Laatste berichten. Eerste Heldoraclio Bioscoop-Theater, Knnaalwog 112. Hoofdnummers: 1. „Al- bert Paulig ala A9ta Nielaeu", en 2. „De drie Cassetten". Sept. Heitri ter Hall's Revue „In 't Ge- n boord van Hr. Ms. MARINE EN LEGER. iVmsoor'd aan boord van Hr. Ms. inetiucUeschip Koningin Emma. De kapitein-luitenant tor zee F. van Wagc- ningen en do officler-macliinlet '2do kl. H. van der Linde, beiden onlanga per particuliere ge- logenbeid uit Oost-IndI6 teruggekeerd, sl)n op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zoe lo kl, F. A. Budding wordt 7 dezer ovorgoplaatat naar de directie der marlno te llellevoetsluis instructiescliip Schorpioen. m den Minister van marine o .-n 7 dozor, benoemd tot ad- aplrant-admlnistratour bö liet KoninklUk Insti tuut voor do marino te Willemsoord, dejongo lingen J. A. Doolder, C. Haringa, I.- A. van Houto en J. J, de Jong. Opgavo van Commandant, Oflicieren, Machi nisten enz. welke op 7 September 1916 mot Hr, Ms. „Kortonaer" naarWc3t-Indlö z(in vertrokken. Kapitein tor zee L. P. W. van der Wal. Com mandantluitenants tor z. dor lekL J. C. F. Hooi kaas ie ofllcier en J. Boama; luitenants ter zee der 2o kl. Jhr. O. van don Brantloler, Jlir. M. P. Coertzen do Koek, H. van RooU, P-J- Feteris, J. HuUgons: luitenants A. Scheffelaar. W. Hïrmseu, P. oir. van gezondheid lo kl. II. R. Vorst, idem 2e Bu beschikking v Hirmsen, P. Kronenberg: d lo kl. II. R. Vorst. Idem 2e kl. L. Hendrik»; off. van administratie 2o kl. 1'. H. Sluutor, idem 8o kl. J. Everts;ofl', maehi nlst le kl. J. T. Campagne hoofd der machine kamer, Idem Se kL F. Damave; machinisten A. D. Jonkees, W. Moree. T. Hulsman, P. C. A. Schiller, J. N. Gons; Chef der equipago isOppor- sclilpper. J. W. Davldse. De machinist H. C. Dekker van Hr. Ms. Zee; rotonw te Hellevoetbluis wordt 8 Sept. 191o overgoplaatst naar Hr. Ms. Koningin Emma en do Adjunct-machinist J. Mooror op 7 Septem- hor 1915 van Hr. Ms. Gelderland naar Hr. Ms. Hoemskerck. Met den 8slen September 1919kis de Uit Oost. Indiè teruggekeerden officier-machinist der Se kl. A. J. M. Blom, geplaatst in de rolle Hr. Ms. Wachtschip to Willemsoord, STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Prinses Jullana, uitreis, pass. 3 Sept. Gibraltar. Radja, uitreis, vertrok 4 Sept. van Suez. Bllliton,uitreis, pass. 4 Sept. Penm. Vondel, thuisreis, vortrok 4 Sopt. van Slngaporo. Prins dor Nederl., uitreiB, pass. 4 Sopt. 1'orim. Grotius, nttrois, arnv. 3 Sept. te Singapore. Rembrand, thuisreis, vertrok 8 Sept. van Genua. Koningin Emma, thuisreis, pass. 3 Sept. Perim. Rotti, uitreis, arriv. 4 Sopt. toPadang. Knrimata, thuisrois, vortrok 2 Sept. van Sabang. Java. thuisreis, vortrok 4 Sept. van Perim. Banda, uitreis, arrlv. 6 Sept. le Port-Sald. Flores, van Amsterdam naar Buenos-Ayres.pass. 5 Sept. Dovor. Lombok, uitrois, vortr. 6 Sept. van Gravesond, Kambangan, thuisreis,arriv. 6 Sopt. te Marseule. Rotterdamscho Lloyd. Kodiri vertrok 5 Sept. van Rotterdam naar Java. Kawi, uitreis, arriv. 5 Sopt. te Gravesond. Madioen arrlv. 6 Sopt. van Sydney te Durban, Palc-mbang, thuisreis, pass. 4 Sept Perim. Tambora,uitreis,pass. Sept. Malta. Koninklijka Hollandsche Lioyd. Amstelland, thuisr., vertr. -1 Sept. v. Las Palmas. Maasland, thuisreis, pass. 4 Sept. Lydd. Zoelandia, uitreis, vortrok 4 Sept. van lalmoutli. Eemlaud, thuisrois, vertrok 6 Sept. van B.-Ayre9. Frisia, thuisreis, vertrok dSept. v. Montevideo. Kcnnomerland,uitreiB, vortr. 5Sept. van Lelxoes. Tubantla, uitreis, vertrok 4 Sopt. van Bahia. Zaanland, uitreis, arriv. 6 8ept. to Montevido Kon. West-lndischo Maildienst. De algemeene toestand. Van Russisch-Eogelsche zijde wordt telkens en zeer terecht den na druk er op gevestigd, dat de Duit- schers, trots ai hun vooruitgang, nog ver ervan verwijderd zijn, de Russi sche strijdmachten vernietigd te htbben. Daar staan drie punten tegenover. Ten eerste zijn de Duitschcrs in het bezit gekomen van twee voor treffelijk te verdedigen strategische linies. Ten tweede wordt het vraagstuk van de snelle productie van wapentuig en wat verder voor het leger noodig voor Rusland steeds moeilijker, naarmate het gebied, door den vijand bezet, grooter wordt en de bevolking van die streken Oostwaarts vliedt. Ten derde is het voor een nieuwe groepeerïng en uitrusting van het leger noodig, dat dit eindelijk eens tot stilstand komt. Wat totnogtoe niet het geval is. Zooals we dus zeiden, zijn decen- tralen van de vernietiging van de Russische strijdkrachten nog ver wijderd. Zij naderen dit doel ook niet veel, doordien zij, ondor het, leveren van bloedige gevechten tegen de achter hoeden, de legers van het Russische centrum op hun terugtocht tusschen Grodno en de Pripet volgen. Wel zouden zij een gewichtigeu stap in die richting doon, indien zij den rechtervleugel van do Russen van de Duna af konden drijven. Immers do leidende gedachte, welke in den bewegingen der Russen ten Noorden van de Pripetstreek tot uiting komt, is deze: de linkervleugel, onder liet leveren van voor den vijand uitputtende achterhoedegevechten, ge leidelijk naar het Oosten en Noord oosten terugtrekken, tot waar een nieuwe rivierscheiding tde Dnjopr of misschien de Borezina) de gelegenheid tot standhouden biedt tegen den dan wellicht verzwakten vijand, welks linien van aanvoer inmiddels mede v A'damtel'aramanbo Jan van Nassau, van Ca PlaU nnar Amsterds vortrok 4 Sopt. van St. Vincont. Java Bengalen-Lijn. Ceram vertrok 3 Sept. van Java naar Calcutla. VISSCHERIJBERICHTEN Hieuwediep 4 Sept. Door 14 korders aan bracht: 20 stuks middeltong 70 ct per st 00 stuks kleine tong 30 ct. per stuk, 2 mand «tortscliol f8— per mand, mand klome schol f3.— a f4 por mand, 2 mand schar f5 per mand. Door 1 Motorbolter: HD16020stukski.tong, schol en scliar voor f7.60. 6 September. Aangebracht door 26 korders: 20 stuKB groote tong, per stuk 11.-, 60 stuks middeltong, per stuk 65 ct., 100 stukB kleine tong, per stuk 20 ct,. 10 mand stortschol, per mand Ï7.- a f9.-, 2mand kleine schol, per mand f3.— af 4—, 6 mand schar, per mand re.— f26,- a f 48.—, 141 biggen f 10 -a f 26,60.16 bokki en gelten f3,- a fll,-, 0 klelno bokjes f0. a 10-, botor, por kop laagste prijs f 0,. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 4 Sept. 1915. Aangevoerd 1 paarden f2.35 a f300, 108 kooien en osson f160 a f-100, 61 nucht. kalvoren f 12,— f28,-, 178 magere schapen f16.- a f38,- - lammeren f a f31 magera'varkens a f26,60,15 bokken ro.- 0,70, fioogste prUs fb.825, aangevoerd tois Éop, etore'o f7,— a f7,60 per 100, eenden oloren f0.— a f0.— Alkmaar, 6 Sept. 1916. Aangevoerd 16 koeien en ossen f240 af 442,60, vette Kalvoren f60,- a f130,—, per K.Q f0,90 a f 1,10, 33 nucht. Idem f8,- af»,-, 9S vette schapen f22,- a f60,-, 223 vette varkens 10/ a f0,98 per K.G., 0 magere ld. f af Furmerend, 7 Sopt. 1916. 23 stapels Fabrieksbaas per 60 K.G 119 Boerenkaas 60 4 Commissie 60 2 Middelbare 60 Ooudsche f 61. f 62.60 f 62.- f 6L- e Kaas ov - per k.g. r i.6o ar i. 1463 K.Ö. Boter 740 Runderon: 377 vette 863 melke 39 Stieren f 000. 20 Paarden f 000.- 107 vette Kalveron per K.G. r O.f 240 nuchtere ld. por stuk f -.- Slaclitkalvoren f 111.- Fokkalveren por stuk f 18.- 183 vette Varkens por K.G. f 01. 41 magere id. per stuk f 30.- f 46.- 216 Biggen por stuk f 16.— f 28.- 342 Schapen f 30.— f 48.- Overnouders f 0.— f 0.— 882 Lammeren f 19.— f 27. Kalkoenen Zwanen - Kipeieron per 100 stuks f - Eendoleren f 0.- f 0.- 0.- f 0.- ü.enaeiereii iw u- - Kievitseieren per stuk i 0.— 900 zak Appelen f 1.60 1400 zak Peren f 1.26 Handel votto koelen matig; votte kalvoren stugfok- en slacht-kalvoren vlugvette varkens vlug: magere varkens matig; biggen matig lammeren stug. Burgerlijke Stand van Helder, van 4—6 September 1916. BEVALLEN: C. Brouwer-Smit- tenaar, d., E. Bakker-Breg, d., Tuithof—Hocque z., F. H. Nypels Verlegh, d. OVERLEDENJ. Buljkes, 66 jaar, D. de Vries, 78 jaar en T. Jongkees, 48 jaar. Staatsloterij. Trekking van 6 September. 4e klasse, le lijst. No. 4975 f 5000. No. 10784 f 2000. No. 11399 f1500. No. 15616 f400. No. 14647f 200. Nos. 848, 10683 en 14728 f 100. SPORT. Voetbal. Heldersche Voetbal-bond. Uitslag van 5 September. Leonidasl-Olympia 9-0. Sportclub-Leonidas II 2-6. Victoria-H.V.V. 1-3. H.F.C. III—Quick 4-0. Ajax—H.F.C.IV 5-2. Haven te Nleuwediep. DE OORLOG. Aan liet Njemen front stroomop waarts van Grodno tot aan de rivier Jasiolda bij Bereza-Kartuska hebben onze troepen in verschillende sectoren in den nacht van 3 op 4 dezer en ook op den volgenden dag verschei dono aanvallen met goed gevolg af geslagen. Niettemin slaagde de vijand erin ons in de richting van Wolko- wysk te dringen. In Oalicië is de vijand aan de rivier Sereth heel den dag van den 4den in do streek van Tarnopol, Tluste en den mond van de Sereth, aan beide oevers van den Dojestr, hardnekkig in de weer geweest. Bij Tluste wer den de hardnekkige aanvallen van den vijand, ondanks door hem ont vangen versterkingen, door onze ar tillerie en onze tegenaanvallen afge slagen. Berlijn, 6 September. Officieele medcdeoling uit het groote hoofd kwartier Legergroep Hindenburg: Van de Oostzee tot ten Oosten van Grodno is de toestand onveranderd. De rechtervleugel nadert den Nje men-, Lunno- en Ros-sector ten N. van Wolkowysk. (De Ros is de rivier waar Wolkowysk aan ligt.) De legergroep prins Leopold van Beieren is onder gevechten met vij andelijke achterhoeden aan liet op rukken en ia reeds door het Ros- district ten Z. van Wolkowysk ge trokken. Ook de moerasengten bij Sniolanica ten N.O. van Pruzaua zijn geforceerd. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 6 September. Het ambtelijke communiqué meldt, dat er botsingen hebben plaats gevonden tusschen kleine troepenafdeelingen aan de grens van Trente. Overal moc-st de vijand met verliezen terugtrekken. Op het Karst'plateau brachten wij onze linie op verscheiden punten vooruit en bezetten wij enkele loopgraven van den vijand. Een geweldigde omzwenking dus, die echter moet steunen op het vast houden van den rechtervleugel aan de Duna. Raakt deze echter mede aan het wankelen, dan wordt het de vraag of hij wel de tactiek van de overige legers kan navolgen, zonder dat het ten slotte toch tot een be slissenden slag zou komen om een ramp te vermijden en of het dan voor de Russen maar niet beter is dien slag maar dadelijk te wagen. Over de mogelijkheid van een af dringen van den rechtervleugel van St. Petersburg denke men niet goiing. Natuurlijk is niet het doel der Duit- schers de bezetting van de hoofdstad, zonder de vernietiging van de verbinding der legers met St. Peters burg, het gewichtigste centrum van nijverheid en verkeer, vanwaar uit de legers moeten worden voorzien, een stap naar laatstgenoemd doel. Het gewichtigste nieuws uit de streek van Duna^h Wilna is nu dit, dat het offensief der Russen langs laatstgenoemde rivier tot staan is ge komen. Dit blijkt het beste uit de mededeeling, die de Russen er zelf over doen„In de richtiog van Wilna hielden wü den vijand in zijn oude stellingen". Dit offensief heeft den Russen het voordeel gebracht, dat de Duitschers Wilna niet hebben kunnen nemen gedurende den tijd, dat de val van deze stad voor het slagen van den terugtocht der Russische troepen meer naar het Zuiden hoogst gevaarlijk zou zijn geweest. Nu echter dat offensief tot staan is gebracht, is dus ook voor de Duit schers de bedreiging van de verbin dingslijnen van de troepen, die aan de Duna vechten, verdwenen, en om die rivier woedt nu een strijd van groot belang. De Duitschers hebben bü Friedrichstiidt en zoowel stroom opwaarts als stroomafwaarts van die plaats zich meester gemaakt van den linkeroever van die rivier. Pogingen om den rechteroever to bereiken, zullen ongetwijfeld aan den gang zijn. Meer naar het Zuideu hebben do Russen handig de vooruitspringende bocht bij Grodno uit hun front weg gewerkt. ZU staan daar voorbij de Kotza en van den benedenloop van doze rivier gaat hot gevechtsfront nir vrijwel rechtstreeks naar het Zuid oosten, voor Wolkinsky langs naar den bovenloop van de Jasiolda, waai de Duitschors het bruggeboofd Be- resa-Kartuska hebben geforceerd, een station aan den spoorweg Brest— Litowsk -Smolensk. Nog verder naar het Zuiden, op den landtong tusschen de Jasiolda cn de Pripet, houden de Russen nog stand bij Drohiczyn. De positie van deze troepen zou gevaarlijk kunnen schij nen, maar men houde in het oog, dat zjj den spoorweg naar Pinsk tot hun beschikking hebben. (N. Rqtt. Ct.) Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 5 September. Ofii- cieele mededeeling van den generalen staf: Aan den linkeroever van de Duna hebben de Duitschers versterkingen aangevoerd en hun voornaamste po gingen aangewend tot het forceeren van den rivierovergang in de buurt van Friedrichstadt. Wegens de onge lijkheid tusschen de strijdkrachten aan weerszijden moesten onze troe pen, die bü Linden naar den linker oever overgestoken waren, na een hardnekkigen strijd op den 3en d weer naar den rechteroever terug gaan. In de streek van het vlek Orany verdreven onze troepen de Duitschers op 3 dezer uit het dorp Smalnikien maakten zij meer dan 200 maD, onder wie officieren, gevangen. Aan den benedenloop van de Merets janka moesten wij op den 3den onder moeilijke omstandigheden den aanval van den vijand het hoofd bieden, die door zijn opmarsch aan onze troepen in de buurt van Grodno den terug weg dreigde af te snijden. Bernstorft' zelf immers verklaarde, dat het stelsel om passagiersschepen vóór het in den grond boren te waar schuwen, vóór 19 Augustus was aan genomen. Niettemin is nauwelijks de inkt droog van het memorandum of de wereld wordt geschokt door een nieuwe wandaad van een duik boot, even schandelijk en gewelddadig als het in den grond boren van de .Lusitania" en de „Arabic". Dat er geen menschenlevens verloren gin gen, is te danken de bekwame zee manschap van den gezagvoerder, niet aan eenige zelfbeperking van de zijde van den commandant van de duik boot. De algemeene opvattiDg.van de pers dat doze laatste wandaad toont, dat Duitschland nog steeds van zins is elke overweging van humaniteit in den wind te slaan om zijn doel te bereiken. Het bericht van de torpedeering wekte groote opgewondenheid en ernstige beduchtheid in Amerikaan sche kringen. De Amerikaansche bladen hebben de Regeering gewaar schuwd geen overdreven waarde to hechten aan de Duitsche tegemoet komingen, maar het antwoord was steeds, dat de Regeering Duitsch- land's beloften inzzke den duikbooten oorlog aanvaardde en dat de toekomst het bewijs zou leveren van de juist heid hiervan. Londen, 6 September. In strijd met de eerste berichten gelooft men dat verscheidene personen bij de torpe- doering van de „Hesperian" het leven hebben verloren. Het lijk van mejuf frouw Carterry van New-Foundland, een eerste-klasse passagiere, is uit zee opgehaald. Juiste cijfers zullen pas te geven zijn wanneer de kapi tein te Liverpool aankomt. De duikboot- en mijnoorlog. Londen, 6 September. De Engelsche stoomboot „Cymbeline" is gezonken. Van be bemanning zijn 31 man aan wal gebracht, 6 mannen zijn godood, Ongeval. Toen de bejaarde werkman A. de H. gisterenmorgen aan boord wan een vaartuig in de Buitenhaven een karweitje verrichtte aau de stoom- winds, kwam hij met een der handen tusschen het raderwerk, waardoor twee vingers werden afgekneld. Op hol. Door het schrikken van een auto sloeg het paard van den heer G. B. uit Anna PaulowDa, gespannen voor een kapwagen, gisterenmiddag aan de Weststraat op hol. Een der in zittenden, de 20-jarige dochter, werd uit den wagen gesliugerd en bleef op straat bewusteloos liggen. Spoe dig was geneeskundige hulp ter plaatse en bij iemand binnengedragen, bleek dat het meisje gelukkig onge deerd, doch erg geschrokken was. Het paard werd bij de Nieuwe Kerk door den heer W. de Waal g- grepen en tot staan gebracht. Zitting van den Gemeenteraad 'op Dinsdag 7 Sept. 1915. In deze zitting komen o. a. de volgende zaken in behandeling Bur Leeraren jeravondschool. De duikboot- en mijnoorlog. De torpedeering van de „Hesperian". Queenstown, 5 September. Het Engelsche mailschip Hesperian, van de Allan lijn, bijna 10.000 ton groot, met zes- tot zevenhonderd passagiers aan boord is gisterenavond op zee ter hoogte van Fastnet getorpedeerd. Londen, 6 Sept. De „Hesperian" is vanmorgen te 6 uur, 47 gezonken. Londen, 6 September. De Hesperian, van de Alian lijn, een schip van 9599 ton, op weg van Liverpool naar Mon- tread, werd Zaterdagavond om 8 uur 20 ten Zuidwesten van Fastnet ge torpedeerd. De passagiers zeggen, dat er geen waarschuwing gegeven werd. Het was bljua donker, toon het schip van den voor- tot den achtersteven trilde en het een groote massa water over kreeg, die de menschen aan dek doorweekte. Een torpedo had de Hes perian bij den boeg getroffen. De schade was van dien aard, dat de twee voorste ruimen van de boot spoedig vol water waren. Dit was echter niet voldoende om het schip tot zinken te brengen. Aan boord van het schip bevonden zich ongeveer 350 passagiere en een bemanning van 250 tot 300. Het ge- heele aantal geredden, dat te Queen stown geland was, bedroeg 513, name lijk 333 passagiers en 180 koppen van de bemanning. Enkele anderen zijn aan boord gebleven, maar hoeveel dit er waren, is niet bekend. Onge lukkig sloegen bij het neerlaten drie booten om. Uit een boot althans vielen allen die erin zaten, in zee. Een bejaardo dame miss Carberry stierf aan den zenuwschok en kwets uren, nadat zij gered was, en ook een andere dame bezweek na haar redding. Men vreest, dat er nog meer zijn omgekomen. Twintig passagiers, die geland zijn, hebben ten gevolge van de ontploffing van de torpedo en in den stortvloed van water en metaal, die op het dek neerkwam, kwetsuren gekregen. Passagiers en vele leden van de bemanning vielen hoopsgewijs over elkaar been, in hun angst om liet onheil te ontkomen, dat hen een oogenblik scheen te be dreigen. Eenigen lieten zich, zonder naar de booten om te zien, langs lijnen neerglljden of doken in het water. Velen van hen hadden zelfs geen reddinggordels aan. Om de ver warring te vermeerderen kwamen de lijnen waaraan de overvolle vierde en do vijfde boot neergelaten werden ongelijk te hangen wat ten gevolge had dat zij met den achtersteven bijna recht naar boven neergelaten werden en de menschen die erin zaten, te water vielen. Mannen, vrou wen en kindoron spartelden in het water. Enkelen klampten zich aan banken en touwen vast en hielden zich daaraan hardnekkig vast, tot zij gered waren. Anderen vlogen in een van de andere booten, die al neerge laten en gevaarlijk vol waren. Het was een onvergetelijk tafereel van verschrikking toon twee bootsladin gen menschelijke wezens in zee vielen, waarin zich het licht van de sterren weerkaatsten. Hot was een treffend voorbeeld van de gevaren, die gepaard gaan met het redden van'passagiers van een schip in booten, zelfs onder gunstige omstandigheden, en leverde een vreeselijk commentaar op Duitsch- lauds veelgeprezen tegemoetkoming aan de Vereenigdo Staten, waaraan het zich ten slotte niet houdt. De laatste boot verliet de Hesperian kort na negenen, binnen drie kwar tier nadat, het schip getroffen was. De kapitein, de eerste en de derde officier, de 1ste machinist en de tim merman verkozen aan boord te blijven. Gelukkig was het weer mooi en de zee kalm, want ofschoon de marconist dadelijk het sein S. O. S. (Save our souls) had uitgezonden, was het mo gelijk dat-er geruimen tijd zou ver- loopen, voor er hulp opdaagde. Londen, 6 Sopt. De bladen noemen het torpedeeren van de „Hesperian" een zware trouwbreuk jegens Ame rika. Zij wijzen er op, dat er geen sprake van kan zijn, dat do com mandant van de duikboot geen kennis droeg van het nieuwe stelsel, dat graaf Bernstorff aan do Amerikaan sche Regeering heeft ontvouwd. Graaf (De „Cymbeline" behoorde aan de Bear Creek Oil Shipping Co. Ltd. te Liverpool. Zij was bruto 4505 ton groot en in 1902 gebouwd). Een bericht uit Londen meldt verder nog het zinken van de Noorsche driemast bark „Glimt", van het Engelsche stoomschip „Mimosa" en van het Deensche stoomschip „Froe". De opvarenden van deze schepen werden gered. Amerikaansche schrijver over de Engelsche vloot. New-York, 6 Sept. De Amerikaan sche schrijver Frederiók Palmer, ver telt het Amerikaansche publiek van een belangwekkend bezoek, dat hjj de vorige week aan de Engelsche vloot heeft gebracht. Hij gewaagt van een openbaring van geweldige kracht en van de ontzaglijke uitbreiding sedert het uitbreken van den oorlog, Hij heeft droogdokken gezien, be stemd voor de grootste dreadnoughts die tijdens den oorlog zijn gebouwd. Er zijn hem kaarten getoond, waarop de graven van Duitsche duikbooton staan aangegeven; zoomede de plaat sen waar Duitsche duikbooten zijn aangevallen, met de resultaten er bij onder deze rubrieken„prijsgemaakt", „in den grond geboord", vermoede lijk gezonken". Hij vroeg aan de officieren hoe men de duikbooten ten onder bracht. Soms door ze to ram men, was het antwoord; een ander maal door kanonvuur of ontploffings middelen; ook op tal van andere manieren, die niet mogen worden oververteld. Men is overal op de vloot jaloersch op de duikbootjagers. 't Is een heele sport. Palmer vertelt dat Engeland 2300 treilers en mljtrvegers heoft, die de blokkade handhaven van 't Kanaal tot IJsland toe. PLAATSELIJK NIEUWS. De Commissaris der Koningin zal Zatordag a.s. deze gemeente be zoeken; hij zal voor belanghebbenden to spreken zijn aan het Raadhuis tus schen 10 en 12 uur 's morgens. Dienstregeling Holl. Spoor. De treinen Helder, Arasterdam v.v., welke met ingang van 6 September zouden vervallen, blijven tot nadere aankondiging loopen. De „Colette". Het reisverhaal van den laatston tocht van het jacht „Colette" is wegens plaatsgebrek blijven liggen, en wordt in het volgend nummer opgenomen. Het pantserschip „Kortenaer" is hedenmorgen naar Curac.ao ver trokken. „Helder's Harmoniekapel". vNaar w(j vernemen, heeft bovenge noemde vereeniging van den West- Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen een zilveren medaille ontvangen, ter herinnering aan haar 25 jarig bestaan. De militaire zang vereeniging „Door Mobilisatie Vereenigd" (D.M.V.) heeft door hot vertrek van haar direc teur, de directie opgedragen aan den heer Joh. Brandts. De hier voor de forten aange voerde heide op het terrein der vee lading vormt voor de jongens een verleidelijk speelgoed. Zaterdag kreeg echter de jongen K. daar, door vallen of springen een ongeluk hij brak het onderbeen. Bijtijds. Een 14 jarige logé J. B., alhier, was gisterenmorgen met nog eenige andere jongens bij een der hoofdjes van den Zeedijk aan het baden, toen hij plotseling don grond onder zijn voeten verloor en door de zee een eind werd meegesleurd. De jongen, die in het geheel niet kon zwemmeD, schreeuwde luid om hulp, zoo ook zijn makkers, die niet in staat waren hem te redden. De matroos 2de kl. W. Nieuwenhuis begaf zich daarop half gekleed te water, en door zijn flink en moedig optreden mocht het hem gelukken den drenkeling te grijpen en weer behouden op het droge te brengen. Onder overlegging van de ingeko men ambtsberichten van den direc teur der burgeravondschool en van den inspecteur van het middelbaar onderwijs, berichten B. en W., dat behoort te worden overgegaan tot de benoeming van leeraren en as- sistent-leeraren aan de burgeravond school en dat het verder noodzakelijk is, de lesuren en pensioensgrond slagen van enkele leeraren nader te regelen. De leeraren H. J. van der Ploeg, A. Dokter en P. H. E. de Groot, in het bezit der volledige bevoegdheid voor het geven van onderwijs, zijn een jaar tijdelijk werkzaam geweest. Tegen hunne definitieve benoeming bestaat thans geen bezwaar meer. Om de redenen, door den directeur der burgeravondschool genoemd, komt hot B. en W. wenschelljk voor, de bevoegde leeraren D. Blom en G. J. Goes weder voor een jaar te benoe men en, wat de verdeeling der les uren betreft, overigens te volgen het advies van den directeur. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor, te besluiten: I. a. te benoemen definitief: 1. H. J. van der Ploeg, als leer- aar in het lijn- en vakteekenen, voor 12 lesuren per week, salaris 12 X f 35 f 420. 2. A. Dokter, als leeraar in het lijn- en vakteekenen, voor 12 les uren per week, salaris 12X'35 f 420. 3. P. H. E. de Groot, als leeraar in het handteekenen, voor 8 lesuren per week, salaris 8 X f 35 f 280. b. Te benoemen tijdelijk tot 1 October 1916: 1D. Blom, ais leeraar in de wis kunde, voor 11 lesuren per week, salaris 11 f 25 f 275. 2. G. J. Goes, als leeraar in het lijn en vakteekenen, voor 8 lesuren per week, salaris 8 X f 35 =f280. 3. W. Heeroma, als leeraar in de natuur- on werktuigkunde, voor 10 lesuren per week, salaris 10 X f 30 f 300. 4. P. B. Plasmeyer, als leeraar in het electro technisch lijn- en vak teekenen, voor 10 lesuren per woek, salaris 10 X f 25 f 250. 5. J. K. Labout, als assistent- leeraar in het lijn- en vakteekenen, voor 14 lesuren per week, salaris 14 X f 35 f 490. 'II. Op te dragen tot 1 October 1916: aan elk der leeraren H. J. van der Ploeg, P. H. E. de Groot, M. Kool haas en A. H. de Carpentier 2, aan elk der leeraren J. B. Mulders en A. Smit 4 en aan den leeraar W. J. Brandt 5 tijdelijke lesuren per week. III. Te bepalen, dat de benoe ming en de opdracht tot het geven van tijdelijke lesuren zal ingaan met den nader door B. en W. te bepalen datum. De melkprijs. Zaterdagmorgen vergaderde in het café van mej. de wed. R. v. Ekeren, te Breozand, de melkleveranciersver- eeniging „Gelijkheid en eendracht zij ons streven". De voorzitter, de heer A. Bulj, opende de vergadering en heette do aanwezigen welkom, in 't bijzonder de loden van Texel enden Helder. Daarop las de secretaris, de hoer C. Smit, de notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden gekozen tot secretaris de heer N. A. Wijker en tot penningmeester de heer F. Blaauboer. Beiden namen hun benoeming aan, onder dank zegging voor het in hen gestelde vertrouwen. Daarna kwam aan de orde de vast stelling van den melkprijs. Van de slljtersvereeniginf te Helder is een schrijven ingekomen, dat ze tegen verhooging is. De vergadering meent echter, dat de prijs noodzakelijk ver hoogd moet worden. Vergeleken met de boeren, die hun melk aan de fabrieken levereü, hebben de leve ranciers naar Helder het laatste jaar veel te weinig ontvangen. Besloten wordt daarom den prijs voor de volgende drie maanden vast te stellen op negen cent per liter. Van de slijtersvereeniging verwacht men vóór 24 September bericht, of ze op die voorwaarden de melk accepteert. Bij de nu volgende rondvraag be pleit de heer C. Ambuul de wensche- lykheid om meer vracht te ontvangen. Nu de haver zoo buitengewoon duur is, vindt hij een halven cent per liter te weinig. De vergadering ontkent dat niet, maar meent van den vraagden prijs niet meer te kunnen afstaan. De heer A. TielGz. stelt voor, dat het bestuur, dat naar Texel ter ver gadering geweest is, en de Texelsche leden, welke nu hier zijn, hun reis kosten uit de kas vergoed krijgen. Dit voorstel wordt met algemeene Revue „In 't Gedrang". Hedenavond zal de revue voor de eerste maal alhier worden gegeven. Wij hebben reeds eenige zeer gun stige beoordéelingen uit andere bladen overgedrukt. Hieronder nog het vol gende uit de „Avondpost" van 3 Mei 1915: Scala. In 't Gedrang. - hogelijk zal menigeen zich van te voren hebben afgevraagd: Is nu de tegenwoordige tijd er wel naar, om met 's wereld loop een beetje den spot te drijven, zoo als toch in 'n revue behoort? Wat zal Ter Hall ons dit maal brengen. Hoe licht is grappen makerij met zulke diep-ernstige toe standen niet grovelijk-ongepast. Nu, iedereen kan gerust zijn. De heer Ter Hall heeft de kunst verstaan, vroolljk, actueel en niet te grof van spot te zijn. Zijn revue is absoluut niet pro die of contra deze, maarzoo neutraal, dat zelfs de gevoeligste er geen aanstoot aan kan nemen. Ja,'t is zelfs, of hij ditmaal een bijzonder gelukkige hand gehad heefc en zijn stuk ditmaal aardiger is dan andere jaren. Het succes was dan ook groot. De stampvolle zaal daverde beurtelings van het lachen en van het handge klap. En eerlijk gezegd - 'twas verdiend Er is weer veel werk gemaakt van decors en costuums. Keurig zijn bij voorbeeld de tafereelen van de kaar- tenkoningen, de voorstelling der ver schillende groote rivieren en de finale „het gouden kalf". Er wordt uitmun tend gedanst en alleraardigst gezon gen. Het regent moppen en kwink slagen, waaronder hoogst verdienste lijke. We zullen maar niet te veel vertéllen. Maai- we zullen iedereen, die eens een amusanten avond wil passeeren, aanraden, zelf te gaan kijken. De schrijver-regisseur houdt zich zelf ditmaal als acteur op het tweede plan. De populaire Piet derTerHall- revue's eindigt ditmaal wel als koning van het rijk met den doorzichtigen naam van Albonje, maar een hoofd rol heeft bij niet. Des te meer krijgen we van den onvermoei'oaren Simon Nieuwenhuy- zen te zien en te hooren. En dezen mallen hekkenspringer is het best overgelaten, zijn publiek te amuseeren. Hij wordt uitstekend gesecondeerd door den heer Buzeau, den trouwen variété bezoekers zeker nog wel be kend onder zijn alias, en door den heer Nieuwenhuyzen Sr., die ook ditmaal woer een travesti-rol met zijn gewone bonhomie opkDapt. En mej. Van Ghelder (blijkens een heel, heel licht accentje een Belgische) vervult heel dapper de commère-rol. De andere, meer episodische rollen worden met opgewektheid gespeeld. En Ylug dat alles marcheert! Bij de eerste voorstelling was de klok van elven ternauwernood koud, toen we alweer huis toe gingen. Niet te lang dus, on ook dat is een verdienste. Kerk en toren verbrand. Zondagmorgen is de bliksem ge slagen in den toren van de kerk te Oudehoorn (Voorne) en zette in een oogenblik de geheele kerk in lichter laaie. De plaatselijke brandweer kwam na eenigen tijd opdagen, doch kon hoegenaamd niets tegen het vuur uit richten. Men slaagde er slechts in, eenige kerkbanken te redden. Het. vrij kostbare orgel ging mede in de vlammen op. De kerk dateert van het jaar 1625 en behoorde tot de kruiskerken. Slechts eenige muren bleven overeind staan. In de Lek, nabü het Beusichom- sche veer, zijn Zondagnamiddag twee vrachtbooten tegen elkaar opgeloopen, tengevolge waarvan beide zoodanige lekkage bekwamen, dat ze zonken. Mijnen. In den maand Augustus z\jn op de Nederlandsche kust aangespoeld of in de nabijheid in den grond gèfecho ten 88 mijnen; daarvan waren 21 Engelsche en 9 Duitsche; de overige van onbekende nationaliteit. In het geheel zijn sedert het uit breken van de vijandelijkheden aan gespoeld of in den grond geboord 645 mijnen, waarvan 346 Engelsche, 57 Fransche, 74 Duitsche en 168 van onbekenden oorsprong. De grenswacht onder Nispen (N. Br.) heeft eergisternamiddag een troep jongens en meiqjes wegens smokkke- len aangehouden. Bfj hun overbren gen naar het grenskantoor werden zij gewaarschuwd niet te vluchten; er zou anders geschoten worden. Twee meisjes, J. van Laarhoven en M. van Meel, hebben toen toch ge tracht over de grens te vluchten. Er werd dadelijk op haar geschoten en beiden werden geraakt. Eerstgenoem de is reeds overleden. De andere is niet gevaarlijk gewond. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 6 September. Officieel be- icht uit het groote hoofdkwartier Aan de grens van BessarabiB en ten Oosten van de uitmonding van de Sereth in de Dnjestr hebben de Russen gisteren hun hevige tegen aanvallen herhaald. Zij zijn overal teruggeslagen en hebben groote ver- Nadat nog besloten is, dat de af- deeling Texel 10 cent per lid zal storten in de algemeene kas, sluit de voorzitter onder dankzegging voor de algemeene medewerking. „Serenata". De Heldersche Mandolineclub „Sere nata", gaf Zaterdagavond in „Casino" onder leiding van den heer L; Polak een concert. Geopend werd mot een ruarsch van W. J. Paans „Belgique et Frauce" waarin de volksliederen wel aardig verwerkt waren. Berceuse tendre" was werkelijk een teeder, gevoelvol wiegeliedje, dat met entrain en elegance werd uitgevoerd. De heeren Müller, Polak en Over toom gavon een aardig Trio voor viool, piano en cello terwijl de heer Polak nog een Romance voor viool gaf. Na de pauze kwamen nog een drietal stukjes waarvan het laatstehet po pulaire marschlied Haagsche meisjes" van Mark de Cock eerst zachtjes werd mee gefloten en geneuried en weldra door de heele zaal weiri meegezongen, 't Aanhoudend applaus na dit nummer schonk ons 't genoegen dat het bisoerd werd. Aan 't einde drukte het publiek zijn tevredenheid uit over 't gehoorde door een warm applaus, dat werkelijk ver diend was. Een gezellig bal besloot den avond. We hebben 't niet bijgewoond maar gezien de animo onder de meiskens zullen de heeren wel gevolgd z\jn en zal 't gezellig geweest zijn. De vereeniging heeft het plan het vijf-jarig bestaan in het aanstaande voorjaar te vieren met een drie-daag- sche uitvoering voor hare leden. De eersto wrateruitvoering komt in November. BINNENLAND. Marlne-Machinistenschool. De Marine-Machinistenschool, die van Hellevoetsluls naar Dordrecht is overgebracht, werd gisteren met eenige plecheigheid geopend. De instel ling, die nog geen eigen gebouw heeft, is deels ondergebracht in de Middel bare Technische School aan de Oranje laan, waarvan de bovenverdieping is ingericht tot leerlokalen, terwijl in een afzonderlijke werkplaats bij de school het onderwijs in het smeden en bankwerken gegeven wordt. Aan de staart ligt het logementschip „Bonaire", waarin de 56 leerling machinisten gehuisvest zijn. In de nabijheid staat een ontspannings lokaal. Een en ander zal later ver vangen worden door een school naar de eischen des tijds ingericht in de nabijheid van het logementschip. De opleiding der machinisten schied thans in een vijf-jarigen cursus, waarvan drie jaar te Dordrecht, één op de vloot en één te Willemsoord. Een deel. der leerlingen volgt thans het onderwijs aan de M. T. S. De hoogere klassen hebben hun e leeraren, zoowel militaire als bur- Voor de plechtige inwijding was de vice admiraal G. P. van Hecking Colenbrander, commandant der stel ling van de Monden van de Maas en van het Haringvliet, uit Goes over gekomen. IJmuiden, 7 Sept. 1915. Loodswezen. De zeeloods W. de Graaf is van Nieuwediep naar hier overgeplaatst ter vervanging van den zeeloods W. van Leeuwen, die den dienst met pensioen verliet. Op het front aan de Sereth en op onze linies ten Oosten van Brody en ten Westen van Dubno zijn de ge vechten, in vergelijking met den vo rigen dag, iets minder hevig geweest. In de streek van Tarnapol is den Russen een verschanst dorp out nomen. Onze ten oosten van Luck voort- rukkende troepen zijn ten noorden van Olyka onder de moeilijke om standigheden de moerassige on onder- geloopen Poetilowka-vlakte overge trokken. De aan de boven-Jaaiolka strijdende O.-H. troepen hebben den vijand uit zijn laatste verschansingen ten zuideu der rivier verdreven en op vorschei dene punten van don noordelijken oaver vasten voet gekregen. Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 6 Sept. Officieel bericht van vanmiddag: In den afgeloopen nacht zijn ten noorden cn ten zuiden van Atrecht, in de streek van Rocliocourt en Bre- tencourt artilleriegevechten met ge schut van allerlei kaliber geleverd. In Argonne mijngevechten bij Courte Chausöée. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 6 September. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: De Italianen zijn gisteren op het front in de kuststreek werkeloos ge bleven. In het gebied van den Krouz- berg (ten Z.O. van Innichen) ontwik kelt hun artillerie na een betrekkelijk lange rustpoos groote bedrijvigheid. Italiaansche infanterie heeft daar ter plaatse op verscbeide punten getracht onze stellingen te naderen. Tot in fanterie gevechten is hqt tot dusver niet gekomen. Kleine Engelsche kruiser getor pedeerd. Duitsche duikboot verloren. Berlijn, 6 September. De marinestaf meldt officieel: Blijkens een bericht van een onzer duikbooten, die op zee de U 27 heeft ontmoet, heeft laatst genoemde duikboot den lOen Augus tus ten westen van de Hebriden, een ouden kleinen Engelschen kruiser in den grond geboord. Do U 27 is zelf niet teruggekeerd. Daar zij aanmer kelijk over tijd is, moet zij als ver loren worden beschouwd. De vredesgeruchten. Londen, 6 September. De Romein- sche correspondent der „Daily Tele- graph" heeft inlichtingen ingewonnen naar de beweerde vredeszending, waarmede de Paus kardinaal Gibbons zou hebben belast. Hem is gebleken, dat de Paus onkundig is van elk initiatief, dat de kardinaal mocht hebben genomen. De Paus wacht de gelegenheid af om nieuwe stappen te doen, wanneer het oogenblik zal zijn gekomen. Thans zou elke stap voorbarig zijn. Volgens den „Telegraph" corres pondent acht de Paus een Ameri kaansche poging tot bemiddeling op dit oogenblik ook minder gewenscht, daar de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland niet gunstig zijn en de heele politiok van de Vereenigde Staten naar de entente schijnt uit te gaan. Volgens den Paus ban bemiddeling alleen worden aan geboden door Regeeringen, die in geen enkel opzicht in verstandhouding staan tot oorlogvoerenden, zooals Zwitserland, Spanje en wellicht de Skandinavische landen. Wanneer echter de tijd is gekomen, zal de Paus geen aansluiting trachten te zoeken bij wereldlijke Staten. Als hoofd der christenheid zal hy zijn stem blijven verheffon voor den vrede, en het zal zooveel te betor zijn indien sommige onzijdige landen hom steunen.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2