HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Heider, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Pauiowna No. 4505 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75_ „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Ihterc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 3( Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. cent. Elke regel meer 6 ct. :ent. Elke regel meer 15 cent. 25°/0 hooger berekend. Bewijs-exemplaar 2i cent 0p fpaglna 4 van dit blad is opgenomen 1. Schetsen uit de Rechtzaal. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De offlcleele legerberichten van 13, 14 en 15 Augustus. Van het Westelijk front. Van Fransche zijde wordt d.d. 13 dezer medegedeeld, dat, in de streek van Nieuwpoort een aanval der Duitschers werd afgeslagen. Verder had de dag een kalm verloop. In het communiqué van den 14en wordt echter melding gemaakt van een tweetal aanvallen der Duitschers in Argonne. Beide werden evenwel afgeslagen. Overigens worden slechts artillerie- en mijngevechten gemeld. Intusschen wordt van Duitsche zijde medegedeeld dat bij het Martin veldwerk (in de Argonne) opnieuw vorderingen gemaakt werden. Het aantal gevangenen steeg tot 4 officieren en 240 man. De stelling werd in staat van verdediging ge bracht. Van het O o s t e 1 ij k front. Volgens de Russische legerberichten gaat het den Duitschers in Koerland niet voor den wind, en zijn de Russen hier zelfs aan d6n winnenden hand. Van den 13en dezer wordt gemeld, dat de Duitsche troepen ten Z.W. van Mittau over de Aa terug geworpen werden. Bij den terugtocht maakten de Russen gevangenen. Ook in de streek van Jacobstadt, Dunaburg en Wilkomir worden de Duitschers van nabij bestookt. De hardnekkige weerstand van den vijand werd ook hier overwonnen. Aan het front van de vesting Kowno werden de aanvallen gestaakt. Alleen de artillerie is hier thans aan het woord. Op het gevechtsterrein tusschen Narew en Boeg wordt de terugtocht der Russen voortgezet, evenals op de wegen van den Midden-Weichsel. Aan den linker en rechteroever van den Boeg is geen verandering van In het communiqé van den 14en spreken de Russen zelfs van hun offensief in de streek van Jacobstadt en Wilkomir, hetwelk de Duitschers trachtten te stuiten. De strijd duurt hier nog steeds voort. Tusschen Narew en Boeg worden de gevechten met ongekende hardnekkigheid ge voerd. Op den linkeroever van den Boeg zijn de gevechten om de voorste verdedigingswerken heviger gewor den. Omtrent Nowo Georgieuwsk wordt medegedeeld, dat slechts kleine ge vechten geleverd werden in de streek van de buitenste verdedigingswerken. Volgens de berichten van den 14en was er in de streek van Riga geen verandering. Zuidelijker namen de gevechten in hevigheid toe. Aanvallen der Duitschers tusschen Narew en Boeg werden afgeslagen. Op den linkeroever van de Boeg ontwikkelden de verbondenen een hardnekkig offensief tegen de Russi sche stellingen langs den spoorweg Siedlce-Lukow. De Russen namen hier 800 man gevangen en verover den machinegeweren. Aan den Zlota Lipa werden twee loopgraven genomen. De vestingwerken van Nowo-Geor- giewsk werden met kanonnen van groot kaliber beschoten. Verder onder namen de Duitschers aanvallen welke over het algemeen werden afgeslagen. Overigens geen veranderingen. In het Duitsche legerbericht van den 14en wordt eveneens de ontwik keling van nieuwe gevechten ten N. van de Njemen vermeld. Aan het front bij Kowno verover den de Duitschers een bosch dat dooi de Russen versterkt was. 350 man werden gevangen genomen. Tusschen Narew en Boeg gingen de Duitschers vooruit tot aan de linie op 35 K.M. ten W. van Bialystok, waar de Russen opnieuw tegenstand wilden bieden. Ten N.O. van Sokolow werd de Boeg genaderd. De aanvallen der Russen op het front Siedlze—Lukow werden alle afgeslagen. Door de legers van von Mackensen werd bij de achtervolging der Russen de linie Radzyn—Dawidy-Wlodawa overschreden. B(j Nowo-Georgiewsk werd een sterk vooruitgeschoven verdedigingswerk door de verbondenen bestormd. 9 officieren en 1800 man werden ge vangen genomen. Bovendien werden 4 machinegeweren buitgemaakt. Volgens het Duitsche bericht van den 15en werden de Russen in de streek tusschen Ponewesch en Duna burg teruggeworpen, 4 officieren en 2350 man werden gevangen genomen. Een uitval uit Kowno werd afge wezen. De Russen verloren hierbij 1000 man aan gevangenen. Op de linie tusschen Narew en Boeg houden de Russen hardnekkig stand. In den avond werd echter de overgang over de Nurzec geforceerd. Hier werden 4550 Russen gevangen genomen en 10 machinegeweren veroverd. In de streek ten O. van Sokolow werden de Russische stellingen door broken. Van 8—14 Aug. werden hier 22 officieren en 4000 man gevangen genomen. Verder werden 9 machine geweren vermeesterd. Ten N. van Wlodawa trachtten de Russen opnieuw tegenstand te bieden. Een door de bondgenooten onderno men aanval dwongen hen ook hier tot wijken. De insluiting van Nowo Georgiewski maakt goede vorderingen. Op alle fronten rond de vesting werd terrein gewonnen. De Oostenrijksche berichten geven dezelfde mededeelingen als de Duit sche. Van het Z u i d e 1 ij. k front. Het Italiaanscho communiqué van den 13en maakt slechts melding van weinig beteekenende aanvallen dei- Oostenrijkers welke alle gemakkelijk In dat van den 14en wordt echter gesproken van verwoede gevechten aan gene zijde van de grens van Cadore, en mislukte pogingen der Oos tenrijkers om de verloren stellingen op den Monte Piano te veroveren. De beschieting van de Oostenrijk sche stellingen op het Karstplateau wordt voortgezet. In een bericht van 15 dezer wordt nog medegedeeld dat de Oostenrijkers in het Popedal de verloren stellingen trachtten te hernemen, wat echter niet gelukte. In het Monte-Nero ge bied gingen de Italianen goed vooruit. Van Oostenrijksche zijde worden aanvallen der Italianen gemeld bij Gorz en Monfalcone, welke alle wer den afgeslagen. Volgens het bericht van den 15en ondernam de vijand eveneens een aanval in den sector van Tolmoin, welke evenmin succes had. In het gebied van de Karintische grens hadden verschillende aanvallen plaats welke door een hevige be schieting werden voorafgegaan. Even als in het Tiroolsche grensgebied werden ook hier alle aanvallen af gewezen. Van het R u s s i s o h-T u r k s c li e gevechtsterrein wordt van Russische zijde medegedeeld, dat in het Paszin- dal de Turken tot tweemaal toe over het geheele front tot het offensief trachtten over te gaan. Beide keeren werden de aanvallen met reusachtige verliezen van den vijand afgeslagen. 6 officieren en 150 soldaten weiden gevangen genomen. In het bericht van den 15en wordt bovendien nog medegedeeld dat de Russen erin slaagden de bergrug ten O. van Karaderbent te bezetten. De pogingen welke de Turken deden om de stellingen te hernemen werden alle verijdeld. De Duikbootenoorlog. Uit Londen wordt bericht, dat het Engelsche stoomschip „Princeas Caro line" gezonken is4 man der equipage verdronken. Van het eveneens ge zonken stoomschip „Cairo" werd de geheele bemanning gered. Verder werden nog twee trawlers in den grond geboord. De Oostenrijksche U 3. Rome, 14 Aug. Er zijn thans be richten ontvangen met bijzondorheden over den ondergang van de Oosten rijksche onderzeeboot U 3. Op 12 dezer werd een van onze hulpkruizers, die in de Adriatische Zee kruiste, door de U 3 aangevallen. Door een handige manoeuvre ontweek de kruiser de twee torpedo's, die op hem werden afgeschoten en slaagde hij er in de onderzeeër aan te varen, zonder echter het schip tot zinken te brengen. Een escadrille torpebootjagers, waarvan ook de Fransche torpedobootjager ,Bisson" deel uitmaakte, kreeg last le duikboot te vervolgen. In den vroegen morgen van den 13den slaagde de „Bisson" er in de U 3 weder terug te vinden. De boot had averij bekomen. De „Bisson" beschoot de duikboot en boorde haar in den grond. De „Bisson" redde den twee den officier en elf man der equipage. Bij het in den grond boren van den Oostenrljkschen onderzeeër U 12 schijnt de commandant luit. t. z. Lerch welke indertijd het Fransche oorlogsschip „Courbet" heeft getorpe deerd, omgekomen te zijn. Een troepentransportschip in den grond geboord. Konstantinopel, 14 Aug. Het hoofd kwartier meldt: Heden boorde een Duitsche duikboot in de Aegeïsche Zee een transportschip van 10,000 ton in den grond. Van de op het schip zich bevindende soldaten zijn slechts weinige door een hospitaalschip gered. Een Fransche onderzeeër. Toulon, 14 Aug. De verrichtingen van de Fransche onderzeeboot „Papin" worden in een dagorder vermeld. Terwijl de boot in de Adriatische Zee opereerde kwam zij in een Oosten- rljksch mijnenveld waarvan verschil lende mijnen aan de oppervlakte dreven. Na die vernietigd te hebben zette de „Papin" de gevaarlijke reis door het mijnenveld voort. De be manning dook met zeldzamen moed om de kabels door te snijden van ongeveer 100 mijnen, die daarna ver nietigd werden. Een bewijs van een en ander wil lende leveren sleepte de commandant van de „Papin" twee mijnen naar een Italiaansche haven waar van de buit werd kennis genomen, en ging daarna weer naar zee met zijn ge vaarlijken sleep en vernietigde ook die twee mijnen. In de Oostzee. Londen, 14 Aug. De bekende ma ritieme medewerker van de Evening Standard schrijft over de Duitsche en Russische vloten in de Oostzee. Den maritiemeu staat van zaken acht hij daar merkwaardig. Naar alle bereke ning moest de Duitsche vloot de heerschappij voeren tot een lijn van Windau dwars over zee naar de Aland eilanden. Maar we zien deze heerschappij betwist. De Duitsche vloot verschijnt soms met man en macht in de Oostelijke wateren van de Oostzee, maar zoodra ze haar verschijning heeft gemaakt, trekt ze zich terug naar Danzig en Kiel. De bewegingen van de Russische eska ders komen niet overeen met de taktiek der Duitschers bij hun aan vallen op de Engelsche kust, want terwijl de Duitschers steeds hals over kop naar hun eigen havens zijn teruggekeerd, schijnen de Russische kruistochten in de betwiste wateren lang te duren. Men zou denken dat de toestand in de Oostzee zou gelijken op die in de Noordzee, in zooverre de vloten de zelfde plaats zouden innemen als de groote Engelsche vloot doet, maar hiervan is van het begin van den oorlog af geen sprake geweest. Het bezit van de golf van Riga zou in staat stellen dat gebied te ge bruiken voor troepentransport. Het was daarom te verwachten dat Duitschland grootsch opgezette po gingen zou doen om in die wateren de macht in handen te krijgen. Maar al wat daar tot dusver plaats greep is, volgens de berichten van beide kanten, dat Duitschland er zijn vloot heenzond en haar weer terugtrok na wat een verkenning moet heeten. Dat de heerschappij in de Oostzee wordt betwist zal misschien zijn toe te schrijven aan het feit, dat de duikbooten daar veel grooter invloed hebben verworven dan in de Noordzee hot geval is. In dit verband is van belang hetgeen kapitein Persius te dien aanzien toegeeft. De Duitschers hebben de juiste plaats, die de duik booten moeten innemen, nog niet ontdekt. Wel hebben zij eenig ver moeden gehad omtrent haar botee- kenis, maar zij zelveu bleken nog niet in staat van de duikbooten het gebruik te maken, dat hun vijanden er in de Oostzee en de Zee van Marmora van maken. Zonder de duikbooten zouden de Duitschers zeker beter zijn geslaagd in hun jongste actie, hetzij die dan bedoeld was om den linkervleugel van hun leger te steunen of een ander oog merk had. Sedert hot in den grond boren van de Pommern hebben de Duitschers huu groote schepen zooveel mogelijk buiten het bereik van de duikbooten gehouden. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 7 Augustus zijn 13 officieren ge sneuveld, 36 gewond, 7 vermist. Bo vendien worden dd. 28 Juli 554 man schappen als gedood, gewond of ver mist opgegeven. Van de vloot zijn 8 manschappen gedood, gewond of vermist. De Balkanstaten. Sofia, 15 Aug. De algemeene toe stand kan als volgt worden saarngo- vat. De onderhandelingen met Turkije over de grensregeling en de spoor- wegquaesties zijn op het doode punt gekomen, sedert de Porte onaanne melijke eischen heeft gesteld. Het is niet onmogelijk, dat Bulgarije in dezen zal besluiten tot krachtig optreden. Wat betreft de laatste voorstellen van de ententemogendheden, hand haaft de Bulgaarsche regeering haar standpunt, dat zij daarop niet kan antwoorden vóór Griekenland en Servië hebben toegestemd in den door Bulgarije gevraagden gebiedsafstand. Ook in geval de Entente Kawalla met het achterland zou doen bezet ten en het dan aan Bulgarije zou aanbieden, ware het de vraag of de regeeriüg erop zou ingaan, wijl het meedoen aan den oorlog door Bulgarije en een oprukken tegen Turkije om de Entente Konstantinopel in handen te spelen, in stede van op te rukken ter hert-vering van Macedonië, in Bulgarije over het algemeen niet po pulair zou wezen. In alle diplomatieke kringen is men het er over eens, dat een spoe dige. inneming van Konstantinopel met opening van de Dardanellen en Bosporus door de Entente-mogend- heden voor die mogendheden van het allergrootste belang is en dat de beslissing in den wereldoorlog hoofd zakelijk afhangt van de beslissing door Bulgarije te nemen, of het al dan niet aan de actie tegen de Dar danellen zal deelnemen. (N.Rott.Ct.) Spoorwegongeluk. Londen, 14 Aug. Een ernstig onge luk heeft hedenochtend plaats gehad met den Ierschen mailtrein in de buurt van Rugby in Warwich (tus- ècben Birmingham en Northampton). Het ongeluk werd veroorzaakt door het breken van den zuigerschuifstang van de locomotief van een trein die naar Londen ging. De locomotief ge raakte op de verkeerde rails. De Ier- sche mailtrein die van Londen kwam, Ingezonden Mededeeliiig. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artikalen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. drong er op in en geraakte eveneens uit de rails. De machinist van den tweeden mailtrein kon niet bijtijds gewaar schuwd worden, zoodat die trein eveneens in de overblijfselen der beide andere treinen reed. De spoorwegmaatschappij deelt offi cieel mede, dat tot dusver gebleken is, dat bij het ongeluk bij Rugby 8 personen gedood en 30 gewond zijn. BINNENLAND. Weerbelastlng. De z. g. 'weerbelasting, die volgens „De Tijd" de Raad van State reeds zou hebben bereikt en die vooral moot treffen degenen, die niet in'krijgs dienst z|jn geweest tijdens de mobi lisatie, gaat ook uit van een recht vaardigheidsdenkbeeld. Maar om haar rechtvaardig te doen werken, zal een groote kunst zijn. Door niet-gemobiliseerden zijn hier en daar grooter offers gebracht aan de zware tijden dan door gemobili- seerden, waaronder er meer dan oen zijn, die er waarlijk niet slechter op werden. Een zuivere scheiding op dit punt loopt dus niet langs de lijn der mobilisatie. Maar evidente oorlogswinsten zijn zeer gemakkelijk door den fiscus te achterhalen. Niet geheel en al en overal, maar in het algemeen geno men toch wel. En waar nu zoovelen door den oorlog groote verliezen leden, is het zeer billijk, dat zij, die groote winsten maakten, extra worden aangesproken voor de kosten, die op de gemeenschap zijn komen drukken. Te meer daar zoovelen onder ons in den vorm van „dure prijzen" aan de oorlogswinsten van anderen denk aan een woeker in levensmiddelen!- hebben moeten bijdragen. (N. Tilb. Ct.) Ontslag-aanvrage van een School commissie. Te Alkmaar is door de Commissie van toezicht op het lager onderwijs aldaar, bestaande uit de hoeren Ch. Altena, lector, hoofd van het onder wijs in de letterkundige vakken aan de Cadettenschool, voorzittertlr. A. C. Antusch, directeur der H.B.S., waarn. secretaris; mr. A. Prins, W. F. Stoel, mevrouw dr. A. A. P. Kr inga—Groenman, mevrouw G. van der Heyde-Over, Jb. Cloeck, dr. J. W. Wicherink en W. J. van Randwijk, leden (het lid Blauw is gemobiliseerd), aan den Raad als zoodanig ontslag gevraagd, mot het oog op het feit dat door de Commissie op verzoek van B. en W. advies was gegeven iu verband met de overplaatsing van het hoofd van de Gemeenteschool naar de meisjesschool. Door den Wethouder Lubbe was aan dit advies een met do werkelijkheid in strijd zijnde inhoud toegedicht, waartegen enkele leden van den Raad protes teerden. De meerderheid legde zich er echter bij neer. In een schrijven der Commissie aan den Raad werd op deze onjuistheid gewezen, met verzoek ze te herstellen. Men wilde echter zelfs geen bespreking toestaan en nam het schrijven voor kennis geving aan. Dat het een persoonlijke kwestie zou zijn tusschen de Com missie en den heer Lubbe wordt als onwaar aangemerkt. De Commissie die zich gekrenkt gevoelde door de manier, waarop met een gevraagd advies etc. werd omgesprongen, vroeg daarop haar ontslag. Proefvaart met de „R. van Hasselt". Men schrijft aan het „Hbld" uit Enkhuizen Zaterdag werd een proefvaart ge houden met de eerste der twee nieuwe veerbooten tusschen Enkhuizen—Sta voren. Reeds Maandag tevoren had een proefvaart plaats gehad op de gemeten mijl langs de kust van Texel, waarbij gebleken was, dat de boot bij een doorslag van 215 per minuut vooruitvarend een snelheid maakte van 14,5 Eng. m(jl en achterwaarts van 12 mijl per uur. Door een dubbele roerinrichting is het nl. mogelijk, dat de boot in beide richtingen kan varen. Zij is er dus op ingericht niet in de havenruimten te Enkhuizen en Stavoren te zwaaien, doch in volle zee. De „Van Hasselt" is een kloek en sierlijk vaartuig, dat tegelijk 2000 passagiers en 100.000 K.G. vracht goederen moet kunnen vervoeren. Het is gebouwd op de werf van J. en K. Smits te Krimpen a. d. Lek en Kinderdijk. De geringe diepte der Zuiderzee maakte een bijzonderen bouw van de kiel noodzakelijk. Dit is een plaatkiel met zljkielen, waardoor men bereikt dat de diepgang vóór en achter, wan neer de ketels op peil staan en 25 ton steenkool in het ruim -aanwezig is, slechts resp. 1.75 M. en 2 M. bedraagt. Niettegenstaande den hoogen opbouw ligt dientengevolge het vaartuig vast op het water en heefL een regel ma tigen, stabiolen gang. Voor alle 3 klassen zijn afzonder lijke boven- en benedensalons of ka juiten. Bovendien hebben de beide hoogste klassen een rooksalon, restau ratie-zaal en lees- en schrijfsalon. De proefvaart ging van Eukhuizen uit met een wijden boog om Urk heen, zoodat men ten volle genieten kon van het mooie uitzicht op dit eiland, en vervolgens naar Enkhuizen terug. Met de Noorderzon vertrokken. Het departement van oorlog heeft aan verschillende groote firma's hier te lande opgedragen het vervaardi gen van uniformen voor den land storm. Een dezer firma's die te Amster dam gevestigd is, heeft een deel van haar werk weer overgedragen aan kleinere kleermakers-firma's in ver schillende steden. Zoo had zij ook een overeenkomst gesloten met een sedert Maart te Dordrecht gevestigden kleermaker. De laatste hdd voor dit doel een pand gehuurd van de Levensverzeke ring Mij. Dordrecht op het Levens verzekeringsplein hoek Havenstraat, terwijl hij tevens een 15-tal naaisters in- dienst had genomen, die in dat perceel werkzaam waren gesteld. Bovendien waren een 25-tal thuis werkende kleermakers voor de ver vaardiging der uniformen aangeno men. Twee t,e Dordrecht gevestigde agenten van groote naaimachine-fa brieken hadden een 12 tal trapnaai- machines geleverd. Alles was groot scheeps ingoricht en liep oogenschijn- lfjk als op rolletjes. De kleermaker maakte goede zaken en zjjn personeel werd op tijd uitbe taald.-Niemand had te klagen, tot... men Zaterdag plotseling de tijding vei-Dam dat de ondernemer met de Noorderzon was vertrokken. Zooals te begrijpen is wekte dit bericht groote ontsteltenis. Het geheele per soneel had nog een week loon of het verschuldigde bedrag voor gemaakte en afgeleverde uniformen te goed. Volgens verklaringen van debetrok ken personen moet het verschuldigde arbeidsloon in de honderden guldens beloopen. Naar men ons mededeelde was de kleermaker Woensdag naar Amster dam geweest, waar hij aan zijn firma de in voorraad zijnde kleedingstukken had afgeleverd en daardoor een vrij aanzienlijk bedrag ontvangen. Sinds dien is hij niet meer teruggezien. Zijn vrouw had de naaisters en de kleermakers, die nog geld te vorde ren hadden, tegen Zaterdagmorgen 11 uur ontboden, om hun geld te ontvangen. Toen men echter ver scheen was de zaak gesloten. Do vertegenwoordigers van de naaima- chinefabrieken kondon nog bijtijds beslag leggen op hun eigendommen. Een ontrouw postbeambte aangehouden. Er was den laatsten tijd te Utrecht eenige-reden om een van de postbe ambten, belast met do bobandoling van voor het buitenland bestemde zendingen, te verdenken van fraudu leuze handelingen met die stukken. Uit dien hoofde liet do directie van het postkantoor dezen beambte nauw keurig nagaan en bij werkzaamheden ten postkantore bij nacht in stilte bespieden. Donderdagnacht werd zoo doende geconstateerd, dat. de man een poststuk, afgezonden uit eeri der interneeringskampen in deze provin cie, en geadresseerd aan een Belgisch militair bij het leger, openmaakte en zich van 'den inhoud toeöigendo. Hij werd direct aangehouden en aan de politie overgegeven. Vermoedelijk heeft deze beambte den laatsten t(jd meermalen iets weggenomen uit voor België bestemde zendingen. Het was echter zeer moeilijk daar achter te komen, aangezien van de vermissin gen uit deze stukken zelden aangifte werd gedaan. De aangehoudene had zich enkele voorwerpen, van geringe waarde, uit een der zendingen toegeëindigd en dié artikelen werden op hem terug gevonden. Hij bevindt zich thans in verzekerde bewaring, en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. De verdachte is pas 37 jaar oud zijn dienstvervulling bij de post gal' nimmer aanleiding tot klachten, hij deed zijn werk goed. Hü was min of meer op de hoogte met de gewoonten van Belgen toen maanden geleden te Utrecht iedere» dag vluchtelingen aankwamen, wer den meermalen door dezen postbe ambte Belgen in huis genomen, oin hun logies te verschaffen. Zijn adres was als zoodanig wel bekender werden indertijd geregeld vluchte lingen naar zijn woning verwezen. Smokkelaars aangehouden. De Winterswljkacho grenswacht heeft eene goede vangst gedaan. Een zevental Duitsche spoorarbeiders, werkzaam aan de verharding van de lijn van Winterswijk naar de Duitsche grens wilden op den leegen bazalt- wagen 2500 pond meel vervoeren. Reeds hadden ze 1500 pond opgeladen, toeu de wacht hen in het oog kreeg. Deze arresteerde' vier van de zeven smokkelaars met drie fietsen, terwijl de overige drie aan den haal gingen. De lading werd in beslag genomen en eenigen tijd later werd ook nog de overige 1000 pond gevonden, ver borgen in een boschje. De machinist wilde den trein eerst nog in beweging zetten, doch toen do wacht met het geweer dreigde, stopte hij dadelijk. Diefstal van Regeerings-mais. Nadat ter oore van de rivierpolitie was gekomen, dat in de helft der vorige maand in de Waalhaven te Rotterdam Regeerings-mais gestolen zou zijn, heeft een daarop ingesteld onderzoek geleid tot de aanhouding van den schipper A. K., van de motorboot „Culeraborg", en vanJ. J. van H., A. L. en P. M. L., allen bazen en werklieden van de elevator XI van de Graan-Elevator-Maatschapplj, en te Rotterdam woonachtig. Met hun me deweten zou uit een destijds in de Waalhaven liggende en met Regee rings-mais geladen lichter, in de mo torboot „Oulemborg" 2400 kilogram mais meer zijn gelost dan moest. Deze mais is door den motorschipper A. K. te Culemborg verkocht en van het daarvoor ontvangen geld is aan de aangehouden drie werklieden van de graan elevator XI door hem f 100 uitbetaald, welk geld zij gedeeld hebben. In verband hiermede is te Culem borg ook gearresteerd en herwaarts gebracht de daar woonachtige H.A. K., do directeur van do naamlooze ven nootschap Graan-, Meel- en Brand- stofienhandel, te Culemborg gevestigd. Allen zijn gearresteerd als verdacht van diefstal of medeplichtigheid aan heling van het gestolene. Een treurige verjaarsvisite. Een familie-feest, ter gelegenheid van een verjaardag heeft Vrijdag avond een dramatisch einde gehad. Een der kamers van het perceel Ferd. Bolstraat, te Amsterdam, twee hoog, waar de heer Hoogstraat, aannemer van begrafenissen, woont, was vol met menschen in feestvreugde. Tegen 11 uur kwam een nieuwe gast, een vriend van een der zoons, binnen, die vroeger met een der aanwezige meisjes, een vriendin van de dochter, verloofd was geweest; sinds eenigen tyd was door het meisje de verloving verbroken. Deze ontmoeting, waarop men niet gerekend had, had een noodlottig ge volg. Onverwachts haalde het jong- meusch, de 20-jarige winkelbediende Smit een browning te voorschijn en lo3te op zijn vroeger meisje, dat met haar vriendinnen op een canapé zat, drie schoten, die haar niet troffen. Hierop schoot hij zich in het hoofd, waarna hij spoedig overleed. Eender meisjes kreeg vermoedelijk nog een schampschot aan het hoofd en viel in de consternatie van de trap, zoo dat zij haar arm kneusde, en in het gasthuis zich moest laten verbinden. Als Den Helder luistert. O Zou er één Heldersche zijn, die nog nooit even stilstond of wat lang zamer voortging, als het straatorgel in onze buurten zyn klanken deed hooren? Zou er één zijn, die bij het haastig voortjakkeren in deze ge meente, nooit omzag naar dat instru ment, wanneer zijn tónen luid en onverstoorbaar boven ons vaak kleine leven uitzongen? Dan verdwenen onwillekeurig voor een oogenblik de gedachten aan handel en arbeid, huise lijke bezigheden, kommer en zorg. Dan werd men getroffen door kla gende, weeke, zaogerige melodieën of opgewekt door forsche tutti's, trom geroffel, sissende bekkenslagen, zware, diepe basgeluiden en hoogo, snijdende tonen van trompet, klarinet, fluit. Nimmer krijgt men zulk een ster ken indruk van de vroolljkheid en gezelligheid die ons straatorgel brengt, als in onze vele volksbuurten. Daar van zag ik gisteren een typisch too- ueeltje in zoo'n gewoonlijk nuchtere wijk, waar onze doodeenvoudige bur gers huizen, waar het mooie, zonnige weer troepjes menschen uit de deuren lokto. Ontelbaar- was het aantal kinderen, die het straatorgel steeds met gejubel in hunne omgeving ontvangen. Meis jes met zwierende haren en korte rokjes en schooljongens gingen vrij moedig en blijmoedig op de dreunende maten van de muziek in het rond en andere uitgelaten kleine kleuters dansten en sprongen als zotten, zon gen en schreeuwden zich de kelen heesch van bandelooze leute, zorge loos en zonder gedachten, arm in arm, zwierende in groote kringen en in breede broederlijke rijen, lustig lachend en gierend van pret en jool. Maar het wild gerol van tonen en het lollend leven van deze simpele zieltjes werkte aanstekend op de ouderen, op jonge vrouwen en jonge meiden en jonge mannen en zelfs menig bejaarde moedor en vader waagdon nog eens een flikker als in den goeden jeugdigen tijd. Overal schuivelden voeten en zwier den rokken over de steenen en de heele straat was een dansplaats van groote en kleine menscheD, die soms in razend snelle maat, in al maar voller wildheid draaiden. En terwijl het straatorgel nu en dan geliefde deuntjes speelde en een mateloos en maatloos koor van magere 3opraantjes, beverige altjes en scbrale tenoren meebrulde, was er even rust onder de dansende paren en hier ea daar ontdekte je een jonge, frissche vrouw met haar zuigeling op den arm en die zongen op de wijs met loopjes en haaltjes, met woorden van eigen vinding, om hun dotjes zoet en lief te houden. Doch als de bekende moppen uit waren en de stemmen verstilden, dan duurde het niet lang of uit do orgelkast daverden en dreunden nieuwe, andere geluiden in de lucht en klonk een aantrekkelijke dana aria en met de armen krampachtig om de middels gewrongen, wierpen vrou wen en mannen en meiden en jongens zich in het jagend tempo. Links en rechts bruiste aanstonds gloeiende jool, waarin het orgel als 't ware stond te schudden en een drom kostelooze kijkers verkeken hun oogen naar het. vrije vroolijke gekrioel en luisterden met aandacht naar don toon van het straatorgel, die - wij willen niet strijden over de waarde dezer muziek - booit en leeft in de Heldersche volkswereld. Voetbal. H. F. C. Trekvogels 4-2. De Amsterdamsche clubs beleven niet erg veel pleizier van hun uit stapjes naar Hollaud's noordpunt. Ook de Trekvogels deelden in 't lot harer voorgangers en moesten met een 4—2 nederlaag voor de rood- witten onderdoen. Gelukkig was H. F. G. vollediger dan de vorige week. In de voorhoede misten we slochts Steur, die er blijkbaar de voorkeur aan gaf dezen keer voor toeschouwer fungeeren. De Trekvogels hebben 't eerst het voordeel van den krachtigen wind en zijn dan ook voorloopig overwe gend sterker. Do links buiten breekt telkens gevaarlijk door en zet mooi voor. Als hij zich eenmaal handig heeft vrtjgewerkt, zendt hij een lastig schuin schot in, dat Persoon wel weg slaat, doch juist voor de voeten van den toeloopenden mid-voor, die, voor de keeper zich hersteld heeft, den bal in 't net doet belanden. Geen 2 minnten daarna komt reeds de gelijkmaker van Dito's voet, on geveer op gelijke wijze als even te voren. Daar de keeper den bal had aangeraakt vóór Dito schoot, kon er geen sprake zijn van buitenspel, waar voor geappelleerd werd. De blauw- witten trappen weer af, docb stuiten op Bak, die weer zijn besten vorm te pakken had, al wijkt zijn stijl van spelen vee! af van die van zjjn beido buren. De voorhoede van H. F. C. brengt op en, hoe stevig vooral de links-back en de mid-half ook ver dedigen, zij kunnen niet beletten, dat de vlugge Dito zich door alles heen- wringt en met een kalm schot, met alleen den keeper voor zich, zijn ver- eeniging de leiding brengt. Nauwelijks is weer afgetrapt, of de scheidsrechter kondigt de rust aan. Bij de hervatting blijkt weldra, dat H. F. C. verre in de meerderheid ia. Sporadisch zijn de aanvallen der blauw-witten; gewoonlijk stranden zij al op de halflinie, die werkelijk bijna niet te passeeren is, zoodat Hearing en Pleijte slechts nu en dan moeten bijspringen. Het gevolg is, dat het doel der gasten voortdurend iu ge vaar verkeert. De linkervleugel brengt telkens mooi op en vinden by hun voortzetten steeds Dito op zijn plaats om deze te benutten. De keeper is echter in pracht vorm en keert zoowat alles. Ongelukkig raakt hij bij 'fc weg werken van den bal dezou oen oogen blik kwijt als hij zich ver uit zijn dool bevindt. Dito bemachtigt het leder en schiet in de richting van het leege doel, waar de back, tein einde raad, een zeker doelpunt slechts kan voor komen door van zijn handen gebruik te maken- De toegestane strafschop wordt door Groote zonder fout in het net geplaatst. 8 1. Kort daarop maakt Dito er 4 1 van. Deze achterstand schtjDt. de gasten tot grooter inspanning aan te zetten. Van den uittrap nemen zij den bal mee en de links buiten zendt Lwuu- maal achtereen gevaarlijke schuivers op het rood-witte doel af, waarvan de eerste slechts b\j toeval van Per- soon's been in 't veld terug springt. De 2e gaat rakelings langs den paal. De uittrap wordt opgevangen en weer doorstaat 't H. F. C.-doel een angstig oogenblik. Hardnekkig wordt or in 't strafschopgebied om den bal gestreden, totdat in de algemeene opwinding Kikkert zich plotseling herinnert, dat. hy van zijn leven wel eens keeper i3 geweest. Die herinnering is hem blijkbaar te machtig, want geheel zonder noodzaak slaat hij den bal tegen den grond en ziet zich zolf voor deze jeugdbevlieging al gauw bestraft met een penalty. De gasten laten zich dit fortuintje niet ontgaan en mot een prachtig hard 3chot., dat Persoon nog even raakt, is de achter stand verkleind tot 4-2. Zoo blijft de stand, hoe hard er verder ook van weerszijden wordt gewerkt. Wat de spelers betreft, noemen we bij de Trekvogels den keeper en den linksback. De halflinie werd ge vormd door een 3-tal stevige spelers, waarvan de spil ons 't best beviol. De voorliDie bezat aan den linkerkant twee vlugge spelers, dio vooral vóór rust zeer gevaarlijk waren. Ook bij H. F. C. was de linkervleu gel 't meest actief met, vooral niet te vergeten, Dito daarnaast als de beste. Kees was weer uitstekend op dreef en een 3 tal fraaie doelpunten waren zijn welverdiend loon. Over deu rechtervleugel zullen wo maar zwijgen. Vóór rust leek 't nog wat, daarna hing deze er vrijwel als et>n lam handje bij. Meer oefenen, heeren, zoo'n week of vier buiten Lraioing' blijven doet geen goed aan den spel vorm! In 't midden en achter waren allen voor hun taak berekend, al werd er door een tweetal heeren wel wat al te forsch gespeeld voor een vriend- I schappelljken wedstrijd.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1