HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna No. 4086 DINSDAG S OCTOBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.80 Zondagsblad 46 52>/2 0.86 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse.nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DÉ BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 AdvertentlSn van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. AdvertentlSn op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2J cent Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Uit den Omtrek. 2. Feuilleton, enz. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. INGEKOMEN. Naam Beroep"WoonplaatsVanGol' Mamburg, hulah., Kanaalw. 67/68, 's-Hage. N.I. A.Koster,mand.m.,Hoog8tr.291NoordBchnr\r. H.C. O. Veen, meubelm., Weezonstr. Si, Haarlem. N.H, A. Kooimon-Slclc, zond., Weststr. 61, A'dam. M. Snol, buisb., Keizerstraat 26, Alkmaar. R.C. G. Wagemaker-Stoomweg, zonder, Wagenstraat 81, Rotterdam. N.H. J. Bakker,zonder, Spoorstraat 110, Alkmaar. J. Jonker-Labout, z„ 81ulsd{jkstr. 97, H'sluis. H. W. Vonk, zonder, Zuldstr. 18, Leeuwarden. Ger. B.M.8traates, z-, de Ruyterstr.26, N.-Helvoet. N.H. D.H-Pellors, lottz., loWllli.dw.Btr.lO, A'dam. J3 Kroon v.Dlost,tlmm,,Rozon9tr,93,8cboten.RC. G. Snel, klnderjuff., Weststr. 17, Dordrecht. N H. M. Dekker, dienstb,, Brouwerstr. 17, Texel. J.T.Brnin,matr.schrüv..Onrust21,Haarlem. R.O. J. H. Dekker, bed., Spoorstr. 180, Haarlem. N.H. 0. v. Vuren, arbeid., Langestr. 103a, Papendr. Wed. L. Rosenbeok, z., Hoofdgr. 10, Haarlem W .CornellsBen, gopens., Rozenstr.4, R'dam. Geen. M, Bakker, dienstb,, Hoofdgr. 08,Beemster. N.H. H.H.Heere,marn.lekl.Visob8t,19,VliBBingon.Geon A. L. Riteco, werkman, Koegras 86, 's-Hage. R.C. VERTROKKEN. Gel. ijswllk. N.H. z«k.m' R.C. 'sluis. N,H. J. W. Boon, dienstb,, Oranjestr, 6, Adam. Geen. DE OORLOG. Da officieele legerberichten van 1, 2 en 3 October. Het Fransche legerbericht van den 2en meldt dat in het Z. deel van Givon- chy opnieuw vorderingen gemaakt werden, waarbij Duitschers werden gevangen genomen, en fransche ge vangenen bevrijd werden. In Champagne verrasten de Fran schen den vijand. 30 man werden ge vangen genomen en machinegeweren vermeeaterd. Verdun wordt met zwaar geschut beschoten. Verschillende spoorweg knooppunten werden door Fransche luchtschepen met bommen bestookt. Een later bericht meldt nog dat de Franschen ten O. van Souchez van loopgraaf tot loopgraaf flink op schieten. In Champagne veroverden zij ten N. van Mesnil een voor uitspringend loopgraafgedeelte, het welk een sterk punt vormde in de Duitsche linie. Overigens kleine gevechten op ver schillende deelen van het front. Het avondbericht van den 2en deelt mede, dat opnieuw een beschieting van Westende plaats had door de Engel- •che vloot. Deze werd gesteund door Fransche zware artillerie. In Artois hadden hevige artillerie gevechten plaats. Het middagcommuniqué van den 3en meldt dat tusschen Souchez en het bosch van Givenchy de Duitschers herhaalde malen aanvielen om de verloren stukken loopgraven te her nemen. Eveneens trachtten zij in Champagne het op 1 Oct. veroverde werk ten N. van MeBnil, in Cham pagne, te hernemen. Beide aanvallen werden afgeslagen. In het dal van do Suippe werd het .achterfront van de Franschen door de Duitschers geregeld beschoten. De Fransche baterljen brachtten de Duitsche kanonnen evenwel tot zwijgen. Het. Engelsche bericht van 1 Oct. meldt dat de Duitschers sterke aanval len deden bij Hulluch. Op den uitersten linkervleugel moesten de Engelschen een stuk loopgraaf ter lengte van 160 M. prijsgeven, Overigens konden de Engelschen alle aanvallen afslaan. Het Duitsche legerbericht van den 2en meldt het afslaan van Engelsche aanvallen ten N. van Loos. Ten Z.W. van Angres en ten O. van Souchez werden aanvallen afgeslagen. In den sector die door Engelschen en Fran schen werd aangevallen, verloren deze 103 officieren en 3642 man. 26 ma chinegeweren werden veroverd. In Champagne werd een over een breed front ondernomen aanval der Franschen ten O. van Aube wille af geslagen. Op een plaats drongen de Franschen in de Duitsche linies. Zij werden door een tegenaanval weder verdreven. De in de gevechten bij Atrechten in Champagne behaalde buit bedraagt 36 machinegeweren. 211 officieren en 10,721 man werden gevangen ge- In het bericht van den 3en meldt men het beschieten van Westende door Engelsche monitors. Door de Engelschen werden opnieuw pogingen gedaan om het terrein hetwelk zij bij Loos hadden verloren, te heroveren. Ten O. van Souchez en bij Neuville deden de Franschen aanvallen welke werden afgeslagen. Een stukJ loopgraaf ter lengte van 40 meter bleef echter in handen van den vijand. In Champagne duurt ,de beschieting voort. Zonder nadere plaatsaanduiding wordt gemeld, dat de Engelschen uit een stelling ge worpen werden, waarbij z(j vele gevangenen verloren. In de streek van Rethel werd een 'Fransch luchtschip tot landen ge dwongen. De bemanning werd gevan gen genomen. Van het O o s t e 1 ij k front. Het Russische communiqué van den laten meldt het afslaan van een Duitschen aanval ten O. vanMlttau. In de streek Tan Gresen veroverden de Duitschers eenige Russische loop graven. Het gevecht duurt voort. Ten Z. van Dunaburg, bij het Narotsjmeer werd een convooi door Russische cavalerie aangevallen en genomen. 70 man werden gevangen genomen. Bij het dorp Gal, ten Z. van het meer werd een vijandelijke compagnie vernietigd. Ten O. vau Nowo-Grudok werden de Duitschers uit een tweetal dorpen verdreven. Zij vluchtten in wanorde naar hunne hoofdstelling. Z. O. van Nowo Grudok werden de Duitschers teruggeslagen. Z. O. van Baranowitschi werden de Duitschers over de Schara geworpen. Aan de midden Styr werden de Duitsche aanvallen afgeslagen. De vijand leed hier zeer zware verliezen. Ten Z. van Oborki is een hevig ge vecht begonnen. Het bericht van den 2en meldt dat de aanvallen der Duitschers bij Eckau voortduren. Bij hunne aanvallen op Dunaburg slaagden zij erin in de na bijheid van het Swentenmeer de Russen eenigszins terug te dringen. Ten O. van het meer werden de Duitschers teruggeworpen en werd het dorp Postavy bezet. Ten Z. van het NarotBjmeer gingen de Russen eveneens vooruit. Hierna werden de Duitschers een heel stuk uit de streek van den spoorweg van Wileika naar het W. teruggedreven. Ten N. van Smorgon werd een hardnekkig gevecht geleverd, Aan den bovenloop van den Schara werden de Duitschers uit een hoogte stelling geworpen en verloren zij 2 officieren en 109_man aan gevangenen. Aan de Styr duurt het gevecht voort. Aan dit bericht wordt van Rus sische zijde een beschouwing van den toestand toegevoegd. Hierin wordt gezegd, dat de aanvallende beweging der Duitschers in de rich ting van Wileika, waarbij zij de Russen een beslissende slag wilden toebrengen volkomen mislukt is. Zij werden in hunne bewegingen ge stuit en teruggedreven. De vooruit springende punt in hun front ten N. W. van Minsk werd weggewerkt. In deze gevechten leden de Duit schers ontzaggelijke verliezen. Verder wordt gemeld, dat de aan vallen op Dunaburg, niettegenstaande de artilleriegevechten op niets zyn uitgeloopen. In de streek van Wileika stuit alles 'op krachtigen tegenstand. Mede wordt de aandacht erop ge vestigd dat men meer en meer na dert tot voldoende aanvoer van krljgs- materiaal. Hiervan doet zich thans reeds de invloed aan het front ge voelen. Het Duitsche legerbericht van den 2en geeft aan, dat verschillende aan vallen der Russen ten Z. van het Narotsj meer werden afgeslagen. Bij Smorgon worden 3 officieren en 1100 man gevangen genomen en 3 machinegeweren veroverd. Aan de Kormin werden de Rus sische stellingen stormenderhand omen. 1300 man werden gevan gen genomen. Op andere punten van het front werden nog 1100 man ge vangen genomen. Ten W. van Tarnopol hebben de Russen een poging gedaan om de Oostenrijirsche stellingen te door breken. De aanval werd onder zware verliezen voor de Russen afgeslagen. Meer dan 1600 dooden bleven voor het front liggen. In het bericht van den 8en wordt melding gemaakt van een ruiter gevecht ten Z. van Kosjanl, waarin de Russen teruggeworpen werden. Na het mislukken van een aanval der Russen ten N. van Szernyc.a hebben de Russen hier hunne stel lingen op enkele kleine posten na, prijsgegeven. Het aantal door de Duitschers ge vangen genomen Russen klom tot 2400. Het Oostenrijksche legerbericht van den 2en meldt eveneens de ver drijving der Russen uit het dorp Szernyca aan de Kormin. Het aan tal gevangenen wordt hier als 5400 opgegeven. In het bericht van den derden wordt de ontruiming van de Rus sische stellingen aan deKorminbeek gemeld. Van het Z u i d e 1 Ij k front. Het Italiaansche communiqué van den 2en meldt dat in den Tolmino- sector de Italianen over het geheele front een aanval deden en terrein wonnen. Op den linkervleugel moes ten zij evenwel door een gewel digen tegenaanval der Oostenrijkers weder terugtrekken. De rechter vleugel kon zich handhaven. Verder wordt gezegd dat de Oosten rijkers over het geheele front een geweldig artillerievuur onderhielden. Een aanval op de stellingen op den Rombon werd afgeslagen. De mededeeling van den 8en geeft aan dat zware stormen en regenval de operaties belemmeren. Slechts werden kleine gevechten geleverd welke voor de Italianen een gunstig verloop hadden. Een aanval op de Sante-Maria werd afgeslagen. Het Oostenrijksche legerbericht van den 2en meldt het afslaan van ver schillende Italiaansche aanvallen, o.a. in den Tolmein-sector, en in Karinthië. Ia dat van 8 dezer wordt melding gemaakt van een groote aanvallende beweging der Italianen op hetN.W. deel van de hoogvlakte van Doberdo. Door artillerievuur werd de aan vallende beweging tot staan gebracht. Evenzoo verliep een voorwaartsche beweging der Italianen in de rich ting van San Martino. Van' het Oostenrljksch Servlsche- Montenegrljnsche front komen slechts berichten over kleine, onbeteeke- nende gevechten. Evenzoo is het ge val met het gevechtsterrein op Gal- lipoli en het Russisch-Turksche front. Van het laatste komt nog het be richt dat de Turken uit de streek van Wan teruggedreven zijn. De Balkan. Zal do Europeesche oorlog zich nog verder uitbreiden en zich nu ook tot de Balkanstaten uitbreiden? Het ia nog niet te zeggen, maar nu Rusland het ultimatum aan Bulgarije heeft doen toekomen, zal er misschien niet veel meer aan te verhelpen zijn. Tenzij men in Bulgarije zijn pro- Duitsche gevoelens op zij weet te zetten. De Engelsche bladen laten zich intusschen niet onbetuigd over de houding van Bulgarije. De „Morning Post" schreef, dat, indien koning Ferdinand voortgaat met op een oorlog met Servië aan te sturen, Engeland onverwijld de partij van Servië zal opnemen, en een vijand van Bulgarije zal blijven. Men wil Bulgarije halverwege zyn wenschen tegemoet komen, maar wijst het deze tegemoetkoming van de hand en trekt het dus op tegen de oude vrienden, dan moet dat het einde van Bulgarije worden. Op gelijke wijze laten de andere bladen zich uit. Intusschen gaan de Duitsche bladen voort berichten te geven over de rust die in Bulgarije heerscht, doch laten steeds doorschemeren, dat van sym pathie voor de entente geen sprake is. Zuster Iwanowa. St, Petersburg, 2 October. Toen zuster Iwanowa in een hardnekkig gevecht aan het noordwestelijke front een gekwetste verbond onder het verschrikkelijke vuur van den vijand, zag zij hoe de bevelhebber en alle officieren van het bataljon gesneuveld waren, Zich ten volio rekenschap gevende dat het oogenblik beslissend was voor den slag, verzamelde zij de overblijvende soldaten, die diep onder den indruk waren van het verlies hunner superieuren. Zuster Iwanowa voerde hen aan, nam met hen stormenderhand een loopgraaf van den vijand, verjoeg de Duitschers en viel, door een kogel doorboord. De Tsaar heeft aan zuster Iwanowa, gesneuveld op het veld vau eer, de orde van St. Joris verleend. Een ultimatum van Rusland aan Bulgarije. Petersburg, 8 Oct. Aan-den gezant van Rusland te Sofia is opgedragen om zónder verwijl aan minister-pre sident. Radoslawof een nota te over handigen, waarvan de vertaling hier volgt: „De gebeurtenissen, die op het oogenblik in Bulgarije plaats grijpen, geven blyk van het definitieve be sluit van de regeering van Koning Ferdinand om het lot van het land in de handen van Duitschland te De aanwezigheid van Duitsche en Oostenrijksche officieren op het mini sterie van oorlog en bij de staven van het leger, de concentratie van troepen in de aan Servië grenzende zone, de aanvaarding door het kabinet te Sofia van de ruime geldelijke onder steuning door onze vijanden, laten geen twijfel meer over aan hot doel van de tegenwoordige militaire toe bereidselen van de Bulgaarsche re geering. De mogendheden van de „Entente," die de verwezenlijking van de ver langens van het Bulgaarsche volk wenschen, hebben minister-president Radoslawof herhaaldelijk medege deeld, dat elke vijandige daad jegens Servië beschouwt zou worden als tegen haar zelf gericht. De verzekeringen, door het hoofd van het kabinet gegeven in antwoord op die waarschuwingen, worden weer sproken door de feiten. De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onvergankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van het Turksche juk, kan door zyn tegen woordigheid de toebereidselen voor een broedermoordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet sanctionneeren. De Russische gezant heeft daarom bevel ontvangen met het geheele personeel van de legaties en consulaten Bulgarije te verlaten, indien de Bul gaarsche regeering niet binnen 24 uren openlijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Rus land en niet overgaat tot de onmid dellijke verwijdering van de officieren, behoorende tot de legers die in oorlog zijn met de mogendheden van de Entente. De Pruisische verlleslljsten. De Pruisische verlieslysten nos. 380 - 839 (17 Sept.—28 Sept.) ver melden de namen van 63,468 gesneu velden, gewonden en vermisten. Het totaal aantal op de Pruisische lijsten vermelde verliezen bedraagt 1,916,148. Hiervan is natuurlek een deel weder naar het front, na van de bekomen verwondingen genezen te zijn. Hier omtrent worden echter geen opgaven verstrekt. Ten bewijze, dat de strijd Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS HELDER. Hesren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nlauwste kleuren en modellen. op de verschillende fronten heviger wordt diene het volgende overzicht: De lijsten 300 t/m. 309 vermeldden 49,705 namen. De lijsten 310 t/m. 819 vermeldden 53,896 namen. De lijsten 320 t/m. 329 vermeldden 58,445 namen. De lijsten 380 t/m. 339 vermeldden 68,468 namen. Waar de verliezen geleden zijn en op welke tijdstippen wordt in de lijsten niet aangegeven. Behalve de Pruisische lijsten zijn er van Duitschen kant nog 224 Beier- sche, 199 Saksische, 274 Wurtem- bergscbe lijsten uitgegeven, en 49 van de marine. Bovendien zijn er 4 ver- lieslijsten verschenen van de in Turkschen dienst staande Pruisische officieren en onderofficieren. De laatste van deze lysten vermeldt de namen van 4 verwonden. De duikboot- en mljnoorlog. Londen, 2 Oct. In de week van 22 tot 29 September zijn 1387 stoom schepen Engelsche havens in- en Zes stoomschepen, met een geza- melijken inhoud van 20,727 ton, zijn in den grond geboord. BelglS. Baron Beyens, gezant van België te Berlijn tot aan het uitbreken van den oorlog, heeft in de Revue des Deus Mondes van 15 Maart tot 15 Juni een reeks artikelen geschreven, waar in hij zijn inzichten omtrent de oor zaken van den huldigen oorlog ont vouwd heeft en aangewezen wie z.i. de verantwoordelijkheid voor dien oor log dragen. Beyens heeft in z|jn on derhoudend geschreven artikelen de portretten geschetst van den keizer, den kroonprins en andere leden van de Duitsche keizerlijke familie, van don rijkskanselier, van von Jagow en Zimmermann, en den onder-secre taris aan buitenlandsche zaken, na tuurlijk zooals hij deze menschen ge zien heeft. Ook wljlenFransFerdinand, de Oostenrijksche troonopvolger, Aerhenthal en Berchtold, als leiders vau Oostenrijk's buitenlandsche poli tiek teekent Beyens, in de rol, die zij z.i. in het voorspel tot den oorlog gespeeld hebben. Voorts spreekt baron Beyens over de omgeving van-het hof te Berlijn, de industrieelen, de groote reedersover de politieke wereld en de universiteiten. De artikelen uit de Revue des Deux Mondes zijn thans, eenigszins uitge breid, vereenigd tot 6en boekdeel, dat bij Van Oest te Parys is uitgekomen. Het heet: L' Allemagne avant la Guerreles causes et les responsabi- lités. (Duitschland voor den oorlog; oorzaken en verantwoordelijkheid.) De schrijver heeft aan zijn boek nog een „conclusie" toegevoegd, een sa menvatting van de behandelde stof, en dan ten Blotte een woord over België, zijn vaderland. „België, zoo schreef baron Beyens in Juni van dit jaar, België is nog niet aan het einde van zijn lange beproeving, van zijn rouw de tijd is nog niet aangebroken, dat het zijn tranen kan drogen. De Ijzere reus van het Duitsche militarisme kan niet in eenige maanden verslagen worden. Ik heb hem van te dichtbij zich zien voorbereiden en toerusten tot den oorlog om eenige illusie te koesteren. De samenwerking van zijntegen standers heeft toegenom'ep in macht, maar dit wekt slechts te meer den toorn van den reus op, waardoor zyn kracht voor het oogenblik toeneemt, zooals koorts wel de krachten van een Ijlende of krankzinnige vergroot. Duitschland is nog lang niet op het punt van met verbazing te ontwaken uit zijn tragischen droom van triumf en overheersching. Het hartbeklem- mende wachten op den dag der be vrijding, die nog maar niet daagt, zal voortduren. Maar laat geen enkele Belg, 't zij dat hij den weg der verban ning heeft moeten kiezen, 't zij, dat hij zwijgend het ondragelijke contact duldt van de verdrukkers, ook maar een enkel oogenblik de prooi der ontmoediging of der wanhoop worden. Onfeilbaar zeker zal op de belfrljon onzer stadhuizen, op de klokketorens onzer kerken het uur slaan, waarop het herwonnen vaderland, het dui zendmaal dierbaarder vaderland, al haar zonen, die één zijn in een zelfde liefde voor hun aller moeder, aan haar gekwetst hart zal drukken. Het uur, waarop België zijn plaats tusschen de naties hernemen zal, een hooger plaats, die het dankt aan zijn kloek moedigheid in den strijd en zyn standvastigheid onder den tegenslag." Een kus als belooning. Een bekende „music-hall"-artiste, miss Daisy Irving, heeft op hare wijze medegeholpen om recruten voor het leger te helpen winnen, door nl. ieder die dienst nam een kus te be loven. Op deze wijze heeft zy op een avond in het Ea8t-End bijna honderd recruten kunnen aanwerven. Het ministerie van oorlog heeft echter aan haar vaderlandslievend werk een einde gemaakt, door haar mot ernstige straffen te bedreigen, in dien zij er mede mocht voort gaan. BINNENLAND. Nedarland en de Neutraliteit van het Gongobekken. Van een bericht, (ook in ons vorig nummer opgenomen) in de „Daily Chronicle", dat de Nederlandsche Re geering ernstig overweegt om inge volge de algemeene akte van Berlijn, hare tusschenkomst aan de oorlog voerenden aan te bieden, ten einde Centraal-Afrika onder het neutrali- teitsartikel te plaatsen, heeft het Haag- sche Correspondentiebureau na inge- gewonnen informatie geen bevestiging gekregen. Ontvreemding van militaire kleeding- stukken. Men schrijft uit Delft: Te Delft werd ongeveer een week geleden door een agent, van politie een werkman aangehouden in 't bezit van een twintigtal nieuwe militaire hemden. Hij gaf een zeer aanneme lijke verklaring van de herkomst en daar van vermissing niets bekend was, moest men hem weer op vrije voeten stellen. Inmiddels werd hij 'niet uit 't oog verloren, terwijl een zeer omvangrijk onderzoek werd in gesteld. Het resultaat daarvan was, dat men ontdekte, dat het Centraal Magazijn voor Militaire Kleeding en Uitrusting te Amsterdam per pakschuit geregeld militaire goederen verzond naar Delft. Dit gaf de recherche aanleiding tot het doen van huiszoekingen, zoowel te Delft als te Amsterdam, bU de knechts van den expediteur. Een wagenvracht militaire hemden, onder broeken, nieuwe schoenen, sokken etc. werd gevonden en In beslag ge nomen. Op enkele uitzonderingen na, bleek het geheele personeel van den expe diteur zich aan diefstal van deze goederen te hebben schuldig gemaakt. In 't geheel werden negen personen gearresteerd. Deze zaak werpt een eigenaardig licht op de militaire administratie. Te Delft toch werd steeds aan het magazijn te Amsterdam kennis ge geven dat er goederen te kort kwamen, doch instede dat men de politie met deze vermissingen in kennis stelde, bracht men de factuur in overeen stemming met hetgeen te Delft ont vangen was. Fabrieksbrand. Zaterdagmiddag ia brand uitge broken iudeNed.Tricotagefabriek van Valtoa Zonen, Amsteldyk te Nieuwer Amstel. De fabriek in gewapend be ton kort geledon gebouwd, is totaal vernield. Eerst tegen den avond was men het vuur meester. Een 800 tal werklieden zijn daardoor zonder werk. De materieele schade is enorm en wordt geraamd op een half millioen gulden. Hat drama op da Noordzee V. 'Men meldt uit IJmulden aan de „N. Rott. Ct.": Het stoomschip „Eernstroom", dat met een vertraagde reis van ruim twee dagen, wegens eenuitvaarverbod voor Engelsche havens, Zondagmorgen in de vroegte te IJmuiden aankwam, bracht de nog te Huil achtergebleven opvarenden van den logger Noord zee Y, K.W. 171, benevens de bijl, waarmede de misdaden zijn bedrqvon, aldaar aan. De drie mannen waren de schipper Nicolaas, genaamd Klaas, de Haas, een nog jonge man van ruim dertig jaar, gehuwd en vader van 2 kinde ren, de matroos R. Ros, gehuwd en vader van 8 kinderen en de matroos W. Houwaart, ongehuwd, oud 22 jaar. ZU werden in de sluis door de politie van boord gehaald, in afwachting van een nadere beschikking omtrent hun vervoer. Uit hetgeen de schipper over het voorgevallene vertelde en dat door de beide matrozen werd bevestigd, kan wel worden opgemaakt, dat alles gebeurd is onder suggestie van en vrees voor den matroos A. Vlieand, die reeds in normale dagen om zijn groote kracht ontzien werd, ofschoon hij zeer goedaardig was en niemand opzettelijk leed zou doen. Van misbruik van sterkedrank of gebruik van onbekende op zee opge- vischte dranken is geen sprake ge weest. De op de reis naar gewoonte medegenomen hoeveelheid alcohol was reeds lang verbruikt, daar men reeds meer dan 4 weken reis had en opgevischt is er, naar de schipper verklaarde, niets. Den avond voor heb drama had men nog gezellig met allen bijeen gezeten en had de schip per nog op koffie met suiker en koek getrakteerd. Den volgenden dag, vertelde de schipper, zagen wij Vlieland in meenBchap met God en wij hoorden duidelijk het bazuingeschal, waarmede God tot Vlieland Bprak. We konden niet verstaan, wat God tot hen zeide, maar Vlieland, die zichtbaar van God's gee3t vervuld was, verstond den Heer wel en handelde naar Zijn orders. Zy moesten den duivel uit roeien en het eerste slachtoffer was de stuurman. Men kon het hun wel aanzien, dat hij door den duivel be zeten was. Zijn oogen stonden wild en hij ging verscheidenen van ons te lijf bij zijn hevig verzet. Wel bracht de schipper Vlieland nog onder het oog dat ook bij de rondwandeling van Jezus op aarde de satan in één zijner dienaren wa# gevaren en dat deze nochtans niet gedood was, doch Vlieland zeide: „ge hebt niet naar uzelven te luisteren, maar naar God die allen gebiedt. Zoo is het geschied. Wij zullen ten ver antwoording geroepen worden dooi de menschen maar ons geweten is rein". Gedwee lieten zij zich door de po litie te IJmuiden in bewaring stellen verzochten alleon bij elkander te mo gen blyven en hun gebedenboek mede In de cel te nemen. De schipper en de gehuwde matroos vroegen nog, spoedig aan de Katwljksche politie overgegeven te worden, opdat zij hun vrouwen en kinderen mochten zien. De kapitein van de „Eernstroom" verklaarde nog, dat de menschen ge durende hun verblijf aan boord zeer rustig en kalm geweest waren. - In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort heeft een incident plaats gehad tus schen den wethouder van onderwijs den heer Rijkers, en het soc.-democr. raadslid den heer Hofland. Na afloop van die vergadering is, zoo verneemt de St. Ct., de heer Hofland tot hand tastelijkheden overgegaan op den wethouder van onderwijs. Het plan bestond, hierover een klacht in te dienen by de politie, maar de burge meester heeft weten te bewerken, dat de zaak is bijgelegd, nadat de heer Hofland zijn excuus had aange boden. Op de Breestraat te Leiden is Zaterdag een 60 jarige vrouw door de electrische tram aangereden. De borstkas werd toen ingedrukt. Zij was onmiddelljjb dood. Pottfraud». Over de arrestatie van den gearre steerden conducteur der brievenmalen malen meldt men nader uit Arnhem De bij herhaling voorkomende ver missingen van geldswaarde uit brie ven we hoorden van een waaruit twee biljetten van f100 waren ont vreemd - en waarbij ook de con ducteur der posterijen moet zijn be trokken geweest, gaf der postadmi- niestratie aanleiding een proef te ne men met deze beambte, die reeds ge- ruimen tijd onder verdenking stond zich schuldig te maken aan kwade praktijken. Daartoe werd Woensdagavond een brief aan een niet bestaand persoon té Enschede verzonden, inhoudende een biljet van f10 en een zilverbon van f2.50. De verzending had plaats met een trein, waarin de man werk- n was. Bij aankomst te Enschede waren de inspecteur der posterijen uit Utrecht en nog eenige postambte naren aanwezig. Een paar ambtenaren ging het postrytuig binnen en vroe gen den brief. Deze bleek aanwezig te zijn, doch bij nadere beschouwing te zijn geopend. Alras kwam men tot de ontdekking, dat de Inhoud was verdwenen, zoodat onmiddelljk de aanwezige politie werd gewaarschuwd, die den beambte nader ondervroeg. Hij ontkende den brief te hebben ge opend en zich den inhoud te hebben toegeëigend. Bij fouilleering werd niets op bem bevonden en ook niet in den postwagen, die mede werd onderzocht. Daar de politie aan de daad van dezen beambte niet twijfelde, werd hij in hechtenis genomen en op het politie bureau te Enschede nogmaals aan een gestreng verhoor onderworpen. Hij bleef ontkennen iets van het geld af te weten. Donderdagmorgen werd het onder zoek voortgezet, met het resultaat dat in het drinkbusje van den be ambte het papieren geld werd ge vonden. Een volledige bekentenis volgde toen. UIT OOST-INDIË. De Amerlkaansche oorlogsschepen. i „Loc." Uit Makasser werd aan bericht „De Amerikaansche oorlogsschepen, die hier een week hebben vertoefd, zijn vanmorgen weer naar de Filippijnen teruggekeerd. Omtrent het doel en de bestemming van de flottille deden de vreemdste geruchten de ronde. Men bracht het zelfs in verband met de vreemd doende schepen, die den laatsten tijd onzen archipel een bezoek brengen. De werkelijkheid is echter, dat de schepen, die in het zuidelijk deel van de Filippijnen ge- stationneerdzljn, gedurende den regen tijd ontzaggelijk veel hinder hebben van regen en wind, doordat zij zeer klein zijn en een groote bemanning voeren. Daarom gaan zij geregeld jaar lijks een uitstapje maken en hebben daarvoor ditmaal Makasser uitgeko zen. Gaarne was de commandant ook nog even naar Soerabaja en Batavia gegaan, doch op een verzoek, daartoe gedaan, werd van de Amerikaansche admiraliteit nog geen antwoord ont-. - Het volgende gedicht, dat vrij uit 'tEngelsch is vertaald, wordt door het Hoofdbestuur der Nederlandsche Padvinders organisatie verspreid: „Troeplelders gezocht". Geen jongen, die niet worden wil 'n Flinke, oprechte man, En ied're jongen peinst soms stil Hoe liij dat worden kan. Een lummel zijn? Wie wil "dit wèl? Geen achterblijvers, hoorl Hij doet zyn best, op school, bij 't spel, Gaat maar een leidsman voor. Als hij een goeden leider heeft, Die van zyn vrijen tijd Een uur of wat den jongens geeft, En aan hun spel zich wijdt, Dan staan die bengels heel gauw klaar, Zij houden 't goede spoor, Ontwijken later zelf 't gevaar, Ging maar een leidsman voor. Gij vindt wel tijd voor voetbalspel, Voor zeilen, flets en jacht, Doch vrienden, hebt gij daarbij wel Aan onze jeugd gedacht? 's LandB toekomst hebt gij in uw hand, Karakters vormt g' er door, Tot heil van huis en vaderland Gaat gij als leidsman voor. Wie laat zich vinden voor dis taak? Weerklink' dit wijd en zy'dl Op, mannen, voor die goede zaakl Komt, geeft iets van uw tjjdl Dan gaat verschil van rang en stand En klassenhaat te loor. Hier zijn de jongens bij de handi Wie gaat als leidsman voor? SPORT. Voetbal. H.F.G. II—AMondalft I. Op eigen terrein kampte een ge broken H.F.C. II elftal tegen Assen delft I. Door het laat bekend worden van dezen wedstrijd konden niet alle spelers meer gewaarschuwd worden, zoodat wij er eerst een zwaar hoofd in hadden. Immers Assendelft wist H.F.C. II verleden jaar in den gouden kruis wedstrijd met een nederlaag huiswaarts te sturen. Vol moed werd echter begonnen en zien wij direct al dat H.F.C. II zich niet gewonnen zal geven. Het doel der gasten werd keer op keer bezocht en kwam er al een enkele doorbraak dan waren daar het puike backstel Seebolt en ten Burg, die alles wegmaaiden. Voor rust weid tweemaal door H.F.C. keurig gedoelpunt, het derde zat juist toen de scheidsrechter voor rust tijd floot. H.F.C. was juist een halve se conde te laat. Na rust pakken de gasten flink aan en hebben nu het beste van het spel. H.F.C. schijnt vermoeid en kan de aanvallen niet voldoende wegwerken. Gelukkig is "Kwast met zijn belde helpers uitmun tend op dreef, en geven zij alles retour, en hoe ook door de A83en- delfere gewerkt wordt, tot doelpunten komt het niet. Een woord van lof aan Seebolt (niet te fanatiek, baas) on ter Burg en Kwast voor hua standhouden. Buil was als haef de e, terwijl de centervoor niet vol doende gesteund werd, om zijn uiterst hard werken met goeden uitslag be kroond te zien. H.F.C. I-Hollandla. Honderden hadden zich opgemaakt om den uitslag te vernemen van den wedstrijd H.F.C. I—Hollandla. Men durfde geen gissingen maken, de 1 nederlaag was nog niet uit de gedachten, en vooral het feit dat H.F.C. op het allerlaatste oogenblik weer met invallers uit moest gaan, deed de kansen dalen. Groot was dan ook het gejuich toen-reods het hoeden-gezwaai uit den binnenscoo- menden trein een goede uitslag voor- 1de. 2—1 voor H.F.C. Is voorwaar Zij brachten gedurende hun verblijf wel veel vertier. Voetbalwedstrijden waren niet van de lucht, de café's waren avond aan avond druk bezocht en vele handelaren hadden een goeden afzet. Vooral prentbriefkaarten deden opgang. Enkele firma's verkochten een enormen voorraad. Bij hun vertrek, verzochten de eieren den Amerikaanschen consul, den heer Schepper, de Makassaarsche burgerij wel te willen bedanken voor de genoten gastvrijheid. Ingezonden Mededeeling. Gij kunt ir door zijn aangetast zonder het te weten. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat de patiënt zich ervan bewust iB en plotseling onder gevaarlijke vormen optreden. Eenvoudige rugpijn is soms een waarschuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs lichten en voorbijgaand), troebele urine, met bezinksel, voortdurende aandrang tot loozing, hoofdpijn, duizeligheid, moeite bij bukken, opzwelling der voeten en een algemeen onwelzijn verschijnselen, die men van het eerste oogenblik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen als niersteen, waterzucht, nier- of blaasontsteking, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen her stellen de goede werking der nieren en blaa9, reinigen de urinewegen en verdrijven het urinezuur de groote oorzaak van rheumatiek, jicht, Ischias, niersteen enz. """en eveneens het overtollige water, dat waterzucht veroorzaakt. Zij kunnen zonder ge vaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Te Den Helder verkrijgbaar bj Alb. ten Klooster, Keizerstraat 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel h f 1.76 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de eobte Foster's Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (43)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1