HELDERSCHE COURANT NAPPA's f 1.35. S.COLTQF, KANAALWEG. VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. Prima Dames- No. 4626 ZATERDAG 9 OCTOBER 1916 43o JAARGANG Abonnement per 3 mnd. B5 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/, 0.85 Modeblad 65 75~ „1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van Hot 4 regels (bij vooruitbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededoellngen van 1 tot 4 rogcis 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2J_, cent. Op- an ondergang van Zon on Maan en tijd van hoogwater (Texel). - 200 wa°ul' Oct. op: onder: op: onder: v.m.:n.ro. Zondag 10 m. 8.38 m. 5.18 6.18 5.14 8.11 9.10 liaandag 11 „10,11 5.4G 6.20 5,12 9.23 9.17 Dinsdag 12 „11.89 0.26 6.22 6.9 10.6 10.28 Voeuad. 13 a. 0.61 7.23 6,Si 6.7 10.51 11.11 Donderd. M 1.48 8.89 6,26 6,5 11,89 11.68 VitJdag 15 2.26 n 10.3 0.27 6.4 0.36 Zattirdag 16 2.61 11.29 6.28 6.2 0.58 1.44 DE OORLOG. De offlcloele legerberichten van 6 en 7 October. Van het W e s t e 1 Ij k front. In Champagne is een hernieuwde bedrijvigheid te constnteeren. Althans vinden er gevechten plaats van grooteren omvang dan de gewone loopgraafgevechten. In het Fransche bericht van den 8en wordt gemeld dat opnieuw vor deringen werden gemaakt. Na een voorbereiding door geschutvuur ging de infanterie tot den aanval over en veroverde het dorp Tohure en den top van den heuvel bij het dorp. Deze heuvel vormde (volgens het Fransche bericht) een sterk steunpunt in de tweede Duitsche linie. Uit het bericht van den 7en blijkt dat de Duitschers in Champagne ge tracht hebben de door de Franschen veroverde stelliDgen bij Tahure te hernemen. Overal werd de aanval met groote verliezen afgeslagen. In het b03Ch ten W. van den weg Souchez Augers werden 4 aanvallen der Duitschers afgeslagen. In destreek van Athienville mislukten de Duitsche aanvallen eveneens. Verder wordt in het bericht gewag gemaakt van hevige artilleriegevech ten op verschillende deelen van het front. Het Duitsche legerbericht van den 7en maakt eveneens melding van het doorzetten van het offensief der Franschen in Champagne. Hetzelfde resultaat als in het Fransche bericht wordt ook in het Duitsche aangege ven. Echter wordt er ook nog een en ander vermeld, dat het Fransche bericht verzwijgt. Uit de mededeeling in het Fransche bericht dat een hevige beschieting voorafging zou men kunnen opmaken dat de aanval niet alleen op Tahure gericht was. En volgens het Duitsche bericht bleek het ook het geval te zijn. Ten N.W. van Souain hebben de Fran schen hunne aanvallen hervat, die evenwel onder zware verliezen dóór de Duitschers tot staan gebracht werden. Ten W. van den straatweg Sommery- Souain slaagden twee divisies door de Duitsche stellingen te dringen, Door een tegenaanval werden z|j echter teruggedreven. 12 Officieren en 571 man vielen in handen der Duitschers. Bij Navarin wisten de Franschen vasten voet te krijgen in de Duitsche loopgraven. Een tegenaanval werd door de Duitschers gedaan. Bij het afzenden" van dit be licht duurde het gevecht nog voort. Alleen bij Tahure wisten de Fran schen een strook van 800 M. terrein te winnen. Een doorzetten van den aanval werd door de Duitsche tegen aanvallen verhinderd. Aanvallen der Franschen bij Beau Sójour en Ville- sur-Tourbe mislukten. Bij eerstge- noetiiden aanval verloren de Franschen 3 officieren en 300 man aan gevan genen. Op andere punten van het front slechts zwakke aanvallen. Van het Oostel(jk front. Op het Oostelijk front Is het offen sief aan de Russen.'De Duitschers zijn hier behalve bij Dunaburg tot het defensief overgegaan. Het Russische bericht van den 6en geeft dan ook aan dat verschillende voordeelen door de Russen werden behaald. In de streek van Postawy werden de Duitschers eenige loop graven afgenomen. Zuidelijker tus- schen het Narotsj- en Wisjnewmeer werden de Duitschers teruggeworpen. De Russen slaagden erin eenige dorpen ten N. van Smorgon te be ten. Tot aan de moerassen van Pripet is de toestand onveranderd. Aan den Stochad werd een aanval der Duitschers afgeslagen. Z. W. van Tsjartorisk werden de Duitschers teruggeworpen. 150 man werden ge vangen genomen. Ten O. van de Styr hadden herhaaldelijk gevechten plaats. Het Duitsche legerbericht van den 7en meldt dat de Duitschers voor Dunaburg erin slaagden de Russische stelling over eene breedte van 5 K.M. binnen te dringen. In het gebied van Smorgon herhaalden de Russen hun pogingen om het Duitsche front te doorbreken. „Zonder uitzondering" zoo luidt het Duitsche bericht „zijn de aanvallen ten deele mislukt." f 11 officieren en 1300 man werden Styr over te steken. Een tegenaanva duurt nog voort. Het dorp Kulkowice, aan de Styr, hetwelk door de Russen taai verde digd werd is door de Oostenrijkers genomen. 200 man werden gevangen genomen. Overigens'geen bijzonders. Van het Z ti i d e 1 ij k front. Het Oostenrijksche bericht van den 7en meldt bedrijvigheid der artillerie op het Z.W. front. Overigens hadden eenige zwakke aanvallen plaats welke alle werden afgeslagen. Van het Servische front. Het nieuwe offensief tegen Servie is ingezet Het offlcieele legerbericht uit Berlijn, dd. 7 dezer luidt De Duitsche en Oostenrijksche troe pen zijn op verschillende plaatsen over dc Drina, de Save en de Donau getrokken en hebben ofi den O. oever van de Drina 6n den Z. oever van de Save en Donau vasten.voet ge kregen. Het Oostenrijksche bericht geeft aan dat de Oostenrijkers en Duitschers op verschillende punten over Save en Donan trokken. Dit overtrekken geschiedde langs den geheelen Ser- vischen grens tusschen de uitmonding van de Drina en de „IJzeren poort", (bij Orsova, waar de Donau Roemenië binnenstroomt). Dit optrekken is gevaarlek voor Servië. Van het W. en het N. aan gevallen, zal het weinig krachten beschikbaar hebben voor den O. grens. En van deze zijde dreigt niet alleen het Bulgaarsche gevaar. Van de IJzeren poort tot aan de Bulgaarsche grens is een afstand van 60 K. M. Zoodat een vereeniging 'van Oosten rijksche en Bulgaarsche strijdkrach ten, niet lang op zich zal laten wach ten, l) indien Bulgarije tot het aan vallen van Servie overgaat. Dan zal het kleine Servische leger dus van drie zijden worden aangevallen. Tenzij de hulp van de Entente het gevaar weet te bezweren door tijdig de Bul- gaars.'he en eventueel de daarbij ge voegde Duitsche en Oostenrijksche troepen weet vast te houden of te verslaan. Intusschen kan men met belangstelling het verloop der gevech ten op den Balkan tegemoet zien. 7 Op onze groote kaart van het Zuidelijk oorlogatooneel (Italië en de Balkan) kan men zich gemakkelijk oriênteeren. De Balkan. De hpudJng van Bulgarije. De diplomatieke betrekkingen tus schen Rusland en Bulgarije zijn ver broken. De overige Entente mogend heden hebben zich bij Rusland aan gesloten. Het antwoord van Bulgarije op het Russische ultimatum werd onvoldoende geacht. Een bericht uit j Saloniki meldde dat men daar ver wachtte dat het Bulgaarsche leger den 8sten of 9en Oct. de vijandelijk-1 heden zou openen. Volgens een bericht uit Sofia werd de oorlogsverklaring 7 Oct. verwacht.1 Maatregelen werden intuschen ge troffen om een landing aan de Bul- gaarsche kust zoo krachtig mogelijk tegen te kunnen gaan. De forten van Dedeagatsch werden met zware ka nonnen bewapend. De haven werd met mijnen verspord.. Een groot ge tal Duitsche officieren, men spreekt van 3000, hebben reeds een rang in het Bulgaarsche leger aanvaard. Aan de burgerlijke bevolking van Thracie is gelast een andere woonplaats te In gevechten bij Tsjartorisk werden de Russen uit het boscbgebied ten W. van de plaats geworpen. Het Oostenrijksche bericht meldt het afslaan van Russische aanvallen op het Oost-Galicische front. 800 Rus sen werden gevangen genomen. Ter weerszijden van den spoorweg Luzk—Kowel is de vijand 8r in ge- Blaagd naar den W. oever van den Volgens een in'"Engeland vertoe vende Bulgaar heeft het ultimatum van Rusland meer kwaad dan goed gedaan. De geest van verzet werd er door opgewekt, en bracht verschil lende neutralen over tot de oorlogs partij. Uit Athene wordt gemeld dat Duitachland de verzekering heeft ge geven dat Bulgarije zal afzien van een aanval op Servië tot de tenonder- brenging van het land doorDultsch- land. Intusschen heeft Duitschland hier toe de noodige voorbereidingen ge troffen. De eerste aanval op Servie is reeds gedaan. (Zie Off. legerbe- richten). Volgens een te Londen ont vangen bericht hebben Duitschland en Oostenrijk tegen Servië 400.000 man samengetrokken. De mi n isterieele criBis in Griekenland. De overeenstemming tusschen den Griekschen koning en den nu afge treden ministerpresident schijnt Biecht een overeenstemming over de noodzakelijkheid van de mobilisatie te zijn geweest. Maar over het doel van de oproeping der legermacht be stond een groot verschil. Dat ver schil heeft er thans toe geleid, dat Venizelos zijn ontslag heeft gevraagd, en ook gekregen. Thans is een coa litie-kabinet gevormd. Of het echter gelukken zal een anderen koers te sturen, nu de meerderheid in de ka mer uit aanhangers van Venizelos bestaat, zal nog moeten" worden af gewacht. De Engelsche bladen zijn met deze verandering in Griekenland niet erg tevreden. De Morning Post geeft de koningin van Griekenland (Een Duit sche prinses) voor een groot deel de schuld van deze ommekeer. Volgens het blad beschouwt de koningin Griekenland als een kleinen Duit- schen staat, die gemakkelijk aan de Duitsche politiek onderworpen kan worden. De Daily News schrijft, dat de koning woder spoedig voor de keus zal komen te staan óf Venizelos te benoemen óp de voorwaarden die deze zelf zal aangeven, óf Grieken land en zijn eigen troon bloot te stellen aan een grooten ramp. Overigens vat men in de landen der Entente de aftreding van Veni zelos op als een kink in den kabel. Vooral nu deze zijn steun aan het coalitie-kabinet heeft toegezegd. De (Duitsche) Lokal-Anzeiger zegt, naar aanleiding van een bericht in de (Italiaansche) öorriere della Sera, dat men zich geen al te groote voor stelling moet maken van het aftreden van Venizelos. Niemand kan nog zeggen wat de gevolgen zullen zijn. Intusschen laat zich uit de arti kelen in verschillende Atheensche bladen opmaken dat de Grieksche koning zijn toestemming tot het landen der troepen heeft gegeven. Door de plotselinge verandering is het echter de vraag geworden of Griekenland aan de zijde der Entente zal deelnemen aan de expeditie in Macedonië. Een telegram uit Londen van gisteren zegt „dat Griekenland een welwillende neutraliteit zal aan nemen". De hulp van de Entente. Hoe het daarmede staat is nog niet erg dilideffjk. De Engelsche bladen dringen met kracht aan op het zenden van de zoo noodige hulp. Zoo krachtig mogelijk moet worden aangepakt. Er zijn thans genoeg misslagen begaan. De Dardanellen-expeditie 'was- een grove fout. De „Morning Post", welke deze opvatting huldigt, zegt dat de twee machtsfactoren zijn die Engeland thans kan gebruiken, en die het zoo krachtig mogelijk moet aanwenden. De landmacht en de zeemacht moeten oordeelkundig worden aangewend. Verschillende bladen zijn van mee ning dat, om den ondrageffjken toe stand in Griekenland te verbeteren, zoo spoedig mogelijk een troepenmacht te Saloniki geland moet worden welke tot de grootste sterkte is opgevoerd. De „Times" dringt er op aan dat men den.' Griekschen koning een on- dubbelzinnige verklaring zal vragen, betreffende z|jn voornemens. De „Daily Mail" wijt den toestand op den Balkan aan het onoordeel kundig optreden der diplomaten in de verschillende landen. Men vergote niet, zegt het blad, dat binnen eenige uren een groote troepenmacht, bestaande uit het 400.000 man sterke. Bulgaarsche leger, met een vermoedelijke hulp van 250.000 Turken, gereed zal zijn. Servië heeft al zijn kracht noodig om de aanvallen dér Centralen af te slaan. De verbindingslijnen met Sa loniki worden door de Bulgaren be dreigd. De toestand is zoo ernstig' als maar mogelijk is. Het blad dringt aan op oen enorme uitbreiding der militaire macht van De landing te Saloniki is intus schen reeds begonnen. Een bericht uit Parijs meldt, dat Fransche troe pen op 4- K.M. afstand van do stad geland zijn. Van Duitsche zijde wordt daaren tegen medegedeeld dat de ontsche ping gestaakt is tot de toestand op gehelderd zal zijn. In de Mlddellandsohe Zee. Keulen, 7 Petober. Volgens een bericht uit Madrid aan de „Köln. Ztg." zijn de hospitalen te Gibraltar met gewonden van de Dardanellen en lij ders aan vlektyphus gevuld. Men schat hun aantal op 15000 man. In Gibraltar heerscht cholera, over gebracht uit de Dardanellen. Des nachts worden honderden lijken in zee geworpen. De duikboot- on mljnoorlog. Londen, 7 October. Naar Lloyd's meldt, is het stoomschip „Arabian", van de Ellermaniyn, vergaan. Twintig opvarenden zijn gered. (De „Arabian" was een schip van 2744 ton, gebouwd in 1892). Huwelijksplannen van President Wllson. De President der Vereenigde Staten heeft, ondanks den wereldoorlog'en de vele onaangename bemoeiingen daarmede voor de Amerikaansche „Executive", toch gelegenheid gehad zich nog in andere, meer persoonlijke quaeaties te verdiepen, van meer matrimonialen aard. Tenminste een R e u t e r-bericht uit Washington breDgt aan de wereld de mededeeling „President Woodrow Wilson gaat trouwen met mevrouw Norman Galt. De. verloving is bekend gemaakt. Het huwelijk zal waarschijnlijk in De cember worden voltrokken". Wij wenschen den President van den grooten neutralen Staat in zijn huwelijk al het geluk, dat hij. er in zoekt en dat hij verdient. Zooals bekend is, was President Wilson reeds vroeger gehuwd met Ellen Louise Axson, uit Savannah, die hem drie dochters schonk. Amerikaansche vloot- ultbreldlng. Omtrent de plannen tot uitbreiding van de vloot der Vereenigde Staten, verneemt de Washington sche corres pondent van de „New-York Times" nog, dat de in 't marine-programma opgenomen slagkruisers de grootste en snelste schepen van dien aard ter Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, in gummi on waterproof. Van af f17.00. Nieuwste kleuren en modellen. wereld zullen zijn. De snelheid zal 35. knoopen per uur moeten zijn. Elk schip zal ongeveer acht-en-veertig millioen gulden kosten. De kosten der vlootuitbreiding zul len slechts ten deele door de regee ring worden gedragen, daar de Ame rikaansche vlootvereenigingeene door collecten bijeen te brengen som zal bijdragen; men hoopt zelfs zooveel geld te zullen verzamelen, dat het programma zal kunnen uitgevoerd worden zonder de schatkist daaronder zal lijden. BINNENLAND. Uitvoer verboden. Bij Koninklijk besluit van 6 October is bepaald, dai de eerste alinea van het eenig artikel van het Koninklijk Besluit van 10 September 1915 (Staats blad 390) wordt gelezen als volgt: De uitvoer van alle kool, van alle soorten' van anpboonen, van spersie- boonen, van Heinrichs Riesenboonen, van uien, van alle peensoorten voor zoover ze niet reeds verboden waren en van kroten is verboden. Verzekerings-wetten. Binnenkort zullen de ontwerpen- Treub, tot herziening der verzeke- ringswetten-Talma, b\j de Tweede Kamer worden ingediend. Twee be langrijke punten uit die wijzigings wetten kunnen wij thans meedeelen. Eersten^ zal in de ziekteverzekering ook de geneeskundige hulp worden opgenomen. En vervolgens zal, wat het beheer van de Ziekte- en Invali diteitsverzekering betreft, de nieuwe regeling aanzienlijk naderen tot het volledige zelfbestuur der arbeidersj in genoemde verzekeringen toch zul len de arbeiders a/s van de zeggen schap krijgen. In de Ongevallen verzekering krijgen zjj, volgens het nieuwe ontwerp, V»* van de zeggen schap, terwijl zij thans niets hebben. Aldus nadert minister Treub er toe, om den arbeiders in de uitvoering der verzekerings wetten de leiding te geven. („Telegraaf".) Wegens gebrek aan tin zal over enkele dagen de Deventer capsulen- fabriek moeten worden stopgezet. Ruim 250 personen worden daar door werkloos. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat in alle tenuen bij de grijze uniform alle gekleurde kragen, petbanden en schouderbedekkingen vervangen wor den door grijze kragen, petbanden en schouderbedekkingen met biezen in de oorspronkelijke Jcleur. Da „Texelstroom" vergaan. De Hollandsche Stoomboot-Maat schappij ontving Donderdagochtend een telegram uit Engeland, meldende, dat de „Texelstroom", gezagvoerder F. Vos, ter hoogte van Sheerness, in 't gezicht van de Engelsche kust, is gezonken. Het ongeval had plaats in de buurt van de plek, waar „do Koningin "Emma" eenigè weken geleden zonk. De uit 24 koppen bestaande beman ning werd gered en te Sheerness aan land gebracht. Omtrent de oorzaak van de ramp werd tot dusver niets naders vernomen. Naar wij vernemen bestond de lading van de „Texelstroom" pit 16.000 balen Braziliaansche koffie, te Londen uit het stoomschip „Posteiro" overge- geladen. Voorts waren partijen steen kolen, blik en autobanden aan boord. De casco is op de Amsterdamsche beurs tegen molest verzekerd. De partij koffie, die than9 op den bodem der zee rust, was in Londen opgehouden. Assauradeurs hadden de daardoor veroorzaakte schade vergoed en wenschten thans de goederen aan de Amsterdamsche beurs te verkoopen vandaar dat op last der Engelsche regeering de balen met de „Texel stroom" verzonden zijn. De „Texelstroom", die op weg was van Bristol en Swansea naar Amster dam, is het nieuwste en grootste schip der Holl. Stoomboot-Mij. Het meet 1650 ton bruto en werd in 1914 gebouwd. Het vaartuig is met de machine rieën verzekerd volgens taxatie voor 29.000 pd. st. Een gedeelte der ver zekering is in Engeland geplaatst. Voor gewoon varen is daarvan te Amsterdam voor f174.000 geplaatst. Het molest-risico bedraagt f 400.000 1 voor casco en machinerieën. Schending neutraliteit. De Rotterdamsehe Rechtbank be handelde Donderdag in een zitting met gesloten deuren de zaak tegen de heeren W. N. J. van Ditmar en. den Engelschman J. Dun, beschuldigd van het plegen van handelingen, waardoor de onzijdigheid van den Nederlandschen Staat in gevaar wordt gebracht, door het leveren van zekere berichten en teekenlngen aan de „Daily Mail". Gedagvaard waren a charge de heer K. J. Kaltenschnee, vroegere bediende van den heer Van Ditmar, en de Duitscher K. H. Barthel, ter wijl door de verdediging was op geroepen do heer Marten, redacteur „Rotterd. Nieuwsblad". De getuige Kaltenschnee was af wezig. Ter zitting was mede aanwezig de majoor van den generalen staf Van Tuinen. De .'zitting ving aan te half vier. Om vier uur kwamen de advocaten mra. J. G. Nolst Trenité en A. W. Schippers aan het woord, nadat door het O. M. voor beide beklaagden 14 dagen gevangenisstraf was geëischt. De rechtbank, die den beklaagde Dun uit voorloopige hechtenis ont sloeg, bepaalde de uitspraak op a.s. Donderdag. De zittinh was. eerst te half zeven geëindigd. De melkprijs. „Het Volk" meldt, dat Amsterdam een verhooging van den melkprijs staat te wachten. In normale jaren worden in de maand Mei de prljs- overeenkomsten voor 12 maanden ge maakt tusschen de boeren en de melkinrichtingen. In Mei van dit jaar kwamen de boeren m6t nieuwe voorwaarden. In de eerste plaats moest de inkoopsprijs worden gebracht van 7 op 77a cent per liter, in de tweede plaats zou het nieuwe contract slecht loopen tot 1 Oct. j,l. en dan zou men verder moeten zien. Toen nu op deu eersten van deze maand het contract afliep, zeiden de boeren, dat zij wel melk wilden leveren, maar dan niet voor 77a cent per liter, doch voor 8 cent en dan niet langer dan tot 30 Oct. a.s. In den loop van deze maand zou men dan opnieuw over den prijs onder- Die onderhandelingen zijn inmid dels begonnen. Er zijn vijf personen aangewezen door den Bond van Melk veehouders, die met vijf vertegen woordigers der groote melkinrichtin gen de besprekingen voeren. Er moet nog een onpartijdig voorzitter worden benoemd, voordat men officieel aan het werk kan gaan, maar de boeren hebben reeds medegedeeld, dat zij onverbiddelijk een verhooging van den melkprijs zullen eischen tot 11 cent per liter. Krijgen de boeren hun zin - en zij zijn vastbesloten dien door te drijven dan zal het publiek met' ingang van 1 Nov. per liter hebben te betalen: 16 cent voor de rauwe en 16 cent voor de gepasteuriseerde melk. Aardeohok. De Standaard bevatte Woensdag, onder den titelAardschok, het vol- inde „Op 2 Oct. zijn er wederom teeke nen van aardbeving waargenomen, en ditmaal In een geheel andere wereldstreek dan de vorige. Nu toch kwam het bericht er van uit Londen, en gemeld werd, dat er een aard schok was waargenomen in de twee Engelsche Graafschappen Oumberland en Dumfrles. Gelukkig viel geen schade te con stateeren, die door dezen aardschok was teweeg gebracht, naar het feit van de actie in den aardbodem op die plek in Engeland, viel toch niet te ontkennen. Nu is het opmerkelijk, dat er bin nen korten tijd alzoo aardbevingen plaats grepen In Italië, in Zuid- Amerika, in Azie, en nu in Engeland, alzoo zelfs in het Noorden van Europa. Leg nu naast deze seismographi- sche berichten wat de Christus voor zegd heeft, gelijk dit ons Matth. 24:7 en Markus 13:8 door de Evangelisten wordt voorgelegd, dan staat daar, niet alleen dat er aardbevingen in verband met Voleinden te wachten zijn, maar zeer bijzonder dat het „aardbevingen zjjn zullen in onder scheidene plaatsen". In verband nu vooral met het be richt ook van do Veauvlus, de Etna en de Stromboli, dat nog nimmer deze drie vuurspuwende bergen aldus tege lijk in actie waren geweest, zoodat thans iets plaats greep, dat nog nooit was voorgekomen, trekt dit nieuwe bericht uit Londen van zelf zeer de aandacht. Gelijk man weet, wordt ook inde Openbaringen van Johannes, als tee- ken van de naderende Voleinding, keer op keer op zulke aardbevingen gewezen. Niet zoo, alsof tegelijk daarmee het einde intrad, maar als iets dat bij liet naderen der VoleindiDg als voorbereiding te wachten stond. Zonder nu te willen beweren, dat het einde Dablj is, blijft het toch de aandacht trekken, dat de combinatie van „oorlogen en geruchten van oor logen" met tijdelijke aardbevingen „in onderscheidene plaatsen", niet kan nalaten om aan de dingen die komen konden ter herinneren. Het bevreemdt althans, dat er, niettegenstaande al wat ons ter oore kwam, nog zoo tal eh tal van Chris tenen gevonden worden, die zelfs 't letten op zulke verschijnselen der moeite waard niet achten. Bedoelt het Evangelie het niet andera Een «ehljndoode. De „N. Gron. Ct." verzekert dat het fraaie verhaal van een Groningsch blad over een schljndoode in een groote gemeente in de provincie Groningen op niets anders dan op een praatje berustte. De dood In het hospitaal. „Vox Medicorum" verwijst naar een artikel in „Kosmos", „Kriegs- lazarette ehemals und heute", waarin Fritz Voggenberger verschillende merkwaardige bijzonderheden ten beste geeft over de verpleging en verzorging der gewonde krijgers ge durende de laatste eeuwen. Aardige teekeningen vrooljjken het over het geheel nogal sombere artikel wat op. Zoo ,is er een kerk uit den ouden tijd tot veldhospitaal iDgericht. Aan den eenen kant worden er de lijk kisten uitgedragenaan den anderen kant marcheeren de herstelde solda ten eruit, in groot tenue. Van de honderd gewonden bleven er toen niet meer dan 67 in hot leven. Daar naast staat de afdeeliqg van een modern hospitaal, met twee Roode- kruisvlaggen erop. Ook hier herbaalt zich hetzelfde; rechts gaan de her stelden, links één lijkkist. Van de 100 gewonden sterven er slechts 3. Inderdaad, de militaire gezondheids dienst is wel vooruitgegaan. Margarlnehandel. Een correspondent aan de Oostgrens schrijft aan het Hblad. Een geheel ongewoon schouwspel biedt thanB de grensstreek onder de gemeente Losser. Daar heerscht over dag, bjj avond en zelfs vaak in den nacht een nooit gekende bedrijvigheid, voortspruitende uit een reusachtigen handel In margarine van bewoners uit de grensgemeenten met de na buren aan de overzijde der grens. In Duitschland heerscht algemeen groot gebrek aan allerlei vetten, en de boter is er schreeuwend duur. Nu gaan de overburen bij de Hollandsche grens bewoners hun heil zoekenzij trachten voor een vrij hoogen prijs Hollandacne margarine in elke hoeveelheid op te koopen. En de Nederlandsche han delsgeest is plotseling ontwaakt in allen, die er maar de gelegenheid voor vinden, het zoo door de Duit schers begeerde fabricaat op te doen. En zoo kan men daar thans mar garinehandelaars in de grootste ver scheidenheid aantreffen: winkeliers, kooplieden, grossiers, boeren, fabrieks arbeiders en arbeidsters, werkloozen, enz. enz. Spoortreinen en vrachtwa gens kunnen niet de dagelijks ge vraagde hoeveelheid aanvoeren. Eo, o weewanneer er eens een belang rijke zending zooals b.v. deze week voor onderzoek wordt aan gehouden! Dan is niet Lelden, maar Losser is last. Honderden en honder den omsingelen de aangehouden waar - waarvan de uitvoer toch niet ver hoden is, hoort men aan alle kan ten - tientallen vrouwen met leege kinderwagens, mannen met bokke- wagens; vrachtrijders met hun ge span, wielrijders, allen staan ze mop perend af te wachten, wanneer hun toch eindelijk de gelegenheid zal gegeven worden, hun bestelde mar garine in ontvangst te nemen en grenswaarta te vervoeren. Want aan gene zijde der grens staan hun overburen te wachten, om de begeerde waar voor eigen gebruik of wederverkoop in ontvangst te nemen. En 't z(jn niet alleen Duit sche grensbewoners, die er zoo ge duldig op de komst der Hollandsche margarine staan te wachten, heen van heinde en verre zijn de Duitsche handelaars zelfs met eigen gespan gekomen, om de zoo begeerde Hol landsche kunstboter te koopen en te vervoeren. En de Hollandsche ver- koopers en verkoopsters varen er wèl bij. Enorme winsten maken grossiers én groote winkeliers, en de kleinere „koopman" heeft nog nimmer zoo'n goeden tijd beleefd. En de Holland sche grenswacht moppert, dat zl) is gesteld ter bewaking van een grens, waarover zooveel geld ons land wordt „binnengesmokkeld" en waarvan de Hollandsche soldaat niet mag pro- fiteeren, hoewel hij er de mooiste gelegenheid voor had. Eq bij dien internationalen handel wordt er nog heel wat meer „verhandeld", dat nu juist het daglicht niet al te goed kan verdragen. En grenswacht èn kom miezen staan hiertegenover vaak machteloos. Zoolang deze reusachtige uitvoer vau margarine blijft aanhou den, zal aan den smokkelhandel in allerlei andere artikelen geen paal en perk te stellen zijn. INGEZONDEN. Ingezonden Mededeeling. hoogte is, beweert dat de 2 boven genoemde spelers niet aan wezig waren, wil ik gaarne daarover excuus aan bieden en wensch Hollandia een komende keer, veel succes. (Yerslagg.) Reclameplaat. De stijfsel fabriek „De Bijenkorf" (voorheen M. K. Honig), te Kooga/d Zaan, zendt ons ter aankondiging een reclameplaat voor haar artikel HoDig's maizena. Deze plaat, in Biedermeier (rococo) st\jl geteekend door D. H. Neramer, is gedrukt door de firma L. van Leer Co., te Amsterdam. De geestige teekening, met haar le vendige kleuren, zal niet nalaten het effect te maken, dat de vervaardiger er zich van voorstelde eD daardoor van hare roepingde blijvende aan dacht te vestigen op het artikel der firma, ten volle beantwoorden. Voor kantoor en winkel vormt zij een le vendige, pakkende wandversiering. Naar Atjeh en onderhoorlgheden i de Oostkust van Sumatra: over Engeland|elkon Dlnad.| 8.40'ai. Naar Guyana (Suriname) jpoftt vla Amatordam I 21 Oot. I 8.00 'aaT. _j11 Vla EJueenstown U an25 Oot. 1.40 'a n. maU vla Southampton 18 0*t, 8.40 'a n. (alleen op verl. d. afz.) Naar Curaqao, Bonaire en Aruba: iepoat vla Amatordam I 21 Out. 1 8,00'aav. lailvla 8outhampton olken Maan- of Queenatowa dagen Dond. 8,40 *a n. Naar St. Martin, St. Eustatius en Saba: «t via Amsterdam 81" Oct. 8.00 'a av een op verl. d. alk.) mail vla Engeland 18 I 8.40 'a n. Naar Kaapland, Natal, Orarije-Rlvler- kolonie en Transvaal eiken Donderdag. 5.40 '8 m. Hoorn, 6 Oct. 1915. M. de R. 1 Verzoeke beleefd voor onderstaande regelen'een plaatsje In Uw vee!_ lezen blad, waarvoor bij voorbaat dank. Door toevallige omstandigheden kwam ik in het bezit van Uw blad van 5 Oct. jl. en las daarin het ver slag der Zondag LI. alhier gespeelde voetbalwedstrijd Hollandia - H.F.C. en in even op een onjuistheid in dit verBlag te moeten wijzen, ofschoon ik er overigens geheel medeaccoord n. 1. dat Hollandia niet geheel volledig was en twee harer beste krachten, Dapper (half-back) en De Groot (back) miste. Uw verslaggever zou in 't vervolg misschien beter doen te informeeren of er Invallers meespelen, en doet hij dit niet dan moet hij niet schrij ven dat een elftal volledig is. U nogmaals dankend voor de plaats ruimte verblijf ik Uw Dw. Dn. N. Noodbb. Antwoord. M(j was verteld na informatie dat Hollandia geheel volledig was, ja zelfs de Bpelers extra overal vandaan had laten komen. Nu de geachte inzender, die blijkbaar beter op <le Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Verzondlngaweg. Datum der Ttfdst.dor ter post- laat, bual, bezorging. a/bPostk. Staatsloterij. Trekking van Donderdag 7 October. 5e klasse - 12e lijst. No. 14238 f 50.000. Nos. 2933 en 18616 elk f 1000. Nos. 0297 10965 14024 en 10411 elk f400. Nos. 2917 8112 3025 7742 9576 10825 en 12814 elk f200. Nos. 42 118 691 8482 3794 6500. 12228 16558 19777 en 20567 elk f 100. Ingezonden Mededeeling. lijt gij even getond als de vrouw van bet platteland? Zij bewijst u, dat vrouwn even getond kunnen zijn als mannen, als zij willen. Indien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, omdat z|j te lang werken, zich te veel zorgen maken on niet voldoende ontspanning krijgen? In sommige streken op het platte land, waar de vrouwen het werk buitenshuis der maunen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert izonde nieren, volkomen zuivering van het bloed en geen urinezuur- kwalen. Urinezuur in het bloéd (als gevolg van verzwakte niereD) vor- oorzaakt rugpijn, rheumatische on zenuwkwalen, hoofdpijn, duizelig heden, moedeloosheid, waterstoor- nissen en gevaar voor Diergruia, waterzucht en mei-ontsteking. Als gij reden hebt om uw nieren te verdenken, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij hebben duizende vrouwen geholpen. Foster's Rugpfin Nieren Pillen ïbben een verzachtende, versterken de en opwekkende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes tot gezondheid en werkzaamheid terug. Zij helpen haar om het overvloedige urinezuur af te voeren evenals het overtollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en Maag kwalen en werken niet op de inge wanden. Om beter te worden en te blijven is het aanbevelenswaardig om lederen dag- uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wan deling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoen de. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.76 voor één, of f 10. - voor zes doozen. Eischt de echte Foetert Rugpijn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. (61)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1