HELDERSCHE COURANT No. 4822 ZATERDAG! 26 SEPTEMBER 1016 43e JAARGANG Tweede Blad. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam: Beroep: Woonplaats: Van: Gel. J.J.deKler,apoth.-assi8t„2eVroonBtr.lOB.A'(l. N.H. L.Adoma,aerg.-torpt.,Rozenst.r.2l,Vlaardlngeii.„ F. Dell, kolonel Art., Dijk straat 39a, A'dam. M. l.lndenborgh, bootsni.,Bloemstr. 2. id. P. v. d. Reiiden, marln., Gasatr.23a, Leiderdorp. J. A. Klaassen, gepd., Californiestr. 2b, Horst. F. van Dük, botermakor, Janzenstr. 81, Ezinge. CP.Dokker,stuurman,Broewatcrstrü6,Hooro. "3,Dtreoht-NX l,Schagen.N.H. ,„jz.dw.str.62,Gron. Ger. A.Charmes, vorlosk Kanaalw.49/50, A'dam. N.H. H.Oukes.treinsmldH.IJ.S.Oostsl atr.47,Schagen C.F.IIaagon-Ligger, z., Kanoalw. 147, A'dam. Gor. W. C'. Lau, zooman, Voastraa 118, Leiden. N.H. 0,D.Mulkons,kp.-tim,,Achtor-Binnonh.28,R'd. R.C. P.J.torBuig.mach.,loGov.dw.atr.l2,Batuvla. NJI. Wed.K.dovrios, zonder, Hartenatr.12, Borgen. M.B,M.Korving,modlato,Koningatr.B4,Hoorn. R.C. Wed.Th-A.H.Binjé, z., Ankorpark 39, 'a-Hage. G.K.Fucb8,oDlc.v.goz. ld. id. N.H. VERTROKKEN. Naam: Beroep: Van: Naar; Gel. W.Lammers.z ,Loodsgr.9,Watergraafsmeer. N-H- M.H.Klaaasen,ond.w.,Mol.8lr.68.Grootebroek.RC. J.H.Blandv.d.Bergl'oldors.z Dbkstr.53Apeld.N.H. RJ.H.J.Rijlkogel,off.v.gez,H.gr58,Vli88iuB. Rem. L.H.Vogolaar,kp -3tokor,Walvischatr.22,A'd. N.H. J.v.Oudonnardo,bootsmnn,v.Galenstr.28, ld. Jb. Kunst,gozagvoordor, Korkgr. 40, R'dam. W. Brizoo, olectrlclen, Rozenstr. 82, A'dam. E.L. l'.Mours, werkman, Artlllerie8tr.lB, ld. IJ. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het voornaamste nieuws was tot gisterOp het Oostelijk gevechtster rein, benoorden de Pripetmoerassen, is de toestand nagenoeg volkomen onveranderd. Bezuiden de Pripetmoerassen, in Wolhynië, zijn de Oostenrijkers over de Styr teruggetrokken en hebben zü waarschijnlijk Luck (Loetsk) ont ruimd. Serviö heefc verklaard gereed te zijn aan eiken aanval, onverschillig van welken kant, het hoofd te bieden. Do tegenaanvallen, der Russen over de Duna heen worden voortgezet. Gelijk de vorige maal zeggen de Duitscbers, dat de gevechten nog niet zijn geëindigd, maar dat zij tegenaan vallen doen. Het gevolg van zoo'n tegenaanval zal het hardnekkige ge vecht ten Noorden van het station Neugut (aan de spoor Tufekura-Duna- burg) bij het dorpje Atkalien zijn, waarvan de Russen ons vertelleD, dat het telkens van bezitter wisselde. Ook verder naar het Westen maken de Russen melding van aanvallen hunnerzijds tot in de nabijheid van bovengenoemden spoorweg. Zij hebben hem tot nog toe niet kunnen berei ken. Het zal er den Duitschers veel aan gelegen zijn dezen spoorweg, die hen voor de verplaatsing van troepen van het eene punt van het front naar het andore diensten kan bewijzen, te behouden. Voor Dunaburg zijn de gevechten allerhevigst. Bij Smelina hebben de Russen tegenaanvallen gedaan om den Duitschers de hier verkregen voordeelen afhandig te maken. Te vergeefs, zegt het Duitsche hoofd kwartier. De Russen zelf geven eenige gevangenen en buit op, in dezelfde streek behaald en geven door de mededeeling, dat een heuvel zesmaal van bezitter veranderde, een denk- baeld van de hevigheid der gevechten, maar over den uitslag hoort men verder niets. Zelfs is niet duidelijk in wiens bezit ten slotte die ééne heuvel bleef. De Duitschers geven iutusschen te kennen, dat zij ook ten Westen van Dunaburg een vooruitgeschoven Rus sische stelling binnengedrongen. Van Russische zijde wordt wel ge-_ zegd, dat er ten Westen van het meer Swenten (dat, is dus ten Westen van Dunaburg) gevochten wordt. Doch zij melden er alleon het aantal gevan genen bij, door hen in dat gevecht gemaakt, de uitslag wordt in het midden golaten. Hetzolfde geschiedt in het vervolg van het Russische communiqué ten opzichte van gevechten, om niet min der dan zes onderscheiden plaatsen. Wij citeeren „In de buurt van Smorgon, op het front ten Zuidwesten van Wilna en in de streek van de rivier Gawja, ten Oosten van Lida, overal gevechten dikwerf zeer hevig. Op den rechteroever van de Monts- jatsj, een linkerzijrivier van de Njemen, aan de overgangen over den boven loop van deze rivier en in de streek van het Orginski- kanaal zijn verscheidene ernstige krijgsbedrijven geleverd, waarbij het tot bajonetgevechten kwam." Men verwacht iets omtrent den uitslag van al die gevechten te ver nemen, maar neon, men hoort alleen „Bij al deze veelvuldige gevechten en andere operaties in den laatsten tijd gaan onze troepen onveranderlijk voort bewijzen af te leggen van hun uitnemende hoedanigheid, dapperheid en volharding." Dit gelooven wij grif. Niemand trekt de dapperheid en de volharding van het Russische leger in twijfel. Maar welke was de uitwerking van de betoonde dapperheid en volharding? Het antwoord komt. r Welke eigenschappen hun uitwer king toonen in de toeneming van de verbittering, waarmee de vijand. Btrlidt." Waar dit antwoord niet zeer af doende is, moeten we ons tevreden stellen met te constateeren, dat de plaatsaanduidingen in het Russische communiqué do erkenningen inhou den, dat de Duitschers over den be neden Moltsjasj zijn getrokken en moeten wij ons om inlichting over den uitslag der gevechten wel bij het Duitsche hoofdkwartier vervoegen, hetwelk ons meldt, dat de Russen ook hun tegenstand aan de Gawja, (d.i. ten Oosten van den spoorweg Wilna—Lida) hebben opgegeven en terugtrekken, Hier verplaatst zich het krijgsbe drijf langzamerhand naar het moei lijke gebied van de zijrivieren van de boven-Njemen. Ten Zuidwesten daarvan ligt Wa- lowka, 19 K.M. ten Oosten van de Moltsjatsj, waar Leopold van Beieren meldt een Russische stelling te heb ben genomen. Het schijnt, dat eenige fingelsche schrijvers hebben gevreesd, dat na de üankeerende bewegiDg der Duitschers langs de de Wilia, onmiddelljk een groot aantal Russen in Wilna zouden zijn omsingeld en gevangeD geno men. Dat valt althans op te maken uit de vreugde, door hen erover aan den dag gelegd, dat zulks niet is schied. Zoowel die vrees als vreugde schijnen ons voorbarig. Van een omsingeling is geen sprake geweest, wel van een flankbedreiging. De Russische legers zijn er door gescheiden en de centrale groep trekt terug op zoodanige wijze, dat haar positie er voorbands minder gunstig door wordt. Men bedenke dat het hier om reusachtige afstanden gaat. Het zal nog wel eenige weken duren, voor we het resultaat van den strijd in het Njemen- en Wilia-gebied kun nen overzien. Wel vermogen wij dat nu eenigs- zins te doen met een ander krijgs bedrijf, dat voor de Russen een gun- stigen loop genomen heeft. De heele aanvallende beweging der Oostenrijkers in Wolhynië is op een mislukking uitgeloopen. Hun troepen, die Derazno, ten Noordwesten van Rowno aan de Goryn, hadden bezet, daardoor Rowno zelf en den spoorweg van Rowno naar het Noorden bedreigden, en te vens een flankbedreiging van de Russische legers verder naar het Zuiden vormden, zijn teruggetrokken tot achter de Stry (over een afstand van 50 K.M. derhalve) en aangezien Luck (Loetsk) pp den Oostelljken oever van die rivier ligt, is het waar schijnlijk, dat deze vesting door hen werd ontruimd. Deze beweging is wellicht voor een niet gering deel het gevolg van de actie van de Rus sische cavalerie in een flank en den rug van de vooruitgeschoven Oos- tenrijksche troepen; deze immers was in de streek van den spoorweg naar Kowel tot over de Styr en tot aan de Stochod naar het Westen op gedrongen. (N.Rott.Ct.) Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 23'September. Me dedeeling van den generalen staf. In een gevecht bij het dorp Stoeng aan de rivier de Eckau in de streek van het station Gross-Eckau, namen de Duitschers de vlucht, met achter lating van talrijke handgranaten, ge weerpatronen en eetketels. hardnekkig gevecht ontstond btj het dorp Atkalien in de streek van het station Neugut. Het dorp ia afwisselend in onze handen en in die van den vijand. In de buurt van Smelina, by Nowo Alexandrofsk, namen-wij in een hard nekkig gevecht van man tegen man twee machinegeweren en maakten ruim 200 soldaten gevangen. Een van de hoogten daar wisselde zes maal van bezitter. In de streek ten Noordwesten van Dubno, hebben onze troepen, trots de pogingen des vljands, om door tegenaanvallen ons offensief tot 3taan te brengen, zich meester gemaakt van het dorp Wolnietse op den lin keroever van de rivier de Ikwa; zij namen opnieuw 27 officieren en 1400 soldaten gevangen en vermeesterden drie machinegeweren. In de buurt van het dorp Dworjets, ten Zuidwesten van Krzemjenetz, maakten zich onze troepen vaD een hoogte meester en namen daarbij twee officieren en 100 soldaten ge vangen. In de streek ten Noorden van Zalescziki wierpen zij den vijand uit de dorpen Worwolinz en Glnko- wicz. De cavalerie vervolgde den vijand, nam eeu deel der Oostenrijkers gevangen en sabelde een een ander deel neer. Berlijn, 24 September. Offlcieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier: Legergroep Hindenburg. Ten Z.W. van Lennewaden zijn de plaatsen Rose en Strygge, die tijde lijk ontruimd waren, teruggenomen. Voor Dunaburg ten N.O. van Sme lina zijn nieuwe stellingen van de Russen bestormd en daarbij ongeveer 1000 gevangen gemaakt. Onze bij Wilejka in de flank, van de terugtrekkende Russen zich be vindende strijdkrachten zijn in een hardnekkig gevecht gewikkeld. Krachtige aanvallen van do Russen hadden op een plaats tijdelijk succes, daarbij gingen verscheidene kanonnen en hun bediening, die tot het laatst toe volhielden, verloren. Het den terugtrekkenden vijand scherp vervolgende front trok de linie Soly Olschany - Traby -Iwje-No- wogrodek over. Legergroep prins Leopold van De tegenstand van den vijand is op het geheele front gebroken. Bij de vervolging is de Serwetsch- sector stroomopwaarts van Korelitzei en de Szczacra-sector ten N.W. van Kraschin bereikt. Meer naar het Zuiden worden nog gevechten met vijandelijke achter hoeden geleverd. Honderd gevangenen en 3 machine geweren vielen in onze handen. Legergroep Mackensen; De vooruitgeschoven afdeelingen ten N.O. en O. van Logikhin zijn tegen een omvattenden aanval van de Russen achter het Oglnsci-kanaal en de Jasïolda teruggetrokken. Onze troepen namen daarbij 2 officieren en 100 man gevaDgen. Zuidoostelijk oorlogsterrein: Geen verandering. Amerika en Oostenrijk. Londen, 24 Sept. De .Morning Post" verneemt uit Washington, dat Dumba'a houding den president zoo heeft geörgerd, dat deze het noodig achtte maatregelen te nemen. Naar aanleiding van* het verzoek van de regeering te Washington om Dumba terug te roepen, vroeg Dumba een verlof om eeD persoonlijk rapport over de zaak uit te brengendit werd door de Oostenrljksche regeering toe gestaan, maar tevens werd aan het departement van buitenlandsche za ken te Washington vertrouwelijk medegedeeld, dat Dumba na het ein digen van z(jn verlof niet zou terug- keeren. Daarmede zou de president tevreden zijn geweest. Maar Dumba giDg nog verder. En nu eischt Wilson, dat Dumba formeel zal worden terug- Dit werd medegedeeld na de be spreking, die gisteravond tusschen Wilson en den waarnemenden staats secretaris Polk werd gehouden. Dumba heeft aan het departement van buiten landsche zaken gevraagd aan Enge land en Frankrijk te verzoeken hem ongehinderd te laten reizen aan boord van een Nederlandsch stoomschip. Het departement weigert dit te doen, tenzij Dumba officieel wordt teruggeroepen. Zoo Dumba zonder vrijgeleide vertrekt hangt hij af van de genade van Engeland, zoo de Re geering het raadzaam acht kan hij door een kruiser van het Nederland- sche schip worden gehaald en geïn terneerd. Kapitein von Papen, die naar ge meld wordt in Mexico is, moeteven- oens vertrekken, daar zijn opmerking over het Amerikaansche volk als „die idiote yankees" zoo veel verontwaar diging heeft gewekt, dat hij niet kan worden behouden. Londen, 24 Sept. De „Morning Post" verneemt uit Washington dat president Wilson de Oostenrljksche regeering verzocht dr. Dumba formeel terug te roepen, daar hij anders wei gert den geallieerden een vrijgeleide voor hem te vragen. Uit Italië. Het „Berl. Tageblatt" bevat van zijn bijzonderen correspondent aan het zuidelijk front een uitvoerig tele gram van 21 dezer uit het Oosten rljksche oorlogs perskwartier, dat tot titel draagt: „De verloren zomer- veldtocht van Italië". Daarin betoogt de correspondent dat Italië in een strjjd van vier maanden over een front van vierhonderd kilometer niet één stap vooruitgekomen is en dat er toch reeds honderdduizenden Itali anen gesneuveld en gekwetst zijn. Tegen dien prijs van tweehonderd duizend dooden en gekwetsten, zegt de berichtgever van het „Berl. Tage blatt", hebben de Italianen bij Ver- megliano en Sdraussina zich van den rand van het plateau van Dobevdo meester gemaakt, d.w.z. zij zijn één kilometer naar het oosten opgeschoten. Maar militair gesproken beteekent het geen stap vooruit, want de helling van het plateau bestaat uit losse, rol lende steen en een afhellenden weg. Het plateau van Doberdo is, volgens den correspondent, nog steeds het doelwit vau de Italiaansche aanvalleD, omdat het den weg opent naar het voor de Italihnen politiek zoozeer gewichtige Triest. Do duikbooten-ooriog. Het Engelsche stoomschip Alexan- der" werd den 22sten door een Duit sche duikboot ten Z. van Kaap Pa lm as getoipedeerd. Verder werden het Russische s.s. „Rhea" en het Engelsche s-8. „Dictator" in den grond geboord. Aan de kust van Oran isdeFran- Bche stoomer „Land" door een Duit sche onderzeeör tot zinken gebracht. In verband met dit optreden van Duitsche onderzeeërs in de Middel landsche zee worden te Gibraltar uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen. PLAATSELIJK NIEUWS. VERBADERINQ van den Raad der gemeente Helder, op Maandag 27 September 1915, des avonds ten 7l/g uur. 1. Herstemming over het verzoek van het hoofd van school 7b. om overplaatsing naar school 8. 2. Oprichting Werkloozenfonds. 3. Vaststelling auppletoiro begrooting dienst 1915. 4. Vaststelling kohier belasting op de honden, dienst 1915. - Winnubst geeft hedenavond 8Vg uur zijn 4e en laatste gemeente concert op 't Dijkje, onder directie van den heer Jb. ter Hall. PROGRAMMA. L Paal d'r Op. marach 2. Ouverture Au Vil lage 8. Valse Brun W. Blokland. G. Krier! Z. Bajua. 6. Eiu Treuer Freund, Lied voor Pistonsolo (do heer v. Borne). KarLHeins. 0. Potpourri PopulairOoms. 7. Zand voort h(J de Zoo, marach. Larensky. - Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", onder bevel van den kapitein ter zee L. P. W. van der Wal, 23 dezer te Sint Vincent aangekomen en de zelfden dag weder van daar ver trokken - Door den architect Vos is aan den aannemer W. J. Braggaar alhier, opgedragen het verbouwen en ver- grooten van de Confectie fabriek van de firma Gebr. Meijer te Helder. - Bij het heden te 's Gravenhage gehouden examen slaagde voor tweede stuurman groote vaart, de heer H. Zander, leerling der Zeevaart school alhier. - Bij Kon. besluit van 22 dezer is als blijk van goedkeuring en te vredenheid de bronzen eerepenning voor men8chlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: J. den Boer,korporaal-macbine- drljver der 2de klasse, wegens de door hem met levensgevaar ver richte redding van een kind uit het water van de buitenhaven van de Marineschutsluis te Helder, op 17 Juli 1915. Bij Kon. besluit van 22 dezer is, ingevolge de Weduwenwet voor de zeemacht 1909, met ingang van 20 Augustus, aan M. den Heeten, weduwe van den machinedrijver- majoor A. 0. Korver, een pensioen verleend van f220. J. Q. 0. B. De JoDgelieden-Geheel Onthouders- Bond, hield Vrijdagavond in Tivoli een Feest-propaganda-avond, die goed bezocht was. Kees Vermeulen, de voorzitter, sprak oen woord van welkom tot de aauwezigen en zei 't heel aardig dat hij hoopte dat de avond niet alleen aangenaam zou zijn, maar ook nut zou afwerpen. Onder leiding van den heer C. W. Rustint zong het zangkoor „Ons'Doel" voor ïR pauze een tweetal liederen cn na de pauze een drietal, die wel aangenaam klonken. „Ons Doel" i3 wel eeniklein koortje, maar 't is onder leiding van den directeur geschoold en maatvast. Het „Goeden Nacht" b.v. was een juweeltje. Voor de toe gift was het publiek het zangkoor zeer dankbaar. Jo Dunk gaf bij afwezigheid van den heer Sprink, die verhinderd was, een drietal nummers op de piano. De „tableauxclub" gaf een drietal tableaux„Thans" (de kennis), „Be taaldag" en „Jeugd", 't Laatste von den we 't mooiste en 't aardigst gedacht. Barend Davidson sprak over: „Wat wij J. G. O. B.'ers willen". Hij bracht vooraf dank aan de leden der afdeeling die deze avond hadden voorbereid en bood als herinnering der vereeniging een vlag aan. Blauw doek waarin de opgaande zon als symbool, met de initialen der ver eeniging. Spr. wees er op, dat de J. G. O. B. wil weren in het leven der jeugdige monschen de alcohol, die zooveel kwaad doet. De levensgang der meesten is nog zoo onbeteekend. Dat wil de J. G. O.B. anders doen worden door het weren van den drank die altijd en overal gedronken wordt. De jeugd moet breken met de drink gewoonten. Zy kan dat nog gemak kelijk. En dat 't noodig is ook hier in Helder, daar haalde spr. een paar staaltjes van aan. De gevaren zijn zoo groot. Elk dronkaard is ook een jeugdig mensch geweest, wellicht vol goede voorne mens. Spr. toonde aan waarom reeds de jeugd moest meedoen aan 't be strijden van het drankkwaad. Naast besLrljding van de drinkge woonte, wil de J. O. B. ook de jeugd opheffen tot hooger peil, reiner leven. De jeugd moot oprecht met elkaar leeren opgaan - niet in „Spoor- straatjes" de afleiding zoekeD. De J. G. O. B. wil der jeugd een levens ideaal geven, hij wil zijnde stuur man, die de handelingen der jeugd bestuurt, Spr. pleit voor aansluiting bij de vereeniging opdat er verande ring kome in de sleur van het leven en daartoe moeten jongens en meisjes meehelpen. Debat, waartoe gelegenheid was, werd niet vorlangd. Do voorzitter dankte aan 't slot de medewerkenden en sprak de hoop uit dat de vereeniging nog vele malen de aanwezigen in haar midden zal mogen zien. Cinema Palace. Gisterenavond namen wij op verzoek van de Directie een kijkje in dé Cine ma Palace aan de Binnenhaven. Het nieuwe programma, geldig tot 30 September, werd dien avond voor het eerst vertoond. We kregen, behalve actualiteiten uit hot Pathé Journaal (Kiekjes van Fransche koloniale troe pen en Engelsche manoeuvres fraai- gekleurde opnamen uit het schilder achtige Brotagne. Deze gekleurde films z(jn werkelijk artistiek en een lust voor de oogen. Een acrobaten- nummer volgde en vertoonde merk waardige staaltjes van acrobatuur, die bij een deel van het publiek zeer iu den smaak Yielen. Het grooto nummer ia getiteld „De Dief", realistisch drama in 8 af deelingen, van Henri Bernstein, den beroemden Franachen dramaturg. Verschillende artisten van de Comé- die francaise hebben aan dit film drama medegewerkt, en we kregen dan ook prachtige staaltjes van bios- coop-tooneelspeelkunst te genieten. De bioscoop vereischt bizondere dra matiek, daar alles hier actie is en ook het gesproken woord door ge baren enz. moet weergegeven worden. En alle artisten die hieraan mede werkten toonden zich bekwaam voor hun taak, ia 't bizonder noemen wij de beide dames Prévost en Gauthier. Vooral mad.lle Prévost. „de lieve en' talentvolle artiste," zooals het in het programma heet, „geeft met juist heid het, zeer vrouwelijke karakter van Marise weer en de heer Escoffler speelt op aandoenlijke wijze de rol van Richard, den nobelen, loyalen en te goeder trouw zljndo echtgenoot," die zoo edelmoedig vergiffenis schenkt. Dit drama is inderdaad een lust voor de oogen. „Het foefje van Jan" is een uiterst grappige vertooning, die geestig en vlot gespeeld werd en waar het on mogelijke niet duimondik opligt, wat meermalen bij dergelijke kluch ten het geval is, maar die binnen de grenzen van het gebourlijke is ge houden. Prachtig gekleurde beelden alweer geefc „Beatrice d'Este", ver haal van een ongelukkige liefde, ter wijl een grappig nummer „Willlam is een ontrouw gemaal" het pro- gramme besluit. Of eigenlijk is dit niet juist, er is nog een „toetje" dat het publiek dankbaar aanvaardt. Een afzonderlijk woordje dient ge wijd aan de muzikale illustratie van het programma. Behalve de pianist is de heer Pala met zijn instrument aanwezig om stemmingsvolle scènes te begeleiden en de wijze waarop hij dat weet te doen ia concertbezoekers bekend. Bizonderlljk weten de artisten in het drama „Beatrice d'Este" de pakkende scènes te illustreerende orgelmuziek, die de piano nu en dan afwisselt, werkt daarbij zeer sug gestief. De directie beijvert zich om „elck wat wils" te geven en zorgt voor aangename afwisseling. RAADSOVERZICHT. Het schooldebat in den Raad I Het scheelde waarlijk niet veel of we hadden een zeer principieel en dus uiterst onvruchtbaar debat gehad over openbaar en bizonder onderwijs en de consequenties daarvan. Het was waarlijk thans al principieel ge noeg, hoewel ieder voor zich zeide er niet verder op te zullen ingaan. De heer Adriaanse was het, die de kat de bel aanbond. Deze heer voel de de fundamenten van de m. u. 1. o.- school met den bijbel? wankelen en kwam dus voor zijn zaak op, in dachtig aan het oud-Hollandsch ge- O Nederland, let op u saek. En gelukkig waren er verschillende raadsleden, die haastiglijk, poes don nek omdraaiden. Deze mauwde wel en blies, maar stierf toch den held- haftïgen kattendood. De kwestie was deze. Daar de vergadering van Donderdag hoofd zakelijk belegd was om twee be langrijke zaken tot een goed einde te brengen, n.1. die van de m. u. 1. o.- school en de andere van het werke- loozenfonds, bracht de voorzitter deze, na eenige ondergeschikte punten, het eerst aan de orde. Dat dit juist gezien was van den Voorzitter, zal de lezer met ons toestemmen, als hy weet, dat we des avonds om half twaalf nog maar aan artikel 8 van het reglement voor werkeloosheids verzekering waren gekomen. „Hoe veel artikelen motten we nog?" vroeg de publieke tribune aan den verslaggever. Deze ging aan 't tel len: drie, vier, vijf, tot tien toe. Een aantal bladzijden in de byla- schricklyck om t' aanschou wen. „De heemel staa ons bij, dit is een mislyck teecken", was het antwoord van de publieke tribune, die haastig wegliep. Gelukkig kwam er toen een voorstel om de rest van de zitting later af te doen. Revenons nos moutons. De zoet gevooisde naam „mulo-schocQ" een eigenaardig verschijnsel in de men- Bchelyke psyche, dat, al hoort iemand zichzelf nog zoo graag praten, en al gebruikt hij nog zooveel overbodige woorden, hfj toch dadelijk een vorm ils deze voor het onpraktische begrip .,scliool voor meer uitgebreid lager onderwijs" accepteert deze naam werd de aanleiding tot een fel debat. Want de commissie, die inflertjjd de kwestie omtrent de oprichting van zoo'n school onderzocht had, en die bestond uit de heoren Grunwald, Biersteker en Bommel, had bij haar advies tevens een schoolgeldhefflng ontworpen en hoewel deze volstrekt niet aan de orde was de Raad had alleen te beslissen over het principe der oprichting zag de heer Adri aanse reeds de fundamenten zijner bijzondere mulo-school ondermijnd. Want eene regeling zooals de com missie voorstelde, was progressief en begon met een minimum van f0.— per jaar voor het eerste kind. Nu zeide de heer Adriaanseals men dit aanneemt, is de toevloed van leer lingen niet te overzien. Ik kan dat beoordeelen, want ik ben zelf mede bestuurder in een bijzondere mulo- school en ik weet hoe groot daar waar de heffing f 30.— per kind bedraagt, de toeloop is van leer lingen, hoeveel opofferingen zich de ouders willen getroosten om hun kinderen goed onderwijs te geven. Deze redeneering sloot schijnbaar als een bus, maar was wat voorbarig. Het was een schreeuwen vóór men geslagen werd. Maar volgens anderen was het niet voorbarig, want terwijl de een beweerde, dat een reglement geen haast had omdat het alleen ging om het principe eener mulo-school, zeide de ander, dat zonder reglement geen nieuwe school kon gecreëerd worden. En de heer Michels vroeg dan ook aan den Raad om het hem niet kwalijk te nemen als hy d'r niet erg veel van snapte. De lezer vindt in het verslag voldoende gegevens om de zaak te begrijpenhet gaat hier om de kwestie, dat school 8 voorloopig zal blijven functioneeren, doch als de leerlingen by klasse 5 zyn aan geland, zal zij gesplitst worden in een opleidingsschool voor H. B. S. aan den eenen en een zuivere Mulo- school aan den anderen kant. En aldus werd besloten. Op aan :n Voorzitter gedane vragen hoe het met die regeling zat, werd geant woord, dat vóór 1 Januari eene nieuwe regeling voor Bchool 8. zal worden gemaakt, doch dat voorloopig geen verandering zal komen in de schoolgeldheffing. Aan deze schoolkwestie zat nog ist de benoeming van een hoofd in plaats van den heer StumphiuB. Men kent de geschiedenisde heer Colpa, hoofd van school 76, had destijds ge vraagd om aan school 8 te mogen worden benoemd, en b(jna ware hem dit toen toegestaan. Te elfder ure kwam de heer Bommel met een voor stel ter verdaging, daar nu toch dé kwestie van de uitbreiding dezer school aan de orde zou komen en men de benoeming tot dien tijd wel kon uitstellen. Aldus geschiedde. Thans stelden B. en W. voor om den heer Colpa aan school 8 over te plaatsen. Doch de kansen van dozen heer waren thans lang niet meer zoo gunstig dan voorheen.- De School meester zou zeggen: „Er was een zeker iets, dat ik niet noemen zal, aan den knikker". En dat maakte, dat de Raad in comité-generaal ging. En dat na heropening de heer De partikel p van de wet" noemde, waarvoor de heer Colpa geene be voegdheid bezat Maar we wisten allemaal, dat dkt maar een pseudo niem was. Maar de kansen voorden heer Colpa zijn verminderd. In deze zitting staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering het voor stel wel eens kon kelderen. Het tweede belangrijke principieele punt was de oprichting van een werkeloosheidsfonds.'.Ook hieromtrent zal de lezer in het verslag voldoende gegevens vinden om de zaak te kunnen beoordeelen. Tot beter begrip releveeren wij nog even, dat in het begin van de huidige crisis, toon de werkeloosheid zoo schrikbarend groot was, minister Treub met een plan kwam, dat bedoelde met behulp van Rijks- en Gemeentegelden de kassen der vak organisaties intact te houden. Deze kassen waren natuurlijk bij lange na niet ingericht op een dergelijke crisis, en de minister wilde nu, dat de gemeenten tijdelijke kassen zouden vormen om die der organisaties, die in normale tijden schitterend functi- onneeren, tc sparen. Maar de Hel- dersche Raad, die het principe hul digt: vooral niet te democratisch, anders breekt onze klomp, wilde er niet aan en zou zelf wel een regeling maken. En die regeling kwam dan nu ook ter tafel. Het geschil over dit punt bewoog zich uitsluitend om de kwestie of de inrichting en functioneering van zoo'n fonds moest uitgaan van de leden der vak-organisatie zelf dan wel Yanwege de gemeente. En de Raad scheen bang te zijn, dat, door de aanvaarding van het eerste principe, daarmede een besluit was genomen van zuiver sociaal-democratischen aard. Uit vele verschijnselen was dit te merken. De Voorzitter wilde wel, vond wat de heer Verstegen wilde, een ideaal toestand, en, ofschoon hij zich niet tegen een ideaal-toestand verklaarde, wilde hy ook niet medewerken om dien te verwezenlijken. Was het uit vrees het roode spook, dat bij; de woordvoerders der s.-d. fractie; na tuurlijk telkens om den hoek keek, kwaad te maken? Maar de heeren Baak en Spruit en Breda dan, die met de soc.-dem. medegingen Heb ben die zulke roode neigingen Noen, lezer, de kwestie is alleen maar, dat deze, zelf bestuurders of leden Yan arbeiders-organisaties of althans van nabij met de werking daarvan bekend, meer sympathie hebben en hart voor wat den arbeider toekomt. Aaugezien bij artikel 3 de verdere behandeling der agenda geschorst werd tot Maandagavond, valt er voor loopig niets meer te reviewen en kunnen wij niet anders dan afwachten wat er van dit fonds terechtkomt. Maar de twee principieele vragen zijn reeds beslist. De Burgemeester had zich in de kwestie der werkeloozenkasaen en ook der mulo-Bchool al aardig goed ingewerkt. Uit de slagvaardigheid van vele zijner antwoorden bleek dit. En die vakvereenigings-toestanden zijn nu waarlijk geen materie, die zich gemakkelijk laat verwerken door een leek. BINNENLAND. De „Qronlngen" in de luoht gevlogen. Het bekende Engelsche stoomschip „Groningen" hetwelk in de weke- Hjksche reis van Harllngen—Londen v.v., steeds onze reede passeerde, is Donderdag in de Noordzee in de lucht gevlogen. Een der opvarenden wordt vermist. De rest van do be manning werd gered. Enkelen waren gewond. Het schip mat 944 ton, waB in 1902 gebouwd en behoorde aan de General Steam Nav. Cy. te Londen. Men meldt uit Amsterdam: De directie van de Stoomvaart maatschappij Nederland heeft giste ren Dirkzwager's Berging Maatschap pij uitgenoodigd, een onderzoek in te stellen naar de „Koningin Emma". Daartoe vertrekt de sleepbsot Schelde, van de Intern. Sleepdienst Mij., met het noodige du ikermaterieel derwaarts. Indeellng. Op Vrijdag, 1 Oetober e.k., zulien bij het depöt-bataljon der Xe infante- rie-brigade worden Ingedeeld 500 landstormplichtigen der jaarklasse 1914. Vliegtochten door ministers. Gisteren brachten de minister van oorlog, generaal Bosboom, en de minister van marine, kapitein ter zee Rambonnet, vergezeld van Jiun ad j udan tenonderscheidenlij k kapitein Van Everdingen en luitenant ter zee le klasse mr. Jager, een bezoek aan het vliegkamp te Soesterberg. Na het terrein, de toestellen, ge bouwen enz. in oogenschouw te heb ben genomen, maakten de ministers en hunne adjudanten vliegtochten mede. De minister van oorlog steeg met de le luitenant van de lucht- vaartafdeellng Van Heyat, terwijl kapitein Van Everdingen den vlieg tocht medemaakte met den le luite nant A. K. Steya van die afdeeling. De Minister van Marine vloog met luitenant Thomson en 's Ministers adjudant mr. Jager met luitenant Roeper Bosch. Poging tot afpersing. Een jongmensch stapte gistermor gen om elf uur 't bijkantoor van de Disconto- en Effectenbank in de Re- guliersbreestraat te Amsterdam bin nen, richtte een revolver op den chef van het bijkantoor en eischte aangifte van het in het kantoor aanwezige bankpapier. De chaf vroeg een bediende om de politie te waarschuwen, waarop het jongemensch heenging. Op het Rusland werd hij gearresteerd. Het bleek een 25 jarig kantoorbediende te zijn, die buiten betrekking was en op deze wijze aan geld had trachten Het beschieten van luohtschepen en vliegtuigen. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld Ongeveer twee weken geleden heb ben zich luchtschepen van Duitsche nationaliteit gedurende eentgen tijd boven Nederlandsch rechtsgebied be wogen. Dit wordt onzerzijds beschouwd als een gebledsschonding, afgeschei den Van de vraag, of de verkeerde koersrichting het gevolg is van op zet, dan wel van slechte oriönteeriDg als gevolg van de weersgesteldheid. Het ligt dus voor de hand, dat genoemde gebiedsschending, evenals elke andere, met de wapenen wordt bestreden, voor zooveel daartoe de gelegenheid bestaat. Nu hebben in de laatste dagen over het bestrijden van de op 3 dezer vastgestelde schending verschillende, deels geheel ODjuisto, meermalen ge heel uit de lucht gegrepen mede- deelingen en beschouwingen in de pers de ronde gedaan, hetgeen te meer bedenkelijk is; daar bedoelde beschouwingen blijkbaar worden ge houden door terzake onkundigen. Wat de bestrijding van luchtschepen en vliegtuigen, die ons gebied schen den, betreft, medegedeeld kan worden, dat aan land- en zeemacht reeds in Augustus 1914 de pertinente order is gegeven, op luchtschepen en vreem de vliegtuigen, die bovon Nederlandsch rechtsgebied hieronder behooren ook de z.g. territoriale wateren) komen, te beschieten. Wat vliegtuigen betreft, ls hierbij alleen het voorbehoud gemaakt, dat zij met zekerheid als niet Nederland- sche vliegtuigen zyn herkend. BJj luchtschepen is uit den aard der zaak dat voorbehoud niet gemaakt. Dat ook werkelijk, wanneer een vreemd vliegtuig of luchtschip zich boven ons rechtsgebied beweegt, daar op wordt geschoten, is ook ditmaal weer gebleken, doordien van eenige forten, die een luchtschip waarnamen, alsmede door wachten en andere troepenafdeelingen, welke daarvoor in de gelegenheid wareD, het vuur daarop geopend is. Men schijnt zich echter t» hebben verwonderd, dat niet dadelijk daarop eenige Zeppelin» neerploften. Het is daarom niet zonder belang, nog eens erop te wijzen, dat het vuren met eenige trefkans op met groote snelheid zich door het luchtruim be wegende doelen groote moeilijkheden opleverd. Doordien namelijk het doel zich verplaatst tildons het projectiel (geweerkogel, afgeschoten door een schutter of uit een machinegeweer, dan wel geschutprojectiel) zich in de lucht bevindt, moet men er op bedacht zijn, te richten op een ander punt, d§n datgene, wat men wil treffen. Dit bezwaar wordt uit den aard der zaak grooter, naarmate de afstand tot het doel in de lucht grooter ia. Daarbij komt, dat een geweerdragend patrom desnoods onder zeer groote verheffing kan schieten, doch dat bij machinegeweren en by geschut, niet in.het bijzonder daarop ingericht, de helling, waaronder kan worden ge vuurd, aan grenzen gebonden is. Het gevolg hiervan Is, dat wanneer het luchtschip of vliegtuig, wat zijn hoog te en afstand betreft, zich niet be vindt binnen de kogelbaan, beschre ven bij de grootste verheffing van het machinegeweer of den vuurmond, hetzelve niet getroffen kan worden, terwijl de kans van treffen zelfs bin nen die baan by eenlgszins belang rijke hoogte van het luchtschip of vliegtuig uiterst gering is. Dit verklaart dus, waarom men op enkele plaatsen, waar men een luchtschip waarnam, niet vuurde, terwijl dit op vele andere plaatsen wel geschiedde. Dat men van uitwerking van het vuur geen tastbare resultaten (behalve verandering van hoogte of van koers) waarnam, is zeer verklaarbaar. Een zich snel bewegend luchtvaartuig is zeer moeilijk naar beneden te schie ten; geweer-of granaatkartelakogels kunnen in het omhulsel van een Zeppelin honderden gaatjes maken, zonder dat het luchtschip in zijn vaart daarvan cenigen hinder onder vindt in de eerste uren. Van het neerschieten van een luchtschip door de oorlogvoerenden leest men dan ook geen berichten. Varduisterlng van f 20,000. Door den chef van een import- en export-firma te Amsterdam ia by de politie aangifte gedaan, dat zijn com pagnon zich vermoedelyk hoeft schul dig gemaakt aan verduistering van f 20,000 ten nadeele van de firma. Uit de safe der firma in de koopmans beurs werd dit bedrag vermist. De compagnon is Zaterdag naar New- York vertrokken. WÊfÊÊÊ^ÊÊ te komen. De ?e vol ver bleek niet ge- Zwart hot kind een naam gaf en het laden te zijn. Ontspanning van de gemobiliseerde troepen. De Min. v. Oorlog heeft aan de autoriteiten van Land- en Zeemacht als zyn wensch te kennen gogoven, dat de lichamelijke oefeningen zich behooren aan te sluiten aan hot pro gramma, bedoeld in art. 70 der Mi- Stiewet. (Voor-geoefendheid). Door óók in het leger de over eenkomstig dat piogramma voorden soldaat verlangde lichaamsontwikke ling te verbreiden en te propageeren, waren, naar 't Minister's oordeel, de door zyne Excellentie zoo zeer ge- wenschte eenheid op het gebied der lichameiyke ontwikkeling te bevor deren. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „Mieter Robin 7" Cinema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd- ntunmor„Do Dief'. Eerste "Heldersche Bioscoop-Theater, Kanaal wog 112. Hoofdnummer: „De Zigeuner-Koningin". 38 Sept. Vereen, voor Vrouwenklenrecht, Open bare vergadering in Casino, 3 uur. 9V Sopt Holl. Operette-GereiBchnp, „Do Boemel- baron". Casino, 8 uur.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5