AGENDA. Eerste Heldersche BloBCoop-Thoator, Kanaalweg 112. Hoofdnummers: 1.„Al ben Paulig als Asta Niolson", en 2. „De drie CaBsetten". STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Grotlus arrlv. 6 Sept. van A'dam naar Batavia. Kangean, uitreis, vertrok 6 Sept. van Colombo. Bawean, thuisr., arrlv.7 Sept. t. reedo v.Marsellle. Karimata, thuisreis, vortr. 7 Sept. van Colombo. Lombok, uitreis, pass. 6 Sept. Wicht. Prinses Jullana, uitreis, arrlv. 7 Sept te Genua. Booroe, thuisreis, vertr.7 Sept. van Marsellle. Koningin Emma, t huisreis, arrlv. 7 Sept. te Suez. Rem brandt, thuisr., pass. 7 8ept. KaapCarvoeiro. Rottl arrlv. 7 Sept. van Amsterdam to Batavia. Vondel, thuisreis, vortrok7 Sept. van 8abang. Rotterdamsche Lloyd. Soerakarta, van Aleïandrlö naar Norfolk, vertr. B Sept. van Gibraltar. Ophlr, uitreis, vertrok 6 Sept. van Colombo. Dell vertrok? Sept. van Batavia naar R'dam" Beaooki, uitreis, vertrok 8 Sept. van Suez. Ked Irl, uitrols, pass. 7 Sept. Dove r. Tambora, uitreis, vertrok 8Sept. van Suez. Koninklijk* Hollandsche Lloyd. Hollandia, thuisreis, pass, 4 Sept. St. Vincent Fr lsla, thuisreis, arriv. 7 Sept. te Santos. Eennemorland, uitreis, vertr. 6 Sept. v. Lissabon. Tubantia, uitreis, vertrok 7 Sopt. van Santos. Zeelandia, uitreis, vertrok 7 Sept. vau Lissabon. Maasland arrlv. 8 Sept. van B. Ayros te A'dam. Java Bengalan-Lijn. Calcutta vertrok 3 Sopt. vun Java naar Calcutta. Haven te Nieuwediep. 8 Sopt. Aangekomen van Harlingon on ver trokken n. de Tyne Ned. s.s. „Westland 9 Sopt. Id. van Huil naar Harlingen Ned. „Rijnstroom". Id. van Lyth naar Harlingen Eng. „Amulet". Aangekomen van Amsterdam en trokken naar Göllionburg Ned. Zoel.ialk „Vltesse". Schipper L. Pot. VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwediep 7 Sopt, Door 18 korders aange bracht: 10 etnks groote tong fl.- por stuk. 40 stuks middeltong 66 ct. por stuk, 100 §o ct. per stuk, 6 mand per mand, 20 mand kleine doen evenwel voorloopig de Russen nog tegenaanvallen. Beschouwen wij den toestand ver der naar het Noorden toe, dan zien wij in het gebied vlak ten Zuiden van de Rokitno moerassen gevechten van Russische cavalerie-patiouilles gemeld. Ten Noorden van de moerassen, op den landtong van tusschen de Jasiolda en de Pina (op het Oostelijk uiteinde waarvan de stad Pinesk ligt) zijnde Russen uit de linie Drohikzyn— Cbom8k geworpen en houden zij, naar zij meldeD, een weinig ten Oosten daarvan opnieuw stand. Mochten de Russen hier werkelijk ernstig worden verslagen, dan zullen zij bij den terug tocht ernstige moeilijkheden te over winnen krijgen. Meer naar het Noorden, van den weg Pruzany-Slonim tot aan de uitmonding van de Ros en verder over de Njemen, ontwikkoldo zich een nieuwe strijd, die zich, naar de Russen melden, door buitengewone hardnekkigheid onderscheidde. In het feit, dat de Russen zeggen, dat het hun „achterhoeden" wareD, die deze gevechten hadden te doorstaan, kan men echter een aankondiging van een nieuwen voortzetting van den terugtocht zien. (N. Rott. Ct.) Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 7 September. Me* dedeeling van den staf van den opper bevelhebber In de streek van Riga niet de minste wijziging. Ten Zuiden van Friedrichstadt opende de vijand in den nacht voor afgaande aan den 6en September, krachtige aanvallen tegen de rivier de Lsuze (linkerzijrivier van de Duna). De nachtelijke aanvallen werden af- stuks kleins tong 20 ct. per stuk, fl mand atortachol f 8 -a f 10.- per mand, 20 mand schol 8.— a f6.— per mand, 6 mand dchs per mand. 8 September. Aangebracht door 14 korders: 20 stuks groote tong, por stuk fl.-, 60 stuks middeltong, por stuk 66 ct., 160 stuks kleine tong, per stuk 20 ct,, 10 mand stortschol, per mand f8.- a f10.-, 20 mand kleine schol, per mand f4.—af6—4 mand schar, per mand f6.—. MARKTBERICHTEN. Schagen, 9 Sopt. 1916. 1 Baarden f 800.— k 800.- 2 Veulens 160.— O.- 200.- 189.- 220.- 880, 10 - 190. 10 - 28 - 0.- a- 38.- 46 - T. Stieren 4< Goldekoaien (magere) 120 Geldekoelen (vette) «0 Kalfkoolen 61 Vaarzen Pinken Graskalveron 26 Nuchtere kalveren Kammen 280 Schapen (magere) Schapen (vette) Overnouders 0.— 0.— 180 Lammeren 90. 7? Bokken en Gelten 0.— 0.— Varkens (mag.) 82 Varkens (vette) p. K.G CO Biggen 16 -, 22.- Konijnen O.— 300 Kippen 0.20 Eenden 0.— Duiven 0.— Ganzen 0.— Zwanen 0.— «00 K G. Boter 1.40 1.60 60 Kaas 0.60 8600 Kipeiaren p, 100 stuks «.60 109 Eendoleron p. 100 stuks 6 - Handel magere geldekoelen stug; id. vette matig, kolf koelen stug. Beverwijk, 6 Sept. 1916. Groenten. Asperges, dik wit, f -,w- r-.-, id. dun wit fa00-f -.00, ld. dik blauw f - .00-f -.00, id. dun bl. f0— f0 per 100 bos, poste lein f0.16—f0.21 per ben,capucf rabarber f 0.0Ó—f0 per 100 boB, sla f 0.40—11.20 pei 100 krop, spinazie fO.OO— fODOper kist, zuring fO.OO—f0.00 por ben, wortelen fS-12 p. 100 bos, bloemkool lo soort fl0.0-f 16.00, idem 2e soort f 6.00—f 8.00, id. Se soort f8.00 - f 6.00 per 100 stuks, roode kool f6.00-f9.- per 100 stuks.ld. f-f .- per 100 mandjes, tomaten 10.00 a f0.— per 100 pond, groontjos f0.00-f0.00, komkomm. Ie kw. mo-re, 2e kw. 12.-13.0, 80 kw.n.-ieop."1" stuks, tuinboonen 00-00 ct. per 1000 stuks, ka.- besson por slofO—Oct., snijboonen f 11.60-r 13.60 p. 100 K.G., snüboonen f L60-f 2.-per lOOO.sper- sieboonen tros f 13. - f 18.76. ld. z. dr. f 11.60 - f 12,60 dito m. dr. f960-f 10.29, dito dubb. f &76-f 9.60 per 100K.G., andijvie fl.OO-fSOO per groene kool fl—f8.00 por 100 stuks. Hoorn, 9 Soptember 1916. 20 stapels fabrlekskaas f64.—, 71 stapels boe renkaas f64.—, 00 stapels fabneks commissie kaas f—61 stapels boeren commissie k f62.-. 1 middelbare kaas f62.-. Totaal stapels, wegende 76790 K.G. Handol goed. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag van 7 September 1916. Aardappelen: fl.20Ji 1.85p. zak. kleine: f0.85k 1.35 Slaboonenf5.75 15.75 100 Kg. Sn(jboonen: fl.il 2.50 1000. Gele Kool: f 10.25 100 st. Roode Kool: f8.—a 8.50 Komkommers: f 1.65it 8.16 bos. Andijvief 0.50 k f 1,50 100 kr. Staatsloterij. Trekking van 7 September. 4e klasse, 2e lüst. Nos. 1727, 12078 en 18171 ieder f1000. Nos. 8390 en 11976 ieder f400. Nos. 9115, 19530 en 20546 ieder f200. Nos. 1550,3747,4563,10439,16728, 20605, 20748 en 20848 ieder f 100. Burgerlijke Stand van Helder, van 7 tot en met 8 Sept. 1915. ONDERTROUWDH. M. Kemp en M. MooijP. Gemier en N. Hollenberg. BEVALLEN: M. Warffémius-Bak ker, d.A. Hondeman - van Schaick, z. OVERLEDENA. van den Heuvel— Pons, 31 jaar. DE OORLOG. De algemeene toestand. Ten Zuiden van de vestingdriehoek id Wolhynie is Maandag opnieuw fel gevochten. De uitslag was, dat de Russen weder „een onvolledige over winning behaalden" zooals het jongste euphemisme luidt voor een ontmoeting waarvan het gevolg een tocht naar „sterkere stellingen" is, welke ster kere stellingen achter de voorgaande plegen te liggen. De „sterkere stel lingen", zoo zegt ons de offlcieele inededeeling van den Russischen generalen staf, liggen ditmaal langs de Goryn, de -Stubel en de Ikwa, hetgeen beteekent dat de Russen in de vostingdriehoek van Wolhynie hun linie een 10 tot 20 K.M. dichter b(j de lijn Rowno-Dubno hebben gebracht. Weten de centralen van Radzilowo hun opmarscb in Oostelijke richting voort te zetten, dan loopt zoowel Dubno als de heele Seretb- linio ernstig gevaar. Aan de Sereth Gedurende den 6en September zijn aanvallen der Duitschers tegen Orany en verder aan den benedenloop van de Mereczanka afgeslagen. Gedurende den 5en en den 6en is de vijand voortgegaan zijn operaties van Grodno in Oostelijke en Zuide lijke richting te ontwikkelen. Verder naar het Zuiden hadden onze achterhoeden den 6en September in de streek van Wolkowysk en meer naar het Zuiden, op hét geheele front tot aan den weg Rozany—Slonim, een gevecht te doorstaan, hetwelk zich kenmerkte door buitengewone hardnekkigheid. Tusschen de Jasiolda en de Pina giDgen wij, na gevechten op de linie Chomsk—Drohiczyn, voort het offen sief van den tegenstander tegen te houden op een linie, die een weinig meer .naar het Oosten ligt dan de Op den rechteroever van de boven- Styr zijn sedert den 6en September hardnekkige gevechten begonnen in de streek van Radzilowo, tusschen de rivieren Slanowka en Ikwa. Onder den druk van de vijandelijke strijd krachten, die de onze aanzienlijk in aantal overtroffen, hebben deze op dracht gekregen om sterker posities in te nemen aan de rivieren Goryn, Stubel en Ikwa. Uit Italië. Berlijn, S September. Telegrammen uit Italië maken melding van dé ver- ontwaardiging, die daar heeracht over het niet nakomen door Engeland, van de belofte om het Italiaansche leger eu de Italiaansche vloot van steenkool te voorzien. Er komt in Italië steeds meer gebrek aan andere grondstoffen, vooral aan wol. Tenzij er onverwijld maatregelen worden genomen om in den toestand verbetering te brengen, zal het voor Italië op een ramp uit- loopen. Duikboot- en mijnoorlog. Bordeaux, 8 September. De paket- boot „Guatemala" is getorpedeerd; de bemanning is gered. (De „Guatemala" was in 1908 ge bouwd on mat 5914 ton. Londen, 8 September. Volgens Lloyds z(jn het Eagolsche stoomschip „Douro" en het Russische stoomschip „Rhea" gezonken. De bemanningen zijn gered. Duinkerken, 7 September. Dertig k veertig schepen der Eagelsche vloot hebben vanochtend de geheele Bel gische kust beschoten. Bü Dentinger (Elzas) is eon Fransch militair vlieger bij een landing in een draadversperring geraakt en met zijn vliegtuig omgeslagen. Daarbij zijn de bommen, die de vlieger bij zich had, ontploft, hijzelf met zijn waar nemer op slag gedood en 't vliegtuig vernield. Het tweede'Belgische Grijsboek. In ons vorig nummer hebben wij reeds een belangrijk gedeelte uit dit pas verschenen boek opgenomen. Onze ruimte laat het niet toe, het interessante gedeelte op to nemen, handelende over hetgeen de Belgische gezant te Berlijn in de spannende dagen, die aan het uitbreken van den oorlog voorafgingen, heeft 1 maakt. Hieronder volgt echter een verslag van het onderhoud, dat hij heeft go- had met den Duitschen Staats-Secre- taris Von Jagow, naar aanleiding van het Duitsche ultimatum aan België, den eisch om een vrijen door tocht door België. De Belgische gezant, Baron Beijens, vroeg den 4en Augustus 1914 aan Von Jagow, hem een persoonlijk on derhoud toe te staan. Des morgens te 9 uur van dien dag werd hij in het kabinot binnengeleid. „Wel, wat hebt u mij te zeggen Dat waren de perste woorden van Von Jagow, waarmee hij mij bereid willig tegemoet trad. Ik heb u uitlegging te verzoeken over het ultimatum, dat de Duitsche gezant Zondagavond aan mijne Re geering heeft overhandigd. Ik ver onderstel, dat u eenige reden kunt geven om zulk een daad te verklaren. Een absolute noodzakelijkheid heeft ons gedwongen, die vraag tot u te richten. Het is met den dood in 't hart, dat de Keizer en mijn Re geering daartoe hebben moeten be sluiten. Voor mij is het de moeilijkste, dc wreedste beslissing geweest, die ik in mijn geheele loopbaan heb moe ten nemen. Maar de doortocht door België is voor Duitschland een kwestie van leven of dood. Duitschland moet zoo spoedig mogelijk met Frankrijk afrekenen, het geheel vernietigen, om zich vervolgens tegen Rusland te kunnen wenden, anders zal het tusschen hamer en aambeeld worden gehomen. Wij hebben vernomen, dat het Fransche leger zich gereed maakt om door België te trekken en ons in de ilank aan te vallen. Wij moeten het voor zijn. Maar, antwoordde ik, gij zjjt over een grens van 200 K.M. in di recte aanraking met Frankrijk. Wat hebt gij noodig, om uw twist uit te vechten, een omweg door ons land te maken De Fransche grens is te zeer versterkt, en wij zijn genoodzaakt, herhaal ik u, zoo snel mogelijk te handelen, voordat Rusland tijd heeft gehad, zijn leger te mobiliseeren. Instrijd met wat g\j meent, heeft Frankrijk ons formeel beloofd onze neutraliteit te ontzien, indien gij zolf haar zoudt ontzien. Wat zoudt gij gezegd hebben, iDdien Frankrijk, in stee van ons spontaan die belofte af te leggen, ons eens vóór u de zelfde sommatie had gedaan, indien Frankrijk doortocht door ons land had gevraagd, en wij voor zijn be dreigingen waren geweken? Dat wij lafaards waren, niet in staat onze neutraliteit te verdedigen en onwaar waardig eon onafhankelijk bestaan te hebben?" De heer von Jagow antwoordde niet op deze vraag. „Hebt gij, vervolgde ik, ons iets te verwijten? Hebben wij niet steeds nauwgezet en scrupuleus zoowel tegen over Duitschland als tegenover de andore garandeerende mogendheden de plichten nagekomen, die de neu traliteit van België ons oplegde Zijn wij niet sedert de stichting van ons koninkrijk voor u loyale en betrouw bare buren geweest? Duitschland heeft niets te ver wijten aan België, welks houding altijd zeer correct is geweest. Aldus, om uw dankbaarheid voor onze loyauteit te betuigen, wilt gij van ons land het strijdveld maken in uw worsteling met Frankrijk, het strijdveld van Europa en wij weten wat een verwoestingen en ruïnen een moderne oorlog meebreDgtHebt gij daaraan gedacht? Indien het Belgische leger, ant woordde de staatssecretaris, ons vrij laat pasaeeren, zonder de spoorwegen te vernielen, zonder- de bruggen en de tunnelB te laten Bpringen, en zich op Antwerpen terugtrekt, zonder te trachten Luik te verdedigen, dan be loven wy niet alleen de onafhanke lljkheid van België, het leven en de eigendommen zijner inwoners te ont zien, maar ook u voor de verliezen die g|j geleden zult hebben schade loos te stelten. Mijnheer de staafsssecretaris, antwoordde ik, de Belgische regee ring, zich van hare verplichtingen tegenover alle garanten van haro neutraliteit bewust, kon tegenover zulk een voorstel geen ander ant woord geven, dan zij zonder aarze len gegeven heeft. De heele natie zal den Koning en zijn regeering bijval len. U moet zelf erkennen, dat een ander antwoord onmogelijk was.'' Daar ik den heer von Jagow drong te spreken, eindigde hij, op mijn aandrang, te zeggen: „Ik erken het. Ik begrijp «w apt- woord, ik begrijp het als particulier persoon, maar als staatssecretaris heb ik geen meening te gevan." Daarop herhaalde hü, hoezeer het hem verdroot, dat het. zoover geko men was na zoovele jaren van vriend schappelijke betrekkingen. Maar een snelle opmarsch door België was voor Duitschland een quaestie van leven of dood. Dat moesten wij op onze beurt begrijpen. Ik antwoordde onmiddellijkBelgië zou zijn eer verloren hebben indien het naar u geluisterd had, en een natie kan evenmin als een particulier eerloos leven. Europa zal over ons oordeelen. Overigens, voegde ik erbij, gij zult Luik niet zoo gemakkelijk nemen, als gij denkt, en gij zult Engeland tegenover u zien, dat een trouwe garant van onze neutrali teit is.", Op deze woorden haalde de heer vod Jagow de schouders op, wat op twee manieren kon uitgelegd worden. Het beteekende: „Wat 'n idoe! Dat is onmogelijk", of wel: „De teerling is |geworpen, wij kunnen niet meer terug." Voor ik vertrok zei ik nog, gereed te zijn om Berlijn te verlaten met mijn personeel, en om mijn paspoort te vragen: „Maar ik wil zoo niet mijne relaties met u verbreken, riep de staatssecretaris uit. Wij zullen misschien nog met elkaar te praten hebben. - Daarover heeft mijn regee ring te beslissen, antwoordde ik. Die beslissing hangt noch van u, noch van mij af. Ik zal hare bevelen om mijn paspoort te verzoeken afwach- ton." Toen ik den heer von Jagow na dit pijnlijke onderhoud, dat het laatste moest zijn, dat ik met hem had, ver liet, heb ik den indruk meegenomen, dat hü iets anders verwacht had, toen ik verzocht hem te mogen spreken, een onvoorzien voorstel, misschien een verzoek, liet Belgische leger zich veilig op Antwerpen te laten terug trekken, nadat het een schijn-verzet aan de Maas zou hebben gedaan, en formeel, bü de binnenkomst van het land, het beginsel van zün neutrali teit zou hebben verdedigd. Het gelaat van mijn ondervrager had mij toegeschenen een ontgooche ling te verraden na mijne eerste woorden, en zijn aandrang, om onze relaties nog niet te verbreken, heeft deze meening, die van het begin van ons onderhoud bü mij was opgeko men, versterkt." Vervolgens lezen wij in een brief van den gezant te Londen d. d. 5 Augustus: „Sir Edward Grey heeft mij gezegd, dat gij hem had verzocht, de ravitailleering van Antwerpen langs de Schelde te verzekeren, en dat hij zelfs den gezant van Neder land verzocht had, straks eens te komen, aan wien hü zou uiteenzetten, dat dat voor België in deze omstan digheden noodzakelijk was en dat hij ook geen bemoeilijking verwachtte vau den doortocht van handelsschepen. In elk geval heeft de minister van marine aan sir Edward Grey aange zegd, dat men er in België op reke nen kon, dat de Engelsche vloot tegenover de monden van de Schelde goede waakzaamheid zou betrachten." PLAATSELIJK NIEUWS. Twee korto passages in het grijs boek hebben even betrekking op ons land. In een brief van 2 Augustus schrü'ft de gezant te WeeDen „Graaf Berch- told heeft mü' zijn verwondering ge uit, dat Holland ook al had gemobi liseerd. Hij scheen de redenen niet te begrijpen, die do regeering van Koningin Wilhelmina ertoe hadden kunnen leiden, van het oogenblik af aan dien voorzorgsmaatregel te ne men". De torpedoboot „Smeroe" heeft gistermorgen op Texelstroom een lijk opgevischt, waarschljnlük van den onlang met zwemmen verdronken sergeant Peereboom. Door den heer J. J. Sehoeffelen- berger werd gisteren in Café „De Pool", voor rekening van den heer J. Kreuger, onderhandsch aanbesteed het bouwen van een photografisch atelier met woon- en winkelhuis. De inschrijving was als volgt, buiten glas- en verfwerk P. Korff f6300.-, Gebr. van Pelt f6268.-, R. N. van Os f6097. C. Quak f5893.—, H. Riemers f5875.-, W. Braggaar f5475.-. Aan den laagsten inschrijver ge gund. „In 't Gedrang". Uitverkocht de eerste avond. Uitvorkochtde tweede avond I En daar kan toch nog al 'n man netje in, in „Casino". De heer Ter Hall zal met zün revue goede zaken maken. Laten we bekennen, dat hü het succes ook ver dient. We hebben in ons blad te voren verschillende recensies gege ven allen waren 't er over eens dat het een pracht-revue was. En wie soms gezegd heeftin de krant in altijd alles mooi ik zet het hem, om als hij de revue gezien heeft te zeggendat er maar een letter goeds te veel van geschreven is. Ter Hall is specialiteit in revue's. 't Is of zijn vindingsgeest jaar op jaar op jaar scherper wordt gaat prescendo Wat h(j thans geeft munt in alle opzichten uit. We mogen na de recensies den inhoud vau do revue ongeveer be kend achten. In 't kort komt de geschiedenis hier op neer: De Albonjeesche hoofd man Prenk Bib Doda - in 't wet- houdersch vertaaldHenk Stuk Soda zoekt een nieuwen mbret of koning voor zija land. Kuelis Prik keldraad, Hollandsch landweerman, in Albonje achtergebleven, moet door de mobilisatie opkomen en neemt Prenk mee naar Holland. Wat die twee al niet ontmoeten, zieu en pndervinden't Grenst aan 't wonderbaarlijke. De recensent van een onzer groote bladen noemde Ter Hall een toovenaar en werkelük dat is hij. Men moet den genialen geest, die dezo tafereelen schiep, be wonderen men kaö Piet anders. Leutig was het begin tot het einde, davert de schaterlach door de zaal. Eo toch ook ernstig wordt men ge stemd soms. Daar zijn tafereelen die diep aangrüpen. Zoo het tafereel van de vredigen oorlogstijd. De maaiers en bindstors bij de korenschoven op bet land. „Het vruchtbare land lag zoo vre- [dig in rust, Geen sterveling dacht aan den strijd, Het koren als goud voor deoogen [een lust, Stond wachtend in schoven gerijd Zooals do Godin Ceres (mej. A. Hoff- man) dat zeer mooi zong. En even daarna het tafereelQorlog „Waar is nu de oogst van de [vruchtbare aard, Het koren in schoven gerijd? Nu staan er geweren in rüen [geschaard Van mannen gereed tot den strüd." Schoon zong de bariton (de heer Kapper) het en 't greep aan bij die heerlüke vertolking. Het tweede bedrijf eindigt met zichten: Langs den Rijn: de heer lijke Rijn oevers, de ruïnen in de verte opdoemend Parijs, de lichtstad bü dag en nacht met de Seine oevers (de solo-tenor die dit vertolkte eon pluimpje!) de blauwe Donau - de Maasoevers: Dinant, hetschilderach tige Dinant, zijn oude kerk aan den voet der rotsen, nu uit elkaar ge schoten, boven op de rotsen de cita del plekjes vol heerlijk natuur schoon, waar, naar wü thans weten, zoo bitter gestreden en geleden is - de Theemsbrug vanwaar de Tippe- rary klonk de Newa oevers onder vallende sneeuw dat alles is heor- lijk schoon. Diep aangrijpend is ook een tafe reel in het derde bedrüf: „De Vluch telingen". Daar stond voor ons, zoo natuur lijk als wij 't aan de grens zagen die stoet van arme Belgen hun land ontvluchtend 't stille spel der ac teurs moet hier bewonderd, wü noe men b.v. de grüsaard op het voor tafereel droef, weemoed wekkend, ons tot tranen roerend. Dat was hooge kunst. „Voort ging het, voort, in (droeve trein, Menigeen doon de voeten pün, Door honger on door dorst gekweld Vindt hen de nacht in het open [veld." En 't volk van klein Nederland hielp. Maar waar zouden we blijven als we alle mooie tafereelen gingen op sommen In de slot-apotheoses in elk der drie bedrijven wordt gewedijverd met mooio costumes, standen en groepen. Leuke zetten dat er in waien! Honk, Prikkeldraad en Piet de Wethouder. Om die te hooren zou je je laatste dubbeltje haast geven. We durven den heer Ter Hall de heele week een uitverkochte zaal voorspellen. Wie er geweest is maakt reclame. Bij zulk een weelde voor de oogen kan dat niet anders. Prikkeldraad wist er aardig in te lasschen dat aan de deur werd ge collecteerd voor 't Steuncomité. Wel licht hebben niet allen dat zoo goed gemerkt. Waarom wij het hier, tei wille van het goede doel, nog eens afzonderlük releveeren. Laat het uitgaande publiek zün dubbeltje eens offeren en de meis jes met de schaal niet voorbijgaan! Dat kan er na zoo'n avond nog wel af! Aankomst nieuwe droogdok. Gisterenmiddag snelde een menigte Nieuwediepers door de Poststeeg naai den Zeedijk, want de een had het aan den ander bepaald verteld: er werd een vreemd, een geheimzinnig schip opgebracht en toen we vlug de trap opgeklauterd waren en boven stonden en de stem hoorden van de Noordzee, die je als Heldersche kent, als de stem van je eigen vrouw toon werden allerlei verhalen gedaan door de kleine burgerü'. Het was een dichte i'ü van menschen. Mannen en vrouwen en veel kinderen. Allemaal wisten ze wat te redeneeren, te fan- taseeren. Het moest een opgepikt oorlogsschip zün van Duitsche natio naliteit, vernield door vreeselqk ka nonvuur, zonder masten, zonder schoorsteenen, zonder alles wat op een dek moot staan. Maar eenige be zadigde marine-mannen, die wèl op de hoogte waren en met goede kjj kers naar de West tuurden, zeiden tegelijk: daar heb je 'ml En meteen wendden veler oogen schuin weg naar de stralende ruimte, die voor ons lag, naar de hooge Noordzee en daar kwamen om den bocht een paar sloepbooten vol ingehouden kracht aan stevige trossen en daar eindelgk achter, flonkerend-breed, met een gebaar, van macht, van besloten heid, gleed de grijs-roode ijzeren kast - het splinternieuwe droogdok, waar over de „Heldersche Courant" reeds het een en ander beeft gemeld. Het prachtige reuzen-formaat, glimmend als maneschijn, naderde meer en meer onder deze kust en op de voor plecht zag je dikke meneeren met zeilpetten op en nog anderen in sla olie gele stormjassen, als klimmende apen zich bewegende. En onderwijl zette het gevaarte een beetje dartel koers naai de reede. En terwyl het volk op de vaste vlakte in die rich ting keek en eon heele school torpedo booten als nieuwsgierige donkere bruinvisschen in de omgeving van den hoogen, breeden grijzen bodem heen on 'weer viogen, hoorde jo op eens het geluid van kettingen en ankers en het pas aangekomen dok lag daar ginds muurvast op do gol ven, zonnig en licht, met de natio nale vlag or op op dit mooie, groote nationale stuk werk, hetwelk je als goedgeaard Nederlander gaarne bewondert. De sleepbooton „Oceaan" en „Pool- zee" zullen het dok heden naar Rot terdam overbrengen. Zoo men weet, is het dok besterad voor Wiltons Scheepswerf aldaar. Bij den landbouwer R. in het Koegraa langs het Noord Hollandsche kanaal, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een party waschgoed ontvreemd. De dief of dieven waren blijkbaar kenners, want het goede goed haddeu z(j meegenomen en een partij minderwaardig heel netjes laten liggen. Bij de politie is aan gifte BINNENLAND. Niet vlaggen op 31 Augustus te Zaandam. Naar aanleiding van het feit, dat door het gemeentebestuur het uit steken van de vlag van het gemeen tehuis en de andere openbare ge bouwen op den verjaardag der Ko ningin was nagelaten, werd in de Dinsdagavond gehouden vergade ring door een der antirrevolu- tionnaire leden tot B. en W. de vraag gericht, waarom zij hun belofte, die door hen het vorige jaar was gedaan, dat met den verjaardag van H. M. de Koningin wel zou worden gevlagd, niet waren nagekomen. Hierop antwoordde de wethouder Donia, die wegens ultstedigheid van den heer K. ter Laan, als waarnemend burgemeester had gefungeerd, dat hü zulks had nagelaten, wijl door H.M. in een circulaire was verzocht, zich van alle uiteriyk feestbetoon te ont houden. Daarbü was niet beloofd, dat gevlagd zou -wordenenkel was te kennen gegeven, dat B. en W. de zaak principieel zouden bespreken en dit achtte men met het oog op de circulaire thans overbodig. Wil men dit niet- afwachten, dan moest de Raad maar een besluit nemen en B. ej W. gelasten te vlaggeD. Tegen deze verklaring kwamen verschillende leden In verzet. Men meende, dat wel degelijk de toezeg ging van te zullen vlaggen was ge daan, terwijl men anderzijds van oordeel was, dat daarvoor geen rai besluit noodig was; immers staat op de begrooting voor dit doel een credietpost, waaruit steeds de kosten van vlaggen zün bestreden. De heer Duijs viel deze leden bij, door te verklaren, dat inderdaad bij het debat in het vorige jaar die in druk was gewekt. Wat hem betrof, was de zaak van niet zooveel ge wicht, dat liü het de moeite waard achtte zich te verzetton, als een deel der burgerü op vlaggen gesteld was. Maar dan zou men het ook moeten dulden, als er op 1 Mei gevlagd werd. Hierop volgde een uitvoerig debat, waarbij verschillende leden hun stand punt uiteen zette. Van anti-revoluti onDaire zijde sprak men het uit, dat men in vlaggen op 31 Augustus wilde zien een hulde aan de dynastie van het regeerend vorstenhuis. Een der vrüzinnige leden betoogde, dat men door te vlaggen ingenomenheid be tuigt met de bestaande maatschappe Ujke orde in ons land en in de ge meente, terwül de socialisten te ken nen gaven na deze motiveoring nog meer bezwaar te hebben tegen het uitsteken van de vlag. Ook de heer Duü's verzette zich op dien grond, hiertoe mee te werken. Men had, oordeelde men in de socialistische fractie, door dezo toelichting zelf over het vlaggen het doodvonnis uitge sproken. Andere leden meenden ten slotte, dat ieder bü het vlaggen zijn eigen intentie kon hebben. Aan het slot stelde de heer Brink man een motie, waarbij B. en W. werden uigenoodigd, in de toekomst op den verjaardag van het regeerend hoofd van den staat te vlaggen. Deze motie werd met 10 tegen 9 stemmen verworpen. Tegen alle soc.- democraten, vóór alle vrijzinnige en kerkelü'ke leden. Vooraf was een voorstel om deze motie naar B. en W. om advies te verzenden, met 11 tegen 8 stemmen verworpen. Scheveningsche bom op san mijn geloopen. Hetloggerschip „Minister Cort van der Linden" SCH 141, schipper C. v. d. Toorn, reederlj G. van Leeuwen, heeft Zondag, ter haringvisschery zijnde op 55° N.Br. nabij Doggers- bank, met zijn boot de bemanning gered van het bomschip SCH 316, schipper Toet, dat door een mijn ge heel uit eikaar was geslagen. De bom SCH 816 behoorde aan den reeder C. Pronk. Aan boord be vonden zich 9 man, die allen werden gered. De SCH 816 lag op het oogen blik van de ontploffing aan de vleet en had juist een boot uitgezet, om de vleet binnen te halen. Doordat men de boot aan een ljjn had, was de bemanning in de gelegenheid, zich onmiddellük in haar eigen boot te begeven, waaruit zü door de SCH 141 aan boord werd genomen. Eén man echter, die de wacht vooruit had, werd door de ontploffing over het schip heen, op grooten afstand in zee geworpen, doch later door zijn kameraden gered. Zijn borstkas was ingedrukt. Aan boord van den logger dacht men, de ontploffing hooiende, op het eerste oogenblik, dat het eigen schip getroffen was, doch weldra zag wat er was gebeurd. Terstond werd alles in het werk gesteld om de manning van het verongelukte schip aan boord te krijgen. Een kostbaar bezit. De heerlijkheid Tsingraven bij De- nekarap met 30 boerderijen, eigen dom der douairière Roessingh Udink, is Dinsdag publiek geveild. Kooper was het Eerste Kamerlid A. Laan te Bloemendaal voor f 370,300. Het hout werd genaast doo;- denzelfdon voor ongeveer f 80,000. KunstspijzenvetsmokkelhindeL Zooals wü in het bericht op bladz. J mededeelen, zijn eenige Rotterdam sche fi rma's aanzieniyke beboet wegens den uitvoer van artikelen die aifn de N. O. T. waren geconsigneerd. Het was het bestuur van de N. O. T. lang zamerhand bekend geworden dat groote hoeveelheden katoenzaadolie het land uitgingen. Om te weten te komen hoe dat plaats had, werden eenige ambtenaren met een byzonder toezicht belast. Makkelijk was het niet den smokkelhandel na te g Do importeurs die de katoenzaadolie ontvingen, zorgden wel dat zü zelf het product niet naar het buitenland vervoerden. Dat geschiedde dan door de derde of vierde hand. En daarvoor werd een büzonder listige wijze ge kozen. Aan de olie werden eenige nevenbostanddeelen toegevoegd en dan als „kunstspijzenvet", een product dat in Nederland onder die benaming onbekend is verpakt en verzonden. Zoo werden de ambtenaren eenige weken lang om den tuin geleid en wist men elders een van de voor naamste grondstoffen te verkrijgen voor de vervaardiging van margarine. Een Zeppelin? Gistermorgen omstreeks ze3uuris boven het zuidelük deel van Amster dam en boven eenige gemeenten ten zuiden van dé hoofdstad, een lucht schip waargenomen, vermoedelijk een Zeppelin. Het luchtschip kwam uit zuidwesteiyke richting. Het werd waargenomen boven de Zuidergas fabriek, boven het stationsemplace ment van de H, E. 3. M. aan den Am- stelveenschenweg en boven de Kalf jeslaan. Uit Aalsmeer meldt men: Gistermorgen omstreeks zes uur passeerde op geriDge hoogte over het zuidwestelük deel dezer gemeente een Zeppelin, komende uit de richting Scheveningen. Het luchtschip, vermoedelük een Duitscb, vloog langs de forten Aals meer en Kudelstaart. Het was onge veer 150 M. lang, geel van kleur en voerde achter een lichtje. Het had twee manden. Het schip vloog te Aalsmeer op een hoogte van ver moedelük 400 meter, te Kudelstaart ongeveer 500 meter. Het ging precies over het fort Kudelstaart, in welks nabijheid het ongeveer een kwartier demonstreerde. Een der wachtposten van de inundatielün lyudelstaart heeft nog op het luchtschip gesohoten. Op do forten Aalsmeer en Kudelstaalt i alles wel in de weer, doch men miste aldaar instructies om te vuren. Van militaire züde vernemen wij nog, dat twijfel bestaat of het hier wel een Zeppelin betrof. Sommige waarnemers meenen, dat het een Fransch luchtschip, een „Zodiac" was. Op het luchtschip is door Holland sche militairen geschoten. Hbld. De Groningsche waterleiding. Ter zake van de uitvoering van het Raadsbesluit van 24 Augustus 1907, heeft de gemeente Groningen voor den aanleg van een eigen water leiding uitgegeven het sommetje van f 1,096,329,48^. De N.V. Groninger Waterleiding heeft de geldigheid van het Raads besluit en van den aanleg betwist, met het succes, dat de gemeente in 3 instanties veroordeeld wordt haar leiding te sluiten niet alleen voor particulier, maar ook voor eigen ge bruik. Een minnelüke schikking tus schen partüen heeft niet tot het ge- wenschte resultaat geleid. Is dit ook 'n stropje in dezen duren tijd? vraagt het „Rott. Nw.blad". Dieveggen ontdekt. Naar men zich misschien zal her inneren, werd verleden jiar ten huize van een (inmiddels overleden) inge zetene van Den Haag diefstal gepleegd van effecten ter waarde van ruim f50.000. Thans zyn door twee in specteurs van de Haagsche recherche onderscheidenlijk te Tiel en te Utrecht aangehouden twee vrouwen, verdacht zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Beide vrouwen waren ten huize van den bestolene indertijd werkzaam, de ééne als werkvrouw, de andere als huishoud ster. Een bedrag van ruim f30,000 aan effecten alsmede eenige valsch opgemaakte geschriften moeten bij haar zijn bevonden en in beslag ge nomen. Na eerst te hebben ontkend, zouden de verdachten later eene vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Poging tot moord. Eenigen tijd geleden had een jeug dige gemeente-electricien eenig werk te verrichten in den winkel van den opticien J. Soutbeig, aan de Regu liersgracht te Amsterdam. Zoodoende kwam hü met den heer Soutbergin relatie en een paar dagen later kwam hij hem geld ter leen vragen: hij had een motor rij wiel gekocht op af betaling. De heer S. zeide aan ziju verzoek niet te kunnen voldoen, waarop de electricien hem voor een bedrag van f 30, dat hij ter leen ontving een fototoestel in onderpaud gaf. Eenige weken later wilde de jonge man weer geld leenen, hetgeen de opticien weigerde. Dinsdagavond verscheen de electricien opnieuw en vroeg nogmaals geld ter leen. Hij bleef in den winkel oen boek lezen tot het sluitingsuur. Gistermiddag tegen vüf uur kwam hü alweer op dagen om geld te vragen. De heor S. verklaarde geen geld in kas te hebben, doch iets later verscheen een klant, die met een biljet van f40 betaalde. Toen de kooper den winkel had verlaten, wierp de electricien, die dit gezien had, zich op den heer S. en bracht, hem met eenige slagen van een hamer verscheidene ernstigo bloeden de hoofdwonden toe. De opticien ver loor zijn bewustzijn niet en riep luid keels moord, wfiarop zijn aanrander de vlucht nam. Bij de Prinsengracht, werd hij door eenige burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. De heer S. kon na voorloopig in het depëL in hot Paleis voor Volksvlijt te zijn verbonden naar zün woning worden overgebracht on nog den. zelfden avond door de politia worden verhoord. Ook de electricien werd in verhoor genomen. Boeven I Eergisteravond werd het juweliers magazijn van den heer S. Spüer uit Amstordam aan de Oranjegalleiïj te Scheveningen opgescheld door iemand, die zich niet bekend wenschte te maken, maar die een door hem met name genoemden bediende van den heer Spijer wilde waarschuwen voorzichtig te zijn, daar er 's avonds drie personen op hem zouden loeren. De bewuste hediende' was juist uit den winkel, maar zijn collega keek tegen het uur, dat hü hem verwachtto, naar hem uit. Hü zag toen drie man uen op eenigszins verdachte wijze op den strandboulevard heen en weer loopen. Met zün iniptddels teruggc komen collega is de bediende, ua eerst, ora geen argwaan te wekken, wat heen en weer te hebben gewan deld, de politie gaan waarschuwen, waarop deze kwam en het drietal arresteerde. 't Bleken Amsterdammers te zün, die in het bezit waren van revolvers en inbrekeiswerktuigen. Zü beweer den op den strandboulevard te wan delen zouder eenige bedoeling. Met het oog op het middernachtelijk uur kwam dit aan de politie ongeloofeiyk voor, waarom zü het drietal maar in rekende. Op het politiebureau bleek een hun ner een goede kennis van de justitie. Twee van het drietal waren ter zake van desertie gesignaleerd en werden aan de militaire autoriteit overge leverd. De derde is op vr[je voeten gesteld, Qmtreni de finnbouding van liet drietal kan nog gemeld worden, dat bü hen ook een pak scherpe revolver- patronen werd gevonden, Togen een der militairen werd procos-verbaal opgemaakt wegens het opgeven van een valschen naam en tegen den ander wegens hot dragen van een verboden wapen. Beiden waren in burgerkleeding. Laatste berichten. Van het Westelijke gevechts terrein. Parüs, 8 September. Officieel be richt van vanmiddag: De afgeloopen nacht heefc zich ge kenmerkt door enkele artillerie ge vechten in België, ten noorden van Yperen, in Artols rond Atrecht, in de streek van Boye en op de hoog vlakte tusschen Oise en Aisne. Op verscheidene punten van het front in Champagne, tusschen Reims en Argonne, zijn gevechten mot bom men, handgranaten en geweervuur geleverd; de infanterie is niet in actie gekomen. In Argonne hevige beschieting in den sector van Harazée, In het noorden van Woevre leven dige artillerie-actie. Berlijn, 8 September. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Een aantal vijandelijke oorlogs schepen zün gisteren voor Middel- kerke verschenen en hebben 'socli tends Westende, 's middags 0st6nde beschoten. Voor het vuur van onze kustbatterijen hebben zij zich terug getrokken. Militaire schade is niet aangericht; te Ostende zijn twee Bel gische ingezetenen gewond en een gedood. Op het front is de dag overigens zonder bizondere gebeurtenissen voor- bügegaan. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 8 September. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier. Legergroep-Von Hindenburg In de streek van Daudsewas blüven

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2