HELDERSCHE COURANT No. 4503 DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Wegens vacan- tie van ons per soneel op 12, 13, 14, 15 en 16 Aug. verschijnt de HELDERSCHE COURANT heden in half formaat. DE OORLOG. De offlcieele legerberlchten van 9 en 10 Augustus. Van het W e s t e 1 Ij k front. Ben eskader van 32 vliegtuigen hebben het station en de fabriek van Saarbrücken gebombardeerd. De toe stand van lucht en dampkring was ongunstig, en de 25 vliegtuigen die het terrein bereikten, hebben 164 bommen geworpen. Ten noorden van het station van Souchez hebben deDuit- schers twee aanvallen met handgra naten gedaan, en werden door het Fransche vuur teruggedreven. Reims is beschoten. Verschillende aanvallen der Duitschers, aldus het Fransche communiqué zijn afgeslagen. Maar schalk French rapporteert de Engel- sche linie ten zuiden van het dorp Hooge eenigszins te moeten hebben terugtrekken, zonder dat echter in de Eogelsche stelling noemenswaar dige verandering is gekomen. Een bijzondere correspondent van Reuter seint van den 9den, dat door de Engelschen in de nabijheid van Hooge ongeveer 1200 M. vijandelijke loopgraven bezet zijn, 150 gevange nen, waaronder officieren, werden gemaakt en verscheiden machinege weren vermeesterd. Verder, dat de 500 M. loopgraaf, die 30 Juli door don vijand met behulp van vlam- projectors genomen werd, weer heroverd zijn, terwijl bovendien vor deringen zijn gemaakt ten Westen van Hooge. De Duitscbe verliezen waren, volgens dit bericht, zwaar, de Engelsche gering. De bestorming was door de ge zamenlijke actie van Engelsche en Fransche artillerie uitmuntend voor bereid. Verder zorgde de artillerie efcvoor dat de Duitschers geen ver sterkingen konden ontvangen. Aan den weg Yperen-Meenen duren de gevechten nog voort. In het Duitsche legerberlcht van den lOen wordt medegedeeld dat het den Engelschen gelukte het westelijk deel van Hooge te hernemen. Bij Dammerkirch werd een door do Fransche gebouwde brug ter ver vanging van een opgeblazen viaduct, door "de artillerie vernield. Ten Z. van Muhlheim in Baden werd een Fransche vlieger gedwongen te landen. De twee inzittenden wer den gevangen genomen. Van het O o s t e Hj k front. Volgens-het Russische communiqué van den 9eu hebbeu de troepen in het N., tusschen Njemen en Dwina, aanvallen gedaan in de richting van Friedrichstadt. Noordelijk van Wilkomir (halver wege Ponewesch—Wilna) werden de Duitsche voorhoeden teruggeworpen. De werken van de vesting Kowno worden met groote hardnekkigheid door de Duitschers bestormd. Aan de beschieting wordt ook door zwaar geschut deelgenomen. Alle aanvallen werden met reusachtige verliezen van de Duitschers afgeslagen. Ook bij Lomza hadden hevige ge vechten plaats. Door de Duitsche vloot, bestaande uit 9 linieschepen, 12 kruisers en een groot aantal torpedobooten, werd Zondag een hardnekkigen aanval gedaan op den ingang van de Golf van Riga. De aanvallen zijn afgeslagen. Onze watervliegtuigen hebben door het werpen van bommen tot het succes bijgedragen. Onze mijnen hebben 1 kruiser en 2 torpedobooten van den vijand beschadigd. Volgens de Russische mededeelin- gon is het van groot belang voorde Duitschers om de Golf van Riga waarvan zij reeds de westkust in hun bezit hébben geheel in hun handen te krijgen. Aan de verdediging werd behalve door de Russische luchtvaartafdeelingen, ook door de vloot deelgenomen. Geen enkel Russisch schip ging verloren. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat de vesting Lomza door de Duit schers genomen is. Ten Z. van deze vesting zijn. de troepen reeds over dén weg naar Ostrow gekomen. Os- trow is nog door de Russen bezet. Aan het front voor Kowno gingen de Duitschers vooruit. Eenige hon derden Russen werden gevangen ge nomen en 4 kanonnen vermeesterd. Bij Bojany (12 K.M. Z. van Ostrow) tot aan de monding van den Boeg hebben de Duitschers thans de rivier bereikt. Sedert 7 Aug. werden hier 23 offi cieren en 10.100 man gevangen ge nomen. Oostelijk van Warschau gingen de Duitsche troepen eveneens vooruit, reeds zijn zij tot den wegStanislawow- Nowo-Minsk gevorderd. Het leger van v. Woyrsch bereikte de streek van Zelechow en sloot zich aan bij den voortdringenden linker vleugel van het leger van von Mackensen. Tusschen Ostrow en de Boeg werden nachtelijke aanvallen van de Russen afgeslagen. De Oostenrljksche berichten maken behalve van de vorderingen in het Weichselgebied melding van de ver meestering van verschillende vijan delijke stellingen aan den Boeg. Aan de Zlota—Lipa is de toestand on veranderd. Op den Z. oever van den Dnjestr hebben de Oostenrijkers zich meester gemaakt van een als bruggehoofd aangelegde stelling der Russen ten N. van Horodenka. De Russen trokken tot over de rivier terug. 22 officieren en 2800 man werden gevangen genomen, verder verloren zij een groote hoe veelheid oorlogsraaterieel. Van het Z u i d e 1 Jj k front. Uit Rome wordt dd. 9 dezer gemeld, dat de Italianen de loopgraven dei- Oostenrijkers tusschen den grooten Pal en den Freikofel bezetten. Ook namen zij verschillende loopgraven bij Zagora. Op het Karstplateau ma ken de Italianen steeds voortgang. Volgens de Oostenrijksehe berichten echter werden de aanvallen op de hoogvlakte van Doberdo en bij Zagora afgeslagen. Verder hadden op het front hevige artilleriegevechten plaats. Volgens een -bericht uit Boedapest verloren de Italianen in het gevecht bij de Isonzo 1050 officieren. Van het R ussisch-Turksche gevechtsterrein wordt van Russische zijde medegedeeld dat zich over het geheele front van Tortoem tot de Euphraat-gevechten óntwikkelden Verschillende bergtoppen werden dooi de Russen bezet. In de richting van den Euphraat deed Russische ruiterij een krachtigen aanval op de Turken bij Doetakh. 8 officieren en 300 man werden gevangen genomen. Verder viel veel oorlogsmateriaal in handen der Russen. De Turken worden achtervolgd. Aan de D a r d a n e 11 e n zijn de verbondenen iets vooruit gegaau. Een deel van SariBahr werd veroverd. Tevens kregen de troepen vasten voet op Tjoenoek Bair. Verder zijn nieuwe troepen geland. De buit in de laatste gevechten be haald bedroeg 1 Nordenfelt-kanon, twee schans mortieren en machine geweren. 630 Turken werdén gevan gen genomen. Volgens Turksche berichten echter werdon bij Aii-Boernoe de Engelschen teruggedreven zoodat zjj een deel hunner loopgraven moesten prijs geven. 4 officieren en 50 man werden gevangen genomen. Op de andere fronten geen veranderingen van be- teekenis. De duikbootenoorlog. Door een Duitsche onderzeeër werd de Noorache bark „Morman", op weg naar de Tyue bij Arendal getorpe deerd. Ook werd het Zweedsche s.s. „Mai" getorpedeerd. Beide schepen waren geladen ihoL mijnhout. Van het Zweedsche stoomschip worden 8 man van de bemanning vermist. De Duitsche stoomtrawler „Saturn" werd door oen Engelsche pantser kruiser in den grond geschoten. De bemanning werd door den Nederland- schen trawler „Eendracht" te IJiuui- den aangebracht. Waarschijnlijk wer den nog meer trawlers in den grond geschoten, daar er meerdere Duitsche visschors op dezelfde plaats bezig waren. De algemeene toestand. Geleidelijk vallen de vestingen aan de Nareilinie in Duitsche handen. Bij den eersten aanval werden de vestin gen Roslmn en Pultusk genomen en een overgang over den Naref tusschen die plaatsen verkregen. Sedert werd Serozk, dat aan de samenvloeiing van den Boeg en den Naref ligt, bezet. Novo Georgiewsk, een sterke vesting gelegen aan de samenvloeiing van Boeg en Weichsel, is door de Duitsche troepen omsingeld; dit is een zeer gewichtig punt, reeds door Napoleon I aangelegd, ter verdediging van Warschau, op de plaats waar vroeger Modling lag. Met de inneming van Lomqja, door het leger van v. Scholz, is nu de overtocht over de Naref geheel voltooid, en alle vestingen, behalve dan Novo Georgiewsk, dat omsingeld is in Duitsche handen gevallen. En daar ook het geheele gebied van den Weichsel, tusschen Warschau en Iwangorod, door de Duitsche troepen is overschreden, kunnen deze naar het oosten optrek ken de terugkeerende Russische legers achtervolgend. Het Russische plan om de legers terug te trekken in de lijn Ossowietsj Bialostock—Brest-Litowsk zal in geen geval geheel kunnen worden uitgevoerd. Ossowietsj wordt door de Duitsche troepen belegerd en kan dus moeilijk meer een steunpunt vormen van. de nieuwe Russische linie. Maar ook uit het Zuiden wordt die linie ernstig bedreigd. Het leger van Von Mackensen, dat tusschen Wjepr en Boeg manoeuvreert, en dat met het over de Weichsel getrokken leger van Von Woyrsch contact verkregen heeft, dringt steeds meer op, langs den Boeg en bedreigt daar door den terugtochtsweg van de Russen. De „Times"-cörrespondent te Petersburg schreef daarover Militaire deskundigen zien in de jongste operaties der Duitschers bij Ossowietsj de uitvoering van bet oorspronkelijk plan van veldmaar schalk Von der Goltz, die de Russische legers door parallelle bewegingen tegen Brest-Litowsk, uit het Noorden van Ossowietsj, in het Zuiden van Cholm, wilde afsneden. Men ver moedt dat de Duitschers de verster kingen voor dit optreden aan de Weichsel-linie hebben ontnomen. Von Mackensen's druk in de richting Wlodawa en BrestLitowsk hangt nauw samen met hef optreden bij Ossowietsj. Met dit plan hangt ook de belege ring van Kowno samen. De uit het Noorden aanrukkende troepen moe ten do geheele Njemen-linie in handen hebben en sloegen nu het beleg voor Kowno, waarvan het Duitsche leger- bericht meldt: „de aanval werd onder voortdurende gevechten-dichter aan de frontlijn gebracht"en do Russische mededeelingen breedvoe rige beschrijvingen geven van de mislukte aanvallen tegen het front van Piple tot Elisenthal. Tot nog toe heeft grootvorst Nikolaas zich aan de omklemming weten te ontrukkenmaar in Duitsche kringen acht men door het opdringen van de Duitsche legers de positie der Russen zeer gevaarlijk, vooral door de .bezetting van 'de vestingwerkon aan den Naref, en door de overtocht van de Wjepr, waardoor den Russen belet wordt van eennatuurlijke belemmering gebruik te maken, en een nieuwe positie achter die rivier in te nemen. Hdbld. Van het Westelijk front. Parijs, 10 Augustus. De dag is, op eenige artilleriegevechten na, rus tig verloopen. Van den aanval op Saarbrücken zijn vier vliegtuigen niet terugge keerd. Een daarvan is op Zwitsersch gebied geland. Een correspondent van de Daily Chronicle in het Noorden van Frank rijk zegt uit een welingelichte bron te hebben gehooid, dat de Duitschers aan hun Westelijk front, van de Noordzijde tot de Zwitsersche grens, ongeveer 40,000 machinegeweren hebben, het nieuwe lichte soort in begrepen. De sterkte van het leger daar op anderhalf millioen stellende, komt men zoo tot een machinegeweer op nog geen 40 maner is er ook één op elke 22J M. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersbiy-g, 10 Augustus. Vol gens de berichten over de bestor ming van Kowno door de Duitschers op Zondag heeft deze zich als volgt toegedragen. De vijand ondernam een frontbestorming van onze wer ken van het dorp Piplo tot het front Elisenthal aan de lessia. Het bele geringsgeschut van de Duitschers begon hel bombardement na mid dernacht, waartoe zij stukken van elk kaliber aanwendden, tot 16 duim toe. Tegen 3 uur rukten de storm- kolonnes tegen onze stellingen op. Door een geconcentreerd vuur, door ontploffingen en door stoutmoedige tegenaanvallen van onze troepen was de vijand reeds om 5 uur 's mor gens over het geheele front afge slagen. De Duitsche troepen leden reusachtige verliezen en trokken zich in de naburige ravijnen terug, waar zij zich blijkbaar op een nieuwe be storming voorbereidden. Togen Zondagmiddag 12 uur zwol het vijandelijke vuur opnieuw tot een orkaan aan. In weerwil van de vernielende kracht van de groote kanonnen, hebben onze troepen ferm tegenstand goboden aan don hagel van projectielen, die op hen viel. Onze artillerie heeft deze holden met zijn vuur dapper gesteund. Bij het vallen van den nacht; maakten de vijandelijke kolones zich opnieuw tot een bestorming op, welke twee uren duurde. De vijand slaagde er in zich meester te maken van een gedeelte van een loopgraaf der vooruitgeschoven stellingen, welke door zijn vuur waren weggevaagd, doch toen zijn de Duitschers nog maals met reusachtige verliezen teruggeworpen. De vijand heeft slechts de werken bij liet dorp Piple in zijn bezit gehouden, welk resul taat hij slechts na enorme pogingen en verliezen heeft behaald. St. Petersburg, 10 Augustus.. Na gevechten in den loop van Maandag nacht en den volgenden dag in de richting van Dunaburg en in de streek van Schönberg, Poniemuny en Wil komir, begon de vijand onder onzen druk terug te trekken, met achter lating van een honderdtal gevangenen, mitrailleurs en munitiewagens. Onze artillerie sloeg een offensief der Duitschers af tegen het centrum van Nowo Georgiewsk langs den lin keroever van den Weichsel, en een in de richting Lublin—Luköw, op den rechteroever van de Wieprz. Op de wegen naar Wlodawa hebben wij een vijandelijken aanval afge slagen. De vijand maakte gebruik van verstikkende gassen. Aan den Dnjestr duurt de strijd voort. Op de Oostzee. Berlijn, 11 Aug. Naar aanleiding van het Russische bericht, dat bij een grooten aanval van de Duitsche vloot op de Golf van Riga 3 Duitsche oor logsschepen zlin verloren gegaan, vernoemt Wolff's Bureau van bevoeg de zijde, dat hier geen grooten aanval is ondernomen, doch slechts een ver kenning van de Russische mljp ver sperring werd uitgevoerd. Twee kleine mijnenvegers zijn slechts ver loren gegaan. Het bericht van het verlies van 3 Duitsche schepen is onwaar. Een Engelsche torpedojager gezonken. Londen, 10 Augustus. Naar de admiraliteit meldt, is de Engelsche torpedojager „Lynx" in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. 4 officieren en 22 man zijn gered. (De „Lynx" was in 1912 van stapel geloopen en mat 950 ton. De be manning bestond uit 100 koppen. Er zouden dus 74 opvarenden zijn om gekomen.) De gezonken Engelsche hulpkruiser. Bodti, 10 Augustus. El- zijn in het geheel 142 opvarenden van den ge- torpedeerden Engelschen hulpkruiser „India" naar Narvik gebracht, en wel 82 door de „Göstaland" en 60 door den gewapenden Engelschen treiler „Saxon". Bovendien zijn er elf doo den ontscheept. Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Hoerenmodo-Artikelen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. De kapitein moet onder de geredden zijn. Er zijn ongeveer 160 man omge komen. Een opnemingsvaartuig zal heden 48 geredden en 2 dooden uit Hellig- vürk afhalen. De overige dooden worden morgen hier begraven. Aanval uit de lucht op de Engelsche kust. Londen, 10 Augustus. Een eskader vijandelijke vliegtuigen heeft vannacht een bezoek aan de Oostkust van Engeland gebracht. Door brandbom men werden eenige branden ver oorzaakt. Eén man, acht vrouwen en 4 kinderen werden gedood, vier mannen, zes vrouwen en twee kin deren gewond. Eèn Zeppelin werd door kanonvuur ernstig beschadigd en werd, naar werd gemeld, vanochtend naar Oosten de gesleept. De Zeppelin is sedert dien het voorwerp van voortdurende aanvallen uit de lucht geweest door vliegtuigen van Duinkerkerken uit, die een hevig vuur op haar richtten. Thans wordt zij gemeld door een ontploffing geheel te zijn vernietigd. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlioslljsten van 3 Augustus zijn 7 officieren ge sneuveld, 19 gewond. Bovendien wor den dd. 84 Juli 551 manschappen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gewond en zijn 90 manschappen gedood, gewond of vermist. Maritz gevangen. Pretoria, 10 Aug. Kolonel Maritz is met een klein aantal aanhangers door de Portugeesche autoriteiten gearresteerd. Maritz was met zijn volgelingen Angola binnengetrokken. Uit Noorwegen. De begrootingscommissie uit het Noorsche Stortïug beeft nogmaals 15 millioen kronen aangevraagd voor de instandhouding van de dol'ensieve waarde vau het leger. Het Storting heeft den invoer van alcohol tijdons den oorlog verboden. PLAATSELIJK NIEUWS. - Mej. C. G. H. Verschoor slaagde gisteren te 's Gravenhage voor de acte Middelbaar Engelsch. A. Aanbesteding Gemeentewerken. Naar wij vernemen zijn de werken inzake het plaatsen van gebouwen etc. ten dienste, der Stadsreiniging, waarvan de levering aanvankelijk was opgedragen aan den heer J. Spruit, die echter, wegens zijne benoem iDg tot lid van den Raad, ontheffing vroeg en verkreeg, voor donzeli'den prijs opgedragen, op diens verzoek, aan den heer H. Wijker, aannemer, alhier. BINNENLAND. Bezuiniging op mobilisatietoelagen. Te rekenen vau en met 16 Aug. a.s. worden aan de ongehuwde opper - offleieren, hoofdofficieren, subalterne officieren, onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, overige onderofficieren en korporaals en min deren per dag de volgende toelagen toegekend resp. f 2. f 1. f 0.50 f 0.25 f 0.10 en fO.10. De toelagen voor de gehuwden zijn ongewijzigd gebleven. Oorlogsbelasting Naar wij uit wel ingerichte bron uit den Haag vernemen, is de re geering voornemens een speciale oorlogsbelasting in te stellen, een zoogenaamde weerbelaslïng, waarin het meeste zal moeten wordon bijge dragen door hen, die geen militie- en landweerplichten vervuld hebben. Het betrokken wetsontwerp is reeds bij den Raad van State. Een tegenspraak. Men meldt, dat het Wolff-telegram uit Genève, als zou de Koningin in verband met het herstel van den vrede een brief hebben doen toekomen aan den Paus, ODjuist is. Gebrek aan garens. De firma Van Heek Co., te En schedé, zal al hare weverijen, b.shalve Kremersmaten, deze week slechts 4 dagen laten werken wegens gebrek aan garens. De maatregel treft 2000 arbeiders. De volgende week wordt weer een nieuwe regeling bekend gemaakt. Toalatings-examen tot den Hoofd cursus. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen voor den Hoofdcursus (opleiding tot officier) dit jaar zal worden afgenomen op 9, 10 en 11 Septemberhet monde ling gedeelte van dat exarneu zal aanvangen op 16 September d. a. v. Dienstweigering. Een milicien-wielrijder, afkomstig uit Leeuwarden, weigerde als ordon- nance hem ter bezorging toever trouwde brieven weg te brengen, op grond dat hij niet langer wilde mede werken tot instandhouding van het militarisme. Ook nadat zijn compagniescomman dant hem op gemoedelijke wijze op den ernst van zijn daad en. de gevolgen had gewezen, bleef hij weigerachtig. Eenmaal in voorarrest kwam hij tot andere gedachten, te meer nog nadat hij met eenige collega's bekl. is onderwijzer in het burgerlijk leven gesproken had. Voor den krijgsraad te 's-Graven- hage verklaarde hij gisteren, op het oogenblik van zijn weigering zeer overspannen te zijn geweest. Hij had veel over de maatschappelijke toe standen nagedacht en in verband daarmede ook over den oorlog. Veel strijd had hij met zich zelf gevoerd en na bet lezen van „Opstanding" van Leo Tolstoi was hij tot de slot som gekomen, dat elk individu moest weigeren om mede te werken aan de instandhouding van hel militarisme. Nu zag hij echter het dwaze van zijn daad in, om als enkeling daar entegen te strijden, had spijt over hetgeen hij gedaan had en beloufde in het vervolg zijn dienst naar be- hooren te zullen volbrengen. Volgens getuigenverklaringen van compagniescommandant en andere officieren was men steeds uiterst tevreden over bekl. 'en deed hij al tijd zijn plicht. De auditeur-militair vorderde schul digverklaring aan dienstweigering en veroordeeling tot 6 weken militaire gevangenisstraf, in te gaan 22 Juli. Na in raadkamer te zijn verga derd, deed de krijgsraad onmiddellijk uitspraak en veroordeelde bekl. tot 3 weken militaire gevangenisstraf,- in te gaan 22 Juli, zoodat bekl. van daag uit het arrest wordt ontslagen. Nederlandsch schip gestrand. Reuter seint uit Londen, dat het groote Nederlandsche stoomschip „Betsy Anna", van Amsterdam, twee mijlen ten Z. van Flamboro Head Levend pakket. Aan het station te Groningen k watn, zoo meldt de „Zutph. Ct.", uit Duitsch- land een 8-jarig ventje aan uit Olden- burg. Het kereltje was in het bezit van een behoorlijken pas en droeg op de borst een groot papier met het op schrift: „Ieh, Heinrich Eilers, will nach Herrn C. B., in Groningen, Zuiderdiep 138 (Holland)". De jeugdige passagier was een van de 6 kinderen van de schoonzuster van B.,- die in verband met den oor logstoestand in zeer drukkende om standigheden verkeert (haar man is aan het oostelijk front) en zoodoende een van haar kinderen per adres aan haar zuster had gezonden. Ooodelijk ongoval. Bij de oefeningen der torpedisten op den Waterweg werd de milicien Wapenaar uit Vlaardingen door het breken van een mijnketting door dezen in cTe slaapstreek getroffen en onmiddellijk gedood. Overreden. Een ernstig ongeluk heeft Dinsdag op de Haarlemmerstraat te Amster dam plaats gehad. De 18-jarige S. A. Roinsma fietste ongeveer gelijk op met de tram, die van het Singel af de Haarlemmerstraat op reed. Even voorbij de Brouwerstraat stond een melkwagen. Juist op het oogenblik, datReinsma tusschen den melkwagen en de tram was, kwam vau de zijde van de Prinsengracht een juffrouw por rijwiel, die links van don weg reed, waardoor Reinsma tusschen de fietsende dame en de tram bekneld raakte. De jonge man viel van zijn flets en kwam onder den tramwagen terecht, die opgevijzeld moest worden om den ongelukkige weder vrij te maken. De levensgeesten waren toen echter reeds geweken. Per auto brancard werd het lijk naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. Valsche zilverbons. Een als heer gekleed persoon heeft getracht bij verschillende winkeliers te Barnevold valsche zilverbons in betaling te geven. Nog voor do politie hem te pakken kon krijgen, was hij verdwenen. Overreden en gedood. Woensdagmorgen sloeg een brood wagen met een hit bespannen, aan den Haarlemmerweg te Leiden op hol. De eigenaar kwam onder liet rijtuig terecht en werd gedood. Een dochter, die er afsprong, kreeg geen letsel. Gelukkig terugvinden. Men schrijft uit Kerk-Driel aan de „Geld." Een paardenhandelaar, die in deze streek paarden ontving, kwatn tot de onaangename ontdekking, dat hij zijn porLefeuille met f42,000 kwijt was. Na bij de boeren, waar hij het laatst vertoefde, vruchteloos gezocht te heb ben, vond hij het nog onaangeroerd in het café terug, waar hij het onachtzaam had laten liggen. Een lijk gevonden. lu don polder Eiorland op Texel, is Dinsdag hot lijk van een twaalf jarigen knaap gevonden, die vermoe delijk al spelende in een paardentuig verward was geraakt en zich toen moet hebben geworgd bij de pogingen om zich weer te bevrijden. De ouders van den jongen waren op reis naar Zeeland. IJmuiden, 12 Aug. Groote besomming. De motorharinglogger Y.M. 172 „Cornelis" die met een vangst van 28 last haring hier binnen kwam heeft daarvoor ruim 17000 gulden gemaakt. Een resultaat dat zelden door een haringlogger is bereikt. Niet afgegeven. De logger K.W. 173 „Minister Kuyper" uit Katwijk heeft bij binnen komst alhier de 60 vaatjes boter die op de Noordzee verleden woek waren opgevischt niet aan den strandvon der afgegeven of ook maar iets van de vondst gemeld. De politie heeft op een deel ervan hier beslag gelegd, eveneens 'als te Katwijk, waar de politie de ontduiking der wet vernam en spoedig er in slaagde een groote partij in beslag te nemen. De geheele vondst woog 6000 pond. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 11 Augustus. Op den dag van den lOden niets anders te mel den dan artilleriegevochten in Artois, in het Aisnedal, in de buurt van Troyon, aan den rand der Argonnen en in het Bosch van Apremont. In den nacht van 10 op 11 Aug. heerschte op het overige front rust. Berlijn, 11 Aug. Ten noorden 'van Souchez is een vijandelijke aanval met handgranaten door de Duitschers afgeslagen. Onze infanterie heeft gisteravond een aanval op den Lingokopf ge stuit. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 11 Aug. Een aanval van sterke Russische strijdkrachten uit Kowno is gefnuikt. Het aantal Rus sische krijgsgevangenen, daar sedert 8 Augustus gemaakt, is tot 2116 ge stegen, dat der veroverde machine geweren tot 16. Ten Oosten van Lomza dringen onze troepen op naar de linie van de Boven-Narew. Ten Z. van Lomza wijkt het geheele Russische front. De krachtig bevestigde stelling van Czer- nowy-Bor kon door den vijand niet worden gehandhaafd. Onze legers rukken ten Oosten daarvan vooruit. Het spoorwegkruispunt ten O. van Ostrow is genomen. Ten O. van Nowo Georgiewsk is het door den vijand ontruimde fort Ben- jaminow bezet. De vestingen Nowo Georgiewsk en Brest-Litowsk zijn door onze lucht schepen gebombardeerd. De troepen, behooreude tot de legergroep van prins Leopold van Beieren, hebben in een scherpe ver volging met den linkervleugel de streek van Kaluszyn bereikt. Op den rechtervleugel heeft het leger van Weyrsch vannacht de vijandelijke achterhoedestellingon tor weerszijden van Jedlawka, ten W. van Lukow, bestormd en meer dan 1000 gevange nen gemaakt. De troepen der bondgeuooten ouder Mackensen richtea hun aanval op de vijandelijke stellingen achter de sec toren van de Bystrzyca (ten Z. van Radzyn), de Tysmienica ten W. van Parczew, zoomede op de linie Ostrow- Ugrusk. Aan de Boven-Boeg en de Zlota Lipa is de toestand onveranderd. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 11 Augustus. Sterke vijandelijke strijdkrachten hebben onze stellingen op den rand dei- hoogvlakte van Doberdo, ten Oosten van Monfalcone, aangevallen. Na verbitterde gevechten zijn alle stel lingen in ons bezit gebleven. De vijand heeft zware verliezen geleden. Twee aanvallen tegen het naar het Westen vooruitspringende deel der hoogvlakte zijn door onze artillerie gefnuikt. Een bij Zagora (ten Z.O. van Plava) des nachts ondernomen aanval is mislukt. In het Karinthische en Tiroolsche grensgebied is de toestand onver anderd. Aan de Russische Oostreekust. Berlijn, 11 Augustus. Onze strijd krachten in de Oostzee hebben op 10 Augustus het versterkte eiland Utö aan den toegangsweg tot den Alands archipel, aangevallen en door hun vuur de Russische strijdkrachten die op het punt waren om binnen te varen, waaronder een gepantserde kruiser van de Marakof-klasse, tot den aftocht gedwongen. Tevens brach ten zij een vijandelijke kustbatterjj tot zwijgen. DieDzelfden dag 'hebben andere Duitsche kruisers Russische torpedo booten, die zich bij den ingang dei- golf van Riga vertoonden, terugge dreven. Bij dezen aftocht is op een vtjandelljken torpedojager brand waar genomen. Onze schepen, herhaaldelijk door vijandelijke duikbooton aangevallen, hebben geen schade of verliezen ge leden. Op de Noordzee. Berlijn, 11 Augustus. Na een koenen doorbraak door de vijandelijke bewakiugsstrljdkrachten heeft Z. M.'s hulpschip Meteor op verscheidene plaatsen van de Engel- scho kust mijnen gelegd en vervol gens aan den handelsoorlog deelge nomen. In den nacht van 7 op 8 Augustus stiet de Meteor ten Z. O. van de Orkney-ellanden op den En gelschen hulpkruiser, viel hom aan en vernietigde hem, waarbij bij 40 man van de opvarenden, waaronder 4 officieren, kon reddeD. Den volgenden dag kwam bij tegen over vier Engelsche kruisers. Daar een gevecht nutteloos en ontkomen onmogelijk was, bracht de comman dant zijn schip tot zinken, nadat de bemanning, zoomede de Engelsche gevangenen en de bemanning van een in de grond geboord zeilschip in veiligheid waren gebracht. De geheele bemanning van de Meteor ia behou den in een Duitsche haven terugge keerd. De Meteor was een als mljnlegger uitgerust koopvaardijschip van mid delbare groote. Londen, 11 Aug. Het kleine ge wapende patrouiljevaartuig Rarasey is den 8en dezer in de Noordzee door den Duitschen hulpkruiser Meteor in den grond geboord. -Vier officieren en 39 man zijn gered. Toen de Meteor later een smaldeel Engelsche kruisers in zicht kreeg en de gezagvoerder zag dat ontsnappen onmogelijk was, heeft hij zijn be manning gelast het schip te verlaten en het daarna in de lucht laten vliegen. De dulkbooten oorlóg. Een telegram uit Sta vanger meldt, dat een Nederlandsch visschersvaar- tuig te Skudesnes eergisterenochtend de bemanning heeft geland van het Noorsche stoomschip „Geiranger", dat op 75 mijl ten O.Z.O. van Sum- burgh Head op de Hitlandeilanden was getorpedeerd. Het schip was met hout op weg van de Petsjora naar Southampton. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 11 Aug. Blijkens een Lloyds bericht is het Noorsche stoom schip Geiranger door een| duikboot in den grond geboord. De bemanning is gered. Stalen helmen. Het Fransche legerbestuur voorziet thans naar men reeds weel. - de soldaten te velde van stalen hel men. Er zijn reeds 800.000 van die helmen uitgedeeld en er worden er nog dagelijks 25.000 verstrekt. De helmen zqn grijs geverfd en op eeni- gen afstand bijv. niet op te merken. In het gevecht beschermen deze hel men de soldaten tegen ^kopschoten, die bij het dragen der kèpi doodelijk zouden zijn geweest. Enkele kleine, op afstand niet waarneembare distinc tieven zijn op den helm aangebracht. AGENDA. Wille Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer-. „Coullssonlcoorts". Cinema Palace, Binnenhaven 2, 2 hoofd nummers: 1. „Ik bomin O". 2. „Llol- do3historle van een Aap". MARINE EN LEGER. Naar wij vernemen, is de vice- admiraal Yan Hecking Colenbrander, sinds 1 April j.1. commandant in Zeeland, hersteld in zyn vroegere functie van eommaudant van do marine in Hellevoetsluis en van de stelling van de monden van de Maas, welke functie tijdelijk was opgedra gen aan den kapitein ter zee, De Lussanet de la Sablonnière. Deze is thans van die functie eervol ontheven en toegevoegd aan den vlce- admiraal Yan Hecking Colenbrander. De reden van deze verandering van functie is gelegen in de omstandig heid, dat op een der schepen onzor marine op de Schelde op het oogen blik de kapitein ter zee Coenen ouder in ranglijst was dan de boven hem .laatste kapitein ter zee De Lussanet. Tevens worden thans eenige sche pen en vaartuigen op de Schelde vereenigd tot een divisie ouder bevel van den kapitein ter zee Coenen. (N. R. Ct.) De schrijver-majoor A, Klelmeer is aange wezen als transport-commandant van hot op 4 September 1916 por particulier stoomschip „Kawl" van de Hottordsmsoho Lloyd, naar Oost-Indlö vertrekkend transport inarlnosohope- llngen. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". BUllton, uitreis, paBsoordo 9 Aug. üuoHHant. Booroe, thuisreis, vertrok 9 Aug. van PortSaiil. Vondel arriv. 9 Aug. van Amsterdam to Batavia. Kambangan, thuisreis, verlr. 10 Aug, v. Colombo. Rotti, uitreis, arrlveordo 11 Aug. to Port-Sald. Banka, thuisreis, passeerde9 Aug. Flnistei-ro. Batjau, van Java naar Vladlvostockvortr, 8 A ug. van Stagen. Kangenn, uitreis, pasauerdo 10 Aug. Ouosaaut. Pr. Jullana, thuisreis, pnss. 10 Aug. In do Dulns. Kembraudt, thuisreis, vertrok 10 Aug. v, Sabang. Roepat, uitreis, arriveerde 11 Aug. Ie Sabang. 1'i.morarriv. 10 Aug.van A'dam te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Rlndjani.uitrois, vertrok 8 Aug. van Colombo, Arakan, thuisreis, passeerde 10 Aug. Dover. Koninklijko Hollandsohe Lloyd. Oelrla, thuisreis, arri veerde 9 Aug. te Santos. Hollandla, uitreis, vertrok 8 Aug. van Bahla. R(j nlaod, uitreis, arri veordo9Aug.to Bahla. Frisia,uitreis, vertrok 10 Aug. van Lissabon. Zaanland, uitreis, passeerde Aug. Toneriffe. Kon. WB8t-lndischo Maildienst. Jan v. Nassau arriv. 9 Aug. v. A'dam to B.-Ayruu. Pr.Fred.Hendr., thulsr.. vortr.DAug.v. Lissabon. Oranje NauBau verlr. 10 Aug.v. Paramaribo n.A'd VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 10 Aug. Aangebracht door 10 jorders: 10 stuks groot' nr' 30 stuks middel tong, r-. stuks kleine tong, por stuk 16 ct., 2 niuud stortsohol, per mand flO.—0 mand kleine schol, por mand f6.00, 2 mand schar, por mand Van vletten 1300 stuks makreel f4.— a f 4.26 por 100 stuks, 1000 stuks plotormannon fl.76 a f2.26 per 100 stuks. 11 Aug. Door 20 korders: 40 stuks groolo tong, per stuk 11.25' 100 stuks mlddoltong, por stuk 65 ct., 300 stuks kleine t.ong, per st.uk §0 ct., 4 mand stortschol, per mand f8.- a flO.-, 10 mand kleine 'schol, por mand 1*4.00 a f6.00. schar, pei mand f"- Bkkers 1300 s tuks, 1700 s a f2,26 per 100 stuks. MARKTBERICHTEN. Behagen, 12 Aug. 1916, 89 Geldekoeien (vette! 22 Kalfkooien Vaarzen 30 Pinken Graskalveren 86 Nuchtere kalvoren ":tr- Zwanen 0.- 500 K.G. Boter 1.6< 60 Kaas O.t* C000 Klpoiuron p. 100 stukü 6.71 Eendeleren p. 100 stuks O,- iSS Hoorn, 12 Augustus 1916. 22 stapels rabrlekskaas f61.60. 70 stapels boe renkaas f63.00, 60 stapels fabrloks commissie

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1