COURANT KUNST EN LIEFDE. Ne. 4542 DONDERDAG 11 NOVEMBER 1915 43e JAARSJCNIS Op pagina 4 van dit blad is opgenomen 1. Gemeenteraad. DE OORLOG. Da officieels legerberlchten van 8 en 9 November. Van het W e s t e 1 ij k front. Het Fransche communiqué van 9 dezer geeft aan dat in Artoia en Champagne hevige artillerie-gevech ten plaats hadden. Scherpe gevechten met handgranaten hadden plaats in de Vogezen. Datum 9 dezer wordt ongeveer hetzelfde vermeld. Boven dien wordt nog gewag gemaakt van patrouillegevechten ten Z. van Loos, waarin de Franschen de overhand behielden. Het Duitsche bericht geeft den toe stand als onveranderd aan. De po gingen der Franschen om een voor hen verloren stuk loopgraaf op den Hllgenplss te hernemen, mislukten. Van het Oostelijk front. Het Russische legerberlcht van den Sstón meldt, dat de Russen in Koer land op den linkeroever van de Aa, erin geslaagd zijn de streek van Frankendorf en Pavassern te bezetten en vorderingen te maken ten Z. van het Babitmeer (tusschen Schlock en Riga). In de streek van Mittau giDgen de Russen eveneens vooruit. De troepen die naar het Zuiden oprukken hebben de lijn Zaloy—Olag bezet. Westelijk van Ikskoel namen zij het dorp Dabe. In de streek van Dunaburg is aan den Westelijken oever van het Swentenmeer opnieuw een gevecht Ingezonden Mededeeling. De noodzakelijkheid sterk te rijn. De hulp der Pink Pillen. Een rijke kan arm worden, maar zoo iets is een uitzondering. Daaren tegen heeft een arme in het leven veel meer kans nog armer te worden. Uit het oogpunt van gezondheid is het evenzoo gesteld. Het is boven twijfel verheven dat de ziekten en epidemieën bij voorkeur hen treffen die reeds een weinig aangedaan, een weinig verzwakt zijn uit het oogpunt van gezondheid. De ziekte valt op hen zooalB de ellende het op de armen doet en maakt hen af. Om tegen de verkoudheid, de hoest, de griep en andere epidemische win terziekten te strijden,.is het noodza kelijkste te zorgen dat men krachtig blijft. De behandeling met de Pink Pillen is het gemakkelijkste, het snel ste, het zekerste middel om daartoe te komen. Ziet eens hoe spoedig de persoon wier geval wij gaan verhalen, van een bloedarmoede die haar sedert 4 jaren ondermijnde, genezen is dadelijk dat zij zich aan de behandeling met de Pink Pillen onderworpen heeft. Mejuf. W. van Zutphen, oud 23 jaren, wonende Heesche laan 230 te Nijmegen, schrijft ons: „Het is mij aangenaam u de schit terende resultaten te kunnen mee- deelen die ik dank zij de behandeling met uwe uitmuntende Pink Pillen heb verkregen. Sedert 4 jaren onge veer leed ik aan bloedarmoede en zenuwuitputting. Ik gevoelde dat ik iederen dag zwakker werd en dat mijn gestel al minder en minder weer stand kon bieden. „Ik wist niet meer wat ik doen moest noch wat ik worden zou. Men beval mij toen aan de Pink Pillen te nemen en men zeide mij er zooveel goeds van dat Ik in die pillen mijn laatste hoop stelde. Wat men mij had voorspeld, is gebeurd, de Pink Pillen hebben mij genezen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar ii f 1.75 per doos, en f9.— per zes doozen bij het Hoofddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam; voor Helder en Omstreken byAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, en H. W. ZEGEL, Kanaal weg 63; te Schagen bij J. ROTGANSte den Burg (Texel) bij T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. FEUILLETON. 4). Het vergaan van de Amerikaansche stoomboot werd door de kustbewoners natuurlijk druk besproken. Slechts een boot met zestien passagiers en zeelieden bereikte de Nederlandsche kust, terwijl alle overigen, ook de oom van Denna Inez, den dood in de golven vonden. En de redding van het jonge meisje op het eiland Ame land, dat daarbij zulk een groot ver mogen verloor, werd algemeen bekend. Ook de griffier Ulbo Bokma, die in Dokkum woonde, hoorde er van. Hy kreeg lust van zijn verlof gebruik te maken om eens naar het niet ver afgelegen eiland te reizen, daar een paar dagen door te brengen en kennis te maken met het Portugeesche meisje, over wier schoonheid en wederwaar digheden zooveel gesproken werd. Op denzelfden dag, dat de brief van haar tante aankwam, landde ook hy op het eiland, en nam zijn intrek in het kleine logement van schipper Bulte- ma, Ulbo Bokma was niet zoo heel jong meer, zoo wat midden in de dertig, en zijn blond haar begon by de slapen reeds een weinig te gryzen. Hij was rijzig van gestalte, maar met zyn vale gelaatskleur, zijn vervaariyke begonnen. In eenige sectoren drongen de Russen in de eerste linie der Duitsche loopgraven door. Het gevecht duurt voort. Bij het dorp Goeta Lissowka gelukte het den Russen verschelden rijen vijandelyke stellingen te bezetten. Daarby werden 400 man gevangen genomen en eeu aantal mitrailleurs veroverd. Ten N. van Okanka, in de streek van Kolki, drongen de Russen in het front der Duitschers door en bezetten een linie van hun stellingen. 400 man en 5 machinegeweren vielen in handen der Russen. De gevechten duren met groote hardnekkigheid voort. Ten Z. van Okanka wordt eveneens verwoed gevochten. Pogingen van den vijand om ten Z.O. van Óesietskjoen ten N.W. van Zalistsjichi* tot het offensief over te gaan zijn verijdeld. Volgens een mededeeling van Gene raal Roeski, den bevelhebber van de Noordelijke Russische legergroep zijn de Russen thans voldoende van mu nitie voorzien. Er is een groot ver schil met den toestand in den vorigen maand. Een bewijs daarvoor is het dat te Dunaburg thans kisten met patronen aankomen, welke allen het opschrift hebben„Wees niet zuinig met patronen". Het Duitsche legerbericht van den 9e deelt mede, dat de Russen den 8sten hunne aanvallen ten Z. en Z.W. van Riga, alsmede bij Dunaburg zon der succes voortzetten. In den nacht van 7 op 8 Nov. wisten zij bij Duna burg in een gedeelte der Duitsche stelliDg door te dringen doch door een tegenaanval werden zy terugge worpen. 1 officier en 372 man wer den gevangen genomen. Bij een ge vecht bij Kowarof aan de Styr wer den 366 Russen gevangen genomen. Van Oostenrljksche zijde wordt be richt, dat de aanvallen der Russen aan den beneden Strypa, en ten O. van Tsartorisk aan de Styr afge slagen werden. Van het Z u i d e 1 ij k front. Het Italiaansche communiqué van 8 Nov. zegt dat in het Daonedal vyandelijke afdeelingen die tusschen Daone en River opgesteld waren, verdreven werden. In boven-Cerdevole werd de Col di Lana (2464 M.) genomen. Na een krachtige voorbereiding door de artil lerie werd zij door don infanterie bestormd, 100 man en 4 officieren werden gevangen genopien. Een ma chinegeweer en veel munitie vielen in handen der Italianen. Aan het front van de Isonzo duren onze aanvallen voort. Een aantal Oostenrijkers werd gevangen geno men, twee kleine bommenwerpers, een machinegeweer en schietvoorraad veroverd. Van Oostemijksche zyde wordt daarentegen medegedeeld, dat de toe stand onveranderd is. Tal van aan vallen op het Isonzo front, op den Col di Lana en op den SiefSattel Een Duitsch bericht meldt nog, dat de Italianen in het begin Triest, Görz en Riva gespaard hebben. Thans echter worden op Triest geregeld bommen geworpen en de andere plaatsen gebombardeerd. Van het Servische front. Het Duitsche legerbericht van 8 dezer meldt, dat de Serviërs ten Z. van Kraljevo en ten Z. van Kruge- wats uit hunne achterhoede stellingen geworpen werden. Op den linkeroever van de zuidelyke Morawa werden de hoogten bij Gjoenis bestormd. Omtrent de in Krugewats veroverde buit wordt medegedeeld, dat deze bestond uit ongeveer 50 kanonnen, w.o. 10 zware. Het aantal gevangenen klom tot ruim 7000. Het Oostenrljksche communiqué geeft aan, dat de toestand aan de Montenegrynsche grens onveranderd is. In Serviö heeft een der leger groepen Iwanjtse bezet, terwyï de andere de Serviërs uit hunne hoogte stellingen aan den weg Iwanjitsa- Kraljevo heeft verdreven. Uit Sofia wordt dd. 9 Nov. over de krijgsverrichtingen op 7 Nov. gemeld, dat de Bulgaarsche troepen op het roode snorbaard, en vooral zyn kleine, bleekblauwe oogen had hij geen aan- trekkeiyk voorkomen. Toch was zyn uiterlijk nu niet be paald terugstootend te noemen. Hy was afkomstig uit een weinig bemiddelde boerenfamilie en had zich met veel moeite en zorg opgewerkt tot advocaat. Daar hij echter weinig cliënten kreeg, was hij ten slotte biyde, toen hy benoemd werd tot griffier bij het kantongerecht te Dok kum. De jaarwedde was wel niet groot, maar toch onderhield hij zijne moeder, die by hem inwoonde. In- tusschen deed hy yverig zyn best om tot een ryk huwelijk te komen, tot heden was hem dit echter nog niet gelukt!. Reeds was hij een geheelen dag op het eiland, en had de intressante Por tugeesche jongedame nog niet te zien gekregen, ofschoon hy met haar in één huis vertoefde. Den volgenden dag ontmoette hy haar echter, terwyizjj met de echtgenoote van den predikant aan het strand wandelde. Hy was verrast door hare eigenaardige schoon heid en haar voornaam voorkomen, waardoor zyn koel hart van een tot dusver ongekend vuur begon te blaken. Hy had moeite, een paar woorden te vinden om de predikantsvrouw, die hy kende, te groeten. Deze stelde hem daarna aan het jonge meisje voor. Ulbo Bokma had veel gelezen, kende verschillende talen en was een tame- ïyk gezellig prater spoedig had hij Donna Inez in een levendig gesprek gewikkeld. Zy gaf zich met genoegen geheele front de Morawa hebben be reikt. Er worden maatregelen geno men om de rivier over te trekken. Aleksinats, Wlasotinje, Uowats en in Macedonië Tetowo, zyn bezet. Te Nisj en in de omstreken van de stad vielen 42 stukken vesting ge schut, duizenden geweren en kisten met munitie, 700 spoorwagens, groo- tendeels geladen met levensmiddelen eii veel automobielen in handen der Bulgaren. Bovendien werden 500 waterpompen, 500 nieuwe vlaggen en 100.000 stuks militaire kledingstuk ken buitgemaakt. In en by de stad zijn nog vele opslagplaatsen van mu nitie. Tydens den terugtocht werden door de Serviers vele kanonnen en machinegeweren achtergelaten. Het aantal ervan ia nog niet vastgesteld. By Nish werden tot dusver 500 man gevangen genomen. Van Duitsche zyde wordt nog medegedeeld, dat Leskovats door de Bulgaren werd ge nomen. Een bericht van Duitsche zijde maakt nog melding van een lang zame verbrokkeling van het Servische leger. In het ruwe onbewoonde berg land waarin de Serviers terugtrekken, kunnen de legertreinen niet volgen. Bovendien blijven deze in het slijk op de wegen steken. Do geleiders doen dan ook geen moeite om den trein verder vooruit te brengen, en geven zich over. Het totaal sedert het begin van hét offensief gemaakt aantal ge vangenen bedraagt thans reeds meer dan 40.000. Een Fransch bericht van den 9en meldt dat de Oostenrykers aan den Montenegrynsche grens verschillende aanvallen deden, doch teruggeslagen werden. De duikboot- on mljnoorlog. Van Engelsche zyde wordt bericht, dat 't EDgelsche stoomschip „Buresk" en 't Japansche stoomschip „Yasoe- koeni Maroe" gezonken zijn. De be manningen werden gered, In de Oostzee werd het Finsche stoomschip „Birgit" door een Duit schen onderzeeër in den grond ge boord. De bemanning werd gered. Te Athene werd een draadloos bericht ontvangen, dat een Japansch stoomschip, in de nabyheid van Kreta, om hulp seinde, daar het door een Duitschen onderzeeër achtervolgd werd. Waar de juiste plaats was, kon echter niet worden vastgesteld. Verdere berichten ontbreken. De bemanning van het Noorsche stoomschip „Eidsiva", den 31en Oc- toberl.1. voor Dover gezonken, heeft verteld, dat door de ontploffing ook twee Engelsche koopvaarders, een Engelsche torpedoboot en een hulp kruiser zyn gezonken. Er zijn 40 Engelschen verdronken en meer dan 100 gewond. De Fransche onderzeeër „Turquoi- se", welke eenige dagen geleden in de Dardanellen in den grond werd geboord, is gelicht. Het schip zal in deTurksche vloot worden opgenomen. De ondergang van de „Undlne". Kopenhagen, 9 November. Hier zyn bijzonderheden ontvangen over het in den grond boren van den Duitschen kleinen kruiser „Undine". Het' Duit sche stoom veer „Pre ussen", zwaar- geladen met een goederentrein, Zon dagmiddag uit Trelleborg vertrokken, werd buiten de Zweodsche territoriale wateren opgewacht door een couvooi, bestaande uit de „UDdine" en oen groote torpedoboot. Op 22 myl afstand van de kust werd tegeiykertyd van alle drie schepen de periscoop van een. Engelsche duikboot opge merkt, maar voor er tijd was om iets te doen, werd een hevige ont ploffing gehoord. De „Undine" was door een torpedo getroffeD, en een oogenblik later drong een tweede torpedo in de machinekamer. De torpedoboot, die een 100 M. van den kruiser verwyderd was, kwam dade- ïyk te hulp. Het dek van de „Undine" was weldra maar een paar duim meer boven water, en de bemanning ver drong zich om kleine vlotten, die convooloerende schepen aan boord hebben, te bemachtigen. Van de 218 opvarenden zyn 199 gered, maar een aantal geredden zyn ernstig gewond, en zes zyn op weg naar Sassnitz, waar een extra-trein klaar stond om Ingezonden Mededeeling. HERMAN NYPELS - HELDER. Heeren Regenjassen, In gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. aan het lang ontbeerde genot over, weer eens te spreken en verstandig te hooren spreken over dingen, die den bewoners van het eiland geheel vreemd waren. Het gesprek liep onder meer over droomen, en Donna Inez vertelde den griffier daarby, dat ztj na de schip breuk in bewusteloozen toestand een zonderling visioen, had gehad. Zij zag zelf, hoe zy met een bootje op het strand geworpen was. Daarna was er iemand gekomen, die haar onder het vaartuig weggehaald, uren ver het land ingedragen, en daar neerge legd had. „Is dat niet merkwaar dig?" zoo besloot zy. „Hoe moet men dit verklaren, daar er toch niets van dat alles heeft plaats gevonden 1" Bokma luisterde met belangstelling naar deze mededeeling. Hem kwam plotseling het raadselachtig verdwy- nen van den jongen Jansma in de ge dachten, dat met het aanspoelen der vreemde schipbreukelinge samenviel. „Dat is zeker zonderling", gaf hy nadenkend ten antwoord. „Kunt ge u misschien voorstellen, hoe die man in uw droom er uitzag?" „O neen, het kwam my alles zeer duister en nevelachtig voor. Ik weet ook in het geheel niet hoe ik op de gedachte gekomen ben, dat het een man was. Als ik me goed her inner, dan zag ik in myne verbeelding eigenlyk slechts een reusachtige, zwarte gedaante." „Zonderling biyft die droom toch. Zou ik de tasch, die u meegebracht hebt op het eiland ook eens mogen zien?" de gewonden naar Kiel te vervoeren, bezweken. De „Undine" is in drie minuten gezonkenhet schip ligt in 60 M. water. Men acht het totaal verloren. De dienst Trelleborg-- Sassnitz is op nieuw stop gezet omdat de veerbooten niet durven varen. Schending van de ZwMdsche neutraliteit. Kopenhagen, 9 November. Het Zweedsche stoomschip „Capella", met een 'lading stukgoederen van Kopen hagen op weg naar Raumo (aan de Finsche kust) vertrok op 22 October van hier. Sedert werd er niet?, van het schip vernomen, en men vreesde al dat het verloren was gegaan. Maar thans komt er plotseling bericht, dat het schip door een Duitsche torpedo boot is prysgemaakt in de Zweedsche territoriale wateren en naar Stettin opgebracht. De „Capella" voer noordelijk langs de Deensche kust naar Elseneur, vandaar naar de Zweedsche kust, de nieuwe nationale route volgende naar Kulrunden over Falsterbo, en zoo doende steeds de internationale wate ren vermijdende en biyvende 2 mijlen uit de kust. Op den ochtend van 23 October liet de kapitein looden ter hoogte van den vuurtoren van Sandhiimmer, waarbij bleek, dat het schip zich nog binnen de territoriale grenzen bevond. Twee uur later verscheen er een Duitsche torpedoboot en gat de „Ca pella" order, zyn koers te verlaten. Toen de Duitsche officieren en be manning aan boord kwamen, was het schip nog altijd in Zrweedsche wateren. Een Duitsche officier zeide bij de begroeting van den kapitein: „Biy u te zien, kapitein, we wachten al twee dagen op u!" De kapitein protesteerde, doch het schip werd meegenomen naar Duitschland. De eigenaren van de „Capella" en de verzekeriDgmaatschappijen hebben thans door bemiddeling van den Zweedschen minister van btiitenland- sche zaken een krachtig protest inge diend tegen dezeklaarblijkell-ike schen ding van de Zweedsche onzijdigheid. Pruisische verliezen. De 10 Pruisische verlieslysten van 22 October—2 Novdmber, bevatten de namen van niet wynder dan 78,376 gesneuvelden, gewonden, en vermis ten. In de lljBten komen aanmerke- reeksen „vermisten" voor. Dit, ge voegd by het groote aantal verliezen (ruim 20,000 meer, dan in de 10 vorige1 lijsten zijn vermeld) wettigt het ver moeden, dat deze lijsten botrekking hebben op de verliezen, gilleden bij het groote Fransche offensie/f in Cham pagne. Het gezarueniyk aantaL op de Prui sische Mjsten vermelde verliezen be draagt 2,099,454, waarvan, gelijk men weet, een groot gedeelbe weer naar het front is teruggekeerd. Behalve de Pruisische verlieslijsten heeft hot Duitsche legerbestuur nog :230 Beier- sche, 28 Saksische 293 Wuictemberg- sche verlieslysten uitgegeven, bene vens 55 van de marine, en eenige van de koloniale troepen en van de in Turkschen dienst zy'mle Duitacho officieren en onder-officieren. Engelsche verliezen. Blijkens de Engelsche verlieslysten van 8 November zijn 4 officieren ge sneuveld, 17 gewond of vermist. Bo vendien worden dd. 30 October 2007 manschappen als gesneuveld, gewond of vermist opgegeven. Onder de Britscha gesneuvelden is zekere luitenant J. Robin Blacker 18 jaar oud. Hy viel op 28 Sept. by een aanval, toen zyn mannen door kanonnen en machinegeweren onder kruisvuur werden genomen. Twee compagnieën namen aan den aanval deel; daarvan bereikten twee officieren en acht man de vyandelyke loopgraaf. Van die tien kwamen er drie een officier en twee man behouden terug. Donna Inez keek den man, die naast haar liep, verwonderd aan. Nauwelijks een minuut geleden had hij nog zoo opgewekt gepraat, en nu was hy opeens zoo kort en nadenkend geworden en vroeg haar op geheel veranderden toon naar haar lederen tasch. „Die kan ik u aanstonds laten zien, als u daar belang instelt," antwoordde zy. „We zyn hier op den Badhuisweg en dus over een kwartier thuis." „Ik stel er inderdaad belang in, die tasch eens goed te bezien," ver klaarde Bokma, en allo drie sloegen nu den duinweg in, die naar het dorp leidde. Thuisgekomen, haalde Dona Inez terstond de tasch. Bokma bekeek deze nauwkeurig van alle kanten, en vroeg vervolgens, of ze gesloten was ge weest, toen Donna Inez na de aan varing naar het dek lilde. „Ik geloof het niet, verklaarde zy._ „Herinnert ge u misschien, of ge haar aan den lederen riem, die aan den beugel zit, over uw schouder hebt gehangen?" „Neen, ik droeg de tasch in de hand." Bokma knikte en liet nu dit onder werp varen, dat de jongedame zicht baar treurig stemde. Het gesprek werd weer onderhoudend en hy maakte met nog grooter yver het hof aan de interessante jongedame, die hem meer beviel dan alle vrouwelyke wezens, welke hy ooit had ontmoet. Donna Inez werd langzamerhand ook weer opgewekter. Zy vergat voor De Balkan. De kabinetscrisis in Griekenland. Uit Athene wordt bericht, dat Michelidakis, de Kretenzer tegen stander van Venizelos zitting heeft verkregen in het nieuwe ministerie. Uit Boekarest wordt aan de „Voss, Zeitung" gemeld, dat Venizelos be sloten zou hebben het kabinet te steunen, teneinde Kamerontbinding te voorkomen. Een Duitsch persbureau meldt dat de opperbevel hebber der Entente-troe pen in Macedonië nogmaals voorstel len aan de Grieksche regeering zal doen. Zyn komst wordt te Athene met spanning te gemoet gezien. Zyn voorstellen hebben echter geen kans van slagen, daar kroon, regeering en volk tegen den oorlog zyn. Waar dan de „spanning" te Athene vandaan komt is eenigszins duister. □e hulp van ds Entente. Van Duitsche zyde wordt gemeld, dat een aantal gewapende automo bielen, welke voor het Oostelyk front bestemd waren, met toestemming der Russische Regeeaiug naar Mace donië zullen wórden, vervoerd. In Italië is men benauwd dat Bul- garye tot aan de Adriatische zee wil doordringen. Een nota zegt tenminste dat, indien Bulgarije dit plan mocht hebben, Italië de maatregelen zal nemen om het te bolettein. De Fransche generaal', Cberfies dringt er op aan dat Italiaansche troepen naar Albanië gezonden zullen worden om de Serviërs in- den rug tegen de Albaneezan te dekfeen. In dertijd is reeds bericht dat behalve Engelsche, ook Italiaansche Jtroepen te Valona zouden worden geland. Indien dan de Serviërs erin zouden slagen naar Albanië terug te trekken, is er dus kans dat het gevechtster rein daarheen wordt verplaatst. BUITENLAND. Uit de Vereenigde Staten. Door een groote Federale Jury zyn de, in verband met de branden en bomaanslagen inde VereenigdeStaten, gearresteerde Duitschers in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht beschuldigt hen van de vervaardi ging van helsche machines tot het doen zinken van schepen en qver- treding van de landswetten. Van de in Amerika geïnterneerde Duitsche schepen zyn eenige officieren gevlucht Aan de andereu wordt nu! geen verlof meer verleend, voor de ontvluchte teruggekeerd zyn. De nota aan Engeland. De Amerikaansche pers is van, meening dat het geen moeite zal kosten de blokkade kwestie zoo noodig door arbitrage - te regelen. Uit Rusland. Bij de Russische begrooting voor 1916 die een tekort aanwyst van 32.800.000 schynt men op een spoedig einde van den oorlog niette rekenen. Ten minste wordt veronder steld dat de oorlog het geheele jaar 1916 zal voortduren. Uit Duitschland. Door de regeering worden thans ook alle oliën en vetten in beslag genomen. Een commissie wordt met da verdeeliDg belast. De vaststelling van maximum- pryzen voor varkens heoft grooten invloed gehad. Van 3 (Ji Nov. zijn de pryzen der varkens 40 Mk. per centenaar levend gewicht, gedaald. Mijnramp. Hamborn, (district Ruhn Dfl), 8 Nov. In een mynvak van de mijn „Deutsche Kaiser" had hedenmiddag een plaat- selijke myngasontplofflng pl aats> waar- by 19 mijnwerkers om bet Iteven gekomen, twee zwaar en vijf licht gewond zy'n. De dooden em gekwet sten zyn allen opgehaald. Er z(jn de noodige ma atregelen genomen, zoodat er verder geen ge vaar bestaat. De overige gedeelten vaa de mijn hebben niet geleden door de tonfe- ploffing. Oorlogswinst., De firma Fried. Kro.pp A. G. be haalde dit jaar een ne tto-winst van R.M.86.4 millioen, tegon R.M. 39.9 millioen in het vorige jaar. Na het vormen van belangrijke reserves voor de flnancieele versterking van pen sioen- en oorlogs-ondersteunfngsfonds voor baar werklieden is, evenals ver leden jaar, een dividend gedeclareerd van 12 pet. Bovendien is R.M. 23.7 millioen gereserveerd voor de vor ming van een voor het geheele volk dienende Krupp-stichting tot sfeun aan de met veel kinderen gezegende gezinnen van militairen, die In den oorlog zijn gesneuveld of zwaar ge wond. China en Japan. Uit Peking wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, dat er in China ernstige dingen op haaiden zyn. De regeering heeft de galieele bureau cratische machine in de provincies in werking gezet om een, officieele, stemming ten gunste van het herstel van het keizerryk t» verkrijgen, en kan thans niet meer teiug, Hieki, de Japansche gezant te Peking, die met verlof te .Tokio was, is in alloryi op zyn post teruggekeerd. BINNENLAND. Tweede Kamer- De Tweede Kamer hseft met'3S tegen 32 stemmen aangenomen het wetsontwerp betreffende het $even van f50,000 subsidie aan den Kon. Holl. Lloyd voor het vervoer van buitenlandsche mails naar Braziliö en Argentinië. De heer Oosterbaau. Na langdurige afwezigheid wegens ziekte heeft de afgevaardigde voor Enkhuizen, de heer N. Oos ter baan, Dinsdag weder deelgenomen: aan de werkzaamheden de Tweede Kamer. De „Monnikendam". Dinsdag was het bij IJnunideü op de pier geloopen en daarna aan den grond gezette stoomschip „Monniken dam", zoover gelost, dat door dui kers ean onderzoek kon worden in gesteld. Het bleek dat in het voor schip een gat was van 4 by 5 d.M. Men zou trachten het lek voorloopig te dichten? De goudvoorraad van de Neder- landsohe Bank. De Dinsdag gepubliceerde week staat van de Nederlandsche Bank toont een merkwaardig record in dert goudvoorraad. Op 1 Aug. 1914 (by het uitbreken van den oorlog dus) was in handen der iNederl. Bank een bedrag van f161.,'9 millioen aan goud. In negen maanden tljds was dit bedrag onge veer verdobbeld. Sindsdien is de goud voorraad nog steeds toegenomen. Thans is het eindbedrag gestegen tot f400,134,636. Het uitstaande be drag aan bankpapier is f 568,785,850. Dus is 70,36% ervan door goud ge dekt. Van de totale, direct opeisch- Ibitre verbintenissen is thans 68 •door goud gedekt. Volgens het Kon. '/besluit van 1 Aug, 1914 behoeft de •ddkking in goud en zilver slechts ^0'% (vroeger 40%) te bedragen. iQp 25 Juli 1914 bedroeg de dekking •M'%, en 10 dagen later, toen de •crisis .het hevigst was, 33 Hoe geweldig de goudvoorraad is, Ttriykt 'Uit een vergelyking met de ZEngelaehe Bank. By de laatste be- •draagt deze thans 56,65 millioen ipd. at. Wat de Nederl. Bank dus 'bezit is niet veel minder dan van dit bedrag, terwijl er natuuriyk Umitengewoon veel kleinere verplich tingen daartegenover staan. Do positie vjan de Nederl. Bank is dan ook ge- ihoel uniek. Hat rooken bij kinderen. JDoor de 'afd. Krommenie-Uitgeest van den Bond v. Ned. Onderw. is in haar ressort, omvattende de gemeen ten AVssendelft, Krommenie, Uitgeest en Castricum, een uitgebreid onder zoek ingesteld naar den omvang van het roofeen door kinderen van leer pliehtigon leeftijd. Zy kwam daarby tot het schrikwekkende resultaat, dat van de 847 jongens, waarover het onderzoek, liep, niet minder dan 621 of 73.3% rookten. Zelfs bedroeg het aantal sterke rookers 242 of 28.6 van het totaal. Van de 112 zes jarige jongens rookten reeds 43 of 88.4%, terwyï hierbij 9 sterke rookers waren. Hoe in deze do ouders medewerken, eenigen tyd haar onge Juk en was den beschaafden man da lijkbaar, omdat hij haar zoo gezellig bezighield, hoe wel zy'n persoon haar -niet bijzonder j aantrok. Zoo gingen de nare liddag en de avond zeer snel voorby. Bokma begaf' zich daarop naar zijne 1 camer en liep, terwyï hij slechts peinst le, met groote stappen in het kleine 'ertrek op en neer. Het meisje had e en diepen in druk op hem gomaak C; nog meer echter het verhaal vai i haaf droom en het onderzoek varj de tasch. Dit had behalve zijne beli »n gstelling voor de jongedame, ook z),)n voorliefde voor crimineele zak' opgewekt. „Niet door het 1 jeein en weer ge worpen worden,, en evenmin door den golfslag," dus ov icrlogde hy, „kon de tasch vanzelf opengaan, zij moet door iemand opei jgemaakt zyn. In de boot kan dit niet geschied zijn, alleen hier aan het st ns,ndhier heeft dus iemand het gel d er uitgenomen. De predikant heeft tasch opengevomlen en ledig in dei i vroegen morgen. De bewoners van foet eiland hebben in dien nacht ge en aanleiding gehad om naar het stra ng te gaan. Alleen van Ate Jansma jg het bekend, dat hy zyn huis ver latsa heeft en in dienzelf den nacht spoorloos verdwenen is. Donna Inez hoeft bovendien een visi oen gehad, waarin: zy zag hoe zij onder een boot f gelegen heeft, daar onder uitgehaald en dooi een man een eind ver het s trand o pgedragen ia. Dit alles by el kaar is I -.och zeer verdacht. Wanneer d je man merkelijk dat groote blijkt wel uit het feit, dat van de 621 rookers niet minder daa 464 of 74.7% dit deden met toestemming der ouders. Voor do verschillende gemeenton bedroeg het aantal rookerst.e Krom menie 64.1 van do 205 jongens te Uitgeest 78.8% van do 99 jon gens*); te Castricum 87% van de "1 jongens. (Voor doze gemeente ontbrak da opgave van de R.-K. school.) (H.blad.) Eindelijk gelukt. Uit de Oranjekazerne te 's Graven- hage is ontvlucht een Engelsch officier (vlieger), dezelfde die uit Groningen, Schiermonnikoog en van het eiland Urk wist to ontsnappen. Men herinnert zich dat hij van het laatstgenoemd eiland door twee uur le zwommen zijn bewakiugatroepen wist te misleiden en toen opgenomen is door een jacht, dat later is aange houden. Hy werd in Den Haag streng bewaakt omdat by zyn eerewoord niet gafalleen wanneer hij uitging teekende hy een verklaring dat hij zijn eerewoord niet zou schenden voor dien tijd, doch het laatste formulier, dat h(j achterliet, luidde: dat hy niet zyn eerewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch kende, hoeft dit. niet gezien en zoodoende kon hy vry gaan. Hy 'moet het laatst met een Neder- landsch officier in „Central" hebben gezeten, toen verlof hebben gevraagd zich even te mogen verwyderen, is blootshoofds weggegaaan en - niet weer teruggekomen. Den anderen dag zond hy een telegram uit Londen, dat hy goed was .aangekomen! („Avondpost".) Smokkelhandel. Nja* „Het Volk" verneemt, is er ei >n 'uRsfL.'breide smokkelhandel iö lyn- ol ie op Dn.Rschland ontdekt, waaraan o. m. ook sCn bekende groote Haag se ire firma iacedeed. Een adjunct-commies van het depai te ment van 'financiën, die bl deze za ak iburkllaneeradionaten verrichtte, is un werband hiermee op staandeü vo ,g-3schor«t, lflt .Bergen-opiZoom wordt aan .De W gemeld: Do Dil tsehe grenswachten hebben consigne, c •ntvangitJ, zooveel mogelijk den smokX elhandef do hand te werken, ja, .zelfs te t'."achfen d® Ho1 landschen militairen ?.e' 9® te koopen. Dinsdagmiddag vorecheeneenvraêht- wageD, geladen me.t tion tollen pak papier, voor het douanekantoor te Beek. De beambte vertrouwde dit zaakje niet en onderzocht de lading nauwkeurig. Het bleek toen, dat slechts de buitenste laag van de rollen uit papier bestond. Het binnenste gedeelte bevatte groote metalen vaten, welke ieder 100 liter olie inhielden. De lading is in beslag genomen. Mishandeling. Naar het huis van bewariug te Haarlem is overgebracht de arbeider W. uit Zaandam, die by een veeht- party aldaar een jongmensch, J. D. genaamd, over een Ijzeren hek had gesleurd, waardoor zulke ernstige verwondingen ontstonden, dat D. aan de gevolgen daarvan in het Óurger- ziekenhuls te Amsterdam is over leden. Valsoho aangifte en poging tot verduistering. Een diamanthandelaar te Amster dam, deed Maandagmiddag aangifte bij de politie, dat hy -in het hoofd postkantoor, eon portcmonnaie had laten liggen, inhoudende ongeveer f 40 en vier partijtje» diamant, tor gezameniyke waarde van f 18.0C0. Toen hy dit bemerkte, was, naar zyn zeggen, de portemonuaie met inhoud verdwenen. Hy werd in verhoor genomen an bekende tenslotte, dat zyn uangifio valsch was. De diamanten, die hij onder zijn berusting had gehad, had hij in bewaring gegeven bij eon vriend. Daar werden ze Dinsdag door de politie in beslag genomen. De diamanthandelaar bleef in be waring. Tegen hem werd proces ver baal opgemaakt wegens valsche aan gifte en poging tot verduistering. bedrag aan geld genomen heeft? Wanneer ik hem kon vinden en het geïd terug bezorgen, dan zou het meisje mij ten hoogste dankbaar moe ten zyn. Zou dat niet de grondslag van mijn fortuin kunnen worden Dan kon ik myn betrekking als rechtoriyk ambtenaar neerleggen, we gingen naar Amsterdam en ik vestigde my daar als advocaat Hy geraakte by deze gedachtengang in «ervoering. Zijn kleine oogen glin sterden en zyn bleek gezicht kreeg jkleur. Maar „onzin, allemaal onzin I" jriep hy byna luid. „Luchtkasteelen gebouwd op vermoedens, misschien jsiets dan zuivere verbeelding! Die naan ligt misschien honderd voet osider het dryfzand, en de portefeuille toet het geld op den bodem der zee. jjloe kan in vredesnaam oen oude vent als jy zulke dingen in het hoofd h alen 1" Hy moest lachen om zyne vermoe de me en gevolgtrekkingen, maar zyn speurzin zeide: „Het verdwynen van diern Ate Jansma is verdachtdat staat in verband met het verlies van het geld, dat in de lederen tasch was." Hardnekkig kwam die stem gedurig weer bij hem boven en riepjiem toe „Speur dat geheim na; zoek den draad, die naar dien Ate Jansma leidt. Hior kan je je fortuin maken." Zoo door zyne gedachten heen en weer geslingerd, zocht Bokma eerst zeer laat zijn bed op, en viel in een 'diepen slaap, die aan alle denken een «inde maakte. Toen by den volgenden morgen ontwaakte, en uit het raam keek naai de witte duintoppen, die door de lachende herfstzon Öfcschenen werden, dacht hy onmiddelijk weer aan het strand en hoe het meisje daar ge vonden werd. „Neen, dat geld Is niet verloren geraakt," sprak hy by zich zelf. „Het is haar ontstolen door den man, dien zy in hare bewusteloosheid als in eon droom heeft gezien. Die man kan niemand anders zyn dan Ate Jansma. Hij is het eiland ontvlucht, misschien wel met dezelfde boot, die de uc'nip- breukelinge hier bracht." H\j kleedde zich aan, dronk een kop koffie en giog het dorp in om inlichtingen te krygeh. Hy vroeg over al nauwkeurig naar het voorgevallene by het vinden van het meisje en het verdwynen van Ate Jansma. Door dit onderzoek kreeg hij de zekerheid, dat niemand der inwoners in den be- wusten nacht zyne woning verlaten en zich naar het strand begeven had. Hiertoe was ook volstrekt geen aan leiding gewoest, daar er geen bericht aangaande het stranden van een schip op het eiland gekomen, en dus het aanspoelen van goederen niet te ver wachten was. (Werdt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1