HELiDERSCHE COURANT VOORHEEN GENAAMD 'T VLIEGEND BLAADJE Nieuwsblad voor Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Eerste'Blad. No. 4540 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1915 43e JAARGANG Abonnement per 3 mnd. 65 ct., franco per post 90 ct., Buitenland f 1.90 Zondagsblad 45 52'/2 0.85 Modeblad 65 75 1.00 Voor het Buitenland bij vooruitbetaling - Losse nummers der Courant 2 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag UITGEVER: C. DE BOER Jr. - HELDER Bureau: Koningstraat 29 - Interc. Telefoon 50 Advertentlën van 1 tot 4 regels (bij voorultbet.) 30 cent. Elke regel meer 6 ct. Ingezonden mededeelingen van 1 tot 4 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Advertentlën op bepaald aangewezen plaatsen worden 25°/o hoo§er berekend. Groote letters en cllché's naar plaatsruimte. - Bewljs-exemplaar 2£ cent Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel) Zon Hoog- Nov. op: onder: op: onder: v.m.: n.m. 'Zondag 7 m. 7.37 a, 8.44 7.7 4.18 7.31 8.3 Maandag 8 9.10 4.19 7.9 4.16 8.17 8.46 Dinsdag 9 n 10.81 6.11 7.11 4.14 9.4 9.27 Woenad. 10 „11.40 6.28 7.18 4.13 9.63 10.11 Donderd. 11 a. 0.21 7.47 7.16 4 13 10.44 10.67 Vrijdag 12 0.64 9.16 7.16 411 1126 11.44 Zaterdag 13 1.14 10.41 7.18 4.10 -.0 020 DE OORLOG. Da offlcleale legerberlchten van 3 en 4 November. Van het W e s t e 1 (j k front. Van Fransche zijde wordt dd. 8 dezer medegedeeld, dat in Champagne de Duitschers opnieuw aanvielen. Zij slaagden er in eenige vooruitgescho ven loopgraven op de hoogte 199, bij Mi-ssiges te nemeD. Verder werden z(j overal teruggeslagen. In het bericht van den 4eu wordt evenwel medegedeeld dat het grootste deel van de verloren loopgraven weder hernomen is. Bij Neuville St. Vaast, aan den weg naar Rljssel zijn hevige gevechten geleverd. Het Duitsche bericht van den 4en geeft alleen 'aan dat de loopgraven bij Massiges veroverd werden. De lengte ervan bedroeg 800 meter. Het „grootste" deel van de verdedigers, zijnde 2 officieren en 2B man, werden gevangen genomen. Over het weder verloren gaan van een deel der loop graven wordt niets gemeld. Van hot O o s t e 1 Ij k front. Het Russische legerbericht van den 3eu doelt een en ahder mede over de gevechten bij Seinikovice. De vyand, die hier tot het offensief overging, slaagde er in hot dorp binnen te dringen. Door de Russen werd na een hevige beschieting een tegen aanval ondernomen, welke volkomen gelukte. De aanvallers welke het front by Seraikovice hadden doorbro ken werden bijna allen gevangen ge nomen. Het waren ongeveer 5000 Duitschers en Oostenrijkers. Hierop ondernamen de Duitschers weder een aanval. Het gevecht duurt nog voort. Het Duitsche legerbericht daaren tegen weet te vertellen dat de Russen verschillende tegenslagen ondervon den. Over de gevechten bij Dunaburg wordt gemeld, dat de Russen her haaldelijk aanvielen. By Garboenowka waren deze het hevigste. Sterke strijdkrachten werden hier door de Russen in het gevecht geworpen. Het door hen veroverde dorp Mikoliskji konden zij niet bezet houden wegens de hevige beschieting door de Duit sche batterijen. Het dorp werd daarop door de Duitschers hernomen. Aanvallen der Russen op bet dorp Koechoka-Wola werden afgeslagen, hoewel zy er aanvankelijk -slaagden het dorp binnen te dringen. De [aan vallen oiii het veroverde gebied ten W. van Tsartorisk te hernemen, mislukten over het algemeen even- :ns. Sinds den 2den November werden hier 1117 man en 5 officieren gevangen genomen en 11 machine geweren buitgemaakt. Over de gevechten bij Semikovice wordt medegedeeld, dat een aanval ten Zuiden van het dorp mislukte. In de gevechten om bovengenoemd dorp zijn in het geheel 8000 man gevangen genomen. Het Oosten rijksche communiqué van den 4den zegt dat de gevechten om Semikovice nog voortduren en dat het dorp bijna geheel heroveid is. Aan den beneden Strypa zijn nachtelijke aanvallen afgeslagen. Op het Strypa-front (O. Gallcië) zetten de Russen hunne aanvallen voort. Zy werden door het vuur der Oostenrijkers gestuit. Voor de loop graven van twee bataljons werden 500 gedoode Russen begraven. Van het Z u i d e 1 ij k front. Van Italiaansche zijde wordt dd. 3 dezer medegedeeld, dat de Oosten rijkers door het haastig aanvoeren van reserves de door de Italianen veroverde stellingen trachten te her nemen. Verwoede aanvallen werden vooral 's nachts - ondernomen. Zij konden echter het Italiaansche offensief niet tot staan brengen. Op het Karstplateau zijn deltalia nen er in geslaagd nog meer loop graven te heroveren. Niettegen9taandeeenigedagen tering in Oostenrijksche berichten werd ge meld, dat het offensief van den vijand begon te verslappen, wordt in het communiqué van den 4-en het voort duren der Italiaansche aanvallen op het bruggehoofd van Qörz medege deeld. Verder waren de aanvallen gericht tegen Zagora, de hoogte van Podgora en den Monte San Michelle. Alle aauvallen werden afgeslagen. Om enkele loopgraven op de hoogte van Podgora wordt nog gestreden. Ingezonden mededeeling. Wat tl doBn wanneer man zwak is? Wat te doen, om de algemeene zwakte te bestrijden? Men moet het bloed, te arm aan voode bolletjes, nieuw leven geven, het zenuwstelsel, dat geen veerkracht meer heeft, versterken, en zoo zonder verzuim den levensweerstand ver meerderen. Is daartoe een lange behandeling noodig? Moet er een sHamgestelde leefregel mee gepaard gaan? In het. geheel niet. Eenige doosjes Pink Pillen nemen, dat is alles. De zieke zal na weiDig tijd zelf zijn leefregel vaststellen, zijn eetlust zal inderdaad terug zijn gekomen en hij zal willen eten om zijn honger te stillen. Dan laat gij hem eten. zyn levenskracht zal vermeerderd zijn ter eener zijde door hetgeen het geneesmiddel zelf heeft aangebracht, ter andere zijde door het overvloediger en beter op genomen voedsel. De Pink Pillen kunnen het meest uitgeputte gestel weer opheffen, zij geven aan alle functies nieuw leven, zy herstellen de lichaamskracht, die door leeftijd en pünen, doorlichame- lijk of geeateiyk overwerken, door buitensporigheden of verdriet ver zwakt is. Ziehier een nieuw bewys van de werkdadigheid der Pink Pillen. Mej. G. Rosier, geb. Van Vreeswyk, oud 41 jaren, wonende te Utrecht, Brou werstraat 10, schrijft ons: „Sedert eenigen tijd was mijn ge zondheid niet zeer schitterend. Ik verkeerde in een toestand van alge meene zwakte, die aan uitputting grensde. Ondanks alle zorgen, was men er niet toegekomen dien toe stand te veranderen. Ik at niet meer, ik had schele hoofdpijnen, hartklop pingen, benauwdheid en ook plaatse lijke pijnen. Gelukkig heeft men my de Pink Pillen doen gebruiken, en deze pillen hebben my zooveel goed gedaan, dat mijn gezondheid is her steld." Onder een beknopten vorm bevat ten do Pink Pillen alle noodige ele menten om aan het bloed een nieuw leven, nieuwen rijkdom te geven en om het zenuwstelsel te versterken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen by het Hpofddepöt der Pink Pillen, DacoBtakade 15, Amsterdam voor Helder en Omstreken by ALB. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93 en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63 te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) by T. BUIS en verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Van het Servische front. Het Duitsche legerbericht van den 4en geeft aan, trots den taaien tegen stand van de Serviërs, vorderingen werden gemaakt, ten N. van Kral- jevo (Z.O. van Kragu jevats). Ooste- lljk daarvan is de algemeene linie Zaloeka Jagodino (aan de Morawa ten O. van Kragujewats) bereikt. De Ser viërs wijken hier, door de troepen achtervolgd. In het Oostenryksche communiqué van 4 November komen behalve de reeds in het Duitsche bericht gemelde feiten nog eenige mededeelingen be treffende de van Visograd uit operee- rende troepen en over de verrichfin gen tegen Montenegro. De afdeelingen welke by Visegrad in het Servische gebied doordrongen, hebben by Podzega verbinding gekre gen met het Oostenryksche leger onder bevel van generaal von Koevess, welke troepen de Podzega zijn over getrokken. Z.W. van Cacak werden de Serviërs teruggedreven. Ten O. van Trebinje zyn de aan vallen tegen de. Montenegrynsche grensversterkingen gaande. Ten O. on N.N.O. van Bilek werden de aan vallen van de Montenegrljnen afge slagen. Het Bulgaarsche oommuniqué van den 3den, betreffende de operaties van 1 November deelt mede, dat troepen na de bezetting van Bela Palanka naar den linkeroever van Niesjawa zijn overgestoken. Zy maak ten daarna nog vorderingen en ver overden 4 kanonnen, veldkeukens en oorlogsmateriaal. De toestand in Macedoniö wordt als onveranderd opgegeven. Ten Z. van Stroemitza hadden eveneens gebeurtenissen van belang plaats. In streek namen de Bulgaren 600 man gevangen en veroverden zy 4 kanonnen en 2 mitrailleurs. Volgens dit bericht hebben de Serviërs toen zy Kragujewats moes ten ontruimen het arsenaal inbrand gestoken. In het bericht van den 4den wordt gemeld, dat de stad Boljeyac (ten W. van Zajecar) is bezet. In het dal van de Svrljiski Timok werden Servische stellingen genomen. Even eens werden de Serviörs uit hunne stellingen in het dal van de 1 Tintsja verdreven. De linie Setsenitsa- Brlstodol werd bereikt. 600 .man werden gevangen genomen. Volgens een officieel Bulgaarsch richt uit Sofia aan de Koln. Zeitung, zouden de Fransche landingstroepen ten N. van Prilep zoodanig zijn gesla gen dat zy terug moesten trekken. Voor een groot deel werden de troepen uiteengedreven of gevangen genomen. Van Engelsche zyde wordt mede gedeeld dat de Servische legers nog volkomen intact zyn, en dat zij onder felle achterhoede gevechten terug trekken. De DuitBchers en Oosten- rykers ïyden hierby geweldige ver liezen. De veroverde bult bestaat Blechts uit eenige bergkanonnen. Een beslissende slag ia nog niet geleverd. Het bericht dat de bevolking van Servie algemeen vlucht is onwaar. Zij moeten evenwel het leger volgen, en kunnen niet aan hun lot overge laten worden. Volgens een bericht uit Saloniki, dd. 3 dezer zijn de Serviërs in een hevig gevecht met de Bulgaren ge wikkeld, om den Baboena pas, welke den weg v:in Prllip naar Monastir be- heerscht. Van het Fransche front Kriwolats- Rabrowo valt geen bijzonders te ver melden. Uit CettiDje (Montenegro) komt een bericht het welk meldt dat bij het ge vecht bij Visegrad meer dan 300 Oostenrijkers, w.o. 8 officieren, gevan gen genomen werden. De vijand ver loor meer dan 800 man aan dooden en gewonden. De hulp van da Entanta. Een Fransch bericht deelt mede dat de ontscheping van troepen te Saloniki ongestoord voortduurt. Van Eogelse.he zijde wordt dit bericht nog aangevuld met de mededeeling dat sterke Engelsche versterkingen zijn aangekomen. Deze hebben de tweede Fransche linie bezet. Het doel is hier een vasten Engelschen sector te vor men, waardoor de Franschen hunne troepen vooruit kunnen brengen, daar de rechtervleugel van het front in vaste stellingen is bevestigd. Den SOsten October zyn weer ver scheidene transportschepen met Engel sche en Fransche soldaten en munitie te Saloniki aangekomen. De ontsche ping is direct begonnen. Over de door de Entente te ver- leenen hulp verneemt de „Frank furter Ztg." uit Konstantinopel, dat aan Rusland het voornemen om op verschillende punten in te grijpen wordt toegeschreven, waarbij het als zeker geldt dat de troepen door Roe menie zullen trekken. Dat heeft altijd bij de Russische Balkan-plannen voorgezeten. Men is echter van meening dat Roemenie dit niet zal toestaan. Frankrijk en Engeland zouden troe pen willen landen te Kawalla en Dedeagatsch. Voorts is de thans aan Griekenland behoorende haven Santi Quaranta (Albanië) als operatie basis gekozen. Honderden treinen met troe pen zouden naar Bari zyn gezonden, om vandaar overgevoerd te worden en verder over Koriza naar Monastir gezonden te worden. Men zal goed doen dit bericht onder voorbehoud te aanvaarden. Op zee. Volgens een bericht aan de „Times" heeft de vloot van de Entente op 2 Nov. de bescbietlDg geopend van Tsjesmeh, aan de kust van klein-Azië. Duitsche duikboot gevangen. Londen, 4 November. Liverpoolscho bladen bevatten een belangwekkend verhaal over de korte loopbaan van een van de nieuwste Duitsche duik- booten. Het was, zoo heet het, de eerste opper-duikboot, laug 350 voet (100 M.) en 20 voet (G M.). Behalve torpedo werpers voerde z(j vier stukken van vry groot kaliber. Zij liep een veer tien dagen geleden te Stettin van stapel en was eonige uren na haar vertrek uit haar haven vast gevangen ien van de vallen, die wy ergens in de Noordzee voor die vaartuigen hebben uitgezet. Men kan zich de verrassing en ergernis van h3ar officieren denken. Ze waren dan ook zoo verbitterd, dat zy niets van hun schip wilden vertellen. Een van de bemanning was echter spraakzamer en van hem hoorden de vangers met vermaak de korte geschiedenis van de duikboot, Onze vakmannen hebben den laatsten prys bekeken en gemerkt, dat in deze afdeeling van scheepsbouw de vijand de Engelschen niets heeft te eeren. De duikbootenoorlog. Het Duitsche stoomschip „Fr&scati" is in de Botniscbe golf genomen en naar Finland opgebracht. Folgens een Engelsch bericht is het (Eng.) s,s. „Friargate" gezonken. Van de opvarenden zyn 5 man aan iand gebracht. Da Balkan. Do toestand In ServIK. In ons vorig nummer kwam het legerbericht voor, waarin een succes van de Serviërs gemeld werd. Het betrof het terugwerpen van den vyand in het Niesjawa-dal. De vyand moest hier terug tot een punt ten Westen van Bela-Palanka (35 K.M. Oostelijk van Nisj). Echter komt van Bulgaarsche zyde de mededeeling, dat de troepen van Knadzewats oprukkend, over het Goeljanakagebergte vooruit komen, naar het dal van Niejawa. Is dit inderdaad het geval en zyn zy reeds over het gebergte heen, is dit een ernstige bedreiging van de flank van de Serviërs, welke daar door wel eens. gedwongen zouden kunnen worden het behaalde voordeel op te geven. Veel doet het nochtans niet toe tot den toestand waarin het Servische leger verkeert. Echter is het succes voor het moreel van de Servische troepen van het grootste belang, vooral met het oog op den verderen tegenstand der Serviërs, die tot nog toe zich hardnekkig verdedigden, doch niet tot het uiterste. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELOER. Hearen Regenjassen, in gummi en Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. waterproof. Waar deze tegenstand zal plaats vinden is nog niet te zeggen. In verband niet het bericht, dat Nisj tot een centraal reduit zou worden gemaakt, is het offensief aan de Niesjawa misschien een voorbode er van. Het nadeel is echter, dat een samentrekking der troepen in Nisj kan leiden tot een insluiting van het leger, en dat dit zal moeten capitu- leeren, voordat de hulptroepen der Entente er in geslaagd zullen zyn het te ontzetten. Verder is er nog den krachtigen tegenstand der Serviërs in het Morawadal, waar de Duitschers en Oostenrijkers niet meer zoo hard opschieten. Waarschijnlijk heeft de zen tegenstand ten doel de Serviërs, welke nog ten Oosten van het dal staan, gelegenheid te geven naar het Zuiden te ontkomen. Intusschen is de tang, tuaschen welke de Serviërs doodgedrukt drei gen te worden, voltooid. Thans hebben de Oostenrykers, die bij Visegrad over de Drin getrokken zyn, zich met de overige troepen vereenigd. Voor de Centralen en Bulgarije is het nu de le uiteinden naar elkaar te brengen. Voor het zoo ver echter is, zal er nog heel wat moeten gebeureD. Althans, wanneer de berichten over de transporten van de Engelsche en Fransche I roepen naar het gevechts terrein in het Zuiden waarheid be vatten, zal aan het Bulgaarsche leger voorlooplg wel belet worden verder naar het Westen door te" dringen. Dat de opmarach der Centralen niet zoo heel gemakkeiyk gaat., be wijst het bericht van den oorlogs correspondent van de „Frankfurter Zeitung". Deze had een gesprek met generaal Von Kövess, welke zeide, dat men zich in Duitschland geen voorstelling kan maken van de moei lijkheden van het terrein. De wegen zijn nog in zoo'n toestand, dat de veldtocht in Servie het zwaarste werk is dat de oorlog heeft opgeleverd. De ergste toestand in Galicië wordt verre overtroffen, zei de generaal. De correspondent bevestigt dat. Hij heeft over een weg, dien hy „in Europa" op een gewonen weg in een uur zou hebben afgelegd, twee dagen gedaan. Er ligt een halve meter slyk op de wegen. Dan gaat het voort durend op en neer, en telkens over gebrekkige bruggen. Auto's biyven In het slik steken, karren vallen om. En.de regen stroomt 1 De manschap pen hebben 's nachts een natten mantel als eenlg dok. De houding van Qrlakanland. De berichten omtrent een nieuwen aanval op het ministerie zyn bewaar heid. En de aanval is geslaagd ook. Van offlcieele Grieksche zijde is het bericht ontvangen dat, naar aanlei ding van een geschil in de Kamer, gerezen tusschen den minister van oorlog en een liberaal afgevaardigde over een militair wetsontwerp, de regeering, nadat een levendig debat tusschen de leden der regeeringsparty Wenizelos was gevoerd, een motie van vertrouwen heeft voorgesteld. Er stemden 114 leden voor de regeering, 147 tegen, 8 blanco. Hierna verklaarde de Minister-pre sident Zaimis dat er een kabinets crisis was ontstaan tengevolge vën den uitslag der stemming. Hy ver zocht der Kamer haar arbeid te schorsen tot een nieuw kabiuet was gevormd. Een Reuter-bericht deelt daaren tegen mede, dat de oorzaak van het stellen van de motie van vertrouwen gelegen was in een opmerking van den Min. yan Oorlog, welke door Venizelos als een beleediging voor de nationale vergadering beschouwd werd. Hy eischte daarvoor onmiddeiyke verontschuldiging van den minister. Het kabinet verklaarde zich solidair met den Min. van oorlog en stelde de motie van vertrouwen. Met het hierboven vermelde gevolg. Een later bericht deelt nog mede, dat men verwacht dat de crisis zal worden opgelost door ontbinding van de Kamer, met behoud van hetzelfde kabinet. Mogeiyk zal de portfeuille van oorlog in andere handen over gaan. Ds houding «On Roomonlh. In de Roemeensche bladen is een bekendmaking van de regeering ver schenen aangaande de handhaving van de neutraliteit. Volgens deze verklaring bestaat er evenmin uit zicht op een inmenging van Roemenië aan de zijde der centralen als aan de zyde der entente. Plannen met betrokking tot Zevenbergen en BeB- sarabië aljn er ook al niet. Het bestaan van een verdrag met het drievoudig verbond wordt erkend, doch op het oogenbllk als niet bindend beschouwd, daar de aansluiting niet in den vorm is geschied. Een bericht aan den „Lokal-Anzei- ger" geeft aan, dat de Roemeensche regeering aan het verzoek tot inter- neering van de Russische torpedo- booten te Turu-Se verin heeft voldaan. De schepen zyn ontwapend. De be- i manningen, uit 160 matrozen be staande, zyn voor het grootBte deel naar Constanza vervoerd. Vredugeruohtin. Hel in ons vorig noinmer opge nomen bericht over de Duitsche vre desvoorwaarden, wqryt van Duitsche zyde tegengesproken. Naar hel heet, heeft do Rijkskanselier zich niet om trent den vrede uitgelaten. Door het correspondentie-bureau werd daarop aangegeven, dat het de uitlatingen van drie sociallatiache afgevaardigden betrof. Voor het bericht van het H. C. verscheen, heeft de Duitsche onder staatssecretaris ZimmermaDn mede gedeeld, dat, wanneer pogingen ge daan zouden worden om tot vrede te komen, deze door Duitschland ge steund zouden worden en men er niet zoo af wy zend tegenover zou staan als in andere landen. Een damea-dlplomaat. De Engelsche regeering heeft, naar uit Noorwegen aan de „Vorwarts" wordt gemeldt, voor de eerste maal een dame tot een diplomatieke be trekking benoemd. Een der leidsters van de beweging voor vrouwenkies recht, de suffragette Mrs. PreBzley- Smith is tot legatie-secretaresse aan het Engelsche gezantschap te Chris- tiania benoemd. Een voorbeeld ter navolging! De qaanneiyke diplomaten hebben in de afgeloopen jaren ee Euro- peesche zaken zoo deeriyk in de war gestuurd, dat het wellicht aan zachte vrouwenhanden zal gelukken, de goede dlplomatieken betrekkingen tus schen de Europeesche staten te her stellen. Ook in andere moeiiyke en schynbaar onontwarbare omstandig heden werd in 1529 te Cambray (Kamerryk) de vrede tusschen Spanje en Frankryk gesloten, die in de ge schiedenis bekend is als de „Dames- vrede", wyl by de daar gevoerde onderhandelingen Margaretha van Oostenryk, de Btadhoudater der Neder landen, de tante van Karei V, en Louise van Savoye, de moeder van Franz I, de hoofdrol speelden. BINNENLAND. Dultsahe ondeueeBr binnengebracht. Id een deel van ons vorig nummer konden wy nog het bericht opnemen, waarin werd medegedeeld dat door de reddingboot van Terschelling, welke uitgegaan was op de waarne ming vau noodseinen, een Duitsche onderzeeër naar binnen was gesleept. Nader wordt hierover medegedeeld dat de boot door het sturen vaneen foutieve koers op ongeveer 1 myi uit de wal gestrand was, en hierby averij opliep. De boot was gemerkt C 8. De twee kruisers. Ten opzichte van den aanbouw der belde snelle kruisers voor de Marine deelt het Haagscbe Correspondentie bureau het volgende mede: Zoodra de regeering besloten had tot de indieniDg van een wetsont werp tot versterking van de vloot in Indië met twee snelle kruisers en vier groote onderzeebooten, en de hoofdeischen waren vastgesteld, waar aan die schepen hadden te voldoen, wendde de Minister van Marine zich den 22en Maart 1916 tot vier groote Nederlan dsche scheepsbou w- wer ven met de vraag of zy bereid zouden zyn voor den bouw van een of twee der bedoelde kruisers mede te dingen. De schepen zouden in Nederland gebouwd moeten worden, doch ver mits dergeiyke schepen, waaraan zeer hooge eischen worden gesteld, nog niet in Nederland werdou vervaar digd, werd de voorwaarde gesteld dat de bouw zou moeten worden uit gevoerd onder toezicht en garantie eener buitenlandsche scheepsbouw- werf, die zich op dat gebied een goeden naam heeft verworven. Naam of nationaliteit van eenige buiten- landsche werf word in die uitnoodi- ging niet genoemd. Aangezien het bekend was, dat de vier bovenbe doelde Nederlandsche werven in ver binding staan met eenige Britsche en Duitsche scheepsbou w-maatschap- pyen, werd verwacht en gehoopt en dit werd tegen de betrokken firma's ook uitgesproken - dat zoowel Britsche als Duitsche projecten zou den worden aangeboden en er moge- ïykbeid zou bestaan om van de onder vinding op dit speciale gebied in heidelanden opgedaan,party te kunnen trekken. Hierop deelden alle vier de Neder landsche werven mede, dat zy gaarne zouden Inschrijven en daarvoor de medewerking hadden Ingeroepen van de onderstaande Engelsche scheeps- bouwwerven Door Maatschappy „De Schelde": aan Coventry ayndlcate, Fairöeld, John Brown, Cammell and Laird, Coventry works. Door de Ned. „Scheepsbouw Maat schappy" c.b.: aan Vickers, Barrow in Furness. Door de „Rotterdamscbe Droogdok Maatschappij": aan Scot Glasgow, Beardmore, Armstrong New Castle on Tyne. Door „Fyenoord"aan Armstrong, Swan Hunter Wiggin and Richardson te Wallsend on Tyne. Al deze firma's deelden later ach tereenvolgens mede, niet te kunnen medewerken aangezien de Britsche regeering (admiraliteit) daartegen be zwaren had, dan wel, dat zy over belast waren. Na den oorlog zou men gaarne projecten leveren. Intusschen kwam de Maatschappij „Fyenoord" tot overeenstemming met de „Germania-werf" te Kiel (Krupp), Waarmede zij zich ook in verbinding bad gesteld. De Scheep9bouwmaatschappy te Amsterdam, die reeds Sn relatie was met de Vulcanwerf te Hamburg, deed daarop een aanbieding voorden bouw van een of twee kruisers volgens een project van die Duitsche werf, ter- wyi Fyenoord een aanbieding deed in aamenwerking met De Schelde te Vlisslngen, voor den bouw van een of twee schepen volgens een project van de Germanlawerf. Aan dit laatste project werd door het Departement de voorkeur ge geven. Teneinde den bouw der vier onder zeebooten zooveel mogelijk te bospoe digen, was aanvankeiyk besloten de uitvoering daarvan gelijkelijk te ver doelen over de beide werven, die tot nu toé die soort van vaartuigen voor de Nederlandsche Mariae hebben ge bouwd, n.1. De Schelde en Fyenoord. Eerstgenoemde firma bouwt booten volgens de plannen van de Electric Boat Co. New-York; de booten te Feljenoord worden geconstrueerd naar de projecten en onder garantie van 1 de firma Denny Bros te DumbartoD. Op elk der beide werven zyn thans nog twee booten in bouw, te Vlis- singen de No. VI en de KJII, te Fyenoord de No. VH en K 11. Tegen aanbouw van onderzeebooten te Amsterdam bestonden onder de geven omstandigheden verschillende bezwaren. Zooals de zaken nu Btonden, zou dus al het nieuw aan te bouwen materieel op de werven in het zuiden des lands op stapel worden gezet. Het is duideiyk, dat dit uit een sociaal-economisch oogpunt niet is aan te bevelen, terwyi ook een meer geiykmatige verdeeling van het werk over de verschillende werven meer waarborg voor een spoedige uitvoering zoude geven. Ook zou daardoor het aan het werk verbonden risico door een belangryk grooter kapitaal worden gedragen. De Regeering besloot daarom een ir kruisers te laten bouwen door de Ned. Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam, die de macbineB voor haar schepen laat vervaardigen door de Maatschappy Werkspoor aldaar. Dit zou meebrengen, dat Fyenoord en De Schelde den anderen kruiser voor hun rekening zouden nemen. Aangezien een doelmatige verdqeling van dat werk over die twee maat- schappyen niet wel mogeiyk bleek, werd in onderling overleg tusschen het Dep. van Marine met bedoelde maatschappyen overeen gekomen, dat de tweede kruiser gebouwd zou worden te Vlissingen, terwijl, om VliS3ingen niet overmatig te belasten, aan Feyenoord drie in plaats van twee ondezeebooten worden toege wezen. (H.blad.) Ean mlalukta proefrit. Sedert eenigen t|jd werden te Arn hem proefritten gehouden op de schip brug, in verband met de binnenkort te openen nieuwe tramiyn naar de Geldersche groentenveiling. Tot dus ver hadden die proeven een goed ver loop. Donderdagmorgen werden zy voortgezet met een goederentrein der Betuwsche Tram, bestaande uit een locomotief en drie met pulp geladen goederenwagens. De trein passeerde zonder incident van de overzyde de brug naar de stad, maar op de o terug weg had een ongeluk plaats. Toen de trein het iets hooger liggende tweede brugvak zou oprijden, kantel de een der schepen. De trein reed terug en nu braken de verbindingen van een paar schepen van het eerste vak en het brugdek, zoodat het ge- beele bruggedeelte aan de stadszijde inzakte, waarby nog twee schepen geheel of gedeelteiyk kantelden. Op de locomotief stonden, behalve de machinist, de directeuren der Betuw sche Tram, van de gemeentetram en de directeur van gemeentewerken. Allen kwamen met den schrik vrij- In het verkeer wordt tydeiyk met booten voorzien. Den geheelen dag werd doorgewerkt om de brug weer in orde te krygen. De goederenwagens werden na ontladiDg met staalkabels op den "wal gehaald. Daarna begon men met het vlot maken van de gekantelde en volge- loopen brugschepen. Een nieuw brug- schip wordt in gereedheid gebracht, om onder het weggezakte brugge deelte te brengen, en dit zoodoende weder een horizontalen stand te geven. Op deze wijze tracht men de locomo tief, 'die nog op het ingezakte deel staat, op het ongoschonden deel der brug te krygen. By het ongeluk zyn zware y'zeren balken doorgeknapt. Men schat de belasting door den goederentrein op S8.000 K.G. Ean redding. Men meldt aan de „N. Rott. Ct.": In dit jaargetyde, nu vele vogel soorten naar het Zuiden trekken, speelde zich onder onze oogen op den mond der Wester-Schelde het volgende aardige tooneeltje af Een roodborstje, door den mist ver dwaald en vermoeid geworden, viel in het natte element. Een der daar rondvliegende meeuwen schoot onmid deliyk toe, dook en kwam zoo be hendigaan de wateroppervlakte terug, dat zy het roodborstje op haar rug had. Nadat ze tezamen een geruimen rijd hadden rondgedreven, zette de geredde, uitgerust, zijn reis voort. Misdrijf? Men meldt uit Amstelveen Woensdagavond bracht de justitie uit Amsterdam een bezoek aan een paar boerenwoningen, naar aanleiding van vermoedens van mladryt en lu verband met het vinden vau het Hik van een inwoner dezer gemeente, dat Maandagmorgen uit, de poldersloot werd opgedregd. Er hadden enkele aanhoudingen plaats. HIJ zag sr vsn af I Te Delft zou Woensdag een paartje in het huweiyk treden. Alles was gereed en (Ie noodige onkosten ge maakt, toen de jonge man op bet laatste oogenblik den ambtenaar van den burgeriyken stand kwam vertellen dat hy van het huweiyk afzag. UIT DE PERS. Brondwetihertlenlng. De „Standaard" (a.-r.) schrijft: Het voorstel tot Revisie van Art. 80 c. b. is er dan nu, en ziet er voor Rechts zoo scherp mogeiyk uit. Zoo als 't daar ligt, la het een op iren en snaren zetten van heel onzo politieke toekomst. En zulks niet 't minst daardoor, dat het voorstel zeer beslist strekt om de macht van den Grondwetgever ln te perken en van den gewonen wetgever uitte breiden. Zelfs de zoo uiterst gewichtige vraag, op wat manier de vrouw actief en passief op politiek terrein mei op zal kunnen trekken, wordt felteiyk feheel aan den gewonen wetgevor ':er beslissing gelaten. Do Grondwet- {ever zal er iets van zeggen, maar iet laatste en concludeerende woord biyft aan den gewonen wetgever. Is toch eenmaal de Revisie er door, en treedt er dan een Kabinet vau Links voor de nadere uitvoering op, dan weet men vooruit, dat ons niets zal gespaard worden, en hoe men ten slotte zelfs ons bestaansrecht als politieke party zal pogen te-niet te doen. Het is daarom zoo bedenkeiyk, dat thans art. 80 reeds inkwam, terwyi art. 192 nog in de commissoriale bureau's wordt opgehouden. Het schljDt, zegt het blad dan, dat er nog niet veel kans is, dat de onderwy3-commlssie over art. 191 tot een vergeiyk komt. Men weet er wel niet van, maar reten hebben alle commissoriale mu i, en voor zoover nu dit zeker niet geheel onware gerucht doordrong, ontving men allerminst den indruk, dat wat verwacht wordt, spoedig komende is. Zelfs door de muren heen, ontwaart men nog steeds zekere spanning. Daar er nu Intusschen geen denken aan is, dat de definitieve uitslag over art. 80 vallen kan, teozij ook art. 192 gereede uitkomst belobft, Is 't niet andera aan te nemen, dan dat do eindbeslissing over bside artikelen saam zal moeten vallen. Dit wyst op uitstel van be slissing. Misschien zelfs in dien zin, dat de eindstemming niet te wachten is, dan nadat de vrede in Europa hersteld .1 zijn. En dit vooral geeft vrijheid, om den scherpen aanval op Rechts, dia nu ln art. 80 geschiedt, niet als alle ver houding storend op te vatten. Ingezonden Mededeeling. Angst al u niet btlii maltn. Weent opgewekt en grijpt d* oorwaak win uw kwaal aan. Leeft niet ln voortdurende vree» voor ziekte. Angst werkt op de zenu wen en maakt kleine kwalen grooter. Als gij rugpyn hebt, weest dan niet onmiddeliyk bevreesd yoor niergruis, waterzucht of Bright's ziekte. Als gy last van rheumatische pynen hebt, weest dan niet dadeiyk bezorgd voor chronische rheumatiek. Als gy hinder hebt van waterstoor- niBsen, vreest dan niet onmiddeliyk blaasontsteking en niersteen. Zegt tot uzelf: Ik zal er dadeiyk voor zorgen, dat myn nieren genezen en als ik dan verstandig loof, biyf lk gezond. Neemt voldoende lichaamsoefening om het bloed vry te laten circuleeren door de nieren. Dat houdt het bloed zuiver. Als gy te vesl eet, drinkt of werkt, u te veel zorgen maakt en geen behooriyke nachtrust neemt., Is het gemakkeiyk genoeg om deze kwade gewoonten een tljdjo na te laten en de verzwakte nieren met Foster's Rugpyn Nieren Pillen te ge nezen. Foater's Rugpyn Nieren Pillen zyn enkel voor de nieren en blaas, en by tijdig gebruik zuiveren zy de urine wegen, wekken zy de nieren tot groo ter werkzaamheid op en bevryden zy het lichaam van de nadeelige stoffen, die zooveel kwaad kunnen veroorza ken. Tobt niet te veel, opgewektheid en Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn de twee beate geneesmiddelen. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Keizerstraat 98. Toezending geschiedt fr. naontv. van postwissel k f1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eiscbt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk, f68)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1