MANTELS. GUMMI- WATERPROOF- Laatste berichten. Ergelijk plichtverzuim. Mon herinnert zich, aldus de Java Bode, dat op 8 Juni in de Straat van Madoera, het atoomschip Zweena van de Haudclmij. Kian Gwam op een rif is geloopen en gezonken. De eorste en tweede machinist, do 2de stuurman, 2 raatrozen en elf passagiers, w.o. 5 vrouwen verdron ken. We melden reeds dat de inlandsche matrozen aan boord zich schuldig hebben gemaakt aan ergerlijk plichts verzuim. Daar bl|jkt thans een „zaak" van gekomen te zijn. In de Sing Pree Press lezen we dat voor de „District Court" werd behandeld een geding tegen een 12-tal matrozen, beschul digd van het niet opvolgon van ge- gevon bevelen. De „Marine Court"- te Singapore had eerder uitgemaakt, dat er geen mouschenlevens zouden zijn verloren, indien de matrozen hun plicht hadden vervuld. Uit de verslagen blijkt dat do ma trozen gedurende het zinken van de Zweena een boot moesten strijken hetgeen zij stipt uitvoerden doch er direct zelf in stapten en zoo weg- roeiden. Zij werden terug geroepen doch weigerden naar de boot terug t.e varen. Een van de matrozen zei nog dat hij niet van plan was het leven te laten en daarom geen orders meer wilde opvolgen. Hierop beval de kapitein don matro zen terug te komen, doch ook thans weigerden de Madoereezen. Intusschen zonk de boot meer en meer! En bleven de passagiers aan hun lot overgelaten De Madoereezen roeiden naar den Hollandschen torpedojager Vos, die op 'n 150 yards afstauds was ver wijderd. De kapitein antwoordde op de vraag of z.i. allen waren gered ge worden, indien de boot wasterugge koerd, met een volmondig: Jal Toen de matrozen aan boord van de Vos waren gekomen stapten Hoi- landsche matrozen in het roeibootje, en hierdoor kom do rest der passa giers en bemanning nog worden ge- ï'ed. Ook de eerste officier zeide dat geeu enkel menschenleven verloren had gegaan, indien de matrozen de hevelen hadden opgevolgd. De uitspraak luidde zoo, dat de Serang Ali bln Amat,.die voor den ringleader werd gehouden, werd ver oordeeld tot 9 maanden kettingstraf, een andere matroos tot maanden en de rest tot 3 maanden. ld. C. v. Dlxhoorn ld. Hesp. H'sluit, ld. kok J.M. Kuper ld. kok. OosMoillc. MO Juni 1016: Stoker-olieman J. NIoIhod korpl -mucli. Oost-IndlC. dr. 2e kl ld. A. Bakker ld. OosHndB. 81 Juli 1915: Matroos-kok C.J.Wlclt'orlng korp.-kok. Atjob. I.eerl.-muzik. D.H.Stelurath udsp-inuzik W.SCUIp W.o. SI Augustus 1016 Stoker 2o kl. A. W. Bonman matr. torp.m. Brabant. Stokor-ollem. O. Nielomon kpni<1r.2okl ld. A. J. liazendam ld. Zeeland. id. L. Banlolse ld. Frlso. id. D. Sloking ld. Brabant. Matr. zlok.v.pl. F. SnuuirdQk korp r.lek.T pl. Hosp. W'oord. id. W.Scüoononwolf ld. Kaz. A'dam. Matroos 2e kl. F.Oppenhulsen nintrooaliofm. Ingezonden Mededeeling. Naar school. Capes. Jongens-1 lopl/orc Meisjes- jJBKKBIS. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummers: 1. „Do Eer der Familie" 2. „Inspiratie". CinomaPalace, Binnenhavens. Hoofd- nummors1. „Het overtrekken oeaer rivier", 2. „Het goholm dor Kozen", 8. Eerste Helderscho Bioscoop-Theater, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: „Toddy ln de loopgraven". Haven te Nieuwediep. r llarliugen Eng. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 30 Aug. 1916, Aangevoerd 18 kooien en oBsen f240 af386, 49 votto kalveren 148.- a f160,—, per K.G. f0,90 ii fl.10, 83 nucht. idem f8.- af24.-614 vetto «cbapon f80,- a f60,-, 108 vette varkens f0,64 u f 0,94 per K.G., 8 magere id. f 29 u f38. Beverwijk, 27 Aug. 1916. Groenten. Asperges, dik wit, f -.00 f-.-, id, dun wit f0.00-f-.00, id. dik blauw 1 - ,00-f - .00, id. dun bi. f 0-f0 per 100 bos, poste lein f0.10-f0.18 por ben, capucQnera f0.00--10.— per 100 pnd., rapen fO.OO—f0.00 por 100 pnd,, rabarber 10.00—fu per 100 boa, sla f0.80-f 2.0O per 100 krop. spinazie fOOO-rO-OOper kiBt, zuring f0.00— fo.00 per bun, wortelen f 10 -16 p. 100 bos, bloemkool le soort f9.00—f 16.00, Idem 2o soort 16.00-f 8.00, id. 3o soort f 2.01) - f 4.00 per 100 stuks, aardbeienf - ,0-f0.- por 100 wandjes, id f -I per 100 mandjes, tomaten f4.00 a f6.60 per 100 pond, groentjes 10.00—fO.OO, komkomm. le kw. fy.oa-t'6, 2e kw. fl,60-f2.60, Se kW.f 1.00p. 100 stuks, tulnboonen 00-80 ct. per 1000 stuks, aal bessen per slofO-Oot,, snliboonen f 11.00-f 14.00 p. 100 K.G.snüboouon fL75-f2.26 per 1000, sper- sloboonen tros f 12.50 - f13.00, ld. z. dr. f 10,50 -ï 12, dito in. dr. f9.60-f 10, dito dubbele f776-f8.60 per 100 K.G andijvie fl.OO-f3.00 per 100 stuks, groene kool f 1—12.60 per 100 stuks. Puxmerond, 81 Aug. 1916. 27 stapels Fabrlokskaas per 60 K.G. f 64.- 126 Boerenkaas 60 f 64.— S Commissie 60 f 61.— 2 Middelbare 60 f 62.- 2 Goudsche kaas 60 f 60.- 1887 K.G. Boter per K.G. f 1.66 k t U 863 Bunderen: 328 vette per K.G. f 0.85 f L16 326 melke en gelde f 180.— f 390.— 43 Stieren f 000.— f 000.- 28 Paarden f 000.- f 000.- 7:' vette Kalveron per K.G. f 0.95 f 1J5 266 nuchtere id. per stuk f Slachtkalveren f 18.— f 26.- Fokkalveron per stuk I 10.- f 84.- 239 vette VarkonB per K.G. f 081 f 0.90 33 magere ld. per Btuk f 81.— f 36.— 343 Biggen per stuk f 14.— f 21.- 1211 Schapen f 82.- f 60.- 030 Overhouders f 18.- f 28.- Lammeren f 0.— f 0.— Ganzen f 0.— f 0.- Kalkoenen f 0.— f (X- Zwanon f 0.- f 0.- Kipeieren por 100 stuks f 1X26 f li.75 Eendoleren 100 f 0.— f 0.- KievlUeloren per stuk f 0.76 f 7.1 1000 zak Appelen f 2 f 3.- 1300 zak Peren f 160 f 4.- Handel votto koeien vl.; molke- en geldekooien vlug; vette kalveren stug; fok- on slacht kalveren vlug; votto varkens vlug; magore varkeus matigbiggen matigschapen matig overhouders matig. MARINE EN LEGER. Door den Minister van Marine zijn de navol gende mutatlön gelast, als: luitenants ter zee der 2e klasse, A. E. Thiorens van toegevoegd aan den Pluntsolyken Commandant te Helder O September 1915 geplaatst tel Jmuidon, K. Zalm van Wachtschip te Willomsoord 0 September 1915 toegevoegd aan den Plaalsolükon Comman dant to Holdor, J. J. A. van Stavoron van ge plaatst to IJmulden 4 September 1916 naar Ilr. Ms. Wachtschip to Willemsoord, H. Niou- wenbuijs van „Gelderland" 4 September 1916 gestejd tor* beschikking, W. PrinB van ter bo- schikking 4 September 1916 goplaatst aan boord van Hr. Ma. ..Gelderland". De officier van gezondheid le kl. dor Marino M. van Willigen zal eerlang wegens lichaams gebreken den zeedienst met pensioen verlaten. De adspirant-admiuistrateurs dor2eafdeo!fng 1>Ü hot Kon. Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, A. A. C. Bol, A. Lensvelt, A. J. Poll en II. Bademaker, bobben met gunstig gevolg het overgangsexamen voor de le afdeoling af- gologd. BEVORDERING. 1 September 1916; Bergt,-zlok.v.pl. C. Boneker tot zlok.v.pl.-maj. Holland. id. mach.dr K.H.C.M.Egors mach.dr. narij. Heemskcrck. Kwait.meester M.J.Sloltu bootsman. Gelderland O.-L ld. 3ekl. AV. Kalkman Sperwer, ld. G.J. Ferron Friso. id. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 28 Augustus. Aangebracht door 40 korders: 2 tot lü stuks groote tong fl per stuk, 6 tot 30 stuks middeltong 86 ct purstuk, 10 tot 80 stuks kleine tong 20 ct. per stuk, 1 tarbot voor 1'fi, 1 tot 2 stuks rog fl per stuk, 1 mand stortschol voor f10, l tot 2 mand kleine schol f3 a f4 per mand, 1 tot 2 mand schar fti per mand. 30 Augustus. Door 5 korders20 stuks groote tong f l per stuk, 60 stuks middellong 66 ct. per stuk. 60 stuks kloine tong 20 ct. per stuk, 2 mand kleine schol f4 per mand, 2 mand schar f6 per mand. 31 Augustus. V,m. 8 uur mots binnen. ST00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kambangan, ihuisr-, vertr. 27 Aug. v. Port-Said. Krakatau, thuisreis, vertrok 27 Aug. vau Sabang. Oranje arriveerde 27 Aug. van Batavia to A'dntn. Kangcan, uitreis, passeerde 27 Aug-Perl m. Radja, uitreis, passeerde 27 Aug. Gibraltar. Grotius, uitreis, passeerde 23 Aug. Point de Galle. Prinses Jullana en Lombok vei trokken 23 Aug. van Amsterdam naar Batavia on passeerden bedden sedert den Noord-Hinder. Rotti, uitreis, arriveerde 29 Aug. le Sa bang. Celebes arriveerde 28 Aug.van Java te New-York. Banda, uitreis, passeerde 28 Aug. Gibraltar, "-tjan vertrok 30 Aug. v. Dalny naar Nederland. Iliton, uitreis, arriveerde 29 Aug. te Port-Said. Bembrnndt, thuisreis, vorir. 29 Aug. V. Port-Saii' Rotterdamsche Lloyd. Insulindo, thuisreis, passoordu 27 Aug. Peru Bosooki, uitreis, passeerde 28 Aug. Bagres. Bengalen, uitreis, arriv. 28 Aug. te Slugupor Djebresnrriv.28 Aug. van Rotterdam to Batavia. Mocado, uitreis, passeerde 29 Aug. Perlm. Samarinda vertr 23 Aug. vau Batavia u. Sydw.. Soerakarta vortr.29 Aug.v. Aicxandrian Norfolk. Sindoro, uitreis, arri voorde 29 Aug. tePadang. Tabanan, thuisreis, vertrok 23 Aug. vau Padang. Ternate,v.Javan.N.-York,vertr.29Aug.v.Durban Merauko, uitreis, arriveerde 80 Aug. te Padang. Tambora, uitreis, passeerde 29 Aug. Ouossant. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Etna vertrok 27 Aug. van Buenos-Ayres n. A'dam. Kennemorland vertr.2SAug.v.A'dam n.B.-Ayrea. Hollandla, thuisreis, vertrok 28 Aug. van Bahln. Dellland vertr, 28 Aug v, Buenos-Ayres n-A'dam. Frlsia, uitreis, arriveorde29 Aug. te Montevideo. Zaanland, uitr.. arriveerde 29 Aug. te Blo Janelro. Gelria arriv. 29 Aug. v. Buenos-Ayres to A'dam Kon. West-Indische Maildienst. Nickerie, thuisreis, vertrok 27 Aug. v La Guavra. Oranjo Nassau, thuisreis, pass. 28 Aug.Plymouth. Pr.Fred. Hendrik,uitr,, pass, 29 Aug.Dungcnosii. Burgerlijke Stand van Helder, van 28 tot en mot 30 Augustus 1915. BEVALLEN J. Mulje - Blokker, z. M. M. Mark wat—de Koek, d.A. P. Rauws do Kramer, d.H. M. v. d. Made Baltus, z.M. Verschoor— van Twuijver, d.J. Plooij Geervliet, z. OVERLEDEN: P. Terwei-Muller, 68 jaar M. Oosten wed. W. van der Zee, 94 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. De belangrijkste berichten zlju weder die van het Oostelijk oorlogs terrein. Zij laten zich als volgt kort samenvatten. Benoorden de Polesische moerassen zijn do Russen zich aan het terug- trekkou en wel op zoodanige wijze, dat doze terugtocht in het Zuiden het snelst, en naar het Noorden toe ge leidelijk langzamer in z'|jn werk gaat. Een en ander geeft steun aan het vermoeden, dat de Ru3sen bezig zjjn geleidelijk een reusachtige omzwen kende beweging links achterwaarts le volvoeren, die ten slotte tot aan de Dwina (Duna) linie kan worden voortgezet, en wel ïn dier voege, dat do spil van de beweging, naarmate zij verder vordert, geleidelijk naar het Noorden wordt verplaatst. Totnogtoe kan de streek van Qrodno als draaipunt worden aangemerkt, terwijl Leu slotte, naar men raag ver onderstellen, alleen de benedenloop van de Dwina (Duna) als duurzaam steunpunt van den uitersten rechter vleugel is gedacht. Niet alleen de waarschijnlijkheid, dat, in groote trekken aangeduid, iets dergelijks in het voornemen der Rus sische legerleiding ligt, maakt dat het belaDg der resultaten voor de Duit- schers toeneemt, naar mate zij op Noordelijker punten van het front worden behaald. Ook zonder dat zou een doorslaand succes der Duitschers naar de zijde van Wilna en Minsk, dwars op de terugtochtsrichting dei- centrale Russischo legers, de grootste gevolgen kunnen hebben en het Rus sische centrum in een gevaarlijken toestand kunnen brengen. Een door braak aan de beneden-Dwina zou anderzijds, de bovengenoemde ver onderstelde toekomstplannen der Ru3 sen den bodem onttrekken. In deze twee beslissende richtingen is nog voor de Russen geen ramp gebeurd, maar er is toch geenszins aanleiding om gerifbt te wezen. Want terwijl het Duitsche hoofd kwartier zich met de vage mede deeling tevreden stelt, dat van Eich- hom zegevierend voorwaarts rukt, blijkt uit de mededeeling der Russen zoowel ton Noorden, als ten Zuid westen reeds in de onmiddellijke na bijheid van Wilna staan (bij Podbe- reqje en Troki) en dus het bericht van de bezetting van die stad eerlang is te verwachten. Vaag blijft ook (opzettelijk?) het Duitsche hoofdkwartier over het krijgsbedrijf tegen de Dwina, maar de plaatsaanduiding „ten Noordwesten van Bausk en de Schoenberg" be vestigt het bericht der Russen, vol gens hetwelk de Duitschers aan de Noordzijde van de Njemenek den spoorweg Mitau-Jaobstadt, in het bizonder Friedrichstadt bedreigen. Moer naai het Zuiden steken nu ook benoorden Grodno, de Russen de midden-Njemen over. Op den linkervleugel van de Rus sische legergroepen ten Noorden van de Polesische moerassen, gaat het hier en daar door uiterst moeilijk terrein. De vlakte van Bialowiez is nu voor ruim de helft door verdedi ger en aanvaller doorgetrokken. Ten Zuiden daarvan ligt het gevechtster rein in een ten deele reeds zeer moe rassige streek, en de terugtocht van den uitersten rechtervleugel zal inder daad het talent der Russische aan voerders in dit opzicht op een zwa- ren proef stellen. Van Wladimir Wodynsky uit zijn de contralen, gebruik makend van de splitaiug der Russische heerscha ren, nu ook in Oostelijke richting naar de Styr toe) tot een offensief overgegaan, dat het Russische Zui- derleger, bij geslaagde voortzetting, met omsingeling zou bedreigen. On getwijfeld mede door deze bedreiging, gingen de Russen aan de Zlota Lipa, waar zij gelijktijdig in het front fel werden aangevallen, terug, voorloo- pig op de volgende linkerzij-rivier van de Dnjestr naar het Oosten toe, de Koropiec. Echter is ook hier een terugtocht op groote schaal door Wolhyniö heen, zelfs tot aan den Dnjepr toe, niet uitgesloten. (N. RotL Ct.) Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs. 29 Augustus. Officieeto mede deeling van hedenavond: Do bedrijvigheid van de artillerie dnurt over het grooLste gedeelte van het front voort. Op sommige punten met gunstig resultaat. Berlijn, 30 Augustus. Offieiecle mededeeling van het groote hoofd kwartier Er is niets bizonders gebeurd. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 30 Augustus. Officicele mededeeling van het groote hoofd kwartier: Legergroep van Hindenburg. Do tióopen van generaal von Below zijn in gevecht gewikkeld om het. bruggehoofd tcD Zuiden van Friedrich stadt. In de gevechten ten Oosten van de Njemen bereikte von Eichhorn de streek ten Noordoosten van Olita, nog 1600gevangenen werden gemaakt en 7 kauonnen vermeesterd. In de richting van Grodno bo stormden onze troepen Lipso aan de Bohr. De vijand werd totopdeSidra teruggeworpen. Onze troepen mar cheerdon door Sokalba. Op verschillende plaatsen bereikten w|j den Oostrand van de bosschen ten Noordoosten on ten Oosten van Bialystock. Legergroep van Leopold v. Beieren In het woud van Bialowiez wordt om den overgang van de bovon-Narew gestreden. Duitsche en Oostenrijksch- Horgaarsche troepen van Woyrsch wierpen den vijand uit zlju stellingen btj Suchopol aan den .Oo3trand van het bosch en bij Saorezowo terug. Er wordt hier scherp vervolgd. Legergroep von Müekensen. Om den terugtocht door het moeras gebied bij en ten Oosten vau Pruzana mogelijk te maken, hebben de Russen gisteren op de linie Paldugno tot ten Zuiden van Kobryn nog eens den strijd aanvaard en zijn opnieuw ge slagen, ofschoon zij afdeelingen, dio reeds verder afgemarcheerd waren, weder in het gevecht wierpen De voortzetting van de Russische strijdwijze, die in de krijgsgeschiede nis van alle tijdon zonder weerga is, Dl. de bevolking van het eigen land tot bescherming van het vluchtende leger in vele duizendtallen, vooral uit vrouwen en kinderen bestaande, tegen onzen aanval op te drijven, heeft hun niets gebaat. Uit Frankrijk. Berlijn, 80 Augustus. (E. Van Duit sche zijde.) De Deutsche Tageszt. ver neemt uit Genove: De uitbreidiDg der kolenwerksta- king in Wales wekt in de Parysche pers diepe verbittering. Alle ochtend bladen geven ellenlange Londensche berichten, volgens welke binnenkort het aantal stakers tot honderdduizend zal stijgen. De beoordeeling van de houding der mijnwerkers is verschil lend. De royalistische bladen gebrui ken uitdrukkingen als „landverraad" en betoogen, dat de regeering voor den duur van den oorlog de geheole leiding dor kolenindustrie diende te militarisecren. De Bataille syndicali- ste beschuldigt de Engelsche regee- ring van woordbreuk tegenover de mijnwerkers en beweert dat de mijn eigenaren de werkers onbarmhartig expioiteeren. Doze tweede kolen werk staking beteekent hetzelfde als een verloren slag. De duikboot- en mijnoorlog Londen, 30 Aug. Lloyds meldt, dat het Engelsche s.s. Sir William Step henson is gezonken. (De Stephenson, in 1906 gebouwd, mat 1540 ten bruto). De oorlogscorrespondent van de Vossische Zeitung seint, dat de Russen voor hun aftocht, uit Brest-Litowsk de stad in brand hebben gestoken en dat verreweg het grootste deel in vlammen is opgeguan. Volgens de „Nowoje Wremja" van 20 dozor, is besloten om, in geval Riga wordt ontruimd, het hout dat daar voor een 35 millioen roebel ligt, te verbranden. De Balkanstaten. Londen, 30 Augustus. Naar luid van inlichtingen uit betrouwbare bron, zijn in den loop der vorige week ongeveer 200.000 man Duitsche troepen te Brasso in Hongarije nab|j do Rocmeensohc grens, aangekomen. Daaicntggen wordt in goed inge lichte kringen te Boekarest (naar de Times correspondent daar meldt) ver zekerd, dat Duitschland zijn plan om door Servie en Bulgarije oostwaarts te trekken, heeft opgegeven wegens de vele gevaren, die aan een derge lijke onderneming verbonden zijn en aan de moeilijkheid om daarvoor voldoende strijdkrachten beschikbaar te stellen. Deze mededeeling, die blijkbaar is ge daan om de openbare meening in Roe menie gerust te stellen, schijnt in strijd te z|jn met een gisteren van do Hongaarsche grens ontvangen be richt, waarin de overheid mededeelt, dat het verkeer op de spoorwegen in Hongarije gestremd was. De schorsing van het gewone verkeer is ongetwijfeld een gevolg van troepen transport. Volgens de meening van tot oordeelen bevoegden zal de inval der Duitschers in Servie over onge veer 10 dagen beginnen. Het oifer van Servië. De „Temps" wijdt een hoofdartikel aan de jongste zitting der Servische Skoepsstma, waarin deze met 103 tegen 22 stemmen het zware besluit nam, grondgebied af te staan aan Bulgarije ter verwezenlijking van de Balkan entente, terwijl 39 afgevaar digden blanco stemden. De „Temps" noemt dit besluit „een offer, het dappere, kleine volk waardig dat nu reeds dertien maanden zulk een ver heffend voorbeeld van stoïcisme en zelfverloochening geeft", en vervolgt De Servische pers heeft in deD breedo aan het volk uiteengezet wat de Vierbond het vroeg.te willen af staan, zoowel van het gebied, dat het hoopte te verkrijgen als van dat, wat het reeds verworven had: het Servisch deel van het Banaat en 10v000 vierkante kilometers van het gebied, dat krachtens het verdrag van Boekarest aan het koninkrijk was toegevoegd. Dat vraagt men van Servie als offer, ten einde meenschappelijke zaak te sneller te doen zegevieren door de medewer king van Roemenie en Bulgarije. Het vooruitzicht van deze smarte lijke beproeviDg heeft den Serviërs treffende protesten ontlokt dui zenden Serviërs zijn immers gevallen op den grond, dien Bulgarije eischt als pr|js voor haar verzoeniDg. En M. Pasjitsj heeft al zijn gezag en invloed moeten aanwenden, om den Servischen afgevaardigden, rneeren- deels plattelandsbewoners, de gevaren van den Europeeschen toestand dui dclijk te doen gevoelen. Zij weten echter ook, dat tegen over de offers, wier noodzakelijkheid hun werd aangetoond, bijzondere voordeolen staan. De Serviërs wen- schen hun nationale eenheid te vol tooien, en vooral dat de Kroaten zich bij hun kunnen voegen als zij dat mochten verlangen. Dat is ook onze wensch. De Ser vische volkeren, die zich nog voor een groot gedeelte onder hot Oosten- r|jksche juk bevinden, moeten zich om hot koninklijk Servie scharen, binnen de grens, gesteld aan de mo gelijkheid der vèr wezenlij king van dat gewettigd verlangen. Aldus vatten wij het besluit op, thans door de Servische Kamer genomen. De wensch door de volksvertegen- wooidigers geuit, zal den Servischen premier het. antwoord ingeven, dat wellicht reeds aan de gezanten van Frankrijk, Engeland, Rusland en Italië te Nisj is gegeven. "Wij kennen dit antwoord niet, maar reeds is het zeker, dat de Servische vaderlands liefde het beginsel van het nood zakelijk offer heeft aanvaard, dat per slot van rekening aan Servie toch nog een onverhoopte gebiedsuitbrei ding moet brengen. De regeering van koning Peter wil de verantwoorde lijkheid van een weigerend antwoord aan Bulgarije niet aanvaardeu. Als dc Bulgaren echter onmiddellijk tegen Turkije oprukken, dan zou de aldus aan de gemeenschappelijke zaak be wezen dienst aanzienlijk zijn. Als, ondanks de gedane aanbiedingen, het leger van koning Ferdinand werkeloos bleef, dan nog zou de gestie van Servie er niet minder onze erkente lijkheid om verdienen. Deze overwe gingen moeten te Nisj opgeld doen bij de onderhandelingen die op het antwoord van M. Pasjitsj zullen vol gen en die gedurende de eerstkomende dagen de aandacht der geheele wereld zullen boeien. Want het te Nisj gevallen besluit zal thans Bulgarije moeten noodzaken, openlijk partij te kiezen. Servie, dat in drie jaren tijds drie oorlogen heeft gevoerd, heeft er het grootste belang bij, de eindoverwinning te verhaasten, die zeer zou gebaat zijn door de for ceering der Dardanellen. Servie zal in het Oosten het laatste Oosten- rijksch-Duitsche offensief moetep af wachten, en heeft er dus dus alle belang bij, te kunnen rekenen op de vriendschap van al zijn buren. W|j zullen binnen enkele dagen kunnen weten, waaraan wij ons be treffende het al of niet ingrijpen van Roemenie en Bulgarije te houden hebben. Goed zwemmer zijnde, waagde hij zich een 10 M. uit den kanttoen stak hij plotseling de hand op, riep en verdween in de diepte. Onmiddellijk werden pogingen aan gewend om liom te bereiken, zonder succes evenwel. Men vermoedt, dat hem plotseling iets is overkomen. Het lijk is nog niet gevonden. Voor het examen Teekenon M.O. Akte M.a., slaagde te Rotterdam de heer N. Eiselin alhier. Revue „In 't Gedrang". Over Ter Hall's revue „In 't Ge drang", lezen wij in de „De Tele graaf" van 7 Maart 1915: ..Jan van Schaffelaar, Prenk Bib Doda en een boeren wethouder in één revue Prenk Bib Doda in het Amsterdamsche Postkantoor en een Nederlandsche landweerman in het paleis te Durazzo je moet er Henri ter Hall voor heeten, om dergelijke dramatische conflicten uit de mouw te tooveren en ze zóó op het tooneel te zetten, dat je gevoel van logica en chronologie in je schoenen zakt en alleen de humor in je boven komt. Een revue-dichter leeft van tegenstellingen en hoe gekker de situatie, hoe grooter 't gedrang naar den ingang. Hoe is het mogelijk, dat nog geen revue- of operette dichter er aan ge dacht heeft, het potsierlijke konink rijkje in het programma met het oog op de internationale ver wikkelingen als AlboDje aangeduid in een revue te zetten. De humor ligt er voor het opscheppen. Die eerste tooneelen in het Paleis van den M'rbet, z|jn een Simplicisaimus- film. Terwij de vorst op z|jn troon zit, zijn eenige hofdignitarissen bezig de troonzaal te behangen. In dit land van de onbegrensde moge lijkheden, is een Nederlandsche land weerman achtergebleven, die aan de mobilisatieoproep gehoor geeft eu naar het vaderland vertrekt en Prenk Bib Doda neemt ook een retourtje, om «en koning te gaan zoeken. Zie daar de intrige simpel als een briefkaart met betaald antwoord. De twee vrienden gaan op stap - maken de mobilisatie en de inkwartiering mee, zoeken onderwijl een koning en beleven allerlei interessante avon turen, die ten slotte eindigen in een apothéose de aanbidding van het gouden kalf. Ter Hall is een goochelaar. Je ieist met hem langs den R|jn, de Seine, de Theems, de Douau en de Newa je vindt je zelf terug in een post kantoor, waar ze geen dubbeltje kunnen wisselen je wordt uit een loopgraaf weer neergesmeten in het Vredespaleis - het fluitje van den regisseur toovert je de schoonste vér-gezichten voor je oranevolde oogen er wordt om de anderhalve minuut gedanst, ze laten het sneeu wen en ze laten de zon voor je schij nen je ziet in een paar uur de schitterendste costumes, van 't stee nen tijdperk of tot Hirsch Co., en by al deze dichterlijke en fantastische gebeurtelijkheden bij aflevering, ver geet de heer Ter Hall ook nog niet, dat zaken nou eenmaal zaken zijn en laat een dor hartverheffendste tooneelen uit een der eerste dagen van den mobilisatietijd de wiu- kelbestorming zich afspelen in en buiten den kruidenierswinkel van een bekende firma, zoodat je, je ver bijsterd, voldaan en met het gevoel van een geheel winterseizoen inéén avond te hebben doorgemaakt, uit 't gedrang losmaakt, fluisterend „Gróót was Prenk Bib Doda maar grooter is Ter Hall". Reisplan Hr. Ms. „Kortenaer". Het reisplan van Hr. Ms. „Korte naer", die in de volgende maand naar Cura9ao vertrekt, is als volgt vast- PLAATSELIJK NIEUWS. Ons nieuws feuilleton. In een onzer eerstvolgende num mers beginnen wij met de publicatie van een nieuw feuilleton, „De Stem der Liefde". Het is een van begin tot einde boeiend verhaal, met een zeer ingewikkelde intrigue, die niet dan heelemaal aan 't eind den lezer een bevredigende oplossing schenkt. W|j twijfelen niet of het verhaal zal onze lezeressen en lezers gedurende ge ruimen t|jd in spanning houden. Helders Harmoniekapel zal hedenavond te half uegen, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, op het Molenplein een concert geven. Do tram vervoerde gedurende vorige week 4051 personen naar en van Huisduinen. Verdronken. Maandagavond is op het strand te Huisduinen b|j het badon verdronken de sergeant der vesting-artillerie P., uit Alkmaar afkomstig. „Hè?" „Waarachtig!" De juffrouw keek erg verbaasd, ongeloofelljk en vrouw O. knipoogde pienter, glimlachte vergenoegd. Maar dit gesprek was toevallig ge hoord door een agent van politie, die op de fiets passeerde en dadeljjk afstapte, nieuwsgierig om meer van de zaak te weten. „Is het waar vrouw O...? En sinds wanneer?" Wel, sinds verleden week Maan dag". „Ik heb er niets van gehoord." „Best mogelijk en dan - h|jkomt ook de deur niet uit!" „Je zult wel gelukkig wezen, hè?" „Of ik! M'n oogen zijn niet van 'm „Is z|jn straf al vervallen?" „Dat heb ik hem niet gevraagd." „Nou, dan is het roer weer aan het schip, vrouw O." „Ja, vanzelf." Hiermee was dit gesprek afgeloopen en onze agent ging hoen, zeggende: „nu, dat zal ik eens aan de heeren vertellen." De gevolgen bleven dan ook niet uit. Zondagmorgen werd by moeder O. een paar maal op de deur ge klopt, en toen de zoon des huizes deze opende, stonden twee agenten van politie met ernstige gezichten voor hem. „Is je vader thuis?" „M'n vader?" „Jawel." „Welnee, vader is in Duitschland." „Je moeder heeft gezegd, dat hij thuis is!" .M'n vader is er niet gelooft u me toch!" „Mogen we oven binnen komen?" „Jawel." De agenten stapten door het por taaltje in de voorkamer. „Goeie morgen, vrouw 0.1" „Dag heeren." „Is uw man thuis?" „Jawel." „Waar is hij dan?" „In de achterkamer." Agenten direct daarheen, doch zagen niets, waarop één hunner naar de kast ging om hierin te kijken. Nu meende vrouw O., dat het zóó welletjes was, ze haalde het levens- groote portret van haar man voor den dag en toonde dit aan de agenten. „Nou, dat is een mooie grap, vrouw O.!" „Ja, dat is ook een mooie grap, heeren," sprak vrouw 0-. droogjes. „Maar daar zijn we niet mee te vreden we willen eens huiszoeking doen." „Wat wil u voor huiszoeking doen „Op den zolder en in de bedsteden." „Goed en wel maar als u eerst een briefje van den commissaris haalt dim mag dat." De beide agenten waren zeer ver ontwaardigd, gingen heen, zeggende: „als we je een kies kunnen trekken zullen we dat niet laten." „Dat doen jelui maar, heeren, - als ze tenminste losstaan I" 7 September vertrek van Willems oord16 September aankomst te Funchal; 18 September vertrek van van daar23 September aankomst te St. Vincent; 24 September vertrek vau daar; 4 October aankomst te Santa Lucia; 5 October vertrek van daar8 October aankomst te Curagao. Op 2, 4, 7 en 9 September zal worden geschoten in het Duinterrein, bezuiden Kijkduin, waarbij onveilig is de zee tot paal 4, 800 Meter uit den wal, aanvangende des v.m. 8 uur. Op 1, 3, 6 en 8 September zal worden geschoten vanaf kaap hoofd met vesting-geschut, aanvangende v.m. 8 uur, in de richting van onrust, westelijk van den reddingskabel. Het gouvernements stoomschip „Canopus" is 28 Augustus te Aden aangekomen en 30 Augustus vandaar vertrokken. Een grappig geval. Ongeveer vijf jaar geleden kocht onze plaatsgenoot, J. O., een part|j hout voor f300.—, van visschèrs, die dit buiten het vuurschip haddén ge vonden en naar aanleiding van dit feit kwam hij met de justitie in aan raking en veroordeelde de rechtbank te Alkmaar hem tot een half jaar gevangenisstraf. O. ging hierop in hooger beroep, doch trok vóór de uitspraak ervan naar Duitschland, waar hij als bekwaam scheepstim meiman spoedig werk kreeg. Dezer dagen zond O. nu een klein portretje van zichzelf en moeder O. zeer in haar schik met deze verrassing uit het buitenland, besloot om er een levensgroot portret van te laten maken. Aldus geschiedde. De vergrooting was uitstekend geslaagd, de beeltenis was in één woord prachtig en in een mooie lijst werd de dierbare echtgenoot, ver van huis, van vrouw en kinderen verwijderd, in de huis kamer aan den wand gehangen. Vrouw O. was bl|j dat ze nu iede- ren dag naar haar man kon zien en praatte onwillekeurig over het groote portret, over de sprekende gelykenis onder familie en kennissen en stond j.l. Zaterdag aan de Bassingracht en daar begon tegen een buurvrouw ook weer van baar man z'n portret te vertellen. „Nou buurvrouw, m'n man heb ik thuis gekregen hoor!" „Je man?" „Ach, je jokt het toch zeker, want je nicht, die vlak naast me woont, heeft er niks van gezegd." „Zoo. Nou, het is waar, mensch levensgroot. Herfstweer. BINNENLAND. W. H. Vliegen. De afdeeling Amsterdam IX van de S. D. A. P, heeft gisteravond in een huishoudelijke vergadering beslo ten, het partijbestuur te adviseeren, dat de heer Vliegen reeds nu voor het Kamerlidmaatschap zal bedanken. Boter. De minister van landbouw, nijver heid en handel heefd o.a. bepaald dat de maximum prijs voor boter verkocht aan verbruikers, gedurende de maand September f 1.60 per K.G. zal zijn. De verkoop aan verbruikers tegen detailprijs kan geschieden onafhan kelijk van de te leveren hoeveelheid. Valsche zilverbons. De Leidenaar en de Haarlemmer, twee compagnons, die te Haarlem z|jn aangehouden in verband met de zaak van de valsche zilverbons, zijn Zaterdag naar het huis van bewaring overgebracht. Mijn ontploft. Gistermorgen tusschen 3 eü 4 uur is aan het strand te Cadzand, tus schen den vuurtoren en den misthoorn, een mijn ontploft, die daarblijkbaar, zonder dat iemand er kennis van droeg is aangedreven. Aan de woning van den dijkwerker Kelemeyer, in de nabijheid staande, is veel schade toe gebracht. Alle ruiten zijn gesprongen. (Telegr.) Van andere zijde wordt gemeld In de nabijheid van den kustwacht- post te Nieuwesluis b|j Breskons is gisterennacht te 3 uur met een weldigen knal een mijn ontploft. Verschillende huizen, aan de binnen zijde van den dijk, bekwamen aan merkelijke schade aan ruiten en dak pannen. Ook de glooiing van den zeedijk werd zeer beschadigdde 3teenen werden met groote kracht weggeslingerd en meer dan 15 palen weggerukt. Het was een Duitsche mijn, die Zondagavond te 7 uur was komen aandrijven. Terstond werd eeD schildwacht bij den dijk geplaatst om de voorbijgangers op een afstand te houden. Aan deze voorzorgsmaat regelen is het te danken, dat niemand bij de ontploffing werd gedeerd. Ontrouwe politie-agent. Zaterdag is aangehouden als ver dacht van diefstal van groenten uit volkstuintjes aan den Rtjkswijkschen weg bij den Haag, een politie beambte, die daar ter plaatse belast was met het uitoefenen van bijzonder toezicht op die tuinen. In afwachting van een nader onderzoek, moet de verdachte voorloopig geschorst zijn. Verdwenen. In 1825 heeft de beeldhouwer Sigaul t, te Amsterdam, tijdens de Nijverheids- tentoonstelling, die te Haarlem werd gehouden, aan de gemeente een mar meren borstbeeld van Koning Willem I ten geschenke gegeven. Dit borstbeeld werd geplaatst in het noorder tran sept van de Groote of St Bavokerk. Bij de restauratie, die thans plaats heeft, is gebleken, dat het marmeren beeld is verdwenen en er een gipsen voor in de plaats is gesteld, Niemand weet, waar het marmeren beeld gebleven is. Ingezonden Mededeeling. Gistermorgen is een goederentrein op het station Beverwijk, bij het achteruitrijden met zulk een vaart tegen een stootblok gekomen, dat verschillende wagens in elkander reden en een vrij groote matei ieele schade ontstond. (Hbld.) Verdacht van spionnage. Men meldt uit Zandvoort aan de O. H. Ct." Een onzer ingezetenen, den heer P. A. S., overkwam dezer dagen een minder aangenaam avontuur. Met z|jn gezin vertoevend te Valkenburg, begaf h|j zich, na z|jn pas uit voor zorg te Maastricht nog eens te heb ben laten onderzoekeu, naar Aken. Doel der reis was het opkoopen van een zeventigtal zilveren penningen met de beeltenissen der Duitsche veldheeren, welke penningen door een kennis voor diens verzameling zeer werden bogeerd. Daar geen zil ver mocht uitgevoerd worden, slaagde' de heer S. niet naar wensch, slechts één generaal kon h|j machtig worden. Den trein missend, die hem naai Nederland terug zou voeren, wydde de heer S., wachtend op 't perron, veel aandacht aan de beschouwing der langzaam voorbijstoomende trei nen met gewonden. Daardoor werd waarschijnlijk achterdocht opgewekt althans een arrestatie volgde, na een scherp verhoor geschiedde, een visi tatie, waarbij tot zelfs het naakte lichaam aan een minitieus onderzoek werd onderworpen. Slechts de boven- kleeren, waarvan de schoenen ont- zoold en opnieuw gezoold bleken, werden teruggegeven; tot zelfs de zakdoek werd den arrestant onthou den, die den nacht in een zeer enge cel van het politiebureau moest doorbrengen, waar hij des morgens onthaald werd op oortogsbrood met drabbige koffie. Gelukkig voor hem, dat een paar kennissen te Aken, waarmede- hij eenige jaren geleden in handelsrela- tièn had gestaan, hem herkenden. Dit had ten minste tengevolge, dat don gevangene een voegzamer ver blijf toegewezen werd. Naar onderscheiden plaatsen in Duitschland, waarmede de heer S. opgaf in handelsbetrekkingen te staan, werd nopens hem geïnformeerd en onderwijl werd met hem een lange tourneé gemaakt door Aken om hem te confronteeren met de winkeliers, wolken hij een bezoek had gebracht. Daar hij, om maar niet langer voor spion te worden aaugezien, verklaaid had geen Fransch of Engelsch te kenneD, werden hem meermalen listen en lagen gelegd, om zich van de waarheid dier verklaring te over tuigen; gelukkig voor den arrestant, dat hij niet in den val liep. Na drie dagen werd hij in vrijheid gesteld met de vermaning maar niet in Duitschland terug to komen. De heer Sdie de hem onthouden onder- kleeren benevens zijn geld terugbe kwam, is geenszins voornemens deze vermaning in den wind te slaan. Den éénen „Duitschen generaal" dien hy, voor hem onbegrypelykorwyze, nog over de Nederlandsche grens heeft binnengehaald, acht hij, het offer van drie dagen vrijheidsberooving niet waard. Van hei Westelijke gevechts terrein. Parijs, 30 Augustus. Officieel bericht van vanmiddag: Tegen den avond van den 29sten z|jn hevige geschutgevechten, gepaard gaande met de ontploffing van mijnen en gevechten met bommen en hand granaten op tal van punten in Ar- gonne geleverd. De Duitsche loop graven b|j Cour te Chaussóe, Meuris- sonsenBolante zijn zwaar beschadigd. Den daarop volgenden nacht is het in die streek, alsook op de overige gedeelten van het front, kalmei ge weest. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 30 Augustus. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: De legers van de generaals Pflanzer Baltin en Bothmer zijn gisteren tot aan de Strypa (zijrivier van de Dnjestr, ten Oosten van de Zlota Lipa) door gedrongen. De vijand heeft bij her haling getracht onze vervolgiDg te stuiten, doch is overal teruggedreven. Buitengewoon hevigen tegenstand hebben onze troepen aan den beneden loop van de Koropiec (een zijriviertje tusschen de Zlota Lipa en de Strypa) moeten breken. De troepen van generaal Boehm Ermolli z|jn ten Oosten van Zloczow en op een van Bialy Kamien (ton Noorden van Zloczow a/d. bovenloop v/d. Boeg) over Toporow (ten Oosten van Kamoinka Strumilowa) naar Rad- ziechow (ten Noorden van Toporow) loopende l|jn op sterk bezette stellin gen gestuit. Z|j hebben daar den vijand aangevallen en op verscheiden» punton van het front teruggeworpen. In Wolhynie hebben onze tegen Luck oprukkende strijdkrachten op nieuw terrein gewonnenSwinïuchy (ten Z.W. van Luck) en andere taai verdedigde plaatsen zijn den vijand ontnomen. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 80 Augustus. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Gisteren hebben de Italianen op hot geheele front in de kusttreek een artillerievuur van afwisselende kracht onderhouden. Op verscheidene plaat sen heeft de infanterie getracht onze stellingen te naderen. Kleine aan vallen zijn als gewoonlijk afgeslagen. In de Karinthische en de Tyroolsche grensst reek isde toestand onveranderd.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2