HELDER8CHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4514 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/z 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentiën van 1 tot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 cti Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 oeiit. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2} cent. 0p pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Ingezonden. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG.; De offlcieele legerberlchten van 3, 4 en 5 September. Van het. Oostelijk front. In de Russische berichten van 3 en 4 Sept. wordt o.a. gemeld: Op het front Riga—Dwinsk hebben onze troepen zich na een hardnekkig gevecht in den ochtend van den 2den September in de streek van het dorp Linden op den rechteroever van de Duna teruggetrokken. Bij Grodnp slaagde de vijand er tegen den avond van den 2den in een deel van zijne strijdkrachten op den rechteroever van de Njemen te werpen. Er ontstond een bloedig ge vecht. Onze troepen drongen de stad binnen, namen acht mitrailleurs, maakten 160 Duitschers krijgsgevan gen en stelden door dit succes onze naburige troepen, die zich in een te ver vooruitgeschoven positie bevonden ten aanzien van onze algemeene front lijn, in staat zich terug te trekken. Op het front van Grodno, meer naar het Zuiden toe, tot aan de bron van .de rivier Jaselda, bestreden onze achterhoeden alleen op 2 en 3 Sep tember den vyanch Aan den linkeroever van de Dwina werden de Duitschers teruggedrongen van de rivier, waarop een hevig ge vecht volgde. Bij Friedriehstadt trokken onze troepen onder den druk van den vij and, die versterkingen had gekregen, en onder hot vuur van zijn artillerie terug naar den rechteroever. Aan den rechteroever van den Styr, aan het front Derajno-Olyk, Mlynof, gingen onze troepen op 3 September met succes over tot het tegenoffensief. In Galicie, aan het front van de Sereth-rivier, slechts gevechten van minder belang. Wij namen in den loop van den 2den en Sden Septem ber op het front by Derajno tot aan den Dojester in het geheel meer dan 60 officieren en 3600 soldaten ge vangen. De Duitsche berichten van 4 en 6 Sept. melden: Legergroep Hindenburg Het bruggehoofd Friedriehstadt is gisteren bestormd, 87 officieren en 3325 man zijn gevangen genomen. Aan beide zijde van de Wilia her vatte de vijand zijn vergeefschen aan val. Hij liet een groot aantal dooden en gewonden op het slagveld achter; 800 gevangenen bleven in onze handen. In en om Grodno is gisteren nog gevochten. Gedurende den nacht ech ter gingen de Russen, nadat zij overal waren geslagen, naar het Oosten terug. De vesting is met al haar forten in onze handen. De terugwijkende vijand wordt vervolgd. Zes zware kanonnen gevangenen vielen ons in Ook ten Zuiden van Grodno ont ruimde de tegenstander zijn stellin gen aan de Njemen. Tusschen Swiclocz en de streek ten Noordoosten van het bosch van Bialo- wicz, valt het leger van generaal von Gallwitz aan. Totnogtoe werden hier Bij en ten zuiden van Mstibow (ten zuidwesten van Wolkowysk) is de vijand opnieuw teruggeworpen door de troepen van het leger van generaal v. Gallwitz. Er werden 520 man krijgs gevangen gemaakt. Legergroep van generaal-veldmaar- schalk prins Leopold van Beieren. De uitgang uit de moeras-engte by en ten zuiden van Nowy Dwor ten noorden van Proesjany is geforceerd. Ook zijn vorderingen gemaakt in meer noor delijke richting. Er werden meer dan 400 man gevangen genomen en drie machine-geweren buit gemaakt. Legergroep van generaal-veldmaar- schalk "Von MackensenHet bruggen hoofd van Bereza is door den vijand onder den druk van onzen aanval ontruimd. In de streek van Drohiczyn en ten zuiden daarvan bood de vijand gisteren nogmaals tegenstandde aanval duurt voort. Aan de Oostenrljksche berichten ontleenen wij het volgende: De vijand heeft op het geheele front tusschen de Dnjestr en den zuidelijken rand van de groote Pripet- moerassen hevigen tegenstand ge boden en bij herhaling getracht de kracht zijner verdediging door tegen aanvallen te verhoogen. Aan de be nedenloop van de Sereth, 't eerst aan de uitmonding, hebben onze troepen onder verwoede gevechten op den oostelijken oever van de rivier vasten voet gekregen en den vijand een sterk bevestigde stelling op de hoogte Sloteria ten N.W. van Sinkow (aan de Dnjestr, ten oosten van de Sereth) afgenomen. Twee officieren en 1400 man zijn daarbij gevangen genomen. Ten noorden van Zalozce en ten oosten van Brody heeft het leger van generaal Boehm Ermoli de vijande lijke linies op tal van-punten door- 'brokeq. Hier zijn zes Russische offi cieren, o.w. een kolonel, en 1200 man gevangen genomen. In Wolhyniö zijn onze troepen in de streek ten westen van Dobno en bij Olyka (halverwege tusschen Luck en Rowno) in gevechten gewikkeld. De tegenstand der Russen is nog niet gebroken. Van het Westelijk front. De berichten van dit front blijven nog altijd onbelangrijk. Van Fransche zijde werd den 4en Sept. gemeld l fBizonder hevige artilleriegevechten zijn ten noorden en ten zuiden van Atrecht (in de sectoren van Roelin- court en Vailly Bratencourt), zoo mede tusschen Oise en Aisne (in de streken van Quennevières en Nouvron) geleverd. Het telegram van 5 Sept. luidt in hoofdzaak als volgt: Kanonvuur ten zuiden van Atrecht en in de buurt van Vailly, zeer hevig mijnengevecht aan de oevers van de Somme in de omstreken van Frise. Beschieting van beide zijden met kanonnen en loopgraafmortieren in den sector Quennevières—Vic et Nouvron. De Fransche batterijen brachten op verschillende punten die van den vijand tot zwijgen. Artilleriegevechten bij Neuville en Roelincourt en in Champagne bij Souain duren voort. Allerhevigst ar tilleriegevecht in Argonne. Een min der hevige kanonnade bij Aprémont en ten Noorden van Fliiey. Het Duitsche bericht, gedateerd 6 Sept. teekent den toestand aldusEr gebeurde niets van belang". Van het Z u i d e 1 ij k front. Uit Woenen werd 4 Sept. gemeld Sedert hun nuttelooze aanvallen op de hoogvlakte van Lavarone en het bruggehoofd van Tolmein is de be drijvigheid der Italianen aanmerkelijk •nomen. Afgezien van artillerie- ge vechten-is gisteren alleen voor het zuidelijk deel van het bruggehoofd van Tolmein een gevecht van eenige beteekenis geleverd. De vijand is wederom teruggeslagen. Een vijandelijke aanval, heden ochtend vroeg in het gebied van de Dolomieten van uit de Bödenalp tegen Inichriedl ondernomen, is eveneens' mislukt. De berichten van Italiaansche zijde zijn onbelangrijk. Verder verwijzen wij naar de leger- berichten, opgenomen ónder de laatste berichten. Vredesgeruchten. 't Is begrijpelijk dat zoodra maar iets omtrent vredes onderhandelingen vernomen wordt, de bladen er als de kippen bij zijn. 't Publiek haakt men zegge wat men wil in alle landen naar den vrede. Vandaar dat het aanvalt op berichten, waarin het vrede of vredesonderhandeling maar genoemd wordt. Wij namen nog in een gedeelte van onB vorig nummer een bericht op, waarin sprake'was van vredespogingen te Washington. De pogiogen gaan uit van hetVa- ticaan. Kardinaal Gibbons heeft uit naam van den Paus aan president Wilson de vredesboodschap overhan digd. Tegelijkertijd is uit gezaghebbende bron bekend geworden dat de Duit schers aan de regeering te Washing ton hebben te verstaan gegeven dat te Berlijn een mogelijke opening van vredesonderhandelingen zou kunnen worden aanvaard. Natuurlijk worden alle geruchten tegengesproken. Dat hoort er zoo bij, Al verlangt een win kelier nog zoo naar geld, als iemand komt betalen zegt hij gewoonlijk nog 'tHad zoo'n haast niet". Zoo ook hier. Geen enkel blad meent dat het al de tijd is. Een paar Amerikaansche bladen: De „Tribune" zegt: Geen Ameri kaan mag zich hierdoor laten bedrie gen. Bezien van het standpunt van Londen, Parys, St. Petersburg en Rome is de oorlog pas begonnen. Er zal vrede komen wanneer er een be slissing is, en daar is op'toogenblik nog geen sprake van. Misschien over een jaar. Het gepraat over vrede is een van beide, nuttig of dwaas nuttig van Duitsch standpunt, dwaas van het andere. De „Tribune" verge lijkt Duitschland bij den kaartspeler die in 't begin van het spel een goede winst heeft gemaakt en daarmee wil vertrekken, maar wordt tegenge houden door de andere spelers, die hun verliezen willen inhalen, en zelfs meer dan dat. De New York „Times" schrijft naar aanleiding van kardinaal Gib bons' boodschap: De ingeving van den paus moge prijzenswaardig zijn, hy maakt het Wilson onmogelijk, ér in te treden. De bondgenooten waren onvoorbereid voor den oorlog, maar bereiden zich thans met reusachtige opofferingen op 't stuk van munitie- aanmaak voor. Indien wij hun thans onze goede diensten aanboden, zou dit een even groote krenking zijn, als de uitvoering van Napoleon IH's plan om tusschenbeide te komen in den oorlog tusBChen Noord en Zuid voor ons ware geweest. Intusschen wordt al weer ontkend dat er schriftelijke pogingen van uit het Yaticaan zijn gedaan. Let wel: schriftelijke, want straks zal de pers schrijven: er zijn heelemaal geen pogingen gedaan en komen misschien de Duitschers verontwaardigd zeg gen: „Zoo iets dwaas moet men van ons niet gelooven". Reuter meldt uit New-York: On danks de ontkenning uit Rome, dat de Paus aan kardinaal Gibbons eenige bij zondere geschreven boodschappen aan president Wilson medegaf, blijven de bladen de mondelinge mededeeling van den kardinaal aan den president bespreken. Een dier mededeelingen zegt, dat de kardinaal Wilson's aan dacht vestigde op het feit, dat de ontzettende verwoesting van m schenlevens en kapitaal spoedig zal moeten leiden tot staking der vijan delijkheden, tenzij nieuw bloed en nieuw geld in den warrelstroora worden geworpen. De „Evening World" zegt, dat al leen het dreigende tekort aan men- schen en geld de Duitsche bondge nooten kan uitputten. De ontzettende strijd zelf maakt hen niet benauwd. Ondanks de ont zettende spanning is het militairisme nog krachtig, heerschzuchtig, trotsch. Het is nog lang niet terneergeslagen. Zouden de vredestichters zulk een toestand willen laten voortbestaan? Verschillende bladen verklaren het ondenkbaar, dat Wilson nieuwe vredes pogingen zal aanwenden binnen de eerstvolgende twee jaren. Nog verder gaat een ander bericht van Reuter uit Rome: Hetofficieuse orgaan van het Vatikaan zal heden officieel mededeelen, dat de geruchten, als zou de Paus een schrijven hebben gezonden aan president Wilson om trent stappen ten gunste van den vrede of dat hij een oproep voor dit doel zou afkondigen, van allen grond ontbloot zijn. Merkwaardig is, ondanks alle ont kenningen, dat er reeds bladen zijn die de vredesvoorwaarden publiceeren. Afstand van dit en dat, ontruiming hier enz. Dat laatste gaat ons te ver. Maar van de vredesonderhandelin gen gelooven wij dat er wezenlijk stappen worden gedaan - al moet een goede diplomatie dit natuurlijk ontkennen. Het Belgische Grijsboek. In de Engelsche bladen komen eenige uittreksels voor uit het Bel gische Grijsboek. Hieraan ontleenen wij het volgende overzicht van de gebeurtenissen te Berlijn, in de laatste dagen voorafgaande aan de oorlogs verklaringen Do Belgische gezant te BerlyD maakt melding van een incident, dat toont, dat het Duitsche departement van buitonlanclsche zaken en de oor logspartij te elfder ure het niet eens waren. Het incident kwam voor op 1 Augustus, den dag, waarop het Duitsche ultimatum aan Rusland afliep. Op dien dag schreef de gezant aan zijn Regeering: „Te zes uur 's avonds, toen er nog geen antwoord was gekomen van Petersburg op het ultimatum van de Keizerlijke Regee ring, begaven de heeren Von Jagow en Zimmermann, staatsrecretaris en onder-staatssecretaris van buitonland- sche zaken), zich naar den kanselier en den Keizer, ten einde nog uitstel te verkrijgen van de order tot alge meene mobilisatie op heden. Maarzij moeten zijn gestuit op het onwan kelbaar verzet van den minister van Oorlog en de legerhoofden, die den Keizer de noodlottige gevolgen van een - vertraging van 24 uren onder het oog brachten. Er wordt gezegd, dat de Keizer misleid is en dat hij listiglijk tot de overtuiging is ge bracht, dat hij al het noodige deed om den vrede te handhaven,, terwijl Rusland beslist op oorlog aanstuurde". Deze opvatting wordt versterkt in een bericht, waarin de Belgische ge zant mededeeling doet van een ge sprek, dat hij op 5 Augustus met den heer Zimmermann had. In ant woord op de vraag, 'hoe de Duitsche regeering België na zoovele jaren van vriendschappelijke betrekkingen kon behandelen zooals ze wilde doen, verklaarde de Duitsche onder-staats secretaris alleen, dat het departement van buitenlandsche zaken machteloos was. Sedert de mobilisatie-order door den keizer was afgekondigd, was alle macht overgegaan op de militaire autoriteiten. Z|j waren het die oor deelden dat de inval in België een oorlogsnoodzaak was. En de gezant zegt dan„Ik heb den indruk, dat de heer Zimmermann met zijn ge wone oprechtheid tot mij sprak en dat sedert het begin van het Oos tenrijk Servische conflict het depar tement van buitenlandsche zaken vóór een vredelievende oplossing was en dat het niet aan dit departement heeft gelegen dat zyn opvattingen en adviezen niet werden gevolgd." Een zeer belangrijk document is een telegram van den gezant te Ber lijn per koerier naar zijn regeering gezonden en gedateerd 26 Juli 1914. De gezant zeide: „Herhaalde bespre kingen die ik gisteren had met den Franschen ambassadeur, de Grieksche en Nederlandsche gezanten en den Britschen zaakgelastigde gaven me den indruk, dat het ultimatum aan Servië een „coup" is tusschen Weenen en Berlijn voorbereid of liever hier uitgedacht en te Weenen uitgevoerd. Dat is juist het groote gevaar. De wraak voor den moord op den aarts hertog troonopvolger en voor de Pan- Servische agitatie dient slechts tot voorwendsel. Het eigenlijke doel is naast de vernietiging van Servië en de Zuid-Slavische aspiratiën om een doodelljken slag toe te brengen aan Rusland en Frankrijk, in de hoop, dat Engeland buiten den strijd zal blijven. Ter rechtvaardiging van deze opvatting herinner ik u aan de mee ning, die in den Duitschen generalen staf overheerscht, dat een oorlog met Frankrijk en Rusland onvermijdelijk is en niet verre meer een meening waartoe de staf ook den keizer heeft weten te brengen. (In het grijsboek zijn deze regels ook gecursiveerd). Deze oorlog, vurig verlangd dooi de militaire en al-Duitsche partij, kan nu worden ondernomen, meent deze partij, onder voor Duitschiand zeer Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Heerenmode-Artikalen. Gemaakte kleeding. Kleeding naar maat. Steeds het nieuwste. gunstige omstandigheden, die wel licht zich niet zoo spoedig weer zul len voordoen. Duitschland heeft zijn militaire versterkingen volgens de wet van 1912 voltooid en aan den anderen kant, is het overtuigd, dat het niet tot in het oneindige den wedstrijd in bewapeningen mot Frankrijk en Rus land kan voortzetten, daar dit het zou ruineeren. De Wehrbeitrag was een teleurstel ling voor de Keizerlijke regeering, aan welke nu de grenzen van den nationale rijkdom zijn gebleken. Rusland heeft, vóór het zijn mili taire reorganisatie heeft voltooid, de fout begaan zijn kracht te veel bloot te stellen. Die kracht zal over eenige jaren ontzaglijk zijn, nu echter, mist het nog de noodzakelijke spoorweg- lijnen. Wat Frankrijk betreft, de heer Charles Humbert heeft onthuld, dat hot aantal zware kanonnen onvol doende is; en dat is juist het wapen, dat, naar het schijnt, het lot der veld slagen zal beslissen. Engeland, eindelijk, dat de Duitsche regeering twee jaren geleden zonder eenig succes van Frankrijk en Rus land heeft trachten te scheiden is verlamd door binnenlandsche scheu ringen en door de ïersche twisten. Het bestaan van- een geconcerteerd plan tusschen Berlijn en Weenen wordt in de oogen van mijne col lega's en van my bewezen door de hardnekkigheid waarmee de Wilbelm- strasse beweert, dat het geen ken nis had voor Dinsdag 1.1. van den tekst van de Oostenrljksche nota. Het was ook op Dinsdag dat die tekst te Rome bekend werd, hetgeen de verontwaardiging en ontstemming van den Italiaanschen ambassadeur hier verklaart. Hoe kan men aannemen, dat deze nota, die als het ware bestemd is om den on middellijken oorlog onvermijde lijk te maken, zoowei door de buiten gewone scherpte van de eischen als door den korten termijn voor de uit voering aan het kabinet te Belgrado eld, zonder medeweten van de Duitsche regeering zou zijn opgesteld en zonder haar actieve modewerking, nu zij zoo ernstige gevolgen moest Wat een bewijs te meer is voor de volkomen overeenstemming tus schen beide regeeringen is haar ge lijktijdige weigering om den aan Servië toegestanen termijn te ver- De weusch naar dadelijke en on vermijdelijke vijandelijkheden moet dezelfde zijn geweest te Berlijn en te Weenen. Het vaderschap van het plan en de aanwijzing der toe te passen maatregelen worden hier, in de diplo- tische wereld, wegens hun handigheid, die een Bismarck waardig is, toege schreven eerder aan de hersens van een Duitsch dan van een Oostenrljksch diplomaat. Het geheim is wel be waard en de uitvoering geschiedde met merkwaardige snelheid." Buitgemaakte kanonnen. De Germania schrijft: Door de verovering van Kowno en Nowo Georgiewsk heeft het Duitsche leger meer kanonnen buit gemaakt dan ooit in zoo'n korten tijd een krijgs macht in handen gevallen zijn. In verloop van drie dagen zijn ongeveer 1350 kanonnen veroverd. Er zijn er onder van alle kaliber. Tot het begin van Maart waren in Rusland ongeveer 850 veldkanonnen en stukken zwaar geschut buitgemaakt. Van April tot Juni vielen ongeveer 600 stukken in in de handen der Duitschers. Daar men er sedert dien tyd in Rusland bijzondere aandacht aan wijdde het geschut vroeg genoeg in veiligheid te brengen, zijn iD Juni slechts vijftig kanonnen genomen. Dat is in het ge heel ongeveer 2860 stuks. Deze buit is echter reeds in België overtroffen. Daar zijn 8300 kannonnen gevonden, terwijl dit getal in Frank rijk ongeveer 1430 bedragen zal. Het getal buitgemaakt stukken Engelsch geschut heeft echter nog niet de honderd bereikt. - Volgens het St. Petorburgsche Handels- en Industrieblad zijn bjj de ontruiming van Riga houtvoorraden ter waarde van 30 millioen roebel vernietigd, omdat gelegenheid tot vervoer per spoor ontbrak. Luitenant v. Forstner. Luitenant v. Forstner, bekend uit de Zabern-zaak, is op 29 Augustus j.1. in den ouderdom van 22 jaren gesneuveld. Uit Rusland. Berlyn, 4 September. Volgens de Baseier National Ztg. bedragen de Russische verliezen, van het begin van den oorlog tot 15 Augustus, aan officieren 223,172, waarvan 43,124 gedood, 191,443 gewond en 18,606 vermist. Het totaal verlies aan man schappen bedraagt 5J millioen. Vrouwelijke dokters. In Engeland schijnt er nog in vele kringen een vooroordeel tegen vrou welijke dokters te bestaan. De oorlog helpt dat uit de wereld. Wij hebben vroeger al eens gemeld, dat vele vrouwen nu de praktyk waarnemen van mannelijke dokters, die naar het front zijn gegaan. Het zijn er een zevenduizend, lezen wy nu, die by het leger zijn. In verscheiden Lon- densche hospitalen, gelijk in steed- sche en plattelandsche praktijken, hebben de vrouwen de mannen ver vangen. Het zal niet lang meer duren, schryft een groot Engelsch blad, of uit nood zal men aan de hospitalen ook vrouwen benoemen tot bezoe kend genees- of heelkundige, welken post tot nog toe alleen mannen be kleedden. BINNENLAND. Naar verluidt zal de S.D.A.P., bij het bedanken door den hoer Vlie gen als lid van de Tweede Kamer voor district Amsterdam IX, den heer Van der Tempel, secretaris van het Nederl. Verbond van Vakvereni gingen (N.V.V.) candidaat stellen voor de vacature. Stoomboot omgeslagen. Gistermorgen, omstreeks 7 uur, is de stoomboot „Stad Winschoten", kapitein Van der Zeo, varende tus schen Sneek en Winschoten, aan de Bothniabade te Sneek onderstboven geslagen, zoodat de bodem alleen nog is te zien. De boot was van onder tot boven geladen met stukgoederen. Het personeel heeft zich nog bijtijds kunnen redden. (Telegr.) Penslonneering van weduwen en weezen van onderwijzers. Naar Het Onderwijs verneemt, ia aan het departement van financiën een wetsvoorstel ontworpen, van de strekking, aan de weduwen en weezen van onderwijzers bli het lager onder wijs, vóór 1906 overleden, met ingang van 1 Januari 1915 een pensioen toe te kennen naar de regeling der We- duwenwet voor de onderwijzers 1905. Spionnage Te Woudrichem is een vreemdeling, vermoêdelijb een Duitscher, gearre steerd, die sedert eenige dagen met een bootje op de rivier de Merwede rondzwalkte. Een paar kistjes, waarin zich o.m. teekeningen bevonden, heeft de politie in beslag genomen. Verder vond men in bet bootje een teeken tafel en Duitsche tijdschriften. De politie uit's Hertogen bosch heeft Donderdag te Woudrichem een onder zoek in die zaak ingesteld. Het bootje is naar 's Hertogen bosch gesleept. De vermiste gemeente-ontvanger. De gemeente-ontvanger van Weers- selo, de heer C., van wien gemeld werd, dat hij vermist werd, ia ter plaatse teruggekeerd. De raad heeft hem echter ontslagen als gemeente ontvanger en waarnemend secretaris, welke laatste betrekking hij bekleedde, omdat de secretaris was gemobili seerd. De gemeente-rekening moest worden ingediend by den raad en dat verzuimde de heer O. Van malversa tiën is niets bekend. De auto-geschiedenis. Uit Assen wordt gemeld Vrijdagmorgen bood de 25-jarige W. Eykelkamp .een gouden ketting met horloge by een goudsmid te koop aan. Aan den ketting bevond zich een tijgernagel. Het viel den goudmid op dat de ketting en tijgernagel overeen kwamen met een beschrijving van do voorwerpen, gestolen by de auto aanranding in de Soprensche bosschen. De politie werd 'door hem gewaar schuwd waarop het jorigmensch, dat werkzaam was te Masselkauaal, werd opgespoord. Bij het onderzoek bleek dat hij van Zondag- tot Donderdag avond niet in zyn betrekking was geweest. De patroon wilde hem bij zyn terugkomst niet meer in dienst nemen, waarna hij zijn intrek bad genomen in een hötel. Toen de politie te Musselkauaal aankwam, kwam hy juist per fiets van Stadskanaal. Hij werd gearresteerd. Op hem werd ge vonden een horloge, portefeuille en andere voorwerpen. Uit de brieven, die zich in de portefeuille bevonden, bleek zeer duidelijk dat de aange houdene in Apeldoorn is geweest. Hy bekende dan ook dat hij geruimen tyd oen auto had bestuurd, maar dat de eigenaar zoo dronken was dat de ver dachte de auto bad verlaten. De dief stal van het horloge werd door hem ontkend. Hij beweerde dat hy een en ander in Dedemsvaart had gekocht voor de som van f 25. Hy is gevanke lijk naar Assen overgebracht, waar het onderzoek zal worden voortgezet. Vervalsching van levensmiddelen. In het „Maandblad tegen de Ver- valschingen" vertellen de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens van gemalen koffie, als „zuiver" verkocht, waarin 50 cichorei zat. En van thee, die uit Engeland reusachtig en „talentvol" verknoeid naar hier komt. De offlcieele keuringsdienst heeft over deze theo het volgende medegedeeld. Te Birmingham is een theo-verval- schingsmiddel aangeboden tegen f 0.40 per pond, in den vorm van dunne stokjes, welke by chemisch onderzoek bleken te bestaan uit stijfsel, waaraan, de kleur van de theestokjes onberis pelijk was medegedeeld en waarbij een „recept" gevoegd wordt, inhou dende de kennisgeving dat hiervan 20 bij zuivere gevoegd moet wor den om een voordeelige „mélange" te krygen. In thee hier te lande tegen fiinken prys verkocht, constateerde d) heeren V. H. R. en H. hoeveel heden van ruim 16 °/o theestokjes. Over deze vermenging met theestok jes of althans het onvoldoende ver- wyderde daarvan, is onlangs een be- langryk proces in Duitschland ge voerd en werd in hoogste instantie bepaald, dat een dergeiyk feit, waar door de waarde der thee belangrijk verminderd wordt, niet toegestaan kan worden, zoodat de kooper het recht heeft dergeiy ke waar te weigeren. Het „Maandblad" bevat voorts de mededeeling dat een Duitsche firma hier te lande (te Rotterdam) eon party vet kocht, dat voor de helft vervalscht was. De bedriegery kwam eerst uit, toen de vaten in Duitschland aan- gomen waren, daar de afval in het midden der vaten aangebracht was, zoodat by het monstersteken aan de grenzen aan den boven-of onderkant der vaten steeds een goed monster gestoken werd. By het verwerken van het vet bleek natuurlijk de knoeiery en verspreidde de massa zulk een stank, dat alles verbrand moest worden op order der gezond- heidscomissie. De zaak is in handen der justitie, zoodat de namen der be drijvers bekend zullen worden. INGEZONDEN. M. dl R. Mogen wy voor onderstaand scbry- ven een plaatsje verzoeken in Uw ge acht blad? By voorbaat onzen harte- ïyken dank. De volgende circulaire werd dezer dagen aan een groot aantal ingezete nen dezer gemeente toegezonden. Natuuriyk is het niet doenlijk, aan ieder zoo'n schrijven persooniyk te richten. Wie het dus nog niet ont vangen heeft, gelieve zoo vriendelijk te zijn, de circulaire, die hier volgt, te beschouwen als aan hem of haar persooniyk te zyn gericht. Steuncomité Helder Sub-Commlssla Fanoy-FaI r. HELDER, Aug. 1915. Weldadige Plaatsganootsnl Het mag thans wel algemeen be kend worden geacht, dat het Plaat selijk Steuncomité, tot styving der kas, begin October een Fancy-Fair organiseert. Deze zal '^houden worden in „Casino", en wel van den Negen den tot en met den Zeventienden October e.k. Zoo als alles in den laat- sten tyd, belooft ook deze Fancy-Fair iets buitengewoons to zien en te ge nieten te geven. Maar daarvoor is vooral één ding gebiedend noodzake- lyk: dat de burgery voor deze ge legenheid eens buitengewoon voor den dag komt, of, om het eens heel alledaags te zeggen: buitengewoon over de brug komt. Het Bestuur doet alles, wat in zyn vermogen is, deze Fancy-Fair aan haar doel te doen beantwoorden. Doch het vertrouwt daarbij ten volle op uw bekende en van ouds geroemde weldadigheidszin. Gaarne stelt elk lid van de Inzame- liugs Commissie, waarvan U hier on der de namen en adressen zult vinden, zich disponibel, om Uw giften, gaven en geschenken in ontvangst te nemen. A lies is welkom 1 Geeft U er de voor keur aan, dat Uw gave van huis worde gehaald, dan gelieve U hiervan slechts aan één der Commissieleden bericht te doen. Met de meeste Hoogachting, De Inzamolings-Commissie Mevrouw Naüdin ten Cate-Gébel, Eere-Voorz., Paleis 4. de Boek, Presidente, Koningstraat 28 -30. Baeht, Buitenhaven. Bollaan, Binnenhaven. Boon, Buitenhaven. de Bbuijn, Vischmarkt. Gooszen, Hoofdgracht. Haak, Kerkgracht. van Mierlo, Binnenhaven. Noordüijn, Binnenhaven. van Pienbboek, 2e Secr.se, Ankerpark. Smeets, Weststraat. Spruijt, Westgracht. Trotsenburo, Vice-Pres.e, Stationsweg. v. Willigen, 2ePenn.esse, Weststraat 90. de Heer r, Bilt, le Penn.r, Vosstraat 14. J. J. Ja.nzen, le Secr., Parallelweg 67. Kleei^bkoo.peb, Kanaal weg. SPORT. Voetbal. H.F.C.- Schoten 2-3. De toeschouwers van dezen We.d- stryd zullen zeker hun loop naar het voetbalveld niet beklaagd heb ben. Ze zyn inderdaad getuige go- weent van een tot do laatste minuut spannende party, die door den heer Pelser op uitstekende en onpartydige wi'jze geleid werd. Daar kan de scheids rechter v:yt Koninginnedag nog wel e.cns een lesje aan nemen, vooral wat die onpartydigheid betreft 1 De Schoter raenschen brachten een sterk elftal in 't veld. Dat bleek al toen 't spel nog slechts eenige minu ten oud was. Dito trapt af en geeft aan Taylor, wien 't leder direct wordt ontnomen, iets wat bij eiken aftrap zich herhaalde. De bal wordt naar links gespeeld en mooi -opgebracht. Voorleopig voorkomt v.d. Poll 't ge vaar nog, hoewel hij door de anderen zeer onvoldoende wordt gesteund. Telkens echter komen de geel-zwarten weer opzetten en brengen de geheele H.F.C.-achterhoede tot wanhoop door hun keurig samenspel en buitenge wone vlugheid. Eeu doelpunt kan niet uitblijven, vooral niet als Heijting zoo beleefd is de gasten een handje te heipen, door vlak voor Persoon een harden schuiver nog even van richting te doen veranderen en aldus buiten bereik van den laatsten den bal in 't net te plaatsen. Door dit fortuintje aangemoedigd vallen de gasten opnieuw met geest drift aan. 't Is werkeiyk opmerkelijk, hoe sterk H.F.C.-'s spel tegen dat der geel zwarten afsteekt. De achter hoede is gewoonweg een zeef, als we v. d. Poll uitzonderen, torwyl de voor hoede in de algemeene déb&cle schynt te deelen door zich eiken aangegeven bal te laten ontnemen. Ten einde raad probeert Dito 't maar eens op zyn eentje en werkelijk brengt hy 't een heel eind. Met zoo'n soliede verdediging is echter solo-spel al by voorbaat onvruchtbaar en tot doel punten komt het dan ook niet, of eigeniyk wèl, maar voor H.F.C. aan den verkeerden kant. De water vlugge voorhoede van Schoten neemt den bal weer mee en lost van links een zeer gevaariyk schot dat Persoon terugslaat. Kort daarna bemachtigt de mid voor 't ledor en zendt in zeer moeiiyken stand (rugwaarts)eon prachtschot in, dat den keeper verrast en den stand op 2-0 brengt. Op geiyke wyze als no. 1 -komt. vervol gens 't derde doelpunt, zoodat by de rust Schoten zich van een zeer nut tigen 8-0 voorsprong heeft verzekerd. In do pauze overal bedenkeiyke gezichten. Algemeen viel H.F.C.'s spel tegen, zelfs al nemen we in aan merking dat Steur en Ten Herckel ontbraken. Niemand die nog aan ophalen gelooft. In 't begin schenen die zwartkykers dan 'ook geiyk te krygen, want hoewel wind en zon in hun nadeel zyn, zitten de geel zwarten al weer direct voor 't Hol- derache doel. Gelukkig heeft Heytiug zich in de rust hersteld, met Pleyto bleef 't „huilen". Maar bovenal is 't aan v.d. Poll te danken geweest, dat verder doelpunten voorkomen werd. De zeer gevaarlijke linkerwing presteerde na rust floaalweg niets meer, zoo glad had hy ze onder de knie. Jaap werd dan ook herhaalde- ïyk geestdriftig toegejuicht. Langza merhand raakte ook de voorhoede op dreef en 't was natuuriyk Dito, die 't zich aan zyn eer verplicht rekende voor een tegenpunt te zor gen, al had hy daarby over geluk niet te klagen. Dat bracht moed in 't elftal, zoo zelfs dat Fey met Groote heel verdiensteiyk begint samen te spelen en zoodoende tot de ontdek king komt dat dit de eenige manier is om den tegenstander te passoor en. De rechts back verdedigt echter enorm, maar moet in een gevaariyk oogen- blik op den keeper terugspelen. Daar by verliest hy Tony uit 't oog, die vliegensvlug toesnelt en, vóór dun keeper den bal kan grijpen suist deze hem reeds voorby en 't net in. 3-2. Een mooi doelpunt 1 Zoo blijft de stand, hoe hard H.F.C. ook werkt. De verdediging der gasten bleek ten slotte de sterkste en deze heeft de wedstryd dan ook voor hen uit 't vuur gesleept. Wat de spelers betreft, zoo zouden we by Schoten moeilijk iemand kun nen noemen, die zijn plaats niet. waard was. Het spel van dit elftal sloot als een bus en stak scherp af tégen dat van de hier zoo langzamer hand berucht geworden „Amsterdam- sche combinatie's". Moeten we uit blinkers noemen, dan allereerst den keeper, die in schitterenden styl heeft verdedigd, niet weinig geholpen door de 2 backs. In de half-linie was vooral de linka-balf goed op dreef en in de voorhoede de links buiten en de mid- >or. By H.F.C. was Jaap v. d. Poll de ster van 't veld. Eerst na de rust kwamen Bak en Kikkert hem gezel schap houden. Daarvóór leken zy tusschenbeide wel ge-eclipseerd. Per soon verdedigde zeer onvoldoende en werkte vaak slecht weg, wat we niet van hem gewoon zyn. Ook Pleyte was niet erg betrouwbaar. In de voorlinie zat niet genoeg samenspel. Wel werd dezen keer v.d. Aardweg niet zoo verwaarloosd, met 't gevolg dat deze den heelen wedstryd 't meest constante, goede spel liet zien van de geheele voorhoede. Eerst na do rust kwam de linkervleugel of dreef, terwijl Dito veel te sterk gedekt werd om gevaariyk te kunnen worden, 't Is werkelijk to hopen, dat H.F.C. voor 't begin der competitie-wedstrij den haar goeden vorm terugvindt, anders geven we niet veel voor haar kans, op een kampioenschap, waar 't iedere club toch per slot van reke ning om te doen is. Gymnastlek-Vereeniglng .Oefening Kweekt Kunst". Zondag 29 Augustus word door 19 leden der vereeniging de 2de afstand- marsch gehouden. Vertrokken om 6.10 uit Helder ging het over 't Zand, Stolpen, Schagerbrug, St. Maarten- brug, St. Maarten, Dirkshorn, -Zijde wind naar Schagen, afstand 38,3 K.M. -welke afgelegd werd (na aftrqk van rust) in 6 uur 22 minuten. De controle werd uitgeoefend te Helder door den heer Kemp, gewestelyk commissaris N.G.Y.te Schagerbrug door den heer heer J-de Moor, burgemeester aldaar, en te Schagen door den heer H. Rog geveen, oud-gewestelijk commissaris N.G.Y. aldaar.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1