HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Neemt u in acht. No. 4504 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 cL, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2h cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). SSS Aug. op: onder: op: onder: v.m.:n.m. Zondag 16 m. 10.23 a. 858 4.43 7.43 10.46 11.20 Maandag 16 11.49 &45 4.46 7.22 11.24 11.66 Dinsdag 17 a. 1.48 9.08 4.46 7.20 0.6 Woened. 18 2.46 9.42 4.47 7.18 0.87 0.68 Donderd.19 4,6 10.81 4.49 7.16 1.26 1.64] Vrijdag 20 6.7 11.42 4.61 7.14 231 3.16 Zaterdag 21 6.61 4.63 7.12 4.4 4.66 DE WEEK. 10 Augustus. In normalen tijd zouden we dan nu de periode van de komkommers, den zeeslang, de tweehonderd-jarige negers e. t. q. moeten doorleven. In de bladen heeft wel gecirculeerd de tijding, dat er op Nederlandsch terri toir iemand wordt aangetroffen, wel varend en gezond, die 102 jaar oud is, maar met „de komkommers" heeft dat niets te maken. Wij hebben nu de vacantie-periode. De „tijdsomstandigheden" verschaf fen aan velen, die anders aan hun „fatsoen" verplicht zijn om buiten Ue grenzen te trekken, dan wel „te doen alsof zeprachtige moti veering voor hun ditmaal thuis-bllj- ven. Velen „ontdekken" nu voor 't eerst vau hun leven mooi-Nederland. Het Scheveningsche badleven floreert, en het Nederlandscho orkest, dat er in de groote Kurzaal optreedt, heeft zoowaar de harten veroverd van hen, die jaren-achtereen slechts door Phil- harmonie, onder leiding van buiten- landsche dirigenten staande en door vreemdelingen gevormd, konden be koord worden. De opmerking is niet splinternieuw, dat de oorlogsmisère voor het oude Patria o. a. dit goede gevolg zal hebben, dat we inderdaad ontrukt worden aan de zotte ge woonte om aan wat op allerlei gebied, uit den vreemde komt, voor keur te geven, het van nationalen oorsprong zijnde minderwaardig oor deelend. Ik kan mij, als oudere van dagen, nog den tyd herinneren, dat 't „burgerlijk" werd geacht, een habitué te zijn van Nederlandsche tooneel-voorstellingenErkend moet worden, dat sinds dien t(jd het ge halte van wat ons vaderlandsch Too- neel te zien geeft, heel wat anders en' beters ia geworden. Aan 't eind dezer maand zal de „eerste vrouw" van het „Neèrlandsch", mevrouw Mann-Bouwmeester, haar dertigjarig jubileum aan de Kon. Vereeniging gedenken. En 't zijn deze zes lustra, welke het tijdperk vormen van 't verblijdend „revival" van ons natio naal Tooneel, met tusschenpoozen, ja, van tijdelijke verflauwing en inzin king, 't valt niet te ontkennen, maar dat in den allerjongsten tijd toch weer teekenen van kracht en bloei te aanschouwen gaf. 't Is hier de plaats om een enkel weemoedig woord vau hulde te brengen aan de nage dachtenis van Clous, den begaafden, beschaafden oud-tooneelspeler, te Amsterdam op 64-jarigen leeftijd ver scheiden. Van hem zou men kunnen getuigen, dat hü de eerste „echte meneer", de uit zeer-beschaafde kring voortgekomen jonkman was, die den moed had om „komediant" te worden in een tijd, toen de echt-Hollandsche „deftigheid" er stichtelijk voor zou bedankt hebben, in het gewone leven met „menschen van het tooneel" in vriendschappelijk verkeer te komen. Voor den wezenlijk-beschaafden ge- zelschapstoon op de planken, in de salonstukken der Fransche school uit de vorige eeuw, heeft Clous zeer veel gedaan. Zooals men weet, heeft zijn Indische tourneé het gestel van dezen kunstenaar geknakt, zoo dat hij in de jongste jaren tot het „otium cum dignitate" gedwongen was. Zij, die van de vacantie-weken kun nen genieten, doen nu hun best om eens even aan andere dingen dan den voortwoedenden wereldbrand en oeconomischen nood te denken. En toch I Voor zoovelen, die óók hard rust behoeven na al de inspanning der afgeloopen maanden zijn extra-kosten voor een „uitje" zelfs een kort stondig „en villégiature gaan", onmogelijk. Van minister Posthuma's tweede prijzen-circulaire mogen wij 't beste hopenvooralsnog brengen onze huismoeders en hospita's bange uren door wanneer ze haar dagelijk- schen voorraad moeten inslaan en denken aan wat „de dag van mor gen" weer zal brengen. Minister Cort v. d. Linden heeft het kamerlid Teen stra, op diens schriftelijkê vragen, geantwoord, dat de Staatsbegrooting voor 1916 zal toonen, wat de Regee ring voor de kleinere ambtenaren wil doen, hem voorts verwijzend naar de reeds gepubliceerde en de nog te wachten plannen van min. Posthuma. Met deze „toekomst muziek", ietwat vaag van klank, heeft men zich dan nu te troosten. De Regeering wordt bestormd met jammerklachten en smeekbeden om hulp. Do particuliere bouwers, de mannen van de textiel-industrie, de steenfabrikanten, de slagers, - welke categorie van handel of nijverheid vraagt nu niet om hulpEn waar straks de middelen te vinden om de vele millioenen te kunnen storten, voor allerlei noodig?,.. Min. Cort v. d. Linden heeft voor-gecijferd, dat de zorg voor de vluchtelingen, er zijn op 't oogenblik nog 18.000 in de vluchtoorden en c. a. 74.800 ande ren, al of niet onbemiddelden binnen •de grenzen, - totdusver den Staat ruim 7'/a millioeu heeft gekost. Geluk kig trad gaandeweg een „terugtocht" op ruime schaal in, maar het „blij vend gedeèlte" berokkent uitgaven, waarvan ook de meestoptimistisch gezinde het eind niet zal durven voorspellen. Oud-minister Regoüt, de tijdelijke „Vredes-gezant" bij den Pauselijken Stoel, is nu op weg naar Rome. En een Wolff-telegram verkondigt, dat H. M. de Koningin (die, met Prinses Juliana, den 9en dezer eindelijk ook, na de afmattende maanden van inspectie-tochten, enz., naar Het Loo is vertrokken ter verpoozing) den Paus geluk zou hebben gewenscht met diens streven naar den vrede. De Anti-oorlogsraad stuurt met kracht aan op zijn doel, dat Neder land het initiatief zal nemen tot eene vredes-conferentie der neutralen, 't Klinkt alles zeer fraai. En toch zul len de meesten geloof ik scep tisch gestemd blijven tegenover al deze geruchten en mededeelingen. In de Fransche pers doken beschouwin gen op, uitermate wantrouwend, zelfs hatelijk tegenover de Nederlandsche neutraliteit. Zóózeer zelfs, dat prof. Van Hamel tot minister Loudon de vraag richtte, of onze gnzant te Parijs, jhr. De Stuers, wel Ijverig, diligent genoeg is. Exc. Loudon heeft den heer De Stuers daarop verdedigd op den warmsten toon. En van een zóó eerlijk en onbevangen man als onze minister van Buitenlandscbe Zaken is mag niemand veronderstellen, dat eenige andere drijfveer dan waarach tige, op kennis der feiten gegronde overtuiging hem drijft. Toch blijft 't verdrietig, dat na al wat Nederland gedaan heeft, na de zeer zware offers van allerlei aard, door ons gebracht tot handhaving der meest-strikte onzijdigheid, het wantrouwen, ook bij ernstige en gezaghebbende voor lichters der publieke opinie, niet geweken. Na een vr(j lange periode van „rust" hebben wij weer bezoek van bom men gehad. Een op groote hoogte voortzwevende aöroplaan liet derge lijke hoogst-onbegeorlljke souvenirs vallen bij Cadzand. 't Is eon wonder, dat het incident ditmaal geen per soonlijke ongelukken berokkende. Omtrent de nationaliteit vau het luchtvaartuig verkeert men terwijl ik dit schrijf, nog in 't onzekere. Speciaal in grensstreken blijft 't voor ieder hoe plechtig de verzekeringen der machtige huurlieden ook zijn, en hoe hartgrondig de excuses na een ongeval, een bange tijd, zoolang de generale menscheu-slachterlj nog niet gestaakt is. De periodiek opduikende vredes- geruchten van divers allooi worden regelmatig afgewisseld door tijdingen, aankondigend, dat men zich, binnen en buiten de grenzen, voorbereidt op de winter-campagne. Berusting, het hoofd (naar min. Cort v. d. Linden's bekend recept) koel en het kruit droog houdend is 't niet het eenige, ons thans res tend Zooals te verwachten was, heeft de Raad der Hofstad met verplette rende meerderheid verworpen het voorstel van B. en W. om voorloopig (met 't oog op de tijdsomstandighe den) niet tien millioen voor nieuwe verkeerswegen te besteden, zooals indertijd besloten was te doen. 't Eigen aardig verschijnsel deed zich hierbij voor, dat een lid van het D. B. de wethouder voor Openb. Werken het voorstel op de heftigste wijze bestreed. De heeren vonden, dat het Haagje rijk genoeg is om zich, ook in dezen tijd, de luxe van trouwens zeer noodige nieuwe verkeerswegen te veroorloven. En trouwens, zoowel Amsterdam als Rotterdam hebben pas het bewijs gegeven, hoe men er beseft, dat 't nu juist zaak is om alles te bevorderen wat aan werk zoekende handen arbeid kan ver schaffen. Te Delfzijl is 1.350.000 K.G. hout voor papierfabricage aangekomen. Voor de dagbladpers, alweer een „lichtpunt" dusWat zouden de meermalen door mij genoemde would be-strategen moeten beginnen als zij het dagelijksch „hoüvast" voor hunne diepzinnige bespiegelingen, in en buiten vacantie-tijd, zouden moeten Mb. Antokio. DE OORLOG. De officieele legerberlchten van 11 en 12 Augustus. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van 11 dezer deelt mede dat na een bij zonder hevige beschieting van de Fransche stellingen in de Argonne de Duitschers met drie regimenten een aanval deden. Het centrum der aanvallers slaagde erin de Fransche werken binnen te dringen. Door tegenaanvallen werden de Duitschers weder uit het grootste deel van het door hen veroverde terrein verdreven. Aanvallen op de verder oostelijk ge legen loopgraven werden alle afge slagen. In het bericht van den 12en wor den verder aanvallen der Duitschers gemeld en wel in de streek van Marie Thérèse, en op den Lingekopf in de Vogezen. Alle aanvallen werden ech ter afgewezen. Van Duitsche zijde wordt d.d. 12 Aug. evenwel medegedeeld dat de Duitschers in Argonne het werk be kend onder den naam „Martin-veld werk" vermeesterd hebben. 2 offi cieren en 74 man werden gevangen genomen, en 2 machinegeweren en 7 mijnwerpers veroverd. Van het Oostelijk front. Het Russische legerbericht van den llen geeft aan dat op de wegen naar Riga de aanvallen der Duitschers met succes afgeslagen werden. De Duit schers welke zich in de streek van Schönberg bevonden werden ver dreven. Tusschen Dwinsk en Ponewiec trekken de vijandelijke troepen terug. Zij worden door de Russen achter volgd. Aanvallen op de westelijke ver dedigingswerken van Kowno werden afgeslagen. De Duitschers leden hier groote verliezen. Bij tegenaanvallen namen de Russen 100 man gevangen en veroverden zij machinegeweren. Bij Ostrolemka, Pultusk en Rozan duurt het offensief der Duitschers voort. Zij ontvangen hier talrijke versterkingen. Niettegenstaande de hevige verliezen bieden de Russen langs de heele Boeg hardnekkigen tegenstand. Aanvallen op de werken van Nowo Georgiewsk werden even eens afgeslagen. Ten Z. van Lukow en Wlodawa werd een aanval der Duitschers afge- en. De vijand die vanuit .Cholm oprukte werd teruggeslagen. Aan den Dnjestr werden de aan vallen der Oostenrijkers bij Strypa tot staan gebracht. Intusscheu is men in Rusland bevreesd voor een opmarsch der Duitschers naar St. Petersburg. Velen beschouwen dit als het ware eind doel van het offensief der verbon denen. Dat dit een ernstige tegenslag zou zijn ligt voor de hand. Petersburg is het politieke centrum van het, rijk. Verder zou het ver mogen om munitie te vervaardigen door de bezetting van Peteraburg een ernstige belemmering ondervinden. Bovendien zou Rusland van de Oostzee zijn afgesloten. Intusschen brengen de zij het ook kleine successen der Russen bij Riga, Wilkomir en Kowno er den moed weer wat iu. Bovendien wordt gewezen op het. met meren en moe rassen bezaaide gebied van de pro vincie Pskov, waardoor de vijand zou moeten trekken om St. Petersburg te bereiken. Intusschen wordt evenwel twijfel geuit over de houdbaarheid van de Njemen - Boeglinie door de Russen, nu de verbondenen bij Kowel en Wilkomir reedsachterdezeliniestaan. Van Duitsche zijde wordt d.d. 12 dezer de toestand in Koerland als onveranderd gemeld. Ten Z. vau den Njemen beproefden sterke Russische strijdkrachten een aanval welke echter werd afgeslagen. De Russen verloren hierbij 700 man aan ge vangenen. B(j Wizna werd een bruggehoofd veroverd, terwijl ten Z. van de Narew de Russen over de Gac-ri vier werden Sedert 8 Aug. namen de Duitschers hier 4950 man gevangen en verover den zy 12 machine geweren. Door het leger van generaal Gall- witz werd Zambrowo bestormd en verder in O.-lijke richting opgerukt. Door dat van Prins Leopold van Beieren werd Lukow bezet. Over het geheele front tusschen Boeg en Parczew zijn de Russen in aftocht. Het Oostenrijksche communiqué maakt eveneens melding van dezen terugtocht. Van het Z u i d e 1 ij k front. Van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld dat uit Carnia over het ge heele front hevige gevechten gemeld worden, waarbij de infanterie lang zaam vooruitgaat. Op het Karstplateau werd een aan val van den vijand afgeslagen. De Italianen deden daarop een tegen aanval en slaagden erin eenige voor- deelen te behalen. In de Oostenrijksche berichten wordt echter gezegd: Op het front in de kuststreek werd een hevigen aanval tegen het weste lijk deel der hoogvlakte van Doberdo en twee aanvallen bij Zagora, welke door een felle beschieting waren voor bereid, afgeslagen. De Italianen leden zware verliezen. Voor Gürz is het rustig. Overigens over het geheele front artillerie gevechten en schermutselingen. Van het Russisch-Turksche front wordt van Russische zijde ge meld, dat de Jurken in de streek van Olty op de vlucht gejaagd werden. In de richting van den Euphraat worden de Turken verder door de Russen achtervolgd. Een der kolonnes nam 1172 man en 19 officieren ge vangen en veroverde 200 karren met oorlogsmateriaal. Langs de wegen werd een groote hoeveelheid munitie buitgemaakt. Van het front aan de Dardanellen wordt d.d. 11 dezer uit Konstantinopel gemeld, dat bij Ari Boernoe de ver bonden troepen over een frontbreedte van 500 meter teruggeworpen wer den. Bij Sed-ul-Bahr werden eenige loopgraven vermeesterd. Een vijandelijke kruiser welke de Ingezonden Modedeelfng. HERMAN NYPELS - HELDER. HeerenmodB-Artikelen. flamaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. omtrek van Bulair beschoot, werd door een schot uit de Turksche batte rijen getroffen, waarop het schip zich terstond verwijderde. Op 10 Aug. werden vier aanvallen op de Turksche stellingen afgeslagen. Naar schatting verloren de aanvallers 3000 man aan dooden. Bii een tegen aanval vermeesterden de Turken eenige loopgraven en 2 machine geweren. Den volgenden dag werd een compagnie, welke een aanval 1 op de Turksche loopgraven aan den linkervleugel, totaal vernietigd. Verder worden nog eenige bijzon derheden medegedeeld over de nieuwe landingen der vijandelijke troepen. Aan den Noordkust van de golf van Saros landden slechts 350 man, welke spoedig teruggeworpen werden. Een landing van meor beteekenis had plaats aan de golf van Anavarta. De 15.000 man sterke Engelsche troepen werden hier echter eveneens teruggeworpen. De Dulkbootenoorlog. en rookwolken gehuld; onder de be volking heerschte een paniek. Italiaansche batterijen van gemid deld kaliber hebben onze torpedo jagers tevergeefs beschoten. Ook een aanval van een vijandelijke duikboot is mislukt. Het spoorwegviaduct boven Seno San Giorgio is door ons geschutvuur sterk beschadigd. Onze schepen zijn alle ongedeerd teruggekomen. Vijandelijke oorlogs schepen zijn, op duikboot voor Bari na, niet gezien. Zeppelin vernietigd. Van Fransche en Engelsche zijde worden tegelijk nadere bizonderheden meegedeeld omtrent de vernietiging van een der Zeppelins die aan den aanval op de Engelsche kust deel namen. De Fransche minister van marine maakt bekend dat Fransche watervliegtuigen Dinsdag van het maritieme vliegstation te Duinkerken uit 12 brandbommen van 120 m.m. en 6 van 90 m.m. op een Zeppelin hebben geworpen die in gehavenden toestand naar Ostende terugkeerde. Des nachts hebben zij daarna op Os tende 49 bommen van 90 m.m. ge worpen. Van Engelsche zijde wordt het bevestigd met de toevoeging dat een Engelsch vlieger het luchtschip zwaar heeft beschadigd voordat de Frau- schen het aanvielen. Het atoomschip „Aura" van werd den 12en Aug. getorpedeerd, Het schip was met een lading hout op weg naar Engeland. Vier trawlers werden eveneens in den grond ge boord. De bemanningen werden gered. Verder zijn gezonken het Engelsche stoomschip „Oakwood" pn de Noorsche bark „Morna". De Noorsche postboot „Iris" werd door een duikboot aangehouden. Vol gens een passagier weiden eenige voor Rusland bestemde pakketten overboord geworpen, waarna het stoomschip de reis kon vervolgen. Voor Dragden werd door Duitsche torpèdobooten 't stoomschip „Tellus" uit Stockholm en het stoomschip „Bollsted" uit Kristiania aangehouden. Beide schepen moesten daarna onder geleide van een Duitsch patrouille vaartuig in Zuidelijke richting op- stoomen. Het s.s. „Aachen" In den grond geboord. „Stockholm's Dagblad" verneemt uit Visby, dat aan de Gotlandsche kust reddingbooten zijn aangespoeld van het stoonschip „Aachen" uit Bremen. Waarschijnlijk is dit het stoom schip, dat volgens een Russisch be richt onlangs door eon Engelsche onderzeeboot zou zijn getorpedeerd en voor een groot troepentransport- schip gehouden. Oostenrijksche duikboot gezonken. Rome, 11 Augustus. Officieel. Een Italiaansche duikboot heeft een Oos tenrijksche duikboot in het Noorden van de Adriatische Zee met een torpedo in den grond geboord. De bemanning is omgekomen. De Barbaros Halreddln. Londen, 12 Augustus. De admirali teit maakt bekend dat een Engelsche duikboot, die bij de Dardanellen ope reert, in den ochtend van den Ssten dezer een Turkach slagschip bij den ingang van de Zee van Marmara in den grond heeft geboord. Bovendien zijn de Turksche kanon neerboot „Birki Satoet" en een ledig transportschip door een Engelsche duikboot in de Dardanellen getorpe deerd. (Het gezonken slagschip was de „Barbaros Haireddin", waarvan het verlies uit een Turkseh communiqué reeds bekénd was,) In de Zwarte Zee. Berlijn, 12 Augustus. Uit Boekarest aan de Vossische Zeitung: Sedert het begin dezer maand be vindt zich in de buitenhaven van Mangalia (aan de Roemeensche kust) de zwaar beschadigde Russische ge pantserde kruiser „Sinope", die sedert lang deel uitmaakt van de Russische Zwarte Zee-vloot. De kruiser heeft op 29 of 30 Juli deelgenomen aan een aanval van een Russisch eskader tegen de Turksche Zwarte Zee-kust, is op een mijn geloopen en heeft zich slechts met de grootste moeite in de onzijdige haven Mangalia in veiligheid kunnen stellen. Tot dusver zijn geen aanstal ten gemaakt om het schip te inter neeren. De overheden trachten het heele voorval zooveel doenlijk geheim te houden. Beschieting ven de Italiaensche kust. Weenen, 12 Augustus. De marine staf meldt: Gisterochtend hebben onze oorlogs schepen het traject van den Italiaan- schen kustspoorweg van Molfetta tot Seno San Giorgio beschoten. In Molfetta zijn vier fabrieken twee tramviaducten zwaar bescha digd, een viaduct is ingestort, een fabriek is in brand geraakt. In San Spirito zyn het station en verscheidene loodsen tot den grond afgebrand. In Bari zijn de semaphoor, de spoorweg en vijf fabrieken be schoten, waarvan oen in vlammen I is opgegaan. Geheol Bari was in stof In Polen. Berlijn, 12 Aug. Oorlogscorrespon denten melden omtrent den opmarsch der bondgenooten naar Wolbynié Wanneer men gelegenheid heeft den aard van den terugtocht der Russen met eigen oogen waar te nemen, ziet men duidelijk, dat dit geen strategische maatregel is, maar een wanhopige aftocht. De donkere weg trekkende kolonnes sleepou een vuri- gen staart achter zich aanden brand van steden en dorpen. Iu-treurig is het beeld der Wolhynische vlakte. Van het stadje Krylow bleven alleen de kerk en een paar kleine winkels staan. Wladirair Wolynaki is zonder reden verwoest. Twaalfduizend Rus sische onderdanen zijn door hun eigen verdedigers van hun dak beroofd. Heele binnenwljken zijn in brand gestoken - handelshuizen, hotels, jurgerwoningenmaar alle gebouwen in de buitenwijken, voor militaire doeleinden juist van zoo groot belang, bleven gespaard. Voorbij Wladirair Wolynski brandt Werba reeds. Vlie gers melden, dat de groote brand steeds verder vreet in de richting van Kowel. Uit Frankrijk. Henri Racine, een Franschman, die tijdens den oorlog groote hoeveel heden olijfolie leverde aan de firma Farina te Keulen, is door den krijgs raad te Marseille tot levenslange deportatie veroordeeld. De toestand in den Balkan. Uit Berlijn wordt gemeld De geheele Balkan-pers staat vol wilde geruchten omtrent den inhoud der jongste nota van de Entente- mogendheden aan Bulgarije. De bij zonderheden zijn onbekend, doch de hoofdlijn is, dat Bulgarije ten kosto van Servië en Griekenland bevredigd zal worden, en Servië en Griekenland ten koste van Oostenrijk en Turkije. Terloops worden dan de goede dien sten der entente aangeboden voor de Bulgaarsch-Roemeensche verzoening. Het geheele geval is hopeloos. De Servische militaire partij, waar van Pasjitsj geheel afhankelijk is, zal alles liever doen, dan aan Bulgarije een enkel dorp in Macedonië afstaan. Een spoedige beantwoording dei- nota is moeilijk te verwachten. Bul garije wil afwachten wat Servië en Griekenland zullen doen en deze doen weer hetzelfde tegenover Bulgarije. Voorloopig blijft de zaak zooals zij was. Vast staat, dat de Bulgaarsche politiek zich niet tegen de centrale mogendheden richt. Een telegram uit Athene meldt, dat twee groote Bulgaarsche benden met de Servische troepen aan de grens een bloedige ontmoeting hadden. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslljsten van 5 Augustus zijn 6 officieren ge sneuveld, 11 gewond, 1 vermist. Bovendien worden dd. 26 Juli 347 manschappen als gedood, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot zijn 4 officieren gedood, 2 gewond. Turksche begrafenis aan het front. Een correspondent van het „Jour nal" beschrijft een der tallooze Turk sche begrafenissen die hij op Galli- poli zag. Eerst is er een gehamer en gezaag. Men maakt eenige dozijnen doodkisten. Voor vandaag zijn het 't maar drie begrafenisseneen Turk sche, een Engelsche en een Fransche. De eerste is van een Turksch offi cier die te St. Cyr studeerde, maar wiens naam niet duidelijk bleek. Hij wordt met alle eer begraven: 60 Turksche gevangenen, 60 Fransche soldaten en 5 officieren met getrokken sabels zullen hem de laatste eer bewijzen. De gevangenen worden voor die gelegenheid beschouwd vrij te zijn. Zij hebben geen bewaking en de Zouaven dragen hun geweren met de kolf omhoog. Vier Anatolische sergeanten dragen het lijk. Een hootnblazer doet een signaal hooren en een der zouaven slaat op een trom, die bedekt is met een jas. Daar dit tweetal dit eiken dag doet, hebben zij een soort van marsch bedacht, die zeer aangrijpend is. Het eindigt met drie noten scherp en doordrin gend. Er is niets treuriger dan die drie laatste tonen van den hoornblazer. In de loopgraaf hebben de Turken een kuil gegraven en langzaam wordt het lijk daarin gedragen en in een zittende houding geplaatst, het gelaat naar het Oosten, naar Mekka. Met enkele woorden huldigt een Fransch kapitein den vijand die op het veld van eer gevallen is. Het piket presen teert de geweren en dan heft de man, een oude gevangene, die op den rand van de kist zit, gezangen uit den Koran aan. Nu en dan vallen de andere aanwezigen in„Haji, Haji". Dit zingen duurt een kwartier, waar na, tot verbazing van degenen die dit voor het eerst zien, de 60 Turken in een gebsdshouding staan met uit gespreide armen en opgeheven hand palmen stijf als standbeelden en in stil gepeins verzonken. Zij hebben voor een oogenblik hun gevangenschap vergeten evenals hun ellende, hun lot en de geheele wereld. Een heesche kreet van den ouden man doet allen ontwaken en schijn baar in groote haast gaan zij hunne handen vullen met aarde en werpên daarmede het graf dicht. Dan gaan zij met treurige gezichten, maar als fatalisten, terug naar het kamp en naar hun werk. De vredesgeruchten. Londen, 12 Augustus. De „Times" verneemt uit Milaan, dat volgens welingelichte kringen van het Vati- kaan Duitschland de eerste stappen gedaau heeft om de bemiddeling van den Paus te verkrijgen voor een be raadslaging over vrede op den grond slag van teruggave van België. Duitschland zoowel als Oostenrijk hebben bij deze stappen groote onge neigdheid aan den dag gelegd om een tweeden winterveldtocht in te gaan. BINNENLAND. Oplichting. Voor de vacantie kamer dor recht bank te Amsterdam had zich Dondor- dag te verantwoorden een 42jarige assuradeur, wegens oplichting. Hij was eerst verbonden aan een verzekeringsmaatschappij. Toen deze liquideerde deelde h\j aan de polis houders mede, dat deze maatschappij in een nieuwe was overgegaan, waar van hij directeur was. Deze nieuwe maatschappij bestond echter niet, "doch hing in de lucht. Verschillende menschen werden daarop door bekl. voor kleine bedragen opgelicht. De premies voor de polissen stak bekl. in zijn zak. Bekl. had reeds vroeger gevangenis straf ondergegaan. Eenige getuigen worden gehoord, o. w. twee personen, die opgelicht waren en één, welken de bekl. trachtte op te lichten. Éet O. M. requireerde tegen bekl. een jaar en 3 maanden gevangenis straf. Nederlandsche films. Te Amsterdam is mot een kapitaal van f 100.000.— opgericht de Naaml. Vennootschap„ Amsterdam Film Cie.", die zich ten doel stolt het vervaar digen van Nederlandsche Film-dra ma's en blijspelen, waarbij speciaal bet nationaal karakter on landschap in figuur en beeld zullen uitkomen. Als directeur en hoofdregisseur dezer vennootschap zal optreden de heer Théo Frenkel Bouwmeester Sr. - de zoon van mevrouw Mann- Bouwmeester die op dit gebied con jaroulange ondervinding heeft opge daan als hoofdregisseur bij de wereld firma's als Pathé frères, te Parijs, Hepworth, te Londen, Urban Ld., te Londen, en Meester Co., te Berlijn, en als zoodanig niet alleen in allo landen van Europa, maar zelfs lu Mexico en onder de Indianen in Ame rika film-opnemingen geconstrueerd heeft. Zijn laatste wei k was het film drama „Fatum", dat o. a. in de „Witte Bioscoop" te den Helder ver toond is, De heer Frenkel Bouw meester zal zich bovendien belasten met het ontwerpen der films. SPORT. Wearbelasting. Nader vernemen wij omtrent het aan den Raad van State toegezonden ontwerp-weerbelasting, op te leggen aan degenen, die persoonlllk geen dienstplicht vervullen (dus ook aan vroüwen-gozinshoofden of daarmee gelljkgestelden), dat deze belasting zeer matig zal zijn en de totaal opbrengst dikrvan dan ook wel niet r dan een half millioen zal be dragen. N. Rt. Ct. Ontwikkeling van de oudere Jeugd. Naar wij vernemen, hebben, op ver zoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken, de heeren Mr. van Wijnbergen, v. d. Molen en Gerhard, leden der Tweede Kamer, zich ver- eenigd tot een Commissie tot onder zoek naar de ontwikkeling derjeug dige personen, waaronder te verstaan zijn allen van 13 18-jarigen leeftijd. De Commissie stelt zich als het eone doel harer taak voor, een over zicht te erlangen van alle personen van dien leeftijd, die eenigerlei in richting van onderwijs bezoeken, waartoe de medewerking van alle burgemeesters is ingeroepen. Het andere deel harer taak is van grooten omvang. De Commissie wil een over zicht samenstellen van alles, wat er ten behoeve der lichamelijke en gees telijke verzorging der oudere jeugd geschiedt. Daarvoor zal zij de hulp behoeven van alle godsdienstige en maatschappelijke organisaties, op wier medewerking zij te gelegoner tijd een beroep zal doen. Het in te stellen onderzoek betreft een nog bijna geheel onbetreden ter rein, waarvan de gegevens zoo goed ais geheel ontbreken, terwijl de zorg voor die oudere jeugd van onbetwist baar groot belang is. (Hbld.) Gebrek aan arbeidskrachten. Op enkele dagen van de week is de aanvoer van visch te IJmuiden zqo groot, dat er gebrek aan arbeids krachten is om de schepen te lossen, wijl velen der havenwerkers zich onder de wapenen bevinden. Ook het Rijk ondervindt voor het werk in" de hallen den hinder daar van. De loonen voor de losse werk lieden bedragen in den regel dan ook 40 tot 50 cent per uur. Maaudag zochten de vischhande- laren tevergeefs naar werkvolk tegen een uurloon van 75 cent. Van Kol. Te Amsterdam is een telegram uit Tokio ontvangen, meldende, dat de heer v. Kol 21 Augustus via Siberië uit Japan naar Europa terugkeert, („Het Volk".) Groote Inbraak. Woensdagnacht hebben inbrekers, door een paneel uit een deur te zagen, zich toegang verschaft tot het perceel Spoorlaan 18, hoek Kruislaan, te De Bildt. De bewoners waren afwezig. Een brandkast, waaruit een bedrag van f 45000. werd gestolen, was aan de rugzijde als een sardienblikje opengemaakt. Een tweede brandkast, waarin zich effecten bevonden, werd niet opengemaakt. De bestolene, welke tegen inbraak verzekerd was, looft 1000 gulden uit voor degene, die eenige aanwijzing kan geven. Voetbal. Terrein Bolioeg (S-ö uur). H.F.C. I—Trekvogels. Voor a.s. Zondag komt een Amater- damach vacantie elftal, genaamd „de Trekvogels", H.F.C. een bezoek brengen. Dit elftal Is niet hetzelfde als dat wat hier reeds vroeger is ge weest. Waren het toen uitsluitend Ajax-spelers,die zich onder dien naam vereenigd hadden, dezen keer zullen we een combinatie in 't veld zien verschijnen uit de eerste elftallen van V.V.A., Blauw-Wit en D.EC. samengesteld, 't Is te hopen, dat H.F.C. daar tegenover een vollediger elftal weet te stellen dan verleden week, toen met 5 invallers werd ge speeld, anders voorspellen we haar een zekere nederlaag. Naar we ver nemen zal ten minste v. d. Aardweg weer present zijn, evenals Groote, zoodat de aauvalsllnie met Steur en Dito op volledige sterkte is. Bij goed doorgevoerd samenspel ls zij wel tot doelpunten in staat. Zonder twijfel wacht ons dus weel een aardige wedstrijd, waarin 't aan spannende momenten niet zal ont breken. Ingezonden Mededeeling. Wanneer de nieren niet in staat zijn om het urinezuur uit het bloed te flltreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechte onbeduidende verschijnselen verraden de aanwezig heid van urinezuur in het bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofd pijn, duizeligheid, zenuw- en spier pijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze ver schijnselen en toch zijn zij de ken- teekenen, dat het urinezuur ons lichaam begint te verwoesten. Het kan zich nestelen in de ge wrichten, en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kan het zich in de bloedvaten en aderen als een onoplosbare stof afzetten (ver kalking, enz.). Het kan zich afzetten in het nier bekken, de urinoleidera en blaas, en ontsteking dezer organen, nierzand, niergruis, nier- en blaassteon met de daaraan gepaard gaande nierkoliok veroorzaken. Het urinezuur, de verwoester van het lichaam, moet verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat, en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stellen. Zij herstellen de nieren en het urine- organisme. Doordat z(j het urinezuur oplossen en afvoeren, voorkomen zij de uiterst uadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Den Helder verkrijgbaar bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98, Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.r- voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doosdio niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (54)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1