Laatste berichten. Cioema Palace, Binnenhaven 2. Hoofd nummer Voor liet vaderland. Eerste HoldorecUe Bioscoop, Kanaal weg 112. Hoordnummor; FÜlbtiR,degoheim- /Innige luchtplratc. Bioscoop „T.A.V E.N.K,", Spoorgracht. Hoofdnummer: Satan. I Nov. Calraret-Vooratelllngon in Casino S uur. 12 N'ov. Hulderscho Tooneelvereeu. T.A.V.&Jf.U. Llefdadlghcids-iMtvoering". „Het Offer lam", Casino, 8 uur. MARINE EN LEGER. Hr. Ms. „de Ruyter". Biykens bij het departement, van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „de Ruyter", onder be vel van den kapitein ter zee J. C. Bentz van den Berg, den 18ten dezer l.e Malaga aangekomen. (Reeds in een gedeelte van ons vorig No. opgenomen).- tor zee dor 2e klasse J. SeUfterl geplaatst i>tj don ondcrzoekingsdienst tej Wil lemsoord, wordt .'i November 1915 ontheven van .len wei kelilken dionsl en ter beschikking ge steld van do Maatschappij „Nedorlaud" en wordt vorvangon door don Luitenant o Marine Reserve G. J. 'lo Jonge. De kaplleln-luitonant ,r de ter zee O, D. do Haos koning van Denemarken benoemd ridder In do Danobrogsorde. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Banka,uilr.. arriv. Nov. te Batavia. Prinses Juliana. thuisr, vertr.2 Nov. v Sabaii Pr. der Nederlanden, thuisr., arrlv. I N>>v. teSui Itondo, van Manilla naar New-York, is 1 Nov. <- Rotterdamsche Lloyd. Uandoong, uitr., vertr. 1 Nov. van Suez. DJomher, tliuisr., is 31 Oct. PointdeGalle gopass. Menado, thuisr., is 1 Nov. Polnt de Galle gopnss. Kmlirl,arrlv. 2 Nov. van R'dam te Batavin. I nsullude, uitr., vertr. 2 Nov. van Colombo. i iplilr, tliuisr., pass. 2 Nov. Sagros, Djocja, thuisr., pass. I Nov. Oilavos, l'alom hang, uitr., pass. 2 Nov. Wlght Tevol, thuisr., vortr. 3 Nov. van Port-said. Koninklijke Hollandsche Lloyd. Salland,arriv 1 Nov. v. A'dam to Buenos Ayres. Krlsia.uitr., vertr.31 Oct.van Babla. Del Hand, uitr., vertr. 31 Oct van Bahia, Rijnland, uitr- pass. 30 Oot. Bevezior. i>m!and, uitr., vortr.2 Nov. van Lissabon. Hi dlandln, t huisr., arriv. 2 Nov. te Santos Zeelandis, tliuisr-, pass. 1 Nov- Tenerltfo. Kon. West-Indische Maildienst. Prins Willem V, thuisr., vortr. 1 Nov. van florta. Haven te Nleuwedlep. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendfjk, 3 November. Prijzen: bloomkool f670-17.10,2esoortCltiü— f4.90, roode kool f8.70-18.30, gele kool f3.00- irii.60, wllto kool f4.30-19.80, alles por 100; wortelen 13.10 por baal; grove uien 17.30-9per 60 KG.; witte kool f368 per wagon. Aanvoer6300 bloemkool, 19.200 roodo kool, 11.300 witte kool, 32.400 gele kool, 164 baal ul6n. Schagon, 4 November 1916. 0.- a 76,- 125.- 12.- 26.- 0.- 0.- - Paarden -- Veulens - OsBon Stieren _0 Geldokoe— 110 Uoldokoelon 70 Kalfkooien 800 Vaarzen - Pinken 240 Graskulvereu 36 Nuchtere kalveren - Kammen - Schapen (magere) 329 Schapen (vette) 360 Ovorhouders - Lammeren - Bokken en Qeiten - Varkens (mag.) 30 Varkens (vette) p. K.G. 170 Biggen 100 Kontfnon liE - Duiven - Ganzen - Zwanen 160 K.G. Boter 00 - Kaas 1000 8 Handel magere geldekoelen stugvette idem matig; kalfkoeleu stug; vette schapen •■verboudurs stug Hoorn, 4 November 1916. 7 Blapole fabrlekskaas f80.00, 66 Stapels boe- runkaas f79.00, 00 stapols fabrieks commissie kaas f00.-, 38 stapels boeren commissie kaas f80.— 00 middelbare kaas f00.-. Totaal 100 stapels, wogendo 40.444 K.G. Handel vlug Burgerlijke Stand van Helder, van 2 en 8 November 1915. ONDERTROUWDC. J. de JoDg -on H. v. Blokhuizen; F. Groen en M. A. v. Gilst. BEVALLEN: S. M. Wassenaar de Wind, z. DE OORLOG. De algemeene toestand. Het eenige deel van het uitge strekte oorlogstooneel, dat van belang ia voor het oogenblik, is de Balkan. Het optreden van de Duitsch Oos tenrijksche en Bulgaarsche strijd macht heeft daar nu reeds geleid tot het vrijmaken van den Donau voor het vervoer van levensmiddelen en oorlogsbehoeften naar Duitschland. Het schijnt, dat de tocht van het Hongaarsche stoomschip „Berottio" van Boedapest naar Widdin, een raesing geweest is voor Oostenrijk- sche en Hongaarsche kringen, die niet hadden kunnen denken, dat de Donau zoo spoedig zou zijn vrijgemaakt, omdat de Serviërs er groote aantallen mijnen in hadden aangebracht en door het doen zinken van schepen de vaart hadden belemmerd. De pi oniers van het Oostenrljksche leger hebben de beletselen opgeruimd en daardoor den weg vrijgemaakt,! waar langs voorraden van allerlei aard naar Oostenrijk en Duitschland kun nen worden vervoerd. Dat zal nog beter en in grooter omvang kunnen geschieden, wanneer de troepen iu Servië er in slagen Nisj te bezetten en den spoorweg van Belgrado naar Tsjaribrod voor het vervoer in gereedheid te brengen. Uit Boecharest wordt gemeld, dat de Roemeen8che regeering maatre gelen nam om te beletten, dat twee, te Turn Severeu liggende Russische torpedobooten, pogingen zouden aan wenden om de vrije vaart op den Donau te beletten. Daardoor, zegt de „Köln. Ztg.", is hot verkeer op den Donau verzekerd Bratianu zal de torpedobooten en een Russische boot, waarop kanonnen zijn, doen ontwapenen en de beman ning interneeren. Na den val van Kragoejewatsj heb ben de Duitsch-Oostenrljksche legers de hoogten ten Z. van Gm-Milanowatsj, do Ruda-Glavitza en de Crni Vrh.de bergen ten zuiden van die plaats be zet. De Bulgaren rukten eveneens vooruit on hebben het bruggenhoofd van Bela-Palanka bezet. Zij zijn daar door in het oosten tot op 30 K.M. vau Nisj gekomen en in liet noord oosten, bij Vrljig tot op 20 KM., zoo dat zij reeds voor de vóörstellingen van de Servische vesting staan. De Oostenrijbsche troepen die bij Visegrad, in Bosnië, naar Servië op rukken, hebben daar op verschillende plaatsen slag moeten leveren tegen de Montenegrljneu, die tot den aanval overgingen, doch volgeo3 de Oosten rljksche berichten werden afgeslagen. De oorlogscorrespondent van den „Berl. Lokal Anzeiger" gaf van den toestand in Servië thans de volgende voorstelling „Na een strijd van twee weken is het Servische leger volkomen in iwee deelen gescheiden. Do Servische hoofdmacht staat in Oud-ServiG, in een cirkel met Stodatsj als centrum, en met een straal van 50 K.M. onge veer. Op den n.w. cirkelomtrek ligt Kragoejewatsj, op den z.o. omtrek Nisj, terwijl de regeering van Servië te Kraljewo, in het westelijk deel van den cirkelomtrek gevestigd is. Uit oostelijke, zuidelijke en zuid westelijke richting rukken de Bul- j garen tegen den cirkel op, uit bet n.w. naderen de Oosteurijksch-Hon- gaarscho legers laDgs den weg van Kragoejewatsj. In het n. opereert het leger van v. Gallwitz langs de Mórava, uit het westen rukk^i Oos- tenrljkscb Hongaarsche legers van Visegrad in Bosnië, op." Dat de Entente in den Balkan op hulp van Griekenland of van Roemenië zou kunnen rekenen wordt in de diplomatieke en politieke kringen van Duitschland en OosteuiIjk Hon garije onwaarschijnlijk geacht. In een interview met v. Wicgand, den be richtgever van de „New-York World", zeide graaf Tisza, dat zoo Roemenië de neutraliteit opgeefr, wat hij niet gelooft, ditnooit zou zijn om de Entente te steunen. (Hbld.) Van het Westelijk front. Van Sir John French is een rap port verschonen, over het Eugelsche offensief bij Loos. Dit rapport heeft in de Engelsche bladen tot heel wat commentaar aanleiding gegeven, aan gezien er uit blijkt dat de aanvoering op het punt. van de reserves gefaald heeft. Volgens de Times vindt Uitzijn oorzaak in het grooter worden vau het leger, waardoor Sir John French zich niet meer direct met de leger aanvoering kan bezig houden. Van het Oostelijke gevechts terrein. St. Petersburg, 3 November. Het gevecht, dat op 31 October bij Kern mern begonnen is, duut t voort zonder noemenswaard resultaat. Ten Westen van Dunaburg zijn onze troepen den Sisten October in het gevecht ten Zuiden van het Swenten meer vooruitgekomen. lil de streek van het dorp Wolki, ten Zuidoosten van Baranowitsj heb ben wij bij een kleine nachtelijke ontmoeting 170 man gevangen ge nomen. Onze tirailleurs zijn er in de streek ten Oosten van Hoejalissofaka ten Noordwesten van Tsjartorisk in den nacht van den lsten November in geslaagd loopgraven van den vijand te bezetten, daarbij een machinege weer buitmakende en 412 .Oostenrij kers en Duitschers gevangen namende. Het hardnekkige gevecht bij het dorp Soedki, ten Westen van Tsjarto risk, duurt voort. In den nacht van 31 October heeft de vijand ons aangevallen in de buurt van het dorp Konfarof, maar hjj werd teruggeslagen naar een moeras. Het aantal dooden is moeilijk te schatten, Op het slagveld liggen stapels lijken van den vijand. Na den aanval her nieuwd te hebben, die opnieuw afge slagen werd onder hevige verliezen, trok de vijand zich naar zijn ver schansingen terug. Iu Galicië, ten Z.W. van Tarnopol, zijn onze troepen over het Ichkouv- meer getrokken. In den nacht zijn zij aan den anderen oever aan wal gegaan, over verscheidene versterkte linies met draadversperringen, waar van een gedeelte in het water, ge gedrongen, om daarop den vijand aan te vallen, zijn loopgraven binnen te dringen en een groot aautal Duitschers en Oostenrijkers aan de bajonet te rijgen Wij maakten ongeveer 400 gevangenen. Aan de Strypa wordt de strijd voortgezet. Den lsten November hebben onze troepen het dorp Bako- vice bestormd. Er is vastgesteld, dat in de gevechten op 31 October en 1 November aan de Strypa in 't geheel 80 officieren en 3500 Oostenrijksche en Duitacho minderen gevangen jzljn gemaakt. Van het Zuidelijke gevechts terrein. Rome, 2 November. Langs het Isonzo-front hebben wij gisteren de hardnekkige aanvallen in den Plawa- sector hervat, een krachtig versterkte stelling veroverd, 374 gevangenen, o.w. 7 officieren, gemaakt on een mitrailleur, talrijke geweren en een groote hoeveelheid munitie vermees- terd. Op de Podgora-hoogte zijn wij doorgebroken; wij gingen voorbij de zeer sterke vierde linie van de vy andelljke loopgraven en maakten 141 gevangenen. De vijand werd in een tegenaanval met zware verliezen af geslagen. Op het Karst-plateau zijn onze troepen, na tegenaanvallen af geslagen te hebben, langs do noorde lijke hellingen van de San Michele naar San Martino del Carso voor waarts gedrongen. Wij maakten daar bij 75 gevangenen. Van het Servische gevechts terrein. Londen, 3 November. De Times verneemt uit Athene dd. gisteren De Bulgaren rukken uit Weles (Keu- prulu) in de richting van Monastir op. Zij hebben het Baboerna gebergte half weg tusschen Weles en Prilep boreibt. De Serviërs trekken terug op Prilep en Monastir. De bevolking van deze laatste plaats heeft de wijk genomen op Grieksch gebied. De Franschen hebben Bulgaarsche troepen bij Stroem- nitsa teruggeworpen. Servië sn de gealllëerden. De eenige dagen geleden door Servië geslaakte noodkreet heeft de gemoe- deron der geallieerden in beroering gebracht. De pers in de verschillende landen drong algemeen op snelle hulp aan. De conferentie van Joffre te Londen schijnt, er een gevolg van geweest te zijn. I n elk geval, neemt men aan, zijn er toen besprekingen gehouden over den toestand op den Balkan. Den zelfden dag dat de conferentie plaats had ontving het Engelsche leger te Saloniki bevel om op te rukken. De „Figaro" is van raeening dat men thans besloten is, snol het noo- digo aantal troepen, zoo noodig meer -naar Saloniki te zenden. Wauneer do Engelsch-Fransche legermacht door het Wardar-dal optrekt, zal het Bul gaarsche offensief lamgeslagen wor den en dan zullen de Serviërs ge legenheid hebben, zonder te moeten strijden tegen eon verpletterende overmacht, de hulp van Italië af te kunnen wachton. In het vooruitzicht staat dan ook de Russische inter ventie. Het „Journal" is van meening dat indien men afdoende hulp wil ver- leeneD, de aanwezige Fransche troe pen het terrein moeten effenen, voor, de groote Engelsche legermacht welke spoedig dient te worden aangevoerd. Duitschland en de Vereenigde Staten. Tusschen de beide regeeringen is op nieuw een bespreking geopond over het torpedeeren van de Lusitania. Men ver wachtdat Duitschland inzake de gel delijke vergooding voor de verloren ge- gane menschenlevens zal toegeven. Wat het desavoueeren vau de handel wijze van de duikboot aangaat, is men van meening dat dit niet licht zal ge schieden, aangezien de commandant volgens de toen geldende instructies heeft gehandeld. PLAATSELIJK NIEUWS. verstandige lui hielden haar met kracht en geweld tegen. Rumoerige vrouwen en kinderen overlegden nu hoe hot karretje weer op het droge was te krijgen. De vischvrouw stond doodsangsten uit dat er niets van terecht zou komen en dat haar boeltje verloren zou gaan. Ze hield haar hart vast en ging hevig te keer tegen de daders, die natuurlijk gevlogen waren. Kon je tegenwoordig wel rustig ergens 'n bakkie koffie drinken, terwijl je kar even buiten stond? Nee! Dat tuig kon nergens afbly ven dan van gloeiend Ijzer. Je moest zoo'n wagen wel aan de ketting leg gen anders was het altijd en eeuwig spelen en doüderjageu en dol-rossen net zoolang totdat alles te water lag. Zulk tuig. En hoe thans de wagen er uit te halen! Ze zag er alleen goen kans toe on de omstanders ga ven wel raad maar pakten zelf niet aau en dat hielp niets. Doch opeens giDgen allen werktuigelijk een weinig op zij voor twee marine-matrozen, die zich een weg baanden met lange haken gauw van een schuit gehaald. Ze waren helaas te kort on nu werd een roeibootje losgemaakt en het duurde niet laug of de vischbar zat aan een stuk touw vast en werd even later onder luidruchtig ge schreeuw op den wal getrokken. De visch was gelukkig nog behouden ge bleven en dè matrozen J. H. cn G. T., mochten voor hun moeite oen paar groote borrels nemen. BINNENLAND. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rtjks Marine Werf alhier, werd gisteren aanbesteed het verrichten van onderhoudswerken aan gebouwou van hot Marine Eta blissement te Willemsoord, gedurende hot jaar 1915, waarvan werd iuge schreven als volgt; H. WJjker 37000.- W. L. de Jong 34900.- Göbr. van Pélt 33835.— J. Spruit 33465.— J. Wajer en J. Schuurman, Amsterdam 3332D.— R. N. van Os 33300.- P. Kor ff 32800.- Th. v. d. Sterre 32492.- J. de Vries 32370.- G. Schellinger 32114.— A. Krijnen 31894.— T. Drijver 81762.- Starrenburg ou Booi Jijk 30490. I. L. van Os 30200.— H. Riemers 29140.— J. Smit 28944.- Allen alhier. Men verzoekt ons te berichten, dat de commissie, aan wier be moeiingen wij in het vorig seizoen het optreden van de kunstenaars Kathleen Parlow, Noordewier de Haan—Verhey, te danken hadden, zich voorstelt ook dit seizoen kunst avonden te organiseeren. Op 25 November a.s. zullen in „Ca sino" concerteerenmevrouw Tilia Hill (sopraan), de heeron Jac. v. Kempen (tenor) en Willem Andries- sen (piano). Toegangsbepalingen, enz. hoopt het comité nader bekend te maken. - De Helderscbe Mandoline-club '„Serenata" geeft op Zaterdag 13 Nov. haar eerste winteruitvoering. Behalve de traditioneele muziek wordt na de pauze do succesklucht „Eeu Nacht in Berlijn" gegeven, waarin voorkomt de „Danse des Apaches". Het belooft weder eon gezellige avond te worden, en „Serenata" zal zeer zeker haar ouden roem hand haven. Voor lidmaatschap wende men zich tot het secretariaat der vereeniging: Kanaal weg 55. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Halder. De bibliotheek werd in de itfge- loopen maand' verrijkt met: R. de Clercq, Gedichten; Woord en Beold jg. 1912, geschenk van den heer Pekj. Sandeau, Sacs et parchemins J. Sandeau, Mad. de la Seigliöre; A. Daudet, Tartarin de TarasconA. Daudet, TartariD sur les Alpes; A. Daudet, Le petit cbose; J. Racine, BritannicusV. Hugo, HornaniMo lière, Lo Tartuffe; E. Souvestre, Au coin du feu; P. et V. Margueritte, L'eau souterraine; G. Flaubert, Un cceur simple; A. Theuriet, Le fils Maqgars; F. Fabre, Julien Savignac; J. Ricbepin, Braves gensJ. Claretie, Le petit Jacques; A. Boissière, La tragique aventure du Mime Properce E. de Goncourt, Les frères Zemganuo J, H. Boëx, Le testament volé; A. R. Groene, Le crime de Gramercy Park H. de Balzac, Eugénie Grandet; F. Schiller, Wilhelm Toll; W. Shake- speare, Macbeth; Byron, The prisoner of ChillonR. Buchanan, That winter night; Ch. Dickens, Oliver Twist, geschenken van het Kon. Instituut voor de Marine. De katalogus is in druk verschenen en voor de leden verkrijgbaar gestold k 10 cents; voor de lezers verplich tend. i* Te water. Gistermorgen had éen vischvrouw, terwijl zij bij haar dochter in de keuken een kóp koffie gebruikte, haar wagen met visch even onbeheerd aan de Binnenhaven laten staan en van dit oogenblik hadden eenige straatjongens gebruik gemaakt om het karretje te water te rijden, aldus de visschen in de diepte terugvoerend. Aan den kant van hel kanaal dronJ gen al spoedig wat nieuwsgierige men9chen op, toen de groengescbil- derde handwagen in de gracht dreef, met mooie schol en schar, die, wan neer het ding aanstonds ging zinken en do losse deksels van de vakkon vrij kwamen, stellig zouden ontsnap pen, want ze waren versch en spring levend. De eigenares werd gewaarschuwd en het raensch wond zich dermate op. dat ze pardoes te water wilde oni haar wagen to redden, maar kalme, De melkvoorzienlng te Amsterdam. Als gevolg van den verminderden aauvoer konden enkele melkinrich tingen gisteren aan haar cliënteele niet do gewone hoeveelheid melk atleve len. Toch is de verwachting, dat dit tekort, maar zeer tijdelijk zal zijn. Enkele zoogenaamde ..zoetboeren" hebben een belangrijk gedeelte van de melk die zij anders voor de Am- aterdamsche consumptie bestemmen' achtergehouden ter bereiding van kaas. Zelf kunnen zij dit. weliswaar niet doen - do machinerieën en noodige koelruimte ontbreken hun maar zij hebben hun product afge geven aan familie en vrienden die- wel toegerust, zijn. Een lijstje van de boeren die aldus in strijd handelen met de aanschrij ving vau den .Mini ster is reeds aan hot gemeentebestuur ter hand gesteld. Op dc melkmarkt trachtten de aau- voerders 10 cent te bedingen. Bij dezen en genen slijter die beducht was, dat hij zijn klanten niet zou kunnen bedienen, lukte dat. Maar de directeuren der groote melkinrich tingen trokken één lijn en weigerden dien prijs te betalen. De boeren hiel den hun melk nog oenigen tijd vast, doch eindigden met hun product voor 9 cent te verkoopen. Een tunnel onder het IJ. De Amsterdam sche correspondent van de N. Rott. Ct. schrijft, nu het voorstel tot het maken van een vaste verbinding tusschen beide oevers van het IJ in den raad dei- gemeente Amsterdam aan de orde gekomen ïb o»er een sedert geruimen tijd hangend plan, om een tunnel naar de overzijde te leggen. Dit denk beeld werd opgevat door den direc teur van de Amsterdamsche droog dok-maatschappij, den heer Feuenga. Hij wilde een ijzeren tunnel laten leggen, waardoor het vervoer per spoor plaats kon hebben. De tunnel welke voor dubbel spoor ingericht zou moeten worden, wilden men ten O. van de Oranjesluizen aanleggen. •Dichter naar Amsterdam toe is niet wenscheltjk in verband met de scheepvaarL Dit bezwaar geldt ook voor het overbruggen van het IJ. Voor een waterweg van Amsterdam naar zee zijn twee bruggen reeds meer dan voldoende. Bovendien heeft men beoosten de Oranjesluizen dit voordeel dat men daar de tunnel slqchts vier meter diep zou behoeven te leggen. Een onderzoek van den grond toonde aan dat men op een diepte van 17 meter een harden zandbodem bevindt die zich oen heel stuk voortzet. Het ge heel uitgewerkte plau werd door den heer Fenenga aan de besturen van Stad en Land, aau de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam, aan de directie der H. IJ. S. M. enz. ter hand gesteld. Het vond overal een goede ontvangst- Echter is men op het oogenblik zoo druk bezig met den aanleg van een ceintuurbaan om de stad, dat het thans ongewenscht is zulk een tweede grooto plan ook op te vatten. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Woensdagmiddag aangenomen het voorstel-Asscher c.s. om te on derzoeken, op welke wijze een vaste verbinding met de overzijde van het IJ zou kunnen worden tot stand ge bracht, echter met dien verstande, dat uit dat voorstel is gelicht de be noeming van een commissie van deskundigen. De gemeente, d. w. z. publieke werken, zal het onderzoek dus zélf instellen, waarschijnlijk met behulp van een of meer specialisten op het- gebied van bruggen- en tun nelbouw uit binnon- of buitenland. Nadrukkelijk heeft wethouder Vlie gen echter, namens B. en W., ge constateerd, dat deze zaak nog niet urgent is. De verschillende ponten voorzien heel goed in de behoefte. Een matroos vermist. De sloep van den op Terschelling geatranden IJmuider trawler (zie le pag.) is ledig op de Boschplaat aangedreven. De stuurman, die in de sloep was, wordt vermist-. Treurig! Naar de heer A. B. Wigman in „Buiten" mededeelt, ontving hij het bericht van den voogd van RotLum, dat de op het eiland gedetineerde 135 matrozen de ongemeen rijke vogel wereld absoluut te gronde hebben gericht. „De vogels hier, aldus schrijft de voogd, hebben dit jaar een ware nederlaag geledener is geen eitje uitgebroed. Allen zijn door de soldaten opgezocht...." Diefstal van 17.000 mark. Woensdagmorgen is door een Duitscher bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan dat hij in een perceel aan de Ruysdaelkade Dinsdagavond is beroofd van 17 bankbiljetten van 1000 mark. In verband met deze zaak zijn twee vrouwen en een man aangehouden. Een verdiend pakt Een jonge dame van Steenwijk reed Dinsdagmiddag per rijwiel van Frede- riksoord nnar Amsterdam. Haar vader reed een eindje achter haar aan. Dat was haar geluk, want ongeveer een half uur van de stad word zjj plot seling door een jongen' man, die de jaarmarkt bezocht bad, aangevallen en met een mes bedreigd. De oude heer, van een paar flinke vuisten voorzien, wist-den half dronken vent onder te krijgen en diende hem zoo'n geducht pak slaag toe, dat hem vooreerst de lust jonge meisjes aan te randen en messen te trekken, wel benomen zal zyn. Dierenmishandeling. Voor de rechtbank te Amsterdam is tegen oen voerman welke op on barmhartige wijze zijn paard ransel de, en op bevel van de politie niet stil hield, 7 dagen gevangenisstraf geëischt. Ontrouwe besteller. De recherche te Amsterdam hoeft aldaar gearresteerd pen ongeveer 30- jarigen besteller der posterijen, die reeds sedert eenigen tijd was nage gaan, omdat, hij verdacht werd post wissels en andere poststukken te verduisteren en te innen. Gisteren morgen is de man betrapt, toen hij aan een der bijkantoren een post wissel, door hem op onrechtmatige wijze verkregen, ter inning aanbood. In de woning van den aangehoudene is huiszoeking gedaan. Een groote hoeveelheid poststukken van allerlei aard is daar gevonden, niet alleen stukken vau waarde, maar ook druk werken, prentbriefkaarten, enz. Nader bleek, dat de verdachte geen stukkon heefc geïnd, die hem ter bezorging waren toevertrouwd. Er zou dus vau diefstal en niet van verduistering sprake zijn. UIT DE PERS. Grondwetsherziening. Hior volgen nog eetiige pers uit treksels betreffende het ontwerp grondwetsherziening. „Het Vaderland" schrijft: Het is groot werk en dat ge vóelen zij het best, die al don jammer van het gescharrel over Tak's Kies wet hebben meegemaakt, die en Links en Rechts wonden sloeg, waarvan de litteekeuen nog niet geheel verdwenen zijn. Nu kan van twee zijden de taak der Regeering worden bemoeilijkt, gaat het blad voort. In de eerste plaats door hen, die op vrouwenkies recht geen dag en geen nacht kun nen wachten; in de tweede plaats door hen, die de pacificatie op onderwijsgebied liever zouden zien mislukken, en daar ligt zeer zeker nog heel wat ernstiger gevaar dan het eerstgenoemde. „Het Nieuws van den Dag" brengt drieërlei hulde aan den gewichtigeD regeeringsarbeid, hoe men ook denke over de oplossing van het vraagstuk wegens de soberheid, de strakke lijn en de uitnemende toelichting van het voorstel. De Memorie van Toelich ting is naar gedachtengang en stijl een der uitnemerylste staatstukken, die ooit ondor onze oogen kwamen, Het blad meent, dat noch van de uiterste rechter-, noch van de uiterste linkerzijde veel instemming met het ontwerp te wachten is. Doch ook van die zijden zal wellicht erkend worden, dat hetgeen thans wordt ge boden, ruim is maar niet al te ruim en dat een flinke stap in c richting nu eenmaal in den gi des tljds ligt en op den duur onver mijdelijk moet worden geacht. Wijmeenen, gaat het blad voort, dat do overgroote meerderheid der natie alle reden heeft om dit aanbod der ïegeeriug in dank aan te nemen, en het is te hopen, dat de Staten Generaal het ontwerp met spoed, zonder kleingeestigheid, en in den zelfden grooten zin waarin het ont worpen is, zullen behandelen en liefst zonder te groote wijzigingen tot wet verheffen. Het blad drukt zijn spijt uit, dat ten opzichte van de Eerste Kamer niet eenige radicale maat regel is voorgesteld; bij behoud der trapsgewijze verkiezingen voor de Eerste Kamer worden hervormingen jaren lang verschoven. „Het Volk" tenslotte is van oordeel, dat de regooring in het algemeen op loyale wijze de belofte inlost, die zij bij haar optreden gaf. Hoewel het blad toejuicht, dat de vereischten voor het lidmaatschap der Eerste Kamer met die voor de Tweede zijn gelijkgesteld, bevredigt de verdere regeling ten aanzien van de Eerste Kamer niet. De onontbindbaarheid der Provinciale Staten blijft bestaan, en daarmee het stelsel dat de Eerste Kamer steeds het beeld zal geven van een achterlijken politieken toe stand. BUITENLAND. Uit Engeland. De verklaring van Asquith. Op de verklaring van Asquith in het Lagerhuis volgde slechts een onbelangrijk debat. Allec-n Carson ging iets verder op de zaak in. Deze keurde het ontbreken van oen methode in de oorlogvoering sterk af, en klaagde over de besluite loosheid. Met de belofte aangaande Servië nam hij genoegen, maar had liever gezien, dat men het hierover eerder eens geworden was. Door minster Grey werd verklaard dat de loop der gebeurtenissen niet vertraagd waren door de besprekingen met Frankrijk. Hoewel de kritiek over de rode niet uitblijft, hebben de meeste bladen haar met instemming begroet. Men vindt het flink dat hij rond uitkwam voor de fouten die begaan waren, evenals hij de successen vermelde. De „Daily Chronlcle" zegt dat de rede met instemming zal worden begroet, wegens het vaste l>e3luit dat or uit blijkt en de belofte van krachtige actie. De verklaring van Redmond, den leider der Ieren, waarin hij waar schuwde tegen een voorbarigon vrede, heeft groote verrassing gewekt. Men ziet hierin een nieuwen steun voor de regeering en verwacht een toene ming van het aantal Iersche recruten. Scheepsvrachten. In verband met de plannen der Britsche regeering ten aanzien van de Engelsche scheepvaart mag er op worden gbwezen hoe, naar de Times meldt.de vrachtenmarkt steeds hooge re records aanwijst. Het genoemde blad deelt bijv. mede, dat eergisteren op de vrachtenmarkt voor graan van Noord-Amerika naar de Westkust van Engeland werd betaald 12 sta. 9d. por quarter, terwijl even na het uitbreken van den oorlog 2sh.6d. werd aanvaard. Van Bombay naar Huil werd berekend per ton doodgewieht een vracht van 67 sh. 6d., terwijl het gemiddelde 15 sh. was in Juli van het vorige jaar. Een Nederlandsch deserteur voor de Engelsche rechtbank. Een jonge Nederlander heeft den overtocht van Amsterdam naar Huil gemaakt als verstoppeling op het Ne derlandsch stoomschip „Eemstroom" en moest dezer dagen voor de Recht bank te Huil verschijnen omdat hij nalatig geweest was om zich als buitenlander te melden. Hij had zich bij aankomst ie Huil op het politie bureau vervoegd om toestemming teneinde zich op een naar Frankrijk bestemd schip te kunnen verhureD, doch was tegelijkertijd in hechtenis genomen. Voor de Rechtbank gehoord, ver klaarde hij mei het stoomschip „Eem stroom" te zijn aangekomen, vroeger in Duitschland gewerkt, doch daar Diet gewoond te hebben. Als getuige was de gezagvoerder van het stoom schip opgeroepen, die alleen kon ver klaren dat hij van de aanwezigheid op zijn schip van genoemden Smit niet op de hoogte was. Uit papieren bleek den tolk, dat de man in het Nederland^che leger diende. Doch hij was ontvlucht omdat hij straf vrees de, wijl hij op post had geslapen. De rechtbank eischte vier weken ge vangenisstraf, waaraan de officier van justitie nog toevoegde dat hij na af loop der straf zou worden voorge dragen tot verwijdering uit het land, als ongewenschte vreemdeling. Uit Duitschland. De „Temps" ontleent aan de Zukunft van 23 October de volgende beschou wingen van Maximiliaan Harden: „Beteugelt uw vreugde, als gij onze overwinningsberichteu leest. Schuat uw geweten en dat van uw buren wakker. Ongetwijfeld strijden onze legers buiten onze grenzen de oorlog kan echter tot na den winter duren. Laten wij geen schreeuwleelyken zijn, die, ver van het front, van de soldaten do verovering van nieuwe werelden verlangen. Het is gemakkelijk zoo te praten. Het volk juicht u toe. Maar dengenen die vechten, stuiten die phrasen tegen de borst. Wij willen geen opwekking tot vaderlandsliefde hooren uit den mond van hen, voor wie de oorlog de beurs vult, het inkomen verdubbelt, de macht vermeerdert. Wij willen geen haaien in ons rijk hebben, lieden die voor onmisbare levensbehoeften prijzen verlangen, die den inkoopsprijs plus de grens van een eerlijke winst overschrijden. Speculeeren in levensmiddelen is een doodzonde. Zij, die thans geld verdienen met „zaken" in vleesch, graan, groenten, aardappelen zijn schurken. Zij die boter bemachtigen om' er. den prijs van op te jagen, verdienden gehangen te worden. Zij die vasten om wat vet en reu zel aan hun kinderen aan het front to kunnen zeqden, moesten het recht hebben, den strop te slaan om den hals van de woekeraars en hen boven aan de galg te hijschen. Laten wij stil, terughoudend, be scheiden zijn; vroom en ingetogen; laten .wij geen afgoden oprichten; laten wij niet schreeuwenlaten wij niet trotsch zijn, omdat onze Boldaten, voor ons, aan het front sterven. De houding van Orlekenland. Athene, 2 November. De officieele houding jegens de Entente blijft voorkomend en is dat bijzonder de laatste dagen geweest, zooals blijkt uit den voor de geallieerden welwil- lenden toon in de regeeriugsgezinde pers. De koning en het kabinet be schouwen den toestand van zuiver militair standpunt; zij zijn vastbe sloten zich niet in te laten met een avontuur van onzekeren afloop en ook een botsing met de centrale mogendheden te vermijden. M. a. w.Griekenland zal Bulga rije bestrijden als het op eenigerlei wijze van dien kant wordt bedreigd. Griekenland wil zijn eigen oorlogen uitvechten, maar niet die van eenige Europeesche groep. De pogingen van Duitschland om Griekenland te bewegen goen facili teiten meer aan de entente te ver- leenen, zijn mislukt. De koning is zijn eigen raadsman en dat beslist thans over de politiek van Griekenland. De stemming van het volk is gun stig voor de geallieerden en in het bijzonder voor Frankrijk. Het volk wenscht echter geen oorlogde ont beringen van den Balkanoorlog liggen nog versch in het geheugen, maar het beschouwt Bulgarije als zijn erf vijand en vertrouwt, dat de koning op het juiste oogenblik den rechten weg zal weten to kiezen. De toestand in Macedonië geeft aanleiding tot eenige ongerustheid, die echter in hooge mate wordt ge temperd door de aanwezigheid van de troepen der geallieerden, die een waarborg is tegen een inval der Bulgaren. Naar het oordeel van offi cieele kringen is de landing van troepen in Macedonië (bedoeld wordt zeker: Kawala) niet geschied om Grieksche belangen te dieneD, maar om den opmarsch der Duitschers naar Konstantinopel te verhinderen, 't geen voor de entente van het hoogste be lang is. Wenizelos heeft iu een gesprek met den Atheenschen correspondent van de „Cbicago Tribune" gezegd „Ais ik weor aan het bewind kom, zal lk Bulgarije den oorlog aandoen. Het is onze plicht om ten oorlog te trekken, zoowel uit zedelijke verplichting jegens Servië als om een Bulgaarschi: overheereching te verhinderen, en de kleine naties tegen de idealen van een enkelen grooten staat te verdedi gen. Griekenland heeft bij de over winning van de geallieerden alles te winnen." Van het Servische gevechts terrein. Berlijn, 3 Nov. Onze troepen hebben Oesjitse bezet en den weg Tsat sak Kragoejewats overschreden. Aan weerszijden van den Morawa biedt de vijand nog hardnekkige!! tegenstand. In Kragoejewats zijn zes kanonnen, 20 geschutloopen, 12 mljnwerpers, eenige duizenden geweren, veel mu nitie en oorlogstuig buit gemaakt. De Duitscbe troepen van het leger van generaal von Koevess hebben gisteren 350 krijgsgevangenen ge maakt en vier kanonnen veroverd. Het leger van von Gallwitz heeft, in de laatste drie dagen 1100 Serviërs gevangen genomen. Het Bulgaarsche leger heeft den vijand aan weerszijden van den straatweg Tsajotsar Paradzin terug gedreven, 280 man krijgsgevangen gemaakt en vier kanonnen veroverd. Ten Zuidwesten van Knjadzewats hebben de vervolgende Bulgaren het bruggehoofd van Svrljig veroverd, zijn de Svrljiski Timok (linkerz|jrivier v/d. Timok) overgetrokken, en drin gen naar het Nisjawadal voorwaarts 300 man en twee machinegeweren zijn in hun handen gevallen. De zich in het Ni9jawadal bevin dende troepen zijn voor overmachtige aanvallen uitgewekon; op den Bo- gowberg (1154 M.) ten westen van Bela Palanka hebben zij zich gc handbaafd. Weenen, 3 November. De tegen Montenegro vechtende O.-H. troepen hebbeu ten zuiden van Awiawar dn op vijandelijk gebied gelegen hoogte Boblja en 3 andere door de Monte negrljnen taai verdedigde bergtoppen bestormd. Op de Boblja is een kanon vau 12 c.M., van Italiaansche her komst, veroverd. Saloniki. 8 November. De opmarsch der Bulgaren, diede bekende Katsanik- pas hebben veroverd, is gisteren tot staan gebracht op het front van Te- towo, dat de Serviërs zoo vast. in handen hebben, dat zij gisteren in de richting van Wranja tot het offen sief konden overgaan. Parijs, 3 November. Op het Servi sche front hebben twee Bulgaarsche bataljons met twee batterijen op 30 October ons bruggehoofd bij Kriwo- lats aangevallen, maar zijn gemak kelijk afgeslagen. In den sector van Stroemitsa kleine gevechten. De geallieerde troepen hebben terrein gewonnen op de zuidelijke hellingen van het grens gebergte. Elders niets bijzonders. Van het Westelijke gevechts terrein. Berlijn, 8 Nov. Aan de beek van Souchez, ten N.O. van die plaats, is een vooruitgeschoven met omsingeling bedreigd loopgraafgedeelte van onge veer 100 M. breedte vannacht over eenkomstig het plan ontruimd. Ten oosten van Péronne is een Engelsch vliegtuig door het vuur onzer infanterie tot landen gedwongen. De bestuurder, een officier, is ge vangen genomen. Van het Oostelijke gevechts terrein. Berlijn, 3 November. Voor Duna burg hebben de Russen hun aanvallen voortgezet. By Illoekst Garboenofka en Gatoni zijn zij onder zeer bloedige verliezen tot viermaal toe terugge slagen. Tusschen het Swenten- en het Ilsen-meer hebben wij onze linie terug moeten trekken. Het is den Russen daar gelukt het dorp Mikoe- lisjki te bezetten. Aan beide kanten van den weg Lisowo-Tsjartorisk zijn de Russen opnieuw tot den terugtocht gedwon gen. Wij hebben 5 officieren en 660 man gevangen genomen, 3 machine geweren buitgemaakt. De troepen van generaal Bothmer zijn in het noordelijk deol van Sie- mikowce nog in gevechten gewikkeld. St. Petersburg, 3 Nov.Indestreek van Dwinsk (Dunaburg) zijn wij er door een onstuimigen aanval in ge slaagd twee sterk verschanste hoog ten en het dorp Platonowka (ten zuiden van het SwenteD-raeer) te nemen. Wij hebben tal van krijgs gevangenen gemaakt en machinege weren vermeesterd. Tot dusver zijn 4 officieren en 500 man gevangenen ingeschreven. Gisteren hebben -wij vijandelijke aanvallen op de dorpen Goetalisjofs- kaja, Kaffienoeka, Boedkaen Komarow afgeslagen en daarbij 100 gevangenen gomaakt. De Oostenrijksche troepen die er in geslaagd waren de rivier Poetilofka ten zuiden van het dorp Asjüki (ten westen van Deranjo) over te steken, zijn terruggeworpen. Onze troepen 'zijn zonder een schot te lossen de prikkeldraadversperringen in den sector ten westen van Nowo Aleksinice genaderd en hebben er bij overrompeling den vijand uit ver dreven. Zij hebben 2 officieren en 42 soldaten gevangen genomen. Van het Zuidelijke gevechti- terreln. Weenen, 7 November. De Italianen hebben hun pogingen tegen Görz voortgezet. Gisteren hebben op het front van Plava tot en met den noordelijken sector van de hoog vlakte van Doberdo sterke vijande lijke strijdkrachten onafgebroken aanvallen gedaan, die alle zijn afge slagen. Verscheidene Italiaansche regimenten hebben in deze gevechten do helft van hun sterkte verloren

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2