Ingezonden Nlededeeling. De Bioscoop-courant van j.l. Vrijdag 27 Augustus meldt ons: Men hoeft U verkeerd Ingelicht: MAX LINDER is niet dood. MAX LINDER speelt nog Immer voor de Cinématographen Pathé. De films worden geregeld gespeeld in de CINEMA PALACE, Binnen haven alhier. MARINE EN LEGER. B(j Kon. bosl. is aan don off. v. goss. lo kl. btf de zeemacht M. van "Willigen wegens onge schiktheid voor de verdere waarneming van den militairen dienst ton gevolge van lichaamsge breken met 1 October eervol ontslag uit don zeedienst verleend onder toekenning v. pensioen. De ofl. v. goz. Ie kl. der marine G. K. Fuohs ia overgeplaatst van HellevootsluiB naar Wil lemsoord, Do lult. t. z. Ie kl. A. F. Hanseii is mot 1(3 Sopt, _.a. eervol ontheven van hot bevel over Hr. Ms, kanonneerboot „Raai" en is dit bevel mot dien datum tijdelijk opgodrngen aan den luit. t, z, "3 kl, B. Vordonck, De ofU v. adm. 2e kl. P.J.Rüuders wordt mot 1 Sopt. u.8, belast mot de botrelcking van admi- komen en tevens do steeds schaar- BCher wordende ambitie voor winkel bediende wat aan te wakkeren. Dat adres aan den raad van vroegere tegenstanders, zal nu menigeen dui delijk worden, als 't waar is ten minste, vindt u niet mijnheer S. C.? Het is lang het plan geweest zöo'n actie uitsluitend ten bate van het personeel, maar het betrokken hoofd bestuur eer organisatie wenschte voor den Helder niet van zijne gewone gedragslijn af te wijken. Toen kwam 'de mobilisatie, en er gebeurde niets. Het personeel in den Heldor is wel degelijk te gering, ondanks baar nog steeds bestaande, maar zeer kleine bonds-afdeeling. Ja, vertelde deze konnis rnjj, of schoon ik ten zeerste begaan ben met het lot van het winkel-personeel, kan ik, noch eenig. ander burgerlek democratisch mensch, boe radicaal hij overigens moge zijn, de wettelijke winkelsluiting consequent aanvaarden als middel om te komen tot een ver korten arbeidsdag van hetpersoi Wie 't ernst is mot de belangen van het personeel, moet aanstonds, wil hij consequent zijn en blijven werken voor 't sluitingssysteem, ook do achtuur-sluiting aanvaarden. Maar ook dan is 't, doel nog niet bereikt, want stel, dat het openingsuur gelijk blijft, dan zou in vele zaken nog slechts op het voordeeligst de tien- urige arbeidsdag zijn bereikt. Maar 't is niet onmogelijk, dat menig win kelier dan zijn openingsuur vervroegd. Om de nadeelige gevolgen daarvan voor 't personeel te voorkomen, zal ook (consequent doorgeredeneerd) het openingsuur dus door de wet moeten worden bepaald. De eisoh der soc.- dsmocraten, „de achturige arbeidsdag voor ieder arbeider", zou billijkheids halve ook voor het winkel-personeel moeten gelden. Daarop znllen dezen het dan ook met hart en ziel aan- by do Marinc-MacbinlstonBL-hool te Dordrecht en levens met dio van commies van aanneming der marine aldaar. De bij Koninkl. besl. van don 33en Aug. 1016 iio. 70 met 1 Sopt. 1915 op eigen aanvrage 1n ziln ranginuctioven dienst gestelde goponsiomi. luit. t. z. 2o kl. E.J.Laugölaan wordt met dien datum geplaatst, te IJmuldon, tor vorvangiog van de lult. t. z. 2o kl. Mar.-Ros. J. C. Johankuegt. BEVORDERING. 1 September 1916; Als 'fc eenmaal zoover is, zal waar schijnlijk de overheid, door meerdere protectie der arbeiders, do concur rentie met den middenstand vol doende kunnen weerstaan om deze geheel uit te draven. Misschien dat mijnheer S. C. en zijn trawanten zich nu eenigszins oen denkbeeld kunnen- vormen waarom men „principieel" tegenstander dei- wettelijke winkelsluiting kan zijn. Maar is onze burgerlijke raads- meerderheid zich wel voldoende be wust waarom feitelijk alléén de soci alisten de wettelijke winkelsluiting prefereeren kunnen boven een Rijks wet op het winkel-personeel? Immers wanneer de wet een patroon verbiedt zijn personeel langer in dienst te houden dan bijvoorbeeld 8 uren per dag, dan zou bet personeel daar evenzeer mee zijn gebaat, maar de middenstand werd niet beteugeld. Een ploegenstelsel, en men was weer klaar. Dat is niet wat het socialisme wil. Dit wil uitdrijving van den mid denstand. Hier staan echter alle bur gerlijke partijen vierkant tegenover. In de hoop, dat onze burgerlijke raads-meerderheid zich van 't boven staande voldoende rekenschap zal geven en iedere nieuwe, poging om tot wettelljken sluitingsdwang te ko men, met beslistheid zal weten af te weren, verbluf ik, u, M. de Re dacteur, dankend voor uwe groote welwillendheid, met de meeste hoog achting, B. H. AGENDA. Witte Bioscoop, Cinema Palacé, Binnenhaven 2. Hoofd nummers: 1. „liet overtrekken oener rivier", 2. „Hot goholm der Rozen", 8. „Max in 't kloostor" en 4, „Do Ichneu- mou of Fhaiao rat". Eerste Heldersche Bioscoop-Theater, Kanaalwog 112. Hoofdnuramor„Teddy In de loopgraven". a Rovuo „In 't Go- MARKTBERICHTEN. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 31 Augustus 1915. Aardappelen: f 1.35ïi 1.75p. zak. kleine: fl.1.20 Snljboonen: f 1.55 h 2.45 1000. Slaboonenf6.75 k 11.50 100 Kg. Bloemkool: f4.50k 0.— Peren: f 1.65it 1.75 mand. Uien: f3.70b 0.-baal. Roede Koolf 7.75 a 9.- Komkommers: f2.603.50 Wortelen: f4.60k 0.—bos. Witte Kool: f9.-h0.-„„ Schagen, 2 Sept. 1916. 4 Paarden f 260.- i» 800.- 2 Veulens 200.- 240.- Ossen 0.— 0.- 30 Stieren „180.- 487.- 31 Geldekooien (magere) - 800,— 350.— 126 Geldekooien (vette) 40 Kalfkoelon 47 Vaarzen Pinken Graskalvoron 30 Nuchtere kalveren - Kammen 00,- 490,- 40.— 875.- 86.- 185.- 100 Schapen (mager 380 Schapen (vette) - Ovoruouders ;ere) Lammeren Bokken en Gelton 0.— 0.— Varkens (mag.) 0.- 0.— 20 Varkens (vette) p. K,0. 0.80 0.98 60 Biggen 10,- 21.- Konijnen 0.— 0.— 176 Kippen 0.20 2,— Eenden 0,— 0.— Duiven 0.— 0.— Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.— 0.— 660 K.G. Boter 1.86 1.65 50 Kaas O.üO 0.80 3000 Kipeleren p, 100 stuks (1.25 7.25 100 Eondeleren p. 100 stuks 6,— Handel magere geldekoelon matig; ld. votte vlugkolfkoulen matig. Hoorn, 2 September 1916. 19 stapels fabriekskaas f 54.60, 73 stapols boe renkaas f54.—, 00 stapels fabrleks commissie kaas f—88 Btapols boeren commissie kaas f63.—, 2 middelbare kaas f62.50. Totaal 182 stapels, wegende 81890 K.0. Handel zeer vlug. id. mach.dr. K.H.C.M.Egers Hoemskerok. Kwart.meester M.J.Stolte Gelderland. Korpl.-zlek.v.pl. E.v.d. Kloot OoBt-Indie. id. O. v.Dixlioorn Hosp. H'slula, id, kok J.M. Koper Oost-Indië. 30 Juni 1916 Stoker-olieman J. Nleleen Oost-IndiO. id. A. Bakker Oost-Indiö. Leerl.-muzik. D.B.Stoinrath W.schip W.o. 31 Augustus 1915: Stoker 2e kl. A.W.BoBman Brabant. Stoker-uliora. G. Nloleman De Ruytor. id. A,K.Mulckhuljse„ id. A. J.Gnzendam Zooiand, id. L. Daniolse Eriso, tot zisk.v.pl.-maj. mach.dr.-niaj, matr.-turp. kp.-m.dr.2ekl. M. ura nam.. Matr. zlek.v.pl. P. Smaardlik korp. ziok.v Hosp. W'oord. id. W.Schoononwolf i<l. Kaz. A'dam. Matroos 2» kl. E.Opponhuisen matroos-hofm. O.-I. id. 8e kl. W. Kalkmajr id. Sperwer, id. G.J.Porrou f.d. Eriso. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Ambon, uitrols, arrl voerdo 30 Aug. te Batavia. Billiton, uitreis, vertrok 80 Aug. van Suez. Nias, uitreis, arriveerde 29 Aug. te Now-York. Lombok, uitreis, arriveerde 30Aug. te Gravcsend. Pr. d.Nedorl.,uitreis,arrlv. 31 Aug. te PortSaid. Prinses Juliana, uitrois, pass. St Aug. OuosBanl, Bawean, tliuiBreis, vertrok 81 Aug. van Port-Said. 0elebesarrlv.2SAug, vanPadang te New-Vork. Grotius, uitreis, arriveerde3t Aug.te Sabang. Rottardsmeche Lloyd, Ophir, uitreis, paaseordo 80 Aug. 1'ocitn. Tambora, uitrols, pass. 81 Aug. Kaap Carvociro. Jacatra vertrok 81 Aug.van New-York naar Java. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Frisia en Gooiland arriv.80Aug.v,A'd.te B.-AyreB. Hollandia, tliuisr., vortr. 29 Aug. V. Pornambuco. Zaanland, uitreis, vortrok30Aug, v.Rio Janoiro, Kennemerland, uitreis, paBseerdo 30 Aug. Dover. Amstellaud, tliuisr., is 81 Aug, KaapYerd.Eil gup. Zeelandla vertr.lSept.v.A'd.n.BrazilieenB.Ayros. Kón. West-Indische Maildienst. Haven te Nieuwediep. 1 Sept. Aaugokomon van Harlingen naar B Ned. s.s. „Minister Tak". Idem van Harlingen naar Lytb Eng. v „Amulet". Idem van Londen naar Harlingen Eng. s.s. „Starling". 2 Sept. Idem van Huil naar Harlingen Ned. „Gaastorland". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep, 1 Septomhor. Aangebracht door 18 korders: 20 stuks groote tong, per stuk fl.— 60 stuks middeltong, per stuk 60 et., 100 stuks kleine tong, por stuk 20 ct., 20 mand atortschol, per mand f8 a f 10.-, 20 mand kleine schol, per maud-f3.— a f6 4 mand schar, per mand f6,—. 2 September. V.m. 8 uur niets, Burgerlijke Stand van Helder, van 31 Aug. tot en met 1 Sept. 1915. ONDERTROUWD: F. H. Marthe en E. J. Sieck, J. Mulder en J. v. d. Meer, C. Kikkert en N. Niemann, R. Haak en H. C. Quispel. BEVALLENC. E. van Herwijnen Hoogmoed d., 0. E. Coltof—de Beer z. OVERLEDENA. Konyn, wed. J. de la Court, 85 jaar, P. H. Vries- Kuiper, 25 jaar, R. Kramer, wed. P. de Gock, 73 jaar, A. M. Mooy, 6 mnd. DE OORLOG. De algemeene toestand. De berichten melden nog geen be slissing in den strijd om den over gang over de Duna, die in hot bi zonder in de nabyheid van Friedrich- stadt. wordt gestreden. De Russen, wier laatste bericht over doze ge vechten niet verder gaat dan den morgen van den 80en Augustus, zeggen, dat tot op dien tijd alle aan vallen der Duitschers, ondernomen onder dekking van een geweldig ar tillerievuur, waren afgeslagon. Blijk baar bracht ook den 30en von Below, die hier de Duitsche troepen aanvoert, nog geen succes,- want Dinsdag nog kon liet Duitsche hoofdkwartier niets anders melden, dan dat de strijd om dit bruggehoofd voortduurde. Daaruit blijkt, dat de Russen hier een bizonder vinnigen tegenstand bieden. Dit was dan ook te ver wachten, gezien bet overwegende be lang, dat het behoud van de Dwina- linie voor de Russen heeft. Mocht het oogenblik aanbreken, dat de Rus sische legerleiding zou moeten aan kondigen, dat het naar omstandig heden „het voordeoligst zou wezen 'deze linie ook maar op te geven" en de troepen, die hier strijden, „op de hun van te voren aangewezen stellingen terug te trekken", zooals het dan gewoonlijk heet, dan zou de positie van de heele Noordelijke leger groep er geweldig op achteruit gaan. Wy lezen in het bericht der Russen ook nog van een tweede poging der Duitschers om over de Dwina te ko men, op den 29en Aug. ten Noord westen van Friedrickstadt beproefd en mislukt. De verdere mededeeling der Rus- in, dat zij aan de rivier de Misa het offensief des vijands tegenhielden, heeft in, dat de Duitschers verder naar de monding toe dan Friedrich- stadt de Dwina nog niet konden na deren. Die nadering wordt daar overi gens door uitgestrekte moerassen be lemmerd. In den omtrek van Fric- drichstadt is de streek boschachtig en mede op vele plaatsen drassig. Friedrichstadt zelf is een zeer klein stadje. De Russen zullen het Diet aan po gingen laten ontbreken, dit plaatsje tot een Russisch Dixinuiden en de Dwina tot een Yser te makeu. De strijd om de rivier is echter nog maar eeuige dagen aan den gang, zoodat elke verwachting in deze rich ting vooralsnog voorbarig mag wor den genoemd. Over hetgeen er in de buurt van Wilna geschiedt, hoorden wij in de laatste dagen van Duitsche zijde niet veel. Hot laatste bericht hierover is de mededsejing der Russen, dat zij op den rechteroever van de Wilia (dat ia de rivier waar Wilna aan ligt) op den 30sten Augustus met succes offensief waren. Echter schijnen do Duitschers na op weg ds stad aan den Zuidkant om te trekkeD. Zij rukken ten Zuidoosten van Olita, dat, gelijk bekend, door de Russen is ont- uimd, op den spoorweg Wilna- Grodno aan, die daar aan d6 over zijde van de rivier Merotsjawka loopt. Dat deze beweging evenzeer Grodno van het Noorden bedreigt, hoeft geen betoog. Voor het overige zijn de Duitschers van het Zuidwes ten deze vesting op korten afstand genaderd. Nademaal nu eenmaal Kowno verloren ging. Brest-Litowsk ontruimd en' de têrugzweuUenüü be weging van het centrum aanvaard, is bet niet waarschijnlijk, dat hot in het plan der Russen ligt Grodno lan ger te houden dan zoolang de ves ting voor den terugtocht diensten kan bewijzen. Ia verband m.efc bovengenoemde gebeurtenissen kan men dan ook spoedig het bericht verwachten, dat Grodno door de Rnsseu ia ontruimd en door de Duitschers bezet. Verder naar heb Zuiden gaat de terugtocht der Russen voort. 01' nog losgeraakte meer of min belangrijke afdeelingpn der Russen aan do Noord zijde der Pripet moerassen gevaar loopen te worden omsingeld, een mogelijkheid, die wij in Duitsche bladen geopperd zien, kan op grond van de offlcieele berichten niet worden nagegaan. Het komt ons niet zeer waarschijnlijk voor, gézicn de om standigheid, dat de rechtervleugel van de legergroep van Leopold van Beieren en de linkervleugel van dio van von Maekensen, volgens het jongste bericht van het iioöfcikwar tier, een ongeveer rechte, Noord- Zuidwaaris loopende linio innemen. Na de forceering van d6 overgangen over de ZIotaLipa, houden de Russen nu blijkbaar aan de Strypa (tweede zijrivier van den Dr.jestr naar hot Oosten) opnieuw stand. Zij zullen echter in dit gebied ten Zuiden van de groote. moerassen aan do rechter zijde voor omvlougeling hebben te waken. (N. Rott. Cl..) Van het Oostelijk front. Petorsburg, 1 Sept. Rapport van den generalen staf: Bli Riga ging de vijand in den nacht van 30 Aug. over tot het offen sief van af den spoorwegsector Groot- Ëckau—Neugut in noordelijke rich ting. Wij hielden het offensief tegen bli de Missarivier. Ten noordwesten van Friedrichstadt verhinderden-wij een poging van den VTjand om de Duna over te trekken op 29 Aug. Do Duitschers, dio ovor do rivier waren gekomen, werden van don rechteroever verdreven. Bij Friedrich stadt deden do DuitacherB den 29st6n en volgenden nacht onder een ont zettend vuur van hun artillerie ver schillende verbitterde aanvallen op ons bruggehoofd. Alle aanvallen wer den afgeslagen met groote verliezen voor den vijand. Op den rechteroever van de Wilija gingen wij over tot het offensief, dat in den loop van 30 Aug. tot een gunstige ontwikkeling kwam. Op het. front tusschen de Wilija en den Njemen bleven wij het vijan delijk offensief tegenhouden. Aan den Boven-Bobr sloegen wij op 29 en 30 Aug. opnieuw de Duit sche aanvallen af in de streek van Lipsk en Sidra. Op het front Grodno—Gorodok Is feitelijk niets van belang geschied. Bij Gorodok sloegen wij op 30 Aug. twee vijandelijke aanvallen af. Bij Wiadimir Wolynsk maakten wij 200 man krijgsgevangen bli het afslaan van aanvallen op 29 Aug. ton oosten van Swinjuchi. In Galieiö doden do Duitsch Oosten- rijkscho troepen na een langdurige periode van rust op 29 en 30 Aug. een reeks krachtige aanvallen over ons geheelo front. Dit offensief werd gesteund door een geweldige actie van de zware en lichte artillerie. Vooral ton noorden van Zloczof waren 'svljand3 aanvallen hevig. Bij Pomor- zany en Zborof evenals op hetStry- pafront tusschen de spoorwegen naar Tarnopol en Czortkof deed de vijand op sommige punten acht aanvallen achter elkaar, maar alle werdon afge slagen; de vljaud leed daarbij gewel dige verliezen; op verschillende plaat sen moest hy Ijlings terugtrekken. Ten gevolge van onze tegenaanvallen behaalden wli een aanmerkoiyk suc ces over een breed front, waarby wy den vyand 80 kanonnen en 24 mi trailleurs ontnamentevens maakten wy ongeveer 3000 krijgsgevangenen, waarvan de helft Duitschers. Duitsche vliegtuigen keerden spoedig terug, een wierp er nog in do vlucht, vijf bommen op Montmoroncy, die •niet noemenswaardige, schade aan richtten. Tegen twaalf uur 's middags kreeg een Fransche vlieger boven het bosch van Hallatte, tusschen het dorp Fleurines en Senlis de Duitsche Aviatik C 311 te pakken. Een mi- trailleuze-duel in de lucht volgde en de Duitscher werd neergeschoten, Het toestel geraakte in brand en do bewoners uit de buurt vonden-op de plaats, waar de Aviatik neer was gekomen, slechts een brandende hoop, waarin de half-verkoolde lijben dei- beide inzitteuden. De bewoners van Fleurine hebben de Fransche over winnaar een ovatie gebracht en bloe men geschonken. De overige Duit sche vliegerB zijn ontkomen. De verdediging ven Tripolis. De „Temps" verneemt uit Rome: De oorlogsverklaring aan Turky'e heeft in somniigo kringen de vrees verwekt, dat de militaire toestand ju Tripolitaniö onmiddeiyk ongun- stigor zou worden. Toch is dat ni6t het geval; de op 27 en 28 Aug. uit Tripolis ontvangen berichten melden, dat generaal Ameglio alle mogelijke maatregelen heeft genomen tor ver dediging van de stad en de oase tegen eiken aanval van de rebellen. Allogarnizoenen zyn uit het bin nenland teruggenomen en bevinden zich aan de kust' en de citadellen van Tripolis, Béufrhazi én Misurata. Binnen enkele dagen zal hot garni zoen van Chadames, dat wegens een aanval van Arabische horden ge noodzaakt was zich op Fransch grondgebied terug tc trekken, per stoom boqt te Tripolis aankomen. Generaal Ameglio is overtuigd, dat de verdediging vau do kuststeden zoodanig is voorbereid, dat deze on neembaar zyn, Dultschland, Engeland en de Ver. Staten. Washington, 1 Sept. Bernstorff heeft in opdracht van Berlijn Lau- sing verwittigd, dat Duitscbland het door de Vereenigde Staten voorge stane beginsel, dat passagiersstoom schepen moeten worden gewaar schuwd, voor ze door duikbooten worden aangevallen, aanvaardt. Mislukte aanslag. De Matin vertelt van den misluk ten aanslag op Parijs, dio zes Duitsche vliegtuigen ondernomen hebben. Het was tien uur in den ochtend onge veer toen de vyandeiyke vliegers, komende uit het Noord-Oosten, boven het verschanste kamp van Parijs ver schenen. Er werd terstond jacht op hen gemaakt door Fransche vliegers, terwyl zy by het parseeren boven do Fransche linies en forten hovig met kanonnen beschoten werden. Vyf Uit Italië. Berlijn, 1 Sept. De lUli'amsehe pers vertoont in toenemende mate onbehagelijkheid over de militaire on politieke gebeurtenissen. Benige dagen geleden schreef het Giornale d'Italia over den Balkan: „De hemel heldert steeds meer op ton gunste van de entente". Gisteren schreef hetzelfde blad: „De situatie 'op den Balkan wordt steeds donkerder." De Pop.olo d'Italia heeft, eou somber gestemd hoofdartikel. Dé lezers worden ge troost met Duilsche schepen op den bodem van de Golf van Riga "en de schrijver hoopt, dat zelfs de ontwik kelde massa zal inzien, dat de Rus sische terugtocht geen nederlaag is. Tegelijk schryft ïiij echter» „Wij moeten ons op nieuwe offers voor bereiden en een offensief der geail- lieerden in het westen zal niet spoe dig komen." Hy ziet den eenigen uitweg in „de plicht Kons'tantinopel zoo spoedig mogelijk te veroveren." De Doema. St. Petorsburg, 31 Augustus. De Doema heeft zich bozig gehouden met het wetsont.wcip, dat bedoelt aan de Rijksbank machtiging te verleenen tót uitbreiding van; het bedrag aan papieren geld, dat in omloop mag worden gebracht. -De rapporteur over het wetsont werp, Sjingaref, oen kadet, toont uit offlcieele stukken aan, dat; in 1915 de oorlogsuitgaven 7242 millioeu heb ben bedragen, hetgeen met de gewone en buitengewone uitgavon, ten be drage van 2847 millioen, een totaal geeft, van 10 rnilliard. De krediet- operaties," sinds 14 Januari 1915, heb ben 4181 millioen opgeleverd. De verwachte baten uit. de gewone in komsten beloopen 2796 millioen. Er moeten dus nog circa 3200 millioen gevonden worden. Op de gewone in komsten wordt, volgens ramingen van ministerieelën kant, een deficit verwacht van ongeveer 336 millioen. De zware oorlog legt aan den Rus- sischen Staat oon groot aantal ver plichtingen op. Er is reeds voor een bedrag van 6000 millioen geleend; en voor het volgende gedeelte van den oorlog zal een misschien nog hoogere som moeten worden geleend. Echter zal do oorlog tot een zege vierend einde worden gevoerd, zonder dat wij ons door de ontzagiyko kosten vrees laten aanjagen (algemeen ap plaus en bewyzon van instemming), Wij zijn giug spr. voort -- yverig genoeg on rijk genoeg aan natuurlijke hulpbronnen om de betaling vau onze schulden te kunnen waarborgen. Wij zfin er trotsch op openlijk te kunnen getuigen, dat, ïn do geheele geschie denis van het Russische financie; wezen de Staat geen oogenblik heeft gekend, waarin lilj achterstallig is geweest, met do betaling van zijn verplichtingen. Wyl thans de inkomsten niet vol doende zijn, is het noodig een beroep tu doen op het krediet. Uit getallen, die betrekking hebben op kredietoperaties in het binnenland, toont spr. aan dat er nog groote be spaarde bedragen beschikbaar zyn. Echter is Sjingaref van meening, dat de regeering toebereidselen moet treffen om oen behangryke leening te sluiten op de'buitenlandsche markt. Wy hebben op de buitenlandsche kre dietmarkt reeds groote sommen op genomen, ofschoon de in het binnen land opgenomen som driemaal grooter is. Behalve krediet-operaties op langen termijn is het nog mogelyk een uit breiding vau het recht van uitgifte van papieren geld in reserve te houden. Het wetsontwerp in behandeling zal Rusland niet in een uitzonderings toestand brengen, wanneer men dien vergeiykt met Frankrijk of Duitsch- land. Want Rusland bezit op het oogenblik den grootsten goudvoorraad ter dokking van zijn papiercirculaire van alle landen. Eogeland alleen uit gesloten waar heL vrije ruilverkeer niet is stopgezet. Dat land uitgezon derd, is onze goudvoorraad de grootste der geheele wereld. Tsjingaref is van meening, dat dit bedrag iu de tookomst op dezelfde hoogte gehandhaafd moet worden. 'Ook moet men oen groote hoeveelheid onnoodig goud, dat in het land circu leert, aan de circulatie onttrekken. De minister van financiën, die zich aansluit by den wensch van de com missie voor de financiën betreffende de noodzakelijk om een financieel plan te ontwepen, herinnert er aan dat de natie over oen zeer groot be- drag aan spaargeld beschikt, waarvan de minister zich voorstelt binnenkort gebruik te. maken. Voorts twyfelt de minister er niet aan, dat, in verband met de binnenkort te verwachten overeenkomst met de regeeringen dei- verbonden mogendheden, Ruskind er in slagen al zijn betalingen in de toe komst te verzekeren. IJzer geld. De Dui tsche Bondsraad lieeft, gel lik men weet, uit gebrek aan nikkel be sloten, 5-pfennigatukken aan te mun ten tot een bedrag van ten hoogste 5 millioen mark. Alzoo zullen 100 millioon ijzeren geldstukken iu om loop kuunen worden gebracht. Deze nieuwe geldstukken zullen vyol geen geliefd betaalmiddel worden, zeggen Duitsche bladen. Daar het specifiek gewicht van nikkel hooger ia dan dat van Ijzer pn de nieuwe geldstukken de bestaande nikkelen 5 pfg. stukken in grootte niet, mogen overtreffen, moet dit yzergeld dikker worden ge slagen dan het nikkelen. Die grootere dikte zal-ze voor tal van automaten ongeschikt maken, qmdat deze voor de nikkelen munten zyn ingericht. Het bestuur van het Duitsche munt wezen was eerst van plan, ook ijzeren 10 pfg. stukkeu te slaanhet Is daar echter van teruggekomen uit de over weging, dat die stukken nog onhan diger zouden gijn dan de p pfennig- stükken. Vallen voor duikbooten. De Engclsche admiraliteit gaf on langs to verstaan, dat haar stryd tégen do duikbooton meer succes op leverde dan zy in by zonderheden kon meedeelen. Hiermee kan bedoeld zyn, fiat- de openbaarmaking daarvan de plaats harer schepen zou verraden, of dat zij, ongewone strydmiddelen in toepassing brengt, Men weet, dat nauwo toegangen met sterke netten en kettingen, en met mljnversper- ringen vrij afdoende kunnen worden afgesloten, niet zóó afdoende echter, of het blijft mogelijk tot bijv. in de Zee van Marmora door te' dringen. Voor open water beveplt een Ame rikaan, J. W. Reno, uit Nieuw-York, een soort vallen aan, die by honder den door een enkel schip gelegd kun nen worden, of liever uitgestrooid, waut zij worden nipt verankeyd, en drijven 'met stroom en getij op en neer, wat ze des te gevaarlyker maakt. Het gevaar bestaat echter alleen voor onderzeeërs, een schip aan de oppervlakte ondervindt er geen last van. De val is een ring van ijzeren gtaaf of buis, die op één puut aan een boei bevestigd is, zoodat de ring, die pl.m, 8 meter in doorsnede is, verticaal in 't water hangt. Hij draagt aan den omtrek een aantal touwen van 2 c.M. dik' en ruim 30 meter lang, elk touw eindigt in een lus, en zit vry los aan den ring bevestigd. Door hun geringer soorteiyk gewicht hangen de touwen niet recht omlaag, maar vlotten in 't water. Een onder zeeboot die dóór zoo'n ring heen vaart, of er tegen stoot, loopt nu de kans met de schroeven in diü touwen verward te raken, te meer daar de werking der schroef het water en het touw aanzuigt,-Voor een schip hangt de val te laag om gevaar op te leveren. Natuurlijk is het zaak, de gevangen duikboot ten spoedigste te vinden, en op to brengen of in den grond te boren, vóór zc weor vrij mocht raken. Daartoe wordt de boei, die den ring drijvende houdt als signaal- boei uitgevoerd, door haai' met oen "ontvlambaren inhoud te voorzien. Het is practïsch dien zoo te kiezen, dat de vlam' veel rook geeft, zoodat ze overdag evengoed als 's nachts t.e zien ia. De ontsteking dor boei kan verzekerd worden door i n den ring een paar koorden aan tc brengen, die aan de boei verbonden, door een ruk haar doen ontbranden als er iets tegen lien stoot. Een meisje bij dagorder vermeld. Een meisje van 16 jaar, Renée Robru geheeten, dochter van oen Franschon „territoriaal" van Hazo- brouck, is wegons haar dapper gedrag iu een dagorder van het Britsche leger vermeld. Het jonge meisje had een nauw keurig plan van de Duitsche stollin gen ,blj La Bassée gemaakt en dat aan het Engelsche legerbestuur over handigd. Dank zij dit optreden van het Fransche meisje konden vaak Duitsche kanonnen ontdekt worden. Een trein met dynamiet in de lucht gevlogen. San Francisco, 31 Augustus. Een trein, .bevattende 7000 pond dyna miet, is bij Pinole in Californië ont spoord en ontploft. Drie treinbe- arnblen zijn gedood; de trein is tot gruizels geslagen. Do in denabyheid zijnde kruitfabrieken zijn onbescha digd gebleven. - was 't of ineens hot cleotrisch licht in 't „Witte Paviljoen" werd ontstoken. Gelukkig sliep niet heel Huisduinen en waren er dus menschen dio zich verbaasden over zoo'n moder niteit in gezegd paviljoen. 't Bleek ook heelemaal geen elec- triciteit, maar brand binnenbrand. De gordijnen hadden vuur gevat, de linnen zolder brandde er uit. In Het salonnetje werden een paar stoelen verschroeid en de piano was erg geblakerd. Dat bleek later. Want Huisduinen's bezetting was er als de kippen by, om te blusschen - alles was in -korten tijd buiten gezet, in 't mulle zand. Alles: tafel tjes, stoeien, piano en 't'buffet, dat wil zeggen deszelfs inhoudadvocaaat, vermouth, koffle-extract;Waar dat alles te land of te zand is gekomen, mag Joost weten 't was ook zoo donker maar buiten was het althans de piano, de tafeltjes en stoe len ende flesschen. Dat bij zoo'n haast de stoelen en tafeltjes kreupel werden, is te ver- klarerr- Meewarig keken ze den eigenaar aan zij konden het waarlijk niet helpen, in de haast kan iedereen zyn voet verstuiken en een poot breken. De spuit had ondertusschen vroo- lijk have water stralen laten spelen in het inwendige van meergenoemd paviljoen, Dat staat dan ook nog recht over- eiud. Zoo we schrevenalleen de voering heeft geleden. Hoe de brand ontstaan is? Niemand die het ons kon zeggen. Gebouw en inboedel warsp verze kerd maar do eigenaar heeft toch nog wel 'n strop, al mag hij zich gelukkig noemen dat het lichte ding - dat om de kringenwet zoo brand baar mogelyk moet zyn - niet in vlammen opging. Daar zou zoo gauw niet weer een nieuw staan. Want „de genie" moet eerst overal verlof voor geven. En dat gaat in den regel zoo vlug uiet. Nu moet alleen de voering her nieuwd worden. Ea voor nieuwe voering is wellicht zoo'n genie niet noodig. Revue „In 't Gedrang", Over Ter Hali's revue „In 't Ge drang", lezen wij in de „De Haagsche Courant" van 4 Mei 1915: Scala. - Te zeggen, dat Henri ter Hall's revue „In 't gedrang" wel geslaagd is, mag eigenlijk overbodig heeten, want al 's heeren Ter Hall's revue's (en dat'zyn er langzamerhand al héél wat!) zyn geslaagd. Men verlange van ons niet, dat we den inhoud van dit nieuwe werk uit voerig gaan vertellen 11 Wff zouden er waarlijk kolommen voorin beslag moeten nemen, want er is zoo'n op eenstapeling van dolvermakelyke en schitterende tooneelen, dat men zich vol respect afvraagt: „waar de heer Ter Hall toch al die grappigheid en al die aardige denkbeelden vandaan haalt?" Wij vermoeden uit zijn daim. Alle hulde dan aan dit zeldzaam vrucht bare lichaamsdeelZóó'n duim is goud waardDe hoor Ter Hall zal het zeker dankbaar erkennen! Héél in 't kort is de geschiedenis deze: Prenk Bib Doda, de allerver- makeiykste minister van Albonje (let op dien naam!) vergezeld van zyn secretaris, den Hollandschen land weerman Knelis Prikkeldraad, in Nederland een nieuwen vorst voor zyn landje zoeken. Na heel veel weder waardigheden slaagt hijdaarinde keuze valt op den origineelen dorps wethouder Piet, Maar o, die wederwaardigheden! Men ga dat zien, zien on hooren 1 Die keurige costuums en décors, die oolijke grappenmakers, die bekoor- lyke meiskes, die schitertende too neelen, zooals de spelkoningen, „Aan vredige oevers" en „Het gouden kalf" (het prachtige slottafereel)! Uitstekende krachten werken mee. Wy noemen, buiten den heer Ter Hall zelf: de heeren Buzeau, Nieuwen- huyzen sr. en jr. (drie prachtkomio- ken), Timmermans, Bood, Köhler. Yan de dames vermelden wy de aan vallige mej. Roza van Ghelder, door vele andere bekoorlijke wezentjes waardig en aardig ter zyde gestaan. De muziek, van den heer .W. Blok land, la-at zich heel goed hooren. 't Succes was reeds den eersten avond zeer groot;. De heer en moyrouw Ter Hall (do laatste is de stille kracht, die voor de „aankleeding" wonderen doet) en mej. van Ghelder kregen bloemen. Deze revue is heusch, wel waard, dat men er desnoods even voor „in 't gedrang" geraakt. troost tot de familie namens de leer aren, die iu don korten tijd, dat 2(j den overledene gekend hadden, hem reeds zeer hadden leeren waar- deeren. Do president van den senaat van het corps adelborsten Van Lynden, bracht een laatsten kameraadschap- pelyken groet. Ten slotte dankte de vader diepge- roerd do aanwezigen voor de laatste eer, aan zijn onvergetelljken jongen Marine-machlnistenschool. Naar de D. Ct. verneemt, zal de Marine Machinistenschool teDordrocht don 6den dezer plechtig worden ge opend door vice-admiraal G. P. vau Hecking Colenbrander, commandant van de stolling van de Monden van de Maas en van het Haringvliet, die voor deze gelegenheid met eenige officieren van den marinestaf naar Dordrecht zal overkomen. De opening zal geschieden in de. nieuw gebouwde recreatie-zaal aat; de Staart in tegenwoordigheid van. vele geDoodigden, zooals militaire- en onderwys-autoriteitea, B. en W. van Dordrecht, leden van den gemeente raad, enz.. Na afloop van de plechtigheid zullen de adspirant-maehinisten mei muziek voorop een marsch door de stad maken, terwijl alle militairen en en kele civiele autoriteiten zich zullen vereenigen aan een lunch welke het gemeentebestuur van Dordrecht hun PLAATSELIJK NIEUWS. Machlnl8ten-axamens Sosrabaya. Met gunstig gevolg is geslaagd voor diploma B. onze vroegere plaats genoot C. Chr. Kooman, 3e machinist der Java-China Japan-Lyn Ned. O.-I. Bijna afgebrand. Dinsdagavond een uur of acht, mogelijk iets later had dekellner. het „Witte Paviljoen" te Huisduinen verlaten ora te gaan hooren naar de liefelyke tonen, die- tor gelegenheid van Koninginne-verjaardag zouden klinken op het Molenplein. Het paviljoen bleef daar te Huis duinen onbeheerd staan, hoog van de duinen blikkend in de Noordzee. Huisduinen ging ter ruste; dat gebeurt daar buiten al vroeg, want Huisduinen is een dorp, geen wereld stad zooals onze Helder, waar 't om 10 uur nog vroolljk was om de muziek tent vroolykor dan voor een goed hooren der muziek eigenlyk wel dienstig was. Maar zoo is nu eenmaal ons publiek, of - laten we eeriyk zijn eon deel van ons publiek. Want een ander groot deel waardeert wol 't genot, dat ons bljwyien ge schonken wordt. Maar dit alles tusschen haakjes - want we moeten immers in Huis duinen zijn. Te tien uur mogelyk iets latei- Een geschenk voor Nederlandt. Havas meldt uit Parijs: De minis terraad besloot den Franscben twee dekker, die op 3 Februari op Neder- landsch gebied daalde, aan Neder land ten geschenke te geven. Goedkoops groenten, Gisternarqiddag zijn op de groen ten veiling van de vereeniging Delft 6000 kilo spinazie en 50,000 stuks andy'vie, in verschillende partijen te leveren, geveild voor rekening van. den tuinder Flinterman te Delft, Deze veiling werd gehouden in aan sluiting met een advertentie, waarin werd aangekondigd, dat die groenten verkocht zouden worden alleen aan gemeenten welke niet gelegen zyn in, de centra der groententeelt en geen groote quantums kunnen gebruiken, en wel voor den wederverkoop tegen goedkoope prijzen aan de minderge- BINNENLAND. Een nieuw droogdok. By Sehellingwoude, op dezelfde plaats waar het groote droogdok voor Soerabaija is gebouwd, is Dinsdag een groot droogdok te water gelaten, gobouwd voor Wilton's machinefa briek en Scheepswerf te Rotterdam. Ook dit dok, dat een lichtvermogen heeft van pl.m. 13.000 ton, is te breed om de sluizen van het Noordzeekanaal te passeeren, zoodat de overtocht naar Rotterdam zal geschieden over de Zuiderzee via deD Helder. Het dok zal over eenige dag naar de. plaats van bestemming worden gesleept door sleepbooten van de firma L. Smit Co. te Rotterdam. Begrafenis adelborst F. M. van Hall. Gistermiddag is te Hattem onder groote belangstelling het stoffeiyk overschot van den zoo noodlottig om het leven gekomen adelborst F. M. van Hall ter aarde besteiy. Aan het graf werd het eerste het woord ge- voord door den grootvader van den overledene, den heer Ch. Boissevain, die den ffinken, moedigen jongen met het edele karakter herdacht, die als knaap bij een bootongeluk aan de westkust van Ierland reeds de be wondering opwekte van de omstan ders, door de vastberadenheid en het kalme optreden, waarmede hy een grooter onheil hielp voorkomen, en waardoor hy zich een echte Holland sche jongen toonde. Na twee familieleden sprak de luitenant tor zoe 2de kl. van het Instituut der Kon. Ned. Marine, de heer De Rooy, eenige-woorden van Op de veiling is geen bod gedaan. De grontenveiling meent hierin het bewys te zien, dat er geen gebrek aan groenten in ons land is. Gemeenten, die alsnog van voor melde aanbieding gebruik mochten willen maken, kunnen zich nog wen den tot voornoemden tuinder. Groote Vlecbverkoop, In de Ryksvischhal te IJmuiden werd Dinsdag voor een bedrag van 132.000 gulden aan visch verkocht. In de twee eerste dagen van deze week werd reeds voor een bedrag van 263.000 gulden omgezet, een ongekende hooge som welke nog nooit is bereikt in twee achtereen; volgende dagen, sedert do opening der hallen te IJmuiden. By vergelyking van den visch- markt, in Augustus van dit jaar on. yan het vorige jaar valt thans eeno vermeerdering van f i.439.758 te constateeren, n.1. f96.407 in Augus tus 1914 tegen f 1.536.165 in dezelfde maand van dit jaar. Uit den trein gevallen. By het station Ruinerwold is gister morgen een 3-jarig jongetje, dat mot. zijn moeder, de vrouw van een Indisch kapitein, reisde, uit een coupé-eerste klasse van den sneltrein van Gronin gen gevallen. Het portier schijnt, niet goed (gesloten te zijn geweest. Het, jongetje, dat op de rails terecht kwam, werd ernstig gewond. Het werd op genomen in het ziekenhuis te Mcppei, waar het eenige uren later is over leden. De trein kreeg een half uur vertraging door het ongeluk. Beroovlng. De heer K. uit den Haag is gister nacht op de weg tusschen Amers foort on Apeldoorn als gevolg van zyn welwillendheid het slachtoffer geworden van een behendigen straat- roover. In zyn tweepersoons auto van den Haag in Zeist gekomen, had de heer K. aldaar twee heeren, die beiden naar Amersfoort moesten, op genomen. Na hen in Amersfoort to hebben afgezet, werd de heer K. buiten Amersfoort aangeroepen door een ongeveer 80-jarig, net gekleed heer, die hem vroeg, tot Apeldoorn te mogen mee rijden. Dit verzoek werd toegestaan.#Naby Milligen ver wisselden de beide inzittenden van plaats; de opgenomen reiziger had verteld, ook wel een auto te kunnen besturen en een kortoren weg naar Apeldoorn te weten. Hy kwam aan het stuurrad te zitten en nam zijn weg door de Hoog-Soerensche de Wiesselsche bosschen, den heer K. onbekend. Onderweg heeft de vreemdeling den eigenaar de auto een versnape ring van sterk bedwelmende kracht aangeboden. Van wat er verder is geschied, weet de heer K. zich niets te herinneren. Gisterenmorgen werd hij aan den voet van den berg by Millingen slapende gevonden. Na ge wekt te zyn, kwam hij tot ontdek king van alles te zyn beroofd: zijn gouden horloge met ketting, waaraan een tygernagel en zijn portemonnaie en portefeuille met f 40 waren verdwe nen, en een sigarenkistje, dat ge- deelteiyk gevuld was geweest, werd ledig in de auto gevonden. In de nabyheid van de auto lag een leege Bols-flesch op den .grond. De auto was zwaar beschadigd. De heer K., per boerenwagen in Apeldoorn gekomen, heeft de politie met de zaak in kennis gesteld. Te Winterswyk zyn gisterenmor gen weor twee krygsgevangenen (Rus sen) ovor de grens gekomen. Zij wa ren uit het Kamp bli Essen ont vlucht. Uiterst vermoeid kwamen zy te "Winterswijk aan. Door den bliksem is Maandagna" middag naby het kamp van Oldebroek een Belgisch geïuterneerd militair ge troffen en gedood.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2