De Stem der Liefde. Militair Gezag. GEMEENTERAAD VAN HELDER, Ingekomen stukken en mededcelingen. 1. Goedkeuring van- Ged. Slaten op het besluit om dit jaar do kermis niet te houden. 2. Goedkeuring Kohiereu belasting. 3. Kennisgeving Commissaris dei- Kon iDgin dat hij 11 Sept. de gemeente zal bezoeken. Z.Ex. arriveert met den trein van 9.38. De wethouders en de raadsleden hebben dan gelegenheid Z.Ex. op het Raadhuis to ontmoeten. 4. Adres van den Bond van Gem.- Politie-beambten in Nederland, aan dringende op spoedige en afdoende loonsverhoogingen voor het inferieure politie personeel. 5. Verzoek Gereformeerde Vereeni- ging voor Drankbestrijding om het maximum aantal vergunningen in deze gemeente met 10 te verlagen. 6. Adres van de vereeniging tot Exploitatie van een Proeftuin te Julianadorp om eene subsidie van f300 voor dien Proeftuin. 7. Adres van den heer W. J. Bragaar, verzoekende vergoeding voor gemaakte onkosten bij de aanbeste ding van de gebouwen voor de Gera.- Reiniging. 8. Adres van de afd. Helder N.O.G. om salarisverhooging. 4 tot en met 8 gesteld in handen van B. on W. om prae-advies. 9. Verzoek van de wed. J. H. Mul ler, wed. D. Visser en wed. Brede- rode om de gewone jaarlijksche toe lage. Goedgevonden. 10. Conceptbesluit tot het heften van de gewone gemeentelijke belas ting op het gedistelleerd. Aangenomen. 11. Verzoek om ontslag tegen 1 Jan. a.s. wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd van den beer A. J. de Jongh, Gem.-Ontvanger. B. en W. stellen voor eervol ont slag te verleenen onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen. De raad keurt dit met applaus goed. 12. Ontslagaanvrage van den heer W. L. Lammers als lid van het Burg. Armbestuur, zulks wegens vertrek. Onder dankbetuiging verleond. 13. Een adres van den Armenraad, vragende voorziening tegen het aan bieden van koopwaar aan de deur, meestal vermomde bedelarij, wordt gesteld iu handen van B. en W. om prae-advies. Sportterrein. Naar aanleiding van het adres van de heeren R. Tb. Luyckx en J. Mee reus om ontheffing van de pacht van 't Sportterrein stellen B. en W. voor, daarop afwijzend te beschikken. (Het prae-advies deelden wij in een vorig nummer mee). De heer de Zwart zegt dat hem uit de stukken niet duidelijk geble ken is of het terrein moet opgele verd worden als sportterrein. Staat er in 't contract dat een sportterrein zou worden verhuurd of gewoon een stuk weiland? De heer Van Neok, (Weth.), zegt dat aangevraagd is een stuk land dat weiland was, en dat zij tot sport terrein zouden kunnen inrichteD. De Raad -besloot het terrein glad te maken en gras er op te zaaien. Of het gereed zou zijn als sportterrein, daarover heeft de Raad niet gesproken. De heer Van Breda las van een „voorloopige overeenkomst". Was die bindend De heer Van Neck zegt van wel. Ze hebben aangevraagd land van de gemeente te huren, ze hebben een prijs bepaald en de raad is er op ingegaan. De conditiën der verhuring zouden gemaakt worden door B. en W. en hunne ambtenaren. De heer Biersteker zegt dat wel degelijk een overeenkomst, is tot stand gekomen. Toen de heeren vroe gen het terrein voor f250 te huren en de Raad „ja" zei was er eene huurovereenkomst. Spr. meende toen al dat het terrein niet aan het doel zou beantwoorden. Royaler had hij hot gevonden als de heeren nu gezegd hadden: „We heb ben een kat in den zak gekocht. Het terrein is niet als sportterrein te ge bruiken. We zijn te voorbarig ge weest." 't Gaat niet aan du de heeren van de huur te ontslaan, 't Zou te mal worden als de. gemeente een overeenkomst aanging en later die weer maar te niet deed. Hij zou echter aan het prae advies een clau sule willen toevoegen dat de gemeente bereid is te trachten het stuk land te verhuren. De eventueele bate zal dan teruggegeven worden van de f250 die adressanten hebben te be talen. De heer de Geus (Weth.) geeft in overweging het terrein in onder huur af te staan onder goedkeuring van B. en W. De heer Adriaanse is het groo- tendeels met den heer Biersteker ccus. 't. Is niet erg sorieus. Adressanten kunnen niet van het terrein afkomen zonder eenige schade. Nu spr. hoort dat het terrein niet als sportterrein to gebruiken is, meent hij, dat het voorstel van B. en W. kaïi geamen deerd, in den geest als de heer Bier steker voorstelt. De heer Vorstegen zegt dat alleen gevraagd is door den heer de Zwart inzage van de huurovereen komst. Heeft do gemeente daarin gegarandeerd dat het terrein te ge bruiken is als sportterrein De heer Van Nock (weth.) zegt dat alleen gevraagd is het land te egaliseeren en dat op de vraag van den Raad om f350 huur aangeboden was f250, waarop de Raad is inge gaan. Wijl de aanbesteding van de egaliseering enz. reeds geschied is zegt hy, dat adressanten vast zitten aan de huur tot 1 Oct. 1916. De heeren Van Breda en Over do Linden zijn het met den heer de Geus eens. De heer K r ij n e n meent dat ge hoord de discussies in den raad de zaak nu wel ter afdoening kan over gelaten worden aan B. en W., met dien verstande dat de huurders niet ontslagen worden van de huur. Aldus besloten. Gemeentebegrooting. De gemeentebegrooting voor 1916 sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 1,216,233,976 wordt den Raad aangeboden. Zij zal den leden gedrukt worden toegozouden. Met het oog op de nieuwe raads leden worden de secties opnieuw ge trokken en komen ih de le Sectie: van Breda, Terra, Bier steker, Over de Linden, Adriaanse en Spruit. 2e Sectie: Grunwald, Verstegen, Boon, Bommel, Krijnen en Verfaille. 3e SectieBaak, Zander, Bok, Har- jer, Michels en de Zwart. Een wethouder is voorzitter van elke sectie. Verstrekking van Cokes. Het raadslid Verstegen heeft inge diend het voorstel om' van 1 Sept. af cokes der gasfabriek voor alle ge meentenaren beschikbaar te stellen tegen den prijs van f0.50 per H.L. Het advies der Commissie voor de Gasfabriek en de Waterleiding geeft in overweging op dit voorstel afwij zend te beschikken als zijnde in strijd met het contract met de brandstoffen- handelaars in zake den verkoop van cokes. De commissie' geeft echter in over weging om, evenals dat het vorige jaar is geschied, ook dez6n winter weer goedkoope cokes voor behoef tige ingezetenen verkrijgbaar te stelleD. B. en W. kunnen zich niet met de strekking van het voorstel Ver stegen vereenigen, omdat het zou zijn in strijd met het contract aangegaan met de brandstoffen-handelaren. Wèl kan het college zich vereeni gen met do algemeene strekking om in deze tijden cokes tegen normale prijzen beschikbaar te stellen. Waar de normale prijs zoo wat f0.60 is en om niet io botsing te komen met de handelaren stellen B. en W. voor den prijs van f 0.66 te behouden als zijnde niet te hoog. Voorz. deelt nog mee dat het Col lege bij nader inzien dien prijs op 60 cent wil gesteld zien. (55 cent aan, de fabriek afgehaald). In de toelichting tot zijn voorstel zegt de heer «Verstegen dat de aanleiding tot dit voorstel is de po gingon der regeeriug om te zorgen dat voor de eerste levensbehoeften normale prijzen betaald worden. In de laatste jaren was de normale prijs aan de gasfabriek 55 cent, vroeger echter 50 cent. Deze laatste prijs ook in normalen tijd gegeven, wil hij vaststellen. Wat het advies betreft, dat do prijs niet lager kan dan B. en W. voor stellen, om niet in conflict te komen met de brandstof handelaren hier is het Dag. Bestuur verkeerd inge licht. Geen enkele handelaar heeft er groote hoeveelheid opgeslagen. De pakhuizen zijn leeg. Er is geen win tervoorraad iu aanwezig. De secre taris der kolenhandelaars heeft hem dit bevestigd, 't Is ook in 't belang der kolenhandelaars als de prys laag blijft, men is dan niet zoo zuinig. Wat de overeenkomst betreft: die blijft; zij krijgen hun steenkool aan de fabriek 10 cent per mud goedkooper. Spr. wil de cokes voor allen beschikbaar stellen. Als 't moet kan voor som migen zoo noodig nog een afzonder lijke maatregel worden getroffen. Maar zij, de niet-belasting betalende burgers, die vorig jaar van de goed- mogen stellen, desnoodig toe te lichten „Zijn B. en W. bereid zoo spoedig doenlijk die stappen te doen noodig om het onderwijs aan de lagere scholen Nos. 5 en 4 weder op normale wijze te doen plaats vinden." Deze vraag nader toelichtend, zegt de heer Miche 1 s, dat het 't vorig jaar noodig was dat de militairen inge kwartierd werden. Dat is ook vol gens de wet. Maar 't is te ver ge dreven als de gemeente een van haar gebouwen langer dan een jaar moet afstaan. De leerlingen van school 4 waren eerst op school 8, nu zijn ze op school 5. Gevolg is, dat ze nu 3 dagen in de week school hebben van 8—12 en 3 dagen van 1 tot 5 uur. Voor de leerlingen van school 5 is de regeling ook zoo. Daaraan zijn be zwaren verbonden voor de kinderen, de ouders en het onderwijs. 't Laatste wordt geschaad een der schoolhoofden deelde hem mee dat het laatste uur zeer bezwaarlijk was. Hij zou graag zien, dat het Gemeen- bestuur stappen deed bij het Militair Gezag. In den winter worden de bezwaren nog grooter. 't Ia 's morgens dan te vroeg om 8 uur. Hij meent, dat, op grond van de inkwartieringswet, de militaire macht zoo spoedig mo gelijk moet zorgen voor herberging der militairen. Hij is overtuigd, dat stappen bij het Ministerie van Oorlog goed zullen worden ontvangen, gezien de uitla tingen van den Minister in de Kamer. Laten B. en W. eerst stappen doen hier bij 't Militair Gezag, desnoods hooger-op. De heer Van Neck, wethouder, zegt, dat aanhoudend pogingen ge daan zijn om de school aan den Pa rallelweg ontruimd te krijgen. Toe zegging is gedaan, dat zal getracht worden zoo spoedig mogelijk in de huisvesting der militairen te voorzien. Er wordt met militaire autoriteiten herhaaldelijk onderhandeld. De Voorzitter zegt, dat deze zaak een voorwerp van voortdurende zorg voor het College is geweest. Het militair gezag is niet onwillig. B. en W. zullen diligent blijven. Echter, meerdere gemeenten, b. v. den Haag, zijn er nog ongunstiger aan toe met de scholen. De heer Michels is verheugd over de medewerking van B. en W. in deze. Om leerplichtwetovertre dingen te voorkomen, acht hij voor ziening noodig. Hij is met de toe zegging van de bestuurstafel tevreden. De Voorzitter zegt toe stappen» te zullen doen, evenwel met voorbe houd van den te volgen weg. Benoemingen. Aan de orde zijn eenige benoe mingen. De heer Michels verzoekt en kele opmerkingen te mogen maken. Het schijnt een hardnekkige gewoonte om by benoemingen een groot deel der inwoners uit te sluiten. Bij alle benoemingen worden de sociaal de mocraten overgeslagen. Dat wordt ondragelijk. Hij verzoekt ook met deze partij te willen rekening houden en hoopt, dat b. v. voor de vacature in het Burg. Armbestuur nu eens met de opmerkingen der soc.-dem. zal worden rekening gehouden. De heer Van Breda vraagt of de voordracht voor Com. van Toezicht Lager Onderwijs alphabetisch is. 't Was tot hiertoe een gewoonte, dat voor een vacature een partij- of ge loofsgenoot van den afgetredene werd voorgedragen. Nu ziet hij den heer Baert No. 1 staan in plaats van den heer F. Nypels, die een partijgenoot van den afgetreden heer Wijs is. - De heer De Geus (wethouder) zegt, dat het niet gebruikelijk is te letten op de politieke overtui ging. Wel wordt rekening gehouden met de godsdienstige gezind heid, b. v. voor het Alg. Weeshuis, omdat daar kinderen zijn van alle religies. De heer Bommel zegt, dat voor de Plaatselijke Schoolcommissie ver schillende partljgenooten van den heer Wijs gevraagd zijndie bedank ten echter allen. Ook de heer Nypels zal het wel niet aannemen. De heer Ven Neck (wethouder) wijst er op, dat deze aanbevelingen niet zijn van het Dag. Bestuur der gemeente, 't Zijn aanbevelingen van Colleges. De Raad kan desgewild er geheel buiten omgaan. De heer Adriaanse is het met den heer Michels eens, dat sommige partijen worden uitgesloten. Hij kan daarvan meespreken. Voor het Arm bestuur heeft hij reeds dikwijls aan- gedrongen, dat men met alle partijen, zal rekening houden. Hij geeft den raad, nu van de aanbeveling maar af te w(jken. De heer Biersteker meent, dat dit een blijk van wantrouwen zou zijn in het aanbevelend College. Laat men bezwaren inbrengen by die Colleges. Wordt er geen notitie van genomen, dan neme men voortaan een ander. De heer Michels repliceert, komt op tegen de woorden van den heer De Geus. De soc.-dem. hebben een eigen program, ook op 't gebied van opvoeding eene regeling gevend. Niet op elke voordracht hoeft een soc.- dem. Maar hij is er tegen, dat er nooit een op voorkomt. Late men dezen wensch ter oore komen van de Colleges, die de voor drachten opmaken. De Voorzitter'vraagt, of de heer Biersteker wil, dat B. en W. schrifteiyk aan de Colleges dien wensch zullen kenbaar maken. De heer Biersteker zegt, dat dit zijn bedoeling is. De heer Adriaanse wees reeds dikwijls op de eenzijdige samenstel ling van het Burg. Armbestuur. Hij zal nu den wenk van weth. De Geus opvolgen en zich eens tot zoo'n be stuur wenden. De Voorzitter zegt dat het niet in de bedoeling van B. on W. ligt die wenken schriftelijk te geven. Uit het verslag van den Raad kan ieder het gevoelen van de Raadsleden vernemen. De heer van Neck wijst er nog op, dat de aanbevelende colleges dat doen volgens hun reglement. De Raad doet dan wat de Raad wil. Acht die de aanbeveling niet voldoende, dan gaat hij er niet op in. De discussie wordt gesloten; men gaat over tot stemming. Voor regentes van het Algemeen Weeshuis zijn aanbevolen 1. Mevr. Wed. A. J. Meyer-Nienhuis. 2. Mej. A. Snellen. Gekozen Mevr. Meijer-Nienhuis met 10 stemmen. Mevr. Kotner-de Jong kreeg 2 stemmen, de heer de Zwart 1, Mevr. de Sitter 5 stemmen en 2 stemmen waren blanco. Als lid der Com. van Toezicht op het L. O. worden aanbevolen de heeren 1. J. Baert. 2. F. M. Nypels. Gekozen de heer Baert met. 10 stemmen. 6 stemmen waren uitge bracht op den heer Nypels, 3 op den heer de Zwart en 1 van onwaarde. Tot lid van de Commissie voor de Rechtspositie (vacature F. v. d. Ploegt wordt bij 3e stemming geko zen de heer P. Baak. Tot lid van de Commissie van Bfjstand voor de Gasfabriek en Water - leiding (vacature Dr. van den Berg) wordt bij 3e stemming gekozen de heer A. G. A. Verstegen. Als leden der Commissie voor het Heldersche kanaal (vacatures K. F. Oortgijsen en F. v. d. Ploeg) worden, insgelijks na 3 stemmingen gekozen de heeren van Breda en Spruit. Er is een vacature in de „Kringen- commissie", doch Voorz. zegt dat die commissie geen prijs stelt op aanvulling. Rondvraag. De heer Biersteker wil over wogen zien of by politie-verordening geen maatregelen kunnen worden be paald als veiligheids-maatregelen bij baden. Geeft aan B. en W. in over weging de zaak onder de oogen te zien. Voorz. is met den pachter van het strand overeengekomen dat maat regelen genomen worden. In het nieuwe pachtcontract kunnen die voor waarden opgenomen. Door den Staat van Beleg heeft een nieuwe politie-verordening geen kracht. De heer Terra klaagt, dat aan 't begin van 't Noord-Hollandsch Ka naal veel wordt gebaad tot ergenis van wandelaars, vrouwen en kinderen. Meent dat daaraan paal en perk moet worden gesteld. De heer Verstegen vraagt nog krachtens welke verordening de nieuwe leeraren Burgeravondschool zyn benoemd. Voorzitter zegt dat in een vol gende vergadering daarover eens kan gesproken worden. Daarna wordt de openbare verga dering gesloten en gaat de raad over in comité-generaal ter behandeling reclames Hoofdelljken Omslag. De Vice-Admiraal, Commandant dei- Marine, tevens Commandant der Stel ling van den Helder, uitoefenende het militair gezag in die Stelling en handelende krachtens artikel 22 en 37 der wet van 23 Mei 1899 (Stbl. No. 128), overwegende dat eenige vreemde militairen iu deze Stelling zijn geïn terneerd, besluit, voor de Gemeente den Helder vast te stellen de navolgende verordening: Artikel 1. Het is verboden eenige hulp of bijstand, van welken aard ook, te verleenen aan geinterneerden, strekkende om dezer ont vluchting of poging tot ontvluchting te bovorderen. Artikel 2. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van het militair gezag aan geinterneerden nachtverblijf of inwoning te verschaffen. Artikel 3. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van het militair gezag, aan geinterneerden te verkoopen, te ruilen, ten geschenke te geven, in pand, in huur, in gebruik of genot of in bewaring af te staanrijwielen, rij-, voer-, vaartuigen of schaatsen. Artikel 4. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van het militair gezag gein terneerden te vervoeren of te doen ver voeren. Artikel 5. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van het militair gezag aan de geinterneerden goederen, behoorende tot kleeding of uitrusting van welken aard ook, alsook wapenen of munitie te ver koopen, te ruilen, ten geschenke te geven, in pand, gebruik of genot, in huur of in bewaring af te staan of zoodanige goe deren ten behoeve van, of van geinter neerden te koopen, in te ruilen, ten ge schenke aan te nemen, in pand, in huur, gebruik of genot of in bewaring aan te nemen. Artikel 6. Het is verboden, zonder schriftelijke vergunning van het militair gezag eenig bericht, geschrift, afbeelding of fotografie van de geinterneerden te drukken, uit te geven, te verspreiden, aan te plakken of in den handel te brerftjen. Artikel 7. Hij die de verbodsbepalingen derartt. I, 2, 3, 4 en 5 overtreedt, wordt ge straft volgens de wet op den Staat van Oorlog en Beleg en mitsdien met hechte nis van ten hoogste één maand of een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikol 8. Hij, dis do verbodsbepalingen van ar tikel 6 overtreedt, wordt gestraft met hechtenis van ton hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 9. Aan de schriftelijke vergunningen van het militair gezag in de voorgaande ar tikelen bedoeld, kunnen voorwaarden worden verbonden. Het niet nakomen dezer voorwaarden wordt gestraft, als voor de artikelen is bepaald. Artikel 10. Doze Verordening Is toepasselijk voor de Stelling van den Helder en op ieder, die zich bevindt op het gebied der Stelling. Artikel 11. Deze Verordening is van kracht en treedt in werking, onmiddellijk nadat zij Is afgekondigd. De afkondiging geschiedt door aan plakking ter plaatse, waar offieeele ken nisgevingen in de Bemeente plegen aan geplakt te worden. De Vice-Admiraal voornoemd, NAUDIN TEN CATE. op Dinsdag 7 September 1915. Voorzitter de heer W. Houwing, Burgemeester. Aanwezig alle leden. Aan de orde is: Beëediging nieuw-gekozen Raadsleden. De heeren Bommel, Adriaanse, Spruit en Verfaille leggen in handen van den voorzitter de vereischte eeden af, de heeren Kranen, Michels en de Zwart de belofte (verklaring). Voorzitter wenschtde heeren geluk en hoopt dat zij in het belang der gemeente Helder zullen werkzaam z(jn. Wijl het stenografisch verslag der vorige raadsvergadering nog niet ge reed was wordt het vaststellen der notulen tot de volgende vergadering uitgesteld. FEUILLETON. Naar het Engelsch door PAUL URQUHART. 8.) „Natuurlijk. Maar als zy het niet was en iemand zou jo dat duideiyk maken, dan geloofde je hot nog niet. Zoo ben je". Lionel ging terug naar zya kamers. Hy voelde zich een geheel ander monsch. Als Poole niet zoo bruusk do waarheid had gezegd, dan zou hij zelf nooit ontdekt hebben, dat hy verliefd was op een vrouw die hy slechts tweemaal gezien had. En terugvinden moest hy haar. Hy voelde dat zy in moeilijkheden, misschien in angst verkeerde. Haar stem was het, die hij 's morgens door de telefoon gehoord had. En baar boodschap had hem naar het lijkenhuis gezonden, om zich te verzekeren, dat zy niet de doode vrouw was. Hy kreeg geen enkele aanwyziging waar ze zich bevondde eenige woor den, die hy hoorde waren: „Herinnor u de gedane belofte, en laat u door niets in verwarriDg bren- gun, wat er ook voor vreemde dingen gubeuron mogen. Toen had de stem plotseling ge zwegen en het scheen, dat de spreek ster haastig do hoorn had opgehan gen. Maar wat wist hy nu nog? Waar was zy? Misschien verkeerde zy op dit oogenblik in gevaar en hij kon haar niet helpen. Telkens en telkens keerde deze gedachte in zyn brein terug. 's Avonds ging hy wederom naai Stanley Poole. Hy kwam hem juist tegen, gekleed in smoking. „Ga je mee?" vroeg deze en dan op zyn verwonderden blik: „Ik ga met Lou en haar moeder naar een theater. Je hebt nog juist tyd om je te kleeden. Kom, ga, mee, ik zal op je kamers wachten, tot je klaar bent". Dit laatste was een reactie op het volkomen gemis aan enthousiasme bij Weedom. By dergeiyke gelegenheden besliste Poole altijd en ook nu voldeed Weedom aan zyn wenschen. Zy ont moetten Lou en haar moeder. Loüise Burwood was een levens lustig meisje, juist iets voor Poole, en zy beschouwde Weedom altijd met oen zekere eerbied. Toen Poble haar vertelde dat Weedom moeiiykhedeu had, trachtte zy hem zooveel moge lijk af te leiden, wat haar vry goed gelukte. Na afloop der voorstelling verontschuldigde Woodom zich onder voorwendsel, dat hy oen ernstige patiënt bezoeken moest. Hy liep langzaam voort en wacht te by een hoek, om een auto te laten passeeren. Juist by de bocht stopte de wagen een grooto man sprong er af. „U is medicus, geloof ik?" vroeg hij zacht. Een dame in de auto is plotseling onwel geworden. Het zou me hoogst aangenaam zijn, indien u uwe hulp wilde verleenen". Lionel stapte in en de groote wagen reed de straat uit. In een hoek leunde een dame achterover. Hij voelde de pols der dame en bemerkte, dat er niets bijzonders aan de hand was. 'tKon niet meer dan een zenuwaandoening zijn. „Hebt u geen licht inden wagen?" vroeg hyhet is lastig in deze duis ternis". „We zyn direct thuis," antwoordde de ander. Weedom bemerkte, dat de man tegen het raampje zat en dus het licht van buiten nog onderschepte. De dame "zuchtte diep. „Gaat het iets beter?" vroeg Wee dom, vriendelyk. „Wilt u nog even blijven?'' vroeg ze opgewonden. „'tls misschien maar eon tydolijke beterschap," vervolgde do man, „thuis kunt u ons waarschynlijk beter helpen." De wagen had de drukke straten verlaten en reed snel door. Er werd langen tijd niet gesproken. Voor zoover 't -mogeiyk was in do donkerte ob serveerde Weedom zyn patiënte. De man keek door het raampje. Zij hadden nu Finchley Road bereikt, doch Lionel, die slecht bekend was, kon niet nagaan waar ze precies waren. De wagen reed door een lango laan, koopere cokes konden profltoeren, hebben geen slecht jaar gehad. Ze zijn beter af dan menigeen, die een klein vast inkomen heeft. Daarom moeten allen kunnen pro- flteeren. De heer Grunwald brengt hulde aan B. en W. voor hun conciliante houding tegenover het voorstel Ver stegen. 't Zal voor de gemeente een f5000 schelen, maar in verhouding tot de belasting, al zal die ook moeten ver hoogd worden, is dat niet zoo veel. Hy gaat met het voorstel-Verstegen mee. Do heer Biersteker verneemt op zijn desbetreffende vraag aan den Voorzitter wolke overeenkomst er met de handelaren bestaat, dat alleen be paald is, dat zij de cokes een dubbeltje* goedkooper kunnen krijgen. Spr. informeert, of de handelaren wel zoo veel hebben ingeslagen. Dan zou 't tegenover hen onbillijk zijn. Is het zooals de heer Verstegen zegt, dan gaat hij met diens voorstel mee. Allen moeten kunnen profiteeren, want iedereen ïydt onder de crisis. Met genoegen hoorde spr., dat een klasse, die vroeger van de goedkoope cokes profiteerde, 't nu beter heeft dit 'jaar. Voor de menschen met kleine vaste inkomens valt het rondkomen echter zeer zwaar. De heer Adriaanse zag aanvanke lijk met verwondering, dat 't voorstel- Verstegen losliet het verstrekken van cokes aan een bepaalde groep tegen meer verminderden prijs. Wordt nu met dit stelsel gebroken? De heer Verstegen zegt, dat nog altyd maatregelen kunnen ge nomen worden als die noodig blyken. Van de 50000 mud cokes, die in de gemeente verbruikt worden, worden 40000 door de handelaren genomen, 10000 mud door de verbruikers zelf aan de fabriek. De berekening van den heer Grunwald is dus niet juist. Hy vraagt of do kolenuitvoer verbo den is. Voorzitter zegtZonder con sent: ja. Do heor do Ven (Woth.) wijst er op, dat B. en W. in hun advies con- cludeeren tot een prijs van 60 cent. Er kan dan nog een voorstel komen om voor een bepaalde catagorie den prijs te verminderen. De heer Bok verdedigt het advies der Commissie van de Gasfabriek. Uit zakenoogpunt, niet uit een filan tropisch, heeft zij de zaak beschouwd. Er zal een groot verlies*geleden wor den, waarvan hij niet weet of de gasfabriek het kan dekken. De Com missie blijft voor de regeling zooals die de laatste jaren was. - De heer d e V e n zegt nog, dat, zoo het voorstel-Verstegen niet was ingediend, er een voorstel van den Directeur der Gasfabriek zou zijn gekomen om den cokesprljs op 85 cent te bepalen. Verschillen4e heeren repliceeren. De heer Grunwald wijst er nog op, dat de cokes, die naar buiten gaan, voel hooger prijs zullen op brengen. Dat vermindert het nadeel ook. Nog wordt gesproken over moge lijke fraude en de middelen, die dat zouden kunnen beletten. In stemmïDg gebracht, wordt hot prae-advies van B. en W. verworpen met 17 togen 4 stemmen. Vóór de heeren van Neck, de Ven, de Geus en Verfaille. Het voorstel-Ver stegen (ingaande 1 October) wordt aangenomen met 4 stemmen tegen, die van de heeren bier voren genoemd. Prijzen der levensmiddelen. De heer Verstegen stelt voor: De Raad besluite een sympathie betuiging te zenden aan den Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel met het schryven van B. en W. van Amsterdam, betreffende vaststelling maximum pryzen voor den groot handel en verder zoo mogelijk te Deinen maatregelen welke zullen leiden tot prysverlaging der eerste levensmiddelen. B. en W. zeggen daaromtrent: Hoewel wij voor deze gemeente moeilijk alles kunnen onderschrijven wat iu bedoeld schrijven ia gezegd, achten wij het toch van algemeen belang, dat de Regeering maatregelen neme, opdat voor ieder de eerste levensmiddelen in voldoende hoeveel heid tegen normale prijzen verkryg- baar zijn. Zy stollen daarom voor in dien geest een adres aan den Min. van L., H. en N. te zonden. By acclamatie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met al gemeene stemmen. nam plotseling een scherpe bocht, ging door een groot hek en bleef voor een geopende deur staan. Lionel was zijn patiënte behulp zaam bij het uitstappen. Ze leunde zwaar op hem, tot zy in jle hall waren, waar zij plotseling zyn steun scheen te kunnen missen: de dame had comedio gespeeld; het was zelfs niet eens een zenuwaandoening. Zy schoof een gordyn op zijde, een oogenblik zag Weedom een schoone figuur. Toen gingen de lichten plot seling uit, de voordeur werd gesloten en in de duisternis was een geluid hoorbaar,- alsof er grendels en bouten verschoven werden. HOOFDSTUK IV. „Een oogenblik, dokter," zei een stem aan zyn zyde. De lichten gingen weder aan, en beide dames waren verdwenen. Weedom keerde zich boos naar den man, die nog in de hall was. „Weet u wel," riep hij, „dat de tijd van een dokter geld kost?" „Dat zal betaald worden," zeide de man, die er nu hard en cynisch uit zag, en vau wien men met grond kou vermoeden, dat hy langen tijd in do tropen had doorgebracht. „Dat is de bedoeling niet," ant woordde Weedom hoog. Mijn eigen patiënten hebben hebben hot meeste recht op me". „Pardon, dokter, zoo bedoelde ik het niet. Wy hebben hier echtereen patiënt, die uw hulp harder noodig Rechtspositie. Adviezen met betrekking tot de vaste aanstelling van den werkman J. Kerkhoff. In vorige Raadszittingen is deze kwestie meermalen aan de orde geweest. B. en W. meenen, dat Kerkhoff niet als vast arbeider is aan te merken. De Commissie voor geschillen is het niet met B. en W. eens, en ad viseert hem wel als zoodanig te be schouwen. De heer Biersteker merkt op, dat B. en W. niet weerleggen, dat Kerkhoff als vas(, werkman is be schouwd geworden, al was 't dan ook stilzwijgend. Hem is aangezegd, dat hy in do pensioen-verordening viel. Misschien hebben B. en W. zich vergist., maar dan mag K. niet de dupe worden. Hij betaalde 7 maanden zijn pensioenbijdrage. Toen werd hem die teruggegeven. Hij is aangemerkt als hoorende tot het vast personeel. Daarom stelt de Commissie voor, dat hij als zoodanig nog zijn bydrage zal storten en wel van 'l Jan. '12 af, volgens de toen vigeerende verorde ning. De heer Versteen is insgelijks van meening, dat er van B. en W. een vergissing heeft plaats gehad en dat hij, gezien anderen, recht had op vaste aanstelling. Het prae advies van B. en W. wordt verworpen met de steramen der Wet houders vóór. De Wethouder de Geus en enkele leden waren bij die stem ming afwezig. Adres Folmer c.s. De heeren Folmer c.s. verzoeken te worden aangemerkt als ambte naar, niet als werkman. De Commissie voor de Bedrijven heeft daartegen geen bezwaren. B. en W. stellen voor 't verzoek in te willigen. In verband daarmede is het weekgeld herleid, met eene afronding, tot jaarwedde. De heer Verstegen is er vóór dat de verzoekers ambtenaar wor den, al vindt hij de motiveering van het adres niet sympathiek. Ze zou den hun prestige verliezen als ze in de werkliedenvereniging kwamen Dat voelt hy zoo niet. Echter: het salaris werd herleid tot jaarsalarishij wil daarom Frane- ker f 1100 geven in plaats van f 1050 en hem dus verhoogen, evenals Nieuwstadt tot een maximum van f 1200 laten komen. De heer De Ven (Weth.) licht toe dat het cijfer is afgerond door B. en W. Ze zijn in geen geval ver laagd. De heer Verstegen wijst er op dat Franeker geen 3de vorhooging krijgt. De heer Adriaanse kan zich niet vereenigen met het voorstel Verstegen, wat betreft dit zoo maar dadelijk te behandelen. De heer Van Neck wijst er op dat hier alles er om gaat of ze amb tenaar worden. Mocht eenige wan verhouding in de wedde zijn ont staan, dan kan daarop teruggekomen worden bij de begrooting. De heer Biersteker waar schuwt hiertegen en wil dadelijke behandeling. Hy meent dat B. en W. reeds 't maximum hooger stelden dan 't weekloon was. Doch ook hem is 't verschil tusschen Nieuwstad en Franeker niet duidelijk. Stelt voor aanhouding opdat B. en W. hierover meer licht kunnen verstrekken. De heer De Geus zegt dat de eene is stokersbaas, do andere fa brieksbaas is. Enkele leden inter- rumpeeren dat ze nu nog 't verschil niet weten. De heer Verstegen wijst er er op, dat B. en W. de salarissen hebben gewyzigd en verschil er- in gelegd. Een periodieke verhooging schynt den een onthouden, den ander niet. De Directeur der Gasfabriek desgevraagd, verklaarde, dat de dienst- prestaties van beiden dezelfde waren. Het voorstel Biersteker om de regeling aan te houden opdat B. en W. in de gelegenheid zyn in te lichten omtrent het verschil tus schen beiden, wordt aangenomen met 15 stemmen voor en 6 tegen. Burgeravondschool. (Voorstellen en praeadvies zijn op genomen in ons vorig nummer). De hoer Verstegen meent dat het op den weg van den Directeur der Burger avondschool had gelegen een oproeping te doen om een deskundige te trachten te krygen voor het elee tro-tochnisch onderwijs. De conclusie wordt by acclamatie aangenomen. Schooltijden school 4 en 5. Door het raadslid Michels is ver lof gevraagd de volgende vraag te heeft, dan de meeste andere". „Maar 'wie is uw eigen dokter?" Waarom brengt u mij hierheen?" „Laten we d6n tyd niet verbeuze len. Zoowel voor den patiënt als voor u zelf is het 't beste, hoe eerder hoe betèr te beginnen". De man sprak met de autoriteit van iemand, die gewoon is, gehoor zaamd te worden. Hy opende een deur en verzocht Weedom hem te volgen. Deze had don laatsten tyd reeds zooveel vreemde avonturen ge had, dat hy zonder weifelen aan dit verzoek voldeed. Hij werd in een kamer gebracht, met zware gordynen en zwak verlicht. Een geluid uit een der hoe ken bewees hem, dat daar nog iemand moest zyn. Zijn gastheer ontstak nog een lamp en ging naar een hoek, waar hij de gordynen wegschoof. In het bed, dat daar achter stond, zag Wee dom een man liggen, wiens gelaat bedekt was met een Oosterschen sluier, zoodat daarvan niets te zien was, dan een paar koortsachtige oogen. De arm van den zieke leunde op een tafeltje. Een lamp lichtte Weedom bij. De vreemdeling wees op den wijs vinger, die opgezwollen en blauw was en onder het tweede lid afgebonden. „De vinger moet geamputeerd wor den. Ik heb zelf ook eenige medische kennis en heb myn best gedaan. Het tegengif, dat ik gaf, worktover een paar uren niet meer en dan zal aan doode- lyk vocht zich door het lichaam ver spreiden. Dus zult u onmiddelijk den vinger afzetten, dokter!" „Maai- ik houd niet van dergelijke dingen. Wie is uw dokter? Hoe is het ongeval ontstaan? Wie is de patiënt? Ik moet meer weten. „U ziet, dat alleen door amputatie dit leven gered kan worden. Wy heb ben reden, dit alles geheim te houden. Doe dus uw plicht, of „Ik weiger op een dergeiyke wijze te werken," zei Weedom, naai- de deur gaande. Toen hy de knop grijpen wilde werd zyn hand met yzeren greep omvat en een lange dolk op zijn keel gezet. „Wees niet dwaas, dokter. U is alleen hier, en ik zou hulp kunnen krygen. Wy kunnen niet aan al uw eischen voldoen". Hij liet Weedom los, doch hield de dolk in de hand. „Dit is een valstrik," riep Weedom verontwaardigd. „Ik zal het aangeven bij de politie". De man lachte. „Weet u, waar u is?" vroeg hy. „Denkt u dat de politie voor de deur staat?" Een gekreun uit het bed trok hun aandacht en Lional keek naar de gewonde hand. „U ziet zelf dat het de eenige weg is. De vinger moet afgezet worden, of er volgt bloedvergiftiging. Langer wachten kan noodlottig zyn". „Ik heb geen instrumenten," ant woordde Lional. De man opende een kas en legde een uitgezochtte collectie op tafel. „We zullen hem onder narcose brengen," vervolgde de man. Hy ontblootte het onderste deel van het aangezicht, doch het boven ste bedekt. Hy voerde zyn plan uit met groote handigheid en bedekte het gelaat weder. Voor Weedom was het nu een ge val geworden en zonder verder com mentaar begon hy voorbereidingen te maken voor de operatie. Dit was voor een kundig man als Weedom geen zware taak en spoedig was de vinger geamputeerd. „En nu," zei de dokter Weedom, styf, toen zy in een andere kamer waren, verzoek ik u, een auto voor mij op te roepen". We zijn buiten Londen en het is laat," wierp de ander tegen*. Doet u my het genoegen, hier te logeer en. Er wacht reeds een souper". Lional voelde na een dag vol emo tie als deze, weinig voor een langen tocht naar huis. Bovendien was zyn gastheer nu zeer vriendelijk, dusbe- sloot hij, te biyven. „Mag ik weten, wiens gast ik ben vroeg hy. De ander haalde schouders op. „Wat is een naam? Ik kan er u wel honderd noemen, en u zult me gelooven en niet naar bewyzen vragen". „Noemt u me Fritzgerald. Laten we het ons aangonaam maken en neemt u nu eon stukje van die pas tei". Lional had honger en liet zich het souper uitmuntend smaken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4