HELDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE m Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste Blad. No. 4531 ZATERDAG 16 OCTOBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 fot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeellngen van 1 tot 4 regels 75 cent. Elke regel meer 15 cent. Advertentiën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hooger berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Bewijs-exemplaar 21 cent. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). ss, Oct. op: onder: op: onder: v.ra.: n.m. Zondag 17 a. S.8 m.0.- 6.30 6.0 2.6 3.11 Maandag 18 8.28 0.58 6.31 4.58 3.41 3.46 Dinsdag 19 8.85 2.14 0.88 4,66 4.68 5.19 Wounad. 20 3.46 8.32 6,35 4.54 6.52 6.86 Donderd.21 3,68 4.48 0.37 4.52 6.89 7.16 Vrödag 22 4.11 6.3 6.89 4.50 7.20 7.53 Zaterdag 23 4.26 7.19 6.40 4.48 7.69 8.27 DE OORLOG. De officieels legerberichten van 13 en 14 October. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche bericht van den 13en deelt mede, dat de Duitschers ten N. •van Souchez met talrijke strljdkrach ten opnieuw aanvielen. O.m. werden de Fransche stellingen aan het kruis punt der 5 wegen aangevallen. Deze aanvallen werden dooi hevige be schieting voorafgegaan. Slechts in het bosch van Givenchy gelukte het den Duitschers een paar loopgraven te veroveren. Op alle andere punten wisten de Franschen zich te hand haven. In Champagne werden bijzonder hevige artilleriegevechten geleverd. Volgens het communiqué van den 14eu werd door de Duitschers de aanval bij Souchez voortgezet,. Ten N.W. van hoogte 140 werd zeer hevig gevochten. In Champagne deden de Duitschers een aanval ten W. van Tahure. Deze werd-door de Franschen afgeslagen. In Lotharingen vinden onafgebroken artillerie gevechten plaats. Het Duitsche bericht van den 14en meldt, dat terwijl monitors de kust- gedeelten ten W. van Yperen be schoten, de Engelschen een aanval deden op de stellingen ten N. van de stad. De aanval word afgeslagen. Alleen ten O. van Vermelles slaagden de Engelschen erin over kleine af standen in de Duitsche loopgraven te dringen. Door tegenaanvallen wer den zij voor het grootste deel weder verdreven. Vijf met sterke krachten ondernomen aanvallen op de stallin gen ten W. van Hullich werclen eveneens afgeslagen. Op de hoogLen ten O. van Souchez, welke van vijanden gezuiverd werden, vielen 400 gevangenen in handen der Duitschers. De aanvallen der Franschen in Champagne worden met hardnekkig heid voortgezet. Zeven key wonl een aanval in de streek van den straatweg Tahure- Souain v afgeslage n Bij Combres werd een Fransche stelling over een lengte van 120 M. opgeblazen. Een door de Franschen in de Vo gezen ondernomen aanval werd af geslagen. Van het O o s t e Hj k front. Het. Russische legerbericht van den 13en deelt ons mede dat voor Duna- burg alle aanvallen der Duitschers afgeslagen werden. In de streek van Illoext werd de hoogte ten N.W. van tiet dorp door de Russen bezet. De Duitschers welke trachtten de stel lingen te heroveren werden terugge slagen. In de streek ten Z. van de Pripet, werden de Duitschers bij Rafalowka (aan de Styr) uit een hoeve en een dorp verdreven. 5 officieren en 200 man werden gevangen genomen en twee mitrailleurs veroverd. Een vij andelijke aanval ten N.W. vanKlewan werd afgeslagen. Over de gevechten aan het Strypa- front wordt, nog gemeld, dat de Rus sen hun succes uitbreiden. Ten W. van Tremblowa werd een dorp ver overd. Om andere gedeelten van de vijandelijke stellingen duren de ge vechten met onverminderde hevig heid voort. In alle gevechten bewezen de Russische cavalaristen uitsLekeude diensteu. B(j Gaiworonka trok zij over drie verschanste stellingen van den vijand. Deze sloeg op de vlucht. Het Duitsche legerbericht van deu 14 den meldt daarentegen, dat de Russen bij Illoext uit een nieuwe stelling verdreven werden. Hierbij verloren zjj 650 man aan gevangenen en 8 machinegeweren. De aanvallen welke de Russen ten Z. en Z.W. van Dunaburg ondernamen, werden alle Ingezonden Mededeellng. Hit vtrsterkingsmiddel bij slechte spijsvertering. Wanneer het niet verteerde voedsel in de maag blijft, ontstaat er gisting en vormen zich gassen. Deze gassen doen de maag opzwellen en de opge zwollen maag hindert het hart en brengt zulke hevige pijnen van dit orgaan teweeg, dat men zou kunnen gelooven een hartkwaal te hebben. De gassen word6n gevormd tenge volge van gebrek aan kracht der verteringsorganen en dat gebrek aan kracht der verteringsorganen komt voort uit slapte van het bloed. Een versterkingsmiddel is dus noodig. De Pink Pillen, hersteller van het bloed, versterker der zenuwen, zijn altijd met goeden uitslag gebruikt bij dezen vorm van maaglijden. De koude wasschingen des morgens, gevolgd door krachtige wrijvingen, bevorderen den bloedsomloop, maar de behandeling met de Pink Pillen blijft noodzakelijk indien men het bloed wil verrijken, de zenuwen versterken en de maag in staat stellen haar werk te doen. Zoodra men van de Pink Pillen gebruik maakt, vermeerdert de eet lust, gaat de spijsvertering geregelder en verbetert de algemeene toestand. De Pink Pillen hebben tal van zieken genezen, het is dus geen proef dien ge neemt. Bovendien kunnen zij zonder bezwaar gebruikt worden door menschen, die een gevoelig gestel Aan de Stry pa hebben de Duit schers Halworonka genomen en de vijand over de rivier teruggeworpen. In het Oostenrijksche communiqué van denzelfden datum wordt alleen een aanval der Russen ten W. van Tarnopol gemeld, welke aanval afge slagen werd. Zan het Z u i d e 1 ij k front. Van Italiaansche zijde wordt d.d. 18 dezer gemeld dat de Oostenrijkers twee daggn achtereen stellingen bij Chiarso aanvielen. Alle aanvallen werden afgeslagen. De Oostenrijkers leden gevoelige verliezen. Het Oostenrijksche bericht van den Hen meldt dat een aauval der Itali anen op het Dolomieten-front afge slagen werd. In de kuststreek ver overden, de Oostenrijkers bij Javorsk een gedeelte van een Italiaansche loopgraaf. Van het Se'i vische front. Een (vertraagd) Servisch bericht van den 9en geeft aan dat de ver- bondeneiTTTCt dorp Lipa bij Smedeiovo bezetter!, hetgeen ben echter óp zware verliezen -te staan kwam. Smederovo is ontruimd. Hel Duitsche bericht van don 14on meldt dat de troepen ten Z. van Bel grado verder voorwaarts gaan. De verdedigingswerken van Pozavwac (O. van Smederovo) zijn genomen. In het Oostenrijksche communiqué wordt medegedeeld, dat, de stellingen der Serviërs ten .Z. vau ÏJelgrado bestormd werden. De Serviërs trok ken in wanoule terug. De aanvallen der bondgenooten aan den beneden Morawa maken goede vorderingen. Intusschen heeft Bulgarije aan Ser vië den oorlog verklaard. Volgens een bericht uit Athene werd dooi den Bulgaar,schen gezant aldaar offici eelmedegedeeld, dat de Serviërs de Bulgaren bij Kustendil aanvielen. Hierbij werden 70 mari gedood en 500 gewond, Ingevolge dezen overval heeft Bul garije aan Servie den oorlog ver klaard. Echter wordt van Engelsche zjjde medegedeeld dat de Bulgaren ten N.O. van Nièj een. inval deden in Servie. Voor zij zicli konden ver schansen werden zij echter weder verdreven. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 63 te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) by T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. De Balkan. De toestand inServie. De oorlogsverklaring van Bulgarije aan Servie is overhandigd. De moti veering ervan, de aanval van Serviërs op de Bulgaren, is echter vrij zonderling, indien tenminste het Engelsche bericht van eenige dagen terug, betreffende een inval van de Bulgaren in Servië, waarheid bevatte. Bovendien meldt een Engelsch be richt van den 14en dat de Bulgaren ten N.O. van Nisj eveneens over de grens getrokken zijn. Hieruit zou men toch moeten opmaken dat de Bulgaren aanvallers waren. Misschien is de aanval der Serviërs uitgelokt, om invloed uit te befonenj op de houding van Griekenland. De aanval der Bulgaren in Servië is echter niet ongedaan te maken, al werd hierover van Bulgaarsche zijde het stilzwijgen bewaard. Im mers reeds in ons vorig nummer kwam het bericht voor dat het be richt in Griekenland groote belang stelling wekte. Intusschen dreigt voor Servië het gevaar van een vierden vijand. In geheel Albanië aldus meldt eeu Duitsch bericht heerscht een opgewonden stemming. Men wil de Serviërs en de Montenegrljnen uit het door ben bezette gebied verjagen, en de Prins van Wied weder aan het. hoofd van den staat te stellen. Het middelpunt van de beweging is Dibra (Servie). De prins van Wied bevindt zich reeds bij het leger in Servië. Servie maakt thans een geweldig zwaren tijd door. Een officieel bericht uit Nisj meldde, dat de druk op de drie fronton, door de vijanden van Servie uitgeoefend, buitenge woon groot is. Evenwel stooten de bondgenooten op onverwachten tegenstand. Zoo meldt tenminste een bericht onder toevoeging echter, dat deze tegenstand niet baat en alleen de opraarsch een weinig tegen houdt:. Onverwacht is dit verbet der Ser viërs echter niet te noemen. Een volk, dat in twee achtereenvolgende oorlogen wist te overwinnen, en ook reeds in dezen oorlog zich na een nederlaag spoedig wist te herstellen en zelfs zoo, dal; het den vijand na, eeDige gevoelige nederlagen van den vaderlandschen bodem wist te ver drijven, is tot krachtigeu tegenstand in staat. Het Servische leger is rijk van artillerie en amunitie voorzien. De periode der besmettelijke ziekten is het land te boven gekomen. Het leger telt" thans bijna 500.000 man schappen, welke strijdend op den vaderlandschen, bekenden grond, welke zich uitnemend voor de ver dediging leent, bereid zijn tot het uiterste te vechten. Voegt men hierbij den paoreelen steun van de in uit zicht gestelde hulp der mogendheden, dan laat het zich denken, dat den verbonden legers in Servië een alles behalve gemakkelijke taak te wachten staat. Het offensief der centraien in Servië heeft toch reeds eenigen tegenslag ondervonden. Niet op het Servische front, doch door invloeden van buiten af. Midden in de voorbereiding kwam het offensief der Franschen in Chain pagne. Hierdoor werden de Duitschers gedwongen aanzienlijke versterkingen daarheen te zenden. Dat dit ook het geval geweest is blijkt uit het. feit dat de Duitschers weer offensief op treden, (gevechten bij Souchez). Moch ten deze versterkingen misschien van het O. front zijn' overgebracht, dan heeft, het offensief der Russen aan het Stry pa-front het toch reeds weder gedwongen, aldaar versterkingen aan te voeren. Zoodoende is het dus niet zeker dat alle voor Servië bestemde troepen thans aan de operaties deel nemen. De aanval der Bulgaren is op een gevaarlijk punt geschied. Deze is ge- icht op don spoorweg Zajecar-Nisj, de lijn waarlangs waarschijnlijk do oorlogsbehoeften voor Rusland ver voerd werden. Het is thans van belang op welks' wijze de Entente Servië hulp ïl verleenen. De te. Saluniki gelande troepen werden daar 'voorloopig bij elkaar gehouden. Dit zou kunnen bettekenen, dat de geallieerden een rechtsfreek- sche aantasting van Bulgarije beoogen, een actie die iti verband met do aan Servië toegezegde hulp, zeker doel treffend zou blijken. Intusschen komt van EngelKche zyde bet bericht dat de eerste ai'deeliiig Franscli-AfrikaansCho troef urn naar hel Servische front vertrokken is. Directe hulp schijnt dus nu oveuzeer in het voornemen te liggen. Een.bericht uit Weonen weel, ver der mede te deelen dat de 9edert 6 October gestuukte troepenlandingeu te Salonlki wederom hervat zijn.Twee transportschepen welke dooroorloss schepen, w.o. de Russische kruiser „Askold", begeleid werden brachtten 4000 man aan. Het schijnt thans ook dat Italië hulp zal verleenen op deu Balkan. Dit, wordt, van Fransche zijde mede gedeeld. Bovendien zegt een bericht uit Berlijn, dat te Cettinje (de hoofd stad van Montenego) Italiaansche stafofficieren aangekomen zijn, om maatregelen ie nemen voor het op rukken van Italiaansche troepen door Montenegro. De tusschen Bulgarijo en Servië uitgebroken vijandelijkheden hebben de toestand op den Balkan voor een gedeelte opgehelderd. D-e houding van Griekenland en Roe menië zijn thans van het grootste belang. Een bericht uit Athene van den 12en meldt dat de Grieksche regee ring uitgenoodigd werd door de. Ser vische om aan te geven welke hou ding Griekenland zou aannemen, in dien Servië door Bulgarije word aan gevallen. De Grieksche regoering antwoordde daarop dat men zich zou houden aan het verdrag, doch dat dit niet geldig was voor den tegen- woordigen toestand, daar deze een uitbreiding was van den algemeenen oorlog, en de aanval van Bulgarije voor Griekenland geen casus foederis vertegenwoordigde. Bij de behandeling van de vraag van Servië in de Grieksche kamer sprak de president de hoop uit, dat de regeering op de steun van de meerderheid zou mogen rekenen, Door Venzilos, den leider van de meerderheid werd echter geen ant woord op deze vraag gegeven. Ingezonden Mededeellng. HERMAN NYPELS HELDER. Haeren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en mndellen. Roemenië blijft ook nu b\j de neutrale houding. Ia den minister raad werd gezegd dat de gewijzigde toestand geen invloed op die houding kon uitoefenen. Door de partij van Take Jonescu werd op gewapende neutraliteit aan gedrongen. Aan dezen eisch werd echter geen gehoor gegeven. Uit Frankrijk. Delcassé afgetreden. Toen de oorlog uitgebroken was en men in Frankrijk het noodig achtte, dat de toenmalige Fransche regeering gewijzigd, versterkt werd, is er op Delcassé een beroep gedaan en eind Augustus van verleden jaar is hij als minister van buitenlandsche zaken in het kabinet-Viviani opge treden. Delcassé is thans afgetreden. Er hadden reeds eenigen tijd geruch ten geloopen over Delcassé's slechten gezondheidstoestand en in de Kamer heeft Viviani medegedeeld, dat Del cassé aftrad om zijn gezondheid en de minister-president heeft er met nadruk bijgevoegd, dat er geen ver schil gerezen is tusschen Delcassé en de overige ministers. Voor het oogen- blik heeft men zich bij deze uitspraak neer'te leggen. Zeker is, dat zoo er al kritiek op Delcassé's beleid ge oefend is welke- kritiek echter in het parlement niet. openlijk tot uitiDg gekomen is deze eerst in den laat- sten tijd gehoord is. Andere berichten wijzen er nog op, dat Delcassé in zijn brief als reden voor zijn aftreden opgeeft verschil, van inzicht inzake de expeditie, naar Saloniki. Volgens berichten uit Parijs moet de gezondheidstoestand van Delcassé hoogst ernstig zijn. De minister, die in de vorige week een hevigen aanval van influenza heeft doorstaan, is thans lijdende aan een longontsteking, die echter een gunstige wending neesnt. Zeppelins boven Landen. Londen, 13 October. Vanavond is "een aanval van Zeppelins gedaan op een deel vau het gebied van Londen. Een aantal brandbommen en ont plofbare bommen zijn geworpen. De raaterieele schade is gering. De ont stane branden zijn snel gebluscht,. Er zijn geen openbare gebouwen getroffen. Totnogtoe is bekend geworden dat 2 vrouwen en 6 mannen zijn gedood, op één soldaat na allen burgers, en dat ongeveer 34 menschen zijn ge kwetst. Anti-luchtgevaarten-kartonnen heb ben'dieust gedaan.^Waargenomen is, dat één luchtschip aan een zijde over helde en op geringere hoogte viel. Vijf vliegtuigen stegen op, maar door den toestand van den dampkring slaagde slechts een vliegtuig er in het. luchtschip te vinden. Het kon het echter niet inhalen voor het in den inist was verdwenen. Engelsche verliezen. Generaal Sir. Frincis Lloyd heeft Dinsdag i!i een rede gezegd, dat de verhezen in het Engelsche leger in de laatste week veel meer dan 30,000 man hadden bedragen. Hij had ze zoo laag mogelijk geschat. Er waren week in, week uit 20,000 tot 30,000 nieuwe roeraten uoodig, om het leger t,e velde op behoorlijke sterkte te houden. De duikboot- en mljnoorlog. Kopenhagen, 14 Oct. Qe bedrijvig heid van de Engelsche duikbopten wordt hier niet groote spanning gevolg. Politiken zegt: De bordjes zijn ver vangen. In de wateren, waar do Duitschers tot uog toe onbetwist meester waren, zijn zy 't niet meer. a vorm van Engelsche oorlog voering isvoor Duitschland uiterst onaangenaam. Er zijn nog wel geen neutrale schepen getroffen, maar toch deelt Engeland harder slagen uit, aangezien de volslagen afsluiting van Duitschland er hut gevolg van is. De duikbootoorlog tegen Engeland is er slechts een van speldeprikken, aan gezien de vaart op Engeland er niet door belet werd, terwijl een dergelijk verlies aan tonnenmaat voor Duitsch land erg zou zijn. Politikon verneemt uit Gotbenburg: De algemeene indruk in Zweden is, dat Duitschland in de laatste week aanzienlijk meer schepen heeft ver loren, dan de tien gemelde. Want alleen, wanneer de bemanning in Zweden landde, werd het ruchtbaar, niet wanneer zij in Duitschland landde. In de Mlddellandsche Zee. Athene, 14 Oct. Op een draadloos- telegrafisch noodsein van het Eogel- sche stoomschip Ajax (metende 7040 ton bruto) uit een richting ten Zuid westen van Kreta, is op 10 October een Grieksche kruiser uitgeloopen om hulp te bieden. Hij vond echter het stoomschip niet meer. Daarom valt aan te nemen dat het is gezonken. De laatste dagen zijn indeMiddell. Zee de volgende 'schepen door Duit sche duikbooten in den grond ge boord eenEngelsch transportschip met Indische troepen 40 zeemijlen ten O. van Kreta, een Engelsch stoomschip van 6500 ton met steen kolen, bestemd voor Lemmoa, bij Kaap Matapan, het Engelsche stoomschip Apollo, van Malta opweg naar Port Said met steenkolen on oorlogsmate riaal, op 100 zeemijlen van Kreta. lijke PaketvaartMïintschapplj, geves tigd te Amsterdam, betreffende het onderhouden van stoomvaartver bin dingen in Ned.-Indië, gedurende de jaren 1916 tot en rnet 1925, wordt ouder meer van verschillende zijden herinnerd aan de herhaaldelijk ver nomen klachten omtrent het logies en de voeding van met de scheperf der maatschappij vervoerde militairen. Hoewel dienaangaande toezeggingen waren gedaan, blijkt uit niets, dat daaraan gevolg is gegeven. Duitsche luchtschepen. Naar men mededeelt, hobben de herhaalde gevallen van schending van Nederlandsch gebied door Duitsche luchtschepen, die zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan, onze regee ring tot zoovele protesten aanleiding gegeven. Zooals bekend is, heeft in het bijzonder het geval van de twee Zeppelins, die den 8en September j.1. over ons land zijn getrokken, tot een ernstig vertoog harerzijds bij de Duit sche regeering geleid. De Duitsche regeering heeft daarop haar levendig en oprecht leedwezen over dit voorval betuigd. Do Duitsche militaire overheden hebben wijders de voorschriften, welke het overtrek ken van onzijdig grondgebied streng verbieden, aau alle luchtscbippera in herinnering gebracht en aan diegenen onder hen, die zich aan overtreding daarvan hebben schuldig gemaakt, een terechtwijzing toegediend. Zeppelins boven ons land. Hierboven drukken wij de verkla ring af van de Duitsche regeeriog betreffende het verbod aan de Duit- 'sche luchtschippers om boven ons land te vliegen. Het is wel toevallig, dat tegelijk met do publicatie vaa dit bericht, Donderdag weder een aantal Zeppelins op verschillende plaatsen over ons land zijn govlogen. In een deel van ons vorig nummer konden wij nog melding maken, dat over Vlieland en over Limburg Zeppelins z()ü ge vlogen. Latere berichten melden nog, dat men de luchtschepen ook heeft waargeuomen boven Texel, Terschel ling en boven de Zpeuwsehe eilanden, alsmede langs de Brabant-sche grens en Zuid Limburg. Hier eu daa r werd op de luchtschepen geschoten. Men vermoedt, dat de Donderdag heerscbende mist de Zeppelins uit hun koers heeft gebracht. Doel van den tocht is natuurlijk weder een aanval op Londeu geweest. Bijzonderheden over dien tocht vindt men onder de rubriek „oorlogsnieuws" in dit blad afgedrukt. In gevaar brengen van de onzijdigheid van Nederland. De rechtbank te Rotterdam h6eft Donderdag 11. den 80-jarigeit uitgever en journalist W. N. J. v. D. en den 8G jarigen J. D., correspondent van de de „Daily Mail", beiden te Rotter dam, beklaagd geweest van het, in ;;eval van een oorlog, waarin Neder- "and niet betrokken is, opzetteiyk eenige handeling verrichten waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt ;evaar gebracht, vrijgesproken. De lading van de „Koningin Emma". Naar wij vernemen, wordt beden ;e Amsterdam een lichter verwacht met een gedeelte der lading, die men het gezonken s.s. „Koningin Emma" heeft kunnen redden. (H.bL Het verkeer met België. Uit Roosendaal meldt mm: Het grensverkeer is weer voor onbepaalden tijd stopgezet. Niemand mag passeer en, tenzij met bijzondere BINNENLAND. De Koninklijke Paketvaart. In het voörloopig verslag over het wetsontwerp tot machtiging tot het aangaan van eene overeenkomst, met de naamleoze vennootschap Kcmtnk Het verkeer met Engeland stopgezet. Uit Vlissiugen meldt men, dat Donderdagavond geen mailboot werd verwacht en dat Vrijdagmorgen geen boot zou vertrek keD. Een gift van f 5000. De Minister van Financiën maakt bekend, dat door een inwoonster van 's-Graven hage aan den Staat der Nederlanden ten geschenke zijn ge geven zeven schuldbekentenissen van f 1000, in de 5 pCts. vrijwillige Staats- leening 1914, met, alle daarbij be- hoorende Dog niet verschenen coupons, als tegemoetkoming in de door het Rijk gedano buitengewone uitgaven ton gevolge van de bijzondere tijds omstandigheden. - Dinsdagnamiddag ongeveer 5 uur, werd het 11-jarig zoontje van deu heer H. aan de Prinsengracht te Amsterdam op do Achtergracht door een tweetal personen op een motorboot, genaamd „Anna" gelokt, waarna deze spoedig in'de richting Ouderkerk wegvoer. Onderweg heb ben ze den jongen een prop in den mond geduwd om hem het roepen te beletten. Er werd een paar keer aangelegd en met minder goede be doelingen namen de individuen den jongen mee aan wal, doch men heeft hem gelukkig geen kwaad gedaan. Vermoedelijk voelden de daders zich niet veilig en duifden daarom het beoogde doel niet uitvoeren. De jon gen werd des avonds om ongeveer half acht bij Ouderkerk aan wal ge zet, waarna de boot spoedig in de richtingAmsterdam verdween. De agent van politie Van der Genugten te Nieuwer-Amstel, die den jongen op den AmsteldljK aantrof, heeft hem naar de ouderlijke woning teruggebracht. („Tel.") Gevaarlijk bezit. De „Telegraaf" schrijft onder bo venstaand opschrift: Dezer dagen werd er in een Reuter telegram de aandacht, op gevestigd, dat dezelfde derde Duitsche oorlogs leening, die te Berlijn tegen den koers van 99% verhandeld wordt, in de V. S. slechts 84% noteert. Feitelijk kan men bij ons te lande eenzelfde anomalie constateereD, welke echter geheel door de depreciatie van de mark verklaard wordt. Op het oogen- blik bedraagt de koers van de mark ongeveer f 0.50, zoodat de Duitsche oorlogsleening hier in werkelijkheid tegen 'n koers van 82.50/0 verkrijgbaar moet, zijn. Het Duitsche rijk leent dus op het oogènblik onder dezelfde voorwaarden als vóór den oorlog de minst solide Zuid-Atnerikaansche sta ten en steden. Met bet crediet. van Oostenrijk- Hongarije is het nog treuriger gesteld. Niet alleen is de koers van de kroon in verhouding tot de mark nog sterker gedaald, doch bovendien kon dit land het 5 %-type niet handhaven. De laatste Oostenrijksche oorlogs leening werd, hoewel op de ba9is van 5 J tegen een koers van 93.60 aan de markt gebracht. Blijkbaar achtte men voor HoDgarlje deze voor waarden nog niet gunstig genoeg, althans men besloot daar de nieuwe leening op 6% basis nit te BChryven. De eenvoudige vermelding van die feiten karakteriseert voldoende de positie der ceutrale mogendheden. Indien het inderdaad waar is, dat in de laatste Duitsche oorlogsleening door Nederlandsche banken voor 200 mil- lioen mark is ingeschreven, dan vraagt men zich af of ons beleggend publiek ziende blind geworden is. Of wordt het misschien op een dwaal spoor gebracht door allerlei mislei dende circulaires, die het tot aankoop ■timuleeren, zonder op eventueels gevaren te wijzen? "Wij kennen deze praktijken geen hooger plaats toe, dan het oplichting nabij komen pousseeren van minderwaardig papier. Wii achten ons daarom verplicht de firma's, die in de toekomst openlijk voor het plaatsen van Duitsche en Oostenryk- Hongaarsche oorlogsleeningen bij ons te lande Ijveren, te signaleeren. Aanranding In dan train. Voor de rechtbank te Haarlem diende Donderdagmiddag opnieuw de zaak tegen A. W., koopman te Rot terdam, veroordeeld tot IJ jaar ge vangenisstraf, wegens aanranding in den trein tusschen Den Haag en Haarlem van een kinderjuffrouw. De bekl., die op last van de recht bank gevangen genomen werd, hoorde wederom IJ jaar tegen' zich eischeri.. Mijnen. Sedert het bekend worden van de ramp van den logger M. A. 47, zyn geen Katwyker loggers meer van IJmuiden naar zee gegaan. De logger „Johanna" uit Katwijk heeft bij aankomst te IJmuiden mee gedeeld, op 54 gr. 40 miu. N.B. en 1 gr. 80 min. O.L. een myn van zeer groote afmetingen en bijzondei en vorm te hebben aangetroffen. Kamerverkiezing te Aasen. Bij enkele candidaatstelling werd Donderdag tot lid van de Tweede Kamer (vac.-Vau Deventer) gekozun de heer W. O. A. Koster. Do heor Willem, Otto, Adriaan Koster is eer: van onze jongste par lementsleden, want de heer Koster is eerst 3i jaar oud. Deu 30 April 1884 werd hij te Utrecht geboroD. Een voorzorgsmaatregel. Door de regeering zijn maatregelen genomen om contröle te kunnen uit oefenen op het verlaten van het land door personeel, hetwelk hier te lande noodig zou kunnen zijn voor den aanmaak van ammuntie en ander oorlogsmateriaal. Ten eiudo, indien dit noodzakelijk zou zyn, dit verlaten geheel ta kunnen beletten, zullen o.a. bankwerkers, boorders, stokers en machinisten In fabrieken van metaal bewerking, leiders van technische bureaux, scheepsbouwkundige en werktuigkundige ingenieurs in ma chinefabrieken, scheepswerven en conatructie-werkplaatscn, en werk lieden in nog vele andere aanver wante beroepen 'het land niet meer mogen veriaten zonder bijzondere toestemming van den rainiBter van oorlog. Da Margarine te Losser. Een der correspondenten vau het „Handelsblad" schrijft We hebben Woensdag andermaal een bezoek gebracht aan het dorp Losser met zijn buurtschappen Glane en Overdinkel. 't Was er kalm en stil. Hier en daar stonden groepjes margarinehandelaars druk te pralen, anderen zaten in cafés, hun hart luch teed over hetgeen er Dinsdag en vorige dagen was voorgevallen. Algemeen betreurden ze het, dat met één slag aan al hun verwachtingen en grootsche plannen de bodem was ingeslagen, 't Ging toch zoo mooi met dien handel; kennis van „'t vak" hadt je niet noodig; kapitaal veelof weinig naarden omzet van je „bedrijf". En 't gelil werd zoo gemakkelijk ver diend, heel wat gemakkelijker dan in de fabrieken daar over de grens. Met gemak kon de kleiDO „handelaar" toch per dag een winstje van 10 tot 20 maik in den zak steken. Om zoo te zeggen profiteerde er iedereen van de winkelier, de caféhouder, de slager, de fabrleksai beider, de buvger, ja onze grenswacht weid niet vergeten. Maar nu, driekwart Losser éu Glaue én Overdinkel zit met de handen in 't haarbijna - geen werk meer op do - fabrieken te Gronau, wel een duizend tal arbeiders totaal zonder werk, hot zoete wiDStje en misschien nog meer gestoken in nieuwen voorraad mar garine en buk,die nu zoo eens klaps uit Losser is verdwenen, niet in de richting, welke voor ons allen de voordeeligste was, maar terug buiten het in staat van beleg ver klaarde gebied, waar onze eerlijk ge kochte en voor een groet deel reeds betaalde margarine zal verkocht worden ten bate van We weten het niet. Zoo vertelde men ons hier en daar en overal En als je dan Dinsdag nog voor drieduizend, voor achtduizend, voor elfduizend gulden aan het station te Losser hadt staan eo nuniets meer: dat is waarïïik niet om te lachen. Alles had nóg wel goed ge gaan, als die kranteumenschen er maar niet de lucht van hadden ge kregen. Die hebben den boel voor ons bedorven. INGEZONOEN. Waarschuwing aan oudars an jongs mslsjas. Binnen enkele wekon staat Nov. voor de deur, .en we weten wat dat zegt in de wereld dergenen, die haar brood moeten verdienen. Hoe menig jong meisje gaat dit jaar voor het eerst buiten haar ouderiyk huis aan den arbeid - hoe menige maakt plannen van verandering, en naar ze vast overtuigd is van verbetering. Ouders en jonge meisjes! eer go er toe overgaat uw dochters of uzelven in een betrekking te verbinden, be denkt al wut dat zeggen wil. Hoofd zaak ia toch niet of ge meer of min der geld zult verdienen. Waadt.toch vooruit wiAr ge komt, in welke om geving uw kind verder zal ontwik kelen. Ge weet het mogeiyk niet, aan hoe groote zedelyke gevaren de jonge meisjes bloot staan, vooral in de groote steden. Allerlei genoegeifs zijn daar om ze te lokken op wegen, die voor haar gevaar opleveren. Tracht ook vooruit na te gaan of uw kind in baar betrekking een goed thuis zal vinden, en belangstellenden, die zich ook om haar geestelijk wel zijn bekommeren, die .haar zullen wy'zen op geoorloofde genoegens. Weet gy niet hoe die gewenschte inlichtingen te verkrijgen, weet dan, dat ondergeteekende, lid der Vereenl- glng ter' behartiging van da belangen der jonge meisjes ten allen tijde bereid is u die inlichtingen te verschaffen. Voor den Helder: Mevrouw SCHOKKING Baltkssn Middelbbkk. Stationsweg. October, 1915. Tijdstippen van verzending der Brievenmalen. Naar Oost-Indië: Datum dor TIJdHt-der ter post- llftat. huel. bezorging. a/liPostk. 32 Oct. I 8,00'aav, 29 I 8.00'nav. Naar Atjeh en onderhoorigheden on de Oostkust van Sumatm er Engeland eiken 9.4(1 's a. Naar Guyana (Suriname) ipoat vlaAmsturdum 21 Oct. 1 8.00'8uv. „dl vla tjnoenetown 25 Oct. 1 3.10 'e u, mail vla Sotitliarapton 18 Oat. 8.10 's n. (alleen op verl. d. afz.) Naar Curaijao, Bonaire en Aruba: oepost via Amsterdam 21 Oct. 8.00'•«v. nail vla Soutbampton eiken Maau- of Queenstown dag en Dond. 3.1(1 's n. Naar St. Martin, St. EustatluB en zeepost vla Amsterdam 21 Oct,. 3.00'aav. (inleen op verl. d. alk.) mail vla Engeland .j 19 3.40.n. Naar Kaapland, Natal, Oranje-Rivier kolonie en Transvaal eiken Donderdag, 3.40 's n. Ingezonden Mededeeling. Weinig volwassenen ontsnappen er aan. In onze tijden van dikwijls onge regelde leefwyze, ongeregeld direct, zittende leefwijze enz., zyn er betrekke lijk weinig volwassenen, die geen last hebben van aambeien. En wat. die last beteekent, Is aan de ongelukkige lijders, die voortdurend hinder hebben van stekende pyn en jeuking, hetzij zy zitteD, liggen of loopen, rnaar al te goed bekend. Aam beien worden vaak veroorzaakt door verstopping, het gebruik van sterke purgeermiddelen, paardreden enz. En als gevolg van aambeien treden dikwijls by verwaarloozlng van de kwaal, bloedingen, ontsteking, fistel en verzwering op. De eerste aanwending van Foster's Zalf reeds verzacht de prikkelende pyn en jeuk en gewooniyk is een doos voldoende tot genezing. Zorgt bij de behandeling voor een goede spijsver- v tering en vermydt buitensporigheden. Foster's Zalf (let op den juisten noam) is te den Helder veikiygb. bij Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postw. k f 1.75 p. doos. (82)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1