HELDERSCHE COURANT No. 4634 ZATERDAG 23 OCTOBER 1816 43e JAARGANG Tweede blad. AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „De Greep". Cinema Palace, Binnenhaven. S Hoofd' nummer: „De erfenis van Ürsula". Eerste Heldersche Bioscoop, Kanaalweg 112. Hoofdnummer: „Dr. Jeckyll en Mr. Hyde". Bioscoop „T.A.V.E.N.U.", Spoorgracht. Hoofdnummer: „De twee Broeders" Gymn.- en Exoro, Vereeniging „Pro Pa tria". Feestelijke Vergadering in „Casl- De Duitschers erkenrieD hiiD neder laag aan de Stir, in de buurt van den spoorweg Kowel - Kolki. Zij zijn daar niet alleeu over een aanzienlijke breedte van den linkeroever van Stir moeten wijkeD, maar hebben er ook ettelijke kanonnen en een aan zienlijk getal gevangenen in handen van den vijand moeten laten. De strijd daar in die buurt is nog niet 26 Oct. 26 Oct. 26 Oct. Ko Donckor's Schimmeispel. „Tlvoli" aanvang haif negen. Kon. Ver.„Het NodorlandscheTooneel" „Casino", S uur. LIJST van Ingekomen en vertrokken personen. W.F.J. W. G. Schut, smid, Laan 58, Blokker. B. Heiblom, fcoopm.. Breestraat 38, Alkmaar. R.C. W.A.Rnn,.t1mm.,Molenstr.l06, Werkendam. D, .1. Brus, landb., Krommesteeg 8, Olst. N.H. A. N. J. Out, tonder, Woesinr., Wleringorw. J.L.Lonnoe, scheepab,.Sumatrastr. 26, A'dam. 1*. NesselaBr, mam,, Achtorstr. 94, R'dam. R,t M.H.M.Mei|er,ap.ass.,Kaiiaalw, 57, Woerden. E.L. •.Molenaar, hulppr.,Molenstr.l98, Maassluis. Ger. - VERTROKKEN. Na^m: Beroep: Van: Naar: Gal. A. Kuipers, matroos, Langostr. 85's-Hage. N.H. L.G.Nlbbering, zonder,D(]kweg83, A-dam. R.C. J, de Jonge-v.Til,z,,Brakkev.w:i6, A'dam. N.H, N.Kikkert-Niemann,z.,Keizerstr3,Haarlem. D.G. W. Kwinkelenberg, stuurman2e Diikw. 2, Batavia. R.0. S, N. Bakker,notaris klerk, Spoorstraat. 37, Nnkerk. .N.H. H. J. Vorol, s.-torpm., Hartesteeg 7, A'dam W.deVries, off.-m., Kelzorstr. l(X)a, N.Helvoet. M. Blankers, kwartm.rBasstr. 6, Leiderdorp.R.C. IJ, Raebel, gepens., Loodsgr. 62, 's-Hage. N.H. P.W.Guilen,1; -mach.dr.,Nieuwstr. 62, A'dam. P. Gijsberta, stuurman, Binnenh., Batavia. A.Hainstra, koopm,, P. Krugerstr. 22, Leldeu. R.C. i.'W. Delfos, zonder, Achteislr. 29, Leiden, R.C. M. L. J. Wallast.arts, Spoorstraat70. A'dam. Ger. \j. Klaassen. korenm^.Molenstr.68, Enlchuiz R.O. Wed. W. de Heer, Janzenstr. 10, R'dam. N H. DE OORLOG. De algemeene toestand. Wel is waar is op elk gevechts terrein hard gevochten, maar nergens zijn toch gebeurtenissen van vérstrek kende beteekenis op te teekenen. In het Westen nogmaals aanvallen der Duitschers, in Artois en in Cham pagne,. die afgeslagen werden. Zij zelf vinden het niet de moeite waard er melding van te maken. In het Oosten zetten beide partijen hun aanvallen op een beperkt gebied voort, de Duitschers bij Riga, de Russen aan de beneden-Stir. Beide partijen, maar vooral de Russen, hebben daarby yoordeelen behaald. Ook in Servië is de toestand over het geheel genomen onveranderd. Over de Noordgrens heen komen de Duitschers langzaam verder voort, en de Bulgaren doeD over de Noord- oostgrens heen hetzelfde, terwijl z(j in het Zuidoosten, in Macedonië, met groote snelheid voorwaarts dringen. De bondgenooten zijn intusschen nog bezig den opmarsch voor te bereiden, en hun diplomatie schijnt haar po gingen niet te staken, de voorwaar den tot dien opmarsch te verbeteren, allereerst door Griekenland over te halen, aan de zijde der entente tegen Bulgarije mee te vechten. De heele expeditie naar Salóniki werd immers ontworpen en op touw gezet, in de veronderstelling, dat dit zou ge beuren. Het is eigenaardig, dat men thans in de Engelsche berichten wederom, zooveel over het aanbod van Enge land aan Griekenland leest nopens Cyprus. Dit aanbod is niet nieuw, immers Wenizelos vermaande in de Kamer de nieuwe Regeering, dat zij, bleef zij onzijdig, wel mocht zorgen het land dergelijke voordeelen te ver schaffen als zijn, Wenizelos', politiek het zou hebben gewaarborgd, en hij noemde toen ook, volgens de bladen, Cyprus. Misschien hebben we met' een herhaling van het oude aanbod onder de nieuwe omstandigheden te doen, misschien ook wordt eenvoudig nog eens het groote voordeel in her innering gebracht, dat Griekenland had kunnen verwerven en dat het zich nog zou kunnen verwerven, in dien het vooralsnog tot inkeer kwam. Hierbij treedt weer aan den dag, waarop Sir Edward Carson in de ver klaring, in het Parlement ter raoti- veering van zijn aftreden gedaan, op heeft gewezende moeilijkheid voor de bondgenooten, bij zooveel tegen strijdigheid van belangen, éénheid van optreden te bewaren. Dat is vooral sedert de toetreding van Italië het geval, en het zijn ook weer de be langen van dat rijk, welke met het vergeven van Cyprus aan Griekenland worden gemoeid. Griekenland is, als Italië, een zeemogendheid, en Italië, ziet er terecht een ernstigen toekom- stigen medelinger in, en dit gevaar vergroot, indien Griekenland Cyprus verkrijgt. Uit de berichten over het krijgsbe drijf blijkt nader, dat Matswa thans in het bezit van de Oostenrijkers is. Sjabats houdt het nog. De beneden loop van de Koloebara (de rivier aan de uitmonding van welke Obreno- wafcs ligt) is over een afstand van 20, die van de Morawa en Mlawa over een afstand van 30 kilometer door de Serviërs ontruimd. Tot zoo ver ook is het tusschengelegen heu velland in handen der centralen. Van wat men over de Bulgaren verneemt, is het voornaamste dat zij op -hot punt staan Koemanowo te bereikpn, alsmede de War dar, ter plaatse van de samenvloeiing met dé Bregalnitsa, waarna zij op die punten reeds de halve breedte van Servië zullen hebben doorschreden. Verder naar het Noorden boeken de Bulgaren eenigen vooruitgang tegen Pirot en Zajetsar; zij hebben de Timok nu ook- tusschen die ves ting en Knjadzewats overschreden, en, over de beneden-Timok voort- rukkend, zijn zii nu voor Negotien aangekomen. (Negotien in de buurt van den Donau wel te verstaan, er ligt ook nog een Negotien aan W&rdar, ia Macedonië.) Bij Riga staan de Duitschers nu op een J3 kilometer afstanda van Riga aan de Duna, Nu begint eerst de moeilijkheid, de forceering van den Overgang over de rivier. De Duitsche linie beschrijft, thans een grooten boog om hej. Tiroelmoeras. Voor Dunaburg is hef. intusschen stil geworden. De Duitschers hebbeu hun langdurige en geweldige rechts- streeksche pogingen tegen die vesting geschorst; zij hebben geen resultaat van beteekenis bereikt en probeeren nu op een andere w(jze aan de over zijde van deze voor hen, zoowel als voor de Russen, zoo belangrijke rivier vasten voet te krijgen. (N.R.Ct.) Van het Oostelijke gevechts terrein. Petersburg, 21 Oct. Rapport van den generalen staf: By Riga op het front van de Be neden Aa artillerieslrijd. Het Duitsche offensief ten oosten van het dorp Olay aan den straatweg van Mitau is afgeslagen. Ten oosten van Olay onafgebroken artillerieactie. Onze luchtschepen wierpen op de omgeving van Mitau tientallen bommen. Volgens berichten uit betrouwbare brou richtten deze projectielen groote schade aan zoowel aan den spoorweg als aan vijandelijke magazijnen. Bij Olay schoten onze troepen een Duit sche vliegmachine neer; de inzitten den kwamen om. In de omgeving van het dorp Plakanen ten oosten Olay deden de Duitschers onder be scherming van een rookgordijn ach tereenvolgens vier aanvallen, echter zonder succes. 'Op het front bij Friedrichstadt, Jacobstadt en bij Dunaburg niets bij zonders. Ten noorden van het ge hucht Postava werden de Duitschers na een verwoed gevecht uit het dorp Roussakï geworpen; ruim 200 man met een officier werden gevangen genomeu. Bij de verovering van de Duitsche en OosteurijTcsche srellingen ten zuid oosten vau Baranovitchi werd vast gesteld, dat de vijand maatregelen had getroffen om ons t.e bestoken met vergiftige gasseDwij maakten verschillende toestellen, gevuld met zulke gassen, buit. Ten zuiden van de Pripet bestorm den onze troepen een reeks dorpen aan den linkeroever van de Styr, stroomafwaarts van Rafalovka. Bij de bezetting van het dorp Komarovu maakten wij ruim 400 man krijgs gevangen en veroverden 2 mitrailleurs. Een tegenaanval van de Duitschers bij het dorp Kolki werd afgeslagen, met groote verliezen aan 's vijands zijde. Ten noorden van het dorp Tchernysh, ten zuidoosten van Kolki, ontwikkelen zich hevige gevechten. De Duitschers en Oostenrijkers ge bruiken voortdurend in-de gevechten aan den linkeroever van de Styr bijna uitsluitend ontplofbare kogels. Bulgaarsch legerbericht. Sofia, 21 Oct. Officieel bericht van 17 Oct. In den loop van den dag van gisteren drong ons leger op het ge- heele oorlogstooneel verder voor waarts. Een colonne trok over de door zware regens zeer gezwollen beneden-Timok en rukt aan op de. groote vooruitgeschoven stellingen aan het oostelijk front van de vesting Zajecar. Stoitsjewo - Brdo Batsjitsje ZatvornikaPoliana Kitka Nowo Korito Rossovisikanak—Rassavitza zijn genomen. In een gevecht, dat den geheelen nacht voortduurde, zijn de Serviefa op de dorpen Inovo, Balta en Borilovzi teruggeworpen. Daarbij werden 800 gevangenen gemaakt, zes veldkanonnen en twee stukken berggeschut vermeesterd. In de streek van Zaribrod zijn gis teren belangrijke resultaten verkre gen. De vijand werd op het geheele front aangevallen, de krachtig aan gelegde vooruitgeschoven stellingen van het versterkte kamp Pirot zijn door onze troepen in storm genomen. De Serviërs trokken terug op de hoofdstelling van Pirot. Onze troepen namen de zeer gewichtige punten Rodinatsjocka, Slauica, Popovo Or- nica, Vrlaglava, Bilo, Graditsjte, Kor- bel en Bubliak. Een colonne deed oen beslissenden aanval op de sterke stel ling van Boekovo - Glava onder mede werking van de cavalerie. Deze viel den vijand in flaDk en rug aan en sabelde 300 man neer en maakte vele honderden gevangenen. Onze verliezen zijn onbeteekenend. De troepen in de sectoren Bossile- grad en Kustendil namen een stelling, die de Serviërs met gebetoneerde en gepantserde werken sedert den laat stee oorlog tusschen de toenmalige bondgenooten versterkten. Deze stel ling strekt zich uit tusschen den berg Kitka en de stad Egri Palanka. Deze stad is sedert hedenmiddag in onze handen. Twee kanonnen, drie muni tiewagens, honderd kisten laarzen, 2000 brooden, 50 kisten patronen, een klecding en provianddepöt wer den buitgemaakt. Een depót aan den ingang van de stad werd door de Serviërs in brand gestoken. De Ser viërs slaagden er in hun haast niet in de onder de bruggen en de straat aangebrachte mljhen tot ontploffing te' brengen. De bergtoppen Kisselitza en Kitka, gewichtige steunpunten, zijn in een bajonetaanval veroverd. 5 kanonnen, 800 gevangenen vielen in onze handen. Gisteravond legerden onze troepen zeven £t acht kilometer ten Westen van Egri Palanka. De Serviërs waren op»het geheele front teruggegaan. Z(j verloren daar driehonderd gevange nen, acht kanonnen, drie munitie wagens, veel oorlogsmateriaal en proviand. De in het dal van de Bregalnica opereerende troepen drongen na de bestorming van Tsjarevozelo.Petsjowo en Berova de vlakte van Kotsjam binnen. Keulen, 22 Octobur. Aan de „Köl- nische Ztg." uit Salouiki: De Servische aanvoering heeft de bevolking van Uskjub vergunning gegeven de stad te verlaten, omdat men besloten is haar tegen een aan val der Bulgaren tot het uiterste te verdedigen. Een groot deel der be volking verlaat de stad reeds. Ruslandende strijd in de Balkan. Londen, 22 October. Volgens de berichten uit Petersburg, zegt de „Vechernee Wremija" dat krach tige medewerking van Rusland in de beslissende operalies der geallieer den tegen Bulgarije heden wordt ver wacht. Gemeld wordt, dat de Engelsche beschieting van Dedeagatsj is uitge steld, ten einde te kunnen samen werken met de Russische vloot. Ver dere bijzonderheden kunnen thans niet worden medegedeeld. De Balkan. Het aanbod van Engeland aan Griekenland. Naar de „Daily News" uit Parijs verneemt houdt het aanbod aaD Griekenland ook een belangrijke uit breiding aan du kust in, zoowel langs de egeïscho zee als langs do kust van Klein Azië. Niet alle bladen in Engelandjuicnen de aanbieding van Cyprus aan Grioken- land toe. De „Morniug Post" is van meening, dat het een zeer slecht precedent is, en andere staten er toe kan brengen, voor fiun hulp of steun ook gebied te verlaugen. De „Times" daarentegen zegt;dat de Engelschen geen beter voorbeeld zouden kunnen geven om aan te toonen dat zy het nationaliteiten vraagstuk afdoende wil regelen, door Cyprus aan Griekenland aan te bieden, op. voorwaarde dat dit land zijn ver plichting, in het bonds verdrag met Servië omschreven, nakomt. De houding van Roemenië. ionden, 22 October. October. De „Times" verneemt uit St. Petersburg Het „Nowoje Wremja" bevat het verslag van een gesprek met een Roemeniër, die nauw verwant is met Bratianu en met een bijzondere op dracht vanwege het Roetneensche ministerie van buitenlandsche zaken pas te St. Petersburg is aangekomen. Deze Roemeniër verklaart met na druk, dat het leger en het volk ge heel aan de zijde van de geallieerden staan en dat allen overtuigd zijn, dat Roemenië eerlang zyn onzijdigheid zal opgeven. Hij zeide verder: Nu wij klaar zijn, kunnen wij rekenen op een leger van 600,000 man, waar van de sterkte, als er maar munitie beschikbaar is, tot 1,100,000 opge voerd kan worden. Het Roemeeusche ministerie van oorlog heeft al in de passen van de Karpathen de maat regelen genomen, die dienstig leken. Daar is een leger van 320,000 man samen getrokken De hulptroepen te Sa 1 on iki. Volgens een Turksch bericht zou den Tij de te Saloniki gelande troepen, de Fransche strijdmacht van Gallipoll zich bevinden. Bovendien zou de 10e Engelsche divisie het schiereiland verlaten hebben. Daarentegen werd in het Engelsche Lagerhuis verklaard, dat, hout en plaatijzer naar Gallipoli verscheept zou worden, voer het maken van winterkwartieren voor de troepen. Hulp van Rusland. Volgens het „Westjerne Wremja" verwacht men, dat Rusland's actieve deelneming aan de beslissende krijgs verrichtingen van de geallieerden tegen Bulgarije den 22 dezer zou be- beginnen. Men vertelt erbij, dat do beschieting van Dede Agatsj door de Engelschen uitgesteld is, opdat zij met eeu actie van de Russische vloot zou kunnen samenvallen. Verdere bijzonderheden zijn voorshands niet bekend. Intusschen is dd. 22 dezer gemeld, dat Dede Agatsj reeds door de En gelsche vloot werd beschoten. De duikboot- on mljnoorlog. Londen, 22 October. Officieel wordt bekend gemaakt, dat gedurende de week, geëindigd 20 October, een koopvaardijschip van 2071 ton het eenige schip is geweest, dat door den vijand in den grond is geboord, terwijl hot totaal aantal aangekomen en vertrokken schepen van alle nationa liteiten, in en uit Engelsche havens, 1279 bedroeg. In do Oostzee. Londeu, 22 Oct. Een bericht uit Malmö aan Berlingske Tidende zegt dat de uitvoer van erts van Zweden naar Duitschlaud op Duitsche stoom schepen volslagen stop staat. Alle Duitsche stoomschepen hebben order gekregen het Zwéedsche zeegebied niet te verlaten. Te Delarö in Zwe den liggen sedert gisteren 15 Duit sche stoolnschepen voor anker. De wateren tusschen Trelleborg en Saas nitz zijn bedekt met drijvende mljnen[; men schat hun aantal op 2000 k 3000 en de scheepvaart is er zoer gevaar lijk. Alle Zweedsche stoomschepen hebben de vaart bij nacht gestaakt. Uit Duitschland. De'stijging van de prijzen der levens middelen neemt bijzonder groote afmetingen aan. Boter en vet zijn te duur geworden om te gebruiken en er is zeer weinig voorhanden. Volgens een bericht uit Bern heeft de Duitsche regeering de bevolking uitgenoodigd zich in het gebruik van boter te be perken. Daarby doet zij een beroep op de bemiddelde klasse om het voor beeld te geven en het gemis met berusting te dragen. Niet alleen aan boter is gebrek. Naar het „Berl. Tageblatt" mededeelt zal eerdaags ook de maatregel tegen de vleeschschaarschte in' werking komen. Daarbij zullen vleesch- en vetlooze dagen worden ingesteld. Op sommige dagen zal geen vleesch, op andere dagen alleen gekookt vleesch gegeten mogen worden, om vet en boter te sparen. Voor het melkverbruik zijn melk- kaarten ingesteld. De „Vorw&rts" is niet erg te spreken over de maatrcgeleu van de Regeering, die, naar zij zegt te laat komen. Het gebrek aan vet Jtieeft groote ontevre denheid gewekt. De schaarschte aan melk en boter is een gevolg van het gebrek aan veevoeder, waarvoor de regeering geen maatregelen genomen heeft. De producenten van melk en boter zien zooveel mogelijk winst te behalen. De eenige manier om aan de onhoud- baren toestand een einde te maken, is, dat de regeering de geheele boter en kaasproduclie regelt, de voorraden in beslag neemt eD maximum-prezen vaststelt, - aldus zegt het blad. lilt Engeland. Een „samenzwering" tegen het Engelsche Minsterie. lu de „Daily Chronicle" komt een artikel voor, waarin een en ander gezegd wordt over een beweging, gericht tegen eenige Ministers, welke beweging het blad een „samenzwe ring" noemt. Het blad geeft ook aan tegen wie de samenzwering gericht is, en bovendien wie de aauleggers van de beweging z(jn. Onder de deelnemers noemt het blad Lord Curzon, Lord Millner, Carson (de afgetreden Minister) en Lloyd George en Winst on Churohill. (De beide laatsten zijn leden van het tegen woordige Kabinet.) Als laatste noemt de „D. Chr." Lord Northcliffe. Dit is zeker niet de minst gevaarlijke, daar hij tal van bladen in bezit heeft en daarop directeu invloed uitoefent. Het doel is do Ministers Grey, Balfour en Asquith te doen vallen. Zelfs hebben ze al een nieuw Minis terie voor elkaar, waarin behalve de drie genoemden, ook Lord Kitchener mankeert. Het blad maakt echter de opmer king, dat het Ministerie nog niet dood is. Misschien dat de samen zweerders op onaangename wijze uit hun droom ontwaken. Mochten zij in hun opzet slagen, dan zou het er slecht voor Engeland uitzien. Da terechtstelling van Miss Cavell. De veroordeeling en terdoodbren ging van de verpleegster Cavell, (zie Eerste blad) op grond dat zij man schappen aan den vijand toevoerde, heeft in Engeland, begrijpelijkerwijze groote beroering gewekt. Een bericht uit Londen deelt mede dat zelfs de" ramp van de Lusitania niet zooveel indruk maakte als deze terechtstelling. De bisschop van Londen was even eens van deze meening en zeide in een preek, dat deze moord in koelen bloede op eon vrouw gepleegd, in de geheele wereld diepen indruk zou maken. De kwestie van de recru- teering is er door vooruitgefracht. Reden voor dwang is er niet meer. Drie millioen Engelschen, Schotten en Ieren weten thans waarvoor deze vrouw vermoord werd. •Alle bladen veroordeejen eenstem mig deze daad. Een van hen noemt het zelfs de meest veroordeelens- waardige daad van den oorlog. De „Times" verwacht ook dat in neutrale landen stemmen zullen op gaan, welke de Kulturtr&ger verba zen zullen. Het blad herinnert aan het in Engoland ongeveer op denzelfden grond gevoerde geding tegen don consul Ahlers. Een gebrek in de wet geving veroorzaakte dat hij in vrijheid gesteld werd. Doch zelfs als de mis daad bewezen was zou hij nog niet ter dood veroordeeld zijn. PLAATSELIJK NIEUWS. het kluchtspel „Het Offerlam", ten bate van de vereeniging „Tot Steun". De volgende uitvoering zal waar schijnlijk plaats hebben 18 Dec. a.s. Alsdan wordt opgevoerd het, tooneel- spel „Het Instinct" door den Vlaam- scheu schrijver Henri Kistemakers, door Louis Bouwmeester aan de ver eeniging afgestaan. De vereeniging zal dan ook haar best doen den groo ten acteur hierin te huldigen "door te streven naar eene model-opvoering van dit. tooneelstuk. „Cetarine". De Kon. Ver. „Het Nederlaudsch ToóneeF' komt Dinsdag 26 October een voorstelling geven in het Casino- gebouw. Opgevoerd wordt „Cesarine", comedie in drie bedrijven van Saba- tino Lopez, uit het Italiaansch ver taald door Annie van Gelderen, en onder regie van Herman Roelvink. Mevrouw Mann Bouwmeester Neërland's grootste actrice - speelt de hoofdrol, waarmee zij tevens her denkt haai 80-jarige verbintenis bij de Koninklijke vereeniging. Haar spel is buitengewoon schitte rend, èu geest èn vernuft sprankelen, wanneer ztj spreekt. Het stuk is overal gunstig ont vangen, en vooral het derde bedrijf was tintelend van geest en leveD. Men heeft hier uitmuntende gele genheid om mevrouw Mann-Bouw meester te huldigen voor alles wat zij voor het Nationale Tooneei heeft Aanbesteding. Door den kapitein Eerstaanwezend Ingenieur alhier, is gisterea aanbe steed: „het, doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te den Helder en op Texel". Inge schreven werd door de heeren: Th. v. d. Sterr,' Helder, f7397; J. J. de Groot, Barsingerhorn, f7872, I. L. van Os f 7383, H. Wijker f7338, Gebr. v. Pelt, f7293, P. Korff f7230, A, Krijnen f7031, J. Smit f7015, Starrenburg en Boerdijk f 6995, S. Meijers f 6976, H. Riemers f 6698, P. Bos f6664, allen te Helder; W. Lastdrager, Amersfoort, f 6493. Stoomtrawler gestrand. Ten N.W. van den vuurtoren van Eierland is gestrand de Nederl. Stoom trawler „Dolfijn IJm. 112". 6 man ztjn door de reddingboot van boord gehaald. De schipper en 4 man zijn aan boord gebleven. Weesinrichting Huisduinen. Het Bestuur der Weesinrichting Huisduinen ontving, van H. M. de Koningin-Moeder een ruime bijdrage, als bewijs van H. M. belangstelling in bet werk van genoemde inrichting. Heldersche Tooneel-vereeniging „Tavenu". Naar wij vernemen, bestaat het plan over eenige weken eene herha ling te geven van de opvoering van Verder treden op de dames: Mina Vermeulen, Chr. Poolman, L. van Korlaar-van Dam; de heeren: Wil lem van der Veer, Cor Schulze, O van Schoonhoven e. a. BINNENLAND. Mr. L. W. H. Regout. Uit Rome ontving „De Telegr." het volgende diaadbericht Mr. Regout werd voor eenige weken met een ernstige ongesteldheid in een ziekenhuis alhier opgenomen. Hij lijdt aan bloedarmoede eu ingewandsziekte. Er is echter dagelijks verbetering in den toestand waar te nemen. Gisteren bracht de kardinaal staats secretaris Gaspari hem een bezoek. Men hoopt, dat hij over enkele weken geheel hersteld zal zijn. Oo dlenstweigerlnfjsaotle. Men schrljfL uit Den Haag aan „Het Volk": Naar wij vernemen, is de regeering ernstig van plan krachtig op te tredep tegen de onderteekenaren vaD het bekende manifest, aansporend tot dienstweigering. Diegenen van de onderteekenaren die tot 's Rijks dienst behooren, zul len zeker worden ontslagen, terwijl de ministers zich tot alle onder hunne contröle staande besturen hebben ge wend met een aansporing tegen deze personen op te treden, De vraag of tegen de onderteeke- naren een strafvervolging zal worden ingesteld, is nog in overweging. De minister van Justitie moet aarzelen de vervolging in te stellen, wijl ze zou leiden tot straffen die niet in evenredigheid zouden staan tot de betrekkelijke ongevaarlijkheid van het misdrijf. Van de Kaasmarkt. De Alkmaarsche kaasmarkt ver toonde gisteren een ongewoon aspect, daar zij niet in werking kwam. Alle aangevoerde kaas bleef gedekt, liggen. In een vergadering van de Vereeni ging van Kaashandelaren, waarbij eenige leden van den N. Holl. Bond van Zuivelfabrieken tegenwoordig waren, werd besloten, met het oog op den verwarden toestaud op de markt, te doen omroepen dat, de raad gegeven werd vandaag niet. te ver- koopen. Nadat voor dit omroepen de toestemming van den burgemeester was verkregen, geschiedde dit om streeks half twaalf. Intusschen werd ■door enkele buiten de Vereeniging van Handelaren staande personen nog getracht zaken te doen. Aanranding in don train. De Rechtbank te Haarlem heeft Donderdag, uitspraak doende In de zaak tegen den aanrander van een dame iu deo trein tusschen Haar lem en Leideü, bpklaagde veroor deeld tot IJ jaar gevangenisstraf. De losse arbeider W. v. H., die uit een pakje, toebehoorende aan de firma Zur Muien te Dmuidon twee biljet ten van f 1000 stal, ie veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Fabrieksbrand te 's-Gravonhage. Gisteravond heeft te 's Gravenhage een felle brand gewoed in Paré's Stoomfabriek van drops- en dessert- werken aan de Koninginnestraat, in welk gebouw in vroeger jaren de Broodbakkery van de Coöperatieve Vereeniging „De Volharding" was gevestigd. De fabriek brandde gruotendeels uit. Minister Posthuma en de Vrouwen. Do Minister van Landbouw enz. heeft een onderhoud gehad met een deputatie van vrouwen, naar aanlei ding van een adres, door de Soc. democratische Vrouwenclub in de hoofdstad aan den minister gericht. In dit van 26.214 handteekeningeD van huisvrouwen voorziene adres werd op den nood der tijden krachLig nadruk gelegd. Het werd den minister aangeboden door de dames M. H. Miedema—Zonder van en J. Wolf— Buys. Zij hadden de lijsten met de handteekeningen in twee pakken verdeeld, die ieder van belangrijken omvang waren. Aan „Het Volk" zijn omtrent dit onderhoud de volgende bijzonderheden ontleend Mevr. Wolf—Buys gaf een toelich ting tot bet adres, waarin zij zeide: Met dit adres hebben 26.214 Amster damsche huisvrouwen uit de arbei dersklasse en kleinen middenstand instemming betuigd. Deze handteeke ningen zijn binnen drie weken zonder moeite verzameld; wel een bewijs, hoe ondragelijk de druk is, waaronder de arbeidersgezinnen leven door de stijgende prijzen der allernoodzake lijkste levensmiddelen. Ia het voor deze vrouwen altijd moeilijk met haar klein inkomen rond te komen, nu wordt dit schier onmogelijk. ODgeveer alles wat een arbeidersgezin behoeft, is duurder geworden. Wij wijzen op de prijs verhooging der kruideniers waren van Juli 1914 tot September 1915, genoteerd door onze arbeiders coöperatie „De Dageraad", prijzen die nog gunstig zijn. vergeleken b(j menigeïi anderen winkel. Juli 1914 Sept. 1915. Kofflesiroop van 80 op 60 ct. Thee 70 „90 Keukensiroop10 12J Witte suiker 24 „27 Bruine suiker. 28 „28 Cacao„80 „90 Rijst8 „11 Tarwemeel 8 18 Gruttemeel 8 12 Boekweitgort 10 17J Havermout 10 „16 Aardappelmeel 5 8 Groene erwten 12J 22J Bruine boonen 17J 25 Capucijners 20 27J Kindermeel 10 „13 Zout3J 4J Raapolie„40 „76 Stijfsel10 „12 Chloor2 4 Stuiverszeep 18 26 Vetloogmeel6J 8 Lucifers 4J 8 Beschuit„10 „12 Planteumargarine „42 „46 Friescb rund vet 45 50 Osso braadvet 45 „65 Plantenvet 45 „50 Artikelen als eieren, die dikwijls noodig zijn voor zieken en zwakken, vleesch en kaas, noodig voor hen die zwaren arbeid verrichten, zij zyn voor de arbeiders niet te bekomen. Erwten en boonen, zoo noodzakelijk bij een voeding zonder vleesch, stijgen tot buitensporige prijzen. Ook de prijzen van het leder zijn veel verhoogd. Nieuw schoeisel is sterk in prijs gostegen, schoenlappen eveneens. De sajet en de wol voor breien en stoppen vau kousen zijn in prijs verdubbeld. Al zou het noodig zijn voor elk artikel uw belangstelling te vragen, wij wijzen in het bijzonder Uwe Excellentie op de stijging van de melkprijzen. De arbeidersvrouwen verkeeren in de grootste zorg, dat deze prijzen nog hooger zullen worden. De melk toch is het kindervoedsel bij uitnemendheid. Het is de meening van geneeskundigen dat elk kind een halve liter per dag noodig heeft. Voor de moeder, als ze een kind zoogt, is een liter per dag noodig. Nu kregen de moeders en de kinderen uit de volksklasse ook vóór den oorlog niet de vereischte hoeveelheid melk. Met zorg vragen zij zich echter afAls we door de prijsstijging dit weinige nog moeten verminderen, kunnen onze kinderen dan leven van regee- ringsbrood met water Hetzelfde kunnen we zeggen van de brandstoffen. Voor kleine kinderen is naast goede melk een goede verwarming een van do eerste levenseischen. Hoe zullen de moeders bij de booge prijzen van de brandstoffen kunnen zorgen, dat het vertrek, waarin de kinderen zich bevinden, voldoende verwarmd is? Dit alles wordt door de moeders zeer sterk gevoeld, velen hebben dit adres zonder eenige aarzeling met graagte goteekend; sommigen wilden zelfs het aantal harer kinderen er bij schrijven. Het zijn de groote gezin nen, die er het meest onder lijden. Het kan uwe Excellentie niet ver wonderen, dat deze vrouwen bitter gestemd worden, als zij vernemen, dat reeds een miliard extra-winst ten gevolge van den oorlog in Nederland gemaakt, is. De boeren en de groote speculanten verrijken zich en bekom meren er zich niet om, dat daardoor een groot deel hunner medeburgers, aan ellende en ondervoeding wordt, prijsgegeven. De vrouwen, zij hebben altijd in stille gelatenheid de zorg van het ge val gedragen, maar wat zij nu onder vinden, eiacht't onmogelijke van haar. Daarom kunnen ze niet langer zwij gen.' Het is nu gedurende 14 maanden wel gebleken, dat hier met zachte middelen niets te bereiken valt. Zij dringen dus met kracht by uwe excel lentie aan op verscherping vap maat regelen tegen het vasthouden van voorraden en het ontduiken van uit voerverbod voorts op het vaststellen van meer maximumprijzen voorden groothandel en het beschikbaar stel len van voedingsmiddelen op dezelfde wyze als met het brood geschiedt. Dan zal do bezorgdheid dezer huis vrouwen voor den komenden winter minder groot zijn en haar geduld niot meer op zulk een zware proef gesteld worden. Minister Posthuma zeide met be langstelling kennis te hebben geno men van adres en toelichting. De stof, die daarin wordt behandeld, hield hem reeds bezig sinds November '14. Al dien t(jd heeft hij zich afgevraagd wat gedaan kon worden, om prijs ver hoogiDg legen te gaan en prijs vorlaging teberelkon. Voor sommige artikelen in do toelichting genoemd, was dit bereikt. Maar voor andere artikelen was het, ondanks gedane pogingen, niet gelukt, ook al omdat zij uit het buitenland moeten komen. De minister zou echter blijven nagaan wat kan geschieden, om het in 't adres gestelde doel van prijsverlaging te bereiken. De minister keurde het echter af, dat in de'toelichting gewezen werd op de gemaakte oorlogswinst ter hoogte van eenmilliard. Zijne Excel lentie geloofde, dat dit cijfer niet te bewijzen is. Door het toch te noemen, kweekte men slechts verbittering, en vooral vrouwen moesten dat. niet doen. Evenmin kan bewijs geleverd worden voor de«bewering, dal er voor raden worden vastgehouden. Men zou moeten kunnen aanwijzen waar dit het geval is, en dan is de minister nog afhankelijk van de medewerking der burgemeesters, die de inbeslag neming moeLen uitvoeren.* Voorts wordt in de toelichting be weerd,'dat de uitvoerverboden worden overtreden. Ook dat wordt niet nader aangeduid, maar in elk geval behoort het tegengaan daarvan niet tot de bevoegdheid van dezen minister. Ten slotte betoogde de minister, dat niet voor alle artikelen uitvoer verboden kunnen worden uitgevaar digd, omdat zy vaak moeten dienen als middel om grondstoffen voor de industrie in het land "te krijgen. Wil men die uitvoerverboden, dan moet men er wel op rekenen, dat, de werk loosheid zeer zal toenemen. De dames verklaarden, dat zy er niet op voorbereid waren, dat de minister deze aanmerkingen zou ma ken. Zy hebben dus geen materiaal verzameld en medegebracht, om ze te beantwoorden. Zij meenden de be sproken zinsneden te mogen plaatsen, omdat zij aangelegenheden raken, die in de pers zyn medegedeeld en behandeld. In warme bewoordingen wezen z(j op het hoofdpunt van het adres: den nood der arbeidersklasse en de noodzakelijkheid van verlaging der prijzen. Als de minister wist welk een ellende de vrouwen hebben ont moet bij het vêrzamelen der. hand teekeningen, dan zou hij dadelijk toe geven, dat. er geholpen moet worden, dat het zóó niet. langer mag voort gaan. De minister antwoordde daarop, dat »hy heel goed wist, dat er veel geleden wordt en dat h(j zou voort gaan aandacht aan het vraagstuk te schenken. En in dit opzicht wa3het goed, dat de huisvipuwen zich had den doen hooren, al ware het ge- wensebt geweest, dat zij zich bepaald hadden tot wat dan ook voor hen de hoofdzaak is: maatregelen tót verlaging der prijzen. De adressanten - en dat is begrijpelijk komen op voor de belangen der eters, de minister moest echter letten op de belangen van heel iot land. Hiermede was de audiëntie - die ongeveer half uur had geduurd - afgeloopen en de dames gingen heeu In de hoop, dat de noodkreet der huisvrouwen niet te vergeefsch zou zijn geslaakt. UIT DE PERS. De „Nieuwe Rotterdamsche Crt." bespreekt de terechtstelling van Miss Cavell. Het blad zegt: Deze gebeurtenis is afschuwelijk, en zij geeft een sprekend bewijs, hoe de oorlog de zeden verhardt, en alle gevoelens doodt. Wat miss Cavell deed was verkeerd, omdat het in strijd was met de door do Duitsche overheid uitgevaardigde verordening. Zoo zij gestraft ware naar de mate van hare schuld, zou niemand recht van spreken hebben gehad. Maar-hier is een straf toegepast, die buiton alle verhouding staat tot het vergrijp. Men is verbaasd als men leest dat een krijgsraad, bestaande uit een aantal mannen, die als zij in hetzelf de geval' verkeerden als Mi9s Cavell, het. werk dat zij thans gedaan heeft zeker ook zouden doen, en zelfs tot hun plicht zouden achten, thans zulk een hard vonnis konden uitspreken. Verder merkt het blad nog op: Er staan nog meer vrouwenlevens op het spel. Om die te redden bob ben de Paus en de Koning van Spanje op deD Duitschen keizer een beroep moeten doen. Het is verbazend kras, dat dit noodig bleek, nog krasser zou het zijn, indien het beroep op het menscheiyk gevoel van den Keizer vergeefsch bleek. Ligt het, niet op den weg der neutralen, hier waar nog kwaad afgewend worden kan. het beroep van den Paus te steunen Geen genade te vragen voor recht - daarvan is hier geen sprake - doch menscheljjkbeid voor wat onmogelijk, en zelfs in den oorlog niet, als recht kan worden aanvaard? MARKTBERICHTEN. 1616H.L.Taxwo f#.-at 10.60, i_„ gerst f9- a f 0.—ld. chev. f 10.25 a f 11. -haver f6.90 a f7.60. Bruine buooen flö - a f2».-, wille idem f28.—af2S, rood mostordzaad f68.— aplnnsloz. blauwmnandwnd f42.60- 47, pAArdehoonen - a f16.60, cltroenboonen f28 50 a f26.-, dulvenboouen f 17.—, karwei*, ff -. - geel mosterdzaad f26.—. Erwten: groene f20.60 a 26.—, grauwe f27.- a 30.00, vale f28 00 a -.00, witte f-.-. Alkmaar, 22 Oct. 1916. KAAS. Fabriekekaas meikaas l Jonge kaas kl. fabriekskaas f 71.—n f kleine boerenkaas f70.-, commissie fabrlekekans f—coiuinis sle boerenkaas f70.—, middelbare fabriekskaai! f middelbare boerenkaas f70.-. Aange voerd 107 stapels, wegende 60.427 K.G. Handel zeer stug. Broek op LangendUk, 22 Ooi.-1916. Prpzon: bloemkool f6.80 - 9,90, 2e soort f 5.60 -4.60, roodö kool f 160-17.60, gele kool f8,10- 11.70, witte kool f4.50 - 2970, por 100 stuks; .3 wagons witte kool per 10.000 K.G. f 838—Bólwor telen f 1.80- 2.—por 100 bos, id. p. baal f —.0 - .—0; Aardappelen: senool inoesters f 1,85-0.- Bravo'» fO.-.O-, Julia muizen CO,-, Blauwo f 1.06-1.60. Eigenheimers f --0-.0- alles por 86 K.G.gel» nop f -.0—f 0.—drielingen f -.0—0.—uien 17 80 8.80-, wortelen f 1X6—2.-,slsboonen f4 60 bid: alles per 60 K.G. -, 86.000 bleien 118.70-0 p. 1000, rammenas I -.0-00.- per 1000: 0 wagons witte kool per 10.000 K.G. f-. Aanvoer: 11.000 bloemkool,68.600 roode kool, 26.900 witte kool, 28.700 gele kool, 420 baal uien Handel kalm. Beverwijk, 22 Oct. 1916. Groenten. Andijvie f 0.60-f 550 p. 100 stuks, bloemkool lo soort 110.0-f 17.00, idem 2» soort f6.00—f9.-, ld.8esoort f2.00- f6.- per 100 stukn, komkomin. Ie soort f0.00-f0.60,2e soort f0.00- •fO.-, 8o soort f000—f0. - p. 100 st., groonekool f2.60- f6.60 pér 100 stuks, roode kool f7.00 - f 14.00 per 100 stuks, postelein 28- 86 ct. per bon, a'- dO-90 ct. per 100 krop, savoye kool f4.- - f 0. .'oye ki per 100, fÖ.OO-f -.00 p. 000 K.G., sperslebooneD fOC-f00 per 100 KG. splnaslo 30-2S ct. per bon, spinazie 70—lOOct. per kist, wortelen fB-f 10 per 100 bos, «prullen f I.S0-L76 per mand, raap stele* fi e0-f2.»0 per 100 boe.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 5