Nlaupie Staal, Maupie Staal GROOT BAL De Sten der Liefde. VAN NELLE'S MARIE VAN BRINKOM, Duo VAN LAAR, G. SCHUT, TE K0E6RAS. Café „DUPASSAGE' Pakjes Koffie „CASINO". hedenavonoT^Tseptember-. HENRI ORVAN, M0RBENAV0ND74SEPIEMBER: de FEEST-PROPAGANDA-AVOND Ute geven door den J. G. O. B. op VRIJDAG 24SEPTEMBERa.s., Gezelligst Café-Billard „Wilhelmina" KEIZERSTRAAT. W. J. WINTER, Handel in Religieuse Artikelen. Kerkgracht 63. MAINIIEN - KALLISTHENIE - CONTENAHCE Heldersche Auto-Verhuurinrichting. „De Noord-Brabantsche Schoenwinkel." Boks Heeren Rijgbottines f 6.00. Boks Heeren Rijgbottines f 6.50. Croom Heeren Rijgbottines, Aanvang der gezellige VARIÉTÉjJWONDEN. Optreden van ës populairs coupletzanger-lmltateur Holl. Soubrette, en Humorist, in zijn nieuw repertolr. In hunne komische scène's en coupletten. Muziek van het Casino-orkest. Entree 25 ct., plus cl. Stii. belastinglaan gezilscüapstalelties). NA AFLOOP BAL. Aanvang 8 uur. - KAARTEN vanaf heden verkrijgbaar In het Sigarenmaga zijn van den Heer KOKELAAR, Kanaal- weg, en 's avonds aan het loket. BEZOEKT medewerking met welwillende medewerking van het ZANGKOOR „ONS DOEL", de HELDERSCHE TABLEAUX-CLUB en den Heer SPRINK, des avonds 8 uur in „TIVOLI". TOEGANG 11 CENT. ZONDAG 26 SEPTEMBER BIJ Aanbevelend, A. DOL. Teekenles aangeboden, In STI LIEREN, maken van VLAKORNAMENT enz. Brieven om inlichtingen, bureau van dit blad onder No. 44. •jnn f io} s uba sBepuoz s, )|oo 'puadoaB N3H31V ■fpeaozd me u| ueOupoojBjaA ettsft e)t| 'U|*|dlBu|U0^ )>l| [,q '81 nmSBHINO* 'teiiSotoj nzH H39fl3d)i J3H0 R.-K. Koater. Beslist het goedkoopste adres. Belast zich tevens voor ds be dieningen van Begrafenissen In nette Uniformkleeding, zoowel binnen- als buitan dsza gemeente. Billijke tarieven. FEUILLETON. Naar hat Engelseh door PAUL URQUHART. 9.) „En ik ga mede." Ztj schudde het hoofd. „Neen, dat kan niet. Ik dank u voor alles wat ge voor mjj deedt, maar we moeten scheidenvoor goed." „Maar dat is onmogelijk. Ik kan u niet vergeten en g(j mij niet," riep Weedom onstuimig, „dat weet ik." Hij wilde haar hand grepen, doch ztj trok die terug en liep naar het raam. Z(j verschool zich achter de gordijnen en wees sprakeloos naar buiten. Weedom keek in de richting, die ztj aangaf en zag een tweetal mannen heen en weer loopen. De dame, die van het raam was weggegaan, sprak nu druk met de hospita. Weedom keek naar de beide man nen buiten, die het huis nauwkeurig bewaakten. De dame was gevangene, evenals ht). Onder het ontbtjt, dat men gezamenlijk gebruikte, heerschteeen gedrukte stemming. „Ze wachten nog steeds" zei Wee dom angstig naar buiten ktjkend. „'tis goed," antwoordde juffrouw Fritzgerald. „Ze zullen m|j zien". En P R IJ l E N ROODMERK. 80 cent per pond PAARSMEHK 70. L-nt per pond WITMERK 60, .:nt p<;r pond GEELMEHK 55 cent per pond Verkrijgbuür in PAKJES van halve ponden, en onsen (boonen of gemalen) Vraagt Uw Winkelier! DE TROONREDE. Wtj laten hieronder volgen de be knopte uittreksels uit de beschou wingen van de voornaamste bladen over de Troonrede Het Alg. Handelsblad schrijft i. m.: De geheele troonrede heeft een eer hoopvolle dank, er spreekt meer vertrouwen in de toekomst uit wij missen b.v. met vreugde een thans" zeker overbodige opwekking, als in 1915 tot het geheele volk werd gericht om „den schijn te vermijden" alsof voor een der oorlogvoerende mogendheden partij werd getrokken. Juist daarom was het ons een te leurstelling niets te vernemen over de wijze waarop zee- en land macht gereed zouden blijven om onze nationale belangen te beschermen en over de mogelijkheid dat zonder ge vaar voor deze nationale belangen, een minder groot offer van ons volk gevraagd zou kunnen worden. Dagelijks inschrijving van Leerlingen voor den Cursus 1915-1916 Privé-lessen. Besloton clubs. Men vrage prospektus Boston, Boston run, Boston pose, Boston varlatlon, Triplo Boston mondain, Half-time Boston, Hesltation valse, Ta-tao, Maxixe, Blpianette, Fish-walk, etc. Uitsluitend adres: „DIJKSTRAAT 37! GarageGRAVENSTRAAT. Aanvragen worden aangenomen Kanaalweg 89 en Kelzerstr. 61. Beleefd aanbevelend, W. PRINS. onvrijwilligen als den tijdelijken aard aanduidt worden in de Troonrede drieledig gemotiveerd. De tusschen- komst dient, volgens de beperking die de regeering zelve aanlegt tot drieerleihet aanvoeren van levens middelen, het tegengaan van prijs opdrijving en het voorkomen van wegvloeiing van voor het land on misbare lovensmiddelen en grond stoffen. Of voor het eerstgenoemde de noodzakelijkheid nog voortduurt, ia aan gegronden twijfel onderhevig. Prima kwaliteit GESMOLTEN RUNDVET en zuivere GESMOLTEN REUZEL lovsrt in Iedere hoeveelheid, uitsluitend aan Slagers en Winkeliers: J. A. VAN WALSUM, Rotterdam, Lange Franckenstraat 32. - Teleph. 4108-4187. P.S. Voor H.H. V0tsmelter8 speciale offerten. Vraagt Prijscourant. Voor Uwe Kinderen Is „VICTORIA" onovertrefbare hoofd Eau de Cologne. Per flacon 25 an 35 cent. „HEURECA" werkt eveneens verrassend zeker en is aangenamer in 't gebruik doordat het reukloos.is. Het kost 35 en 50 cent per flacon. Proefilacon 20 cent. Deze hoofd waters bestaan uit zuivere extrac- tieve plantenstoffen en beantwoorden vol komen aan de eischen, welke men voor dergelijke hoofdwaters stelt. Verkrljgb. bij den Heer Wijtsma, Middenstr.en brj den fabrikant S. C. de Man, Koningstr. 39. TIJDELIJK AANBOD AAN H.H. MILITAIREN! Aanbevelend, (Amerikaansch Derby-model] vanaf f 4.50. J. MOEN, Koningstraat 21. De Troonrede belooft (dus) veel van dit jaar. Niet in aantal wetten de lange lijst beloften van vredes jaren kent deze troonrede niet. Maar wat beloofd wordt is zoo uiterst be langrijk. En, behalve van de grond wetsherziening en do verdedigings wetten, raakt het alles één minister, den minister van Financiën. De Nieuwe Rotterdam- che Courant zegt, dut nu 't vooruitzicht bestaat, dat de oorlog nog wel geruimen tijd aanhouden zal, meer en meer het verlangen opkomt, meer en meer de wenschelljkheid blijkt, hier te lande den normalen weer voor zooveel mogelijk in te zetten. De regeering gaat voor. Zij neemt haar gewone bezigheid weer op, en maakt duidelijk, dat het niet aan haar liggen zal, indien de belang rijkste onderdeelen van haar program binnen deze periode niet alsnog hun beslag zullen krijgen. Voorstellen tot grondwetsherziening zullen „weldra", wetsontwerpen tot herziening der sociale verzekeringswetten zullen „eerlang" worden ingediend. Maar, gelijk te verwachten was, zijn de buitengewone omstandigheden ook op het regeeringsprogram niet zonder invloed gebleven. De indie ning van eene vlootwet blijft uitge steld. Men zal zich bepalen tot ge ieidelljke vervangiDg van het mate rieel dat aan den dienst komt te ont- valleD, waarbij in de eerste plaats rekening zal worden gehouden met de verdediging van Nederlandsch Indié. Er zullen dus waarschijnlijk weer een paar schepen worden aan gevraagd, zooals de Staten-Generaal er in het afgeloopen jaar reeds heb ben bewilligd. Het systeem, waartoe de regeeriog gedwongen is haar toe vlucht te nemen, heeft ontegenzeg gelijk nadeelen. Aanbouw zonder vast, plan, bij eene vlootwet omschre ven, loopt het gevaar improvisato risch, brokkelig te blijven, zonder dat een goed ineensluitend geheol wordt verkregen, doch zoolang de oorlog nog woedt, en de kans dus bestaat, dat van nieuwe belangrijke onder vinding met groot en klein materieel kan wordon partij gotrokken, zou het roekeloos zijn, zich aan vlootwet te gaan binden. Het lijkt de „N. R. Ct." goed ge zien, dat in aansluiting aan de Rijks belastinghervorming de financieele verhouding tusschen Rijk en ge meente zal worden geregeld. De nood der gemeenten heeft zich, tijdens en ten gevolge van den oorlog, opDieuw op den voorgrond gedron gen. Zelfs gemeonten als Rotterdam, waar zuinig beheerd is, en waar de lasten voor de burgerij lot nu toe niet al te hoog opgedreven behoefden te worden, ontkomen thans aan het noodlot niet langer De Nieuwe Ct.: De gansche weermacht onder de wapens hoe lang? Ziedaar een vraag, op dit oogenblik tenminste evenzeer van buitenlandsch-staat- kundigen als van militairen aard, en derhalve uitsluitend ter beantwoor ding aan hen die, zoolang de wereld oorlog duurt en zoolang Koningin en volk hen waardig keuren, de verant woordelijkheid voor 'slands staat kundig lot moeten dragen. Moge zich ieder toch daarvan door dringen: vertrouwen in de regeering sluit thans onderwerping van eigen meening en onlust in aan haar oordeel over hetgeen de gereedheid onzer weermacht eischt. Het is ondenkbaar dat dit ministerie, saamgesteld gelijk het is, in dit opzicht langen tijd zou „overvragen". De buitengewone bemoeiingen met het economische leven waartoe de regeering in de tegenwoordige om standigheden zich „nog genood zaakt" ziet - de uitdrukking is wijl z(j zoowel den ze ging voor het raam staan, om daarna in een stoel plaats te nemen, haar gezicht naar de kamer gekeerd. „Nog één maal moet ik u een dienst vragen. Het is mijn eenige kans, begon zij. HOOFDSTUK XH. „Ik heb de hospita gevraagd, mij een poosje te vervangen, nadat ik hier gezeten heb, zei juffrouw Fritz- gerald. Ik ga een oogenblik de kamer uit en kom schijnbaar terug. De hospita zal dan in mijn kleeren en met deze schawl om hier komen, en u moet tegen haar spreken als ze hier zit. „En u dan?" „In de kleeren van de hospita ga ik achteruit naar de boot. Het is mijn eenige kans. U moet hier blijven, en met de dame spreken terwijl ik ont vlucht". Weedom moest toestemmen. Na een oogenblik stond zij op en ging naar de slaapkamer. „U blijft hier en wacht op de hos pita," zei ze. „Maar wat zal er in Parijs ge beuren?" „Als ik weg kan komen zonder gevolgd te worden, ben ik voorloopig veilig. Meer kan ik niet zeggen. Zij sloot de deur en na eenige oogenblikken kwam de hospita in de kleederen van juffrouw Fritzgerald binnen en ging voor 'traam zitten, de rug naar buiten gekeerd. De mannen bulten bleven heen en weer loopen, terwijl Weedom een ge sprek aanknoopte met de hospita. iQtusschen had juffrouw Fritzgerald door den tuin en oen achterdeur het huis verlaten en was naar de boot gegaan. Het huis, waar dokter Deene woon de was een hoekhuis en daar het op een kleine heuvel stond, kon Weedom do aanlegplaats der boot door een ander raam zien. Hij zag, hoe juf frouw Fritzgerald een kaartje nam, de contróle passeerde en aan boord ging. De stoomfluit gierde en lang zaam verliet de boot de haven. De mannen buiten liepen voortdu rend op en neer. Er bestond voor Weedom geeD reden, nog langer te Folkestone te blijven. Hij wachtte echter nog, tot de vol gende boot vertrokken was, om de vervolgers te misleiden en ging toen naar Londen, waar hij Stanley Poole op zijn kamers trof. „Lou heeft een vreemd avontuur gehad," zei hij. „Toen wij naar buiten gegaan waron werd zij van achteren vastgegrepen en na dien herinnert zij zich niets meer, dan dat ze ontwaakte in een klein huisje, waar een oude vrouw haar vertelde, dat zij haar aan den weg gevonden had. Zoo spoedig mogelijk is ze terug gekomen en ik had nog Juist tyd om te seinen. „We moeten die oude vrouw terug vinden' Het Nieuws van den Dag is niet be3t over de Troonrede te spieken. Het is uit den toon dezer troonrede wel te hooren, dat wij de groote dagen van September 1914 lang achter den rug hebben den tijd, waarin Vorstin, Regeering en Volk waarlijk eendrach tig tesaam stonden, zoodat zelfs in het officieele stuk, waarmee de nieuwe periode van parlementaire werkzaam heid wordt ingeleid, klanken van echt- menschelijke aandoening trilden. Maar nu, na oen jaar van ongewoonheid en voorloopigheid, schijnt 't abnor male zoo langzamerhand normaal te wordenwel zijn er nog wolken aan den horizon, maar de angst is ge weken en alles gaat maar weer zijn gangetje. Deze troonrede is een mat stuk, oordeelt het „Nieuws". Het beste, oordeelt Het Volk, dat van deze troonrede gezegd kan worden, is dat zij uitmunt door sober heid, in deze ontroerende en beroo- rende tijden, een deugd, die moeilijk te hoog aangeslagen kan worden. Daarmee is geenszins gezegd, dat wij het geheele staatsstuk met onver mengde gevoelens van volledige in stemming gelezen hebben. Dit kunnon wij getuigen noch van het eerste gedeelte, dat een schets geeft van den toestand waarin moederland en kolo niën zich te midden van den wereld oorlog bevinden, noch van het tweede gedeelte, dat het wetgevend program voor het komende jaar bevat. Wat het eerste gedeelte aangaat, zoo treft daarin dezelfde ongemoti veerde optimistische toon, die ook in de jongste ekonomische nota van den Minister van Landbouw zoo onaan genaam aandeed en in de meest ver schillende hoeken der pers scherper of zachter geformuleerde protesten heeft uitgelokt. Zonder dat men kan zeggen, dat een der uitspraken daar over in de troonrede beslist ODjuist geldt toch in het algemeen, dat door de woordenkeus eenerzyds, door het verzwijgen van belangrijke feiten anderzijds, op kunstmatige wijze een gunstiger beeld gegeven wordt, dan met de werkelijkheid overeenstemt. Het meest bevreemdend vindt het blad, dat met geen woord gerept wordt over de schromelijke duurte der levensmiddelen. Het tweede gedeelte van de troon rede, waarin de voornemens der regeering ten aanzien van de wet geving worden medegedeeld, is dit maal zoo beknopt van inhoud, dat wij er niet meer dan enkele korte opmerkingen aan behoeven te wijden. Het vorig jaar ontbrak doze aan kondiging in de troonrede geheeldat zij nu weer is opgenomen, is een teeken, dat de „buitengewone om standigheden', zooals trouwens de regeering uitdrukkelijk verklaart, niet meer dermate alles overheerscheD, dat niet „de gewone wetgevende arbeid" hervat kan worden. Het gewichtigste is zeker de in lichting, dat de indiening der grond wetsherziening-nu toch „weldra" zal kunnen worden tegemoet gezien. De uitdrukking laat nog ruimte voor uitstel. Hopen wij, dat de termijn zoo kort mogelijk zal z\jn. Grondwets herziening is een zaak die veel tijd vordert. Met sombere gevoelens ziet het socialistisch orgaan de aungekondigde vlootwet tegemoet. De Standaard erkent zonder voorbehoud, dat de Troonrede het Kabinet eere brengt. Gemeden is de fout, om met het oog op den oorlog, was binnenlandsche aangelegenheden als bijkomstig ach terwege te schuiven. Zaakrijk zelfs is wat ten opzichten van het binnentrad te berde komt. En niet minder doet 't aangenaam aan, dat zoo wat den oorlog raakt als wat er buitenstaat, in een ernstigen maar toch kal men toon ter sprake komt. Er is geen zinsmede in deze rede, die gejaagd heid of oppervlakkigheid verraadt. Er spreekt gerustheid, bewustheid en wilsdracht uit. Haast vraagt men zich af, hoe het aan deze Ministers mo gelijk was, waar Z90 telkens de oor log hun aandacht' spande en hun geest afmatte, met zulk een uitgewerkt stel plannen tot de Staten-Generaal te naderen. Na een overzicht van den inhoud van het eerste deel resumeert het anti-revolutionair hoofdorgaan Zonder zich in te hooge zelfinge nomenheid te verliezen, mag de Re geering dan ook dankbaar constateer- en dat de buitengewone maatregelen, die ze nam, doel hebben getroffen, en door de uitkomst gerechtvaardigd ziju. Toch is ook voor ons publiek na tuurlijk het tweede deel van deze rede verreweg 't belangrijkste. Wat over het afgeloopen jaar vertolkt werd, was slechts resumtie van wat we reeds wisten, terwijl daarentegen het tweede deel der Rede ons aankondigt, wat we in het komende jaar van het Gouvernement te wachten hebben. En met name dat tweede deel ge tuigt van een werkzaamheid en van een aanpakken van de zaken, dat weldadig aandoet. Voorop gaat daarbij de Grondwets herziening, die men in 1913 reeds in 1914 wilde afhameren, maar die, dank ztj de kalme bedaardheid van het Kabinet, eerst nu, doch dan ook als voldragen vrucht, aan de Staten- Generaal zal worden aangeboden. Laat ons hopen, dat ze niet tot te scherp gespannen principieelen strijd aanleiding zal geven, en hierdoor er zich toe leenen zal, om, zelfs al toefde het vredesherstel, nog in deze elec torale periode te worden afgehandeld. iets van een oude vrouw „Stanley,hetzijn handige schurken" .constateerde Weedoiu. „Maar wat was huu bedoeling, daar heb ik geen idéé van". „Er was met Lou niets gebeurd, alleen en dit is het vreemdste van de historie; was er op haar schou der een klein bloempje geteekend, juist zooals dat van de vermoordde dame". „Getatoueerd? Dat kan niet in zoo korten tijd". „Het staat er duidelijk en met zeep is het niet weg te krijgt n". „Ik moet het zien. Kunnen we er nog heen gaan?" „Ja, dat denk ik wel," antwoordde Poole en de beide neven gingen op weg. Bij de familie Burwood gekomen, onderzocht Weedom het teeken nauw keurig en liet Lou daarna ruiken aan een fleschje, dat hij bij zich droeg. „Dat is dezelfde geur die ik merk te bij het ontwaken," riep Lou. „Juist, u ontwaakte even te vroeg," zei Weedom, terwijl hij een stukje watten in het vocht drenkte en er de schouder mee waschte. Na een oogenblik was de bloem verdwenen. „Maar, waarom is het daar gezet?" vroeg Lou. ,;Dat zou ik ook wel willen weten," antwoordde Weedom." Het is zoo keurig gedaan, dat een leek moet denken, dat het getatoueerd is. Tot Ous is het wel, zouden we willen De Nederlander schrijft Niet zonder eenige bevreemding ook zal worden vernomen, dat Minis ter Treub zonder meer vast. schijnt te zullen houden aan de voorgenomen „herziening", dat wil zeggeu: om verwerping der sociale verzekeriugs wetten-Talma, die in December 1916 moéten in werking treden, maar voor de uitvoering waarvan, geheel in den geest van des Ministers voornemens, nog geen stap gedaan schijnt te zijn. Wij voorzieD, dat de Regeering zich hiermede buitengewone moeilijkheden op den hals haalt; met de gedachte van een „politiek Bestand" schijnen deze voornemens ons ten eenenmale in strijd. Een maatregel als de Staats pensionneering laat zich niet, onder den druk dier buitengewone omstan digheden,als bij verrassin g doordrlj ven De nadruk, dien de Troonrede legt op de voortdurende regeering3zorgen, betreffende den aanvoer van grond en hulpstoffen, de regeling van het levensmiddelenvraagstuk en de maat regelen tot het tegengaan van prijs opdrijving, teekent, volgens „De Tijd", opnieuw de eigenlijke taak, welke de Europeesche oorlogstoestand voor het Kabinet-Cort van der Linden heeft geïmproviseerd. Achter zulk een goederentrein met dingen van den dag maakt de aan kondiging, dat eindelijk ook eens ge tracht zal worden naar verwezen lijking van eenige belangrijke en wezenlijke punten 'op het program, hetwelk de beteekenis van ditMinis terie heet uit te maken, den indruk van een bijwagen, die achteraan wordt gesleept. Zal deze bijwagen niet aan een of ander tusschenstation van den langen parlementairen weg worden uitgeschakeld? Zal hij in deze wet gevende periode zijn eindstation be reiken Die kans schijnt bij den tegenwoor- digen toestand van onmachtige libe rale staatkunde te grooter, nu in de Troonrede zelfs een toespeling wordt gemist op het desideratum der Rech terzijde, op wier toegevendheid in het belang van den Godsvrede voort durend een beroep wordt gedaan, maar wier tegemoetkomende houding men zelfs met de meest bescheiden inwilliging van hun redelijk verlangen wenscht te beantwoorden. Waar blijft het voorstel tot wijziging van artikel 192 der Grondwet Is hot compromis geslaagd, dat de Premier reeds in 1913 als mogelijk in uitzicht stelde, en is de bedoelde wijziging opge nomen in de aangekondigde Grond wetsherziening Het zal voor de leiders der par tijen van de Rechterzijde zaak wor den, volgens „De Tijd", bij de komen de beraadslagingen over de richting onzer binnenlandsche politiek, een duidelijk antwoord betreffende zijn houding aan het Ministerie te ont lokken. „Het Centrum" mist met leed wezen de mededeeling, dat de mobili satie reeds binnen enger grenzen ]en tot beperkter afmetingen kan worden teruggebracht. Wat de „Maasbode" het meest interesseert in de Troonrede, is de zeer besliste houding, welke de regee ring van nu aan ten opzichte van het politiek bestand aanneemt. Zij zegt den „godsvrede" vaarwel. Al heeft dan ook de politieke wapen stilstand onder haar hooge auspiciën gegolden als een landsbelang van de eerste orde, de „godsvrede" is plot seling landsbelang af en de politieke arena gaat weer geopend worden. Maar zoo staat de vraag niet. Niet moet onderzocht of het den politieke» partijen, maar wel of het voor 's iands belang nuttig wezen kan, dat het partljleven weer in vollen omvang gaat beginnen. En al zal het besluit der regeeriDg waarschijnlijk door sommigen als kloek beleid begroet worden, wij mee- nen, dat do godsvrede geon waan is geweest en de hechtste eendracht nog immer even noodzakelijk. Al aanstonds zal de regeering de zeer wrange vruchten plukken van haar blijkbaar onder linksche influen - ties genomen besluit, wanneer zij pogingen zal hebben af te wijzen, welke op gedeeltelijke demobilisatie doelen. Immers, kan het niet anders, of de regeering die tot voor kort den politieken strijd landsgevaarlljk achtte maar thans wenscht, moet de over- tuigingbezitten, dat het buitenlandsch gevaar in wezen geheel veranderd is. Als die overtuiging zich nu niet in haar legerpolitiek afspiegelt, en op elk ander gebied van regeerbeleid, dan zullen ondenkbaar scheeve ver houdingen ontstaan'. Merkwaardig als een bewijs hoe de regeering zelf de volle draagwijdte niet gevoelt van de afdanking van den godsvrede, vind de „Maasbode" dan ook, dat de sociale ontwerpen van minister Treub niet als een ge woon onderdeel van den „gewonen wetgevendon arbeid" worden aange kondigd, maar onder een verschoo- nend beroep op het naderen van den dag, waarop de invaliditeitswet auto matisch in werking zou treden. „Onnoodig, ik ben er heen geweest nog toe is alles mij duister." - 1 de hut was leeg. Niemand wist1 „Ga je ook naar Parijs vroeg 1 wilt een en and6r weten van kolonel Poole toen ze terugkeerden. „Ik mag niet," antwoordde Weedom treurig. „Ik zou gevolgd worden. Zij zullen de hutten bewaken en zoolang ik blijf, denken ze dat zij ook hier is." „We zullen morgen nog eensnaar dat huis toegaaD." „Daar zal niets meer te vinden zijn. Ik sprak de menschen die ko lonel Bloomer het huis verkochten. Hij betaalde en verder weten zij niets van hem". „Kunnen wij niets doen, ook in verband met Lou?" „Ik heb hem er over gesproken en hij meent, dat Lou in zenuwachtige toestand is weggegaan, of dat we ons in het huis moeten vergissen". „Dat kan niet, ik herkende alles". „Bewijs dat maar eens. Bovendien wil je de politie er niet in mengen. Het eenige, wat je kunt doen, is een particulier detective nemen. Ik heb juist een aanbieding gekregen van iemand, die de moordgeschiedenis wil ophelderen. Hem zouden we kun nen nemen. Het is Leverington". Weedom ging naar Leverington en vroeg hem, het huis te bewaken en iets uit te vinden over de bewoners. Den volgenden dag bezocht hij den detective opnieuw. HOOFDSTUK XHI. Leverington lachte vriendelijk. „Voor ik het resultaat van mijn onderzoek mededeel, zou ik eerst wel iets willen vragen," begon hy. „U Bloomer en ook van een jonge dame, die daar gewoond heeft, denk ik „Ja, juist, wat is er van haar?' „Ik merk, dat ik gelijk had," ver volgde de ander rustig". Heeft die dame eenige reden, zich verborgen te houden? Heeft zij het land ver laten?" „Mijn doel is, meer te weten van kolonel Bloomer," antwoordde Wee dom zijn vraag ontwijkend. „Misschien interesseert het u, te weten, dat er zeer onaangename din gen aan het licht zouden komen, wanneer deze dame ontdekt werd, zéér onaangenaam". Weedom keek den detective i die kalm een sigaar rookte. Hij was bang, meer te hooren, maar wilde het toch weten. Het zou onder ons blijven," begon hy. „Dat spreekt". „Wat weet u?" „Laten we beginnen, met aan te nemen, dat u belang stelt in zekere dame u bekend als meffrouw Fritz gerald". „Is dat haar naam dan niet?" viel Weedom in de rede. „Zij is evenmin als haar vrienden bang om haar naam te veranderen, vervolgde Leverington kalm. „U ont moette haar verschillende malen, ook ik het huis. Zij heeft u waarschijn lijk weinig van zich zelf verteld en voor ik verder ga, moet ik vragen, of u iets meer van haar wilt weten. „Zeker, wil ik dat," antwoordde enthousiast. (Wordt vervolgd). De Balkan. De lont aan het kruitvat van den Balkan is nu aangestoken, het zal nu wel springen, maar hoe, dat kunnen we nog steeds niet zeggen. Dat de viervoudige entente reeds tallooze pogingen heeft aangewend, om er den brand in te steken, is bekend. Z(j heeft Bulgarije trachten over te halen aan haar zijde tegen Turkije te vechten, maar het tot stand komen van de Bulgaarsch-Turksche overeen komst doet vermoeden, dat de kans, dat Bulgarije zyn neutraliteit zal prijsgeven ten behoeve van de enten te, zeer gering is. Het zou daar voor worden beloond met stukken van Servié en Griekenland, welke landen de uitnoodiging, de landstreken, waar voor zy den tweeden Balkanoorlog hadden bestaan, onderscheidenlijk niet zonder voorbehoud of koel ontvangen Servié werd schadeloos geBtold met het vooruitzicht op Bosnië en Herzegowina. Nadat nu die langdurige pogingen der entente, die nog worden voort gezet, tot geen resultaat hebben go- leid, anderzijds de veldtocht in Rus land niet nagelaten heeft op den Balkan indruk te maken, schijnt het voor de centraleD een geschikt oogen blik opnieuw agressief tegen Servie op te treden. Het doel van dit offensief zal wel zyn, verbinding met Turkije te krijgen, hetgeen in de eerste plaats voor Turkije zelf, en vervolgens voor do heele zaak der centralen in het alge meen, van onberekenbaar nut zou wezen. Daar komt bij, dat de Turken, vooral door de slechte verkeersmid delen, aan allerlei dingen gebrek schijnen te hebben, allereerst wel aan munitie, en dat een nieuwe krach tige pogiDg van de zyde der entente- mogendheden om nog vóór de najaars stormen do Dardanellen met geweld te ontsluiten, alleszins te verwach ten is. Nu staan de Duitschers nog by Semendria, en wel voorloopig nog aan de overzijde van den Donau, en de weg vandaar naar Konstan tinopel is wel eeD 800 kilometer lang, en naar de Turksche grens is het onge veer 575 kilometer. Van de zijde der entente is het volgende voorspeld: Rukken de cen tralen Servie binnen, om zich den weg naar de Egeïsche Zee te openen, dan zullen alle Balkanvolken zich als één volk aaneensluiten, om hun dien weg te versperren en daardoor te verhinderen dat den Balkan onder de directe of indirecte heerschappij van Oostenrijk en Duitschland komt. Wordt deze veronderstelling bewaar heid, sluit zich Bulgarije bij Servié aan, dan zou de mijn verkeerd sprin gen, dan is de kans niet groot, dat de Duitsche troepen ooit het Turk sche gebied zullen betreden. Het is natuurlijk het tegendeel dat hetgeen de centralen hopen. En zeer zeker is het niet uitgesloten dat de Bulgaren besluiten, öf de Serviërs in den rug te vallen, gelijk de Roe- meniérs het hen hebbeu gedaan ge durende den tweeden Balkanoorlog, zich tijdig van het bezit van Mace donië te verzekeren en de troepen der centralen naar Turkye door te laten trekken, bf alleen het laatste te doen, onder voorwaarde van scha deloosstelling met de door hen be geerde, thans tot Servié behoorende streken. Van Hongarije uit, in het bizonder van Semendria uit, leidt door Servié heen de weg naar Bulgarije langs de Morawa en Boelga, m.a.w. langs denspoorweg SemendriaParatsjin Niesj - Sofia, met een vertakking van Paratsjin naar het Oosten. Een factor van beteekenis zal ongetwijfeld de tegenstand der Serviérs zyn, die de gevolgen der besmettelijke ziekten thans te boven zijn gekomen en die van hun militaire qualiteiten nog in dezen oorlog tegen de Oostenrijkers een schitterend staaltje hebben af- De Duitschers aan de andere zijde geven met deze onderneming een nieuw bewys van hun onverzwakt initiatief, hetgeen twijfel doet rijzen aan Kitchener's opmerking, dat zij reeds aan het einde van hun krach ten zijn gekomen. (N. Rott. Ct.). Intusschen meldt een telegram uit Berlijn van 21 Sept., dat Bulgarije mobiliseert. Daaruit blykt echter nog niet, aan welke zijde Bulgarije zal staan. Wellicht geven de berichten van heden daarover het noodige licht. (Zie daarvoor eventueel de rubriek laatste berichten").

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 4