AGENDA. o Bioscoop, Koningstraat. Hoofd- mor: „Kamermuziofc". Witto nummer: Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd- nummur„ln Mld-Allantlo" (De Helden- duns). Eorsto Heldersthe Bioscoop Theater, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: -De Kinderen van Kapltoin Graut", 28 en 24 Sopt. Variutó avondon in Casino,8 uur. 24 Sept. -J. G. 0, B." Feest-propuganda-avond in Tlvoli, 8 u— MARINE EN LEGER. Door den minister van raarlno zijn de navol' gendo mutatiOn gelast luitenants t. z. 2e kl. H. Vroodenberg thans comm. v. loodsboot no. 1 op 2 Oct. 1916 gesteld ter beschikking, C. Schltlter van Hr.Ms. .Kon. Emma" op 2 Oct. 1916 ld.. A.R. Meijer v. Hr.Ms. -Kon. Emma" op 2 Oct. 1916 ld., J. Fruln van Hr. Ma. -Noordbrabant" op 2 Oct. 1016 id., C. E. D. Helfrich v. Hr. Ms.-Kon. Emma" op 1 Oct. 1916 overgeplaatst op Hr. Ms. -Schorpioen' E. G. Post Uiterweer thans toegevoegd aan PloatseliJkcn Commandant te Heldor op 27 Sept. 1916 goplnatst a, b. v. nr. Ms. „Nuptunus",F. J. Backer v. Hr. Ms. W'scblp to Woord on F. 0. Haanebrink v. Hr. Ms. „Noptunus" op 27 Sept. 1915 overgoplaalet naar do Kazcrno te A'dam, A. F. Kerbert v. Hr. Ma. Wacllip t.0 Woord op 27 Sopt. 1916 ovorgoplaatet naar Hr.Ms.-Brlnlo'1, jhr. C. W.Vorsluysv. Hr.Ms. Wschlpto W'r op 2 Oct. 1915ovorgeplaatst naar Hr. Ms. „No brabant", luit. t z. 2o kl. Mar.-Kes. C. B. Braat v. Hr. Ms. -Zeehond" op 1 Oct. 1915 heiast met hot bovel over stoomloodavaartuig no. 1 buitengewoon adelborsten Mur.-Ros. A. J. H. v. Kappen v. Hr. Ms. „Atjoli" op 27 Sopt. 1916 overgoplaatat naar Hr. Ms. W'achip te Woord, A. Roldt v. Hr, Mh. „Atjoh" op 27 Sept. 1916 overgeplaatst naar Hr. Ma. „Thor", J. D.Jibben v. Hr. Ma. „Atjoh" op 27 Sopt, 1916 toegevoegd aan don Plaatseltlkoii Commandant lo Helder, G. H. ter Poorten v. Ur. Ms. „Atjeh" op 1 Oct. 1915 geplaatst a. b. v. Hr. Ms. -Zeehond", offic.- mach. Ie kl. E. M. Buyck v. Hr.Ms. .v. Speyk" en idom C. W. Kommer uit do diroctio A'dam mot den 2don Oct, 1015 gestold turboschikklng, ofüc.-mach, 2e kl. A. J. M. Blom van Hr. Ms. Hr. M r. Speyk". Bu beschikking van den minister van marine zijn do navolgoudo plaatsingen gelast: met 26 dezer: officier-machinist 1ste klasse J. H. Vöprthuyzen geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Holland"; onicler-machlnist 2doklasse plaatst aan boord van Hr. Ms. -Van SpejrL met 1 October aanstaandeofficier-machinist lste klasse M. B. van Till geplaatst aan boord van Hr. Ms. „Schorploon"officier-machinist 2de klasso H. van dor Lindo geplaatst boord van Hr. Ma. „Zeehond". De offictor-mach. Ie kl. E. M. Buyck en C. W. Kemmor zullen eerlang don zeedienst met pen sioen verlat,on. Do luitenant tor zee 2e kl. P. F.deBruünTeng- bergen zal 6 Nov. a.s. per particuliere gelogen- held z(jn bestemming naar Oost-Indió volgen. De officier van administratie 2okl.J. Rotgans, administrateur van liet hospitaal toHollovoet- sluls, is bostemd voor don dienst ln Oost-IndiB, waarheen hij 13 Nov. a.s. per s s. „8lndoro" zal vertrekken. Do officior-machinlst Se kl. A. J. M. Blom is In do directie der Marino te Willemsoord ge- plaatst aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip -van Speyk. De landstormplichtigon (luitenants t. z. 2o ki.) H. G. Jurrlaans on J. E. baron van Lyndon, dlonendo ln de Marlnokazorne te A'dam worden 27 Sopt. 1916 onthevon van hunno plaatsing workolijken dienst. B(i bosch. v. d. Min. t. Mar. is de Jongeling J. Tn. Bonnorman, to rokenon ine. 10 dozer, benoemd tot adelborst 2e kl. Kon. lnst. marine.' STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Kar.mata, thuisreis, passeerde 20 Sept. Pcrim. Karimoen.thulsreis, vertrok 20 Sept. v. Colomb Koningin Emma, thuisreis, pass. 20 Sopt. Dove Jan Pietersz.Coon, uitr., arriv. 20 Sopt. te Genui Sumatra, uitreis, passeerde 20 Sept. Ferlm. AmboD, thuisreis, vertrok 33 .Sopt. van Madras. Koningin dor Nederlanden, thufsr., vortr. 21 Sept. van Sabang. Rndjn, uitreis, arri voordo 21 Sopt. te Sabang. Kambangan, thuisreis, pasa. 21 Sopt. Dungeuos Banda, uitreis, passeerde 22 Sept. Point de Gil) Banka, uitreis, passeerde 20 Sept Ouessant. Rlonw, uitreis, vertrok 21 Sept. van New-York. Rottordamsche Lloyd. isoerdo 21 8op: 31 Sept. van P, Koninklijke Hollandsohe Lloyd. Konnemerland, uitr., v.tr. 21 Sopt. v.Pernambuco. Zoolandia, uitreis, vertrok 21 Sept. v. Rlo Janeiro. Oelrli, uitreis, vertrok 21 Sept. van Lissabon. Tubantln, thuisreis, vortrok 21 Sopt. van Santos, Amstolland vortr. 22 Sopt. v. A'dam n, B.-Ayres. Kon. Wost-lndischo Maildienst. Pr. W.L thuisreis, arriv. 20 Sopt. te Las Palmas. ','dam. n Para- Java Bengalen-Lijn. Calcutta arriv. 19 8opt. van Java te Oslcutta. Haven te Nieuwediep. 92 Sept. Aangokomon van Harlingon en trokken nBar London Eng. s.s. „Gro ningen". 2* Sept. Idem van Huil naar Harlingen Ncd. sa. -Minister Tak". MARKTBERICHTEN. Beverwflk, 33 Sopt. 1916. G r o o n t o n. Andll vlo f 1.00-f 2.6o p. 100 stuks, bloemkool le soort T8.00—f12.00, idem 2o soort f 4.00—f 7, idem 3o soort f 2.00 - f 8.60 por 100 stuks, komkomm. lo soort r&60-f6.00,8e soort fL60- 12.60, 8e soort f0.60-fl p. 100 stuks, groene kool fl.00—ffl.00 por 100 stuks, roodokool fü.OO-f 10,00 por 100 stuks, postelein 7-20 ct. por ben, sla 40—100 ct. por 100 krop, snüboonon fZ25-f 2,76 per 1000, f 12.00-f 13.60 p. 10OK.G.. speraieboonen tros 110.00-111.60, Idom z. dr. f 9,00_-f 11,00, Idem Anna Paulowna. Groenteveiling van Dinsdag 21 September 1915. Aardappelen: fl.&Oü 1.70p. mand. kleine: fl.20ü 1.40 Roode Koolf6.50&, 11.25 100 st. Witte Kool: f5.50k 7.25, 100 Andijvief 0.75 1.85 100 kr. Slaboononf 5.25 M 1.75 100 Kg. Snljboonen: f0.66k 1.65 1000 st. Appelen: f 1.65 mand. Perenf 2.90 Bieten: f 1.25 a 1.50 lOOst. Broek op LangondUk, 22 Sept. 1916. Prijzen: bloemkool 17.00-iatiO, 2e soort f8.80 —3.80, roode kool f4.20—1670, gele kooi f6.90- 16.60, witto kool f6.00 - 28.60, por 100stuks; wo; telen fl.20- L96 per 100 bos, fl.96-2.10 por baal; bravo'B f080-1.20, blnuwo fl.80-1.46. alles per 36 K.G slaboonon fS.60-- 4 20. golo nep 14.20— 4Ö3; drielingen f4.30-1.90; uien f4 60 -4.90 per 60 K G.bleten f 00.00rammenas f - .00 por 1000 stuks; 4 wagons witto kool por 10,000 K.G. rass -lui. Aanvoer 10.600 bloomkoolen, 17.200 roodo koo ien, 11.800 witte kooien, 17.600 gele kooien, 1470 Scbugen, 28 Sopt. 1916. 2 Paarden f 260.- k Si Youloni 18 Stieren 68 Goldokoolon (magere) 107 Goldokoelen (vette) 60 Kalfkoeien 68 Vaarzen Pinken 7 Graskaivoron 06 Nuchtere kalveron 0.- 140,- 4! 240.- 8! Schapen .Overnouders 26 Lammeren Bokken en Geiten Varkens (mag.) 17 Varkens (vette) p. K.G. 80 Biggen 60 KoniJnon 900 KJppon (20 K^LBolor Hoorn, 33 September 1916. 20 stapels fabriokeknas f66.60, 74 stapels boe renkaas f66.60. 00 stapois fubrleks commissie kaas f00.—68 stapels boeren commissie kaas f64.-, 00 middelbare kaas f00.-. Totaal 167 stapels, wegende 81,937 K.G. Handel vlug. VISSCHERIJBERICHTEN. Nlouwediop, 21 September. Aangebracht door 20 korders: b0 stuks groote tong, p. st. f0.90, 200 stuks middeltong, per atuk 60 a 60 ct„ 200 stuks bleino tong, por stuk 15 a 20 ot., 10 maud atortschol, per mand f7.— a f 9.—80 mand kloine schol, por mand f8.— a f6—, 10 maud schar, per mand f250 a f3.-, 20 stuks rog, per stuk f 0.90. Nieuwediop, 22September. Aangebracht dooi 40 korders: 6 tot 20 stuks groote tong a fl p st., 10 tot 60 stuks middeltong 60 a 60 ot. p.st., 10 tot 60 stuks kleine tong 16 a 20 ct. p.st„ ltot 4 m. stortschol f7 a f10 p. in., 1 tot 4 in. kloine schol fS a 16 per mand, 1 tot 2 mand schar f3 a f8,50 por mand, 1 tot 5 stuks rog, p. stuk 90 ct1 tarbot voor f 6, 1000 stuks pletormnn, per 1Ó0 14. Burgerlijke Stand van Helder, Van 21 en 22 September 1915. ONDERTROUWDH. J. VlamiDg en A. Bont; P. J. van Steenbergen en G. C. Borrius; C. Janse en T. Ham. BEVALLEN: T. G. Grootendorst- Lijding, d.; C. W. Kroost -Sehröder, z.L. C. Bakker-Arpeau, 2 z.G. Mangel Boer, z.S. C. van Andel- Kerkhoven, z.; M. van Willigenburg Malléc, z. OVERLEDEN: G. Eist—Schipper, 43 jaar. Staatsloterij. Trekking van Woensdag 22 Sept. 5e klasse, 2e lijst. No. 9101 f1500. No. 17365 f1000. No. 16974 en 17860 elk f400. No. 2157 en 11506 elk f200. No. 603, 9259, 11652 en 13243 elk f100. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het voornaamste nieuws was tot gisterenmiddag lo. De centrale Russische leger groep trekt met groote snolheid ver der terug om haar rechtervleugel aan de bedreiging met omvatting door de Duitschers te onttrekken. 2o. De Bulgaarscbe regeering heeft de algemeene mobilisatie bevolen. Het. belicht dat het groote Duitsohe hoofdkwartier Dinsdag heeft uitge geven, geeft ons, goed gelezen, aan wijzingen omtrent de richting, waarin zich het krijgsbedrijf tegen de centrale Russische legergroep ontwikkelt. Wij lezen niet van verder vooruit schuiven van de punt der omvattings- eolonne8, die in de richting van MiDsk wlj3t, en mogen op grond daarvan aannemen, dat zulks niet is gebeurd. Daarentegen lezen wij van een vervolging ten Noordwesten en ten Zuidwesten van Osjmiani en gevech ten tegen de Russische achterhoeden in de streek ten Oosten van Lida en ten Westen van Nowo Groedok. Dit beteekent, dat de heele centrale Russische legergroep met grooten spoed terugtrekt, ten einde den om vatten rechtervleugel uitzijn neteligen toestand te bevrijden en de frontlijn weder recht te maken. Eeu beweging dus, zooals ook de Duitschers na de slag aan de Marne hebben uitgevoerd. Nu zegt de militaire medewerker van de „Times", dat alleen dooreen zoodanigen snellen terugtocht, als nu dan ook werkelijk ten uitvoer brengen, do Russen den toestand kunnen herstellen, zooals die vóór het vertrek van den grootvorst was. Dit is alleen in zoover juist, als de nieuwe frontlinie van de centrale Russische legers, nadat die terugtocht zal zijn ten uitvoer gebracht, weder recht wezen zal. Maar er zal ook een .groot verschil wezen. Ea wel een verschil in de richting van de frontlinie. Om zulks duidelijk te maken laten we hier drukken een F. Wij ver zoeken den lezer van het midden streepje af te zion. Verondersteld nu, de vijand dwingt het front in den vorm van de buitenste galg en het front wordt daarna weer recht ge maakt door den hoek er achterwaarts uit te werken. Dan is het duidelijk dat de richting veranderd is eu bij een herhaling van die wederzljdsche bewegingen de richting nog verder veranderen zal. Neemt men nu in aanmerking, dat die heele galg tevens naar rechts wordt gedrukt, dan is hot duidelijk, dat na afloop van den rectiflceerende terugtocht het front behalve achter- uitgebracht, tevens omgezwenkt zal ezen. Op het oogenblik vormt het front een boog van Lida tot Wileika. De koorde van dien boog is oen sector van den tweeden, Oostelijken spoor weg naar St. Petersburg. Het spreekt dus geheel vanzelf, dat de Russische strijdkrachten, die zich in dien boog bevinden, niet meer overeenkomstig de aanvankelijke hoofdinrichting van den grooten terugtocht, dat is verder langs dien spoorweg zullen kunnon terugtrekken. Veeleer zal hun afmarsch aanvan kelijk in de richting van Minsk zijn en dus zoodanig, dat de scheiding tusschen den linkervleugel van de Noordelijke legergroep en den rechter vleugel van de Zuidelijke legergroep grooter wordt. Om het front van de centrale Russische legergroep weer ia een zoodanige richting te brengen, dat zy de aansluiting met de Noor delijke groep kon herstellen, zou een ontzaglijke omzwenking naar links noodig zijn, een zeer moeilijke ope ratie, omdat juist op het scharnier punt de steun weggevallen is. De Duitschers zullen het wel niet aan pogingen laten ontbreken deze verder gevaarlijk of onmogelijk te maken. Duitschland heeft aan de buitenpoort van den Balkan geklopt en op hot vernemen van dit geluid heeft Bul- i ïarjje schielijk het harnas aangescho- en de hand aan hot gevest van het zwaard afgeslagen. Waartoe? Soms om thans solidair met de andere christelijke Balkan volken het schiereiland tegen de be dreiging van vreemden invloed te be schutten Men kan niet volstrekt on mogelijk noemen, voordat men het tegendeel zeker weet, maar heel waarschijnlijk schijnt het niet. Niet onduidelijk hebben de Bulgaarscbe staatslieden te kennen gegeven: Bul garije moet Macedonië hebben, en, voor zoover men de berichten mag gelooven, ziet het er naar uit, of het thans Macedonië zal trachtte te ne men, waardoor het zich vanzelf aan den kant van de centralen en van Turkije stelt. (N.Rott.Ct.) I Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 22 September. Offieieelo me- dedeeling van gisteravond. De actie der artillerie is met onverminderde hevigheid voortgezet in Artois, tus schen Roye en de Oise, in Cham pagne, Argonne, Woevre en Lotha ringen. De vijand heeft zware granaten geworpon op de buitenwijken van Atrecht en deu zoom van de oude citadel. Ons vuur heeft de Duitsche linies ernstig beschadigd. Herhaalde aauvallen van de Duit schers op het bruggehoofd van Sapig- neul aan het Aisne Marne kanaal zijn afgeslagenverscheidene Duitsche batterijen tot zwijgen gebracht. In Argonne is een blokhuis ver overd. Ons vuur heeft in Lotharingen een poging van de Duitschers verijdeld om emplacementen te bouwen voor hun zware laDge afstandsgesehut, waarmee ze de streek van Nancy en Lunéville kunnen beschieten. Negentien vliegtuigen hebben hon derd granaten laten vallen op den spoorweg bij Bensdorf, ten oosten van Morhange, daarbij gebouwen en treinen in het station beschadigend. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Potersburg, 21 September. (Pet. Tel.-Ag.) Mededeeling van deu grooten generalen staf: In de streek ten noordwesten van Dunaburg bij het dorp Munoze hebben wij met een krachtigen aan val de Duitschers uit hun verschan singen geworpen. In de streek ten oosten van Wilna worden de gevechten voortgezet. By een schermutseling aan de Djurin ten zuidoosten van Czortkow is de vijand over de rivier geworpen. Wij maakten 5 officieren en ongeveer 200 manschappen gevangen. Op het front Teremno Podhaice ten oosten van Luck ging de vijand tot het offensief oyer, doch hij werd teruggeworpen. Herhaalde bajonet aanvallen werden gedaan. Wij maak ten ongeveer 700 gevangenen en vermeesterden 3 mitrailleurs. Bij de aanvallen op de dorpen Berezowka on Rostoki ten noord oosten van Wisjnuvets, genoemd in het legerbericht van gisteren, bereikte de tegenstander in weerwil van ons hevig mitrailleurs- en geschutvuur onze verschansingen; hij wierp zich met hoerageroep op ons. Het warme bajonetgevecht, dqt daaruit ontstond, eindigde met het terugslaan van den vijand, die groote verliezen leed. Daarop tot een tegenaanval over gaande en den vijand in de flauk vallende, hebben onze troepen hem overhoop geworpen en, den tegen stander op zijn hielen zittende, een inval in zijn verschansingen gedaan. Door de omstuimigheid van den aan val sloeg een gedeelte van de Oosten rijkers op de vlucht, terwijl het ove rige gedeelte zich overgaf of aan de bajonet werd geregen. Het aantal gevangenen steeg tot 10 officieren en 600 soldateD. Gebrek aan werkkrachten In Duitschland. Uit een brief van den Berlijnschen correspondent van het Handelsblad knippen wij het volgende: Werkloosheid bestaat er thans niet in Duitschland. Wie werken wil, kan geld verdienen en veel meer dan in normale tijden. Nog steeds worden er vuilnisophaalders gevraagd tegen een weekloon van 45 Mark en hét aanbod is zóó klein, dat men er nu vrouwen voor neemt. Ik herinner, om een ander voor beeld te noemen, aan den slagers knecht te Berlijn, die in het abattoir 35 Mark per dag verdienen kan. Kap pers-bedienden, die hun vak ternau wernood verstaan, krijgen honderd procent moer dan een volleorde haar- kunstenaar vroeger. Of echter deze algemeene stijging van loon gelijken tred houdt met de stijging van den levensstandaard, is twijfelachtig PLAATSELIJK NIEUWS. - Door de N.V. Broodfabriek „De Volharding" is, wegens de tijds omstandigheden, haar personeel een duurte toeslag toegezegd, beginnende October tot en met Maart, en wel een half weekloon per twee maanden extra. Bij het Vrijdag jl. te 's Graven' hage gehouden examen slaagde voor het voorloopig machinisten diploma heer L. H, Menke, leerling der Ambachtsschool alhier. Op het gisteren te Amsterdam gehouden Politieexamen behaalde de heer A. Raven, politie agent alhier, het diploma met aanteekening. De „Van Galen". Het logementschip „Van Galen' zal in 1916 worden verkocht. De opbrengst wordt geraamd op f 25.000. Subsidie Zeevaartschool. Op de begrooting voor Binnenland- scbe Zaken wordt voorgesteld de Rijkssubsidie voor de Zeevaartschool alhier met f1000.— te verhoogen. Subsidie Huishoudschool. Op dezelfde bogrooting wordt voor gesteld aan de alhier door het Depar tement Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op-te richten Industrie- en Huishoudschool een Rijkssubsidie te verleenen van f3500.-. Concert. Door het Mobilisatie-muziekkorps van het Land vak Westoever, directeur de heer de Rie, welk korps de be middeling heeft verzocht van de vereeniging .Helders Belang", zal hedenavonds van 8-10 uur op het Westplein, ter gelegenheid van het óón-jarig bestaan, een concert worden gegeven. Het programma luidt als volgt: Bauwons. M. Meuror. P. Fraocois. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Korporaals der Kon. Marine is aan den Minister van Koloniën een adres gericht betreffende het voorstel van de Regeering tot het aangaan van een contract met de Kon. Paketvaart Maatschappij. In ons volgend nummer zullen wij een uittreksel uit dat adres in ons blad overnemen. Bouw van Kazernes voor het Marine- Personeel en van pyrotechnische werkplaatsen te Helder. Op de Dinsdag 1.1. ingediende Ma rine-Begrooting -komen eenige ont werpen voor, van groot belang voor onze gemeente. Het betreft den ver: deren bouw van kazernes voor het personeel en van nieuwe pyrotech nische werkplaatsen. In zijn toelich ting zegt de Minister van Marine o.a. Het vraagstuk van de wijze van huisvesting van het Marine-personeel te Willemsoord heeft reeds meer malen een onderwerp van overwe ging uitgemaakt en ten slotte werd de overtuiging verkregen, dat huis vesting aan den wal in kazernes om economische redenen de voorkeur verdient boven logies aan boord van logementschepen. Te Willemsoord zijn slechts enkele terreinen, die voor kazernebouw op groote schaal in aanmerking kunnen komen. Daaronder behoort o.a. een droog te leggen terrein aan den over kant van de haven te Nieuwediep, waarop zich nu reeds een mijnen- magazijn en een olietank bevinden, terwijl plannen aanhangig zijn om er nog een kolen magazijn, pyrotech nische werkplaatsen en laboratoria voor welke beide laat3te mede fond sen op deze begrooting worden aan gevraagd te bouwen. Een ander terrein is gelegen aan het Heldersch Kanaal tusschen den Ruijghweg en de onderzeediecst- kazerne aan het spoorwegbasein. Dit. terrein beslaat een aanzienlijke oppervlakte en is geschikt voor het bouwen van meerdere kazernes met exercitielofldsen en biedt ruimto voor een exercitie- en de noodige sportterreinen. Beide terreinen eigenen zich voor bouw van kazernes; echter wordt, wanneer het laatstbedoelde terrein voor billijken prijs te bekomen is, daaraan de voorkeur gegeven. Aanvankelijk ligt het in de bedoe ling tot den aankoop van den benoo- digden grond over te gaandaarna zullen plannen voor den bouw van eene of meerdere kazernes naar den oogenblikkclijk zich voordoende be hoefte worden vervaardigd. Uit den betrekkolijken begrootinga- post zullen ook worden gek wel en de kosten voor onderzoekingeh naar de gesteldheid van don bodem, voor voorbereidende werkzaamheden, enz. Pyrotechnische werk- plaatse n aan den leida in den Helder. Reeds sedert jaren doet zich drin gend de behoefte gevoelen aan eene afdoende verbetering van de gelegen heid voor munitieaanmaak te Willems oord, welke aanmaak in hët fort Oost- oever plaats had. Een plaats daarvoor werd gevonden op een aan te plempen terrein aan den overzijde de^lmven Nieuwediep, nabij het verspermljnenmagazljn. Op dit terrein ware nu een pyrotechnische werkplaats te bouwen en aansluitend daaraan een magazijn voor de bestand- deelen voor don aanmaak van munitie, eene sloopplaats en een wacht en schaftlokaal. De kosten voor de pyrotechnische werkplaats worden op f659.000 ge raamd. Als eerste termijn is op de begrooting van 1916 een bedrag van f 430.000 gebracht- Voorts worden gelden aangevraagd voor voorzieningen aan het. marine hospitaal te Willemsoord, verbetering en uitbreiding van de stoomwerk- plaats op 's Rijkswerf te Willemsoord, Voor verdere bijzonderheden betref fende de Marine begrooting verwijzen wij onze lezers naar het uittreksel uit de Memorie van Toelichting, op de eerste pagina van dit blad opge nomen. Fancy-Fair. De Verlotirgs-Gommissie is thans zoover met haar arbeid gereed, dat eerstdaags de verkoop van loten zal kunnen beginnen. Een dertigtal jonge dames heeft zich daartoe bereidwillig beschikbaar Sultan;; Favorite, Wals, Marllana, Opera, Zand voert aan ae Zoo, Manc) PAUZE. Grnnada, MarcUe Espaguole, üue Nuit d'Eté, Funtaisle, G'aspari, O. Fack. CoqUslot. Door de goedgeefschbeid van een aantal plaatsgenooten is de Commissie in staat gesteld eon twaalftal fraaie hoofdprijzen te verloten. Deze bestaan' uit: een Schilderstuk in lijst (origineel), een eikenhouten Buffet, een Schrijfmachine (Lilliput), een Houtgravure in lijst, een bekleede Wieg, een Kamerschut, een Sprei, een Horloge, een Vulpen („Swan"), een zijden Japon, een Pendule stel, een kristallen Bowlstel. Deze prijzen, met nog 288 kleinere, zijn op de dagen, dat de Fancy-Fair wordt gehouden, in „Casino" geöta- leerd en dus te bezichtigen. De prijs per lot is 25 ct. Wij doen een dringend beroep op al onze plaats genooten, om zooveel mogelijk loten te koopen, zoodat na afloop een flink batig saldo aan het Steuncomité kan worden afgedrageD. Openbare aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf te Willemsoord is hedenmorgen aan besteed de levering van: Perceel No. 4. Het vergrooten van de Scheepmakerswerkloods op 's Rijks werf en de hiermede in verband staande werkzaamheden. Ingeschreven werd door de heeren C. de Vries, Purmerend, f13275. P. Voorman, Schagen, f 12998.-, W. de JoDg f 12900. -C. Quack f12288. - J. de Vries f 12240.-, P.£os 12009.-, J. Spruit f 11980.I. L. van Os f11950.-, A. Krijnen f11931.-, H. RiemerB f11650.-, P.KorfffP1520.-, Th. van der Sterr f 11487.—, Starrenburg Boerdljk f 11100.-, R. N. v. Os f 11098. J. Steeman f 10987.-, Gebrs. v. Pelt f 10835.-, H.Wljkor f10645. -J. Smit f 10623. - A. Schellinger f 10488.-, T. Drijver f 9972.-. Bioscoop „Tavenu". De Directie der Bioscoop „Tavenu" op de Spoorgracht organiseort voor taan geregeld des Woensdagsmiddags Kindervoorstellingen met speciaal programma en had ons voor de eerste dezer voorstellingen uitgenood igd. Het aardige zaaltje liep tegen 2 uur ge leidelijk vol met jongeus en meisjes, de meesten alleen, sommigen met hun begeleiders. Eu het was een heidensch lawaai. De explicateur van „Tavenu" heeft de handigheid en de algemeene ontwikkeling om van elke film die vertoond wordt iets nuttigs en leerzaams te vertellen, en het programma, bevatte voldoende leer stof voor een schoolmiddag, waarbij afwisseling niet vergeten werd. We kregen allereerst fraaie en interessante kiekjes uit Londen. Van het enorme verkeer in deze grootste stad der wereld gaven ze een goed denkbeeld, en de explicateur wist op smakelijke wijze het meest interes santé naar voren te brengen. Met een vernuftige en interessante manier van vischvangst, zooals die in noorde lijk Noorwegen, het land van sneeuw en ijs, wordt aangewend, maakten we vervolgens kennis. Eigenaardig over de manier, waarop men, na-in de bevroren en dik-besneeuwde wa teren gaten te hebben gehakt, door middel van horizontaal geplaatste houtjes, waaraan aas is bevestigd, de visschen weet te vangen. Deze film was zeer leerzaam en opvoedend. Verder zagen we haringvangst in Huizen, het haringspeten en het ver zenden naar het buitenland der ge droogde haring (bokking). Ook de diamantindustrie werd in beeld ver toond,- en een en ander werd met grappige films afgewisseld. Zoo zagen we van het sprookje van de „ge laarsde Kat" vertoond en verschillen de andero films wisselden het instruc tieve gedeelte af. BINNENLAND. Mr. H. Goeman Borgesius is door H. M. de Koningin benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer Spoorweg-ongeluk te Anna Paulowna. Van trein 611, die te 6.01 uit Amsterdam vertrekt en te 8.16 te Helder arriveert, ontspoorden giste renmorgen in de onmiddellijke nabij heid vao het station Anna Paulowna de beide laatste wagens, vermoedelijk wegens te vroeg overhalen van den wissel. De buffers van een der wagens drong in de locomotief van een in de nabijheid staanden goederentrein, welke daardoor beschadigd werd. Van den anderen wagen werd het onder stel vernield. De sneltreiu van 81. uit Amsterdam Bon niet verder dan tot de plaats van het ongeluk rijden de reizigers werden overgenomen door den trein, die te 9.— uit den Helder vertrekt, en die op zjjn beurt zijn reizigers aan den uit Amsterdam komenden trein afstond, waarna beide treinen naar Amsterdam resp. den Helder terugkeerden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Fonds ter verbetering van de kustverdediging. Ingediend i3 het wetsontwerp tot vaststelling uan de begrooting van inkomsten en uitgaven van hot „Fond3 ter verbetering van de kust verdediging", dienst 1916. Op deze .begrooting wordt een be drag van f 1.940.000 aangevraagd als vierde termijn van de onderscheidene werken genoemd in de wet houdende instelling van „Fonds ter verbetering van de kustverdediging". Tot dekking van genoemd bedrag is op de Oorlogsbegrooting uitgetrok ken f600,000 zoodat het voorschot over 1916 zal moeten bedragen on geveer f 1.340,000. De „Koningin Emma" op een mijn geloopen en gezonken. Gisterenmiddag ontvingen wij ee telegram dat de mailboot „Ko.niDgin Emma" van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" bij Long Sand, aan den ingang van den Theemsmond op een mijn geloopen was en zinkenden toestand verkeerde. Tegen den avond kwam een nader bericht, meldende dat ruim I en III vol water stond, en dat men zou trachten het stoomschip middels het reeds ter plaatse gekomen stoomschip „Batavier IV" in ondiep water te brengen. Een nog later bericht melde dat het niet gelukt is, en dat de „Koningin Emma" gezonken was. Het schip ligt bijna plat op zijde. De passagiers en de equipage waren reeds dadelijk overgedaan op ie nabijheid zijnde stoomschepen .Kambangan", een vrachtboot van de maatschappij „Nederland", op de „IJstroom" en op de „Batavier IV". Allen werden gered. De mail, op 20 zakken na, werd eveneens geborgen. Het aantal passagers bedroeg on geveer 100. Da „Koningin Emma", die zich op de thuisreis bevond, is een der nieuw ste en mooiste schepen van de Maat schappij „Nederland", groot 9182 ton, en liep in 1913 van stapel. De waarde van het schip (buiten de lading) bedraagt f2.151.000, en was niet tegen oorlogsgevaar ver zekerd, zoodat de Maatschappij het geheele verlies mo9t dekken. Roombroodjes. Te Barneyeld is het. geheele gezin van den broodventer H. Z. na het gebruik van roombroodjes plotseling ernstig ongesteld geworden. Een 6- jarig dochtertje is reed3 overleden. Andere personen, die deze broodjes gekocht en gebruikt hebben, zijn eveneens ziek geworden. De gemeente Wormerveer levert de anthraciet aan de inwoners voor f 2.10 per zak van 75 K.G. (ongeveer H.L.) Deze prijs valt niet mee en men had algemeen gedacht, dat de prijs niet boven fl.80 zou komen. Te Enschede zijn Maandagmor gen twee Fransche soldaten aange- :omen, die gevlucht zijn uit het kamp te Duimen. Over don betrek kelijk geringon afstand hadden ze 10 dagen of beter gezegd 10 nachten noodig gehad, want dos daags hielden ze zich steeds verscholen. De bemanning van de „Noordzee V". Gisterennacht zijn te Amsterdam met het stoomschip „Professor Buys" 5 der opvarenden van den loggei' „Noordzee V" aangebracht. Deze vijf matrozen, Vlieland, Van der Plas, Kuyt, Vlieland on Heemskerk ge naamd, waren in Huil onder politie- geleide aan boord gekomen van de „Professor Buys". Des morgens 6 uur verliet de „Prof. Buys" Huil. De bemanning van de „Noordzee" kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewegen. Al spoedig knoopte A. Vlieland een ge sprek aan met den gezagvoerder, wien hij mededeelde, dat hij Christus was en dat hij, op de „Noordzee" varende, des nachts plotseling wakker werd en toen met God gesproken had, die hem opdracht gegeven had het schip van duivels te zuiveren. Onmiddellijk is hij dan ook daarmede aangevangen. Inmiddels waren L. Vlieland en Van der Plas wakker geworden, die mededeelden dat zij dienzelfden nacht een roode ster gezien hadden en nu een ingeving hadden om Christus bij to staan bij het verrichten van zijn goddelijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter ruste, toen zeileu, masten en touw werk reeds vernield en overboord waren geworpen. Deze drie mannen zijn groote, zwaargebouwde zeelieden en hadden blijkbaar door hun kracht veel invloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de geheele bemanning, op drie na, onder invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen. Allen togen nu aan het werk om het schip te zuiveren, zoodat in korten tijd niets anders overbleef dan 85 ton haring, die als voedsel dienen moest. De leden der bemauning hadden allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de bemanning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onscha delljk worden gemaakt. Eerst moesten zij bij wijze van straf op commando danseD eu dan weder stokstijf blijven staan. Den daarop volgenden nacht werd een hunner het hoofd afgeslagen en vervolgens het lijk onder het zin geD van psalmen overboord geworpen, De twee anderen werden overdag met messen toegetakeld. Toen ook deze lijken in zee geworpen waren, nam het tiental plaats om een tafel be neden in het schip en werden gebeden aangeheven. Een Noorsch stoomschip pikte toen de „Noordzee" op, die hulpeloos rond zwalkte. De bemanning werd aan boord genomen, hetgeen zonder ver zet geschiedde. Aan boord van „Prof. Buys" vroeg A. Vlieland den kapitein of deze een Bijbel bezat, daar hij bidden moest, doch aange zien deze niet aanwezig was, bad hij gebeden, welke hij uit hqt hoofd kende. Voor het eten knielden zij allen en zongen in koor een psalm, den Heer dankende voor zijne ingeving. Toen de zou fel scheen, liep Vlieland naar hot dek, en bleef met de pogen wijd open naar do zon kijken, zeg gende: „Die kracht heeft God ml) gegeven". Herhaaldelijk zoide Vlieland, dat hoe dichter hij bij de Nederland- sche kust kwam, hoe angstiger het hem om het hart werd. Van der Pia3 zeide eenige malen, dat men hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zijn geweten zuiver was en hij geenischuld droeg. Na binnenkomst te IJmuiden wer den de vijf personen door de politie aan land gebracht. Vier van hen werden de boeien aangedaan, terwjjl de vijfde de voorkeur er aan gaf niet geboeid te worden, daar, zooals hy steeds maar beweerde, hij „reeds ge boeid was door God". Op hun reis herwaarts moeten zy verklaard hebben niets te hebben ge dronken en slechts het gewone voed sel te hebben gebruikt. Over het drama konden zij geen nadere ver klaringen geven. De beide 13 jarige jongens van de bemanning van de „Noordzee V", D. de Mol en A. Ros, zijn gisteren morgen met het stoomschip „Cale- donie" te Rotterdam aangekomen en zullen naar Katwijk worden overge bracht. Ingezonden Mededeeling. Laatste berichten. Van het Oostelijke gevechts terrein, Berlijn, 22 Sept. Officieele mede deeling van den generalen staf: Legergroep-von Hindenburg. Ten Z.W. van LeDnewaden (aan de Dwina, ten N.W. van Friedrichstad) maakten de Russen een offensieve beweging. De strijd duurt nog voort. Oostelijk van Smelina (ten Z.W. van Dunaburg) braken onze troepen over een breedte van 3 K.M. in de vijandelijke stelling, en namen officieren, 2000 man gevangen; mitrailleurs werden buit gemaakt. Ten N.W. en Z.W. van Oschmjany gaat onze aanval gunstig vooruit. De Gawca werd aan beide zyden van Subotniki overschreden. De rechter vleugel is tot de streek ten N. van Novo-Grodek vooruitgegaan. Legergroep-Prins Leopold van Beie ren. De Moleschad werd ook zuidelijk van het plaatsje Moltscbad over schreden. De Russische stellingen aan den rechteroever van de Mysc-hanka wer den aan beide zijdon van den spoor weg Brest—Minsk bestormd. Daarbij werden 1000 gevangenen gemaakt, vyf mitrailleurs genomen. Verder Daar het zuiden werd Ostrof na een gevecht in straten en huizen genomen. De over het Oginski-kanaal, bij Tolechany, opgerukte afdeelingen wierpen de Russen terug in de rich ting vak Dobroslawka. Ten O. van Logischin hadden kleine gevechten plaats. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is niets bijzonders voorgevallen. 22 Sept. (Officieel.) In Oost-Galiciö en Wolhynië is de toe stand dezelfde gebleven. Aan de Ikwa hebben in eenige sectoren hevige artillerie-gevechten plaats gehad. Op zichzelf staande po gingen dor Russen om over de rivier vuur onzer batterijen verijdeld. De in Lithaucn strijdende Oosten rljksch-Hongaarsche troepen braken gisteren by Nowaja Myz door de Russische stelling, namen 900 mau gevangen en maakten drie machine geweren bult. Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 22 Sept. Officieel. Uit het groote hoofdkwartier wórdt gemeld: Tusschen Souchez en Neuville en ten oosten van Roclincourt deden do Franschen gisteren aanvallen. Deze mislukten echter in ons vuur voor onze versperringen. In Champagne werden ten noordwesten van Beau Sejour nieuwe Fransche verschau- singswerkeu door concentrisch vuur vernield. Sterke patrouilles, die voor een deel zelfs tot de derde vijande lijke linie doordrongen, voltooiden de verwoesting onder aanzienlijke ver liezen voor de Franschen. Ze maakten een aantal gevangenen en keerden volgens bevel in onze stelling terug. Een Engelsch vliegtuig is bij Willer- val (ten oosten van Neuville) door een Duitschen vlieger omlaag gescho ten. De bestuurder was dood, de waar nemer werd gewond gevangen ge nomen. Vliegeraanval op Stuttgart. Berlijn, 22 Sept. Hedenochtend te 8 uur 15 deden vijandelijke vliegers, die het Duitsche onderscheidingstee- ken voerden, een aanval op Stuttgart. Verscheiden bommen werden op de stad geworpen. Vier personen werden gedood, een aantal anderen, militairen en burgers, gekwetst. De materioele schade heeft weinig te beteek enen. De vliegers worden be schoten. Te 8 uur 30 verwijderden zij zich in zuidelijke richting. Doordat de vijand gebruik maakte van Duit sche onderscheidiDgsteekenen en dan de toevallige omstandigheid, dat te 7 uur 46 aan de autoriteiten de aan komst van een Duitschen vlieger was gemeld, kon de bevolking eerst be trekkelijk laat gewaarschuwd worden. Te 9 uür 30 kwam de Duitsche vlieger boven Stuttgart. Hij werd be schoten tot hij als Duitsch vlieger herkend was en landde daarna onge deerd by het wachthuis. UIT DEN OMTREK. Texel, 21 Sept. Dat ook ik dezen zomer de wilde konijnen in de duinstreek weer sterk zijn vermenigvuldigd, blijkt thaus, nu weor de jacht op deze knaagdie ren geopend is. Een paar jagers, die in de vorige week enkele uren bezig waren met 't jagen op konynen, schoten er niet minder dan veertig. Het ODderwys in land- en tuinbouw, zal gedurende den a.s. herfst en win ter gegeven worden in een der loka len van de Zeevaartschool, te den Burg. Nu ook by nacht aan het herstel lingswerk van een der havenhoofden gearbied wordt, is de in- en uitvaart der Texelsche haven gedurende eeni- m tyd bij nacht gestremd. Door 't toonen van een groen licht van een der havenhoofden, zal de schipperij gewaarschuwd worden voor den nachteiyken arbeid. Texel, 22 Sept. Als dekhengsten zijn voor Texel goedgekeurd: „Arthier H" van den heer M. A. Langeveld en „Polo" van „de Hengsten Associatie" te Eiorland. Aan de Zuivelfabriek „Samenwer king" te Eierland, is met ingang vau 1 Oct. benoemd tot leu kaasmaker de heer A. Lodder, thans te Heer- Hugo waard. De melkboeren houden hier verga deringen en op verschillende plaatsen wil men deu prys voor melk ver hoogen tot 8 en 9 cent per Liter. UIT OOST-INDIË. Men meldt aan de „N. Rott. Ct.": Ook op Groot Kei, een eiland in het oosten van den Archipel, heeft men gehoord van den oorlog. Pater Geurtjens vertelt ervan in de laatste Annalen van het Tilburgsche missie huis. Het eerste gevolg van het eerst aangekomen oorlogsbericht was een daling van de kopravan f 14 tot f5. Als e8n jobstyding vloog dit gerucht over het eilaDd en maakte de belang stelling in den oorlog algemeen; kopra is op Kei het voornaamste middel om aan geld te komen, aan het geld dat de bewoners óók noodig hebben om hun belasting te betalen. Hoe dat nu gaan moe3t, vroeg men den geesteiyke. En waarom de Kom- >anie niet al die halsstarrige vechters stopte, zooals op Kei ge beurde; dat was de kortste weg om aan de ruzie een eind te maken. Omdat Holland biyft rechtstaan. Dat is de Keieescho uitdrukking voor neutraal blijven. En dan verhaalt de pator van de vlor oorlogen te geiyk die op Kei ..gewoed" hebben; in de mailberich ten is daarvan melding gemaakt; in giugeu uur j\u33öii um uvur uc rivier zyn eigen kampoDg werden zes veld- I vooruit te dringen werdon door het slagen geleverd, en nu had den con-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2