HELDERSCHE COURANT No. 4MS DINSDAG 28 OCTOBER 1915 43e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Eikels. 2. Feuilleton, enz. DE OORLOG. Da offlcleele legerberlchten van 22,23 en 24 October. Van het We91©1 ij k front. De Fransche berichten van den 22eten en 28sten maken slechts melding van artilleriegevechten en kleine aanvallen in de streek van Tahure. Geen enkele aanval der Duit' schers had succes. I11 het bericht van den 24sten wordt wederom een aatival op de sterkte in het bosch van Givenchy gemeld. Evenals alle andere werd ook deze aanval afgeslagen. Dit was in 5 da de Site aanval op hetzelfde punt. Verder mededeelingen over artillerie gevechten. Het Duitsche bericht maakt melding van het afslaan van aanvallen bij Souchez. Enkele vijandelijke afdeelin- gen slaagden erin de Duitsche stel lingen binnen te dringen, doch werden door tegenaanvallen weder verdreven. Medegedeeld wordt dat door vliegers bommen geworpen werden op Verdun en op het Engelsche kamp bij Abbe- ville. Ten W. van St. Quentin werd een Engelsche vliegmachine neerge schoten. Yan het O 0 S t e 1 ij k front. De Duitschers wijden thans al hun krachten aan de actie tegen Riga. Volgens een Russische mededeeling hebben zij hun centrum aan het Oostelijk iront verzwakt om verster kingen te kunnen zenden naar de boneden Duna en naar het wankelend Zuidelijk deel vau het front. Deze verzwakking is hen duur te staan gekomen. In de strijd bij Baranowitschi blijken thans 86 officieren en 8552 man gevangen genomen te zijn. Verder verloren de Duitschers kanonnen en mitrailleurs. Het Russisch legerbericht van den 22steii maakt molding van het af-, slaan van aanvallen der Duitschers ten W. van Olay (O. van Mittau), Op het front van het meer vau Bog win (O. van Widsy) maakten de Rus sen vorderingen in W. richting. De herhaalde malen ondernomen tegen aanvallen der Duitschers hadden geen succes. Het dorp Doekli werd door de Rus sen genomen. In de streek van Baranowitschi hebben de Russen al vechtende den Westelijken oever van de boven Schara bereikt, en verschillende hoog ten genomen. In deze gevechten namen zij 2 officieren en 1568 man gevangen. 3 machinegeweren werden vermeesterd. Aan de Styr duren de gevechten voort. Het aantal gevangenen steeg met 67 officieren en 2025 man. Be halve bij Nowo Alexinets gebeurde op het Z. deel van het front verder niets van belang. Ia het Russische bericht van den 28sten wordt gemeld, dat in de streek van Schrok verschillende gevechten geleverd -werden, die evenwel geen Ingezonden Mededeeling. Di mogelijkheid li trouwen. Waarom blijven zoo vele jonge meisjes ongetrouwd? Dat komt dik wijls doordat haar slechte gezond heidstoestand de huwelijksaspiranten verwijderd houdt. Men moet toegeven dat het voor een jongen én gezonden man weinig aangenaam is te denken dat zijn vrouw aanhoudend ziek zal zijn en dat, in dien hij vader wordt, zijne kinderen zwak, lydend en voor het leven slecht toegerust zullen zijn. Het is bovendien ontegenzeggelijk dat in het gezin een slechte gezondheid een voortdurend onderwerp van oneenigheid is. Hij die altijd ziek is, kan niet vroolljk zijn, hij is zenuwachtig, ontevreden-en maakt het leven lastig aan alle die hem omgeven. Deze oorzaken maken dat jonge meisjes die 6r niet gezond uitzien, ongetrouwd blijven. In vele gevallen ligt bier de schuld zoowel bij de jonge meisjes als bij de ouders. Talrijk zlJu zij die er ongezond uit zien en die toch slechts bloedarm of bleekzuchtig zijn. In het tijdperk van den groei en van de vorming zijn zij niet ondersteund door een goed bloed- verwekkend middel als de Pink Pillen. Haar bloed is verarmd en zij betalen nu die nalatigheid duur. Nochtans moet men, omdat een zaak niet b{j tljds heeft gedaan, haar niet geheel en al nalaten. Alles kan te recht komen, indien gij een kuur met de Pink Pillen doet. De Pink Pillen zijn een bloedver- wekkend middel en een versterker der aenujwen van onvergelijkelijke kracht. Zij ontwikkelen en onderhouden de schoonheid der vormen en van het gelaat. Iedere dosis Pink Pillen ver andert in bloed. Door rijk en zuiver bloed te geven wekken de Pink Pillen de eetlust op, kalmeeren zij de zenu wen en brengen de gezondheid in orde. Zij verdrijven de bleekheid, geven kleur aan de wangen, levendigheid aan de oogen, rood aan de lippen. Zy geven aan allen dien glans die zeggen doet „Zij is een en al gezondheid." De Pink Pillen zijn verkrijgbaar fl.76 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken bij ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaalweg 68 te Scbagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. BUIS en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. verandering in den toestand brachten. Aan den oever van de Duna, ten Z. van Uxküll werden hèrhaalde aan vallen der Duitschers afgeslagen. De gevechten aan de Styr duren voort. In de gevechten bij Kolki werden nog 21 officieren eu 600 man gevan gen genomen, en veroverden de Rus sen 17 mitrailleurs, 8 bommenwer pers en 2 zoeklichten. Het Duitsche legerbericht van den 23sten meldt, dat Russische oorlogs schepen door de Duitschers bezette plaatsen in Koerland beschoten, en te Domesn&s (de noordelijkste' punt van Koerland in de golf van Riga) zwakke troepenafdeelingen aan land zetten. In de mededeeling wordt gezegd dat de gevechten bij Doekli, die meestal op korten afstond gevoerd werden, voor de Russen geen succes opleverden. Het'tegenoffensief der Duitschers teu Z. van de Pripet maakt vorde ringen. Koekli werd genomen en meer dan 600 Russen gevangen genomen. Ten N. van de Pripet aan het Oginski- kanaal werden de aanvallen der Rus sen afgeslagen. In de meededeeling van den 24sten wordt weer melding gemaakt van een aanval bij Dunaburg. Illuxt werd door de Duitschers bestormd. 18 offi cieren en 2340 man werden gevangen genomen. Door de Russen werden 10 machinegeweren en een mijnwer- per achter gelaten. Aan het Oginsky- kanaal werden de herhaaldelijk onder nomen aanvallen der Russen afge slagen. Bij een tegenaanval werden 2 officieren en 300 man gevangen genomen. Ten W. van Tsartorisk werden de Russische stellingen bij Komarof-, genomen. 3 officieren en 458 man werden gevangen gemaakt. Het Oostenrijksche communiqué spreekt van vergeefsche aanvallen der Russen bij Nowo Alexinets. Ver der wordt eveneens medegedeeld dat de tegenaanvallen aan de Styr met succes worden voortgezet. Over de gevechten ten O. van Baranowitschi wordt gemeld, dat de Russen 10 officieren en 1600 man aan gevange nen verloren. Volgens het commu niqué van den 24st.en werden de hoogten ten O. van Lopuszna, welke den 22sten door de Oostenrijkers waren ontruimd, door hen hernomen. Overigens is de toestand onver anderd. Van het Z u i d e 1 ij k front. De Italianen zijn thans over het geheele front, van |Tïrol tot aan de zee, in het offensief. De met kracht ondernomen aanvallen hebben geleid tot de verovering van verschillende vijandelijke stellingen, waarbij veel materieel werd buitgemaakt. De sterke linies welke door de Oostenrijkers op het Karstplateau waren aangelegd werden op verschil lende punten doorbroken. 1209 man werden gevangen genomen. In Gui- dicaria werd.de MonteMelino genomen. Een tegenaanval werd afgeslagen. Op het Isonzo-front werden de Oostenrijksche versterkingen eveneens aangevallen. In het gebied van de Monte Nero werd een sterke stelling genomen, verscheidene loopgraven op den Santa Lucia heuvel en in den Tolmein- sector veroverd. Op de helling van den berg Sabatino (ten N. van Gorz) werd een, sterke schans door de Italianen genomen. Iu het Communiqué van den 24sten worden successen gemeld voortvloei de uit het voortgezette offensief der Italianen. Op den W. oever van het Gardameer werd een berg op de Oostenrijkers veroverd. In verschil lende dalen van Tirol en Karinthie rukken de Italianen verder voor waarts. Langs de Isonzo werden de aanvallen eveneens voortgezel:. Op den klein-Ju,vorcel en verschillende andere hoogten maakten de Italianen langzame maar gestadige vorderin gen. Tegenaanvallen der Oostenrijkers werden alle afgeslagen. De operaties op het Karstplateau werden eveneens met kracht voort gezet. Niettegenstaande de hevige tegenstand slaagden de Italianen er in overal vooruit te komen, voorna melijk in de richting San-Martino del Carso. 60 officieren en 1949 man werden gevangen genomen, 7 mitrail leurs, een groote hoeveelheid schiet voorraad en veel oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Het Oostenrijksche bericht van den 28sten geeft een uitvoerige op somming van de aanvallen der Ita lianen. Alle aanvallen werden echter afgeslagen. Op sommige punten wist de vijand tijdelijk vasten voet in de Btellingen te krijgen, doch door- tegenaanvallen werden zij weder ver dreven. Aan het einde der gevechten waren alle stellingen weder in het vaste bezit der Oostenrijkers. Het communiqué van den 2-inten blijft hardnekkig de door de Italianen gemelde voordeelen ontkennon. Vol gens de Oostenrijksche mededeeling behaalde de vijand bij den hoofdaan val aan het Isonzo front, noch met de kleinere aanvallen op het Tirool- sche en Karlnthische front, ook maar eenig succes. Het;gevecht wordt met vco; beelde- looze bitterheid gevoerd. Vooral de strijd in de buurt van Gorz was he vig. Na een strijd die den geheelen nacht voortduurde bleven alle stellin gen in handen der Oostenrijkers. Omtrent de vorderingen door de Italianen gemeld op het Karst plateau wordt van Oostenrijksche zijde mede gedeeld, dat de Italianen er tijdelijk in slaagden de stellingen ten Z. van San Martino te bezetten. De Oosten rijkers wisten ze echter door een tegenaanval te Van het Servische gevechts terrein. Voor de Serviërs volgt thans tegen slag op tegenslag. Wat trouwens niet t# verwonder*!* ia. Yan twee zijden aangevallen door een over- machtigen vijand, baat hen grootste dapperhejd noch taaie vasthoudend heid. Langzaam maar zeker gaat de opmarscb der centralen van over de Donau voort. In het Zuiden zetten de Bulgaren meer schot achter hun opmarsch. Dit bunnen zij ook doen, daar de Serviërs minder troepen voor de strijd in het Z. beschikbaar hebben en de verwachte hulp der Entente tot nog toe niet noemens waard is. Het Duitsche legerbericht van den 23sten deelt mede dat do overgang over de Drin bij Visegrad geforceerd is. (Dit is nog op Oostonryksch ge bied). Ten Z. van de stad is de vijand van de hoogten verdreven. De sterke stelling van Kosmaj (45 K.M. ten Z. van Belgrado) werd door de Oostenrijkers genomen. Ten O. van Palanba en ten O. van de Morawa werden de Serviërs uit hunne stel lingen geworpen. Meer dan 600 man werden gevangen genomen. Door den druk van twee zijden zijn de Serviërs ook genoodzaakt geweest hunne stel lingen op de linie Kosootitsa - Slatina- hoogte te ontruimen. Volgens een Oostenrijksch bericht van denzelfden datum hebben de Serviërs ook hunne bergstellingen aan den Donau-oever bij Orsova prijs moeten geven. Het fort Elisabeth werd genomen. De Serviërs trekken naar het Z. terug. In het bericht van den 24sten wordt nog medegedeeld dat de Ser viërs bij de Loetsjawitza verder naar het Z. teruggeworpen werden. Meer naar het O. bereikten de Duitschers de linie Papinals-Ranowts. De Ser viörs boden hier hardnekkigen tegen stand. De troepen die ten N.O. van Nagotien opereerden hebben halfweg Zajecar de Timok-oever bezet. Het Bulgaarsche legerbericht van den 21sten October deelde mede dat de Serviörs in den nachtvan den 203ten een aanval ondernamen tegen de stellingen der Bulgaren bij Nego- tien. Zij werden evenwel teruggesla gen. In het Timok-dal gingen de Bulgaren goed vooruit. De weg van Knadzewats naar Zajecar is in hun bezit. Ten N.W. van Vranja werden de per spoor ijlings aangevoerde Serviërs uit hunne stellingen gewor- De Bulgaarsche troepen rukten hier verder naar het N. op. De Bulgaarsche troepen die bij Stratsin (W. Ya-n Egri Palanba) de Serviërs verslagen hadden, hebben Koemanowo bezet. De Serviörs die bij deze stad stonden vluchtten naar Uskjub. Aan de War dar werd Veles (Ko- prulu) bezet. De spoorweg tusschen Saloniki en Ni9j werd vernield. In het gebied van de Stroemitza. werd de vijand tegen de Wardar terug geworpen. Het bericht van den 24sten meldt nog meer voordeelen welke door de Bulgaren behaald zijn. In het Timok- dal zijn de troepen naar den W. oever overgegaan. Om het bezit van Knad zewats wordt nog gestreden. In Macedonië wordt de opmarsch zonder ophouden voortgezet. Uskjub is reeds voor het grootste deel door de Bulgaren bezet. Volgens een Fransch bericht erken- sn de Serviërs de bezetting van Veles door de Bulgaren. Tevens wordt echter medegedeeld dat ton Z. van Belgrado de vijand teruggedreven werd. Een bericht uit Athene maakt nog melding van de heroveriDg van Vranja door de Serviërs. Een nadere bevestiging ontbreekt echter, waar door het bericht niet erg geloofwaardig lokt. Een ander eveneens uit Athene afkomstig bericht maakt nog melding van het feit dat door een aanval van de Fransch-EDgelsche troepen de aanval der Bulgaren op Veles geheel tot staan gekomen is. De Dardanellen. Omtrent de krijgsverrichtingen aan de Dardanellen wordt medegedeeld dat de troepen op het schiereiland zullen blijven en de operaties verder zullen voortzetten. Alleen in het opperbevel komt verandering. Gene raai Hamilton keert terug om „ver slag uit te* brengen". Hij wordt opgevolgd door generaal Munro, die zich in de slag aan de Aisne onder scheiden heeft en tot de jongste generaals behoort. Volgens mededeelingen in de bladen had de landing in Augustus aan de Suvlabaai. door een plotselingen over val gevolgd kunnen worden, waar door een groot succes behaald zou kunnen zijn. Door een fout in de leiding is deze plotseling* aanval niet geschied. Da Balkan. De hulp van de Entente. Voor de Serviërs is het te wenschen dat de hulp van de Entente eindelijk op komt dageD. Moeten zij het nog langer alleen uitvechten dan zal Ser vië spoedig tenonder gebracht zijn, en gedwongen worden vrede te sluiten. Duit9chland heeft daprxede de dan weg naar de Dardanellen bereikt. Intusschtn valt uit de verschillende berichten nog slechts uiterst weinig op te maken. Het bericht over den aanval bij Weles is in strijd met het Bulgaar sche bericht van de bezetting van die plaats. Zoodoende komt men tot de conclusie dat het grootste deel der troepen in Soloniki blijft. Waarom is niet bekend. Door Rusland is ook reeds getracht hulp te verleenen. Op de beschieting van Dedeagatsch door de Engelsch- Fransche vloot volgde het bombar dement van Boergas en Warnadoor de Russische oorlogsschepen. Een Fransch bericht meldt, dat de ontscheping van troepen te Saloniki onder de beste omstandigheden voort gaan. Gedeelten trokken reeds de Grieksche grens over en kregen - voeling met de Serviërs. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Haaren Regenjassen, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. Overigens is er van de bewegingen der hulptroepen weinig bekend. Mochten de troepen vanuit Saloniki optrekken dan dreigt hen nog een ander gevaar. Volgens een bericht uit Lon den staat een- leger van 200,000 Tur ken, onder bevel van von der Golz langs de linie Dedegatsch-Adrianopol. De houding van Griekenland, Door Griekenland werd het aanbod van Engeland verworpen. Of dit nu echter ook beteekend, dat het in het geheel niet aan den oorlog deel zal nemen, is nog geen uitgemaakte zaak. Naar het schijnt -was het aanbod niet voldoende, en woog het niet op tegende kwade kansen vau een oor log. In Duitschland verwacht men in het begin van deze week een be slissing omtrent de houding die Grie kenland zal aaannemeh. Van veel belaag is ook de hou ding van Roemenie, Berichten uit LondeD geven aan dat do ontstemming tegen over Bulgarije hand over hand toe neemt en dat men van meening is dat Roemenie tusschenbeide moet ko men. Volgens de Times wenscbt het volk dat de regeering de beslissende stap zal doen. Echter hangst alles af van het'aantal troepen dat de Entente naar Macedonië zal zenden. Volgens een bericht uit Berlijn werd bevoegde zijde verzekerd dat eerstdaags wijziging in het mini sterie zal komen. Mocht Roemenie aan den krijg deelnemen, dan loopen de Bulgaren kans op dezelfde wijze in de klem te komen als thans de Serviërs. Verschillende berichten melden de aanwezigheid van sterke Russische troepenafdeelingen in Bessarabie. De legertroep zou bovendien vau v*el zwaar geschut voorzien zijn. Os duikbootenoorlog. Het geschil tusschen Engeland en Zweden betreffende het in den grond boren van Duitsche schepen ln de Zweedsche territoriale wateren is nog niet uit den weg geauimd. Een Engelsche nota gaf aan dat de regee ring het ten zeerste zou betreuren indien het bericht waarheid bevatte. Echter acht zij zich verplicht het rapport der duikboot commandant af te wachten. Intusschen ia een ernstiger over treding door de Duitschers begaan. Door een bewapende trawler, welke op voorpostendienat was, is de Zweed sche onderzeeër „Hvalen" beschoten. Een der opvarenden werd zwaar ge wond. De onderzeeër werd nog wel door een reparatie-vaartuig vergezeld. Beiden vaartuigen voerden de Zweed sche vlag. Volgens een Italiaansch bericht gebruiken de Engelschon netten om onderzeeërs te vangen. Niet minder dan 27 vaartuigen zouden op die wijze onschadelijk gemaakt zijn. Door een luchtschip aangevallen. Volgens de Noordsche Sjöfarts Ti- dente is het Noordsche stoomschip „Ringholra" den 14den dezer op weg naar de Tyne door een Zeppelin aangevallen. Het, luchtschip liet drie bommen vallen, die geen van allen doel troffen. Het blad schrijft over dezen aanval van de Düitschers scherp. De Vossiache Zeitung verneemt echter van gezaghebbende zijde, dat de aanval niet door een Duitsch luchtschip kan gedaan zijn. Is het bericht van den kapitein van de. Ringholm waar, dan moet het een Engelsch luchtschip zijn geweest. De terechtstelling van Miss Cavell De Engelsche pers ïb nog niet uit gepraat over deze daad van de Duit schers. In verschillende artikelen wordt op het barbaarschevan dit vonnis gewezen. Door twee bladen te Londen is een inschrijving geopend om te ko men tot de oprichting van een ge denk teek »n. De Amerikaansche pers is even eons kras in haar beoordeelingen van wat zij een misdaad noemt. Ook in regeeringskringeD wordt het feit van de terdoodbrenging veroordeeld. Ook Duitach-Araerikaansche bla den schrijven dat zij door deze ge beurtenis zeer geschokt zijn, In een der bladen komt zelfs de verklaring voor dat er oogenblikken indenoor- log voorkomen, waarin de Duitsche officieren dingen doen, die zelfs Duit schers niet kunnen verdedigen. Natuurlijk laat Duitschland niet op zich wachten mét een verweer. Vau Duitsche zijde komt dan ook het be richt dat in een Engelsch blad een verhaal voorkomt, waarin wordt medegedeeld dat de verpleegster eens twee Duitschers vanuit een hinder laag had doodgeschoten. Een offioieelé vertoog over de recht vaardigheid van het vonnis is natuur lijk ook niet uitgebleven. Hierin wordt gezegd dat de veroordeelde maandenlang dienstplichtige Belgen had aangeworven en Fransche en Engelsche deserteurs had voortgehol pen. Herhaaldelijk' was tegen deze werkzaamheid door den gouverneur- gewaarschuwd. De straf is bepaald overeenkomstig het wetboek nopens krijgsverraad en spionnage. De veroordeelden die hun vergrijp bekenden, erkenden dat de straf bepalingen hen bekend waren. De verpleegster Miss Cavell was het mid delpunt, van het door de Duitschers ontdekte werfaysteem. Verder wordt er de aandacht op gevestigd dat in de oorlog Duitsche vrouwen zyn doodgeschoten en wel te Nancy en te Bourges. Zij herin nert de Engelsche regeering aan den Boerenoorlog, waarin zij ook niet al tijd even zachtzinnig tegenover vrou wen is opgetreden. Verder zegt het bericht dat de legers der geallieerden zich niet in den rug behoeven te dekken, daar zij bijna geen vijandelijk gebied bezet houden. Inderdaad heeft de Duitsche re geering gelijk met deze beweringen, Of het echter in zich sluit dat Duit schers een vrouw mogen doodschieten, omdat de Eogelschen het ook wel eens gedaan hebben, 1b de vraag. Goed te praten is het optreden der Engelschen ln den boerenoorlog niet, maar evenmin is dit het geval met d* terechtstelling van Mis» Cavell. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat, waar, naar aanleiding van de ter-dood-ver- oordeeling van verschillende perso nen, in België stappen zijn gedaan.als het verzoeken om gratie, die stappen niet alleen door den Spaanschen en den Amerikaanschen gezant, maar ook, gezamenlijk met hec, door den Nederlandschen gezantschapsraad te Brussel, den heer Van Vollenh'oven, zijn gedaan. Besneuvelde geestelijken. Volgens een mededeeling, uit het te Lucern verschijnende Vaterland over genomen door den „Berl. Lok.-Anz.", zijn tot dusverre reeds 3200 Fransche geestelijken aan het Fransche front gesneuveld. En daarbij komen nog 2300 leerlingen van de seminaria. BUITENLAND. Moordaanslag. Heel WeeDen spreekt over den .nslag van een vrouw op haar min naar, prins Ferdinand van Saksen- Koburg, de zoon van Louise, prinses van Belgiö. De daderes was sinds 2 jaar de minnares van den prins. Het schijnt nu, dat hij genoeg van haar had en met haar breken wilde. Zij had haar minnaar geschreven, Zondag nog eens bij haar te komen in haar woning. Zij had de dienst boden weggezonden. Wat toen ge beurd is, weet men niet. Maar men hoorde een schot, de deur ging open en de prins riep: „ik ben gewond, ik zie niets meer". De vrouw bad hem door een schot in den buik ge wond en een flesch zwavelzuur in zijn gezicht gegooid, met het gevolg, dat de prins zwaar gewond en beide oogen kwijt is. De daderes beeft zich na den aanslag dadelijk van kant gemaakt. Op de tafel lag een akte, waarin zich de prins zou verplichten om haar 500.000 kr. te geven als hij haar verliet. Mogelijk dat de prins dit stuk niet heeft willen ondertee kenen. Dadelijk Da den aanslag is den prins het eene oog uitgenomen en later het andere. Da ontploffing to Parijs. Uit Parijs wordt aan de „Times" geseind De vreeselyke ontploffing, die Woensdagnamiddag in eene fabriek in de Rue de ToU>ine plaats greep, veroorzaakte groote materiSele schade, terwijl er reeds 100 slachtoffers zijn gevonden, waaronder 57 dooden. De fabriek zelf werd geheel var- nield en vele huizen in den omtrek werden beschadigd. Tot op 600 meter in het rond werden alle ruiten ver pletterd. De lijkeu van sommige slachtoffers werden honderden meters ver weggeslingerd, terwijl op ander- halven kilometer van de plaats der ontploffing nog puin neerviel. Er werkten oDgeveer 200 personen in de fabriek en op het oogenblik, waarop het ongeluk plaats greep, waren er nog omstreeks 100 vrouwen meer in het gebouw aanwezig. De oorzaak van bet ongeval is nog onbekend, maar men veronderstelt, dat een werkman een kist met ont plofbaar materieel heeft laten vallen. BINNENLAND. Naar het oorlogsterrein. Een gewezen adsistent van prof. Lanz, dr. Ten Horn, vertrekt naar Hongarije (Munkacz), waar hem de chirugische leiding wordt toever trouwd van een hospitaal met 8000 bedden. Oe melkprijs. Maandag zal - zeer tot leedwezen van de betrokken melkverkoopers - de prijs van de melk te Alkmaar 18 ets. bedragen. Men heeft de veronderstel ling geopperd, dat de melk dadelijk goedkooper zou worden in verband met .het tijdelijk sluiten der grenzen voor- kaas, een meening, welke echter on- juÏBt is. Men heeft ods verder gevraagd, of de burgemeester hier niet tegen in zou kunDen g:tan. Op het oogenblik is dit echter niet het geval en is het hoofd der gemeente even machteloos als ieder ingezetene. Wij hebben evenwel reden om aan te nemen, dat deze ongewenschte toestand niet lang zal voortduren. Zijn wij wel ingelicht, dan is een desbe treffend regeeringsbeslult heel spoe dig te wachten, waardoor den burge meesters de macht wordt gegeven een maximum melkprijs vast te stellen. (Alkm. Crt.) De ruime zee. Als bijzonderheid kan gemeld wor den, schrijft de berichtgever van het Hbl. te IJmuiden, dat een hier thuis- behoorende baricglogger na een rei» van veertien dagen terugkeerde na slechts twee mijnen eu geheel geen oorlogsschip of duikboot gezien te hebben. Zelfs werd geen ander visschers- vaartuig gezien op het vanggebied, waar de logger niet minder dan 500 kantjes haring vandaan haalde. Het vliegongeluk bij de Bilt. De beide luitenant-vliegeniers Polis en Hofstee, die voor eenige weken nabij de Bilt een ernstig vliegongeluk hadden, vertoeven nog steeds in het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht. Luitenant Polis is reeds zoover hersteld, dat hij zich vrij kan bewe gen en tijdelijk het ziekenhuis kan verlaten. Zijn volledig herstel is spoedig te wachten. Luitenant Hofstee echter gaat slechts zeer langzaam vooruit. Hoe wel het gevaar al» geweken kan worden beschouwd, is hij nog niet in staat geweest, het. bed te verlaten en h*t zal nog geruimen tijd duren, alvorens er van bepaald herstel sprake kan zijn. (Centr.) Een geheimzinnig geval. Zondagmorgen werd aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam aau gifte gedaan door den heer E. J. Lichtle, importeur en exporteur, Sar- phatipark 68, dat een oliehandelaar met wien hü zaken deed, de heer C. A. Busch, wonende in de Van Ostadestraat, den avond te voren spoorloos verdwenen was met een bedrag van f 12000, onder omstandig heden, die aan misdrijf zouden kunnen doen denken. De heer Busch was Vrijdagavond te ongeveer zeven uur met een huurauto ten huize van den bouwkundige Muilwijk, Overtoom 28, gekomen. Hij deelde mede oneenig heid te hebben gehad met personen te Voorburg, met wie hy in relatie stond. Terwijl de heer Muilwijk zich even van zijn kantoor verwijderd had, werd hij opgescheld. De heer Busch antwoordde en toen de heer Muilwijk even daarna terug kwam, zeide de heer Busch.. hem, dat hij (Busch) was opgescheld en dadelijk weg moest voor een dringende zaak. Daarop vertrok hij. Ongeveer tien minuten later werd de heer Muilwijk opgescheld door iemand, die vroeg naar een handelsvriend van dezen. Daar de heer Busch dien avond bij don heer Lichtle werd verwacht en ey niets m*er van hem vernomen werd, volgde aangifte bij de politie. De heer Busch heeft Donderdag en ook Vrijdag voot zaken te Rotter dam vertoefd in gezelschap van eenige handelsvrienden waaronder de heer Lichtle. Daar moet hij Donderdag drie wagons koopwaar hebben gekocht en contant hebben betaald. De heer Busch deed veel zaken met Duitschland. Hij bleef weieens meer oen paar dagen weg zonder dat dit bevreemding wekte. De politie stelde een onderzoek in en bracht 's avonds een bezoek aan de auto garage, naast het kantoor van den heer Muilwijk gelegen en aan dezen toebeh oorend e. Zondagavond had het onderzoek der politie nog geen .resultaat opge leverd. Er werd van politiewege o.m, geïnformeerd bij de telefoon, teneinde na te gaan wie den heer Muilwijk had opgescheld. De heer Busch kwam geregeld ten huize van den heer Muilwyk, zoodat het geen bevreemding bon wekken, dat hij daar werd- opgescheld. De handelsvrienden stelden Zondag zei von ook nog alles in het werk om den verdwenen oliehandelaar op te sporen. Baldadige studenten. Men meldt uit Leiden aanDe N.Ct." Li den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben 15 Leidsche studenten danig huisgehouden in het Instituut Beresteijn te Voorschoten. Met palen hebben zij een deur en ramen ge rammeid. Voorts hebben zij tal van banken losgerukt en in het water geworpen, den electrischen geleid draad van de buiteDlantaarn afge sneden en meer van dat fraais. De heer Wulllnga heeft telegrafisch den officier van justitie te 'sGravenhage op d« hoogte gesteld, met het gevolg, dat t.e Lelden reeds 8 dezer studenten zijn aangehouden. De „Noordzee V'. Het achip, aan boord waarvan het bekende drama zich heeft afgespeeld, is van Grïmsby naar IJmuiden ge sleept. Het was totaal leeg niets van den inventaris was aan boord. Het zal naar Amsterdam worden ge bracht. Auto-ongeluk. Vrijdagavond te 10 uur ongeveer reed de koopman in fruit J. van der Leur uit Rotterdam met z^jn auto van Willemsdorp naar Dordrqpht. In een bocht van den weg reed hij tegen een boom, waardoor de inzittenden de bestuurder Van der Leur, diens vrouw en een commisslorai'- uit Heusden, uit het voertuig geslingerd werden. De gewondeh werden in een naburige woning gebracht en Inmid dels daagde geneeskundige hulp op uit Dubbeldam en Dordrecht. Mevrouw Van der Leur stierf kort daarop, vermoedelijk ten gevolge van hersen schudding. De comissionair had den rechterarm gebroken, terwijl de heer Van ,der Leur vrij ernstg gewond werd. Beiden werden naar het zieken huis te Dordrecht overgebracht, waarhoen ook het lijk van mevrouw Van dor Leur werd vervoerd. De commissionair verkeert ln levensge vaarlijken toestand en lag lang buiten bewustzijn. De heer van der Leur koD, na verbonden te 2ijn, het zie kenhuis weder verlaten. Moordaanslag. De schipper Pieter de V. te Smilde (Dr.), die eenige dagen geleden door zijn vrouw verlaten was heeft-Vrij dagmiddag op deze een moordaan slag gepleegd, door met een revolver eenige malen op haar te schieten. Een der kogels trof de vrouw in het hoofd, zoodat men voor haar leven vreest. De dader is in hechtenis ge nomen. UIT OE MAIL. De Gouverneur-generaal van Ind i e. Naar de Javabode meldt heeft de heer Idenburg aan de regeering medege deeld, gaarne in Januari al3 laodvoogd te willen aftreden. De omstandigheden maken een langer aanblijven thans niet meer noodig. Als zijn opvolger worden genoemd de heer Colijn en de heor D. F. W. van Rees, voormalig Vice-president van den Raad van Iudié. Algemeen verwacht men de benoeming van den laatstgenoemde. Naar de Sumatra-post medege- deeld zou in den loop, van de maand October te Medan de zaak behandeld worden van den Kapitein en den 4en stuurnSan het te Sanbag geïnterneerde as. „Preuszen," wegens het schenden der voorschriften van neutraliteit en het in gevaar brengen van Neder- lansch onzijdigheid. Zoo men weet worden door het schip door middel vau draadloozr telegrafie mededeelingen gedaan aan de toen nog op zee vertoevende Duit sche kruisers, betreffende be bewegin gen van Engelsche oorlogsschepen SPORT. Voetbal. H.B.S. I - Purmersteljn I 0 -3. Met 5 invallers ging H.B.S. naar Purmerend te spelen en kwam mot een 3-0 nederlaag, de eer»t,e in den N.V.B., terug. Het kwam meer door bet slechte spel der groen witten dan door het goede spel der speler» van Purmersteijn dat de wedstrijd werd verloron. Het geheele elftal met den ander» uitstekend spelenden doelman aan het hoofd konden maar niet op dreef komen. Het was niet de eerste keer dat H.B.S. tegen een zwakkeren tegen stander verloor. Groen-witten zorgt er voor dat dit de eerste, maar tevens de laatste nederlaag geweest i», pakt vooral ZoDdag a. s. na de H.B.S. fuif flink aan en zorgt dat in de wedstrijd tegen Hollandia weer veel wordt goed gemaakt door de ©verwinning te behalen. Het 2e H B.S.-elftal ging met 8 invallers naar Hoorneerst speelden zij met den zeer sterken wind mede en wisten het Hollandia-doel spoe dig te doen trillen; hoewel overwe gend sterker bleef de stand zoo tot de rust. Na de rust was Hollandia sterker de mid-voor doelpuntte nadat er een minuut gespeeld was door het missen van een der achterspelers. De zeer lichte H.B.S.-voorhoede wisttelkens op te dringen, bij een der aanvallen werd de rechts-buiten binnen liet beruchte gebied gehaakt, de achterspeler vau H.S.S. door wiens schuld het, Hollandia doelpunt ver oorzaakt werd plaatste zich achter den bal en gaf met een hard laag schot den doelverdediger geen kans. Spoedig daarop maakt .Hollandia weer gelijk. Zoo blet-f de stand tot. het einde en deelden beide elftallen de puntjes. Ingezondan Mededeeling. Dank uw nieren. Dank uw nieren voor uw goedi. gezondheid. Zij zijn de veiligheids kleppén, die het bloed flltreeren en de vergiften eruit verwijderen. Op wekkende dranken als bier, alcohol, thee én koffie verzwaron het regel matig flltreerende werk der nieren. Evenzoo te veel eten, voornamelijk van vleesch. En ook overspanning, zorgen en gebrek aan lichaamsoefe ning. Als de nieren verzwakken, koni haar dan onmiddellijk te hulp. Rugpijn, waterstoornisaen, duizelig heid, zenuwachtigheid of verlies aan gewicht toonen, dat urinaire vergiften zich ophoopen en dat gy rust moet nemen en de nieren verzorgen, anders loopt gij gevaar rheumatiek, nier steen, waterzucht of misschien chro nische nierontsteking te krijgen. Verminder zoo mogelijk uw werk. Neem dagelijks eenvoudige lichaams oefening (wandeling), gebruik minder zwaar voedsel of geestrijke dranken, rust en slaap meer, en versterk de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Urinaire en nierstoornissen zijn een bepaalde ziekte en behandeling dient bepaaldelijk op deze organen gericht te zyn. Fosler'3 Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor de nieren en urine wegen, en voor niets anders. Wanneer met dit geneesmiddel wordt begonnen voor de nieren ernstig aangetast zijn, zullen goede resultaten volgen, maar het is niet ver standig om uw nieren lang te verwaarloozen. Te Den Helder verkrijgbaar b\j Alb. ten Klooster, Keizerstraat, 93. Toezending geschiedt fr. na ontv. van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.- voor zes doozen. Q. Eischt de echte Foster's Rugpijn N ieren Pillenwei gert olke doos die niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk, (52)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1