Laatste berichten. te geven door den J. G. O. B. op VRIJDAG 24SEPTEMBERa.s., Ufooiga Palaco, Biunenliavou 2 Hoofd nummer „De Grnvin In de Leeuwen- kooi". Eerste Heldersche Bioscoop-Tlioater, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: ,",De geheimen van London". Bioscoop „T.A.V.E.N.U.", Spoorgraclit. Hoofdnummer„Dc kleine Lord". dracht in hot Gebouw 1 Sopt. -J.G.Ó.B." Fee8t-propaganda-avond in MARINE EN LEGER. De opdracht van het bovel o'vor Hr. Ms. punt serboot „Brinio" ann den lult. ter zee dor 1ste klasse G.H. J. HaentjensDekker is ingetrokken en is deze officier geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Met het bevel over eerstgonoomden bodem is belast de luit. tor zee dor lste klasse k. Maats, onder eervolle ontheffing van hot bevel over Hr. Ms. „Thor". STOQMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Banda, uitr., pasB. 12 dezer Porim. ltanka, uitr.,arriv. 18 dezer to Gravesend, Kar imato, thuisr., vertrok 12 dezer van Calicut. Rem brandt arriv. 18 dezer van Batavia te A'dam. Jan Pletersz Coon, ultr., pass. 18 dezer Dovor. 1'rlns der Nod., uitr.,arriv. 13 dezer te Sabang. Kombangan, thuler., vertr. II dezer v. Maraolile. Kon. Emma, thuisr., vertrok 18 dezer van Gonua. Krakatau, thuisr., vertrok 14 dezer v. PortSaid. l.ombok, uitr., arriv. 13 dozor te Geuua, Prinses Juliana, uitr., arriv. 1-1 dozer to Port-Suid. Sn ma tra. ultr., vertrok 14 dozor van Suoz. Boeroe, thuisr., pass. 14 dozer Dover. Rotterdamsche Lloyd. Rosoeki, uitr., pass. 18 dezer Porim. Onliir arriv. 13 dezer v; Menado, ultr., arriv. 14 dezer to Padang. Kawi, uitr., vertrok 14 dezer van Lissabon. Koninklijke Hoilandsche Lloyd. Amstelland arriv. 14 dezer v. B.-Ayres te A'dam. Erisia, thuisr., vertrok 12 dezer van Pernarnbuco. Gooiland vortrok 18 dezer v. B.-Ayres n. A'dam. Bolland, thuisr., vertrok 14 dozor van Vigo. (loh'ia vortrok 18 dozor v. A'dam n. Buenos-Ayr< Hollnndla arriv. 16 dezer v. B.-Ayres to A'dam. Kon. West-Indische Maildienst. Pr.der Nod thuisr., vsrtrok 12dezer v. Curaipn Klckerle, thuisr., is 14 dezer to Deal geankerd. Prins Froderlk Hendrik, ultr,, arriv, 18 dezer to Paramaribo. Lod.'Wijk v. Nassau, v. Aniofagasta n. Baroelona, arny. 18 dezer te Panama Java-Bengalen-Lijn. Ceram arriv. 14 dezer van Java te Caicutta. Haven te Nieuwedlep. Idem van Harlingon naar Londen, s.s. „Starling". IHSept.Idom van Seaham naar Harlingon, Nod. s.s. „Gaasterland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nlouwedlop, I4 8ept. Aangebracht door 29 kor- mpf7.-, it 6 stuks rog. per stuk f 1.—, I lol 2 mand stortschol, por mand f7.— a f9.—, 1 tot 3 mand kleine schol, por mand f3.—af6.—, 1 tol 2 mand schar, per mand f 6.00. Nlouwediop 16 Sept. Door 9 korders aange bracht: 80 stuks grooto tong, fl,26 per stuk, 200 stuks middeltong l'60a70euper stuk, 300 stuks kieino tong 20 a 25 ct. per stuk, 1 tarbot f7.-, 20 stuks rog fl.- per stuk, 10 mand stortschol f 10.—a f12.- p. mand, 20 mand kleine schol f8 a fó.— por mand, schor f4.— n f6,— por mand. MARKTBERICHTEN. Broek op LangendUk, 11 Sept. 1916. 238 zak aardappelen. Bravo's f 120 a tl.86, Julia, muizen f 1.20 a 11.80, Schoolmeesters f L6-5 a f 1.00, Blauwe f 1.60 a fl.60^ïfigenliolmers fL40a fI.f "'e so 70, 21200 go kool f6.60 a f 18.60, 6400 witto kool f 10.60 a f 32 J Drielingen f0.90 a 21800 bloomkool f7.10 a f13.60,2.- u f4.60, 32600 roode kool f7.10af20.70, 21200g. s wortolen f4.80 a f6.10.78 baal nep a f4.80, drielingen f3.80 a f 1.30, 760 baal M. - a f4.40, 3100 K.G. slaboonon f4.60 a f6.-, Behagen, 16 Sopt. 1916. 0 Paarden f 0.- k 0.- 9 Venlens 0.— 0.— Oasen 0.— 0.— 17 Stieren 176.— 276.— 33 Goldekooion (magere) 190.— 280.— 103 Goldekooien (vette) 180.— 466.— 00 KaLfkoolon 230.- 360.- 78 Vaarzen 130.- 190.- Pinken 0.- 0.- Gcaskal voren 0.— 0.- 26 Nuchtere kalveren 10.— 22.- 20 Kammen 40.— 60.- 270 Bchapon (magere) 36.— 46. Schapen (vette) 0.— 0.- O verhouders 0.— 0,- 96 Lammeren 22.— 28.- Bokken en Geiten 0.— 0.- Varkens (mag.) 0.— 0.— 22 Varkens (vette) p. K.G. 0.72 0.92 80 Biggen 19.— 26.- 25 Konijnen 0.40 1.— 226 Kippen 0.30 2.26 Eenden 0.— 0. Duiven 0.— 0.— Ganzen 0.— 0.— Zwanen 0.— 0.— 640 K.G. Boter 1.60 160 50 Kaas 0.00 O.bO 3000 Kipeiereu p. 100 stuks 7.60 8.60 100 Eondeieron p. 100 stuk» 6.60 Handel magere goldekooien matigld. volte matig; kalfkooion matig. Hoorn, 10 Seplombor 1916. 17 stapels fubriokskaas f61.50, 81 stapels boo- renkaas 15L60, 00 stapels fabrteks commissie kaas f 84 stapel» boeren commissie kaan f63.-, 00 middelbare kaas rOO.-. Totaal 182 stapel», wegondo 82396 K.G. Handel zeer vlug. Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag van 14 September 1915. Aardappelen: fl.löi 1.70p. zak. kieino: f0.85a 1.20 Üinljbooneu: fl.—1.85 1000. Slaboonenf 5.40 10.75 100 Kg. Witte Kool: f 12—. 100 at. Roede Kool: f3.505, 9.25,, Komkommers: fl.80& 0.25 st. Wortelen: f3.60h. 0.-„ 100bos. Andijvie: f0.85a 1.3Ó„ kr. Burgerlijke Stand van Helder, van 14 en 15 Sept. 1915. ONDERTROUWD W. Heintz en F. OosthêimG. Pijl en J. Baren- drechtW. H. Leijen en M. W. Furst. GETROUWD: C. F. A. Beek en M. M. v. d. Berg; C. Kikkert en N. Niemann. BEVALLEN: N. Isaksson-Kos- aon, d,T. Gerritsen—Koster, z.; C. J. van der Steen-van Berkel, d.; G. Voordenberg—Haagsma, d. DE OORLOG. 0e algemeene toestand. Het voornaamste nieuws tot giste- ron is: lo. Het offensief der Duitschers tusschen Duna en Wilia duurt voort. 2o. Het sudbes der Russen aan do Soreth hoeft zich uitgebreid over het hoole front van den ÜDjestr tot de Rokitno-moerassen. Over het eerste punt melden de Duitschers: „Op het front tusschen de Duna en de Wilia, ten Noord westen van Wilna, ztjn wij bezig onder hot leveren van gevochten verderen vooruitgang to maken." Verderen vooruitgang", zonder plaatsaanduiding. „Onder het leve ren van gevechten". Do tegenstand der Russen tegen dit Duitscüe offen sief is dus, na een korten terugtocht zonder weerstand, begonnen. Dit bevestigt ook de Russische mededeeling: „Bij het spoorwegsta tion Podbrodze (aati den spoorweg Wilna—Dunaburg) zijn herhaalde aan vallen van den vijand afgeslagen". Willen de Duitschers hier echter kans hebben op een succes van groote beieekenis dan eukel de bezetting van nog meer vijandelijk grondge bied, dan moet hun opmarsch voor alles snel gaan. De volgende zinnen van de offi- cieele Duitsche mededeeling, name lijk: „Ook ten Oosten van Olita maakt onze aanval vorderingen", en „in de bocht van de Njemen, ten Noordoosten van Grodno, kwam de vervolging tot halvérwege Lida" (d; i. halverwege tusschen Grodno en Lida), zonder dat hier van het maken van gevangenen sprake is, kunnen een aanwijzing zijn, dat de Russen reeds zijn begonnen het ge vaar, dreigende door het Duitsche offiensief in Oostelijke lichting tus schen Duna en Wilia, af te wenden door een terugtocht van de troepon wier flank tengevolge van een suc ces van bovengenoomd offiensief zou worden ontbloot. De oude beproefde methode dus. De Russen spreken hier niet over, maar betrekken de streek yan de Meretsjanka tot aan dc Njemen in het gebied waar de contralen „be hoedzaam" naai-" het Oosten vooruit gaan. Dit geldt ook de beweging ten Zuiden van de Njemen, welke met die tusschen de Duna en de Njemen convergeert. De centralen naderen hier lang zamerhand de Szczara, do belangrijke zijrivier van de Njemen, waar Slonim aan ligt. Men weet dat in Galicië, nadat er de Russen tot de Zlota Lipa waren teruggedrongen, hot front maanden lang geen verandering meer onder ging. Den 28ston Augustus echter her vatten de centralen ook daar en ten Noorden van Galicië, in Wolhynië, yan Wladimir Wolinski uit het of fensief. De Russen, door den opmarsch der centralen in Wolhynië in do flank bedreigd, trokken zich van de Zlota Lipa eerst op de Koropiee en ver volgens op de Strypa terug (31 Augus tus). De opmarseti der centralen door Wolhynië leidde tot de bezetting van Luck en de Russen trokken zich over de Styr terug. Aan de Strypa echter boden zij krachtigen tegenstand, voor- loopig nog in achterhoedegevechten, gedurende welke zij op de Seret.h terugtrokken, de eerstvolgende zij rivier van den Dnjestr naar het Oosten (1 September). Van dat front uit hernamen zy den 5den September het offensief, hetwelk zij met zulk een»kracht doorzetten, dat nu in deze week de centralen weer naar de Strypa terug moesten. Nog steeds bleef het twijfelachtig of dit succes ook verder hun situatie op het Zuidoostelijk oorlogsterrein verbeteren zou, zoolang zij nog niet konden verhinderen, dat de Oostenrijkers in den vestingdrie hoek in Wolhynië verderen voortgang maakten, waar deze intusschen hun offensief steeds bleven voortzetten, Nu is dat echter gebeurd, het succes der Russen aan de Sereth heeft zich over het heele Zuidoostelijk oorlogs terrein doen gevoeleD. Daarmede is dit offensief der centralen, den 28sten Augustus aangevangen, voorshands op een mislukking uitgeloopen. Om dat te ervaren, behoeft men niet eens het bericht der Russen te lezen, het blijkt reeds uit de officieele mededeeling uit Weenen. Daarin staat te lezen„Ook in Wolhynië zijn de Russen, die nieuwe troepen in het vuur brachten, op tal van punten tot het offensief overge gaan." Bij Nowo-Aleksiniec durende gevechten nog voort (meestal een onheilspellende uitdrukking), bij Dubno en aan de Stubel is de vijand met groote verliezen teruggedreven. Leest men nu ook het communiqué uit St. Petersburg, dan blijkt dat de Oosten rijkers ten Zuiden van Dubno met verliezen uit tal van stellingen ziju geworpen; aan de Stubel (voor Rowno) in het defensief zijn en dat zelfs do Russen ten Noordoosten van Derazno weer over de Goryn zijn gekomen. (N. Rott. C't.) Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 15 Sept. Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg Aan het bruggehoofd ten W. van Dunaburg wordt gevochten. Bij Soloki ten( Z.W. van Dunaburg is vijande lijke ruiterij teruggeslagen. Aan de Wilija ten N.O. en ten N. W. van Wilna zijn tegenaanvallen van den vijand afgeslagen. Ten O. van Olita en Grodno is onze aanval verder gevorderd. Ten Z. van de Njemen is de Sczara op verschillende plaatsen bereikt. Ongeveer 900 gevangenen werden gemaakt. Legergroep Leopold van Beieren De tegenstander is over de Szczara teruggedrongen. Legergroep Mackensen: De vervolging in de richting van Pinsk wordt voortgezet. Het aantal gevaugenen steeg tot ruim 700. Zuidoostelijk oorlogsterrein De Duitsche troepen hebben aan vallen van den vijand met bloedige verliezen afgeslagen. Petersburg, 15 Sept. Rapport van den generalen staf: In de streek ten westen van de stad Wyschncwetsj wierpen onze troepen dan vijand uit het dorp Rydomil en de omgeving. De vijand trok zich overhaast terug en werd vervolgens vordreven uit het dorp Rostoki, waarbij hij zware verliezen leed. Het aantal krijgsge vangenen, tot dusverre vastgesteld, bedraagt 20 officieren en 2000 man. Ons vuur verijdelde pogingen van den' vijand om ten einde ons offen sief tot staan te brengen, tegenaan vallen te doen" bij de dorpen Gontof en Dithowec ten zuidwesten van Wyschnewetsj. Hier maakten wij oveneens ongeveer 140 officieren en 7800 man krijgsgevangen, terwijl wij een zwaar kanon veroverden, vier lichte stukken, vier caissons, 26 mitrailleurs on veel ander oorlogs tuig. Iu Galicië vervolgen wij don vijand, die torugtrekt in westelijke richting van het Sereth frontwij loverden enkele hevige gevochten bij de dorpen Gliadka, Ccbrof, Jusephawka ten wes ten van Tarnopol, evenals bij hot dorp Zwiniacq in de omgeving van Zaliszki. De gevechten bij Jusephawka en Zwiniacq werden geleverd op 12Sept.; wij maakten daar ruim 2700 man en 35 officieren krijgsgevangen en ver overden vier milralleurs. Tusschon 30 Aug. en 12 Sept. maakten wli ruim 40,000 Duitschers en Oostenrijkere krijgsgevangen. Iu de Zwarte Zee vernielden onze torpadobooten voor dc kust van het steeukolengebicd een groot stoom schip. Geen Fransch luchtschip. Havas meldt uit Parijs: Naar aan leiding van de vlucht, voor eonige dagen, van bstuurbare luchtschepen over Nederlandse!) grondgebied, wor den iu enkele Nederlandsche bladen berichten opgenomen, waaruit zou zijn af teleideD, dat één dier luchtschep pen een Fransch was, van het Zodine type. Eon onderzoek hiernaar door de be voegde autoriteiten heeft bewezen, dat dit bericht* ODjuist was, en dat geen luchtschip vau het Zodiac-type, of een ander Fransch luchtvaartuig over Nederlandsch gebied gevlogen heeft. De openbare meeuing in Frankrijk beschouwtintegendeel het vliegen over onzijdig gebied als oen bijzonder ernstig feit PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Kortenaer" ia gisteren te Funchal aangekomen. Het derde bataljon van het 20ste regiment infanterie, comman dant majoor "W. de I/vet, dal 'sedert de mobilisatie alhier verblijf hield, vertrekt morgenochtend ton 7 ure per extra trein om eene andere De- stemming te volgen. Het -21ste bataljon laudwcer-infan- terie, commandant luitenant-kolonel T. L. Wagtendonk komt in den na middag met den trein van 12u.55 van denzolfden dag alhier aan. Aanbesteding Volkshuisvesting. Gisteren wérd alhier aanbesteed het maken van grintwegen,.bestra tirgen, riolen en terreinafsluitingen aan den Brakkeveldwog en het daar aan grenzende Tuindorp met. daarbij komende weiken vooi rekening der Vereeniging voor Volkshuisvesting „Bolder". Ingeschreven werd door: J. Zwaan eri Zn. te Lambertschoog, f41267; H.WIjkor te Helder, f41180; A. Krljnen te Helder, f40061Gebrs. v. Pelt te Helder, f89625; P. Dekings te Amsterdam, f39344; Chr. Roosen daal tc Enkhuizen, f37300; J. Spruit te Helder, f36940; J. Smit te Helder, f35600; Joh. Dienaar te Helder, f28853.75. Uitslag der openbare verkooping, gehouden ten overstaan van Notaris C. Stammes alhier, op 15 Sept. 1.1. in „Ca3ino": - Het huis en erf aan cje Gasstraat no. 5 alhier, kad. sectie C. no. 3164. Koopor de heer J. J. Dekker alhier, voor f 1056. Bioscoop-Voorstellingen. In de Eerste Heldersche Bioscoop aan den Kanaal weg wordt van 17 tot en met 23 September vertoond „De kinderen van Kapitein Grant", naar het meesterwerk van Jules Verne. In de Witte Bioscoop, Koningstraat, wordt van 17 tot en met 23 Sept. vertoond: „Kamermuziek". (Het lie velingslied van Moeder). In de Cinema Palace Bioscoop aan de Binnenhaven van 17 tot en met 23 Sept. de film„In Mid Atlantic" („de Heldendans"), uit het even aan boord der beide zee paleizen, de „Ti- tanic' on de „Volterno". Voor bijzonderheden zie men do advertentiën in dit blad. Het Gouveinements Stoomschip „Canopus" is Maandag, 18 dezer van Columbo vertrokken. Politie-examens. De heer P. Bleljendaal alhier, heeft 14 Sept. het politiediploma verworven. Tot onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere school te Grootebroek is benoemd 'Mej. M. L. Klaassen, alhier. De Muziektent van „Helder's Belang". Het moge op het eerste gezicht zonderling schijnen, tc schrijven over een voorwerp, dat niet bestaat, immers, de muziektent van „Helder's Belang" bestaat tot nu toe slechts in abstracto den geduldigea lezer, die doze regelen tot het einde toe weet te verwerken, z..l het duidelijk wor den, dat, hoezeer de muziektent op het oogenblik nog een theorie is, zij volstrekt niet zoo hoog in de lucht zweeft, dat zij niet gemakkelijk be reikbaar zou zijn, zelfs zonder dat men op de teenen behoeft te gaan staan of verder te reiken dan dc arm lang is. Het is eigenlijk zoo eenvoudig zoo'n muziektent voor den dag te tooveren. De kosten zullen waarlijk niet zoo onoverkomelijk groot zijn en zwaar- principieele kwesties zijn er niet mede gemoeid, 't Gaat er mee als met een heelen boel andere dingenje mist ze eigenlijk niet direct, maar als je ze eenmaal hebt, zljt ge verbaasd zoo lang daarzonder le hebben gedaan. Een muziektent! Is er voor een muziekkapel nederiger en tegelijksym- pathieker wensch mogelijk'? Een secretaris, een penningmeester, ledon, donateurs, muziekinstrumenten on muziek, dat alles is een levensvoor waarde voor zoo'n vereeniging; aan een tent wordt meestal in de laatste plaats gedacht, op een oogenblik dat de kas leeg en het hoofd vol plannen is. Men gaat dan maar aan 't werk op hoop van later zegen, en behelpt zich metzolderschuiten on plan ken-stellages. En weel. tenslotte niet beter of het behoort zoo. Nu werd, ter gelegenheid van het jubileum van „Helder's Harmonieka- pol", voor éonige weken terug de mu- ziektent-bal in de „Heldersche Crt." aan 't rollen gebracht door eenige inzenders. Het was in het nummer van 5 Aug., dat W. J. D. in een ingezonden stuk den aftrap gaf. Met een flink vaartje stoof de bal regel recht in de armen van een ander medespeler, L., die haar hevig koes terde en opnieuw opponïpte. Wat wonder dat, bij de feestvierende uit voering van het muziekcorps, do zaak uitgebuit werd. Eerst behoorlijk dooi den Voorzitter der Vereeniging, tijdens diens bedank-speecbje, later, bij het tweede gedeelte van het programma, uitsluitend aan het genoegen gewijd, aangedikt en nogmaals gelanceerd. Totdat tenslotte de Voorzitter, de heer Esselman, in een iDgezonden stuk, op de zaak terugkwam en verschillende oplossingen aan de hand deed ook betreffende de plaats waar eventueel zoo'n tent zou moeten komen. Evenals wij hier boven, kwam ook de schrij ver tot de conclusie, dat de kosten geenbeletsel konden zijn, want op veel kleinere plaatsen hebben de plaatselijke muziek-vereenigingen wèl een eigen tent. Wij voor ons gelooven, dat het hier weer een kwestie van initiatief is. Als men maar eenmaal de kat de bel aangebonden heeft, zal poes wol blijven loopm. Want wat op andere plaatsen kan, moet hier oök kunnen, en de kwestie van eene eigen muziektent is, ofschoon niet vau overwegend belang, toch van voldoend belang om haar tot op lossing to brengen. Wij denken hier bij niet uitsluitend aan „Helder's Harmonlekapel", dit ware tegenover hare zuster-vereeniging „Winnubst" onbillijk. En zelfs gaan wij nog ver der en betrekkeu onze Koninklijke Marinekapel in de combinatie. Wij hebben bij verschillende gelegenheden ons leedwezen erover uitgedrukt, dat de kunstzinnige uitvoeringen dezer Kapel het gfoote publiek niet be reiken kunnen. En wij meenen, dat, de enkele malen, dat eene openbare uitvoering gegeven werd, het publiek niet onduidelijk te kennen gaf daar voor gevoelig te zijn. Welnu: „men" de particuliere, almachtige „men" bouwe een muziektent, sterk, eenvoudig, ruim, licht en hecht. Maar: verplaatsbaar, zóó, dat zij met geringe kosten uit elkaar kan worden genomen en ver plaatst. Daarmode is tevens het vraag stuk waar de muziektent zal moeten komen, opgelost. Zij komt nergens en overal, heden geeft „Harmonie kapel" een concert op het Westplcin, mor gen W in n ubstfop de Visch mar kt, en de volgende week speelt de staf- muzick aan hét Havenplein. Zoo'n verplaatsbare tent is praktisch en men heeft haar op verschillende plaatsen, met gas-aansluiting en al. Haar grootq voordeel is, dat stads gedeelten, die anders vau muziek verstoken blijven, nu kunnen profi toeren van goede concerten. Indien eenige personen zich ervoor spannen, is de tot standkoming vau een muziektent een kwestie van weinige weken. BINNENLAND. De „Noordzee". De „Daily Chronicle" be vat de vol gende bijzonderheden omtrent de ge heimzinnige geschiedenis van de „Noordzee". „Gisteren werd uit Grimsby het bericht van een treurspel op zee aan boord van het Nederlandsche schip „Noordzee" yermeld. Zondag jl. werd op de Noorsche stoomboot „Jonas Reid", die van de Tyne kwam, een ontredderd zeilschip op ongeveer 130 mijlen van de Engel schc kust waargenomen. De stoom boot voer er heen en de bemanning zag personen aan boord van het vaar tuig, 'die om hulp riepen. Dichterbij gekomen werd geconstateerd dat de logger bijna een wrak was. Alle- zeilen, tuig, luiken, kortom alles wat zich aan dek behoort te vinden, was verdwenen en op het achterschip werden op dek plassen bloed gezien. Voor zoover uitgegaan kon worden, waren eenige leden der bemanning door drankmisbruik waanzinnig ge worden. Zij hadden de overige man schappen aangevallen, waarop een algemeen gevecht ontstond, waarbij drie man gedood worden. Van een dezer drie was het hoofd door een bijlslag bijna van den romp geschei den, terwijl een ander met een mes mishandeld was geworden. De Noorsche stoomboot nam het schip op sleeptouw en gaf later aan eon oorlogschip kennis van het geval. Da aan boord van den logger ge bleven Hollanders werden geboeid en het schip bij de Humber voor anker gelegd. De logger was gisteravond nog niet in de haven gebracht, terwijl ook niemand aan land mocht gaan. De plaatselijke autoriteiten wachten blijk baar, aangezien het treurspel in volle zee is gebeurd, eene .beslissing van hoogerhand aangaande de te nemen maatregelen. Als de bemanning in Engeland aan land gaat, dan zou er een uitleveringsproces moeten plaats hebbon. Kan het schip daarentegen naar Nederland gesleept worden, dan zou het onderzoek door de Neder landsche autoriteiten moeten plaats hebben. Volgens een andere lezing werd de logger op 130 mijlen afstands van Scarborough drijvende gevonden. Een klein bootje werd uitgezonden om een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat de geheele bemanning, de schipper incluis, krankzinnig was. Zij werden aan boord van het stoom schip en mot luin schip naar de Humber gebracht. De marine autoriteiten hebben dc zaak ter hai)d genomen en ontdekten uit de scheepspapieren, dat cr drie man ontbraken. De andere tien wer den verhoord, waarbij bleek dat de drie vermisten vermoord en over boord gesmeten waren. De politie te Grymsby verklaart, dat de bemanning nog steeds in min of meer abnormalbn toestand ver keert en onder gewapend,toezicht aan boord van hun schip werd gehouden. Een btjz. Reuter-bericht meldt nog, dat volgens de bladen de autoriteiten to Grimsby gisteren het onderzoek voortzetten. De verklaringen der lieden brachten hen tot de meening, dat de misdaad het gevolg is vau godsdienstwaanzin. Een man-beweerde Christus te zijn; hij was een half uur dood geweest en daarna herleefd met de opdracht het schip van duivels te bevrijden. Toen had men een duivoljacht georganiseerd, waarbij alle voorwerpen waarin duivels konden huizen, overboord waren geworpen. Toen enkele ongelukkige matrozen door de duivel bezeten werden, werden deze aangevallen en gedood en hun lijken overboord geworpen. De justitie wacht op iuslructies hoe verder met de krankzinnige moordenaars moet worden gehandeld. Een nader bijz. Reuter-bericht uit Londen meldt: De Nederlandsche vice-consul te Grimsby deelt mede, dat maatregelen zijn getroffen om de krankzinnige bemanning van het schip naar Nederland terug te zen den met het eerste van Grimsby uitgaande stoomschip. Men is van oordeel, dat de quaestie moet be handeld worden door de Nederland sche autorieiten. De zeelui zullen derhalve van het Noorsche stoom schip worden gehaald, zoodat dit de reis kan vervolgen. Een rare politie-agent. Een agent van politie in Den Haag is geschorst als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld ten nadeele van een houder van een waterstokerij in de Kocbstraat aldaar. Deze man, die de gewoonte heeft, aan de wijkagenten 's morgens vroeg een kop thee te verstrekken en die dan onderwijl, in goed ver trouwen, dat hij gerust zich even kan verwijderen, in de buurt ging porren, mistte in den laatsten tijd eenige malen geld. Dinsdagavond ging hij eenige kwartjes en dubbeltjes merken en deed die in oen portemonnaie, welkehij op den schoorsteenmantel legde. Gisterochtend kwam er weer een wijk-agent een kop thee bij hem drin ken, en terwijl deze politiebeambte zich alleen in de waterstokerij bevond, ging de porder als naar gewoonte uit wekken. Teruggekomen, bemerkte hij, dat het geld uit de portemonnaie verdwenen was. De man deed aan gifte van een en ander bij het politie bureau aan do Van der Vennestraat, alwaar kon worden nagegaan, wie de wijk-agent was, die zich 's ochtends in de water stokerij had bevonden. Bij onderzoek werd die politie-agent in derdaad in het bezit gevonden van het gemerkte geld. De verdachte be kende. Er is proces-verbaai tegen hem op gemaakt, en in afwachting van verdere te nemen maatregelen is hij geschorst. Tien jaar geëlscht. Voor de arrondissements-rechfcbank to Maastricht stond Dinsdag terecht Maria Piepers, geboren te Heer, eeht- genoote van Ch. L. Gustres, te Maas tricht, thans gedetineerd, ter zake, dat zij op 27 Juli te Heerlen, na kalm overleg, opzettelijk Elise Melser van het leven heefc beroofd, door deze opzettelijk met een geweldigen slag, stoot of steek een mes in het hart te drijven. Uit het verhoor van beklaagde, die een gunstigen indruk maakte, en ook uit dat van andere getuigen bleek, dat de beklaagde zeer oppassend was, haar man echter een dronkaard, die vrouw en kinderen aan armoede ten prooi achterliet en reeds twee jaren met de vermoorde vrouw samenleefde. Toen beklaagde nu in een café te Heerlen kwam en naar de genoemde E. Melser vroeg, keek doze laatste heel uitdagend om een hoekje, terwijl ze met den man van beklaagde zat koffie te drinkon. Buiten zicbzelve van \f oede, heefc toen beklaagde den doodelljken steek toegebracht. De man van beklaagde, die zijn vrouw met een mes te lijf wilde, werd door den herbergier en nog een getuige tegengehouden. Het O. M., waargenomen door mr. Oosting, zegt in zijn requisitoir, dat de moord met voorbedachten rade niet is bewezen, doch wel het opzet om te dooden. Verder schetst hij be klaagde als een oppassende vrouw, terwijl de man een doordraaier is, en hij kan dus begrijpen dat beklaagde in woede het mes heeft getrokken en de vrouw heeft vermoord. Zijn eisch is 10 jaar gevangenisstraf. Het publiek, dat in grooten getale was opgekomen, is blijkbaar verrast door den hoogen eisch. De verdediger van beklaagde, mr. von Geusau, prijst beklaagde als vrouw en moeder, zegt, hoe zij in alle op zichten voor haar huishouden heeft gezorgd, hoe zij door haar man ge tergd is geworden, door al de ellende ziek geworden, naar het ziekenhuis is gebracht en hoe zij, thuisgekomen, haar kinderen in armoede vond en haar man weg met die vrouw. Toen is ze naar Heerlen gegaan en wilde met het mes h:iar man dwingen het geld, - dat hij verdiende en dat hij haar onthield, aan haar af te geven. In haar wanhoop heefc zij in een aanval van krankzinnige woede ge handeld. 't Is dus meer een ongeluk dan een misdaad. De eisch van het O.M. noemt spreker onverklaarbaar, nadat de officier eerst zooveel ver zachtende omstandigheden heeft aan gevoerd. Voor een jury zou deze vrouw, die in alles een zoo gunstigen indruk maakt, zonder twijfel worden vrijgesproken. De rechtbank zal dat niet kunnen en willenmaar pleiter hoopt, dat de rechters een straf zullen opleggen zóó klein dat beklaagde, als zij weer in de burgermaatschappij terugkeert, haar leven niet verwoest zal vinden. Hij vertrouwt, dat de rechtbank zal beslissen op een nobele en verheffende wijze. Uitspraak 28 September. Van het Westelijke gevechts terrein. Parys, 15 September. Officieele mededeeling van hedenmiddag 3 uur In Artois in de sectoren vau Neu- ville en Brétancourt gevechton met handgranaten vergezeld met eenige actie van do artillerie. Gevecht met bommen in de streek van Lihons ten W. van Chaulneson ia hol bosch van St Mare ten Oosten van 'i'racy le Val. Vrij hevig kanonvuur ten N. van Camp de Chalons. Mangevechten in het westelijk ge deelte van Argonne. Van het Oostelijke gevechts terrein. Weenen, 15 September. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Aan de grens van Bessarabie heb ben onze troepen een aanval van de Russen afgeslagen. Aan den Dnjestr en voor onze stellingen ten Oosten van Buczacz (aan de Strypa) is het rustig ge- Op alle andere gedeelten van ons front in Galicië en Wolhynië zijn wederom hevige, voor den vijand vruchtelooze gevechten geleverd. Ten N.O. van Dubno heeft de vijand bij een mislukten tegenaanval tal van dooden verloren en zes officieren benevens 800 man als gevangenen en drie machinegeweren in onze han den gelaten. Hongaarsche linie- en landweerbataljons van het 79e reg. inf. hebben daar opnieuw bewijzen van slagvaardigheid gegeven. In het boschachtige en moerassige stroomgebied van de Styr en de Pripet heeft onze cavalerie de laatste dagen talrijke vijandelijke ruiterafdeelingen teruggedreven. De in Lithauen strijdende O.-H. troepen hebben in samenwerking met onze bondgenooten de Szczara bereikt. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Weenen, 15 Sept. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: Aan de Tiroolsche grens zijn gis teren de gewone geschutgevechten voortgezet. Onze troepen hebben vijandelijke stellingen op don Findening Kofel veroverd. Op het. front in de kuststreek heeft de Italiaanache artillerie onze stel lingen van den Javorcek tot aan het bruggehoofd van Tolmein zeer fel beschoten. Vijandelijke aanvallen op den Javorcek en in de streek van den Vrsic zijn mislukt, evenals do gebruikelijke pogingen van den vijand om onze stellingen in den sector van Doberdo te nadereD. Rome, 15 Sept.- Officieel bericht van den groote generalen staf De vijand, die den laatsten tijd aan zienlijke versterkingen heeftgekregen, heefc op verscheidene punten van onze linies een sterken druk trach ten uit te oefenen door infanterie- aanvallen en verwoede artilleriebe schieting. Die pogingen zijn mislukt. Uit het Engelsche Lagerhuis Londen, 15 September. In het Lagerhuis heeft Asquith ter toelich ting van hetaangevraagde krediet van 250 millioen heden gezegd, dat daardoor de toegestane kredieten op 1262 millioen worden gebracht. Sinds het vorige krediet werd goed gekeurd zijn, tot den llden dezer, buitengewoon hooge uitgaven gedaan, waaromtrent in liet algemeen belang geen bizonderheden kunnen worden meegedeeld, doch die hebben gestrekt om zekere noodzakelijke operaties te flaanciëren. Een deel van het bedrag zal binnen weinige maanden worden terugbetaald, de rest is verleend als voorschotten op toekomstige uitgaven. De dagelijksche oorlogskosten zijn thans tot 3i millioen gestegen. De gezamenlijke uitgaven in het loopende begrootingsjaar bedragen tot dusverre 500 millioen. De regee: verwacht dat de uitgaven voor de vloot in de laatste zes maanden van het begrootingsjaar de raming niet zullen overtreffen. Naar schatting zullen de gezamen lijke uitgaven per week niet boven de 35 millioen gaan en het nieuwe krediet zal diensvolgens voldoende zijn tot de derde week van November. Op de vraag of er vredesonderhan delingen zijn gevoerd, heeft Robert Cecil in het Lagerhuis geantwoord: „het is mij onmogelijk te zeggen welke gedaohtenwisselingen er mis schien tusschen Duitschland en Ame rika zijn geweest. Ons is daarvan geenerlei mededeeling geworden. Het is u bekend dat de Duitsche re ring geon rechtstreeksche vredes voorstellen heeft gedaan en ik acht het niet waarschijnlijk dat zij op het oogenblik voorstellen zou doen, die de instemming van de geallieerden konden hebben. Engeland zal geen vredesvoorstellen in overweging ne men, tenzij in vereenigiDg met zijn bondgenooten en in overeenstemming met de verdragsplichten jegens hen.' Londen, 15 September. Het meest kenmerkende in het lange overzicht van den oorlogstoestand, dezen mid dag door Lord Kitchener in het Hoogerhuis gegeven, was de opge ruimde toon zijner opmerkingen over de positie der Russen. De Duitschers blyken hun kruit bijna verschoten te hebben. Hun opmarsch is van 4 tot 5 mijlen daags tot minder dan 1 mijl verminderd. Het Russische leger is nog machtig en onoverwonnen. De Duitschers hebben niets dan braak land en ontruimde vestingen gewon nen. De Duitsche strategie blijkt mis lukt te zijn. De overwinningen, die de Duitschers beweren behaald te hebben, kunnen wel eens vermomde nederlagen blijken. (Een meer uitgebreid overzicht van het door Lord Kitchener ge sprokene zullen wij in het volgend nummer opnemen). Een ontploffing in de Ochta-fabrlek te St. Petersburg. Petersburg, 15 Sept. Ta 'n publi catie onder den titel „De groote oorlog" wordt gezegd, dat de slag, welke Rusland lam legde, de ont ploffing van de Ochta munitiefabriek bij Petersburg was. Het feit van de ontploffing was reeds lang bekend, maar er wordt thans op gewezen, dat de Ochta-fabriek de helft van de munitie voor het Russische leger heeft geleverd. Het was de eenige groote fabriek van dien aard in Rus land. De slag trof het land op een uiterst kritiek oogenblik. Petersburg trilde als bij een aardbeving. Duizen den werklieden kwamen om. Bijna de geheele munitiefabriek werd ver woest. Het was het werk. van Duit sche geheime agenten. De Putilof- fabrieken vervaardigen wel even groot belegeringsgeschut als dat van de Duitschers, maar geen granaten. De eenige toevoerweg was over Ar- changel. Engeland en Frankrijk zagen zich gedwongen hun groot offensief té staken ten einde Rusland alle munitie te leveren, welke zij kondeu missen. De vernietiging van de Ochta- fabriek door de Duitschers was tijde lijk de grootste zet in dezen oorlog.. Sohletongeluk. Hedenmorgen had bij het houden van schietoefeningen in do duinen een ernstig ongeluk plaats. De ros. luit. d. art. v. H. werd door een ge weerkogel in de borst getroffen, welke het lichaam aan de achterzijde weder verliet. De gewonde is in het Mavinehoa- pitaal opgenomen. SPORT. Voetbal. H.F.C. I speelt Zondag, haar eerste uitwedstrijd tegen W.F.C. I Wormor- veer. Het elftal dat de Heldersche kleuren zal verdedigen is als volgt Persoon» Heytlng Pleite v. d. Pol Bak Kikkert Aardweg Taylor Hapatie Grootte Dito Zij die wenschen het elftal te ver gezellen, kunnen zich uiterlijk Vrijdag, bij den heer Schoonhoven, Spoorstraat opgeven, die zich bereid beeft ver klaart een collectief biljet aan te vragen, voor het aantal opgegeven personen. De reiskosten zijn dan beduidend lager. Advertentiën. Zoo do Heer wil en zij leven,-IS hopen onze geliefde Ouders MAARTEN VAN VEEN en MARRETJE OE BOER, den 26en September a.s. hunne j] 20-jarige Echtvereeniging te her- f f denken. Dat zij nog lang gespaard mo- jj ;en blijven, is de wensch van hunne liefhebbende Kinderen PETER. AALTJE. JANNETJE. JACOB. ALBERT. PIET. FREDERIKA. Geboren: JAN HENDRIK, Zoon van P. A. TIEL en M. V. TIEL Sweeks. Helder, 14 Sept. 1915. Loodsgracht 34. De Heer en Mevrouw MEYERINGH-VAN Pelt zeggen hiermede hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bjj hun huwelijk ondervonden. Blitar, 7 Augustus 1915. HELDERSCHE T00NEELVEREEN1GING T.A.V.E.N.U. Goedgekeurd b(j Kon. Besluit van 1 October 1910 No. 63. uur, Jaarlijksche Algemeene Vergadering MAANDAG 20 SEPTEMBER 1915, des avonds ton 7'/ in de Fröbelschool aan de Laan. AGENDA: Notulen. Jaarverslag Secretaris. Rekening en Verantwoording Penningmeester. Rapport Commissie nazien Rekening en Verantwoording. Reglementsherziening. Bestuursverkiezing. Benoeming Commissie nazien Rekening en Verantwoording 1915-1916. Mededeeling en rondvraag. Het concept van het gewijzigde reglement ligt vanaf heden ter inzage Conciërge der Fröbelschool. Kunstlievende-leden hebben recht van toegang tot deze Vergadering. Namens het Bestuur: J. J. COHEN, Secretaris. bij den BEZOEKT de FEEST PROPAGANDA AVOND met welwillende medewerking van het ZANGKOOR ONS DOEL", de HELDERSCHE TABLEAUX-CLUB en den Heer SPRINK, des avonds 8 uur In „TIVOLI". TOEGANG 11 CENT.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2