HELDERSCHE COURANT De Stem der Liefde. DONDERDAG 28 OCTOBER 1815 43e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad is opgenomen gemeenteraad van Heider. DE OORLOG. Da officieels legerberlchten van 25 en 26 Octnber. Tan het Westelijk front. In ons vorig nummer werd de ver- orering van een veldwerk der Duit sobers in Champagne door de Fran sehen gemeld. Dat de Duitschers zouden trachten dit vooruitspringende punt te hernemen, was te verwachten. Het Fransehe bericht van den Sisten geeft dan ook aan, dat ver woede aanvallen op het veroverde terrein werden gedaan. Met betrek kelijk negatief succes. Immers wordt van Fransehe zijde medegedeeld, dat ten O. en ten W. van het werk stel lingen veroverd werden; verder dat het werk zelf in bezit der Franschen -bleef op een klein gedeelte in het midden na. De gevechten duren voort. In het bericht van den 26sten de zelfde mededeeling, onder bijvoeging dat de kracht der aanvallen der Duit schers gebroken is op het offensief der Franschen. Bij Massiges verover den de Franschen bij een plotselingen overval een Duitscbe loopgraaf. Het Duitsche bericht geeft een eenigszins andere voorstelling van de gevechten. Hierin wordt gezegd dat in de gevechten van den 24sten ten N. van Le Mesnil in Champagne on geveer 250 M. van de Duitsche stel ling door de Fransehe genomen werd. Den 25sten werden de vijanden echter weer verdreven. 5 officieren ,en 150 man werden gevangen genomen. Een kleiue loopgraaf wordt nog bezet1 gehouden. Tan het O o s t e 1 ij k front. De Russen hebben blijkbaar groote plannen. In een (Russisch) overzicht van den toestand wordt gezegd, dat de munitie-voorraden van de Russi sche legers, zoo zij de Duitschers hierin niet overtreffen toch min- sLens met de voorraden der Duitsche legers gelijk staan. Bovendien zijn de RusBen numeriek sterker dan de Duitschers. Tegenover de verwoede i aanvallen der Duitschers in het Noor don kunnen voldoende sterke troepen machten gesteld worden. De beschouwing geeft aan dat de tijd voor een algemeen offensief nog niet gekomen is, doch dat het oogen- blik van den aanvang ervan snel nadert. Aan het einde ervan wordt erop gewezen dat de Duitsche vloot geen lauweren zal oogsten. Het jong ste optreden der Eugelsche onder zeeërs maakt dit vrijwel onmogelijk. Steun van de operaties te land van de zeezijde, uit is dan ook niet te verwachten. Het Russische legerbericht van den 25sten meldt het voortduren van de gevechten bij Riga. Bij Ikskul, op den linkeroever van de Duna hebben de Duitschers wederom hardnekkige aanvallen gedaan. Na het afslaan van 5 krachtige aanvallen slaagden de Duitschers er bij do 6e in een der Russische werken binnen te dringen. Door de Russen werden de binnen gedrongen afdeelingen evenwel afge maakt. Na de bezetting van Illoext tracht ten de Duitschers verder naar het O. op te dringen. De Russen hielden hen evenwel tegen. Eveneens mislukte de poging ten Z. van Illoext onder- Verder zuidelijk worden verschillende hardnekkige gevechten geleverd welke op eukele uitzonderingen na voor geen van beide partijen voordeel oplever den:. Bij het dorp Udeghile werd de vijand verdreven; ten W. van Ko- ziany werd- het dorp Petroesja door de Russen bezet. Tegenaanvallen der Duitschers om de verloren stellingen van het Oginsky- kanaal te heroveren werden afgeslagen. Eveneens mislukten het offensief der Duitschers ten N. van Rafalowka, aan den linkeroever van de Styr. Over1 de gevechten in de streek van Koekli en Komarow wordt medegedeeld dat de Duitschers er eerst in slaagden de Russen terug te dringen. De aangevoerde reserves redden echter den toestand. Meer dan FEUILLETON. 1000 man werden gevangen genomeo. In Galicit slechts kleine gevecbteQ. Het Duitsche bericht van den 26en maakt melding van vorderingen ten N. van Illoext. Ten O. van Barano- witschi en bij het Oginsky-kanaal werden de aanvallen der Russen afgeslagen. Ten O. van Koekli werd des nachts' een Russische stelling be stormd. De Russen ondernamen een algemeenen tegenaanval doch zonder resultaat. In den loop van den dag werden nieuwe vorderingen gemaakt. 4 officieren, 1400 man en 10 machine geweren vielen in handen der Duit- Het Oostenrijk,sche bericht geeft dezelfde mededeelingen, onder toe voeging dat overigens de toestand onveranderd is. Van het Z ui d e 1 lj k front. Het offensief der Italianen levert 6nkele successen op. Ofschoon de vooruitgang zeer langzaam gaat, in verband met het uiterst moeilijke terrein. Volgens een mededeeling van den 25sten hebben zij in de streek van Riva (Tirol) twee forten bezet. In de vijandelijke loopgraven werd .veel oorlogstuig vermeesterd. In het dal van de Rienz en bij den Mrzli wer den de aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen. Bij laatst genoemde plaats drongen zij door tot in de Italiaan- sche loopgraven, doch werden weder verdreven. Een groot aantal vijanden werd gevangen genomen. 300 dooden werden door de Italianen begraven. In het Plava gebied bestormden de Italianen een sterke verschansing. Het Oostenrljksche communiqué van den 26sten meldt uiterst hevige gevechten bij de stellingen van Görz en Tolmino. Al de aanvallen van dén vijand mislukten. Die bij den Km, bij Zagora en Podgora ondergingen het zelfde lot. In de streek van Görz verloren de Italianen bij een aanval op den Monte Sabatino meer dan 2500 man. Op de hoogvlakte van Doberdo liggen voor het Oostenrljksche front meer dan 3000 dooden. Op het front in Tirol werd een aanval der Italianen afgeslagen. In de „Neue Freie Presse" schrijft Roda-Roda, dat de slag aan de Isonzo thans liaar hoogtepunt bereikt heeft. De Italianen verloren duizende man schappen aan dooden en behaalden geen enkel succes. De schrijver ver wacht dat zij ook verder er niet in zullen slagen eenig voordeel te be halen. Een Italiaansch bericht meldt nog dat de Italianen lot dusverre meer dan 28.000 Oostenrijkers gevangen genomen hebben. Aaii gevangenen verloten do Italianen niet meer dan ongeveer 1000 man. Van het Servische front. Een bericht uit Londen heeft mel ding gemaakt van het feit dat men in Servië niet meer zoo ongerust was als eenige dagen geleden. Deze stem ming berust op de volgende meenin gen. Naar het schijnt is het Duitsche offensief in het Morawa-dal het voornaamste front vrijwel tot staan gebracht. Do Servische generale staf is er van overtuigd dat men niet alleen het offensief zou kunnen tegen houden, doch ook dat men den vijand van het Servische gebied zou kunnen verdrijven. Yoofts is men van meening dat de Franschen den Bulgaren hevige slagen toebrengen. Deze meeningen worden door de verschillende legerberichton geens zins bevestigd. De Duitsche mede deelingen, die tot dusverre geen reden gegeven hebben om ze onbe trouwbaar te achten, geven integen deel aan dat de opraarsch eerder versneld is. Thans staan de verbon denen reeds over.een front van 170 K.M. breedte, 40 tot 60 K.M. in Servië, en is er alle reden dat deze voort gang nog wel eenigen tijd aan zal houden. Te meer daar de hevige slagen die de Bulgaren gehad zouden hebben, voor het grootste deel tot de verbeelding behooren. Het Duitsche legerbericht van den 26sten deelt ons mede dat de hoogte linie Soeha—Gova door de Duitschers bezet is. Ten Z. van Belgrado gaan de troepen vooruit. Ten Z. van Palanka Naar het Engelsch door PAUL URQUHART. 26). Da rest weet uvermoedelijk weet u ook, dat ze mij naar Versailles volgden. Ik misleidde hen, door me te vermommen als Indische. De echte zwarte werd een anderen kant uit gestuurd. Doch toen ze ontdekten, dat ik niet te Versailles was, volgden ze mevrouw Marcelle." „En nu hebt ge hen opnieuw het spoor doen verliezen?" vroeg Wee dom. „Ik hoop het, doch zeker weet ik het niet. Als ik maar wist, wat zij doen, of wat zij van plan zijn, zou ik weten, hoe te handelen." „En ge wenscht, dat. ik dit zal uit vinden?" zei Weedom. „Geef me uenige aanwijzing en ik zal doen, wat in mijn vermogen is." „Zli strijden onverbiddelijk," zei ze. „Tot op heden zijn zij met meer hard heid opgetreden, dan eigenlijk noodig was. Zij geven niet om het leven van anderen, dis die ben in den weg staan, doch het is het gevolg van hun voortdurend loven van intriges en valschbeid." „Zeg me, wat ik doen kan en wees niet bevreesd voor gevaren," zei Wee dom. .Voer mU is het beter, dt meeat werden de noordelijke hellingen van het Ratsja-dal bezet (25 k 30 K.M. ten N. van Kragajewats). Verder naar het O. werden Markowats en Koets je wo. genomen .960 Serviërs werden gevangen genomen. Het Oostenrijk sche bericht meldt het terugwerpen der Serviërs bij Visegrad. Hier streden ook eenige bataljons Montenegrljnen. In den Z.W. hoek van Servië1 zijn de Oostenrijkers reeds de Kolubara genaderd. Aan deze rivier ligt Valjevo, welke stad door de Serviërs is ontruimd en door Oostenrijksche cavalerie bezet werd. Ten O. van de stad werd een sterke hoogtestelliDg genomen. De N.O. hoek is ook bijna geheel van Serviërs ge zuiverd. Drie kanonnen werden ge nomen. Een bericht uit Parijs meldt dat de Serviërs bij Prizrend door de Albaneezen werden aangevallen. De dulkbootenoorlog. Een bericht uit Londen meldt, dat het Engelsche transportschip „Mar- quette" in de Egeïsche Zee werd getorpedeerd. Het schip bad 1000 Engelsche soldaten aan boord. Verder was het geladen met muildieren en munitie. Slechts 29 (een ander bericht maakt melding van 83) leden der bemanning werden gered. Verder wordt in een Duitsch bericht nog het in den grond boren van een Fransch transportschip bij Athene gemeld. Een nadere bevestiging is nog niet ontvangen. Het optreden dor Engelsche onder zeeërs in de Oosizee heeft thans reeds aan 28 koopvaardijschepen het bestaan gekost. Verder zijn 6 Duitsche tranS portschepen, een mijnenlegger en een torpedojager door hen getorpedeerd. Tevens woidt medegedeeld, dat sedert het begin van den oorlog de i Engelschen met 21 Duitsche kruisers, 10 kanonneerbooten, 16 torpedojagers, 3 torpedobooten en 20 bewapende koop vaardijschepen hebben afgerekend. De Balkan. De hulp der Entente. Gaven wij reeds in het overzicht van.de legerberichten aan, dat men in Servië van meening was, dat de Franschen den Bulgaren zware slagen toebrachten, doch dat dit voor een groot deel zoo niet geheel - be zijden de waarheid was, aan de hulp voor Servië „wordt gewerkt". Een Havas bericht deelde eerst mede, dat er weldra belangrijke ver sterkingen te Saloniki zouden aan komen, en dat vaste besluiten door de Entente-mogendheden genomen waren omtrent de uit te voeren ope raties. In een volgend bericht heet het echter, dat de onderhandelingen tusschen de Entente mogendheden krachtig woeden voortgezet en spoe dig tot de noodige eenheid zullen leiden. De „N. Rott. Ct." teekent hierbij aan„Het is te vreezen, dat Servië loopende de onderhandelingen verlo ren gaat". In de Eugelsche Kamer is de hulp verleeniog eveneens Ier sprake ge komen. Op een in verband daarmede gedane vraag werd geantwoord, dat er zich te Saloniki nog geen groote troepenmacht bevond omdat er nog niet veel troepen beschikbaar waren, doch dat een groote troepenmacht in gereedheid wordt gebracht. Alle beschikkingen zijn genomen, en de transportschepen worden bij elkaar gehaald. De toestand in Servië maakt een snel ingrijpen noodig. Echter z(jn er twee grondige ver anderingen in den toestand gekomen le. de houöïog van Griekenland, en ten 2e. het voortschrijden van het offensief» der Centralen. Het Servi sche leger zal niet lang aan de beide vijanden het hoofd kunnen bieden. Het is daarom noodzakelijk, dat de stellingen der hulptroepen zorgvuldig gekozen worden om het tot een be slissing te brengen. De Engelsche troepen zal men indienmogelijk gebruiken om de opmarsch der Cen tralen door Bulgarije tegen te gaan. De plannen zijn niet kwaad, maar tot nog toe is het slechts toekomst muziek. De houding van Roemenië. Verschillende berichten wijzen op een wijziging in de houding van Roemenië. gevaarlijke ondernemingen op touw te zetten, dan de wanhopige gedachte te hebben, dat ge hier levend begra ven zijt." Zij wachtte nog. „Ik herinner u er aan," zei' Wee dom, „dat ge groot gevaar loopt, door met de anderen nog laDger in ver binding te blijven. De politie onder zoekt de zaak reeds." „Ja," antwoordde zij, „ik weet, dat de publiciteit mijn plan zou verhin deren." „En ge hebt geen andere redenen, om voor de politie bevreesd te "zijn Weedom kon niet nalaten, deze vraag te stellen. Nog leefde in hom de gedachte dat er in de woorden van den man, die zich voor Leverington had uitgegeven, misschien wel iets waars lag. „Ik begrijp niet, wat u bedoelt," antwoordde zij. „Ik zal eerlijk zijn. Er is mij ge zegd de man die het vertelde, was dezelfde die te Arnaide ontvluchtte - dat gij met de andoren in eeD soort misdadigersbond vereenigd waart." „U bedoelt, dat wij behulpzaam zouden zijn bij het berooven en ver leiden v3n personen Welk een leuge naar, welk een doortrapte leugenaar Wat zou zijn doel geweest zijn, u dat te vertellen?" „Zijn doel was, mli van u te ver vreemden. Het was goed voorbereid. Hij gaf zich uit voor detective en deed voor mij deze „ontdekkingen". Ik geloofde hem, en dit zal enkele Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Hsaren Regenjassen, In' gummi an Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. waterproof. Volgens een Duitsch bericht werd door de leiders der oppositie een verga dering gehouden, waarin zij een motie aannamen, waarbij op deelneming aan den oorlog werd aangedrongen. Het publiek was voor deze vergadering bijeengeroepen. Merkwaardig is het echter, dat men eenige regels verder in hetzelfde be richt leest, dat na de vergadering een menigte van honderde personen door de stad trok naar het Koninklijk paleis. Door de Regeering werden militairen gerequireerd om de rust te handhaven, doch het geheel had een ordelijk verloop. Een bericht aan de „Daily Mail" meldt nog, dat Roemenië voor een ernstige beslissing staat en men op het punt staat aan de zijde der En tente aan den oorlog deel te nemen. Bovendien maakt een Fransch bericht nog melding van het feit, dat de doortocht van Russische troepen is toegestaan, op voorwaarde, dat dit minstens 60.000 man zal zijn. BUITENLAND. Uit de Vereenigde Staten. Amerika is door toedoen van de Duitsch-Amerikanen weer eens in rep en roer. Een aantal personen zijn gearres teerd, welke opdracht hadden, helsche machines aan schepen te be vestigen, fabriekenin brand te steken, stakingen te verwekken en dergelijk moois meer. Twee van de meest ge vaarlijke handlangers, Fay en Scholz, zijn eveneens gevangen genomen. De laatste zegt door den Duitschen ge heimen dienst naai' Amerika te zijn gezonden. Tal van personen werden gearresteerd. Daar men denkt «jat, de twee bovengenoemde handlangers de ware hoofdpersonen dekken, wordt een onderzoek iu dte richting voor De Amerikaansche, en vooral de Engelsch-Amerikaansche bladen, zijn bijzonder heftig in hunne beoordee lingen, van dezen door Duitschland geschapen toestand. Men w!Ijst erop, dat, indien- mocht blijken, dat Fay inderdaad op last van den Duitscheü geheimen dienst heeft gehandeld, dit. als een ernstig vergrijp tegenover de Vereenigde Staten moet worden beschouwd en krachtige vertoogon tot Duitschland gericht moeten werden. De „Tribune" spreekt de hoop uit, dat de Amerikaansche regeering den moed zal vinden, om de Duitsche agenten te behandelen, zooals Duit- scho officieren het in België Engelsche vrouwen doen. Dultsch-Zwitscharsoh incident. Door een Duitsche vlieger werden den 17den Octöber eenige bommen op Zwitsersch gebied, bij Cbaux de Fonds geworpen. De bondsregeering protesteerde. Door Duitschland is de "ergissing erkend en schadeloosstel ling aangeboden. Scherpe voorschrif ten omtrent vliegen over onzijdig ge bied zija verstrekt. Uit Frankrijk. In verband met het aftreden van Delcassé wordt de hervorming van het ministerie overwogen. Er is een Fransehe bond opgericht, met het doel de regeering te steunen in de aanbouw van een luchtvloot van eenige. duizenden vliegtuigen, Onlusten in Portugal. Te Almade, bij Lissabon, zijn ern stige onlusten wegens de duurte van levensmiddelen voorgekomen. Troe pen, uit de hoofdstad, werden met bommen ontvangen. In een straat gevecht, zijn ettelijke soldaten en burgers gedood. BINNENLAND. Aanbouw van kruisers. Volgens de Haagsche correspondent van de Gron. Crt. zullen de fabriek voor Scheepsbouw te Amsterdam en de werf de Schelde te Viissingen woorden, die ik te Versailles tot u sprak, verklaren." „En terwijl ge dit geloofde, hebt ge toch „Ja, ik koesterde wenschen, die helaas niet te vervullen blijken te zijn." „En het wreede noodlot berooft mij van een zoo vurige liefde," mom pelde ze. Hoewel ze in gedachten tot zich zelf sprak, hoorde Weedom het even- is. „,Dat is een valsch noodlot," riep hlji „een noodlot dat niet zal komen." Hij naderde haar en zij verhief zich trotsch. „En toch", voegde hij er aan-toe, liet hoofd beschaamd buigend, „is het een noodlot, waaraan niet te ontko men is." „Het is maar al te waar," zei ze, in haar stoel terugvallend met afge wend gelaat. Laten we er niet over spreken. Het zal ons slechts treuriger stemmen. Is het niet beter, dat ge gaat en niet tracht, meer te weten te komen?" „Neen, neen,"antwoordde Weedom, „geef mij een opdracht, laat me nog zoo veel mogelijk van dienst zijn, en dan scheiden als het zijn moet." „De leugenaars vertelden u, dat,ik met hen verbonden \^as. Dat is waar, zij het dan ook op een wijze, die ons in botsing zou kunnen brengen met de wetten van uw land. Als het niet noodig was, zou-ik u er niet in be trekken. Z(j jagen een doel na, dat voor hen onbereikbaar is, zonder mij. elk een van de 7000 tons kruisers bouwen, naar plannen en ondercon trole en verantwoordelijkheid van Krupp's werf de Vulkan te Kiel. De werf Feyenoord welke bij lo ting tusschen de drie concurrenten afviel krijgt drie onderzeebooten, groot model - te bouwen. Kaashandel. Do Purmerender kaasmarkt wa3 heden voor negentiehde gedeelte onbe zet. Slechts een tiental kleine stapels stond tegenover den ingang van het Stadhuis, doch de groote kaashande laren bleven werkeloos. Het ruime plein was nu gevuld met boeren, handelaars en vele nieuwsgierigen. Degrootekaasfabrieken stapelden baar voorraad op, wachtende tot betere tijden aanbreken. Melkprijzen in het Noorden. Men schrijft uit Groningerland aan het H.bl. Ook hier beginnen de melkprijzen onrustbarend de hoogte in te gaan. Waren ze dezen zomer nog een tijd lang 8 tot 9 cent, thans moeten de huismoeders reeds 12 cent per liter betalen, terwijl met 13 cent gedreigd wordt. En dat rniddea in het melk- land. De burgemeesters van enkele dor pen hebben evenwel reeds samen werking gezocht met de melkfabrï- kanten en den maximumprijs be paald op 10 cèut per liter. Om nu te beletten, dat al de melk naar de fabrieken zou worden gezonden, heb ben verscheidene fabrikanten bepaald, dat de melkventers eerst hun be paald quantum aan hunne verbrui kers moesten leveren. Hetresteeren- de willen ze dan wel voor hen ver werken. Dit is geenszins onbillijk, daar de venters in normale tijden ook hooger prijzen maken, dan de fabrieken geven. Zeker is het niet in hun nadeel, dat de fabrikanten dit besloten hebben, daar zij ook 'wel begrijpen, dat de toestand anders onhoudbaar wordt en de minister krachtdadig zal moeten ingrijpen. Nog hebben niet alle fabrieken dit ingezien. Voor de gemeenten waar het nog niet is geregeld, is het te hopen, dat de burgemeester» oók daar een der- gelijken maatregel weten te treffen. Vischvoorzlening. Naar wij vernemen, zou gisteren te IJmuiden worden opgericht een Zeevischvereeniging, waarin uitslui ten^ Koninklijk goedgekeurde veree- nigingen van reeders en visehhan- delaren kunnen zitting hebben. Het doel van deze vereeniging is, een zeker gedeelte van de zeevisch (zoowel versche visch als haring) beschikbaar te stellen voor binnen- landsch verbruik tegen billljké prijzen. De samenstelling van een Rijkscom missie van toezicht op deze veree niging is binnenkort te verwachten. Van deze commissie zal deel uit maken de administrateur van de vis- schershaven te IJmuiden, de heer Schneiders, die voorloopig met het bestuur van de vereeniging de werk zaamheden zal regelen. (Hbld.) Hst vliegongeluk bij de Bilt. Luitenant Polis, een der beide luitenant-vliegers, die onlangs nabij de Bilt met een vliegmachine om laag stortten, heeft Maandagmorgen het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht hersteld verlaten. Luitenant Hofstee, die overigens wel vooruitgaat, zal echter nog ge- ruimen tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Mijnen strooien. Volgens rapport van den schipper van den (E.H. 129), welke te IJmui den binnenkwam, werd gezien dat ongeveer drie weken gelsden twee Duitsche stoomtrawlers 'van groot type op ruim 60 mijl N.W. van IJmuiden, bezig waren mijnen te strooien. De stoomtrawlers waren volgens de bemanning van dea.Enk- huizor logger als mijnenleggers inge- gericht. Van Duitsqhe zijde wordt hierom trent medegedeeld dat bij de Duit schers geen trawlers als mijnenleggers in gebruik zijn. Staking bl] de Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Doordat ongeveer 115 jongens die geen toeslag op het weekloon had- Nu zult ge begrypen, waarom ze zoo angstig zijn, dat ik zal ontvluchten. Misdadigers zijn zij niet, meer kan ik niet zeggen." „En welk deel zal ik hierin hebben Wat moet ik doen „Het kan zeer eenvoudig zjjn, doch het kan ook wezen, dat er gevaar ontstaat. Zij ontmoeten elkaai gewoon lijk, alsof zij gewone bezoekers zijn van een bepaald café. Als er eenige reden is voor een geheime ontmoeting, gaan ze daarheen. Het is een café, waar geen dames alleen mogen ko men." „Gij moet daar alleen hooren, of er een aanstaande ontmoeting zal plaats' hebben. Er zullen waarschijnlijk vier mannen komen en ieder zal eën be paald soort wodka vragen. Waarop een door der kelners geantwoord zal wor den, dat die er niet is, en dan zullen zij absinth bestellen. Schijnbaar toevallig zullen ze in conversatie komen, en wanneer er een opmerkt, dat het te Londen erg saai is, en de anderen er mee instemmen, is er geen reden, om nog te vergaderen. Wanneer er een is, die mededeelt, dat er een be langrijke wedstrijd gehoudon zal wor den, beteekent dit, dat er nieuws is en zij zullen verdwijnen. Ieder zal zich dan afzondelljk 'naar een huis in een der buitenwijken begeven." „Het huis waar wij waren vroeg Weedom. „Dan zullen ze omsingeld worden." „Neen, dat niet, doch een huis in de nabijheid. Ik zal het u uitleggen. Hot ia vrij klein en wordt bewoond den gekregen, het werk neerlegden en het overig personeel weigerde de arbeid van do jongens te ver richten, is de werf gesloten. De Firma Goedkoop gaf aan, dit indien het werk der jongens niet werd gedaan, er voor de anderen geen werk meer was. Het overig perso neel verliet daarop de werf. De onderhandelingen over het tref fen van een vergelijk zijn gaande. Werkverschaffing aan gemoblliseerden na de demobilisatie. Dinsdag is te Haarlem een ver gadering gehouden van de burge meesters van gemeenten, gelegen tusschen de gemeenten Beverwijk en Hillegom, en tusschen Zandvoort en Haarlemmermeer, om te geralcen tot de oprichting van een districtsver- eeniging Haarlem, inzake de werk verschaffing aan gemobiliseerden, die uit de mobilisatie zullen worden ontslagen. Door dan Eleotrlschen stroom gedood. Maandagavond zijn nabij Overslag twee soldaten der grenswacht, af komstig uit Hengelo, Smit, gehuwd en vader van twee kinderen, en Seesink, met den electrischen draad in aanraking gekomen, en gedood. Zij zijn waarschijnlijk door de duister- nis misleid. Vermoedelijk heeft de een tegen den beschuttenden draad staande en dreigende te vallen, den gevaarlijken draad gegrepen, en is de ander, toen hij zijn kameraaad wilde redden, eveneens door den Btroom gedood. Ean politieman In hat gedrang. Toen Maandagavond <le Leidsche agent Binnenkamp een man, die voor gevangenisstraf in het Politieblad sLoud gesignaleerd, wilde arresteeren, verzette deze arrestant zich zoo he vig, dat de agent ernstig in het gedrang kwam. In de worsteling tusschen de twee werd B. eindelijk geheel machteloos doordat een der schouderbladen brak. Hulp van colle ga's voorkwam nog erger. Vardulatarlng an valsohheld In geschrifte. Door de polite te Arnhem ia gear resteerd en ter beschikking van de jusitie gesteld wegens verduistering en valschheid in geschrifte de ge machtigde van het meubelmakers- gilde St. Paulus, onder-afdeeling van den Arnh. R.-K. Volksbond. Op de lijste met de namen van de werkloozeu aan wie uitkeeringen ge daan worden, had de aangehoulcne ook als werkloos vermeld een aantal personen, die niet meer voor een uit keering in aanmerking kwamen, de daarop uitgekeerde gelden geïnd en voor zich zelf behouden. Bovendien zijn door hem op verachilende lijsten de handteekeningen van den voorzitter der organisatie vervalscht. Het verduisterde geldbedrag beloopt ongeveer f 150. De gemachtigde heeft reeds een'bekentenis afgelegd. UIT DE PERS. door een enkele dienstbode, op het oog een Engelsche vrouw uit de pro vincie. Zij zullen het huis langs ver- schillende wegen bereiken. Wanneer gij de kortste neemt, zult gij er voor hen zyn. Geef de. vrouw deze ketting die haar zal overtuigen, dat ge van mij komt. Zeg, dat ik weten wil, waar en wanneer de volgende ont moeting zal plaats hebben." Er werd zacht op de deur geklopt waardoor mevrouw Marcelle verdwe nen was. „Ge moet nu gaan," zei juffrouw Fritzgerald, haar hand uitstekend. Weedom kuatte haar vingertoppen en ging zijn vreemde opdracht ver vullen. HOOFDtTUK XXXII. Lional Weedom vermoedde reed» op do vage aanduiding van juffrouw Fritzgerald, waar de mannen elkaar zouden ontmoeten. Eerst ging hjj naar een toonecl kapper, waar hjj zich oan snor liet aanhechten en oen blanke pruik over hel zwarte haar liet zetten. Hij meende nu beschermd te zijn voor een eventueele herkenning en bogaf zich naar het café, waar h\j onder het genot van een kop koffie en een sigaret de dagbladen begon te lezen. Den man, dien hij herkende als zijn.tegenstander in het duelteVer- »ailes kwam binnen en dicht bij nam Weedom plaats. Zooals te verwachten wftB, vroeg de heer naar wodka en heeft de maatregel terugwerkende kracht. De „N. Rott. Ct." wydt eon artikel dat meer oppervlakkig over de ontwerpen oordeelt aan de maker van de plannen, Min. Treub. Het blad zegt o. m. Men moet zich ertoe bepalen een groote voorraad blijmoedigheid toe te wenschen aan Min. Treub, en aan.... de belastingplichtigen, die per slot van rekeDing de proef op de Som hebben te leveren. De belasting-hervorming die Min. Treub voorstelt is grooter dan ooit in ons land, misschien grooter dan er ooit ergens eene aanhangig is geweest. Het blad merkt verder op dat het nieuwe stelsel 60 millioen meer zal opbrengen. Voor het overgroots deel zullen deze gevonden worden daar, wuur het meest voorhanden is. Dat is hut mooie van de ontwerpen. Niettegenstaande de stroom van welwillende en onwelwillende critiek die over deze ontwerpen za! worden uitgeoefend moet men Min. Treub een eeresaluut brongen voor zijn kolossaio werkkracht, ODgee venaarde bekwaam heid en onovertroffen durf. Vooral als men in aanmerking fleemt. in hoe korten tijd de voorstellen zijn ont worpen en uitgewerkt. Het is te hopen dat do Staten Generaal de ontwerpen ook groot zul len weten te behandelen. Men begrijpt dat er in de ontwerpen veel voetangels en klemmen liggen, waaruit eeu Min. van financiën zich wel eens niet los zou kunnen werken. De Volksvertegenwoordiging moge dit ook overwegen, en bezield worden meL den lust, Diet om ministers te doen vallen, doch om eene belasting hervorming, die noodzakelijk i», tot stand te helpen, brengen. Het blad merkt verder op dat het oogenblik voor hervorming van de belastingen gekomen is. Wanneer de vrede gesloten is zal blijken dat de financiën van bijna alle landen'in hopelooze verwarring zijn geraakt. „Het land dat het eerst zijn finan ciën meer op streek zal weten t.e helpen, krijgt iu den vrredzamen volkerenstrfjd, die na den oorlog zal losbranden, een voorsprong. Wie ach terblijft en te laat komt, gaat ver loren. Wie het eerst op vaste basis het nieuwe leven kan aanvatten, krijgt eene gelukkige kans. Ook dit moge de Kamer bedenken, opdat z(j bare groote verantwoordelijkheid terdege beseffe." PLAATSELIJK NIEUWS. De nieuwe belastingont- werpen! Het „N. v. d. D." zegt in de be schouwing van de Nieuwe belastingen Daar zal wat overgepraat en ge redekaveld worden 1 Maar het slot zal zijn - dat is voor ieder wel duidelijk betalen. Dank zij de oorlog. Het blad spreekt zijn bevreemding uit over het ontbreken van een oor logswinsten-belasting. Hel plan daar voor is echter commissoriaal gemaakt. Maar waar al die omslag voor noodig is begrijpt het blad niet. Volgens hel. N.v.d.D. wordt In deze tijdsomstandigheden over het beleid van een Min. beslist door de vraag of de oorlogswinsten in zeer sterke mate getroffen zullen worden. Een zware belasting van de zeer hooge inkomen ontbreekt eveneens; het is slechts een half millioen hier, een paar millioen daar. Men voelt den slag op die manier minder zwaar, maar het i» struisvogelpolitiek. Het geld moot toch uit do zakken komen. Do voornamen belasting acht het blad een geniale vondst! Ten deze verwacht het échter veel tegenstand van do Katholieken. De Min. raamt de opbrengst op een half millioen, maar hoe komt hij daaraan? Of nam na een ontkennend antwoord absinth. "twee anderen die intusschen ook waren binnengekomen, deden hetzelf de. Ze begonnen te praten over wodka, over theaters en audere vermakelijk- lieden. Toen merkte de oudste van hen op: „Naar ik gehooid heb zal er een belangrijke wielerwedstrijd gehóuden worden." Zoo vlug mogelijk verliet Weedom ongemerkt het café. Hij nam een taxi en reed tot dicht bij het huis, dat juffrouw Fritzgerald hem had aan geduid, waarna hij te voet verderging. Op zijn kloppen deed do Yrouw de deur een klein eindje open en nadat hij haar de ketting had getoond liet zij hem binnen. „Ik weet het niet," zei ze op zijn vraag, maar misschien kan ik hetu van avond zeggen. Wilt u dan terug komen „Ja, over eon paar uur," antwoorddo Weedom. „Hoe wilt u mu laten weten of ik komen kan? Zet een licht bij dit raam, als alleB veilig is." De vrouw ging naar de deur, om die voor Weedom te openen. „Het is te laat", fluisterde zij. „U kunt niet meer weg. Uit beide rich tingen komt er een. Ge moet u ver bergen, voor ze u vinden ZIJ luidde hem naar een der kamers, en wees ham een groote kast. (Wordt vervolgd.) Mevr. Theo Mann - Bouwmeester in „Gaalno". Mevrouw Mann—Bouwmeester had Dinsdagavond ter herinnering aan haar 80-jarige verbintenis aan „Het Nederlandsch Tooneel" haar eereavond in „Casino". Ze trad op in de titelrol „Oeaarine", een komedie in 8 bedrijven van den Italiaanschen schrfj ver Sabati no Lopez. Den inhoud van het stuk, het ge geven dat verwerkt is, heeft men kunnen lezen in dit blad, ook in enkele recentiea der groote bladen, hierin overgenomen. .Wat het stuk zelve betreftwe kunnen ons verklaren denmei king, die we hoorden aan 't einde: „hé, ik dacht dat er nog wat bij hoorde, dat 't nog niet uit was", Feitelijk lijkt het stuk ook nieL af. Maar wio zich goed indenkt in het gegevene, zal de bedoeling des schrijvers wel begrijpen. Hij heeft willen geven enkel Cesarine in haar dualisme van vrouw van de worela, gevierd, begeerd, zelfzuchtig zou men verwachten, en die toch zich opoffert voor hare zuster, het eenvoudige landkind, die vooral niet mag worden wat. zij ia. Daar voor offert zij alles op. Eu dat dualisme beeft de schrijver meesterlijk ge schetst, en wanneer het uitgebeeld wordt zooals mevr. Mann-Bouwmees- ter dat doet, dan wordt het hooge kunst. Kunst zit de heele Bouwmees ters-familie trouwens in het bloed *t is haar aangeboren. De groote Louis, Frits de oudere, Theo en de jonge Frits immers ook al I Wfj gelooven dat movrouw Mann- Bouwmeester wel deed met dit stuk te kiezen, dat haar zoozeer gelegen heid geeft met haar groote gaven te schitteren. Dat spel, dat badineeren is eenig. Die vrouw van de wereld en wat voor eon die alles geeft om haar zuster rein en eenvoudig te houden Dat was prachtig vertolkt. Trouwens, mevr. Man-Bouwmeester stonden goede krachten ter zfjde. Daar had je b.v. het einde van het tweede bedrijf dat wel bevredigend zal geweest, zijn voor mijn opmerker van hierboven - die oritmoeting van de nog onbedorven Julia met Hans Renardi (Mevrouw Vermeulen eon plaatsgeuoote immer»? on Willem van der Veer) wat was dat een Hof, innig tooneeltjel Eu wat 'n tegen stelling de ongekunstelde liefde hier, die sterker i3 dan de wil - tegenover die andere Natuurlijk was hel spel van allen, zooals we dat trouwens verwachten mogen van zulk een gezelschap, In zijn geheel goed verzorgd 1 En wat heeft de schrijver met juistheid ge- teek end, die anderen, „meuschen die voorbij gaan" - baron Spontini en bankier Ferante b. v. Hot publiek bracht zijn hulde voor het schoone spel door herhaald applaus, vooral toen mevr. Mann- BouvrmeeBter, aan het einde van het eerste bedrijf, een bloemenhulde werd gebracht. Als kunstenaresse heeft zij dit wel verdiend. Iemand te Amsterdam, adviseert alle timmerlieden zfjn zagen te kno pen, omdat, zegt hij: „vap alle zagen die we ooit zagen ■•ïagen, stagen wij nooit zagen zoo als onze stagen zogen".

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1