HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna na. 4627 DONDERDAG 7 OCTOBER IBIS 43a JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 et., franco per poet 90 et, Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Intero. Telefoon 60 Advertantlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/g hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2} cent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen: 1. Een avontuur van Louis Raamaokers. 2. Neutrale Spekpannakoeken. 3. Feuilleton, enz. 0E WEEK. 5 October. Het Kamerlid mr. San nes heeft tot minister Posthuma de vraag .gericht, welke maatregelen de Regeering denkt te nemen, om te verhoeden, dat in den komenden, al-maar naderenden winter de prijzen der brandstoffen dermate zullen stijgen, dat ze buiten bet bereik der „kleine beurzen" komen. De vraag is van groot, zeer actueel belang. En zij schakelt zich vast aan die andere,' beangstigende, op welke wijze tal van „kleine luyden" den winter 191B-'16 door zullen komen, fk geloof, dat er reden is om helaas aan te nemen, dat in de kringen van hen, voor wie ontbering en geldzorgen dingen zyn, die ze slechts „van hooren zeggen" kennen, deze kwestie lang niet genoeg naar de mate van den ernst, eraan verknocht, wordt opge vat. Het Kon. Nat. Steun-Comité heeft in den loop der ruim veertien maanden, gedurende welke de wereld crisis thans duurt, c.a. drie millioen gulden geïncasseerd, 't Is ongetwijfeld een mooi, respectabel bedrag. Maar In de eerste weken van den wereld oorlog waren er herinnert men zich twee of drie „nobele anonymi" gelijk 't werd genoemd, die een deel van hun aanzienlijk fortuin voor de Schatkist beloofden tegen den tijd, dat de crisis zou geëindigd zijn. Ver volgens hoorde men niets meer van zulk vrijwillig offeren. De stem van den landgenoot, die het initiatief had genomen voor 't mooie streven, bleef vrijwel die van den „roepende in de woestijn". Thans heeft wèer iemand 4 a 5 duizend gulden, met het oog op de „benardetijden", ter beschikking van de Regeering gesteld, 't Is prach tig. Maar 't is en blijftvliegje in brouwketelZou de spontane offer vaardigheid, de vrijwillige zin tot ■teunen der gemeenschap in den oeconomischen noodstand, die er is, zich veel, veel krachtiger hebben geuit, en dat zou wel degelijk mogelijk zijn!, de strijd over de vraagheffing-ineens of systeem- Treub, die welhaast op het Haagsche Binnenhof zal ontvlammen, zou vrij wat minder heftig van karakter zijn geworden, dan nu mqt reden is te duchten. De voorzitter van den Middenstands bond, de heer Meuwsen, heeft in het orgaan van dien Bond geschreven over „Middenstands-leed". En die uit drukking is in de huidige omstandig heden volstrekt niet te kras. Zeker, de mobilisatie, nu ruim veertien maanden durend, berokkent groote smart, deerlijk verlies, achteruitgang en zelfs 't teniet-gaan van zaken. Of gedeeltelijke demobilisatie mogelijk is; of het verleenen van verloven op veel grooter schaal dan totdusver overeen te brengen mag worden ge acht met de veiligheid van den Staat, deze kwestie zal welhaast in het Parlement punt van diepgaande, vermoedelijk zeer warme discussie worden. 't Kan wezen, dat de handhaving der mobilisatie in haar geheel nog onmisbaar blijft. Men heeft zich dan natuurlijk te onderwerpen aan-, te schikken naar 't onvermijdelijke. De onafhankelijkheid des lands is een belang, alle andere overheerschend. Maar loopt''t aldus, en de kans daarop lijkt niet gering I, dan heeft men zich ook te doordringon van de waarheid, dat in de komende maanden eene offervaardigheid noodig is ter bestrijding van de in vele kringen heerschende nooden, tienmaal grooter (om 't nu eens zacht uit te drukken I) dan tot nu toe. Op den ijver en de waakzaamheid des minis ters van Landbouw, Nijverheid en Handel valt, - welke kritiek men dan ook op zijn beleid moge oefenen, weinig af te dingen. Pasyerscheen wéér een zooveelste lijst van maxi mum-prijzen voor diverse levensmid delen, - den burgemeesters in Patria voorgeschreven. De wenk van mr. San nes, hierboven genoemd, zal ongetwijfeld tot maatregelen in de door hem bedoelde richting leiden. Uit Vlaardingen komt de tijding, dat er een haringvangst is te ver melden, zóó wonderbaarlijk en fabel achtig groot, dat de buit niet kan geborgen worden, 't Is best. Ons volk heeft in de jongste maanden onge twijfeld „visch leeren eten"; men raakte tot het besef, dat het gansche jaar door goede en goedkoope visch, voortreffelijk voedsel, vooral wan neer de bereiding ervan gaandeweg naar eisch zal worden, waar nog heel wat aan ontbreekt! te krijgen is. Dit alles neemt niet weg, dat de mobilisatie voor duizenden, midden standers van allerlei soort en „model' een ramp moet worden genoemd. De Balie weeklaagt, dat tal van jeugdige juristen bun praktijk zien verloopen. In zoovele, vooral kleinere winkels, magazijnen, ondernemingen van uiteenloopend karakter, mist men den leider, den bestuurder. En men heeft niet de middelen om een plaats vervanger te bekostigen. Op de ge meentelijke secretarieën stapelt de arbeid zich op en er zijn g oefende handen om den rijstebrijberg* te doen slinken. Van alle kanten stijgen de weeklachten op. De vraag, op welke wijze de zedelijke nadeelen van lediggang, verveling, die tien duizenden jonge mannen gedurende vele uren des dags moeten ondergaan, zullen bekampt worden: zij is onge twijfeld niet de minst belangrijke En gaarne, dankbaar moet erkend worden, dat hier, ter bestrijding van dit groote, ernstige kwaad, het particulier initiatief, in allerlei vorm, zich van zijn beste zijde doet kennen. Om, echter, de bittere nooden, door de mobilisatie in zoovele gezin nen gebracht, ook maar gedeeltelijk te lenigenja, daarvoor is inderdaad reusachtige inspanning noodig. Niet slechts door het offeren van geld sommen; in zoo menig geval veel beter, practischer door wat de Fran- schen noemen: „payer de sa per- sonne"; -door zelf te gaan helpen, met raad, met arbeid. Een heerlijke taak voor hen, die rijkdom aan tijd hebben, alsmede de geschiktheid, de geestelijke en lichamelijke kracht, om „zich te geven", nuttig te wezen. Voor de velen, die niet in aanmerking komen voor den militairen dienst, maar nog voortreffelijk in staat zijn om op deze wijze de gemeenschap te dienen, 't Is nu niet de tijd, waarin iemand het recht heeft om zijn geld, zijn krachten allereerst te besteden aan „ontspanning en verstrooiing". Daarvoor zijn zeg ik nogmaals, de ernst en de nooden des tijds te groot, te hevig. Dat de oeconomische toestand zich scherper doet gevoelen óók in Plankenland o.a., dan menig een wel vermoedt, kan bijvoorbeeld hieruit blijken, dat de exploitatie der Fransche Opera, ir. de Hofstad ge vestigd, over het vorige jaar sluit met een tekortje van twintig mille. En zulk geval zal niet op zichzelf staan denk ik. De wereld crisis be hoeft in Patria niet de atmosfeer te brengen van een kwakers gemeen schap, allerminst. Maar wèl dient het besef veel levendiger 'te worden, dat van hen, die kunnen in eenigerlei vorm den nood helpen verminderen, thans niemand onzer het recht heeft zich daaraan te onttrekken. En zeker zal die waarheid zich in steeds dringender mate doen gelden, wanneer straks de RegeeriDg in het Parlement komt verklaren, dat van demobilisatie op eenigszins ruime schaal nog voorloppig geen sprake kan wezen. Moge 't dan ook waar zijn, dat voor Nederland, nog pas allerhoffelijkste diplomatieke missives, immers, ontvangen hebbende zoowel van Duitsche als Engelsche zijde, - jeen direct-dreigend gevaar bestaat, n den grooten brand te worden gemengd. Wanneer w(j lezen van eene Recht bank, de Bredasche, toch reeds met werk overladen, gelijk senator Van den Biesen 't vorige jaar in ons Hoogerhuis nader „illustreerde", alsmede van zeven Nederlandsche soldaten, bij Zevenaar aangehouden op grond van passen-vervalsching, dan beseffen wij, hoe groot voor velen, in deze dagen, de verleiding is. In de periode der enorme „oor logswinsten", waar de fiscus thans het begeerig-spiedend oog op gericht heeft, zonder nog een middel te weten, zijn portie er van te krijgen. En dan richt zich onze bewonde ring, zeer-vurige en zeer-verbaasde, naar de „rara avis", het „unicum", te Amersfoort te vindende oer- eerlijke en -stipte landgenoot, die, duiten op zak, geld bij de visch, tweehonderd gulden ten kantore van den Ontvanger kwam deponeeren, wijl men hem in den Hoofdelijken Omslagte laag had aangeslagen Tracht van dezulken eens 'n dozijntje te vinden I Mb. Antonio. DE OORLOG. loopgraven bezet werd. De Russen pasten vervolgens dezelfde taktiek toe en verdreven de Duitschers uit de loopgraven. Aan de Maziolka (O. van Widzyj hadden hardnekkige ge vechten om de rivierovergangen plaats. De Duitschers werden uit ver schillende dorpen verdreven, waarbij de Russon gevangenen maakten en machinegeweren veroverden. N.W. van Wileika gingen de Rus sen eenigszins vooruit en namen zij 5 officieren en 300 man gevangen en veroverden zij 19 machlneweren. Aan het front ten Z. van de Pripet werden hevige gevechten geleverd. Het dorp Pogjog aan den Stochad werd door den vijand genomen, en door de Russen heroverd. Aan de Styr werd de vijand uit de stellingen ver dreven. 200 man werden gevangen genomen. Bij Tsjartorisk slaagden de Russen erin naar den westelijken oever van de Styr over te steken. Evenzoo was het geval bij Polonno. Overigens geen bijzonders. Het Oostenrijksche bericht van don Óen geeft aan dat de toestand onver anderd ia.| Ook het Duitsche be richt meldt dit, onder bijvoeging dat de Russen tegen de legers van von Hindenburg nog slechts zwakke aan vallen ondernemen. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Italiaansche bericht geeft aan dat de Oostenrijkers verdreven wer den van den top van denTonine, en den Oostenrijkers belet werd zich weder in het bezit daarvan te stellen. Het Oostenrijksche communiqué meldt dat de toestand onveranderd is. De duikboot- on mljnoorlog. Het Engelsche stoomschip Nova- Castrian is gezonken, de bemanning werd gered. Bij de Grieksche kust werd het Fran sche stoomschip Provincier in den grond geboord door een duikboot. De bemanning werd gered. In de Zwarte Zee vermeesterde een Russische torpedojager voor Trebizonde een Turkacbe motor- schoener, niettegenstaande het hevige vuur door de Turken op het schip geopend. De officieele legerberlchten van 4 en 5 October. Van het Westelijk front. Het Fransche communiqué van den 4en meldt dat de gevechten in Artois voortduren. Het kruispunt der vijf wegen, ten Z. van het bosch van Givenchy werd door de Duitschers hernomen. Andere aanvallen werden alle afgeslagen. Over den buit in het gevecht van Champagne behaald wordt medege deeld dat ongeveer 100 wagons met oorlogsmateriaal naar het Zuiden werden gevoerd. In het bericht van den óen is het weer het oude liedje; loopgraven- gevechten hier, gerechten met lucht- torpedo's daar, en beschieting van vliegtuigen. Het Duitsche legerbericht van den óen deelt mede dat de aanvallender Engelschen bij Loos afgeslagen wer den. Hierbij verloren zij 80 man aan gevangenen en veroverden de Duit schers twee mijnwerpers. Ten N.O. van Givenchy werd een door de Franschen veroverd stuk loopgraaf heroverd. 4 machinegeweren werden buitgemaakt. In Champagne vond een hevige beschieting der Duitsche stellingen plaats. Een daarop volgenden aanval werd reeds in het begin gestuit. Van het O o s t e 1 ij k front. Volgens het Russische bericht van den 4en openden de Duitschers in den sector van het Swenten meer bij Dunaburg een hevig artillerievuur op de Russische stellingen. Daarop ondernamen.zy een aanval, met het gevolg dat een deel der Russische Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS - HELDER. Haeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. De Balkan. De houding van Bulgarije. Een bericht uit Berlijn geeft een uitlating van den Bulgaarschen Min.- president weer, waarin gezegd wordt dat Bulgarije voor een oorlog staat. Het land moet daarby trachten de nationale belangen te verdedigen, en gewapenderhand aan de tegenstan ders ontnemen, hetgeen zij na den vorigen oorlog aan Bulgarije ontno men hebben. Te Berlijn verwacht men verder dat het Russische ultimatum onbe antwoord zal blijven. Volgens een Engelsch bericht zou Bulgarije reeds begonnen zijn groote voorraden levensmiddelen voorTurkije bestemd, door te laten gaan. Hierdoor beeft het dus de houding reeds ge deeltelijk 'aangegeven. De houding van Grieken land. De landing van de troepen der geallieerden in Saloniki heeft een protest van Griekenland uitgelokt. Dit is echter zoo vaag gesteld, dat het eigenlijk geen protest meer is. Bovendien kan zy het „trekken" van vreemde troepen door het Grieksche gebied niet toestaan. Naar een Grieksch politicus aan i correspondent van den „Daily Telegraph" mededeelde bad een pro test vermeden kunnen worden indien niet eenige fouten waren gemaakt. In dien geest laat ook het Grieksche protest zich uit. Hierin wordt langs een omweg te verstaan gegeven, dat als Bulgarije Servië had aangevallen, er geen bezwaar zou zijn tegen de troepenlanding, daar Griekenland dan Servië zelfs zou helpen. Met andere woordenOp het oogenblik moeten ij protesteeren tegen iets dat wij in bepaalde omstandigheden, die zich echter wel spoedig zullen voordoen, zouden toelaten. Echter maakt een Engelsch bericht melding van de openbaarmaking van een deel van het tot nog toe ge- Servisch-Grieksch verdrag. Deze openbaarmaking geschiedde in de „Patris", het Grieksche regeeringa- blad. Hierin wordt dan verder gezegd dat Griekenland geen recht heeft zich tegen troepenlanding ten gunste van Servië te verzetten, daar Griekenland verplicht was hulp te verleenen tegen eiken staat die Servië aanviel. Dus eigenlijk reeds van de oorlogsverkla ring van Oostenrijk af. Deze plicht van hulpverleening werd reeds ge noegzaam vervuld geacht door de bewaking|van den spoorweg van Servië naar Saloniki. Nu de verbondenen Servië ter hulp snellen heeft Grieken land dus volgens het verdrag den plicht die hulp door te laten. Over de mobilisatie in Griekenland schrijft de correspondent van de „N. Rott. Ct.", dat de Grieken op het oogenblik allerminst oorlogszuchtig zijn. In korten tijd is het leger 4 maal gemobiliseerd geweest. Twee maal is het tot een oorlog gekomen. En van een land dat kort achtereen in een oorlog gewikkeld werd ver wacht men niet, dat het hard naar een derden verlangt. Vooral niet van een' zoo democratisch, en dus minder militairistisch volk als het Grieksche. Intusflchen is men overtuigd dat de hegemonie in den Balkan niet aan Bulgarije ten deel mag vallen. En zelfs een kleine concessie in Macedonië zou Bulgarije begeerig den hand doen uitstrekken naar meer, én wel inde eerste plaats naar Saloniki. Dat hebben de Grieken begrepen. Het verdrag met Turkije maakte hen reeds opmerkzaam dat er iets niet in den haak was. Turkije doet ook geen afstand voor niets. Daarom moest men in Griekenland na de mobilisatie in Bulgarije even eens mobiliseeren. Uit een en ander blijkt dat ingeval van een aanval van Bulgarije op Servië Griekenland de plaats naast de Entente wel zal innemen. De houding van Roemenië. Wat Roemenie zal doen is nog niet opgehelderd. Een Engelsch bericht maakt melding van oen verzoek aaü den Min.-president om de mobilisatie te gelasten. Deze wees het verzoek van de hand met de verzekering dat de neutraliteits-politiek algemeen in stemming vond. De hulp van de Entente. Thans is de vraag hoe de Entente de hulp aan Servië zal verleonen. Hiervoor zyn troepen noodig, welke te Saloniki geland worden en dan naar de Servische grens gezonden moeten worden. Maar waar moeten die vandaan komen? Voor de Dardanellen-expedilie was Alexandrie (Egypte) de basis. Al het materieel voor vervoer is nog aan wezig. Of er echter nog voldoende troepen zijn ia niet met zekerheid bekend. En in verband biermede denkt men dat de verbondenen de troepen van Gallipoli eenvoudig naar Saloniki zullen overbrengen, vooral, daar de komende najaarsstormen de verbin ding met Gallipoli zeer zullen bemoei lijken. Over de moeilijkheden, die aan een landing der ententetroepen in Saloniki zyn verbonden, denke men niet ge ring. Vooral indien, zooals verschei den berichten zeggen, dit met een aanzienlijke troepenmacht moet ge beuren. Zelfs is het getal 250,000 ge noemd. Gedurende den Boerenoorlog ver voerde Engeland op een schip van 10,000 ton laadvermogen 2893 man infanterie, Duitschland bracht naar China op een even groot schip 2295 man. Naar gelang de afstand kleiner is kan natuurlijk het getal vervoerde troepen naar verhouding van de netto tonnenmaat stijgen. Waar boven dien de paarden niet van varen hou den en bij langdurige transporten en woelige zee 6 tot 10 procent van de vervoorde paarden onbruikbaar ple gen te worden, is het van belang, dat i overtocht zoo kort mogelijk zij. Om 15,600 man, 5487 paarden en b(jbehoorende artillerie naar Egypte te brengen, gebruikte Engeland in 1882 67 schepen, met 146,000 register- ton inhoud. Dat ééne cijfer zij voldoende om een besef ervan te geven hoe ge weldig een onderneming het zou zijn 250,000 man naar Saloniki te brengen. De militaire medewerker van het ,Berl. Tageblatt" bespreekt deze mo gelijkheid en merkt er bij op dat de Entente er waarschijnlijk niet opge rekend heeft dat er in dat geval ook TurkBChe troepen vrijkomen (iets waarmede men waarschijnlijk wel rekening heeft gehouden). Een ander geval zou het zijn,! de schrijver zeide dat zij deze strijdkrachten te gering schatten. Volgens hem zyn reeds lang in de streek van den golf van Saros sterke Turksche strijdkrachten samenge trokken, en kunnen deze gemakkelijk langs de Zuidelijke helling van het Rhodope-gebergte vooruitgaan, en zoo schouder aan schouder met den nieuwen vriend de verbonden legers bestrijden. De verbinding met Servië is even eens een moeilijk probleem. De spoor weg door het Vardar-dal loopt ge vaarlijk dicht langs den Bulgaarschen grens. Bovendien staat deze lijn bloot aan de aanslagen van de door Servië onderdrukte Macedoniërs. Een opmarsch in de richting van Sofia acht de schrijver uitgesloten, daar hiervoor de geweldige bergketens langs de Stroema geforceerd zouden moeten worden. De Dardanellen- expeditie is bierbij vergeleken slechta kinderspel. De medewerker is vanj meeuing dat de Turken, nocb de Bulgaren voorloopig hebben te vreezen van de in Saloniki gelandde troepen. Verder aebt scbr. het mogelijk dat de Italianen de verbondenen op Galli poli zullen vervangen. Of de mogendheden der Entente werkelijk het doel hebben om naar Sofia op te trekken is niet te denken. Daarover is echter heel weinig bekend. Maar waarschijnlijk is deletie, die de marine-deskundige van de „Times" aangeeft. Deze zegt dat de eerste actie een maritieme actie zal zyn. Bulgarije is van de zeezijde bijzonder kwetsbaar. De verbindingen met het achterland, zoowel die van de Egeische zee als van de Zwarte zee zijn onder contröle van de Entente. Een landing in Bulgarije zal door de Bulgaarsche vloot niet belet kunnen worden. Daartoe zal men echter niet overgaan, daar de lyn Saloniki-Belgrado beter Is om een actie te beginnen. De bezetting van een haven aan i Egeische zee kan evenwel noodig blijken. Aan de Zwarte zee zijn gunstige punten voor een landing. De verster kingen van Varna en Boergas zijn gemakkelijk buiten gevecht te stellen. Of men werkelijk een expeditiekorps daarheen zal sturen is de vraag. Een bedreiging met een landing is echter reeds voldoende om een groot deel van de Bulgaarsche troepen vast te houden. Bovendien vestigt de schr. de aan dacht op de Grieksche vloot, die aanmerkelijk versterkt is en goede diensten zal kunnen bewijzen. Verklaringen van krijgs gevangenen. Berlijn, 5 Oct. De oorlogscorres pondent Scheuermann meldt over de leiding van bet offensief in het Westen onder dagteekening van 4 Oct. uit het groote hoofdkwartier: Onder de Engelsche gevangenen hoort men zeer vele klachten er over, dat hun massa- aanvoering zoo te kort schoot, dat alle persoonlijke dapperheid tot nut- telooze opoffering werd gemaakt. Hoe het met de Engelsche aanvoering gesteld is bewijst de gevangenneming van den Engelschen generaal B. Hij had met zijn staf volkomen de voeling met zijn troepen verloren en was, in de meening, dat hij volkomen veilig was voor de door hem verslagen Duitschers, in den onderstand van een Duitsch kapitein gaan uitrusten. Dat de hier slechts tijdelijk binnenge drongen Engelschen reeds lang ten deele vernietigd waren, ten deele in haastige vlucht waren teruggegaan, wist deze divisie-generaal niet, tot op het oogenblik, dat eenige Silezische vrijwilligers met handgranaten voor den onderstand verschenen en den slapenden generaal benevens den kaartspelenden staf gevangennamen. Fransche gevangenen verklaarden op de vraag, waarom zij tegen alle regelen der voorzichtigheid in dichte massa's ongedekt in langzamen pas oprukten, dat men hun gezegd had, dat de overwinning reeds verkregen was. Ze konden onbekommerd opruk ken, de Duitschers waren allen reeds door de Fransche artillerie neerge schoten. Zij hadden dat geloofd, tot ze door de moorddadige verliezen, die ze direct van de Duitsche stellingen leden, plotseling over het ware resul taat van hun groot offensief waren ingelicht. BINNENLAND. Oorloflswlnstan. Ingesteld is een staatscommissie, die zal hebben te onderzoeken op welke wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerde ring van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen, met op dracht haar verslag met de noodige wetsvoorstellen uit te brengen aan den Minister van Financiën. Voorzitter ia dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer. De Commissie is verder steld uit ongeveer 80 personen be- hoorende tot den handel, de belastin gen enz. Onzs gezant bij het Vatlkain. Naar wij vernemen, zal de tijdelijke Gezant bij het Vatikaan, mr. L. H. W. Regout, aan zijn aanvankelijk voornemon, om reeds in October naar Nederland te komen, geen ge volg geven. Hij is voornemens, In verband met particuliere aangelegenheden, over enkele maanden voor eenigen tijd naar Nederland te komen. De familie vertrekt in den loop van October naar Rome. (Hbl.) Hit mijnengevaar. Gedurende September zyn op onze kust 28 mijnen aangedreven. Hier van waren 4 van Engelschen, 19 van Duitschen en 6 van onbekenden oor sprong. Het totaal der sedert het begin van den oorlog aangedreven mijnen bedraagt thans 673, waarvan 850 van Engelschen, 57 van Fran schen en 93 van Duitschen oorsprong, terwijl van 173 de oorsprong onbe kend is Da „Koningin Emma." B|j het door do Nieuwe Berging maatschappij te Maassluis op Zondag 28 September gehouden onderzoek op het gezonken stoomschipKoningin Emma," van de Maatschappij Neder land, lag het stoomschip op de Thresholdbank O. N. O. in peiling het Sunklichtschip Z. O. 1/9 O. op 6 mijl afstand en 18 mijl uit de kust. De vertegenwoordigers der Nieuwe Bergingmaatschappij stelden geen be schadiging aan het stoomschip vast, alleen waren de patrijspoorten in geslagen en er lag veel passagiera- goed op den romp van bet schip. Hij schip rust op een bodem van kiezel en zand en heeft 95° slagzijde over bakboord. Het gat bevindt zich aan bakboord in ruim I en is niet te zien. Be Stoomvaartmaatschappij Neder land heeft met de Nieuwe Berging- maatachappjj gecontracteerd op arbi trage. Gisteren vertrok de sleepboot Schelde van den Internationalen Sleepdienst alhier, met het bergingsvaartutg Buffel naar het wrak. De bedoeling Is, zooveel mogelijk van de lading te *:osaen. Vervalschlng van varvoarblljatien. Tien Nederlandsche militairen zyn te Zevenaar in arrest genomen wegens vervalsching van ver voer biljetten. In het in* staat van beleg verklaar de gebied langs de grens mogen ver schillende artikelen niet worden ver voerd, alvorens daartoe vergunning is gegeven door de bevoegde militaire macht; eveneens is ook hot rijden met paard en kar aan die bepaling jebonden. Ten bewijze van de ver- cregen vergunning worden daartoe vervoerbiljetten afgegeven, ondertee kend door den dienstdoenden officier. Nu hebben enkele militairen zich door diefstal weten meester te maken van een boekje, waaruit de vergun ningen werden afgegeven, en zij gaven die, na ze valscbelijk te hebben on derteekend, aan personen, die hierbij belang hadden. Da diefstal van mll. kleadlngstukkan. Uit Delft meldt men nader, dat niet een expediteur met zijn knechts, maar alleen 7 knechts van den ex pediteur van den pakschuitdienst ver dacht worden van betrokken te zijn in den diefstal van militaire kleeding- stukken. Bij de verdachten is slechts een gedeelte van de vermiste goe deren gevonden, ongeveer een hand wagen vol. Sinds de mobilisatie wer den de goederen toiet meer in kisten verzonden, doch direct in een zolder schuit, die geheel werd afgesloten. De goederen worden onder controle van het Rijk geladen en gelost. Op de kermis te Uden heeft Zondag een kermisganger iemand met een revolverschot gedood. De dader, vader van een gezin, werd ge arresteerd. Twes soldaten gedood. In een groot deel van ons vorig nummer hebben wij vermeld, dat twee Hollandsche soldaten aan de Belgische grens door de electrische draadversperring werden gedood. Aan „Telegraaf' wordt daaromtrent uit Oostbrug gemeld: Dinsdagmorgen zijn hier de lijken van twee soldaten, afkomstig uil de irovincie Friesland, aangebracht. Zij )ehoorden tot de grenswacht van het twee uren gaans van hier gelegen gehucht St. Kruis. ZIJ waren in den donkeren nacht verdwaald, onder de draadversperring op Belgisch gebied doorgekropen, doch door den geladen draad onmiddellijk gedood. Zij waren op Belgisch grondgebied. De Duitsche schildwacht zog de beide mannen vallen, rapporteerde 't aan zijne wacht, waarop eenige man schappen onder bevel van den wacht commandant tot de versperring len. Onze grenswacht werd door de Duitsche gewaarschuwd. Nadat de grensdraad en de dubbele afrastering was ontladen, werd de toestand der twee Nederlandsche boI- daten opgenomen. Het bleek dat zij op slag waren gedood. De lijken moesten tot aan den och tend op de plaats van het onheil blyven, er werd een Duitsche post bij geplaatst. Aan eenige van onze officieren werd vergund, op Belgisch terrein te komen. en Duitsche commissie van hoofd en subalterne officieren beeft, in het bijzijn van eenige Nederlandsche offi cieren, de oorzaak van den dood vast- waa overleden. Nalat het lijk gekist i, verbeeldde de man zich, dat zijn doodgewaande vrouw hem riep; 't werd den man benauwd om het hart, hij ging naar zijn buren en «telde die er mede in kennis. Terwijl ze samen naar huls gingen, kwam bij het openen der deurde doodgewaande vrouw hen tegemoet. De nu gehaalde dokter constateerde, dat de vrouw een flauwte had gehad. Een mooie Kalender. Het Hoofdbestuur van deVereenl- ging „Onze Vloot" heeft besloten om voor bet jaar 1916 een kalender uit te geven, waartoe het eene overeen komst heeft aangegaan met de bekende Uitgeversfirma H. D. Tjeenk Willink Zn. te Haarlem. De kalender bestaat uit 12 maand bladen groot 42 X 88 cM., op elk waarvan, boven de eigenlijke kalen der, een reproductie voorkomt van een van een twaalftal kopergravuers en schilderijen, bijeen verzameld uit het Rijks Museum en 'a Rijks Pren- tenkadinet te Amsterdam, en allen betrekking hebbende op onze glorie tijd ter zee. Deze reproductiën zyn bijzonder artistiek in warm bruine tint uitge voerd en zonder twijfel zullen zeer velen die zich deze kalender aan schaffen, na afloop der maanden do bladen bewaren om de reproductie» te laten encradeeren, waartoe zij zich bijzonder goed leenen en waarvoor speciaal een voldoend breed* rand rond de platen 1b opengelaten. De kalender zal in den handel ge- brasht worden voor den prijs van f 1.25 per stuk. Leden van „Onze Vloot" evenwel, die vóór 16 Novem ber a.s. daartoe hun wensch te ken nen geven, kunnen een exemplaar ontvangen voor f0.85. In geen geval kan die termijn na 16 November worden verlengd en zulks met het oog op het bepalen van de grootte der oplage en het risico dat door Uitgevers en de Vereeniging te zamen wordt gedragen. Aan de Secretarissen der afdeelings- besturen zijn eenige proefbladen ter kennisneming toegezonden. Een viertal proefbladen hebben wij in onze uitstalling ter bezichtiging neergelegd. Bestellingen kuunen aan ons bu reau en bij den secretaris van de af- deeling Helder van „Onze Vloot"; den heer J. 0. Becker, Nieuwebrug straat alhier, worden aangenomen. Vergund werd dat de lijken op ons gebied werden overgebracht. Ze zijn daarop naar Oostburg vervoerd in afwachting van de beslissing der familie omtrent de plaats der be grafenis. Verdronkan. Maandagnamiddag zyn uit de Genie vaart nabij Hoofddorp de lijken van een man en een vrouw opgehaald. Bij onderzoek is gebleken, dat het een gehuwd paar uit Hazerswoude was, genaamd G. Slootweg en N. Verheul. Zü waren met een schuit naar de Haarlemmermeer gegaan, om suikerbieten te varen. Vermoed wordt, dat de man aan de lijn de schuit liep voort te trekken en de vrouw door een of andere oorzaak bulten boord is gevallen, en de man daarna bij een poging om haar te redden, mede te water is geraakt en verdronken. De Bchuit lag in de on middellijke nabijheid van de plaats, waar de lijken zijn opgehaald. De man was 24 en de vrouw 25 jaar oud. Zij waren nog maar 5 maan den gehuwd. De lijken zijn naar de algemeene begraafplaats te Hoofddorp overge bracht. Smokktl-baby. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinder wagen, waarin een slapend kindje lag. BiJ onderzoek door de grenswacht bleek echter, dat de „lieve kleine" bestond uit meel, rijst enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het teeder wichtje wreed gestoord 1 Esn schijndood» 1 In een groote gemeente in de pro vincie Groningen „overleed"de vorige week een vrouw. De doktere consta teerden, aldus de „N. Veend. Ct." i dat de vrouw aan hartverlamming SPORT. Voetbal. Van 't H.B.S.-terreln. Onze plaatselijke vereenlgingen deden Zondag jl. belden goed werk. H.F.C. ging naar Hoorn en behaalde eene 2-1 overwinning opHollaodia, terwijl H.B.S. een onvolledig Holland elftal met een 4-1 nederlaag naar huiB toe zond. Als om 2 uur de scheidsrechter beginnen fluit stelt Holland zich op met 4 invallers voor de linkervleu- gelapelers, de linksmidden en een der achterspelers, terwijl Pekelharing voor den rechtsbinnen invielH.B.S. speelt zonder Dijkshoorn, Bol, Boers, van der Ben, Vos en P. Lutjckx en stelt zich op zooals jl. Zaterdag is aangekondigd. De H.B.S. aanvoerder wint de op gooi en verkiest tegen den wind in en met de zon mee te spelen. Aanvankelijk gaat hel spel gelijk op, hoewel de aanvallen van Holland gevaarlijker zijn. Bij een dezer mist een der H.B.S. achterspelors, Hoek kan de bal niet zien aankomen en bet ia 0—1 voor Holland. De groen witten pakken nu flinker aan, de H.B.S.-aanval apeolt beter samen en eenige schoton worden ingezonden, maar zonder succes. Weer valt H.B S. aan, de rechts binnen wordt binnen het beruchte gebied gehaakt, hy krijgt de strafschop te nemen, die schitterend door hem in den linker bovenhoek van het doel geplaatst wordt. Nu wordt het spel weer moer verdeeld en beide doelen zijn beurte lings in gevaar, maar de achterhoeden behouden de overhand tot de rechts buiten van H.B.S. een voorzet van den linksmidden benut en kalm in het doel plaatst. Met den stand2-1 gaat de rust in. Hierna speelt H.B.S. met wind mee en domineert over alle linies, de rechtsbinnen doelpunt, maar de scheidsrechter heeft juist voor buiten spel gefloten; even later zet de rechtsbuiten voor, Stoffels vangt op en doelpunt vla de bovenlat. Holland weet zich nu wat los te werken en het H.B.S.-doel beleeft eenige benauwde oogenbllkken; het Bpel wordt weer verplaatst, de H.B.S.- aanval gaat samenspelend op het Holland doel af on de linksbinnen zendt een zijner venijnige schoten in, dat door den Holland-doelverdedi- ger even keurig gehouden en wegge werkt wordt. Weer komt H.B.S. terug, de rechts- f binnen zet voor en de linksbinnen is er b(j om via de paal de bal in het net te doen belanden. Hierna is het met het H.B.S.over- wicht gedaan en de Holland voor hoede zit steeds voor het H.B.S.-doel, maar veie kansen gaan door slecht schieten van den mid-voor verloren, terwijl Hoek alle beter gerichte schoten van den rechtsbinnen weet te kceren. Holland krijgt nog eenige hoekschoppen te nemen, maar ook deze leveren geen doelpunten op en

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1