verblind goen kans zien, een zakelijk artikel, zakelijk te lezen, laat staan te beatiijden, polemiseert men niet. Men lacht er om. Wat ik bij deze doe. De vriendelijke lezer heeft reeds begrepen, dat mijn opschrift niet gericht is tegen „Waakt en werkt", welker redactie ik gaarne het recht laat, van de dingen, waarover zij schrijft, niets te wetenmaar tegen hen, die van mij zouden willen oischen, dat ik tegen een dergelijk abracadabra ging polemiseeren. Dankend voor de verleende ruimte, toeken ik Hoogachtend, M. Helder, 8 Nov. 1915. N.B. Misschien wil de Redactie van dit blad, „Waakt en Werkt" wel eens duidelijk maken, do Juiste opvatting van de neutraliteit van een blad. Want ook niet dit begrip schijnt het moeite te hebben. Als voren, M. 't Komt ons voor, dat dit een onbegonnen werk is. De redactie van -W. en W." is blijkbaar van meening, dat indien wij haar richting uit sluitend voorstaan, haar eenzijdige opvatting van do gemeentebelangen huldigen, wij de ware neutraliteit behartigen. Erger nogin haar nummer van 30 Oct. 1.1., wil zij ons blijkbaar liet recht ontzeggen over de gemeente belangen onze meeuiug te zeggen of beschouwingen van anderen iu ons blad op te nemen. Mot menschen, die een dergelijk benepen standpunt innemen, wen- sctaen wij daarover niet van gedachten te wisselen. Alleen nog dit: voor ieder, van welke richting ook, dus ook voor vrijzinnigen, staan - als altijd de kolommen van ons blad open tot bespreking van do zakelijke belangen van onze stad en van onze gemeen telijke huishouding. [Red. „H. C.HJ AGENDA. Witte Bioscoop, Koningstraat. Hoofd nummer Do Jockey des Dood». Clnoma Palace, Binnenhaven Hoofd nummer :Artistonloven. Eerste Holdorsche Bioscoop, Kauaalwog 112. Hoofdnummer: De aoodeu leven. 9 ou 10 Nov. Ensemble Solser en Hosse. Op voering van.Weet Je 't al van Schel- levisch-Hle'j Casino, S uur. 12 Nov. Holdorsche Toonoolvereen.TA.V.EJï.U. i Llofdadlgheids-Ullvoering: .Het Offer lam", Casino, 8 uur. 18 Nov. ültvooriDg Heldorsche Mandoline-Club „Soronata", Casino, 8 unr. MARINE EN LEGER. B\) K.B. Is mot 10 November a.s. In ver band met zUn verzoek om ontslag, de kapt. t. z. E. Coeuon eervol onthevon van het bevel over llr. Ms. pnntsordekschlp „Heemskorck" tovons van het hevel over de divisie voor blnnenl. dienst Scheopsmacht op;de Schelde.'; de kapt. ter zee H. W. G. van Bloysvryk Kis, commandant van Hr. Ms. pantserdabschlp „Gelderland", be last met hot bevel over de divisie voor blnnenl. dienst Scheepsmacht op de Schelde; het bevel over Hr. .Ms. pantsoraekschip „Heemskorck" opgedragen aan don kapt. ter zee W. B. K. Boom, onder gelUkt. eervolle ontheffing van het door hem gevoorde bevel over Hr. Ms. art,-instr.schlp „Bellona"liet bevel over Hr.Ms.art-lnstr.schlp „Bollona" opgodragen aan den lult. tor zee lo kl. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij „Nederland". Koningin dor Nederlanden vertrok 7 Nov. van Amsterdam naar Batavia en passeerde doB nam. 3 u. den Noord-Hinder. Java, uitrois, pass. 6 Nov. Dungeness. Roepat, thuisreis, arriv. 7 Nov. te Londen. Prinses J ullanajthuiar., vertr. 6 Nov. v. Colombo. Rotti, thuisreis, is 4 Nov. Perim gepass. Vondel, uitreis, vertrok 4 Nov. van Genua. Kambangan, uitrois, arriv. 6 Nov. te Port Sald. Ambon, thuisreis, arriv. 7 Nov. te Carthagena. Bawean, uitreis, arriv. 7 Nor. te Genua. Kambangan. uitreis, vertrok 7 Nov. van Suoz. Oranje, uitreis, vertrok 7 Nov. van Colombo. Karlmata, arriv. SNov. van Java te A'dam. Prins der NodorlandoD, thuisreis, a|riv. 8 Nov. lo Genua. Timorarrlv.9 Nov. van Java to Amsterdam. Boeroe, uitrois, arriv. 8 Nov. to Sabang. Krakalau uitrois, pass. 8 Nov. te Gallopor. Rotterdamsche Lloyd. Besooki, thuisrois, vertrok 4 Nov. van Batavia. Tabanan, uitrois, vertrok 6 Nov. van Suez. Zuiderdyk vertr. 7 Nov. van R'damn.Baltlmoro. Bandoeng, uitreis, pass. 5 November Perim. Diebres arriv. 6 Nov. van Java te Marseille. Djocja, thuisrois, pass. 7 Nov. Wiglit. Insuiinde, uitreis, arriv. 7 Nov. te Padang. Kawl, thuisreis, vortrok 7 Nov. van Padang. Ophlr, thuisrois, par- Palembang. uitrois, Koninklijke Hollandsche Lloyd. Frisia, thuisrois, arriv. 7 Nov. te Montevideo. Golrla, thuisrois. pass. 7 Nov. to Dover. 'Tubantia, uitreis, vertrok 6Nov. van Lissabon. Zeelandia, thuisreis, vertr.7 Nov. van Falmouth Kon. West-Indische Maildienst. Comraewljne vertrok 6 Nov. van Paramaribo naar ossen f310 a f430, 88 nucht. kalverou 18,- ai 20,-, 25 magere schapen f20.- a f40,-, - lammeren f -= u f 37 raagoro varkenB f S6,-|af48.-,217 biggen ri«.-a f23,—,17 bokken en geiton |f3,0 a rs,4, 0 kleine bokjes 10.- a f 0.—, boter, per kop laagste prijs l 0,76, mldd.prijs f 0.60, hoogato prils f0,82-, .aangevoerd 8280 Sop, eieren f 10, a ril,- per lOO.eonden Haven te Nleuwediep. Nov. Aangokomon van Lytk en vertrokkon naar Harlingen Eng. s s. „Amulet". 7 Nov- Idom van London naar Harlingen Eng. a.s, „Starling". Id. van Harlingon naar Londen Nod. s.B. „Noordholland". 8 Nov. Id. van Hartlopool naar Harlingen Ncd, s.s. „Mldsland". VISSCHERIJ BERICHTEN. Nieuwodfep, 6 November. Door 10 korders aan gebracht: i tot 10 stuks groote tong, 11,£6 per stuk, 10 tot 100 stuks middoltong CO a 70 ct. per stuk, 10 tot 40 stuks kleine tong 25 tot por stuk, 3 tot 10 atuk9 rog f 1.» 1 tot 4 n. stortscliol f 12.— a f16.- p. innnd.I tot4 mand kleine solio) f6.- a 19.- por mand, 0 tot 1 mand schnr f8.— a f0,por mand. Nieuwediop, 8 November. Aangobracht dooi 28 korders6 tot 20 stuks groote tong a f 1.26 p. st., 10 tot80 stuks middoltong 60a70ct.p.st., 10 tot 60 stuks klolne tong 20 n25 ct. p. st, 0 tarbot f .0 n 10.— por stuk,2 tot 10 stuks roe flAO per atuk, l tot 4 m.stortschol 110.— a rlS.- per m, 1 tot 4 m. kloino schol f4.- per nuud, 0 tot 2 mand schar (4.- Alkmaar, 8 Nov. 1915. Aangevoerd 9 koeion en ossen f 260 a 1326—, 19 vetto kalveren f40.- a f116,-, per K.G. IC"" a 10,90, 24nucht. idem f8,- a f22,-, 98 vo schapen f30,— a f 10,-, 358 vette varkens i'0,44 wortolcn f 155-2.10 p. b., grove uien f5.90 - 6.90 p. 50 K (i.: witte kool f373 per wagon. Aanvoer7360 bloomkool, 34.900 roodo kool. 16.600 wltto kool, 30.200 gele kool, 200 baal uien. Groi bloemkool le soort 114.00-120.00, Idom 2e soort f 7.00—112.—, ld. 8esoort f 2.00-f6.- p, lOOstuks, konilcomm. le soort f0.00-f0.00,2e soort f 0.00- f0.-, 3o soort 10.00-10.-- p. 100 at., groonokool f 1.00- f8.00 per 100 stuks, roodekool 18,00-112.00 por 100 stuks, postelein 0-0- ct. por ben, sla. 40 -80 ct. per 100 krop, savoyo kool 12. -1 por 100, 10.00-1-.00 p. 000 K.G.sporstoboonen 10C—100 per 100 K.G. spinazie 100100 ct. pei klat, spinazie 0-0- ct. per ben, wortelen 1 ö-f IC per 10Ö bos, sprniten f I 40—2.— per mand, raap stelen f-.0—10.— por 100 bos, boornnkool 3G- 60 ct. per kist, knolselderij f0—fQ per 100, prei 18-113, radys 10-fO per 100 bos." Seldory fl—f2 p« 100 bos. Anna Paufowna. Groenteveiling van Vrijdag 5 November 1915. Aardappelen: f 1.60ft 0.—p. zak. kleine: f 1.15it 1.25 Roode Kool f 4.80 a 7.- Witte Koolf2.50 f5.75 Gele Kool Bloemkool Bieten Rapen: Wortelen: Appelen f4.- ii f8.75 f575h f7.75 f 1.40 f 1.16 a 2.90 f2.85 afO.- f 0.80 iif 1.85 100 st. 100 st. 100 st. lOOst. 100 sL lOOst. 100 b3. mand. Burgerlijke Stand van Helder, van 6 tot 8 November 1915. ONDERTROUWD: J. Ham en A. van de Poll. BEVALLEN: J. Boon Otter, z. G. Braaf—Zon, d.C. Pluister-Ra demaker, z.E. den Hartog - Bremer, d.M. P. C. Meinderink-Rose, d. DE OORLOG. MARKTBERICHTEN. Purmerond, 9 Nov. 1916. 9 stapois Fabriekskaas por 60 K.G. f 80.60 116 Boerenkaas 60 f 79 1 Commissie 60 f 77.— 3 Middelbare 60 f 77.- 2 Goudsche kaas 60 f 77 1SS1 K.G. Boter per K.G. f 1.86 k f A~ 762 Runderen: 616 vette per K.G. f A85 f 1,06 246 melke en gelde f 16a- f 360.- 12 8tieren f a- f 0.- 11 Paarden f A— f 0.- 06 vette Kalveren per K.G. f 086 f 1.— 187 nuchtoro ld. por atuk f f Slaohtkalveren f 12.- f 26.- Fokkalveren por stuk f 14.— f 32.- 291 votte Vurkuns per K.G. I' 0.80 per atuk f 20.— t 88.- por stuk f 12.- r 80.- f 26.- f 66.- 9 maguro 116 Biggon 940 ScHapou Ovorhoudors Lammeren 838 Ganzen Kalkoenen f a- f 0.- f Ct- f 4J8 f 603 f A- f 0.- f A- f 0.- Kipeleron per 100 stuka f IA— f 11.- Eendeloren 100 f 0.— f 0.— KieviUoIoroi) per stuk f A- f A- 930 zak Appelen f 1.— f 2.60 800 zak Peren f L26 f 4.- Handel votte runderen stug; slacht- en lok- kalveren vlug; biggen en uohapen stug. 0e algemeene toestand. Het offensief der Oostenrijkers te gen Montenegro, waaraan do Bul gaarsche Legerbode terecht groote beteekenis toeschrijft, heeft voorloopig geen vorderingen gemaakt, de Oos tenrijkers verdedigen de veroverde stellingen tegen tegenaanvallen. Door dit offensief is tot nog toe dus de poort, die den Servischen strljdkrach ten nog voor den terugtocht naar het Zuidoosten openstaat, niet nau wer geworden. Wel is dit echter schied door het opdringen der Oos tenrijkers in het dal van de Mora- witsa, een Zuid-Noordwaarts Ioopende zijrivier van de Servische Morawa. Zij staan daar thans ten Noorden van IwaDjitsa. De Serviërs zullen hun opmarsch tot eiken prijs moeten trachten te vertragen, want hij be dreigt de voor hen gewichtige streek van het vroegere Sandzjak Nowi-- zar. De wegen in die streek, waarin de versterkte plaatsen Sjemitsa, Nowa Warosj en Nowi Bazar liggen, vor men zoo ongeveer de eenige min of meer bruikbare verbindingswegen tusschen Servie en Montenegro. In Kraljewo is den Duitschers voor het eerst een groote buit aan Servi sche kanonnen in handen gevallen, De stad schijnt dus inderhaast te zijn ontruimd. Ten Oosten van Kraljewo, bij de Groetsa, naderen weer Oostenrijksche troepen de Servische Morawa, terwijl von Gallwitz reeds de bergkom is genaderd bij de samenvloeiing van de Servische en de Bulgaarsche Morawa (in de buurt van Kroesjewats). In het Zuiden, dus in de flank en den rug van het Servische leger, maken de Bulgaren voortgang, zoo melden zij, in de vlakten van Kosso- wo. Zjj zjjn daar gekomen, optrekkend van Wranje en Uuskuup uit. Zoover als Prisjtina waren zij volgens hun bericht van den vijfden nog niet. Zij melden voorts dat tegenover de Franschen en Engelschen het offensief aan hunne zijde blijft, hetgeen niet in tegenspraak is met hetgeen Reutel den 6deü uit Saloniki berichtte. Blijft zich in het eigenlijke Servie de veldtocht verder ontwikkelen in de zelfde richting als tot nu toe, dan spoedig een groot deel van het leger van den Bulgaarschen generaal Bo gadjef voor Servisch Macedonië kun nen worden vrijgemaaktdaarvoor kan het dubbele offensief der Bulgaren in die streek (te weten naar het Westen, om den terugtocht der Ser viërs in gevaar te brengen, en naar het Zuiden tegen de Franschon en Engelschen) in kracht toenemen. Toon voor het eerst Duitsche duikbootcn aan den strijd bij de Dardancllen deelnamen, is -de veron derstelling geopperd, dat zij door de Straat van Gibraltai waren gekomen. Thans zijn zij daar werkelijk doorge komen, en, zooals overal, waar men hen niet verwacht, (rekent men een maal op hun komst, dan wordt het gemeenlijk heel wat minder) met succes aan de Marokkaansche kust opgetreden, totdusver gelukkigerwijze zonder dat er menschenlevens te betreuren zijn. (0N. Rott. Ct.") Van het Servische en het Monte- negrijnsche gevechtsterrein. Parijs, 7 November. Officieel: Op den Balkan zijn op 5 dezer bij Kriwolak den geheolen dag hevige Bulgaarsche aanvallen afgeslagen. Cettinje, 7 November. De strijd aan de Drin is heden voortgezet. De aan vallen der Oostenrijkers zijn met ge voelige verliezen afgeslagen. Van het Westelijk front. Parijs, 7 November. In Belgiü leven dige gevechten met loopgraafmor tieren in de streek van Het Sas. Tusschen de Somme en de Oise, in het bijzonder in het bosch van Gi- venchy, hevige artilleriegevechten, den geheelen dag geduurd heb ben. In den omtrek van Tahure heeft een onzer mijnen een loopgang vol manschappen vernield. In de Argon- nen versterken onze troepen de ver meesterde stellingon. Duitsche kruiser getorpedeerd. Berliju, 8 November. Ambtelijke mododeeling van den chef van den marinestaf Gistermiddag is de kleine kruiser „Undine" op een verkenningstocht ten zuiden van de Zweedsche kust door twee torpedoschoten van een duikboot tot zinken gebracht. Bijna de geheele bemanning is gered. (Do „Undine" was een kleine paut- serdokkruisor van 2700 ton, in 1902 van stapel geloopen. Het schip liep 21.5 mijl en was bewapend met 10 st. van 10.5 c.M. en 2 torpedolanceer inrichtingen. Bemanning: 281 koppen]. (Red. De inneming van Nish. Sofii, 7 Nov. Naar aanleiding van den val van Nish heeft Sjekof, de opperbevelhebber, aan den koning geseind Het is mij een groote* vreugde, U. M. te kunnen melden, dat heden middag om 3 uur de vesting Nish, een versterkte plaats van den eersten rang, onder de slagen van de 2 vierende, U. M. met onwankelbare trouw toegedane troepen van ons eerste leger, gevallen is. Na de hard nekkige gevechten, welke drie dagen geduurd hebben, zal de stad Nish nu voor immer tot het Bul gaarsche koninkrijk behoo- ren en een sieraad zijn aan de kroon van onzen vereerden oppersten leider. Dc koning antwoordde: Mijn warme gelukwensch met den val vau Nish, het broeinest vaD trouweloosheid en leugenachtigheid. God zegene onze troepen. De reis van Kitchener. Parijs, 8 Nov. De „Pet.it Parisien' meldt, dat Kitchener, ha gepleegd overleg met de Fransche regeering, een bezoek zal brengen aan de DardanelleD, Egypte, Macedonië en Griekenland. Hij zal een onderzoek instellen aan de verschillende fronten, waar gevochten wordt, of men nog zal kunnen optreden. Het resultaat daarvan zal hij aan de regeeringen te Parijs en te Londen mededeelen. Het. onderzoek zal, naar men hoopt, volledige samenwerking ten gevolge hebben. De pogingen van de bond- genooten zullen wellicht leiden tot op het oogenblik onvoorziene plannen. De Amerikaansche nota aan Engeland. Aan Engeland is door de- Vereen. Staten een nota gericht, waarin wordt aangedrongen op opheffing der be perkende bepalingen voor don handel van Amerika op neutrale havens. De nota is in vrij krachtige bewoordingen gesteld. De Engelsche bladen hebben er dan ook heel wat over te zeggen. De „Daily Chronicle" schrijft, dat toen Duitschland had toegegeven aan Amerika in zake het zonder waar schuwing iu den grond boren van koopvaardijschepen, eischto een groot deel der diplomatieke pers in Amerika het richten van oen krasse nota aan een der andere oorlogvoerende staten. Die gedachtengang is verkeerd. Ame rika is alleen opgekomen voor de belangen van eigen onderdanen, en bovendien is de Duitsche regeering tot toegeven gebracht, niet door de Amerikaanscho nota, maar door de Engelsche vloot, die de middelen vond de duikbootcn, snel en in grooten getale te vernietigen. Andere bladen noemen de opmer kingen in de nota onlogische en vitterige argumenten. Wat het nadeel voor den Ameri- kaanschen handel aangaat, - dat zij niet op de gewone wijze met de neu tralen kan blijven handelen, hier tegenover zij opgemerkt., dat in den Amerikaanschen burgeroorlog de Engelsche handel dit nadeel eveneens ondervond. Wat de opmerking in de nota, be treffende de blokkade van Duitschland betreft, is het van belaDg erop te wijzen, dat in de eerste S maanden van 1914 uit Amerika voor 81.200.000 pd. St. in Duitschland werd ingevoerd. Gedurende de zelfde maanden in 1915 bedroeg de uitvoor 28.880.000 pd. St. minder. Daarentegen nam de uitvoer naar Noorwegen, Zweden en Nederland, - de toegangspoorten van Duitschland toe mot 24.960.000 pd. St. BUITENLAND. De Ministerieele Crisis In Griekenland. Hot nieuwe Ministerie schijnt de ontbinding vau de Kamer to willen voorkomen aldus meldt een be richt uit Athene - en hoopt daarbij zooveel Venizelistcn te kunnen win nen, dat zij over een meerderheid in Kamer beschikt. Het is weinig waarschijnlijk dat Venizelos het mi nisterie zal steunen. Naar de Morning Po9t uit Athene verneemt, ziet de koning in, dat het onmogelijk is, tijdens de mobilisatie verkiezingen uit to schrijven, ook al zijn tweo der Grieksche hoofdleiders ervoor. Het parlemont zooals het thans is, wenscht alleen een ministerie Venizelos te steunen. en is van meening dat het ka binet een blanco votum vau vertrou wen zal vragen. Mocht dit gebeuren, dan zou het worden geweigerd. Doch het mag veilig worden ver wacht, dat door den Koning geen zoo uitdagende houding zal worden goedgekeurd, nu eenige matiging vol doende zal zlju om eon breuk tusschen kroon en parlement en parlements- ontbinding te voorkomen. Uit Duitschland. De Vorwarts deelt mede, dat haar nummer van Zondag op tijd gereed jekomen was, maar dat het niet moge- ijk was, van de censuur vergunning te krygen om het te laten verschijnen. Zij brengt dit nu ter kennis van hare lezers en verzoekt hen, wegens de moeilijkheden waarmee zij te kampen heeft, consideratie te gebruiken. Waarschijnlijk staat dit in verband met dc in het blad gepubliceerde op merkingen omtrent het beleid der Duitsche regeering inzake de levens middelen voorziening of met de be richten over vredesgeruchten en de ontboezeming der rodactie daarom trent, i Het Duitsche Boekdrukkers vei bond telde voor den oorlog 72,390 ledeu, waarvan nu op den laatsten der vorige maand 40,244 leden of 56°/io pet. voor legerdienst waren opgeroepen. Van dezen zijn 21,272 gehuwd ge sneuveld of overleden zijn sedert 2027. Van 2 Augustus 1914 tot 30 Sep tember 1915 heeft deze vereeuiging al 9,123,301.59 mark aan ondersteuning uitgekeerd. Duitsche plannen. De Keulsche correspont van „Do Tijd", die goed op de hoogte is van hetgeen in centruraskringen omgaat, zegt dat over datgene, wat met Bel gië na don oorlog zal moeten ge schieden, een vaste meening in den boezem van het centrum bestaat. Belgie zal onder scherpe controle moeten te staan komen maar do monarchie zou hersteld kunnen wor den. Daar is men in centrumskrin gen zeer voor. Men houdt er zich van overtuigd, dat, als Duitschland niet de militaire en economische controle over België op zich neemt zeer zeker Engeland dat doen zou. Ontginning door krijgsgevangenen. Prins Hatzfeld, de militaire inspec teur van den vrljwilligeu hospitaal- dienst, heeft een verslag opgesteld over de mogelijkheid om na den oorlog de invaliedcii als kleine boeren land te geven. Hij schat het getal inva- lieden na dezen oorlog op wel een millioen. Bij het behandelen van de mogelijkheid om het gedeelte daarvan, dat zich op hetland zou willen vestigen, grond te geven, komt hij ook te spreken over den omvang, dien de ontginning van heide-en laagveen door krijgsge vangenen aangenomen heeft. Volgens ambtelijke mededeelingen waren dit voorjaar moer dan 100,000 krijgsge vangenen met het ontginningswerk bezig en hadden zij bij do voorjaars toebereidselen van den landbouw reeds 75,000 hectaren voor bewerking ge reed gemaakt. Iedere maand bomen er 30,000 hectaren bij. Volgens een berekening vau professor Albrecht zullen in hel voorjaar van 1916 on geveer 400,000 hectaren ontgonnen en voor den landbouw bruikbaar zijn. De landerijen van de fiscus en de do meinen zullen in de eeiste plaats in staat zijn grond af te staan aan de invalieden. Een aanslag. Boekarest, 8 Nov. Vanochtend is hier op straat een helscho machine ontploft. Ze was goed verpakt aan een dienstman ter hand gesteld met opdracht het paket, welks inhoud de dienstman niet kende, te bestellen bij een leeraar aan het seminarium, Janculescu henaamd. Op weg daar heen liet de dienstman het paket per ongeluk vallen, waardoor de ontplof fing werd veroorzaakt. De dienstman is zwaar gekwetst, een voorbijkomend jongmensch licht. Gisteren was bij den genoemden leeraar reeds een dienstman met een paket verschenen, waarbij een brief was gevoegd met de waarschuwing aan den ontvanger om het paket niet te openen, daar hij anders verloren was. De leeraar had dan ook het paket terstond aan den dienstman teruggegeven. Men vermoedt dat er een persoon lijke wraakneming in het spel is. Er is onverwijld een onderzoek ingesteld. Brand op een Fransche mailboot. New York, 8 November. De Fran sche mailboot „Rocbambeau" heeft brand aan boord, doch verkeert niet in gevaar, daar het vuur reeds onder bedwang is. Hot schip koerst naar Halifax. De „Rocbambeau" is een schip van 12,078 ton van de Cie Generale Trans- atlantique te Havre. Een aardbeving. De „Mak. Crt." vernam omtrent een aardbeving op Banda, dat zij 7 seconden duurde, eerst in horizontale richting, die plotseling stopte, en toen overging in een verticale. Dat er vele huizen beschadigd zijn is niet eon direct gevolg van deze aardbe ving, doch van een serie, welke zoo langzamerhand de muren deden scheu ren. Daar de huizen op Banda geen waarde vertegenwoordigen (men huurt eon groot huis voor f 10. p. maand en oen paleis voor f15/, vindt men het niet de moeite waard ze te repa- reeren en komen de scheuren bij elke aardbeving weer open. Als bewijs daarvan diene, dat bij een onderzoek mos in enkele dier scheuren aangetroffen werd. Voor zoover men heeft kunnen nagaan is dit de 600ste aarbeving op hot eiland, waarvan G gelijktijdig samenvielen met die op Amboina. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij gunstig weer hedenavond 8 uur Taptoe. Afmarcheeren Haven- ploin. Bli het examen voor V. en O. oefe ningen gymnasttiek te Amsterdam slaagden do hoeren S. Jarlng on A Kramer, alhier. Vischvoorziening. De maatregelen door de regeering genomen ter voorziening in de be hoefte aan consumptie-artikelen tegen niet al te hooge prijzen worden in alle kringen toegejuicht. Het regeeringsbrood is een wel daad, de regeeringsvarkens zijn een uitkomst de vaststelling der maximumprijzen voor verschillende artikelen: ze was broodnoodig. Nu is weer voor groente gezorgd. En geen handelaar of winkelier zal er tegen opkomen want er is ge zorgd dat er voor die menschen een behoorlijke verdienste op zit. Naastdioregeerings-levensmiddelen zorgen vele gemeenten voor do ver strekking van visch. En met uit nemend resultaat. Niet alleen Am sterdam heeft zijn vischwinkols waar voor werkelijk matigen prijs een portie visch kan gekocht worden, doch ook de plaatsen in het binnen land. Wij lazen b.v. in de „Schager Ct." dat op de vischafslag aan do Van Ewljcksluis waren aangevoerd, 54 pond bot 18 cent, 51 pond schol ii 9 cent, 476 pond aal 86 cent enz. En in Eindhoven wan naar ons bekend is de prijs 15 cent per pond voor bot en schelvisch. Kom daar hier eens ,om 't Verschijnsel doet zich voor dat iu Helder zelden visch te krijgen is en als z\j te krijgen is lang niet goedkoop. Zou dat niet kunnen veranderd worden Waar 'fc vleesch zoo duur is dat liet voor gewone menschen te hoog in prijs komt, on visch is een aanbevelenswaardig eiwitvoedsel, gemakkelijk verteerbaar, die vleesch best kan vorvangen, zouden wij wil len vragon: kunnen ook in Helder geen maatregelen genomen dat van gemeentewege visch wordt verkrijg baar gesteld? De heele verleden week b.v. was de visch schaarsch en duur. Voor een vijftal kleine schol vroeg men 35 cent. Dat is veel duurder dan b.v. te Eindhoven. 't Zou werkelijk in 't belang dor volksvoeding zijn zoo ook hier visch werd beschikbaar gesteld. Kan het niet van onze vischhal of uit eigen aanvoer, we lezen juist dat te IJmuiden is opgericht een „Zecvischvereeniging" welke ten doel heefc een gedeelte van den aanvoer ter beschikking van de binnenland- sche consumptie te stellen en rege lend op te treden bij den uitvoer. De regeering zal eon commissie van toezicht benoemen. 't Wordt toch ook al te gek dat we in Holland zelve geen visch kun nen krijgen en dat we ze nog duur der moeten betalen dan b.v. in Duitsch land naar ons uit een prijscourant bleek. Mogen we de gemeentelijke visch voorziening in Helder eens in de aan dacht van onze autoriteiten aanbe velen? De bij Terschelling gestrande Duitsche onderzeeër. In een gedeelte van de oplaag van ons vorig nr. konden wij nog mede deelen dat de Regeering had beslist, dat de bij Terschelling gestrande Duitsche onderzeeër ,C 8" zou wor den geïnterneerd. Deze beslissing beruSt op de over weging, dat de onderzeeeboot „C 8" door het volgen van een verkeerden koers binnen de Nedorlandsche terri toriale wateren is gekomen en aldaar op 1600 M. van de laag waterlijn aan de kust vau Terschelling is gestrand. De onderzeeboot had geen averij, die het noodzaakelijk maakte de terri toriale wateren binnen te gaan, noch noopte de gesteldheid der zee tot deze overschrijding. De commandant van de onderzeeboot heeft mitsdien gehandeld in strijd met het verbod om binnen Nederlandsch rechtsgebied te komen, zooals dit wordt bepaald in artikel 4 der onzijdigheidsverkla ring, terwijl de uitzonderingsgevallen niet aanwezig waren. Krachtens ar tikel 3, 2de alinea, moet de onder zeeboot met de bemanning worden geïnterneerd. De bemanning, de commandant, een reserve-officier, een machinist en 13 manschappen, is Zondagavond alhier aangebracht per torpedoboot. Te 7.10 arriveerde deze in de haven en lag spoedig gemeerd voor het paleis. Direct werd een aanvang ge maakt met het lossen der bagage. Daarop kwamen de Duitschers vau boord. Twee aan twee werden zij tusschen soldaten naar het Marine- paleis geleid, waar 4 rijtuigen gereed stonden om hen naar het station te vervoeren. In elk rijtuig namen drie der opvarenden plaats, vergezeld van een Hollandschen militair. Aan weer zijden werd ieder rijtuig geëscorteerd door een militairen wielrijder. Direct ging het in een flinken draf naar den trein van 7.40, waarmede zij naar Alkmaar zouden worden vervoerd. Hier moesten zij door den commandant van het interneerings- kamp te Bergen worden overgeno men, die hen naar het kamp zou begeleiden. Op den onderzeeër was Zaterdag avond de Duitsche vlag neergehaald. Maandagmorgen vertrok de sleep boot „Titan" van hier om den onder zeeër te halen, welke des namiddags alhier arriveerde. Het vaartuig wordt op de Marino werf alhier opgelegd. Volgens een bericht uit Terschel ling schreide do bemanning bij het van boord gaan. Eenmaal in den trein waren zij evenwel weer heel wat opgemonterd. Een der matrozen was gedecoreerd met het IJzeren Kruis. Regseringsboter. Door den Burgemeester is bekend gemaakt dat handelaars welke regee- ringsboter wenschen te betrekken, wekelijks hunne opgaven van do verlanede hoeveelheid (50 K.G. of veelvouden daarvan) ter Gemeente secretarie moeton opgeven. De be stellingen moeten uiterlijk Woensdag middag voor 4 uur ingekomen zijn. Later ingekomen bestellingen bunnen voor die week niet meer uitgevoerd worden. De pr|js van de boter is f 1.47 per K.G. franco station of boot, en moet reeds bij de bestelling worden betaald. Op kaarten zal aanteekening moeten worden gehouden van de verkochte boter opdat men kan nagaan hoeveel, wanneer en van wie boter werd ver kocht. Cinama Palace. Het bioscoop-theater aan de Binnen haven heeft eenige interne verande ring ondergaan, doordat als directeur explicateur is opgetreden ,de heer J. F. van Lunteren, van Dordrecht. Het programma van deze week, voor welks bezichtiging men ons uitnoodigde, is in waarheid vermel denswaard. Het Is vrij van die bom bast en die weeë romantiek, die zoo vaak dergelijke programma's ken merken, en heeft daarentegen een instructieve en sociale strekking. De sociale rechtsonzekerheid van oude tooneelspeiers komt in het groote nummer „Artistenleven", een levens schets in 3 afdeelingen, goed naar voren. Bovendien eisebt het prachtige spel van de artisten in dit nummer onzealgemeene waardeering. Mevrouw Gabrielle Robinne in de hoofdrol van Gaby is een allercharmantste ver- schljnirfe, wier spel subliem is en zich aanpast aan de rol. De heeren Slgnoret en Alexandre staan haar waardig ter zijdevooral do rol van Talby, den hoofdpersoon in het stuk, is van groote dramatische kracht, door grime on uitbeelding. Een ander alleraardigst nummer, een waar succesnummer, zijn de Hollandsche Kinderkleederdrachten, gekleurde film. De kleine Volen- dammertjes, Urkeitjes, Markenaartje3, de jeugdige bewoners van Giethoorn etc., zijn alle in de natuurlijke kleuron en in hun natuurlijke houding weer gegeven. Aardig b.v. die kleine meid, die haar konijntje voert, of de schalko, verlegen lach van dio kleine Volen- dammer, die toch niet nalaten kan af en toe eens even te kijken naar het draaiende toestel. De jougons z|jn over het algemeen brutaler; oen klein, op zijn paaschbe3t uitgedost boertje, met de nieuwe zijden pet op, die zijn hobbelpaard beklimt, en lustig hobbelt, is uiterst geestig. Deze film alleen is een bezoek waard. Prachtige natuurgezichten uit Ja pan: watervallen, do een alschildor- achtiger dan de ander, openen het programma. Bij een der watervallen stort het water van eeno hoogte van duizenden meters loodrecht naar bo neden, zonder, zooals men meestal ziet, zijn weg te nemen langs den rotswand. Een grootscb, wonderbaar gezicht. Jammer is het alleen maar, dat men dozen prachtigen waterval niet in zijn geheel ziet, maar slechts achtereenvolgens fragmentarisch. Maar terrein-moeilijkheden voorde opname zullen daarvan wel do oor zaak zijn geweest. Het programma wordt verder aan gevuld met de gewone komische nummers. Gemeenteraad. In de zitting van den Raad dezer Gemeente van hedenavond komt o.m. ter tafel Nader adres van H. Heeman over reductie van den cokesprljs van de gasfabriek. Adressant geeft als zijne meening te kennen, dat het nooit de bedoeling van den Raad kan zijn om de door den Raad aangegeven reden (n.1. als zou hij geen reductie kunnen krijgen, omdat hij geen lid is van de Vereeuiging van Handelaren) een bonafide handelaar van de vastgestel de reductie uittesluiten. Om dio redenen verzoekt adressant alsnog om te mogen deelen in de reductie, die aan handelaren gegeven wordt. Het voorstel inzake de belasting heffing komt weder aan de orde. Hier voor is ingekomen een nadere uiteen zetting van den Controleur, een schrij ven van de heeren Verstegen, Michels en de Zwart met een berekening van de aanslagen, terwijl alsnog zijn ter inzage gelegd een grafische voorstel ling van de aanslagen van inkomens beneden f 1300.— een staat van hef fingspercentages, berekeningen van de aanslagen bij een heffing van f 150.000.- en van fl75.ÖOO.- en een staat van het vermoedelijk aan tal aangeslagenen in 1916. In hun nader schrijven zeggen de h.h. Verstegen, Michels en de Zwart omtrent hun voorstel: Zoo ondergeteekendon aan het voorstel der S.D.A.P. vasthouden, dan is dat, wijl zij alleen de bestaande regeling in dier voege willen wijzi gen, dat de mindere ontvangsten aan belasting, voortvloeiende uit het be sluit genomen door den Raad op de vorige zitting, n.1. dat. voor nood zakelijk levensonderhoud f500.— wordt afgetrokken, daarvoor evenredige opschuiving in het percen tage van heffing behoeft plaats te hebben. Dat daaraan het voorstel der S.D. A.P. voldoet, blijkt niet alleen uit dien staat, waarop de bedragen iu dat voorstel geleidelijk klimmen, maar ook nog uit de volgende be cijferingen. De bestaande toestand was, dat van het laagsto belastbaar inkomon door toepassing van liet vermenig- vuldigingcljfer in 1915 1,46% werd geheven en van het hoog3te G%. Door het voorstel der S.D.A.P. wordt van het laagsto 2,8 geheven, dus 1.34 n/o meer, ou van het hoogste 7,32 °/o of 1,82 meer.'De verhouding blijft dus vrijwel gelijk, ook in de toeneming, dio bij de nog bestaande regeling in 1915 was 4,54 on volgens het voorstel der S. D. A. P. 4,52% zoude zijn. Daartegenover wordt door het voor stel van B. on W. van het laagste belastbaar inkomen 3,4 dus 1,94 meer geheven dan bij de bestaande regeling en van het hoogste 0,63% of 0,63% moer, zoodat door hot voorstel van B. en W. oen oneven redige verdeeling der lasten wordt daar gesteld. Zij stellen natuurlijk voorop, dat zij geen bewonderaars zijn van nu bestaande regeling, zooals die eenmaal door artikel 243 van de Gemeentewet in een keurslijf wordt gewrongen, maar de bestaande rege ling is, gezien deze beperking, toch vrij goed. En nooit is er in den Raad tegen de daarin opgenomen progressie ge opponeerd wel is juist in 1910 door den heer Biersteker getracht een andere tabel, door hem ontworpen, aangenomen te krijgen, dia tevens inhield een sterkere stijging van belastingheffing. In tusschen zou, indien de Raad eventueel de progressieve regeling, in ons voorstel vervat, niet aan vaarden wilde, de regeling van B. en W. alleen meer aannemelijk kunnen worden, door de inkomens beneden f1000.— te ontlasten. Dit is, met de tabol van heffing door U voorgesteld, niet mogelijk. Eén middel slechts blijft over, en wel, om in artikel 10 der Verordening op de heffing der Inkomstenbelasting, naast de reeds aangenomen verhoo- giDg van den aftrek voor levensonder houd mede te verhoogen, den aftrek voor kinderen, en dezen te brengen op f50.—. Dan toch schuift het meerendeel dier kleine inkomens nog minstens één klas op en wordt daardoor ont last. Zooals U bekend zal zijn, worden door Uw ongewijzigd voorstel de klassen van f200.— tot on met f 350. - belastbaar inkomen zwaarder belast, dan bU de bestaande regeling. Voorstellen van de h.h. Verstegen en Spruit tot het geven van namen aan verschillende straten. Adressanten stellon voor de be staande namen Tuinstraat, Rozen straat, Leliestraat, Florastraat te vervangen, opdat die namen kunnen worden gebruikt in het Tuindorp. De Rozenstraat kan alsdan worden genoemd Emmastraat met zijstraten le, 2e, 3e Emmadwarsstraat.,' terwijl dan de tegenwoordige Emmastraat kan worden genoemd Hoogerwerf straat, die dan met Corn. Ditoatraat en v. d. Hamstraat, eon betere indee ling maakt. De Stationsweg zou Prins Hendrik- laan kunnen worden genoemd om een botor geheel te krygen vau Wilhalmlnaatraat, Emmastraat, Ko ningsplein, Prins flondriklaan en Julianapark. De Leliestraat kan worden verauderd in Sl ak man Bossestraat, zoodat Jan in 't Veldstraat en Slakman Bosse straat beter passen. De Florastraat en Floradwarsstraat zouden eveneens moeten veranderen, waarvoor genoemd zou kunnen wor den Torenstraat en Torendwarsslraat, zoodat de naam Floraatraat te gele- genertijd gebruikt kan worden in het, Tuindorp. Tuinstraat - Breedwarsstraat. Door de Marine-Woningbouwver- eenigiDg „Algemeen Belang" wordt verzocht om een voorschot uit de gemeentekas voor den bouw van 68 woningen aan den Polderweg, ten bedrage van f 155.000.-. B. en W. adviseeren dit verzoek in te willigen. In het.advies aan den Raad wordt hieromtrent gezegd: Het is U bekend, dat nog steeds gebrek aan goedkoope woningen be staat en dat ook, wanneer de in aan bouw zijnde woningen gereed zijn gekomen, in het gebrek niet vol doende zal zijn voorzien. Daarom verdient elke poging tot woningbouw, zoo eenigszins mogelijk, te wonten ondersteund. Uit het rapport van den Gemeente-Bouwmeester blijkt dat, zal het bouwplan van adressante uitvoering kunnen erlangen, het noodig is, dat het gedeelte Polderweg van af den Watertoren tot het bouw terrein, over een lengte van 460 M. wordt gerioleerd, ten einde de to bouwen woningen gelegenheid tot aansluiting te geven. De kosten hier- vau zullen volgens opgaaf van den Gemeente-Bouwmeester bedragen pl.m. f 2600.— en waar die kosten niet ten laste van anderen kunnen worden gebracht, zelfs niet voor het gedeelte dat langs het bouwterrein is gelegen, zullen deze door do ge meente voor hare rekening behooren te worden genomen. Echter kan dan, evenals geschiedt ten aanzien van de rioleering van den Brakkeveld- weg, voor aansluiting op het riool, van de eigenaren van reeds bestaan de en later op te richten gebouwen .langs den Polderweg, betaling worden gevorderd. Waar overigens de opzet van den door de Marine-Woningbouwvereeni- ging voorgenomen bouw en de door haar overgelegde bouwplannen onze goedkeuring kunnen wegdragen, inee- nen wij U in overweging te moeten geven, aan de hand der ingekomen adviezen, het verzoek van adressante in te willigen overeenkomstig het concept-besluit, dat hierbij ter vaat- stelling wordt aangeboden en ons te machtigen tot hot doen rioleereu van vorenbedoeld gedeelte Polderweg, wanneer, vaststaat, dat de uitvoering van het bouwplan tot stand komt; de kosten te vinden uit de eerlang aan te ganc geldleening. BINNENLAND. Hooge vrachten. Iu verband met den oorlogsLoustaud en de daarmede in verband staande oorlogsgevaren voor de scheepvaart in de Oostzee, die zich vooral in den laatsten tijd meer doen gevoelen en tengevolge waarvan vele reeds be vrachte stoomschepen moesten worden gencanceld, doet zich thans ook het gebrek aan de noodige scheepsruim te in de boufcvaart sterk gevoelen. Dien tengevolge zijn de vrachten, dio toch reeds een hoog standpunt, hadden bereikt, in den laatsten tijd zeer be langrijk gestegen. O. m. werd van de Bothnischo Golfhavons, van waar kort geleden nog tot f50 per stand werd afgesloten, dezer dagen f 60 tol; f70 betaald. Da „Monnikendam". Het stoomschip „Monnikendam" (zie le pag.) kwam Maandagmiddag met het voorschip vlot. Door het werken met 5 centrifugaalpompeu is het gelukt den voorpiek ledig to pompen en het water in de voor- ruimen met ongovoer zes voet te verminderen. Men gaat voort de natte lading uit de voorruimeu to lossen. Een onjuist bericht. In ons vorig nummer deelden wij in een - aan de „Telegraaf "ontleend bericht mede dat de hofmeester van de „Gelria", onder verdenking van spionnage in Engeland was ge vangen genomen. Door de directie van de Kon. Holl. Lloyd wordt, dit; bericht evenwel tegengesproken. Dreigende uitsluiting te Hengelo. De bijzondere verslaggever van het „Hdbl." schrijft dd. 7 November. Het nijvere Hengelo dreigt ge troffen te worden door eene uitslui ting, waarbij naar schatting een drie duizend arbeiders en arbeidsters be trokken zullen zijn meer dan eon tiende deel van de geheele bevolking. Een uitsluiting in d e z e n tijdwèl moeten er voor de werkgevors, die met deze uitsluiting dreigen, gegronde redenen zijn. Te meer daar door de tot dusver openbaai- gemaakte be richten de indruk werd gewekt dat de staking, welke tot de uitsluiting aanleiding gaf, er eene was om loonsvermindering te voorko men. Ziehier in het kort waarom het gaat. 1 Aan de Hengelosche Bontweveilj hebben de wevers, een paar honderd in getal, het werk gestaakt, omdat hun was aangekondigd, dat, nu we der het volle aantal uren zou kun nen gewerkt worden, tevens het Eu- jelsche tarief zou worden ingevoerd. )aarvan vreesden de arbeiders na- melfjk loonsvermindering. Op de Koninklijke Woefgoedoronfabriek was ditzelfde tarief reods in April inge-

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 2