Ingezonden Mededeeling. LIJST van ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam; Beroep: Woonplaats- Van: Gel. A.H.Koehof,ltorp.-konst.,Bas3traaue,R'dam, R.C. Wed.C.Smit.gepd., Janzonatr.4,AmsterdamN.H. .T.F.Vliegenthart,sg.-,m.t.1deWotsti4.ll,Vll8slng.„ W.K.deBoor,zonder,Palm8traat7,AniHterdam. W.H.C.Hoog. kapt. t.z., Stationsweg 9, 's-Hage. Wed.J.W.H.Ader,zonder, E.L, N.E.A.Slemmer1werkmoosL.,WestsLr.2ÜlA'd. N.H. J.B.D.F., marinier, Molonstr. 98,Rotterdam. n <3 .Kipperman,werktuigk.,Weoz.str.D8a,A'd. Heen. E.HcegBma,leeraar,Station8weg8J3oflkoop. N.H, A. de Nies, korp.'kok, Middenstr. 86, A'dam. N.H. J.Roolker.scheopstimm., VoBstr.3, G. Bakker, voorman, Molenstraat 66, Volaon. VERTROKKEN. NaamBeroepVanNaarGel. J.P.Fuldner,8child.,Janzonatr.29,Haarl.muer. Ger. C.Vossenberg-Franconi.z,, Roz,fitr.52,Leouw. R.C. I..N.Helder,boekli.bodi,Janzon8tr.56,'8'HaBe. F TT Wed.J.Vrlend1zonilnW68tatr.'161Niüuwendam. .].Groen,gepd.,SluiBdtik8traat28, Amsterdam. P.Kraakman,olmufl'.,Jonker8tr.60.Hllvorsum.R.C. H.Kok, matroos-kok, Spuialr.2f, Tetoringen. N.H. F.C.W.Moorroos,kapt,Lz.,Slat.w.l8,'s-Hago. fi TDtikstra, maj. Inf, Dükstraat82a, Otrocht. D.Vrecde,luit.t.z.2ekl tHoofdgr.l6,'8-Hage. D.Goz. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: .„CouliBsenkoorts". Cinema Palaco, Binnenhaven 2. 2 hoofd nummers 1. „Ik bemin U". 2, „Lief deshistorie van oenf Aap". Bioscoop „T.A.V.E.N.U.", Spoorgracht. „De vloek van het Testament". 16 Aug. Groot Zomer-Conoert door „Heldors lTar- moniokapol" in den Tuin van Casino, 's avonds 8 uur. De algemeene toestand. Op het oostelijk front waren twee gevechten, waar de loop van het krijgsbedrijf in do laatste dagen voor de. Ruseen niet onbevredigend ge noemd kon worden. EeD van de ge deelten was de sector Ostrow' (ten Zuiden van Pavczewj-Uchrusk (aan de Boeg), waar het er voor de Russen op aan kwam, den terugtocht van het centrum, dat van den midden- Weichsel aan het terugtrekken is, op den linkervleugel te dekken. Zij waren daar, terwijl het centrum intusschen met den grootsten spoed aan het terugtrekken was, in de laatste dagen ook in geslaagd. In dezen belangrijken sector, de sector tusschen Wieprz en Boeg, schoten de centralen niet op, en de offlcieele bekendmaking vanden Russi- sehen generalen staf, maakt nog mel ding van afgeslagen aanvallen. Jonger zijn echter de offlcieele berichten uit Berlijn en Weenen. Zij vermelden dat op dit front de Ouitschers de Russen op verschillende punten hebben terug- je worpen, „de taai verdedigde stel lingen der Russen zijn binnengedron gen", zoo formuleeren de Duitschers het zelf, en dat daarop de Russen op hetheelefrontvanBoegtotTysmienica den terugtocht zijn begonnen. De flankdekking is dus gezwicht, maar intusschen heeft het centrum al bijna de helft van den terugweg tusschen Weichsel en BrestLitowsk MARINE EN LEGER. van goz. lo kl. W. do Vries e: off.-macli. 2e kl. C. F. E. Smith, bij do Marlne- Macliinistensuhool to Dordrecht. Met 28Augus tus de oif. van adra. 2e kl. P. RUnders oven eens bij genoemde school, welke laatste op dien datum a. b. „Zeehond" wordt vervangen door den off. v. adm. 2o kl. M. J. KruÜs. Mot 1 tober: do off. van adm. Ie kl. T. Akkerman administrateur by hot hospitaal te Hollovoet- sluis. De officier van administratie der 2e klasse G. U. van Driel is 1 September 1916 geplaatst bft de Kweekschool voor Zeevaart te J" STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland" Prinses Juliana, arriv. 12 Aug. v. Batavia te A Riouw, uitreis, arriveerde 12 Aug. to New-Y ork. Oranje, thuisreis, arriveerde 12 Aug. te 8uoz. Banka, thuisreis, passeerde 12 Aug. Dover. Oolebes, thuisreis, vertrok 12 Aug. van Genua, Urotlua. uitreis, vertrok 12 Aug. van Genua. Rotti, uitreis, urrivoerde 12 Aug. te Suez, Rotterdamscha Lloyd. Arakan, thuisreis, arriv. 11 Aug. to Gravesend. Kawi, thuisreis, passeerde 12 Aug. Sagres. Rindjani, uitreis, arriv. 12 Aug. te Padang. SIndoro, uitreis, vertrok 12 Aug. van Port-Said Wiils, thuisreis, vertrok 12 Aug. van Pcrim. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Gelria, thuisreis, vertrok 11 Aug. van Rio Janeiro. Maasland, thuisreis, arriv. U Aug. te Baliia. RUnland, uitruis, vertrok 11 Aug. van Babia. Hollnndia, uitrois, vertrok 12 Aug. v. Rio Janeiro. Zeelandia, thuisreis, vertrok 12 Aug. v. Lissabon. Amstolland, thuisreis, vertr. 12 Aug. v. B.-Ayres. Gooiland, uitreis, is 12 Aug. St. Vincent gepass. Kon. Wast-lndisohe Maildienst. .IttD v. Nassau arriv. 11 Aug. v. B.-Ayres te Rosarlo. Haven te Nleuwediep. 12 Aug, Aangekomen van Huil on vertrokken naar Harlingen Nod. s.b. „Min. Tak" Idem van Londen naar Harlingen Eng. s.b. „Starling". Vertrokken naar do Vlsschorü Ned. stoomtrawler IJ.M. 164 „Pleter Jan" VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep. 12 Aug. Aangebracht door lo korders30 stuks groots tong, por stuk 1120, 100 stuks middeltong, por stuk 60 ct., 200 stuks kleine tong, por stuk 20 ct., 10 mand stortschol.per mand f8,- a f 10.—,20 mand kleine schol, nor mand i'4.00 a f6,00, 0 mand schar, per mand f7.00. Van vletten 2000 stuks makreel f4.— a f4.60 por 100 stuks, 2600 etuks piotermannen f2.26 f2.60 per 100 stuks. 18 Aug. Door 28 korders40 stuks groote long, por stuk fl.26, 100 stuks middeltong, per stuk 66 ct., 200 stuks kleine tong, per stuk 20 ct., 10 mand stortschol, per mand f8.— n f12.-, 20 mand kleine schol, per mand f4.00 a fü.00, 8 mand schar, per mand f7.—, 1 tarbotv""~ Van vletten 800 stuks makreel f8.60 per 100 stuks, 800 stuks pietermannen fl.76 a fa— per 100 stuks. DE OORLOG. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 13 Aug. 1916. KAAS. Fabriekskaas molkaas f—.—.jonge kaas kl. fabriekskaas f 6a— a fkleine boerenkaas f63.60, commissie fabriekskaas f48.-, commis sie boerenkaas f 61.60, middelbare fabriekskaas f-.-, middelbare boerenkaas f5L—Aange voerd 300 stapels, wegende 212.000 K.G. Handel kleine matig. Alkmaar, 13 Aug. 1916. Heden worden ter graanmarkt aangevoerd '602 H.L. Tarwe f12.60 a f-.-, rogge f gerst f9.50 a 0.--, id. chey. fl0.-aflö,60, haver 17.25 a f8.30. Bruine boonen f—af—.—, witte idem f-.- a f-.-, rood mostordzaad f-,kanarloz, f—blauwmnandzaad f—paardoboonou f—af cltroouboonen f—a f—.-, dulvenboonon f karweiz. f18.— a f Erwten: groone f 18.— a grauwe f a vale f19,— a 21.—. Tijdstippen van verzanding der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzendingsweg. Datum der ter post bezorging. Tjjdet.der laat. busl. a/hPostk. 27 Aug. I 8.00'sav. 20 I 8,00'sav. Naar Atjeh en onderhoorigheden en de Oostkust van Sumatra: over Engeland eiken Dinsd. 3.40 's n. Naar Guyana (Suriname) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: of Quuoustown I dag Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba zeepost via Amsterdam 26 Aug. 8.00 's av. (alleen op vorl.d.afü.) mail vla Engeland 23 3.40 'a n. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal slken Donderdag, 3.40 's n. Voor Hr. Ms. „Canopus" naar Colombo: 18 Aug., 8.40 's nam. Burgerlijke Stand van Helder, van 12 en 13 Augustus 1915. ONDERTROUWD: J. Eelman en T. Kikkert. BEVALLENM. Bedolf -Kwinke- lenberg, d. De centralen zijn de Muchawka over, dat is een riviertje, dat vlak ten Westen van Siedlce naar het Noorden stroomt. Lukow is bezeten ten Zuiden van Lukow zijn de cen tralen de Bystrzyca (rechterzijrivier van de Tysmienica) over. Waar ook Maldan (in het Noorden bij de Boeg) reeds in handen der cen tralen is, kan men zeggen, dat de dwarsspoor weg Maldan Siedlce Lukow den Russen niet meer ter be schikking staat. Siedlce en Lukow zijn tevens stations van den grooten spoorweg van Warschau naar Brest Litowsk. Deze en de spoorweg van ^Siedlce naar het Noordoosten (de laatste staat op sommige kaarten nog in het geheel niet, op andere ten on rechte nog als een spoorweg met enkel spoor aangeduid) staan het Rus sische centrum bij zijn verderen te rugtocht nog ter beschikking. Ten Noorden van de Boeg is de bruggehoofdstelling Wizna, aan Narew, gevallen. Daar vandaan en van de streek ten Zuiden van Lomza (het kruispunt van wegen Sniadow is door hen bezet) rukken de Duit schers concentrisch tegen Bialystock op; afstand 50 ec 60 K.M. Al zal niemand op grond van deze gebeurtenissen den toestand van het Russische centrum hopeloos willen noemen, man moet erkennen, dat de voorwaarden voor den terugtocht er niet op zijn verbeterd, en in alle geval het tempo zal moeten v/orden ver sneld. Op den Dawlna sector (bij Mariam- pol), ten Zuiden van de Njemen, sloeg von Eichhorn een aanval van de Rus: sen af, gewisaelijk ondernomen om Kownolucht te geven. (N. Rt. Ct.) Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 12 Augustus. In de richting Jacobstadt—Dwinsk (Dunaburg) zijn onze troepen Dinsdag en Woensdag met succes blijven vor deren. Ten Noorden van Wilkomir hebben wij na een gav,echt Kowarsk en To- viani bezet en gevangenen gemaakt. Bij Kowno bleven wij de aanvallen der Duitschers op het front ten Westen van de Njemen tot aan de Jessja afslaan. De vijand slaagde er niet in eenig succes te behalen, be halve bij het dorp Godlewo, waar een hevig artilleriegevecht geleverd wordt. Aan het front tusschen Narew en Boeg zetten de Duitschers hun hard nekkige aanvallen voort, vooral op de wegen naar Lomza, Soiadowo en Kossewo. Meer zuidelijk gingen onze troepen Woensdagmiddag tot een tegenaanval over. Op het front rijsschen de Wieprz en de Boeg heeft de vjj&nd Woensdag middag een reeks hardnekkige aan vallen in de richting van Parkef en de twee wegen naar Cholm en Wlo- dawa ondernomen. Al doze aanvallen worden met zware verliezen voor den Frans Jozef en dat zijn voorwaarden uiterst ruim waren. De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung heeft het bestaan van deze vredesvoorstellen via Denemarken beslist ontkend. Uit Frankrijk. In een brief uit Epernay aan de Pemps" lezen we, dat de wijn bouwers in Champagne er op hun wijze in geslaagd zijn een overwin ning te behalennooit hebben de beroemde heuvelhellingen schooner oogstbeloften gedaan dan dit jaar. In de twaalfduizend hectaren wijn- jaard, die zich tot aan de Duitscbe inies uitstrekken, wordt bij verleden jaar vergeleken een grooter opbrengst 'van tenminste een derde verwacht. „De wijnoogst van 1915 gaat een ander Marne-wonder verwezelijken". De wijngaarden zien er, volgens den brief uit Epernay aan de „Temps", uitstekend onderhouden uit. Iedereen heeft er aan meegeholpen, jongen en ouden, vrouwen en jongemeisjes. Men heeft geroeid met de riemen, die men had en het werk zooveel mogelijk beperkt. De besproeiing met de middelen tegen meeldauw en andere ziekten in den wijnstok is door de vrouwen gedaan, onder lei ding van oude wijnboeren, en het weer heeft meegewerkt. Er is minder hoofdbreken 'geweest dan vier jaar geleden, toen allerlei ziekten in druif het vormen van den korrel beletten en ook dan in 1910, toen overstroomingen enorme schade veroorzaakt hebben. Groote moeilijkheden staan echter nog bij het plukken te wachten. Er zijn te weinig arbeidskrachten en er z(jn geen vaten genoeg Verleden jaar is er, na de overwinning aan de Marne, snel geoogst kunnen worden mot de hulp van d6 menschen, die uit door Duitschers bezet gebied naar Champagne de wijk genomen hadden. Velen dezer menpchen zijn sindsdien al weer vertrokken. Bovendien liggen de wijngaarden in Champagne langs de loopgraven ze kunnen voor een deel, bijv. te Sillery, Verzenay, de geheele berg van Reiins, bestreken worden door de Duitsche kanonnen. Is het voorzichtig in die gevechtszone arbeiders binnen te laten gaan, die zoo'n beetje van overal gekomen zijn eD voor wie wij aldus de brief schrijver uit Epernay niet geheel kunnen instaan tegenover de militaire overheid. Het plukken qj'oèt dus maar gedaan worden door de vrouwen en de kinderen en door de vreemdelingen van wie wij zeker zijn. Voor het persen is mannekracht onmisbaar. Er ontbreken zoowat duizend man, en wij hopen, dat de militaire overheid die te gelegener tijd tot onze beschik king zal stellen. Maar het is niet genoeg te kunnen oogsten, wanneer men niet weet, waar de oogst in geborgen moet worden. De oogst van verleden jaar is niet geheel verkocht. Hij staat nog voor do helft in fusten, en ii hoeveelheid kan niet gebotteld worden, omdat er geen flesschen meer zijn. De glasblazerijen, waar deze (lesschen gemaakt worden, liggon in hot bezette gebied va» België. \yaar vinden we nu andere vaten? We zouden ze wel willen koopen bij andere pransche wijnbouwers. Men heeft ons al ge vraagd waarom we in Bourgogne, Bordeaux, iD de Midi geen roode wijn-(lossehen koopen. Dat kunnen wè doen, maar dan moeten we, wil de Champagne zyn kleur houden en helder blijven, die vaten ontkleuren, en onze wijnbouwers zijn bang in aldus behandelde vaten hun beste wijnen te doen. Misschien zullen ze er de voorkeur aan-geven roze Cham pagne aan de markt te brengen. Aan het slot van den brief wordt op de noodzakelijkheid gewezen, om na afloop van den oogst de wijngaarden met zwavelkoolstof te behandelen. Er is achter geen gram te krijgen in de drie fabrieken, die het maken, daar de militaire overheid alles op vordert. zijn reis weder voort tot hij te Dendermonde, wegens het gebrek aan papieren om zich te legitimeeren in een kazerne in arrest werd gezet, waar hij zes weken hseft gezeten na afloop van die zes weken heeft hij zijn reis, 's nachts marcheerende, voortgezet en zoo den 5en Juli 1915 de Hollandsche grens bereikt, waar hij de gespannen draden heeft weten te passeeren door gebruik te maken van een ladder; van daar is hij na eenig zoeken te Hellevoetsluis geko men en heeft zich daar aangemeld. De fiscaal is van oordeel dat de beklaagde geen redenen heeft aange voerd die zijne desertie kunnen verontschuldigen en eischt, met het oog op zijn terugkomst gedurende de mobilisatie, niettegenstaande hij ruim twee jaar is weggeweest, twee maanden militaire gevangenisstraf met aftrek. In de streek aan dec pnjestr, bij den mond van de Stripa, hebben' wt Dinsdag een poging van den vfjanc om tot het offensief over te gaan, tegengehouden. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 12 Augustus. Door nieuwe tegenaanvallen hebben deFranschen een gedeelte van de loopgraaf, die ten oosten van den weg vanVienne le Chateau naar Binarville verloren ging, herwonnen. In Woëvre en de Vogezen groote bedrijvigheid der artillerie. Ven het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 12 Augustus. Volgens het officeele bericht zijn twee .Qosten- rïjlcsche, over de gletschers heen on dernomen aanvallen op den Vioz-kam, 3337 meter hoog, in den nacht van 9 dezer afgeslagen. Er hadden kleinere gevechten plaats in Cadore en Carnia. In den Karst niets belangrijks. Engelsche verlleslijsten. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 6 Augustus zjjn 9 officieren gesneuveld, 12 gewond. Bovendien worden dd. 27 Juli 338 manschappen als gedood, gewond of vermist opge geven. Van de vloot is 1 officier gedood, 2 gewond, 1 vermist, 145 manschappen gedood, gewond of vermist. De vredesgeruchten. Londen, 13 Aug. Aan de Morning Post uit Rome Het is nu zeker, dat de Duitsche keizer door middel van den koning van Denemarken aan Rusland vredes voorstellen heeft gedaan, welke even eens geteekend waren door keizer PLAATSELIJK NIEUWS. De heer C. J. van Oors van kier legde te 's-Gravenhage met goed ge volg het examen Machinist, diploma A af. Geslaagd te Amsterdam voor diploma Gezel in het timmeren de heeron J. H. B. Buthfer, leeraar A.B.S., G. P. Koens en M. van der Plas, allen alhier. „De Ganopus". Het gouvernements-stoomsckip „Ca- nopus", is den 13en dezer van Malaga vertrokken. Bij Kon. Besluit van 11 dezer zyn resp. tct Dijkgraaf en Heemraad van den Prins Hendrik-polder op Texel benoemd, de heeren P. Duinker en J. H. Timmer, beiden te Texel. De wederwaardigheden van een deserteur. Voor den zeekrijgsraad te Willems oord stond terecht een pijper le kl., terzake van desertie omstreeks 20 April 1913 gepleegd, door van de afdeeling mariniers te Rotterdam afwezig te blijven tot hij zich den 6en Juli 1915 te Hellevoetsluis heeft BINNENLAND. geeft op dat hij in April 1913 toen hij een borreltje te veel ophad, met twee huzaren op den trein is gestapt en den volgenden mQrgen is wakker geworden liggende aan den weg in het dorpje Zandvliet in België, even ,ov,er de Hollandsche grens; hij is daarna maar in België gebleven en heeft aldaar en ook in Frankrijk gewerkt, tot de Europee- sche oorlog uitbrak, toen hij zich in Charleroi bevond. Daar heeft hij in het laatst van November bericht ontvangen, dat hij zonder straf te krijgen vrij naar Holland kon terug- keeren, waarop hij direct te voet op weg naar de grens is gegaan. Op weg daarheen, in Leuven, vroeg iemand in burgerkleeding hem of hij iets gezien had van gepleegde gru welen aldaar, waarop hij vertelde wat hij had gezieneen poosje later kwam die persoon terug, nu echter gekleed als Duitsch officier, met twee soldaten, die beklaagde arresteerden, waarna hy wegens het geven van inlichtingen voor vier maanden in de gevangenis te Charleroi werd gezet; na (lio vier maanden zet.te hij Munitieverscheping uit de Ver. Staten. Een Reuter-bericht |uit Londen meldt, dat volgens een mededeeling uit Washington aan de „Morning Post", de verschopingen van ammu nitie uit de Ver. Staten naar Neder land zeer de aandacht trekken van de ambtenaren van het departement van handel en er op wijzen, dat de Nederlandsche regeeriug zich op alle gebeurlijkheden voorbereidt. Een bericht in Reuter's bijzonderen dienst voegt hieraan nog toe, dat volgens die mededeeling in de „Mor ning Post", de verschepingen van ammunitie naar Nederland de berich ten bevestigden, dat de Nederlandsche regeering groote orders plaatste voor kogels met stalen mantels, granaten, brons en koper bij een firma te New- York, die in verband daarmede haar arbeid zeer heeft uitgebreid. De verscheping van die bestellingen naar Rotterdam is thans begonnen. Het totale bedrag van den export naar Nederland van koper, voorna melijk van koperen mantels voor projectielen en koperen platen tot het vervaardigen van projectielman- tels, was volgens de offlcieele opgave van het departement van handel, bijna 25.000 terwijl de geheele verzending van koper in het vorige jaar voor Nederland slechts een waarde van 1040 bedroeg. De cijfers omtrent de verzendingen in Juli zijn nog niet vastgesteld. Het Hbld. teekent hierbij aan Wij weten niet of de bovenstaande mededeelingen juist zijn, en de regee ring zal wel geen inlichtingen geven over do bestellingen, die zij ter aan vulling van haar voorraden ammu nitie in liet buitenland doet. De mededeeling toont slechts hoe scherp 'elke handelsbetrekking van het neu trale Nederland met het neutrale buitenland wordt gecontroleerd door de Engelschen. En zoo de berichten van de „Mor ning Post" juist zouden zijn, kunnen kunnen wij de regeering slechts gelukwenschen met de voorzorg, die zij klaarblijkelijk neemt, opdat ons land, als bet noodig zou zijn, gereed is, om aan elke eventualiteit het hoofd te bieden. Geheimzinnige ziekte te Soerabaja, Er is door de Soerabajasche bladen herhaaldelijk geschreven over de vreemdsoortige ziekte der onderoffi cieren van den torpedodienst, die, 18 in aantal, in het militair hospitaal werden opgenomen, lijdende, naar het heette, aan bacillaire dysenterie. Van de patiënten waren twee of drie on middellijk na aankomst in het hos pitaal overleden. De verschijnselen, welke zich bij de lijders voordeden, waren zoo vreemd, dat het vermoeden gewettigd werd, dat men hier niet te doen had met dysenterie, doch met vergiftiging, vooral daar bekend stond, dat het inlandsche personeel van den torpedodienst niet le best te spreken was over hun superieuren. Thans zou blijken, dat voor deze vreemdsoortige verschijnselen aan een geheel andore oorzaak moet worden gedacht, leest men in het „Soer. Nieuwsblad". De toenmaals benoemde commissie tot onderzoek dezer zaak, heeft, meent het blad, een zeer belangrijk feit over het hoofd gezien, dat eerst later door den inspecteur van den geneeskun digen dienst, dr. Terburgh, werd onderzocht, nadat hem verschillende uitlatingen ter oore waren gekomen, welke hem deden vermoeden, dat men hier te doen had met de z.g. serum ziekte. Alle patiënten zijn n.1. onmiddel lijk na hun aankomst in het hospi taal ingespoten met serum. Nu dient men serum vooral niet te verwarren met vaccin; deze laatste stof bevat slechts gedoode bacillen, terwijl serum nog levende bacillen ibevat, benevens een soort eiwit, welke samenstelling tot dusver voor de geneeskundigen nog vrijwel onbekend gebleven is. Nu blijkt het mogelijk te zijn, dat in sommige gevallen het serum de ziekte-bacillen niet doodt, doch dat zich integendeel nieuwe vergiften vormen, welke den behandelde hoogst ernstig ziek maken, zoodat zelfs het leven er mede gemoeid kan zijn. Dit is, meent men nu, dan ook ge schied met alle onderofficieren, van wie er eenigen aan deze ziekte zijn overleden, terwijl alle anderen er hoogst ernstig aan toe zijn geweest, en vijf momenteel nog niet geheel hersteld zijn. Het spreekt van zelf, dat deze feiten geen bewijs opleveren, dat het serum als bestrijdingsmiddel der dysenterie niet deugt. Indien door toepassing daarvan, vqn dp 100 lijders aan dysen terie, 00 er baat bij vinden en her stellen, behoeft men aan de weldadige werking ervan niet te twijfelen. Er schijnen echter sommige ge stellen te zijn, welke tegen de werking van het serum niet bestand zijn. Zoo is ook onlangs dr. Brandon te Pasoe- roean, na met dysenterie serum te zijn ingespoten, hoogst ernstig ziek geworden, en het scheelde slechts weinig, of ook hij had er het leven bij ingeschoten. Dat er bij de onderofficieren inder daad van serumziekte sprake is staat, volgens dr. Terburgh, onwankelbaar vast. Dit serum heeft bij verkeerde werking de eigenaardigheid om tus schen den ?0en en 20en dag na de inspuiting, doch meestal op den 13en dag daarna, zijn invloed te doen ge voelen. Bij alle onderofficieren heeft zich het verschijnsel voorgedaan, dat zij precies op den 13en na de in spuiting zijn ingestort, hetgeen z. i. eiken twijfel buiten sluit. Dr. Terburgh heeft zijn bevindingen in een rapport aan den hoofdinspecteur van den B. G. D. neergelegd, waarna onmiddellijk aan alle geneesheeren een circulaire is verzonden, met ver zoek om hun ervaring te dezer zake eveneens ten spoedigste terzelfder plaatse te willen mededeelen. Waterhoos. Gistermiddag heeft te Groningen een geweldige waterhoos gewoed, waardoor voornamelijk in het oostelijk deel van de stad groote schade is aangericht. De Meeuwerder weg stond geheel, andere straten en singels deels onder water. Onweer. In Oostelijk Groningen heeft Don derdag een verschrikkelijk onweer gewoed, dat gepaard ging met een geweldigen plasregen, zoodat te Win schoten straten onderliepen. Enkele dieren werdeD in de weide doodge slagen, terwijl de schade aan veld en tuinvruchten enorm is. Overreden. Vrijdag is nabij de halte Lunetten bij Utrecht de ploegbaas J. H. IC. door een sneltrein aangereden en gedood. Vrijdagmorgen is de 62 jarige weg- wachter T. v. W., nabij de Centrale Werkplaats der H.IJ.S.M. te Haarlem door den trein overreden en gedood. De man week voor een trein uit en werd door een anderen trein gegrepen. Gesnapt. Een 37-jarige postbeambte te Utrecht is op heeterdaad betrapt op diefstal uit een postpakket van oen geïnterneerde, bestemd voor een mi litair in het Belgische leger. Men had reeds eenigen tijd vermoeden tegen hem, dat hij met dergelijke zen dingen onregelmatigheden pleegde. Lijk opgehaald. Uit het water aan de Mauritskade in den Haag is het lijk opgehaald van een onbekenden man, van naar gissing 40 it 45-jarigen leeftijd. Diens ondergoed is gemerkt D. S. Lieve jongen 1 Op verzoek van de ouders is in het circus te Scheveningen Woens dagavond een 17-jarige jongen ge arresteerd, die zijn ouders gedreigd had dood te steken. Het pontverkeer te Velsen. Naar onze berichtgever to Volsen verneemt, zal de Regeoring de thans geëindigde proef met. een gehuurde stoompont te Velsen in hét najaar nog eens herhalen. Nieuwe industrie. Naar onze berichtgever te IJmuidon verneemt, zal aan de visscliershaven aldaar binnenkort door eene Duitsche vischhandelfirma een fabriek voor den aanmaak van vischtraan worden opgericht. Deze zou eerst in Schotland ge vestigd worden, doch komt nu dooi de tusschen Engeland en Duitschlaud gerezen vijandelijkheden in Nederland. De Rljksgronden moeten reeds in erfpacht zijn aangevraagd. Het is te hopen, dat het gemeente bestuur bij de toestemming tot op richting beperkende bepalingen voor schrijft, opdat de plaats vrij blijve van de onaangename lucht als destijds met de rubberfabriek, waarover hevig geklaagd werd, hetwelk zelfs in den Gemeenteraad ter sprake kwam. Zeldzame vlsschen. Door den haringlogger IJM. 65-Ena zijn op de Noordzee twee tonijnen gevangen, die ruim vier meter lang, en van grooten omvang waren. Zelden komen deze visschen in de Noordzee voor, daar ze in de Middellandsche Zee thuis hooien. Ingezonden 'Mededeeling. <i wordt door 21.000 artsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam halve geconstateerd een. wel aardig typisch-Holiandsch grachtje vormen. Maar overigens is rondom de stad bla kerende wildernis en hebt gij te kiezen tusschen de brandende zon of den feilen wind. Natuurlijk treft den Helder als zoo danig geene schuld; de eigenaardige ligging dezer plaats - aan drie zijden door de zee bespoeld, - is oorzaak van het ruwe klimaat, dat den boo- mengroei belemmert. Eu toch hoe zou een statige allée haar kleeden, onze fiere stede maagd 1 Wij zien in gedachten al -zulk een laan van den watertoren naar het voetbalterrein aan den Bol- weg; wij hooren het ruischen der statige popels, het gekweel der tal- looze gevederde zangers! W(j zien hoe de mensehen bij honderden en honderden daar des Zondags wande len; hoe ergens uit een muziektent de nieuwste wijsjes klinken en de menigte ervan geniet; wij zien Achhet is alles fantasieDe wer kelijkheid is in dit opzicht zoo anders. Zij is en dat is ook een gevolg van de „zomerweelden" hier en daar betreurenswaardig! Want ziet, wel hebben wij een begin-allée-tje en wat een mooi ook! een wel nuttig, niettemin verre van smakelijk uitziend voorwerp verspreidt in de lieflijke zomerluchten de on-lieflijke geuren. En als dit niet genoeg is, is er wel altijd nog een petroleumwagen van de Hollandsche Spoor, die het werk voortzet. Om van het Heldersche Kanaal maar niet te spreken. Het Kanaal, waarvan de roeping is geuren, dat een Commissie bezit, die het geuren moet onderzoeken en bestu- deeren en be-rapporteeren en dat zichzelf niet meer zou kennen als het niet langer bij rijd en wijle kon geuren; het kanaal, dat water heeft van bruin-rood-paars-zwart- groen-geel-sepia-kleurige nuance, en waarin, om mèt den psalmist te spreken, „een stroom van ongerech tigheden de overhand heeft"dat bevat de diverse krengen van in onze goede stad gesuccombeerde katten, honden, kippen en mollenop den bodem waarvan oude sokken broe derlijk liggen naast vergane en half vergane schoenen, het wiel van een kruiwagen naast het rampzalig over schot van wat eons een doorschijnende blouse was waar stroo-, 'toque-, vilten eu zyden hoeden hun laatste levensdagen doorbrengenwaarin stukken hout drijven en verwelkte bloemen liggen te vergaanwaarin vuile eieren, aangebrande pannekoe ken en mislukte wentelteefjes een roeping vervullen, waaruit vuile wasoh nog vuiler zou terugkomen waar Neen, laat ons van 't Kanaal maar niet spreken. En dankbaar aanvaar den wat de zomer ons van tiaar weelde brengt. Hetgeen tenslotte niet gering is. Italiaansch communiqué is ze met de geheele bemanning in den grond geboord. r;ln den namiddag van den lOen dezer is een vijandelijke duikboot in de Golf van Triest op een myn ge- loopen en gezonkenjVan de bemanning is niemand gered kunnen worden. Zeppelins boven Engeland. Londen, 13 Aug. Het Persbureau maakt bekend, dat twee Zeppelins een bezoek aan de Oostkust van En geland hebben gebracht en bommen geworpen. Vier mannen en twee vrouwen zijn gedood, drie mannen, elf vrouwen en negen kinderen ge wond allen burgers. Één Zeppelin is waarschijnlijk beschadigd. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 13 Augustus. Het Engel sche stoomschip „Summerfield" is gezonken. De eerste-officier, zijn vrouw en de oerste-machinist zijn verdronken. Zeven leden der beman ning zijn aan land gekomen. Twee man zijn zwaar gewond. Volgens een Lloydsbericht is het Engelsche stoomschip „Jacona" ge zonken. De kapitein en 9 opvarenden zyn gered. Het stoomschip „Osprey", van Li- verpool, is in den grond geboord. De bemanning is gered. Griekenland's antwoord aan de entente. Athene, 13 Aug. De chef van het kabinet van Ijet ministerie van bui- tenlandsche zakeD heeft gistermiddag aan de gezanten van de mogend heden der viervoudige entente het antwoord van Griekenland op de vertoogen van deze mogendheden overhandigd. Griekenland's antwoord heeft den vorm van oen protest tegen afstand van Grioksch grondgebied. LANGS DE STRAAT. Zomerweelden. A De volle en schitterende zomer ia ook over den Helder opgebloeid. Moge al eens een regenlucht de stem ming voor een wijle verjagen, to schitterender keert de zon weer terug aan den hoogen blauwen hemel. Wij genieten van de eindelooze 'vergezich ten, die het landschap rondom den Helder aanbiedt. 'tZlj we gaan in het polderland langs het Kanaal, waar de vruchtbare landerijen zich uitstrekken zoover onze oogen reiken, 't z(j we ons wenden naai- de duinen, overal is het er schoon en schitterend. Vooral de zee is mooi op deze blinkende zomerdagen. Zooals wij haar thans zagen was zij de coquette, de bekorende jonkvrouw, die met lieve lachjes en vriendelijke gezichtjes ons gevangen houdt in haar toover- ■ban van grillige schoone. Haar wate ren, diep, intenq blauw, werden door een zacht koeltje juist voldoende be wogen om de kleine witte kuifjes tot hun recht te doen komen en teere, witzeilige vaartuigjes stofteerden dit landschap der zee. Aan den overkant de silhouet van Texel, en zóó helder was het, dat men de zon zag glinsteren in de Oudeschildsche ruiten en, hoog sn scherp omland, denEierlandschen vuurtoren kon zien. Toch was de lucht bewolkt met kleine, grillige cirrus vedervormige)-wolkjes. Eu deze nuanceering van land en lucht en zee het donkere zwarte land, de blinkend-blauwe lucht en de statig-wijsgeerige zee, - zo vormen een trio van wonderlijke harmonie. Ieder geheel verschillend van tint, behooren ze schijnbaar gansch niet bij elkander; nochtans vullen ze elkan der aan. Ze zingen tezamen het ge- luidlooze lied van den hoogzomer, en wij hebben maar te luisteren en te genieten. Ook op andere plaatsen in onze stad viert de zomer hoogtij. Over het aar dige plantsoentje vóór het station, dat met den dag mooier wordt, schreven wij reeds vroeger; dit plekje vormt in onze van bloemen en .groen zoo zeer misdeelde stad een lieflijke oase. Merkwaardig, hoe „kaalalles in deze stad is; hoe men het hier doen moet met wat schrale en yle boomen, die hier on daar het moet eerlijkheids- Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 13 Augustus. In Argonne zijn verscheidene vijandelijke aan vallen op het door ons vermeesterde veldwerk Le Martin afgeslagen. Bij Zeebrugge hebben wij een En- gelsch watervliegtuig neergeschoten, Parijs, 13 Augustus. In Argonne hebben de Franschen door nieuwe tegenaanvallen een deel der loopgraaf, die zij ten O. van den straatweg Vienne-le-OhftteauBinarville hadden verloren, teruggenomen. De Duitschers hebben gisteren laat op den middag opnieuw aangevallen in den sector tusschen den straatweg Binarville— Vienne le-Chateauj en het ravijn van Houyette, doch zijn na een zeer ver woeden strijd met handgranaten en springbussen teruggeslagen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 13 Aug. De groepen van de legergroep-Hindenburg, die tegen Kowno opereeren, hebben in den Dawina-sector vorderingen gemaakt. Herhaalde tegenaanvallen der Russen zijn alle mislukt. Ook tusschen Narew en Boeg zijn onze troepen verder vooruitgekomen. - Het leger van Scholtz heeft giste ren 900 gevangenen gemaakt, 3 ka nonnen en 2 machinegeweren ver- Het leger van Von Gallwitz heeft sedert den lOen dezer 6550 Russen, o.w. 18 officieren, gevangen genomen, 9 machinegeweren en een pioniers depot buit gemaakt. De legergroep van prins Leopold van Beieren heeft de streek van Skolow (ten noorden van Siedlce) bereikt en, nadat zij gisteren de stad Siedlce had genomen, de Liwiec (linker zijrivier van de Boeg, die er bij Wyszkow invalt) ten Zuiden van Mordy (ten O.N.O. van Siedlce) bereikt. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 13 Augustus. Op het •front in de kuststreek hebben vijan delijke troepen gisteren en vannacht pogingen gedaan om oiize stellingen te naderen. Zij zijn echter reeds door ons geschutvuur teruggedreven. Aan do Tiroolsche grens wordt ten Zuiden van Schluderbacb gevochten. Een vijandelijke aanval is daar afge slagen en deverdedigers zijn in het bezit van al hun stellingen gekloven. In de Adriatische Zee. Rome, 13 Augustus. De Oösten- rljksche duikboot U 3 is in het Zuiden der Adriatische Zee in den grond ge boord. Een officier en 11 man zijn gered. Weenen, 13 Augustus. Onze duik boot U 12 is van een kruistocht in het noorden van de Adriatische Zee niet teruggekeerd. Naar luid van eet) Brest-Litowsk. Brest-Litowsk is door zyn ligging waar de Mochawiets in den Boeg uitmondt en als buitengewoon be langrijk kruispunt van spoorwegen, waar de door de Rokitnopoelen uit elkaar gehouden verkeerslljnen van d6 Noordelijke en Zuidelijke gouver nementen van Wit-Rusland en Klein- Rusland samenkomen, al bij voorbaat aangewezen als centraal punt voor de verdediging der Russen als deze Warschau moeten opgeven. Daar van verschillende zijden door moerassen omzoomde stroomen naar deze ves ting loopen - uit het Oosten de Moechawiets, uit het Noordoosten de Ljesna en uit het Zuidwesten de Krzna ia de plaats overal zeor moeilijk te genaken, vooral omdat stuwdammen en sluizen groote i- nundaties mogelijk maken. De ver dedigingswerken worden verilerdoor de moerassen, die de vesting in het, Zuiden, Oosten en gedeeltelijk ook in het Westen omgeven, natuurlijk versterkt. Vestingbouwkundigen be schouwen Brest-Litowsk als een vea ting van den eersten rang. Het eigenlijke middelpunt van de vesting is uit de jaren ua 1830 en natuurlijk niet meer modern. Dit, groote centrale werk ligt op een eiland en is op den westelijken oever van den Boeg door de Terespoler schansen omgeven. In het Noorden en in het Zuiden liggen de Wolhyni- sche en Kobrinerwerken. De. spoor wegbrug wordt door een groot modern fort, graaf Berg genaamd, gedekt. De forten liggen slechts 5 kilometer van de in hoofdzaak uit massief met selwerk bestaande kern. Vier daarvan liggen op den Oostelijken oever van d6n Boeg. De werken zyn gedeeltelijk modern aangelegd. Brest-Litowsk is in strategisch opzicht vooral belang rijk als kruispunt van de spoorwegen naar Warschau, waar zich de lijnen naar Iwangorod, Lublin en Ostrowen- ka afscheiden. Verder bestaat spoor wegverbinding met Cholm, met Ko- wel; naar het Oosten gaan de lijnpn naar Minsk en verder naar Moskau en dan ook: de belangrijke verbin ding naar Bialystok-Wilna-St. Peters burg. De stad Brest-Litowsk, die on-. ge veer twee kilometer ten Oosten van de vesting ligt, is weinig aan trekkelijk en wordt behalve door Russen en Polen, vooral door Arme niërs en Joden bewoond. Deze laatsten bezitten hier een beroemde Hooge- school. Een Keizerlijk paleis met park, dat eens de Koningin van Polen toe behoorde, vormt het eenige sieraad der stad. In de geschiedenis is Brest- Litowsk bekend, omdat de Russen daar onder Surowof in 1794 een over winning op de Polen behaalden. UIT DEN OMTREK. Texel, 13 j Het heratellen van een der haven hoofden, dat in den storm van 29, December 1.1. grootendeels verwoest werd, was eerst geraamd f36000.- te zullen kosten. Dit bedrag zal echter belangrijk moeten worden overschre den, en is nader geschat op' f 40000. Met de werkzaamheden is inmiddels een begin gemaakt. Alles zal nog vóór den winter gereed moeten zijn. In den loop dezer week zijn van hier uitgevoerd 565 schapen, 729 lammeren, 30 paarden, 16 koeien, 16 kalveren en 28 varkens. Burgerlijke Stand van Texal, van 5 tot 13 Augustus 1915. GEBORENCornelis, zoon van Cornelis de Hart en Leentje Geerke, den Burg; Elisabeth Maria, dochter van Cornelis Graaf en Bertha Gomea, den Burg; Jan, zoon van Abraham dé Visser en Anna Verhoeven, Prins Hendrik Polder. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Douwe Medema en Jannetje Trap, Oosterend. OVERLEDENPieter Haremaker, 71 jaar, OostHendrik Jan, \2 jaar, zoon van A. Boo,t en P. Hage, Eier- land.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2