HELDERSCHE COURANT No. 4544 DINSDAG 16 NOVEMBER 1915 43e JAARGANG Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen 1. Ingezonden. 2, Feuilleton, enz. Plaatselijke Belasting. „Belastingheffing is voor de plaat selijke gemeente de noodzakelijke voorwaarde voor haar zelfstandig be staan" zegt Mr. Oppenheim in ztjn Standaardwerk over het Gemeente recht en we zijn het daarmee geheel eens. Zooals wij reeds eerder betoogden, zouden wij dit recht, (welke wijzigin gen in de flnancieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente ook de toekomst in haar schoot verbergt,) niet gaarne den Gemeenten zien ontnomen. Dat het bestaat, is een der eerste voorwaarden voor de ont wikkeling der Gemeenten, zooals de genoemde geleerde dan ook reeds heel vroeg inzag. Waar nu in de laatste Raadszitting (9 Nov. j.1.) de laatste hand is gelegd aan eene herziening onzer Plaatselijke Inkomstenbelasting, (als de voor naamste in het plaatselijk belasting stelsel,) daar kwam het ons niet ongewenscht voor, om de inwoners tot goed bogrip der zaak, het een en ander over plaatselijke belasting in het algemeen en die van onze Ge-1 meente in 't bijzonder, te ver tellen. De Redactie van dit blad toonde reeds eerder, dat zij het in dit opzicht met ons eens is, en dat ook z(j een zoo goed mogelijke voorlichting van een zoo .groot mogelijk deel der in woners noodig acht. De tijd, dat de Gemeentezaken niet verder dan den Raad kwamen, en dan nog maar zeer gebrekkig, omdat die Raadszittingen zich in den regel bepaalden tot goedkeuring van de door B. en W. voorgelegde besluiten, zoodat het Gemeentebestuur feitelijk alleen regeerde, die tijd is voorbij. Zulk een toestand was mogelijk toen de tegenstelling van belangen in de bevolking nog niet zoo tot uiting kwam, omdat de minstbedeel den nog niet waren ontwaakt. Maar dit kan nu niet meer, nu die groep der bevolking meer en meer zijn deel in de gemeenschappelijke voor ziening eischt en die eischen in den Raad meer en meer weerklank vin den niet alleen, maar ook tot uiting komen. De laatste jaren pas zijn althans een groot deel der Gemeentera den geworden, wat da Grondwet gever van 1848 hen inderdaad bedoelde t.e doen zijn, het hoofd der Gemeente (art. 143 Grondwet en art. 1 Gemeen tewet). En dit is gekomen, doordat steeds grooter deel van het publiek belang stelling toonde in de zaken, die toch ook allen min of meer aangingen. Wij zullen dus gaarne, zoover onze bescheiden krachten daartoe in staat zijn, medewerken, die belangstelling steeds grooter te maken. Het kan niet. anders dan aan de Gemeente- betonden bevorderlijk zijn. Vooral is openbare gedachtenwisseling noodig, waar het ons onderwerp van dit artikel betreft. Volgens Mr. Oppen heim is het belastingbiljet in negen en-negentig van de honderd gevallen de thermometer van de belangstel ling z(jns houders. Ter zake. Laat ons beginnen met deze con stateering, dat n.1. de meeste men- schen veel meer plaatselijke belasting betalen, dan zij zelf de moeite waard achten, waar te nemen, buiten hun Inkomstenbelasting of Hoofdelljken Omslag. We bedoelen niet eens de indirecte belasting in den vorm van bedrljfa- tarieven (gas en water) waarover we niet zullen spreken, maar b.v. de opcenten op de Grondbelasting en de Personeele belasting. Toch zijn deze niet onbelangrijk. In de begrooting voor 1916 wordt deze Gemeentebe lasting in totaal op f 47.538. geraamd. Voorts wordt hier en nog in een enkele andere gemeente plaatsolljke accijns op het gedistilleerd geheven (voor 1916 op f 18.000,— geraamd) en het Vergunningsrecht, (f3300.— beiden sommen, waarvan nooit met zekerheid is te zeggen, wie ze eigen lijk opbrengt, de herbergier of de drinker. W(j onderstellen de laatste. Met de hondenbelasting en de be lasting op Openbare Vermakelijkheden, (resp. f2200.— en f3600. zijn wij aan 't einde van de belastingen in Ingezonden Mededeeling. De bloedarmoede is gelijk aan een schim. Zij nadert u wanneer g(j er niet op let en zij steelt al het geluk van uw leven. Het is een dievegge die u uw kracht en uw leven ont neemt. De bloedarmoede tast duizenden vrouwen aan. Zij spaart niemand, treft zonder onderscheid rijken en armen, jongen en ouden. De bloedarmoede berooft de vrouw van haar levens kracht, van haar gezondheid, van haar schoonheid. Past op dat g\j niet door de koude hand der bloedarmoede aangeraakt wordt. De voornaamste verschijnselen van deze ziekte zijn: afkeer van eetlust, luiheid van den geest, verkwijning, vermagering, zenuwachtigheid, bleeke kleur, duizelingen. Al deze verschijnselen duiden op een verzwakking van de levenskracht en het eenigemiddel de bloedarmoede te genezen, is het bloed te hernieuwen. De Pink Pillen hebben duizenden vrouwen gered van het noodlot haar vasthield in de klauwen der bloedarmoede. De Pink Pillen verrij ken het bloed, zetten den bloedsom loop aan, voeden de zenuwen, herstel len de kracht. Indien gij een slachtoffer der bloed armoede zljt, verlies dan geen tijd, begin van heden 3f de behandeling met de Pink Pillen, en uwe genezing zal eveneens heden beginnen. De Pink Pillen zijn een onvergelljke lljke hernieuwer van het bloed en een krachtige versterker der zenuwen; zij genezen alle ziekten, door verslap ping van het bloed of door zenuw achtige uitputting veroorzaakt, als: bloedarmoede, bleekzucht, algemeene verzwakking, schele hoofdpijnen, zenuwachtige dyspepsie, Sint-Vitua- dans, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k f 1.75 per doos, en f9.- per zes doozen bij het Hoolddepöt der Pink Pillen, Dacostakade 16, Amsterdam, voor Helder en Omstreken büAlb. TEN KLOOSTER, Keizerstraat en H. W. ZEGEL, Kanaalweg te Schagen bij J. ROTGANS; te den Burg (Texel) btj T. RUIS, en verder bij verschillende Apothekers en goede Drogisten. Er zijn echter nog andere belas tingen, die door de Gemeente kunnen worden geheven en dit aantal zou door Minister Heemskerck in zijne wijziging van art. 240 Gemeentewet nog zijn vermeerderd.1) Dit artikel 240 luidt thans nog: (want ook Minister Treub zal dit artikel niet ongewijzigd laten.) „Tot dekking der plaatselijke uit gaven kunnen de gemeentebesturen de volgende belastingen heffen a. Opcenten op de hoofdsom dei- grondbelasting', b. opcenten op de hoofdsom dor personeele belasting; c. een hoofdelijke omslag of andere directe belasting naar het in komen d. een belasting op de honden e. een belasting op tooueel-verloo- ningen en andero openbare ver makelijkheden f. de rechten, loonen en andere gelden, bedoeld in art. 238 g. de belasting bedoeld in art. 239; h. belastingen, waarvan de heffing krachtens bijzondere wetten ge schiedt. Bovendien mogen bijzondere belas; tingen worden geheven i. Wegens gebouwde eigendom men, die zelve of wier aanhoo- righeden aan de openbare stra ten of wegen der gemeenten belenden, en j. wegens gebouwde eigendommen en hun aanhoorlgheden, die ge legen zijn in bepaalde gedeelten der gemeenten, een en ander naar grondslagen, volgens welke van de belastingschuldigen in biliyke evenredigheid een bij drage gevorderd wordt in de kosten ten laste der gemeente komende; in dit geval onder i voor aanleg en onderhoud der straten of wegen, voor hun ver lichting en voor afvoer van water of vuil van in de belas ting vallende eigendommenin het geval onder j ten behoeve van den aanbouw in de aldaar bedoelde gedeelten. De laatst genoemde belasting mag alleen wegens de na invoering der be lasting gestichte gebouwen en hun aanhoorigheden worden ge heven." Artikel 242 bepaalt het maximum aantal opcenten bedoeld onder o, en wel voor de gebouwde eigendommen op 40, voor de ongebouwde op 10, terwijl eindelijk artikel 247 het aan tal opcenten onder b bedoeld voor alle aanslagen op 50 stelt tenzij bij verordening anders is bepaald, als wanneer men met een binnen zekere perken gehouden progressie tot 100 mag gaan. De belastingen van a tot en met e werden boven reeds genoemd. Die onder f zijn volgens art. 248 „de in naam dei- gemeente gevorderde weg-, straat-, brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergelden, wik-, weeg-, meet- en keurloonen, gelden voor banken of staanplaatsen in hal len, op markten en dergelijke open bare plaatsen, begrafenis-rechten en andere gelden voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen en dat van door of vanwege het gemeente bestuur verstrekte diensten". Ieder w»3t zoo ongeveer, welkovan deze heffingen hier wel en welke niet bestaan. De Wet rekent ze tot be lastingen, om te doen uitkomen, dat ze volgens art. 232 goedkeuring van de Kroon noodig hebben. Betwistbaar is, of de maker van de Gemeente-wet onder dit artikel ook heeft bedoeld de tarieven der bedreven. Mr. Oppenheim meent van wel, en dit op grond van een uitlating van Thorbecke (den ontwerper der Wet) zelf. Hij was dan ook van mee ning, dat, om allen twijfel te doen ophouden, het woordje openbaar moeBt vervallen. Hiermede toch zouden niet alleen publiekrechtelijke lichamen, maar ook privaatrechtelijke lichamen, als hoedanig de gemeente-bedrijven worden beschouwd onder die hoogere contröle en goedkeuring vallen, iets dat hij wel noodig achtte, om te voorkomen, dat de gemeenten al te veel roofbouw ten behoeve hunner kassen op die bedrijven pleegden. De praktijk heeft dezen kenner van ons Gemeente-wezen o. i. volkomen gelijk gegeven. De belasting onder g van artikel 240 is volgens art. 239belasting in nature of verplichting tot arbeid of levering ten behoeve van gemeente werken. Hieronder vallen de z.g.n. hand en spandiensten", 'die gelukkig zoo goed als niet meer bestaan. De belastingen onder h bedoeld zijn o. a. Leges ter Secretarie geheven on het Vergunningsrecht en worden, zooals we weten ook hier zoowel als overal elders toegepast. Blijven over de onder i en j be doelde. De eerste ia de z.g.n. Straat belastinghier in de gemeente in 1908 en 1907 door B. en W. tever geefs voorgesteld. De Raad wilde er gelukkig niet aan en wel om deze zeer voorname reden, dat die belas ting zoo gemakkelijk op de huurders kan worden afgewenteld; welk nadeel volkomen te niet doet het voordeel, dat er inderdaad in zit, n.1., dat men uitwonende eigenaren kan treffen. Billijker is de heffing onder punt j, die bedoelt, iemand, die gaat bou wen in een door de gemeente met belangrijke kosten verbeterd en ver fraaid, stadsgedeelte. (Parken, pleinen etc.). Inderdaad js 't logisch dat de bouwer, die daardoor zijn grond zoo in waarde zag stijgen, van die voor- deelen wat afstaat aan de Gemeente, die dit veroorzaakte. Echter zouden deze eigenaren en ook heel veel anderen boter kunnen worden getroffen door een belasting op de waardevermeerdering van den grond, zooals in Pruisen bestaat (Wertzuwachssteuer) maar die hier in Nederland tot nu toe, (hopelijk niet al te lang meer) afwezig bleef (2). Ieder weet, dat vooral in de Ge meenten, die zich snel uitbreidden, de grond in den omtrek in handen van speculanten' is gekomen, die zonder, dat zij er zelf iets aan doen hun gronden tot enorme waarde zagen stijgen, dus slapende ijk wer den. Dat slapende rijk worden kan nooit een verdienste zfjn en de gemeen schap heeft zeker alle recht, van die voordeelen iets tot zich te nemen, omdat zy wel verplicht wordt, zoo gauw op die gronden gebouwd wordt, te zorgen voor verkeerswegen, rio- leering, verlichting etc. etc. Het was in 1906 de plattelands gemeente Edo, weldra ondersteund door Enschedé (Gemeentebelangen no. 7, Dec. 1906) welker Raad met algemeene stemmen besloot, zich tot de Regeering te wenden, om een der gelijke belasting in te voeren. Wie den toestand kent, weet, dat met die heffing op billijke wijze, ook hier, een groot bedrag zou zijn te verkrijgen. En het is wel jammer, dat zulke Gemeente actie door de belanghebbenden tot nu toe zoo slecht wordt ondersteund. De 10 Op centen op het ongebouwd heffen in dit opzicht veel te weinig en zouden beter op 40 gesteld kunnen worden dan nu op het gebouwd, ook al om dat die laatsten natuurlijk op de huur worden gelegd en de groote massa het opbrengt. Minister Heemskerck had die 10 op 20, maar die 40 op 80 willen brengen. Een kleine verbetering naast een enorme verslechtering dus. In 1885 werd door de Tweede Kamer een Regeerings-voorstel, om de verhouding 60 en 40 te maken, ingetrokken en een amendement voor 50 en 20 zelfs nog verworpen. Het bleef dus 40 en 10. In 1897 bij de wijziging der Ge meentewet ontspon zich weder de zelfde strijd. Voorgesteld werd de mogelijkheid, op het ongebouwd naast de 10 nog 20 buitengewone Opcenten te heffen. Weder won het grond-be- zit den strijd. Het voorstel werd met 47 tegen 39 stemmen verworpen en zoo zitten we reeds een goede 60 jaar met een Opcenten-stelsel, dat niet genoeg opbrengt en bovendien de lasten onbillijk verdeelt. „Toch" zegt Prof. Oppenheim, „is het niet te verdedigen, dat de kapita list van buiten, die land koopt als geldbelegging, niet wordt betrokken in de lasten in de gemeente, waar zijn goed gelegen is. Van hetgeen de gemeente onderneemt en doet, is de invloed op de waarde der gebouwde (ook ongebouwde) eigendommen een zoo volstrekte en gedurige, dat het een paskwil is, dat de rijke heeren hun exodus (s) uit de gemeente kun nen ondernemen, zonder dat zij verder in hare belastingen noemenswaard bijdragen enz.". Laat ons er nog aan toevoegen, dat, iDdien de Gemeenten zorgen, dat er een behoorlijke woning-reserve is, zoodat er voldoende concurrentie bestaat, wij minder bezwaar hebben tegen de belasting, bedoeld bij Art. 240 i (straatgeld), omdat dan inder daad getroffen worden belangheb benden, zonder dat zij de heffing zoo gemakkelijk op de huur kunnen leg gen, en stappen wy dus hiermede van deze belastingen af, om in een volgend artikel de „Plaatselijke In komstenbelasting te bezien. M. 0) Zonder dat het intuaschen aan de Gemeenten veel hulp bood. (B) In 't Ontwerp Heemskerk werd deze bevoegdheid der Gemeenten voor gesteld. (s) Uittocht. Ingezonden Mededeeling. HERMAN NVPELS - HELDER. Heersn Regenjasten, in gummi en waterproof. Van af f 17.00. Nieuwste kleuren en modellen. DE OORLOG. De oftlcleele legerberlchten van 12,13 en 14 November. Van het w e s t e lij k front. De Fransche communiqués van den 12 en 13en melden slechts artil lerie- en mangevechten. In de streek van Boessiughe werden de vijande lijke batterijen tot zwijgen gebracht. In do strook van Peronne lieten de Duitschers een mijn springen en trachtten het daardoor in den grond geslagen gat te bezetten. Naeenvrl levendig gevecht werden zij evenwel teruggeslagen. De Duitsche legerberlchten van den 13en en 14en geven den toestand ala onveranderd aan. Van het o o s t e 1 y k front. Het Russische bericht van den 12en geeft aan dat de troepen ten W. van Ragassem, in de streek van Schlock vorderingen maakten. Na een gevecht van elf dagen, temidden van do moerassen werden de dorpen Kemmer en Anting voroverd. Met aanzienlijke verliezen werden de Duitschers naar het W. teruggewor pen. Vele gevangenen en machine geweren vielen in handen der RusseD. Bij do boerderij Bersemönde duurt het verbitterde gevocht nog voort, In een dag worden 10 aanvallender Duitschers afgeslagen. Stapels dooden liggen voor de Russische stellingen. In de streek van Dunaburg gingen de Russische troepen eveneens voor uit. Ten O. van Rafalowka duren de hardnekkige gevechten voort. 270 sol daten werden gevangen genomen. Het bericht van den 16en meldt verdere vorderingen in de streek van Kemmern. In een Russische beschouwing over den toestand op het Oostelijk front wordt medegedeeld dat de actie der Duitschers -tegen Riga en Dunaburg begint te verslappen. Uit het bericht dat de Russen in de streek van Schlock en Kemmern de Duitschers vervolgen en zware verliezen toe gen laat zich opmaken, dat Hindenburg zijn plan tot het nemen van Dunaburg en Riga heeft opge- n, of dat hy een ander groot plan voorbereidt. Voortzetting van de tegenwoordige operaties belooft den Duitschers geen succes. Evenmin zullen zij erin slagen Dunaburg te au, als von Bulow 100,000 man versterking krijgt en zware artillerie uit Koningsberg zal ontvangen. Het Duitsche legerbericht van deo lSden meldt dat de toestand onver anderd is en op zichzelf staande voorwaartsche bewegingen der Russen werden afgeslagen. In het bericht van den 14den wordt medegedeeld dat de toestand op de Noordelijke helft van het front on veranderd is. Ten N.W. van Tsartorisk werden de Russische stellingen aan gevallen. De Duitschers namen hier 1515 man gevangen en veroverden 4 machinegeweren. Ten N. van den spoorweg Kowel Sarny mislukten alle aanvallen der Russen. Het OostonrljkBche communiqué van den 13den meldt het afslaan van een Russische aanval by Tsartorisk. In het communiqué van den 14den wordt het doorbreken van de Russi sche stellingen bij Tsartorisk vermeld, benevens het afslaan van verschillende vijandelijke aanvallen ten Westen van Rafalowka. Van het Z u i d e 1 y k front. Het Italiaansche legerbericht van den 18den meldt het afslaan van een aanval der Oostenrijkere bij Görz. By een tegenaanval werd een loopgraaf genomen en 70 man gevangen ge nomen. Op het Karstplatoau duren de hevige gevechten voort. Tusschen Mori en Segho werd een spoorbrug vernield. .In het communiqué van den 14en wordt melding gemaakt van nieuwe vorderingen in de Sagarina- en Cam- pellovaleien. Id een wanhopig ge vecht bij Görz werden 60 Oostenrij kers, w.o. drie officieren gevangen genomen. Op het Karstplateau hou den de vorderingen aan. In de richting van Proschini wer den loopgraven on aarden verster kingen van den vijand veroverd, en behouden tegen de verwoede tegen aanvallen. Het Oostenrijksche legerbericht V3n den 13en geeft aan dat de strijd bij Görz opnieuw het karakter van een jrooten slag heeft aangenomen. Op iet geheele front hebben de Italianen weder aanvallen gedaan. Evenwel als tot nog toe steeds het geval was, zonder succes. Het bruggehoofd Tolmlno is den geheelen dag onder zwaai- geschut vuur gehouden. Op den Ursic werd een vijandelijke aanval afgeslagen. In het bericht van den Hen wordt medegedeeld dat de Italianen de be doeling hadden de stad Görz plat te schieten. De stad werd dan ook zwaar beschoten. Ten N. van den Monte San Michele viel een deel van het Oostenrijksche front in handen der Italianen. Door een tegenaanval werd het evenwel teruggenomen. De overige vijande lijke aanvallen werden alle afgeslagen. Bovendien wordt nog gemeld dat de stad Verona door Oostenrijksche vliegtuigen gebombardeerd werd. Van het Servische front. Het Duitsche legerbericht van den 13en meldt dat de vervolging in het gebergte wordt voortgezet. De pas hoogten van den Jasteebats (Z.O. van Krugevats) zijn genomen. Het aantal gevangengenomen Serviërs bedraagt 1100. In het bericht van den Hen wordt medegedeeld dat de Sorvlers over het geheele front na hardnekkige gevech ten terug geworpen werden- 130 officieren en 700 man, alsmede twee kanonnen vielen in Duitsche handen. Het Oostenrijksche communiqué van den 13en geeft aan dat de stel lingen der Serviörs in het gebied van den beneden Lim (zijrivier van de Drin) genomen werden. De over IwanjitBa oprukkende Oostenrijksche kolonnes maken nog steeds vorde ringen. Eenige tegenaanvallen wer den afgeslagen. In de mededeeling van den Hen wordt gemeld, dat op de wegen naar Javor verschillende hoogten werden vermeesterd, en de noordelyke helling van den Planinitsa- rug werd bereikt. In het boven-Rose na-gebied zijn de Serviërs over Broes en Pona teruggetrokken. In deze ge vechten werden 18 officieren en 1200 man gevangen genomen. In het To- plitsa dal worden (de ServUis door de Duitschers teruggedrongen. In aansluiting met de verbonden legers zetten ook de Bulgaren hun opmarsch voort. Het Bulgaarsche bericht betreffen de de krijgsverrichtingen op 12 dezer meldt dat de Franschen bij de Tsjer- nareka op den zuidelijken oever terug geworpen werden. Verder ontwikkelen de gevechten op de verschillende fronten zich gunstig voor de Bulgaren. Een bericht uit Salonlki, dd, 18 dezer meldt dat de Sorviêrs in goede orde de stellingen ten Z. en O. van Wagnltsa, en aan de zuidelijke Morwa bezet hebben. Hier worden verwoede gevechten geleverd die nog voort duren. Het Servische communiqué van in Hen luidt: Aan het noordelijk front trokken de troepen in goede orde voor een overmachtigen vijand terug. Op het Oostelijk front werden alle aanvallen afgeslagen bij den Katsjinik-pas. In het Kriwareke dal, ten Z. van den Morawa en bij Tetowo werden den 12den dezer de vijanden terug gedreven. In den Baboena-pas gingen Serviörs en de bondgenooten eveneens vooruit. Een Fransch legerbericht van den Hden maakt nog melding van de verovering van het dorp Kruswica- SIrkowo. De Bulgaren ondernamen verschillende aanvallen om het dorp te heroveren, doch deze werden alle afgeslagen. Bij een tegenaanval namen Franschen bovendien nog het dorp Cicewo. De hoogte en het fort ten N. van Walandovo (Bulgarije) werden geno- en. Een bericht uit Montenegro goeft aan dat op de grens van het SandBjak levendige gevechten geleverd werden. 125 man w.o. een officier werden n genomen en veel materiaal natgemaakt. Verder artilleriegevech ten. Uit Rome wordt naar aanleiding van de gevechten op het Montene- grijnsche front gemeld, dat de Oosten rijkers er niet in slaagden het Servische leger van de Montenegrljn- sche troepen te scheiden. Verder zyn de Bulgaren op 10 K.M. van Nisj geslagen en gedwongen zich terug te trekken. Tetowo werd door de Serviërs hernomen en tevens dwongen deze de Bulgaren jhun bedreiging van Monastir op te geven. Deze successen hebben grooten invloed op den geest in het Servische leger. Een bericht uit SalODlki, dd. 14 November, geeft eveneens aan dat de Serviörs Tetowo heroverd hebben. 1 kanon eD oorlogsbehoeften werden buitgemaakt. De herovering van de fiaats heeft gunstigen invloed op de Servische posities in den Kasjanik- 13. Het gevecht tusschen Bulgarenen Franschen heeft geleid tot de ver meestering van eenige dorpen. De Franschen staan thans op 11 K.M. afstand van Weles. Door de Bulgaren weiden met sterke strijdkrachten aanvallen ondernomen, doch deze stuitteu af op het gewel dige Fransche artillerievuur. Met zware verliezen werden zij terugge slagen. Ten Z. van Walandovo werden door de verschillende schansen ontruimd. (Het Fransche communiqué spreekt reeds over operatie* ton N. van deze plaats). Op het front van Walandovo zijn dertig bataljons Bulgaren samenge trokken. De EDgelschen, die voortdurend versterkingen krijgen, zuiveren het front van hun sector van Bulgaarsche afdeelingen. Da duikbootenoorlog. Van Engelsche zijde wordt bekend gemaakt, dat de „E 20", een duikboot welke in de Dardanellen opereerde, als verloren moet worden beschouwd. (Een Turksch bericht in ons vorig nummer meldde reeds, dat. het vaar tuig in den grond waB geboord). Engelsche berichten van den lsten maken melding van het in den grond boren van het stoomschip „Den of Crombie". De bemanning werd gered. Verder is men van meening, dat de trawler „Rosedale" op een mijn is geloopen en gezonken. De uit tien koppen bestaande bemanning ia waar schijnlijk omgekomen. Ook wordt medegedeeld, dat het Eng. s.s. „Slr Richnrd Awdry" en het Noorsche s.s. „Walcousta" gezonken zjjn. Van het laatste schip werd de bemanning gered. Uit Rome wordt gemeld, dat het stoomschip „Firenze", beBtemd voor Port-Said, in den grond geboord werd. Van de passagiers en bemanning werden 128 gered. 21 personen worden vermist. Over het in den grond boren wordt nader medegedeeld, dat het schip den 9den, op 86 m(jl van Syracuse! plotseling door een duikboot werd aangevallen. De duikboot loste een kanonschot, dat echter miste. Alle opvarenden, ook het machine- personeel, dat grootendeels uit Indiërs bestond, spoedden zich naar het dek. Ondertusschen ging de duikboot voort met vuren. Eerst later beval de commandant van de duikboot, dat de opvarenden in de sloepen moesten plaats Deinen. Daarna werd het schip met 28 kanonschoten in den grond geboord. Een boot met 14 leden der bemanning en G passagiers, w.o. een vrouw, wordt nog vermist. De duikboot, die de Oostenrijksche vlag voorde, was een boot van het nieuwe type. Z(j was 85 M. lang. De „Firenze" was een mooi dubbel- schroefstoomschip, in 1912 te water gelaten. Verder wordt van Italiaansche zijde nog medegedeeld, dat hets.s. .Boanla'- door een Oostenrjjkschen onderzeeör in den grond werd geboord. Een boot met 12 leden der bemanning en 7 passagiers wordt vermist. Van Italiaansche zijde wordt over het in den grond boren van de „An- cona" medegedeeld, dat de onderzeeör zonder voorafgaande waarschuwing het vaartuig begon te beschieten. Zelfs wordt gezegd, dat op de booten waarin de bemanning en passgiers plaats namen, gevuurd werd. Dit wordt vau Oostenrijksche zijde stellig tegengesproken. Het schip trachtte na de waarschuwing met volle kracht te ontvluchten. Daardoor werd de duikboot-commandant ge dwongen op het schip te vuren. Dat op de böoten gevuurd zou zijn, wordt ontkend. Op Z80. Parijs, 18 Nov. Een kleine Fran sche stoomboot, die slechts tien man gewapende bemanning telde, heeft voor het eiland Creta in volle zee een tweemastvaArtuig van den vijand verrast, dat wapens en munitie naar Tripoli vervoerde, en verdedigd werd door acht-en-veertig Turken van wie elf officieren. De tien Fransche zeelui hebben het vaartuig geönterd en zich van de opvarenden en het materiaal meester gemaakt. Da Engelscha vloot. De „Daily Express" deelt mede, dat er in Januari 14 opper-dreadnoughes bij de Engelsche vloot zullen worden gevoegd. Oorlogsbljdraga van België. Brussel, 18 Nov. De gouverneur- generaal heeft het volgende bevel uitgevaardigd Overeenkomstig artikel 49 der Haagsche conventie inzake de wetten en gebruiken van de oorlogvoering te land wordt mits dezen aan de Belgische -bevolking tot nader order als bydrage in de kosten van leger en bestuur in het bezette gebied een oorlogscontributie ten bedrage van 40 miliioen francs per maand opgelegd. Aan het Duitsche bestuur wordt het recht voorbehouden do inaaudelyksche termijnen geheel of gedeeltelijk ln Duitsch geld tot een verrekenings- koers van 80 mark (per 100 frs.) te ontvangen. De betaling is verschul digd door 9 provinciën van Belgiö, die voor de verschuldigde bedragen jezamenlljk aansprakelijk zijn. D» jetaling van de eerste bijdrage moet geschieden uiterlijk 10 December 1915, die van de volgende telkens voor den lOen van iedere maand, aan de veld krljgskassen in het keizerlijke generale gouvernement te Brussel. Indien ter verkrljglng van betalingsmiddelen door do provinciën schuldbrieven worden uitgegeven, worden vorm en inhoud daarvan vastgesteld door den keizerlijken commissaris-generaal voor de banken in Belgiö. Da 3e OoitenrIJksoho oorlogsleenlng. Meer dan 4 milliard (4015 miliioen) kroonen is op de derde oorlogsleenlng ingeschreventegen 2296 miliioen op de tweede en 2200 miliioen op de eerste oorlogsleening. Voor alle drie leuningen zijn in Oostenrijk8911 milii oen ingeschreven. Dit is een som die men nooit heeft durven verwachten. De kranten maken vergelijkingen met het rijke Frankrijk en Duitsch land die zeer vleiend voor de monarchie uitvallen. In DultBch- land zijn bij eeD bevolking van 70 miliioen zielen 15 millard ingeschre ven, in Oostenrijk (zonder Hongarije) met 28 miliioen zielen ruim 4 millard. Da Balkan. Een Engelsch bericht meldt dat men in Italië ongerust wordt over de plan nen van Griekenland en Bulgarije ten aanzien van Albanië. Alle bladen drin gen aan op bet deelnemen aan de operaties op den Balkan. De beweging ten gunste van interventie op dit gevechtsterrein wint aan kracht. Over de wijze waarop ondersteuning zal worden gezonden loopen de meen ngen uiteen. Men verwacht dat het onder werp Dinsdag inden Ministerraad ter sprake zal komen. Uit Engalsoh-lndlë. Reeds verschillende malen doken allerlei geruchten op over een opstand in EngelBch-Indiö. Hoe de toestand er werkelijk was, werd niet bekend ge maakt. In den eerstan tijd kwamen van Engelsche zijde tal van berichten over de door de Inbo- r lagen geuitte betuigingen van trouw aan de Engel- sche-regeering, maar ook dat heeft vrijwel opgehouden. Thans wordt van Duitsche zljds medegedeeld, dat in een te San Fran- cisco verschijnend blad, de Hindusten Gadar, onder dagteekening van 12 Octobér, eenige berichten voorkomen, welke aantoonen dat do toestand in Engelsch-Indie niet zeer gunstig is. Volgens dit blad Is er een opstand in Britsch -Indiö, welke langzamerhand voortschrijdt. Op 5 8eptember werd een gevecht geleverd tusschen d» Engelschen en 10.000 Afghanen, waar bij 1200opstandelingen gedood werden, Het zijn niet alleen grensvolk, die bij de gevechten botrokken zijn. De Afghanen, die, evenals de Perzen, Turkije en zijn bondgenooten vriend schappelijk gezind zijn, zijn een inval in Indlö begonnen en werpen zich op de Engelschen, die van het zuiden eu hot oosten t8gen Afghanistan op rukken, terwijl da Russen van het noord6u door Turkestan trekken. De Afghanen beschikken over een leger van 300,000 gewapende en strijdbare manschappon. Aan den open opstand tegen Engeland neemt hoofd- zakelijk de Mohammedaanacho bevol king van Indie deel. Over desamen- zwering der inboorlingen in Lahore in het voorjaar wordt bekend, dat 24 der oproerlingen ter dood en 27 tot levenslange gevangenschap veroor deeld zijn. In Indie is men vast be sloten met den gehaten onderdrukker en bloedzuiger Engeland af te rekenen, Uit da Vereenlgde Staten. De „Times" drukt een bericht af ulv het Amerikaansche blad -Provi dence Journal" waarin een verklaring voorkomt die heet te zijn afgelegd door dr. Joseph Goricar, gewezen Oostenrljksch consul te Sau Francisco. In deze verklaring zegt bij dat de Vereenigde Staten een onnoemelijk aantal Duitsche en Oostenrijksche spionnen herbergt. Toen hl) consul te Frisco was, trachtte do Oosten rijksche marine attaché hem over te halen plannen te bemachtigen van de vestingen en versterkingen aan den Stillen OceaaD. Dit word door hem geweigerd. Hij werd daarop overgeplaatst naar Berlijn, alwaar hij 6 maanden verbleef. Daarop naar Weensn geroepen, voldeed h(j niet aan de oproepiDg, doch begaf zich naar Rome. HU was bevreesd dat men hem in Oostenrijk gevangen zou HIJ verklaarde dat sedert het begin van den oorlog 80 tot 40 miliioen dollar door de Duitschers en Oosten rijkers in de tfnie waren uitgegeven, om onlusten te veroorzaken on schade toe te brengen aan de muultio- vervaardiging en -verzending. Op grond van hem bekende ge gevens deelde hij nog mede, dat de activiteit der agenten aanmerkelijk was toegenomen, en dat mén in de Unie eerstdaags voor grooto mooiiyk- heden zou komon te staan. Zelfa zullen pogingen gelaaa worden om de spoorwegen, magazijnen, werven en schepen te vernielen. Verder beschuldigd hy den opvolger van Dumba van dezelfde handelingen ala zijn voorganger. In opdracht van Bernstorff zou -hy reeds pogingen in het werk stellen om de arbeiders in munitiefabrieken to bewegen het werk neer te leggen. Naar aanleiding van deze beschul digingen heeft het Min. van Buiten- landsche Zaken aan het Miü. van Justitie opgedragen e^n onderzoek in te stellen naar de handelingen van graaf Bernstorff en deii opvolger van Dumba. BINNENLAND. Regurlngtvlech. In ons vorig nummer namen wjj reeds een bericht op omtrent de beschikbaarstelling van regeeringe- viscb. Thans heeft de Min. van landbouw, nijverheid en handel een circulaire gericht tot de gemeentebesturen, waarin wordt medegedeeld, dat een regeling is getroffen om visch voor binnenlandsch gebruik tegen redelijke prijzen beschikbaar te stellen. Toorloopig zal een derde deel van de te IJmulden aangevoerde hoeveel heid kleine schelviach en een onbe perkte hoeveelheid, wijting, kleine >oon en pieterman, horamakreel en ileine schol voor binnenlandsch ge bruik beschikbaar worden gesteld De hiervoor vastgestelde maxiraum- pryzen voor den kleinhandel zijn als volgt Kleine scholvisehf 0.80 p. Kg. Wijting0.27 Kleine gul0.86 Kleine poon en pieterman 0 28 Horsmakreel0 24 Kleine schol0.86 MtUalbiMtrktrt Ir Eogtland. Korten tyd geleden ontloendeD wij een bericht aan de „Haagsche Ct." waarin Ned. metaal bewerken, welke □aar Engeland gegaan waren, zich beklaagden over de daar ondervonden behandeling. Men heeft aan do „N. R. Ct." daarop een protest tegen dat bericht gezon den; en van een zyde, die van de zaak op de hoogte kan zijn, wordt dat blad gemeld, dat uit brieven van tal van arbeiders blijkt, dat de medc- deelingen in het bericht van de Haagsche CL" volkomen onjuist zijn. Ingezonden Mededeeling. Vleesch is kracht. Maar als g\j veel vleesch eet, dient gij op uw nieren te letten. Vleesch la een ander woord voor kracht. Sommige vleeschetonde vol ken z(jn de beste en flinkste strljdere ter wereld, maar er iseven goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met rijst, de Italiaan met maca roni on groenten, de Schot met meel- Want hoewel vleesch een hoog voedingsgehalte bezit, maakt bet spoediger urinezuur. En het is li chaamsbeweging, die verhindert dat dit vergift zich verzamelt en rugpijn, rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, nier- gruis en -steen, waterzucht, verhar ding der aderen en nieronUteking veroorzaakt. Twee of drie malen per dag vleesch eten zal u schaden, als gij niet vol doende lichaamsoefening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urinezuur veroorzaakt nierkwalen, rhsumatlsk en zenuwaandoeningen. Dit Is de reden, dat zooveel vleesch- eters, die hun werk binnenshuis heb ben, door rugpyn, vreemde pynen, duizeligheid, hoofdpijn en waterstoor- nlsaen geplaagd worden en blijven vermageren, zenuwachtiger on moe- deloozer worden. Zulko menschen dienen minder vleesch te eton, over werk en zorgen te vermijden, te zor gen voor voldoende lichaamsoefening on slaap, in ruime mate water of melk te drinken, on hun nieren te hulp to komen met Foster's Rugpyn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt recht streeks op de nieren on holpt haar om de nieronzuiverheden af to voeren. Te Den Helder verkrijgbaar by Alb. ten Klooster, Kslzeretraat 98. Toezending geschiedt fr. na ont.v. van postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen; wei gert. slke doos die niet voorzien is van nsvenstaand handelsmerk. (ói)

Heldersche Courant | 1915 | | pagina 1