Cinema Palnco, Blunenhavon. 2 Hoofd nummers: 1. „Ken MorsaniBcb Huwe lijk". 2. .Tragische Lierde". Eerste Heldersche Bioscoop, Kauaalweg 112. Hoofd du mm er: .Voor Vrijheid en Recht". Bioscoop .T.A.V.C.N.U.", spoorgrachl. Hoofdnummer: „De kleine Jaeques". Woensdagmiddag Kindervoorstelling. OVERLEDEN M.. Selderbeek- Otto, 31 jaar J. Poot-Aiowijn, 65 jaar; Y. Sehurink wed. S. Tuinstra, JO jaarD. Makelaar. 8 maanden. 20 eu 21 Oct. Speciallteileu-Vooielelllngen in „Casino", 8 uur. 2? Qcl. Gymn - en Exerc. Vereeniglng „Pro Pa- tria". Feestelijke Vergadering In „Casl- MARINE EN LEGER. Bij beschikking van don minister van marine is de kapitein-luitenant ter zee O. P. Noordhook liegt met 28 dezer geplaatst ais oorsto officier aan bourd Hr..Ms. „Hoemskerck", en Is de lui- tenant ter zee le klasse A. W. Booku lieden eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Froyr" en geplaatst t,o Amsterdam. De luitenant ter zoo 2e kl. A. K. Meijer zal 23 dezer per stoomschip „Vondel" zij» b®3 inlng naar óost-Indi6 volgen. De officier van gezondheid 2e kl. dor marine H C. A. Detmar en de officier van adtn. rx- kl. C. Jansen zijn per stoomschip „Tabanan" naar Oost-Indie vertrokkon. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Riouw.v. New York n. Ja va. vertr. 13 Oct, v. Oolon. Grotius, thuisreis, pasa. 16 Oct. Porlm. Boeroe, uitreis, vertrok 16 Oct. van Genua. Kambangan, uitreis, arriv 18 Oct. te Craveseud. Oranje, uitreis, pass. 16 Oct. Gibraltar. Roopat, thuisreis, pass. 16 Oct. Perlm. Banka, uitreis, arnv. liiOct. te Cochin. Prins der Nederlanden, thuisreis, vertrok 16Oct. van Singapdre. Tlmor, thuisreis, vertrok 10Oct. van Port-Said. Karlmoen, thuisreis, is 17 Oct. Dover gepass.. Koningin der Nederlanden, thuisr., vertr. 16Oct. van Lissabon. Rombrandt, uitreis, pass. 17 Oat. Perira. Rolterdamsche Lloyd. Bundoeng, vertrok 17 Oct. van R'darn naar Java. Insuliude, uitreis, pass. 11 Oct. Gibraltar. Tnbanan vertrok 17Oct. van R'dam naar Batavia. Djocjo, thuisreis, pass. 14 Oct. Perim. DuU. thuisreis, is 16 Oct. bii Deal geankerd. Arakan, uitreiB, Is 14 Oct. Point do Galle gepaas. Kedirl, uitreis, arriv. 17 Oct. te Sabang. Soerakarta, arriv. 17 Oct. v. Norfolk te Port-Sald. Tabanan, uitreis, is 17 Oct. Noord Hinder gepass. Molong, uitreis, pass. 17 Oct. Kaap Rongarom. Koninklijks Hollandsche Lloyd. Deifland. uitrois, vertrok 16 Oct. van Lissabon. Frlsla, uitreis, vertrok 16 Oct. van Falmoutli. HoHondla,uitreis, vortr. 16 Oct. van Pernambuco. Maasland, uitreis, vertrok 16 Oct. van Uniiia. Gelria, thuisreis, vertrok 16 Oct. van Montevideo. Gooiland, thuisreis, vortrok 16 Oct. van Vigo. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Frederik Hendrik vertr. 160ct, van New- yorfc naar West-lndië. 17 Oct van Barcelona Haven te Nleuwedlep. 7 act. Id. van Haxlinge» naar Lyth Eng. s.s. „Amulet". Id. van Harlingen warLonde» Eag. „Stalling". Id. van Londen naar Harlingen Eng. sa. „Deal". VI5SCHER IJ BE RICHTEN. Sst., 20 tot 100 stuka middeltong 60 a 70 ct. p. tot 60 stukB klolno tong 16 a 20 ct. p. st., 1 tarbotf6.- a fo,- por stuk, 1 tot 6 stuks rog f 1.26 per stuk, 1 tot 4 m. stortschol 18,— a ?12.— per m„ 1 tol 4 m. kleine schol f2.- f6.— per niaud, 1 tot 2 mand schar fl.- f 1.60 per mand. Nieuwediep, 18 Octobor. Aangebracht door 3 korders: 20 stuks groote tong, per stuk f 1.25, 40 atuks middeltong, per stnk 66 ct., 80 stuks klolne tong, per stuk 20 ct,, 2 mand Btortscliol, per mand f8.— a'f 4 mand kleine schol, rir mand ft— a f6.—, 2 mand schar, por mand 1.60 a f 0 - MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 16 Oct. 1915. Aangevoerd 5 paanion f120 a f800, 87 koeien en osBon f220 a f600,76 nucht. kalveren f 11,— «f24,-, 161 magoro schapen f 24.- a f44,-, - lammeren f a f 61 magere varken» 138,— a f60.-,260 biggen fl4.-a f27.60.13 bokkon en geiten f,3- a f16,-, 0 kleino bokjes f0.- a f a—boter, per kop laagste prijs f 0,76, mldd.prijs fOAO, hoogBte prijs f0,82-, aangevoerd 3174 kop, eieren f8,-' a f8.75 per 100, eenden eieren f0.— a f0.-. Alkmaar, 18 Oct. 1916. Aangevoerd 18 kooien en osson f 280 a f 886 22 vetto kalveren f40.- a f90,—, per K.G. f0.80 a f90.0, 40nucht. idem f10,- a f22,-, 1802 vetto schapen C3C,— a f00,-, 388 vette varkens f0,64 tOfi* ppr K.Q., 0 magere ld. f— afOO.O bokken •n geiten. Beverwijk, 18 Oct. 1916. Groenten. Andijvie f 0.60-f 2J» p. 100 stuks, bloemkool le soort 18.00-f 14.00, Idem 2e soort f 6.00-f 7.60, id. 3o soort f 8.00 - f 4.50 por 100 stuks, komkomm. lo soort f 0.00-f 0.00, 2e soort fO-OO- f0.-, 3e soort fO.OO-fO.— p. 100 si., groene kool f2.00-f6.— per 100 stuks, roodekool 1800—f14.00 por 100 stuks, postolein 26- 38 ct. per ben, sis 40-80 ct. per 100 krop, snljboonen t'0.f 0- uerf0.00-f-.00 p.OOOK-G., spersleboonen fOC-fOO per 100 K.G., spinazie 18-28 cl. per bon, spinazie 60 - 90 ct. per kist, wortelen f 8-r 1( per 100 bos. Broek op Langendijk, 18 Oct. 1915. Prinsen: bloemkool f6,00-10.80, 2esoort fS.üu -4.30, roode kool f 3H0—19 gele kooi f4.20- 1380, witte kool f6.60-2630, por 100 stuks; 6 wagons witte kool por 10.000 K.G. 1371-877wor- toien 1280-2.40 per 100 bos, idp. banl f —.0 -.—0; Aardappelen: schoolmeesters f-.0-0.-, Bravo's f0.—.0—Julia muizen f0.Blauwe f 1.10-00.0, Eigenheimers f-.0—JJ-, allos por 3SK.G-;golo nep f-.O—f0.—, drielingen f-.O-a-, uien f7 40 7.70-, wortelen f 1.70—186, slaboonen f 1110-0.- alles per 50 K.G.; 11.000 bieten f6.20-12 p. 1000, rammenas f .00— 00 per 1000 0 wagons witte kool per 10.000 K.G. f Aanvoer14800 bloemkool, 36.400 roode kool, *800 witte kool, 42.600 gelo kool, 686 baal uien, Handel kalmer, prijzon iets lager. Purmurend, 19 Oct. 1916. 26 stapels Fabriekskaas per 60 K.G. f 86.— 127 Boerenkaas 60 f 90.— 2 Commissie 60 f l Middelbare 60 f 84.- Goudsche kaas 60 lltó K.G. Boter per K.G. f 1 66 UG1 Runderen:. 426 vette 236 melke 30 Stieren 94 Paarden - 08 vette Kalveren por K.G. f 080 f 0,96 270 nuchtere ld, por stuk f 0.- f 0,— Slachtkulveren f 12.— f 24,— Fokkalveren per «tuk f 10.- f 32.— 362 vette Varkens por K.G. f 0.86 f 0.94 82 magere ld. por stuk f 24.- 218 Biggen por stuk f IA— 3049 Schapen f 39.— - Overhouden f 0.- r a- t 0.- r o.- - Kalkoenen f 330 f 486 f a- f o.- r a- f o.- SJ50 f 9.60 a- r a- ituk f a- f o.- f 1,60 f 2.60 Kipeieren per 100 «tuke f Eendeleren Kievitseieren 1700 zak Appelen l-'iOO zak Paren Handel melko- en geldokoolen matig; vetto kalveren stug; slaolit- en fokkalveren matig, votte varkens vlug: magere varkens matig; sohBpen vlug. Anna Paulowna. Groenteveiling van Vrijdag 15 O c t o b e r 1915. Aardappelen: fl.40h 1.70p. zak. kleine: f 1.15a 1.86 Slaboonenf 13.76 h 16.76 100 Kg. Snljboonen: fl.— aO.— 1000 8t. BieteD: f 0.65 A 1.56 lOOst. Rapenf 4.60 a 5.10 p. 100 st. Witte kool f7.-a 0.-„ lOOst. Bloemkool: f2.50af4.70, lOOst. Roode Kool fö.751i 10.75. 100. Wortelenf 1.76 i f SP. - 1000 bs. Rammenas f2.65 100 bs. Burgerlijke Stand van Helder, van 16, 17 en 18 Oct. 1915. BEVALLEN: C. M. Dijker -Dijk man, d.E. Mets—Meinema, z.J. Hensing—van der Plas, z.; J. Koorn Post, d. DE OORLOG. 0e algemeene toestand. Op het Servische gevechtsterrein is de toestand zich aan het ontwik kelen daar zyn nog de grootste ver rassingen mogelijk en onwillekeurig trekt dit nieuwe gevechtsterrein voorshands het meest onze aandacht. De berichten .van dat gevechtster rein komen op het volgende neer. De centralen zijn thans in het bezit van het gebied ten zuiden van Bel grado, dat tusschen den benedenloop 1 van de Save (Sau) en don Donau ligt. De heuvelen in dat gebied ver heffen zich tot eenige honderden metersde voornaamste toppen waren de Awala (565 meter) aan de Top- siderska, en een heuvel 800 meter, nabij den Donau oever, ten Zuiden van Ritopek. Deze heuvels, die ver sterkt waren, zijn door de eetjijalen bestormd. Zij nemen dus nu, een 20 K.M. ten Zuiden van Belgrado een front in dat ongeveer rechtstreeks West-Oost loopt en zullen waarschijnlijk trachten van daaruit verder naar het Zuiden, ongeveer langs den'grooten spoor weg Belgrado Palanka—Niesj verder op te rukken. Nabij Palanka is een bifurcatie. De hoofdspoor vereenigt zich daar met de lijn Semendria Palanka, door het dal van de beneden-Morawa. Door dat breede dal, en ter wederzijden daarvan, oefent het leger van von Gallwitz een druk uit in Zuidelijke richting. Volgens het oüicieele bericht uit Berlijn, wierp hij aan de Westzijde van dat dal de Serviërs achter de Raldzja terug. De Raldzja, een zijrivier van den Donau, loopt over aanzien lijken afstand West Oost en het West' Oostgedeelte van het dal van die rivier, zal een van de naastbljzljnde objecten der centralen in deze buurt zijn. Ten Oosten van het Morawadal bezette von Gallwitz de hoogte van Makri, een 20 K.M. ten Zuiden van den Donau. Het verlies van de Ser viërs aan kanonnen wordt nu vrij hoog (76 in het geheel) opgegeven. Al is het Servische leger rijkelijk van artillerie voorzien, zoo groot is het niet of dit verlies moet vrij aan zienlijk genoemd worden. Acht van die kanonnen vielen den Bulgaren in handen bij de bestorming van Glogowltsaberg, ten Oosten van Knjazjwats, waar de toppen van de Stara Planina zich tot 1500 meter ver hellen. De Bulgaren zijn voorts over de beneden-Timok (bij de Bulgaarsche grens) getrokken en hebben in de richting van Pirot voortgang gemaakt.' Dit alles is zeer duidelijk, maar de berichten over hetgeen zich afspeelt in het Zuiden van het Servische vechtsterrein schijnen onderling in lijnrechte tegenspraak. Het dal van de Stroemitsa is. naar men weet, Bulgaarsch, en het Bul gaarsche gebied springt hier in het Servische vooruit. Dat vooruitstekende gedeelte is aan alle zijden door-hooge bergen omringd, waarvan, volgens een vorig officieel bericht der centralen, de Bulgaren de pashoogten hadden bezet, waardoor meteen de spoorweg Salonisi—Niesj, voor de gelande troe pen der entente van zeer groot belang, werd bedreigd. Gevechten bij dien spoorweg waren dan ook te verwach ten. Hierbij sluit een bericht van •Reuter aan, volgens hetwelk de Ser viërs, gesteund door de Franschen, bij Hidowo (aan de spoor) en bij Wa- landowo, ten Oosten van j den spoor weg,. in gevecht waren' gewikkeld, met 40,000 Bulgaren, die aanvielen. Ook meldt de Corriere della Sera dat de spoorwegbrug bij Stroemitsa wordt bedreigd. Hier kan onmogelijk de Bul gaarscbe stad aan den overkant van het gebergte bedoeld zijn, maar veeleer het starion Stroemitsa aan den spoor weg Saloniki Niesj. Wanneer men onder Stroemitsa dat plaatsje vérstaat, dan komen ook de berichten uit, vol gens welke de Serviërs en Franschen Stroemitsa hebben bezet, na de Bul garen te hebben achtergedreven en daarmee ia tevens het bericht ver klaard, dat de spoorweg aanvankelijk was afgesneden. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de Bulgaarsche stad Stroemitsa zou zijn genomen, zonder dat wij eerst van geweldige gevechten in de ge bergten hadden gehoord. Het offensief der Duitschers in den Elzas heett niets opgeleverd. De Hart man ns wei lerkopf hebben zij weel moeten ontruimen. (N. Rott. Ct.) Van het Westelijke gevechts terrein. Par|js, 17 October. Het officieele bericht van heden (Zondag)avond luidt Als vergeldingsmaatregel voor de luchtaanvallen der Duitschers op Engelsche steden heeft een smaldeel vliegtuigen heden dertig bommen op Trier geworpen. Aan het front bij Loos en ten oosten van Souchez worden de hevige artil lerie-gevechten voortgezet. In het bosch van Glvencby hebben wij onze stellingen versterkt en uitgebreid. Gevechten met handgranaten aan do Aisne. In Champagne, vooral in de streek van Tahure, hevig bombarde ment. In Lotharingen hebben wij het geschutvuur van den vijand krachtig •beantwoord. Binnen de vijandelijke linies hebben verschillende zware „branden plaats gehad. Herhaalde aan vallen der Duitschers teg noorden van Reillon werden door gordijnvuur gestuit. Van het Servische gevechts terrein. Athene, 18 Oct. De Fransche troe pen in Macedonië hebben den vuur doop ontvangen bij de spoorwegbrug tusschen Hudowe en Valandowo, waar z(j aangevallen werden door 40,000 Bulgaren. Het gevecht duurt voort. Bulgaarsche artillerie bombardeert Valandowo, dat krachtig weerstand biedt. Van hst Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 17 October. Mede deeling van den grooten generale» staf Aan het front in de streek van Riga heeft de vijand na voorbereiding door de artillerie het station Garrosen Rozen aangevallen en genomen. Een tegenaanval werd onmiddellijk daarna ondernomen on het station Garrozen is door ons heroverd. In de streek van Gross Eckau hebben de Duit schers verscheidene aanvallen onder nomen en onze troepen in de streek van de Janeb teruggedreven. /Lan het station Neugut, ten zuidoosten van Riga, is een gevecht begonnen. Onze vliegtuigen hebben gisteren verscheidene tientallen bommen ge worpen op terreinen on inrichtingen achter het vijandelijke front. In de streek van Jacobstadt ge schut- en geweervuur. Aau het front in de streek van Dunaburg zet de vijand zijn hardnekkige aanvallen voort. In de streek van Schlossberg; ten westen van Uloekst, wei den vier aanvallen afgeslagen. Aau vallen in streek van het dorp Pochillina werden eveneens afgeslagen. Gisterenmorgen om 10 uur openden de Duitschers een hevig vuur in de streek van Chichkowo, ten noorden van het meer van Swenten, waarbij hij tot den aanval overging. Onze troepen werden in de flank en in den rug van den vijand gezonden on sneden een gedeelte van zijn strijd krachten af. Alle aanvallen werden afgeslagen door ons vuur. De troepen commandanten rapporteeren van het slagveld, dat het terrein voor hun loopgraven bedekt is met lijken van Duitschers. De strijd aan het front tusschen de nAren van Gemmen cn Driswiaty duurt voort. De Duitschers bieden in de streek van Krocklisjki en Gateni hardnekkigen tegenstand. Bij het dorp Oustie, op den Westelijken oever van het meer van Boguinskoe, is het vijandelijke front doorgedrukt eu trokken onze troepen over de Drls- wiatitsa. PLAATSELIJK NIEUWS. Legaat. Aan de Weesinrichting te Huisduinen is door mevrouw de douairière van Reenen van Lexmond, .dnlangs over leden te Loenen a. d'. Vecht, een legaat vermaakt van f 2500. Aan den heer W. Lastdrager alhier, is Vrijdag als minsten schrijver opged-agen„het uitbreiden van het kazernement voor bereden wapens te Amersfoort" voor de som van f 191,887. Afloop aanbesteding. Door de Directie der Marine alhier werd hedenmorgen aanbesteed, het verplaatsen van eene loods van Am sterdam naar Hellevoetsluis. Minsto inschrijver J. Stetfman alhier, voor f 14544.-. DE FANCYFAIR. De Uitvaart. Het bezoek en dus ook de omzet der fancyfair was in de laatste dagen der week steeds stijgende. Het ont vangst c(jfer van f 800. was al een record toen wij ons vorig berichtje schreven, her zou uog ver overtrof fen worden de beide laatste dagen. Zaterdag waren weer nieuwe aan trekkelijkheden in de zaal aanwezig, en het „fancyl'air-üed" dat bereids gedicht was, werd spoedig gecolpor teerd en gezongen door een gezel schap uitheemsche artisten. Maar de groote record dag was Zondag. Reeds op den middag het bezoek druk. Het bestuur had voor de(n) vijfduizendste(er) bezoeker- (ster) eene verrassing aangekondigd, en de bureaulist bad al dien heelen middag ijverig zitten tellen; Want no. 5000 was op de komst. Omstreeks half vijf meldde zich eene bezoekster aan de kas aan, die net als alle andere een entrée vroeg. De anders zoo ijverige bureaulist, die met routine zijn biljetje wist afte- scheuren, aarzelde: zijn blikken richt ten zich op de dame in kwestie, en langzaam, als bestudeerde h(j ieder ge baar en Als wilde hij deze zijne gestie voor eeuwig in zijn geheugen pren ten, reikte h(j het entrée-bewljs over. De juffrouw begreep er niets van. Waarom deed hij dat niet vlugger? 't Werd er niet beter op, toen heer Nypels, comité-lid die de dame in kwestie bleek te hebben opge wacht, haar uitnoodigde hem te vol gen. Welk een eigenaardige manier van doen, nietwaar? Het bestuur kon toch niet iederen bezoeker aldus „op vangen" en naar binnen geleiden? Maar het raadsel werd spoedig opgelost. In de zaal was een bonte menigte tezamen; men praatte en lachte, musiceerde en schreeuwde het was or min of meer een hei densch kabaal. Dit kabaal verstomde even, toen de beer Nypels mot be doelde dame aan den ingang van de zaal trad en met een stentorstem uitriep: „dames en heeren, de vijf duizendste bezoekster is gearriveerd Aanstonds schaarde men zich en haie om de jubilaresse door te laten, Voor één oogenblik stond de zaak stil en ieder richtte zich naar den ingang. Langzaam en plechtig schreod de stoet voorwaarts en arriveerde bij de theetent. De bezoekster won uitgenoodigd de trap te bestijgen on haar werd een zetel aangeboden aan een van die knusse tafeltjes waar dien laatsten Zondag zooveel kopjes thee en gebakjes zfjn verorberd. Inmiddels waren andere dames van het bestuur óók op deze verheven plaats gekomen. Onder deze was mevrouw de Boer-Jongkees, die met zooveel ijver zich belast had met de al gemeene leiding van inzameling en ver koop. Gelijktijdig met de jubileerende bezoekster wilden de dames en heeren verkoopsters en verkoopers haar een kleine, welgemeende hulde brengen. Toen dan ook beide dames gezeten waren, trad mevrouw Haak naar voren en sprak mevrouw de Boer een kort woord toe: „Vóór we schei den," aldus uitte zich de spreekster, „wilden de dames en heeren van de verschillende stands oen kleine atten tie betoonen aan een der dames die do ziel ia geweest van do beweging, die ons heeft bijgestaan eu geholpen en die dag en nacht klaar stond voor 'goede zaak." En onder de huldi gende fanf3ronade die de heer Polak meesterlijk op de piano teD beste gaf, werd mevrouw de Boer een keurig bloemstuk overhandigd. Daverend applaus weerklonk en mevrouw de Boer, getroffen door die hulde, dankte buigend. Toen trad de heer de Ven naar voren om de be zoekster, die straks met vorstelijke eer naar \»ren was geleid, te huldi gen. Of eigenlijk deed de galante heel de Ven meerZEd. huldigde n.1. in no. 5000 de dames allen, die dag en nacht, dag en nacht, onverpoosd, onvermoeid, zonder in haar Ijver te verflauwen, op de bres stondeJU en hadden gestaan. Daaaom ook, zoo zeide de heer de Ven, was het- zoo aardig, dat no. 5000 juist eene vrouw was geweest, omdat men in haar thans de vrouw huldigde. En nogmaals klonk de Casino vleugel en mejuffrouw Gretha Quak dat is de naam der gelukkige werd een keurige schilderij in lijst overhandigd ter herinnering aan liet feit van haar komst.J) Nu verspreidde zich het publick door de zaal en inmiddels waren de bezoekers van de matinée van den heer Leewens langzamerhand binnen gekomen, zoodat het weer aardig vol werd. Maar erger - of beter, dal is van het standpunt waarop men het be ziet werd het 's avonds. De laatste avond èc Zondagdat werd zoo'n geweldige toeloop, dat men als harin gen in een ton opeengepakt zat, en in Oud-Holland vooral vóór noch achteruit kon. Zóó erg werd het dat het bestuur zich genoodzaakt zag de deuren tijdelijk te sluiten, totdat eenige bezoekers vertrokken zouden zijn. Toen werd het beter; er kwam weer .wat circulatie, eu zoo is het den geheelen avond gebleven. Onze pen weigett eene beschrijving te geven van dien laatsten Zondag avond. Niet om het een of ander, something rotten in the state of Denmark, of zooiets, want tot het einde toe is er geen onvertogenheidje gebeurd. Het bestuur zorgde angst vallig, dat levenmakers of Baccbus klanten geweerd werden. Daardoor bleef er gezelligheid, die geen tijd kent. Zoodat het uur van sluiten maar daarover straks. Waarin ODze brachten tekort schie ten, dat is in de beschrijving van de drukte van dezen laatsten, enor- men avond. De dames kwamen han den 'tekortde grabbelbak, het visch- vermaak, de theetent, de tip top, zij hadden het ontzettend druk. Het was een echte, Oud Hollandschf ker mis, zonder de ontaarding, die helaas van kermissen zoo vaak het gevolg is. En hoeveel koeken het rad van avontuur heeft omgezet, - w(j weten het niet, maar de beide dames kon den het niet „bijhouden. De waarzeg ster had nog een restantje flux de bouehe over des avonds; de rest was omgezet in kwartjes „voor Steuncomité". De „vrooljjke beuben" was weg, finaal stuk gegooid. De zaak werd tenslotte gesloten. De groententent was den vorigen dag al uitverkocht; de laatste reuzen-appel a 10 ct. aan den man gebracht; om toch nog geld optebrengen had men er een „trek- tent" van gemaakt, waar ieder voor 10 cent een pakje mocht trekken. De theetent en ae biertuin bloven schenken, on vermoeid, ononderbroken zonder verslapping. De thee was er goddelijk, de koffie nectar gelijk, de gebakjes heraelsch, het bier c.3. ver rukkelijk. Zoo snelde de tijd en niemand dacht aan de klok. Maar „er is eou t(jd van komen, er is oen tijd van gaan", en het einde der dagen was nabij. Een nieuwe merkwaardigheidnie mand wilde weg. Het hielp niet of men al met de ratel rondging en de mensehen wegjoeg; ze.kwamen net als de vliegen op de suiker, terug naar al dat gezellige, heerltjko en huiselijke. Helaas! 't bestuur was onverbiddelijk, en 't publiek moest er uit. „IJnd bist du nicht willig, so Brauuh' ich Gewalt" riep-de surveil- leerende politie. Maar ofschoon nie mand „willig" was, ging men toch langzaam weg. Men wilde nog dansen. Stel u voor; in een zaal waar op alles eenige miliraeters stof ligt. Natuurlek waren het die jonge meisjes, die zoo aanhielden, kuiken tjes. die wijzer wilden zijn dan de kip. Maar de kip hield voet bij stuk dwangmaatregelen werden toegepast, zooals wanneer je jegasrekening niet betaalt, en de sohitterenda luister van „Casino" verdween in de scheme ring van het halflicht. Zoo eindigde tenslotte deze fancy fair, die zoo boven verwachting ge- Teneinde eene voorloopige rekening en verantwoording aan te hooren, waren alle dames en de bestuursleden 's anderen daags in de kleine zaal van „Casino" ontboden. Wij zullen de door don heer Biersteker genoemde cijfers niet opnoemen, maar liever afwachten totdat de volledige afreke ning is opgemaaktslechts dit kunnen w(j mededeelen, dat, bij een globale bruto-ontvangst van ruim f 8400.- aftrek van alle onkosten vermoedelijk een netto-provenu van f 6000. - zal overblijven. Ongetwijfeld een prachtig resultaat, waarop niemand gerekend had. Eene commissie ter verifleering werd benoemd, waarin zitting hebben de dames Gooszen, Inklaar, Tissot van Patot, de Boer—Jongkees, en de heeren van der Ploeg (leeraar amb.- school) eu van de Bilt. Bij deze gelegenheid bracht do heel de Ven een kort woord van dank uit aan alle medewerksters en medewer kers, die zoo trouw op de bres heb ben gestaan. Dag en nacht, zoo zeide deze heer, zijn ze in de weer geweest, en zeer zeker zullen er de eerste dagen nog datnes zijn, die in haar slaap den echtvriend aan de mouw trekken onder de woorden: „koopt u een knolletje van me", of: „moet u niet eens visschen?" x) De origineele handteekening der 5000e bezoekster is bij onzen ver slaggever te koop tegen betaling-van f5.— ten bate van de kas van het Steuncomité. Toen ving de verkooping aan van de onverkochte goederen, „'t Ramp zalig overschot van zooveel dappere helden" lag op de tafel uitgestald. Heel veel „B.U.K." en „Klappa"; eigenaardig, dat niemand dat durfde koopen in 't publiek blijkbaar. Want dat alle Heldersche huisvrouwen in dezen duren t(jd natuurboter ge bruiken, dat maken ze ons niet wijs. Voor zoover wij 'na konden gaan bracht een en ander aardig geld op. 't Moest ookde heer Bierstoker wilde er f 200.- uit halen, hetgeen ook vrijwel gelukt is. Vermelden w(j tenslotte nog, dat des Zondags 1750 bezoekers op de fancy-falr zijn geweest en in totaal meer dau f 1000.- dien dag is ont vangen. Thans behoort, de fancy fair tot liet verléden. „Casino" is onttakeld; de lieftallige verkoopsters hebben haar 'witte kleedje afgeschuierd en opge borgen (wij hopen het tenminste), en de alledaagsche gezichten aange nomen (die daarom niet „alledaagsch" behoeven 4e wezen); Zij houden u, als zij u op straat of in Casino ont moeten, met meer aau de lapels van uw jas vast, noch richten 'de verlei- dèlijko glimlachjes op uw armzalig hart: zij zijn weer normaal. En den Helder is weer normaal, en „Casino" is weer normaal; de heer kokelaar 'roep? niet meer noch blaast zijne fanfares. Maar 't steuncomité moet zich, handenwrijvend, nieuwe geldzakjes aanschaffen; met zoo'n buidel geld kan het geruimen tijd werken en heel wat nood lenigen. En wij allen hebben de voldoenihg óók een steen tje bijgedragen te hebben voor dit doel. Inspectie Padvinders. Het was Zondag een belangrijke dag voor de Heldersche padvinders. Om 10 uur 's inorgens werd, met welwillende toestemming van den werfdirecteur, aangetreden op het sportterrein van 's Rijks werf. Nadat de troep, met zijn waterafdeeling, opgesteld stond onder kornmando van den adelborst G. J. Ranneft, werd het geheel geïnspecteerd door enkele leden van het Hoofdbestuur der N.P.O., die uit verschillende plaat sen waren overgekomen, waaronder de districts commissaris voor Noord- Holland, de heer W. F. G. L. Driessen. Na afloop der inspectie bood de heer G. J. Ranneft een keurig vaandel aan den troep ten geschenke en met nadruk op den padvindersplicht, de belofte na te komen en het vaan del als zinnebeeld daarvan te beschou wen. Onder het blazen van den vaan- delmarsch en het groot saluut der padvinders werd het vaandel aan den vaandeldrager van Manen overhan digd. De secretaris van het Plaatselijk Comité dankte met een paar woorden, waarna werd overgegaan tot de instal latie van een vijftal nieuw toegetre den jongens. Het afleggen van de belofte gesehieddo in handen van den districts commissaris. Nog enkele bevorderingen werden uitgereikt en daarna ondernam de landjrfdeeling, met tamboer en pijper voorop, wandeling naar 't duin. De plechtig heid werd door vele belangstellenden bijgewoond, o. a. door den heer burgemeester W. Houwing. In deD namiddag werd het vaandel door den troep gebracht naar het huis van den waarnemend voorzitter, den heer A. Slingervoet Ramondt, alwaar het be waard wordt. De waterafdeeling, ten getale van 6, ging des namiddags, onder leiding van den heer J. C. Beuker, met het padvindersjacht „Colette" een paar uur op de zee zeilenhier bij waren de hoofdbestuursleden aan wezig. Zoo eindigde deze door ver rukkelijk weer begunstigde dag voor de afdeeling Helder. Al sluit die dag misschien het zeil-seizoen voor 1915, hij zal het begin zijn van een winter periode vol werkzaamheid, waarin iedere jongen ernstig zal trachten, zijn plicht te doen. Vereen. „Ambachtschool Helder". Bovengenoemde vereeniging hield gisterenavond in het gebouw dor school eono vergadering. De vergade ring werd. door den voorzitter der vereeniging, den heer D. H. Grün- wald geopend, waarna de secretaris, de heer A. Bommel, de notulen leest der vergadering van 7 Juli 1915, die onveranderd worden goedgekeurd. Van den heer Boert was bericht ontvangen van verhindering (wegens uitstedigheid). De voorzitter herinnert aan de straks te houden bestuursverkiezing, waarh/j in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer Schoo, moet worden voorzieD, en wijdt aan genoemden heer eenige, van groote waardeering getuigende woorden. Sprw roemde de groote werkzaamheid van dezen heer, die nog veel ip het belang der school had kunnen doen, indien'hij in de gemeente ware ge bleven. Door applaus geeft de verga dering hare instemming met 's voor zitters woorden te kennen. Allereerst moet worden benoemd eene Commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1916. Bij eerste stemming worden gekozen de heeren de Ven, Burgers en Francken met drie stemmen, de heer Burgers, ter vergadering aan wezig, verklaart de benoeming aan te nemen. Tot plaatsvervangende leden wor den gekozen de heeren Wijt en Jaring, elk met 8 stemmeD, die beiden hunne benoeming aannemen. Thans is aan de orde eene bestuurs verkiezing voor twee leden, in de plaats van de heeren Schoo en Ver- hey, die beiden de gemeente verlaten hebben. Hoewel de verkiezing geheel vrij is, deelt het Bestuur op verzoek van een der leden mede, dat de heeren Wijt en de Winde zich be reid verklaard hebben eventueel zit ting in het bestuur te nemen, waarna beide heeren met resp. 9 en 10 stemmen benoemd worden. De heen Wijt, ter vergadering aan wezig, ve klaart de benoeming aan te nemen. De voorzitter feliciteert de vergadering met deze benoeming, die ieder genoegen zal doen. De heer Wijt is in de plaats geen onbekende, spr. heeft hem in andere functie be reids leeren kennen als Ijverig lid, die zeer zeker den bloei der vereeniging bevorderen zal. De Ambachtschool ia hier ter stede ingeburgerd en in de laatste jaren vooral met. lof ge noemd, ook naar buiten is de indruk gewekt, dat, wat van de Ambachts school in den Helder komt, goed is. (Applaus). De heer Wijt dankt voor dewaar- deerende woorden en hoopt de op hem gestelde verwachtingen niet te zullen beschamen. Waar de groote vlucht, die de Ambachtsschool heeft genomen, algemeen bekend is, hoopt spr. nog het zijne te kunnen bijdra gen tot verhoogltig van den bloei (applaus). Door deze verkiezing moet een nieuwe- verkiezing plaats hebben voor plaatsvervangend lid van de com missie tot nazien der rekening en verantwoording. Als zoodanig wordt gekozen de heer Delgorge (8 stemmen) die de benoeming aanneemt. De voorzitter - dóet de volgende mededeelingen le. Aan den tijdelijken leeraar P. H, E. de Groot is, met ingang van 1 Sept. eene vaste aanstelling uitge reikt. 2e. Aan den conciërge Heyblok met ingang van 1 Nov. op verzoek eervol ontslag verleend. 3e. De onderwijzer J. H. Butfer heeft acte M; O. teekenen behaald. De begrooting voor 1916 door den Min. van Binnenl. Zaken goedgekeurd. Aan den leeraar D. Blom, die gemobiliseerd was, is een onbepaald verlof verleend, zoodat hij zijne lessen hervat heeft. Van het begin der mo bilisatie af moest in deze vacature voorzien worden, dikwijls tot schade voor het onderwijs, zoodat dit besluit van den minister der school goede komt. 6e. De heer Rijkes, sedert 1911 lid vatif het bestuur, heeft, wegens drukke werkzaamheden, als zoodanig bedankt. De Voorzitter drukt hierover zijn spijt .uitde heer R. was iemand van wien wij meenden, dat hij wel wat voor de school had kunnen doen, hadden zijne drukke bezigheden hem dit vergund. 7o. Voor de fancyfair, in „Casino" gehouden, ziju door het bestuur ver schillende voorwerpen beschikbaar gestelden de noodige hulp ia verleend. Het zal de vergadering genoegen doen te vernemen hoe hier de Am bachtsschool wederom getoond heeft werkzaam te willen "Zijn in het alge meen belang. Het bestuur heeft niet geschroomd de -noodige hulp hier te verleenen. Het goede resultaat van die hulp is in hoofdzaak te danken aan den ijver van den directeur, den heer Besseling, en de beide leeraren, de heeren Meerholz en Van der Ploeg, die de fancyfair zóó hebben ingericht, dat haar succes grooter werd daardoor. Spr. gelooft de tolk van allen te zyn in dien hij deze heeren hier dank z'egt voor de wijze waarop zij den goeden naam der school hebben hoogge houden. Verder deelt de Voorzitter nog mede, dat van 1 Sept. af aan de militaire autoriteiten vergunning is verleend voor het houden van vak cursussen in [de lokalen dei- school. Deze mogen niet worden gehouden in lokaliteiten met vergunning. Het voorlooplg machinisten-diplo ma werd door 5 leerlingen behaald. Teneinde hen die dat wenschen, daarvoor te bekwamen, is aan het 5e leerjaar deze cursus verbonden alle 5 leerlingen hiervoor behaalden dit diploma. De Ambachtsschool neemt.steeds toe in bloeide ruimte is uiterst beperkt. Het bestuur achtte zich'dan ook verplicht naar maatregelen om te zien ter uitbreiding van de school. Een technische commissie is bereids benoemd, die plannen tot uitbreiding zal indienen. Als die plannen worden uitgevoerd, zal wel het goheole be schikbare terrein der school worden in beslag genomen. Dat voreisebt belangrijke bedragen, maar we hopen dan ook voor langen tijd klaar te zijn. Ook voor de B. A. S. zijn er lokaliteiten te weinig. Onlangs reeds moest van gemeentewege hierin voorzien wordenhet bestuur hoopt dat het gemeentebestuur zich bereid zal verklaren tot het geven van ver hoogde subsidie. De plaats breidt zich uit en de sympathie voor de Am bachtsschool stijgt. Spr. hoopt het volgend jaar de niéuwe perceelon al in gebruik te kunnen nemen. Nadat nog ls medegedeeld, dat de jongens van het z.g, „Kort Dienstr verband", die van den plaafc». comm. vergunning-hebben in de A.S. te wer ken, als blijk van erkentelijkheid een piëdestal voor een in het paleis staande statue hebben vervaardigd en aan den Vice-Admiraal hebben aangeboden, en na de gebruikelijke rondvraag, wordt de vergadering gesloten. Nieuwe telefoon-aansluitingen. 118 Bakker Dz. Jb., kachels enz. enz., Spoorstraat. 95 Büller L. J., Chirurg, Loodsgr. 269 Fuchs G. K., off. v. gez., An kerpark. Mobilia Volksrestaurant, Kanaal- weg, ihuish.-aansl.) 125 Schutte H., kapt. der Art., Dijkstraat. C. D. de Haes, Plantsoenstraat, (huish.-aansl.) i Secretaris v. d. Commandant ;der Marine, vluchten met, oude en jonge duiven, welke tevens de laatste zijn geweest in dit seizoen. De prijzen werden behaald als volgt: Van Gouda datum 3 October," met Noordoostenwind: A.Felkersle,3e, 9e, 21e prijs R. J. Riemers 2e, 20e prijsM. Bruin 4e, 5e, 16e, 17eprijs; F. Scholten 6e, 11e, 13e, 14e, löe, 22e prijsW. Dienaar 7e, 8e prijsK. Holtz 10e, 12e, 18e prijs; H. L. Mulder 19'e prijs W. Tol 23e prijs. Van Dordrecht datum 10 October, met mistig weer en Zuid Oosten wind K. Holtz le prijs; A.Felkers2e, 11e, 13e, 19e prijsF. Scholten So, 7e, 8e, 9e, löe, 17e," 21e, 22e, 28e, 24e prijs M. Bruin 4e, Ge, 10e prijs; M. J.Rie mers 5e, 20e prijs H. L. Mulder 12e, 18e, 25e prijs; W. Tol 14e prijs; J. Lastdrager löe prijs. Door het behalen van het,, hoogste aantal punten over het vliogjaar 1915 is wederom kampioen der vereeniging de heer A. Felkers, welke de kampi- oensprijsnu tweemaal achter elkander v(ist te behalen. BINNENLAND. 117 I Commies van aanneming voor l de Marine. De Nederl. Vereeniging „Onze Vloot". De Marine-Cantine heeft van de Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" ten geschenke gekregen eene verzameling prachtige Nederlandsche boeken. Deze zullen aan de schepelingen worden uitgeleend om hen in de ge legenheid te stellon thuis te lezen. Ook worden kistjes gevuld met boeken aan de schepen, torpedobooten enz. uitgeleend. Natuurlijk zijn daar voor vole boeken noodig. Hét bestuur der Marine-Cantine verzoekt ieder die voor bovengenoemd doel boekwerken wil afstaan deze te doen afgeven in de Marine-Cantine of daar te berichten dat boeken af gehaald kunnen worden. Postdulven-vsresnlglng „Hollands Noordpunt" te Heldor. Bovengenoemde vereeniging hield met hare leden onderstaande wed- Mijnen. Men meldt uit 'IJmuiden aan de „N.Rott.Ct." Gisteren is alhier binnengekomen de bomschuit Cornelia K.W. 27, die- een moeilijk uurtje achter den rhg heeft en zonder vangst en met verlies van vleet is teruggekeerd. Schipper Floris Varkevisser vertelde, daarom trent: We waren op 53.40 Noorder breedte en 3.20 Oosterlengte, toen we voor het eerst van deze reis de vleet gestoken hadden op Woensdag 13 October. Toen we ongeveer 11 uur in den morgen wilden halen, be merkten we, dat om de twee netten de vleet bleef haken. We dachten aan mankement en niet aan mijnen, totdat we ongeveer de halve vleet binnen haddentóen volgde er een geweldige slag, zóó hevig, aal de zich op het voorschip bevindende beman ning naar midscheeps geworpen werd. Allen kwamen er| met lichte kwets uren at. Aan dek en onderin werd alles van zijn plaats gesmeten en de kachel viel aan brokken. We kapten de reep, voor zoover binnen boord, en redden daardoor nog een deel van de reep en een twintigtal netten. De ontploffing had plaats op ongeveer 3 meter afstand van het schip, aan stuurboordszijde. In onze onmidde- lijke nabijheid zagen we nog drie ge heel zwarte mijnen met 4 slagpennen. We aanvaardden spoedig na het ge beurde de terugreis. Logger op een mijn geloopen. Men meldt uit Hoek van Holland: Door den logger „VL 172" is hier gerapporteerd, dat de logger „SCH 181", schipper J. Bronsveld, van d« reederij M. van den Tóórn den Duik, op een mijn is geloopen. Negen mau zijn. gered. De „VL 172" heeft door de mijnen haar vleet verspeeld. MIJnenvrees der haringvisschers. Sedert het gebeurde met de twee haringloggers, dto in de vorige week schipbreuk leden, weigeren de be manningen der in IJmuiden liggende loggers uit Katwijk zee te kiezen, zóodatalle binnengekomen vaartuigen tijdelijk zijn opgelegd in de Binnen haven. Onze munitiewerkers. Men weet, dat de regeering be sloten heeft aan personen uit de metaalindustrie het vertrek naar het buitenland te verbieden, om te be letten, dat hier te lande een tekort aan bekwamo munitieworklieden zou ontstaan. Aangezien echter door dezen maat regel den werklieden een middel tot verbeterin^vun hun maatschappelijke positie wordt ontnomen, heeft het hoofdbestuur van den Nederl.Roomsch Katholieken Metaalbewerkersbond stappen gedaan bij de bevoegde auto riteiten, om in overleg mol do be trokken organisaties een regeling tot stand te brengen, waardoor, naar de „Limb. Koerier" meent te kunnen mededeelen, aller belangen gediend en gerechtvaardigde ontevredenheid voorkomen wordt. Smokkelaars. Men schrijft aan de N. Rdft.Ct.: Als bewijs, dat smokkelaars vin dingrljk zijn in het verminnen van listen, moge het volgende dienen: Het- is Zondagmiddag on- gelijk velen maken ook een heer en een dame een rjjtoertje per vigilante, be spannen met twee paarden, in de omstreken Beek en Berg en Dal. Het. rijtuig volgt, nadat de passen voor de paarden door de dienstdoende grenswacht zijn gecontroleerd, den evenwijdig met de Duitsche grens loopenden weg langs Mooi-Nederland. Halverwege genoemden weg, blijft het rijtuig staan. De heer en de „dame" die ljiter bleek geen vrouw, maar een man te zijn, stappen uit, en voordat, de juist gepasseerde grenswacht zich de situatie bewust is, zijn de paarden van het rijtuig losgesneden en met het paardje en den koetsier op Duitsch grondgebied. De oude vigilante Het men op den weg staan. Smokkelen. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld." De vorige week is op het terrein der marechaussóekazerne, Roermond- sche poort door den ontvanger der Registratie en Domeinen wederom een partij in beslag genomen goede ren verkocht, bestaande uit ongeveer 8700 kg. rijst, 4500 kg. meel, 150 kg. maïs, 100 kg. roggemeel, 80 kg. maïsmeel, 100 liter petroleum, 6 kg. overleer, 47Va kg. Amerikaanschspek, enz. De „buit" van 14 dagen I Onvoorzichtigheid. lemaDd uit den Boven-Broekpolder, wien Zaterdagavond, toen hij te Lisse van de in volle vaart zijnde stoom tram sprong, beide beenen werden afgereden, is in het Ziekenhuis te Leiden overleden. H(j laat een vrouw en zes kinderen na. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage bad Zondagavond een ernstig ongeluk plaats. Een wachtmeester van de veld-artillerie, die op een reeds in gang zijnden trein wilde springen, viel tusschen den trein en het perron. Een treinconduc-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2