HELDERSCHE COURANT S. GOLTOF, Kanaalweg. S. GOLTOF, Kanaalweg. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Prima BLAUWE GERIBDE ZIJDE MANTELS» No. 4507 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van I tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cenL Elke regel meer 6 ct Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewijs-exemplaar 2J cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Aug. op: onder: op: onder: v.m.: n.m. Zondag 22 a. 621 m. IA 4.65 7.10 5.33 0.16 Maandag 23 6.10 231 4.50 7.7 0.40 7.20 Dinsdag 24 6.66 4 3 4.59 7A 7.34 8.10 Woensd. 25 7.9 5.28 6.- 73 8.17 862 Dondord.26 7.19 U.50 5.1 7.1 8.67 931 VrUdag 27 7.81 83 5.2 6.68 9.86 10.6 Zaterdag 28 7.48 9.26 5.4 6.66 10.11 10.41 LIJST van ingekomen en vertrokken personen. ingekomen. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. A.T.P.Corporaal,onder wanKa naai w.lc, Zij po. Ger. K.M.EIlomers, baas R.W., Kerkgr. 18, A-dam. K.C. P.Dlrkmaatlw.m..J.in'tVeltstrl37,B.opI..diik.N.H. J.C. Sturk,stoker lekl., Vlsclim.2,H'aluis. P. D. C. van Egmondbedrijfsleider bouw vak, lo Wllbolmlnadwarsstraat 10, Amsterdam. R.C. K.Rops, dienstb., ld. ld. RC. A.J.Verhoest.Kwartno,Blo6mstr.l, Haarlem. N H. C. v. Broderodo, smid, Koegras, Scboorl. F. J. Pesie, vorploogslor Ziekenhuis, Zwolle. 13. v Triürum.s.oiek.v-.Keizersti 60,N.Hol voet. 13.Koronberg.tinim .Bonsolaarsw.6,Kampen. Ger. J. E. von Schmid Kratzensteln, zonder, HoordgTacht8/9.'s-Haee. EL. H.Valkenburg,l.Uekon..Spoorstr.ll J.1*. F. M.Roóders,zónder,Laan 8~Alkmaar. 'lüc. W.WIllems,arbeider, Stroow., Hoogkarspel.N.H. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar: Gel, LW.M-Renkon,uif.mach.,Binnen h 87-A'dam. N.H. J.C.Bentz v.d.Borg.kap t.z .Hoofdgr., Haarlem. 11 J.Boldingh,leeraar,Stationsw.9, Haarlem. M.E.W il lemse, kindorj Wed. J. Janssen, zondor, Loodsgr. 49, A-damR.C. J.TieleinaJeerl.macb.G ra venstr.91,Haarlem Jf.H. C. E. Wlt-Prins,zond., Binnenb. 108B, A'dam. D. Mast, bakker, Janzond watt. 6. K. a.d.Zaan. M. Muue,zondor, Hoogstr.86, Alkmaar. C. Kol mans, matroos, Gasstr.SSa, A'dam. R.C. DE OORLOG. De officieels legerberlchten van 18 en 19 Augustus. Van het W e s t e 1 Ij k front. Het Fransche communiqué van den 18sn geeft aan dat de dag betrekke lijk kalm verliep. Aanvallen der Duit- achers in Argonne werden afgeslagen. Dat van den 19en vermeldt verschil lende artilleriegevechten. Aan het front van Artois heerscht groote be drijvigheid. Aan den weg Béthune Atrecht en den weg Ablain-Angers maakten de Engelschen zich meester van een schans der Duitscbers. Bij de artilleriegevechten in Argonne werden de Duitsche batterijen tot zwijgen gebracht. In de Vogezen duurt de stryd met onverminderde hevigheid voort. De stellingen op den Lingekopf werden door de Franschen behouden, niet tegenstaande het hevige geschutvuur der Duitschers. Zelfs slaagden zij erin een loopgraaf van de Duitschers af te Het Duitsche legerbericht van den 19en maakt melding van een aanval der Franschen bij Souchez, welke aan val door een beschieting welke den geheelen dag duurde werd voorafge gaan. Op sommige plaatsen drongen zij in de Duitsche stellingen. In het midden van het aanvalsfront houden de Franschen nog een deel in hun bezit. Overigens z(jn de Franschen reeds weder teruggeworpen. Volgens dit bericht werden de Fran schen in de Vogezen, nadat zij eerst vasten voet hadden gekregen in een deel der Duitsche loopgraven weder daar uit verdreven. De gevechten duren hier nog voort. Van het O o s t e 1 y k front. Nog steeds hebben de Russen nog niet genoeg kracht kunnen ontwik kelen om de met spoed voorwaarts rukkende Duitschers tegen te houden. Het gaat er thans om, of de Russen erin zullen slagen zich op de tweede verdedigingslinie te handhaven, of er voorbij gedrongen zullen worden, van Petersburg afgesneden, en in kleine gedeelten uit elkaar geslagen zullen worden. Zou dit laatste het geval zijn dan is dit voor den verderen loop van den oorlog en het eindresultaat ervan, van groote beteekenis. Duitschland zou zich dan een van de voornaamste tegenstanders van den hals hebben geschoven, en aan den oorlog op twee fronten een einde hebben gemaakt. De loop der krijgsverrichtingen is voor de Russen intusschen zeer gunstig. Zelfs is het reeds de vraag of z(j op deze tweede linie nog wel stand zullen kunnen houden. Reeds staan de Centralen aan den linker oever van den Boeg tot aan Brest- Litowsk, terwijl ook van het N. uit de vesting reeds door hen genaderd is. De forten op den W. oever zijn reeds geheel omvat. Ten N.W. zijn ae Russen reeds tot achter de Boeg terug gedrongen en eveneens ten Z. van de plaats. Hier staan zelfs de ver bondenen reeds op den anderen oever. De spoorweg Brest—Bialystok is ook reeds door de Duitschers genaderd, hetgeen - gelijk de „N. Rott. Crt." Ingezonden Mededeeling. VOOR BLOUSES EN C0STUUMS. c.M., 58 cent. opmerkt - niet veel minder betee- kent, dan dat de tweede verdedigings linie reeds in het midden doorbroken is. De positie der Russen in het cen trum wordt daardoor verre van roos kleurig. Naar het schijnt zijn de Duitschers en Oostenrijkers voor de Russische achterhoedestellingen niet lang genoeg opgehouden, en hebben zij het gros van de Russen zoo snel achtervolgd, dat de tijd voor een hergroepeering ontbrak. Naar het schijnt zijn de Russen ook niet voornemens te trachten zich in Brest-Litowsk te handhaven. Reeds in ons vorig nummer werd medege- 'd, dat volgens een bericht uit Boekarest de Russen de stad ont ruimden en de voorraden naar Misk brachten. Een nadere bevestiging van dit bericht is niet onwaarschijnlijk. Een verdere terugtocht kan echter slechts beschouwd worden als een poging om zoo min mogelijk te ver liezen en te voorkomen dat een groot deel van de strijdkrachten van de verbinding met St. Petersburg zal worden afgesneden. De goede afloop van een dergelijken terugtocht hangt echter voor oen groot deel af van de krijgsverrichtingen der Duitschers in het Noordon. In het Russische bericht van den 18en is van de tegenslagen nog niet zoo veel te merken. Volgens dit bericht is de toestand in het N. vrijwel onveranderd. Pogingen der Duitschers om in de richting vati Dunaburg tot het offen sief over te gaan, werden verijdeld. Omtrent de vestiug Lowno wordt medegedeeld, dat de Duitschors erin slaagden zich in de forten op den W. oever van de Njeraen te nestelen. Van de overige verdedigingswerken wordt echter gemeld, dat zü nog in het bezit dor Russen zijn. Aan Boven Narew en tusschen deze rivier en de Boeg duren de gevechten nog steeds voort. De verbondenen doen hardnekkige aanvallen op de wegen naar Bialystok en Bielsk. Aan de Boeg word het offensief der cen tralen tegengehouden en deden de Russen een tegenaanval, welke hou in staat stelde eenige mitrailleurs te vermeesteren. De aanvallen op het front van Nowo- Qeorgiewsk worden met kracht voort gezet. In het bericht van Duitsche zijde werd echter reeds gemeld, dat de vesting door hen bezet was. Aan sluitend hiermede wordt d.d. 19 dezer medegedeeld, dat in Kowno nog 30 officieren en 3900 man gevangen ge nomen werden. In verband met het veroveren van de vesting werden de stellingen der Russen op de linie Kal- warit-Suwalki reeds door hen ont ruimd. Verder Zuidwaarts slaagden de Duitschors er In, de overgang van de Narew te forceeren. 800 Russen werden gevangen genomen. De spoorweg Bialistok Bielsk werd door de Duitsche troepen bereikt. Hier werden 2000 Russen 'gevangen Op het Noorderfront van Nowo Georgiewsk werden de vestingwerken bestormd. Moer dan 1000 gevangenen en 125 kanonnen vielen in handen der Duitschers. Het leger van Leopold van Beieren rukte verder Oostwaarts. De rechter vleugel hiervan wierp de Russen uit hunne stellingen aan den Milnik en rukte eveneens verder voort. Tusschen Niemirow en Janow wer den de overgangen over de Boeg eveneens geforceerd. Boven Brest- Litowsk drongen de Duitschers bij Pokitno in de voorste werken van Brest. Oostelijk van Wlodawa worden de Russen achtervolgd. Boven en beneden deze plaats werd de rechteroever van de Boeg ook door de Russen ont ruimd. In een bericht van den 20sten wordt medegedeeld dat de vesting Nowo- Georgiewks door de Duitschers werd bestormd en genomen. De geheele bezetting, waarvan reeds meer dan 2000 man in voorafgaande gevechten gevangen genomen waren, benevens een onafzienbaren buit aan oorlogsmaterieel viel in handen der Duitschers. Deze belegeringstroepen en het tegenover de vesting gebruikte geschut komen nu dus eveneens vrij voor de actie aan het front. De Oostenrljksche berichten geven dezelfde bijzonderheden over de vor deringen by Brest-Litowsk. Van het Zuidelijk front. Van Oostenrijksche zijde wordt medegedeeld, dat de Italianen voort gaan met de beschieting der Oosten rljksche stellingen door middel van zwaar geschut. Aanvallen op het plateau van Folgaria werden afge slagen. De gevechten in het Noorde lijk deel van het kustfront nemen in hevigheid toe. De Italianen deden zes aanvallen op het bruggehoofd van Tolmino, welke alle afgeslagen werden. De gevechten duurden den geheelen nacht door. Meer dan 600 dooden bleven voor de Oostenrljksche stellingen Van het Turksch-Russischo gevechtsterrein wordt van Russische zijde medegedeeld, dat het offensief der Turken tegen Cborkhodja tot staan gebracht werd. In de richting van de Euphraat werden eenige Turksche stellingen genomen. Volgens een Engelsch bericht werd aan de Dardanellou eenigen voortgang gemaakt en werden nieuwe troepen geland. De Turken hebben echter eveneens versterkingen gekregen. Bij de aan vallen ontstonden verwoede gevech ten, zoodat aan beide zijden zware verliezen geleden werden. Door deze gevechten kon echter de troepen landing bij Soefla zonder tegenstand plaats hebben. Alle Turksche stellingen, in den loop van de week door do verbondenen vormeesterd, zijn nog in hun bezit. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 19 Augustus. De paketboot „Arabiö", van de White Star-lyn, is op weg naar Amerika getorpedeerd. De passagiers en de bemanning zijn gered. (De „Arabie", in 1903 gebouwd, mat 15.801 ton bruto). De „Arabis" vertrok gistermiddag van Liverpool naar New-York. He denochtend te kwart over negenen is zij, zonder waarschuwing, in den grond geboord. Naar verluidt, waren er geen eerste-klas passagiers aan boord, ongeveer 170 tweedeenderde klas en een bemanning van 250 kop pen. Onder de passagiers waren een aantal Amerikanen. Volgens de laatste berichten is de Arabie" binnen 10 minuten gezon ken. Een schip heeft de passagiers en bemanning van 11 booten over genomen en is nu onderweg naar Queenstown. Het weder is mooi, de zee kalm. Officieel wordt gemeld, dat 375 mensehen zijn gered; om trent 48 is nog geen bericht. De Engelsche stoomschepen „Mag- gie", „Serbino", „Dunsley", „Grodno" en „Thornfield" zijn in den grond geboordde bemanningen zijn gered. Lloyds verneemt, dat het Noorsche stoomschip „Magda" in den grond is geboord. De kapitein en 15 leden der bemanning zijn gered. Van Duitsche zijde wordt nog medegedeeld, dat de Engelsche onder zeeër „E 13" aan den ingang van de Sont door een Duitsche duikboot werd vernield. Postzendingen vernietigd. Cbristiania, 19 Aug. De Noorsche postdirectie deelt mede: De Duitsche duikboot, welke giste ren het stoomschip „Haakon VII" op weg "naar Engeland aanhield, beval alle drukwerken en pakketten voor Engeland, Frankrijk en Italië en de aan Duitschland vijandige kolonies over boord te werpen. De brieven post en de aangeteekende brieven werden aan boord van de duikboot genomen. Behalve de Noorsche post had het stoomschip zeven zakken brieven van Denemarken naar Londen aan boord. Berlijn, 19 Aug. Skandinavische bladen bevatten zware beschuldigin gen tegen een Duitsche duikboot, die de post van het Noorweegsche schip „Haakon Vil" in beslag genomen en gedeeltelijk vernietigd zou hebben. Zooals wij uit betrouwbare bron ver nemen, zijn van dén kapitein van de duikboot hieromtrent nog geene be richten binnengekomen. Het is dus voorloopig niet mogelijk vast te stellen, of er hier van de pakketpost of van de brievenpost sprake is. Voor de behandeling van de pakketpost gelden de algemeene grondslagen voor de behandeling van contrabande. Brievenpost mag volgens de Haagsche overeenkomst niet aan getast worden. Deze overeenkomst is echter door verschillende oorlogvoe renden, vooral door Rusland, niet ge- ratifieerd geworden en daarom komt artikel 9 in dezen oorlog in het ge heel niet in toepassing. Bovendien eerbiedigen onze tegenstanders de onaantastbaarheid van de brievenpost op geen enkele wijze. Zij hebben de van Duitschland vertrekkende of voor Duitschland bestemde brievenpost ge regeld aangehouden en aan censuur onderworpen of zelfs weggenomen, zelfs als zy op neutrale schepen naar neutrale havens vervoerd werd. Van het Oostelijk front. In de „Magdeburgische Zeitung" schrijft de gepensioneerde luitenant- generaal baron von Ardenne over de militaire gevolgen van den val van Kowno: Ten eerste komen de belegerings troepen en hun zwaar geschut voor gebruik elders vry, en dat doel ligt in de buurt. Voorts zullen de Duit schers de vesting verbouwen, ver sterken en tot vast steunpunt maken voor alle Duitsche legerafdeelingen, die Koerland zijn binnengedrongen, de rivierlinie van de Windau en de Aa zyn overgetrokken en nu Riga en Düaaburg (Dwinsk) bedreigen. Voor een aanval uit het veroverde Kowno zal nu ook Wilna, het ge wichtige kruispunt van heir- en spoor wegen, vallen. Daarmee is de deur geopend voor een verdere strategische combinatie. Men bedenke slechts, dat de aanstaande wereldhistorische slag aan de Boeg zich naar alle waar schijnlijkheid meer op den Oostelyken dan op den Westelijken oever zal af spelen. Gelukt het spoedig ook Grodno ten val te brengen, dan is de linie van Njemen en Narew, in D ui toch Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenrnode-Artikalvn. Gemaakte klaading. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. bezit, een wijkplaats voor een moge- lijken tegenslag. Meer dan zes maanden heeft Hin- denburgs leger om het bezit van de Russische vestinglinies geworsteld. Thans zijn die gewonnen door de doorzetting van een groote strate gische grondgedachte, de omvatting door twee, aanvankelijk ver van elkaar geschoiden, in felle gevechten echter zich gestadig samensluitende vleugels. Een verdere, nog gewichtiger voort zetting van die grondgedachte is te wachten. Wanneer zy bergt wat wij wagen te hopen, dan zal het ons ook op het gebied der diplomatie voor den wind gaan en zal de onzekerheid van onze betrekkingen met de zoo genoemd onzijdige landen voor een opgewekt vertrouwen wyken. De toestand van het Russische hoofdleger ten Westen van Brest- Litowsk wordt gaandeweg wanhopig. De Engelsche pers over den val van Kowno. Londen, 19 Augustus. De militaire medewerker van de „Times" schrijft onder het opschrift: „Een ernstige toestand", over den val van Kowno, waarbij hij wijst op de beteekenis van de vesting. Indien, zegt hij, alle forten in handen van de Duitschers zijn, kan het leger van v. Eichhorn nu over de Njemen gezet worden en zijn gewicht in de weegschaal werpen bij de reeds aanzienlijke strijdmacht onder v. Hindenburg ten noorden van de rivier. Steunende op de veroverde veste zal het nu aan den veldmaar schalk vrij staan naar Wilna op te rukken, indien hij zich aan het front bij Dwinsk en Riga gedekt heeft, en de bedreiging van de verbindingslijnen van de Russische hoofdmacht aan de Bobr- en de Boeg-linie zal werkelijk heid worden. Ik kan nog niet precies nagaan, hoe ernstig die bedreiging is/ omdat ik niets weet van de sterkte der strijdkrachten, welke de groot vorst bij Wilna heeft staan, doch v. Hindenburg heeft totnogtoe niet veel moeite gehad met het afweren van aanvallen uit Riga en Dwinsk en het is waarschijnlijk, dat met de ontplooiing van zijn volle macht ge wacht is op het resultaat van de bestorming van Kowno. De toestand van de Russische legere aau de Bobr- en de Boeg-linie, ver volgt sclir., is ernstig. Er zyn teeke nen, dat de zes of zeven Oostenrijksche en Duitsche legers, die tegenover die Russische legers staan, reeds door braken hebben volbracht op de linie, welke onze bondgenooten innemen, en de aanwezigheid van een gedeelte van de legers van v. Mackensen op den rechteroever van de Boeg bij Wlodawa is even onaangenaam als onverwacht. De rivier en de Pripet moerassen, dacht men, zouden een dergelijke beweging belatten, indien van de natuurlijke verdediging van deze streek op geschikte wyze werd gebruik gemaakt. Doch indien de flank hier wordt omgetrokken en in dien Bialystok zelf bedreigd wordt, dan zal kunnen blijken, dat de groot vorst niet laDger iu staat is zich aan de linie van Brest-Litowsk op te houden, doch voor alles zal trachten zijn legers in veiligheid te brengen. Den vervolgenden vijand zal hij, zoo als hij reeds gedaan heeft, door moedige en bekwaam geleide achter hoede-gevechten kunnen bezighouden. Doch de bedreiging door v. Hinden burg in het noorden is nu zoo ernstig, dat zij zwaar op de besluiten der Russen moet drukkeD. De gebeurte nissen van de eerstvolgende tien dagen beloven van beslissenden aard te zullen zijn. Men moet veronder stellen, dat ons kabinet zich volkomen bewust is van wat er kan gebeuren en er rekening mede gehouden heeft by de algemeene beschikkingen over onze strijdkrachten. De „Daily News" schrijft: De val van Kowno is de ernstigste ramp, die de Russische legers nog getrof fen heeft. Het hoofdartikel in de „Times" bezigt den val van Kowno als tekst voor een hernieuwd beroep op alge- meenen dienstplicht Katoen contrabande. Washington, 19 Augustus. De En gelsche gezant machtigt tot de me dedeeling, dat de Regeeringen der ge allieerde mogendheden in beginsel zijn overeengekomen om katoen tot oorlogscontrabande te vorklaren. De juiste datum waarop deze maatregel vau kracht wordt, is nog niet vast; Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verliesfijsten van 12 Augustus zijn 15 officieren gesneuveld, 70 gewond. Bovendien worden dd. 2 Augustus 964 man] schappen als gedood, gewond of ver mist opgegeven. Yan de vloot is 1 officier gewond en zyn 59 manschap pen gedood, gewond of vermist. Italië en Turkije. De berichten uit Italië schynen er op te wijzen, dat Italië spoedig de diplomatiekebetrekkiogenmetTurklje zal afbreken. De Italiaansche pers is verontwaardigd over de trouwe loosheid en de uittarting van de Turken. Eerst gaven zy aan de Itali aansche reservisten in Klein-Azië verlof zich in te schepen in Smyrna zijn er b.v. 700 dan trekt het die belofte weer in. Ons geduld en onze lankmoedigheid zyn uitgeput, schrijft het „Giornale d'Italia". De maat is vol. De Duitsche Rijksdag. Bij het begin van de vergadering van den Rijksdag hield de Voorzitter eene, door herhaalde toejuichingen onderbroken rede, waarin hij de jong ste successen van het leger in Polen memoreerde, die hy qualifleeerde als „aan bet ongelooflijke grenzend". Aan de stemming en de gevoelens van het volk heeft de keizer in zijn order van 31 Juli uiting gegeven. Zijn ernstige plechtige woorden, ge dragen door den geest van Duitsche oprechtheid, door vast vertrouwen op de innerlijke kracht van den eens gezinden volkswil, hebben overal, waar Duitschers wonen, weerklank gevonden. Ook de Rijkskanselier herdacht in zijne rode de groote successen der laatste weken. De Franschen zijn niet door het Duitsche front kunnen breken, Italië is tot dusver met goed gevolg afgeweerd, bet Turksche leger staat onwrikbaar aan het Dardanellen- front. Overal waar wij tot het offen sief zyn overgegaan, hebben wij den vyand teruggedreven, bijna geheel Galicië, Polen, Lithauen en Koerland van de Russen bevryd, ver in bet vijandelijke land vormen onze linies een vasten wal; wij hebben sterke legers voor nieuwe slagen vrij ge kregen. Te midden der verschrikkingen van den oorlog, gedeqken wij dank baar de daden van menschenliefde, ons door de naburige onzijdige staten bewezen by den terugkeer van bur gers uit het vijandelijke buitenland en bij de uitwisseling van krijgsge vangenen (toej.). Nederland heeft reeds tweemaal voor de uit Eogeland te- rugkeereude zwaar gewonden hulp vaardig zorg gedragen (toej.). Ik betuig dit volk den diepgevoelden dank van het Duitsche volk (toej.) en verbind daaraan een woord van bizondere dankbaarheid voor don paus, die de uitwisseling van gevangenen en zoo vele werken van menschenliefde tijdens den oorlog onvermoeid heeft bevorderd en zich voor hun totstand koming zoo verdienstelijk heeft ge maakt (levendige toej.). Onze tegenstanders aldus ging de Rijkskanselier voort laden een vreeselljke bloedschuld op zich door- hun poging om hun volken den wer- kelljken toestand te verbloemen (Ge roep: Zeer juist). De verdere rede is een nieuwe uiteenzetting van het Duitsche standpunt, als zouden Frankryk, Rusland en Engeland reeds lang voorbereid zijn tot dezen oorlog. sprookje, dat Engeland slechts wegens België deelneemt aan dezen oorlog, heeft het zelf verloochend. Dit land "belemmert den onzljdigen handel, bezel eigenmachtig Grieksche eilanden als dat zijn krijgsverrichtin gen vergemakkelijkt, in Polen ver woest Rusland het geheele land, dorpen worden verbrand, de oogst op de vulden vernield, de bevolking Daar onbewoonde streken verjaagd. Bij zijn verzekering de beschermer der kleine staten te zijn, rekent En geland erop, dat de wereld een zeer slecht geheugen heeft; in het voor jaar van 1902 werden de Boeren republieken bij het Britsche Rijk in gelijfd. De Rijkskanselier bespreekt verder de Engelsche buitenlandsche politiek en meent, dat Engeland geen recht heeft een land, dat 44 jaar lang den Europeeschen vrede heeft beschermd thans van oorlogszuch tigheid en begeerigheid naar gebieds- aanwinst te betichten. De gansche verdere redevoering van den Rijks kanselier is ééne doorloopende aan klacht tegen Engeland. Hij betoogt, dat de pogingen tot toenadering door Duitschland gedaan steeds op Enge- lands onwil afstuitten. Duitschland stelde voor, teneinde duurzaam goede betrekkingen met Engeland te be reiken, elkaar onvoorwaardelijke on zijdigheid te beloven. Toen dit voorstel, als te ver gaand, door Engeland was afgewezen, stel den wij voor, de onzijdigheidsbelofte te beperken tot oorlogen, waarin men niet kon zeggen dat de mogendheid, waaraan onzijdigheid was beloofd, de aanvaller was. Ook dat verwierp Engeland en stelde zijnerzijds de volgende formule voor: „Engeland zal geen niet uitgelokten aanval op Duitschland doen en zich onthouden van een agressieve politiek tegenover Duitschland. Een aanval op Duitech land is niet vervat in eenig verdrag en behoort niet tot het doel van eenige combinatie, waartoe Engeland op het oogenblik is toegetreden. En geland zal geen overeenkomst aan gaan, die een dergelijken aanval beoogt". Tenslotte zijn de onderhandelingen, aldus gaat de Rijkskanselier voort, afgesprongen op het feit,dat Engeland zich zijne vrijheid wilde voorbehou den, en niet wilde beloven, zooals Duitschland wenschte, 'n welwillende onzijdigheid in acht te nemen in het geval Duitschland een oorlog mocht worden opgedrongen. Wat Asquith Iden 2den October 1914 toCardiffge zegd heeft is eene verdraaiing en een leugen. Een orkaan. New-York, 18 Aug. Men schat, dat te Dallas in Texas een hondertal menschen zijn omgekomen door een orkaan. De katoenoogst heeft zeer geleden. Te Galvoston zijn 14 men schen gedood een 500 huizen inge stort. BINNENLAND. Een honderd-en-twee Jarige. De oudste ingezetene van Emmen, de heer GIjsbertus Antoon Meyer, is heden 102 jaar. De nog krasse, flinke oude heor is geboren in 1813 in het Oost-Friesche plaatsje Ditzum. In zijn jeugd was hij met zijn broeder werk zaam in een manufacturen-magazljn te Groningen. In de dagen van den Belgischen opstand moest hij de elle maat verwisselen met de sabel, want 'n groot deel van het Ned'erlandsche leger lag toen aan de grenzen. Uit dienst gekomen deed hij examen voor kommies, en in 1840 ging hy weer naar de grenzen. Na tot hoofdcommies opgeklommen te zyn, werd hy in 1878 gepensionneerd. Ontevreden boeren. Men schrijft aan het Hbl. Reeds aanstonds toen het vorige jaar maximum-pryzen voor de rogge werden vastgesteld, waren de land bouwers van hot Oostelijk en Zuid oosteiyk deel der provincie Groningen en ook van Drente, weinig te spreken. De Drentsche boer is echter minder goed georganiseerd en heeft minder gelegenheid zyn misnoegen te luchten. Sommigen meenden dat de handel rogge zoo goed als die in andere landbouwproducten, vry moest blij ven. Vrijheid zou natuuriyk ook blij heid geven. Voor de streken waar men ook vee houdt, bepaaldeiyk in Drente en Westerwolde, had men groot belang by het voederen van wintervee met eigen geoogste rogge. In Westerwolde was dan ook vrijwat van dit artikel, dat door de regeering ia opgevorderd voor de consumptie, maar dat beter aau het vee was opgevoederd. De Westorwoldsche boertjes immers wa ren er niet op ingericht de rogge goed te bewaren. Vandaar dat heel wat slechte waar in brood is ver bakken. De wrevel werd nog in de hand gewerkt door twee andere oorzaken. De boer in het noorden des lands n.1. mocht van den rogge oogst niets opvoederen. Maar later bleek dat van die rogge een deel aan Geldersche boertjes is afgestaan. Die mochten het juist voor vee voedering gebrui ken. De groote grief had men echter tegen de kleiboeren. Die verbouwen weinig rogge, doch veel tarwe. En terwijl de rogge werd opgevorderd tegen regeeringspryzen, mocht de ryke Hoogelandster boer (van de Noord- Groninger klei) en de Oldambster boer (van de Noordoost-Groninger klei), met zy'ne artikelen op de markt speculeeren zooveel hy kon. In deze streken wordt haast geen vee gehou den. Het voeder verbod trof hun dus niet. Aanvankelijk was de minister voor nemens den handel in rogge vrij te laten en ook het voederen te gedogen, mits men zich daarbij hield binnen redeiyke grenzen. De vorige week echter is de minister van taktiek veranderd en de prys van de rogge op f8.— per H.L. bepaald. Dat is een prys, die de heeren land bouwers van zand- en veengronden in jaren niet gemaakt hebben. Ze mogen zuchten over hooge kunstmest- pryzen en verhoogde arbeidsloonen, de boeren, die f8.- voor hun rogge krygen, maken mooie winsten. De ontevredenheid komt nu tot uiting. Reeds de vorige maand be sloot de federatie van landbouw-ver- eenigiDgen in de gemeente Slochteren, om, zoo wenscheiyk, in samenwerking met den Veenkolonialen Boerenbond, te Veondam gevestigd, den Minister tot rede te brengen. Met den Gron. Landb.-Bond - de provinciale fede ratie, waarby ook de andere, zoo juist genoemde corporaties zijn aangeslo ten willen sommigen liever geen doen hebben. Daarby zyn ook ryke kleiboeren aangesloten. Men vreesde, dat die niet genegen zouden biyken de „rogge-aktie" mee te voeren. Deze week is het begonnen. Te Slochteren hebben 12 landbouwver- eenigingen en een groot aantal par ticuliere rogge-ver bouwers vergaderd en na uitvoerige discussies besloten aan den Minister per adres te ver zoeken den prys van rogge vry te laten, gelijk ook de prijs van tarwe, gerst, haver 6dz. aan geene minis- terieele beperkingen zijn onderwor pen, of welden prys der rogge zoo danig te bepalen, dat deze in geiyke verhouding staat tot andere land bouwproducten. Men leest niet dat de adressanten de rogge voor den gestelden prijs niet kunnen leveren. De moraal is alleen: onze collega's verdienen grof geld, wy moeten grof verdienen. Toegegeven moet worden dat de kleiboeren, die bet minstens zoo goed kunnen stellen dan de zand- en veen- boeren, extra, extra verdienen. Maar de laatstgenoemden zitten toch niet in den druk. Alles behalve I De Veenkoloniale Boerenbond te Veendam heeft tegen Dinsdag 24 dezer een buitengewone algemeene vergade ring belegd, voor eene „bespreking Ingezonden Mededeeling. GROOTE KEUZE GUMMI-u WATERPROOF- van urgente landbouwvraagstukken". Daar zal de beweging in Slochteren begonnen, met kracht worden bijgezet. By uitzondering is deze algemeene vergadering voor de pers echter niet toegankelyk. Gewetensgeld. Ten behoeve van 's Ryks schatkist is van onbekenden ontvangen: aan het Dep. van Fin. uit Utrecht per postwissel onder no. 1864, f CO, ter voldoening van te weinig betaalde vermogensbelasting en aan het Dep. van Oorl., door tusscbenkomst van een R.K. priester, f 10, wegens reatitutiegeld. Opstootjes. Woensdagavond hadden in ver schillende stadsgedeelten van Den g opstootjes plaats, waarbij mili tairen betrokken waren. Zoo moest op de Groote Markt een troep mili tairen, die de orde verstoorden, door de politie worden uiteengedre zen. In de Rembrandtatraat moest een soci alistische liederen zingende menigte worden verspreid, en in de Cartesius- straat, de Gheynstraat en op de Re- jentesselaan moest de politie verlofs iocaliteiten ontruimen, waar militai ren relletjes veroorzaakten. Esn meevaller. De Maatochappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft naar het „U. D." meldt, bepaald, dat met het oog op de goede bedrijfsresultaten de volgende maand aan het personeel een extra week salaris zal worden uitgekeerd. Diefstal van meel. Door de rivierpolitie te Rotterdam zyn vier bootwerkers en een wachto- man aangehouden. Van de bootwer kers hadden er twee het scheepje Anna Wilhelmina" gehuurd en het gedirigeerd naar de Maashaven voor het terrein van de Internationale Magnesietwerken. Op dit terrein staat een loods, ver huurd aan Vriesseveem, waarin deze N.V. balen meel had opgestapeld. Voor deze loods hadden ze een stelling gemaakt waarover ze de zakken meel naar den wal lieten giyden, om ze vervolgens in het scheepje te laden. Toen er reeds een 50 zakken op die manier waren geladen, verwekte hun handelwyze achterdocht en de rivier politie werd gewaarschuwd. By aan komst van de politie ter plaatse waren evenwel de vogels gevlogen, doch uit papieren, die men in een paar en, welke de ontvluchten hadden achtergelaten, aantrof, is men op hun spoor gekomen. Op het meel is beslag gelegd. Een nieuwe truc. Donderdagmorgen werd er gebeld ten huize van den heer B. J. B. aan den Terwenakker te Rotterdam. De dienstbode, die open deed, zag twee net gekleede jongelui op den stoep staan, van wie er een haar een brief geeft. OP de mededeeling vaö de dienstbode, dat mijnheer nog niet by de band is, zegt dit jongmenscb, dal de brief niet voor mijnheer maar voor baar bestemd is, zoodat zij hem ge rust kan openen. Zij doet dit en leest, dat zy hedenmorgen op den Noord singel moet komen, op het bureau, met f 20, zegge twintig gulden, ar tikel 134 wetboek Strafrecht. De dienstbode loopt met getypte briefje naar- mevrouw, want zij is zich geen kwaad bewust; mevrouw zegt, dat zy haar niet beeft aangeklaagd on van niets weet, doch mijnheer, die er ook aan te pas komt, zegt als by ingeving tegen de dienstbodeloop spoedig naar beneden en kyk naar myn flets. ToeD de dienstbode beneden kwam, waren de jongelui verdwenen en ook de fiets van myoheer, die in de gang achter een deur gestaan had. Het was de fietsdieven natuuriyk te doen om de dienstbode uit het portaal weg te hebben, nu ze toegang verkregen hadden. Dit is wel de nieuwste truc, die zy by het stelen van fietsen uit gehaald hebben. Ingezonden Mededeeling. De kwellingen van aambeien, in het begin niet zoo hevig, zijn ten slotte onuitstaanbaar. Do ver- schrikkelyke jeuk en stekende pyn zyn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zy komen meer voor by vrouwen dan by man- men en worden vaak veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswyze enz. Bloedende zoowel als droge, in zoo wel als uitwendige aambeien kunnen volkomen genezen worden door Foster'8 Zalf. Menigmaal werd de patiënt door aanwending van één doos van zyn lyden verlost. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te den Helder verkrijgb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poetw. a f 1.75 p. doos. (22)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1