Nutsspaarbank Laatste berichten. Kleine Advertentiën Witte Bioncoop, Koningstraat. Hoofd nummer: „"Wat het huiselijk, geluk verstoord". Eerste Heldersche Bioscoop, Kanaal weg 112. Hoofdnummer: „Dr. Jeckyllen Mr- Hyde". Bioscoop „T.A.V.E.N.U.", Spoorgracht. Hoofdnummer: „De twee Broeders". 80 Oct. Sportvereeniging H.B.S, Feestvierende Vergadering. Casino, 8 .uur. MARINE EN LEGER. Met den 27sten dezer is do kapt.-luit. ter zee A. J. Breda Kloilnoubere eervol onthoven vafl hot t||dolijlc bovol ovor Hr. Ms. „Van Spoylc", mot den 29ston dezer van de betrekkiug van aangewezen commandant vau Hr.Ms. „Zeeland" en met don ÜOston dezer d.n.v. overgeplaatst muir de diroctle dor marine te Hellevoot9luis, om zich voor te bereiden voor werkzaamheden als hoofdofficier, toegevoegd aan don comman dant dor marine aldaar. Do luit. tor zoo dor lo kl. J. to Winkel is 27 dozor tijdelijk boiast met .het bevol ovorHr. Mb. „Van Speijk", 29 dezer eervol ontheven van hel bevel over Hr. Ms. „Doiiijn" en belust met do botrokking van aangewezen commandant van Hr. Ms. „Zeeland", terwijl de luit. ter zee der 2e kl. marine-roaervo W. 1'. van Meerkerk met den 29sten dozor la bolnst. mot hot. bevel over llr. Ms. „Dolfijn". Do officier van gezondheid le kl. der marino J. Versteeg Is in do directie der marine te Willemsoord overgeplaatst ann boord van Hr. Ms. pantsordokschip „Noordbrabant". Bij Kon. bdsluit Is, mot Ingang van lö Nov., aan den. oll'.-mach. le kl. bij uen marino-stoom vuartdlensl C. W. Kommer, op verzoek, wegens langd. dienst, oervol ontslag uit den zeodlonat vorièond, onder toekenning van een pensioen van f2700 'sjaars, en bevorderd tot off.-mach. lo kl., de idem 2o lel. J. C. Poley. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Java, uitr., pass. 25 dezer Gravosend. Batjan, thulsr., pasa. 28 dezer Sagres. 0ranja, uitr., arrlv. 2fl dezer te Port Said. Celebes, van Galveston naar Napels, pass. 26 (lozer Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Tabsnan, uitr., pass. 24 dezer Oueasant. 1 nsulinde, uitr., pass, 26 de2er Perim. Menado, thulsr., vortrok 26 dezer van Pudang. Morauko, thuisr., vortrok 26 dezor van Padang. Slndoro arriv. 27 dezer van Batavia te R'dam. .tamarinde arriv. 26 dezer van Sydnoy te Caleta Col080. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Kernland, uitr., pass, 26 dezor Plymouth. -Tnhantia vortrok 27 dezer v. A.'tlam naar BrazlUB en Buenos-Ayros. Kon. Wost-lndischo Maildienst. Oranje Naseuu, arriv. 24 dezer van West-lndli) New-Vork. Jan van Nassau vertrok 24 dezer van Colon naar Hampton Kouds. Ecuador, van A'dam naar Buenos-Ayrss, pass. 25 dozer Llzard. Prins dorNoderl., uitr., pass 27 dezor Dungeneas. Haven te Nleuwediep. 27 Oct, ldom van Harlingon naar Huil, Ned. „Min. Tak". 28 Oct, Idem van Harlingen naar Now-Castle, rNed. ss. „Midsland". Idem van Londen naar Harlingen, Eng. s.9. „Taol". VISSCHERIJBERICHTEN. Nleuwediep, 20 Oct. Niets binnen. 27 Oct. Aangobrucht door 5 korders6 mand kleine schol, per mand 1"6.a f7.-, mand r schar, per mand f2.60. 38 Oct., v.m. 8 uur. NletB binnen. Burgerlijke Stand van Helder, van 26 en 27 October 1915. ONDERTROUWDG. Veenman en J. A. de Doe9N. Bonselaar en S. de Greuve. GETROUWD: J. H. Arpeau en G. C. P. Westers. BEVALLEN: J. C. M. Pek-van Essen, z.E. C. Feij-Kluft; K. H. Boendermaker—Wegman, z. OVERLEDENGeene. MARKTBERICHTEN. rrnzennioemuooj i o.au—iz.uu. ze soort in -0.-; roode kool f6 60-10.80, gele kool f6.20- 14.60, witte kool f6,40-16 30, per 100 stuks; 1 wagon witte kool por 10.000K,G.f867—0—wor telen f -.0-0.—nor 100 bos, id.p. baal f .0 0; Aardappelenschoolmeesters f ,0-0.—Bravo's 10.-.0-, Julia muizen f0.—Blauwe f .0—.0— Eigenheimers f -.0—0-, alles per 36K.G.;gele nep f-.0—f 0.—, drielingen f—.0—0.—ulonf7 40 8.20-, wortelen f 1.66—1.90, slaboonen f .0-.0- alles por 60 K.G.8700 bleten f 2.60-16.50 p. 1000, 8000 nimmonas 16.50 -9.00 porlOOO; 0 wagons witte kool per 10.000 K.G. f Aanvoer: 9100 bloemkool, 43.870 roodo kool, 104)00 witte kool, 27.300 gelo kool, 389baal nlen. Behagen,5 r- Paarden - Voulens 0.- Stieren 0.— 860 Geldokooleu (magere) 220.- 31 96 Geidekoeien (vette) 200.— 4i 90 Kalfkoelen 240.- 4' 880 Vaarzen 160.— Z Plnkon 0.— 370 Graskalveren 80,— II 80 Nuchtero kalveren 6.— Kammen 0..— Schapen (magere) 0.— 719 Schapen (vette) 46.- ■WO Overnoudors 27.- Lammeren 0.— Bokken en Gelten 0.— Varkens (mag.) 33 Varkens (vette) p. K.G, 0.80 200 Biggen 20.- 1 100 Konijnen 0.20 126 Kippen 0.60 Eenden 0.— Duiven 0.— Ganzen 0.— Zwanen 0.— 0 K.G. Boter 2000 KÏpeloren p. 100 stuks Eondeleren p. 100 stuks 0.- Handul magere goldekoalen stugvette Idem matig; knlfkoolon matig; vaarzen matig. Hoorn, 28 October 1916. 0 stapels fabriekskaas ('00.00, 3 stapels boe renkaas 1'80.00, 00 stapels fabriaks commissie kaas f00.—8 stapels boeren commissie kaas f80.—, 00 middelbare kaas f00.—Totaal stapels, wegende 16.42 K.G. Handel vlug. Fabriekskaai) niet aangevoerd. 0.60 DE OORLOG. De algemeene toestand. Tot gisterenmiddag waren van de onderscheiden gevechtsterreinen geen berichten ontvangen, dieeen-wJjgiging van beteekenis in den toestand aan duidden. In Servie ztjn de centralen op het heele front, in het dal van de Pek, van de Mlawa, van de Morawa, en ten Oosten daarvan, ongeveer 10 K;M. vooruitgekomen. Van het dal van de Morawa bezetten zij nu ongeveer 50 kilometer. Als dat zoo doorgaat, wordt Servie langzamerhand doodgedrukt. Derhalve is het noodig, dat de troe pen van de bondgenooten zoo spoedig mogelijk de Serviërs bereiken om te zamen de gemeenschappelijke zaak, die nu zoo ernstig wordt bedreigd, te kunnen verdedigen. Wat nu die hulp vau de bondge nooten betreft, en de gevechten, die die Franschen met de Bulgaren heb ben geleverd, daarover ztjn, voor zoo ver wij hebben gezien, twee officieele berichten van Fransche zijde uitge geven. Het eerste was den 24sj»n, en luidde aldus„het leger in net Oosten is den 21steu dezer bij Rabrowo 9 mijlen ten Zuiden van Stroemitsa, in gevecht gewikkeld geweest met de Bulgaren. Het dorp Rabrowe bleef in handen der Franschen, die zeer geringe verliezen leden." Rabrowo ligt benoord westen de Grieksche stad Doiran, aan de Ser vische zijde van het Belasjitsagebergte, en blijkbaar zyn de Franschen, die met de spoor naar Doiran waren door gezonden, op Servisch gebied door de Bulgaren aangevallen. Dan is er nog een oflicieele ruede- deeling uit Parijs, gedateerd van dtn 25steu„De Bulgaren zijn nu met Fransche troepen in Servië in gevecht gekomen". (Daar wij zulks al uit het vorige bericht wisten, klinkt deze aanhef zonderling). „Deze eerste ont moeting begon den 21sten bij Rabrowo en eindigde in het nadeel der Bulga ren. Op don 22sten vielen de Bulgaren op een breeder front aan en wérden op groote schaal teruggeslagen. Den 23sten deden zij geen nieuwen aan val meer." De Franschen hebben dus benoorden Doiran tot den 23steo aanvallen der Bulgaren afgeslagen. Nu meldt een bericht uit, Athene verder, dat de Serviërs blijkbaar in aansluiting met de Franschen, vech tend Weles (Keuprulp hebben her overd en het dal van de Wardar van die plaats af naar het Zuiden weder hebben bezet. Dit zou ongetwijfeld een aardig succes voor de Serviërs zijn, zonder dat er voorloopig de toestand in het Noorden door wordt verbeterd. De „Times" vertelt nog eenige nadere bizonderheden. In het bericht in dat blad leest men, dat de Bulgaren den spoorweg twee dagen konden bezet houden, maar wegens gebrek aan de daartoe benoodigde middelen hem niet konden vernielen. Dat de Bulgaren, toen zij naar den spoorweg oprukten, de middelen tot vernieling niet mee.hebben genomen, klinkt verwonderlijk. Vau do Bulgaren ontvingen wij sedert de tijding van de bezetting van Uuskuup geen ver dere berichten. Nog verdient, in ver band met berichten over dubbelzin nigheid in de houding van Monte negro, de aandacht, dat de Oosten rijkers melden, ten Oosten van Vise grad ook tegen Montenegrljiien te hebben gevochten. („N. Rott. Ct."). De strijd in Champagne. Een Engelscii bericht over de g vechten in de streek van Reims geeft ons eenig idéé van de hevigheid der gevechten. De aanvallen, welke de Duitsehers de vorige week ondernamen bij Pru nay, hadden ten doel.het Fransche front te doorbreken en Reims te be zetten. De tweede aanval was het beste voorbereid, doch de Franschen waren op hun posten nergens slaag den Duitsehers er in de Fransche loop graven te bereiken. Heele gelederen werden neergemaaid. Op een front van 1 kub. M. werden ruim 16 dooden van 1 regiment geteld. Ten Westen van het dorp werd een heel regiment vernietigd. Een grootendeels uit mijnwerkers van Noord-Frankrijk bestaande com pagnie hield den strijd .tegen drie Duitsche bataljons meer dan 2 uur vol. Toen z|j versterking kregen, waren er nog maar 10 man over. Van het Oostelijk front. St. Petersburg, 26 October. Aan den linkeroever van de Du na heb ben de Duitsehers ten Zuiden van IxkuTl getracht door een plotselingen aanval zich van een onzer verdedi gingswerken meester te maken. Zij werden evenwel tijdig ontdekt en door ons vuur teruggedreven. In de streek ten oosten van Uloekst is een nieuwe aanval der Duitsehers zonder succes gebleven. Een gevecht bij het dorp Woini- koeny is met de bezetting van dat dorp door onze troepen geëindigd. Op den linkeroever van de-Styr hebben onze troepen ten N.W. van Rafalowka het dorp Woelka Gal- tsoeziska bezet en er machinegewe ren en gevangenen vermeesterd. Een vijandelijke aanval ten N.W. van Tsartorisk, is afgeslagen. Na aanmerkelijke strijdkrachten te hebben ontplooid heeft de vijand onze troepen ten noorden van het dorp Koekli, (ten noorden van de vlek Kolki) aangetast. Na een verbitterd gevecht zijn onze troepen door een Aankaan val er in geslaagd den vijand terug te drijven en 7 officieren, zoo mede meer dan 200 mart gevangen te nemen. Ten noorden van Nowo Aleksiniesy is do aanvallende vijand tot drie maal teruggeslagen. Massa's lijken van vijanden bedekken het gevechts terrein. De correspondent van de „Times" te St. Petersburg vertelt van den strijd in de moerasstreek van de Pripet. De Russen weten er thans goed den weg, en kunnen daardoor de /vijanden in den rug komen en telkens kleine afdeelingen gevangen nemen. De Duitsehers en Oostenrijkers klagen dat hunne loopgraven vol water staan. Er is dan ook veel ziekte in de vijandelijke gelederen. De klachten werden zoo sterk dat 15 man die hun ontevredenheid het sterkst uitten werden doodgeschoten. De meeste Duitsehers zijn thans van hot front aan de Styr vertrokken. Van hot Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 26 October. De Italianen hebben thans de bezetting van den linkeroever der Ponalerivier voltooid en in de Ledro-vallei de plaatsen Mezzolago. Molina en Biacesa bezet. De felle artillerie-strijd aan de Isonzo wordt voortgezet. Van het Servische gevechts terrein. Athene, 26 October. Volgens een officieel telegram hebben de Serviërs na een verschrikkelijk gevecht Weles (Keuprulu) heroverd. Londen, 27 October. In de Weles- sector hebben de Bulgaren klop ge had. Drie Servische regimenten zijn naar Weles opgerukt en hebben den linkeroever van de Wardar opnieuw bezet. De Bulgaren waren er in ge slaagd den spoorweg gedurende twee dagen bezet te houden, doch zij kouden de lijn wegens gebrek aan de noodige middelen niet vernielen. De Franschen hebben halverwege Weles en Kriwolak Gratsko bezet. Berlijn, 20 October. Het Neue Wienor Journal ontleent' aan een be richt in de Corriere della Sera, dat ",000 man Fransche troepen de verdediging van den spoorweg Saloniki Uskuup hebben overgeno men. Volgens berichten, door den Griekschen minister president,ontvan gen, hebben de gevechten in Macedonië zich tot een slag Van grooten omvang ontwikkeld. De Serviërs, die op ver scheidene punten werden terugge drongen, ontvangen Fransche en Engelsche versterkingen om zich in de tweede verdedigingslinie te kunnen handhaven. Een noodkreet uit Servië. Londen, 29 Oct. De bladen publi- ceeren een telegram van den Servi- schen eersten minister Pasjitsj, aan een vriend in Engeland, luidend: „Servië doet bovenmenschelljke pogingen om zijn bestaan te verde digen in overeenstemming met den raad en den wensch van zijn groote bondgenooten. Daarvoor is het door Oostenrijkers, Duitsehers en Bulgaren ter dood veroordeeld. Twintig dagen reeds trachten onze gemeenschappe- lljke vijanden ons te vernietigen. On danks den heldenmoed onzer solda ten kan niet verwacht worden dat onze weerstand onbepaald kan voort duren. Wij verzoeken U en den velen vrienden van Servië in Engeland al het mogelijke te doen om te zorgen dat uwe troepen ons zoo spoedig mogelijk bereiken, opdat ze ons leger zullen kunnen helpen en we te zamen de gemeenschappelijke zaak zullen kunnen verdedigen die nu zoo ernstig bedreigd is. De duikbootenoorlog. Athene, 26 October. Een Engelsche duikboot' heeft in de Zee van Marmora het met munitie geladen Turksche transportschip „Carmen" in den grond geboord. De Canadeesche verliezen. De eerste officieele natelling van de verliezen van de Canadeezen sedert het begin van den oorlog wyst uit, dat deze tot half October 677 officieren en 14 510 man hebben verloren. Het aantal officieren, dat sneuvelde of aan woüden bezweek, was. 119. Engelsche verlleslijsten. Blijkens de Engelsche verlieslijsten van 26 October zijn 23 officieren ge sneuveld, 73 gewond of vermist. Bovendien worden dd. 17 October 2666 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Van de vloot is 1 officier gesneu veld, 1 gewond en zijn 24 manschap pen gedood, gewond of vermist. De „Manchester Guardian" merkt op, dat de opgaven omtrent de ver liezen, geleden bij het offensief in Vlaanderen, dat op 25 Sept. begon, een maand later reeds tot over de 37000 zijn gestegen. De verlieslijsten in October gepubliceerd (tot 24 Oct. toe) vermelden de namen van 2258 officierende verlieslijsten van de manschappen van 9 tot 24 October gepubliceerd vermelden de namen 35043 man. BUITENLAND. bericht is Hr. Ms. panterschip „de Ruyter", onder bevel vau den kapi tein ter zee J. C. Bentz van den Berg, in den afgcloopen nacht Dun geness gepaèseerd. (S.ct.) Concert „Apollo". In ons verslag van dit concert noemden wij een paar composities vau den „directeur"; een uitgevoerd door „Apollo", een ander door het Mannenkoor". Zooals het er stond, wordt de indruk gewekt, alsof deze composities waren van den directeur van „Apollo", Bedoeld was echter de directeur van het „Mannenkoor", de heer Neyts. Mn de openingsmarsch èn de compositie van het gedichtje van de Génestet waren vap de hand van dezen heer. Ongelukkig begin. Gisterenmiddag was de 17-jarige G. W. in het zweet baars aanschijns aan de Westgracht bezig om het fietsrjjden te leeron. Men kon het aan de grillige bochten, die zij maakte, zien, dat zij groote moeite had den rechten weg te houden en de voorbijgangers keken haar be zorgd achterna. Waar zoudatopuit- loopen zoo dicht bij het kanaal Een tijdje ging het zoowat goed. Maar opeens nam ze een leelijke draai en kwam zoodanig tegen een boom terecht, dat ze een oogenblik bewusteloos bleef liggen. Door iemand van de gracht opgenomen eb in huis gedragen, bleek dat het meisje den rechterarm had gebroken. Door verkeerde lectuur. Maandag verlieten de 11-jarige A. de H. en do 12 jarige C. v. D. hei melijk hun ouderlijke woning en giogen te voet laogs het kanaal tot. Alkmaar en Bergen, waar zij een dag en twee nachten in de duiDeu rondzwierven. Beide jougens, die dol graag de romannetjes lazen van de Wilsons, Nick Carter, Buffalo Bi 11 en andere beroemdheden uit do mis dadigers wereld hadden een flinke som geld van hun ouders meegenomen en toen deze bijna geheel was ver teerd, hadden zij genoeg yan het avontuurlijke leven en keerden gis terenavond berouwvol in deze ge raeente terug. Uit Engeland. Londen, 27 October. In het lager huis heeft Lloyd George medegedeeld, dat de eerste minister voornemens was zeer spoedig een uitvoerige ver klaring aangaande den oorlog af te leggen. Men denkt er in Engeland hard over om het kabinet dat thans uit 22 leden bestaat tot een van 10 leden terug te brengen. Het groote aantal leden belemmert het nemen van spoedige en doortastende besluiten. De bladen dringen er eveneens op aan dat een klein, krachtig, uitvoe rend college gevormd zal worden. Ten einde de vele ongelukken te- voorkomen, die plaats vinden door dat Londen als beveiliging tegen luchtaanvallen des avonds bijna geheel in het donker gezet wordt, zullen de trottoir banden op alle hoe ken vau straten wit gekalkt worden. Daar dit minstens eenige raaien per week moet geschieden brengt het vrij hooge kosten met zich. Uit Rusland. Stockholm, 27 October. Volgens Rannaje Utro heeft de militaire dis trictsrechtbank te Dunaburg vau 2-10 Oct. in besloten zitting de aanklacht tegen Gregorief, den voor- maligen bevelhebber van de vesting Kowno, die beschuldigd wordt de vesting aan den vijand te hebben overgegeven zonder gebruik te hebben gemaakt van alle middelen ter ver dediging onder aanneming van ver zachtende omstandigheden tot verlies van alle rechten en 15 jaar kerker straf veroordeeld. Het vonnis zal den tsaar ter be krachtiging worden voorgelegd. De. terechtstelling van Miss Cavell. De Duitsche onder-staatssecretaris heeft in een interview verklaard, dat het proces tegen de verpleegster met de grootste nauwkeurigheid werd gevoerd. De veroordeelden oefenden sinds, maanden hun bedrijf uit en waren bekend met de daarop ge stelde straffen. Hij erkende, dat hunné beweegredenen- niet onedel waren, maar in oorlogstijd moet men bereid zyn dé liefde voor zijn land met bloed te bezegelen, hetzij oj) het oorlogs veld of elders. Tyfoon op de Filippijnen. New York, 27 October. Uit Manila wordt gemeld dat een tyfoon het Zuidelijk deel van het eiland Lu$on heeft geteisterd. Er zijn 200 menschen omgekomen en 800 gekwetst. Er is zware schade aangericht aan de hennep- en rijstoogsten. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „de Ruyter'.' Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telcgraphisch BINNENLAND. Mr. L. H. W. Ragout, t Uit Rome wordt geseind, dat H. M. tijdelijk gezant bij het Vaticaan, mr. L. H. W. Regout, overleden is. 27 Oct. 1861 te Maastricht gebo ren, doorliep de jonge Regout het gymnasium, en studeerde te Leuven in de ingenieurs-wetenschaphij vestigde zich in 1883 als civiel-inge nieur te Maastricht;. Daar was hij als industrieel werkzaam, Tevens studeerde, hij op juridisch en socio logisch gebied en promoveerde in 1896 te Amsterdam in de rechten. In 1'895 was hij reeds gekozen tot lid der Prov. Staten van Limburg in 1898 werd .hij lid van Gedepu teerden, en bleef dat tot hij in 1904 tot lid der Eerste Kamer 'werd ge kozen. Behalve in eigen onderne ming bleef hij zich op industrieel gebied bewegen* werd in 1909 minis ter van waterstaat en trad in 1913 dis zoodanig af, waarna hij weder tot lid der Eerste Kamer werd ge kozen. Hij was een goed spreker die den indruk maakte goed te hebben over wogen wat hij zeide. Zijn diploma tieke gaven heeft hij niet kunnen tentoonspreiden, daar hij kort na zijne aankomst te Rome reeds ziek werd en thans, op slechts 54 jarigen leeftijd, is overleden. Zooals men weet, is zijn broeder, die tegelijk met hem minister was, in 1913 over leden. Qed. Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Staten stellen voor af te wyzen het verzoek van de Ge meente Vlieland om het subsidie voor de zeevaartscholen te verhoogen van f 1750 tot f 2650. Het ongunstig praeadvies baseert zich hierop, dat het Rijk geen subsidie-verhooging heeft uitgetrokken. Bloom-, Meel- en Broodprijzen. •De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft aan de burge meesters de volgende circulaire ge zonden Ik heb de eer u te berichten, dat, met ingang - van 13 November a.s., in afwijking van voorgaande regelin gen, door mij is besloten lo. den prijs van tarwebloem (ge build, inlandsch, uitsluitend ééne soort) te stellen op f 18.25 per 100 K.G. 2o. don prijs van tarwemeel (onge- build) te stellen op f 15.25 per 100 K.G. 3o. dat de onder 1 en 2 vastge stelde prijzen zijn netto-contant, af fabriek of molen, voor bakkers en dergelijke verbruikers en dat aan tusschenpersonen op verzoek een reductie moet worden toegekend, als is aangegeven in mijn circulaire van 23 Maart j.1. 4o. den maximum prijs voor brood, met ingang van 18 November a.s., vast te stellen per kilogram contant, afgehaald aan bakkerij of winkel voor a. gebuild tarwe-waterbrood op 22cent; b. gebuild tarwo-waterbrood, bakken onder rabbinaal toezicht op 23J cont (de prijzen van de andere soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid) c. ongebuild tarwebrood (bruin brood) op 19 cent. („St.ct."). Efln dankbetuiging van da Duitsche regeering. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, heeft de Duitsche regeering aan de Nederlandsche haar hartelijken dank betuigd voor de redding van de vliegers, die op 19 September, tenge volge van een defect aan hun vliegtuig, in de Noordzee waren terecht geko men en door de Nederlandsche reddingsboot „Brandaris" naar Ter schelling zijn gebracht. Ook heeft de Duitsche regeering baar dank betuigd voor de ridderlijke houding van den commandant van de reddingsboot en voor de behandeling, die de vliegers, van de zijde der commandanten en officieren van de by Terschelling gestationneerdo Nederlandsche oor logsbodems .hebben ondervonden. De „Vechtstroom". Een Lloyd's telegram uit Spurn Head meldde dat het Nederlandsche stoom schip „Vechtstroom" Maandagmiddag tusschen 4 en 5 daar is gepasseerd. Het schip lag zeer laag op het water en had het"Sein: „hulp noodig" ge heschen. Een nader bericht meldt; dat het schip Dinsdag op de rede van Grimsby aangekomen en na bodemonderzoek de reis zou voortzetten. Het conflict aan de Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam. Hoewel er nog geen volkomen overeenstemming is met de jongens, is het geschil met de andere werk lieden bijgelegd. Volgens een deze week verschenen mededeeling van de directie zou aan het personeel een duurtetoeslag in eens worden verleend, welke in dezen winter nog een of meermalen herhaald zou worden. De jongens kwamen hiervoor niet in aanmerking. Thans is vastgesteld dat deloons- vérhooging voor 1916 vervalt. De toeslag zal uitbetaald worden direct na de beëindiging van hot conflict en zal herhaald worden voor Kerstmis en iedere twee maanden daarna. De jongens zullen ook eenige toeslag genieten. De voorstellen der directie werden gisterenmiddag aangenomen. Te lialf drie zou men weer aan het werk' gaan, ook het meerendeel der jongens. Het optreden der jongens die niet georganiseerd waren - werd door de andere werklieden niet goed gekeurd. Opruiing tot dienstweigering. Te Wageningen werd tegen twee personen, welke onder militairen en andere personen geschriften hadden verspreid waarin tot, dienstweigering werd aangespoord. 6 maanden gevan genisstraf geëischt. Overreden. Het zesjarig zoontje van den heer R. K., hoofd der Christelijke school van Oóltgensplaat, kwam Dinsdag, al spelende, onder oen geladen bieten wagen. Een voorwiel is het kind over het hoofd gereden, zoodat het bijna onmiddellijk dood was. Smokkelaars. Aan de grens bij Zevenaar zijn Dinsdag 31 paarden aangehouden, waarvan 12 bij het Aertsche Veer en 19 in de buurtschap Ooy. De smokkelaars, die de 19 paarden ver voerden, begonnen, toen da mare chaussee naderbij kwamen, op hen te vuren, waarop de marechausees het schieten beantwoordden. De smokkelaars konden zich uit de voeten maken. UIT DE PERS. De nieuwe belastingen. Het H.bld. schrijft over de nieuwe voorstellen De belastinghervormingen die de Min. van financiën wil ondernemen konden niet door wijziging ,van het bestaande stelsel gevonden worden. De Min. heeft zijn taak zoo breed mogelijk opgevat en ons heele be lastingstelsel willen wijzigen. Het blad vraagt verder of de Min. hèt met gevend vermogen in een parle inentair geregeerd land niet heeft overschat Bij de 20 <1 30 ontwerpen is er niet een dat niet ernstige prin cipieels bestrijding doet verwachten. Reeds thans wordt de belastiDg op de goederen in de doode hand van katholieke zijde becritiseerd. En dan is er nog de Eerste Kamer. Opgemerkt wordt nog dat de heffing van alle inkomsten in de pensioen belasting met 1 ü/o verhoogd wordt. Voor iemand b.v. met f 1000.— pensi oen is dat een zware slag. Groote vermogens worden ook zeer zwaar getroffen. Ten slotte zegt het blad, is er heel wat voor en tegen de ontwerpen te zeg gen, maar men bedenke dat vanwaar de gelden ook mogen komen, zij zullen dienen voor ontwikkeling van het volk, het verbeteren van sociale toestanden, het lenigen van nood en ellende en tot het verschaffen van rust en vrede in ons land, en veilig heid tegen het buitenland. De nieifw aangekondigde belastiu- gen, die in het teeken staan van elk wat wils, - juister ware misschien gezegd '^lk wat onwils rekenen, meent het „Vaderland", in de eerste plaats met de draagkracht en zijn dus'geschoeid op democratische leest. Dat in dit complex voor het eerst de Engelsche methode wordt toege past, om bepaalde belastingen voor een speciaal doel aan te wijzen, achten wij zeer gelukkig. Het is altijd een troost als men betaalt, dat men precies weet waarvoor men betaalt. Zoo zullen dan ook het weergeld en de vlootbelasting, om eens een voor beeld te noemen, met stille berusting, ja zelfs met eenig enthousiasme be taald worden door hen, die steeds aandrongen op de verhooging van de uitgaven voor leger en vloot. Het blad is verder van meening dat van een behandeling der ont werpen niet voor 1917 sprake kan zijn, omdat het goed is dat da kiezers zich over een zoo belangrijke zaak uitspreken, te meer, nu een grond wetsherziening in zicht is die op aanmerkelijke uitbreiding van het kiezerstal aanstuurt. De „Maasbode" maakt de opmerking dat dit najaars geschenk de meesten niet bijzqnder bevallen zal, maar brengt tevens hulde aan de werk kracht en kunde van Min. Treub. Het blad verwacht dat er teleur stelling zal z{jn bij hen die van Mi nister Treub iets radicaals, in meer democratischen stijl hadden verwacht. De voorsteller heeft gestreefd naar het handhaven der verhoudingsbalans tusschen roerend on onroerend goed en directe en indirecte belastingen. Maar velen wenschen juist daarin verandering. Het niet aanboren van de rijke bron der tariefsverhooging wordt door het blad betreurd. Over het door den Min. ingenomen standpunt (zie ons vorig Nr.) zegt het blad. Wanneer de wenk door de Kamer mocht worden genegeerd loopt het met de fluancieu op een zeer ver warde, donkere toekomst uit. Een toekomst zóó uitermate moeilijk, dat de raad vau „De Standaard", in 1917 niet naar de meerderheid te dingen, haast wel in overweging zou moeten genomen worden. Aan het slot wordt nog de opmer king gemaakt: „Ter zake van belastingen op de doode hand" bn de successiebelas ting zijn wij uiterst gevoelig. Doch ook de andere belasting zul len in haar uitwerking de crïtiek nog iü voile maat ondergaan." Het Centrum is ongeveer van de zelfde meening als de Maasbode en zegt dat uit het stellen der porte feuille-kwestie reeds is op te maken dat de Minister moeilijkheden voorziet. „De Telegraaf" vestigd de aandacht op een zin uit de toelichting van de belastingplannen, waarin de Min. mededeelt, dat indien de oorlog zooveel langer duurt dan verwacht werd, eo de leening van 257 millioen onvol doende is om de kosten te dekken, te zijner tijd het denkbeeld van een heffing in eens zal worden ovor wogen. Dit is een zwenking van belang. De Min. heeft zich het vorig jaar met beslistheid tegen de heffing in eens uitgesproken. Dat veroorzaakte con flict met de Vrijz. Democraten. Thans erkent hij dat het denkbeeld aan do orde dient gesteld. Het zich soms feller on beslister uitdrukken dan hij verantwoorden kan, noemt de Tel. een fout van de groote ministers figuur. Voor Dr. Bos is deze voorloopige toezegging een groote voldoening. Van het Servische en het Nlon- tenegrijnsche gevechtsterrein. Weenen, 27 Oct. Ten oosten van Visegrad hebben onze troepen de hoogten van liet grensdorp Dobrun genomen. Het leger van generaal von Koevess heefc de Serviërs in het gebergte ten noorden van Wilanowa terug gedrongen. O. H. troepen hebben den vijand uil zijn hoogtestellingeu b(j Topela met de bajonet verdreven. Het Duitsche leger heeft de hoog ten, ten zuiden van Ratsa bezet en rukt stroomopwaarts langs de Mlava. De Orsowa groep is Brza Palanka binnengetrokken. In Kladowa zijn 12 zware Ser vische kanonnen, grootej voorraden munitie, verplegiiigsruatériaal en kleedereir buit gemaakt. Afdeelingen der Bulgaarsche strijd krachten die ten westen van Nego tien opereeron, bobbende ver binding met de O.-H. troe- p e n t-o t stand gebracht. De tegen Knjadzewats afgezonden Bulgaarsche troepen vochten gisteren in het oostelHjk deel dor stad. Berlijo, 26 October. Ton O. van Visegrad is Dobrun genomen. Met de hoofdmacht is de algenieeno linie Waljewo-Morawtsji (aan de Ljig)- Topola bereikt. Ten O. daarvan is de Sasenitsja, de Ratsja en (le Resave overschreden. In het Pek-dal isNeze- snitza genomen. De ten Z. van Orsowa opereeronda troepen hebben in Kladowa 12 zware kanonnen buitgemaakt, Parijs, 26 Oct,. Op 22 dezer hebben de Bulgaren over het heele front de Fran sche strijdkrachten aangevallen, die de streek van Stroemitsa bezet heb ben. Zij zijn volkomen verslagen. De berichten, volgens welke de Franschen zijn teruggeworpen op den rechteroever van de Wardar, zijn ge heel uit de lucht gegrepen- Londen, 27 October. Onderminister Tennant heeft in het lagerhuis mee gedeeld, dat de Engelsche troepen macht in Griekenland aan de Servi sche grens staat. Van het Zuidelijk front. Weenen, 27 Oct. Verscheidene aanvalspogingen tegen de Krn-stel- ling zijn afgeslagen. Nieuwe aanvallen op het brugge- hoofd van Tolmein zijn, zooals steeds, mislukt. In het zuidelijk deel van het nog steeds onder zwaar vuur staande bruggehoofd van Görz is de vijand gisterenmiddag een klein loopgraaf gedeelte binnengedrongen, dat hij echter vannacht weer heeft verloren. Op het Dolomieten front blijvende Italianen zeer bedrijvig. Telegrammen, ontvangen tijdens het afdrukken van ons blad. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is de Nederlandsche Gezant te Stockholm, J. P. Graaf van Limburg Styrum benoemd tot Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië. Aan den heer Idenburg is of) de meest eervolle wijze ontslag verleend. De datum van overname van het bestuur zal vermoedelijk ijjaats heb ben in Februari a.s. Bevorderingen Zeemacht. Bevorderd tot schipper met 1 No vember 1915 Bootsman A. Hoeymans tot bootsman mét 1 Nov. 1915 Kwartiermeester A. de Graaff; tot korporaal-kok met 31 Juli 1915 Matroos kok P. G. van Baaren tót Korp.-Macbinedrijver 2e klasse met 31 Aug. 1915: Stokers-olieman G. Dasia id. J. van Woiferoii id. P. Bravenboer. Tot idem met 30 September 1915: Stoker-olieman J. Mudde. tot korporaal torpedomaker met 31 October 1915: matroos-torpedomaker D. Snoeck; tot korporaal-torpedist met 31 Oc tober 1915: matrozen der le klasse J. C. Ans- LCh, J. Bosselaar, C. E. de Kok en j. Boskamp; tot Matroos bottelier met 31 Oc tober 1915: Matroos der le klasse W. F. Hui tot Kleermaker met 31 October 1915: Marinier 3e klasse H. J. Gallé. o.a. die betreffende dienstper soneel, te koop, te huur, enz., worden alleen tegen contante betaling aangenomen. Advertentiën. Den H4on November a.s. hopen v onze geliefde Ouders ANTONIE ARNOLDUS VAN DER REIJDEN en JOHANNA BOELEE i hunne 30:jarige Echtverooniglng te I herdenken. Dat zij nog lang gespaard ]j I mogen blijven is de wensch van e j hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Klein- kinderen, Zuster, Zwager en a.s. Schoonzoon. Helder, 28 October 1915. den 10en November a.s. v onze geliefde Ouders, Be f huwd- en Grootouders FRANS VAN DOK en WILHELMINA ENTERS, Bloemstraat 120, te IJmulden, hunne 45-jarige Echtvereeniging fi te herdenkeri. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de weusch van I al hunne liefhebbende Kinderen, Behuwd- en j| Kleinkinderen. Ondertrouwd B. Th. HEITINQ en C. Q. KLAASSEN. Helder, Korkgrucht 3 Enkhuizen, VlsBclverSdUft". Huwelijksvoltrekking: 11 November te Enkhulzen. 28 October 1915. Ondertrouwd A. v. d. QRAAFF Helder, i «!rf«nük8traal 28 October 1916. Geboren: WILLEM, Zoon van S. BOENDERMAKER eu K. H. BOENDERMAKER-WEGMAN, Helder, 27 October 1915. De heer en mevrouw J. P. SERET - Bos, hebben de eer kennis te geven van de geboorte van hunne dochter, WILHELMtNA JOHANNA. Helder, Stationstraat 9. De Heer en Mevrouw COHEN STUART—Hissink, betuigen hun hartelijken dank aan allen die belang stelling toonden b(j de geboorte van bun Zoon. Dankbetuiging. Door deze betuigen wij onzen har telijken dank aan familie, vrienden, buren, bekenden en onbekenden, zoowel buiten als binnen deze ge meente, voor de vele blijken van belangstelling, betoond op 19 October j.1, op ons gouden huwelijksfeest, het welk voor ons een onvergetelijke dag is geworden. Tevens onzen dank aan „Helde'rs Harmoniekapel" voor de aangename verrassing, ons gebracht. C. KLEIN. E. J. KLEIN-VISSER. Bij dezen betuigen wij onzen har telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van onze Dochter ondervonden. J. J. ENGELSMAN J. ENGELSMAN-Boon. Helder, 27 October 1915. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het- over lijden mijner dierbare Echtgenoote, op 13 October j.1., betuigt ondergetee- kende zlju oprechten dank. Hoogstraat 92, Helder. J. KAPTIJN. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belang stelling (vooral voor de bloemenhulde) op mijn verjaardag ondervonden, be tuig ik mijn hartelijken donk. Uit waardeering zal M4UP voor zijn vrienden een Kegelmatoh spelen op het Biljart in de Sportbar, en wel op Vrijdag-, Zaterdag- en Zondagavond. Wat kan hij het mooi 1 Dat zal je weten 111 MAUP uit de Sportbar. Mevrouw WARNERS NIEMANN zal gaarne den eersten Woensdag der maand ontvangen. Mevrouw BOLOMEY-VAN GENNEP zal gaarne bezoeken ontvangen den 3en en 4en Maandag der maabdl GEOPEND: alleen voor pensioenen lederen Woensdag, n.rn. van 7 tot 81/» en lederen Zaterdag, n.m. van 7 tot 9 uur, voor het Inbrengen en afhalen van gelden.

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2