MARINE EN LEGER. Bü boscb. vuii den Min. van Marine is do luit. ter nee 2e kl. J. A. de Jong, uit Oos-IndIG In Xederiand teruggekeerd, met 19 dezer ge- plaatst aan boord Hr. Ms. „Koningin Emma". HU besoh. van den Min. van Marine is de in K||D plaatsing te Amsterdam voorloopig bc- slondigdegrlSlor van 's Rijkswerf te Hellevoet sluis D. w. van Braambeek toeliet aanvaarden zUner runotie mot 1 Oet, a.s. naar 's Rijks werf lo Hollovootsluis ovorgeplautst; !s de comm. Iiil 'B Rijkswerven J. W. Not) inet 1 Nov. a.s. overgeplaatst van Heltevoetslula naar 's Riiks werf to Willemsoord; ls deadj -comm. bii 's KQks werven J. W. Smtth met 1 Oct ovrgeplaatst van hot Dep. van Marine naar 's Rijke werf te Willemsoord, en de adi. eomm. by 'sRijks wer ven H. J. Brunatlng Jr. van Amsterdam naar bet Dep. van Marine. De thans ter boschikking zynde luitenant ter zee dor 2e klasse J. J. A. van Staveren wordt 23 Augustus 1916 geplaatst te IJmuiden. Bi) K B is, mot U dezer, bü de zeemacht be vorderd: lo. tot lult. tor zee le kl., de lult. ter zoo 2e kl. F. Dtophuis; 2o. tot off. van gez. le kl., do oir. van gez. 'Je kl. S. van der Schouw on J. Boosmanito tol oH'.mach. lo kl., de Ofi.- mach, 2e kl. J. H. Voorthuyzen. BU besch. van den Min. van Marine is met 1 Oct, a.s., aan don lichtwachter bü 's Rijks kustverllchtlng te IJmuiden H. Wjjker (gep. zeeloods), op vorzook, wegens meer dan ouderdom, eervol ontslag uit 's Rijks dj verleend. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". „n1 Kaapstad. Radja, uitreis, arriv. 16 Aug. tc Gravesend. Roepat, uitreis, arrlv-16 Aug. to Padang. Celobes, thuisreis, pass 16 Aug. Ibraltar. Grotius uitreis, arriv. 17 Aug. te Port-Said. Karimoen, uitreis, arriv 17 Aug. tc Dover. Prins der Nederlanden, uitreis, is lTAug.Oues- sant gepasseerd Kon. d. Nedcrl., uitreik arriv. 17 Aug. te Sabang. "TAug. Lizard gopasseerd. 17 Aug. Porimgepass Rotterdamsche Lioyd. Kawi arriv. 17 Aug. van Batavia te R'dam. Djobres, uitreis, pass. 17 Aug. Polnt de.Gallo. -Slndoro,uitreis, pass. 17 Aug. van Perim. Wilis, thnisroi8,vertrok 17 Aug. van Port Sald. Koninklijke Hollandsche Lioyd. Kennemerl. arriv. 17 Aug. v.B.-Ayreste A'dam. X-oolan<lia;arriv. 17 Aug. van B.-Ayres te A'dam. Rijnland, uitreis, vertr. 17 Aug. van Rio Janeiro. llnilandla, arrlv. 17 Ang. van A'dam te B.-Ayres. '1'u bantia vertr. 18 Aug. v. A'dam n. Paramaribo. Kon. West-Indische Maildienst. Commowyne, vertrok 17 Aug. van Amsterdam naar Paramaribo. Haven te Nleuwediep. 17 Aug. Aangekomen van Küplng en vertrokken naar Alkmaar Ned. sclioenors-aak „Wil- helmina", geladen met hout. Kap. Blaak. Id. van Huil naar Harlingen Ned. a.8 „Prof. BuUs" ld. van i.onden naar Harlingen Eng s.9. „Groningen". Id. van Norkoping naar Coevorden Ned. zeetjalk „Dolfijn". Schipper Roztnga. Id. van Norkoping naar Coevorden Ned' zootjalk „Arondina". Schipper Paap. 18 Aug. Id. vau Londen naar Harlingen Eng. s.s. „ürontngon". Id. van Karlskrona en vertrokken naar Rotterdam Ned. zeeljalk „Vitcsse" VISSCHERIJ BERICHTEN. 60 cL, 10 tot 30 stuks kleine tong, per atuk20 ct_ 10 stuks rogge per stuk f I.—1 :tot 2 mand stoitschol, per mand f8.— af 10 1 tot2mand kleine schol, por mand f3.00 af maud schar, per mnnd f660 a f7,— Van vletten 100 stuks makreel a f4.— per 100 stuks, 300 stuks pietermannen f2.60 per 100 stuks. 18 Aug. Door 38 korders: 6 tot 20 stuks grooto tong, per stuk fl.26, 10 tot 60 stuks nilddeltong, per stuk 60 a 66 ct., 10 lot 10 stuks kleine long, per stuk 20 ct., 6 tarbotten f6 a f8.— por stuk, 1 tot 2 mand stortsehol, per mond f8.- a f10—1 tol 8 mand kleine schol, per mand f3.00 a f6- 1 tot 2 mand si har f6 - per mand, 1 tot 6 atuks rogge per MARKTBERICHTEN. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 17 Augustus. Gr. aardappelen f 0,85 1.50 p. mnd. Kl. „0.55 -0.95 Siaboonen 6.50 --8.50 p. 100kg. Soüboonen 1.1.85 p. 1000. Roode kool „7.75 8. 100 Witte kool 4.10 -7.50„ 100 Komkommer 3.80 100. Andijvie 1.05-1.15„ 100 kr. Appelen 1.75 mand. Uien 2.90 100 bs. Beverwijk, IS Aug. 1916. Oroonten. Asperges, dik wit, f -.00- f- .-, id. dun wit ro.00-f-.00, id. dik blauw f - .00-f -.00, id. dun bl. fO-fO per 100 bos, poste loin f0.18—f O.SM per ben, capucyners f0,00-r0.— por 100 pnd., rapen fO.OO-fO.OO per 100 pnd., rabarber f 0.0Ó—f0 per 100 boa, sla f 1.00—f 2.00 por 100 krop, spinazie l'O.OO—fO,00 por kist, zuring 10,00—fO.OO per ben, wortelen f9-16 p. 100 bos, bloemkool le soort f8.00-fl4 00, idem 2e soort f6.00-f 7.00, id. 8o soort f2.60-f4.60 por 100stuks, aardbeien f-.0-f0 - per 100 mandjes, ld.f-f.— por 100 mandjes, doppers f0.- a f 0— per 100 pond, groentles f 0.00-f 000, komkomm. le kw f4 f6, 2e kw f2A0-f360,Sekw.fl-f2.00p. 100 stuks, luinboonen 60—80 ct. per 1000 stuks, aal bessen per slof 00—OOct, snyboonen f 10-f 12.-50 p. 100 K.G.. snyboonen f 1.40-f 1-83 per 1000, spor- «leboonen tros f 14.00-fl5,dito z dr fl.'100-f 13,76, dito m. dr. f 12 - f 1250, dito dikke f7.76-f8.26 per 100K.G., anduvle fl.00-f2.60 por 100 stuks, groene kool fl—13 per 100 stuks. Behagen, 19 Aug. 1916. 2 Baarden f 1.50 a 2.80 0 Veulens 0.- 0.- Oasen 0.- 0 - 18 Stieren 210.- 380.- 48 Geldokouien (magere) 220— 370.- US Geldekoeien (vette) 200.- 600.- (10 KaUkoeien 240.- 486.- 42 Vaarzen 130.- 200.- Pinken 0.- 0.- Graskalveren 0.— 0 30 Nuchtere kalveren 10— 24.- 140 6 (magere) 690 Schapen (vette) Overhouden o.— 780 Dammeren 18.- Bokken en Gelton 0.— Varkens (mag.) 0.— «0 Varkens (vette) p. K.Q. 0.76 90 Biggen 16.- 1 KonUnon 0.- 260 KJpgen 0.20 Duiven 0.— - aada v w 5000 Kipeieren p. 100 stuks 6 - Eend eieren p. 100 stuka 0.- Hoorn, 19 Augustus 1916. 24 stapels fabrlokskoas f62.60. 82 stapels boe- ronkaas t'53.60, 00 Btapels lhbrioks commlssio kaas f---, 79 stapels boeren commissie kaas f61.--, 2 middelbare kaas f61.-. Totaal 187 HK.G. Handel matig. Burgerlijke Stand van Helder, van 17 en 18 Augustus 1915. ONDERTROUWD H. H. Forrer en A. Bronke; H. M. K. Amelsbeek en F. J. H. Tol; A. de Jonge en J. van Til; P. A. Ketelaars en H. M. Wijn. GETROUWD: J. de Wit en M. Ivanghorst; J. Graaff on A. Bakker. BEVALLEN: J. C. van Ewyk- v. Wierst, d.E. M. de Waard—Zaat- man, d.R. Roomeijer - Taekema, z. V. J. Schol Minneboo, z.H. van Woersem Maazen, d.C. M. Visser Ulder, d. OVERLEDEN: N. de Reus—wed. A. Hoek, 94 jaarN. Pranger—Raa, 59 jaar; M. de Koning,71 jaarG.I. de la Fonteijne, 2 jaar. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Boofil nummer „Coulisaenkooita". Cinema Palace, Binnenhaven 2. 2 hoofd nummers: 1. „Ik bomin U". 2. „Llor- deshistorie van een Aap". Bioscoop „T.A.V.E.N.U.", Spoorgrocht. „De vloek van hot Testament". 19 Aug. Bmlel Hullebroock In Casino, 8.16 uur. DE OORLOG. De algemeene toestand. De wanhopige en krachtige tegen stand, dien de Russen op verschillen de fronten bieden, kan niet beletten, dat de verbonden legers overal voor uitrukken. In de ruimte tusschen. Weichsol en Boeg, waarin de legers van prins Leopold van Beieren met snelle mar- schon in oostelijke richting oprukken en den Boeg reeds overschreden, heeft von Mackensen bij zijn opmarsch in noordelyke richting den Boeg bijna bereikt, terwijl zijn rechtervleugel den Boeg reeds overschreed. Zoo wordt dus de positie der Russen in Brest Litowsk van twee kanton bedreigd. In het noorden rukken de Duitscheis bij Drogitsyn, in het zuiden de Oosten rijkers bij Wlodawa over den Boeg. De convergeerende beweging naar Brest-Litowsk wordt dus voortgezet, en de meening van Sir Edward Grey, dat nog deze week een beslissende slag zal worden geleverd by die stad begint een kans van waarheid te krijgen, indien tenminste de Russen daar den slag aanvaarden, en den terugtocht niet verder voortzetten. De mogelijkheid voor een terug tocht naar het noorden, in de richting Wilna Dunaburg, bestaat nog, maar de kans dat ook die afgesloten zal worden, neemt toe, nu ook Kovno gevallen is, en de beweging der Duit sche legers naar Wilna kan worden voortgezet. Eergisteren zette de „Times" uit een, dat Kovno een belangrijke plaats in het aanvalsplan van Hindenburg moest innemen. Zoolang een Russische aanval uit Dunaburg mogelijk was, moest Kovno worden gehouden, wijl een verdediging van de Njeraen-Bobr- lijn een onaangename toestand voor Hindenburg moest doen ontstaan, en een opmarsch moeilijk wezen zou, zoolang Kovno verdedigd wordt. Thans komt het bericht, dat ook Kovno is genomen, en dat dus een belangrijk beletsel voor den opmarsch der Duitscbe legers in het noordelijk gebied is weggenomen. Novo Geor- giewsk werd omsingeld, en kon.dien opmarsch niet langer tegenhouden. Kovno is nu genomen en de weg naar Wilna staat open. Terwijl dus in het N. Hindenburg de handen vrij krijgt, dringen uit het Z. de legers van Mackensen en Leopold van Beieren de Russen op. Nog is de weg naar het O., naai Pinsk open; maar die naar het N. kan nu door Hindenburg worden afgesloten. De groote vraag is nu, wat de grootvorst zal doen óf stand houden bij Brest-Litowsk en daar het gevecht aanvaarden, dut sir Edward Grey de „beslissende slag" noemde öfzich naar het N. wenden en pogen de verbinding met Petersburg te behou den, door zich met zijn geheele macht tegen Hindenburg te keeren. Ia elk geval is thans een ont wikkeling van den toestand in het Oosten denkbaar, die binnen niet al te langen tijd tot een beslissing zal kunnen leiden. Het Deensche blad „Politiken" zegt, dat dc Russen nu hun terugtocht hebben volbracht tot de stellingen, waarin zij voornemens waren 't leger opnieuw te organisoeren, van nieuwe ammunitie te voorzien en dan op nieuw tot het offensief over te gaan. Het is nu echter de vraag of de Russen in die linie kunnen stand houden, of dat zü tot een nieuweD terugtocht gedwongen zullen worden. Achter Brest-Litowsk, in Oostelijke richting, liggen de groote Rokilno- moerassen van den Pripefc, en wordt dus hun terugtochtsweg zeer ver smald. Maar of zij zullen stand houden, dun wel hun terugtocht voortzetteu, zegt „Politiken" is nog onzeker. Dit 1b echter zekerwat te Brest is teruggekeerd is slechts een zeer verzwakt deel van bet leger. Groot zyn de verliezen geweest aan dooden, gewonden en gevangenen. De beste troepen moesten telkens in 't vuur worden gebracht om den terug tocht te dekken, en vooral de garde regimenten hebben veel geleden. Of de grootvorst nu don noodigen tijd zal vinden om zijn legers te reorga- niaeeren, is zeer de vraag. Een bericht uit Potersburg aan de „Times" wees er reeds op, dat de Duitsche legers, nu het front van aan val zooveel kleiner wordt, belangrijke troepenafdeelingen naar het noorden kunnen zenden. Do „Morning Post" bevestigt die raeoning, on zegt, dut daardoor de operaties aan het front Njemen Dwina van het grootste be lang zullen worden. Reeds hebben de Duitsche legers in het noorden de offensieve beweging hervat, om niet alleen Wilna, maar ook Dunaburg te naderen. De „Times" meldt zelfs, dat Oosten- rijksche troepen in het gevechtster rein in Koerland zijn waargenomen, waardoor zou worden aangetoond, dat van den Weichsel troepen naar het noordon zijn gebracht. Tevens verwacht men in verband daarmede een hernieuwde actie der Duitsche vloot in de Oostzee. Naar de meening der militaire autoriteiten is een succes in het noorden alleen te verkrijgen door samenwerking van land- en zeemacht. In dit verband moot men ook de berichten opvatten over Duitsche plannen tot het landen van troepen in Finland. Niet dat van Duitscho zijde over zulke plannen zou zijn ge sproken zoo zij bestaan zou de Duit sche regeering zich er zeker niet over uitlateD. Het bericht er van komt uit Stockholm, waar men vernomen beeft, dat de Russische regeering, vreezend voor een Duitsche troepen- landing in Finland dus vreezend voor een poging om Petersburg niet alleen van de land- maar ook van do zeezijde te naderen, en uit het zuiden en het noorden tegelijk aan to vallen - - aan de kustbewoners van Finland instructies heeft gegeven, hoe te handelen bij een invasie. Ten minste, dat "beweert de I<onden- sche Morning Post." (Hbld.) Van het Westelijk front. Berlijn, 18 Augustus. In de Vogezen hebben de Franschen, door een zeer weldige artilleriebeschieting voor bereide, aanvallen gedaan op Schrats- maennele en onze stellingen ten Z.O. van Sondernach. Door tegenaanvallen werden de in de loopgraven gedrongen vijandelijke afdeelingen teruggewor pen. Ten Zuidoosten van Sondernach zijD eenige kleine, geheel in elkaar geschoten stukken loopgraaf in het bezit van de Franschen gebleven. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 17 Augustus. [n de streek van Riga en in de richting van Jacobstadt geen veran dering vau beteekenis. De pogingen van den vijand op 15 en 16 dezer (Zondag en Maandag) om voorwaarts te dringen, zyn mislukt. Voor Kowdo kregen de gevechten een buitengewoon hardnekkig karak ter. In den loop van 15 en 16 dezer beeft de vijand, na door middel van zijn zware geschut van alle kalibers, tot 16 duim toe,, den aanval zorg vuldig te hebben voorbereid, alle pogingen ia het werk gesteld, om door een bestorming de fortificaties op den linkeroever van de Njemen te veroveren. Tegen den avoDd van den 16den slaagde hij er in, een door het vuur zeerbeschadigd fortje te ver overen en een inval te doen tusschen eonige andere fortjes van den weste lijken sector. De gevechten duren voort. Op den linkeroever van de boven- Narew hebben wij op den löden een reeks onstuimige aanvallen in de rich tingen van Bialystok en Bielsk afge slagen. Het offensief van den vyand tusschen de Nurez en de Boeg wordt mei succes voortgezet. De verliezen van den vijand zlju zeer belangrijk. In de streek van Nowo Georgiewsk hevig geschutvuur. In den loop van den löden on in den volgenden nacht hebben de Duiltschera een reeks aan vallen gedaan, in bet bijzonder op de versterkingen tusschen de Narew on den linkeroever van de Wkra. Berlijn, 18 Augustus. De vesting Kowno met alle forten en een on overzienbare hoeveelheid materieel, waaronder veel meet dan 400 kanon nen, is sedert vanuaehl in Duitsche handen. De vesting werd in weerwil van een uiterst taakt verdediging stormenderhand genomen. De legers in het W. zijn verder Oostwaarts vooruitgedrongen. Hun voorste afdeelingen zijn den spoorweg Bialystok -B'.eiksgenaderd. Voor Nowo Georgiewsk werden nog twee forten aan het Noordoostelijk front bestormd. Onze troepen maakten 600 gevangenen en veroverden 20 kanonnen. Legergroep van prins Leopold van Beieren De linkervleugel stootte gisteren bij de Kamiunka «rechts van de Boeg - Red aan beide zyden van Siemla- tyczó ou aan de Boeg bij FQrstendorf (tenZ.O. vau Siemiatycze) op nieuwen sterken tegenstand. De overgang over deze liuie is afgedwongen. Do vijand is teruggeworpen. De rechtervleugel bereikte den Zui delijken oever van de Boeg. De legergroep van von Mackensen heeft den tegenstander over de Boeg en in de voorste stellingen van Brest- Litowsk geworpen. Ten Oosten van "Wlodawa zijn onze troepen over den spoorweg Cholm- Brest-Litowsk naar het Oosten vooruit gerukt. De oorlogsbuit. Do oorlogsbuit in Polen bedraagt voor de eerste helft van Augustus, naar de Kölnische Zeitung uit de Duitsche en Oostenryksche stafbericb ten becüfert, ongeveer 86,000 krijgs gevangenen, 44 kanonnen en 177 machinegeweren. Daarvan komt op de lijst der Duitsche troepen198 officieren en 70,950 minderen, 10 kanonnen en 144 machinegeweren, en op die der Oostenrijksche 60 offi cieren, 14,700 minderen, 34 kanonnon en 33 machinegeweren. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 17 Aug. Het officieele be richt gewaagt vau schitterende krijgs verrichtingen en de vermeestering bij verrassing van de belangrijke hoogte Madatsch vau de Ortler-groep. Vyandelijke loopgraven zijn geno men in den sector van den Monte Nero. In het. gebied van Tolmein werden de vyandelijke stellingen op de hoog ten die den rechteroever van de Isonzo beheerschen bezet na eenon stuimigen bajonetaanval. De vijand leed gevoelige verliezen en liet 17 officieren, 547 manschappen, 4 machi negeweren en een grooten voorraad munitie in de handen der Italianen. De zeeoorlog. Berlijn, 18 Aug. Eergisterenavond vielen 5 vaartuigen van onze flottielje torpedobooten bij het vuurschip Horasrif aan de westkust van Jut land een modernen kleinen Eagelschen kruiser en 8 torpedojagers aan. Zij brachten den kruiser en een der torpedojagers met torpedo's tot zinken. Wij leden geen verliezen. Zeppelins boven Londen. Berlijn, 18 Aug. Vannacht hebben onze marine-luchtvaartuigen weder om een aanval op Londen gedaan. De City en belangrijke werken aan de Theems zijn rijkelijk met bommen bestrooid, waarbij goede resultaten werden waargenomen. Bovendien zijn met succes bommen geworpen op fabrieken en smelterljen bij Woodrich en Ispwich. Onze luchtschepen beliepen trots scherpe beschieting, geen schade en zijn alle teruggekeerd. Zware verliezen van de Engelschen. Het verliescijfer der vorige week moet voor de Engelschen aan de Dar- danellen bijzonder hevig zijn geweest, hoewel nog niet zóó hoog als dat der voorafgaande week. Ditmaal staan er echter veol officie ren op de lijst. Er zijn 28 gedood, 53 gewond en 21 vermist, totaal 102. Vooral het 9e Lancashire bataljon leed volgens de „Manchester Guar dian", zwaar en verloor zijn kolonel en luitenant kolonel. Ook over het geheele Westerfront waren in de afgeloopen week de ver liezen, volgens dat blad, zeer groot. In totaal staan op de verlieslijst de namen vau 172 officieren eu 2063 manschappen. De Turksche verliezen. Londen, 18 Augs. Dc „Daily Ex press" verneemt uit Athene, dat de Turksche verliezen in de laatste ge vechten in Gallipoli 27,000 map be dragen. De Turken beginnen zeer verlegen te worden om ammunitie, waarvan Roemenie en Bulgarfje thans den doorvoer weigeren. Aftredend rijkskanselier. Reuter seint uit Amsterdam aan Engelsche bladen, dat er kans is op een spoedig aftreden van Von Beth- man Hollweg als Duitsch rijkskanse lier eu noemt ook al zijn opvolger generaal Von Bissing, gouverneur- generaal in Belgis. Keizer Franz Jozef van Oostenrijk. Gisteren, 18 Augustus, word de keizer van Oostenrijk, 85 jaar. Geboren in 1830, werd by m 1848, bU het af danken van keizer Ferdinand, tot keizer van Oostenrijk gekroond. Voor den nu 85-jarige moet het een merk waardige gedachte zijn, als bü in zijn stille overpeinzing terugdenkt aan dien gedonkwaardigen December avond, toen hem, den achttienjarige, de regeering werd opgedragen. Hon garije en Boheme waren in opstand, in Weenen waren barricades opge worpen, in Italië beerschte openlijke revolutie.FelixSchwarzenberg schreef laterdrie oproerige soldaten hebben toen de monarchie gered: Radetzky, die last gekregen had Lombardye te ontruimen, en het niet deed; Win- dischgruelz, meer imperialist dan de keizer, die bevel kreeg een deel zijner troepen ter beschikking te stellen van den minister van oorlog en antwoord de, dat hjj ze niet missen kon, en Jeilalich, de Banus van Kroatië, die van zyn ambt werd ontslagen en weigerde het neer te leggen. Keizer Ferdinand wist niet meer in of uit, de ministers evenmin, en dorhalve werd besloten, dat de neef van den keizer, de jonge aartshertog, het bewind zou overnemen. En toon de plechtigheid afgeloopen was, klopte de afgetreden Keizer don jongen vorst op den schouder en voegde hem toe „Sei brav, est ist gerne geschehen". En dieuzelfden dag werd in Hon garije de republiek afgekondigd, het Huis Hab3burg van de regeering ver vallen verklaard, en Kossufh tot dictator uitgeroepen. Er zullen weinig voorbeelden in de geschiedenis zijn, dat een Vorst, onder zulke omstandigheden begonnen, komt tot het standpunt waarop do keizer van Oostenrijk is gekomen loerend zich naar de noodzakelijkheid te schik ken, zich voortdurend ontwikkelend met het land en liet volk, waarover hij regoeren moet. Na al het diepe leed, gedurende een langdurig leven gezien, de smart over den gewelddwdigen dood van zijn broeder, zijn zoon, zijn gemalin, en van zijn neef en opvolger, na een dag waarop hij in wanhoop uitriep: „Mij wordt ook niets gospaard!" volgden de maanden van verwoeden strijd, legen Rusland. Tegen Duitschland en Oostenryk nu bondgenooten strijden aan de zyde van Rusland, Frankryk, Engeland, Italië, Belgie, Servië en Montenegro. De oude, 85-jarige keizer, te Schön- brünn, ziet met ontzetting deze go- beurtenissen aan. Hij had zoo gehoopt in vrede te kunnen sterven, zijn rijk, in een periode van oproer en ver warring ontvangen, als geordenden, vredelievenden staat te kunnen over dragen aan zijn opvolger. -En dat hij zijn 85an verjaardag niet kan vieren in vrede, te midden der dankbare, hem vereerende volken, maar dien moet herdenken in oorlogs rumoer en te midden van treurende en met bezorgdheid naar de toekomst ziende onderdanen, zal hem op den herdenkingsdag van heden nog wel eens met een zucht de smartkreet doen uiten, dien hy slaakte op 28 Juni 1914: „Mij blijft ook niets gespaard 1" Nieuwe vliegmachines. Een correspondent van „le Temps" deelt mede, dat nieuwe vliegmachines met twee motoren en bewapend met mitrailleurs uitmuntende resultaten hebben opgeleverd aan het front. Zij zyn sneller dan de Duitsche Aviatiks" en zullen nu in groot aantal worden Lynch-justitie. New York, 18 Augustus. Vijf endertig gewapende mannen hebben een inval gedaan in de gevangenis van Milledgeville in Georgia, den ge vangene Leo Frank daaruit gehaald en hem aan een boom opgehangen bij het huis van het meisje, dat twee jaren geleden vermoord is en voor welken moord Frank ten slotte na verscheidene malen in beroep te zijn gegaan, ter dood veroordeeld was. De gouverneur van Georgia had het vonnis in levenslange gevangenisstraf veranderd, wat groote verontwaar diging onder het volk gewekt had. Een taifoen. Op de Chineesche kust heeft een taifoen gewoed, waardoor alleen in Kanton 10,0000 menschen om het leven zijn gekomen. Op de Woesoeng- rivier zijn 50 groote jonken vergaan. PLAATSELIJK NIEUWS. Mr. Th. de Meester. Volgons nadere mededeeling ont vangen van onzen afgevaardigde Mr. Th. de Meester zal deze heden Don derdag te spreken zijn in het hotel Burg alhier van 1 5 uur en van 6-7 uur namiddag. 25-jarig bestaan van „Helders Harmoniekapel". Ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van „Helders Harmoniekapel"opden2len Augustus zal des morgens ten 8 ure een rondgang door de gemeente worden gemaakt met muziek, waarbij de volgende route zal worden gevolgd Afmarcheeren van het repetitie lokaal Schïpporsateeg en verder, Weststraat, Zuidstraat, Binnenhaven, Achterbinneuhaven, Spoorgracht, Jan- zenstraat, Keizerstraat, Stationsplein, Koningsplein, Polderweg, Wilhel- minastraat, van Galenstraat, Kerk- gracht, Westplein, Dijkweg, Lange- straat, Artilleriestraat, Dykweg, Ka- naalwog en terug naar het repetitie lokaal. Ons Stsuncomité. Dinsdagavond vergaderde het Dag.- Bestuur van het Steuncomité met het Comité voor Inzameling. Zoo men weet int dit laatste de wekelijksche en maandelljksclie bijdragen van de ingezetenen, die op deze wijze liet werk van het Comité nog mogelijk Uit de uitgebrachte verslagen bleek dat wekelijks thans nog ongeveer f75 ontvangen wordt. De wekelijksche uitgaven beloopen echter nog ruim f 200. Thaus worden alleen nog ondersteund gezinnen van gemobiliseerden. Uit enkele ingeko men brieven bleek weer hoe dringend noodig deze steun is. Tot heu die nog steeds hun weke lijksche bijdrage offeren zeggen wij: och, laat uw goed hart spreken en ga daar mee voort. Zeker, er zijn er velen die ook konden bijdragen en dit niet doen, er zijn er die in deze tijden goede winsten hebben gemaakt en die wellicht met een schouderop halen den wekelijkschen inzamelaar zien voorbijgaan. In besloten verga dering werden zelfs enkele namen genoemd. Er werd op gewezen dat deze soms oorzaak zlju dat ook anderen met hun bijdrage ophouden. „Die en die verdient zooveel en geeft ook niets!" Laat hen die wekelijks bedragen daar evenwel mee voort gaan. Aalmoezen geven verarmt niet. En laat ze hun vrienden en kennissen en geburen aansporen ook wekelijks wat by te dragen, Met het volste recht mogen zij dat doen. Want, o, in de commissie werden enkele voor beelden genoemd van hen, die hun goed hart laten spreken, tot voorbeeld voor anderen kunnen strekken, namen van ecnvoudigen, maar meteen hart van goud. Er wordt wel eens gezegd: „die en die krijgt van het Steuncomité en hij heeft het niet noodig." Laat men dan weten, dat het Steun comité zich nauwkeurig van elk geval op de hoogte stelt en zoodra hel iets omtrent dezen of genen ter oorekomt telkens weer een extra - onder zoek instelt. Natuurlijk zonder dit aan de groote klok te hangen. Maar meestal blijkt dat men zöo gauw ge reed is met praatjes. De gezinnen van hen, die onder de wapenen zijn in ons aller belang, mogen geen gebrek lijden, meent het Comité. Die mannen verdienen waar lijk wel beter aan ons. RAADSVERGADERING. In de raadsvergadering van Dins dag 24 Augustus komen o. a. do vol gende adviezen ter tafel: Advies op het verzoek van de nfdee- ling Helder van de Yereeniging „Het Witte Kruis" tot oprichting van een volksbadhuis. Zooals men weet zlju door verschillende vereenigingen ad- haesie betuigd met dit verzoek. Waar dus tal van vereenigingen de oprichting van een volksbadhuis gaarne zouden zien, zijn ook B en W. van het nut van een dergelijke instel ling overtuigd. Te verwonderen is het evenwel, aldus zeggen B. en W. in hun advies, dat. bü zooveel blijken van instemming van particuliere vereeni gingen toch aan de gemeente, behalve een verzoek om een subsidie van f600, nog moet gevraagd worden den be noodigden grond kosteloos af te staan en ook het-vereischte kapitaal ad f 25000 voor de oprichting, tegen eene rente van ten hoogste 4 pet., te ver strekken. Daar de gemeente geen kapitaal bezit} zou genoemd bedrag opgenomen moeten worden en het is duidelijk dat dit niet zal kunnen plaats hebben onder de voorwaarden, die door adressante wordt aangegeven. Boven bet gevraagde subsidie van f 600 komt dus nog een suppletie van rente, terwijl nog gerekend zal moe ten worden op aflossing van het kapi taal zonder die verplichting is voor de gemeente toch geen leening moge lijk. Bü de laatste leeningen werd de aflossing bepaald op 30 jaren on de rentestandaard zal beslist beduidend hooger zyn dan hierboven werd aan gegeven. Buiten het afstaan van den grond is de verminderde prys van het water ook nog een factor waarmede rekening gehouden moet worden. Hoe nuttig ook een Volksbadhuis moge zijn, moeten wij het toch be treuren dat van particuliere züde niet meer wordt gedaan ter bereiking van hetgeen zoo zeer wordt gewenscht. Wü 'meenen, de tegenwoordige tijds omstandigheden in aanmerking geno men, dat het voor de gemeente niet mogelük is, om hiervoor steun te ver- leenen, zooals thans wordt verlangd, waarom wü U adviseeren in deze thans geene beslissing te nemen. Advies op het adres van de Afdee- ling Helder van het Nederl. Onder- wyzers-Genootscbap, verzoekende ver- hooging van de tegemoetkoming in de woninghuur aan de gehuwde nnder- Dit verzoek werd o.a. gegrond op het feit, dat deu Helder, in vergelij king met andere gemeenten in Noord- Holland, een zeer ongunstig figuur maakt. Daartegenover merken B. en W. in hun advies op, dat in 1913 de verordening, regelende de jaarwedden der onderwijzers, werd herzien en dat in verband met de daarby toegekende salarisverhoogingen de tegemoetko ming in de woninghuur op het wette- lÜk minimum werd behouden, mede op grond dat daarvoor volgens art. 48 der Wet op het Lager Onderwüs door het Rijk geen hoogere bijdrage dan f25.— wordt verleend. Bovendien brengen B. en W. in herinnering, dat enkele maanden na de hierboven aangehaalde wijziging van de verordening de wet van 6 Juni 1913 (Staatsblad No. 239) verscheen, volgens welke voor deze gemeente over het jaar 1914 een bedrag van f 2180.- door het Rijk werd uit betaald. Wanneer de hierboven aangehaalde wetsbepaling in aanmerking wordt genomen, dau moet naar onze mee ning, aldus gaat het advies voort, het verzoek een minder gunsti- gen indruk maken. De tegenwoordige ongunstige omstandigheden drukken op allen, niet alleen op de onderwij zers, doch wij mogen verwachten, dat daarin in afzienbaren tüd wel weder verandering zal komen. Bovendien merken wij op, dat bij geen enkele andere categorie van ambtenaren de salarieering rekening houdt met kindertoeslag, huishuur e. d., terwül wij by het bepalen van het salaris den eenigen gezonden maatstaf achtende dienstprestaties, welke zullen blükon uit ijver en ge schiktheid, en het aantal dienstjaren. Wanneer bij de salarieering van de onder wüzers óók nog andere factoren worden in acht genomen, is dat het gevolg van Rijkswetten en zouden wij de verplichtingen, daaruit voor de gemeente voortvloeiend, niet zon der noodzaak willen verzwaren. Wü hebben daarom de eer u te adviseeren, op het verzoek afwijzend te beschikken. Advies op het adres van de afd. Helder van den Ned. Roomsch-Kath. Gemeentewerkliedenbond „Sint Pau- lus" tot herziening van de verorde ning regelende de rechtspositie der Gemeente-werklieden. Wü hebben destijds melding ge maakt van dit concept. B. en W. zeggen in hun advies: Zooals u bekend is werd in uwe vergadering van Mei 1911 de boven genoemde verordening samengesteld en het is ods niet gebleken, dat het nu reeds noodig zou zijn tot geheele omwerking over te gaanbü de tegenwoordige tydsomstandigheden, waarin vele maatschappelyke toestan den afwijken van de normale, komt het ons zelfs niet raadzaam voor te besluiten daartoe over te gaan, wan neer dit niet dringend noodig is. Waren in den korten tjjd, dat de verordening bestaat, groote leemten of misstellingen te voorschijn ge komen, die algeheele herziening noodzakelijk maakten, dan zouden wü ons daaraan geenszins onttrekken. Waar dit evenwel niet het geval ia en waar geen enkele bijzondere aan wijzing door adressant werd gegeven, meenen wij u te moeten adviseeren het ingediende concept voor kennis geving aan te Demen. Ad vies op het verzoek tot instelling vau een paardenmarkt. Door de afd. Helder der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is aan den Raad het verzoek gericht jaarlijks op den laatsten Woensdag in Novem ber te Julianadorpeen paardenmarkt te doen houden. Dit verzoek is ge grond op de overweging, dat het aantal veehouders in het Koegras, Helder, Callantsoog on Anna Paulow na beduidend is toegenomon, en als zeker mag worden aaDgenomen, dat eene paardenmarkt thans alle recht van bestaan heeft en Julianadorp daarvoor een zeer geschikt middel punt vormt. B. en W. stollen voor tot liet in stellen van de markt op den aan gegeven datum te besluiten. Hoewel de bestaande paardenmarkt, op grond van onvoldoenden aanvoer, d.d. 1 Jan. 1907 werd opgeheven, meenen B. en W., dat, waar hier weer eene poging gedaan wordt tot oprichting van eene markt, het op den weg der gemeente ligt steun te verleenen. Die steun zal in dit geval moeten bestaan in het plaatsen van markt- palen en lynen en hiervoor wordt begroot f 250.-. Rapportover het maken van werken van gewapend beton voor de Ge- meonte Reiniging. In de raadsvergadering van den 30sten Juni kwam een adres ter tafel van de afd. Helder van den Nederl. Aannemersband, waarin ver zocht werd in het vervolg alle ge meentewerken publiek tc willen aan besteden. Dit verzoek was gebaseerd op hot feit, dat thans de werken in gewapend beton ten behoeve der gemeente-reiniging aan aannemers buiten de gemeente aanbesteed waren, terwül door leden van de afdeeling aan B. en W. en aan den gemeente bouwmeester was medegedeeld die werken onder alle mogelüke garantie te kunnen uitvoeren. Door den heer Adriaanse werden hierop eenige op merkingen gemaaktdeze heer vond het vreemd, dat aldus gehandeld werd, en de heer Biersteker stelde voor het adres om advies in handen te stellen van B. en W. Uit het thans gepubliceerde ant woord van dengemeente-bouwmeester blijkt, dat „door hem is geadviseerd „om de aanbesteding van de gewapend- „botonwerken ten behoeve van de „gemeente-reiniging te doen plaats „hebben onder speciale vaklieden, „omdat de ondervinding heeft geleerd, „dat dergelijke werken een uiterst „zorgvuldige en deskundige bereke ning en uitvoering eischen om goede „resultaten te kunnen bereiken en „dus in het belang der gemeente zijn". „Met alle erkenning toch van de „vele goede eigenschappen en kennis „van zaken, welke sommige aan- „nemers van werken bezitten, geeft „de gem.-bouwmeester in ernstige „overweging om ook in den vervolge „dergelijke meer speciale werken aan „meer speciale vakmenschen op te „dragen en daarvan geen publieke „aanbesteding te houden, waarvoor „leder, dus ook de niet met vol doende kennis van zaken toegeruste „aannemers, in de gelegenheid wordt „gesteld voor alles en nog wat in „te schryven". „Daardoor zou1. de gemeente „haar geld niet nuttig besteden2. „de werkelyk vakkundige vrijwel „uitgesloten worden; 3. hetgekwan- „sel, dat dikwüls bij openbare aan bestedingen voorkomt, in de hand „worden gewerkt en 4. de vakkundige „aannemersgeen bohoorlük loon meer kunnen verdienen en soms met „schade moeten werken als af hanke „lÜk van den hoofdaannemer". Niet altüd aan den laagsten in- „schrijver, maar aan hem, van wien verwacht kan worden, dat hü de in „de bestekken omschreven werken „met kennis van zaken voor eene „door hem opgegeven som rüet vrucht „kan uitvoeren, dient een werk te „worden gegund". B. en W. teekenen hierbij alleen nog aan, dat de commissie vau b(i stand voor publieke werken zich met dit rapport heeft vereenigd. Advies op het verzoek inzake ver plichte winkelsluiting. Van eenige winkeliers, die vroeger tegenstanders waren, is een adres ingekomen, waarin zü mededeeleu thans tot een ander inzicht te zijn gekomen, en overtuigd te zijn van de noodzakelü'kheid van een wettelijke regeling. B. en W. meenen, waar thaus de samenstelling van het college anders is dan voor eenige jaren, en de tegenwoordige meerderheid is vóór het in het leven roepen van een ver ordening, de beslissing aan den Raad te moeten overlaten. Mocht de meerderheid zich vóór winkelsluiting verklaren, dan zullen B. en W. spoedig met eene concept-verordening komen. Advies op het adres van de Algem. Nederl. Vereen. „Het Groene Kruis" over het ontsmetten vau schoolboe ken, enz. B. en W. meenen o. a. op grond van de ingewonnen adviezen van de hoofden en den Schoolarts, voorloopig niet tot aansluiting aan een dergel ij - ken dienst te moeten overgaan. (Wordt vervolgd.) BINNENLAND. De Rijksmiddelen. De opbreagst der Rüksmiddelen in de afgeloopen maand is niet zóó gunstig geweest als in Juni, toen f700,000 meer werd ontvangen dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. Niettemin zijn do cijfers betrekkelijk bevredigehd. Uit de middelen, die in den maandstaat, worden verantwoord, ontving hetRük in de afgeloopen maand f 15,673,519 tegen f16,518,239, zoodat de achter uitgang in vergelijking met de laatste vredesmaand f845,000 of ruim 5 heeft bedragen. Het resultaat zou bovendien gunstiger zün geweest indien niet de bedrüfsbelasting f985,500 minder had opgeleverd (waarvan f 125,000 op rekening der opcenten), welke teruggang voor een groot deel slechts verband houdt met snellere aanzuivering in Juni, toen dit middel 7J ton meer heeft afge worpen. B(j de directe heffingen is een ach terstand van f248,000. De nieuwe inkomsten-belasting heeft f 754,000 opgebracht, grondbelasting 185,000 .moer, doch personeel van hoofdsom 87,000 minder. De gedistilleerd accijns bracht 113,000 meer op. Aan opcenten kwam 240,000 in. Blljkbaai zün de oude voorraden vrijwel verbruikt. Meer dan verleden jaar leverden voorts de successierechten op. Het voordeelig verschil bedraagt f 289,000 nadat ook Juni reeds f587,000 meer had gegeven. Wat de invoerrechten betreft, blijft, natuurlijk tegenover do lnatste vredes maand van 1914 een aanmerkelüken achterstand waar te nemen. Het na deelig verschil bedraagt f270,000 of 20i Veel grooter is het verlies naar verhouding bij de loodsgelden, waaruit slechts f 91,800 inkwam tegen f 333,000 verleden jaar. Zegelrechten, registratie- en hypo theekrechten brachten alle minder op. De accüns op geslacht brachten in verband met de export - f21,000 meer op; de suikeraccljns daarentegen f376,000 minder. Hier tegenover staat echter een bate van f443,000 voor het hefflngsfonds. In de eerste zeven maanden dos jaars Beeft de schatkist uit de in de maandstaten vermelde middelen f94,107,250 ontv., tegen f 103,631,600 ten vorigen jare, een nadeelig ver schil van f9.52 millioen of circa 9V4%. De loodsgelden zijn' in de eerste 7 maanden 1,41 millioen of 70% ten achteren gebleveD. Adres Bond voor Minder Marine-Personeel. Onderstaand adres, onderteekend met 1950 namen van mindere Marine- schepelingen, is 28 Juli j.1. aan Zyne Excellentie den Minister van Marine verzonden. Aan Zijne Excellentie den Minister van Marine te Den Haag. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen leden van den Bond voor Minder Marine-Personeel, gevestigd te Helder dat zij zoowel gezamcnlük als in dividueel bü de uitoefening van hun recht van vereenigen zeer worden bemoeilijkt door de circulaire, welke door Uwe Excellentie in Februari 1914 werd gezonden aan de commandee- rende officieren van Marine-Directièn Hr. Ms. oorlogsschepen, waarbij elke uiting van organisatie aan boord Hr. Ms. oorlogsschepen en maritieme inrichtingen voor hen werd strafbaar gesteld dat zü van meening zyn, dat do woorden, door Uwe Excellentie by de debatten over de Marinebegrooting 1914, met betrekking tot den Bond voor Minder Marine-Personeel gespro ken, zoomede de naar deze woorden verwijzende hierboven bedoelde cir culaire, moeten berusten op misver stand of onjuiste inlichtingen omtrent het karakter, de strekking en de werk wyze van hunnen Bond dat toch immers nooit hoegenaamd, waar of wanneer ook, door het Hoofd bestuur van den Bond, hetzü direct of indirect inbreuk is gemaakt op de militaire discipline of eenige aanspo ring direct of zydelings daartoe door dit bestuur aan zün ledéh is gegeven en ondergeteekenden stellig durven verklaren, dat zulks ook in de toe komst niet zal geschieden; dat toch herhaalde malen is ge bleken, dat het Hoofdbestuur van den Bond voor Minder Marine-Personeel met ernst aanspoorde tot stipte na leving der dienstvoorschriften en af keuring uitsprak over daden van in- diacipline

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2