer nood dan men vermoedt. Zeker, het seizoen van stralende zonen lichte toiletjes doet ook nu zwermen vacantie- gangers naar zee en bosch stroomen. De landelijke hotels en pensions in het Geldersche, Overijselsche, Lim- burgsche, Brabantsche en nog andere streken maken goede zaken. 'tValt niet te ontkennen. Döch ook hier is zoozeer van toepassing het't is niet alles goud, wat er blinkt. De onster felijke „Haagsche houten ham", die ook wel eens buiten de Hofstad „op tafel" verschijnt, is nu in ernst te voorschijn gehaaldWie eens wist, wat or nu en dan omgaat in de maag vau kwasi-pretmakende families met huwbare dochters, van gezinnen die niet „gedineerd" hebben, maar wèl plombières zitten te smullen in 't openbaarhij zou zich zoowel ver bazen als meèljj gevoelen met de pleizier-lijders". De prijzen voor allerlei dingen stijgen. Minister Posthuma's diren- laire van 3 Februari heeft in de prak tijk niet zoo heel veel effect gehad. Eene nieuwe van onzen bekwamen en doortastenden miüister van Landbouw, Nijverheid en Handel (tot wien ten onrechte het verwijt is gericht, dat Z.Exc. „slechts voor de boeren zorgt") is verschenen. Circulaire, waarin van de nieuwe maximum-prijzen gezegd wordt, dat ze „geen doode letter mogen zijn." Laten wij hopen, dat de burgemeesters eindelijk ernstige, krachtig-energieke medewerking zul len schenken. De goeden alweer niet te na gesproken. De Regeer ing staat hier voor een uiterst lastig en inge wikkeld vraagstuk. En men moet 't gecompliceerde, telkens nieuwe „gezichtspunten" biedende eeniger- mate kennen, om te beseffen, hoe ongegrond de klacht over „onstand vastigheid" is, welke nu en dan tot de Haagsche Princessegracht wordt gericht. Het kolen-vraagstuk, dat den Ben dezer door minister Pos thuma met de Nijverheids-commissie is besproken, vormt er slechts een klein onderdeel schoon dan een allerminst onbeduidend, Yan. Dat wij in een tijd vau contrasten, zeer schrille, levenwij beginnen 't nu allen gaandeweg te begrijpen. Dat de Haagsche gemeente-rekening over 1914 sluit met een voordeelig saldo van bij de twee millioen, terwijl de Inkomstenbelasting in 't Haagje over '14 een bedrag van f 175.000 meer opbracht dan 1913: 't is zeker kras. Toch zal de hofstedelijke Raad den 9en Augustus hebben te beslissen Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS HELDER. HeerBnmode-Artikelen. Bemaalde Weeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. over het voorstel van B. en W. om den aanleg van nieuwe verkeers wegen uit te stellen met het oog op de tijdsomstandighedenEn de vraag, waarom het K.N.S.-Comité uit 't bloeiende rijk-wel varende Haagje niet veel meer ontvangt dan 't geval is, blijft voorshands onopgelost. Onze iet-wat-trage „richards" mogen bijtijds denken aan de „stok achter de deur allicht weldra door minister Treub te plaatsen De kranige „selfmade-man", die als administrateur aan Binnenlansche Zaken z\jn vijftig-jarig jubileum als ambtenaar vierde en door minister Cort v. d. Linden in de fraaie audiëntie zaal van het nieuwe gebouw is ge huldigd, zou met den Leeuw zijn geridderd, hadden de „tijdsomstandig heden" 't niet belet. Dat uitstel 1. d. geen afstel is, moge - hopen wij allen weldra blijken. De wereldcrisis belet niet het voor bereiden van standbeelden. Dat ter eere van Thomson zoowel als van de Marissen worden door Oh. v. Wijk ontworpen. Het Jan de Witt-monu- ment is de vrucht van Jeltsema's talent. En alle drie zullen de resi dentie sieren. Jn deze somber-stemmende dagen is de criminaliteits-rubrlek angstwek kend groot. De liefhebbers van grie zelige moordverhalen kunnen zich dagelijks aan de „faits divers" ver gasten. Afgewisseld door lugubre toespelingen op zeden- en andere schandalen. Dat de oorlogs-neurose dit voor een aanzienlijk deel berok kent: geen zenuw-arts zal 't, ver moed ik, betwisten. En de berichten uit het Overijsel sche, over den gezondheidstoestand van mr. Troelstra, zijn weinig be moedigend. Wat mii uit zeer betrouw bare bron daarover ter oore kwam, wettigt, helaas, de vrees, dat de geniale leider der S.D.A.P. zéér lan gen tijd zal behoeven om weer „de oude" te zijn; gesteld, dat de lieer Troelstra ooit weer, met de vroegere kracht, zijn taak zal kunnen opvat ten. Ook degeen, die 't verst staat van mr. Troelstra's wereldbeschou wing en politieke inzichten zal denkend aan de smart, die een man als P. J. moet gevoelen over deze tijdelijke machteloosheid juist in de dagen, welke wij nü doorleven, in zich voelen ontkiemen mede-smart, die haar bron vindt in waarachtige eerbied voor groote gaven van hart en van hoofd, in echt menscheïijke deernis, zelfs in periode van dage- lijksch wereld-bloedbad niet geheel uitgebluscht Mh. Antonio, DE OORLOG. De officieele iegerberichten van 4 en 5 Augustus. Van het W e ste 1 lj k front. Het Fransche legerbericht van den 5en maakt melding van een tweetal door de Duitachers ondernomen aan vallen, en wel bij de Maasheuvels en in de Vogezen. Beide aanvallen wer den afgewezen. Verder de gewone mededeelingen over artillerie- en mijngevechten. Ook het Duitsche legerbericht ver meldt nieuwe gevechten bij den Linge- kopf. Op het overige deel van het front is de toestand onveranderd. Van het O o s t e 1 ij k front. Het Russische communiqué vau den 4en geeft met heel veel woorden aan dat de Russen overal terugtrek ken. Echter spreekt de mededeeling van een tegen-offensief der Duitschers in de,streek ten O. van Ponewesch. Hier ontwikkelen zich gevechten met afwisselend succes. Herhaalde aanvallen der Duitschers in de richting van Lomza werden afgeslagen. Daarentegen gingen de Russen bij Ostrolenka op een nieuw front terug. In dit bericht wordt eveneens ge meld, dat de troepen zich op de ver sterkingen van Warschau terugtrek ken. Ook bij Iwangorod werd het Russi sche front verkort. Over den strijd tusschen Weichsel en Boeg wordt medegedeeld, dat de Duitschers hier met bijzonder groote macht een hevigen aanval deden. Geweldig hard nekkig werd gevochten. De Russen slaagden erin 3tand te houden en gingen zelfs tot een tegen-offensief over. Overigens geen bijzonderheden. Van Duitsche zijde werd intusschen d.d- 5 Augustus reed3 gemeld, dat de Duitsche troepen Warschau bezet hebben, na in den nacht van den 4an den buitensten en binnensten 1'ortengondel te hebben vermeesterd. Iwangorod werd denzelfdon dag door de Oostenrijkers genomen. Verder wordt in het Duitsche legerbericht medegedeeld, dat in de gevechten in het Noorden 2225 Russen gevangen genomen worden. De op- marsch naar den weg Lomza-Ostrow- Wyschkow gaat voort. De tegen aanvallen der Russen waren tever geefsch. 22 Officieren en 4840 man vielen in handen der Duitschers. Bovendien veroverden deze nog 17 machinegeweren. Tusschen boven- Weichsel en Boeg, wordt de vervol ging voortgezet. Duitsche ruiterij heeft Wladimir Wolynsk (ten O. van de Boeg) bezet. De berichten van Oostenrijksche zijde melden nog dat de Oostenrijk sche ruiterij Motilag bereikt heeft. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het communiqué, van 1'taliaansche zijde, van den 5en dezer meldt dat de Oostenrijkers zware verliezen leden bij hunne vruchtelooze aanvallen op den berg Medetta en den Monte Dei Sei Busi. Het Oostenrijksche bericht geeft aan, dat het op het Tiroolscbe front tot vrij hevige gevechten kwam in de streek van den Kreuzberg. Alle aanvallen der Italianen werden bloedig afgeslagen. Ook beproefden de Italianen een overval op de stelling van den Seekofel. Ook hier werd de vijand na een hevig gevecht teruggeworpen. Het plateau van Do'oerdo werd weder beschoten. Een aanval op de Oostenrijksche stellingen werd echter Van het Russisch-Turksche front wordt medegedeeld dat de hoofdmacht der Russen in de streek van de Ara rat, Kara-Kilisse en Alasjgerd in wan orde terugtrekt naar hpt Russische gebied. De Russen verloren 1000 man aan dooden en hebben ongeveer 2000 gewonden. Zij worden door de Turken achtervolgd. De Dulkbooten-oorlog. Het stoomschip „Weco" met pe troleum van New-York naar Stock holm is door een Duitsche duikboot aangehouden. Door de Duitsche Admiraliteit wordt bericht, dat het in den grond boren van het Noorsche s.s. „Minerva" door een Duitschen onderzeeër op oen mis verstand berust. Door de Duitsche regeering werd schadevergoeding aan geboden. Het Engelsche stoomschip „Costello" is in den grond geboord. Op een man i werd de geheele bemanning gered. De stoomschepen „Cotello" en „Por- tia" werden eveneens in den grond geboord. Van het eerste schip werd de bemanning gered. Van het laatste echter werden 13 man vermist. Van een vernielde stoomtrawler werden slechts 4 van de 10 man De gezagvoerder van het Engel sche stoomschip „Alt" deelt mede dat hij in Juni een Duitsche onder zeeër in den grond geboord heeft. Het schip is in het dok gebracht om onderzocht te worden. Het herstel van Polen? Aan de „Nieuwe Ct." wordt uit Berlijn gemeld: Er zijn de volgende week belang rijke conferenties in IJerlijn te wach ten. De hoogste ambtenaren van het Rijk keeren daarvoor naar Berlijn terug. De Keizer zal a.a. Zondag reeds aankomen. Bij de opening van den Rijksdag op 17 Augustus zal een gewichtig voorstel worden ingediend, dat verband houdt met de operatiëu in Polen. Naar wij uit andere bron vernemen, is niet slechts een kabinetsraad in Berlijn te wachten, maar zal ook de bijeenroeping worden overwogen van een vergadering der bondsvorsten, welke bovendien zal worden bijge woond door twee Oostenrijksche aarts hertogen. Naar verluidt, zal de mogelijkheid worden besproken van het herstel van het in Polen veroverde gebied, welk gebied zal worden vereenigd met Galicië en een deel van Posen, dus ongeveer het oude koninklijk Polen, dat voorloopig onder een Pool- schen stadhouder zal komen, met een Raad van State, samengesteld uit Polen, DuitscherB en Oostenrijkers. Uit Dultschland. Het aantal te Berlijn ondersteunde families van deelnemers aan den oorlog bedroeg in Augustus 1914 63,000 en was in Juli 1.1. tot 151,000 gestegen. Deze ondersteuningen be droegen in Juli 5 millioen mark. Ook werden in die maand voor het eerst groote bedragen uitgegeven voor oorlogskraamvrouwenhulp. In totaal heeft de stad Berlijn tot einde Juli aan ondersteuning aan oorlogsfami lies bijna 46 millioen mark betaald. De Engelsche vloot. Uit New-York wordt aan de „Con tinental Times" gemeld, dat de ge heele Engelsche vloot in Scapa Flow, een inham op een der Orkney-eilan- den ligt, een haven die door hooge rotsblokken is omringd, zoodat zij van zee uit onzichtbaar is. Aan boord van een der handelsvaartuigen, die onvrijwillig te Kirkwall liggen, was een matroos, die op een tochtje oen heuvel beklom en daar plotseling de geheele Engelsche vloot voor zich zag 90 groote oorlogsschepen, superdread- noughts, pantserkruisers, linieschepen met 100 torpedojagers en een vloot onderzeeërs en transportschopen. Het bericht meldt, dat Lord Fisher, de Engelsche admiraal, het plan ge maakt had de vloot bij Scapa Flow te vereenigen, daar ligt zij 400 Engel sche mijlen van het Kanaal van Kiel en is beveiligd tegen onderzeeërs en verkenningseskaders. BINNENLAND. Bommen naar een Nederlandsche motorboot geworpen. Men meldt uit Terueuzen: De alhier binnengekomen en alhier thuisbehoorende motorboot „Cornelis" is de vorige week Donderdag bij een vaart naar Engeland ter hoogte van de Schouwenbank uit een tweedekker met vier bommen bestookt. De bom- i hebben geen doel getroffen, doch vielen in zee en ontploften met zulk een geweld, dat stukken van de bom men op het dek terecht kwamen. Een van deze stukken droeg een nummer. Men vermoedt met Duitsche bommen te doen te hebben. Bij de terugkomst van de motorboot, ter reede van Vlissingen werd den mili tairen autoriteiten van het gebeurde konnis gegeven. De kolenquaestie. Naar wij vernemen is namens de Engelsche Regeering bezwaar ge maakt tegen de wijze waarop het Kolenbureau is samengesteld. Om eventueel ln verderen uitvoer te be willigen wordt verlangd, dat ook de vrije importeurs, dat zijn dus degenen die thans buiten het bureau staan, daarin zeggenschap zullen hebben. Intusschen is, naar men weet, de uitvoer in Engeland verboden. Zijn wij echter wel ingelicht, dan geldt dit den uitvoer tegen de vroeger ge contracteerde prijzen. Wanneer aan de voorwaarde betreffende de samen stelling van ons Kolenbureau Is vol daan, dan zou de mogelijkheid bestaan dat, tegen prijzen welke in overeen stemming zijn met de huidige be drijfskosten, de uitvoer weder zal worden toegestaan. (H.blad.) Da brutale oplichting. Over de geraffineerde oplichters- truc, waarvan een der stoomboot maatschappijen te Amsterdam de dupe is geworden, al heeft de politie ook thans al het gestolene weer opge spoord, zooals wij reeds bericht heb ben, vernemen wij de volgende bij zonderheden De Kon. Ned. Stoombootmaat schappij werd dezer dagen opgebeld met het verzoek om 150 balen koffie (f 6000 waard) klaar te leggen voor het „Blaauwhoedenveem", dat de koffie per schuit zou afhalen. Een der loodsbazen van de K. N. S. M. gaf daarop de koffie mee, en later bleek, dat dit veem niet met de K. N. S. M. getelephoneerd had over deze koffie, zoodat de zaak met de koffie geen zuivere koffie was. De recherche van het bureau-Kat tenburg wist echter de zaak in korten tijd tot klaarheid te brengen. Zij ondervroeg den loodsbaas, doch deze gaf van de sleepboot, die de schuit gesleept had, een beschrijving, die niet juist .bleek te zijn. Toch wisten de rechercheurs, op mededeelingen van het loodspersoneel afgaande, den schuitenverhuurder op te sporen, die de dekschuit verhuurd had. Men vond op de schuit enkele koffieboonen. Via den schuitenverhuurder kwam men er ook achter, wie de schuitevoerders waren. Oók dezen, vader en zoon, werden bij de politie geroepen. Doch zij bleken Diet in het eigenlijke com plot betrokken te zijn. Intusschen vertelden zij voor wien zij gevaren Inmiddels was de loodsbaas van de K. N. S. M. reeds door de politie aangehouden en nu werd ook een andere, een gewezen loodsbaas dezer maatschappij, gearresteerd, door wien met behulp van den loodsbaaB, die nog in dienst was, de oplichting in scène was gezet. Laatstgenoemde bekende. Het tweetal zal ter beschikking der justitie worden gesteld. Te Rotterdam werd in een pakhuis van het Vriesseveem de geheele hoe veelheid koffie door de politie opge spoord. H.blad. Een dubbele aanranding en afpersing. De beide inspecteurs van politie hebben Woensdagavond te Middel burg een goede vangBt gedaan. Toen zij in den omtrek van den Kanaal dijk liepen, hoorden zij van dien dijk een vrouw herhaaldelijk luidkeels om hulp roepen. Zij begaven zich daar heen en ontmoetten de vrouw, die hun zoo goed en zoo kwaad als het ging mededeelde, dat zü door een on bekend manspersoon met minder goede bedoelingen was aangerand, en dat deze getracht had haar in het Kanaal te werpen, terwijl de man met wien zij in gezelschap1 het hazenpad gekozen had. Ook tweede paartje bleek aangerand door een onbekende, die het meisje ook bedreigd had met verdrinken enden man een gulden had afgeperst, onder belofte hen dan verder met rust te laten. De inspectenr Van den Dolder zette zijn onderzoek in de richting van Vlissingen voort, toen de held, die zijn gezelschap in den steek had gelaten, terug was gekeerd en had gezegd, dat de aanrander een bekend persoon, zekere, D. J. S. was. De inspecteur Schreuder bleef bi) de ge tuigen. Na eenig zoeken vond eerst genoemde inspecteur S. op den Vlis- singschen Singel en hield hem aan, waarop eén hevig verzet volgde. De inspecteur wierp S. op den grond en hield hem in bedwang tot een ser geant der grenadiers te hulp schoot en S. naai- het politiebureau kon worden overgebracht, waarheen ook de getuigen kwamen. Hier werd het onderzoek voortgezet en proces-ver baal opgemaakt, terwijl S. in arrest werd gehouden en hedenmorgen voor den officier van justitie werd geleid. Op S. werd het afgeperste geld terug gevonden. Slagers en boeren. Vanwege den Nederlandsehen Sla gershond is aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een adres gericht met verzoek den Neder- landschen slager te beschermen „tegen den Nederlandschen landbouwer" door het bepalen van maximum marktprijs. Die prijs zegt adr. - moet zijn loonend voor den boer, loonend voor den slager en tegemoet komend aan de belangen yan den consument; en vooral verzoekt adr., de grenzen gesloten te houden voor den uitvoer van rundvee en rund- vleesch en te sluiten voor den uitvoer van varkens en varkensvlcesch. Adressant wijst erop, dat reeds nu vele slachters zich genoodzaakt zien hun bedrijf stop te zetten. Het insti tuut der zoogenaamde Regeeringa- varkens heeft, zegt adressant, niet gebracht, datgene wat er van kon worden verwacht. Integendeel Is de marktprijs stijgend gebleven, hetgeen allerminst wijst op een voldoenden aanvoer ter markt. Bovendien is de slager door genoemde Instelling ge kortwiekt geworden. In verschillende steden zijn door de gemeentelijke overheid maximumprijzen voor den verkoop vastgesteld waarbij volstrekt geen rekening is gehouden met het feit, dat voor 72 °/0 Regeeringsvar- kens worden verstrekt, maar voor 28 8/» tegen exhorbitanten marktprijs moet worden bljgekocht. Er zijn daardoor toestanden gekomen als nooit gekend en nooit gedacht. Komt hierin geen verandering, dan is het bedrijf ten doode opgeschreven en zal een groot deel onzer midden standers ten gronde worden gebracht. Het éénzijdig bevoordeelen van den landbouwer, die tonnen gouds in den mobilisatietijd verdiende, mag, aldus gaat het adres voort, In geen geval met zich brengen het rechtstreeks benadeelen van den slager, die in dien zelfden mobilisatietijd niets dan verlies leed. Verder heeft adressant nog de grief, „dat de Regeering lijdelijk toe ziet, dat in de groote bladen steeds marktnoteeringen worden opgenomen, die geheel bezijden de waarheid zijn en waardoor het publiek den indruk krijgt, dat de toestand veel gunstiger is, dan inderdaad het geval is. Kan en wil de Regeer ing een dagblad aan wijzen, waarin de marktnoteeringen op het gebied der veeprljzen worden opgenomen zooals ze in werkelpheid zijn? vraagt adressant ten slotte? Een ongeluk. Donderdagmorgen eloeg door het fluiten eener stoomboot nabij het Marktplein te Almelo het paard van den landbouwer Veneklaas te Zen deren, en gespannen voor een wagen, op hol. In wilde vaart ging het 't Marktplein over, terwijl juist markt werd gehouden. Een driejarig kind van den schilder Ossenkopele en de 76jarlge gepensioneerde kommies A. Voordenhout werden overreden. Zwaar inwendig gekneusd werden beidfn per brancard naar het Zieken huis vervoerd. Men vreest voor het behoud van hun leven. Na nog een groot gedeelte van een op den grond geplaatste uitstalling van aardewerk vernield te hebben, werd het paard gegrepen. Ingezonden Mededeellng. Wanneer Uw gezondheid begint af te nemen Van de geboorte tot den dood stroomt het bloed onophoudelijk dooi de nieren om gefiltreerd te worden. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, kuDnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren, en de urinaire onzuiverheden in het bloed versprei den dan ziekte door uw geheele gestel. De patiënt begint zich onnatuurlp vermoeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. De onzuiverheden kunnen zich nestelen in de spieren en gewrichten en rheumatische pijnen veroorzaken. De urinewegen kunnen aangedaan wor den en waterzuchtige zwellingen ver- toonen zich. Het hart schijnt niet goed te werken, de handen en voeten zijn dikwijls koud, en de patiënt kan aanvallen van duizeligheid hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te genezen, omdat zij zoo vaak ODge- stoord zich verder kunnen ontwik kelen. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld volgen, Indien zij nog verder verwaarloosd worden. Begint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren wederom tot werking brengen, heelen en ver sterken, do urine-afscheiding regelen en uw kwalen doen verdwijnen. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (48)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1