S.CQLTOF, KANAALWEG Laatste berichten. een mooi resultaat, waar men een club als flollandia, die nu geheel volledig was, op eigen veld wist te slaan. Het was tot het einde een spannende stiljd, die, hoe verwoed er ook gestreden werd, met rust nog een blanco score opleverde. Na rust weder van beide zijden een fanatiek spel, totdat Hollandia na tien minuten spelens een onhoudbaar doelpunt wist .te forceeren. De vreugde der gast- heeren was echter van korten duur, want direkt werd de bal vanaf het midden medegenomen en na mooi samenspel, door de voorhoede, volgde terstond de gelijkmaker. Het scheen of H.F.C. nu eerst de smaak te pak ken kreeg en het Hollandia-doel be leefde onophoudelijk benauwde oogen- blikken, zoodat kort na het eerste doelpunt no. 2 in het net word ge deponeerd. Hollandia gaf geon kamp en zette er alles op om gelijk te maken, en ofschoon in het laatste kwartier H.F.C. finaal werd ingesloten bleef de stand 2-1, en waren de 2 kostbare puntjes welverdiend. Over de spelers niets dan lof, allen hebben zich tot het uiterste geweerd en aanvoerder van der Pol, kan trotsch op zijn mannetjes ztjn. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. 2 Hoofd- numraors: „De wraak van hotapnehon kind" en „Mobilisatie in de keuken". Cinema Palaco, Binnenhaven 2. Hoofd nummer: „De EUendigen". Eerste Hcldersche Bioscoop-Thoater. Kanaalweg 111 Hoofdnummer „Alexandra". 6 Oct. Variété-voorstelling, Casino, 8 uur STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". Calcutta, v.Calcutta, vertrok 28 Sopt. v- Colombo. Lombok, ultr-, pass. 30 Sopt. Porim. Boeroo.uilrpass. 3 dezer hot Sunk vuurschip Calebes vertrok 8 dezer v. Galveston n. Nor-follc Grotlus. thuisr., vertrok 2 dozer van Singapore. Kaximata, thuisr., vertrok 2 dozer van Napels Koningin dor Ned,, thuisr., pass I dezer Porim Prinsee Julianaarrlv.3 dezer v. A'dam te Batavia. He inbrandt, uitr.. pass. 1 dozer Gibraltar Vondel, thuisr.,vertrok 30Sopt. van Genua. Banda, ultr., arriv. 30 Sopt. te Padang. Rlou w, v. K.-York n. Java, arriv. 29 Sept. te Colon. Banka, uitr., vertrok 4 dozor van Suez. Jan Pletersz Coen, ultr.; pass. 3 dezer Porim. Karimoon, thuisr., arriv. 4 dezer te Suez. Sumatra, uitr, arriv. 4 dozer te Sabang. Rotterdamsche Lloyd, Palombang arriv. 3 dozor v. Batavia te R'dam. Bengalon vertrok 30 Sept. v. Manilla n. Halphoni Djebres vertrok 1 dezer v. Batavia n. Maraeille. Goentoor, uitr, pass-80 Sept. Gibraltar. Gorontalo vertrok 29 Sept. v Batavia n K.-York. Uedan vertrok 80 Sept. van Batavia naar N.-York. Ternate arriv.30 Sept. van Java te New-York Arakan, ultr, vertrok 2 dezer van Suez Besoeki arrtV.2dezer van R'dam te Batavia. Kcdlrt, ultr, pass. 8 dezer Perim. Malang, uitr, arriv. 2 dezer te Gravesend Dell, tnulsr, vertrok 8 dezer van Port 8ald. Jacptra, van New-York naar Java, vertrok 1 dozer van Kaapstad. Samarlnda, van Sydnoy naar Valparaiso, pass, dozor Kaap Maria. Koninklijks Hollandscha Lloyd. Eemland, thuisr, vertrok 29 Sept v. Las Palmas. Norfolk, thularvertrok l dezer van St. Vincent. Etna arriv. 8 dezer van Buonos-Avres te A'dam. Gelrla, uitr, vertrok 2 dezer van Bah la Hollandia, uitr, pass. 2 dezer Oueasant. '-.Kennemerland, ultr, vertrok 2 dezer v. Santos. Salland, ultr, pess. 8 dezer Bevezier. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem I arriv. 3 dezer van Paramaribo te A'dam. Jan van Nassau, v. A'dam n. Colon, pass. 2 dezer Bevezier. Yenezuela, ultr,, vertrok 2 dozer van Funchal. Commewyne arriv. 29 Sept. van West-Indlö naar New-York. Haven te Nieuwedlep. 8Oct. Aangekomen van Lyth en vertrokken ru Harflngon, Eng. s.s. „Amnlet". Idem van Harllngen naar Goole, Ned. s „Noord-Holland". 4 Oct. Idem van Londen naar Harllngen, Eng s „StarlLng". VISSCHERIJBERICHTEN. Nieuwedlep, 2 October. Aangebracht door 24 korders20 stuks groote tong, per stuk f L2ö, 00 stuks middeltong. per stuk 70 ct, 120 stuks kleine tong, per stuk 20 ct, 26 mand stortschol, per mand f 9 - a f 11—20 mand kleine schol. 6 October. Niets binnen. Nieuwedlep,6October. Door 8korders: 5stuks groote tong. per stuk f L—2 mand stortschol, per mand 710.—10 mand kleine schol, per ma: 16.— u f7. 2 mand schar, per mand f4.— MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 1 Oct. 1916. KAA8. Fabrlekskaas meikaas f-.—, jonge kaas k 1. fabrlekskaas f 69. - a f kleine boerenkaas (67.60, commissie fabrlekskaas f55.—, oommis sie boerenkaas f67.-, middelbare ftbriokskaas f middelbare boerenkaas (67.-. Aange voerd 297 stapels, wegend# 216,691 K.G. Handel vlug Alkmaar, 2 Oct. 1916. Aangevoerd 6 paarden f140 a f176, 84 koeien en ossen f 190 a f426, 66 nucht. kalveren f 12,— af 26,-, 348 magere schapen f30.- a f42,-, - lammeren f a f -, 80 magere varkens f34,- a f36.-. 187 biggen fir,.-a r27,-. 22 bokken en gelten f,3- a f 10,60, 0 kleine bokjes 10.- a f 0.—boter, per kop laagste prQs f 0,72-'' mldd.prU» fO.60, hoogste prijs f0,85, aangevoerd 8744 kop, eieren f7,60 a f8,60 per 100, eenden- oloron r0.— a f0.— Aangevoerd 29 koelen enoasenf260af 400.34 vette kalveren f50,- a f 182,60, j*t K.G. f0,90 a fUO, 39 nucht, idem f8,- a f22,-, 728 vette jj|- -ette varkf— geiten. Broek op Langendllk, 4 Oct. 1916. Prijzen: bloomkool f8.60-16.60, 2e soort tS.i —4.60, roodo kool f8.60-17 40, gelo kool f4.80- 15.60, witte kool f6.00- 26.20, per 100 stukswol telen (3.40 - 3 90 per 100 bos, ld. p. baal f-.0-0. - Aardappelen: schoolmeestersf -.0-0. Bravo's 11.20, Julia muizen f0.90, Blauwe fL06-1.10, Eigenheimers fl.20-.0-, alles per 36 K G gele nep (4.20-16.-, drielingen 690-6-30, uien f6J0 -690 wortelon f 1.46-190,slabooncn 12.40-690; alles per EO K.G.: 4000 bieten f 490-12.90. ramme nas f—.- per 1000 2 waggon* witte kool, per IftOOO K G. f359 - 862. Aanvoer8400 bloemkool. 30.900 roodo kool .10.800 witte kool, 20.700 golo kool, 1647 baal uien; I'urmerend, 21 Sept. 1916. 29 stapels Fabrlekskaas per 60 K.G. f 62.- 116 Boerenkaas 60 r 60.60 0 Commissie 60 f 0.~ 3 Middelbare 60 f &?.- 2 Goudsche kaas 60 f 59. - 1838 K.G. Boter per K.G. f 166 i f 0. - 737 Runderen: 463 vette per K.G. f 090 f 190 274 melk* en gelde f 180.- f 860.- 35 8tleren f f 42 Paarden f f SS vette Kalveren per K.G. f 096 f 1.06 288 nuchtere id. per stuk f f Slachtkalveren f 12.25 I Fokkalveren per stuk f 16.82 f 266 vette Varkens per K.G. f 094 f 0,92 50 magere ld. per atuk f 90.- f 42,- 813 Biggen per stuk f 16.— f 32.- 3091 Schapen f 2a- f 48 - Overnouders f 0.— f O.— Lammeren f 0.- f a— 289 Ganzon f 4.26 f 490 Kalkoenen f a— f 0.- Zwanen f 0.— f 0.— Kipeieren per 100 stuks f 896 I 8.76 Bendeleren 100 f tt— f 0.— Kievitaeleren per atuk f tt— f 0.- 1600 zak Appelen f 1.60 f 3.— 1100 sak Peren f 1.60 f 4.- Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrijdag 1 October 1915. Aardappelen: f 1.254 1.80p. zak. kleine: f0.954 1.25, Slaboonenf5.50417.- 100 Kg. Snijboonen: f0.95 4 1.50, 1000 st. Wortelenf 8.25 100 bos. Andijvie: f0.21 4 0.75100kr. Roode Kool f5.60410,50 100. Gele Kool f6.50410.25 100. Appelen: f3.- mand. MARINE EN LEGER. By' beschikking van den minister van marine is de kapitein ter zoo A. Pieren mot 6 October geplaatst in de directie der marine te Hellevoet- sluis. De luit. ter zee 2e kl. jhr. C. W. Versluys ib in do diroctle der marine overgeplaatst aan boord van Hr. M*. p&ntserdekecblp „Noord- brabant". De oillcler-mscbinist le kl. E. M. Buvck is gesteld ter beschikking. De machinist A. Fokkema is ovorgoplnatst m boord van Hr. Ms. „Vali" te Vlissingon. Do adjunct-machinisten J. van dor Wiele, F. J. Slogenthalor en A. J. Roman ütin bostemd voor liet eskader in Oosl-Iniliê, waarheen zy 2" dozer per stoomschip „Vondel" zullen trekken. Met het op 6 November 1916 van Amsterdam vertrekkend particulier stoomschip van de Maat schappij „Nederland" zal een transport marine- schepelingen naar Oost-Indiè worden overge- -roera, bestaande uit: Bootsman K. Sneep, serg. konstabel J. Nuhaan, korporaal-seiner P. J. Boon, korporaal bottelier W. J. van Doorn, matroos timmerman P.Meden- dorp, matrozen der lo klasse B, J. Betscma, D. C. van Prooijen en J. Me\tor. matrozen der 2e klasse J. J. van Slooton, I). de Graaf, M. J. Ro- beril, ,1. B. Eggormont, T. M. Warnas, J. G. de Mo\lor, J. G. van Trlclit, A. Poolstra, W. Bruil, E, li. Stuivonborg on J. P. A. M. I'outo, matrozen der 3o klasso k. d., J. Ermstrang, P. F. Nijs, J. J. den Exter, H. Kalkhoven, C. Frnn<;oous, D. Süberden, R. van den Noort, J- G. A. Csrnas, I. Ploijle, J. van den Berg, K. Tellman, M. A. van der SluQs, C. F. Jobst, W. J. J. Adriaansz, C A. van Doorn, A. de Cleroj, W. van Nus,W. P. Wngenaar, D. Meunts, J. Achttienribben, R. Bosnia, W. F. van Herac-it, W. J. Esbeukman, J. H. van Koppen, A. Graus en F. J. Bergen. Burgerlijke Stand van Helder, van 2 t.m. 4 Oct. 1915, BEVALLEN: S. F. Eppinga-Koe- lenbeek z., M. C. Planje - Hoos z, T. Schendelaar van Til z. Staatsloterij. Trekking van Maandag 4 October. 5e klasse. 9e lyst.. No. 5881 f6000. Nos; 7864 8895 on 20197 elk f 1000. Nos. 7898 9743 12226 14049 en 17417 elk f400. Nos. 1138 7642 9817 13284 13853 16018 en 20529 elk f 200. Nos. 474 4466 4697 7819 7829 8923 11462 16891 17027 en 18478 elk f 100. DE OORLOG. De algemeene* toestand. De vonk is in het kruit geworpen. En waar zooveel brandstof opge hoopt is als in den Balkan, is het niet te verwonderen, als dc ontplof fing, gevolgd door een hevigen brand, weldra zal zjjn te hooreti. Het Is wel merkwaardig, dat het Russische ultimatum zich grondt op de aanwezigheid van Duitsche er OoBtenrijksche officieren in het Bul- gaarsche ministerie van Oorlog en bij de staven van het leger, en op de aanvaarding van groote geldelijke ondersteuning van de Midden-Euro peesche mogendheden; en juist Za terdag sprak de offieieuoe „Agesce Bulgare" dit alles besliBt tegen. De eenige te Sofli aanwezige Duitsche officier, zeide dit bericht, is de Duit sche militaire attaché. Maar er is nog een andere reden voor Rusland, om een ultimatum te stellen, en deze isdat, naar men vermoedt, Bulgarije zich zelf voldoe ning wil verschaffen, door het ont nemen van de gebieden van Servie, die de entente door haar bemiddeling aan Bulgarije poogde te doen afstaan „De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulgarije verbonden is door de onvergankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van het Turkscbe juk, kan door zijn tegen woordigheid de toebereidselen voor een broedermoordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet sanctioneeren" zegt dé Russische nota „en verlaat daarom met het geheele personeel van de legatie en de consulaten binnen 24 uur Bulgarije, tenzij Bulgarije openlijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Rusland", Maar de berichten uit Petersburg, die melden, dat koning Ferdipand's regeering zoo aan handen en voeten gebonden aan Duitschland en Oos tenrijk is overgeleverd, dat toegeven aan de verlangens der geallieerden weinig of niet waarschijnlijk is, - doen voorzien, dat dit ultimatum wel zal gevolgd worden door een oorlogs verklaring. Want de verdediger van Servië kan niet dulden, dat Serviè door een an deren staat wordt aangevallen en gedwongen wordt afstand te doen van de Macedonische gebieden. Zoo Servie het gewild had en had toegestemd in de voorstellen der Entente, was het een andere zaak. Maar de Balkanstaten kunnen nu eenmaal geen afstand doen van hun kleine eerzucht, hun naijver en onder ling wantrouwen. Zij hebben dat ge toond, door hun onderlingen strijd in 1918, in plaats van te trachten door een onderlinge overeenkomst tot een vergelijk te komenzij toonen dat nu weder door hun weigering zich met elkaar te verstaan, en den Bal- kanbond te herstellen. De geheele strijd in Europa, met al zijn oorza ken en gevolgen, zijn plannen en idealen, zijn overwinningen en neder lagen, is voor hen niets dan een aan leiding om bun cigeu belangen te dienen. Bulgai-ye en Griekenland, Ser vie en Roemenie staan buiten de Europeesche belangen. Zij willen zich uitbreiden, zich opblazen, grooter wordon en het ïb hun totaal onver schillig van wien zij gebied in bezit nemen„zij nemen het good waar zij het vinden". Lang heeft Bulgarije geaarzeld hoe het gaan zou, rechts of links. Thans heeft hot schijnbaar zijn keus gedaan. Het heeft van Turkije gebiedsuitbrei ding gekregen aan de eene zijde, en zal van Serviö gebiedsuitbreiding nemen aan den anderen kant. Dat daardoor de vlam in den Balkan zal oplaaien, is duidelijk. Sedert twee jaren smeult het nog altoos. Thans wordt de brand weer aangeblazen. Griekenland heeft volgens de ver-, klaring van Venizelos, eveneens ge mobiliseerd, omdat Bulgarije het deed; maar ondanks de vredelievende ge zindheid van Griekenland zal het „zich te weer stellen tegen elke poging van welken Balkanstaat ook, om zich een overheerschende positie te schep pen, die het einde zou beteekenen van de staatkundige en moreele onaf hankelijkheid der overige." Dit kan Bulgarije zich voor gezegd houden. Maar dit beteekent tevens: dat in den Balkan, zoo de strijd uitbreekt, algemeen worden zal. Dit be- Ingezonden Mededeellng. JONGE NS)Capes. Covercoats. MEISJES) Jekkers. teekent tevens dat Griekenland en wellicht ook Roemenie zich zullen verzetten tegen de pogingen van Bulgarije, om het vredesverdrag van Boecharest te schenden. Dit beteekent, dat elk optreden van Bulgarije den oorlog in deu Bal kan zal overbrengen, en ook daar den strijd zal doen ontbranden van allen tegen allen. Dat dus de chaos algemeen worden zal. („H.bld."). Ju het Westen bepaalt zich gedu rende de laatste dagen de actie weer tot de gewone incidenten van den loopgraven-oorlog en tot een dispuut in officieeie communiqué's over de beteekenis van het succes der bond- genooten. De Duitschers wijzen, zooals van zelf spreekt, op hetgeen de bond- genooten met hun aanval waarschijn lijk hadden willen bereiken en hoever daarvan verwijderd is gebleven, dat gene wat zij werkelijk hebben be reikt. De bondgenooten leggen, even be grijpelijk, den nadruk juist op hetgeen z\j hebben bereikt, en op hetgeen zij, op grond daarvan hopen nog te zullen bereiken. PLAATSELIJK NIEUWS. Steun-Comité. Voor de laatst vermelde post op de verantwoording in onu vc;ig num mer gelieve men Le lezenZwem club Neptunus f6.20 (inplaats van f2.60). Bij Kon. Besluit van 1 Oct. is een pensioen van f458.- verleend aan A. Bruin wed. W. Dienaar, met selaar op 's Rijks werf te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van Marine is de 2-Ie-lichtwachter aan boord vau 's rijks lichtschip „Haaks", A. A. Struyk, overgeplaatst als lichtwachter by 's rijks kustver lichting te IJmui-len. Hr. Ms. „Kortenaer" is gis eren te St. Lucia aangekomen. Rondtrekkende verzamelaars. Vergeten is eene menschelyke zwak- hoid. Zoo oordeelde ook do Commissie van inzameling voor de fanevfair ten bate van het Steuncomité. Men hoorei De commissie i§ er van overtuigd, dat in onze gemeente iedereen, wie hy ook zij, het werk van ons Steun comité zal waardeeren. Nietwaar, we mogen toch hen die geroepen zijn om do wapenen te dragen en vrouw en kinderen achterlieten, geen gebrek laten iijd6n in hunne gezinnen? Eu de enkele anderen die straks mis schien buiten huDne schuld werkloos worden, moeten toch ook zoo noodig eenige steun hebben? De fancyfair kan een bom duiten in de kas van Steuncomité brengen, als allen meehelpen. En wie zou dat niet willen als^y kan? Velen zonden needs' aai: de com missie iets, sommigen zelfs heel wat, maar een groot deel onzer Heldersche inwoners vergaten het tot nog toe. Vergeten is enz. Zie onze be ginregel. Nu heeft de Gomnjissie er dit op bedacht. Ze wil iedereen in de ge legenheid stollen wat te geven. Eu ze heeft, de zeor gewaardeerde hulp der altijd dienstvaardige Padvinders ingeroepen om het Comité en het publiek ts helpen. Werkelijk een lumineus idéel Woensdag nu zullen een vijftal „secties" padvinders voorzien van èeD kar, verschillende wijken doorrijden en vragen om „iets" voor de fancy fair. Zaterdag is het andere deel der gemeente aan de beurt om op dezelfde wijze bewerkt te worden. En nu, goedgeefsche inwoners van onze gemeente, stuurt die inzamelaars nu niet weg zonder iets. „Iets" hebt ge toch wel te missen.natuurlijk geen „rommeling" maar:'Een bloem pot, een handwerkje, een kaasje, een kistje sigaren, een neen, dat weet ge zelf beter. Laten wij niet opsommen. WoIru geeft dat voor het goede doel. We bedoelen nu niet alleen winkels, maar ook particulieren. Misschien zond ge reqds iets. Dat konden die padvinders niet weten ig het dan de brave joDgens. We hopen dat de karren vol zullen zijn. 't Is voor een goed doel. Schaken. Woensdagavond 1.1. hield de Hel dersche Schaakvereniging „Morphy" haar jaarvergadering. Uit de verslagen bleek een bevredigende toestand het aantal leden bleef vrijwel constant. Door buitengewone omstandigheden konden niet alle aftredende bestuurs leden zich herkiesbaar stellen, zeodat een nieuw bestuur benoemd worden. Tot voorzitter werd de heer A. H. de Carpentier herkozen terwyi tot penningmeester, resp. secretaris benoemd werden de heeren H. Zegel en Dr. J. Chr. Reeders. Daarna werden ter sprake gebracht de in het komende vereeniginsjaar te houden wedstrijden, waarvan de regeling werd opgedragen aan een bijzondere commissie, bestaande uit h.h. J. v. Eek, K. Geus en Dr. J. Chr. Reeders. Verder werd besloten de N. H. Schaakbond te steunen bij haar po gingen het schaakleven in onze irovincie te doen opleven uit haar '.Ijdelljke verdooving. De Heldersche Schaakvereeniging zal op de a.s. Bondsvergadering te Zaandam ver tegenwoordigd zyn door den heer Dr. H. C. Redeke. Zij, die aan de te houden wed strijden wenschen deel te nemen, kunnen zich hiertoe a.s. Woensdag avond opgeven in het clublokaal, in do Fröbelschool aan de Laan. Ook zij die zich op dien avond als lid aan melden, kunnen aan die wedstrijden deelnemen. Voor belangstellenden bestaat altijd gelegenheid Woensdags avonds "een kijkje te. lcomon nemen of een partijtje le spelen; dat velen hiervan eens gebruik maken. Concert-Zimmermann-Corneli8. De heeren Louis Zimmerniann, eerste concertmeester en solist van het Concertgebouw orkest te Amster dam (viool) en Evert Cornelis, diri gent van hetzelfde orkest (piano) legden gisterenavond voor een vrij goed bezette „Casino"-zaal getuigenis af van hun beider talenten. Niet voor niets staat het Amsterdamsche concertgebouw-orkest vooraan in de rij der Europeesche orkesten; het heeft zijn leden gerccruteerd uit de eerste krachten. Al dadelijk bewezen de concert- gevers in de C-mol sonate van Grieg op welk een hoog peil zij stonden en hoe zeer beiden elkaDder begrepen on aanvulden. In dit nobele werk van den Noor bereikten zij reeds dadelijk een samenspel van groote innigheid, dat o. i. wel het besto uitkwam in het tweede gedeelte, met de typisch Grieg'sche weemoe dige, nochtans juichende melodie, overgenomen en aangevuld door dc piano, wier akkoorden ineensmolton met die der viool. In «en Chopinsche ballade, als tweede nuraiper, gaf de pianist, de heer Cornelis, een schitterende proeve van zijn talent. Zéé, dunkt ons, moet de meester de muziok doorvoeld hebben als hier de pianist ze weer gaf; passicrljk, melodieus en rhyth- misch, hartstochtelijk uitbarstend in oppeiste extaze nu, in smart gebo gen straks. Het was de volkomen overgave van den pianist aan den geweldige, die Chopin was, en het. was verrukkelijk. Wat nuchter deed daarna oen viool-concert van Spohr aan, op zich zelf niet onverdienstelijk, met aardige melodie, kon het in zijn gerektheid niet boeien. Was het verschil In karakter, het minder geniale van het werk an sieb, daarvan de oor zaak? „Le trille d,u diable", sonate voor viool van Tartini, Da de pauze deed ons zien welke pagaijinische moelo- lijkheden de heer Zimmermann op zijn instrument wist te overwinnen. Mendelssohn op z'n best vertolkte de heer Cornelis, terwijl tot slot twee kleinere vioolDummers, Noc turne van Chopin Sirasate, en Hejre- Kati van Hubay, door beide kun stenaars vertolkt werdeD, waarvan het laatste, een van geest spranke lend stukje muziek, waarin van pianist en violist een brillant samen spel geëischt werd, dat dan ook schitterend tot zijn recht kwam, de oorzaak werd van een huldigende demonstratie. Ons dunkt, het moet den beiden kunstenaars goed hebben gedaan, deze hulde van eigen landgenooten. Omgekeerdeen land, dat zulke kunstenaars heeft, moge een klein land zjjn, het is toch groot en klas siek. BINNENLAND. - Aan de wed. N. Vermeulen, klokkenist te Oosferend op Texel, is by Kon. Besluit van 2 dezer, een jaarlijksch pensioen van f8.- ver leend! Het ongeluk In Staatsmijn Hendrik. Omtrent het droevig uiteinde van den 27 jaren oud zijnden bedrljfsin- genieur, verneemt de „L. K." het volgende De heer Roessingl; van Iterson was op een hoogte van plm. 40 meter bezig de werkzaamheden te inspec teeren, die daar'verricht werden, in verband met het aanbrengen van buizen voor de waterleiding. Ter plaatse was een planken vloer aan gebracht. De meesterhouwer Savel borg vergezelde den heer Roessingh op zijn inspectietocht. Terwijl eerst genoemde nog eenige kleine werk zaamheden verrichtte en zich uit de onmiddeltjke nabijheid van zijn chef verwijderde, viel deze op nog onver klaarbare w(jze jn de diepte. Savel- berg klom zoo spoedig mogltjk langs een ladder, aan don schachtwand naar beneden en vond den heer R. verpletterd terug. De „Koningin Emma". De firma Dirkzwager te Maassluis, belast mot hot bergingswerk van de overblijfselen van de „Koningin Emma", heeft als resultaat van een op de plek des cnheils ingesteld onderzoek, aan de directie van de Stoomvaartmaatschappplj Nederland medegedeeld, (lat het schip reddeloos verloren is. Wellicht, dat van de la ding en van hetgeen zich aan dek bevond nog een en ander kan worden Zedonschandaal in Dan Haag. Het O. M. bij de Rechtbank 'sGraven hage vorderde gisteren tegen twee personen, betrokken in het onlangs vermelde zedenschandaal, respectieve lijk zes en negen maanden gevangenis straf, Varduiaterlng. Men meldt uit Delft Het onderzoek inzake de verduiste ring van militaire goederen heeft nog opgeleverd de ontdekking van ver duistering van goederen die door Delftsche firma's waren verzonden. In verbancj daarmede hebben Zon dag te Amsterdam wederom huis zoekingen plaats gehad en is een partij ondergoed, kostuums, enz. door de recherche in beslaggenomen. Bakkarsnachtarbaid. Do bakkerspatroonsvereeniging te 'eesp heeft, in verband met de concurrentie en tegenwerking van enkele collega's ten plaatse en van depothouders, die het brood van fa brieken uit omliggende plaatsen be trokken, besloten met ingang van 1 November a.s. den bakkers-nacht- arbeid weder in te voeren. eesp was de eerste plaats in ons land, waar de bakkers op eigen initiatief de afschaffing ondernomen idden. (N. v d. D.) Hat paarlen ooilier. De ütrechtsche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van de dame uit Amersfoort, 'beklaagd van diefstal van een paarlen collier van f70,000. De rechtbank ontsloeg beklaagde van rechtsvervolging op grond van art. 37 Wetboek van Straf vordering, omdat beklaagde, toen z|j den diefstal pleegde, in staat vau ontoerekenbaarheid verkeerde. De eisch was 8 maanden. Verdedigei was mr. Van Raalte. In een stoomketel ontsnapt. De heer Van den Broeck te St. Nicolaas, directeur der spoorwegmaat schappij Mechelen—Terneuzen, was door de Duitschers veroordeeld tot. 5 jaar gevangenisstraf en heeft zich aan deze straf onttrokken door naar Nederland te vluchten. Het heet dat hij is ontvlucht in een stoomketel. Eon ovarladen Rechtbank. Het ..Dagblad van Noord-Brab." schrijft Op dit oogenblik zijn er aan de Bredasche Rechtbank niet mindor dan drie duizend smokkelaarszaken aanhangig. Niet minder dan drie duizeud. En in normale tijden is de Recht bank toch al overladen. Geen wonder dat er hulp is ge zocht bij het Departement van Justitie te 's Gravenhage en dit zal nu, naar wij vernemen, trachten te helpeu door aanstelling van een nieuwen rechter on een nieuwen subsistuut- officier, die echter voorloopig niet zullen wordon gesqiarieerd, Van het ZuldolIJke gevechtsterrein. Wecnen, 4 October. Officieel be richt uit het groote hoofdkwartier: Op het Tiroolache front hebben de Italianen groote bedrijvigheid ge toond, die op de hoogvlakten van Vielgereuth en L&varone tot gevech ten van vrij grooten omvang, die nog voortduren, hoeft geleid. In hot Tonale-gebied hebben wij gisteravond een vijandelijken aanval op den Albrolo-top, die door hevig geschutvuur was voorbereid, bloedig Van het Westelijke gevechts terrein. Parijs, 4 October. Officieel bericht hedenmiddag Ten noorden van Atrecht duurt de voortgang der Franschen in het bosch van Givenchy en op hoogte 119 voort. De Franschen hebben een kruispunt van vijf wegen bezet. In een deel van het overige gebied en bij Qaen neviéres en Nouvron woedt een bijna onafgebroken gevecht met loopgraaf- mortieren, door kanonvuur vergezeld. In Champagne wederzjjdsche be schieting in de omstreken der hoeve van Navarin. Twee Duitsche tegen aanvallen ten noorden van Mesnil zijn gisteravond afgeslagen. Op het overige front is de nacht kalm voorbijgegaan Londen, 4 OGtobeh Maarschalk French meldtGisternamiddag begon de vijand op onze loopgraven tusschen de steengroeven van Vermelles en den weg naar Hujluch een een hevig bombardement, dat werd gevolgd door herhaalde, hardnekkige aanvallen. Hij is er echter niet in geslaagd onze loopgraven te bereiken en telkens m^t zware verliezen teruggedreven. Verder naar het N.W. heeft de vijand het grootste deel der Hohen- zollern-redoute heroverd. Op de overige gedeelten van het front is de toestand onveranderd ge bleven. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petereburg, 8 October. Kennis geving van den generalen staf: Een aanval der Duitschers bij Dunaburg iq de buurt van den spoor weg ten Zuidwesten van Uloekst is door ons vuur verijdeld, Op de linie van de meren Dcm- men - Driswiaty - Boginskoje artil leriegevecht. In de streek van Grensthal ten Noorden van het meer Driswiaty gingen de Duitschers, na door onze artillerie beschoten te zijn, op de vlucht en ontruimden zy het dorp Tilsja. (Aan een uitloopor van het meer Red.) Een poging van den vijand om over de Driswiata te trokken tus schen de dorpen Pelikany en Koe pisjki, ten Zuiden van het meer Obole, mislukte. Een gedeelte van onze cavalerie verdreef de Duitschers uit het dorp Borsoeki, ten Zuiden van het meer Bogingskoje. Verscheiden Duitschers werden neer gcsabeld bij een charge van onze cavalerie by het dorp Dewjatniki ten Zuiden van Ko2yani. Een hevig gevecht had plaats by bij de Stakowzy aan den uitlooper van het Narotsjmeer. Wy)namen die hoeve door een bajonet-aanval. Door een tegenaanval, gesteund door hevig artillerievuur, verdreven de Duitschors ons uit de hofstede, een nieuwe aanval echter bracht deze weder in ons bezit. Gedurende den eersten aanval op de boerderij en het dorp Stakowzy maakten wy acht Duitsche houwit sers en zos lichte stukken buit. Daal de Duitschers voor den tegenaanval hunne kanonnen njet hadden kunnen medenemen, maakten zij ze onbruik baar. Door een bajonetaanval namen onze troepen en verschansingen en ver sterkte stellingen der Duitschers by het dorp Baltagoezi, ten Noordoosten van het meer Wisjniof. Twee aanvallen van de Duitschers in de streek van Swiridowitsj, ten Zuiden van Smorgon, werdsn met groote verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. De Duitschers, die bij het plaatsje Ljoebtsjef ten Noordoosten van Nowo Groedok over de Njemen waren ge trokken, werden teruggeworpen naai den linkeroever en trokken overhaast terug. Zü lieten ongeveer 100 lijken op het slagveld achter. Aan de Styr in de buurt van de dorpen Nowo Sjolki en Koelikowitsj. tusschen de plaatsen Kolki en Tsjar- torisk, hadden eenige kleine gevech ten plaats. Berlijn, 4 October. Officieeie mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Legergroep Hindenburg. De Russen zyn gisteren, na een krachtige voorbereiding door de ar tillerie, byna op het geheele front tusschen Postawy en Smorgon in dichte gelederen tot den aanval over gegaan. Met ongewoon zware ver liezen zakte die aanval in elkaar. Gedeeltelljkeoudernemingen.'s nachts, bleven even vruchteloos. Ook ten Z.W. van Lennewaden aan de Duna is een voorwaartscbe be weging van den vyand afgeslagen. By de andere legergroepen ia de toestand onveranderd. Onze stellingen op den Plaut (ten noorden van den Maronia-berg, hoog vlakte van Vielgereuth) worden se dert gisterochtend vroeg door den vijand met snelvuur uit zwaai en middelbaar geschut bestookt, 's Och tends hebben zwakke afdeelingen van de gereedstaande vijandelijke Infan terie een vergeefschen aanval gedaan, 's avonds is die aanval, ditmaal met sterke, hoofdzakelijk uit bersaglieii en alpenjagers samengestelde strijd krachten ondernomen, herhaald. De vijand slaagde er in, onze hinder nissen dicht le naderen en 's nachts een veldwerk te nemen, waaruit onze troepen hem evenwel, na een hard nekkig tot in de morgenuren van heden voortdurend gevecht, weer hebben verdreven. Alle stellingen zyn in oor, bezit gebleven. Op de hoogvlakte van Lavarone heeft ons geschutvuur de aanrukkende vljandeiyke infanterie tot den terug tocht genoopt en haar groote ver liezen toegebracht. De Balkan. Athene, 4 October. Zes Duitsche vliegers zyn te Sofia aangekomen. Groepen Duitsche vakwerklieden vertrekken uit Konstantioopel naar Bulgarije. Londen, 4 October. Naar Reuter verneemt wordt op grond van de jongste gebeurtenissen aangenomen, dat de Bulgaarsche regeering de voor stellen der geallieerden, waarop geen antwoord is gegeven, heeft verwor pen en dat bijgevolg dje voorstellen zijn vervallen. Athene, 4 Oct. De pers daar onder ook de felste oppositiebladen neemt een afwachtende houding aan ten opzichte van een landing van entente troepen te Saloniki. Men schijnt algemeen te erkennen, dat het 't beste is, de zaken op haar beloop te laten, Van hot Zuid-Oostelijk gevechts terrein en van de Servische grens geen njeuws, Griekenland en de entente. De ,N. Rott. Ct." heefc een onder houd gehad met den consul-generaal van Griekenland te Arasterdam, die het volgende heeft medegedeeld Guillemin, de Fransche gezant te Athene, heeft den volgenden brief gericht aan Wenizelos, den voorzitter van den Griéksehen ministerraad 11gevolge opdracht van mijn regee ring heb ik de eer aan uwe excellentie mede te deejen, dat er te Saloniki een eerste detachement Fransche troepen is aangekomen en tevens te verklaren, dat FraDkryk en Engeland, de bondgenooten van Servië, hun troepen zenden om dit land te steu nen en om hun verkeer met dit land' te handhaven en dat de twee mo gendhedon op Griekenland rekenen, dat hun al zooveel bewyzen van vriendschap geschonken heeft, dat het zich niet verzetten zal tegen maat regelen, die in het belang van Servië genomen wordeD. Wenizelos heeft 's avonds als volgt geantwoord In antwoord op uw brief heb ik de eer aan uwe excellentie te verklaren, dat de koninklijke Grioksche regee ring, daar zij in den Europeeschen oorlog onzijdig is, geen daden zou kunnen goedkeuren, die inbreuk ma ken op de onzijdigheid van Grieken land, te minder waar die daden geschieden van de zijde der groote oorlogvoerende mogendheden. De ko ninklyke Grieksehe regeering heeft daarom den plicht te protesteeren tegen het trekken van buitenlandsche troepen over Grieksch grondgebied. De omstandigheid, dat die troepen uitsluitend ten doel hebben Servië, bondgenoot van Griekenland te hulp te komen, brengt geenszins wyziging in het standpunt van de koninklyke Grieksehe regeering, want zelfs van een Balkanisch standpunt beschouwd zou de onzijdigheid van Griekenland, vóór de verwezenlijking van een casus foederis, niets uitstaande hebben met het gevaar, dat, op dit oogenblik Servie bedreigend, oorzaak is van het zenden van internationale troepen, ten einde Servië te hulp! te komen. Washington, 5 October. De Ame rikaansche gezant te Konstantinopel heeft last gekregen den Turkschen minister van buitenlandsche zaken mede te deelen, dat de vriendschap peiyke betrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en Turkije bedreigd worden indien geen einde wordt ge maakt aan de slachting onder de Armeniërs. Oostburg, 5 October, Hedennacht kwamen twee Nederlandsche solda ten van de grens te St. Trui door onbekende oorzaak in aanraking met electriscbe draadversperring en werden onmiddellijk gedood. Beide slachtoffers zijn afkomstig uit Fries land; een hunner is gehuwd. Snippers. Een zomer-optrekje moge zóó klein zy'n, dat men er om ruimte te win nen gecondenseerde melk drinkt, kleiner is nog de gelagkamer, door den Franschen auteur Willy beschre ven, die zóó laag is, dat men er slechts schol kon eten. De orkaan in de Vereenigde Staten. New Orleans, 2 October. Nu de ver keersmiddelen- weer in bruikbaren staat zijn gebracht, kan worden vast gesteld, dat door een orkaan op de Mississippirivier 149 menschen zijn omgekomen;aan de kustvan Louisiaru zijn 106 menschen omgekomen on worden er 105 vermist. Bovendien zijn er honderden door de overstroo- ming afgesneden. De teweegge brachte stoffelijke schade wordt ruwweg geschat op 100,000,000. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek zy'n oen aan tal advertentiën, het verslag voetbal match H.B.S., enz. blijven liggen. Advertentiën, Den 16en October a.s. hopen v onze geliefde Ouders: K. J. PELS on K. 0. PELS-VEENSTRA, hunne fóVo-jarige Echtvereeniging {j te herdenken. Dat zy nog lang gespaard mo l gen blijven, is de wensch van i hunne liefhebbende kinderen BERTUS en LINA. Afloop aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf werd hedenmorgen o.a. aanbesteed de levering van: No. 48. Aspbaltpapier, Mospapior en Teer. Laagste inschryver J. Spruit, alhier f 517.-. No. 68. Metselmaterialen. Als boven f 1452.70. Getrouwd LAURENS JOH. BULLER, INT VAN DER WAL. De Heer ep Mevrouw BiiLLER - v. d. Wal betuigen bij deze hunnen hartolijkon dank voor de vele en sympathieke blyken van belangstel ling, by hun huweiyk ondervonden. Helder, 5 October 1915. GeborenFRIEOA, Dochter van A. P. J. G. MAIGRET ea G< MAIGRET Roskam Helder, 4 October 1915. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht, U kennis te geven van het overiyden van onzen lieven Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, den Heer HENDRIK KAAN, in den ouderdom van 53 jaar. Helder, 16 September 1915. Namens zyn diepbedroefde Vrouw, Kinderen en Bohuwdkiaderen Helder Wed. A. KAAN-Baas. Amster-( J. KAAN. dam J. KAAN-Fbank. !W. OUWEHAND. F. G. OUWEHAND- Kaak. T. OUWEHAND. XïïÜ K- KAAN. J. ROM K ES. W. C. ROMKES - Kaak. G. KAAN. Amerika) p- KAAN.- kaan. Wegens buitenlandsche betrek- kingen eerst heden geplaatst. Op 12 Augustus 1915 over leed te Tjimahi (Java) onze Zoon, de Heer PIETER SMIT, Sergeant der Infanterie O -I.L., op den leeftijd van 28 jaren. Zijne diepbedroefde Ouders en klein Kind, P. MUNTER. G. MUNTER - Heinriciis. PETRONELLA MUNTER. Hoek van Holland, 2 Oct. 1915. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht, U kennis to geven van het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. JOHARNA DOROTHEA KUIPER, geb. DE ZWART, in den ouderdom van ruim 66 j. Helder, 4 October 1915. Weltevreden 21. Uit aller naam C. KUIPER. De Heer en Mevr. VAN REEDE Gbevbs bedanken voor de vele bewy zen van belangstelling bij de geboorte van hunne Dochter ondervonden. Kraamvisites zullen gaarne worden afgewacht op Donderdag 7 October n. m. van 2.30-4 uur. Dankbetuiging, Het gezamenlijk personeel dor N.V. „Broodfabriek de Volharding" betuigt zijn dank aan de Directie, voor de door haar verleende toeslag op het loon wegens de tijdsomstandigheden. Dankbetuiging. Voor de vele blyken van belang stelling, ondervonden bij de ziekte en het overiyden van onzen lieven Man en Vader, betuigen wij onzen oprachten dank. Namens de Familie Wed. A. KAAN-Baas en Kinderen. GERDES, Hoogstraat 107, varzoekt inzending van rekeningen vóór 8 October. LUTHERSCH KINDERKOOR. De repetitie van Woensdagavond uur is uitgesteld.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2