Ingezonden Mededeeling. Cinoma Palaco. Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „Koningin Mnrgot". 8 Aug. Witte Paviljoon Hulsduinen. Muziek' uitvoering door Qebr. Polak. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. Kaam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. A..1. Venverloo, bed., Koizorstr.73,Hoorn. 14.C. .1. Kooman,lompens.1Middon8tr.31|Suliugun,N.H. L. W. v. d. Moor,barbier, Binnenh.8, A'dam K.C l'.Forrer, kwart.lcoopv., Acht.str. 16c, R'dam. N.H, F. J. de la PontoUno, korp. machine dr\) vur, Vlamingstraat.38, Amstordam. B.C. .l.J.Janzon, zeeman, Parallelweg67, ld. Geen. H.v.iLVoen-Pluim, zWaagslr.17, Sappom. N.H. .1. C. Londen, stokerkoopv.. Mid.str.35,A.dani. - K. Smidt,mach., Ooetslootstr.56,Bleskensgr. - J. A. A.Leuven,timm.,leVroonstr50,Deventer R.C. VERTROKKEN. Naam: Beroop: Van- Naar: Voss,Hoofdgr. 64, Heemstodc. N.H. - *-aat68,A'dam. ïlw.WO.Diomcn, H G. •r.22,'Woudrlcli.N.H. n, Bree w.atr. 58, RVlam. R.O, J. P. de Graauw, kok, Laan 37, idom. .1Koodo, bankwerker, Wagonetr. 28, A'dam. Oor. H. Onvlee, timmerman, Bloemstr. 19, idein. Geen. Wed.B.Tentiio,zondor,2o Vroonstr. 38, idom. N.H. M. Rab, apotn.-ass., Kanaal weg 67, Texel. D PJGroonoweg, gepd., Waagstr. 17, Alkmaar. G. Engolmoor-van Savoijo. idem, idom. - .I.lmmere.matr.lekl., v.H dorpstr.lS. Leid. RC. .I.A.RInnil v.d.Berg, l.t.zJokl ,D»)kstr.68.BataV.Gn. J.v.Bergen, sorgt.-iorp.m., Botliaetr. 3, Vliss. N.H. JV.v.Homort, 2e stuurm., Loodsgr. 33, R'dam. j.G.Durivou, kolner,Spoorgr.37,'sBoscli. R.'.. A.J.Sclilamilch, zonder, Binn.h48b, "s-Hage. LL. O. J. Kool, korpl.-konst,, Gaasl.r.88a, R'dam. Il.gez ir. R.C. MARINE EN LEGÉR. BU beschikkingen van don min. van marine zijn do volgende plaataingon gelas luitenants ter zee 2e klasse H. K K. W. F. M. Doorman en K. Maller, ou officier- machinist 2e klasse H. Steensma. 9 Augustus a.s. in commissie gesteld in het vliegkamp der landmacht te Soestcrberg luitenant tor zoo 3e klasse L. W. C. Kooman 9 Augustus a.e. aan boord Hr. Ms. Schorpioen officier van gozondh. Se klasse H. C. A. Dotraar, geplaatst aan boord Hr. Ma. Holland, 7 dozer gesteld ter boschikking, en 28 dezer geplaatst uan boord Hr. Ms. Do Rutjter; officier van gezondli. Ie klasse P. G, 1'. H. M. A. Vermast 7 dezor geplaatst aan boord Hr. Ms. Holland Bij Kon. besluit van 4 dezer, No. 19, is, met den datum van dat besluit, de luit. ter zee der 2o klasse Marine-reserve jhr. R. F. O. Groeninx van Zoelen bevorderd tot luit. ter zoo der 16 klasse dier reserve. Do onlangs uit Oost-Indiö teruggekeerde luit. tor zee 2e klasse P. van Waasdijk is m do di rectie dor marine te Willemsoord geplaatst aan boord Hr. Ms. instruotioachip Koningin h Do officior van goz. 2o klasse H. C, A. IJotmar la bestemd voor hot eskadur in Oost.lndiö. De luit. tor zee leto klnese N. Maats is in de diroctio dor marine te Hellevootsluls goplaatst aan boord Hr. Ms. kanonneerbooot Thor. Het ligt in de bedoeling om, be halve het personeel van de zeemacht, dat met het gouvernementsstoom schip Canopus naar Indië vertrokken is en dat, hetwelk met Hr. Ms. De Ruyter in het najaar derwaarts ver trekt, per particuliere gelege: nog zooveel personeel van alle be- noodigde categorieën uit te zenden, dat althans diegenen, die tot het einde van 1911 in O .-Indië aankwa men, vóór het einde van dit jaar worden vervangen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Booroo, thuisr., pass. 4 dezer Perim. Kou. dor Noderl., uitr., vortrok.4 dezor van Sue Rottl, ultr., pass. S dezor Sagres. Ambon, uitr., arrlv. 6 dezor to Poriru. Bllliton,ultr,,pass. 6dozer den Noord HIndor. Grotlus, uitr., pass. 6 dozer Kaap Carvooiro. Rondo, uitr., arriv. 6 dezor to Manilla. .lava, thuisr., arriv. 6 dozer te Colombo. Pr. Juliana, thntsr., pass. 6 dezer Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Djcmber, v.Now-York naar Java, vertrok 4 dezer van Hort Natal. Kawi, thuisr., vertrok 6 dezor van Port Said, Modan arriv. 6 dezer van R'dam te Batavia. Sindoro, uitr., pass. 6 dozor Sagres. Djoc.lu, ultr., pass. 4 dozor Poriin. Tomate vertrok 4 dozer v. Batavia n. New-York, Koninklijke Hollandsche Lloyd. Rijnland, ultr., arriv. 6 dozer te Pernambueo Salluud, uitr., arriv. 6 dezer te Montevideo. Zaanland, uitr., vertrok 6 dezer van Lissaboi Arakan, thuisr., pass.B dezer Gibraltar. Kon. West-lndischa Maildienst. Commew yno, thuisr., pass. 6 dezer Dungeness. Haven te Nieuwedlep. 1 Aug. Aangekomen van Huil en vortrolckon naar Harlingon Ned. s.s. Min. Tak". Idem van Goole naar Hnrlingen Ned. s,s. „Friesland". Idom van de '1'yne naar Harlingen'Ned. 8.8. „Gaastorland". 7 Aug. Idem van Londen naar HarlliigouIEng. 8-s. „Groningen". MARKTBERICHTEN. Alkmaar, G Aug. 1915. «sngev - «opj f I id. fOc^ar-.--, liaver f8.10 a (826. Bruine boonen f20.— a f22.—, witto f—.- a f-.—rood mosterdzaad 1'-, kauarlez. 1—.—, blauwmaandzaad f—paardoboonen I—af—citroenboonen f 17.a f-.— dulvenboonon f karweiz. f19.60 u f Erwten: groene f28.- a grauwe f-, a vale f a ar, 6 Aug. 1916. KAAS. Fabriekakaas meikaas f -jonge kaas kl.fabrlekakaos f52.60a f-.-, kleine boerenkaas f68,00, commissie fabriokskaas f48.-, commis sie boerenkaas f 61.60, middelbare fabriokskaas I'-.-, middelbare boerenkaas f61.—. Aange voerd 816 stapels, wogondo 216,000 K.G. Handel stug. Burgerlijke Stand van Helder, van 5 tot en met 6 Aug. 1915. GETROUWDJ. J. Koorn en C. den Hoed, C. M. Lemmens en M. A. Quispel. BEVALLEN G. Grande - Meijer d._ M. den Boer—Rob d., M. Graaff— Koster d., P. W. Dijkshoorn Metz G. Worseliug—Rodius z. VISSCHERIJBERICHTEN. 6 Aug. Aangebracht door 28 -' 6 stuks"*"v Nieuwedlei korders1 fL-, 6 tot r cL, 10 lot 30 stuks kleine tong, por stuk 20 ct., 1 tot 2 maud stortschol, por mand fSOO a f 10.—, 1 tot 2 mand kleine schol, per mand f8.00 a f5.00, 0 tot 2 mand schar, per mand f6.00, 1000 stuks pieterman, por 100 stuks f4.-. 3 Aug. Door 40 kordors10 tot 80 stuks grooto tong. por stuk f 1.25, 10 tot 100 stuks middel tong, per stuk 60 a 70 ct., 10 tot 60 stuks kleine long, pui' Stuk 15 a 20 ct., 6 tarbotten, pumtuk 16.— a f7,-, 1 tot 4 mand stortBcliol, por mand ra- a fl0.-t 1 tot 4 mand klelno schol, per mand f8.00 a f4.00, 1 tot 2 inand sobar, per mand f4.00, 600 stuks pieterman, per 100 stuks f &60 i vUlUtn - BV) Rtul-R makreel. u 0 stuks f2.6(y aanvaardden zij den terugtocht, die reeds weken lang voorzien werd, naar de Boeglinie, waarvan de vesting Brest Litowsk het middenpunt wor den moet. Na don aanval der Duitsche legers op de lyn Blonie—Nadarshin, waar van de ontruiming dier linie eu de terugtocht der Russische bezetting op de hoofdstad van Polen het gevolg was, kon Warschau niet worden ge handhaafd. Hei. leger van prins Leo- pold van Beieren deed nu een aanval op du buitenste fortenlinie, waarin de Russen nog een taaien tegenstand boden. Maar de verdediging van Warschau werd onmogelijk, door de steeds meer vooruitrukkende Duitsche troepen langs den Naref, die do spoor wegverbinding tusschen Warschau en Petersburg dreigden te verbreken, en door het opmarcheeren van de troepen van Von Woyrsch, die ten zuiden van Warschau den Weichsel waren overgetrokken en in noorde lijke richting voortrukten, en wiens Oostenrijksche troepen de vesting Iwangorod hadden bezet. Het gevaar om afgesneden te worden werd daar door voor Warschau te groot, en derhalve moesten, als gevolg van de plannen van den grootvorst, om geen gevecht te leveren, maar te pogen de Russische legers achter de nieuwe stelling terug te trekken, de stad en de forten worden ontruimd. En thans zal ook de ontruiming moeten volgen van de vestingwerken aan don Naref, in do eerste plaats van de vesting Novo-Georgiewsk. die aan de samenvloeiing van den Naref en den Weichsel is gelegen, en van Szerok, dat aan de samenvloeiing van Boeg en Naref ligt. Een gedeelte van het opvattings plan, door Von Hindenburg opge maakt, is geslaagd. Nu komt de vraag of zijn tweede, breedore plan, dat bedoelde de Rus sische legers te omsingelen, evoneens tot uitvoering zal kunnen komeu. Het was voor dit plan, dat, behalve de legers van Mackensen in het Zui den, de troepen van v. Below in het Noorden werden aangewezen. Het leger van Von Below bedreigt niet alleen Riga, waarvoor men in Petersburg eveneens begint te vreezen, maar ook den spoorweg Wilna - Petersburg, waardoor de Russische rechtervleugel in gevaar zou worden gebracht, omsingeld en van zijn terugtochtsweg te worden afgesneden. De toestand is nu zoo, dat in het Noorden, in Koerland en Samogitiën de Duitsche legers genaderd zijn tot de rivier de Eckau, die 15 K.M. van Riga ligt volgens het Russische bericht zelfs over die rivier tot aan de Missa vooruitgingen, op 8 K.M. van Riga, maar van daar dooi de RuBsen weder tot achter de Eckau werden teruggeslagen. Meer zuidelijk daarvan rukken de Duitschers legers vooruit in Ooste lijke richting op den spoorweg Wilna- Dunaburg; na de jongste gevechten bij Ponjewietsj waren de Duitschers volgens hun gisteren ontvangen legerbericht vooruitgerukt tot in de lijn Birsji-Oniksjty, die ongeveer 60 K.M. Oostelfjk van Ponjewietsj gelegen is. Daar naderen dus de Duitsche troepen steeds meer den spoorweg, voor welks bezotting de Russische generale staf een zeer ge rechtvaardigde vrees koestert. In het Zuiden, tusschen Weichsel en Boeg, gaat Von Mackensen met zijn legers langzaam maar gestadig in Noordelijke richting voort aan beide oevers van den Boeg, aan den rechteroever door den opmarsch in de richting Trawnik Wlodawa, aan den linkeroever door de bezetting van Wolynski en Dubienko. Het is nu de vraag, of de Russen, als zij in de nieuwe verdedigingslijn, die over Bjelostok—Brest-Litowsk- Kowel loopen moet zullen zijn aan gekomen, niet tegelijk de Duitsche eu Oostenrijksche legers op hun rechter- en linkervleugel zullen vinden. (H.blad.) Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 5 Aug. In de streek van Riga heeft de vijand, na gevech ten aan de Misa gedurende den den Augustus zich haastig op de rivier de Ekau teruggetrokken mot achter lating van veel patronen in z|jn loop graven. In de streek ten Oosten van Po- niewiecz duren de gevechten voort en zijn de Duitschers er in geslaagd opnieuw eenigszins vooruit te komen. Op het Narewfront hebben de Duitschers aanvallen gedaan in de richting van Lomza en van het front Ostrolenka-Rozan uit hebben zij met aanzienlijke strijdkrachten het oflensief genomen op de wegen die naar Ostrow leidon. Ingevolge den algemeenen toestand hebben onze troepen ten Westen van Warschau bevel ontvangen zich op den rechteroever van den Weichsel terug te trekken. Volgens de ingekomen berichten is dit bevel ten uitvoer gebracht en zijn de troepen die Warschau dokten heden om 5 uur 's ochtends op een nieuw front, dat hun was aangewe zen, teruggetrokken. Alle bruggen over den Weichsel hebben z{j laten springen. In de buurt van Ivangorod zijn onze troepen naar den rechteroever van den Weichsel overgestoken. Aan de Boeg hebben onze troepen den Sden 's avonds de Duitschers met ontzaglijke verliezen voor den vijand teruggeworpen. Deze plaat selijke voordeelen, door een korte vervolging voltooid, openden onzen troepen de mogelijkheid om in den- zelfdon nacht zondor verhindering van de zijde dos vljands links van de Boeg een voordeeliger front in te nemen. Hetzelfde geschiedde in de streek van Wladimir—Wolynski en Kowel. Aan de boven-Boeg en aan de Zlota Lipa geen verandering. ling van het Russische front. Voor den algemeenen militairen toestand komt vóór alles de verkorting van het front in aanmerking. Hierdoor wordt het niet alleen mogelijk over te gaan tot een diepere opstelling van de Duitsche troepen ter beveili ging van het behaalde voordeel tegen den tegenstand der Russen, maar ko men ook belangrijke afdeelingen vrij voor eveutueelu andere doeleinden. In een hoofdartikel verklaart het „Berl. Tageblatt": De inneming van Warschau is een daad, verricht ten dienste van de West-Europeesche be schaving, ofschoon oude, fiere cul tuurvolken als de Engelschen en Franschen zich thans tot helpers van de nu overwonnen Russische heerschappij hebben gemaakt. De Duitschers bewaken weder den drem pel. waarover de Kozakken naar het westen hadden willen doorbreken. Hindenburg staat ons er borg voor, dat geen Nikolaï Nikolajewitsj hem spoedig weer betreden zal. De heer S. J. J. Lufickx, van hier, is geslaagd voor het tweede ge deelte notarieel Staatsexamen. De heer J. Hendriks, klerk bij de Directe Belastingen alhier, wordt met ingang van I Sept. a.s. overgeplaatst naar Rotterdam (Inspectie le Af- deeling.) Installatie burgemeester Houwing. L den trein van 7.33 arriveerde Donderdagavond do heer W. Houwing, burgemeester dezer gemeente. Dooi den wd. burgemeester, den heer W. J. van Neck, afgehaald, begaven beide heeren zich naar het gemeentehuis, waar de installatie plaats zou vinden. In de gang was een looper gelegd, terwijl verschillende bloemstukken de raadszaal sierden. Over het verloop der zitting vindt de lezer elders het verslag. DE OORLOG. Be algemeene toestand. Voor de oprukkende Duitsch-Oos tenrijksche legers ontruimden de Russen Warschau en Iwangorod, en Weenen, 6 Aug. Alle bladen be spreken de militaire en politieke be- teekenis van den val van Warschau en Iwangorod en hot falen van den sterksten militairen tegenstander in do entente. De toestand heeft sedert einde Maart, toon Przemysl viel en de Russen Hongarije binnendrongen, dan ook een geheel ander aanzien gekregen. Weenen jubelt en vlagt en men noemt don koning van Italië een gettatore: hij heeft zijn vijanden geluk, zijn vrienden ongeluk aange bracht. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 5 Augustus. Volgens het ofiieieele bericht hebben de Italianen het offensief in het dal van Corvevole oortgezet. Op het Karstplateau heb ben zij na een aanval van den vijand een tegenaanval gedaan en een sterke verschansing genomen, die den ooste lijken ingang van het bosch van Capuccio beheorscht en den toegang tot San Marino Carso. Bp de Zwarte Zee. St. Petersburg, 5 Augustus. Op de warte Zee hebben onze tor pedobooten schoten gewisseld met de batterijen van Eregli en 37 zeilschepen tot zinken gebracht. Ook werd een scheepswerf verwoest. Aan de kust van Anatolië. Parijs, 5 Aug. E6n Fransch slag schip en twee kruisers, begeleid door torpedojagers, mijnenvegers en aero- plane schip, hebben op 3 en 4 Aug. Sighadjik en Scalanova aan de kust van Anatolië gebombardeerd en een douane-kantoor en versterkingen ver nield. Een kruiser verwoestte het dorp Spolia, een onderzeeërs-basis van den vijand. Be duikboot- en mljnooriog. Londen, 5 Aug. Gedurende de week van 28 Juli tot en met 4 Aug. zijn 6 Engelsche koopvaarders en 10 visschersvaartuige» door duikbooten in den grond geboord, een visschers- vaartuig is op oen mijn geloopen en gezonken. In die week zijn 1453 schepen de Engolsche havens in- en uitgevaren, Het antwoord op de Bostenrljksche nota. Washiagton, 5 Aug. Het antwoord van de Vereenigde Staten op de Oostenrijksche nota, waarin in over weging wordt geven, den uitvoer van munitie voor de geallieerden te ver bieden, is bijna, gereed en zal binnen enkele dagen worden verzonden. In het antwoord blijft de rogeering der Vereenigde Staten het standpunt handhaven, dat zij reeds eerder aan graaf Bernstorff heeft duidelijk ge maakt, n.1. dat het verbieden van den uitvoer van wapenen in dezen tijd, eene directe schending van de neutraliteit der Vereenigde Staten zou uitmaken. Herstel van Polen? Londen, 6 Augustus. De doorgaans welingelichte correspondent van de Daily Chronicle schrijft, dat in di- plomatieke kringen verwacht wordt, dat de verovering van Warschau gevolgd 'zal worden door de uitroeping van een Dieuw koninkrijk Polen onder suzereiniteit van de Hohenzolleros of de Habsburgen met aartshertog Karei Stephanus van Oostenrijk als Koning. Dit koninkrijk zou waar schijnlijk Russisch Polen omvatten, het Poolsche gedeelte van de Pruisi sche provincie Posen en een groot gedeelte van Galiciö. De aartshertog heeft door zijn gematigdheid en rui men gezichtskring een goeden naam en woonde in Galicië. Hij is bekend om zijn Poolsche sympathieën. Een jaar oorlog. Woensdagavond hebben de Belgen te Londen don verjaardag van den inval der Duitschers in België her dacht in het Hotel Cecil. Do minister van slaat Vaudervelde leidde de bij eenkomst. Hij bracht door zijn geest drift de hoorders in geestdrift, zoo lezen wij in de Daily Chronicle. Het kleine Belgische leger onder aanvoe ring van onzen kloeken koning, zoo zeide bij, hoeft gezworen, eerder te sterven dan zich over te geven. België vertrouwt vast dat het eiken duimbreed gronds terug zal krijgen. Het jaar van martelaarschap heeft de Belgen slechts versterkt in hun haat voor onderdrukking en hun besluit om zich nimmer aan de heer schappij van Duitschland te onder werpen. In hun lijden hebben zij do waarde der vrijheid leeren kennen. Voor de overwinning rekenen z\j op de hulp van de dappere Britten, de Franschen, de Russen en Italianen. En is de onafwendbare zege bevoch ten, dan zal een nieuw België ver rijzen. Bultsche persstemmen oser den val van Warschau. Berlijn, 6 Aug. De „Voss Zeitung" schrijft: We staan voor het resultaat van een op groote schaal voorbereid en -daarna met evenveel beleid als geestkracht doorgezet plan van den Duitsch-Oostenrljksch-Hongaarschen- staf tot een groot offensief aan beide zijden van den Weichsel oadeoprol- PLAATSELUK NIEUWS. - Mej. A. H. M. Verschoor, slaagde gisteren te Utrecht voor het Staats examen A. - Bij het gisteren te 'sGravenhage gehouden examen slaagden voor het voorloopig machinisten diploma de heeren H. J. Baljeu en J. Bos. Leer lingen der Zeevaartschool alhior. Aan den heer W. Lastdrager alhier is opgedragen het bouwen van een export-slagerij te Wljho voor de som van f29.987. Aanbesteding. Door Burgemeester on Wethouders werd gisteren ton raadhuize alhier aanbesteed: „Het ophoogen enegali- seeren van een terrein aan den Pol derweg". Ingekomen waren de volgende bil jetten P. Korff f695.-, J. Smit f677.-, Gebr. van Pelt f673.-, J. Duinker 625.40 en J. Kater f594. - Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Bloemendag. Met goedvinden van het Alg. Comité heeft het Comité voor den Bloemendag besloten op 31 Aug. ten bate van het Steuncomité, een algemeenen Bloe mendag te orgaDiseeren. Het ligt in de bedoeling op dien dag door een groot aantal jongedames, die daartoe zullen worden aangezocht, bloem- tuiltjes (erica) te laten verkoopen tegen den gebruikelijke» prijs van 10 cent. Waar tot hiertoe in onze stad elke Bloemendag, voor welk doel ook, geslaagd is, twijfelt het Comité er niet aan of ook thans zullen de jonge dames bereid zijn hare gewaardeerde krachten in dienst dor liefdadigheid te stellen. En het Heldersche publiek zorgt dan wel dat de ontvangst belangrijk is. Gymnastiek- en Exercitie Ver. „Pro Patria". Op de jaarljjlceche wedstrijden, uit geschreven door den Bond „Hollands Noorderkwartier", gehouden Zondag 1 Augustus j.1., behaalde bovenge noemde ver. de volgende prijzen: Estafettteloop Dames 5 X 50 M. 2e prijs, zilveren medaille. Om medaille werd door de dames twee maal geloopen en wel respectievelijk in 45 en 44 seconden. Hindernisbaan Heeren 2e prijs, zilveren medaille. Estafetteloop Heeren 5 X 100 M, Verguld zilveren medaille. Voor deze Estafetteloop was slechts één medaille beschikbaar gesteld en die behaald werd in 68*/- seconden. Verspringen jongens 10—12 jaar, W. Seebold, 8e prijs, kunstvoorwerp. Tevens behualden de volgende meisjes nog een diploma: BlokjesrapenA. Verfaille en A. Moorman. Hoogspringen: C, van Zoonen, G, Kuiper en M. Brizce. De medailles zijn heden geëtaleerd bij „de Rookende Amerikaan" in de Spoorstraat. daarvan in do brievenbus van zijn voogd gedeponeerd. De overige f40 hield hij, omdat hem die toch toekwamen. Het geld namelijk behoort hem en zijn minderjarige broertjes en zusjes doch in plaats zijn deel hem kwam zelf f 80 toe aan zijn voogd te vragen, zette hij een valsche hand- teekening en zal zich daarvoor nog hebben te verantwoorden. IJmuiden, 7 Augustus. Boter in het net. Door de hier thuisbehoorende logger Rosa" zijn aangebracht 36 vaatjes boter en een paar kisten met zalm. Deze goederen waren in het net opge haald op de visschery in de Noordzee en zijn vermoedelijk afkomstig van een getorpedeerd stoomschip. Opgehouden. Doordat de papieren voor enkele Katwijker loggers voor de nieuwe Zee-ongevallenwet nog niet waren in orde gebracht, worden hior eenige van die schepen opgehouden, daar zij zonder een bewijs van voldoende borgstelling niet van hier mogen vertrekken. BINNENLAND. Permanente conferentie in het belang van den vrede. Naar wij vernemen, ontving het Bureau vau den Anti-Oorlog Raad te 's-Gravenhage reeds vertrouwelijke mededêelingon, dat eenige regeeringen van neutrale landen zich bereid ver klaarden tot de bijeenroeping van een permanente conferentie in het belang van den vrede, bestaande uit bijzon dere vertegenwoordigers van onzijdige mogendheden, mede te werken. Salarisverbetering Rijkswerklieden, Het bestuur vau den Rljkswerklie- denbond was gister op audiëntie bij don Minister van Marine om aan te dringen op het brengen op de grooting van de verleden jaar in uit zicht gestelde, doch toen wegens de tijdsomstandigheden teruggenomen salaris-verbeteringen voor de rijks werklieden bij de marinewerven. Het bestuur heeft voor dezelfde aange legenheid ook oen audiëntie ai vraagd bij den Minister van Oorlog, voor de werklieden ressorteerende onder diens departement. Mijnen. Sedert de vorige opgave zijn be noorden den Helder in den grond geschoten 16 mijnen, vernietigd 13 en geborgen 1, totaal 80, waaronder 15 Engelsche, 2Fransche en 2 Duitsche. Tusschen den Helder en den Hoek van Holland zijn geen mijnen aan getroffen en bezuiden den Hoek van Holland zijn 7 mijnen in den grond geschoten, 3 vernietigd en 6 gebor gen, totaal 16. In het geheel zijn sedert het uit breken van den oorlog 607 mijnen op onze kust aangetroffen, waarvan 825 Engelsche, 57 Fransche, 65 Duit sche en 160 van onbekenden oor sprong. Kopernood. De cliché fabrieken, die gedurende den oorlogstijd met veel moeite haar personeel aan het werk hielden, zul len binnenkort gedeeltelijk worden stop gezet wegens gebrek aan koperen platen. Reeds vele maanden geleden werd door bemiddeling van de Neder- landsche Overzee Trust-Maatschappij getracht; deze platen aangevoerd te krijgen, hetgeen slechts voor enkele gevallen gelukten, niettegenstaande de platen in het buitenland ter ver zending gereed staan en alle noodige garanties zijn gegeven. Indien niet spoedig in den nood wordt voorzien, zal binnenkort weder een groot aan tal werklieden werkloos worden. Vervalsching. De bouwkundig-teekenaar A. B. die de handteekening namaakte van zijn voogd om zoodoonde een kwitantie I te kunnen innen van f 400 heeft f 360 INGEZONDEN. Aanbesteding van Gemeentewerk, Geachte Redactie Gaarne zag ik 't volgonde in uw zoo ruimschoots verspreid blad op genomen, opdat de Heldersche burge rij eens een overzicht krijgt, hoe ons Gemeentebestuur weet om te springen met onze belastingpenningen, in onzo financieel zoo zwakke ge meente. (Zie strooibiljet bij de laatste Raadsverkiezing van vrijzinni ge zijde verspreid). Ter zake't Zal den meesten uwer lezers wel bekend zijn, dat op Vrij dag 25 Juni 1.1., besteed werd, door het Gemeente-Bestuur, het maken van gebouwen ten behoeve der Ge- meent e-R e i n i g i n g, waarvoor de heer W. Braggaar, de laagste in schrijver werd, voor de som van f42.668. (De begrooting van den Ge meente-Bouwmeester is f 39.750). De twee opvolgende inschrijvers waren resp. f 44.970 en f 47.332. Cijfers, voor een buitenstaander, in verband met de begrooti zeer opvallend en, laat ik het er maar direct bijvoegen, verdacht. Over die verdachtheid zal ik mij voor eerst niet verder uitlaten, daar ik een stille hoop koester, dat men van aannemerszijde beproeven zal deze mededoeling te weerleggen en ik zoodoende dan het mes nog dieper, in deze stinkende wonde zal kunnen steken, opdat ook daarin Helders Burger ij en Gcmeente-Bu- stuur, de realiteit nader zal zien, Braggaar was dus de laagste in schrijver on had daarbij twee zeer solide borgen. (Wat zegt U daar en W.!) Nu mag men toch zeker, als laagste inschrijver wel verwach ten, bij een wel of niet gunning, daarvan in kennis te worden gesteld. Mis, hoor! Ons Dagl. Bestuur munt nu eenmaal niet uit in behoorlijkheid (getuige mijn 3 jaar geleden inge diend plan, voor het ververschen van het stinkende Heldersche Kanaal, waarover ik, tot op den huidigen dag, niets hoorde, en de H.H. de be leefdheid bezitten, zelf de teekening te houdon. Met uw welnemen heeren B. en W., krijg ik laatstgenoemde s.v.p. franco, teruggezonden?) Verder. Daarop werd den 23sten Juli aange kondigd de Herbestediirg van het werk*. Deze had plaats zonder eenige wijziging van het Bestek, noch van de toekeningen. De uitslag daar- vau was, Braggaar Co, als laagste inschrijvers, voor f44.792 en de daaropvolgende voor f 46.432. Dus weer een andere situatie. De lezer zal misschien ook nu, de verdacht heid waarvan ik zoo oven sprak, op het verhoogd cijfer van Braggaar Co, in vergelijk met Braggaar zijn eerste inschrijving, toegepast zien. Laat ik U die gedachten ontnemen, met te kunnen verzekeren, dat dit verhoogde cijfer, door mij werd vast gesteld (daar ik de compagnon zou zijn) doch hooger kwam, in verband niet verhoogde opgaven van onder aannemers, als bij de 1ste aanbe steding. Na de herbestedingj werd tot heden evenmin Braggaar Co. verwittigd van wel of e' gunning. Doch wel werd, zoo mij ter ooren werd gebracht, Zaterdagmiddag (31 Juli), aan den aannemer, Raadslid den heer J. Spruit, door den Gemeente-Bouwmeester, telepho- nisch bericht, dat hij het werk zou krijgen. (Een bewijs van wets-kennis. Een Raadslid, aannemer van Gemeentewei* k. Wie lacht daar?) Doch de Gemeente-bouwmeester acht te dit waarschijnlijk nuttig (of noodig?) Ik wil aannemen het- kan zijn nut hebben. Maar ik acht het noodig dergelijke kruiersmanieren, bekend te maken, wien het ook geldt. En nu de gunning: Men gaat van de veronderstelling uit, dat Braggaar Co. is niet geldig, ofschoon Braggaar persoonlijk bl eenige heeren is geweest (die indirecl zeggenschap in deze hebben) die heel anders van oordeel waren en dat het z.g.niet„Notariêel" zijn van Brag gaar Co, geen bezwaar kon zjjn tot gunning. Doch ik zal er aan her inneren, dat noch het Dagl. Bestuur, noch de Gemeente-Bouwmeester, tot op het huidige moment, iets wist, of weet, wat ik met Braggaar, no tarieel hob loopen. Dat was een stok om te slaan en een onwaardig motief, tot met-gun ning. Ik zou de H.H. die hier zoo glorierijk den scepter zwaaien, de vraag willen stellenWat is een inr schrijvingsbiljet? Antwoord mijner zijds: niets anders dan een voor- loopige aanbieding, waarna volgt een definitief gezegeld contract, geteekend door aannemer en borgen en of deze aannemers nu heeten Braggaar Co, of Kasteiyn Co, doet niets ter zake. Doch aangenomen, dat het biljet van onwaarde was (dit is altijd nog dubieus) dan is de gunning, aan den heer J. Spruit, in verband met zijn Raadszetel, beslist onwaardig. 'Vandaar mijn protest als eerste belanghebbende in deze, tegen, niet alleen de onheusche behandeling, doch daarbij, de financieele geldver spilling, in onze Gemeente- Huishouding. Zeg ik to veel, men vervolge mij. I k beweor dat er f 3764 onnoodig wordt weggesmeten, men bewijze mij het tegendeel. Durft men spreken, in verband met de besteding vau „Volkshuis vesting", van looden pijpen samen deelen, in deze zou ik het niet gaarne durven beweren. En nu de begrooting: Als men niet beter wist, zou men zeggen, dat deze is opgemaakt, door een onkun dig ambtenaar. Deze, zijn de f 39.750, is absoluut een caricatuur, in ver band met de tijdsomstandigheden, 't Geldt hier geen werk waar te veel risico aan verbonden is, zooals bij water- of grondwerken. Dit werk is vrijwel nauwkeurig te begrooten eu mag zoo'n reuzenver- schil niet uitmaken, met de tot twee maal toe ingeschreven cijfers. Wan neer men een begrooting maakt, moet men bewust zijn, dat het werk daarvoor gemaakt kan worden en zoo noodig liet er zelf voor durven uitvoeren. Juist dit was nu eens de jewezen weg geweest, uit sociaal en economisch oogpunt, dit werk in eigen beheer van Gemeente-werken, uit te voeren. Daarbij tevens een goede les, wat theorie eu practijk is. Voorloopig wil ik het hierbij laten, doch mocht het noodig zijn op deze kwestie nog dieper in te gaan, dan zal mij daarvan niets kunnen weer houden. Ik verwacht tevens dat in onzen Gemeenteraad, nog wel die con sequente elementen aanwezig zijn, die over deze zonderlinge aanbe steding willen interpelleeren. Wij zullen zien. Achtend, J. J. Schoeffelenbergor. Wij merken den geachten inzender op, dat de heer Spruit op het oogen blik van de gunning wel is waar gekozeu was tot lid van den Raad, doch dit in werkelijkheid pas wordt, indien de Raad na het onderzoek der geloofsbrieven, tot toelating besluit. In verband met dezo kwestie kan de Raad op dien grond tot niet-toe lating besluiten. B. en W. hadden dus het recht het werk aan den heer S. te gunnen. Intusschen vernemen wij, dat de heer Spruit, met het oog op zijn ver kiezing tot lid vau don Raad, ont heffing van de opdracht heeft ver zocht. (Red.) Geachte Redactie 1 Mag ilc ouns een aardig plannetje uiteenzetten? Mot lofwaardige» Ijver ziet het Steuncomité uit naar midde len om de kas te stijven, om straks degenen, die 't zullen noodig hebben, te kunnen steunen. Nietwaar, daar wil ieder toe helpen, Nu dacht ik zoo, toen ik dezor dagen las van de verloting van voor werpen op de Ambachtsschool ge maakt, mooie prijzen, die voor een beetje 1;e winnen zijn: Laten velen een lot koopon en het voornemen maken: „Als ik iets win, schenk ik het voor de verloting vau het Steuncomité!" Op dio manier krijgt het Steun comité aardig wat on mooie prljzon, en wie in bovenstaande verloting een prijs wint, verliest alleen den prijs van zijn lot. Ik hoop dat mijn pla» ingang vindt 'tZou zoo mooi zijn. Ik hoop hot hartelijk. Met dank voor de plaatsing, Uw dienstwillige B. eenigerlei wijze er van te Hjdon had, de stad ontruimd en waren z(j naar Praga, aan den rechteroever van don Weichsel geweken. Van daar uit be- schieten zij sedert gisteren de bin nenstad van Warschau sterk met artillerie en infanterie. Vooral schijnen de Russen het gemunt te hebben op de vernieling van het oude Poolsche koninklijke paleis. Onze troepen fijden in een stad van de grootte van Warschau natuurlijk van zulk strooi- vuur geen schade. Nen zal nu moeilijk meer geloof kunnen schenken aan de bewering van de Russen, dat zij de hoofdstad van Polen hebben ontruimd om haar te sparen. In het Zuidoosten hebben onze troepen, die den Weichsel over waren gestoken, eenige vijandelijke stellingen genomen. De tegenaanvallen van de Russen leverden niets op. De legers van Mackensen zetten al vechtende de vervolging voort. Ten Noordoosten van Nowa Alexan- dria hebben de Oostenrijksch-Hon- gaarsche en Duitsche troepen den vijand bij Sawin ten Noorden van Cholm uit zyn stellingen geworpen. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 6 Aug. Gisternacht en gisteren zijn weer tal van aanvallen mislukt, o. a. een van Sagrado uit ondernomen en een tegen de hoogte van Podgora. Even weinig succes hadden aan vallen in den sector van Plava en in de streek van de Km. Bij Monfalcone is een Italiaansc.he kabelballon, die voor waarnemingen werd gebruikt, neergeschoten. In de Karinthische Alpen hobbou onze troepen in de streek van do Monte Paralba enkele gunstige stel lingen op Italiaansch gebied bezet. Op het Tiroolsche front is een aanval van een Italiaansch bataljou tegen de jCol di Lana (Buchenstein) Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, G Augustus. In Artois bijna den geheelen nacht gevechten met handgranaten rond Souchez. Voor Neuville 'St. Vaast is eon aanvalspoging der Duitschers snel en met gemak afgeslagen. In Argonne zijn de gevechten met bommen en springbussen, gepaard met artillerievuur, gisternacht met verhoogde hevigheid voortgezet; voor namelijk rond hoogtepunt 218, bij Fontaine aux Charmes en St. Hubert. De Duitschers trachtten daar uit hun loopgraven te komen, maar zijn oogenblikkelljk door het vuur der Franschen gestuit. Op de Maasheuvels hebben de Duit schers in het Hooge Bosch twee aanvallen godaan, die met handgra naten en geweervuur zijn afgeslagen. Hevig bombardement in het bosch van Apremont. In Lotharingen hebben de Duitschers gisternacht het dorp Emberménil en de stellingen der Franschen rond Reillon beschoten. In de Vogezen zijn op de hoogten die het noordelijke Fechtdal beheer- schen verbitterde gevochten geleverd, voornamelijk op den Schratzmannele, waar de Duitschers, na zich van een Fransch blokhuis te hebben moester gemaakt, door een tegenaanval spoe dig weer zijn verjaagd. Geconcen treerd vuur heeft den Duitschers daar zware verliezen toegebracht. Berlijn, 6 Aug. De strijd om c Lingekopf fin de Vogezen) en ten Zuiden daarvan duurt voort. Ons geschut heeft vier vijandelijke vliegtuigen omlaag gebracht. Een verbrandde er en een werd er stuk geschoten. Aan de kust is een Fransch water vliegtuig met de bemanning in onze handen gevallen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Aan het Narew front zijn de Duit sche legers ten Zuiden van Lomza, in weerwil van hardnekkige» tegen stand der Russen, gevorderd. Tusschen den mond van de Boeg en Nasielsk hebben onze insluitings troepen van Novo Georgievsk de vijandelljko stelling van Blendo3towo doorbroken en zijn zij verder ge drongen. Ons eskader luchtschepen heeft de stationsgebouwen van Bialistok ge bombardeerd. Gelijk in het bericht van gisteren is gemeld, hadden de Russen, nadat wij ze uit de buitenste en binnenste fortenlinies van Warschau hadden geworpen zonder dat de stad op Ingezonden Mededeeling. voor Zenuwi oor 21.000 ansen erkend beste versterkingsmiddel Lichaam Italiaansch luchtschip en duik boot vernietigd. Weenen, 6 Augustus. Een onzer duikbooten heeft gister ochtend bij Pelagosa een Italiaunaclie duikboot van het type Nautilus in den grond geboord. Het Italiaansche luchtschip Cittii de Jesi is tegen middernacht van 5 op 0 dezer bij een poging om boven de haven van Pola te vliegen met granaat kartetsvuur naar bonedou geschoten, vóór het eenige schade had kunnen aanrichten. De geheele bemanning, beslaande uit drie zee officieren, een machinist en twee man, is gevangen genomen. Het luchtschip is naar Pola gebracht De duikbooten van het type Nauti lus meten 300 ton. De duikboot- en mijnoorlog. Londen; 6 Augustus. Het Engel sche stoomschip Midland Queon is in den grond geboord. De twee booteu waarin de bemanning zich had ge borgen, zijn opgepikt. Engelsche Persstemmen. De Times vindt het dwaasheid te zeggen, dat de inneming van War schau weinig militaire of politicku betcekenis heeft. Het is toch het. middelpunt, waaruit een aanval van de Russen op het hart van Duitsch land moet uitgaan. Door het verlies van die basis is de tijd, dat Rusland in staat zal zijn Duitschland ernstig te bedreigen, onbeperkt uitgesteld. Wat de val van Warschau politiek beteekene, zal nog moeten blijken. In elk geval zal het Duitsche volk moed vatten, en de uitwerking op onzijdige landen (op den Balkan) zal wel aanmerkelijk zijn. De Times troost er zich echter mede, dat de Duitschers er niet in zijn geslaagd de Russische legers te vernietigen. Met vertrouwen neemt het blad de Russische verzekering aan, dat zij er niet in zullen slagen. Algemeen is de bewondering voor den heldhaftigen tegenstand der Rus sen. Dan zijn de verliezen van Duit schers en Oostenrijkers enorm ge weest. Eindelijk heeft dit gedeelte van den oorlog langer geduurd dan Berlijn en Weenen hebben gedacht, Het uitstel, dat de Russen aldus in in het Duitsche offensief in het Westen hebben gebracht, kan groote gevolgen hebben. De Standard schrijft, dat het klin- klare onzin is den Russischen terug tocht met licht gemoed op te nemen, ja zelfs nog als een prachtig voor deel van buitengewone handigheid voor te stellen. De val van Warschau is een vreeselijke slag voor Rusland en evengoed voor de andere bond- genooten. Als grootvorst Nikolaas het had kunnen verhinderen, zou het niet gebeurd zijn, doch hij kon dat niet,, omdat zijn strijdkrachten in aantal zoowel als in artillerie en machinegeweren hopeloos bij den vijand ten achter staat. De Daily Telegraph houdt thans een kritieken tijd in het Westen voor aanstaande. De Rus moge zich zoo ver hij wil in zijn onbegrensd gelfiod terug kunnen trekken, in Frankrijk is aan zulk een beweging een be- paalde grens gesteld. Een Duitsche overstrooming kan de beslissing op het Westelijk oorlogstooneel brengen en daarmede ook, zooals de Russische kolonel Sjoemaki zei, die van den geheelen oorlog. Wy ontvingen thans do En gelsche illustraties van 2G Juni tot heden en hebben die aangeplakt op ons tijdingbord.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2